BRONGAS Binnenland Gemengde Berichten. Stadsnieuws. ICvxixet. S£=O^T. Laatste -Berichten. 1 Cl Wie wil prachtig licht hebben? U". KOOIJ Kz., Telegrafisch Weerbericht - - - - or>"7.» Officieele Prijscourant - - - - niet met de buitenwereld in aanraking komen. Men beeft deze vmaatregelen ge troffen, om den «mokkel1 'inde! in dran ken, opiaten en wapen* te verhinderen, die in de oude gevangenissen op groote schaal gedreven werd. Uft jkoHten der nieuwe gevangenis wor den op ruim een inillioen gulden geschat. Düitschlakd. Huiszoekingen, Naar het Berliner Tageblatt mede deelt, zijn eergisteren in den loop van den dag bij een aantal te Berlijn wo nende Servische studenten, huiszoe kingen gedaan. Naar aanleiding van dit bericht., dat van ambtelijke zijde wordt bevestigd, verneemt de Frankf. Zeitung het vol gende Reeds in April was bij het politie- presidium te Berlijn bericht ontvan gen, dat in deze stad een Servisch- Hloweensch comité bestaat, dat zich de propaganda van de daad ten doel heeft gesteld. De politie bowaakte daarop nauw keurig alle te Berlijn wonende Ser viërs, en constateerde, dat zij in de Gemmusstraat te ('harlottenburg ver keerden. Eergisteren middag deed de politie daar oen huiszoeking en nam een groot aantal geschriften in be slag. Het bleek, dat de Servische studen ten lid zijn van een Servo-Slavische vereeniging „Rilheid" genaamd. De bestuursleden dezer vereeniging wer den naar het politiebureau gebracht. Nadat zij daar verhoord waren, kondon zij woder vertrekken. Zij moesten echter don volgenden morgen weer torugkomen. In dien tn8Bchentijd werden de papieren aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. Onzo officieren in A%auië. Uit Durazzo is te 's Gr^vonhage oen betrouwbaar telegram ontvangen mel dende, dat berichten botreffendo be moeiingen van Nederlandsche officie ren in Albanië met de werving' voor een Albaneesoh vreemdelingenlegioen geheel uit de lucht gegrepen zijn. (Vad.) j Nederlandsche taal. \lndicn op mm of ander station dor Htnfttsspoor plaatsen voor een bepaalden Ireln besproken werden, werd in de coupé een kartonnen Iwrdje gehangen, waarop stond „gereserveerd". uit wordt veran derd. Op de kartonnetjes slaat voortaan „besproken". Do Noorscho reis van Prins Hendrik. Men meldt uit Kopenhagen aan de N. R. Ct.: Maandagmorgen te 10 Hor zou «Ie -Zeeland" aankomen. Do Koning van Denemarken verscheen dan ook om 10 uur precies, vergezeld van zijn oom, Prins Waldemar, zrjn twoe broeders, Harold en Gustav, Prins George van Griekenland on Prins Axel, zoon van Prins Waldemar. Men had zich echter niot behoeven to haaBten, want eerst om 11 uur zag men do „Zeeland" in do verte aankomen, en pas na ander half ttur wachten kon koning Chris- tiaan zijn gast welkom heeton. Onze consul-generaal Rietbergen en consul Lorentz waren bij de ohtvangBt. tegenwoordig. Na «loze hoeren, den Doenschen Minister v,an Buitenlandsche Zaken, Soavenius, en andero Deenscho hoog- waaidighoidsbokleedera begroet te heb ben, begaf Z. K. H. zich met Koning Christiaan in een met vier paarden bespannen rijtuig naar hot paleis, waar do Koningin Z. K. II. opwachtte. Maandagmiddag werd om 2 uur het geschenk van do Hollaitdsche kolonie, oen gromj beren van Kopenhaagsch porselein, door oen deputatie aango boden, en daarna een bezoek gobracht aan de Koningin-Moeder, oen rijtoer door do stad gemaakt en oenige mu seums bezocht. Hot middagmaal werd op Amalienborg gebruikt, en de ver- dero avond in den tuin doorgebracht. Dinsdag vertrok Z. K. H. reeds vroeg naar Malmö, om daar de Bal- tische tentoonstelling te bezichtigen, van waar hij om 5 uur torugkeerde. IntuKschen hadden zich aan boord van de „Zeeland" een 50-tal in Kopenhagen wonende Nederlanders verzameld, daartoe uitgenoodigd door don com mandant. Het waron een paar heel gezellige uurtjes, die wo daar op Nederlandschen bodem hebben doorgebracht. De offi cieren leidden ons rond, hior en daar verklarend en ons verder op de hoogte stollond van de laatste mouwtjes in het vaderland. In het officierssalon werden ons ver- verschingen aangeboden. 'toon kwam Z. K. H. aan boord en hij heeft zich op ongedwongen wijze met verscheidene onzer onderhouden. Ongeveer halfzeven verlieten de Nederlandsche bezoekers het oorlogs schip. Om 7 uur had er een feestmaaltijd aan boord plaats, waaraan consul- generaal Rietbergen en consul Lorentz deelnamen. Den volgenden morgen is de „Zee land" vertrokken op wegnaar Rusland, Zweden en Noorwegen. Het jaarverslag van de vereeniging Volksonderwijs meldt, dat de vereeni ging thans telt 283 afdeelingen met 22,529 leden, 8 correspondentschappen met 81 leden en 440 algemeene leden, totaal 23,056 leden leden. Er zijn in 1913 bijgekomen 65 afdeelingen en to taal 6172 leden, E. N. Jannink. t Te Goor is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer E. N. Jannink, sinds 1912 lid van do Prov. Staten voor het district Markelo. De overledene volgde den heer G. J. Jannink in de Staten op. Ken vraag en een