ION WASJ ig licht hebbenl ;ot JAC. KOOI J K: I Wieringerwaan alast met het insta H r ijzei IS 4 i IEP MGAS nes. i Prinses of Gravin. 53e Jaargang. Dinsdag 30 Juni 1914. No. 12515. en Bmtenlandsch Nieuws. )OIJ Kz., ERINGERWAARD Telefoon Interc. 82. XT5-®-u.-w$- ezx voor G-o-vtd.su Oxxtstxelxexx. VeiBcliijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. - '..o, indult in dit Blad. -- - Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. ---- dagelijks aangenomen be- in osteloos. Voor vorder Buitenland zié pag. 4. F rijn (Wordt vervolgd.) kwam «ij 1 Itefdesverklarirlg groote dwaasheid De moord op den Aartshertog van Oostenrijk en diens DB JONG Oosthaven 31 ig is dit work doo met het grootst tred hand nooit fi-w met wij, keu- doch werd Toen persoon. Katharina den [donkcra HinnajZ Wtenïlc- anders een schets met on- op het het dat -is Ser ie, voor- i te vol- het >t Electr. droging Salon. die soorten HAAK srwege tegemoet, verk in de helft en voor de heift ie U aan groene (even. naakt, dat Uw |dt, Uw handen den en Uw leven JU. tezuiverheid van akt haar alleen voor het van kostbaar rxS tljne kant. Naar verder uit Weenen wordt ge meld, moot de troonopvolger Frans Ferdinand in den laatsten tijd tot ver trouwde personen uit zijn omgeving hebben medegedeeld, dat een voorge voel .hem zeide, dat hij niet zijn na wilde zich niet langer laten bekijken, de kamenier, die haar u heeft Wat een PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels hiel bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer „0.10' Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekënd. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Het geneeskundig onderzoek van het stoffelijk overschot van den Aarts hertog en van zijn Gemalin heeft aan getoond, dat de schoten absoluut tloo- delijk waren. De geheele stad is in diepen rouw gehuld, groote militaire bewegen zich omdat wij vreesden, voiver bij zich had. nie|p in zijn handen geen tegenstand. Een ooggetuige, die ook den twee den aamdAg van 'nabij1 aanschouwd heeft, een dame, deelt daaromtrent het volgende mede: biel van en den burgemeester vaart voorbijgeroden, De drie gons hadden vermoedelijk mijn merking gehoord en J’runzig (lOIIMIIE COURANT. het Aiium*,!.?. r in de garde-robekamer wachtte, deed alles veel te langzaam naar haar zin. Toen zij een half uur later in oen mat rose japon, met diamanten om hals en armen, het haar naar de nieuwste mode opgekamd, in de bal zaal verscheen, was zij weer oen co quette dame, waar ieder haar voor kende. De hertog schillende anonieme waarschuwingen ontvangen hebben, om daar niet hoen te gaan. Doch de aartshertog ver klaarde, dat hij onder deze omstan digheden niet voor bedreigingen wil de wijken; wel verzocht hij de her togin om te Konopitsj te blijven. Doch deze echter drong er sterk op aan de refs met den aartshertog mede te maken, aan welk verzoek de aarts hertog eerst na herhaald aandringen der hertogin voldeed. en politie-patrouilles door de straten. De dader Prunzig verklaarde zijn daad een uiting van wraak wegens de onderdrukking der viörs. Catrinovic, de bomwerper, is voor de politie in Bosnië geen onbekende.. Hij stond reeds gedurende anderhalf jaar onder verdenking en er was reeds een bevel voor zijn inhechte nisneming uitgevaardigd. Dit was door tusschenkomst van een Oostenrijksch sociaal-democra- >isch afgevaardigde ingetrokken, «oo- dat hem terugkeer naai' Serajewo toc- gestaan was. Hij was sedert eenige weken in de Staatsdrukkerij werk zaam. Dö dbor hem geworpen bom was, volgons zijn verklariiig, uit de Ser vische ammunitie-fabriek in Kragoe- jowatsj afkomstig. Volgons alle aan wijzingen heeft men hier mot oen wijdvertakte samenzwering te doen. haar aan den wenkte