Belangrijke Seizoen Opruiming D. S i MSOM* Vliegenvangers Inmaakkruiden VOOR DEN INMAAK! EAU DE COLOGNE 4711 IIET ADRES VOOR IEDEREEN. Anton Coops, Particulier Kapitaal Kandij gruis. Pijpkaneel. Suikertabletten. Schoenhandel. IB5 -ri nervla,ra.d. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Alle Mantels, Costumes en Costumcs-tailleur, Blousen.Jupesen Jupons, Japonstoffen,Zijdceiiz. worden tot ongekend lage prijzen uitverkocht. BURGERLIJKE STAND. Laatste Berichten, Telegrafisch Weerbericht Advertentiën ANTOiN COOPS, - Wijdstraal 29. Tel. 328, TÏÏSSELSUHADE CUESUS bÜ ANTON COOPS. Drogist, Wijdstraat 29. Drogist, Wijdstr. 29. WITTE BIOSCOPEl 9e vermoorde Vogelverschrikker. I OYItVW». Op Hoog Bevel I Vrncliteusiilker, LimonadeH in diverse smaken. T. CUE BAS. Kleiweg 48. Gouda. het Ministerie in 1885 werd hij weder te Birmingham tot parlementslid ge kozen. Toen het ministerie Salisbury in Januari 1886 een beslissende neder laag leed, trad Chamberlain op als Minister van den Local Government- board, als opvolger van Charles Dilke. In Maart 1886 legde hij zijn be trekking neder en trad op als leider van de liberale unionisten, die zich tegen Gladstone's Homerule ontwerp hadden verklaard, en in vereeniging met de Tories een heftige campagne tegen dit ontwerp voerde. In 1894 werd hij lid van het con- servatief-unionistische Ministerie Salis bury, waarbij hij optrad als Staats secretaris voor Koloniën. Het is in deze hoedanigheid, dat hij door zijn imperialistisch drijven den oorlog tegen de Zuid-Afrikaansche k Boerenrepublieken uitlokte. Op welke wijze hij dit deed en hoe hij zich daarbij de haat en de vloek op den hals haalde van al wat in heel de beschaafde wereld met de Boeren sympathiseerden het ligt alles nog te versch in het ge heugen dan dat wij er hier nader op in behoeven te gaan. In 1902 bezocht hij Zuid-Afrika en na zijn terugkomst wijdde hij zich eenerzijd8 aan de vervanging van het vrjjhandelsstelsel door een systeem van besoherming en anderzijds aan het nauwer toehalen van den band tusschen het moederland en de koloniën, een aaneensluiting, die hoofdzakelijk tot uiting komen moest in een tol-unie. In September 1903 trad hij uit het Kabinet, ten einde zich geheel aan de propaganda voor dit nieuwe doel, dat hij zich had gesteld, te kunnen wijden. Door ziekte was hij echter gedwon gen zich allengs uit het openbare leven terug te trekken. Frankrijk. Dynamietontploffing, To Marseille hooft Donderdag na middag een ernstig ongeval pfoats ge had. Een kist mot 10, K.G. dynamiet welke zou worden aangewend om eon oud huis te doen springen, ontplofte te vroeg, waarbij een workmoostor en twee ouders gedood werden. Bbloib. Een zonderling ongeval had Woens dagnamiddag op het tramnet to Me- clielen plaats. Een tram van de lijn Rtation-Schiet- bnan had de stopplaats van den Vijf hoek verlaten, om naar de Markt te rijden, toen eensklaps aan den Bruul groote vlammen uitsloegen bovon het rijtuig en rond de trolley. Onder het vlammengeknettor werd de Botermarkt bereikt, doch hier werd hot ernstiger. De vlammen hadden hot vuur medegedeeld aan het dak van 't tramrijtuig, dat dan ook begon te branden. De reizigers, zeer weinig op hun gemak, verlieten dadelijk de tram. Men trachtte den elektrischen stroom af te snijden door do rolstang van den eleetrischen kabel te verwij- deron, doch de reeds half verbrande koord brak onder den rukzoodat er geen ander uitzicht overljloef, dan het rijtuig te zien opbranden. Plotseling sprong echter een moedig werkman vooruit en op gevaar af doodgebliksemd te worden, kon hij de rolstang van den draad verwijderen. Spoedig waren toen de vlammen ge- bluscht. Het ongeval zou, naar de raeening Hy reisde van zijn standplaats naar Weenen en alles ging goed tot Frank furt, waar professor en zijn vrouw (want het was een tweedo huwelijks reis die zij maakten) in de restauratie dineerden, in afwachting van den trein Leipzig. Het diner was goed, het was vrij uitgebreid, zoodat de trein al voor reed toen het professorspaar nog aan de koffie zat. Gelukkig bemerkten zij den trein nog intijds. Toch eigenlijk even te laat. Juist hief de conducteur zijn staf op om den trein te laten vertrekken, daar hoort hij 'n roep Leipzig, eerste, en snel kon hy nog het oude, bijna adem- looze echtpaar professor Van Dam en zijn vrouw in de naastbijzijnde