antwoord. Hoor de Redactie van do R.K. Liml>. Koerier werd het onderstaand schrijven verzonden: Maastricht, don 6 Juli 1914. WelKd. Zeer Gel. Heer dr. A. C. A. Hoffman, Gouda. WelEd. Zeer Gel. Heer, Men meldt ons, dat de „Anonymus 'atholieuH Humanus", die in de Nieu we llotterdainsche ('ourant ingezonden stukken schrijft „Over de oorzaken en liet wezen van de huidige crisis in de itoouisch-Katholieke Kerk", de heer dr. A. C. A. Hoffman, arts te Gouda, is. Het ligt in onze bedoeling deze me- dedeeling te puhiieeeren, waarbij wij u gaarne in de gelegenheid stellen, ons de mogelijkheid te openen die mededee- liug van een tegenspraak of wel be vestiging te doen vergezeld gaan. Ileloefd verzoeken wij U.K.G. ons uw antwoord, waarvoor postzegel inge sloten bijgaat, vóór den avond van 10 dezer te doen toekomen. Hoogachtend, iJw dw. Redactie „Limb. Koerier." i (volgde ondertekening). Het blad ontving schrijven met post zegel terug benevens onderstaand ant woord Goijda, 6 Juli 1914. Aan de Redactie van: „Ho Limburger Koerier". Geachte Redactie I Ik heb do eer u hierbij te berichten, dat ik den inhoud van bijgoanden, mij door u gezonden brief heli gelezen. Mei hoognehtlng, Uw dw. A. C. A. HUFFMAN. Jhr. G. II. A. van der Wijck. f Zooals gisteren gemeld is te Haarn overleden de oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië Jhr. II. ,A. van der Wijck. De „Encyclopaedic van Ned.-Indië' geeft over dezen man van groote ver dienste tal van bijzonderheden, waaraan wij het volgenóc ontiecncn Jhr. Carol Herman Aart van der Wijck werd den 29en Maart 1840 te Aml>on geboren. Hij ontving zijn opleiding in Nederland aan liet gymnasium te /mtpheu daarna aan de toenmalige Koninklijke Academie te Delft, waar hij den 27 Juli 1868 werd benoemd tot ambtenaar 2e kl. voor den burgerlijken dienst in Nederl.- Indië. In Indië aangekomen, werd hij geplaatst ter Algemeene Secretarie, welke hij in 't laatst van 1866 als le commies verliet, om als hoofdcommies Dij hot departement van Binnenlandsch Bestuur te worden te werk gesteld. Twee jaar later benoemd lot secretaris der residentie Batavia bloei hij ruim 4 jaar in die functie tot hij, 27 Januari 1878, werd benoemd tot aasjptent- resident van Soerakarta, welke betrek king hij 6 Mei 1876 wisselde met die van assistent-resident van Buitenzorg. Als zoo danig verkreeg hij een bisoudere tevre- di nheidshetuiging der regeering voor zijn verdienstelijk gedrag bij de Meugeling van de in Juni 1878 plaats gehad hebben de ongeregeldheden op het particuliere land Tjitjrap en bij het onderzoek naar de hoofdaanleggers daarvan. Den 7en Maart 1880 volgde zijn be noeming tot resident van Tegal en 4 Ju ni 1884 werd hem het bestuur over de residentie 8oeral»aja toevertrouwd, dat hij den 7en Mei 1888 nederlogdo om zitting te nemen in den Raad van Ned.-Indië, van welk hoog college hem, slechts één jaar later, op 8 Mei 1889, het vice-pre- sidentschap werd opgedragen. Ongeveer twee jaar later, den 4en April 1891, werd Item op zijn verzoek een eervol ontslag uit 's lands dienst verleend na bijna 28 jaren, zonder onderbreking door verlof in Indischen dienst te hebben doorge bracht. Doch zijn Indische loophaan was nog niet gesloten, want bij besluit van 15 Juli 1898 benoemde de Koningin-regentes hem tot gouverneur-generaal vau Ned.-IndifJ, waar hij den l/en October d.a.v. de re geering aanvaardde. Gedurende zijn regeorlng hebben vel© gewichtige gebeurtenissen plaats gehad en werd menige maatregel genomen op staatkundig en economisch gebied. In 1894 werd een einde gemaakt aan het wanbestuur der vorsten van Lombok en dit eiland onder ons rechtstreeksch Is'stuur gebracht. Na den afval van Toe- koe Oemar, 28 Maart 1896, werd in Atjeh agressief opgetreden tot onderwer ping van Groot-Atjeh en de geconcen treerde stelling, aldaar door ons bezet, opgeheven. Daarna werd krachtig geageerd in de i'edirstreek, Pasangan. ter oostkust en ter westkust van Atjeh, teneinde ook in de onderhoorigheden rust en orde af te dwingen. Tal van wegen werden in het onderworpen gebied aangelegdde stoomtramweg van Oleh-leh naar Lauiba- roe verlengd tot Helimoeo; een tramweg aangelegd van Begli naar en door de VII Moekim Pedir en een aanvang ge maakt met den aanleg van een tramweg van Öegli langs de noordkust door Pe dir, Merdoe, en Pasangan naar Teiok Bemawé «*n vandaar naar Edi ter Oost kust.. De Bahangbaai op Poeloh Weh werd voor den algemeen en handel open gesteld en Sa bang met Oleh-leh aange sloten aan het Indische telegraafnet. Bataksche landschappen ter Westkust van Sumatra, de landschappen der V Kota's in Midden-Suiuatra en de land schappen aan het stroomgebied van de Boven-Pinoeh ter Westerafdeeling van Borneo werden onder hêt rechtstreeksch bestuur van het gouvernement gebracht; in Ned. Nieuw-Goinea werd dat bestuur georganiseerd. De spoorwegverbinding tusschen Oost en West-Ja va werd voltooid, de opium- regie ingevoerd in de residentiën Madoe- ra, Pasoeroean, Probolingo en Besoeki en