ZBionLTLerxlsun. <5. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht Land- en Tuinbouw. KERKNIEUWS. JPQSI'EK/XJ'B'ISr Laatste Berichten. - - - KZ-u-rxst. O ROENTEN V EI LINO Onze geïllustreerde Weekbladen. Officieele Prijscourant Rffectenhapdel tc Amsterdam BCRGERLÜ KK STAND. redderd was. In de Carnot-straat sloeg de bliksem in een huis, 'waardoor schoorsteen, dakpannen en steenen werden afgerukt. Een knaap van 14 jaar, die voorbijging, werd door de steenen getroffen. Hij kreeg een sche delbreuk en bleef op de plaats dood. In de Denderstreek was een spoor- wachteres, moeder van verscheiden kinderen, door den bliksem gedood. Te Sclins een knaapje van 8 jaar, dat in gezelschap van een anderen jongen efen weide overstak. Het makkertje bleef ongedeerd. Verschillende andere personen werden gewond. Door het inslaan van den bliksem zijn ook vele branden veroorzaakt, terwijl eenige rivieren door den ge weldigen watervloed bniten haar oevers traden. Uit Gent wordt over een brutalen treinroof bericht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag kwam een goederentrein naar het station van Gent-Rabot aanrijden, toen eensklaps de signaallampen, aan het station staande, werden toege draaid. De trein moest stoppen. De machi nist en de stoker sprongen er uit, om te zien wat er gebeurde en liepen naar den wisselwachter. Deze wist van niets. Intusschen hadden verscheiden ke rels zich toegang in een wagen ver schaft en koopwaren over do omhei ning geworpen, waarmoe zij zich uit de voeten maakten. De dieven moeten beslist eerst de seinen toegedraaid hebben, om daarna de inbraak te plegen. De gendarmen, die verwittigd wer den, kwamen onverwijld ter plaatse, doch konden alleen het feit van den treinroof constateeren. Een bijzondere waakdienst werd ingesteld. Den volgenden nacht om 12 uur hoorden de gendarmen gerucht in een wagon. Zij snelden toe en hielden twee knapen aan van 13 jaar. Deze werden in de gemeentegevangenis opgesloten en des morgens voor den kinderrechter gebracht. Men denkt, dat de knapen gestuurd werden door andere personen, die ook de eerste maal bij de dieven zijn ge weest. Het onderzoek wordt ijverig voort gezet. IV Amerika. Mexico. In eon voltallige vergadoring'heeft de conferentie te Niagara Falls den tekst opgesteld van de eerste bepaling der schikking tusschen de Amerikaan- sche gedelegeerden en de Mexicanen, betreffende do overdracht van het gezag van president Huerta aan oen voorloopige regeering. Deze bepaling bevat elemepten uit het plan der bemiddelaars, uit het voorstel der Amerikanen, zeor ver schillend van dat der bemi4d$l&ars, en uit het Mexicaansche plan, dat hiermede daarentegen in vele opzich ten overeenstemt. Het eerste protocol werd op de conferentie geteekend. Het behelst in hoofdzaak, dat een regeering in Mexico zal worden ingesteld, waarvan de aard, later wordt bepaald. Deze regeering zal door de mogendheden, die het stuk teekenden, op vast te stellen datum worden erkend. Zij blyft aan het be wind tot de verkiezing vari een con stitutioneel president. De conferentie is begonnen met de beraadslaging van een tweede protocol, betreffende de samenstelling van de voorloopige regeering. Op dit punt is men nog niet tot een definitieve over eenstemming gekomen. Een derde protocol zal handelen over de erkenning dor voorloopige regeering door de Vereenigde Staten en de bemiddelende mogendheden, Argentinië, Brazilië en Chili. Düitsohland. Militaire vliegeniers. De Allensteiner Ztg. meldt, dat Zondagochtend de Russische militairo vliegenier, officier Sjoranski, van het vliegstation des morgens te Grodno met een passagier opgestegen, wegens een defect aan den motor bij Gingen in 't district Lycz, een noodlanding heeft moeten verrichten. Sjoranski, die voor het eerst, een groote vlucht ondernam, raakte daarbij zijn oriën teering kwijt en vloog de Oost-Pruisi sche grens over. Bij het over de grens vliegen, werd hg door soldaten be schoten de vliegmachine werd bij de landing licht besohadigd. De beide vliegeniers werden door de overheden in verhoor genomen en moesten de wapenen afgeven. Zij hadden geen papieren bij zich en bevinden zich thans in verzekerde bewaring. In zee gestort. Tegen 8 uur gisteravond is, onge veer 4 mijl van Helgoland, een wa tervliegmachine in zee gestort. De zich bij Wilhelmshaven en voor Hel goland bevindende visschersvaartuigen zijn om hulp te bieden naar de plaats van het onheil vertrokken. Werkloozen. De Staatscommissie voor hetwerk- loozenvraagstuk houdt a.s. Zaterdag haar slotvergadering. Na afloop vereenigt haar voorzitter, de Minister van Landbouw mr. Treub, den leden aan een