Buitenlandsch Nieuws. DBix3.3a.en lsuxxd.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Uit den (Joudschen Raad. - - - - Wi. - Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht OfficieelePrijscourant burgerlijke stand. zijn dat de benoeming nog heden go- schiedde. De heer "Jongenburger: Ik wensch in verband met deze zaak nog aan B, en W. te vragen of bij hen ook heeft voorgezeten dat, zoo de eerstvoorgedragene benoemd wordt, daaraan ook verbonden zal zijn een eventueele verbouwing van het ge bouw. Ik stel die vraag in verband hiermeden, omdat mij gebleken is uit verschillende besprekingen met Mej. Snoep, dat het haar voornemen is een grootere familie de woning te doen betrekken. Het kdmt fnij nu voordat de inrichting van die woning van dus- dauigen aard is, dat zij dan niet zoo zou kunnen blijven als zij is en dat een verbouwing zou moeten plaats hebben. Ik wensch dus te vragen of er een bespreking is geweest van B. en W. met Mej. Snoep over deze aangele genheid en dan of hare benoeming ook kosten uit dezen hoofde voor de gemeente zal medebrengen. De Voorzitter: Ik kan daarop antwoorden, dat daarover zelfs niet gesproken is en dat zeer beslist voor zoover ik daarover kan oordee- len bij B. en W. niet bestaat het voor nemen om tot eenige verbouwing over te gaan. Sollicitanten hebben kunnen onder zoeken hoe de woning is en hebben kunnen weten welke woning zij zullen betrekken. De woning is behoorlijk. Zij is be stemd voor eenige dames en wanneer een familie daarin trekt die te groot is, dan is dat de zaak van de betrok kenen zelf. Ik geloof niet dat B. en W. daarin aanleiding zouden vinden om over te gaan tot verbouwing of vergrooting der woning. De heer Jongenburger: Dank u, M. de V. 1 De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel van den heer Knuttel zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De Voorzitter: Ik zal deze be noeming aan de orde stellen na de benoeming van een onderwijzer aan de school v. g. 1. o. No. 3. (Wordt vervolgd.) zullen alleen de advocaten en de ver tegenwoordigers der pers worden toe gelaten. In het bijzonder zal voor dames de toegang streng verboden zijn. De duur van het proces, waarin 60 ge tuigen k charge en ongeveer 20 ge tuigen a décharge zullen gehoord worden, wordt op ongeveer 6 dagen geschat. De toestand in Albanië. Omtrent den toestand in Albanië zijn nog de volgende telegrammen ingekomen Weenen, 26 Juni. -- Uit Durazzo wordt aan de Neue Freie Presso meld, dat de onderhandelingen met de opstandelingen, op aandringen der Nederlandsche officioren, definitief zijn afgebroken. Durazzo, 26 Juni (9 uur 's avonds). Het bericht, dat Prenk Bib Doda gevangen genomen, op eerewoord zou vrijgelaten zijn, is uit do lucht gegrepen. EVoneens schijnt de val van Berat nog niet bevestigd te worden in elk geval echter loopen Berat en Fieri gevaar, doch wordt Valina nog niet bedreigd. De wapenstilstand is tot hodenavond verlengd met de opstandelingen heb ben geen onderhandelingen meer plaats. De toestand is over het a"_ meen niet yerhelderd morgenochtend in de vroegte zal een algemeene artillerie-aanval door de stadsbattorijen en het stoomschip „Herzegowina" plaats hebben. Frankrijk. De grondverzakkingen te Parijs. De inspecteur-generaal van het Fransche mijnwezen, Wiohersheimer, heeft aan don procureur-generaal over de grondverzakkingen in de Parijsche straten een rapport uitgebracht, waarin hij de wijze waarop de bouw van den ondergronds/ien spoorweg plaatsheeft, zeer streng afkeurt. Het heeft, volgens dit rapport, aan waarschuwendo toe- kenen niet ontbroken en juist op die plaatsen, waar Op 15 dezer de ver schillende ongelukken plaats hadden. Reeds geruimen tijd te voren en zelfs nog 8 dagen voor de catastrophe, wozen reeds inzakkingen op het groote gevaar, dat te duchten was. In het rapport wordt ten slotte verklaard, dat de ongelukken geenszins uitslui tend aan den sterken regenval te wijten zijn geweest, daar door tijdig voor zorgsmaatregelen te nemen, de onge lukken zeker voorkomen hadden kun nen worden. Het proces-mevr. Caillaux. In gevolge een besluit van den Min. van Justitie heeft de rechter, die in het proces tegen mevr. Caillaux voor zitter zal zijn, in overeenstemming met den procureur-generaal besloten, om geen enkele toegangskaart voor de bijwoning van het proces uit te reiken. Behalve de getuigen en de deskundigen Begrafenis van baron van Wasse neer van Rosande. Onder zeer groote belangstelling »werd gisterochtend het stoffelijk over schot van den heer J. D. baron van Wassenaer van Rosande, lid van de Eerste Kamer, van het sterfhuis aan de Oranjestraat te 's Gravenhage uit gedragen, nadat de. Vermeer in de woning oen korten