bet eiland Lombok, een postspaar- hankdienst ingesteld in 1898, het boschwe- zen geregeld en tal van regelingen ge maakt tot bescherming van de economi sche belangen vsn de inlandsche bevol king. Den Sen October 1899 werd aan Jhr. van der Wijck op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gouverneur-generaal en keerde hij naar Nederland terug, waar hij in September 1902 werd i>enoemd tot lid en voorzitter van den nieuw inge- stelden Mijnraad en in Februari 1904 door de Staten van Noord-Holland werd gekozen tot lid van de Eerrte Kamer der Staten- Generaal. Na de ontbinding van deze Ka mer, in Juli 1904, stelde hij zich niet meer verkiesbaar. Hij was sedert 1898 Ridder-Grootkruis van de orde van den Ned. Leeuw. Het stoffelijk overschot van den oud-gouverneur-generaal van Ned.- Indië jhr. van der Wijck wordt Za terdag 12 uur op de Algemeene Be graafplaats in Den Haag ter-aarde- beateld. Brand van de kerk te Streefkerk. In antwoord op vragen van het Kamerlid, den heer De Stuers, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld dat naar de oorzaak van den brand, welke onlangs de kerk te Streefkerk vernielde, een onderzoek is ingestelddat uit dat onderzoek is gebleken, dat die brand door onachtzaamheid van een loodgieter is ontstaan dat tegen dien loodgieter een strafrechterlijke vervolging is in- festeld, maar de Rechtbank te Dor- recht hem bij haar vonnis van 26 Juni 11. van de aanklacht heeft vrijge sproken gn dat termen om van dit vonnis in hoogpr te gaan niet zyn govondën kunnen worden. Een Venlosohe Zabern-quaestio. Men schrijft uit Venlo aan de Geld. We leven in oen kritieken tijd. Overal giBting, verzet, opstand. De gemoederen zijn hoog verhit en bij de geringste aanleiding barst de bom. Het feit: Voor een der loketten op ons postkantoor wachten geduldig een burger, een jonge luitenant en een juffrouw. Nu zijn de planeten Mars en Venus van Adams tijd af steeds goede maatjes geweest. Aller hoffelijkst liet de militair de knappe juffrouw voorgaan, ja, eischte zelfs dat de burger dezelfde égards ten op zichte van de vertegenwoordigster van het schoone geslacht zou hebben. Deze evenwel, die wellicht door huiselijke, practische ervaringen er in dit punt andere gedachten op nahield, weigerde beslist, te meer nog, daar hij weinig tijd had en antwoordde op het op hoogen toon gegeven bevel: „Ik heb met jou niets te maken". Dat was voor den zoon van Mars te bar. „Ik wil met u aangesproken worden", don derde hij den burger toe, waarop deze verstokt antwoordde: „Ik heb met jou niets te maken". Toen ontgloeide in de borst van den landsverdediger een hevig 8trijdvuur. Pats, kreeg de burger onver wachts een slag in het gezicht, dat het hem duizelde. Deze evenwel, even min voor de poes, betaalde de mili taire attentie met woekerwinst en twee geweldige slagen daalden neer in het gelaat van den aanvaller. Een ver tooning, een kinematografische opname waardig. Achter hét loket het oijeen- doopen kantoorpersoneel één - hoop angstelling. Woedend begaven de strydera zich de straat op. Een juist passeerende maréchanssep werd door den luitenant aangeroepen en kort en beslist luidde het bevel: „Arresteer dien man!" De kalme en bezadigde politie-beambte wenschte het geval eerst eens duidelijk uitgelegd te zien en kon, ondanks de gruwelijke beleediging, den koninklij ken rok aangedaan, niet besluiten in te grijpen. Het slot der geschiedenis is geweest, dat de opvliegende luitenant een pro ces-verbaal kreeg. We zijn vast overtuigd, dat in ons doodnnchter landje dit feit wel tot» geen Zabernsche verwikkelingen tus schen militairen en burgers zal aan leiding geven. Een goede vangst. Politie en marechaussee hebben gisteren te Zutfen twee Duitschers gearresteerd, Stoehr en Beijer, die in Duitschland verschillende diefstallen, ook een van 8000 mark te Leipzig, pleegden. Zij zyn ter beschikking van de justitie gesteld. Diefstal van een aangeteekenden brief. Naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage is overgebracht een hulp-brievenbesteller, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een aangeteekenden brief. De aangehoudene moet reeds bekend hebben. Op hoogst toevallige wijze is de diefstal, die Woensdag aan het hoofd postkantoor is voorgevallen, aan den dag gekomen: De aangehouden postambte moet den brief in een der zakken van zijn jas hebben verborgen en daarna die jas aan een kapstok hebben opgehan gen. Bij het naar huis gaan heeft hij echter bij vergissing de jas van een zijner collega's aangetrokken. Toen nu de postbeambte, wiens eigen jas aldus verdwenen was, de jas van den thans aangehoudene aantrok, bemerkte hij in den zak van dat kleedingstuk den verduisterden aangeteekenden brief. Aangifte volgde bij den direc teur van het postkantoor en spoedig was de verdachte postbeambte, wiens jas hem verraden had, in handen der politie. (Hbld.) Armenzorg. Baron van Wassonaer van Rosande heeft een legaat van f 500 besproken ten bate van de armbesturen