13491. Dinsdag 3 Juni 1914. 53e Jaargang. o. behalve Zon en Telefoon Interc. 82. Buitenlandsch Nieuws. De zonde der vaderen. z jsTie-Aj-ws- ezx ^.d-v-extexxtielols-cL voor G-o"clcLsl exx Oxxxstxelxexx- Verscliijnt dagelijks E STAND. Weerbericht s rgis, stortert zgook De Herstemming van morgen. FEUILLETON Telefoon Interc. 82. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. hooft (Wordt vervolgd.) als Wij ,Stor- aan is de de ge- GOUDSCHE COURANT. ilei. Margaretha 1. van Ham 28 j. AZn^ Gouda, nksterdag) ver- :HE COURANT” >rand. arlem is heden de 'and. De beien* ontrnimd. en liet was >üöt uit- j richt- trok een lichte waar- zooken daar- er De trict I. Dan moet de keuze vallen tusschen den vrijzinnigen candidaat en den candidaat der antirevolutio nairen. Een ander te stemmen is dan niet mogelijk. Dè.n moeten de „wil den” tóch hun keuze bepalen. Weg blijven van de stembus komt toch evenzeer neer op het stemmen van den candidaat, die men liever niet gekozen wil hebben. Dit geldt ook voor de 114 kiezers die Woensdag j.l. verzuimden hun stem uit te brengen. Het gaat bij de herstemming om een enkele stem. In meerdere artikelen hebben wij aangetoond waarom wij de candidatuur- I. A. van Rijn van Alkemado bijzon der aanbevelen. Wij herhalen de mo tieven daarvoor in ’t kortWij achten het eisch van dezen tijd dat in het belang van stad en burgerij de meer derheid van den Raad vrijzinnig blijve, omdat daarin naar onze overtuiging ligt do eenige waarborg van ieders rechten en vrijheden en de geleidelijke ontwikkeling der maatschappelijke toe standen. De candidaat der vrijzinnigen vereenigt in zich alle factoren die hem tot de meest gewenschten candidaat maken. Zijn eervolle loopbaan wijst hem daarvoor in ’t bijzonder aaneen loopbaan, die zijn oorzaak vindt in groote kennis en kundigheden. Boven dien, de stad zijner inwoning is hem allerminst vreemdintegendeel het leven der gemeente Gouda is hem evenzeer bekend, als aan welken can didaat ook. Bij de booordeeling van een candidaat komt het er naar onze meening alleen op aan of de ge- wenschte candidaat bevoegd en in staat is om te oordeelen over de zaken, die de belangen der gemeente raken, en of de ambitie, om die belangen te bevorderen, bij hem bestaat. Op grond van zulk een beoordeeling kan de heer I. A. Van Rijn van Alkemade mot warmte worden aanbevolen. H. B. van Hof- •Imees. R. H. van der Stam. en W. D. van m den Bergen H. M. van Lin- Amebtka. Mexico. Tot nu toe is er nog geen officieele bevestiging ontvangen van het bericht, volgens ’t welk president Huerta zich een verlof door het Congres zou laten toestaan, om zijn aftreden te maskee- ren. Men blijft echter spreken over zyn vertrek, zijn ieder oogenblik te ver wachten vlucht bij de nadering der rebellen, die thans Guadalajara bele geren, na de verbindingen van die plaats met de hoofdstad te hebben verbroken. Er wordt beweerd, dat de agenten A. ii. Alida Wonte- :egaal en W. J. Barbara, enden Kil». 30. Jo- 8 W. J. Oosten* Meteriologisch 5 BILDT. rstand 773.1 te 743.3 te Seydisf- 1 volgenden dag: fe N.W. totN.O. olkt, waarschijn- later iets koeler Aanbevelingen voor den persoon van een candidaat die niet gebaseerd zijn op dezen grondslag, wij zagen zulke voor den tegencandidaat dezer dagen meermalen beschouwen wij als een „goedkoope” reclame, die inderdaad niet anders is dan wat waardelooze franje. De kiezers, die Woensdag jl. -den vrijzinnigen candidaat hebben gestemd, worden aan den dag van morgen her innerd. Een opwekking voor hen om ter stembus te