lijkdienst had ge houden. Eeret werd een enorm groot aan tal kransen, waaronder een van de Technische Hoogeechool te Delft, in een auto nedergelegd, en daarna het stoffelijk hulsel, gedekt door een palm tak, in den automobiel-lijkwagen ge plaatst. In een lange rij sloten zich daarachter de van rouwcrèpe om floerste lantaarns voorziene auto's met de familieleden aan, om zich naar Katwijk te begeven, waar de doode in den familiegrafkelder werd bijgezet. De burgemeestersbenoeming te Kou- dekerke. Van de gelegenheid, wel ke door den heer Duijmaèr van Twist aan den hoer Mr. B. van der Feltz, tot 25 Juni was gegeven om inzake de burgemeestersbenoeming te Koude- kerke een commissie van onderzoek samen te stellen, is door dezen geen gebruik gemaakt. De Noord-Brabant naar Durazzo. De speciale fotoredacteur van „Het Leven", die met de Noord-Brabant naar Durazzo onderweg is, seinde hedenochtend uit AlgiersWy zijn gistermiddag hier aangekomen om ko len te laden en vertrekken hedenoch tend. Alles wel aan boord. De groote kajuit wordt onder persoonlijk toe zicht van den commandant Oudemans, tot rouwkamer voor het stoffelijk overschot van majoor Thomson inge richt. Vermoedelijk blijven wij slechts 2 ft 3 dagen te Durazzo, waarna wij rechtstreeks naar Holland stoomen. De commandant heeft instructies ont vangen naar IJmuiden te gaan. Do offi- cieole ontvangst van het lijk, namens de Nederlandsche Regeering, zal ech ter te Amsterdam plaats hebben. Mijn eerste reeks foto's zooeven gepost. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. Pantserdekschip „Noord-Brabant" onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. J. Oudemans den 25sten dezer te Algiers aangekomen, vanwaar den 26sten d. a. v. weder werd ver trokken ter voortzetting van de reis naar Durazzo. Aan boord heeft eene ontploffing in hot kolenruim plaats gehad, waar door een officier en schepeling zijn verwond. De familiebetrekkingen zijn hiervan onderricht. De toestand der verwonden is bevredigend. (St.Ct.) Geloofsovertuiging bij benoemingen. In den Zaandamschen Raad kwam gisteren een eigenaardige quaestie aan de orde. Een onderwijzer te Zaandam had gesolliciteerd voor schoolhoofd bij het O. L. O. te Dinxperlo. Naar aanleiding daarvan vroeg het gemeentebestuur van Dinxperlo inlichtingen bij het schoolhoofd, onder wien de sollicitant werkt. Er was o.a. ook inlichting ver zocht omtrent godsdienstige en poli tieke overtuiging van den sollicitant. Het schoolhoofd bracht deze vragen aan den wethouder van Onderwijs, den heer Duys over. Deze vroeg nu mach tiging van den Raad, om het gemeente bestuur van Dinxperlo te mogen mede- deelen, dat hij op beide vragen niet zal antwoorden, omdat deze vragen voor de vervulling van ambten bij het Openbaar Onderwijs niet te pas komen. Zonder hoofdelijke stemming werd de gevraagde machtiging verleend. De Rijkspostspaarbank. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in zake de vraag of de rijkspostspaar bank als rechtspersoon moet worden beschouwd, hetgeen ontkennend werd beantwoord. Het cassatieberoep werd dus verworpen. Ned. fabriek van Melkproducten. Naar wij vernemen, worden er zeer ernstige pogingen aangewend om in den Staat Victoria, Australië, een groo te Nederlandsche Fabriek van Melk producten te stichten. Een combinatie van Australische grootfarmers bieden hun landen voor deze industrie ter beschikking, indien voor deze zaak i Nederland voldoende animo bestaat. Deze fabriek heeft, naar men in Vic toria aanneemt, zeer groote levensvat baarheid, omdat zij eventueel zal kun nen voorzien in de melkleverantie voor de hoofdstad Melbourne en omgeving (800.000 zielen), waar deze melkleve rantie nog zeer primitief is. De heer A. J. van den Brenk te Rotterdam, gouvernementsagent voor den Staat Victoria heeft de vertegen woordiging voor deze combinatie in Nederland op zich genomen. Overste Thomson, f Men meldt uit Amsterdam: In verband met de berichten be treffende het brengen van militaire eerbewijzen bij de aankomst van het lijk van majoor Thomson op de Noord- Brabant aan de Ruyterkade, vernemen wij te bevoegder plaatse, dat de Minis ter van Oorlog in deze nog niets offi cieel heeft vastgesteld. Dit in verband met het feit, dat majoor Thomson vóór zijn overlijden noch actief, noch ge pensioneerd Nederlandsch officier meer was. Aangezien het lijk van een Neder landsch officier in actieven dienst of van een gepensionneerd officier slechts militaire eerebewijzen worden gebracht, zal voor dit byzondere geval door het Departement van Oorlog zeer waar schijnlijk een uitzondering worden ge maakt,- zoodat het te verwachten is, dat het lijk van overste Thomson de militaire eerebewijzen overeenkomstig