gemeenschappelij- ken maaltijd in het HÓtel de la Pro menade aan den Scheveningschen weg. Generaal De Veer. Generaal De Veer is uit Albanië hier te lande teruggekeerd. Generaal De Veer. Generaal De Veer heeft in een on derhoud te Breda geweigerd over Al banië in het algemeen en over zijn eigen ervaringen in het bijzonder iets mede te deelen. (N. R. Ct.) Thomson's dood. De Ochtendbladen bevatten den vol genden oproep, die wij gaarne, en met volle instemming voor het plan, over nemen De ondergeteekenden, jarenlange vrienden van majoor Thomson, in Durazzo gevallen als een held ten dienste van zijn nieuw vaderland, maar ook ten dienste van Nederland, willen trachten te bewerken, dat het stoffelijk overschot van den kranigen, dapperen hoofdofficier naar VGravenhagp wordt overgebracht, om te rusten in de stad, waar hij als officier, als volksvertegen woordiger, als Raadslid, om zijn geest drift, zijn plichtsgevoel, i zijn energie zoo hoog werd gewaardeerd, en om tevens voor te bereiden de oprichting van een eenvoudig gedenkteeken op zijn graf. In afwachting van een nader te vormen commissie voor dit doel, noo- digen wij alle Nederlanders, die daar toe wenschen mede te werken, uit om hun namen aan een der ondergetee4 kenden kenbaar te maken. 's Gravenhage, 15 Juni 1914. M. M. COUVEE Jr., QA Mr. P. DROOGLEEVER FORTÜYN, Anna Paulownastraat 20. J. JURRIAAN KOK, - Sweelinckplein G. Mr. J. D. VERBROEK, Daendols8traat 23. VOGELMOORD. (Ingezonden.) In aansluiting aan de bpitengewoon- nuttige brochure van den Heer J. H. Jurriaanse uit Rotterdam (Februari 1914, gedrukt bij M. Wijt Zonen te Rotterdam) met den titel „Vogel- verdelging, een woord gericht aan het Nederlandsche Volk", waarin aanjhet slot gezegd wordt, dat het doel der "broohure is, de aandacht der Tweede Kamer der Staten-Genoraal te ves tigen op de belangrijkheid van het tot stand komen eener wet, waarbij alle invoer van huiden en veeren van in het wild levende vogels wordt ver boden, in navolging van de Vereenig de Staten van Noord-Amerika, en waarbij de heer Jurriaanse verzoekt om adhaesie-betuigingen dit verzoek schrift betreffend, in te zenden aan zijn adres, Rotterdam, Schiekade W.Z. 75, voorzien van handteekening en opgave woonplaats, zij hier aangebo den een uitstreksel van een artikel van den Engelsclien vogelkampioen James Buckland, voorkomend in de „Graphic", van 13 December 1913, onder den titel ,„A Tragedy of the Paoific", waaraan we het volgende ontleenen Ten westen van de Sandwicheilan den (Hawaï-eilanden) tot midden in den Stillen Oceaan bestaan de ketenen van kleine eilanden, die eeuwen lang de broedplaatsen geweest zijn van de zeevogels dier gewesten. Gedurende de laatste tien jaren werden deze eilan den, die aan de Vereenigde Staten bohooren (en door deze thans bij de als broedplaatsen voor de zeevogels in bescherming genomen zijn), voort durend door vederen-roovers afge stroopt. In 1904 zond William Alan- son Bryan, inspecteur voor het be houd van vogels en andere dieren in de Vereenigde Staten, een officiëele mededeeling naar Washington, waarin hij de verwoestingen door vogeljagers aangericht onder de vogels der kleine koraaleilanden der Stille Zuidzee be schrijft. Gropte hoopen albatrossen- lijken vond hij er, hier en daar voe ten hoog opgestapeld, met afgesneden vleugels en uitgetrokken borstvederen, o.a. op de eilanden Eastern Island, Marcus en Midway. De meeste dezer zeevogels brengen per jaar slechts een enkel jong ter weïfeld hunne spoedige uitroeiing zoude dus wel zeker zijn, als deze slachtingen ongestraft kon den voortgaan. In 1906 zond eene firma in vogel huiden uit Yokohama een zeilschip naar Lisanaky-eiland, ten bate der Europeesche markt. De stroopers werden echter in hunnen „arbeid" gestoord door recherche-ambtenaren der Vereenigde Staten, doch niet'eer helaas, dan nadat zij de huiden en vleugels en pluimen van 300.000 zee vogels hadden verzameld. Daarna hielden de -strooptochten voor enkele jaren op, totdat men bericht kreeg van een reusachtige slachting op het eiland Laysan, een der grootste eiland jes der Lisiansky-groep, bekend om zijn rijke guano-atzettingen, wijl mil. lioenen vogels er hun broedneeten hadden. Een officieel rapport eener naar het eiland Laysan door het Landbouwdepartement der Vereenig de Staten en de universiteit van lowa gezonden expeditie, welk rapport uit gegeven is door de Staatsdrukkerij te Washington in het jaar 1912, ver meldt betreffende de vogel uitroeiing) o.a. het volgenoe: Overal op het eiland zag men been deren bn skeletten van vogels wier vleugels waren ingesneden. Eene der houten barakken, die vroeger door de