Binnep laxid. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Laatste Berichten. GROENTEN VEILING BPRGERLIJKE STAND. dat haar naderbij komen steeds aan gekondigd wordt door een menigte dwaze verhalen, waarvan velen in den hoogsten graad onwaarschijnlijk zijn, en andere op een nauwlijk» noemens waardig beetje waarheid berusten. De fantasie der menschen is in zulke trj- don zeer overspannen, terwijl het ge- gezond verstand, het vermogen om een juist oordeel to vormen, kennelijk geleden hebben. Met het sensationeole bericht, door een Tory-blad gelanceerd, dat 40 ma chinegeweren van het nieuwste model te Annalong gelost waren, wordt, naar van andero zijde verluidt, te Belfast toch den spot gedreven. In de kringen der Ulster-vrijwilligers wordt er niet het minste geloof aan gehecht. Het zelfde geldt van oen verhaal omtrent het binnensmokkelen van munitie in Bangor Maandag jl. Donaue-beambten en kust wachters in de bunrt spreken hot lossen van een dergelijke lading beslist tegen. Reeds weken lang is een torpedojager dicht bij Annalong gestationeerd. Dat er nog altijd pogingen wordon gedaan, om wapens en ammunitie bin nen te smokkelen, blijkt echter uit hot feit, dat in Londonderry moer dnn 250 Mauser-geweren en een groote hoeveel heid ammunitie door de beambten in beslag werden genomen. Deze waren bestemd om onder de unionistische vrijwilligers verdoold te wordon. Ér gingen geruchten, dat de unio nistische vrijwilligers oen poging zou den (loon om do geweren en do mu nitie weer in handen te krygen. De autoriteiten van Londonderry stolden zich terstond in verbinding met het Cheshire-regiment, dat zich gereed hield om uit to rukken. De toestand in Albanië. 10e» Interview mot Kwutd 1'asja. Do Parijsche correspondent van hel ttbl. schrijft: Hiiids oon dug of wat is fOssad Pasja hinuou onw mureu, on naar te Iwgrijpen is, wordt hij door do Pftrijscho bladon voortdurend lastig gevallen om Inter view». 'lot dusver wftH wat hij mededeel de van elk hclang out bloot. Vlet name hel vraaggesprek in de „Petit Purlslen" was de onbeduidendheid zelve. Iets Inte ressanter Is echter wat hij an» een redac teur van de „Tumps" heeft medegedeeld omtrent zijn inzichten iu het Albaneusche probleem. Du .Temps" beschrijft dun verbannend als een nog jonge man, met fijne en niet temin sprekende trekken; zijn handdruk kort en energiek, Is die van een soldaat zijn mond, waarvan de hoeken naar be neden gatin, als hij spreekt, is gebiedend, hij lacht graag met een open lach. .Na te hebben opgemerkt, dat hij om trent den tegenwoordlgen toestand in Al bania volstrekt niets vertellen kan, om dat zijn correspondentie zorgvuldig on derschept wordt, verklaarde hij iiiuttemjn dat de positie van dpn prins heui op 't oogcnhlik nog ongunstiger leek dun Op hot tijdstip van zijn vertrek. „Toch luidden du gemaakte fouten van den aanvang af reeds de zaak van den vorst gecompromitteerd,,' vervolgde hij. „Sommige van die fouten "kouten op zijn rekening. Zoo heeft hij aan Alhanoeschc Mohammedanen den indruk gegeven, dat iiij het katholieke element te veel bevoor deelde. Maar om rechtvaardig te zijn, moet erkend worden, dat reeds de wijze waarop hij door Kuropa gekozen werd, onhandig was." Kn Kssad vertelt oen verhaalt van een Albaneeschen hoer, met wlen hij op de jacht over den urlns Hprak, en die als zijn meriting te kennen gaf, dat Kuropa zich tegenover Albania niet goed gedra gen had, ouidal men de Alhnneezen hee- ieniaal niet naar hun voorkeur gevraagd had. „De uitslag was, dat van den eert» ten dag af de prins von Wied door de Albft- noezen Is beschouwd als een vorst dien men hun van huiten af had opgedrongen. „Keu handig, energiek man zou het