zij een groet. Zij was betoo- verend schoon en dit kwam nog meer uit, toen zij begon te spreken. Zij bezat een volle, wèekc stem en de ver heven venten klonken van haar lip pen als de Jiefelijkste muziek. Er kwart leven in de voorsteling. Zonderlinge gestalten, half mensch half dier, kwamen uit het half duis ter voorschijn en werden door Diana op bevallige wijze aan den hertog voorgesteld. Zij gedroegen zich zeer gepast en gaven blijk, dat zij hun wilden aard voor dezen avond in het woud hadden achtergelaten; zij be gonnen dadelijk vriendelijke gesp rek- op dit ijver misten IRK11 'int Bad Ischl betoond, niet was een vormelijke uiting, maar een spontaan meeleven in de groote droefheid van dezen grijzen Vorst. Het stoffelijk overschot van den aartshertog en de hertogin zal 2 J un des avonds te 10 uur te Weenen aan komen en dadelijk* naar den tlofburg worden overgebracht. De lijkkisten zullen in de Hofburgkerk worden ge zet, alwaar op 4 Juli des namiddags 4 uur de lijkdienst zal worden ge houden; om 10 uur ’s aVonds zullen de lijken naar het slot Amstetten worden overgebracht, waar zij dade lijk mi aankomst in den grafkelder van don aartshertog zullen worden bijgezet. Zaterdag heeft te Weenen een ziolomis voor de overledenen plaats. verdachte, in hechtenis genomen werd. Zaterdag werden nog 37 per sonen gearresteerd; elke buitenlander moest van bijzondere legimilatie-pa- pieren voorzien zijn. Evenzeer was ’t streng verboden zich aan die vensters der huizen te vertoontni, waarlangs de aartshertog zou rijden. Zelfs alle gewone ver-, sieringen van bloemen moesten uit de vensterbanken en van de balkons verwijderd worden. Meer dan lüüO gendarmen waren in de sUA gekomen om de politiemacht te versterken. Reeds voor den aanvang der loger- manpeuvres moet de aartshertog ver wal jaar.” ,Als het echt is!11’ 1 u daaraan?..'. Och ja, de die men daaromtrent daarbij wierp zij een de rijke brui- grayin, die slechts een, de gravin haar hei- 17) „Ik heb kort geleden in de „Flie- gende Blfitter” een potsjerlijke gezien,” vertelde Else, lie nu haar toilet gereed was en in de middellijke nabijheid van Tosca stond. „Een klein kereltje gaat met zijn groote Vrouw wandelen. Lief wijfje, zegt de. kleine man, is het bij jou daar boven ook zoo warm?” Allen lachten, maar Tosca vertrok geen spier van haar gelaat. Zij had een zeor hoog denkbeeld van haar eigen waardigheid en het viel haar volstrekt niet in, dat deze woorden zinspeelden op haar en Trotting, met wien zij sinds eenige dagen verloofd was. De slim, bedachte middeltjes van haar mama hadden hunne uitwerking |iet gemist. Ondanks al de omwegen en wendingen was de vos toch in val gel o open. „Diana ontbreekt nog,” spotte een der dames. „De godin wil zich niet voor den tijd onder het lagere menschenge- M spuis bewegen.” „Daar is zij,” riep Else uit. wat ie zij schoon Beken het roi tuurlijken dood zou sterven. Daarom ook had hij reeds eenige beschikkin gen getroffen en bepaald, dat zijn lijk niet in de Kapuzijner-Kapel, doch te Amstetten, waar hij voor zich en zijn familie een grafkelder had doen bou wen, zou moeten worden bijgezet. In hofkringen wordt de schuld van het gebeurde goweteh aan flen poli tiechef Potiorek, die,® naar men weet, een uur na den aanslag zelfmoord gepleegd heeft,. De Hertogin was vol gens ooggetuigen na den eersten aan slag zeer ontroerd en wilde tot geen prijs toestaan, dal de Aartshertog op nieuw in den auto zou plaats nemen, die, naar zij begreep, door slechl- béwaakte straten zou rijden. Maar de politiechef stelde haar gerust met do woorden: „allee is thans voorbij, meer dan één moordenaar hebben we niet in Serajewo, thans zuilen uit bundige sympathiebetuigingen plaats, hebben en er is geen