i DE JONG'S "Fiï Ti.nenla.rxc9-. Ingezonden Mededeelingen. HAGELSIAG - CHOCOLADE voop de botepham Gemengde Èerichten. KANTONGERECHT TE GOUDA- Stadsnieuws. INDISCH NIEUWS. GROENTEN VEILING Laatste Berichte;/!, BrRGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam - - m* ion - vu - voorwaarden, dat de internationale controle-commissie op zich neemt na het vertrek van den prins Von ^Jied de orde te herstellen, en dat de orga nisatie van een Albaneesch leger aan Tarksche officieren wordt opgedragen. Essad pasja is te Parijs aangeko men. Men gelooft daar, dat hg de verdenking wil opheffen, dat Jiij aan de ontketening der hartstochten in Albanië medeplichtig zou zijn. Daarom heeft hij zich wat verder van Albanië verwijderd, om nu rustig het oogen- blik voor zijn terugkeer af te wachten. Op zijn reis van Napels heeft hij zich eenigen tijd te Turijn opgehouden en verklaarde daar, dat hij eenige weken in Parijs zou blijven, om uit te rusten en ontspanning te zoeken. Hij wilde zich niet uitlaten over Albanië, dat hij acht weken geleden verlaten heeft De Petit Parision heeft Essad pasja geïnterviewd, naar aan de N. R. ut. uit Parijs wordt geseind Vraag Wat denkt ge van den toe stand in Albanië? Antwoord Die kan zeker beter zijn, maar ik ben overtuigd, dat mijn lanc met bescherming en hulp der groote mogendheden orin zal slagen uit de huidige moeilijkheden te raken. Zijn ontwikkelng zou dan krachtig kunnen zijn VraagGelooft gij niet dat de zaak van den prins van Wied verlorenis? AntwoordGeheel en al verloren. De prins heeft geen enkele der kwa liteiten getoond, die oen leider hebben moet. Zijn besluiteloosheid, de onhan dige maatregelen, die hij ten opzichte van deh een zoowel als den ander ge nomen heeft, hebben hem een impopu lariteit bezorgd, die hom op een goe den dag zal noodzaken te vluchten of afstand te doen. VraagWie zou hem kunnen op volgen, zoudt gij dat zelf niet kunnen Antwoord Laat ons niet over mij spreken, nooit heb ik naar zulke waar digheid gestreefd of erover gedacht. Ik heb slechts óón ding gewild, mijn land te dienen. Ik heb mijn leven en al mijn goederen ter beschikking van mijn land gesteld en ge weet op welke wijze de Mbret mij beloond heeft. Ge vraagt mij wie thans de kroon zou kunnen krijgen. Wees over tuigd, on hier glimlachte Essad pasja («migszins sarcastisch, wees overtuigd, dat het niet nan liefhebbers ontbreekt en dat de groote mogendhedon geen moeite zullen hebben om een candi- daat to vinden, die alle kwaliteiten bezit. Vraag Maar als do groote mogend- heden u do candidatuur eons aan boden Antwoord Ik herhaal, ik ben geen oandidaat en ik hoekt Blochts aan óón ding, zooveel mogelijk bijdragen tot hot geluk van mijn land. Vraag: Heeft uw reis in Frankrijk een diplomatiek doel? Antwoord: Noen, geen diplomatiek doel, maar ik ben uit mijn land ver bannen on zoo ga ik hier on daar rond, in Italië, Zwitserland, thans in Frankrijk. Ik ben vol bewondering over Parijs. Tot besluit zeide Essad pasja: Ik heb vernomen, dat er oon Fransche familie in Albanië op domeinen, die mij toebehooron, gevangen genomen is door degenen, die men de opstan delingen noemt. Stel hun familie go- rust, men zal hen zeker geen kwaad doen. Mijn dienaron kennon te good mijn bevelen, aan geen enkelen vreem deling, en vooral aan geen enkelen Franschman kwaad te doen. De moord te Serajewo. De gemeenschappelijke Ministerraad der Donau-Monarchio heeft te Weenen nog verder uitvoerig beraadslangd over de maatregelen, die genomen zullen worden om aan de Groot-Ser vische beweging in Bosnië paal on pork te stollen. De maatregelen zullen be staan in een algeheele horvorming van hot politiewezen, dat bewezen hoeft volkomon ontoereikend te zijn, alsmode in verscherping der grensbewaking. Te dien einde zal ook de Donau-flotille aanmerkelijk versterkt worden, en zul len de instellingen van onderwijs aan een veel scherper toozicht onderworpen worden, daar deze zich tot broeiplaat- sen'van samenzweringen hebben ont wikkeld. Daar uit het uitvoerig rapport over den stand van het gerechtelijk onder zoek to Serajewo, dat In den Minister raad werd uitgebracht, bleek dat de misdaad in Servië is ontworpen, werd de vraag aan de orde gesteld in hoeverre hier voor diplomatieke stap pen te Belgrado aanleiding is. In af wachting hiervan zal men zich tot de Servische Regeering wenden, met het verzoek, dat zij het noodige onderzoek tegen de betrokken personen van Ser vische nationaliteit of zelf zal instel len of wel door Oostenrijksch-Hon- gaarsche organen zal doen instellen. Eerst in het niet waarschijnlijke geval eerier weigering door de Servische Regeering, om aan dit verzoek te vol doen, zullen verdere stappen door de Oostenrijksch-Hongaarsche Regeering worden overwogen. Frankrijk. Het