33i,xxn.©xils.23.cL» INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOET. Land- en Tuinbouw. GROENTEN VEILING MARKTBERICHTEN. Onze geïllustreerde Weekbladen. Laatste Berichten. BCRGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht - -* - Officieele Prijscourant EffccUnlia nilel te Amsterdam Thomson naar de Noord-Brabant plaats. Bij het aanbreken van den dag was het stoffelijk overschot nit het voor- loopige graf, ontdaan van de lange kist waarin het was begraven over gebracht in de prachtige, door de Noord-Brabant meegebrachte kist. Het graf werd weer dichtgegooid en daar bovenop stond nu de kist, gedekt met talrijke, reeds verwelkte kransen en de fraaie nieuwe van den commandant en de officieren der Noord-Brabant. In al zijn eenvoud, maar daarom niet minder treffend, lag bovenop een klein vlaggetje, een ruw afgescheurd lapje zwart doek, waarop in gebrekkige letters in wit deze woorden stonden Kosovasit b Tiumsonit wat wil zeggen Van de inwoners van Kosow aan Thomson. Meer dan alle prachtige kransen maakte juist deze aandoenlijk-eenvou- dige huldo indruk op mij. Omstreeks acht uur verzamelden zich alle in Durazzo bevindende Ne- derlandsche officieren en de broeder van den gesneuvelde, de kapitein der marechaussee Thomson, in het bureel der gendarmerie. Twee rijen gendar men stelden zich op langs den weg, terwijl een achttal andere de met de Nedorlandsche driekleur en de kransen gedekte kist, opnamen en de trappen afdroegen, tusschen de rijen gendarmen door, die zich, zoodra de dragers en de te voet Volgende officieren hen waren gepasseerd, daarachter aansloten. Een talrijke menigte Malissoren en andore inboorlingen, die eerbiedig het uitdragen van de kist hadden gade geslagen volgden, de tromp hunner geweren naar beneden gericht. Langzaam schreed de stoet door de hoofdstraat der stad, op welken tocht aan de houding van het talrijke publiek zeer goed was te zien, dat hier iemand werd weggedragen, die bij allen in dankbare herinnering voortleefde. Buiten de stadspoort, voor den Konak gekomen, trad de Vorst mot een reusaohtigon lauwerkrans naar voren om achter do kist in den stoet plaats te nemen, Waarop de tocht werd voortgezet naar den steiger, waar de stoombarkas van de Noord-Brabant met een sloep op sloeptouw gereed lag. De kist werd m de sloep geplaatst, waarop kapitein Thomson op den stei ger eenige woorden van dank sprak tot don Koning, voor de eer zijn broeder bewezen. Met eon hartelijken handdruk nam de Koning afscheid van den kapitein, waarop deze zich met de andere officieren in een volgsloep begaven. Daarachter volgde oen sloep mot do officieren van do Noord-Bra bant. Langzaam voer dozo stoet naar de een paar mijl vertier in de baai lig gende Noora- Brabant, waar de kist werd binnengedragen, térwijl do be manning met ontbloot hoofd langs de verschansing stond opgesteld- Zoodra het stoffelijk overschot was neergezet in het tot rouwkamer inge richte verblijf der adjunct-machinisten, en de Hollandsche officieren afscheid hadden genomen en weer naar den wal waren teruggebracht, lichtte de Noord-Brabant het ankor, om don terugweg naar het vaderland to aan vaarden. Kapitein Thomson bleef aan boord om de reis over zee terug mee te maken. Prins Hendrik. Prins Hendrik dor Nodorlanden fs gisterochtend te Kopenhagon aangeko men voor een bezoek aan do Koning en da Koningin. Aan de landingsplaats, waar Hoh landscho en Deensche vlaggen woeien, verzamelden zich de militaire on bur- gerlijko autoriteiten, waaronder do Mi nister van Buitenlandsche Zaken Sca- venius. Vorder de Prinsen Waldemar, Harold, Öustanf Axel, Prins George van Griekenland. Om 10 uur kwam de Koning, die de generaalsuniform met het lint van den Noderlandschen Leeuw droeg. Hoewel de aankomst van den prins gemaal op 10 uui vastgesteld was, verkondigde eerst tegen 11 uur het saluut van het fort de nadering van het pantserschip Zeeland, dat door een marine-hydroaeroplaan omvlogen werd. De leider van net Koninklijk jacht, commandant Grove, begaf zich in een stoomsloep naar het schip en haalde den prins-gemaal onder vernieuwde sohietsohoten af. Prins Hendrik droeg de admiraals uniform met het lint van de Olifants orde. Om 11 u. 20 ging hij aan land, aan den voet van de landingstrap door den Koning en de Prinses ontvangen. Na de voorstelling reden de Koning en de prins-gemaal in een open rijtuig met vier paarden naar Amalienborg, waar de Prins verblijf zal houden. Den 8en dezer vertrek't Z. H. naar Christiania. Begrafenis luit. Spandaw. Omstreeks 1% uur kwam gisteren de trein, die het stoffelijk overschot van luitenant Bpandaw naar Arnhem overbracht, het station binnen. Dade lijk na aankomst werd het lijk over gebracht, naar een als rouwkamer in gericht lokaal waar zich reeds de fa milieleden van den overledene