Speciale Opruiming v»n Mijn RECLAME RIJWIEL (iiiirocilcrs RH tDE LM DE PHONOLA, HOFSTEDE Vrijbiljet naar: Kapitaal reebbtr Handnaaimacliine Levertraan P. WEU ER, Affdeeling Blouses. S. S. VAN DANTZIG Voor de Vacanlie f 28.50 Afdeeling Japonstoffen. Afdeeling Katoenen. Rijwielmagazijn Openbare Verko oping TK GOUDA, Notaris J. KOEMAN, Gouderak 17 03.38 Hectaren (WITTE BIOSCOPE! Haemeaf likken F. A. DEE, W. VERMEULEN, Kijistraat 42, Rotterdam Draisma v. Valkenburg wagens a.s. Verbouwing. VissrlierHdijk 89 - Rotterdam. Blouses Katoenen, enz. Batist «n Voile Blouses, enorm goedkoop. Crêpe en Wolmousseline Blouses Fant. Katoen, Zephir, Linnen, Satinets, Onderrokken MARKT 43 - GOUDA. HEMDEN - BOORDEN - DASSEN KOUSEN - SOKKEN. ONDERGOEDEREN Korte Pannekoekstraat 9a, b en c, 40 ROTTERDAM, Telefoon 8870. 1.15 Gedempte Binnenrotte ROTTERDAM VLEUG-ELS Telefoon I3nterc03Dn12CL-a.3na.aJ. 25SS. EEN GEZELLIGE KAMER ONDENKBAAR MapMIM heeft voorradig: io. 12525. Zaterdag 11 Juli 1014. 53e Jaargang, IkTIe-CL-ws- ©xl -^-d-TrertexLti©"bls.d. tooi G-o-clcLsl en. OxcLstrelkcexL. Verscliijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagfin. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Tweede Blad. KENNISGEVING De gevreesde „tocht". Buiten, larxd.. op Donderdag 13 en 20 Augustus 1914, de» voormiddag» 11 aren in het Hotel „Dn Zalm" aan de Markt, ten overstaan van den to Haastrecht ge- vestigden VAN Een goed onderhouden, gunstig ge- legen mot Schuur, Hooiberg, verdere Ge timmerten, Tuin en Boomgaard met verschillende perceelen uitmuntend beste nabij bet Beijersche wegje onder do gemeente te zamen groot Te aanvaarden do landerijen 1 De cember 1914 de''Woning 1 Mei 1915. Te beziehtigon dos Maandags, Woensdags en Vrijdags des voor middags. Betaaldag 24 September 1914. Perceelsgewijze omschreven in voi- lingbookjos, Wolko van af 15 Juli vorkrijgbaar zijn ton Kantore van don Notaris, die tevens nadere inlichtingen geeft. KLEIWEG. I VRIJDAG 10 JUIJ on vol-1 Igende dagen als Iloofdnummer 1 IN DE KRONKELINGEN VAN DE SLANG. Groot spannend drama in 21 I doelen met vele prachtige na-1 tuurtaferoolon. Als komische nummers IVoor zijn neus weggekaapt I(Comedie v. Gaumont). Ijaapie wil trouwen (Itola). lAndré vindt een betrekking (Edison). I verderSchilderachtig Rus-| (land (natuur). IHet Journaal. I MOEDER, modern drama (van I Gaumont). Zoonis men ziet een Elite I Programma. Mj Apotheker. Wosthaven. Parijs kan ik niol govon, wol oon gloednieuwe 15 van 45 voor 19 gulden. bescliikb. zondor lovonsvorz. vanaf 4V% ?/o voor bedrijf, 1" en 2° hypo theek op bill, voorw.do Geldleenin- gen zijn m. en Z. borg, naar omstan- digh., disc. vorz. Br. Lett. A., MORKS' Adv.-Bareau, den Haag. i>ii Apotheker, GOUWE 135. H. BOTH Buitengewone Uitverkoop (13 Juli 38 ets., 68 ets., 98 fts., f 1.18, f 1.48, f 1.98 enz. Een partij Zijden en Kanfhlouses, gekost, hebbende van f 3.90 tot f 12. thans 48 ets., 98 ets., f 1.48, f 1.98, f 2.48, f 2.98, f 3.90, f 4.90 98 ets., 1 1.48, f 1.98, f 2 48, f 2.98 240 De japonstoffen, waarbij ook de laatste Nouveautés, zjjn enorm in prijs verminderd en in de volgende series verdeeld Serie A O O D E F G H per el 28 ets. 34 ets. 38 ets. 44 ets. 48 ets. 58 ets. 68 ets. 78 ets. Serie B H per el 8 ets. 12 ets. 14 ets. 16 ets. 18 ets. 22 ets. 26 ets. 30 ets. Ken groote partij Afgepaste geborduurde Blouses en Robes 78 etsf 1.48, I 1.98. in linnen, luster, moirette, enz. togen spotprijzen. Ziet de etalages. Verkoop uitsluitend contant. Ziet de etalages. van JANSEN A TILANUS. HANDSCHOENEN van LAIMBÖCK - Tyrol. overtreft alle in kwaliteit, prachtig gelakt en vernikkeld, kogel freewheel, stuur met 2 remmen, prftna banden, solide garantie, enz. Wilt gij veel geld verdienen, koopt dan mijn Klokkenlager Rijwiel, waarde f 00.