onderzeeboot-ongeluk. Het ongeluk, dat bij de Fransche vlootmanoeuvres met den onderzeeër Calypso plaats had, gebeurde 's mid dags tuBschen Kaap Titan en Kaap Camarat, dicht bij Toulon. De torpe dojagers voerden ondersteund door onderzeeërs, een aanval uit op de pant serschepen. Tijdens deze Manoeuvre werd de onderzeeër Mousqueton der mate door een andere onderzeeër Ciril aan bakboordzgde beschadigd, dat het vaartuig na enkele minuten zonk. De geheele bemanning, bestaande pit 20 koppen, kon echter bijtijds gered wor den. De Mousqueton, die een water- verplaatsing van 360 ton en een lengte van 47 heeft ligt thans 300 M, diep en zal niet gelicht kunnen worden. Wie of wat voor het ongeluk verant woordelijk is, kon nog niet vastgesteld worden. De nieuwe Fransche leening. De leening van 8()5 millioen frs., waarvoor de inschrijving eergisteren is opengesteld, werd te Parijs 40 maal overteekend. De Staat, roept de Matin uit, vraagt 805 millioen frs. aan het Fransche volk en ziet, het biedt Frankrijk meer dan 32 milliard aan. Het blad publiceert ook eenige foto's van de inschrijvers meest inschrijf- sters die geduldig voor de bureaux van inschrijving hun beurt afwachten en constateert, dat deze toekomstige schuldeischers van den Staat, naar hun uiterlijk te oordeelen, waarlijk niet tot de groot-kapitalisten behooren. De nieuwe Fransche leening is dus blijk baar zeer populair. Rüsland. De talrijke boschbranden, veroor zaakt door de groote hitte welke sedert drie weken in Rusland heerscht, strek ken zich uit over een oppervlakte van meer dan 100.000 H.A. De staat zoo wel als particuliere boschbezitters on dervinden daarvan de grootste schade. Gisterenavond is wederom een brand ontstaan in de provincie Pakow. Daar is een reuzengebouw in brand geraakt en men is er ondanks het krachtig optreden der autoriteiten nog niet in geslaagd zelfs uitbreiding te voorko men. Alle troepen uit de provincie zijn gemobiliseerd. In de provincie Twer staat 10.000 II. A. weiland in vlam men. In tegenstelling hiermede wordt ge meld dat sedert verscheidene dagen Zuid-Rusland geteisterd wordt door wolkbreuken en regenvallen, welke enorme schade aanrichten. Düitschland. Keizer Wilhelm. De Keizer, die aan boord van de Hohonzollem de reis naar de Noorsche wateren aanvaard heeft, zal, naar ge meld wordt, in de eerste week van de volgende maand in het slot Wilhelms- höhe terugkeeren en niet, zooals eerst was bepaald, naar Homburg gaan. Den 20en Augustus begeeft de Keizer zich naar Mainz, ten# einde revue te houden over het 18o leger-„ corps. Vervolgens zal hij een bezoek brengen aan de prins Frederik Karei van Hessen op het slot Fried richshof, waarheen zich ook de Keizerin zal begeven. Het Keizerlijk paar zal van daar Hamburg en Saaiburg bezoeken, om naar Wilhelmshöhe terug te gaan. Tegen het eind van Augustus denkt de Keizer, naar de Lokal-Anzeiger verneemt, een bezoek te brengen aan Keizer Frans Jozef en ook het graf van aartshertog Frans Ferdinand te bezoeken. Een wolkbreuk hoven Berlijn. Dinsdagmiddag heeft een wolkbreuk boven Berlijn plaats gehad, die met geringe onderbrekingen van 3 uur tot uur duurde. Ook den geheelen daar- opvolgenden nacht is aanzienlijk veel regen gevallen, waarbij do thermome ter van 26,7 gr. Cels. tot 15 gr. Ceis. daalde. Op de meeste tramlijnen was het verkeer gestaakt, daar het water zoo hoog stond, dat de rails niet te berijden waren. Ook had een aantal tersoonlijke ongelukken, waarvan en- iele met doodelijlcen afloop, plaats. Een ontsnapte wolf. Dinsdagmiddag is uit een menagerie to Glad bach een wolf ontsnapt, en heeft daarop een driejarig meisje ver scheurd. Het door de politie ingesteld onderzoek heeft uitgemaakt, dat de kooi volkomen in orde was. Twee andere wolven, die zich eveneens daar in bevonden, waren er nog in. Men neemt thansv aan, dat het hier oen zeer gevaarlijke kwajongensstreek geldt, en dat de een of ander, den derden wolf uit de kooi gelaten heeft. De vader van het kind, wiens geest bij het aan schouwen van het verminkte Igk ge heel verward raakte, is inmiddels we der uit het ziekenhuis ontslagen. Uitvaartdienst Oostenrijksche Vorstenpaar. De deelneming, die de moord op het Oostenrijksche Aartshertogelijks Echt paar in alle kringen dor residentie ver wekt heeft, openbaarde zich vooral bij de Heilige Mis, die den ontslapenen vanwege de Oostenrijksch-Hongaarsche legatie in de kerk van den H. Jacobus aan de Parkstraat te 's-Gravenhage gewijd werd. Reeds lang voor den aan vang der plechtigheid was het kerk gebouw gevuld door een zeer talrgke schare, die in de verschillende zuilen gangen plaats genomen hebbende, het schip en priesterkoor, dat voor de autoriteiten was afgezonderd, omgaf. Z. Exc. baron De Giskra, gezant van Keizer Frans Jozef, was met graaf