Birmenland, STATEN GENERAAL gemengde Berichten. Stadsnieuws. ISZ-u.3a.st- Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam - - - - - - hertog, „als ge mij dat toevertrouwt." Toen zij de goed afgetelde vijf kro nen bracht, had de herbergierster ook een tamelijk groot pak onder den arm en gaf, als haar meening te kennen, dat als mijnheer zoo goed was de vijf kronen over te brengen, hij misschien de schoone wasch ook wel zcu willen meenemen. „Die neem ik", riep aartshertogin Zita lachend en strekte de handen er naar uit. In Kolemea liet do aartshertog nog dienzelfden avond den jongen man komen, bracht hem de groeten over van zijn moeder. De aartshertogin gaf hem het pak met het waschgoed, en de aartshertog het gepaarde geld, dat inmiddels in den zak van den bode rente gedragen had. Engeland. De suffragettes. Toen het Engelsche Koningspaar gisteren bij oen bezoek aan Edinburg in een open rijtuig het station verliet en door do Ruthlandstreet reed, wierp een suff regel te een aantal vlugschrif ten in het rijtuig en verder een papie ren bal met het opschrift: Om den Koning to doen weten, dat vrouwen gefolterd worden, omdat zij de vrijheid verdedigen. Chi neezen-relletje. Do correspondent van N. R. Crt. te Batavia seint Onder de Chineozen te Somarang heerscht groote berooring wegens het doodschieten van oen Chinees bij een inval in een spoelhuis. Er is een ver gadering van Chineozen gehouden, welke besloten heeft beklag te doen bij den president van de Chineesche republiek en bij den Chineozen donsul te. Batavia. De Chineozen, bij de tentoonstelling te Somarang werkzaam, hebben den arbeid gestaakt. Lid Qed. Staten Utrecht. De Provinciale Staten van Utrecht kozen gisteren tot lid van Gedepu teerden (vacature baron van Lynden van Sandenburg) mr. C. J. W. Lothem van Grotho (Chr. Hist.) burgomeester van Soest met 29 van de 40 stommen. Het Servische Consulaat beleedigd. Een hoogst betreurenswaardig inci dent heeft in den nacht van Zondag op Maandag to Amsterdam plaats ge had. Men heeft hot Servisch wapen schild, dijt zich ter hoogte van H'/a meter aan den gevel van het Servische consulaatsgobouw bevindt, afgerukt on daarvoor een met bloed gedrenkte lap in de plaats gesteld. Do heer Morku», consul-generaal van Servië te Amster dam, heeft onmiddellijk telegrafisch don gezant van Servië te Londen van het gebeurde op do hoogte gebracht en had reeds een onderhoud met den Minister van Buitonlandscho Zaken, jhr. Loudon. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam hoeft aan den coosul-ge- neraal zijn leedwezen over het ge beurde betuigd. De Officier van Jus titie heeft de zaak in handen. Naar men ons meedeelt, zou men by het ondorzoek rekening houden met de omstandigheid, dat er een Oostenrijksch schip ter reede van Amsterdam aan wezig is. Toen do buren door hot gerucht ge waarschuwd werden waren de plegers van hot misdrijf verdvponen. De U.K. 1'ernpropaganda geslaakt. in „Dg Tijd" lezen we dat tn de jong ste vergadering van de K.K. i'ropagan- da-Centrale te Amsterdam de volgende verklaringen zijn afgelegd door den wel eerwaarden bisschoppelijken adviseur. „Ken groot kwaad", aldus Z.Kerw., „is de lectuur van neutrale of verkapt liberale bladen. Kn toch, toch achtte spr. liet op dit oogenblik plicht voorloopig de voorgenomen persactie te ontraden. Do groote beweegreden is deze dat oen Ka tholieke persactie op het oogenblik niet ten voordcelo van ae goede zaak kan strekken. Alle personen, die jarenlang neutrale bladen hebben gelezen, bewogen worden Katholieke bladen aan to schaf fen en zij door dit Katholieke blad in allerlei ruzies betrokken worden, dan werkt dat vorkoord. Ze zullen spoedig hel Katholieke blad weer opzeggen, en zijn er later niet meer toe te brengen een Katholiek blad te nemen, wanneer de noodige eenheid is teruggekeerd. Het gewone volk behoeft niet betrokken te worden in zaken, die alleen verwarring kunnen stichten. Het is nu niet do tijd voor een vruchtdragende persactie. Bij eener zijner huisbezoeken kwaui spreker ergens „drie hoog achter", waar de eenvoudige menschjes hem uitleg vroegen, wat toch wel nu do „integralen" waren, waarvan hun Katholieke blad volstond. In de vragenbus der H. Familie koiuen allerlei vragen in, waarmede het gewone volk niets te maken heeft, maar welker quaesties door de katholieke bladen naar den voorgrond worden geschoven. Lezen van Katholieke bladen brengt onder de eenvoudigen verwarring en meer ontwik kelden meenen tegen de aanbevolen Ka tholieke bladen te kunnen gaan optre den." Nadat de geestelijke adviseur aldus uit eigen ervaring de jammerlijke gevolgen van bet gewraakte schrikbewind had aangetoond, zeide Z.Kerw. niet alleen het bindend advies, maar zelfs het verbod te moeten geven, opdat voor onbepaalden tijd de persactie der U.K. I'ropaganda- Centrale worde stopgezet. De beteekenig van dit verbod, zegt „De Tijd", sprong te meer in het oog, door de verklaring van het bestuur, dat het unaniem tot gelijk advies was geko men, nadat hooggeplaatste personen wa ren geraadpleegd en door den nadruk, dien de weleerw. adviseur legde op zijn aanstelling door Z.D.H. Mgr. den Bis schop. Begrafenis Overste Thomson. Het Gron. Dbl. verneemt de vol gende bijzonderheden omtrent de be grafenis van het stoffelijk overschot van wijlen luit.