coupé helpen. Zij zitten. De trein rijdt weg. Dan plotseling Mijn reistasch, roept mevrouw, heb ik in de wachtkamer laten lig gen Nu, nu, ik zal te Elm wel tele- grafeeren, sust professor. Wees, maar niet ongerust. Aldus gebeurde ook. In Elm verliet professor den trein en liep door de perronafsluiting naar de telegraaf. Er verloopt een vijftal minuten. De trein rijdt weg en de menschen op het perron zien uit een eerste klasse coupé een dame angstig wenken. van ingenieurs, te wyten zijn aan de hevige hitfe, die de stroomspanning aanzienlijk zou verhoogd hebben. Op welke wijze leveranciers een snellere betaling van hunne vorderingen kunnen krijgen zonder de klandizie te ver liezen. De Redactie van de Avondpost schrijft prijsvragen uit over verschil lende onderwerpen van den dag, waar onder ook het onderwerp, hetwelk hierboven is vermeld. In het Bijvoegsel van het Zond.- blad van 28 Juni j.l. werden een paar der ingekomen antwoorden op genomen, welke ons wel van zooda nig belang voorkomen, om één daar van onder de aandacht onzer lezers te brengen. Deze inzender geeft de volgende op lossing van de gestelde vraag: Het kpmt mij gewenscht voor eerst eens na te gaan welken uitersten ter mijn van betaling men als billijk kan aannemen, en eerst daarna de midde len aan te geven, die door de leve ranciers konden worden toegepast op dat die termijn zoo min mogelijk zon worden overschreden. Deze termijn behoeft voor verschillende zaken niet gelijk te zijn. Laten wij daarom, mede in verband met de bestaande gewoon ten, onder0hei<l maken tusschen de betaling van: a. dagelijksche behoeften; b. luxe arttkelen. c. bijzondere werkzaamheden en le veringen. d. kleeding. a. het komt mij voor, dat de da- gelijksche behoeften, die men betrekt van melkboer, bakker, slager, kruidenier, groenboer, visch- en fruithandelaar zeer goed betaald kunnen worden direct bij levering, per week of per maand. En eigenlijk moesten deze levensbehoef ten, die direct worden verbruikt, di rect worden betaald, doch de belan gen van kooper en verkooper bren gen mede, dat zeer vaak per week of per maand wordt bethald; men heeft niet altijd voldoende klein geld en de verkooper is gehaast, teneinde alle klanten op tijd te kunnen be dienen; de huisvrouw overziet haar dagelijksehe uitgaven beter, en de winkelier heeft ineer kans, ais hij in de buurt woont, dat extra-beetellin- gen die dan ook op rekening gor den gesteld ook bij hem worden gedaan. Ook bij de levering van luxe ar tikelen, verlange men als regel d 1 - ree te betaling, althans bij niet te groote bedragen. Vooreerst heeft uit stel van betaling in dit geval gewoon lijk geen reden: is de kooper nl. niet in^ staat direct te betalen, dan kan hij meestal wachten met het koopen van dit^artikel tot hij beter b ij kas is, en bovendien komt de verkoop van die artikelen aan een zelfden persoon betrekkelijk weinig voor, zoodat.men omtrent diens meer of mindere soliditeit niet altijd op de hoogte is. Bij groote bedragen kan men bij voldoende soliditeit van den kooper hierop uitzondering maken en betaling na een maand verlangen. c. de betaling van b ij z o n d-e r e werkzaamheden en leveringen, o. a door behangers, smeden, horlogemakers en dergelijken geschiede nal maand. Het be treft zeer vaak vrij groote rekeningen die niet altijd direct betaald kunnen worden, terwijl bij kleine leveringen of workzaaniheden, bij vaste klanten het voor kooper en verkooper dikwijls gemakkelijker is deze na een maand Mevrouw Van Dam moet vertrek ken zonder haar man den professor, die telegrafeert. Zij besluit, zeef- ongerust in Erfurt uit te stappen om op haar man te wachten. Doch mevrouw Van Dam vergat de hoededoos van haar man. Zoodat de doos alleen te Leipzig aankwam. De hoedendoos te Leipzig, mevrouw te Erfurt, professor in Elm en de reis tasch in Frankfurt. Waar en wanneer die vier elkaar terug hebben gezien, wist de vriend van professor Van Dam helaas niet te vertellen. Hoe meester Kladcahier doceerde aan Jans de vifechvrouw, hoe het komt, dat de haring niet bederft na de vangst Om de haring voor bederf te vrij- waren vond Jan Kakelzoon te Vlier biet het haringbeuken uit... eh... Jan Beukolezoon te Kaakvliet vond het bier met haring uit... ach nee, ik bedoel natuurlijk: Jan Haringvliet te Bierzoon vond het Kakebeuken uit... eh... Jans, je weet wat ik