— nu f 39.—. Machine en bandon alle ge garandeerd. Vraagt rayn Reclameband f 1.98 met 12 mnd. garantie. ABONNEERT U OP DIT BLAD. 102 van Steinway Sons, Bechstein, Erard, Julius BlUthner, Pleijel, tirotrian, Stehiweg Nachf., Knake, G. Adam, F. Adam, Mann Co., Knöchel, Rönisch Eigen Fabrikaat. Het PIANOSPEELAPPARAAT (ook ingebouwd in vleugels en pianino's) met artistenrollen, stelt iedereen in staat muzikaal piano te spelen. Steeds in onze magazijnen te hooren. Geïllustreerde Catalogus op aanvraag franco en gratis. zonder Meubelen van III ffUU 1 IIUUllUUIU ROTTERDAM. 15 Telef. Interc. 5012. Prijscourant ORAT1S LANGE T1ENDEWEG 27, Teleph. 313, Verselie Aardbeziën, Perziken, Blauwe Druiven, Tafelperen, Tafelappelen. Bananen, Tomaten, Sinaasappelen, enz. Aanbevelend. Electr.-Dr. A. Brinkman AZn., Good». GOIIMME COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1 25 Idem franco per post150 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Mabkt 31, bjj onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. PRIJS DER ADVERTBNTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meerO.tO Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels fO.35 bjj vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. UITLOTING VAN GELD- LEEN1NGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA maken bekend, dat bij loting ter aflossing op i October a.s. zijn aange wezen van de in 1900 aangegane geldleening groot f 140.000, de obligatien Nrs. 4, 11, 28 en 67 van de in 1902 aangegane geldleening groot f 79.000, de obligatien Nrs. 5, 35. 50, 61 en 71, en van de in 1913 aangegane geldleening groot l 300 000, de obligatien Nrs, 139 en 298. Gouda, 10 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. v. HEUS DE, Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten t I)at zij vergunning hebben verleend aan A. J. Schrave, kleederbleeker te Gouda en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbrei den zijnor stoomwasscherij, door vergroo ting van de tegenwoordige machinekamer en de vervanging daarin van de bestaande stoommachino van 20 P.K., door een van 35 P.K., in de perceelen gelegen aan de Boelekade Nos. 171 en 173, kadastraal be kend sectie A No. 2074. Gouda, den 10 Juli 1914- Burgemeester 'on Wethoudors voornoemd R. L. MARTENS. De Socretaris, J. v. HEU8DE. Het is nu de tijd, dat we ramen en deuren openzetten, om de warme zomerlucht te laten binnenstroomen in onze kamers. We hebben ze zoo noodig. de lucht en de warmte allebei, nadat we er zoo lang, heel het voor jaar wel bijna, naar hebben uitgezien. Dat voelen we zelf wel, wanneer we in de zomerdagen buiten zijn en lui liggen in het bosch of op de hei of in het mulle zand van onze duinen. 'tis of een weldadig gevoel over ons komt. We voelen ons als 'tware ontspannen en ademen vrijer, luchti ger. Dat komt ten deele door de be- hagelijke rust natuurlijk, maar ook door de inwerking van den zonneschijn en de versche lucht op ons gansche organisme. Want voor velen is dat laatste, fris8chere lucht vooral nog meer noo dig dan rust om weer eens op verhaal te komen. Maandenlang lijden ze er gebrek aan, terwijl ieder mensch toch frissche lucht meer noodig heeft dan brood. En het ergste is, dat ze er vaak door eigen schuld aan lijden, dat ze, in plaats van de frisschere lucht op te zoeken, in winter- en voorjaarsmaanden zich angstig hoeden voor ieder frisch luchtstroompje en deuren en vensters zoo goed mogelijk hermetisch sluiten. Ja, er zijn er, die dat nu in de warme zomermaanden ook nog doen, zoodra ze maar een „tochtje" voelen. Immers, dat is de eigenlijke schul dige, dat schrikbeeld, dat ons schijnt te bedreigen en dat we toch eigenlijk niet kennen, „de tocht". Daar waar schuwt iedereen ons voor, voor „de