Oalice, gezantschapsraad, graa f De Kuefstein, attaché, en den reserve luitenant-kanselier ter plaatse aanwezig ter ontvangst van het diplomatieke corps en de Nederlandsche autoriteiten. De gezant werd daarin bijgestaan door graaf Van Randwijck, gezantschaps attaché, en baron Snouckaert van Schauburg, adjunct-commies, werk zaam aan het Departement van Buitenl. Zaken. Onder zachte treurmuziek van het kerkorgel schreden de officieele per sonen naar de voor hen bestemde plaatsen. Zoowel de vreemde gezanten als de Regeerings-vertegenwoordigers droe gen groot-ambtscostuum of ceremo- nieele tenue. De rouwdraperieën waarmede het altaar bekleed was, de portieres van rouwlaken, die de opening van het priesterkoor omlijstten, stemden somber met het kaarslicht, dat ten teeken van rouw ontstoken was zoowel op de zijkapellen van het altaar als in can- delabres rondom een voor de trap naar die heilige plaats opgestelde catafalk. Op die verhevenheid, welke de baar van de Vorstelijke dooden voorstelde, rustte de Kroon der Oostenrijksch- Hongaarsche Monarchie, vervaardigd uit roode en gele bloemen. 't Was ongefeer 101/* uur, toen de gezant baron Giskra, gevolgd door de logatieleden, de vertegenwoordigers der Koninklijke familie aan den in gang van de kerk .ontving en naar hunne plaatsen voor het altaar ge leidde. De afgevaardigden waren van H. M. de Koningin luit.-gen. graaf Du Monceau, chef van het Militaire Huis; van H. M. de Koningin-Moeder jhr. De Ranitz, Grootmeester en van Z. K. H. den Prins de adjudant-kapitein Ruijs. Kort daarop verscheen met groote statie de Bisschop van Haarlem, Mgr. Callier, in purper gewaad en gevolgd door een talrijken stoet van geeste lijken in groot ornaat binnen de muren van het Dedehuis, op znn weg naar het altaar de groote schare geloofs- genooten en verdere aan\ftezjgen met handgebaar den zegen gevende. On derwijl speelde het orgel. Zoodra de prelaat het bisschoppelijk kleed voor het misgewaad had ver wisseld begon de plechtigheid voor de zielerust van de dooden. Kerkkoor, soli en orgel brachten in vereeniging het Requiem van Perosi ten gehoore, waarna mgr. Callier, om stuwd door de talrijke geestelijke auto riteiten, de heilige Mis opdroeg, nadat door een der assententen in het Hol- landsch de uitvaartdienst was aange kondigd. Na de absolutie, waarmede de dienst eindigde, weerklonk het Gott erhalte Franz den KaisWop het orgel door de kerkgewelven. Met hetzelfde cere monieel en denzelfden stoet, verliet daarop de bisschop het kerkgebouw, links en rechts het teeken van den zegen makende. De Oostenrijksche gezant bedankte de Koninklijke afgevaardigden en deed hen uitgeleide. Z. Exc. nam aan den ingang van het gebouw de betuigin gen van deelneming in ontvangst van de tegenwoordige autoriteiten. Het vertrek uit de kerk werd be geleid met den treurmarsch van Chopin op het orgel dat bespeeld werd door den heer Kaptein. Ook buiten op straat stond een tal rijke menigte. Thomson, f Men meldt uit Amersfoort Bg de begrafenis van majoor Thom son, die als 2e luit. by het 5e reg. inf. tot officier werd aangesteld, zal een deputatie onder leiding van majoor Boeije de 5e infanterie brigade ver tegenwoordigen. De huldebetooning van het garni zoen te Amersfoort bij het passeeren van den trein, welke het stoffelijk overschot van wijlen majoor Thomson naar Groningen brengt, staat onder commando van luit.-kolonel Grond- hout. Langs de lijn zullen zijn opgesteld 2 sectiën van het 5e en 16e reg. inf. met vaandels en muziekkorps, 1 sectie der mitrailleur-afdeeling, 1 sectie van de veld-artillerie en 2 sectiën van de huzaren met de regimentsmuziek. Op het oogenblik dat de trein nadert, zal de muziek een treurmarsch inzetten, de geweren worden gepresenteerd en met de vaandels gesalueerd. Prins Hendrik aan boord van de Zeeland. Van boord van de Zeeland wordt aan het Handelsbl. o. m. geschreven De Prins is zeevast, d. w. z. heeft geen last van zeeziekte, maar geluk kig behoeft hij dat niet te toonen, want de reis wordt aanvankelijk door het prachtigste weer begunstigd. Bg voorkeur houdt Z. K. H. zich op de brug op, waar hij belangstellende in de navigatie, in do schepen die wij passeeren en die haast zonder uitzon dering door het neerhalen van de vlag hun hulde brengen aan het Holland- sche oorlogsschip en zijn hoogen gast. Op den 4den Juli in den namiddag hield Z. K. H. een nauwkeurige in spectie over het geheele schip. Alles werd daarbij in oogenschouw geno men, over alles liet hij zich door den commandant inlichten ook de machi nekamer en de stookplaatsen werden bezocht. Den volgenden Zondagochtend werd de aan boord gebruikelijke godsdienst oefening*, waarbij een der officieren een leerrede voorlas, door Z. K. H. bijgewoond. De avonden in zee zijn aan de ge zelligheid gewijd. Terwijl