bedoel, niet waar... Jan Haringzoon te Bier- kaak vond het Beukei vlieten uit... Kaak Janszoon vond het bierkeuken op het Haringvliet uit... Jans begreep volkomen wat meester Kladcahier bedoelde, suizebolde van diens geleerdheid, en zei: ,,dankie voor 't lessie. meheer." A J op één. rekening vereenigd te zien. Bij groote werk-zaanjheden (installaties) mag inen verwachten, dat de leverancier pas na drie maanden betaling verlangt. Het betreft dan zeer groote bedragen en hij heeft zelf zoo lang crediet bij den groothandelaar. d. Bij de levering van k 1 e e d i n g verlange men directe betaling of betaling nal maand met het oog op de groote uitgave. Waarop toch zouden een costuum, een hoed of schoenen pas betaald moeten worden na drie maanden, dus wanneer zij ge heel of half versleten zijn? Uit nei bovenstaande mogen wij besluiten dat in verreweg de meeste gevallen de billijkheid meebrengt, dat uiterlijk na een maand betaald wordt; als regel heeft men in dien tijd oo'k sa laris ontvangen en is er dus geld aanwezig om betalingen te doen. Als het eenmaal zoover is, hebben de le veranciers een snellere betaling ver kregen en kunnen zij tevreden zijn, vergeleken bij thans, nu zij niet zel den een jaar of langer op de beta ling hunner vorderingen moeten wachten. Hoe echter hiertoe te geraken Dat de leveranciers zich vereeni gen en eene uniforme regeling van betaling invoeren! Zij stellen hun prijzeDzoo laag mogelijk en maken bekend, dat die berekend zijn óp directe betaling voor bedragen beneden tien gul- den en op betaling na een maand voor grootdra bedragen, waaruit voortvloeit, dat zij in staat zijn op grootere bedragen dan f 10 eene korting toe te staan aan hunne cliëntóle tbij directe beta ling, bijv. 1 doch tevens genood zaakt zijn, en verpacht door hunne vereeniging, bij een latere betaling dan na een maand (reep. drie rand. bij het onder c genoemde) het ver schuldigde bedrag met een zeker percentage te v e r h o o g-e n, bijv. Vt p. maand. Een ieder zal het billijke (het be lang van kooper en verkooper bei den) hiervan moeten inzien en wan neer door de leverancier hieraan krachtig de hand gehouden woydt, zal binnen een jaar het publiek zich vanzelf in die vaste regeling schik ken. Tot voorbeeld strekken de groo te zaken, waar directe betaling ver langd wordt zonder dat korting toe gestaan wordt en die het toch druk hebben. En denkt men er over bij een uitverkoop niet contant te beta len Op tijd betalen wordt evengoed een gewoonte, als uitstellen een sleur ge worden is bij velcfo, die niet eens al tijd daartoe .genoodzaakt zijn door financieele redenen, maar daartoe aan gemoedigd worden door de él te wel willende houding van den leverancier die niet de kans wil loopen een klant te verliezen of door een langdurig crediet hoopt er een bij te krijgen. Zal bij verhooging van het bedrag bij niet op tijd betalen, de leveran cier zijn klant niet verliezen Zeer waarschijnlijk zal dit in den beginne wel een enkele maal voor komen, doch het is van belang, dat het publiek- tevoren van de vaste, billijke betalingsregelen goed op de hoogte gesteld wordt en alle leveran ciers er zich a&n houden. Zij kun nen zich) toch ook beroepen op hunne verplichting tegenover hunne veree niging In eene zaak op afbetaling (waar heuach niet alleen de volksklasse koopt) is die verhooging immers ook gewoonte en men vindt het van zelf sprekend wanneer men bij een lan ger crediet wat meer moet betalen. En gelegenheid tot concurrentie blijft veldoende bestaan in: kwali teit en prijs van het geleverde, be handeling der clientèle, een grooter percentage bij contante betaling, enz. Het boftistelsel op kasregis ters m«dt 1, 3 of 5 korting is een aansporing voor den kooper om di rect to betalen en voor den winke lier eon middel om den klant te be houden*, en bij den melkhandel met zijne vaste prijzen zijn bij soliede zaken de melkpenningen een goed Ibedacht hulpmiddel om van eene directe* betaling verzekerd te zijn en den klant aan zich te binden. De Zuid-Afrik, landbouwers. De Regeering zal Donderdag 16 Juli ten 9 uur in de Ridderzaal op het Binnenhof een ontvangstavond houden ter eero van de Zuid-Afrikaansche Landbouwers, die ons land bezoeken. De ziekenfondsquaestie. Na een tijd van kalme rust, schijnt te Deventer, schrijft de Zw. Ct., bin nen niet te langen tijd de ziekenfonds quaestie weer naar voren te zullen komen. In de laatste vergaderingen van den Geneeskundigen Kring, afd. van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, is deze zaak weer besproken en werden de voorbereidende maatregelen getroffen om tot oprich ting van een afdeeling van de C. O. van Ziekenfondsen (d. i. het zooge naamde .