den rang van majoor zullen te beurt vallen. Een arrestatie. Eenigen tijd' geleden werd de An glo-Dutch Trading Company te Am sterdam in staat van faillissement verklaard, nadat de toenmalige direc teur door de commissarissen ontsla gen was. De passiva bedroegen vele tonnen. Uit het onderzoek der boeken door de curatoren in dit faillissement bleek, dat lang niet allee in orde was. Gisteren werd door de justitie bij den vroegeren directeur een huis zoeking gedaan, waarbij deze werd aangehouden. Uit het onderzoek der boeken dooi de justitie zal moeten blijken in hoe ver frauduleuze handelingen hebben plaats gefcad. Hbl. Moordaanslag. Gisterenmiddag heeft zekere de J op de Ceintuurbaan bij het Sarphati- park te Amsterdam met een revolver op een man geschoten, naar aanlei ding van een vechtpartij, welke tus- schen hen had plaats gehad. De twist was ontstaan doordat een vrouw de J. minder eerbare benamin gen naar het hoofd had geslingerd. De J. had daarop, in woede ontsto ken, de vrouw mishandeld. Deze liet haar man, die in de buurt was, ont bieden om den aanrander een pak ig toe te dienen. Aldus geschied de met het gevolg, dat de J. een re volver trok, en afschoot op den man. Gelukkig miste het schot; de dader werd aangehouden en naar het bu reau Stadhouderskade overgebracht Moord en zelfmoord. Men meldt nader uit Breda omtrent het geval van vrouw W., die haar dochtertje en zichzelf om het leven bracht, dat de vrouw reeds meermalen in een krankzinnigengesticht was op genomen. ^Jit de mijnstreek. Men meldt aan de Tijd In verband met het bericht dat Rol- duc. zou worden overjgeplaatst naar Gulpen, daar de mijnbouw de bewo ning van het eeuwenoude monument gevaarlijk zou maken het bericht is gelukkig tegengesproken ie het niet ondienstig, te wijzen op den grooten hinder, welken de Kerk- raadsche bevolking van den mijnbouw ondervindt betreffende het scheuren der huizen. Zooals men weet, ligt de domania- le mijn in het gehucht Holz, in de onmiddellijke nabijheid der Duitsche grenzen. De gangen der mijnen loo pen als een doolhof onder de uitge strekte gemeente. De huizen vertoonen scheuren, de scholen scheuren, ja, in het onlangs nieuw gebouwde monumentale Raad huis zijn al vele scheuren duidelijk zichtbaar. De steenkolen zitten be trekkelijk dicht, aan de oppervlakte. De huiseigenaren. lijden natuurlijk veel schade, doch deze wordt ver goed door de mijn. Begrijpelijkerwij ze kost dit de domaniale mijn ieder jaar aardig wat marken. Doch de vergoeding der veroorzaakte schade is niet van dien aard, dat de huis eigenaren hierover tevreden zijn, zoo dat er een vereeniging te Kerkrade is opgericht, om de domaniale mijn zoo noodig te dwingen tot volledige uitkeering der schade. Predikbeurten te Gouda. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10'/, uur. Ds. H. VAN AS SENDELFT. Collecte voor het Orgelfonds. GROOTE KERK. .Vroegpreek te 71/, ure. Ds. CANNE S GIETER. Voorm. ten 10 lire. Ds. DEUR. Voorbereiding. Ram. ten 2 are. Geen dienst. Avond ten 6 are. Ds. BERKELBACH v. d. SPRENKEL. Bediening H. Avondmaal. KLEINE KERK. Nam. ten 2 nre. Ds. BIJL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. -Ds. Th. SCHAR- TEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, "Woensdag Jnli. Ds. DEUR. GOUDA,. 27 Juni. Verkort Raadsverslag. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad, welke door alle leden, uitgezonderd de heer Donker, die ongesteld is, werd bijge woond, werd het nieuw gekozen lid voor het le district, de heer P. A. Vin gerling geïnstalleerd, waarna deze zit ting nam. Onder de ingekomen stukken is o. een voorstel van B. en W. tot reor ganisatie der brandweer in dien zin dat, in verband met het betrekken der woningen op het Stadserf door de manschappen der brandweer, een an dere waarschuwingsdienst noodig is, Een speciale brandweer-telefoon met belinrichting vanaf het politiebureau wordt daarvoor noodig geoordeeld, waarvan de kosten worden begroot op f 1000.Mede is ingekomen een voorstel tot het instellen van een ge meentelijken keuringsdienst, welke, daar instelling van een zelfstandigen dienst met eigen laboratorium voor Gouda alleen vrij kostbaar is, zal wor den opgedragen aan den apotheker- scheikundige, den heer E. Grondel, die thans het onderzoek op melk en melkproducten voor de gemeente leidt. De kosten worden nu begroot op f 3000.per jaar (f 2000.voor den apotheker-scheikundige het inelk- onderzoek hieronder begrepen f 800.voor een aan te stellen keur meester en f 200.-— voor benoodigd- heden). Een zelfstandige dienst zal vereischen een gebouw van f4000.— a f 5000.een laboratorium van f 4000.en aan jaarlijksche kosten c.a. f 4000.