bevon den, de vertegenwoordiger van den Minister van Koloniën, benevens depu taties van de officieren van de koloniale reserve, van de officieren van het 8ste regiment infanterie, van officieren van het korps rijdende artillerie, van het invaliedenhuis Bronbeek en enkele vrienden en bekenden van den over ledene. Verder merkten we op kapitein Walaardt Sacró, de luitenants-vliege niers Coblijn en Roéf>er Bosch, Henris Wijnmalen, Van Meel, verschillende Indische officieren namens den hoofd cursus en de Vereeniging Minerva. Daar luitenant Spandaw ridder in de Militaire Willemsorde was, werden de militaire eerebewijzen gebracht, verschuldigd aan den rang van kapi tein. De stoet stond onder leiding van majoor Ruempol en bestond uit een compagnie infanterie. Vier officieren van het Indische leger fungeerden als slipdragers. Talrijke bloemstukken dekten de baar, terwijl een wagen met bloemen en kransen den stoet volgde. In het eerste volgrijtuig namen plaats de vertegenwoordiger van den Minister van Koloniën met zijn adju dant, in het volgende rijtuig de moe der, twee zusters en de broeder van Spandaw. De deputaties 'volgden te voet den stoet, die eerst tegen half drie van het station vertrokoveral fangs den weg een dichte haag van menschen. t Op het kerkhof was een talrijke menigte verzameld, waarbij de ver tegenwoordiger'van H. M. de Konin gin. Aan de groeve werd o.a. het woord gevoerd door den heer van den Bcreh van IleerciHtedo namens de Kon. Lucht- vaartvoreeniging. Een briMxler van den overledene betuigde namens de familie dank voor de eer aan den overledene be wezen. De schipbreuk van de „Empress of Ireland". De minister van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat te Londèn een fonds in het leven geroepen is tor ondersteuning van hen, die ten gevolge van do ramp van het Britsche ss. „Empress of Ireland" in kommer volle omstandigheden zijn achterge bleven of anderszins schade hebben geleden. Op verzoek van den „Public Trustee" onder wiens beheer het fonds is ge plaatst, noodigt de gonoemde minister belanghebbenden, die meenen tot een uitkeering gerechtigd te zijn, nit zich ter zake tot zijn departement te wen den. ProfT Bolland. Naar het „N. v.d. D.u meld heeft prof. Bolland eenige dagen geleden een ern stige operatie ondergaan. De hoogleeraar, die voor dion in oen zeer zorgwekkende toestand ver keerde, is nn langzamerhand boterende. Onze officieren in Albanië. Bij de familie van majoor Snellen van Vollenhovon is gisteren oen brief ingekomen, gedatoord 25 Juni, en mel dende, dat toen te Koritza alles wel was. IntusBchén hebben opstandelingen telefonisch van uit Elbasan de mede- deeling gedaan van het plan om Ko ritza te bezetten. Volgens oen telegram uit Durazzo aan het Berliner Tageblatt is bij de inname van Koritza, behalve de offi cieren Snellen van Vollenhoven en Malinckrodt, ook de kapitein Doorman gevangen genomen. De regeering heeft telegrafisch in lichtingen gevraagd naar aanleiding van het gerucht van de gevangenne ming in Albanië van Majoor Snellen van Vollenhoven en Luitenant Ma- rinckrodt. De Eerste Kamer-vacature. Mr. Van der Hoeven, wethouder van Rotterdam, is, volgens „De Tijd", door de Christ.-Hist. Statenfractie aange wezen voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. (Vac.-baron Van Wassenaer van Rosande). De pest op Java. Bij het Departement van Koloniën is het volgende telegram uit Nederl.- Indië ontvangen, dd. 4 dezer, betref fende pestgevallen op Java gedurende het 14-daagsche tijdvak van 17 t/m. 30 Juni j.l. Afdeeling Malang 385 nieuwe pest gevallen, 346 dooden. Toeloengagoeng 2, Madioen 15, Pa ree 56, Bangii 2 en Berbek 2 doode- lijke gevallen. Kediri 51 nieuwe gevallen, 47 doo den. Soerabaja 24 nieuwe gevallen, 19 dooden. Magetan 25 nieuwe gevallen, 23 dooden. Cantineknoeierijen in Atjeh. De correspondent te Batavia van de N.R.Ct. seint Kapitein Quack, die met voorbij gang van zijn overige chefs, zich rechtstreeks tot den legercommandant wendde, met een klacht over knoeie rijen, die in Atjeh gepleegd zouden 'Xiïn, heeft buitenJandsch verlof ge vraagd en gekregen. Iwj ontving een tevredenheidsbo. tuiging van den legercommandant een \onderzoek naar die knoeierijen woim nu tegemoet gezien. Het blad teekent hierbij aan: Men zal zich herinneren, hoe een paar maanden geleden, wij het berncht ontvingen, dat een kapitein in Atjeh zich rechtstreeks tot den legercom mandant had gewend met een klacht over knoeierijen in hot kantine-be heer in Atjeh, en zulks omdat een vroeger langs don hiërarchieken weg ingediende klacht, den legercomman dant nimmer had bereikt. Hoewel de voorschriften tor zake in zulk etju gevai, den militair volkomen het recht geven bij niot-doorzending van oeu klacht of verzoek, den hiërarchieken weg te verlaten, blijft