„doktersfonds") te geraken. No. 10.000. Te 's Heerenberg is aangifte ge daan van de geboorte van den 10.000 inwoner. Ingevolge raadsbesluit wordt voor dit kind een sommetje op de spaar bank gezet, dat bij meerderjarigheid in ontvangst kan worden genomen. N. v.d.D. Verbandkistjes in de school Op verzoek van de Gezondheids commissie te Velzen zullen aan eenige openbare lagere scholen aldaar eenvou dige verbandkistjes worden verstrekt. Te Wormerveer ontstond Do Ader dagavond brand in de 32 M. hooge graansilo bij de fabriek „De Vlijt" aan' den Noordelijk en toebehoorende aan de firma Weesanen en Laan. De brand ontstond door wrijving van de luierij. Door het spoedig wer ken van, de sprinklers, welke auto matische bluschinrichting korten tijd geleden was aangebracht, werd de brand spoedig gebluscht. De riem, waaraan de emmers zijn bevestigd, die op de wijze van een Jacobslad- der het graan naar boven voeren en de houten koker, waarin een en an der zich beweegt, verbrandden. Deze silo heeft ook reeds bij den brand van twee jaar geleden, toen eenige gebopwen afbrandden, de vuur proef doorstaan. Hbl. Uit Bergen-op-Zoom Onlangs' is gemeld, dat een Engel- sche firma de gasfabriek koopen wil voor f 500.000. Die verkoop werd af geraden door de heeren Gelton en Paijens, directeuren van de gasfabrie ken te 's Hage en Nijmegen, aan wie door het gemeentebestuur schriftelijk advies gevraagd was. IopIaat8 van verkoopen raden ge noemde heeren het bouwen van een geheel nieuwe fabriek aan, die f300.000 kosten moet, wat volgens hun gevoe len, de financieele draagkracht der gei meen te volstrekt niet te boven gaat, en in tie toekomst, ook bij de a.s. invoering van electriciteit, een uitgaaf is, die goede rente afwerpen zal. In de Woensdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad is besloten de gasfabriek niet te verkoopen. Pastoralia te Hoornsterzwaag De Hervormde Gemeente te Hoorn sterzwaag won het proces inzake het beheer der pastoralia. Den predikant, ds. van Lonkhuizen, is een bedrag van ettelijke duizenden uitgekeerd; de kerkekas kreeg het ook vrij wat ruimer. En, dat geld brengt toch ook nog geen geluk aan, schrijft men aan de Leeuw. Ct. De vrede tusschen den predikant en den kerkeraad is ver stoord. Er zou een nieuwe pastorie gebouwd worden de oude is slecht. De predikarit liet een ontwerp in villa-vorm maken, met ongeveer 13 kamers. Het nieuwe gebouw, dat on geveer f 16.000 zou kosten, zou komen op den hoek van den grintweg naar Gorredijk. De aanbesteding had reeds plaats. Maar de kerkeraad vindt de pastorie te dour, ongeschikt voor eën predikant zonder geld en de plaats -niet in het belang der gemeente. Hij heeft deze bezwaren by de ker- kelyke autoriteiten ingediend, waar tegen de predikant zich verweerd heeft. Echter de gunning van den bouw der nieuwe pastorie laat nog op zich wachten. Dat deze quaestie het kerkbezoek niet bevordert, ligt voor de hand. Het getal toehoorders is soms heel klein, nog geen 10. Wanneer is iemand dronken In den staat New-Yersey is onlangs een zeer strenge wet tegen dronken schap uitgevaardigd. Maar soms was men met de toepassing verlegen. Er moest namelyk uitgemaakt wor den, welke verschijnselen aanleiding geven om van iemand te zeggen, dat hij dronken is. En die kwestie werd in zekeren gemeenteraad besproken. Een der vroede vaderen hield staande, dat een persoon dronken is, als hy niet meer praten of loopen kan, een ander beweerde, dat hij dronken is, die een weiland passeerende, tracht zich aan de grassprietjes vast te hou den om zyn evenwicht te bewaren. Een derde zeide, dat er een meer be paalde greAs moest getrokken worden en stelde voor, dengene dronken te verklaren, die niet in staat is den Bleutel in 't slot van zijn huisdeur te steken. Dat voorstel werd aangenomen en de agenten van politie hebben de opdracht gekregen, die proef te laten nemen, voordat zij een van dronken schap verdachte meenemen naar het bureau. De staking te Zaandam. Het begint te spannen, schrijft de corr. van het