DE JONG'S Binnen land.. VEWlAimVAN DEN GEMEENTERAAD Ingezonden Mededeelingen. DAALDERSCACAO *c tn bussen «P en pa-kjea 1 Gemengde Bericliten. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht SPOET. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. - - - - Officieele Prijscourant Rffeolenliandei Ie Amsterdam De gemalin van den aartshertog werd geboren te Stuttgart op 1 Maart 1868 als vierde dochter van den graaf Borielaw van Chotek. Drie kinderen werden geboren uit haar huwelijk met den aartshertog, de prinsen Maximilian Karl, Ernst, en prinses Sophie, Deze nakomelingschap heeft door het morganatisch huwelijk geen rechten op den Oostenrijkschen troon. De „Maand. Gt." ontving uit Sera- jewo, dd. '28 J uni 7 uur 's avonds, het volgend telegram: In de kringen der iandsregeering wordt de volgende lozing over den aanslag gegeven: Toen de aartshertog en de hertogin hedenvoormiddag om 10 uur *van het kamp naar de stad terugkeerden, werd, toen zij zich op weg naar het stadhuis bevonden, door den typo graaf Cambrinovic een bom naar de auto van den troonopvolger geslin gerd. De bom vloog tegen den achter kant van het rijtuig, sprong terug en kwam onder den volgenden auto tot ontploffing. Do in dezen auto zitten- den vleugeladjudant Meritzki werd gewond. De aartshertog liet zijn auto stil houden en informeerde, wat er gebeurd was. Daarop reed hij uaur het stad huis, waar hij door den gemeente raad met den burgemeester aan hot hoofd, opgewacht werd. De burge meester wilde een toespraak houden, maar de aartshertog onderbrak hem met do woorden: „mijnheer do burge meester, ik kom om Serajewo te be zoeken en men werpt mij met bommen. Dat is afschuwelijk." Onder doodelijke stilte zoide toen de partaihortog, na een kleine pauze: „Zoo, nu kunt go uw toespraak hou- den.''* Intussehen was de mare van' den aanslag als een loopeiul vuurtje door de stad gegaan, en ook door domen- schonJnassa, die voor het stadhuis verzameld was, bekend geworden, waarop de menigte in een geestdriftig gejuich ter eoro van den aartshertbg losbrak. Toen aartshertog Franz Ferdinand weder in zijn\ auto plaats genomen bad om zich naar het garnizoen-hos pitaal te begeven, ten einde nuar den toestand van den gewonden adjudant to vernemen, loste de Servische gym nasiast, Gawro Pruuzig, op den hoek van do Franz Josef en Rudolf- Garten twee scholen op hem. Het eerste schot trof don aartshertog in de rechterzijde, het tweede doorboorde de halsslagader van de hertogin. Zij zonk bewusteloos op de knie van den troonopvolger, doch'ook deze ver loor na eenige minuten zijn bewust zijn. De beide zwaar gewonden wer den naar deu Konak gebracht, waar zij spoedig overleden. Het individu, dat den eersten aanslag ploegde, bleek bij zijn verhoor op het politie bureau, waarheen hij was overge bracht, toen men hem uit de rivier gehaaid had, waarin hij gesprongen was, Serviër van geboorte en een zoon van oen cafó-houder te zijn. Hij staat als lui bekend en behoorde tót een anarchistische voreeniging vroe ger. De gymnasiast Prunzig werd door officieren en politie-beambton ge- arreeteerd. De woedende menigte ta kelde hem leelijk toe, zoodat hij een aantal bloedende verwondingen opliep. Nagekomen berichten uit Woenen melden, dat bij den bomaanslag 11 porsoneto uil hot publiek zijn gewond, waaronder 6 zwaar en 5 licht gekwetst. Tot do zwaar gewonden behooren ook do beide officieren uit het ge volg. liet complot van den moord. Volgons oen door de „Maand. Ct." gepubliceerd telegram uit Woenen is mans bekend geworden, dat de Ser vische gezant zich verleden week naar het ministerie van buitoidaiidsche Za ken begaf, in opdracht van zijn regee ring den troonopvolger af te raden naar Bosnië te vertrekken. De ge-» zant verklaarde, dat de Servische po- litio in kennis gestold was van een met zorg voorbereid ''complot. Men bracht ueze mededeelingen uan den troonopvolger over. Maar doze wit^e zijn reis niet opgeven, daar de voor bereidende maatregelen reeds te ver gevorderd wareu en hij de manoeu vres zelf wildo leiden. Gisteren wapperden in een groot gedeelte der stad Serajewo Servische vlaggen en de stedelijke overheid moest tusschenboido komen, om de verwijde ring dezer vlaggen te verkrijgen. De politie te Serajewo had zeer uitge breide maatregelen getroffen. Zij had bevel gegeven de straten geheel met militairen af te zetten. En het was aan het publiek zelfs verboden ach ter do soldaten te blijven staan. Nog gisterenavond hadden 37 arrestaties van verdachte personen plaats. Het was een ieder streng verboeten oin zich voor de vensters te vertoonen, terwijl hot aartshertogelijke paar voor bijreed. Duizend man gendarmerie waren in de stad geconcentreerd ten einde den veiligheidsdienst te verster ken. Men maakt den chef der politie te Serajewo thans ernstige verwijten, dat hij na den eersten bomaanslag