-kolonel Thomson: De stoet vertrekt J5 Juli te kwart vóór vier van het station. De lijk wagen wordt voorafgeguan door tam boers, een muziekkorps en eon vuur peloton. Vier ridders zullen als slippen- dragers fungeeren, terwijl door 11 onderofficieren het lijk in den lijkwagen wordt gelegd. Daarna volgen militai ren, die kransen dragen, een escorte van militairen, gevolgd door familie leden, afgevaardigden en genoodigden. Met een kleinen omweg wordt van het station door het centrum der stad naar do Zuiderbegraafplaats gereden. Men schrijft dd. 1 Juli uit Durazzo aan het „N. v. d. D.": Hedenochtend om 8 uur waren bij 't graf aanwezig alle Hollandsche gendar merie-officieren, de koning met het ge heele hof, de gendarmerie voor zoover beschikbaar. Aan 't tijdelijk graf sprak oen voor naam Albanees uit Valona, den post, waar Thomson 't meest heeft geageerd en zei o.a.: „Wij danken het Nederlandsche volk voor den grooten man, dien het ons heeft afgestaan, en wij zijn diep geschokt hem u zoo te moeten teruggeven." Langzaam kwam de stoet naar den steiger, voorop de Albaneesche gendar merie, gecommandeerd door een van de twee Albaneesche adjudanten van wijlen overste Thomson. Dan volgen een groot aantal kransen, gedragen door de voornaamste Albanee sche' ingezetenen de eerste krans was die van commandant en officierun van H.M.'s „Noord-Brabant" dan de kist, door 8 gendarmen gedragen, dan do hoo- ge gestalte v*n den koning, vervolgens de Hollandsche officieren: generaal de Veer, majoor Kroon, majoor Boelfsema, de dir. off. v. goz. moj. Keddingius, ka pitein der marechaussee Thomson, kapi tein Fabiue, daarna het geheulc Albanee sche hof; verder gendarmen en belang stellenden. De geheele stoet telde een 200 k 800 man, behalve de velen, die IriJ den steiger waren en boter nieuwsgieri gen konden heeten. Daar aan den steiger stonden zeven Hollandsche zeeofficieren in zoogenaamd ceremonieel tenue, dit is lange jas met steek, epauletten en sabel. Drie lange sloepen lagen langszijde, de binnenste voor de kist, de tweede een groote sloep voor den generaal en de majoors en dan nog een voor de overigen. De kransen werden in de sloep gegeven. Doodstil water maakt dit all<>s gemakkelijk. In do sloep staan de roeiors in de houding met ontbloot hoofd. Zoo ook wij officieren. Dan volgt de kist, gedekt in de sloep door de Noderlandsohe vlag, en dan zegt majoor Kroon in 't Fransch, dat de kapitein Thomson oenige woorden wil spreken. Deze zeide ongeveer dit „Avant de quitter l'Albauie, je veux exprimer k Voire Majesty et k vous, of ficers hoilandais, et k vous, nos cauia- rades albanais, ma grande gratitude. Je remerole infiniment Votro Majesté, et vous officiers hollandais, et camarades alba nais, pour le grand honneur que vous faites k mon pauvre frère. „Je ne parle pas seulement en mon propre nom, ruais pour toute la familie Thomson. Les paroles me manquent potfr vous assurer nos sentiments de grati tudes." De kapitein was zeer aangedaan en drukte de hand, die de Koning hem toe stak en die van de Hollandsche officie ren en vap de Albaneesche ministers en andere autoriteiten. De Koning sprak, wonderlijk genoeg, geen woord. Wij verwachtten een laatsten groet aan den doode, die zooveel voor zijn land had gedaan, on waaraan Mbret Wilhelm zooveel verschuldigd was. Met een ietwat verlegen lachje en herhaalde lijk salueerend stond de vorst daar, wendde zich toen af, en verdween in de menigte. De Hollandsche gendarmerie-of ficieren stapten eerst in, wij daarna en namen als gaston mede de beide adjudan ten, met wie overste Thomson zooveel ophad. De lijkstoet werd langzaam ge sleept, daarachter roeiden achtereenvol gens de beide volgsloepen met lange, lang zame slagen. Alle schepen deden eerbewijzen door wachtaantreden en „stilte" te laten bla zen. Aan lioord van de „Noord-Brabant" stond do geheele equipage aangetreden op het voorschip en langs l>oord. De sleep met de kist kwam aan bakboord achter uit, de kransen daarna; de kist werd direct naar de doodenkamer gebracht. Al len wachtten staande, 't hoofd ontbloot. Daarna kwamen de sloepen langszijde en gingen de gendarmerie-officieren nog een laatsten blik werpen op de haa^. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden vergade ring van de Eerste Kamer wijdde de voorzitter, Baron van Voorst tot Voorst een woord aan den deernis- wekkenden dood van Aartshertog Frans Ferdinand van Oostenrijk en gemalin en met het verlies dat Oos- tenrijk-Hongarije daardoor heeft ge leden. De Minister van Bnitenlandsche Za ken, Jhr. Loudon sloot zich daarbij aan. Zoodra de droevige tijding de Regeering bereikte, heeft zij haar op rechte deelneming uitgesproken aan de Keizerlijke familie en zij zal niet nalaten de woorden door den Voor zitter zoo even gesproken over te brengen. Met den aartshertog is een man van groote gaven en vele talen ten heengegaan, een enorm verlies en een ruwe slag voor den grijzen Keizer, die reeds op zoovele wijzen werd beproefd. Door den voorzitter werd daarop het overleden lid Baron Van Wasse- naer van Rosande herdacht. Ook bij deze herdenking sloot de Minister van Buitenlandsche Zaken zich aan. De Centrale Sectie heeft besloten Woensdag en Donderdagochtend in de afdeelingen een Berie wetsontwer pen te onderzoeken en daarna Don- dermiddag openbare vergadering te houden van de ontwerpen, die in staat van wijzen zijn. Do heer Reekers vroeg eerst Vrijdag openbare vergadering te hou den. Wellicht zullen dan nog meer ontwerpen behandeld kunnen worden, die Woensdag in de afdeeling zijn ge weest. De heeron Van der Biesen en de G ij s e 1 a a r sloten zich hierbij aan. Het voorstel van den Voorzitter, daarop in stemming gebracht werd aangenomen met 24 tegen 11 stem men. De vergadering ging daarop uiteen tol Donderdagmiddag 2 uur. Limburg8che Padvinders. De teerling is geworpen. Limburg krijgt zijn Roomsch-Katholioke Pad- vindersvereenigingen. Steeds is door de geestelijkheid op aandrang van do bisschoppen het me dedoen van Katholieke jongens aan de padvindersbeweging ontraden. De bezwaren, welke de R.-K. -geestelijk heid heeft tegen de padvindersorga nisatie, zooals deze uit Engeland tot ons over is gekomen, zijn velerlei Evenwel bleek onder de Katholieke families de beweging niet te stuiten, dan, zoo luidfie do opdracht der bis schoppen, moest de geestelijkheid zor gen de leiding in handen te krijgen en wel in hoofdzaak door tusschen- komst van de patronaatsbesturen. In geen geval mochten echter Katholieke groepen deelnemen aan kampeering. Noord-Brabant is in het organisee- ren der padvinderij op R.-K. grond slag voorgegaan. Breda kreeg do eer ste werkelijke R.-K. Padvindersver- eeniging. 's Hertogenbosch, het wat meer vrijgevochten land, worstelt nog met éen gemengde organisatie, N. P. 0. en N. P. B. In Limburg waren er nog alleen Maastricht en Venlo, die iets van zich lieten hooren op padvindersgebied. Kleine gemengde, interconfessioneele vereenigingen bestonden er. Van Venlo uit ging de beweging over op Roermond. De heer Imkamp was daar een der voormannen. Direct werd de zaak vrij grootscheeps opge zet. Gelden werden ingezameld en een groot aantal jongens, wellicht een 60- tal, werd toegerust met de bekende kleeding (hier echtor zonder ontbloote knieën) en wat daarbij behoort. Aan sluiting bij de N. P. O. of N. P. B. bleef echter achterwege, daar men eerst nog wilde afwachten En thans ineens is het besluit daar, om in de Limburgsche plaatsen, waar padvindersclubs bestaan, de Roomsch- Katholieke leden daarvan bijeen te brengen in een pad vinders vereeniging op Katholieken grondslag en in de overige plaatsen te ijveren voor de op richting van dergelijke vereenigingen. En wel is het nog niet openlijk gezegd, maar het is toch vrijwel te verstaan gegeven voor de niet-Katholieke jon gens zal geen plaats zijn in deze bij uitstek R.-K. Vereenigingen. Voor Venlo, Roermond, Sittard, Echt, met het kleine percentage niet- Katholiekén, zal het dus vrij zeker onmogelijk zijn voor de niet-Katholieke jongens een organisatie te handhaven of een nieuwe op te richten.tenzij men elders in ons land de beteekenis versta van dezen uitsluitings-maatregel en de niet-Katholieken door geldelij- ken steun in de gelegenheid stelt om tot hun Scout-Vereeniging ook te doen toetreden de jongens van die ouders voor wie de betrekkelijk geringe uit gaven voor een padvindersuitrusting, voor contributie of voor enkele kam- peerdagen toch nog te zwaar zijn. (Hbld.) Het zwakke geslacht. By het uitgaan van Pope's Metaal draadlampenfabriek te Venlo kregen twee 18-jarige meisjes twhft, welke zoo hoog liep, dat de een de werkster P. uit Baarlo, met de haren over den grond sleepte. Het erg toegetakelde slachtoffer bekwam hevige zenuwaan doeningen. De politie bracht het meisje terug naar de fabriek, waar zij ver bonden, gereinigd en gekalmeerd werd. Een paar mede-arbeidsters begeleidden haar naar de tram van Steyl. Onder weg herhaalden zich weer de toevallen. Ondertusschen was de laatste tram vertrokken en moest het meisje den weg naar huis te voet afleggen. '8 Avonds te 11 uur werd zij in deer- niswekkenden toestand te Steyl op den weg gevonden. De ontboden dokter gelaste overbrenging naar het gasthuis te Venlo. Per auto werd het meisje begeleid door den veldwachter van Steyl en twee mannen daarheen vervoerd. Ze stelde zich onderweg zinneloos aan. Daarom ook kon op neming in. het gasthuis te Venlo niet geschieden. Op het politiebureau werd raad gevraagd. De hulp van dr. Rece- veur, geneesheer der Popefabriek, werd ingeroepen, die een verzoek tot opname in het gasthuis verstrekte véor dien nacht. Het was ondertusscheh, al na twaalven geworden. De Eerw. OVerste mocht evenwel niet tot opname bèslui- ten, wijl de voorschriften van het huis verbieden personen, die niet bij zinnen zijn, en