Hbl. Onder de stakers valt ontegenzeg lijk een toenemend prikkelbare atern- ming waar te nemen. Waren het aan vankelijk de werkende kantoorbedien den die hunne verbolgenheid wekten, thans werden de zee bejaarde arbei ders, die eenige dagen geleden het werk hebben hervat, fanatiek gevolgd om niet te zeggen vervolgd, 's Mor gens bij het krieken van den dag worden de menschen „met het noodi- ge eerbetoon" zooals dat in sta- kersterminologie wordt uitgedrukt naar hun werk geleid en 's avonds op dezelfde manier weder naar hunne woningen gebracht. Over de politie gesproken. Het is bekend, dat voor de diena ren vay den H. Hermandad te Zaan dam de 8-urige arbeidsdag ig inge voerd. Deze bestaat voor de mannen den laatsten tijd alleen nog op pa pier. Naar mij werd medegedeeld, wordt thans voortdurend 12 uur dienst gedaan en voor heden moesten deze arbeiders weder een uur vroeger op komen. Blijkbaar zet men allee op haren en snaren om het te stellen zonder hulp van buiten. Totdat, wie weet, misschien de Zaandarnsche politie-agenten een ste vige protest-meeting organiseeren om te protesteeren tegen overmatigen ar beidsduur. Gisterenavond hadden zij weder de handen vol werk. Ik zag een reeds bejaarden werkwillige onder grooten toeloop naar huis brengen. Bij het st/aatje," waar de man woonde, riep de politie een „halt en niet verder!" Tot groot misnoegen van enkele sta kers, van wie enkelen de afzetting trachtten te verbreken. „Kan jij leven van twaalf gulden in de week?" giftigde een hunner aan het adres van den politie-man, dezen als het ware partij stellende in het conflict. De man der wet ging wijsedijk <fp een discussie niet in, dochhandhaafde met een collega de afzetting. Een oogenblik later was het op de Westzijde de hoofdstraat van Zaan dam nog erger. Onder oen toe loop van een steeds aangroeiende me nigte ging een ander werkwillige huiswaarts. De man liep te trillen op zijn beenen. Naast, voor en ach ter hem eenige politie-agenten. En rondom op niet meer dan 2 A 3 pas afstands stakers en nieuwsgierigen. Al meer en meer werd opgedrongen, totdat, juist op het goede moment, de inspecteur van politie van Zwicht een krachtig halt commandeerde. Niemapd dan de werkwillige en oen begeleidende politie-agent mocht v.er- der. iïet geheele verkeer werd een. voudig voor een vijftal minuten stop gezet. Tot groote verbolgenheid van enkele stakers. „Dat lapt jelui burgemeester 'm nou", briesde een der stakers, ver moedelijk een syndicalist, aan het adres van een modernen collega-sta- ker. Deze vond ook dat het niet te pas kwam, beloofde onmiddellijk bij den burgemeester te zullen klagen. Intilsschen kreeg een der aanwezi gen, vermoedelijk een onderwijzer (hij bevond zich in gezelschap van den heer Peerlkamp), mij in het vizier. „Pas op, jongens, ze staan te luis teren!" En zich ostentatief tot mij wendend, afbijtend: „Dag meneer... (Hier werd mijn familienaam met qua- liteit ingevuld). Eenige oogenblikken was ik het voorwerp van de belang stelling. „Daar hei-je nou het hoofd van de bende," dus werd ik vriendelijk aan eenige stakers te fiijk gesteld. „Een mooi werk in een courant te schrijven!" klonk het gemoedelijk van eenige andere mannen, die mij van weerszijden passeerden. Allen gingen nu eenige oogenblikken kalm huns weeg. Hedenmorgen om 2 uur zou den stakers en... politie weer op post zijn. Naar ik vernam,- bevond ook de so cialistische wethouder Donia zich on der de menigte, Jie bij die gelegen heid zijn misnoegen uitsprak over het volgen van de bejaarde werkwil ligen. GOUDA, 4 Juli. Gasleidingen in den IJséldijk. Voor den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werden o.a. gisteren behandeld Het beroep van Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland tegen het besluit van Gedep. Staten van Zuid- Holland van 22 September j.l., waarbij met toepassing van de wet van 23 Mei 1899 (Stbl. No. 129) aan de ge meente Goudy Vè^gunning is verleend tot het leggen van eene gasleiding in een gedeelte van den bij Rijnland in beheer en onderhoud zijnden Noords lijken I Jseldijk, welke vergunning door Dijkgraaf en Hoogheemraden voor noemd was geweigerd op grond dat het in het belang van het waterkee- rend vermogen van den dijk onga- wenscht zoude zijn geleidingsbuizen, daarin toe te laten. De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in s directie