een tweede tooht aan den troonopvol ger door de stad niet heeft weten te verhinderen. Er waren vele teekenen die er op wezen, dat gedurende den laatsteu tijd iu Bosnië wederom Pa/n- Servische samenzweringen berden ge smeed. Deze samenzweringen zijn wijd vertakt en hebben aanhangers onder alle standen der bevolking. Reeds vier weken geleden werden de leeraren ^an een middelbare school Oostenrijksche officieren in uniform, door gymnasiasten beleedigd; terwijl verscheidene aanvallen op Oostenrijk- sche beambten te Serajewo, en ander» aanslagen gepleegd werden. De au- riteiten waren een complot op het spoor gekomen en hadden een aantal personen laten ar reet eer en. De indruk, di© de ontzettende tijding te Weenen teweegbracht, is onbeschrij felijk. Er was een algemeen© ontstel- tenia. De redactiebureaux der bladen waren omringd dooreen ontzaggelijke menigte, die bijzonderheden van (ten aanslag wensehten te weten. De Kei zer was zeer geroerd, toen hij te Bad Ischl de vreesol ijk e tijding vernam. Terstond werden maatregelen getrof fen voor de terugTeis naar Sehó-n- brunn. Volgens een Reuter-telegram moet de oude keizer weenend hebben uitgeroepen: „Ontzettend! Ontzettend! Niets is mij op 'leze wereld gespaard gebleven!" De deelneming uit binnen- en bui tenland is zeer groot. (Voor verder buitenland zie pag. 4). De Nederl. officieren in Albanië. Vrijdagmiddag is, zoo meldt de „Breda'sche Ct.", generaal De Veer weer naar Albanië vertrokken. Huldiging Herman Snijders. Zaterdagavond is te Amsterdam in oen der bovenzalen van „Kraflnapols- ky" de heer Herman Snijders, oud voorzitter van den V.D. Bond, ge huldigd door het hoofdbestuur en de V.D. Kamerleden, voor hetgeen door hein als oprichter van den V.D. Bond is gedaan. Aan het feestdiner, den heer en mevrouw Snijders aangeboden, word het* woord gevoerd door de Kamer leden .Ketelaar, Mr. Roodenburg, Dr. Boa, Minister Treub (als oud-voor zitter van dien Bond) en anderen, waarna <le hoer en mevrouw Snijders dank brachten voor de hun bewezen hulde. VRIJDAG 26 JUNI 1914. (Vervolg.) 7. Een voorstel van B. en W. tot inrichting van een keuringsdienst van waren. Dit voorstel luidt aldus: Gouda, 25 Juni 1914. Voor eenigen tijd is tot ons College namens de Winkeliersvereeniging te Boskoop de vraag gericht of te Gouda niet van gemeentewege een centrale keuringsdienst van levensmiddelen voor deze stad en hare omgeving zou kunnen worden gevestigd. Boskoop- sche winkelaars verklaarden ons er prijs op te stellen alleen deugdelijke waren te verkoopen en daarom over tuigd te zijn van de noodzakelijkheid eener keuring van waren om daartoe voorBoskoop te gerakon zouden er twee wegen bestaan aansluiting aan den bestaanden keuringsdienst te Lei den, waarvan reeds door andere ge meenten gebruik gemaakt wordt, of aan te Gouda op te richten keurings dienst waar de Boskoopsche winke liers over het algemeene hunne waren betrekken van Goudsche grossiers en gegeven de verkeersmiddelen dit ook in de toekomst het liefst zouden wil len blijven doen, zouden zij de voor keur geven aan eene keuring te en van uit Gouda. Vandaar hnn verzoek. Het is Uwen Raad bekend dat reeds in 1907 de inrichting van een keu ringsdienst van voedingsmiddelen bij ons een punt van ernstige overweging heeft uitgemaakt. Afgescheiden van de huisvesting van den dienst werden de kosten toen ge raamd op f 4000."a f 5000.in eens wegens de installatie van een laboratorium en bovendien jaarlijks op aanvankelijk f 4000.te splitsen, als volgt jaarwedde van den directeur f 2100. (met periodieke verhoo gingen tot f 3000. jaarw. van een keurmeester - 800.— (met periodieke verhoo gingen tot f 1200. vernieuwing van en aan schaffing van nieuwe toe stellen - 500. gewonelaboratorium-kosten, drukloonen en bibliotheek- uitgaven - 600. f4000.— welke uitgaaf langzamerhand dus zou stijgen tot ruim f 5000.per jaar. Het hooge bedrag dezer kosten, ge voegd bij onze overtuiging dat de directeur-scheikundige van den dienst In eene gemeente als de onze alleen in de keuring van levensmiddelen niet voldoende werkzaamheden zon vinden, deden ons besluiten na te gaan of aan den keuringsdienst ware te verbinden de leiding van de scheikundige en photometrische onderzoekingen, welke voor de gasfabriek mochten noodig zijn. Het is U wederom bekend dat hiertoe niet is overgegaan en Üw Raad het besluit nam om voorloopig alleen melk van gemeentewege te doen onderzoe ken en tot dat einde eene overeen komst met den apotheker, den heer E. Grendel, aan te gaan. Later is deze, thans nog geldende, overeenkomst in dier voege gewijzigd dat de heer E. Grendel jaarlijks verricht 624 onder zoekingen van melk, karnemelk en melkproducten tegen eene vergoeding van f 1000. Tot onze voldoening heeft de op dracht van deze kenring aan den heer Grendel zeer gunstige resultaten op geleverd en