van Kat wijk. (N. R. Crt>- Gisternacht omstreeks half twee be merkte een nachtwaker van den nacht veiligheidsdienst to Hilversum dat brand woedde in perceel Groest 15, waarin een sigarenwinkel en -fabriek is gevestigd van de gebroeders De Boer. Hij trapte een deur in en wekte de bewoners. Deze moesten in allerijl vluchten. De buren, door liet gerucht wakker geworden, scho ten te hulp. Brandweer en politie werden gewaarschuwd, waarna de brandweer den brand, die inmiddels belangrijke afmetin gen had aangenomen, inet vier slangen op de waterleiding aantastte. In zeer kor ten tijd was men het vuur dan ook nu meester. Alleen de bovenverdieping brand de geheel uit. De winkel en do daarach ter gelegen kamer kregen alleen water schade. Ook liet café daarnaast beliep oenige waterschade. Oorzaak onbekend, alles was verzekero. Hbl. Verkeersstremming. Woensdagavond half zeven passeerde te Weesp langs de Vecht een groote drij vende baggermachine, komende van Has- solt en op weg naar Utrecht. Toen de machine ongeveer half weg in de Lange Vechtbrug zat, bleek de bovenbouw te breed en liep tegen de kleppen der op haalbrug vast, zoodat liet gevaarte nocli voor-, noch achteruit kon. Door met de takels de beide kleppen der ophaalbrug zoo strak aan te halen, dat deze bijna loodrecht stonden, gelukte het voldoende ruimte tot passeeren vrij te maken en schoot het gevaarte, aan twee kabels door de sleepboot getrokken, door. Te half negen kon de brug weer neer. Hbl. Een treurig ongeval had gisteren te Wijhe plaats. De ruim 50-jarige arbeider H. R. kwam om 12 uur niet van zijn werk thuis. Omdat de man aan toevallen leed, ging men naar zijn werk. Daar vond men zijn lijk in een onl het land liggende slqot. Hij laat een vrouw met drie minderjarige kinderen achter. Men meldt uit Heerlen: De voerman H. v. E. kwam te Kunst- rade onder zijn zwaarbeladen wagen. Een 2e voerman, evenals van E. in dienst bij den expediteur M. te Heerion, bemerkte niet dat zijn vriend onder den wagen ge raakt was, zoodat ook de tweede wagen over hem heen reed. Later werd v. E. kermend van pijn gevonden; het bleek, dat hij beide boenen bad gebroken, zwaar gekneusd was en op tal van plaatsen ver wondingen had liekomen. Van E. werd naar het hospitaal te Heerlen overge bracht; hij is stervende. W oensdagmorgen is de electricien De Ruijter, werkzaam aan het electrisch be drijf te Soest, door onverwachts slrooiu- opzetten van uit de centrale, uit een der palen geslagen. Met hersenschudding en inwendige verbloeding werd hij in bedenkelijkcn toestand naar de ziekenba rak vervoerd. Dezer dagen in den vroegen morgen werd de woning van den stationchef te Wlrdum (Friesland) met steenen gebom bardeerd en de chef, toen hij buiten de deur kwam, zelfs bedreigd en in zijn kan toor aangevallen. Nadat hulp was ko men opdagen, wist men den dader met vereende krachten buiten te krijgen, inaar deze wilde het perron, waarop hij door overkiimming gekomen was, niet vrijwil lig verlaten, waarom tenslotte de hulp der politie werd ingeroepen. Het mes, waarmede hij een ieder, die hem naderde wilde neersteken, werd in beslag genomen en de toegebrachte schade aan het ge bouw deskundig opgenomen. Proces-ver baal volgde natuurlijk, zoodat de dader later wel ter 'verantwoording geroepen zal worden. Omdat de dochter van den stationschef de verkeetfng met dezen jon gen man had opgezegd, meende hij zieh op die manier te moeten wreken. Leeuw. Nbl. De Statendam. Uit Belfast werd gisteren aan de N. R. Crt. geseind Vanmorgen 11 nor 10 min. is het grootste schip van de Nederlandsche koopvaardijvloot, de Statendam van de N. A. S. M., op de reusachtige werf van Harland and Wolff te Belfast prachtig van stapel geloopen. De ceremonie gebeurde door me vrouw Rypperda Wierdsma-Grelle, in het bijzijn van haar echtgnoot en den mededirecteur van de Holland-Ame- rikalijn den heer A. Gips, den hoofd inspecteur Van Helden en den heer Edixhoven, belast met het toezicht op den bouw van het schip en de ma chines. De bouwmeesters waren ver tegenwoordigd door vier directeuren. De eigenaar van de Harlandwerf, lord Pirrie, was onverwacht verhinderd. Eenige dames luisterden het officieele gezelschap op de tribune op. Het schip meet ruim 34,000 ton de lengte is 232, de breedte 26, de holte 14.5 meter. Het gewiéht is nu reeds 18 millioen kilo. De Statendam is het hoogste schip dat op deze werf is gebouwd. De hoogte van de kiel ^ot de commandobrug is 32 meter. Het schip heeft elf stalen dekken en kan vervoeren 814 eerste, 824 tweede en 2100 derde klasse pas sagiers. De bemanning zal 750 koppen tellen. De Statendam is gebouwd op de zelfde vaste stalen helling, waarop de Olympic gebouwd is. Op de naaste hel ling is de Titanic gebouwd. Als de stapelloop een symbool is, dan wacht de Statendam een geluk kige vaart. Het is een historische datum voor do Nederlandsche scheep vaart. Een goede les Do „Aankondiger voor de Grafische Vakken" schrijft „Elk staatsburger wordt geacht do wetten des