acht met den provin- hoofdingenieur en met Gedep. het leggen van de buizenleiding dijk toelaatbaar. Examen kinderjuffrouw. Blijkens achterstaande advertentie 1 de afdeeling Gouda der Vereeni- j Tesselschade evenals 't vorig jaar "dezen winter een cursus inrichten - aanstaande kinderjuffrouwen, ten- haar te bekwamen voor het exa- dat Tesselschade met toenemend sinds eenige jaren afneemt. Dit ;n, zoo schrijft men ons, dat naast a theorie omtrent gezondheidsleer nethode van Fröbel, voorna- echter de practische behandeling 't jonge kind, het fröbeln en spe- met grooterq kinderen, het volle- behandelen der kinderwasch en 'en, mazen, stoppen enz. omvat, kt, dat wie 't met goed gevolg ;de, al kan men haar nog geen Aren kinderjuffrouw noemen, toch indig beter beslagen ten ijs komt, wie zich tot nog toe voor kinder- ouw aanmeldde. Waar nu zoovele moeders, „haar ite schat" toevertrouwen aan die nergens leerden, hoe met aan hare zorgen overgelaten klein es zoowel lichamelijk als opvoedkun- g te handelen, waar men tot nog e blij moet zijn, wanneer de kinder- ffrouw van kinderen houdt en lief lor hen is, zonder te kunnen eischen, t zij ook werkelijk „goed" voor hen zijn, daar zal 't zeker door de loeders in de eerste plaats worden «gejuicht, dat er ook een vakoplei- ng voor kinderjuffrouwen in 't leven geroepen. En voor hen, die zich __se levenstaak hebben gekozen, moet zeker een groote stap in de goede ichting zijn, dat zij nu weten een op- iding te ontvangen, die hen niet leen de zekerheid geeft, 't werk, waar voor staan, te kennen, maar r finantieele eischen te kunnen stel- die zij zich tot nog toe tjoor hare Brvarenheid niet konden veroorlo- n. "Wij vertrouwen dan ook, dat Brscheidene jonge meisjes, ook mis kien onder hen eenigen, die niet in «trekking gaan, maar gaarne op de oogte zijn van deze echt vrouwelijke (kken), zich aan een der bestuurs- den, wier namen in de advertentie vinden zijn, zullen opgeven Rijkspremiekeuring. Gisteren is alhier een rijkspremie* Dring1 voor paarden gehouden, jm 50 paarden en veulens werden 0 de keuring onderworpen. Voor het stamboek werden goedge- Pd: de merriën Dubbeltje, Drietje, Dora van JH. van der Torren 4, alhier, Marie van A. de Roodt, 1^* Waddinxveen en Kol van 1'. Ou- te Moercapelle. ieisgeld voor de Centrale Keu- 10 te Rotterdam wordt verstrekt or de merriën: Dubbeltje, Drietje, taan en Femke van J. H. van der >rren te Gouda, Amazone van A. toder Breggen te Waddinxveen, ol van P. Oudijk te Moercapelle, rieda en Draga van G. Braat te ovenhuizen, Rubine van D. v. Ber- 1 te' Zevenhuizen; Caroline van Hijkoop JFzn., te Waddinxveen, biia van A. de Vrij te Moercapelle. Voor merriën met veulen werden rijzen toegekend aan: Kol van P. iKjijk te Moercapelle f 40; Hera v. C. Spruijt te Zevenhuizen f 30 !at0 van J. H. van der Torren Kz., Gouda. Voor 2-jarige merriën: Frieda en Iraga van G. Braat te Zevenhuizen, 35; Bertha van dezelfde f 30; Elly an J. H. v. d. Torren Kz. te Gou- i f 30; Trika van A. v. d. Breg- 11 te Waddinxveen f 30; Rubine v. van Bergen te Zevenhuizen. Voor 1-jarige merriën: Caroline an M. Hijkoop JFzn. te Waddinx- nen f 20; Adria van A. v. d. Breg- t» Waddinxveen f 20, Abila van de Vrij te Moercapelle f 25; Fetm- t van J. H. v. d. Torren te Gouda 25., Hengst- en merrieveulens: Beatrix lerrie, van A. de Vrij, te Moerca- elle f 25; Bartha, #merrie, van J. Spruijt te Zevenhuizen f 25, Burg raaf, hengst, van J. H. v. d. Tor en Kzn., te Gouda f 40, hoogste Oderschedding. N.R.Ct. Eindexamen Gymnasium. Bij het op 3 en 4 Juli gel Sndexamen ran het Gymnasium al- ier, zijn alle arie candidaten geslaagd, d. A. J, M. Oonincx, W. Deur en L G. van IJsendijk, allen voor Get. A. Schoolreisje. School no. 1 moest de reis, die ver- ■Aillende scholen al hadden gemaakt, »oghouden. Waar het de geheele week sooi weer was geweest, hooptè men p «en prachtigen dag. Wat een te- urstelling dus toen het 's morgens ortregende. De bedrukte gezichten k& de kinderen hebben we niet ge zien. maar we kunnen ons voorstellen, dat ze wanhopig de dikke droppen hebben zien vallen. Echter een droeve morgen brengt een blijden dag. Op de geheele schoolreis is geen druppeltje regen meer de blijde stemming komen verstoren. 