guano-maatschappij werd gebruikt en nog was blijven staan, was geheel opgevuld wet duizenden en nogmaals duizenden vleugels. Over een groot gedeelte van het eiland, dat vóórdien een broedplaats was voor de alba. trossen, kon geen enkele vogel meer worden opgespoord. Een oude, diepe vergaarbak van een der vroegere guano-maat8chappijen werd door de strooper-ellendeliugen gebruikt om er de levende albatrossen, wier vleugels waren afgesneden, in te werpen, zoo dat duizenden dezer onschuldige die ren er den langzamen gruwelïjken verbloedingsdood stierven. Deze lang zame folterdood werd door de moor denaars speciaal zóó uitgevonden, teneinde de huiden der vogels geheel vrij te verkrijgen van de daaronder liggende vetlaag, die gedurende het langzame sterven van het dier ver bruikt wordt (joor het lichaam; zoo doende vorderde het prepareeren van de huiden zoo goed- als geen schoon maak. Geraamten van jonge nestvo gels die, zo tuier de moederzorgen, ver hongerd waren, vond men ook veel. Ofschoon de strooiers het hoofdza kelijk op de albatrossen gemunt had den, dooddien zij tevens alle andere vogels, die in hun bereik kwamen, zooals zwaluwen, pijlstormvogels, ta lingen, wulpen, wachtels, enz., als ook vele andere der kleine vogelsoor ten, die vast of doortrekkend op het eiland voorkwamen. Honderden kis ten, die gebruikt zouden worden voor de verscheping van de vogelhuiden, werden in een oud gebouw gevonden. Blijkbaar hadden de vederverzamelaara het voornemen, de slachting op dit betrekkelijk grpote eiland zoolang te vervolgen, totdat de laatste vogel er verdwenen zou zijn. „Dit treurspel op liet eiland Laysan staat volstrekt niet aUeen in de geschie denis van moedwillige slachtingen op in wild levende vogelster wille van mo degrillen en behaagzucht"zegt James Buckland. Tot Zoover het artikel van zijne hand in do „Graphic" van 13 Dec. 1913. In „Brehm's Thierleben", vier de uitgave, vindt men in het eerste deel van de vogels, op blz. 115, eene groote photo van een broedplaats van albatrossen op een strand van het eiland Laysan bovengenoemd, waar vele duizenden dezer prachtvogels duidelijk -afgebeeld zijn," van den vlak nabijzijndon voorgrond af tot aan den horizon, liggende op hunne nee ten; daarnaast, blz. 114, vermeldt Brehm, dat zij niet van hunne broed plaatsen wijken of opstaan, wanneer menschen tusschen deze neeten door- toopen en dat zij zich heldhaftig ver dedigen, wanneer men hen met den Voet wegstoot. Deze omstandigheden verklaart dus den gemakkelijken roof, dien de stroopers op de arme dieren In hunne uitgestrekte broedplaatsen kunnen uitoefenen. G. Z. Het schip Margaretha Maria, schip per Haaksbergen, met bestemming naar Sas van Gent, groot 1400 last, dat zand ladende was onder Woudri- chem, is gistermorgen middendoor ge broken. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij niet voorgekomen. Het schip ligt in het vaarwater. (N. R. Crt.) Zondagmorgen is de 18-jarige werk man H. de G. te Groningen bij het baden in de gemeentelijke bad- en zweminrichting verdronken. De G. leed aan toe vallen en heeft vermoe delijk in het water een toeval gekre gen. Zijn lijk is per politie-brancard naar het academisch ziekenhui^ ver voerd. (N. H. Crt.) Kermismuziek. Onze Tielsche correspondent schrijft: In de laatste Raadszitting van Dreu- mel heeft het weder eens gespannen tusschen voorzitter en Raad. Aanlei ding was de verordening op de kermis, waarbij den burgemeester de bevoegd heid is verleend al of niet toestem ming te geven tot het maken van mnziek. Des gevraagd verklaarde de burgemeester zich omtrent den Maan dag in de kermis alle vrijheid voor te behondenvan dien dag wil hg geen kermisdag maken. De heer Nu- mans stelde voor de bevolking bij pu blicatie kond te doen, dat de Raad muziek wil. De burgemeester zal zoo'n besluit niet uitvoerenhij weigerde het voorstel in rondvraag te brengen. De heer Numans deed het. De voor zitter verzekerde niets te zullen doen. De heer Numans stelde voor de hou ding van den burgemeester, die de be sluiten niet wil uitvoeren, ter kennisse te brengen van den Commissaris der Koningin en van den officier van justitie te Tiel. „Mijnentwege kan men zulk een kennisgeving ook zenden aan H. M. de Koningin en den Minister", merkte de burgemeester op. Daarna lezing van de notulen en de Raad ging uiteen zonder de zeker heid verkregen te hebben op Maandag van de kermis te kunnen dansen. H. Sacramentsprocessie. Zondag trok in de Limburgsche steden en dorpen de j aarlij ksche H. Sacramentsprocessie rond. Op verschil lende plaatsen heeft men daarby, schrijft het Hbld., nog eigenaardige gebruiken in eere gehouden. Zoo