het toch altijd gevaarlijk van deze bevoegdheid ge bruik te maken. Wij teekenden dan ook bij dat bericht aap, dat 't voor dien kapitein te hopen was, dat hij heel vast in zijn schoeneg stond daar hij anders weinig genoegen zou be leven van zijn optreden. Inderdaad schijnt die kapitein wo weten nu, dat het kapitein Quack is met deug delijk materiaal voor den dag geko men te zijn, zoodat hij zelfs een te vredenheidsbetuiging van den leger commandant heeft ontvangen. Dit wijst er wel op, dat we helaas aan den vooravond staan van een schan daal, zooals gelukkig nog weinig in ons Indisch leger is voorgekomen. Kapitein C. M. A. Quack was oor spronkelijk van het Nederlandsehe le ger, waarbij hij den' 14en October 1891 tot 2e luitenant der infanterie werd benoemd en 24 Augustus 1895 tot le luitenant bevorderd werd. Tij dens hij in dien rang gedetacheerd was aan de Hoogere Knjgsschool, heeft hij toen ontslag uit den mili tairen dienst verzocht en verkregen. Later is hij op zijn verzoek benoemd tot 2e luitenant der infanterie van het N- O.-I. leger, 15 Maart 1899. Ilij is 0met verlof in Nederland geweest, en in 1904 weer naar Indiö terugge keerd. Wij meenen, dat kapitein Quack verstandig heeft gedaan, hangende 't onderzoek naar de knoeierijen, die hij aan hot licht bracht, maar gebruik te maken van zijn recht op buiten- landsch verlof. Prentbriefkaarten Over den oorsprong der prentbrief kaarten wordt het volgende verteld in het Nieuwsblad v. d. Boekh.; 'tis over genomen uit een Duitsch blad. De eerste, met een afbeelding ver sierde kaart werd den 16en Juli 1870 bedacht en op hetzelfde oogenblik ook uitgevoerd door den hofboekhandelaar A. Schwartz, to Oldenburg. Op 1 Juli van datzelfde jaar was de briefkaart, vinding van Stephan, voor het geheele Noord-Duit8cho postgebied ingevoerd, en op het oogenblik dat ^Schwartz de met een afbeelding versierde kaart bedacht, bevonden zijn schoonouders zich te Maagdenburg, vluchtende voor den op handen zijnden Fransch-— Duitschen oorlog. Te Maagdenburg konden zij, wegens het troepentran sport, echter niet verder, en naar deze plaats zond Schwartz hun een komi- schon welkomstgroot in verzon, op de pas ingevoerde briefkaart. Hij schreef de kaart in zijn drukkerij, herinnerde zich plotseling daar nog een cliché te hebben, voorstellend een kanonnier bij het kanon, en als zinnebeeld van den toenmaligen toestand, drukte hij dit cliché op de kaart af, en ging daarna voort zijn volgende correspondentie op dezelfde manier te versieren. Inmiddels overschreden de Duitsehe legers de Fransche grenzen, en werd de briefkaart liet meest gebruikte cor respondentiemiddel tusschen de bivak- keerende soldaten en hun verwanten tehuis. Tal van deze kaarten werden door den afzender voorzien van tee- ken ingen, doof den soldaat daarop ge bracht als bewijs van welzijn en goe den toestand, door den achterblijven den als aandenken. Deze wijze van gedachtenwisseling trok de aandacht, en Leipziger firma's brachten kaarten, bedrukt met voor het doel geschikte afbeeldingen in den handel, welke onmiddellijk in den smaak vielen en bij groote hoeveelheden van en naar de slagvelden verzonden werden. Na de voorstellingen, betrekking hebbend op den oorlog, vervaardigde men ook andere, versierd met duifjes, bloemen enz. Aanvankelijk werden deze, ter besparing van karton, gedrukt op officieele briefkaarten. Op het suc ces, dat deze kaarten hadden, bouwde twee jaar later de Neurenbergsche graveur Franz Rorich voort, en voegde stadsgezichten aan de in omloop zijnde soorten toe. Auto-ongeval. Gisteravond is op den Haagweg bij Leiden bij den overgang van de Staats spoor een chauffeur uit Den Haag, die niet bemerkte, dat de boomen, met het oog op een naderenden trein, gesloten waren door de boomen heen gereden. Een andere auto, die daar juist achterop kwam, reed deze eerst genoemde, die midden op de rails was blijven steken aan, waardoor deze ernstig werd beschadigd. De seinhuiswachter wist door ver schillende teekens den machinist te waarschuwen, waarop deze nog juist op het laatste oogenblik den trein tot stilstand bracht. GeblekenJ is, dat vanaf den straatweg duidelijk door het signaallicht zicht baar was dat de boomen gesloten waren zoodat de schuld dan ook geheel ligf bij den chauffeur. Zondagmiddag had op de Vlist nabij Leidschendam een ernstig ongeluk plaats. Een giek, bemand mot twee personen, een heer en een dame, sloeg door de golven, veroorzaakt dooreen motor, om. De jonge man verdronk. Het meisje werd gered. De werkstaking te Zaandam. Naar aanleiding van het bericht, dat de burgemeester van Zaandam bij den minister van Binnenlandsche Za ken was geweest, hetgeen in verband gebracht werd met de werkstaking, heeft de heer K. ter Laan aan een verslaggever van het Hbl. medege deeld, dat dit