's Morgens om aoht uur waren de kinderen present op het schoolplein en na een wandeling door de stad, na tuurlijk begeleid door moeders, broer tjes en zusjes, bereikte de lange stoet, het geheel bedroeg bijna een 190 per sonen, het station, waar de kleinen nauwelijks hun ongeduld konden be dwingen. Tot groot genoegen van de verzamelde belangstellenden op „Lom bok" werden een paar reisliedjes op het perron gezongen. Toen den trein in, waaruit men na een vroolijke reis overging op een boot van de reederij de IJsel, die de kinderen de havens van Rotterdam rondvoer en ze zelfs tot aan Schiedam bracht. Als er voor de kinderen een pretje op handen is, eten ze weinig en dus had het perso neel van de school gezorgd, dat er aan boord direct wat te eten en te drinken viel. Na de vaart die ongeveer drie uur duurde bezocht men de „In-6 sulinde", een der grootste booten van de Rotterdamsóhe Lloyd. De directie was zoo welwillend ge weest om een bezichtiging zelfs met zoo'n groot aantal toe te staan. De kinderen hebben verbaasd gestaan over de grootte van zoo'n schip, maar bo venal over de pracht, die er aan boord van dergelijke oceaanstoomers is. Een woord van dank mag de directie hier voor zeker wel gebracht worden. Na de „Insulinde" verlaten te hebben, werd naar het Café op den Heuvel gewandeld, waar opnieuw gezorgd werd voor versterking van den in- wendigen mensch. Toen werd weer door het Park gewandeld en lijn 10 opgezocht, die de kinderen naar het Hofplein bracht, waar na eenigen tijd een 5-tal paardentrams het gezelschap naar Hillegersberg vervoerde, waar het einddoel een speeltuin was. "Wat een pret de kinderen daar ge had hebben Zij vonden haast geen tijd om nog te komen«eten en drinken. En met blijkbare tegenzin verlieten ze ten slotte wip, draaimolen, ketting brug om weer in de paardentram te stappen om Rotterdam weer op te zoeken. Daar werd van het Hofplei dwars de stad doorgewandeld naar het Maasstation. Acht uur ruim bracht de trein weor an Gouda terug, waar de kin deren afgehaald werden door vaders en moeders die nieuwsgierig waren naar al wat de kinderen hadden ge noten. Een woord van dank komt zeker toe aan den heer Boon, stationschef alhier, die altoos met uiterste zorg alles voor het gezelschap in orde brengt. Bij de Directe Belastingen zyn met ingang van 1 Juli jl. vorplaatst de kommiezen 2e kl. W. C. van Hooff van Gouda naar Loo^duinon en G. van der Velde van Joure naar Gouda. Minderjarigen aangehouden. Door de politie zijn alhier 4 minder jarigen uit Utrecht afkomstig aange troffen. Na aanhouding zijn ze naar hun woonplaats teruggebracht. Apotheker-assistente. Na gisteren en heden te Utrecht gehouden examen voor apotheker assistente slaagde raej. H. C. Edauw, leerlinge van den heer P. Weyer, apotheker alhier. De pestbestrijding. Byakoop. Men schrijft ons Op aanstichting van onzen burge meester die in Indië de verschrikkelijke ziekte heeft leeren kennen, was ook hier een commissie gevormd om geld in te zamelen voor de pestbestrijding. Het resultaat is of wordt hier onge twijfeld meegedeeld. Ingelicht door onzen ijverigen ge meente-secretaris noodigde Z. Ed. dames van verschillende schakeering uit tot het bijwonen van een vergade ring. Wie zou niet eenigen tijd willen geven, eenige moeite zich willen ge troosten om deze verschrikkelijke ziekte, deze ramp voor Indië te helpen bestryden Met uitzondering van drie, versche nen dan ook allen ter vergadering. Wy zouden geen aanleiding vinden hierover te schrijven, ware het niet, dat deze drie juist de drie gevraagde room8ch-katholieke dames waren. Is dit niet heel toevallig Twee hadden bericht de vergadering niet te zullen bijwonen en de Bde achtte ook dit niet noodig. We zoeken er niets achter. Was dit zoo we zouden de fiolen van onzen toorn uitgieten onverschillig of dit iets uitwerkte of niet. Voor onzen burgemeester is het een teleurstelling geweest. Stelde men zijn uitnoodiging niet op prijs Wil men niet een weinig meewerken tot leni ging van den nood We weton het niet, maar betreuren de weigering ten zeerste. Bij de gemeentepolitie is aan gifte gedaan dat door een zekere A. C. N. M., knecht bij den stoomcarousel- houder Janvier, tijdelijk alhier van een anderen knecht een zilveren horloge met ketting en een costuum is ontvreemd. Do aanhouding van den dader, die voortvluchtig is, wordt door de politie verzocht. Op Woensdag a.s. des avonds 8 uur zal door de Harmonie „Excelsior" in den tuin van de 'heeren A. Bulk en A. Zerjlmans, aan den Reijerskoo- per weg eott concert worden gegeven. eon concert wt (fjd. llijn. N Alfen (\jd. Rijn. Naar wij verne men zal hier door de firma C. de Rijk en Zoon te Amsterdam in combinatie met den heer W. J. Sibbes alhier een pijpenfabriok worden gevestigd. Predikbeurten te (jrou^fi. REMONSTRANTSCHU K$RK Voorm. 