is het te Gronsveld gewoonte gebleven, dat een paar éclaireurs te paard voorop rijden om te zien of de wegen goed en veilig zijn. Hier en daar zijn tevo ren palen in den grond geslagen, die als hindernis beschouwd worden. Met bijlen en zagen gewapend komen dan de bijlmannen te hulp om deze zoo genaamde versperringen op te ruimen zoodat een en ander weder in orde is als de processie komt. Deze wonder- ke handeling schijnt overgebleven t den tijd, toen werkelijk met kwaad opzet die versperringen gemaakt wer* den. Te Tegelen, waar al byzonder veel werk wordt gemaakt van de straat- en huizenversiering en waar de pro cessie een lengte heeft van ongeveer tien minuten gaans, 'bestaat de ge woonte, dat een piket schutters tel kens bij aankomst en vertrek van het Allerheiligste aan een rustaltaar en bij het zegenon van het volk met den monstrans een salvo lost, opdat de geheele stoet op de hoogte blijvevan de handeling. Thans gaan er evenwel stemmen op om ook dit oude gebruik af te schaffen, daar de plechtigheid herhaaldelijk gestoofd wordt door het anstig schreien van verschrikte kin deren. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Middelburg een ongehuwde 25-jarige vrouw op straat moeder ge worden. De ongelukkige werd door de politie op medisch advies per bran card naar het Gasthuis overgebracht. Brand in een Bioscoop. Door onbekende oorzaak geraakte Zondagavond in de New-York Bios coop aan de Groest te Hilversum de film in brand. Het vrij talrijko publiek geraakte nogal in opwinding en vluchtte in groote haast naar buiten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het vuur was in korten tijd gebluscht. (N. Ct.) Nog een rentetrekker. De aflezer van - publicatiën te Zij taart, gemeente Veohel, geniet daar voor een jaarlijksch tractement van f 10 en trekt van de Invaliditeitswet voor die gewichtige betrekking een pensioen van f 104, dus 1040 pCt. en neemt nog steeds dat baantje waar. (s'-H. Ct.) Buiten de Arkelpoort te Gorkum sloeg gisteren een rijtuig waarin twee dames, twee heeren en een kind, die voor hun genoegen een rijtoer maakten, gezeten waren, om en raakte in een sloot. Beide dames werden ernstig gekwetst. Een der dames mevr. van Andel werd de borstkas ingedrukt. Hedenochtend is zij te haren huize te Gorkum overleden. De overledene be hoorde tot de élite van Gorkum. In het Mastbosch nabij Breda hield Zondag de Vereeniging voor vrouwen kiesrecht een bijeenkomst, diifc zou worden opgeluisterd door de sfcfmu- ziek van het 6d« regiment infanterie. Naar aanleiding hiervan bevatte het R.-K. Dagblad van Noord-Brabant een artikeltje, getiteld „Leger en.... politiek", waarin werd opgekomen tegen de medewerking van een mili- tair muziekkorps op een politieks samenkomst. De regimentscommandant heeft daarop Zaterdag de medewerking van de stafmuziek van het 6de verboden; Een ballon. Te Heer Hugowaard is in een sloot drijvende gevonden een ballon. Bij onderzoek bleek deze een briefje te bevatten, waaruit bleek dat de plaats van opstijging ergens in Frankrijk is geweest. -Verzocht werd de plaats van nederdaling te willen melden, een wensch, waaraan voldaan is. Brandweerstaking. Te Andel heeft, naar de N.. Gore. Crt. meldt, de brandweer bestaande uit 40* man, gestaakt toen de gemeen telijke brandspuiten geprobeerd zouden worden. Als vergoeding werd 50 ct. geeischt, terwijl slechts 15 ct. daar voor werd betaald. Eenige weken geleden had te Min den in Westfalen een hevige vecht partij plaats, waarbij een gendarme levensgevaarlijk werd gewond. Van deze poging tot doodslag werden twee mannen verdacht, onderscheidenlijk 30 en 40 jaar oud. Tevergeefs zocht de politie echter naar het tweetal, totdat men het vermoeden kreeg, dat de mannen naar ons land waren uitge weken. En inderdaad, reeds eenige uren nadat te Amsterdam het verzoek tot aanhouding was ontvangen, slaag de de recherche er in, de Duitschers in een logement aan de Geldersche- kade aldaar te ontdekken. In afwachting van het uitleverings verzoek zijn de mannen aan het hoofd bureau van politie te Amsterdam in bewaring gesteld. (Hbld.) Tusschen de rails. Gisteren is op het stationsterrein te Weert de rangeerder Van Diepen bij het rangeeren met een voet tusschen de rails beklemd geraakt, waardoor hij werd overreden en gedood. (Hbld.) Uitslaande brand. Men meldt uit Amsterdam: Toen de nachtwaker van Heuselen van den particulieren Gecontroleer- den Nachtveiligheidsdienst, Zondag nacht ongeveer 3 uur voorbij Café Petit Trianon aan het Spui kwam, hoorde hij plotseling een knal in dit perceel, waarna hij zag, dat beneden' spoedig allee in vuur en vlam stond. De nachtwaker waarschuwde