enkele reden meer om ook maar iets te vreezen.” In zijn rede tot den burgemeester van Serajewo gericht, heeft aarts hertog Franz Ferdinand, naar men weet, ook van den bom-aanslag ge wag gemaakt. Eenigszins anders ech ter dan de telegrammen vermelden. „Zeer verheug ik mij met mijn ge malin, aldus zeide do aartshertog, over de ons door de bevolking ge brachte jubelende ovaties, en dit dos te meer, omdat ik daarin ook een uitdrukking van vreugde zie, over het mislukken van den aanslag.” Eif in het Servisch-Croixtiéch voortgaan de, verzocht de aartshertog den bur gemeester de bewoners van do Bobu nische hoofdstad zijn hartelijke groe ten over te brengen. Aangaande de, naar gebleken toch nog totaal ontoereikende a zorgsmaatregelen door de politie Serajewo genomen, wordt het gendo gemeld: In verband met verblijf van den aartshertog en zijn gemalin, waren acht dagen te voren zeei- strenge maatregelen getroffen, waarbij elke, ook maar voor het minst iw- en Woningtar Jnderstandacommis- rg-fl „De Réunie” 8 tt. afd. Gouda, Volk»-, 1 rankmisbruik. m wij geregeld tijdig! ogen ontvangen v»n icerten, vermakelijk* deze dan in on* ikman &.Zn., Goud» J Mijn vriendin en ik stonden tegen over een winkel in de Franz Joset- gasnte, nadat de eerste aanslag reeds gepleegd was. Spoedig daarop kwa men drie opgeseboten jongens, waar van de eene een witte vilten hoed droeg, de tweede een stijven zwarten hoed en de derde, voor zoover wij ons herinneren, een lichten vilten hoed. Alle drie droegen afgedragen kleeren en zagen er uit als werklie den. Zij droegen de Servische drie kleur in het knoopsgat. Onmiddellijk daarna voegden zich bij hen twee jon ge meisjes, die eenige woorden hen wisselden. De meisjes, die evenals de jonge mannen, niet den, kwamen vei-volgens naai- ons toe en zeiden tot ons: „Laat ons naar huis gaan. Kom, ga ook naar huis. Die drie daar korten o»s verdacht voor.” Mijn vriendin ging weg en ik bleef in gezelschap van een andei meisje staan. Ik bemerkte toen, dat één van de drie mannen, nl. uie met den stijven hoed (het was Prinzip) de eene hand voortdurend in den zak hield. Ik zeide tot het kleine meisje: „Op zoo’n man moest men eigenlijk de politie opmerkzaam maken.” Op dat oogenblik was de eerste automo- den regeeringscommissairs reeds in snelle jon- op- ging ijlings langs een politieagent naar den anderen kant van de straat en bleef een paar passen bij den winkel van Schüller vandaan staan. Op datzelfde oogenblik kwam de auto met den Aartshertog aangereden en dadélijk daarop hoorde ik twee schoten vallen die Prunzig gelost had. Dq automo biel van den aartshertog was vlak langs het trottoir gereden, waarop Prunzig stond. De weinige toeschou wers, die daar waren, wierpen zich onmiddellijk op hem en trachtten hem vast te houden; echter gelukte het hem nog het derde schot te lossen, dat de hertogin getroffen moet heb ben. Toen het eerste schot viel, dal den Hertog blijkbaar in het hoofd of in den hals trof, sloeg de Hertogin, die 'zich zeer flink hield, de armen om hem heen en wenkte het publiek toe. Van alle kanten snelden officie ren, agenten en gendarmen en ook menschen uit het publiek, op den da der toe en sloegen op hem los. haar schoon gelaat een ijskoude uit drukking en sedert dat oogenblik keek zij alleen naar (te dansendé paren. Waarom was hij hier gekomen, als hij oen verdrietig gezicht wilde ton nen, als of het schitterende schouw spel hom verveelde? „Hij is een pedant”, dacht Katha rina verbitterd. „Menschen, die zich niet met anderen kunnen verheugen, moesten niet in de gezelschappen ko men; zij storen slechts.” Het ballet was ten einde; de dan sende vormden schilderachtige groe pen en de muziek ging met een luid ruchtig allegro in een diep