—. Door den Bond van kaasprodu centen is een adres ingezonden, waarin verzocht wordt op de Markt een ruime gelegenheid te geven aan de kaas boeren om hun kaas te markten. De ruimte is thans daarvoor te gering, welk adres werd gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Op daartoe gedaan verzoek werd eervol ontslag verleend aan G. M. den Herder als onderwijzer aan school No. 1 zulks tegen 1 Oct. a.s. en aan Dr. G. J. de Groot als leeraar in de Nat.- Historie aan het Gymnasium alhier gen 1 Sept. a.s. Benoemd wordentot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Arbeid, de heeren C. W. van de Velde, Voor zitter, N. A. v. d. Ree en J. de Jong Hz.; tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijsde heer B. D. Grootendorst (op A)r. B. J. Broek huizen werden 5 st/uitgebracht) tot Onderwijzer aan school No. 3 de heer H. van Staveren te Utrecht; tot hoofd der 2e burgerschool voor meisjesMej. A. Snoep, hoofd der openb. meisjesschool v. M. U. L. O. te Goes. De rekeningen der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid over 1913, alsmede de begrooting van den Armenraad werden goedgekeurd. Besloten werd aan A. P. J. Leusen timmerman te Schiedam, de huur op te zeggen van een gerioleerde zyl, plegen in 't N. W. van de Nieuwe Harkt, opdat genoemde grond met den openbaren weg kan worden vereenigd. De voorwaardenvoor de levering van electriciteit werden zoodanig ge wijzigd dat daarin is opgenomen dat iedere aanslojting minstens f 5.per jaar moet opbrengen en dat by opzeg ging door een verbruiker minstens voor f 30.aan licht of kracht moet zijn verbruikt. Een bedrag van f 809.42 als be lastingschuld van 138 personen in de jlaatselijke directe belasting naar het 'inkomen, werd oninbaar verkl^qrd. Voor da Stads-Muziekschool werd te» een nieuw Reglement vastgesteld, ver schillend van het bestaande door aan gebrachte wijzigingen, noodig door opheffing der verschillende afdeelingen dan de school, zooals de toestand in de praktyk reeds eenige jaren bestaat. De Gemeentebegrooting werd in verband met de rijkssubsidie voor en de gemeentesubsidie aan de vereeni ging „Het Volksbelang" in ontvang sten en uitgaven met f 122000.— ver hoogd. De Raad besloot met den Staat der Nederlanden een nieuw huurcontract aan te gaan voor een gedeelte van het gebouw „Arti Legi" ten behoeve van het Kantongerecht voor een huurprijs van f 700.'s jaars, waarbij dan en kele verbeteringen zullen worden aan gebracht. Aan de Goudsche Vereeniging voor Gezondheidskoloniën werd een subsidie toegekend van f 100. De door den heer Muijlwijk in de vorige zitting ingediende motie, waarin de wen schel ij kheid wordt uitgesproken dat een censuur op bioscopen zou wor den ingesteld, werd na breedvoerige discussie tusschen de heeren Muijlwijk en Kolijn eenerzijds en IJsselstijn en van der Want anderzijds met 11 tegen 7 stemmen (links, behalve de heer van de Veldo, tegen rechts) ver worpen. Ledenvergadering Ziekenzorg. De Vereeniging „Ziekenzorg" ver bonden aan de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda hield gisteren avond baar jaarvergadering. Uit het financieel verslag blijkt dat „Ziekenzorg" er aan het eind van het 6e Boekjaar goed voorstaatde bezit tingen bedragen f 3905.14. Verslag Secretaris en Penningmeester werden onveranderd goedgekeurd. De contributie der leden (arbeiders en arbeidsters) bleef bepaald op 1'/2 °/0 van het loon, de contributie der gepen- sionneerden op 8 ct. per week. (De fabriek draagt een even groot bedrag als de leden bij). Wegens periodieke aftreding van J. Bunschoten, H. A. Leeflang, C. Ooster- wijk en B. A. Zegers had een verkiezing van 4 Bestuursleden plaats en werden gekozen G. J. Boumant A. Rabouw, Marie de Reus en B. A. Zegers. Over de artikelen van het reglement van „Hulpkas" (een fonds onder beheer staande van het Bestuur van „Zieken zorg") hadden nog enkele besprekingen plaats. Een 10-tal meisjesleden was op de vergadering tegenwoordig. De oude stuivertjes. Wij brengen in herinnering dat 1 Juli a.s. de oude stuivertjes hebben uitgediend. Tot 1 Januari 1915 kunnen zij bij de betaalmeesters worden inge wisseld. Schoolreisje. Men schrijft ons Gisteren maakten de leerlingen uit de hoogste klassen van School 3 hun jaarlijksch schoolreisje, ditmaal naar Amsterdam. Het weer, dat altijd zoo veel bijdraagt tot het al of niet slagen van een dergelijken feestdag en oor zaak was geweest, dat de tocht op Dinsdag moest worden uitgesteld, was ditmaal bijzonder gunstig. Als een kind, dat spijt heeft van zijn slecht gedrag, zoo deed het zonnetje gedu rende de geheele reis. Van begin tot einde zóó heerlijk, dat het niet beter/ kon. V De stemming was er dan ook direcLj* Half acht in de school, allen pre^v sent en daar