ijlings de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Eveneens werden de bewoners der omliggende perceelen uit hun nachtrust gewekt, daar men vreeede, dat ook deze perceelen door het vuur konden worden aangetast. Het vuur deelde zich mede aan de tweede éta ge, vermoedelijk door de trekking ontstaan door den liftkoker. Zoo he vig was de knal, dat de groote spie gelruit voor het café sprong en de stukken tot bij het tramhuisje terecht kwamen. De eigenaar, de heer G. Boom en zijn vrouw, die op zolder sliepen, konden zich in nachtgewaad redden door over het dak bij de bu ren Ie klimmen. De brandweer, die met eenige stoomspuiten ter plaatse was, richt te onmiddellijk eenige stralen op het vuur, doch kon niet verhinderen, dat het vuur zich mededeelde aan het ach tergelegen pand aan den Singel, al- waar gevestigd is de Electrisch© Fa briek van Dames- en Kindergoederedfe van de firma Leefsma en LegermartJ- Twee kamers, gevuld met goederen, brandden totaal uit. De waterschade is groot. Omstreeks vier uur was men den brand meester en konden eenige stoomspuiten inrukkeii. De hoofdin specteur van het bureau Singel, El- horst, had voor een goede afzetting H zorg gedragen, daar op dit late uur8 y nog vele menschen uit de buurt zich naar den brand hadden begeven. De oorzaak moet vermoedelijk ge- zocht worden in het vlam vatten van i een gummislang van den koffieketel, J waardoor een ontploffing veroorzaakt."] werd. Assurantie dekt^/de schade. Zondag is bij Zandvoorfc een zeil- -'i jacht omgeslagen. De inzittenden, een dame en twee heeren, konden zich redden door op het omgeslagen vaar- H tuig te klimmen. Zij werden met een sloep naar het strand gebracht. Met haar beide kinderen, 2 jaar da een, en nog maar vier weken de an dere, was ze van Amsterdam naar "Jkmaar gekomen, om haar man te ezoeken in de gevangenis. Zooveel had zij door hard werken overgespaard, dat ze ia, staat was haar man den iongstgeborene eens te laten zien. Het bezoek had haar aangepakt, de kindertjes hadden haar vermoeid ejv om wat uit te rusten was ze zitten op een bank. Aan tweedai die daar ook zaten vertelde ze v»a „•ar leed en haar strijd. Met bezorgd heid keken de dames naar het kleine fcudje, dat al bleeker en bleeker werd en terwijl een van haar gauw naar een naburigen dokter snelde, in de arnien van de wanhopige moeder overleed. Nationale Hoefijzerweek Het Hoefijzerverbond heeft in een korte krachtige actie een som van 60 mille bijeengebracht. Met dubbeltjes en kwartjes is het bedrag vergaard. Nog een 40 duizend gulden en het Nederlandsche kinderherstellingsoord kan tot den laatsten cent betaald Thans wordt aller medewerking in geroepen om de eerste week van Augustus het ontbrekende aan te TON011- i. 1A De speldjes die voor ten minste lü oent verkocht worden, zijn in commis sie te bekomen bij den heer A. C. Bos te Egmond aan Zee. Vistfchers op de Zuidpier te IJmui- den hebben Zondagnamiddag tusschen de blokken aldaar bekneld gevonden een in verregaanden staat van ont binding verkeerend lijk, waarvan de linkerarm ontbreekt. Op een stukje kleeding zijn de merkletters C. D. ge vonden. Men heeft het lijk nog niet kunnen verwijderen. (N. R. Ct.) Een nieuwe straatweg bij Huizen. De architect W. Kooy maakt een weg, dje oen betere verbinding zal gijn tusschen Huizen en het strand. De heer Kooy heeft langs de kust der Zuiderzee een groot, braakliggend ter rein gekocht, dat eerst bewerkt wordt door een groote schaaf, bestaand uit twee achter elkaar liggende balken, verbonden door dwarsbalken en waar op een viertal werklieden plaats ne men. Deze schaaf wordt getrokken door twee paarden en glijdt voort tus schen twee rails. Op het effen vlak worden betonzandsteenblokken gelegd, zoo groot als zes gewone baksteenen. Deze blokken worden op het terrein door den heer Koov zelf gebakken ran zand uit de Zuiderzee. Het leggen van de straat gaat bui tengewoon snel door de groote oppert vlakte der blokken en doordat de bo-< dem vlak is. (Hbld.) teur der Chr. H. B. S. te Dordrecht i niet aangenomen. GOUDA, *16 Juni. Door Burg. en Weth. is aan de Raadsleden het volgende ingekomen Btuk toegezonden: Gouda, 12 Juni 1914. Zooals Uwe Vergadering bekend is, werd bij Koninklyk Besluit van 9 April, jl. No, 'li aan deze gemeente een voor-i sohot uit 's Rijks kas tot een bedragj vart ten hoogste f 122000.verleend, ten einde haar in staat te stellen aan de Bouw vereeniging „Het Volksbelang te Gouda" een voorschot van gelijk, bedrag te verleenen ten behoeve van het stichten van 75 arbeiderswoningen op een terrein gelegen achter de Cor nells Ketelstraat. Uwe Vergadering besloot den 19den