die de rust van het gesticht verstoren, op te nemen. Daarom werd, ton einde raad, het ongelukkige meisje 's nachts om halftwne eerst naar haar woning te Baarlo vervoerd. De toe stand is nog steeds zorgwekkend. (Limb. Koer.) Een studentongrap. Voorstelling in 3 bedrijven. Het stuk speelt in Leiden in den na-nacht. Twee zonen van Minerva komen van de soos en krijgen den inval de St. Pieterskerk te beklimmen, die van wege een restauratie geheel is bestei- gerd. Ze voegen onmiddellijk de daad bij het woord en langzaam maar zeker schrijden ze bij het eerste ochtendglo ren omhoog, Een lantaarnopsteker, die de ronde deed, ziet het tweetal en maant zo in het belang der veiligheid, ook van eigen lijf, af te dalen. Als contra be leefdheid bieden de studenten den man een sigaar aan als hij hen volgt, wat de lantaarnopsteker natuurlijk grif af slaat. En zoo ziet hij ze eindelijk den top van de kerk bereiken en door een luik naar binnen verdwijnen. Dit mag hij toch niet ongemerkt voorbij laten gaan. Hij waarschuwt een surveilleerenden agent van politie en deze spoedt zich naar de woning van den koster ge volgd door onzen lantaarnopsteker. Tweede bedrijf. Een geweldige ruk aan do bel doet den koster, diens ega, mitsgaders de andere huisgenooten en den waak- zamen Bello, dien de koster terwille van het kostbare avondmpalszilver dat wel eens in de kerk bewaard blijft, heeft aangeschaft, wakker schrikker. Weldra staat de koster, gevolgd door vrouwlief en blaffenden Bello, voor de deur, die hij als hij bemerkt dat een man der wet er voorstaat, opent. Weldra is de geheele familie met poli tieman en lantaarnopsteker incluis in het in schemerduister gehulde kerk gebouw. Allen staren naar de gewel ven. D&ar moesten ze zijn Bello alleen wil de inklimmen beneden zoeken on hij heeft gelijk, zijn spoor volgend, vindt men het tweetal verscholen achter een professorenbank. De studenten vertellen dat anderen voorheen al eens hadden geprobeerd langs de steigers boven te komen, doch dat dit eerst aan hun is gelukt. Een maal boven vonden ze het meest zeker van binnen weer af te dalen. De politieman, de koster, diens vrouw en verdere huisgenooten vonden het geval ten slotte toch ook wel grappig, al werd de nachtrust der laatsten er ook door gestoord. Toch moest de agent procesverbaal opmaken wegens het wederrechtelijk binnendringen in een openbaar gebouw zoodat het derde bedrijf nog zal moeten volgen... in de rechtzaal. (Hbld.) Gisteren is op het baanvak Amster dam—Bentheim een proefrit gehouden mot een der nieuwe locomotieven van de H. IJ. S. M. Aan de locomotief, die 21 M3 tenderinhoud heeft, waren 12 voertuigen, elk met vier assen gekop peld. De trein stopte bij geen tusschen liggende stations en legde den afstand van 182 K.M. in 2 uur en 27 minu ten af. (N. R. Ct.) Te Bus8um werden in den laatsten tijd een aantal inbraken gepleegd, maar de daders bleven onbekend. De politie zocht verband tusschen die inbraken en de verdwijning van een paar 16- jarige jongens, sedert een week. Bij hun terugkeer in de ouderlijke woning Zondag 1.1., na een avontuurlijke reis naar Duitschland, zyn de knapen aan een verhoor onderworpen en bekenden zij, de daders te zyn van inbraken in de Cudelalaan, twee keer in de Wla- dimirlaan en in de Comeniuslaan. (N. v. d. D.) Het spoorwegongeval te Hoek van Hol land. De toestand der twee ernstig ge wonden, nl. den hoofdconducteur Rieni- vis en den kantoorbediende v. d. Sande die bij 't spoorwegongeval te Hoek van Holland gekwetst werden, baart nog zeer veel zorg. De eerstgenoemde is er het ergst aan toe, daar wondkoortsen ingetreden zijn. «pel. Een zonderling heerschap. Zondagavond werd op den Gronau- schenweg nabij Glanerbrug door een heer, zich noemende Rijksambtenaar, een drietal personen aangehouden ter visita tie. Twee van hen voldeden aan den wensch, doch nummer drie weigerde," waarop hem werd gelast, mede te gaan naar de douanp. Op weg erheen passeerde hen de gemeente-veldwachter Kunst, en de kommies merkende, dat hij dfcens aan dacht trok, koos het hazenpad; maar de veldwachter slaagde er in hem te ach terhalen. Het bleek een fabrieksarbeider te Knschedé te zijn; tegen hem is proces verbaal opgemaakt. „Barbaarsch Nederland". Gisteren is bij Rijssen een luchtballon gedaald, waarin 3 heeren en een dame, nl. de heer en mevrouw Lefèvre en dé heeren Ravaine en Schlumberger. De bal lon was Zondagmorgen om fialfelf te Lamotte-Breuil, Oise, opgestegen en de reizigers hadden dus een tocht van ruim 20 uur, over België en Nederland, ach ter den rug. De reis was heel voorspoe dig geweest. Na zich te Rijssen te heb ben verfrischt, zijn de vreemdelingen per trein -weer vertrokken, nadat hun ballon ook per trein was verzonden. Gevraagd, hoe hun oordeel was over de behandeling hier ondervonden, hadden zij nieth dan lof, zij prezen de bereid willigheid en behulpzaamheid van de be volking en de politie. Toen hun over het geval „Jules Romain" werd gespro ken, konden zij dit niet geleoven; zij hadden van het geval trouwens nooit