gevolgen gehad. Naar ons van uiterst deskundige zijde werd ver zekerd beantwoordt de keuring, dank zij de door hem betoonde toewijding, aan zeer hooge eischen en trekken hare resultaten ook buiten deze ge meente de aandacht. Tevreden met het bereiken zijn wij evenwel niet: ons College is nog steeds, zelfs nog meer dan vroeger, overtuigd van de noodzakelijkheid der keuring van andere voedingsmiddelen dan melk en melkproducten. Nu hoe langer hoe meer grootere gemeenten overgaan tot dergelijke keuring, spreekt het wel haast van zelf dat, waar knoeierij met en vervalsching van levensmiddelen onverminderd blijft voortbestaan, ge meenten, welke geen keuring bezitten, in toenemende mate niet enkel gevaar loopen te worden maar ook werkelijk worden een dankbaar afgezetgebied van eet-, drink- en andere waren van ondeugdelijke samenstelling. Niet alleen de betrekkelijk hooge kosten van een volledigen keurings dienst voor onze gemeentó met hare minder gunstige financiën, maar ook de omstandigheid dat het onderzoek van levensmiddelen nog pas eene wetenschap in wording is, weerhielden ons echter de noodige voorstellen tot de inriohting van zulk een eigen dienst te doen. Het in den aanhef vermelde door belanghebbenden uit Boskoop tot ons gdHchte verzoek, opende nu de moge lijkheid dat de kosten voor een niet onaanzienlijk bedrag door anderen zouden worden gedragen. Wy besloten daarom ons te wenden tot de besturen van alle omliggende .gemeenten, met verzoek ons te wilen berichten, of, wanneer Gouda over ging tot de oprichting van een cen- tralen volledigen keuringsdienst van voedings- en genotmiddelen, hunne gemeenten in beginsel genegen zouden worden bevonden daartoe toe te treden; wij deelden mede dat de kosten werden geraamd op 12 k 15 cent per inwoner en per jaar, daarbij rekenende op het doen van 4 onderzoekingen per jaar en per 100 inwoners. Tot onB leedwezen ontvingen wij hierop een ontkennend' antwoord van alle gemeentebesturen, behalve van Boskoop, van welke gemeente de Raad zich in beginsel bereid heeft verklaard tot aansluiting aan een door onze ge meente in te richten keuringsdienst. Het blijkt derhalve dat de kosten van den Keuringsdienst zoo goed als geheel door Gouda zouden moeten worden gedragen. Ten einde nu t<?ch het gewenschte doel te bereiken, en de kosten zoo veel mogelijk te beperken, en voorts omdat wij niet gaarne het melkonder- zoek in andere handen zouden zien overgaan, kwamen wij, na overleg met den heer Dr. Lam, den altijd zoo tot het geven van goeden raad bereid- willigen directeur van den gemeente lijken keuringsdienst te Rotterdam, tot het besluit Uwen Raad voor te stellen met ingang van 1 Januari 1915 op te richten een gemeentelijken keu ringsdienst van eet- en drinkwaren, genotmiddelen en andere waren, de leiding daarvan niet op te dragen aan een uitsluitend daarmede te belasten directeur, doch evenals in verschil lende gemeenten geschiedt, aan een apotheker en wel voor vyf jaren aan den heer E. Grendel, die tegen eene vergoeding van f 2000.—per jaar ten behoeve van den dienst zou hebben te verrichten 1200 onderzoekingen, waarvan 600 van melk en melkpro ducten en 600 van andere waren, en onder zijne leiding maar onder onze bevelen op een aanvangssalaris van f 800.'s jaars aan te stellen een keur meester, die kennis zal moeten hebben van het kruideniersvak en van waren in het algemeen en alvorens zyne be trekking te aanvaarden twee of drie maanden praktisch werkzaam wordt gesteld bij den Rotterdamschen keu ringsdienst. Worden de uitgaven wegens druk werken en aankoop van monsters op f 200.per jaar gesteld, dan zou do op deze wijze ingerichte keuringsdienst aan de gemeente dus kosten f 3000.— per jaar, of ongeveer f 2000.meer dan thans het onderzoek van melk enz. kost. Aan den te vestigen keuringsdienst zouden zich naburige gemeenten kun nen aansluiten tegen betaling van f 0.12 per jaar en per inwoner, waar van 1/3 voor de gemeente Gouda als vergoeding voor de diensten en reis- en verblijfkosten van haren keurmees ter en 2/3 voor den heer Grendel voor het doen van onderzoekingen tot een getal van 4 per jaar en per 100 in woners. Alvorens daartoe strekkende voor stellen te formuleeren hebben wij bij schrijven van 22 Mei j.l. ingevolge het bepaalde bij artikel 6 der Gezond heidswet, aan de Gezondheidscommis sie verzocht ons haar advies over deze zaak te doen kennen. Zij heeft daar aan voldaan en nit haar hierbij over gelegd advies van 17 dezer No. 24 B. II. blijkt dat zij in alle opzichteh zich met onze plannen kan vereeni gen, en dat haar ook de opdracht aan den heer Grendel eene gelukkige voor komt, gelet op het melk- en karne- melkonderzoek, dat door hem op voor treffelijke wijze wordt verricht. Wij hebben thans de eer Uwen Raad in overweging te geven het volgende besluit te nemen De Raad de gemeente Gouda; Gelezen