ons mu ziekkorps, samengesteld uit liefhebbers der bemanning en geleid door een stafmuzikant van de equipage, een concert geeft, heeft Z. K. H. aan zijn tafel behalve zijne dagelijksche gas ten, nl. den commandant en zijn ad judant, beurtelings enkele officieren genoodigd. Doch dat is niet de eenige gelegen heid, die de officieren hebben nader met Z. K. H. kennis te maken. Nu en dan begeeft de Prins zich na tafel naar den longroom, waar hij eenige uren in hun midden doorbrengt. Het is daarbij de wensch van Z. K. H., dat de conversatie geheel ongedwon gen is. Onze officieren in Albanië. Aan het Departement van Oorlog is gisteren het volgende telegram ont vangen „Koritza is 6 Juli 's avonds geval len in haüden van de Epiroten in ver ding met de opstandelingen. De Hollandsche officieren zijn op weg naar Walona. Geen der officieren gedood of ge wond". (Voorzoover in den Haag bekend zijn de namen van die officieren Snellen van Vollenhoven, Doorman en Malinckrodt.) Noodlottig ongeluk. Gistermiddag 12 uur had een nood lottig ongeluk plaats aan de Friesch- Groningsche Beetwortelsuikerfabriek nabij Groningen. Van een meer dan 50 M. hooge pijp stortte een groot Bteenbrok naar beneden, waardoor 5 werklieden, die zich aan den voet der pijp bevonden, werden getroffen. Twee hunner zijn verpletterd het zijn F. Hofstede te Groningen en J. Van Aduard. Drie anderen werden zwaar gekwetst. De doctoren v. d. Berg en v. Calker verleenden hulp. Ondeugdelijk paardenvleesch. Te Leiden zijn verschillende personen ongesteld geworden na het gebruik van paardevleesch. Er werd vergifti ging geconstateerd, doch gelukkig niet van ernstigen aard. Men vermoedfrdat dit vleesch afkomstig is van aan kwa den droes lijdende paarden, welke ziekte in den omtrek van Leiden thans veel onder de paarden heerscht. (Hbld.) Kerkdiefstal. Na lange nasporing gelukte het gis teren aan de politie uit 's Hertogen bosch twee jongens te arresteeren, die het sedert eenigen tijd op de offer blokken der kerken hadden gemunt. De twee broeders, veertien en twin tig jaar oud, werden op heeterdaad betrept bij het ledigen van een offer blok in de St. Jacobstraat. In andere kerken werd eveneens geld vermist uit de geforceerde offerblokken. (Hbld.) Een opengevallen raadszetol. Men schrijft uit Hengelo aan Het Volk" De vorige week Woensdag is R. Kuipers, lid der afdeeling Hengelo van de S. D. A. P. en lid van den Raad, zonder achterlating van adres vertrok ken en tot heden niet teruggekeerd. Hij was den laatsten tijd met eenige anderen als aannemer opgetreden en voerde daarvoor de administratie. Zijn boeken waren niet in orde. Door een van hen met wien hij samen werkte is aangifte gedaan bij de politie, die hem wel nu opspoort, maar tot nog toe vruchteloos. Hij werd in 1913 door de partij-afdeeling candidaat gesteld en gekozen. Maandagavond kwamen drie als heer gekleede personen uit Rotterdam in gezelschap van drie^ „dames" in een aapje het dorp Bergsöhenhoek door rijden. Men kon 't den heeren zoo aan zien, dat ze braaf aan Bacchus ge offerd hadden en in hun roes hun liefdespijlen afschoten. Doch buiten 't dorp op een vrij stillen weg gekomen, veranderden de rollen. Op niet al te zachte-wijze werden de dames op den weg gezet, het rijtuig keerde met de heeren terug, zoodat de eersten die zich zeker veel van zoo'n buitentochtje hadden voorgesteld, genoodzaakt wa ren te voet naar de plaats harer wo ning terug te keeren. Een paar jaar geleden verloor een dochtertje van den landbouwer J. E. te Bleskensgraaf een gouden oorbel letje. Dezer dagen kwam het terecht. De vinder was eenkraai, die aan E. toebehoort. Auto-ongeluk. Uit Hoek van Holland wordt ge meld Gisteravond reed de heer E. Beelen broodfabrikant te Rotterdam bij een scherpe bocht in den weg alhier met zijn auto in een sloot waarop deze direct in brand vloog. Een der inzittenden de heer v. d. Kraan mede uit Rotterdam geraakte onder den wagen doch kon met hulp van hot toegesnelde publiek bijtijds uit zijn benarde positie gered worden. De heer Beelen werd aan de hand en de heer v. d. Kraan aan den schou der verwond. Beiden zijn door dr. Rijken alhier verbonden. De auto is geheel verbrand. Dinsdagavond hebben de Pruisische kommiezen bij Dinxperloo den klom penmaker J. H. uit Dinxperloo, die sedert 1910 wegons smokkelarij werd gezocht en sedert dien tijd was ont vlucht, 'gevangen genomen en naar Bocholt overgebracht. Te Rotterdam werd de hulp van de politie ingeroepen in een woning aan de Lange Dijkstraat, waar een man in'een vlaag van waanzin zijn kleede ren met petroleum had overgoten, ten einde zich daarna in brand te steken. De man werd per rijwielbrancard naar het Ziekenhuis overgebracht e^ daar opgenomen. Het ongeluk te Leidschendam. Omtrent het treurig ongëlnk, dat Zondag te