adagio over. Allee werd door rood licht be schenen. Diana sprak nog een af scheidswoord en toen viel het scherm, het stormachtige verlangen telkens weer opgehaald. voor de derde maal werd opgehaald, ontbrak Diana, de hoofd- lalin. De sluipmoord, waaraan! Zondag in Boaniö’s hoofdstad de troonopvolger van Oostenrijk en diens gemalin ten offer zijn gevallen, .is oferal met afschuw vernomen. De oorzaak voor d«n dubbelen moord moet worden gezoeht in de politieke stromingen. Frans Ferdi nand is gevallen als vertegenwoordi ger van het Oostenrijksche imperia lisme door de misdadige hand ven een jeugdigen Serviër, uit verbitte ring tegen Oostenrijk's machtspolitiek in het Zuiden, waar het Servië in den weg had gestaan tot veikrijging van een uitgang naarde Adriatische Zee. Frans Ferdinand was naar Bosnië gekomen als leider der gp-oote leger- manoeuvres, die moesten doen zien, dat Oostenrijk gereed was tot den strijd, ook naar het Zuiden, als hel moest. De deelneming, dfedoot het plotse ling overlijden van den Oostenrijk- schen troonopvolger en diens Gemalin aan den grijzen Keizer wordt bo toond, is indrukwekkend. Deze grijze monarch heeft in zijn leven ernstige slagen ondervonden. Thans op 83-jarigen leeftijd, pas her steld van een ernstige ziekte, ontvalt Jiem nog den man aan *ien hij Oos tenrijk’s toekomst weldra zou moeten toevertrouwen. De uitroep, waarmede Keizer Franz Josef de vreeselijke mededeeiing van den moord ontving: „Ontzettend! Ontzettend! Niets is mij op deze wereld bespaard gebleven!” is treffend waar. Van kijn familie leden zijn velen een Onnatuurlijken dood gestorven. Zijn zóón, de kroon prins Rudolf, overleed in 1889 te Meijerling onder verdachte omstandig heden; Bophie, hertogin van ?on, vond bij een brand te den dood; keizerin Eliiibetfi B ij zonderheden omtrent denmoord. Omtrent het verloop van den aau- slag heeft een der ooggetuigen, de kapper Marossi, naar uit Weenen aan het Berl. Tageblatt gemeld wordt hel volgende medegedeeld: Ik stond bij het vroegere filiaal van de Union Bank en de automobiel i van den directeur van politie was reeds voorbijgegaan en er volgde een automobiel met den burgemeee- ter. Na een oogenblik kwam toen de auto, waarin de troonopvolger met zijn gemalin en deo landecommissaris Potiorek zat. Plotseling zag ik, dat een jonge man, die aan den anderen kant van de kade in de nabijheid van debrug had gestaan, naar de leuning van xle brug ging, iets op den muur legde en een bom naar de automobiel slingerde. Naast hem had een ander gestaan, die zich kalm verwijderde. Ik zag hoe de bom de automobiel raakte en een flauwe rookwolk na liet in de lucht. Verder zag ik de bom tegen de neergeslagen kap van de automobiel terugspringen en de volgende automobiel raken. Op dat oogenblik klonk een hevige ontplof fing. "Toen ik gezien had, dat de man geworpen had, liep ik op hem toe. Hij moet mij echter gezien hebben. Hij sprong over de kademuur in de Militsa. Ik sprong hem na. Een po litieagent wilde op hem schieten, maar ik riep den man toe: „Niet schieten, wij moeten hem levepd hebben.” Ver scheidene agenten i kwamen ‘nu te hulp. Wij gingen voprzichtig te werk, omdat wij vreesden, .dat hij-een re- Maar hij had en bood- ook P R IJ S Per kwartaal If 125 Idem franco per postij. f.