tocht". „Frissche lucht is goed", zeg gen de voorzichtige menschen, „maar voor tocht moet je altijd oppassen". En ze sluiten onverbiddellijk zelfs op warme zomerdagen het venster, waar door een licht spelend windje binnen flapte. Maar wort ib dan eigenlijk die „tocht" Niets anders dan de voor ons waarneembare aanwezigheid van een luchtstroom. Zoodra n.l. de lucht met oen zekere snelheid (niet geringer dan minstens \'i M. per seconde) tegen ons aanbotst, worden wij dit gowaardoor het in ons lichaam gewekt gevoel van afkoeling. Dat gevoel moge nu niet altijd aangenaam zijn, we moeten niet uit het oog verliezen, dat die afkoe ling toch de onafscheidelijke metgozol is van luchtverversching en dat we die immers in de eerste plaats noodig hebben. Door onze tegenwoordigheid immers ondergaat de lucht een verandering in samenstelling, die wij niet anders dan als eene verontreiniging, in zokere mate een bederf, kunnen opvatten. Beroofd ten deel van de zuurstof, ver rijkt daarentegen door de toevoeging van koolzuur, waterdamp on tallooze stofdeeltjes, afkomstig van slijtage van verschillende materialen, is zij aldus minder geschikt geworden voor het onderhouden van onze levensprocessen. Geschiedt dit luchtbederf op groote VAKIA. De Vlecht. Wasmevrofw de Bruin mooi geweest? Niemand, die 't met zekerheid* zeggen kon, vooral in do laatste jaren was ze onrustbarend leelijk geworden, hetgeen haar echter niet belette, een goede partij te doen. Reeds lö jaren was' zc in het huwelijk getreden met mijnheer de Bruine die haar uit velen had verkoren, een lieetje, omdat hij meende, dat ze 'n zocht karakter bezat, en ook wel een beetje omdat hij bijziende was, zoo bijziende, dat hij op een afstand van 3 meter een kameel en een lantaarnpaal niet van el kaar kon onderscheiden. Men had niet verzuimd hem in het oor te fluisteren, dat mevrouw de Bruine een der schoonste vrouwen van zijn tijd was. Daar hij 't zelf niet kon zien, had lid tl ten slotte geloofd on toen... ja, toen had hij ze dan maar gevraagd. Voor zich was hij" overtuigd, dat zij mooi en bekoor lijk was, ach, als ge hem toen gehoord hadt over den haartooi van zijn weder helft 1 Welk een verrukking sprak uit zijn woorden Bijna had hij er gedich ten op gemaakt Maar... de haartooi, dien hij zoo be wonderde, behoorde zijn ega nietl De lan ge, dikke vlecht, waarmee zij in sterfijKo windingen linar fraaie, hooge kapsel Mo smaakvol vormde, had haar toebehoord, tenminste... zij beweerde het... loen ze 2T> jaar oud was. maakte ze een ernsti ge typhus door I Men vreesde dat ze haar' mooie haar wel eens verliezen kon. en daarom De verliefd geworden de Bruine had er nooit over gedacht, dat men op jarigen leeftijd zelden grijp haar heeft en dat de vlecht, die 'n zuivere peper- en zoutkleur bezat, hoogstwaarschijnlijk la ter, veel later gekocht was, zoo tegen den tijd der verlovingWerkelijk hij had er nooit over gedacht. HIJ vond het een pracht van een vlecht, om mee te dwepen... 't Ding maakte hem tenslotte jaloersch, hij' verloor zijn eetlust, zijn biertje smaak te hem niet meer en zelfs de slaap ont vlood hom. Inplaats van niet zijn geluk tevreden te zijn, wond hij zich noodeloos op en wel door zijn jalousie. Truida, laat je nooit door anderen het hol maken, waarschuwde hij haar, als zijn gedachten hem kwelden. Dan pruilde zij behaagziek: Wil je wel eens zwijgen, dwaze man. Kn om zijn wantrouwen, dat haar ge noegen deed en vleide, gaande te hou den, zeide ze Maar als iemand mij eens compli menteert, vertel ik er jou toch niets van, hoor I Zulke opmerkingen verergerden zijn kwaal, zijn naijver groeide. Een welwillend toeval bracht hulp. Op een morgen las hij op de Cm> bladz. van zijn courant de volgende advertentie: „Mejuffrouw XX, somnambule. Ontsluiert het verleden, het heden, de toekomst. Nieu we, onfeilbare methode. Ongekend suc ces. Matige prijzep." Matige prijzen! 