>s r I n Guldens Dinsdag 7 Juli 1914. 53e Jaargang. inhuis. Prinses of Gravin. A ie^LWs- ezx -A.cH.’v-ertexLtietla.d. voor G-o-o-cLa. ezx Oaaajstxelcezx. 12531. behalve Zon en Feestdagen. MPEN 1 Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON i iTtiN's Inkt lelijk de BESTEJ )N SCHADELIJK] 'l-HOUAND. Verschijnt dagelijks Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. ACTICÜS. )or beproefde 'liriften. Telefoon Interc. 82. KAMER VAN ARBEID voor de BOUWBEDRIJVEN te GOÜDA. I hij de zaak zoo erg ni (Wordt vervolgd.) kman &Zn„ Gouda. Hr. Ms. Noord-Brabant is Zater dagavond van Maltha vertrokken. wat i? Alles (lOniSIHE COURANT. lommissie irz. [G, Vice-Voorz. CENDORST, Pen. te brengen zijn. Evenwel staat hier tegenover, dat Durazzo, wanneer de Prins deze plaats verlaat, tegen de opstandelingen niet meer staande ge hóuden kan worden. nwij geregeld tijdig 'gen ontvang» eerten, vermal' deze dan ia onze len. opruimen in dezen m het Brokkenhuis. ericht aan een der F per Tel. n°. 178, zal halen, wat „De jRéunie” 8 o. afd. Gouda, Volks- rankmisbruik. „De TUunie^S’/jaf Alg. Verg. „Arndd PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 15 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. ge- U«M. UIU MM. W ---- te herinneren, die hij zich had voorge nomen bij deze gelegenheid te zeg gen. Zoo sprak hij dan van zijn in nige liefde. Hij bezwoer haar, dat zij hem moest toebehooren, hij verzeker- I de dat het leven niets meer waant was, wanneer hij haar niet mocht De toestand in Albanië. Het bericht, dat vorstin Sophie zich met de kinderen van den vorst naar Roemenië gaat begeven, heeft nog geen bevestiging gevonden. De crisis duurt echter ongetwijfeld in volle kracht voort. De krijgsverrich tingen zijn vrijwel tot stilstand ge- Daarentegen ontwikkelt de diplomatie een buitengewone werk zaamheid. Ismail Kemal, die met zijn gevolg van Toskische notabelen gekomen was, heeft met de regeering en den vorst besprekingen gehouden. Er werd be- sloten, hodsja’s in het leger der rebel len te zenden, die zich op Ismail Ke- mal beroepen^ en de hervatting der besprekingen met de opstandelingen inleiden zullen. Ook met Prenk Bib Doda, die in de laatste dagen dikwijls voor verra der uitgemaakt werd, wil de vorst weder in verbinding treden. Hij moet hem in een telegram gelukgewenscht hebben met zijn „welgeslaagden terug tocht”. Bib Doda zond dadelijk den abt der Mirdieten Primus Doici^uit Alessio naar Durazzo, om den vorst mede te deelen, dat hij zich met zijn laatste trouwe Mirdieten in Gurzi, een dorp bij Ishmi, bevond, waar hij versterkingen afwachtte, om weder aanvallend op te treden. Hij had ook dringend geld noodig. Gisterochtend is Bib Doda, verge- f 1.25 1.50 1.50 1.90 dagelijks aangenomen aan ons Bureau: ten, den Boekhandel en de Postkantoren. dien te geven. Neem mij niet kwalijk, dat ik u heb lastig gevallen.” In haar openhartige verontwaardi ging lag iets, dal Katharina aan/ trok.j.. Ouder al die huichelarij vond zij dan eindelijk óen paar trouwe oogen en oen eerlijk hart. Aan een opwelling van haar hart toegevend nam zij Else’s blond kopje tusschon haar handen en zei op har telijkon toon: ,,Neen, lieve, schenk mij liever vergiffenis en ten bewijze daarvan maak mij tot uw vertrouw de in uw verdriet.... Wilt ge dat?” Elf»1 knikte tussrhen haar tranen door, maar het duurde nog een ge- ruimen poos voor zij zoover tot kalm te was gekomen, dat zij weer spre ken kon. „Mijn beste Max heeft allo reden oj» tegen mij uit te varen”, zei ze toen, „maar hij doet het niet. Hij is veel en veel te goed voor