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad150 Idem franco per post.l1.90 Abonnementen wordèi dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Jpenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Serajewo in staat van beleg. Als gevolg van de aanslagen kwa men Zondag on Maandag te Seraje wo anti-Servische betoogingen plaats. De Kroatische en Moslimsche jeugd trok door de straten, met een beelte nis van den Keizer voofop en on der het zingen van het volkslied en het roepen van „Hochf” op de mo narchie on het Keizerlijk Huis. Zij smeten de ruiten in van huizon van Serviërs, van Servische scholen en winkels. Politie en militairen moesten rhor- haaldelijk optreden om de rust t® he- waren. Vete inhechtenisnemingen nad- den plaats. Het. bestuur der stad ïk overgegaan op den militairen gou- fvorneur, die de staat van beleg heeft afgokondigd. Er wordt sterk gepatrouilleerd. waarde gravin Loni, iets schooners geziep. guur, wat een paar oogen. En dan’ dat fii ,,A>W “V „Twijfel ondervinding, opdoet...” en onderzoekenden blik i op ne lokken der gr"''?”, voor een klein deel jecht waren... 'blik, waarvoor melijk wraak zwoer. De feeet-ouverture eindigde met luid ruchtige jach (fanfares. Het scherm, dat de eene helft der zaal van de toeschouwers afscheidde ging op en men zag op een estrade Diana omringd door faunen en nym- phen die zich tijdens de ouverture in schilderachtige groepen om de godin neervlei den.. Om het effect te verhoogen waren de toeschouwers in het duister, ter wijl de ruime estrade, die een woud- landschap voorstelde, door1 sterk, mat licht werd beschenem Het had alle schijn, of dat licht uitging van de halve maan, die (te godin in haar ruim afhangende j zwarte haardos droeg. Het scheen, dat zij pas uit de scha duwen van het woud te voorschijn was getreden en' haar vluggen had ingehouden. Met de eene hield zij het gewei vast van hot my thologisch hert, met de andere hand ken met de nymphen, die oogenblik den gewonen om de dieren te vervolgen. was een tooneel vol afwisse- tar kwamen de maaisters der ingang van dc balzaal te gcinpol. Ze behoorde tot de lievelingen vom ouden heer, daar haar r schoonheid juist zeer in zijn viel. Hij begroette haar zoo lijk mogelijk en zeide: „Het is toch gelukkig, dat ik thans geen dertig jaar jonger bon, - zou ik van avond misschien dwaasheid begaan hebben.” „En welke dan, Hpogheid?” vroeg zij coquet. „Ik zou u een gedaan hebben”. „Zou dat zoo’n geweest zijn, Hoogheid?” „Dat denk ik ook zoo, want u zou stellig om mij gelachen hebben”. Zij schudde het hoofd en ant woordde: „Dat zou u zeker niet gedaan heb ben. Uwe Hoogheid behoort niet on der do lieden, die bij zulke gelegen heid een dwaas figuur maken, zou ik meenen”. „Genade, schoone Diana,” sprak do vroolijke oude heer lachend, „be handel mijn arme zestig jaar met ver- schooning. En nu, mevrouw! sta mij toe u naar mijne nicht te geleiden zij is zeor verlangend u haar com pliment te maken Het ling. Daar kwamen de maaisters om op de tonen der muziek een denkbeel dige weide af te maaien. Zij werden daarin onderbroken door de faunen, die haar door gebaren beduiden, dat dansen en minnekozen de voorkeur verdiende boven zulken arbeid. De maaisters begrepen dat ook zoo en lieten zich door de faunen ten dans voeren, waartoe de nymphen en die ren al gereed stonden. Op dit bonte, prachtige schouw spel blikte Diana niet verheven rust neder, en toen zij dit moede werd, vloog haar oog door de zaal alsof zij iemand 'zocht. Plotseling kreeg hertogin brand ui: J. Alen- Parijs werd vermoord, ’s Keizers broeder Maxxmi- liaan van Mexico wenl doodgescho ten; diens gemalin is krankzinnig geworden; do aartshertog Frans Wil lem stierf tengevolge vin een val van zijn paard; aartshertog Johan is, naar vrijwel is vast^esteld, ver dronken; aartshertog Ladislaus vond den dood op de jacht d»or zijn eigen geweer; aartshertogin ifathilde ver- brandde levend in het piweis van haar 'vader, itet leven van dei ouden Kei- zer is waarlijk één TOfcedie. Het was dan ook te begrijpen, dat de deel neming jegens den ouden -man door de bevolking bij zijn terugkeor

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1