10*/, uur. Ds. H. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK.. - Vroegpreek te 71/i ure. Ds. BEIJ. Voorm. ten 10 ure. Ü3. DEUR. Bediening H- Avondmaal. Nam. ton 2 ure. Geen dienst. Avond ton 6 ure. Ds. S. VAN DOORN, te Sluipwijk. Dankzegging. KLEINE KERK. Nam. ten 2 ure. Ds. CANNEGIETER. LUTHERSÖIIE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. Th. SCHAR- TEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 8 Juli. Ds. DEUR. GEBOREN2 Juli. Maria, ouders G. van Heiningen en A. J. v. Pelt. Adrianus, ouders S. van der Klein en A. A. Schouten. 3. Cornelis, oudere L. do Bruin en J. de Ruiter. Leen- dert Gijsbertus, ouders G. J. Nieuw- veld en W. Rietveld. Theodoras Dirk, ouders L. J. G. Straver en 0. den Haag. Johanna Helena Maria, ouders B. Belonje en C. C. Rabouw. 4. Arie, ouders A. Perdijk en E. Bloot. Johannes Rienko, oudere P. A. Vingerling en G. Haan. ONDERTROUWD: P. Nieuwveld en N. Verblauw. A. Zuióam en A. de Gruil. C. de Korte te Rotter dam en M. H. van Hofwegen. >UC A. D. J. Carrière te 's Gravenhage en C. J. Weurman. C. Bier te Nieu- werkerk a. d. IJsel en N. IJsselstijn. A. L. Bouwmeester te Rotterdam en M. C. Vergeer. Luit Spandaw. H. M. de Koningin heeft den com mandant der Militaire Luchtvaart af deeling te Soesterberg haar deelneming doen betuigen met het noodlottig on geval, waarbij luit. Spandaw om het leven kwam. Bij de begrafenis die Maandag te Arnhem zal plaats hebben, zal H. M. zich laten vertegenwoordigen door den ordonnans-officier Jhr. Wittert van Hoogland. Weknkn, 3 Juli. De lyken van den vermoorden aartshertog en van den hertogin zijn heden ingezegend. De Ned. Regeering heeft uit be trouwbare bron bericht ontvangen dat de gevangen genomen Nederl. officie ren te El-Bassan het goed maken. Romr, 4 Juli. Bij de schietoefenin gen te Nizza gingen elf soldaten op een wagentje zitten dat voor kruit- vervoor diende. De riem raakte los, het wagentje gleed weg en sloeg om. De inzittenden vielen op do rotsen. Een hunner werd verpletterd. De overigen zijn zwaar gewond. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILÜT. Hoogste barometerstand 770.8 te Horta, laagste stand 754.3 te Valentia*. Verwachting tot den volgenden dag; Zwakke wind uit westelijke rich ting, zwaar bewolkt met tijdelijke op-, klaringen waarschijnlijk regenbuien, zolfde temperatuur. Voor de deelneming betoond bij het overlijden van onzen geliefdon Vader, betuigen wy onzen hartelijken dank- Uit aller naam M. LUNENBURG. Gouda, 4 Juli 1914. bij De Afd. GOUDA en OMSTREKEN der NED. VROUWENVEREENIGING stelt zich voor bij genoegzame deel neming tegen October een te openen voor haar, dio het examen- kinaerjuffrouw dezer voreoniging wenschen af te leggen. Nadere inlichtingen geven gaarne alle bestuursleden Oouda. Mevr. PRINCE-Soiiim van der Loeft, Voorzitster. Mevr. VAN RIJN V. ALKEMADE- -vDijxhoorn, Sec.-penn.meesteres. Mevr. MONTIJN-Molenaar, dir. voorlichting8bur. Mevr. VAN DE VELDE-Buröerb- dijk, dir. Bemiddelingsbur. Waddinxveen. Mevr. BRUINS SLOT-M. de Buy Wrnnioer. Haastrecht. Mevr. VISSCHER-Verdam. Moordrecht. Mej. MARI. bii KLEIWEG. Aangename temperatuur open deuren. Vrijdag on volgende dagen I een aan te bevelen Pracht-1 Programma o.m. t Deze dolaardige klucht, ge-1 speeld door de Vitagraph-1 artisten, waarborgt U genot, j Er is iemand vermoord Wie is er vermoord De vogelverschrikker Js ver moord. Dramatische schets met prachtige intriges. Als, Hoofdnummer Spannend drama in 2 deelen 1 van het directoire. Hierin aanschouwt men hoe I men na de Fransche Revolutie I (1797), door lage listen on-l schuldigen kon foltoren, ton slotte onschuldig stierven. beschlkb. tot elk bedrag en voor alle doeleind. Ook zonder borgen (naar om- standigh.) Hoogst bill, rente en voorw. Zeer gemakk. afloss. Strenge gehelmh. Br. fr. postz. v. antw. No. 9484. Alg. Ned. Adv. Bur. Naadwijkschèstr. 53, 's Graven hage. 8 heerlijk /oor 't gebruik bij aardbeien. (Opgericht 1879.)

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 4