gaan, achten wij vol komen overbodig. Maar de vrijzinnigen die niet ter stembus gingen, worden bij deze er op gewezen, dat zij den uitlag in handen hebben, dat elke stem, die niet wordt uitgebracht, de kans doet ontstaan, dat de vrijzinnige zetel verloren gaat, dat elke stem, dte wordt uitgebracht, de kans vergroot tot behoud van den zetel. Werken zij daartoe krachtig mede. De kiezers, die Woensdag j.l. rood hebben gestemd, hebben het met zich zelf uit te maken aan welken candi daat zij thans de voorkeur zullen geven. Wij schenken ons vertrouwen aan den vrijzinnigen candidaat en bevelen met warmte aan te stemmen op li Ai Ï8II RlJU Krill AlkCllinilCi dent hoe het bombardement op zijn zien van de vrouwi d tanig; ZÖ3 och niet voorgesteH 1 ntroductie verwijdeif Bnigeververschinga, hoe vindt je mijn ie jonge man. Ah hebt n niet Ijnt ook min of meet „Zeer juist !u nog opgemerkt..? keert de dame terne, nt te fluisteren, om [ehoord te worden. Mgenoot echter zegt je kunt gerust luid 'f 1» ze ook!" 1 zijn ellendig, Beter iet gesloten werden, man als voor de Ike vrouwen heur marden, wat konden nste opvatting van en nut stichten in en kring. Dit hangt mterlgk school ijd, *1 zullen jongv men prestoeren dan voor vrouwen èn op welken leef- net nuttigst voor de menleving iVordt vervolgd. Berichten. spsramp. lit Montreal d.d. acific heeft heden- rd dat het aantal 1032 moet worden lasse, 131 2e en 3e 1 206 leden der be- Ireland” voer uit 2<? kl., 715 3e kl. leden der beman- >ersonen. De scheepsdokter ramp in een tele- lic. de ramp het eerst jehip zwaar over- or een patrijspoort 1 p bijna horizontaal bevonden zich op hij vastgegrepen schip wegzinken, m eenige vrouwen voor de botsing waarop de kapi- seinde„ik stop”, en echter onver- itad“ boorde zich en schoof langs in het schip, zoo- i werden openge- aantal menschen oodgedrukt. De eenige minuten. Buys. •rdt geseind dat Nederland ver- Aan den vooravond van den dag, die de beslissing zal brengen inzake de keuze van een lid van den ge meenteraad, nog een enkel woord. De stemmencijfers van Woensdag j.l. zijn bekend. Daaruit is gebleken dat wat wij schreven volkomen juist isvan district I kan niet worden ge zegd dat het in alle omstandigheden is een vast vrijzinnig district. De vrij zinnige candidaat bleef bij den candi daat der antirevolutionairen 23 stem men achter, terwijl op den sociaal- democratischen candidaat 52 stemmen werden uitgebracht, een aantal, dat geheel onevenredig is aan den invloed van de S. D. A. P. in dat district, en hetwelk alleen kan worden verklaard door dat een aantal „wilden” aan dien candidaat steun hebben verleend. Kie zers, die niet stemmen uit principe op een candidaat, die dan aan den een, dè,n aan den ander de voorkeur geven, net nadat zij geluimd zijn, zijn er helaas altijd. Dezulken begrijpen blijkbaar nog niet, dat door hun „wat kan ’t mij schelen-systeem”, juist dat gene gebeurt wat hun toch inderdaad wèl kan schelen; zij bevorderen door het steunen van een candidaat, die alleen maar wordt gesteld om na te gaan hoeveel stemmen hij wel zou kunnen halen, welk aantal, indieh het meevalt, wordt gebruikt om propa ganda te maken voor de partij van dien candidaat, de kans dat de can didaat, tot wien zij eigenlijk het naaste staan, niet wordt gekozen. Met dat systeem dient gebroken. Gaan stem men om indirect mede te werken aan de propaganda voor een partij, met welker beginselen men het niet eens is, is een dwaasheid zoo groot, dat het onbegrijpelijk is, dat er nog be- trekkelgk zooveel kiezers