11a, zeide hij, deze da me zal mij licht verschaffen. Hij trof het. Den volgenden morgen moest zijn echtgenoote een bezoek al- leggen. Oewapend niet een plukje haren, die hij stiekum van de noodlottige vlecht had schaal, 't zy doordat tal van personen opgehoopt zijn in een beperkte ruimte, 't zij doordat een of Weinige individuen zeer langen tijd verblijven in een milieu, waar niet voor voldoende luchtverversching gezorgd is, dan ondervinden zij gewoonlijk vroeger of later daarvan minder of meerder nadee- lige gevolgen. Hoe ruimer nu de luchtverversching, des te geringer zal zich natuurlijk de invloed van het bederf doen gelden. Dat is ook de reden, waarom in steden, aan den buitenkant, waar aan de luchtverversching door de vrije toe treding van den weinig beletselen in den weg zijn gesteld, een gezondero atmosfeer te constdteeeren valt dan in 't centrum, .waar allerwege door huizenreeksen de wind wordt tegen gehouden. In nog sterkpre mate doet zich dit natuurlijk op het land gelden, waarom het verblijf er dan gewoonlijk gezon der is dan in de stad, niettegenstaande allerlei hygiënische (Voordeden van de steden, als rioleerihg, watervoorzie ning enz. Van meer beteekdtois echter nog dan buitenshuis, is dit luchtbederf binnens kamers. En de inricüting onzer wonin gen doet, al is de laatste jaren weer een streven naar verbetering merk baar, daaraan gee» goed. Voorheen bezaten wq in onzè4open haarden uit stekende ventilatory, welke op ruime schaal voorzagen in de behoefte aan frissche lucht. Tegenwoordig echter met onze moderne kachels en centrale verwarmingsapparaten, met onzo be hangen muren, gewitte zolderingen, met tapijten belegde vloeren, verkeeron wij in dit opzicht in veel ongunstiger conditie. En vaak maken wo het nog orger, door al uit vreeB voor tocht, ramen en deuren van tochtlatten te voorzien. Het is dan ook geen wonder, dat wo er de slechte gevolgen van onder vinden on dikwijls zelfs die oogenblik- kelijk gewaar worden, wanneer wiymet oen eenigszine talrijk gezelschifp oen tijdlang in een gesloten vei^ek ver toeven. Vooral zal dat licht het geval zijn in het voor- en najaar, wanneer 't volgens do meesten nog te warm is om te Btoken en te koud om de ramen open te laten en wij zooveel mogelijk do koude trachten te weren door alles potdicht te houden en ook- de reten en kieren nog dicht te stoppen, terwijl tengevolge van weinig verschil van temperatuur binnens- en buitenshuis de afgeknipt, begaf mijnheer de Bruine zich naar de woning van de „zienster". Hij werd al spoedig binnengelaten In de kleine, muffe, vuil-uitziondo kamer, waar het slaapinedium heel lui zat in een lui- én stoel. Een magere man, die op ge heimzinnige wijze ae juffrouw in slaap' „keek", vroeg eerst een belooning voor de moeite, die hij zich geven zou. Ging bij vooruitbetaling, zet hij. De scéance duurde niet lang. Wat wilt ge weten, vroeg de ma gere man. Angstig en verlegen haalde mijnheer de Bruine het stukje vlecht voor den dag. Ik zou wel graAg willen weten, hoo de bezitster van deze vlecht zich ge draagt tegenover mij en anderen. De magere man ging „voor het medium staan, zette een paar geweldige puiloogen op, 't bleef niet zonder uitwerking, de juffrouw viel in diepen slaap. Vertel me eens, klonk het diep en plechtig. Wat is er met dit haar en van wie is 't. 