bezoek geen betrekking had op de werkstaking. Voorts verklaarde de burgemeester aan den verslaggever, - dat hg geen versterking van de politie noodig oor deelde. De 37 agenten, waarover hij beschikt, acht de burgemeester ruim voldoende. Wat het schieten van j.l. Zaterdag betreft, de burgemeester meende, dat dit niet noodig was ge weest, omdat de agent zich gemak kelijk op andere wijze bij zijn collega had kunnen voegen, terwijl hij ten slotte verklaarde, dat hij zooveel mo gelijk zich door eigen aanschouwing op de hoogte stelt van hetgeen er voorvalt bij het naar huis geleidgn van werkwilligen. Inbraak te Bloemendaal. Ongeveer een maand geleden, in den nacht van 4 op 5 Juni, werd in gebroken in de villa Duinwijk, te Bloe mendaal, bij welke gelegenheid ver schillende zilveren voorwerpen werden ontvreemd. Zaterdagavond j.l. is te Amsterdam gearresteerd als dader van deze inbraak de lB-jarige behangers knecht Fr., wonende op de Van Len- nepkade te Amsterdam. Ilij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is naar het Huis van Be*' waring te Haarlem overgebrachte^ (N. v. d A>.) In den nacht van 28 op a) Juni werd te Bussum in 2 en te Nlmrden in 1 villa inbraak en diefstal gepleegd van wat geld en eetbare waar. De Bussumsche politie hoeft in ver band daarmede gearresteerd 2 knapen van 16-jarigen leeftijd, die na het ge beurde naar Duitschland w,aren ver trokken, doch gisterenavond van daar zyn teruggekeerd. Flink. De 13-jarige Hendrik Hoppenbrou wer te Leiden, heeft Zaterdagnamid dag een jongen van vier jaar uit het water aan de Apothekersdijk gehaald. Op 16 Juni jl. heeft hij een ander jongentje van acht jaar ook aldaar uit het water bevrijd. Een Fort Chabrol op de Veluwe. Men schrijft uit Putten In de nabijheid van ons dorp, in ^e buurtschap Heil, woont op een boeren hoeve een gezin, bestaande uit een oude moeder, de weduwe van Zweden, twee dochters en vier zoons. De oudste zoon Johannes verkeert in de vaste overtuiging, een bovenaardsch wezen te zijn. De moeder en de andere hoin- genooten schijnen in zijn zonderling optreden een onbeperkt vertrouwen te bezitten. Johannes bevindt zich 't grootste ge deelte van den dag op een bovenkamer welke door hem tot een vesting is versterkt. Aan den wand hangen vuurwapens en in de buitenmuur zijn schietgaten aangebracht. Johannes houdt veel van vrouwen en cognac. Tijdens het onweer bezweert hij het hemelvuur, door een flinke hoeveelheid cognac naar binnen te werken. Een der broeders, Elias, doch door Johannes, Judas genoemd, is getrouwd en woont ook bij familie in. Johannes vatte liefde op voor Judas' vrouwen maakte haar zoo lastig, dat ze de vlucht moest nemen om weldra ge volgd te worden door haar man en zulks met achterlating van 4 jeugdige kinderen, die Johannes niet wilde af staan. De justitie werd in den arm genomen en op bevel van den officier van Justitie werd Vrijdagmorgen een inval gedaan door 12 rijks- en 2 ge meenteveldwachters, onder leiding van den brigadier Haltes en den waarne- menden burgemeester van Putten den Wethouder Beemink. Een vijftal politiomannen drong de woning binnen, terwijl de anderen zich verdekt opstelden. Het toeval wilde dat de vier kinderen van „Judas" op het erf speelden en dus door de achtergebleven veldwachters naar een gereedstaand rijtuig konden worden geleid. Inmiddels ondervroegen de anderen de moeder, waar Johannes zich bevond, en kregen ten antwoord dat hij op zijn kamer was. Op'tzelf- oogenblik werd boven aan de trap een deur geopend en verscheen Johannes met 'n groot geweer onder het uiten van de vreeselijkste bedreigingen. De politiemannen vonden het raadzaam ten spoedigste af te trekken, om noo- deloos bloedvergieten te voorkomen, te meer waar zij wisten, dat de kin deren in veiligheid waren. Zg hadden echter nog de gelegenheid op te mer ken dat nog meerdere kinderen in het huis aanwezig moesten zijn. Althans een jongske van ongeveer 4 a 5 jaar werd door hen gezien. Ernstig vor- moeden bestaat nu, dat een aantal kinderen aanwezig zijn, die bij den burgerlijken stand onbekend zgn, welk vermoeden ook gegrond is op het feit, dat verschillende vrouwen, waaronder een lupuslijderes het huis beWonen. Wij vernemen dat door den officier van justitie de aanhoudifigvan Johan nes zal worden gelast. De staking te Winschoten. De staking van ongeveer 130 werk. lieden aan de Noord-Nederlandsehe machinefabriek te Winschoten duurt voort. Van den kant der stakers, deelt men aan het Ilbl. omtrènt de oorzaak der staking het volgende mede Eenige metaalbewerkers werden ontslagen, omdat zij weigerden aan „besmet" werk te werken, waartegen het hoofdbestuur van den Ned. Me- taalbew. Bond de afd. Winschoten gewaarschuwd had. Bedoeld werk was onder handen bij de firma Gonner- man Co. te Haarlem, toen daar staking