de voordracht van Burge meester en Wethouders van 25 Juni 1914, No. 66/469, en het daarbij over gelegd advies van de Gezondheids commissie van 17 Juni te voren No. 24 B II. BESLUIT: I. Vast te stellen de volgende VERORDENING op de keurings dienst van waren. Artikel 1. De keuringsdienst is belast met het toezicht op de deug delijkheid van eet- en drinkwf^en, genotmiddelen en andere waren, uit gezonderd vee, vleesch en versche visch. Art. 2. Aan het hoofd van den Keuringsdienst staat een directeur, Voorloopig wordt de waarneming dezer betrekking opgedragen aan een apo theker-scheikundige, die zich bij over eenkomst heeft verbonden tot het verrichten der tot den dienst behoo- rende werkzaamheden tegen de daarin overeengekomen belooning. Art. 3. De directeur wordt bijge staan door een keurmeester van waren, die door Burgemeester en Wethouders wordt benoemd en ontslagen. De werkzaamheden van den keur meester worden omschreven in eene door Burgemeester en Wethouders vast te stellen instructie, en hem verder door of namens dat College mondeling of schriftelijk opgedragen. De jaarwedde van den keurmeester bedraagt f 800.— en kan bij gebleken ijver en geschiktheid door Burge meester en Wethouders vier malen telkens na drie jaren diensttijd met f 50.worden verhoogd. -Indien wegens onvoldoenden ijver of geschiktheid eene verhooging niet wordt toegekend, wordt het desbe treffend besluit met rennen omkleed aan den betrokkene medegedeold. Art. 4. Alvorens hunne betrekking te aanvaarden leggen de directeur en de keurmeester in handen van den Burgemeester den volgenden eed of belofte af: „Ik zweer (beloof) dat ik de aan de „betrekking van directeur (keurmees ter) van den keuringsdienst van waren „verbonden verplichtingen ijverig en „nauwgezet zonder aanziens des per- „soons zal vervullen. „Zoo waarlijk helpe mij God Al machtig. (Dat beloof ik.)" Aan den directeur worden maan delijks vergoed de kosten van aan schaffing van de waren of artikelen, die gekeurd of ter keuring door hem of den keurmeester medegenomen zijn, doch niet meer in den zelfden toe stand of in dezelfde hoeveelheid terug gegeven konden worden. Art. 6. Het door den directeur uit te brengen jaarverslag wordt door Burgemeester en Wethouders met de toevoegingen, die zij dienstig achten, aan den Raad overgelegd. Art. 7. Deze verordening treedt in werking den 1 Januari 1915. II. Machtiging te verleenen om met den heer E Grendel, apotheker-schei kundige alhier, onder intrekking der loopende opdracht tot kenring van melk en melkproducten, aan te gaan eene ovoreenkomst betreffende de uit voering van alle werkzaamheden, voortvloeiende uit de richtige uitoefe ning van den keuringsdienst van wa ren bndér de volgende voorwaarden: Artikel 1. Deze overeenkomst wordt aangegaan voor het tijdvak van 1 Januari 1915 tot 3i December 1919. Daarna wordt zij geacht stilzwijgend van jaar tot jaar te zijn verlengd, indien zij door een der partijen niet zes maanden te voren is opgezegd. Art. 2. De contractant ter andere zijde zal voor zijne werkzaamheden ten deze ontvangen eene vergoeding van twee duizend gulden per jaar, te voldoen in vier driemaandelijkse termijnen van vijfhonderd gulden na afloop van ieder kwartaal. Art. 3. De contractant ter andere zijde verbindt zich telken jaro ten minste twaalfhonderd (1200) monsters, door hem of door den keurmeester genojnen, op deugdelijkheid van sa menstelling te onderzoeken, en wel ten minste zeshonderd (600) monsters van melk, karnemelk en andere melkpro ducten en ten minste zeshonderd (600) monsters van de voornaamste andere eet- 9n drinkwaren, genotmiddelen en gebruiksartikelen, welke in de ge meente Gouda ten verkoop worden aangeboden. Art. 4. De contractant ter andere zijde is verplicht na afloop van iedere maand aan Burgemeester en Wethou ders een rapport in te zenden over de door hem gedane onderzoekingen en na afloop van ieder jaar, doch uiter lijk 15 Maart, een beredeneerd ver slag, waarin een overzicht van den dienst en zijne verrichtingen wordt gegeven. De voor deze rapporten noodige drukwerken worden hem volgens zijne aanwijzingen van gemeentewege ver strekt. Art. 5. Hij verbindt zich den keur meester zooveel noodig voor te lichten en de noodige aanwijzingen te doen voor de regelmatige uitoefening van 'den keuringsdienst, en ziet toe op de richtige vervulling der hem opgedra gen werkzaamheden. Art. 6. Indien een door den con tractant ter andere zijde onderzocht monster niet voldoet aan de bepalin gen der Algemeene Politieverordening of van wettelijke voorschriften, houdt hij eene bespreking met den betrokken leverancier en neemt hij verder de noodige maatregelen om den toestand te verbeteren. Art. 7. De contractant ter andere zijde verplicht zich voorts a. voor inlichtingen, den keurings dienst betreffende, twee malen per week een uur