misschien nog wel hebben klaargespeeld. Maar de prins von Wied was blijkbaar niet in de wieg gelegd om te rogweren. „De oplossing? Ik zie die in het ver en dwaalde de stad uit, de weiden in en ai verder en verder van huis. Tenslotte, na een lange dwualtoclit, be reikte hij het dak van een boerenhuis, dat ver van den grooten weg, eigenlijk buiten alle beschaving en huiten allo moderne ontwikkeling gebleven was. De brave lieden, die het zeer afge- gen huis bewoonden, hadden nog nooit Ïh hun loven een lovende papegaai go- zien en toen zij de onbekende verschij ning op hun dak ontdekt hadden, waren zij zeer verschrikt. 116, dat prachtige beest moesten zij proberen machtig te worden. Kr werd een trapleer gehaald en de gelukkige „huiseigenaar" klauterde er op. De vreemde vogel, met zijn merk waardige» snavel en zijn heerlijk ge kleurde vederen, was nog steeds zijn gast gebleven. Toen de landbouwer ech ter hot dak bereikt had, en probeerde de papegaai te naderen, trachtte deze weg te konten en sloeg met zijn vleugels otu zich heen. Dat hielp hot zeer vermoeide dier eclitor niet, zijn vleugels waren niet meer in staat het zware lijfje te dragen. in zijn angst begon hij wat te stotte ren en te krijschen, doch tenslotte zei hij, stoer duidelijk, mot een stelligon klem toon op ieder woord, julHt, zuoals hij het had geloerd Nou, wat wou jo dan, kerel De boer was doodelijk ontsteld en bijna bad Itij do ladder losgelaten en was naar benedon gevallen. Ken grondtrek van den braven man was echter een natuurlijke beleefdheid. Hij nam dus zijn pel al. boog en zei: Neem me niet kwalijk, asjeblieft, ik dacht dat a eeu vogel was. tr«k van den prins en in het in handen nemen van de regeering door de Inter nationale controle-commissie. Deze com missie zou er waarschijnlijk in slagen de orde te herstellen zonder geweld te gebruiken. Ge kunt niet geloovcn hoe scherp de Alliance zen uit alle kringen zich rekenschap geven van de weldadi ge rol, die Kuropa in Albanië kan spe len. Hoe fel de haat ook moge zijn, en na een maandenlange worsteling, zou men het spoedig eens worden als de interna tionale commissie de administratie van het land in handen zou willen nement „Natuurlijk zou deze oplossing slechts oen voorloopige kunnen zijn. Na eenige maanden zou uien er toe moeten overgaan eene definitieve regeering to vormen en een staatshoofd te kiezen. Maar ook daarbij zijn de moeilijkheden niet zoo groot als men algemeen denkt. Sommigen verbeel den zich dat de Mohaminedaanscho Alba- neezen nooit een Christenvorst zullen aanvaarden. Dat is een absolute dwaling Wil de toekomstige vorst, wie het ook zij, ontsnappen aan de impopulariteit van den prins von Wied, dan is het vol doende dot Kuropa de che(p van het land en de vertegenwoordigers van de ver schillende streken bijeenroept om den naam van den nieuwen vorst aan hun goed keuring te onderwerpen. Ken soort van nationaal congres, als ge wilt. „Wat mij betreft, ik heb volstrekt do ambitie niet gekozen te worden voor deze functie, die ik reeds van de hand gewezen heb toen ze mij aangeboden werd in den tijd, dat ik Midden-Albanië bestuurde. Men kleze een man van actie, die do vereischte capaciteiten her.lt, en wij zul len ons gaarne voor hem buigen. „De taak van Kuropa in Albanië," zoo besloot de banneling, „is betrekkelijk een voudig. Als het aan de Alhancozen deni indruk geeft dat liet er ernstig naar streelt hun belangen to behartigen, zal alle weerstand verdwijnen als sneeuw voor de zon." I >at zij zoo I Huldiging Thomson. Men verzoekt plaatsing voor hot vol gende Bij het Nationaal Comité tot hul diging dor nagedachtenis van iftajoor Thomson is bericht, ingekomen dat het bestuur van