December 1913 reeds hiertoe, zoodat het nu alleen nog noodig is, dat op de Gemeente-Begrooting voor het dienst jaar 1914 posten worden gebracht, waarop de te doene ontvaffgst en uit gaaf kunnen worden verantwoord. Wij hebben met het oog op het voor- Jt gaande de eer den Raad in overwe- ging te geven het volgende besluit te nemen De Raad der Gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burgo meester en Wethouders van 12 Juni 1914 No. 61/717 Besluit: De begrooting van de Inkomsten en Uitgaven der Gemeente voor het dienstjaar 1914 te wijzigen als volgt: 1®. In Hoofdstuk VII der Ontvang sten wordt gebracht een nieuw artikel 10a, „Voorschot van het Rijk in het belang van de verbetering der volks huisvesting" (Volgn. 67a) f 122000. 2°. Aan Hoofdstuk XV der Uit gaven Wordt toegevoegd een nieuw artikel, 8a, „Voorschotten in het be lang van de verbetering der Volks huisvesting" (Volgn. 230a) f 122000. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der gemeente Gouda. Aangekomen zeiljachten. Aan den steiger voor pleizierjachten aan den Kattensingel heeft thans lig plaats genomen het motorjacht „Da- haja", eigenaar de heer Hidde Nyland te Dordrecht. Het motorjacht zal van hier naar Amsterdam vertrekken. Om het Evangelisatiegebouw. Boskoop. Men schrijft ons Zaterdag heeft men in dit blad kun nen lezen hoe het proces Mesman van Noordt is afgeloopen. Volledigheidshalve vermelden we nog dat van Noordt c.s. ook veroor deeld is tot betaling der proceskosten =b f 400.—. Hierbij komen nog de onkosten van 3 advocaten die de laatsten in het vuur hebben gebracht. Bovendien wacht hen nog een bittere pil, want ze moeten ook mèo betalen aan den advocaat van het wettige bestuur, den advocaat, die hun het proces zoo lee- lijk deed verliezen. Nu moet men niet meeiien dat de zaak uit is. Neen, het begint nu juist pasde verbittering is door het pro ces nog vergroot. Aan den eenen kant zullen de gereformeerden alles in 't werk stellen om zware dominees te laten optreden aan den anderen kant zullen de oonfessioneelen, zich onthoudende van daden van geweld, niets nalaten om het oude bestuur op wettige wijze af te zetten. In deze zaak, die reeds lang voor ons schoonmaakartikel hangende was, hebben we achtereenvolgens gehad: het gebouw waarom de strijd gevoerd wordt en de vereeniging voor Evan gelisatie benevens rumoerige verga deringen; een nieuwe vereeniging: Schrift en Belijdenis, een nieuwe ver eeniging op confessioneelen grondslag nog meer rumoerige vergaderingen een secretaris wien het notulenboek bijna ontrukt werdeen voorzitter die men uit het vergaderlokaal wilde wer pen een man^die in 'tgeheim aan de touwtjes trekt en wien men verwijt kennis gemaakt te hebben met een biljartque; een aspirant-president kerkvoogd die geen geld ontziet om aandeelen op te koopeneen viertal advocaten en 2 deurwaardersexploten een ketting en een slot; een spoed- eischende zitting van de rechtbank en tot slot: een veroordeeling. Nü durft men no$ zeggen dab er in Boskoop aoó weinig' gebeurt. Met; zoovéél stof vult men boeken. Volgens de laatste geruchten tracht men het gebouw, weleer de boterkerk genaamd, aan te koopen om er een bioscoop in te vestigen. Misschien zijn die berichten voorbarig, maar men had onmiddelyk een boeiende geschiedenis om op het doek te bren gen, een filmrol van minstens 1000 Meter lengte, extra boeiend, buiten gewoon spannend tafereel, nog nooit vertoond in ons land. -Het is onze bedoeling niet reclame te maken, we zijn er niet eensfinan-* tieel bij geïnteresseerd, maar zoo iétsj, ziet men niet weer: een voorzitter,' die uitgeworpen wordt, een secretaris wien het notulenboek ontrukt wordt en iemand, die in 't geheim aan de touwtjes trekttableau. Vereeniging tot bevordering van Volkskunst hield har® vergadering onder presidium van den heer E. A. van Saher, op Donderdag 12 uur in de Raadzaal van het Paviljoen „Wel gelegen" te Haarlem. Ernstige besprekingen werden ge houden in verband met het verlee nen van steun aan nieuw te vestigen industrieën van volkskunst en het toe kennen van belooningen aan die in zendingen op huisvlyttentoonstellin- gen, die door gpede smaak en dege lijkheid uitmunten. De voorwerpen, die op de tentoon stelling te Zaandam werden aange kocht en die later weder dienst zullen doen bij het organiseeren van andere tentoonstellingen, waren ter bezichti ging gesteld. 