uitbrak. De postende stakers daar bemerkten, dat dit werk naar, hot IlaarlemsChe spoorstation werd vervoerd. Het nummer van den wa gon was bekend en daardoor kwam men er achter, dat het „besmet werk" was gelost bij de Noord-Nedorland- sche Machinefabriek te Winschoten. De onplagen arbeiders werden een dag later weer aangenomen en ver- waebtt$j)/ <iat de directie niet door "Zou gaan met bedoeld werk te laten afwerken. Intusschen werd aan een 20-tal arbeiders achtereenvolgens dat afwerken opgedragen, doch ze wei gerden allen. Al die werklieden wer den ontslagen. Een verzoek om met het afwerken van meergenoemd werk te wachten tot de komst van dén Bondsvoorzitter Dekkers, werd afge wezen. Toen werd onmiddellijk ge staakt. De bondsvoorzitter Dekkers confe reerde met de directie, die bereid was het ijzer, op de terreinen der fabriek aanwezig,^ weg te sturen. De organisatie acht echter niet het maar het te Haarlem neergelegde werk „besmet". De Directie der N o ord-Neflorl and - sche deelde omtrent bovenstaande aan den correspondent van het Hbl. te Winschoten mede: De opdracht tot het maken der bakken is ons ver strekt niet door de firma" Gonnerman en Co., maar door de firma Róhrig en Kónig te Maagdenburg. Gedeel telijk afgewerkt materiaal, voor die bakken bestemd, zond de firma Gon- nerman. Toen de leden van den Ned. Met. Bew. Bond bezwaar maakten dit voor de opdracht der buitenlandsche firma bestemde materiaal af te ver ken, stond de directie toe, zonder ontslag, de bezwaar makenden, nog gelegenheid zouden hebben omtrent hun gedragslijn overleg te plegen met het bestuur of leiders en is hun toe* n ander werk te verrichten. _Jde opdracht werd toen verstrekt anderen, die deze bezwaren niet jen, doch zich al spoedig bij de ctie vervoegden met de klaeht, Alt ze door vreesaanjaging en bedrei png zoodanig gehinderd werden, dat 4j aan het werk niet langer durfden fcorgaan. Iïn een conferentie met de directie ■kenden twee bestuursleden der afd. |finschoten, dat ze het verloop der pak niet meer in hun macht had den dat reeds was besloten den n niet-werken aan „besmet" pateriaal (welke eisch ook gold voor glet-bondsleden) uh te breiden met lezen eisch aan de directie, dat het pwmette" materiaal nog dienzelf- ien namiddag van het terrein te ver wijderen. Gebeurde dat niet, dan zou den volgenden morgen om zee uur worden gestaakt. Djit besluit was genomen tegen hot advies van het afdeelingsbestuur en buiten het hoofdbestuur van den Bond om. De directie wees dit ultimatum onvoorwaardelijk van de hand. Internationale Reclame-Tentoon stelling. Voor de van 19—-28 Sept a.s. te Rotterdam te houden Internationale Reclame-Tentoonstelling ontvingen wij m van Coppens' Advertentiebureau te Amsterdam een reclameplaat, welke ongetwijfeld de aandacht zal trekken. De helle kleuren, waarin dit biljet is uitgevoerd, kunnen wij allerminst bewonderen, doch de idee, welke in de teekening vanhet biljet is weer gegeven, mag zeker goed geslaagd ge noemd worden. De woorden „Reclame kracht is wereldmacht" geven juist aan wat de tentoonstelling, waarvoor dit biljet de aandacht|vraagt, bedoelt. GOUDA, 7 Juli. Door Burg. en "Weth. zijn a&u de Raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden Gonda, 2 Juli 1914. Ter voorziening in de vacaturen in het College yan Zetters, welke ontstaan zullen tengevolge van de periodieke aftreding der heeren J. J. Duijm, A. Jaspers Lz. en P. W. Kamphuizen, zal de Raad, ingevolge het bepaalde bij het eerste lid van artikel 3 der Wet van 5 April 1870, Staatsblad No. 63, vóór den 1 September a.s. aan den Heer Commissaris der Koningin in deze .provincie hebben in te dienen eene opgaaf van zes personam Wij hebben de eer Uwen Raad in overweging te geven deze te doen be staan uit de namen der heeren 1. J. J. DUIJM, 2. A. JASPERS Lz., 3. P. W. KAMPHUIZEN, 4. W. BOKHOVEN, 5. P. J. O. DESSING, 6. M. BINNENDIJK. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 4 Juli 1914. Gelijk aan Uwen Raad kan blijken uit het hierbij overgelegd schrijven van 15 Juni j.l., heeft de Commissie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs ons verzocht eene verlenging van de vacantie aan den gemeente lijken Handelsoursus wel in gunstige overweging te willen nemen en in aansluiting daarmode aan Uw College wijziging voor te stellen van het des betreffende artikel 3 dor Verordening op dien cursus. Op verschillende gronden meent de Commissie te moeten aanbevelen om het cursusjaar te beperken tot den tijd, gelegen tusschen den tweeden Maan dag der maand September en den 15en Juli. Naar haar gevoelen zou derhalve de duur der vacantie met ongeveer 5 weken dienen verlengd te worden. Wij kunnen echter niet inzien, dat de tegenwoordige vacantie werkelijk te kort van duur is; desondanks zijn wij niet ongeneigd aan