Leidschendam plaats had, deelt men nog het volgende mee Het jongmensch en het meisje ge raakten te water doordat zij in het ranke roeibootje van plaats verwissel den en daarbij het evenwicht verloren. De inzittenden van een gTOOte roei boot, welke zich dicht bg de plaats van het ongeluk bevond, konden blijk baar geen hulp bieden. De heer v. Ilensbergen, wonende Trompstraat 17, Den Haag, bevond zich met een boot op betrekkelijk grooten afstandhij bemerkte echter het ongeluk en keerde dadelijk terug naar de plaats des onheils. Na veel inspanning mocht het hem gelukkètf, het meisje, mej. Maria v. d. Meer, wonende Schepersteaat 144, Den Haag, te grijpen en te redden. Haar verloofde echter, de heer Fischer, wonende Renbaanstraat 2 4 ieveningen, zonk in de diepte, toen een motorboot arriveerde. bleek onmogelijk het jonge- :h, wiens krachten waren uitge- doordat hij geruimen tijd zijn |teeisje boven water had gehouden, te redden. Het geredde meisje, dat bewusteloos vis, kwam, na op het droge gebracht Ie sijn, spoedig weer bij. Ongeveer 20 minuten later werd door de opvarenden van de motor boot het lijk van F. opgevischb. De pogingen tot opwekking der levens geesten hadden geen resultaat. Ongeluk Schipper A. M. Overvliet, van Alphen san den Rijn, zeilde gisterenmorgen ongeveer 9 uur met zijn schip in de Ringvaart, richting Haarlem, toen hij nabij Hingsloot op een open plaats ongeveer 100 meter van de huizen af een fiets diep in het riet met het voor wiel geheel te water liggende, ont dekte. Onmiddellijk waarschuwde hij, door op zijn misthoorn te blazen, de aldaar wonende menschen. Een melkrijder, aan den Kaag woonachtig, heeft de fiets vervolgens opgevischt en stelde de politie te Abbenes daarmede in kennis. Daar bleek, dat men daar ter plaatse vanmorgen ook een hoed had gevonden, welke weer was weggegooid. Zeer waarschijnlijk is hier dus een wielrijder te water geraakt en ver dronken. (O. H. Ct.) Dinsdagavond ontstond brand in het tijdelijk gesloten hotel „Du Soleil" te Nijmegen. Eenige kamers brandden geheel uitde meubelen konden tijdig worden verwijderd. Loodgieters waren in 't gebouw aan het werkde mo gelijkheid van onvoorzichtigheid is, volgens het Hbld., niet buitengesloten Verzekering dekt de schade. Hoefijzerverbond De plannen voor het Kinderherstel lingsoord, zijn definitief vastgesteld. Het hoofdgebouw bevat een ruime eetzaal, waarachter keuken, waschkeu- ken, aanrechtkeuken en provisiekamer, een schoollokaal, twee speelkamers, bad- en kleedkamer, twee garderobes, elk met toiletkamer en W. C.'s, dok terskamer met onderzoek- en donkere kamer, ziekenkamer voor lichte pa- tienten met verpleegsterskamer. Verder zal men er vinden een groote veranda met balcon, no£ een veranda en vertrekken voor directrice en per soneel. Het afzonderlijk ziekenhuisje zal bevatten: 2 ziekenzaaltjes, een v®rpleegsterskamer, keuken- badka- <mer, bergplaats en een veranda over de heele lengte. Ten slotto worden voorloopig 2 lig- hallen gebouwd. Het hoofdgebouw is bestemd voor 70 kinderen, het zieken huisje voor 10 patiënten. Het Bestuur van het Hoefijzerver bond, hoopt na zooveel medewerking tot de hoef ijzer week (1—8 Augustus)* te krijgen, dat 15 Augustus het gold bijeen is. De aanbesteding is dan op 1 Sep tember a.8. bepaald. Tot 4 Juli kwam in f 66.669. verboden plaats J. v. d. H. te Moordrecht f 0.60 subs. 1 d. Wegens te Gouda zieh l»evinden in een volksoploop en zich niet direct daar uit verwüderen, G. R. te Boskoop f 3 subs. 2 d. Wegens te Gouda opt straat met cen ten spelen M. v. L. te 'Gouda f 1 subs, maand tuchtschool. Wegens te Gouda op straat met een voetbal spelen A. O. K. en M. A. M. te Gouda I 0-50 subs. 1 maand tuchtschool; C. J. v. d. L. en A. P. R. te Gouda 1 maand voorwaardelijke tuchtschool A. H. A. v. H., J. P. A. S. en H. L. v. V. te Gouda, bevel tot teruggaaf aan de ouders. Wegens te Nieuwerkerk a/d IJsel zijn slooten niet schoonhoudenC. v. L., N. G. V. en P. L. te Nieuwerkerk a/d IJsel f 3 subs. 1 d. Wegens te Moordrecht een persoon mede op zijn fiets vervoeren J. S. te Moordrecht f 1 subs. 1 d. Wegens straatschenderij II. T. te Gou da I 2 subs. 3 weken tuchtschool. Wegens loopen op eens anders grond zonder vergunning P. L. te Gouderak f 1 subs. 1 d. Wegens openbare dronkenschap II. H. te Gouda 2 maal f 2 subs. 2 uiaal 2 d. R. S. te Gouda, G. V. te Gouderak en .C. S. te Gouda f 3 subs. 2 d.; u. W. en H. S. woonplaats onbekend, C. H. P. K. te Nieuwerkerk a/d IJsel; C. V. en G. V. te Gouderak Ieder f 2 subs. 2 dagen. Idem bij le herhaling M. de B. te Gouda f 5 subs. 3 d. Vegens geen voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een on der zijn hoede staand gevaarlijk dier N. de B. huisvrouw C. v. H. en D. v. II. te Reeuwijk, vrijspraak. Uitspraken van 8 Juli 