ge boord of gelezen. Op verzoek van den burgemeester van Rijssen heeft de heer Schlumberger de volgende adhriftelijke verklaring gegeven: „De ondergeteekende, Schlumberger, Mau rice, verklaart, bij de landing met zijn luchtballon te Rijssen, provihcie Overijs sel, Nederland, in gezelschap van me vrouw Lefèvre en de heeren Lefèvre en Ravaine, niets dan lof te hebben over de voorkomende bejegening van de politie, zoowel als van de bevolking ondervon den. N.R.Ct. Diefstal bij brand. Zooals werd gemeld brandde in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. tijdens een hevig onweder het huis en de schuur van den landbouwer Geurts, aan de Hekkens, te Ottersum (L.) af. Alsof de menschen nog niet erg ge noeg getroffen waren, werd van 't weinige, dat men met moeite had ge red, nog flink gestolen vertelt de Tel. O.m. worden een muntbiljet van 50 mark, eenige winkelwaren en zelfs hammen vermist. Men beweert, dat vrouwen de hammen, onder de rok ken verborgen, weg-expedieerden Den dief van het muntbiljet is men op het spoor. Kerkdiefstal. Tusschen 4 en 4 V2 uur gisterenmid dag hebben onbekenden, terwijl de kerk voor de geloovigen geopend was, hun slag trachten te slaan, in de Kathedraal te 's Hertogenbosch, door het lichten der offerblokken. Bij twee offerblokken mislukte de inbraak, aangezien deze, behalve een eiken omhulsel nog een solide geslo ten stalen geldkistje bevatten. Bij een derde offerblok is de opzet gelukt, doch de geheele inhoud is niet ont vreemd. Het nog aanwezige geld wees er op dat de dief of dieven bij het ledigen gestoord zijn geworden. Geen concurrentie. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft bepaald, dat op haar stations geen reclame-biljetten of aankondigen van concurreerenden firma's of handelshuizen naast elkaar mogen hangen, maar daarby de noo dige afstand moet worden in acht ge nomen. Gisterenmiddag kregen twee perso nen op de kermis te Ulft (gem. Gen- dringen) woorden, waarop de een den ander een 8 c.M. diepe steekwond in de borst toebracht, schrijft de N. R- Crt. De getroffene, zekere M., zakte onder veel bloedverlies ineen. Zijn toestand is ernstig. De dader, nog maar kort uit de gevangenis ontsla gen, is gevankelijk naar Arnhem g0" bracht. Men meldt ons uit Heerlen In een café ontstond gisterenmid dag een vechtpartij tusschen Oosten- rijksche en Duitsche mijnwerkers. Ho e café werd vernield, de ruiten orpen. Verschillende personen amen messteken één twee in fjien rug en werden door een ge- _c?heer verbonden en daarna naar &et ziekenhuis overgebracht. Een vijf tal personen is gearresteerd. In de nabijheid van Geleen ontstond I tuschen 7 personen twist, ten gevolge eener oude veete. Een persoon uit Krawinkel bekwam zeer ernstige ver wondingen. Zekere B. ontving een diepe messteek in den hals en is gis teren naar het hospitaal te Maastricht overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De politie arresteerde twee personen; een derde verdachte heeft de wijk ge nomen naar Het pblitiedrama te Arnhem. Zooals met een enkel woord is ge meld, heeft gisteren voor de Arnhem- sche Rechtbank de zaak gediend van den politie-inspecteur te Arnhem, die bij gelegenheid van een opstootje ge bruik maakte van zijn vuurwapen en een man doodschoot en een ander verwondde. Na uitvoerige getuigen verb ooren nam het O.M. requisitoir. De officier van justitie, mr. Van Harencarspel, herinnert aan de alge- meene beroering welke deze zaak heeft gewekt. Het is de taak der politie ongelukken tq/voorkomen, preventief op te treden'wh nu had iemand dier politie zelf iemand van het leven be roofd, zonder dat hiervoor voldoende aanleiding was. Juist dat laatste ver oorzaakte zulk een ontroering en on rust, aangewakkerd door--protestver gaderingen, artikelen «n de pers, vi hooren van getuigen opeigen houtje. Niettegenstaaande de ïegenstrij- digheden in de verklaringen kan men in het gebeurde een vaste lijn volgen. Bekl. heeft na de belemmering bij de arrestatie van G. eenige oogenblik- ken alleen gestaan. Hij heeft toen niet, wat het beste geweest zou zijn, een afwachtende houding aangenomen, maar wilde een man, die naar hij ver moedde G. geholpen had, arresteeren. Hij achtte het oogenblik ook gekomen zijn revolver te trekken en daarmee gewapend door de menigte te gaan. Hij hield de revolver recht voor zich uit en waarschuwde. Toen ging een schot af, waarvan bekl. schrok, omdat hij daoht, dat hij zelf werd geraakt. Maar het gevaarlijke van zijn wijze van doen zag bekl. niet in, het ging af|en doodde v. d. P. Over de vraag of met opzet is ge schoten, zijn verschillende lezingen. Getuigen hebben gezien, dat bekl. zijn wapen in de richting van den getrof fene hield. Ook moet hij gewaar schuwd hebben te zullen schieten, 1 zoodat hij heeft moeten willen schie- ten. Dit ïs echter voor spr. niet over- J tuigend bewezen, zoodat hij opzet niet aanwezig acht, maar spr, achtte het oogenblik voor bekl. niet geko men, toen hij zijn vuurwapen trok. De taak der politie is moeilijk, maar wie die taak aanvaardt, moet