zitting te houden b. zooveel mogelijk zorg te dragen voor de handhaving van de op de keuring betrekking hebbende bepalin gen der Algemeene Politieverordening; c. geen eet- en drinkwaren, genot middelen en gebruiksartikelen voor neringdoenden in deze gemeente te onderzoeken. Art. 8. Wanneer naburige gemeen ten krachtens overeenkomst met de gemeente Gouda zijn toegelaten ge bruik te maken van den keurings dienst, is de contractant ter andere zijde verplicht de daarvoor noodige onderzoekingen te doen en de werk zaamheden te verrichten op den voet der bovenstaande bepalingen, met dien verstande dat hij aan de besturen van die gemeenten nieft maandelijks doch driemaandelijk van zijne "onderzoekin gen rapport zal hebben uit te brengen, en zal hem daarvoor worden toege kend eene belooning, berekend naar twee gulden voor ieder onderzoek, hem krachtens die overeenkomst op te dragen. Art. 9. Behalve in de gevallen, in het vorig artikel bedoeld, zal het hem verboden zyn zich te belasten met de uitoefening van een anderen keurings dienst van eet- en drinkwaren, genot middelen en gebruiksartikelen. Het is hem geoorloofd zich in zijne hoedanigheid van apotheker-scheikun dige te blijven belasten met zijne ge wone praktijk. Waarvan deze akte is opgemaakt en door de contractanten ondertee kend den HI. Met ingang van 1 Januari 1915 de waarneming der betrekking van directeur van den keuringsdienst van waren tijdelijk op te dragen aan den heer E. Grendel, apotheker en scheikundige alhier. IV. Machtiging te verleenen om den te benoemen keurmeester van waren gedurende ten hoogste drie maanden voor de aanvaarding zyner betrekking praktisch werkzaam te doen zijn bij den keuringsdienst der ge meente Rotterdam, onder toekenning eener vergoeding van f 20.per week voor tijdverlies, reis-en verblijfkosten V, Ter bestrijding der onder IV bedoeld0 kosten de gemeente-begroo tte* voor 1914 te wijzigen door arti- ïïj 7 van Hoofdstuk IV der Uitgaven Kosten van keuring van andere le- jfLniddelen" (Volgnummer 125) te «rhoogen met f 260.—, en dit bedrag nf te schrijven van den post voor Onvoorziene Uitgaven (Volgnummer De Raad voornoemd, SecretarisV oorzitter Aan den Raad der gemeente Gouda. Ter visie. (Wordt vervolgd.) Een honderdjarige. Te Huiaeen vierde de wed. Vedtter- Kerkhof haar lOOen verjaardag. Uit vele huizen wapperde de vlag, ter wijl in de straat, waar zij woont, een eerepoort was opgericht. De leerlingen der openbare school brach. ten haar een ovatie en boden haar een geschenk aan op school bijeenge/ bracht, 's Avonds werd zij door de beide schuttersgilden en de harmonie „Ons Genoegen" gehuldigd, terwijl haar eveneens geschenken in geld werden aangeboden. Onder de vele bezoekers was o.a. dia burgemeester der gemeente. De honderdjarige ver heugt zich in ©en uitstekende gezond- fheid. Arnh. Ct. In de laatste weken neemt de emi gratie van Joden naar Palestina gjoote verhoudingen aan. Met elk schip komen te Jaffa emigranten aan. Als gevolg hiervan is er een grond speculatie ontstaan, waardoor voor perceelen grond, welke thans 600 frs. kostten, reeds 2000 francs wordt be taald. De Tel. verneemt, dat de door den Raad van Item mei geschorste gemeen te-ontvanger, de heer Ilermsen, bij deurwaardors-exploit tegen dat be sluit geprotesteerd heeft en de ge meente Bemmel verantwoordelijk ge steld heeft voor alle gevolgen, scha den eoï interesten, uit dat besluit voortvloeiende. Prinses Juliana en haar witte muizen t Is van algemeene bekendheid, hrjjft men uit Apeldoorn aan de dat de Prinses veel van dieren houdt. In het voorjaar ontving zij een viertal witte muisjes ten geschen ke, waarmede zij zich geruimen tijd vermaakte, kijkende naar de evolü tién en de duikelingen, die deze vlugge diertjes in hun verblijf maak ten. Doch het viertal vermenigvuldig de zich in korten tijd naar dei- muizen aard reusachtig, zoodat 't ledental dezer familie thans ongeveer 80 beliep, zoodat tot een finale op ruiming besloten werd. H.K.H. Prinses Juliana deelde de vorige week persoonrijk aan de lief hebbers van het paleispersoneel een viertal 'dezer knaagdiertjes in een net kooitje uit. Een ware verrassing vo0r de kinderen van het personeel De nadoelen van de populariteit als voetballer. Vrijdagavond bij de receptie van „de Amstel" kwam de afgevaardigde van de Utrechtsche studenten-roei ver eenigijig „Triton" in een taxi aan rijden. Een paar andere studenten tvaren zoover meegereden, en onder hen herkenden we ook Just Góbel dte echter reeds voor de wagen stil stond, aan de andere zijde er uit was gesprongen en „de Pijp" inging Niet lang echter duurde zijn incogni to, want in de Jan Steenstraat was Mal herkend, en een drom straat J«%en8 achter hem, roep-ende: „Gö bel in actie 1" Aardbeien. Onze tuinders zitten in .nood De prijzen der aardbeien daalden Maaur dag en bleven dalen, zoodtat Zater dag voor 10 en 11 cent per K.G. ver kocht werd. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de teelt eerst dan behoorlijk voor deel oplevert, wanneer een giemiddel de prijs van ruim 20 cent wordt be steed, ie het zeer gemakkelijk te be grijpen, dat indien er geen spoedige stijging komt, groote verliezen door de tuinderij worden geleden. In de kringen, die het weten kun n®n, vreest men dat de stijging öf aiet óf te laat zal komen. Hbl. 9 kin- Eep beroemde Engelsche oogarts, dr. L. Webster Fpx, geeft de* volgen dc voorschriften met betreklking to» verzorging der oogen van- kinde- >n 1. Laat niet toe, dat slapende - 'toren het licht in het gelaat valt. 2. Laat niet toe, dat kinderen te '•teg kun oogen richten op één en "«zelfde voorwerp. 3. Veroorloof hun niet, bij kunst licht .veel te leeren. 4. Veroorloof hun niet klein-gë- arukte boeken te gebruiken. Veroorloof hun niet in -rein te lezen. Schrijf hoofdpijn niet altijd zwakte in de spijsvertering; der to<> d< pogen kunnen er aanleiding toe zijn. 7. Neem nooit brillen van reizen de brillonkooplieden, doch laat ze door een dokter voorschrijven. 8. Kinderen moeten voldoende be weging in de open lucht hebben, en zoo mogelijk op groene weiden of op velden, omdat de kleur weldadig is voor de oogen. 9. Kinderen, die op tienjarigen leeftijd beginnen te leeren, zullen kin deren, die op hun zesde jaar begon nen, niet alleen inhalen, maar zelfs voor geraken. Hoeveel weegt een mensehen ziel? Een dokter in Massachusetts be weert het gewicht van een menschen- ziel ontdekt te hebben. Een roemschelijke ziel, zegt hij, weegt drievierde van een ons, en hij meent zijn bewering te kunnen bewijzen door een proef dezer dagen met een stervend man genomen. GOUDA, 29 Juni. Aanbesteding. Bij de hedenmiddag te 12 uur ge houden aanbesteding van 4 Heeren huizen aan het Regentesse Plantsoen alhier onder directie van den Architect H. Menninga te Utrecht eu ten be hoeve van den "Weled. Heer J. A. J. Mastink alhier werd als volgt inge schreven Gebr. Dessing te Gouda f 29900. J. Slegt f29600. J. J. Duym f29400. Firma Wed. G. M. Peeters te Gouda f29300. Th. J. van Dijk te Gouda f 29200. Firma Verbeek en Van den Berg te Gouda f 28600. J. H. de Wilde te Gouda f 28550. A. de Rijke te Utrecht f27400/ Beide laatste biljetten waren van onwaarde als zijnde on gezegeld. Voor het toelatingsexamen voor do l8te klasse der Rijks H. B. S., waarvan het schriftelijk gedeelte begint Woens dag, 1 Juli, des namiddags te 1 uur, hebben zich 55 candidaten aangegeven. Het schoolreisje van schooi no. 2. Vrijdag 26 Juni, j.l. maakten 186 leerlingen en oud-leerlingen dor Open bare School No. 2 een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen. Het oorspronkelijk plan was weest den 19don Juni te gaan, maar voor den 209ton Juni was het Ko ninklijk Paleis niet te zien er. bezich tiging daarvan stond op het program ma. Daarom was de reis een week Nu, van dat uitstel behoefden de kleine reizigers geen spijt te hebben, want beter weer heeft school no. 2 op haar töjrijke schoolreizen nog nooit gehad. Geen droppel regen den gan- schen dag. Nog nooit is zoo iets ge beurd. En bovendien, wat een heerlijke temperatuur, niet te warm en ook niet te koud! Om kwartier voor achten warende tochtgenooten in de school present. Daar ontvingen ze al dadelijk een kleine hartversterking, die in de reis- tasschen verdween, al gevoelden som migen lust vóói het vertrek al een deel naar binnen te werken. Dat was echter voor de treinreis bestemd. Kwartier over achten klonk het fluitsignaal en de troep zette zich in beweging naar het station. Tal van bekenden deden de kleine reizigers uitgeleide. Bij halftien kwamen de kinderen in Den Haag aan. Nu een wandeling langs Hertenkamp en Bosch, over de Bosch- brug langs Korte en Lange Voorhout, en Parkstraat naar Plein 1813, waar het mooie monument werd bezichtigd Toen langs het Vredespaleis naar het Paleis der Koningin. Wat keken de kinderen daar hun oogen uit naar al 'tmoois, op alle kostbare schilderijen en meubelen. Vervolgens ging de troep naar 't Warenhuis, waar in de Lunchroom een lekker glas melk werd genuttigd. De fonograaf liet het „Wien Neer- landsch bloed" hooren, de kinderen zongen een liedje en vooruit ging het naar het Station van den Staatssppor- weg. Daar stond de stoomtram gereed, die het gezelschap naar „De Witte Brug" zou brengen. Nu was men in enkele minuten in den speeltuin „De Bataaf". Daar is 't altijd voor de kin deren uitlokkend. Eerst werd weder de inwendige mensch versterkt en daarna kon men volop genieten van alle gelegenheden tot spelen. Zoo'n speeltuin is voorde kinderen iets heerlijks. Bij half drie trok men weer naar „De Witte Brug", waar de tram allen, weer opnam en naar Scheveningen bracht. Na bg aankomst een en ander te hebben gebruikt, ging men naar het