1 Het is een heugelijk verschijnsel, dat de vereeniging en bloeienden toe stand verkeert, zoodat zij hare werk zaamheid krachtig kan voortzetten. tities van te voren en op den dag zelve van verschill. nummersverdor de nieuwste Porijzer mode op de ren nen te Longchamps vertoond eenige kieken van de wedstrijden der zeil- en roeivereeniging „Hollandia" op den Rijn, en de zeilwedstrijden op het Braasemermeerde slotscène uit „die I Meistersinger von Niirnberg" door de Wagnervereeniging te Amsterdam uit gevoerd foto's van de troebelen in Albanië; verder caricaturen en klein- leventje8. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. HoogBte barometerstand 768.7 te Horta, laagste stand 759.2 te Breslau en Mnnchen. Verwachting tot den volgendon dag Zwakke tot matige N.W. tot N.O. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen met geringe kans op onweer, iets koeler. Krimpen ajd. Lek. Twee zoon tjes van B. Brand waagden zich op de balken. Spoedig lagen zij er tus schen en zouden zeker verdronken zijn, indien niet eenige werklieden hen uit hun benarde positie hadden gered. De bakker C. Bezemer had het ongeluk met den broodwagen van den dijk te geraken doordat de Konden op een geit aanschoten, die aan den weg stonden te grazen. De inhoud van den wagen ging voor den verkoop verloren. Lekkerkerk. Zaterdag is op de scheepswerf van den heer T. van üui- vendijk alhier, volgens opdracht eoner Dnitsche firma, de kiel gelegd voor een, I naar de laatste eischen des tijds te bouwen Rijnsleepkaan, groot ongeveer 1350 ton. Door den heer A. Den Oude, te Bolnes, is aan den scheepstimmerman J. De Vries, alhier, de bouw opge dragen van een pleziermotorvaartuig, dat binnenwerks geheel met mahonie betimmerd moet worden, en dat voor zien zal worden van een machine van 30 paardekracht. Nieuwerkerk a/d. IJsel. Door de coöperatieve landbouwvereeniging „Nieuwerkerk a/d. IJsel" is besloten voor iedere veirgadering f 2.50 presen tiegeld toe t§ kennen aan de bestuurs leden en aan den commissaris. Bij het onderzoek vanwege den schoolraad slaagde mej. C. v. d. Wilt, onderwijzeres alhier, voor het diploma en voor de aanteekeningen van Chr. Nationaal en Geref. Schoolonderwijs Toelating Rijkstuinbouwwinter- scholen. De directeur-generaal van den land bouw brengt ter kennis van hen, die tot den cursus 1914/1915 van één der Rijkstuinbouwwinterscholon wenschen te worden toegelaten, dat de datums van aanmelding voor de toelatings examens aan de inriohtingen als volgt zijn vastgesteld Rijkstuinbouwwinterschool te Hoorn uiterlijk 15 Sept.te Lisse uiterlijk 7 Oct.te Aalsmeer uiterlijk 15 Sept. te Boskoop uiterlijk 15 Aug.te Naald wijk uiterlijk 6 Sept. De aanmelding moet geschieden |?ij den directeur der school bij wien te vens nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn. (St.-Ct.) Dr. H. L. Oort, Rem. predikant te Utrecht heeft voor het beroep naar de Remonstrant8che Gemeente te Rotterdam bedankt. Postkantoor te Gouda. Lijst van' de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de le helft -der maand Juni niet fcijnkuntten worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van bestemming. Binnenland. Brieven. Adelhof, Frans Arnhem. Boer, Wouter Achter broek. f Kasteleijn,Mev. A. Sohevënin'gen. ft Visser, P. Ouderkerk a/d JseJ. v, d. Werf, Mej. Corn. Leiden van Zeijl, Mej. R'dam. Briefkaarten. Elkrenbouth, Familie 7 de Ruijter, B. Rotterdam. 1 zonder adres. Ncta. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Magere ossen, melkvee en vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, joede aanvoer, Lste kw. 33, 2e 28, 3e 26 cent per half kilo- Stieren goede aanvoer, lste kw. 35, TWEEDE KAMEK. Vergadering van heden In memoriam Thomson, Bij ongesteldheid van deu voorzit ter, presideert de heer de Öavornin Lohman. Hij wijdt eenige gevoelvolle woor den aan de nagedachtenis van a Thomson, in Albanië gesneu veld. Hij roemt diens heldendaad en noemt zijn dood een verlies voor laud en volk. De Minister van Binnenlandscho Zaken sluit zich hierbij aan. Zijn heengaan is een verlies, maar ook een winst, omdat door hem de Ne- derlandschen naam over de geheele wereld met eere wordt genoemd. Zijn nagedachtenis zal ook bij de Kegee- ring in eere blijven. De toestand in Albanië Meerdere Nederland iche officieren gedood? Het bericht elders in dit blad, aan de N. Ct. ontleend, meldend, dat bij den aanval op Durazzo meerdere Hollaudsche Officieren zijn gesueu veld,wordt deels bevestigd door oeu te Weeneu gepubliceerd telegram, in- I houdend dat de opstandelingen Du 1 razzo schijnen te hebben ingenomen. Meerdere Hollandsche officieren zijn met Commandant Thomson gesneu veld. Bijna overal zijn de regeerings n'oepen teruggeslagen. De Vorst heeit met zijn gezin on zijn gevolg een toeylnqht gezocht op uea (Italiaan} §oh,eft .ksuiswj. Vorige Koers. voer» vnu heden 77'/« 77% SI'/, n 62 99'/, 85'/, 85'/, 88'/, 83 897/,„ 91'/, 35 100'/, 75'/, 100'/, 74 66 100 513/, 5! 