aan hooge eischen voldoen. Dat bekl? het wapen te voorschijn haalde, zou ver geven kunnen worden, maar als po- litie-ambtenaar was hij verplicht ge weest, zjch te overtuigen, dat het wapen gevaarloos was, terwijl hij even min den vinger aan den trekker had moeten houden. Spr. kent drie vonnissen, waarbij schuld is aangenomen in ongeveer hetzelfde geval als het onderhavige. Bij het eerste schot, door bekl. ge lost, kan sprake zijn van onbewuste schuld, bij het tweede was bewuste schuld aanwezig: er was geen vol strekte noódzakelijkheid om te schie ten. By de beoordeeling der straf moet er mee rekening gehouden worden, dat bekl. handelde in uitoefening van zijn ambt en met een wapen, hom van ambtswege verstrekt. Spr. eischt veroordeeling van bekl. wegens primo het aan zijn schuld te wijten hebben van den dood van een ander en ten tweede het aan zijn schuld te wijten hebben van het ver oorzaken van lichamelijk letsel, waar uit tijdelijke verhindering van beroeps bezigheden is ontstaan. Hij vraagt bekl.'s veroordeeling tot een gevangenisstraf van zes maanden. In de avondzitting was de verde diger Mr. I. Everts B.Hzn. aan het woord. Pleiter bestreed de ten laste legging van het veroorzaken van den dood, op grond van de noodzakelijkheid in het gebruik van het vuurwapen tegen een oproerige troep, waarbij de gum mistok geen uitwerking had. Indien de Rechtbank niet met pl. van oordeel is, dat hier van strafbare ichuld geen sprake is? gaat hij na de strafmate, die gewoonlyk bij culpose delicten wordt toegepast. Bekende juristen zijn het er over eens, dat in dergelijke gevallen oplegging van een geldboete voldoende straf is. Pl. meent, dat hier alle roden is om toe te pas sen art. 41 W. v. S. Ten slotte wijst pl. er op, dat voor een goede maat schappelijke orde gewenscht is, dat de justitie meewerkt onder alle omstan digheden het gezag te handhaven, zij het ten koste van een menschenleven. De uitspraak wordt bepaald op 21 Juli. Eervolle opdracht! Aan den bloembollenkweeker, den heer Frans B. Mooy is, na inschrijving voor de levering van bollen voor de Koninklijke parken te Londen, de le vering van 134.000 hyacinten, tulpen en „bijgoed" gegund. De nieuwe belasting. In het voorstel van burgemeester en wethouders van Tilburg tot vaststel ling van de heffing en de invordering eener belasting voor "het gebruik of genot op openbare wegen, werken of inrichtingen in deze gemeente, het welk in de raadsvergadering van vori- gen Vrijdag werd aangehouden, worden belastbaar gesteld kelderingangen of kelderluiken licht- of luchtkokers of lichtramenover den openbaren weg openslaande deurenbalcons, welke meer dan 0.75 M. buiten den gevel uitsteken erkers, pilasters, plinten of dergelijke- zonneschermen,- luifels en markiezen, spionspiegels en coiffeurs- stokken, reclameborden, reflectors, lantaarns of andere reclamevoor- werpen, uitstekende reclame verlich ting voor bioscoopen of andere in richtingen, het houden van verkoo- ren aan den openbaren weg, zoo dezei door het publiek wordt inge nomen, het plaatsen van een rijwielhek, voor het plaatsen van voederbakken, aanlegpalen of rekken, rails of spoor lijnen of dergelijk tot privé gebruikt, wel-, zak-, zink- of vergaarputten, het innemen van den openbaren weg ge durende langer dan één dag met schut tingen, kalkloodsen, steigers, puin, zand, steenen of andere ten behoeve van eenig bouwwerk aangevoerde materialen, het plaatsen en hebben van stoelen, tafels, banken, schermen of dergelijke, het hebben van stukken, palen of schoren. In een hotel overvallen. Een Oostenrijker, professor K. Streit, had in een hotel te Berlijn een onaan gename ontmoeting. Een 17-jarige huisknecht had be merkt, dat de professor zich tegenover zijn nichtje dat in hetzelfde hotel als kamermeisje diende, bij gelegenheid, dat zij den professor water bracht, in het oog loopend vriendelijk had ge dragen. Dat had den huisknecht ge hinderd en toen de professor, na een tijdlang in de stad vertoefd te hebben, tegen één uur in zijn hotel terugkwam, lag hij nauwelijks te bed, of de huis knecht sprong uit een schuilhoek te voorschijn en takelde hem met een gummistok geweldig toe. De kreten van den professor brach ten het geheele hotel op de been. Maar de huisknecht had de deur van binnen gesloten. Toen de deur was opengebroken, vertoonde zich een af schuwwekkend tooneel. Op het met bloed gedrenkte bed lag de professor met verscheiden diepe wonden in het gezicht. De huisknecht was door het raam ontkomen en werd later in een hoekje van den kelder teruggevonden. Hij had zich langs den bliksemafleider uit de d^rdo verdieping neergelaten. Met meisje begreep de jalousie van haar neef niet, daar zij in geen andere dan familiebetrekking tot hem stond. GOUDA, 8 Juli. Koninklijke onderscheiding. By Kon. besluit van 2 Juli is de heer E. 0verbosch, plaatsvervangend districtsveearts alhier, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zooals gemeld, herdacht de heer E. Overbosch den dag, waarop hij voor 50 jaar tot veearts werd