klonk het uit 130 kinder monden in vroolijke kinderzang, die de zonnige straat met lachende wui vende moeders, vaders, broertjes en zusjes een aanzien gaf als op een mor gen van een nationalen feestdag. „Makkers komt, makkers komt het speeluur slaat!" In marschtempo ging het naar het station en het viel niet vreemd op, als een vroolijke moeder met kleine zusje op den arm mee stapte in vroolijke cadans en zong met kinderlijken glans in de oogen die bekende liedjes, die haar een oogenblik terugvoeren naar eigen jeugd Nieuwersluis aanvallen De eerste boterham wordt een prooi dier altijd srtijdlustige tandèn. De eetlust is door de menigte, flikjes, zuurtjes, ijsbonbons, pisangs, enz., enz., nog niet vermin- V derd en het eau-de-cologne-fleschje gaat nog §teeds door de meisjesrijen j zonder ophouden van hand tot hand. Artis Apen die zich uitsloven in ifcaasheden, verscheurende bieren, nijlpaard, zeeleeuwen, beren, enz., ge ven stof te over tot allerlei gewichtige opmerkingen, maar het aquarium is toch nog meer bewonderenswaardig: planten, die vleesch eten, het is om stom te st&an Van 12 tot 1 rust, met het noodig; voor den inWendigen mensch. 'heerlijke wandeling door de «fad en aan de De Ruyterkade in den toto van Czaar Peter stond de limo- a-de alweer gereed met de onvolpre- Amsterdamsche korstjes, waarvan S wonder boven wonder geen enkele overbleef. TT Toen op de boot bovenop Heer liik zoo stappen op het ijzer, dat klinkt nog eensOf er beneden ook nassagiers zijn Een heerlijke tocht van een groot half uur, waarin heel wat te zien is. Is er niets te kijken, dan maar weer „En nu gaan we met «'n allen naar den Zaan!" Liefelijk gekweel met begeleiding van wellui- £nd voetenbeweeg. Een wandeling door Zaandam, 1 itandbeeld Czaar Peter en tot slot een nor in den onvolprezen speeltuin prins Hendrik" Dat is eenvoudig voor schoolkinderen het Eldorado, get scheiden om 5 uur viel zwaar, maar manmoedig trok men op naar do boot. ij xT I /.ankomst AmsterdamNu zou ieder zeggen het was prachtig. Niet afooo de Keizerstraters. Nog een tramrit van een vol uur moest er bij om later te kunnen zog gen: „Ik heb Amsterdam gezien." De trein van 9.08 bracht het troepje behouden thuis. De reis van 1914 is een der mooiste geweest, die we ooit meemaakten. Ook de kinderen van do school, hoofd de heer Heij, hebben, naar wij vernamen een schoolreis gomaakt, waarbij de jeugd veel heeft gezien en genoten. Paarden op hol. Vanmorgen omstreeks 10 uur is een span paarden, met een wagen van de N.V. Reederij de IJsel v/h. C.G. van der Garden, op het Veerstal staand, op hol geslagen. De paarden holden de Haven af, door Dubbele Buurt, en Wijdstraat en daarna de Markt op, totdat zij bij de hoek Korte Tiendeweg tot staan kwamen, doordat blijkbaar het eene dier de Stoofsteeg en het andere de Tiendeweg op wilde. Een kleine botsing had plaats, waardoor een hekwerk van den heer,B. A. Ver zijl werd Vernield. Overigens liep het nog al af. Ook onderweg was geen schade aangericht, wat wel wonderlijk mag beeten. Door personsel der Reederij wefden het span daarna teruggehaald Een Halo Gisterenmiddag tusschen 1 en 2 uur vertoonde zich een enorme kring om de zon, met een middellijn van, op aarde uitgemeten, zeker wel een hecto meter lengte. De kring was licht ge kleurd op het eerste oogenblik deed hij zelfs, in zijn kleuren, aan een regen boog denken doch bij nader beschou wen hetgeen nu niet zoo heel ge makkelijk was, tegen de zon in bleken de kleuren zich tot wit en blau' te beperken. Dergelijke kringen qm de zon komen in onze streken maar zelden voor. Ze ontstaan, naar men aanneemt, door de breking van het licht in ijskristalle in hoogere luchtlagen. Niet onwaarschijnlijk was deze zon nekring dus een teeken, dat een flinke hagelbui, gelijk er in den zomer wel onweersbuien vergezellen, aan onzen neus is voorbijgegaan, j Bovenstaand bericht ontleenen wij 4aan de Haagsche Courant. Dit ver- afschijnsel te 's-Gravenhage waarge nomen, werd ook door meerdere pc~ sonen hier ter stede opgemerkt. Moordrecht. De collecte voor dt_ Gewapenden Dienst heeft f 13.01 op gebracht. Boskoop. Deze week slaagde aan de Rijks-Univérsiteit te Utrecht voor het prop. examen in de geneeskunde mej. Wilh». van Noordt alhier. Waddinxveen. Door Burgemt ter en Wethouders dezer', Gemeente is aan de directie der N.V. Waddinx- veensche Kurkwarenfabriek v/h. L. Vermeulen Co., vergunning verleend voor de oprichting van een machine gebouw met gelijkstroomstoömmachine van 100 P.K. op een perceel grond gelegen in den Voorafschen Poldr~ kad. bekend Sectie B nos. 928 2702. Nieuw er kerk a.dIJsel. Don derdagmorgen kwam de melkrijder P. V., te Moordrecht, met een volbe- laden wagen uit Moordreoht rijden, toen op den hol, aan Kortenoord alhier paard en wagen omsloegen, me| het gevolg dat 19 kannen vol melk in het water vielen en al de melk verloren ging. Het ongeluk liep met de schade af. Oudewater. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van Donderdag besloten, het verzoek van de af deeling „Oudewater en Omstreken" der Holl. Maatschappij van Landbouw om een subsidie van f 500 voor een te houden tentoonstelling tot een volgende ver gadering te verdagen. Het vernieuwen van de brug te Tappersheul, benevens het aanleggen van een paardenpad aan de laagste inschrijvers te gunnen en voor het herstellen van een kade muur een herbesteding te houden. Krimpen a.d. Lek De heer F. J. Mijnlieff, heeft eon rijpad, waar de -Ned. Herv. kerk altijd gebruik van heeft gemaakt, door palen laten afzet ten. Een proces zal waarschijnlijk wel niet uitblijven. Krimpen a.d. IJsel. Donderdag morgen werd, in allen eenvoud ter aarde besteld, het lijk van den heer S. Boer, in leven ouderling der Ned. Herv. Kerk, lid van den Raad, en lid van het polderbestuur. De belangstel ling op het kerkhof was groot.j Daar waren de raadsleden, het bestuur dee Ned. Herv. Kerk, en de secretaris van den polder. Door den burgemeester, den heer B. Koker en den predikant ds. van Willenswaard, werd het woord gevoerd. Opgave van Personen die zich gedurende de week van 19 Juni tot 26 Juni in de Gemeente ge vestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGDEN D. Piket uit Leiden in L. Dwars straat 22A. van Leeuwen uit Haas treoht in Zeugstraat 1 L. J. Lafeber uit Schoonhoven in Waleateeg 1P K. Hoogenboezem uit Krimpen a.d Lek in IJssellaan 117 P. Raamsdonk uit Vlissingen in Gouwe 100; A. C. W. Westbroek uit Stolwijk in Gouwe 115; S. Sluijter uit R'dam in Van Strijenstraat 42 en H. Goudriaan uit Zegwaard in Jaagpad 41. VER TR OKKENEN W. J. Stravers uit Spoorstraat 25 R'dam, Alexanderstr. 94; J. Vieregge uit Bogen 67 naar Nijmegen E. J. Coquelein uit Turfmarkt nkar Gorin- chem, Hooge TorenstraatV C 306 C. M. Verzeide uit Yorstmai\straat34 naar Amsterdapa, Haarl. Houttuinen 8B en H. Jongsma uit Groenendaal 10 naar N-Amerika. Een keuringsdienst voor voedings- en genotmiddelen. De Kaasmarkt. De Brandweer. Censuur op Bioscopen. Onder de voorstellen, die gisteren den Kaad hebben bereikt, is er één dut -van bijzondei- gewicht mag wor den geacht. De instelling van een een keuringsdienst van gemeentewege toch is een zaak van zooveel belang, dat de totstandkoming daarvan zeker door ieder met vreugde zal worden begroet. Als maatregel tot bescherming van de gezondheid, doch ook als so ciale maatregel tot wering van d«> oneerlijke concurrentie moet aan een keuring van eet- en drink waren genotsmiddelen groote waarde wor den gehecht. De keuring van melk en melkproducten, welke tot heden geschiedde, heeft tot vele goede re sultaten geleid. Menige melkknoeier is er door de gestrenge uitspraak van het kantongerecht toe gekom<— zijn knoeierijen te laten varen goede waar te leveren, waarvoor' hem goed geld wordt betaald. De Bond van Kaasproducenten vee tigde de aandacht op het euvel, dat op de kaasmarkt hier zou bestaan, dat er voor de kaasboeren te weinig ruimte is op de markt om hun pro duet behoorlijk aan den man te bren gen. Of deze klacht juist is, kunnen wij op dit oogenblik niet beoordee- len. Het dient echter gezegd, dat de kaaswagens op den vroegen Donder dagmorgen heel vaak op elkaar ge drongen staan en het feit, dat de aan voer van kaas in 1913, volgens de gegevens tn het verslag van de Ka mer van Koophandel over dat jaar met 156279 K.G. is toegenomen, doet zien dat deze markt bijzonder flo Uit het door B. W. ingediend voorstel betreffende de reorganisatie van de brandweer, blijkt dat een nieuwe waarschuwingsdienst bij de brandweer noodig wordt geoordeeld, nu de woningen, welke voor het per soneel van de stoomspuit zijn be stemd, door die manschappen zullen worden betrokken. De brondweerte foon, die daarvoor moet worden aan- elegd, zal een uitgaaf vorderen van a 1000. Bij dit voorstel komt direct de vraag naar voren, of dit nu wel een afdoende maatregel is. "Voor de binnenstad ongetwijfeld, maar wan neer brand in ©en der buitenwijken ontstaat, bijv. in de straten gelegen aan den -Graaf Florisweg? Op de f enkele particuliere telefoon daar is toch bezwaarlijk te rekenen, le voor dat en wellicht ook andere stadsge deelten oen brarfdschel, voor ieder be reikbaar aan den openbaren weg, niet een zekerder inrichting om bij brand te alarmeeren De agenda van den Kaad gaf, uit genomen het laatste punt, weinig stof tot discussie. Een oogenblik zagen wij den voorzitterszetel bezet door den oudsten wethouder, toen de