1914. Wegens opgeven van een valschen naam, G. v. L)., woonplaats onbekend, verzet tegen een vonnis door het Kantongerecht Gouda, den 22 October 1913 gewezen en waarbij hij is veroordeeld tot 2 maal f 10 subs. 2 maal 10 d., vervallen verklaard. Wegens niet zorgen, dat zijn hönd geen wild opspoort D. v. 11. to Reeuwijk f 2.50 subs. 4 d. Wegens visschen zonder acte en ver gunning J. D. weduwe K. J. te Gouda 2 maal f 2 subs. 2 maal 1 dag. Wegens een kind beneden 13 jaar laten arbeiden W. M. te Gouda I 1 subs. 1 d. Wegens als man zich begeven in een vrouwencoupé A. S. tc Amsterdam f 2 subs. 2d. Wegens uit een in beweging zijnden trein stappen K. A. v. D. te Zevenaar f 1 subs. 1 d. Wegens in de Gouwe tq hard varen A. E. te Rotterdam 5 subs. 3 d. Wegens zijn kind niet geregeld de L-gCUB K1JII Kiliu ure. ^6' school laten bezoeken M. J. h/v. A. J. F. E. te Gouda vrijspraak. Wegens niet een motorrijtuig rijden zonder rijbewijs E. H. te Waddinxveen f 2 subs. 3d. - Wegens met een motorrijtuig rijden zonder dat het nummer duidelijk zichtbaar is, A. J. de G. te Willeskop f 3 subs. 2 d. Wegens 's nachts fietsen zonder licht, W. S. C. M. te Gouda f 0.50 subs. 1 week tuchtschool; W. A. G. te Reeuwijk G. v. D. te Waddinxveen, H. C. B. te Waddinxveen en N. K. te Moordrecht f 1 subs. ld. Wegens te Gouda op straat noodeloos schreeuwen C. S.en P. J. P. te Gouda, teder I 1.50 subs. 2d. Wegens venten zonder vergunning J- J. woonplaats onbekend f 1 subs. l d. .Wegens te Gouda op straat onreinheid Verrichten D. A. R. te Zwammerdam f 1 Sobs. ld. Wegens kleedjes kloppen in verboden tijd G. J. R. te Schoonhoven f 1 subs. 1 d. Wegens zijn koopwaar opstellen op GOUDA, 9 Juli. Door de Rotterdamsche Rechtbank is uitgesproken het faillissement van P. de Brorjn, bloemenhandelaar, Korte Tiendeweg 99 alhier en winkel heb bende aan de West Kruiskade bij den Westersingel te Rotterdam. Tot curator is benoemd Mr. W. J. L. van Es, advocaat en procureur alhier. Een operette van „Arnold Spoel". In de gisterenavond gehouden ver gadering van de gemengde zangver- eeniging „Arnold Spoel" is besloten dat ernstige pogingen zullen worden aangewend om de uitvoering van de operette „De Klokken van Corneville" in het a.s. winterseizoen mogelijk te maken. Aan een dergelijke uitvoering zijn met verschillende bezwaren ook aan zienlijke kosten verbonden, welke ech ter met belangrijke medewerking van het publiek wel kunnen worden ge dekt. Ongetwijfeld zal op velen, die aan deze uitvoering hunne medewerking kunnen verleenen of wel ze kunnen steunen, een beroep worden gedaan en naar wij gelooven niet tevergeefsch. De opvoering van deze mooie ope rette een aantal jaren geleden had toen zulk een overweldigend succes, dat thans ongetwijfeld de plannen van „Arnold Spoel" bij zeer velen instem ming en aanmoediging zullen vinden. Aan de Rijkspostspaarbank to Gouda en de daaronder resorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Juni 1914 ingelegd f 57198,845 en terugbetaald f 30931,475. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 21222. Boskoop. In eene op Maandag avond gehouden vergadering in hotel Klaassen is besloten tot de oprichting van eene tennisclub alhier. De baan zal waarschijnlijk gebouwd worden op het Sportterrein. Als bestuursleden werden gekozen de heeren B. B. 0. Felix, Voorzitter, A. G. van Nes, Se cretaris en Mej. A. Endtz, Penning- meestereBse. De alhier gehouden collecte voor de oprichting van het Quatro-Bras monument het opgebracht de som van f40.—. Waddinxveen. In de vergadering van den Gemeenteraad te houden op Vrijdag, den lOden Juli 1914, des na middag ten 7 ure zullen de volgen de onderwerpen worden behandeld 1. Verslag der vergadering van den 26sten Juni ji. 2. Mededeeling van Ingekomen stuk- ken. 3. Schoolgeldkohier over de maand "4. Balans en Winst- en verliesreke ning der Gasfabriek over 1913. 5. Wijziging der Begrooting voor 1914. Gedeelte van het vermoedelijk batig saldo der buitengewone ont vangsten en uitgaven van het dienst jaar 1913 tot een bedrag van f 2099.84 overbrengen op den post sub volgn. 