lands te kennen. Dat is zoo in theorie, doch dat de praktijk anders uitwijst, heeft een win kelier in een onzer provincie-plaatsen ervaren. Een poos geleden wist oen reiziger in papier hem te bepraten, een flinke h9eveelheid inwikkelpapier tekoopen. Toen de party werd geleverd, bleek er ruim 20 pet. te weinig te zijn en de partij bovendien van zoo slechte hoedanigheid te wezen, dat onze win kelier ter plaatse van inwoning voor lager prijs stellig beter papier zou hebben ontvangen. Hij weigerde dan ook te ontvangen en ten langen leste volgde ten zijnen gunste een vonnis, waarbij hij in 't gelijk werd gesteld en de koop nietig werd verklaard. Onze winkelier meende nu van het „koopje" af te zijn. Doch hij had gerekend buiten de rechtskennis van den leverancier. Immers zes weken later stond deze met een deurwaarder en diens getuigen benevens de'volle hoeveelheid besteld papier voor zyn deur. Of hij 't maar wilde accepteeren; er ontbrak geen velletje aan er was zelfs nog iets boven het gewicht, „voor 't indrogen", ziet u. Onze winkelier naar een advocaat, die zich heel het geval deed uitleggen en hem ten slotte ried, zich maar niet meer te verzetten, omdat anders weer een procedure zou volgen met alle daaraan verbonden kosten. Wat was er gebeurd? De winkelier had verzuimd en hij heeft niet geweten, dat hij dit moest doen, omdat noch kantonrechter noch wie ook hem gewzen heeft op die verplichting bij exploot aan den papierleverancier binnen zes weken het vonnis te doen beteekenen. Een goede les voor andere koop lieden, die niet zoo juist de wetten des lands kennen." Een raadselachtige verdwijning! De „Arnh. Ct." meldt, dat omtrent den heer E., die sinds Vrijdag ver mist wordt, nog niets naders is ver nomen. Zrjn rijwiel met de daaraan bevestigde tasch is bij het Katervee., te Zwolle gevonden. In de tasch zijn gevonden de wissels, die E. ter incas- seering had meegenomen, en zijn hoed. Er is gebleken, dat hij voor onge veer f 400 aan wissels geïnd haddat bedrag heeft hij waarschijnlijk in een portefeuille gestoken. Uit de vrjj&i waarop het rijwiel in het water is ge vonden rechtopstaand tegen den lagen oever en niet geheel onderdon waterspiegel moet de gedachte aan een ongelnk als het in de rjyier rijden, losgelaten worden. De heer E., die sedert een aantal jaren in betrekking is by den heer L. V iem, stond bij zyn patroon zeer g bekend. zijn patroon, zijn vrouw en acht gage kinderen heeracht een begrijpe- pce ongerustheid over deze nog niet ^gebolderde verdwijning. De firma L. looft f 100 uit voor yt vinden van het lijk van J. C. E. af aanwijzingen, die leiden tot zijn Ipiporing. Gelijktijdig met E. is te Arnhem ook verdwenen, mej. V. De verdwenen ring. De heer J. aan den Kaldenkerweg te Venlo miste reeds een paar weken iyp trouwring. Het laatst meende hij |em nog aangehad te hebben, toen hij zijn kippen voerde. Overal werd gezocht, maar tevergeefs. Dezer dagen werd een der kippen geslacht en in den krop vond men den verloren png(Geld.) Van den wagen geslingerd De landbouwer M. v. Z., te Wijk- aan-Zee had het ongeluk bij het aan trekken van den boom op een hooi wagen door het breken daarvan van den wagen geslingerd te worden. De man vader van 9 kinderen was onmiddellijk dood. De bijziende president. Een ongelukje dat in de rechtzaal van het Landgericht II te Berlijn den voorzitter der Kamer van strafzaken overkwam, veroorzaakte eenige vroo- lijkheid. Er werd een zaak behandeld van een bookmaker. De voorzitter wierp een vluchtigen blik op den be klaagde en zeide Sta eens op Maar toen er op de bank der be klaagde geen beweging te bespeuren was, herhaalde de president zijn bevel wat luider: Sta op Maar alles bleef op de bank der (beklaagden, zooals 'twas. Toen klonk de derde oproeping: Hoort u niet U moet opstaan De beklaagde keek verlegen rond, maar bewoog zich niet. Toen werd de president boos en riep Voor den drommel, wilt u op- Btaan of niet Mijnheer de president, ik sta al lang Inderdaad had de beklaagde, die door de natnur eerder aan een dwerg, dan als een reus gevormd was, reeds geruimen tijd te voren eon staande houding aangenomen. Dezelfde voorzitter vergiste zich bij een vroegere gelegenheid door een Idame met een heerenhood op, oen ut een sportdas aan met „mijnheer" tan te spreken en haar te gelasten 4fen hoed af te zetten. Een knap stuk. Zaterdag heeft do heer W. Iluizin- rga, effectenhandelaar te Amsterdam, wonende te Hilversum, bij zeer ongun stig weder in gezelschap van vrouw en vriend en geëscorteerd door den zoon, van den badmeester Goezinne to Lposdrecht, den Lcosdrechtschen plas over gezwommen en wel in den tijd van één uur en vijf-en-twintig minu ten. (N. v. d. D.) Gemakkelijke manier om aan den kost te komen. De heele uitgeverswereld, journalisten, publicisten en letterkundigen spreken druk over de conimercieele operatiën van een z.g. literair agent, een zekeren Julius, die in de laatste jaren enorme sommen moet hebben verdiend met het vorkoo- pen van manuscripten. Over de zaak zeli schaamt zich eigenlijk de geheele Duitsche uitgeverswereld oen beetje. Ju lius moet er toch bijna iedereen hebben laten invliegen. Vandaar, dat de pers over het gebeurde een diep stilzwijgen bewaart. Of Julius een oplichter was?