zoo'n lichtzinnig schepsel als ik ben Vervolgens gaf zij de verzekering, dat zij de meest te berispen, maar tevens de moest te beklagen mensch ter we reld was en dat zij liefst nog dezen avond wilde sterven. Te vergeefs trachtte Katharina haar te kal meeren. „Misschien is liét,” troostte zij. Else wrong de handen. beetje ingewikkelder. Ik ontving twee nieuw systeem 7.5 cM. bergstukken Skodafabriek, Pilsen Doorman oefent de bediening, maar er zijn weinig lief hebbers een stuk is nu naar Elbassan vertrokken onder een Albaneesch ar tillerieofficier, die een beetje inge schoten is in do techniek, maar waar schijnlijk van vuren geen benul heeft dan moet Verhuist het kanon maar zelf bedienen De approviandeering uit Koritsa*aan een 3000 man, gendarmes on vrijwil ligers zonder een intendant, geeft mij ook al genoeg hoofdbrekens, te meer daar het meel opraakt.” De overbrenging van Thomson. Over de overbrenging van het stof felijk overschot van Thomson vertelt de heer Tervooren, die do reis van de Noord-Brabant meemaakte, o. a. de vol gende bijzonderheden in Het Leven „Dinsdagmorgen om halfzos lagen we voor anker in de baai van Du razzo, een paar kilometer van den wal, midden tusschen de Italiaansche, Oos- tenrijksche, Fransche, Duitscho en Engelsche oorlogsschepen, die in wij den kring voor de stad liggen. Vlak bij ons het reusachtige Duitscho oor logsschip Breslau^ het verst af de Fran sche ISdgar Quinet, ook in Amsterdam bekend door het bezoek van President Fallières. Nog geen halfuur lag dq Noord- Brabant voor anker, of roods kwam de Engelsche officier van piket aan boord, om de gebruikelijke begroeting te doen, maar ditmaal tevens om na mens den Engelschen admiraal, die als oudste het hoofd was van do ver schillende voor de stad liggende sche pen, te verzoeken, niet te schieten, daar dit misschien de bewoners in do stad zou kunnen verontrusten. Ter wijl do Hollandsche officier van piket, de luitenant tor zee 2e klasse J. A. V. Swenker, met do stoom barkas naar den wal ging, om officieel kennis te geven van de aankomst der Noord- Brabant^ kwamen achtereenvolgens de verschillende vreemde officieren van piket onzen commandant begroeten, waarop do luitenant ter zee 2e klasse J. Fruin met de tweede stoomsloep het heele rijtje langs ging, om overal tegenbezoeken te brengen. Na nog eenige bijzonderheden over Durazzo te hebben medegedeeld ver volgt dan de correspondent In den ochtend van Woensdag had de overbrenging van het lijk van ren door wijs beleid nnis. liging van Zeepen, nsta’s en Poeders, Likeuren, Bitters, terwerken, Kleur- waters, Poetsmid- Zouten van Voe- Huisapotheek m 1 van allerlei aard. I Bladx. dik met Al- ir, in netten stevi- voor slechts 1.25. I kunt ge het niet verzinnen of het boek geeft u raad. t te maken, hetzij uit f gravuren Wilt u er Roest verwijde- i nieuw te maken, i, inleggen in zout of nog veel meer kost u oek wijst u den weg. ij BOLLE, d ZeeviscJimarkt, verder alom. Franco Postwlenel groot IdenVraagbaak. burg en de prinses de kamer binnen traden, gevolgd door prins Leopold eu eenige andere hoeren en dames. Met hoeveel overleg was die co- medie gespeeld! Natuurlijk, de hulp vaardige vriend mocht niet ontbre ken! Uit de oogen der prinses was te lezen, dat zij gelukkig was. Het arme kind! Zij vertrouwde hem, zij gaf hem haar onschuldig hart, eu voor hom was deze verbintenis toch slechts een mariage de couvenance, zooais er dagelijks in de groote wereld wor den gesloten. De prinses riep Katharina bij zich, terwijl Waldenburg zich bij Iserstein voQgde. Katharina’s hart was vol van