het verlangen der Commissie in zooverre tegemoet te komen, dat de aanvang van het cursusjaar wördt bepaald op den twee den Maandag van September. Daarbij zit dan onze bedoeling voor, dat de toelatingsexamens in den vervolge worden afgenomen vóór het begin van iederen7 cursus en niet in de eerste weeK van elk cursusjaar, zooals tot "heden gebruikelijk was. Op vorenstaande gronden geven wij U mitsdien in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der Gemeente Gouda Gezien het voorstel van Burge meester en Wethouders, dd. 4 Juli 1914 no. 69/887 en het daarbij overge legd schrijven der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs dA 15 Jnni 1914 Besluit: Artikel 3 alinea 1 van de „Ver- Mening op den Handelscureus der gemeente Gouda" dd. 22 April 1964 (Gemeenteblad no. 162), laatstelijk ge wijzigd bij besluit van 31 October 1913 no. 932, zoodanig te wijzigen, dat zij wordt gelezen als volgt „Het cursusjaar vangt aan den twee den Maandag der maand September en eindigt den 15en Juli." De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan dén Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 4 Juli 1914. In verband met het toenemend aantal afnemers der Gemeente-Licht fabrieken, wordt het door de Direc tie alsmede door de Commissie van bijstand in het 'beheer, gelijk kan blij- ken pit haar hiernevens overgelegd schrijven, noodzakelijk geacht, over te gaan tot tijdelijke aanstelling, op een wedde van f 450.van een derden klerk-meteropnemer, die bij gebleken geschiktheid na verloop van eenigen tijd voor vast zou kunnen worden be noemd op eén wedde .van f500. Wij kunnen ons met het oordeel der voornoemde Commissie vereenigen op de begrooting 1914 der Lichtfabrie ken is echter op een dergelijke uit gave niet gerekend en, daar de te be noemen persoon wel niet vóór 1 Sep tember de betrekking zal kunnen aan vaarden, komt ons een desbetreffende post van f 150.zijnde een derde van de te genieten tijdelijke jaarwedde, noodzakelijk voor. Op grond van het bovenstaande, hebben wij de eer Uwen Raad voor te stellen te nemen het volgende be sluit De Raad der Gemeente Gouda Gezien het voorstel van Burgemees ter en Wethou ders, dd. 4 Juli 1914, No. 70/941 en het daarbij overgelegde advies van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfa brieken dd. 27 Juni 1914 no. 30 Besluit: Op de begrooting van uitgaven der Gemeente-Lichtfabrieken (afdeeling Electriciteit) voor het dienstjaar 1914 volgnummer 20 „Salarissen Directie en administratie" te verhoogen tot f4606.67, waardoor het verzamelbe- drag der volgnummers 20-—24 wordt f 6066.67 en volgnummer 36 „Onvoor ziene Uitgaven" terug te brengen tot f 483.56. De Raad voornoemd, SecretarisV oorzitter Aan den Raad der Gemeente Gouda. Bij Kon. besluit van 3 dezer is be noemd tot hoogheemraad van liet hoog heemraadschap Rijnland, provinciën Noord- en Zuid-Holland, de hoer J. C. van der Torren alhier. Door de zeil- en roeivereeniging „Aeolus" te dezer stede, is tegen 19 dezer een zeilwedstrijd uitgeschreven, te houden op den Sluip wij kschen Plas. De heer G. W. Soos is als bestuurs lid gekozen. De Kamor vau Arbeid. Gisteren had de verkiezing plaats van vijf loden-patroons en vijf leden- werklieden voor de Kamer van Ar beid voor do bouwbedrijven. Het aantal kiezers voor patroons was 70. Uitgebracht werden 28 stem men, waarvan verkregen de bh. II. A. C. Brinkman 26, N. A. van, der Kee 25, C. Sanders 24, 1'. Maroe en L. van Wingerden ieder 22 stemmon, zoodat deze heeren gekozen zijn. Verder verkregen de hh. I. van dor Want 2, J. J. Duijm, G. Prince, M. Mallon, J. J. Dijxhoorn, J. den Hertog, J. Mulder, J. G. van Hof/ wegen en A. Goedewaagen Az. ieder 1 stem. Het aantal kiezels voor de werk lieden was 465. Uitgebracht werden 108 stemmen, waarvan verkregen ^de hh. J. van Duijn, F. J. L. LatebNi en J. J. van der Spelt ieder 57 stom men, W. van Hoorn 54 stemmen, zoodat dezo gekozen zijn. Vpor één vacature moet herstem ming plaats hebben tusschen de werk- lieden-candidaten D. de Pater, II. Bosman en W. Roepers, die reep. 51, 13 en 43 stemmen verkregen. De stemmencijfers der andere can- didaten waren aldus: A. Koot 41, A. II. den -Riet 39, A'. Verbruggen 37 J. P. Waltz 5, W. Snel 4, J. A. de Mink 4, W. C. Scheerens 3, A. van Ilertum 2, J. Smits 2, J. den Riet, Wildenburg, J. de Pater, D. Piket, en C. van der' Want ieder 1 stem. 2 biljetten waren in blanco. 