-— Och neen, dat durven we niet beweren. We zouden gerust wel eens een toertje in z'n auto met hem willen meemaken en als hij ons eens op een tea noodigt ook in Berlijn organiseert men tegen- zullen wij misschien niet in zijn studententijd be ssen aartsgrappenmaker, ambachten en dertien onge- Achtereenvoifesns moet hij ge- assistent-actnaiys, reserve-luite- tg Correspon- groote Bankinstelling, con sulair ambtenaar, beroepsgeheelonthouder, publicist, journalist, uitgever. Hij moet altijd wel wat verdiend hebben, want hij hield een heelen stand op. Nadat hij zijn uitgeverij verkocht had, werd hij literair agent. Hij huurde twee kantoorlokalen, fa suite, liet ze elegant meubileeren, met ware bureaux-ministrc en reusachtige «clubsessels", liet ze stofferen met Perzi sche tapijten, en luxe gordijnen, en toen •ehreef hij aan verschillende bekende Duit- «ehe auteurs, dat hij zich gevestigd had aia literair agent, dat hij zich aanbevo- k*.lueld hun manuscripten te verkoopen «aa den meest-biedenden uitgever, welk w«rk uit den aard der zaak In-ter aan hem toevertrouwd was dan aan den auteur ■Hf een ander kan immers veel In-ter Wellen, hoeveel je wel pfesteeft en dat hij het in ieder' geval zeer op prijs zou stellen, wanneer men hem eens kwam bezoeken; men kon dan eens vertrouwe lijk over honorariums spreken.... Vele auteurs, o.a. enkele sterren van de eerste grootte, bezochten den heer Ju lius. Julius verbaasde zich er dan over, «Jat de auteurs zoo weinig copy aflever den in een jaar. Hij had uitstekende as sistenten; zou hij die niet over een of ander onderwerp kunnen laten schrijven... onder den naam van den bekenden publi cist, die bijv. de drukproef eens kwam doorlezen. Natuurlijk bezweken enkelen voor de verleiding. In theorie was het zoo erg niet trouwens. In de practijk kwam deze methode echter hierop neer, dat de auteur zijn naam verkocht, dat die naam door Julius zou worden geëxploiteerd. Het was een gemakkelijke manier om aan den kost te komen. Op den duur moest die naam er ech ter door lijden. Sedert 1913 exploiteert Julius een tachtig namen. Allerlei onbe kendheden doen het werk. Julius schrijft dan aan den een of anderen uitgever, dat hij een interessant manuscript moet onderbrengen van den bekenden schrijver X. Over de condities wordt gecorrespon deerd. Eindelijk komt men tot overeen stemming, Julius ontvangt het honorari um, 25 hiervan is voor den nomina- len schrijver, 25 voor den reëelen schrijver; de helft steekt Julius in zijn zak voor zijn bemoeiingen. De Duitsche uitgevers zijn gewend aan •n getypt manuscript. Dikwijls hebben zij wel vernjoed, dat de man, die zijn naam aan het boek geeft, niet de werke- lijke schrijver is. Romans, novellen, po- pulair-wetenschappelijke artikelen, alles is op deze wijs geëxploiteerd. En Julius schijnt er rijk mee gewor den te zijn. D. Ct. Mr. H. P. H. 't Hooft, te Haarlem, heeft in de jaarlijkschevergadering van de vereeniging „Haarlem" een en ander voorgelezen .uit een boekje, dat binnen kort verschijnen zal over den student Ni- coiaas Beets. Hij is er achter gekomen, waar zich het dagboek betond van den student Beets, en heeft met toestemming van den tegenwoordigen bezitter, mr. N. Beets, daaruit mogen putten. Het boekje zal worden versierd niet penteekeningen van Louis Raemakers. Het dagboek loopt van 1833 tot 1836. Prinsesje kookt. Sedert eenigen tijd verkeert de Pa leisbevolking van Het Loo in de ge legenheid om getuige te zijn, meer nog om deelgenoot te zijn van de rusultaten, door Prinsesje bereikt op het met voetangels en klemmen be dekte gebied dor kookkunst. Het chalet is middelpunt der demonstraties alles wat de kleine kookster begeeren kan voor haar met heerlijk enthousiasme verricht wordenden arbeid, is derwaarts gebracht, en onder de dagelijksche leiding van haar Koninklijke moeder, bakt en braadt en kookt Prinsesje met ontoombare ijver, zóó overvloedig, dat allengs een groep van begenadigde hoflieden gevormd is, die tor gezetter tijd de proeven van Prinsesje's kook kunst eigenniondig mogen genieten. Ook do eenvoudigsten van het hof personeel (staljongens, arbeiders, la keien) worden ten disch genood dit werd allengs oen zóó bekend agenda punt van den dag, dat Prins Hendrik, kort voor zijn zoereis oen rechercheur ontmoetend, dicht bij het culinarisch heiligdom, dozen toevoegde: „Ben jij al geweest, ik moet nog!" (Ned.) GOUDA, 10 Juli. Heden had vanwogo het Bestuur van den Polder Bloemendaal de her verpachting plaats van het recht tot het heffen van schutgeld aan het Bloemendaalscho Verlaat alhier. Ingeschreven was door: J. Vermeij. voor f 364. B. Lakerveld. - 300. C. Ooms - 325.