bevorderd. Volksbond tegen Drankmisbruik. Gisterenavond hield de afdeeling Gouda van den Volksbond tegen Drankmisbruik, onder voorzitterschap van den heer W. Gol, een ledenver gadering in de bovenzaal der Soc. „de Róunie". Het jaarverslag, door den Secretaris uitgebracht, werd onveranderd goed gekeurd. Het afgeloopen jaar heeft zich niet door bijzonderheden geken merkt. Het Wacht- en Schaftlokaal blykt eén zoodanigen schadepost voor de afdeeling te zijn dat, wanneer geen buitengewone voorzieningen worden getroffen, de afdeeling op den duur niet bij machte zal zijn dit lokaal in stand te houden. Teneinde dit te voor komen, zullen pogingen worden aan gewend om de onderhoudskosten door de gemeente te doen dragen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, welke een batig saldo aanwees, werd onder dankzeg ging voor het gevoerde beheer goed gekeurd. Het aan de beurt van aftreding zijnde bestuurslid, de heer T. Crebas, werd als zoodanig herkozen. De beschrijvingsbrief van de 41e Algemeene Vergadering van 25 en 26 Augs. a.s. te Arnhem te houden, gaf weinig aanleiding tot discussie. Ten aanzien van de vraag, welke houding de Volksbond, zijn Hoofdbestuur en zijn Afdeelingen zal hebben aan te nemen ten opzichte van den door de Vereeniging „Huisvlijt" te Zaandam opgerichten Nat. Huisvlijtbond werd besloten, dat waar de huisvlijt als een machtig middel tot drankbestrijding moet wordpn beschouwd, het beter is geen aansluiting te zoeken bij ge noemden bond, omdat dan allicht het doel „de drankbestrijding" op den ach tergrond zou geraken. Bij de bepaling van de plaats voor d volgende Algemeene Vergadering 1 worden getracht Gouda daarvoor doen aanwijzen. Tot afgevaardigden naar de Alge- aeene Vergadering te Arnhem werden benoemd de heeren W. Gol en H. C. German, reap, voorzitter en secretaris der afdeeling en tot plaatsvervanger de heer T. Crebas. Examen Civiel-Ingenieur. Aan de Technische Iloogeschool slaagde heden voor het examen civiel- ingenieur de heer L. J. de Ven alhier. Gymnasium. Na afgolegd examen zijn toegelaten tot het Gymnasium in de le klasse Fred«. L. J. Bouman, Hans Wessels Boer, Nic. P. Hoogenboom en Adr*. J. Koster. Afgewezen werdon één candidaat voor de le, één voor de 4e en één voor de 6e klasse. Toelatings-examen le klasse Rijks H. B. S. Na afgelegd schriftelijk examen zijn van de 52 candidate», die hieraan deelnamen, de volgende 27 toege laten J. Alblas, Waddinxveen W. Bijlsma Gouda, Aa. Wa. Piej$r,'ZeVefihai2en H. J. M. v. Drimmelön, Waddinxveen, Ca. Fournier, Gouda; Go. Mo. Hoog- stra, id.Ma. de Jong, id.J. F. Th. v. d. Ree, id W. C. Bokhoven, id. F. Kapteijn, Reeuwijk^ J. P. Zijder laan, StolwijkP. van Dam id.M. W. Treurniet, MoordrechtG. Sibbes, GoudaJ. H. P. C. Verschoor, id. P. M. van Schenderen, id.Ch. C. Schoewert, id.A. L. van Kersen, id. D. G. Nederhorst, id.C. Moerkerk, id.J. Wessels Boer, id.Ca. Cl. v. Meurs, id. J. G. v. d. Putte, id.Ma. Ja. v. Cittert, id.A. B. Heymans, AlphenFe. Mulder, GoudaWa. Cats, id. Met de overigen wordt het examen a.s. Maandag te 9 uur voortgezet. Pedel Gymnasium. Van de 72 sollicitanten, onder wie velen, die volgens hunne verklaring vrij waren van militie en sterke drank, is tot podel-ooncierge van hot gym nasium alhier benoemd de heer T. van Gent Jz. Met goud bekroond. Op de Internationale Bakkerij-Ten toonstelling te Amsterdam werd aan de firma Gebrs. de Jong, banketbak kerij alhier een diploma toegekend voor een gouden medaille. Stedelijke Zweminrichting. Na heden afgelegd examen is door de Commissie van de Stedelijke Zwem inrichting het diploma voor geoefend zwemmer uitgereikt aan de dames Greta v. d. Loo, G. Scheepmaker, L. de Mol, Annie Smit, A. Zuijdam, de Boer, C. Cats, M. Cats en Mina Horneman voorts aan de jongens B. Buising, A. Slop, J. van Leeuwen, G. Flux, N. van der Ree, C. van Vreumingen, J. H. Krom, D. G. Ne derhorst, J. Kortenoever, B. Mynlieff, D. van der Ploeg, A. Laurusse, A. v. d. Togt, B. Meuleman, W. Nonner, J. Dijkman, W. Gründer, M. van Vliet, H. Bontekoe, F. Frank, Ant. v. Hul zen, K. Rietveld, J. Bprst, 8. Four nier, W. F. den Boer, 8. J. Spek, W. van Hoorn, T. van den End en Jan Scheepmaker. Afgewezen werden 3 vrouwelyke en 1 mannelijke candidaat. Krimpen a.d. Lek. Gisteren her dacht de heer G. Verwaal den dag? waarop hij voor 50 jaren in diénst-trad van de N. V. Houthandel voorheen de wed. Boogaerdt en Zn. De vlag wap perde van de gebouwen. Van de firma ontving de jubilaris een gouden hor loge met inscriptie en een geschenk onder couvert, van het overige perso neel een daarbij behoorende gouden ketting. H. M. de Koningin schonk hem de eeremedaille in zilver van de Oranje-Nassauoi;de. Verschillende bloemstukken werden hom vereerd, terwijl menig een op de een of andere wijze van zijn belangstelling deed blijken. Ammerstol. Mej. C. C. E. Odufró, onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, iB in gelijke betrekking benoemd te Gouderak. Oudewater. Hier is door de politie aangehouden zekere v. V., die tot het ondergaan van 