den Ned. Voetbal Bond eon bedrag van f 100 tor beschikking van het Comité heeft gesteld. Ook van do Hangscho Esporantisten-Vorooni- ging kwam eon belangrijke bijdrage in. Nog dagelijks stroomen uit het ge heel© land do bijdragon toe, alleen Den Hang is nog ten achter, te meur te verwonderen waar Thomson ook als Raadslid zooveol vrienden had. Wil men inderdaad oen waardige hulde tot stand gobracht zien, een mo nument dat tot het nagoslaoht zal spreken, dan moet. do deelneming uit do Residentie uog beduidend toono- men. Tal van kleinere gemeenten geven reeds oon heel wnt schitterender voor beeld. Do Commissaris der Koningin in Zuid-IIolland bracht gistoron oon amb telijk bezoek aan do gemeenten Ca- pelïo n. d. IJttol, Nieuwerkerk n. d. IJsel en Oudowatnr. Do heer Sweerts was daarbij vergo- zold van don griffier dor Staten, Mr. de Monchy, on Mr. Van der Hoop, commios ter provinciale griffie. Onze officieren in Albanië. Generaal De Veer meldt uit Du- raÊzo Verhulst on Roimors zijn in goeden welstand, zullen naar Sjiak worden gebracht. De commissie zal hun in vrijheidstelling eischon, welke waar schijnlijk zal worden verleend. Midde lerwijl worden zij good behandeld. Invaliditeitswet. Men meldt ons uit Amsterdam Aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is door do hoeren J. 0, Peltenburg on II. J. Hagelen llzn., röspectiovolyk voorzitter en secretaris van een commissie gekozen in een opzettelijk daartoe bologdo vorgado- ring, uit en door tusschonperaonen ressortoorendo onder het district Am sterdam, oen adres gezonden, waarin zij or bij den Minister beloofd op aan dringen om maatregelen te willen nomen dat: 1". Ouden von dagen, die een aan vraag hebben ingediend om een ronte- uitkeering volgons art. 309 en 370 dor Invaliditeitswet niét meer, zooals in tal van gevallen is voorgekomen, maan den moeten wachten, nlvorens zij de beschikking van do Ryksvorzekerings- bank ontvangen1, 2". dot aanvragers, die van het be stuur dor Rijksverzekeringsbank een afwijzende beschikking ontvangen, tevens konnis wordt gegeven welke motiovon tot afwijzing hebben geleid en dat bovendien door do Rijksver zekeringsbank aan do tusschenpersonen bericht van do afwijzing, met de daartoe geleide motieven, wordt ge geven 3°. dat alsnog aan de tusschen personen die onkosten worden ver goed, welke zij voor het indienen van aanvragen hebben gemaakt, als porto's enz. 4*. dat de vergoeding van f 2 even tueel f2.50, ook aan de tusschenperso nen zal worden uitgekeerd voor die aanvragen welke door de Rijksverze keringsbank zijn afgewezen, doch door den Raad van Beroep of door den Centralen Raad nader worden toe gekend 5*. dat aan de tnsschenpersonen eveneens een vergoeding wordt ge geven voor die aanvragen, welke door de Rijksverzekeringsbank zoowei ais door den Raad van Beheer, eventueel den Centralen Raad worden afge wezen. Het adres is van een toelichting voorzien. De draadlooze tusschen Indië en Nederland. Naar hot Soer. Ilbld. mededeelt zijn eergisteren aaft den Landvoogd en den Minister van Koloniën rekesten verzonden, waarin concessio wordt gevraagd voor de inrichting van een draadlooze verbinding tusschen Indië en Nederland volgens de plannen- Geveke. Het rekest is geteekend door de Kamer van Koophandel, de han delsvereniging der drie hoofdplaatsen op Java, benovens vele personen van instellingen van landbouw. Het Suiker syndicaat heeft zijn adhaesiebotuiging aan hot rekest toegevoegd. Eerste Kamer. Bij do Eorsto Kamer zijn bij haar uiteengaan op reces nog onafgedaan gebleven de wetsontwerpen betref fende bepalingen in het belang van do personen werkzaam bij het laden en lossen van zeeschepen (stuwadoors wet) heffing