5e Volksconcert. Het Stedelijk Muziekcorps, direct, de heer Joh. G. Arentz, zal op Don* derdag 9 Juli a.s. het 5e Volkscon cert geven in de muziektent in het Houtmaneplantsóen. Het programma daarvoor bevat de volgende nummers 1. Marsch Chasseurs autrichiennes, Eilenberg; 2. Ouverture Marie llen- riëtte, L. Montagne; 3. Valse Róve sur l'Ocean, Jos. Gringl; 4. Fanta sie Le Trouvère, G. Verdi; 5. Sere nade Polichinelle et Pierrot, Mon tagne; 6. Ouverture Norma, Bellinni; 7. Valse Luna, Paul Lineke; 8. Fan tasie Les Saltiinbanques, L. Canne 9. Marsch Vieux Camarades, G. Teicke. Het aanvangsuur is half acht. Boskoop. Door het bestuur van den Polder Laag Boskoop is op Zater dag jl. aanbesteding gehouden van hot maken van een gebouw voor een zuig- gasbemaling in dien polder, waarvoor ingeschreven werd als volgt L. F. Kruijt te Bodegraven f 10448. A. G. Vreeburg, alhier - 9976. G. A. W. v. d. Blink, Alphen - 14608.— Gebr. Nijhof, alhier -10989. Joh. Sarus, Oude Wetering -*14497. H. van Driel, Koudekerk .-J.1697. D. A. Verbeek, Gouda - 14435. H. Turkenburg, Alphen -11500. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. - Op Woensdag a.s. des namiddags 2 uur zal in het gymnastieklokaal der openbare school de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden. Woerden. Bij Kon. besluit van 3 dezer is benoemd tot hoogheemraad van het groot waterschap Woerden, provinciën Zuid-Holland en Utrecht, de heer J. Brunt Pz. te Woerden. Oudewatert De harddraverij ver eeniging „Voorwaarts" alhier, sedert eenige jaren in ruste, geeft tegen woordig weer teekonen van leven. Een 20-tal heeren heeft zich tot een commissie gevormd om nog dit jaar een harddraverij te houden. Het be stuur bestaat uit de heeren T. A. M. Thier, voorzitterH. Anker, 2e voor zitter; M. J. De Lint le secretaris A. Kasbergen, 2e secretaris en D. W. Van Beusekom, penningmeester. Alphen a. d. llijn. Bij het he- "den gehouden Concours voor gemeng de Koren en Zangvereonigingen be haalde de heer A. Kouwenhoven met Zwammerdam's Mannenkoor in de 3e afd. Mannenkoren een 2e prijs met 285 punten. Vliegen. Legagneux. f Reuter seint uit Saumur d.d. gis teren De vlieger Legagneux viel bij het houden van demonstraties met zijn watervliegtuig in de Loire. Hij brak beide beenen en de borst werd inge drukt. Hij overleed kort na het on geluk. De dood van Logagneux bewijst, dat ook den besten vlieger hot lot van zoovelen treffen kan. Hij was geen on bekende in ons land. Iedereen herin nert zich nog zijn uitmuntende demon straties op het IJ te Amsterdam ter gelegenheid van de Entos. Do actie dor Duitsehe tuinbouwers. Men schrijft *aan de N. R. Ct. De Duitsehe tuinbouwers onder vindon in de laatste maanden, dat 't stellen van eischon gemakkelijker is, dan het ingewilligd krijgen van die eischen. Zij hadden toch gehoopt dat, nu van hun kant alios was go- daan om de oenheid onder de Duit sehe tuinbouwers tot stand te brengen do Duitsehe regeering meer met hen zou rekenen. In 1902, bij het slui ten der vorige handelstractaten, was zoo goed als niet met hen gerekend, en bij do van 1906 tot einde, 1917 van kracht zijnde Duitsehe handels tractaten was vrijwel niet op hunne belangen gelet. Vandaar hun ruste loos streven om daarin verandering te brengenvandaar hun steeds moer omvattende tuinbouworganisatie. Gelijk in ons land, voor tuinbouw producten export-land hij uitnemend hoid, de tuinbouworganisatie de vlag van den vrijhandel in top voert, en daarom dan ook zeer sterk gewaar schuwd heeft voor een verandering in het tarief van invoerrechten bij Kolkman's tarief wet, zoo heeft de Duitsehe tuinbouworganisatie de pro- teetievlag gehesehen. Verhooging van invoerrechten is haar leus, zoo mo gelijk wering, ten minste sterke be lemmering, van den buitenlandschen invoer van tuinbouwproducten. Daar onze Nederlandsehe tuinbouw groote belangen heeft bij een niet hooger wordend Duitsch tarief van invoer rechten op tuinbouwproducten, is het een oorzaak van vreugde te zien, dat de kansen der Duitsehe tuinbouwor ganisatie iu de laatste maanden niet zijn gestegen. De verklaringen van de Duitsehe regeering, dat zij niet van plan is de handelstractaten op te zeggen, de steeds veldwinnende meening, dat Oostenrijk het van zijn kant evenmin doen zal, doen de kan sen grooter worden, dat alles bij hei oude zal blijven. Voor onzen groen ten- en vruchtenuitvoer ware dit te weuschen. Er kan natuurlijk in dezen stand zaken nog verandering ko men, maar een feit is dat voor Ne- dériand de kwestie in den laatsten tijd gunstiger is geworden. G Juli 1013. Voiling Houtmansgracht 4 uur. Peulen 6 cent per pond. Doperwten van 7 tot 9 cent per-pond. Bloemkool van 4 tot 8 gld. per 100. Wortelen van f 2.50 tot f 4.50 por 100. Kropsla van f 1.tot f 1.50 per 100. Tuinboonen van 4 tot 6 gld. per 100 pd. Snijboonen 40 cent per 100. Spercioboonen v. 20 tot 35 ct. per 100. Rabarber van 3 tot 6. Komkommers 1® soort 10. 2° 5. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Kooien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 38 en 3e 34 cent per half kilo. 