ltaad zijn goedkeuring hechtte aan d© re kening vam bet van iterson-Zieken- liuis, van welke inrichting de voor zitter regent is. en deze verliet toen met een raadslid, mede-regent, tijde lijk de raadszaal. Het laatste punt, 'de motie van *den heer Muijlwijk, waarin de wehsche- lijkheid wofdt uitgesproken een com missie van censuur in te stellen voor bioscopen, maakte de' gemoederen warm. De voorsteller leidde de dis cussie in door voorlezing van de gronden, waarop hij pensuur nood zakelijk achtte De verkeerde toe passing van deze schoone uitvinding maakte haar tot een groot kwaad het staat vast, dat niet alleen door het C h r i s t e 1 ij k e volksdeel de verwording der bioscoop kwaad ge noemd wordt; de deskundigen oor- deelen, de bioscoop slecht voor het gezicht en voor het zenuwgestel; er zijn paedagogen, die zeggen dat de ontwikkeling van het kind er door wordt geschaad, dat het moreel zakt en zinkt; de heer Buttfuger te Am sterdam had van 500 kinderen ont dekt dat 70% door de bioscoop tot stelen was gekomen; het gevaar dreigt..., boefjes worden gekweekt, het gevoel van goede zeden afge stompt! Voila het résumé, dat de heer Muijlwijk rekent' tot het zonden- register van de bh>SC0°P ea daarom moet er censuur komen Wat 'n schrikkelijk ding is die bi oscoop toch, zou men geneigd Zijn- te zoggen. Wacht even, de heer Ko lijn vertelde, dat de heer Muijlwijk de krassere uitspraken nog heeft weg gelaten. Nog erger dus 1 Is het niet om je hart vast te houden dat de overheid zulke inrichtingen tolereert? Men zou er toe komen om te zeggen, dat ze van den aardbodem moeeten ver dwijnen Zoo zouden, consequent, menschen als de heeren Muijlwijk, Kolijn 0.8. ook weuschen. Zij doen eenvoudig of de wereld hun is, als of er ,geen menschen zijn, die niet dijden aan die overdreven begrippen, die zij er op na houden. Het was weer de roep van het christelijk volks deel dat in den Kaad moest worden gehoord tegenover het paganistisch standpunt dat de meerderheid der leden tegenover de vraag van zede- lijkheidsbeecherming inneeanti Het Christelijk volksdeel de heeren Muijlwijk-Kolijn c.s. wie anders denkt, behoort daar niet toe Het was de heer IJsselstijn, die met alle scherpte den spreker het recht ontzegde op dusdanige wijze de split sing van het volk naar voren te brengen. Gij zoudt kunnen spreken van het Gereformeerde volksdeel, waartoe gij behoort, zoo voegde hij het den heer Muijlwijk toe. De motie is bestreden door de heeren Van der "Want en IJsselstijn, die uit principe censuur veroordeelen. De voorbeelden van elders toonen aan dat de toepassing der censuur op on partijdige wijze onmogelijk is. Hier wordt goedgekeurd, wat elders slecht wordt genoemd. Wij hebben onze meening ten opzichte van deze zaak vorige week doen kennen. DeGouwenaarvan heden heeft onze meening aangevochten, op grond hiervan dat het plicht is der Overheid te waken voor de publieke eerbaarheid en op grond van art. 36 van de Ned. Confessie, waarbij de overheid ver ordend is, „opdat het allen met goede ordinantie onder de menschen toega Welnu, De Gouwenaar en medestanders van dat blad kunnen ge rust zijnde publieke eerbaarheid wordt in de Goudsqhe bioscopen niet aangetast en de Overheid drkhgt zorg dat 't allen met goede ordinantie onder de menschen toegaat. Een dwaze en onmogelijk correct toe te passen censuur is voor Gouda niet noodig. Van deze dwaasheid zijn wij op dit oogenblik tenminste bevrijd Maar wanneer zal een nieuwe poging wor den aangewend wij niet direct te beoordeelenwjj wil len slechts de feiten constateeren. En dan, M. de Redacteur, moeten wij het bejammeren, dat de Burgemeester zich verplicht aohtte, zijnen moreelen steun te onthouden door een weigerend ant woord te geven op ons verzoek. Tuberculose-bestrijding kan men er te veelvoor doen? Neen, niet waar Welnu, M. de Redacteur, dat het voor ons «en plicht, onze actie door te zetten, al is het dan ook, he laas, op een zeer bescheiden voet. Wij zullen zorgen, dat op den oor spronkelijk bepaalden datum dus den 19en Juli e.k. allen, die iets voelen voor ons streven, in Öe ge legenheid worden gesteld, hunne sym pathie daadwerkelijk te betuigen door ons bloempje *te koopen. Mogen dan de Katholieken van hun nen kant toonen, dat niet alles voor kennisgeving kan worden aangenomen onze actie steunen, zoowel moreel, als finantiëel. U, M. de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij, Met de meeste hoogachting, De gecommitteerden v. d. N. R. K. Volksbond. R. TER HORST, Voorzitter, J. SMI2S, Secrètaris, A. HEERKENS, Ponning- meester, VoetbaL Op het terrein aan tre Karnemelk- sloot speelt Gouda I morgen om half j 3 vriendschappelijk tegen een V. O. C.