eener inkomstenbelasting enz.wijziging van de wet op de Rijkspostspaarbankvoorziening in de gevolgen van het gelijktijdig aanhangig maken van een groot aantal beroepen betreffende invaliditeitBrcnto; wijzi ging van de Justitie-begrooting voor 1914 betreffende diverse onderwerpen on naturalisatio van K. Ursem en andoren. Vereeniging van kleinere en plattelandsgemeenten. Voor oen paar weken maakton wij melding van eon poging, dio wordt aangewend, ora te komen tot oen op richting eener vereeniging van kleinere en plattelandsgemeenten. Hoezeer daaraan behoeftp wordt gevoeld kan wal Meruit, bl(j»n, dat reeds thans, enkele dagen na do verzending eener circulaire aan de collegos van burge meester en wethouders der betrokken gemeenten, van ongeveer 100 dier colleges toozegging is ontvangen een voorstel tot toetreding aan den Ge- meontcraad te zullen deen. De totstandkoming mag nu reeds verzekerd worden geacht. Droogmakerij Wormer. Men meldt ons De aannemers Prins uit Sliedrecht, diè ongeveer 400.000 M3. baggerspecie uit de Zaan zullen baggeren, zullen deze volgens overeenkomst met het bestuur der Droogmakerij te Wormer, brengen in een der plassen genaamd do Poel. Hierdoor zal vermoedelijk ongovoer 15 HA. land op maaiveld worden ge bracht. De droogmakingsplannen ver krijgen hiermede meer kans op ver wezenlijking. De vennootschap zal zich thans tot de betrokken gemeente en waterschapsbesturen wenden rfiefc verzoek tot deelneming in hot benoo- digd aandeelenkapitaal. H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis van den oud-Gouverneurc Generaal van Nederlandsch-Indië, jhr. C. H. A. Van der Wijck, doen ver tegenwoordigen door haar eerste ka- morheer jhr. Van den Bosch. C. G. Frentzen. t To Schoveningen overleed in den afgeloopen nacht in Villa Elizabeth de heer C. G. Frentzen uit Leiden. Do heer Frontzen wns, nadat hij nit Borlyn zich hier te lande had geves tigd, sedert 1885 administrateur van A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij en sinds verleden jaar mededirecteur. Hij was lid van de Ned. Maatschappij v. Letterkunde. Zijn begrafenis is bepaald op a.s. Maandag op Rijnhoff te Leiden, ver trek om 10 uur van hier. Een Technische Hoogeschool voor Indië De Java-Bode deelt mee, dat de regeeringscommissie van advies over de vraag of de oprichting van een inrichting van meer uitgebreid tech nisch onderwijs in Indië wenschelijk ia, haar rapport aan de regeering heeft uitgebracht. De commissie is niet tot eenstem migheid kannen komen. Sommigen barer leden bevelen de oprichting van een school van meer uitgebreid technisch onderwijs aan, ofschoon de geraadpleegde vertegen woordigers van de groote industrieën dit geenszins algemeen doen. Eenige andere leden ontraadden dit plan, achten de uitbreiding van het onderwijs nan do Koningin-Wilhel- minaschooi te Batavia met één jaar cursus, waartoe, naar wij meenen, reeds plannen bestaan, voldoende voor de opleiding van goed onderlegde bouwkundigen. Daarnaast echter zou den zij, omdat vooral de landbouw industrie behoefte blijkt te hebben aan meer Ontwikkelde machinisten, een gelegenheid in het leven wenschen te zien geroepen, waar in de werktuig kundige vakken meer wordt gegeven dan op de bestaande technische scholen mogelijk is. Tenslotto zijn er enkele leden die de uitbreiding van het technisch ondër- wijs hier te lande onnoodig achten. Gisterennamiddag wilde een met netton geladen wagen op den Binnen singel te Vlaardingen uitwijken voor een automobiel. De netten haakten ech ter een op het trottoir staanden kin derwagen, waarin een kindje van 8 maanden lag, mot het gevolg, dat liefc kind onder den nettonwagen geslin gerd en gedood werd. Hot hoofd