137 „Kosten van nieuwe werken voor vergrooting en uitbreiding der steen- kolengasfabriek, als het maken van binnenleidingen, het aanschaffen van gasmeters, de muntgasinstallaties en al wat dpartoe behoort, welk bedrag over 1913 niet is uitgegeven. Zevenhuizen. Ds. J. W. Pieper, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen naar Bunschoten. Bergambacht. Wegens vertrek van ds. Broekers, zal als consulent in de Ned. Herv. kerk alhier tijdens de vacature optreden ds. Kruit uit Gouderak. Oudewater. Vrijdag zal onze ge meente worden bezocht door den com missaris der Koningin in Zuid-Holland. Schoonhoven. Toen Dinsdag de dienstbode van den landbouwer Schep aan het Schoonhovenscheveer (Gelke- nes) op de aanlegplaats der motorboot bezig was waschgoed te spoelen, had zij het ongeluk in de Lek te geraken en onder de pontonbrug te schieten. Gelukkig werd het ongeval door de veerlieden opgemerkt, die do drenke linge met zeer veel moeite wisten te redden. Alphen aid. R1jn. Schipper M. O. zat alhier met de voeten in 't water, toen plotseling het bootje omkantelde en O. te water geraakte. Korten tijd daarna werd zijn lijk opgehaald. - Naar ons van betrokken zijde wordt gemeld, is het bericht betref fende de oprichting van een pijpen- fabriek door de heeren 0. de Rijk Zoon te Amsterdam en W. J. Sibbes alhier, onjuist. Bedoelde fabriek zal hier niet worden gevestigd. MARKTBERICHTE lil. Gouda. 9 Juli 1914. GRANENKalm, maar prijshoudend. TarweZeeuwsche 9.40 k 9.50 mindere dito 9.A 9.25. Afwij kende 8.50 i 8.75. Polder 8.25 4 8.50. Rogge Zeeuwsche 7.50 k 8.—. Polder 6.7k 7Buiten- landsche per 70 kilo 6.35 a 6 50 Gerst: Winter 5 75 a 6.10. Zomer 5.60 k 6.—. Chevalier 6.35 k 6.75 Buitenl. voergerat per 65 kilo 5,35 k 5.50. Haver per H.L. 4 60 A 4.75 Per Too kilo 8.50 k 8 75. Hennep zaad: Buitenlandsche per 50 Kilo/6.10 a 6 50. Kanariezaad 23.k 24. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo k Koolzaad f n3.4 14 per H L. Erwten KoofcérvWcn k Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 7.50 k 7.75 Boonen bruine boonen 15.50 k 17.—. witte boonen kf Paardenboonen 7.75 A 8.50. Duivenboonen 8.k 9 - Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 7-5° A 8.—. Kleine ronde 7.75 f 8. Veemarkt. Melkvee redel. aanvoer, handel en prijzen vrijwel. Vette varkens, redel. aanvoer, handel gewoon, 21 A 24 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel iets beter, 19 A 20 ct. per half K.G. Magere Biggen, goode aanvoer, handel tiaag 1.40 A 1.60 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel matig 4 Zuiglammeren, eenige aanvoer. Handel matig a Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han del matig, 8.k f 1$. Graskalveren; geen aanvoor, a —a.—. Fokkalveren 16.4 34. Eieren ruime aanvoer, handel matig, por 100 stuks, 4,tot 4,75. Kaas, aangevoerd 191 partijen, handel matig. e kwal. f 32.k f 34.ade kwal. 29.— 4 31.—. Zwaardere 34.4 36. Noordhollandsche a Boter weinig aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.40 A 1.50. Weiboter 1.20 k f 1.30. en het verliefde spannetje in het Chi- neesche hotel aangehouden. De aftak is voor den Landraad go- j komenden volgens het M. N. en Adv. blad il de jongen tot 3 jaar dwang- I arbeid' veroordeeld wegens ontvoering I van een minderjarig meisje. Moordaanslag in de gevangenis. De „Loc."' meldt, dat een Aijehsch gevangene te Semarang. een overigens oppassend man, den chef d'atelier Wol zak en den chef der coupeurs, Damen, I verwondde, den laatste nogal ernstig, hoezeer geen vrees bestond voor het le- I ven, zoodat algeheele genezing in uit- i zicht kon worden gesteld. De aanrander, die door zijn goed ge drag zelfs op de kleermakerij in de ge vangenis werkte, had zich des morgens ziek gemeld, maar was door deu inland- schcn arts niet ziek bevonden. Dit had den man zoo gehinderd, dat hij zijn wraak koelde op de beide in de kleermakerij aanwezige Europeanen. Dadelijk schoten andere gevangenen toe en grepen den aanvaller beet, die daarop in verzekerde bewaring werd gesteld. Aan de Deli-bladen werd nog gemeld, dat de aanvaller, die reeds dadelijk be rouw bleek te hebben uit gewetenswroe ging zichzelven om het leven bracht. Een aanranding. In het diaconessenhuis te Batavia is opgenomen de heer W. van het land Tjikoleang, die bijna het slachtoffer ge worden is van be moordlust van oon koelie, meldt het „Bat. Hbl.". Do aanslag had den 20n Mei plaats. De heer W., opziener, was or als ge woonlijk op uitgegaan om het werk te controleeren. In den loop van den dag kreeg men bericht, dat hij in de tuinen vermoord zou zijn, Zoo erg bleek het echter niet te wezen. Men vond don heer W. met een paar zware wondon: twee kappen ovor bet hoofd en een over den neus, vlak onder de oogen. Hij was, toen men hem vond, nog bijzinnen en kon den dader aanwijzen. Deze was noch ge shopt, noch geslagen, noch gescholden, had alleen aanmerkingen moeten hooren over de slechte verzorging van den tuin daarover was hij zoo in woede ont stoken, dat hij den opziener te lijf was gegaan. De gewonde is, als gezegd, naar lata via overgebracht en in het diacones senhuis opgenomen. De aanvaller is ge-J vat. Van twee verliefden. Zij was nog geen 16 en hij had dien leeftgd juist bereikt. lederen mor gen kwamen ze met de tram van Toempang naar Malang om onderwijs te genieten. Zij was blond en op do Zusterschool, hij bruin en op de in landsche school. Zij reisde 2e klasse en hij 3e, maar dat nam niet weg dat ze toch heel veel van elkander