't Antwoord bleef niet lang uit. Eerst wat gezucht, gesteun, toen kwam 't: 't Is paardenhaar 1 't Is paarden haar, dat kan niet mankeeren. Mijnheer de Bruine schrok, maar wel dra schoot hij in epn lach. Zoo, paar denhaar, mompelde hij verlicht. Dan be hoef ik mij niet IteangM te maken. ...Gelukkig genezen van zijn jaloezie, keerde hij huiswaarts. Punctueel in orde. Ik heb nog maar een woning in mijn huis vrij, op de vierde verdieping. Dat is mij te hoog. Wciricen, «rij hebben een lift Is zoo'n lift niet een beetje gevaar- zoogenaamde natuurlijke ventilatie tot een minimum beperkt wordt. Die gevolgen danken we natuurlijk aan gebrekkige luchtverversching, die voor het grootste deel het gevolg is van onzen angst voor tocht. In plaats dus, dat de tocht ons ziek maakt, heeft het ontbreken van tocht veelal ziekte en benadeeling van onze gezondheid ten gevolge. Wij moeten do luoht laten binnen- itoomen, niet bang voor een tochtje. Wanneer het in het voor- en najaar nog wat koud is, moeten wo liever stoken met open ramen, dan alles pot dicht houden. Door dat stoken treedt verschil in tusschen de temperatuur van de lhcht binnens- en buitenshuis, wordt de lucht binnen lichter, zoodat zij opstijgt en aangevuld kan worden door de frissche luoht van buiten, die door de open ramen volop kan bin nenkomen. Of we dan al eens even oen tochtje voelen, zal ons heusch niet hinderen. Die tocht tobh is niet anders dan de toetreding van versche lucht, die wo als brood zoo noodig hebben, waarom we dan ook die vrees voor do geheim zinnige tocht van ons moeton weg doen. Wanneer we al eens eon enkele maal door die toetreding van versche lucht, die afkoeling ten gevolge heeft, een verkoudheid oploopon, dan moeten we maar denken, dat hot niet-toelaten van frissche lucht voor ons organisme heel wat schadelijker is dan de ver koudheid. En we moeton begrijpen, dat het tijd wordt ona aan luchtver versching zoodanig te wennen, dat wo er niet moer verkouden van worden. De Iersche kwostio. Zou hot in Ierland nu heusch ernst, worden De unionisten in Ulster maakton bekend, dat heden do Unionittische Raad van Ulster zal bijeonkomen als, vergadering van de voorloopigo rogeo- ring, daar zij als zoodanig een uitgo- broider bevoegdheid zal hebben. Carton is voor dezo eerste vorgadering der voorloopigo regoering opgeroepen. Volgens particuliere berichten is de toestand dreigendor dan ooit tovoron on or zouden ernstige gebeurtenissen op til zijn. Do bijzondoro berichtgever van do Times te Belfast merkt in oen Bchrij- ven aan zijn blad op, dat in do laatste zes weken de opvatting in verschil lijk Toch niet. wanneer er niets aan mankeert is ze volkomen zeker en onze lift is punctueel in orde. Maar er zijn veel woningen In uw huis en als alle liewoners van de lift ge bruik maken, zaI ze dikwijls bezet ziju. Neen, wOardo heer, toch niet. Onzo lift is altijd vrij. Oaat 11 maar mee, dan zal Ik u de werking ervan laten zien.... Ziet 11 daar naast de deur dat verlichte bordje „bezet' Dat is de ingang. En u zei, dat ze vrij was. Ja, dat is ze ook, dat verlichte bordje bezet, lie teekent, dat de lift „vrij"' is. Dat toestel functioneert verkeerd, maar enfin, dat is ook het eenige, dat or aan mankeert, 'n kleinigheid, overigenis ze punctueel in orde. Hier zijn de toegangsdeuren, die men slechte van buiten kan openen, als de lift vrij is. Ze klemmen n lieetjo, maar dan geeft men er oen schop tegen, zM, en ze zijn open. Nu de binnendeur, die- gaat vanzelf, net als de buitendeuren open Asjeblieft mijnheer, stap u maar in. Maar ik weet niet... Ob, u weet niet, hoe men een lift In werking stelt. Ga maar ipee, dan zul len wij een lifttoertje maken, dan zal ik het u wijzen. De hoofdzaak is, dat men met een lift weet om te gaan. Weet 11 met een lift om te gaan? Volstrekt niet? Ik ook niet. Daar gaan we dus, Zoo, ik draai den hendel naar het plaat je „neer" en we gaan de hoogte in. Kn waar zullen wo nu een» heengaan? Naar de vierde verdieping? Juist, dan zetten we den hendel op „tweede" en dan stop pen wij op de vierde, ziet u. En niet met een ruk. Heel