van het kind was verbrijzeld. (N. R. Crt.) Aan boord van do Ilarwichboot „Clacton" heeft onder de Engelsche kust een ketelontploffing plaats gehad. Volgens geruchten zouden er een of meer gewonden zijn. Een stoomschip is van Harwich ter hulpverleening vertrokken. Door do locomotief gegrepen. Woensdagavond om 11.10 stak de heer J. N. De Rot. agent dor II. IJ. S. M. op het emplacement van het station D. P. do rails over en stapte juist op het houten perron, toon hij word gegrepen door locomotief H. M. G08, bestuurd door den machinist De Pauw, die bezig was een goederentrein te rangeeren. De hoer De Rot werd op den grond geworpen en bekwam inwendige kwetsuren. Do hulp van dr. Cahen werd inge roepen, die constateerde, dat 2 ribben gebroken waren. Tevens had do heer De Rot wonden aan het hoofd en handen bekomen. Hij word per rijtuig naar zijn huis gebracht. Zijn toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Gisterenavond tusschen negen en halftien brak een kleine uitslaande brand uit in den hoedenwinkel van wed. PintoVan Gelder te Groningen. De oorzaak is het vallen van een vonk in tule étalage-versiering, toen een leorlingotje dat alleen thuis was, de lamp wilde aansteken. De heer L. Huizinga trachtte met een sproeislang het vuur to blusschen. De brandweer die gealarmeerd werd, was daarop spoedig ter plaatse, sloeg de ruit in en bluschte het brandje met eenige emmers water. De étalage brandde geheel uit. De inboedel was voor f 500, de winkelinventaris van f 3000 ver zekerd. - (N. Gr. Crt.) Jk Auto-ongeiuk. Men meldt uit Tholen aan de N. Ort. Gisterenochtend te hnlfnegen ge raakte de auto van den heer Kleyn te Bergon-op-Zoom waarin zaten de hee- ren dr. Van der Lek, tuinbouwieeraar te Wageningen, Van den Broek Goes Debak uit Wemeldinge en J. Stoutjes- dijk uit Tolen, te water. Eerstgenoem de werd door den stroom meegevoerd hij was reeds zinkende, toen de schil der Schot hem redde. Ook de andere personen, die op den kap van de auto waren gekropen, werden gered. Na bijgebracht te zijn en schoone kloeren te hebben aangetrokken, kon den allen de reis vervolgen. Voor Domela Nieuwenhuis, die, naar hij meedeelt, aan armoede ten prooi is geworden, wordt in de anarchisti sche pers een oproep gedaan om fi- nancieolon steun. Er heeft zich een commissie gevormd om tot dat doel geld in te zamelen. De eerste peren. Te Culemborg zijn Vrijdag in den tnin van de wed. S. Davids de eerste peren geplukt door den fruithandelaar 0. Jansen. Mazelen. Te Enkhuizen en omgeving heerscht een kwaadaardig soort mazelen, waar aan te lEnkhnizen reeds 20 kinderen en te Boveukarspel-Grootebroek 15 kinderen bezweken zijn in één week tijds. Bouwstaking te Haarlem. Een tusschen de patroons- én werk lieden-organisaties gehouden bespre king heeft geen resultaat gehad. Gistermorgen is te Middelburg de 11-jarige Leendert Broodman dooreen woest geworden koe tegen een boom gedrukt en een half uur later in een in do ouderlijk© woning overleden ten gevolge van de bekomen zware inwen dige kneuzingen. Kanaal Arnhem-Geldersche Achterhoek. 'Naar de Arnh. Ct. vernoemt, zal op Zaterdag 18 dezer te Doetinchem een bijeenkomst gehouden worden ter be spreking van het nieuw ontworpen kanaalplan ter verbinding van Arn hem mot den Geldérschen Achterhoek en Twente. Hierbij zullen vertegen woordigers van gemeentebesturen, van Kamers van Koophandel, Statenleden, industrieelen en^andere belangstellen den uitgnnoodigd worden. De heer Wisboom, wethouder van Arnhem, zal het plan nader uiteen zetten. Hot is gebleken dat bij den jongsten hevigon brand te New-York is omge komen do 22-jarige tijdelijke brand wacht Ilondrik van Luttervelt, Neder lander, wiens ouders