waren gaan houden. Liefde is ondoorgron delijk Een oude babok fungeerde voor koppelaarster. Hij vertelde dat hij plan had naar Batavia te gaan en hij vroeg te haar te gaan, waarin ze toestemde. De dag werd bepaald. Zij nam een en ander van thuis weg en hij bracht haar mooie inlandsche klee- ren mee, die hij op de passar van zgn weinige duiten had gekocht. In een leegstaand huis verkleedde ze zich als inlandsche vrouw. Toen namen ze in trek in een Chineesch hotel. Het meisje kwam niet op tijd thuis, er werd goed vermist en dat vond men verdacht. De politie werd in detj arm genomen 8 Juli 1913. Veiling Houtmansgracht 4 uur. Peul<%6 cent per pond. Doperwten van 7 tot 9 cent per pond. Bloemkool van 4 tot 8 gld. per 100. Wortelen van f 2.50 tot f 4.50 por 100. Kropsla van f 1.tot f 1.50 por 100. Tuinboonen van 4 tot 6 gld. per 100 pd. Snijboonen 40 cent per 100. Spercieboonen v. 20 tot 36 ct. per 100, Rabarber van 3 tot 6. Komkommers 1° soort 10. 2° 5. „Peilt l a- De toestand in Albanië. Parijs, 9 Juli. Naar aan de risien" wordt gemeld, van vorst Wilhelm De controlecommissie zal de go regeering in handen nemen. Omgd- del lijk na het vertrek van don vorst, zal I ssad Pasja te Durazzo terugkoeren De Statendam. Do „Statendam", hot nieuwo stoom schip der Hol land-Amcrika-liju is heden te Belfast van stapel geloopen. De toestand in Mexico. New-York, 9 Juli. Hier loopt oon ge rucht, dal generaal Villa te Torion door een vrouw is doodgeschoten. Londen, 9 Juli Als opvolger van Ge neraal Huerta wordt Gargla Pcna ge noemd. Aardschuiving bij Padang. Naar uit Batavia aan de N. R. Ct. wordt geseind hoeft bij Padang een aardschuiving plaats gehad Drie arbeiders worden daarhij go- dood en een aantal gewond. Oud-Gouverneur Jhr. van dor Wijck. j\ Te Baarn is in den afgeloopon nacht ovorleden de Oud-Gouverneur van Nod. O.-Indië, Jhr. C. H. A. van dor Wijck. GEBOREN6 Juli. Adrianos Jan, ouders J. de Groot en A. Oudijk. 8. Wilhelmina Alberta, ouders S. de Jong en I. Schouten. Jan, ouders J. Kortlever en J. Boogaard. Carel, onders C. Wiezer en T. van Oinmen. GEHUWD: 6 Juli. A. F. M. van Rijn en A. E. M. V. Jaspers. 7. F. Loeb en S. Cats. 8. A. P. van Wijk en K. M. Agten. W. van der Kroef en A. W. M. van der Draaij. J. G. Huurman en J. M. Beaem. H. Hofstede en L. C. de Keizer. W. C. Hage en W. J. A. Begeer. OVERLEDEN7 Juli. A. W. Smee- man, 67 j. het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste baromoterstand 768.4 te Clermont, laagsté stand 760.5 te Horta. Verwachting tot don volgenden dag Zwakke tot matige W. wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, stijging van temperatuur. 9 JULI 1914. Staatsleenlnfftn. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Jtussischo Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russischo Spw.mg) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Fnnding Lee ning 5 pot. d. Obl. 1899 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bauk en Crediel-lnstel- liugeu Fed. Bankaandoelon Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cort. A and, Anglo American Tolo- graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kot. Crediet Instell. «11 Cultuur Onderiieinintccn Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-Mg.C.v.A, Mijnbouw lyntn. „Katahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mij bouw Mij. Aand? Great Cobar Aand. Petroleuni-Oiidern, Dordscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A, Kon. Ned. Mij. totExpl, v. Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. Trad. Cy. C. v. G. A. Scheepvaart niljeii Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Proferentie A, Int Mercantile Marino Cy. afgeBt. Prof. A. Tabak Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A Diversen. Maxwol Land Gpant Cort. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzoren Spoor- wegmn. Aand, Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Züid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. Warschau-Woencn Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Waoa8h Gew. Aand Phkmiklkeningen. Vorige 1 Koer*. ioers van heden 7T«/J 77'/, 80'/. 80'/,* 63,B/iii ■- 99'/, 80 89 88V, 83"/, 34'/, 33'/, 100'/» 74 110'/, &5»/„ 58*»/,/ 51 si3/'. 04 Vï 64'/, 22 (il1/, 61'/, 210'/, 225 216 14'/ 156 4 151'/, 187 189 592 194 608 188'/a 124'/, 3'/,, «4 94 90'/, Ol3/, 213/ifl 92'A 77,fi 94 963/» 01 >/a 99'/, 99'/,, 28'/, 28'/, 157'/, 1 157'/, 100'/, 147'/» Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pct.| GELDKOERS. Prolongatie 31/» pCt. Nat. en Buitenl. Staatsfondsen stil, Tabakken lusteloos, Petroloum kalm, Rubbers vast, Mijnen stil. VAN BL'OMMESTEiN'S |nkT is proefonderVindelijk de BtSTE^ en volkomen ON SCHADELIJKi APElDOOR-N- HOLLAN'.D.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2