— H. Wulffraat. - 317. Aan den hoogsten inschrijver is het recht gegund Naar wij vornomen hoeft de heer W. Roepers, die in herstomming kwam met de hh. Bosman en do Pater als lid van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven, zich teruggetrok ken ten gunste van de candidatuur- Bosman. Voor het eindexamen van de Han delsschool te Rotterdam slaagden de heeren H. M. van Triet on O. R. Z. G. Amsingh, beiden alhier. Gouden Feest. Het gouden feest van de Aarts- beoederschap der H. Familie (afd. mannen), waarvan de voorbereidings oefeningen Woensdagavond in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart een aanvang namen, zal, naar de N. Z. H. meldt, vereerd worden met de tegenwoordigheid van Z. D. H., den Bisschop van Haarlem. Zaterdag namiddag wordt Mgr. hier verwacht. „Herwonnen Levenskracht". Het voornemen bestaat om op den avond van Zondag 19 Juli een lief- dadighéidsuitvoering te geven ten bate van „Herwonnen Levenskracht". De „bloemenverkoopsters" zullen bij die gelegenheid hare medewerking verleenen en hebben daarvoor ver schillende stokken in studie genomen. Het hoofdnummer vormt het beroemde zeg- en zangspel van kapelaan W. Smulders „DeHemelsche Altaarwacht". (N. Z.-H.) Electri8che verlichting R.K. kerk a/d Kleiweg. Het D. v. G. maakt melding, dat de geheele electrische installatie, be- noodigd voor verlichting van de R.K, kerk en de Sacristie aan den Kleiweg door iemand, die onbekend wenscht te blijven, ten geschenke is aange boden. De aanbesteding zal 14 Juli a.s. reeds plaats hebben. Door het breken van een steiger van een in aanbouw zijnd pand van den heer E. Arends aan de Gouwe zijn Woensdagavond een tweetal werk lieden van een hoogte van ruim 2 Meter gevallen. De werklieden zijn er, wonder boven wonder, vrijwel ongedeerd afgekomen. Gemeenteraadsverkiezing. Capelle a/d Uttel. Gekozen tot lid van den Raad de heer J. Teeuwen (a.-r.). De liberale candidaat (de heer Sigmond) had maar 5 stemmen minder dan de gekozene. Nieuwer kerk ad IJttel. Door den heer J. Terdu, penningmeester van de vereeniging „Het Groeno Kruis", is oen gift van f 25.— ont vangen. Krimpen ftjd Lek. Als consulent bij de Ned. Herv. Gemeente is, we gens het vertrek van ds. J. A. Broo- kers, benoemd ds. Batelaan, uit Ouder kerk a. d. IJsel. INDISCH NIEUWS. De diepe eerbied voor den Landvoogd. De Java-Bode schrijft Kort geleden doelde een Inlandsch ambtenaar ons mede, dat de ontwik kelde inlandsche bevolking van Indië hoog tegen den Gouverneur-Generaal Idenburg opziet om zijA geloofsover tuiging en zijn immer' dp0q^èjyoord streven, om het goede te betrachten. Het is bij personen uit do Inlandscho maatschappij bekend, dat de Land voogd, in zijn liefde voor de monsch- heid, de vraagstukken der Indische maatschappij met bedaardheid over wogen heeft, immer gedreven door zijn oprechto neiging om good to doen. Juist in verband daarmee beweert men nu, wanneer de heer Idenburg tot een krachtdaad overgaat, die voor sommigen onaangenaam is, zoo'n op lossing van een quaestio niet anders dan werkelijk hoogst noodzakelijk moet zijn. Zoo Iets, uitgaande van den heer Idenburg, wordt als een onvermijde lijk uiterst geval beschouwd, dat niet anders had kunnen zijn en den Land voogd zelf leed doet, maar waaraan oen rijpe overweging en rustige be schouwingen voorafgegaan mooten zijn. Hoewel do Christianiseering tijdens zijn bewind een reactie van verleven digden Islam-ijver tot gevolg had, de persoon van den Landvoogd heeft bij de Inlandsche bevolking een hooge verhevenheid, welke immer diepen eerbied voor hem heeft doen ontstaan. Dat moet zelfs de reden geweest zijn, waarom de propaganda voor den Islam in den laatsten tijd gemaakt is zonder, het fanatieke streven, dat nu en dan tijdens het bewind van vorige rogeerders tot uiting kwam in de door dweepzieke Moslims voorbereide ex cessen. KERKNIEUWS. Het kiescollege der Remonstrantsch- Gereformeerde Gemeente te Rotterdam heeft in de gisteravond gehouden ver gadering uit het vroeger vermelde viertal het navolgende tweetal opge maakt (alf): dr. C. E. Hooykaas, Re- monstr. pred. te Vlaardingen, en W. Mackenzie, proponent der Remonstr. Broederschap. (N. R. Crt.) Het Heilsleger heeft onlange van eene vrouw te Liverpool eene erfenis gekregen van meer dan een millioen gulden. Doch er is een proces over moeten worden gevoerd, of deze erfe nis geldend was volgens de wet. Want het doel van het Heilsleger is twee ledig zoo men weet, worden er ook handelB-instellingen door beheerd, en deze zijn niet onder de rubriek „lief dadige instellingen" te brengen. De vorige week nu heeft de rechter be slist, dat de gift klaarblijkelijk louter bestemd was voor de godsdienstige propaganda van het Leger en dus mocht worden aanvaard. Het geld mag volgens de erflaatster uitsluitend ge bruikt worden „voor corpsdooleinden binnqn Liperpool". (N. R, Crt.) In de nabyheid van Luxemburg werd een zandsteengroeve ontdekt waarin zich Romeinsche graven van zeer waardevollen inhoud bevonden. Volgens de meening van deskundigen zou daar een gehede doodenstad zijn. Eenige kilometers verder verwijderd van Alt-Trier werd eveneens een doo denstad met rijke groeven ontdekt. Vliegen. Narrow escape. Do Amerikaansche aviateur Frank H. Burnside vloog met zijn vrouw als passagier boven Tarrytown (Staat New-York) met een hydro-aeroplane. 