strand, waar men eens even mocht pootjebaden". Dat is altgd iets, waar naar het heele gezelschap verlangt. En dat, gevolgd door heerlijk spel de duinen. Van blijdschap rolaen de jongens en ook wel eenige meisjes van boven af. Geruimen ttjd werd hier gespeeld en genoten van de voor hen vreemde omgeving, alles begunstigd door zon- ischyn en een heerlyk frisch windje. Te half zeven steeg men in den Electrischen tram, die het gezelschap langs den Ouden Scheveningschen weg en door een groot gedeelte van Den Haag naar het station bracht, waar nog een kleine versnapering werd ontvangen, vóór de trein vertrok. Ruim acht uur kwam men te Gouda n, afgehaald door tal van Vaders, moeders, vrienden en kennissen. De4 26e Juni is voor een deel der leerlingen van school no. 2 een heer lijke dag geweest. Eindexamen H. B. S. Naar aanleiding van het in de N. R. Crt. van 25 Juni door den heer de Lange geschrevene over de druk fouten in de opgaven voor het eind examen H. B. S., schrglt thans de heer Dr. J. L. Hoving, leeraar in de Chemie aan de R. H. B. 8. alhier het volgende Het is zeer zeker niet fioedte keuren dat in de meetkunde-opgaven voor het eind-examen der R. H. B. S. een druk fout is geslopen. Toch was deze fout zoo weinig storend, dat men mijns inziens van de candidaten zou mogen eischen een oplossing van het opge geven vraagstuk met correctie van de (tetikfout. Zijn er candidaten geweest, veel tijd hebben verknoeid als ge- Volg van dit drukfoutje, dan pleit dit niet voör hun wiskundig inzicht. Ik betwijfel het dan ook, of deze candi daten het vraagstuk zouden hebben opgelost, wanneer de opgave volkomen juist ware Volgens den heer de Lange zou ook in de schriftelijke Bcheikunde-opgaven een drukfout zijn voorgekomen. Er nl. gevraagd zijn het opstellen vaa de structuurformule van een abosoluut onbekende stof, welke vraag aan een der examinandi de „echt jongensach tige" ontboezeming ontlokte: „Deze smeerlapperij bestaat niet". Gevraagd zijn de structuurformules van C3 H8 O en C3 H4 02 met isomeren Er is slechts een geringe chemische kennis noodig om van de styjfifen, die door deze algemeené formules worden weergegeven, één of meerdere struc- tunrrormules op te stellen. Als dan ook do candidaat, bij wien de heer de Lange zijn licht heeft opgestoken, heeft beweerd, dat er gevraagd is de strac- tuurformule, van een absoluut onbe kende stof, dan is het natuurlijk de bedoeling van dien candidaat geweest, dat de formule aan hem (den candidaat) totaal onbekend was. Me dunkt, dat de heer de Lange zich leólijk in 't ootje heeft laten nemen en als criticus voor zijn taak al heel weinig berekend blijkt 'te zijn. Prov. Staten Zuid-Holland. Boskoop. Gedeputeerde Staten van Znid-IIolland vragen machtiging om zoo noodig hetzij eischende of ver werende te kunnen optreden tegen den heer J. Erkelens, bewoner van de Gouwekade in do kom der gemeente Boskoop, op wiens ordér net keer- burgh, C. Neves H. Baas en P. van den Oraawe, welke in handen worden gesteld van de financieele Commissie ter fine van advies, Voorts was aan den Minister van Binnenlandshe Za ken ingekomen een schrijven, in ver band met een te projecteereu water leiding voor Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. De verschillende gegevens daarin gewaagd, wat betreft deze Ge meente, zullen moeten worden ver strekt. Inzake een schrijven van Ged. Sta ten om verhooging van de toegezegde Bubsidie voor de spoorweg Gouda Alphen wordt door den Raad beslo ten, hierop nog ge^ue beslissing te nemen. Overeenkomstig het advies der Finanoieële Commissie besluit de Raad den aanslag van den heer A. J. J. Vos te Gouda, in den Hoofdelijke omslag alhier te handhaven en de aanslagen in het schoolgeld over April, van de h.h. Th. Koolmees en J. H. W. van Kersbergen, niet te heffen, wijl hun kinderen sinds die maand de School niet meer bezoeken. Na afloop hiervan had nog een wij ziging plaats in de Begrooting van Inkomsten en Uitgaven dienstjaar 1914. Hierop is de vergadering ge sloten. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.1 te Horta, laagste s^and 745.9 te Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige Z.W. tot N.W. wind, zwaarbewolkt, Eenige kans op regen of onweer. Vooral in het Noorden koeler. muurtje is afgebroken dftt op het vakje straat voor diens woning was aange bracht en de afkomende materialen op diens erf zyn geborgen, alsmede om mogelijk ook op te treden tegen andere aanwoners aan de Gouwekade die eveneens de voortzetting der werken tot versterking der waterkeering ter plaatse bemoeilijken, in de meening, dat het langs het Jaagpad loopende straatje voor hun woningen hun eigen dom is. Woddinxveen. In de Vrijdag avond j.l. gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente waren te genwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De verslagen der