- combinatie uit Rotterdam. Schorsing van een Raadsbesluit Bij kon. besluit is geschorst tot 1 December 1914 het besluit van den Raad der gemeente Aarlanderveen dd. 12 Mei, strekkende tot het verbieden des ZondagB voetbalwedstrijden of voetbalspelen te houden, waartoe aan het publiek met of zonder betaling toegang wordt verleend. Overwogen is hierbij, dat het wen i schelyk is om, hangende hot onder zoek naar de wettigheid van het Raadsbesluit, het in werking treden daarvan te voorkomen. G ROENTEN V EILING 26 Juni 1914:. Veiling,Houtmansgracht 4 uur Peulen 6 cent per pond. Doperwten van 7 tot 9 cent per pond. Bloemkool van 2 tot 5 gld. per 100. Wortelen van 5tot 7 gld. per 100. Kropsla van f 1.tot f 1.50 per 100. Tuinboonen van 4 tot 6 gld. per 100 pd. Snijboonen 40 ceDt per 100. Spercieboonen v. 20 tot 35 ct. per 100 Rabarber van 3 tot 6. Komkommers 1° soort 10. 2° 5. Nieuwer kerk ajd. IJsel, 26 Juni. Coöperatieve Tuinbouwveiling Nieu- werkerk a/d. IJsel. De prijzen waren heden: Eng. komkommers f2.70— f3.60, 2e soort f 1.20-f 1.70, kleine halve komkommers 40—80 c., groen gele komkommers f 0.50—f 1.10, bloem kool f 2[40f 4.60,2e soort f 1—f L90, vuurkomkommers le soort f 0.90 f 1.60 per 109komkommers stek 10—20 o. per kist; peen f3—14 per 100 bos; tuinboonen f 3.90—f4.40 per 100 K.G. De aanvoer was heden: 48,786 komkommers le soort, 20.355 2e soort, 14.202 snks bloemkool. (N. R. Lt.) Vorige Koen. Coera vtu heden 77 77'/, 81'/, 62 99 85.7s 86'/, 82'/, 78 34'/, 100'/,, 74 100 •55 7, INGEZONDEN. I Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Bloemendag voor de R.K. vereeniging „Herwonnen L^venskraoht Gonda, 27 Juni 1914. M. de Redacteur, WeeB zoo welwillend, eenige plaats- ruimte toe te staan in Uw blad voor het volgende. Het is naar aanleiding van hot besluit, genomen door den Burgemeester dezer gemeente, betref fende het verzoek tot het houden van eenen Bloemendag op 19 Juli a.s. voor „Herwonnen Levenskracht". Het besluit op zich zelf wenschqn De toestand in Albanië. Dubazzo, 27 Juni. De nacht en I de morgen gingen kalm voorbij. De artillerie-aanval bleef op wensen van den Vorst achterwege, echter beschoot de Herzegowina de stellingen der op standelingen bij Havoja. "Wbekek, 27 Juni. Het vrijwilligers korps van Albanië bestaat reeds mt 1800 personen; 15Oostenrijkscheoffi cieren hebben zich aangemeld; 150 studenten vertrekken mee. Durazzo, 27 Juni. Ismaël Kei bey, heeft in verband met de bedreigde positie van Valona den Vorst aange raden met de opstandelingen te onder- I handelen. De geweldige brand te Jalem, New-Yobk, 27 Jnni. Bij den gewol- digen brand te Jalem zgn 7 menschen omgekomen. Noodweer in Rusland. Odessa, 27 Juni* In 't Gouverne- I ment Jekalerinoslaw zijn 8 dorpen I door noodweer verwoest. Velen kwa men om. van het Koninklijk Meteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hóógste barometerstand 775'9 te Horta, laagste stand 750.yte Sey- disfjord. 1 Verwachting tot den volgenden dag Zwakke, veran4erlijke wind, gedeel telijk bewolkt, somwijlen droog weer, behoudens kans op onweer, iets warmer. VAN DEN Effectenhandel te Amsterdam ;6 JUNI 1914, itaatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. ,5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1899 4 pet. Venezuela Dipl.Bchuld 1905 3 pet. lank en Creü(et-lnstel Hngen. Bankaandeelon Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smolting Refining Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lustell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-Mij.O.v.A. Mijnbouw Mijnen „Katahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern Dordsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A Kon. Ned.Mij.totExpl v. Petr. Bronn. C.v.A .Shell" The Transp. Trad. Cy. C.v. G. A. Scheepvaart niyen. Ned.-Am. Stoomvaart' Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferentie A. Int Mercantile Marine Cy. afgeBt. Pref. A, Tabak- Ondernem ingen Bindjey Tabak Mij. A Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arBchau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet Erie SpoorWeg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railibad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand 1003/, 503/% 63 7i 22,5/io 62' Premleleeninöen AmsterdamAand.3pct- 1001/* Hongarye. Theiss-Re- giilirungs-Ges. 4 pet. 146,/< GELDKOERS. Prolongatie 3V2 pCt. GEBOREN26 Juni. Jacobus, ouders W. de Bruin en M. Borst. Cornelis Hendrikus Johan, ouders A. Roodbol en C. M. Knoops. Fran- ciscus Adrianus, ouders F. A. de Moree I en P. Perdyk. ONDERTROUWD: J. G. Huur man en J. M. Bezem. H. Hofstede en L. C. de Keijzer. W. C. Hage te Boskoop en W. J. A. Begeer.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 4