wrok en verbittering. Daar speelde zij nu weer haar rol in de coinedie; daar was zij nu weer bet werktuig, dat den dubbelhartigen man zijn verra derlijke handelingen gemakkelijker maakte. De muziek was weer begonnen aan den arm van Iserstein zweefde Katharina door de zaal. Onder het dansen werd zij aangegrepen door een soort van duizeling; toen de wals uit was, leunde zij zwaar op Iserstein’s arm. De zaal scheen nog te draaien en de vloer scheen te golven als een bruisende zee. Slechts door inspan ning van al haar wilskracht bleef zij op de been. Zij liet zich door (Jen prins uit de balzaal naar de garde- robe-kamer voeren om daar haar juist bood Tser- i de de balzaal Walden- 23) „Ja, mevrouw,” stamelde de prins, „ik had... ik wilde...” „Nu... zeg het mij dan dadelijk.” Mevrouw Von Salten nam plaats in een fauteuil en wenkte hem bij haar* te komen zitten. En dat deed zij zoo koel en onverschillig, als betrof het hier de bespreking eener droge quaestie. Doch haar wangen gloeiden, haar lippen waren samen geperst en zij speelde zenuwachtig met haar waaier. De kamer, waarin zij zich bevonden, bevatte verschei dene groepen, die gezellig stonden of zaten te praten en verscheidene nieuwsgierige blikken werden op haar en Iserstqin gericht, maar wat be kreunde zij zich daarom? Alles was haar onverschillig, alles! De prins had intusschen tijd had om zich de mooie woorden werden, gevangen genomen en mede gevoerd. De Fransche gezant in Albanië heeft opsporing bevolen van het verblijf der vermiste Fransche onderdanen. Te Rome, aldus wordt van daar eveneens aan de Matin geseind, is het noodzakelijk geworden vertrek, vol gens andoren zelfs aanstaande vertrek, van den Prins von Wied het onder werp der dagelijksche gesprekken. Het staat vast, aldus verluidt te Rome, dat ’s Vorsten afstand-doen zich meer en meer opdringtdoch fceen enkele Mo gendheid wil het hem duidelijk zeggen, en het blijft de vraag, wanneer hij het zelf begrijpen zal. Daar de opstande lingen niet voornemens schijnen te zijn, Durazzo aan te vallen, is er geen enkele reden waarom de Vorst niet nog eenige- weken in zijn paleis zou blijven, althans indien zich niet het een of andere nieuwe feit voordoet, gebrek aan geld bv. In officieele krin gen wordt echter ventekerd, dat nog geen enkele bespreking over het ver trek van den Vorst heeft plaats gehad, en dat deze ook nog op geen enkele wijze te kennen gegeven heeft, dat hij aan heengaan zou denken. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Durazzo seinde aan zijn blad, dat daar wederom 27 Duitschers, die zich in Weenen hadden laten aan werven, zijn aangekomen, hij zich ver plicht gevoeld alle DtHteohers te waar schuwen om naar Albanië te gaan. In militaire kringen te Durazzo is men van meening,- dat de Prins niet daar mede geholpen isalleen een leger van minstens 4000 man zou een actie kun nen wagen en heeft kans van slagen. Echter om zulk een troepenmacht in stand te houden ontbreken de midde len en de vrijwilligers gaan een ein- delooze ellendetegemoet. Het leven is duur en een onderkomen is niette vinden. Bedden en dergelijke luxe zijn natuurlijk in het geheel niet aanwezig. Bovendien is het nog zeer de vraag, of de Mogendheden haar toestemming zullen geven tot het vormen van een vreemdelingenlegioen. De toestand wordt eiken dag hopeloozer. De Ne- derlandsche officieren verwachten van een internationale interventie slechts redding. Prenk Bib Doda heeft om met 1G00 man naar het Noorden te trekken 100.000 frs. geëischthij zou dus zijn rooftocht herhalen. Ook heeft hij den Prins voorgesteld