te 's-Gravenhage wonen, waar zijn vader timmerman is. Hij werd bedolven door en dood te voorschijn gehaald van onder het puin dor ingestorte tweede verdioping van het huis waarin de brand woedde en was 6 weken tevoren gehuwd. (N. Crt.) Een paar eeuwen ten achter. In een hoofdartikel van de „Gooi- scho Ct.", „christelijk-historisch week blad voor hot Gooi en Omstreken", treft men de volgende puriteinsche beschouwing aan In deze geestelijke bedoeling is het zonde, dat de Christen zich vermeng© met de politiek dezer wereld; zoodra hij dit doet, verliest hij zijn karakter als afgezonderde en wordt, als Josafat, „gelijk Achab". Vele Christenen dwalen op dit punt. Zij meenen geroepen te zijn om den Staat te bekeeren, en laten zich daar om afvaardigen als volksvertegen woordigers in het Parlement dezer wereld, die, zooals de Schrift ons leert, onder den duivel staat, door hem beheerd wordt: hij is immers de god dezer wereld (2 Kor. 44). Lid te zijn van de wereld-regeering is dus, volgens de Schrift, lid te zijn van een vereeniging, aan welker hoofd de satan staat, en dit is niet anders dan een poging om Christus met Belial te vereenigen, 't geen een Godonteerende zonde is. Het lichaam van Christus (do gemeente waarvan ieder Christen een onderdeel of lid is) mag zich in geen enkel opzicht ver mengen met het lichaam van den satan. En indien er al van zulk een veroeniging geen onmiddellijk gevaar te vreezen is, dan stelt de Christen, die zich met de wereld-politiek ver mengt, zich niettemin bloot om, zooals met Josafat gesohiedde, voor een Achab aangezien te worden. Maar in onzen tijd trachten vele hemelburgers het rijk van satan zoo nabij mogelijk te komen, ja, in zijn leger zich met zijn soldaten te vermengen en onder hetzelfde hoofd te dienen, in de hoop, dat legér door hun invloed te bekee ren of ten minste het te bewegen, hen behulpzaam te zijn in de bevor dering der belangen van Gods Rijk. Ziet men dan niet in, dat het zonde is, den Kanaiiniet om hulp te vragen inzake het Godsrijk? |Kan dit Gods wil zijn Integendeel. De Geest tder Schrift is niet te leunen op den arm des vleesches, niet te betrouwen op prinsen. De Nederlander aan wie wy het te danken hebben dat de aandacht op dit anachronistische verschijnsel viel, schrijft erbovenis dat christelijk- historisch? De Koningin staat aan het hoofd eener vereeniging „aan welker hoofd de Satan staat"de Kamerleden zijn leden van een lichaam dat „onder den duivel staat" Het is in elk geval de moeite der vermelding waard als een staaltje van geestelijke barboarschheid. (N. Ct) De staking te Zaandam. Over de staking in het houtbedrijf te Zaandam schrijft de heer H(arine) in het anti-revolutionaire orgaan „Het Week blad" het volgende „Zaandam roept om het einde." Was het eerst de vraag om een o.l. iter billijke loonsverhooging, thans schijnt ie sociale strijd te Zaandam een nieuw etadiuiu ingetreden. Na het gebeurde der fcatste dagen kan door de niet-t 'hriste- fljke georganiseerde arbeiders moeilijk neer ontkend worden, dat het nu ook publiek gaat om de macht in het bedrijf. 41* men werkwilligen op zoodanige wijze gaat „overtuigen" van het verkeer de om den arbeid te hervatten, dat de een bijv. den volgenden dag zenuwziek bed ligt en een ander den nacht ge wapend opzit, uit vrees voor molestatie, dan bewijzen zulke daden genoeg. Da den die hoe kan het anders een aietgeringe wijziging brengen in de sym pathieën der Zaandam'sche burgerij. Men beluister»' maar de gesprekken op straat. Voor onze in stakingzijnde of wil wen uitgesloten Christelijke arbeiders is het een moeilijke positie. Zij veroordeelen onvoorwaardelijk het stelsel van de machtsquacstie. Zij hebben