'lagere ossen, melkvee en vaar- koeien goed aangovoord. Vette Kalveren, goede aanvoer, Lste kw. 32, 2e 28, 3e 25 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 34, 2e 30, 3e 25 cent per half kilo. De handel was in vet vee stil, prijzen onveranderd, vette Kalveren prijshou dend, in Stieren was de handel slecht naar Duitschland wordt niets uitge voerd, op de mageren markt was de handel onyerahderd. Het Leven geeft verschillende foto's van den Aartshertog Franz Ferdinand en zijn gemalin, die onlangs te Sora- jewo werden vermoord en van den toe- komstigen troonopvolger, en vele kijkjes uit de stad Serajewo verder verschillende foto's van den Leven* fotograaf die met de Noord-Brabant den tocht naar Albanië medemaakte, van het leven op do „Noord- Brabant", de aankomst in Algiers en Durazzo, het oorlogsterrein in Albanië, het leven in Durazzo, de overbrenging van het lijk van Overste Thomson naar het oorlogsschip enz., foto's van de|maskerade in Groningen, varia's enz. Eerste Kamerlid. Provinciale Staten van Zuid-Holland kozen heden tot lid der Eerste Kamer Mr. A. van der Hoeven (c. h.), Wet houder te Rotterdam mot 45 st. Dr. A. Plate verkreeg 29 en de heer Wibaut 2 stemmen. De Ned. Officieren in Albanië. Van een der Hollandsche officieren te Durazzo, is bij het departement van Oorlog bericht ontvangen, dat het gevangennemen der Holl. officieren to Koritza niet bevestigd is en onwaar schijnlijk is. Rome, 7 Juli. De „Tribuna" ver neemt, dat Roemenië geen troepen naar Albanië zal zonden, teneinde niet in conflict le komen met do overige Balkanstaton. Het politie-drama te Arnhem. Na oen langdurig verhoor oischte de Arnhomscho Rechtbank tegen den Arnhemschen politie-inspccteur ter zake van diens optreden in d-o llom- melsche straat, waardoor oen man werd gedood, c o u maand hochjc- nis. Groote Boschbrandon in Rusland. Potersburg, 6 Juli. Door boseh- branden is oen uitgestrekt gebied in het Noordoosten van Rusland ver nield. In Petersburg en langs den spoorweg naar Warschau staan groo te turf velden in brand; bij Witebsk, in de buurt van Dunaborg en Ljna zin zijn de branden tot oen ware ramp geworden. Te Sarajarussa zijn vijf tien huizen verwoest, bij Opotsjka staan een aantal bosschen in brand en in het district Tisjwin zijn groo te hoeveelheden hout, dio gereed ge maakt zijn voor den verkoop, in rookwolken gehuld. Hbl. GEBQREN: 4 Juli. Maria Wilhel- mina, oudera J. A. v. do Sluis en J. Treffent 6. Neeltje Laurina, oudere 0. Verdouw en N. v. Wingerden. Aafje Bertha, oudere C. J. de Bruin en M. Ooms. Arie Johannes, ouders C. van Vliet en A. van Wijngaarden. 6. Antje Ilendrika, oudere D. C. v. d. Berg en E. van Veen. 7. Anton Hermanus, oudere# P. van 'tSant en J. Boon. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Verwachting tot den volgendon dag: Hoogste barometerstand 768.7 te Corona, laagste stand 748.9 teThors- havn. Zwakke tot matige, Z. tot W. wind, zwaar tot half bewolkt, wellicht rogen buien, iets warmer. Vorige Koers. Koers ran heden 77'/, 77'/,, «07, 807,, 02'/, 99'/, «07» 80'7,» 88'/, 83'/.. 787» 33'/, 34'/, loo'7, 74 60'/, 007,» VAN DKN 7 JULI 1914. Mtaatslecuingen. Ned. Cert. Werkolijko' Schüld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. Port. Obl. 3do Serio Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio. Funding Lee ning 6 pet. r d. Obl. 1899 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank en CredieMnstei llngen. Fed. Bankaandeelon industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Rofining Co. Cort. v. A and. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet In,steil, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Ilandol-Mij.C.v.A. Mijnbouw Mijnen. „Katahoen" Mgnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Gobar Aand. I'etroleuin-Ondern. Dordsche Petroleum I n- dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned.Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad. Cy. C. v. G. A. Scheepvaart ingen. I Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee-! land" Preferentio A.l Int Mercantile Marine Cy. afgost. Prof. A. Tabak- Onderneiu ingen. Bind joy Tabak Mij. A Diversen. Maxwel Land Gpant Cort. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. IIoll. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arsch au-Woonon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Ilypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cort. v. gew. A. Wabash Gew: Aand. Phemielkkningen. AmstordamAand.3pct- Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3l/a P^t. Nat. en Buitenl. Staatsfondsen prijs houdend, Culturen stil, Tabakken bo ter, Petroleum prijshoudend, Rubbers Btil, Mijnen prijshoudend. 1003/, 50r'/t 64 G2 '209-Y: '225 15 "ü'/l 5'/,o 180"/, 028 194 189 1247/„ 3 94'/» '2'/» 7", 937/„ 96 Cl»/» 98'/» 997. 29"/,, 287» 150'/, 150'/, 17,» 100'/,» 101 1477»

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2