naar Skoetari te gaan, aangezien daar 15.000 man bijeen Ned. officieren in Albanië. De N. Rott. Crt. publiceert een ge deelte van een brief van Majoor Snel len van Vollenhoven verzonden uit Koritsa d.d. 20 Juni. Daarin staat het volgende: „Het is nu rustig hier, maar onder den grond woelt het als bij een vul kaan, die tot uitbarsting wi/komen. Aan alle kanten intrigeert men om hier propaganda te maken voor oene Turksche revolutie zooais thans woedt over geheel Midden-Albanië de be weging wint veld in geheel Albanië, en als de ofidergouverneur, Abdul bei, een geslepen diplomaat, waar hier alles om draait, wil beginnen, ben ik mach teloos, want hij heeft dan immers alle 800 gendarmes van Essad, die men aan mij geloodsd heeft, op zijne hand. Maar het zou stom gijn van Abdul bei, want hij zou meer verliezen dan winnen. Het Grieksche leger zou ter stond aanvallen* en de stad nemen, als het hoorde, dat de Nederlandsóhe officieren weg waren. Enfin af wachten is de boodschap. Verhuist en Reimers zitten in Elbasan opgesloten van alle kanten. Op het laatste mo ment heb ik hun nog 180 vertrouw bare kerels met een kanon kunnen verschaffen om hen te helpenmeer kon ik niet doen. Gelukkig beginnen de Andastes bij de Devalilijn zich te concentreeren om opnieuw hun geluk te gaan beproeven en dat brengt weer wat leven in de brouwerij. Alle ruöt werkt demorali- seerend, muiterij aan de orde van den dag, verpleging zeer zwaar en groot geldgebrek. Ik zond in de benarde tijden in Koritsa bijna mijne geheele bagage, 4 koffers, naar Elbasan, toen zoo veilig mogelijk, maar nu begin ik te Vermoeden, dat ik van den regen in den drop ben geraakt en de bullen misschien toch kwijt raak. Er is heel wat gepraat toe noodig om allen rustig te houden, met veel geld houd ik de overhand, maar nu dit op is, de verbinding verbroken is en men propaganda maakt tegen de Nederlanasche officieren als de vijanden des vaderlands, wordt de zaak een kloppend hoofd met eau-de-cologne af te koelen. De kamer wan niet ledig, zooais zij gehoopt had. Op een der sofa’s lag Else von Stasch met het hoofd in een kussen gedrukt en toen zij bij Katharina’s binnentreden verschrikt opkeek, zag deze, dat zij hevig geschreid had. „Een echtelijke scène”, dacht Ka- tharina en ging naar een der toilets- tafels zonder verder naar de jonge vrouw om te zien. Daar voelde zij plotseling een hand op haar arm leg gen en Else’s betraande oogen blik ten haar aan. „U moet ik het zeggen”, snikte El se. „U zal mij niet verraden en mijn hart dreigt er van te bersten. Katharina koek haar ongeduldig aan. Was zij zelf niet ongelukkig ge noeg? Wat had zij noodig met het kinderlijk verdriet van het kleine dwaze vrouwtje? „Vertrouw mij liever niets toe, me vrouw Von Stasch”, sprak zij koel, „tusschen echtgenooten past geen derde Else liet haar niet uitsproken „Wat?” riep zij gekrenkt uit. „Kan u golooven, dat ik met mijn Max ge twist heb en dat ik nu bij u kom om mijn gemoed te verlichten? Dat zou ik nooit doen. U miskent mij zeer, als u dit voor mogelijk houdt In een geheel andere aangelegenheid wil de ik’ u om raad vragen, maar ik zie wel, dat u niet gestemd is om mij zeld van een honderdtal soldaten, in Durazzo teruggekeerd en heeft 100.000 francs gevraagd om den aanval op de rebellen voort te kunnen zetten. De regeering heeft nog geen besluit ge nomen. Van andere zijden ontving'de vorst in de laatste dagen eveneens aanbie dingen van kleine strijdkrachten. Ook voor geld natuurlijk. Zoo vroeg Issuf bei, gouverneur der Drin-provincie, 150.000 francs voor het leveren van 