29 dagen hechtenis was veroordeeld. Nieuw er kerk a. d. IJ nel. In de jongste raadsvergadering was een schrijven ingekomen van het Ministe rie van Binnenl. Zaken betreffende de plannen voor de Centrale Drinkwater leiding. De Minister acht het wensche- lijk. dat de zaak voortgang heeft, het zij van Rijkswege, hetzij met subsidie van het rijk. Vóór 15 Juli moeten daarom ingezonden vragenlijsten wor den beantwoord betreffende de be lastbare huurwaarde der woningen, het aantal gezinnen, vertrekken, enz. Met bekwamen spoed zal het gemeentebe stuur trachten zich daarvoor de noo dige gegevens te verschaffen. Museum van Kunstnijverheid Haarlem. Zondag 5 Juli werd de Tentoon stelling van Kantwerken, vervaardigd op de Koninklijke Nederlandsche kant werkschool te 's Gravenhage in hot Museum van Kunstnijverheid te Haar lem geopend. Op deze tentoonstelling is zoowel klos- als naaldkant vertegenwoordigd, terwijl dagelijks een dame aan het werk is, die op Dinsdag en Vrijdag valenciennekant, op de overige dagen Clunykant zal maken. Het is bijzonder interessant naast do tentoongestelde werken to kunnen zien hoe de kant vervaardigd wordt. De toestand in Albanië. Durazzo, 8 Juli. Er is versterking gekomen uit Kossowa, terwijl 40 ma chinegeweren en een groot aantal kis ten ammunitie zijn ontscheept. Iti de stad blijft het niettemin zoor onrustig. Ernstig ongeval. Door de enormo zwaarte zijn in een pakhuis te Berlijn eenige met metaal gevulde koffers van af do vierde verdieping door de zolders gevallen, die met reusachtig gekraak instortten. Een man werd hierdoor gedood on 5 personen worden zwaar gewond. Een Hollander als spion. Te Duisburg is oen Hollander, ver dacht van spionnage, in hechtenis genomen. Aanvaring. Toulon, 8 Juli. Do „Calypos" is met oen torpedoboot ,in aanvaring gekomen, waardoor deze zonk. Twee personen verdronken. Thomson's uitvaart. Naar men weet, wordt de „Noord- Brabant" met het stoffelijk overschot van luitenant-kolonel Thomson 15 Juli a.s. des morgens te zeven uur te Am sterdam verwacht. De plechtigheid aan De Ruyterkade, waarvoor een chapelle ardente wordt gebouwd vangt te negen uur aan. Reeds hebben zich, naar het Hbld. meldt, tal van sprekers doen inschrij ven. Na afloop der huldiging wordt het stoffelijk overschot naar 't Cen traal Station vervoerd, vanwaar een extra-trein het naar Groningen brengt. Nog op den dag van aankomst zal aldaar de plechtige teraardebestelling plaats hebben. Staking geëindigd. De werkstaking te Winschoten is geëindigd. Ned. Herv. Kerk. De heer F. Anker, candidaat in de theologie te Stolwijk heeft hot beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Bra- kel aangenomen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Verwachting tot den vojgendon dag Hoogste barometerstand 769.9 te Biarritz, laagste stand 754.9 te Vest man oer. Zwakke tot matige, Z. W. tot Z. wind, zwaar tot half bewolkt, aanvan kelijk nog kans op regen- of onweers buien, later opklarend, zelfde tempe ratuur. 8 JULI 1914. Stattsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 net. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie Ce Emis. 8ie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Moxico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1899 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank «u Crediet-lustel- Unfffn Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Rofining Co. Cort. v. A and. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Creüiet Instel I. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mflubouw Mijnen. „Katahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang I^ebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. l'etroieum-Onderu. Dordsche Petroleum I n- dustrio Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A. „Shell" The Tra Trad. Cy. C. v. G. A. Nchcepvuart niyeii. Mij. Aand.» Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferentie A. Int Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Bind joy Tabak Mij. A Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Poruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. .Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand, Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenon Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg, Ilypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorwi Gew. Aand. Union Pacific R; Cy. Cert. v. gew. A, Wabash Gew. Aand Pkkmiklkeninoen. AmsterdamAand. 3 pet. Hongarije. Theiss-Ro' GELDKOERS. Prolongatie 3l/% pCt. Nat. en Buitenl. Staatsf. stil, Ta bakken lusteloos, Petroleum kalm, Mijnen stil. Vorige Koer*. Koer* van lieden 77'/,, *77»/, 80 80'/, 62'/, 63'»/,, 99'/, 85'»/,, 86 88'/, 89 83'/,, 78'/, 83'/, 34'/, 100"/,, 74 1 55»/,, iöö»/„ 50»/,, 51 04'/, 64'/, 22'/,,; 22»/, 01'/, 61'/, 209'/, 225 210'/, 14'/, 156 5 4 188»/, 187 595 592'/, 194 188'/, 188'/, 124'/, 2''/,# 3'/,, 94»/, 94 2'/, 7 7'/,r. 94 94» 96»/, 61»/, 013/, 99', 99'/, 28% 28'/, 156'/, 1 157'/, 101 100»/, 147»/,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2