herhaaldelijk getracht, door onderhandeling, den bedrijfsvrede weer te herstellen. Kn zouden ook zonder twijfel resultaat gebad hebben zij het min der dan men gehoopt had indien ze ook thans niet terwille van de machts- qnaestie, tegenover de „roode" bon den moesten deelen in hetzelfde lot: het geen uit tactisch oogpunt mag verdedigd worden, inaar inderdaad een onbillijke en onrechtvaardige houding is. Kn dagelijks wordt de ramp over on ze gemeente grooter. Uit moreel en materieel oogpunt. Wat zal er van de onderlinge verhou ding van patroon en arbeider in de naaste toekomst moeten terecht komen hij de huidige positie? Kn van de verhou dingen van arbeider en middenstander, die hunkert ook al naar het einde uit financieel belang? Vooral als de stakings-* naweeën zich ook in het winterhalfjaar voortzetten. Ook ons gemeentelijk budget roept om het einde. Hoeveel duizenden guldens havengel den zouden nu reeds minder dan anders ontvangen zijn? Kn hoeveel duizenden guldens zal de inkomstenbelasting een volgend jaar minder opbrengen, gezien de ontzettende verliezen, geleden door pa troons, middenstander en werkman? On gedacht nog de stijgende uitgaven ten laste van het Burgerlijk Armbestuur. Hoe- velen zullen straks werkloos zijn stel al er werden geen rancunomaatregelen ge nomen wegens bet zich niet onmiddel lijk herstellen van het bedrijf? Hoelang zal hot houtbedrijf noodig hebnen om z'n vorige positie weer in te nemen; want hoever is de industrie in deze wekenlan ge staking achteruit gegaan, niet het minst look tot schade van den werkgever? En dat alles in dezen tijd, nu Zaan- dam's financiën een crisis doormaken, zooals nooit te voren. Zaandam verlangt naar het einde." GOUDA, 11 Juli. Gisteren promoveerde aan de Rijks universiteit te Utrecht, tot doctor in de Nederlandsche Letteren, na ver dediging van het proefschrift „De Doelistenbeweging te Amsterdam in 1748", de heer N. J. J. de Voogd, leeraar aan het gymnasium alhier. Tot lid der Synode der Ned. Herv. Ilerk is benoemd de heer P. W. Kamp- Ikizen alhier. Koninginnefeest. De Commissie van Oponbare Feesten I sal Dinsdag 14 Juli a.s. des avonds kalf negen in de bovenzaal van „'t Schaakbord" bijeenkomen, teneinde te overwegen of en zoo ja op welke wijze op 31 Augustus feest zal worden ge vierd. Ter Ilall's nieuwste Revue. Naar ons ter oore is gekomen zal leer waarschijnlijk op Dinsdag en Woensdag in de kermisweek, 28 en 29 Juli in de Nieuwe Schouwburg een opvoering worden gegeven van Henri ter Hall's nieuwste revue„Pas 1er op", welke overal waar ze ging een reusachtig lachsucces had. Deze opvoeringen zullen, naar wij vernemen, geheel afgescheiden zijn van de gewone vermakelykheden die van wege de Sociëteit „Ons Genoegen" in de kermisweek worden geboden. De „Witte Bioscoop". Zomerweer en bioscoop-bezoeken ;aan in den regel niet best samen. Toch hebben wij gisteren eens gepro- 2srd hoe het met dit weer in de oscoop is en werkelijk, het bleek niet leen uit te houden, doch het was de „Witte Bioscoop" zelfs aange- koel, zoodat men van het pro- aa kon genieten. Het gewone Internationaal journaal allerlei nieuws uit het buitenland, "l de natuuropname ons naar Rus- verplaatst, van welk land mooie len werden vertoond. Het pro- a bevat verder een mooie dra- i© schets, getiteld „Moeder", geheel gekleurde film en een aar nummers. hoofdnummer is getiteld „In kronkelingen van den Slang". Niet door den inhoud is dit een it nummer, maar meer door verschillende natuuropnamen van drietal tijgers in de wildernis en paar reuzen-slangen uit de Brit- sche Koloniën. Ter aanvulling zijn er verder een paar aardige komische nummertjes. De heer van Zuijlen zorgt voor goede