zijn, die dat niet inzien. Morgen is het herstemming in dis- De Nederlandsche officieren moeten het geducht bij hem ontgeldenhet zijn „salonofficiercn”, die werkelijk mets gepraesteerd hebben ofschoon zij op de grens van Epirus voldoende manschappen ter hunner beschikking hadden om de Epiroten de baas te worden. Hun zending in Albanië is niets anders dan een „bluf”. Kemal bei noemde hij een charletan die zich voor geheel Europa gebla meerd heeft. En Hassan Basri bei was een Apostel van de jong-Turken die Essad twee maanden geleden al achter slot en grendel had willen hebben. Hy voorspelt den Vorst oen glorierijke regeering wanneer de moeilijkheden van Albaniö’s eersten groei voorbij zijn. hij onmiddellijk ging drenkelingen. Hij bleef mede bezig tot den avond, tot geen enkele meer te zien was. boot had intusschen een groot aan tal drenkelingen opgevischt. Kapitein Andersen van de „f stad” heeft verklaard, dat na de varing zijn schip niet achteruit gestoomd, dat daarentegen wel Empress vooruit is gegaan. De boog van de Storstad was daarmede ingo- drukt. Na de gegeven seinen had, volgens kapitein Andersen, de Stor stad het recht, naar de regelen der navigatie haar weg te vervolgen. Terstond na de botsing heeft oo PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31bij onze Agentenden Boekhandel en de Postkantoren. geen tijd to verliezen was om Leo pold bekend te maken met de verhou- tusschen Golinski en Dora. Nauwe lijks was dan ook het geschikte uur voor hot bezoek aangebroken, of hij ging op weg naar het slot. Al zijn gedachten en verlangens waren ge richt op wraak. Wraak wilde hij, op Dora, op Golinski,. Het leven zonder die vrouw miste voor hem al le bekoring. Nu wilde hij haar ver nietigen, omdat zij niet aan dien blonden verleider, dien Golinski, zou toebehooren. Wat er van hem zelf terecht zou komen, was hem totaal onverschillig. Hij had het leven ge noten; alleen het bezit van Dora had nog aanlokkelijkheid voor hem. Hij was vermoeid en verlangde naar een flinken rust. Zoo voortstappende be dacht hij, dat het zeer onvoorzichtig zou zijn, zich bloot te stellen aan een ontmoeting met Golinski, wat op het slot echter wel onvermijdelijk zou zijn. Daarom trad hij de dorpsherberg binnen en zond Martin .Schuier naar Leopold met een briefje, waarin hij hem uitnoodigde tot een samenkomst in de dorpsherberg, waar hem ge wichtig nieuws wachtte. Reichenau bestelde een flesch wijn en nadat die gebracht was en Leopold spoedig bin nentrad, bleven beide mannen zonder getuigen in de gelagkamer. In korte woorden deelde Reichenau Leopold zijn vermoedens mede. I 39) Reeds kraaiden de hanen, toen Do ra naar de villa „Mandolinata” te rugkeerde, waarbij de duisternis haar begunstigde. Ongemerkt, naar zij meende, kwam zij in huis, en in haar kamer, waar zij zich dadelijk gereed maakte om te gaan slapen. Lang zaam ontkleedde de schoone vrouw zich, en haalde van haar boezem een gouden ring met een grooten dia mant. Zij bezag hem met eerbied en kuste hem innig. Haar tranen be vochtigden den ring, toen zij sprak: Dierbare ring, aandenken aan mijn ouders, die ik nooit gekend heb, ge gaat mee op het moeilijke pad, dat ik nu ga betreden. Wees voor mij een trouwe talisman en behoed mij voor gevaar. O, goede moeder, die mij zoo vroeg werd ontrukt, zie op mij neer. Wreed heeft het nood lot met mij gespeeld, wreed neem ik nu wraak op het noodlot. Ik ben oh zoo slecht geworden en verworpen, maar als ik morgen door het geluk begunstigd word, als mijn waagstuk gelukt, dan zal ik