63ia/n Dit beribht,, vè'möedólijk dit Ifhi liaansfché brdn afkomstig, vcreisph^ bevestiging. Een telegram van den Vorst van Albanië. Do Vorst van Albanië heeft uit Durazzo aan II.M. de Koningin të 's Gravenhage het volgend telegram gezonden: Diep -getroffen deel ik U don hel dendood van Overste Thomson mede, die heden voor mijn lapd en mij het leven liet. Aan lijn moedig otf "^óérzlehtig be-{ leid, hebben i') wij-de overwinning te '^De^cloód van dezen buitengewoon edelen en aan zijn plicht getrouwen man en dapperen soldaat is oen on herstelbaar verlies voor mijn land en mij pn tevens een schitterend voor beeld voor allen. Hij heeft zijn vaderland in elk op zicht tot roem gestrekt en zijn naam zal in het land steeds onvergetelijk zijn. get. WILHELM Naar de Dordr. Crt. meldt heeft de heer M- A. Piets, leeraar aan de H. B. S. alhier de benoeming tot direc- Het Bestuur der Noord-Hollandsohe I 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. Handel in vet Vee en vette Kal veren traag prijzen lager, Stierén lager in prijs handel flauw. Op de magere markt was de handel traag met afloopende prijzen. 15 Juni 1914. Veiling Houtmansgracht 4 uur. Peulon 10 cent per pond. Doperwten 14 cent per pond. Wortelen van f 0,04 tot f 0,06. Rabarber van f 0.03 tot f 0.05. Bloemkool van f 0.05 tot f 0.09. Kropsla van f 1.— tot f 2.— per 100. I Het Levengeeft ons eenige foto's van liet uitnemend geslaagde Aitisten- sportfeost in het Stadion Zondag, n.l. i de verkoop op het Rokin, de repe- De aanval op Durazzo Por draadloos telegram van een dor voor Durazzo liggondo oorlogschepen wordt vernomen dat de strijd gisteren begon met. het optrekken van sterke afdeelingen opstandelingen, die 10 K.M, van Durazzo gelegerd waren on ook bij de brug op 3 K.M. afstand van de stad. Het geweervuur duurde tot 5 uur werd gesteund door goed doeltref fend artillerievuur. Van den kant der regeeringstroepen werd het vuur ge lijkelijk beantwoord. De Vorst reed de geheele vuurlinie langs. Aan beiden zijde zijn de vor- liezen zeer groot, doch vooral de op standelingen hebben door het artille rievuur ontzettend geleden Thomson's overbrenging. De Nederlandsche Regeering zal j zorg dragen voor de overbrenging van het stoffelijk overschot van kolonel Thomson naar den Haag. Proces Mevr. Caillaux. Parijs, 16 Juni. Het proces van Mevr. Caillaux zal 20 Juli a.s. in I I openbare behandeling komen. VAN DEN 16 JUNI 1914. StaatsleentnKrn. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Bolastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolni Spoor weg) 1867-69 4 pet, ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet, Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet d. Obl. 1899 4 pet Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet Bank en Crediet-iustel Hogen. Fed. Bankaandeelen Industr.UnderuemiDgen American Car Foun dry Comp. C. v. A ld. Smelting Refining Co. Oort. v. Aand. Anglo Aweriqt^n Tele graph Gy. Cert. v. A. S. Steel Corp. Gert v.- Gew. Aand. kul. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handebver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Mijnen. „Katahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Gobar Aand. I'etroieuiii-Oiijlerrt. Dordsohe Pojtrpleum^n- dustrio Mij. Gew. A Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad. Cy. C. v. G. A Scheel»vuurt uiUeii. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferentie A Int Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. Tubuk-Ondernemingen Bind joy Tabak Mij. A- Diversen. Maxwol Land- Gpant Cert. v. Aand. Poruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pot Warschau-Weonon 641/' 6i3/, 228 233 62 Vs 228 15 163'/, 165 t'ih 1* 5 'A "187'/, 'l87'/, 618'/, 020 194 192 1247/8 2l3/l6 90 7 5/s 100'/, 6 102' Öl»/i6 '27/s 92 73/» lOO'/s 102;i/8 99 99'/, 29'/, 28'/ 167'/, 168 IV, GEBOKEN: 13 Jani. Petras An- tonias, onders J. T, Langeslag en W. J M. van Hofwegen. Hnberta, ouders I M. B. Blok en N. Prevo. OVERLEDEN: 15 Juni. Petronella Hofstede, 3 jaar. Spoorwegmij. Aand dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg IJypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. I Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A I Wabash Gew. Aand Prbmteleenincien AmsterdamAand.3pct' 1007/, Hongarije. Theiss-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. 146*/% GELDKOERS. Prolongatie 3V233/k pCt. Nat. en Buitoni. Staatsf. stil, Cultu ren nagenoeg geen omzet, Petroleum weinig verschil, Rubbers prijshoudend, Mijnen prijshoudend.* 100

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2