1000 man. Ook Ahmed bei heeft uit Kroja een deputatie naar den vorst gezonden. Ook hij vroeg geld, om manschappen aan te werven. Het ontbreekt de vorst das niet aan voorstellen van verdedigers. Wat hem ontbreekt is echter, wat zij allen vra gen de schatkist is leeg. Toch schijnt de vorst nog niet alle hoop te hebben verloren, zooais de pessimistische partij aan het hof, die slechts in zijn afdanking en vertrek een oplossing der moeilijkheid ziet. Hij staat aan het hoofd eener optimis tische partij, die verwacht dat alles nog. wel terecht zal komen. Nadat de regeering te Ween en het oprichten van ,een vrijwilligerscorps verboden had, droeg de vorst aan verschillende personen op een plan uit te werken voor het aan werven van een soort van vreemdenlegioen, dat belast zal wor den met het ontzet der hoofdstad en de pacificatie van het land. Het plan schijnt reeds vaste vormen te hebben aangenomen. De sterkte van het leger zal ongeveer 2000 man bedragen. Ook de bijzonderheden der organisatie zijn uitgewerkt, maar om dat daaraan nog de goedkeuring van den vorst moet gehecht worden, zijn ze nog niet gepubliceerd. De grootste moeilijkheid bestaat in het onderdak brengen der manschappen. De Duitsche bladen maken melding van de vorming eener commissie, be last met het aanwerven van vrijwilli gers ^oor den vorst. Overeenkomstig de instructies van den minister van buitenlandsche zaken en de prefectuur van politie te Berlijn, mag dat comité slechts oud-soldaten, die niet van Duitsche nationaliteit zijn. Naar aan de Matin uit Durazzo ge meld wordt, is een viertal Franschen, die bij een Fransche maatschappij voor houtontginning in een aan Essad Pasja toebehoorend woud werkzaam waren, door de Albaneesche opstandelingen, toen deze door de Mirdieten vervolgd PBWS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per. post. Abonnementen worden c’ Markt 31, bij onze Agenten, Uitslag verkiezing. BURGEMEESTER en WEl’HUU- DERS van GOUDA maken bekend, dat op heden een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uit slag der op 6 Juli 1914 gehouden stemming ter verkiezing van vijf-leden patroon en vijf leden-werklieden van de bovengenoemde Kamer van ar beid, is aangeplakt, terwijl zoodanig afschrift voor een ieder ter Gemeen- te-Secretarie ter inzage is nederge- legd. Gouda, den 7 Juli 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. v. HEUSDE. bezitten en dat hij besloten was lie ver te sterven, als zij weigerde de zijne te worden. Onbeweeglijk als een steenen beeld hoorde Katharina hem aan; alleen bij die laatste woorden speelde een spot tende glimlach om haar mond. Dus was er toch een, die den dood verkoos boven een leven zonder haar. O, Charlotte! Zou jij toch gelijk hebben? Jammer echter, dat men moeilijk kon uitmaken, of prins Iser- stein door de liefde dan wel door zijn schulden tot zelfmoord zou gekomen zijn. Bah! Zij zag in hem een geschikt werktuig voor haar bedoelingen; kon zij meer van hem verlangen? Zij reikte hem de hand, toen eindelijk zweeg. „Hoe zou ik zoo wreed kunnen zijn u den dood te gemoet te voe ren?” zei ze eenigszins spottend. „Daar u mij wil bezitten om geluk kig te zijn, welnu, voor mijn part... wees gelukkig.” Wees nu tevreden,” zei ze koel. „Ge kent mijn zwak, ik ben nu een maal een volslagen vijandin van alles wat sentimenteel is. en hoe meer ge mij daarvan verschoont, hoe beter wij het met elkander zullen vinden. Laten wij nu naar de zaal terugkee- ren!” Zij stond op en slein haar den arm, toen aan zijde tegenover dw w

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1