met den man van mijn hart in eer en deugd, leven en De Scheepsramp. Omtrent do scheepsramp met Empress of Ireland, wordt nog meld, dat de kapitein Kendall van do Empress of Ireland, die door het aanvarende schip „Storstad” werd opgepikt, te Rimouski oen .verhoor heeft ondergaan. Kapitein Kendall verklaarde, dat do „Storstad” zijn seinen beantwoord de, nadat zij op twee mijlen afstands gezien was. Toen de „Storstad” tot op oen scheepslengte was genaderd, had Kendall haar door den roeper toegeschreeuwd: „Achteruit!” Tege lijkertijd was de „Empress” met vol le kracht vooruitgeetoomd, teneinde te trachten oen botsing te vermijden. Nadat de botsing toch had plaats gehad en de „Storstad” achteruit ge stoomd was, ondanks het verzoek van Kendall, trachtte deze de „Em press of Ireland” nog op het strand te zetten, de machines weigerden ech ter binnen drie minuten tengevolge van het binnendringen van het wa- M ter. Kendall vertelde verder, dat hij, toen het schip zonk, van de brug in zee was gevallen en bij toeval door een boot werd opgepikt, mede naar PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewysnummerf 0.55 .Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. van Huerta besprekingen hebben aan geknoopt met generaal Funston, bevel hebber van het Amerikaansche bezet tingsleger in Vera Cruz, om eventueel het vertrek van den president te ver zekeren bij het passeeren door de Amerikaansche linie. Doch dat waren slechts geruchten, dio door geen en kele betrouwbare mededeeling uit Mexico worden bevestigd. Generaal Funston heeft thans ont kend, dat agenten van Huerta tot hem bovengemeld verzoek hebben gericht. Daar tot tweemaal toe in de laatste twee weken een groote lading munitie in Mexico City aangekomen is, zijn de federalisten op het oogenblik voldoen de van oorlogsmateriaal voorzien, om den strijd tegen de revolutionairen te kunnen voeren. Dézen blijven weigeren, aan de be- middelingsconferentie te Niagara Falls deel te nemen. Van uit Juarez deden zij weten, dat als de bemiddelaars niet alle inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Mexico vermij den en zich niet uitsluitend bepalen tot het voorkomen van den oorlog tusschen de Vereenigde Staten efi Mexico, zij geen rekening met de be slissingen en raadgevingen der bemid deling zullen houden. Albanië. Een onderhoud met Essad Pasja. Een niet onvermakelijk relaas geeft de correspondent te Rome van het Berliner Tageblatt van een onderhoud door ons aan de N. Crt. ontleend, het welk hij met Essad pasja had. Op een vraag van den correspon- huis hem bekomen was, antwoordde Essad alsof hem do gebeurtenis een allergenoeglijkste herinnering was „Och, dat was een misverstand.” „Ik bedank voor zoo’n misverstand”, zeide de correspondent. „Laten we dan zeg gen, dat het een grap was”, ging Essad voort. Maar het onderwerp scheen hem overigens niet bijster te bevallen, hij ging althans tot iets an ders over. Hij verklaarde dat hêm de toekomst van Albanië in het geheel niet troebel scheen, en dat vorst Wilhelm zonder twijfel de rechte man op de rechte plaats was. Essad verlangt naar het oogenblik hem op de loyaalste wyze te dienen. Op de vraag of het waar was dat hy naar Albanië teruggeroe pen was, antwoordde hij dat hem daarvan niets bekend was. Dub u hebt het ook bemerkt vroeg Leopold toornig. Ik heb het reeds lang vermoed, dat do schurk mijn zuster misleidt... alleen de ze kerheid ontbrak mij. Ik kou het niet gelooven, dat hij... maar nu is hij verloren; ik zal het hem vergelden. Reken daarop... oog