3000 voet boven de Hudson stopte de motor plotseling, do machine gleed achteruit.... Maar Burnside bleef kool- bloedig, wist handig de machine weer met den kop naar beneden te diri- geeren. De gedwongen glij-vlucht eindigde zeer gelukkig, ondanks het feit, dat de aeroplane bijna op do rot sen dreigde te verpletteren, in het water. Daar werden de beide inzittenden spoedig gered door een fluks toege snelde motorboot. Burnside's vrouw was in 't geheel niet verschriktdaar had zij geen tijd toe gehad, vertelde zo. En bovendien verklaarde zij: „En daarbij, ik wist dat mijn man ons veilig naar beneden zou brengen." 't Was anders blijkbaar 'op 't kantje af. (Hbld.) Onze geïllustreerde Weekbladen Ons Premieblad Pak-tne-meo bevat o.m. foto's van do ledon van het, Oostenrijksche Huis, het bozoek van de Koninklijke Familie aan Groningen, foto's uit Albanië, verschillende kiek jes van het strandleven, do nieuwste modes, feuilleton, personalia, onz. enz. De Prins brongt in beeld hot bozook van H. M. do Koningin on Z. K. H. Prins Hendrik aan Groningen, verder natuurtaforoelen van Zwitsorlnnd en Italië, de feestelijke opening van het verdere gedeelte van -het Keizer Wil helmkanaal te Holtenau in togenwoor- digheid van den Duitschen Koizor, foto's van het drama te Serajewo, kijkjes in Albanië, hot Spoorwegonge luk to Hook van Holland, hot geschenk van oen aantal te Kopenhagen geves tigde Nederlandors aan Prins Hendrik bij zijn bozook aan Noorwegen, por- sonalia, romanbij voegsel en feuilleton. Do toestand in Albanië. Woenen, 10 Juli. Verschillende feiten wijzen er op, dat de Riitneenselie Regei- ring krachtigpn steun geeft aan de Ru- rneensche vrijwilligers voor Durazzo. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is heden na afdoe ning der huishoudelijke begrooting op zomerreeën gegaan. De toestand in Mexico. Washington, 10 Juli. Villa heeft toege stemd in een nfet-officieele bespreking. Gonsales en Obregon hebben zieh daar tegen verzet. Daar de geschillen tusschen Villa en Caranza uit den weg zijn geruimd, ge looft men, dat zoodra Caranza munitie zal hebben gekregen op den opmarseh tegen Mexico zal worden aangedrongen. Hij wende zich tot JAC. KOOI J Kz. puttènboorder te Wieringerwaard, die zich gaarne belast met hot instal- leeren van Reeds jaren lang is dit werk door ondergeteekende met het grootste succes uitgevoerd. Begrootingen kosteloos. Aanbevelend, WIERINGERWAARD. van het Koninklijk Meteriologisch «Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.0 te Aberdeen, lAagste stand 759.9 te Biar ritz. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke wind uit O. richtingen, licht bewolkt, droog weer, iets warmer. Vorige koer*. Koen van heden 77'/, 77% «O1/, 80'/, 63'Vie 99'/, 86 89 833/, 78"/» 73"/, 76% 33'/, 34 110';, 74 OG'5/,, VAN DEN Effectenhandel te Amsterdam 10 JULI 1914. Staatsletningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. ObL 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische 0bl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nioolai Spoor weg) 18(57-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pel d. Obl. 1899 4 pot Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hunk en Crediet-liiKtel- Uiige n Fed. Bankaandeelon 1003/, Indus!r Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. 513/a' 51 Id. Smelting Refining Co. Cort. v. A and. G43/» 64% Anglo American Tele graph Cy. Gort. v. A, U. S. Stoel Corp. Cert. v. Gew. Aand. kol. Crediet Insteli. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Arastor- dam" Aand. Jav. Culttiur Mij. Aand, Ned. Ilandel-My.C.v.A, Mijnbouw ffynon „Katahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. I'etroleum-ündern Dordscho Petroleum 1 n- d us trie Mij. Uow. A Kon. Nod. Mij. tot Expl v. Petr. Bronn.C.v.A „Shell" Tho Transp. Trail. Cy. C. v. G. A. .Scheepvaart m(jen, Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zoo- land" Preferentie A, Int Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A Tabak-Ondernemingen. Bindjoy Tabak Mij. A Diversen. Max wol Land Gpant Cort. v. Aand. Poruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij, Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand, PuEMIKL KENINORN Amsterdam Aand. 3 pet- Hongarije. Theiss-lie- gmirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3% pCt. Nat. en Buitoni. Staatsf, prijshou dend, Culturen geen omzet, Tabakken beter, Petroleum flauw, Rubbers vast, Mijnen zwakker. 29% 01% 60'/, 210 225 2IS 14»/, 14% 161% 4% 150% 5'/,,, !H9 17,0 593 194 188% 124% 2% 92'/, 02% 2% 7 94 94 90% 90'/,, 61'/, 01 99'/,, 99 28'/, 28'/, 157 1 "7 M 167'/, 1", 100% 147% ■o-oOsëUDc*--

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2