ver- faderingen dd. 2 April, 15 Mei en 12 unx j.l. worden goedgekeurd. Door den Voorzitter geschiedt mededeeling der ingekomen stukken, waaronder van Ged. Staten het goedgekeurde Kohier der Schoolgelden over de maand Mei jl. van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs het iaarverslag over 1913, hetwelk, blijkens mededeeling van den Voorzitter bg de leden zal rondgaan. Nog was van de hh. A. C. Hoekstra en A. F. van Vuu- ren, verzoeken ingekomen over restu- tutie der Hoofd. Omslag, wegens ver trek nit de Gemeente. Op beide ver zoeken wordt door den Raad gunstig beschikt. Ingekomen waren voorts reclames tegen hunnen aanslag in den Hoofdelgken Omslag van de hh. Jac. v. d. Boogaard, J. Moerings, J. Ver- V 0 e t b a 1. Op het terrein aan (le Karnemelk - sloot speelde gisteren Gouda tegen een V.O.C.-combinatie uit Rotterdam. Door het warme weer was het een tamme wedstrijd, waarin de Rot terdammers de meerderen waren en met 4—2 wonnen. Vliegen. Luitenant Spandaw is Zaterdag avond 6 uur 20 te Genck bij Luik opgestegen op een Deperdussin-mo noplan. Hij vioog eerst naar Venlo, landde daar, bleef er eenigen tijd steeg toen weer op en kwam te negen uur te Soesterberg dan. Het was toen reeds donker, maar men had op het vliegveld een vuur ontstoken om de landing te vergemakkelijken. Lui tenant Spandaw had een zeer voor spoedige reis gehad. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goedon aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, tste kw. 33, 2e 33, 3e 27 cent per half kilo. Vette varkens redelijke aanvoer, lste kw. 24V2, 2o 23V2, 3e 21 cent per half kilo. Schapen en Lammeren goed aange voerd. Handel in vet vee traag, vette kal veren lager, handel flauw. Vette varkens traag, enkele vlee- zige hokken '/j C0nt boven noteering, afloop lager. Schapen en lammeren met redolijke omzet, tot iets lagere prijzen. De moord op den Aartshertog van Oostenrijk en diens Gemalin. Woonen, 29 Juni. De kinderen van Aartshertog Franz Ferdinand, de 13-jarige vorstin Sophie, en do 12- jarige vorst Max eu de 10-jange vorst Ernst werden van Konopischt naar den Hofburg overgebracht. Weenen, 29 Juni. Zoowel de dader van den bomaanslag Cabrinovic als de moordenaar Prinzip hebben do eerste verhooren ondergaan en zijn ter beschikking van de justitie ge stold. Prinzip verklaarde geen mede plichtigen te hebben en uit anti-im perialistisch© gezindheid te hebben gehandeld. Serajewo, 29 Juni. De staat van beleg is afgekondigd. De lijken van Am aartshertog on diens öfemalin zijn gebalsemd. De begrafenis zal niet vóór 10 J uli plaats hebben. Durazzo, 29 Juli. Majoor 81uijs clie met de opstandelingen heeft on derhandeld, is van Durazzo naar Valona overgeplaatst. y Benkoelen verwoest. 1 Een telegram aan de N.R.Ct. meldt dat Benkoelen op Sumatra, dat vori ge week Donderdag door een aard beving werd geteisterd, gisterennacht door een wolkbreuk totaal is verwoest. De schade is niet te berekenen. Of- ficieele bevestiging ontbreekt nog. Een Benting genomen. In het landschap Madam heeft ka/ pitein Ruempol de beul ing Tandjong Kedang genomen. Er werden 40 lij ken gevonden. Vorige Koers. Koer» no heden 77'/, 77'/, 81'/, 02'/, 99'/, 85'/. 85'/,, 88'/. 82'/. 88'/. 78'/, 34'/. loo3/.. 74 55s/. 1003/f VAN DEN 29 JUNI 1914. Staatsleenlngen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische rw.mij) 1898 4 pet. Id. Öbl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis. 3 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1899 4 pet, Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank euCrediet-Instel lingen. Fed. Bankaandeelen Industr- Ondernemingen American Car Foun dry Comp, C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cort. v. A and. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet InstelI. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij. C.v. A. Mijnbouw Hjjnen. Catahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. l'etroleum-Oiidern. Dordsche Petroleum In dustrie My. Gow, A, Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. Trad. Cy. C. v. G. A. Scheepvaart mUeu. Ted.-Am. Stoomvaar Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Ze Cy. afgest. Pref. Diversen. Cert. v. Aand. Spoorwegen. wegmy. Warschau-Weenen Erie Spoorw Gew. Aand. nion Pacific B Cy. Cert. v. Wabash Gew. Aand PfiEMlELEEN IN OEN. Amsterdam Aand. 3 p< Hongarije. Theiss-R GELDKOERS. Prolongatie 3'/23% pCt. Nat. en Buitel. Staatsfondsen prys- houdend. Culturen geen omzet, Ta bakken stil, Petroleum beter, Rubbers prijshoudend. 503/. 49'3/,. 62'/, 62'/» 22's/,„ 22'5/,„ 593/, GO3/, 225 233 224 16'/, 15G BV, 150 5'A 186 188 614 194 618 189'/» 124'/. 23;. 2'/, 92'/, 93 t 2'/. 1 7'/, 7'/,. 993/» 101'/, 100';» 01'/. 973/, 98'/, d 279/'6 27'/. ,-15316/,, 1. 154'/, l3/i» 100'/ 100'/, i. 146'/

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2