om oog, tand om tand.”, Om Godswil, niet zoo'opgewon den! verzocht Reichenau. Wij hebben al onze koelbloedigheid noodig wij die twee willen betrappen, mogen de vrucht niet plukken, voor dat ze rijp is. Hebt go uw zwager al gezien? Zooeven; hij zei dat hij van middag op de jacht ging; dat ver wonderde mij wel, want een vriend van hem, die op hot slot logeert, is niet van de partij. Dat is zeker vreemd te noemen. Zonder twijfel is de jacht weer een voorwendsel om ergens een samen komst met haar te kunnen hebben. U moet hem vooral niet uit het oog ver^ liezen. Dat zal ik niet; ik zal hem op de hielen volgen als een schaduw; verklaarde Leopold, en zat vol ver twijfeling met de hand onder ’t hoofd. Oh, als je eens wist wat die schurk aan ons to danken heeft. En hoe be loont hij nu mijn zuster Zij zal ’t niet overleven; het zal haar dood zijn. gen haar voorbij, tot eindelijk het water verdween. Zij voelde de lucht, de een die u zich haar heen ep kuste haar drie- toen verdween hij. Met -o__ armen hem uit on wilde opstaan om na Toen barstte zij in tranen uit... en ontwaakte. Do schoone droom was vervlogen. Dora bevond zich weei terug in de werkelijkheid. Het kwam er weer voor haar op aan snel en goed te handelen, den tijd nuttig te gebruiken. Doch indien Dora geloofde, dat haar uitstapje niet bemerkt was, dan vergiste' zij zich deerlijk. Reichenau had haar uit het huis zien wegslui pen en in zijn kamer op haar thuis komst gewacht. Hij wist nu, dat er 1 ik wil dan trachten goed en gelukkig te zijn. Na nog een kus gedrukt te hotbon op den haarlok, die in den ring ver borgen was, sloot zij dc oogen trachtte in te sluimeren. Maar gelukte haar niet; haar gemoed te zeer bewogen. Doch zij mpest rusten, naar „oUma-x pHjft'. ‘Zij j te zich dus weer op, trok peignoir aan, en ging naar het klei ne bureautje. Daar haalde zij uit oon verborgen laadje een geslepen kris tallen fleschje in een rood foudraal. Hoe zei de Chinees dat ook al weer? O ja, twee druppels geven u slaap en zoete droomen. Ik wil het beproeven. Voorzichtig druppelde zij tweo klei ne druppels in een glas water. Haas tig dronk zij, hot leeg en kroop toen weer gauw in bed. Bijna onmiddellijk deed het vocht zijn uitwerking. Zij viel in een diepen slaap en kreeg een schoonen droom. Tien jaren was ze verjongd. Vóór haar lag een heer lijke tuin, palmen en heerlijke Oos- tersche gewassen, bloemen met bon te kelken prijkten ondereen blauwen hemel. In het midden van den tuin was een groote vijver, omgeven door bloeiende rozenstruiken en in dien vijger dreven kleine gondels. Zij zag geen roeiers en toch bewogen zich de riemen. Zonder dat zij wist waarom, hield een der gondels aan haar voe ten stil. Zij stapte in en nam plaats op de zitbank, die met kostbare ta pijten was bedekt. Dadelijk voer de gondel naar het midden van den vijver. Maar hoe groot was haar ver bazing toen zij voelde hoe zij met den gondel in de diepte zakte en ge heel door het water bedekt word. Al dieper en dieper zonk zij weg, doch zij gevoelde geen vrees. Aan alle kanten omringden haar groote vis- schen met glanzende schubben en wonderlijke schepsels, half vrouw, half visch. Bosschen van koraal vlo gen haar voorbij, „tot eindelijk het scheen alsof zij zacht uit hoogte viel... daar lag zij op donzen bed. Een blonde man, veel op Golinski geleek, boog over r* maal, toen verdween hij. Met ziels verlangen sloeg zij de armen naar -1. ”2_ i hem te snellen, maar zij kon niet Do schoone droom

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1