zacht. lende kringen veld had gowonnen, dat er kans op eon minnelijke schik king zou bestaan. Dergelijke verwach tingen werden echter reeds herhaal delijk teleurgesteld en thans kan mon in Ulster, volgens den correspondent, bijna geon unionist meer vinden, die nog aan de waarschijnlijkheid van zulk oen overeenstemming golooft. Een ;root aantal der Ulstorsche vrijwilligers teeft niet slechts de hoop laten varen, dat de moeilijkheid zal blijven voort bestaan zonder tot oen burgeroorlog te voeren, maar zelfs den wensch daartoe opgeven. Do spanning is van lioverlede te groot geworden, om zo op den duur te kunnen verdragen. Drie maanden geledon was de onrust in de zaken, het uitoonvallon van hot maatschappelijk leven, hot voortdu rend op zijn qui vive moeten zijn, do ontstemming dor gemoederen ten go- volge van de onzekerheid over het geen de volgonde dag brengen kon, reeds zoo onaangenaam en drukkend geworden, dat men begon to vorlan- ;en, dat er toch, eindelijk eens iets van joteekenis mocht gebeuren. Dat aan beide zijden do zenuwen sterk geprikkeld zijn, is roods mork- baar aan do talloozo geruchten, die in omloop zijn. Een week geleden vond de correspondent de bowoners van 0011 stad, op nog geon 54 K.M. afstand van Belfast gelegen, vervuld vau het vaste geloof, dat Belfast in do handon der unionistische vrijwilligers was go- vallon. In Donegal vorzokordo men hom Zaterdag j.l., dat allo auto's, aan do Ulstorscho vrijwilligers ter beschik king gesteld, eonigo hondordon in getal, naar Belfast ontboden waren. Op verschillende plaatson is hot vor- dor in do laatste dagen tot hot uit breken van een paniek gekomen, ton govolgo van geruchten, dat de oen of andere partij op hot punt stond, do andere aan to vallen. Er wordt zolfs beweerd, dat de nationalisten van Belfast, of ton minste eon deel van hon, oon grooto hoovool- heid vitriool in voorraiul zouden bob ben, om togen de unionisten te go- bruiken. En daarbij wordt dan ver haald, dat do vrijwilligers in sommigo districten zich van stoffen als vaseline hebben voorzion, om gezicht en han den daarmee in te wrijvon, tor be schutting togon hot by tonde zuur. Zij, die historische crisissen in hot loven of in do boeken bestudeerd heb ben, besluit do correspondent, weten - Dank u, maar ik won «r toch lie ver uit, - Eruit? Gfi, dnt is hooi eenvoudig, tlan gaan wc eerst naar de kelderverdie ping terug. Zie, zoo, ik draai den hendel naar het plaatje „op" on we gaan naar beneden, merkt vanzelf wel, nte w« den grond bereiken. Gossieiuijno, wat 'n schok! Ja, dat was niet voor de poes, hé? Let op, nu gaan we naar de hoogte eu met oen vaartje naar de vierde verdie ping. Asjeblieft, we zijn er, de deur gaal vanzelf open,' stap u maar uit, mijn heer. 'n Pracht van non lift, niet? Punc tueel in orde, alles werkt automatisch. Wordt er ook geregeld toezicht op die lilt gehouden? Natuurlijk, we zijn daarop gealKra- noerd hij een man, die gen-geld den eer sten van lederen maand zijn geld komt halen. Neen, dat mist nooit. Gok dat Is punctueel ln orde. Nu moet u eens een tochtje alleen maken, ik heb 11 de Ik«- dlening van de lift uitgelegd en kan dan zien of u hot goed begrepen hebt. .Step dus weer in. Zoo, doet nu do deur van binnen dicht. Goed, en nu draait u don hendel naar... Dc lift rijst met een suizende vaart, j.en hevige bons... Dan het geraas vau een val in de diepte.,. Leeft u nog?... Geen antwoord... Dan zal hij wel dood zijn... Natuurlijk, hij heeft den handel den verkoerden kant opgedraaid. Hoe een mensch zoo stom komt, den hendel naar „neer" te draai en, als hij naar Is-neden wil! Zijn eigen schuld. Onze lift is punctueel in orde. Do wonderlijke gast. Een papegaai ontvluchtte uit zijn kool

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 3