piano-begeleiding, terwijl de heer Steenbergen veel zorg aan zijn expli catie besteedt en vooral in de komische nummers het publiek hartelijk laat lachen. De Rembrandt-etsen van de Kaarsenfabriek. Nufie Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek Gouda alhier bij de verschil lende winkeliers de door haar uitge geven prachtige reclame Rembrandt- etsen tentoonstelt, willen wij nog even de aandacht er op vestigen, welk een inderdaad zeer artistieke reclame door deze fabriek daarmede wordt gegeven. De Rembrandt-Etsen, in uitnemen de reproductie weergegeven, zijn ver deeld over drie portefeuilles, welke elk 12 reproduction bevatten met bijschrif ten, terwijl in de eerste portefeuille ook nog een levensbeschrijving is op genomen van den grooten meester. Deze "portefeuilles bevatten afzon derlijk Bijbelsche voorstellingen, por tretten en landschappen. Door op deze wijze het groote pu bliek in de gelegenheid te stellen in eigen huis te kunnen bewonderen het geen door Rembrandt's kunst is gewrocht, heeft de Kaarsenfabriek oen verdienstelijk werk gedaan. Tot heden was het slechts woinigen vergund zich de vrij dure reproduc ties aan te schaffen, die er van Rem brandt's werk in den handel zijn ge bracht. Door de Kaarsenfabriek zijn ze nu algemeen goed geworden. Men verzuime niet bij den winke lier, die u de Kaarsenfabriek-artikelen levert, deze pracht-portefeuilles te gaan Contractbreuk. Naar aanleiding van oen persoon lijke quaestie tusschen de firma Peters Binnendijk, sigarenfabrikanten al hier mot een hunner werklieden, die slechts enkele uren in hun dienst was, hebben 17 sigarenmakers van dio fa briek heden het werk neergelegd waar door zij zich aan contractbreuk hebben schuldig gemaakt. Drie "sigarenmakers zijn aan den arbeid gebleven. Boskoop. Een dochtertje van den metselaar F. W. van den Akker hier trof Donderdag het ongeluk mot een fiets in de diepe wetering langs het Toronpad te rijden. Een tante van het meisje haar willende redden sprong or pardoes bij. Gelukkig werd het on geval door verschillende personen opge merkt en werden beide drenkelingen op het droge gebracht. Op het graf van wijlen den hoer J. W. de Ru ij ter is vanwege do Pomo- lohische vereeniging, waarvan de ovor- ledene lange jaren bestuurslid was, oen gedenkteeken met opschrift geplaatst als blijk van hulde van de leden voor|de groote verdiensten van den overledene in het bqlang van don tuinbouw ver richt. Bij beschikking van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Han del is ingotrokken de aanwijzing van I. Ie Feber, alhier, als tusschenpersoon voor het behulpzaam zijn van 70-jari- gen bij het aanvragen van rente in gevolge art. 370 der Invaliditeitswet. Waddinxveen. Vrijdag hield de Raad dezer Gemeento weder verga dering. Afwezig was de heer van der Tor ren, wethouder. Het. verslag der vergadering van 26 Juni jl. wordt onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt een en ander mede naar aanleiding van de opmer kingen door de heeren Alblas en Hij- koop gedaan in de vorige vergadering naar aanleiding van het niet- en niet tijdig ontvangen van het Raadsverslag. Hierna wordt mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Op een verzoek van W. Vergeer om ontheffing van zijn aanslag in den Hoofdei. Omslag 1914 wordt gunstig beschikt. Eveneens wordt gunstig beschikt op een verzoek van A. v. Eeuwen om een brug te mogen leggen achter zijne woning. Vervolgens zijn ingekomen reclames inzake Hoofd. Omslag en schoolgeld- belasting van A. Versluis, W. v. Eijk, A. Oudijk, wed. J. v. Helden, H. Brinkhorst, H. J. Bulder. P. Zwanen burg, A. de Bruijn, W. A. Kraan, J. v. Willigen, K. Zwanenburg, E. Schouten, A. Vis Jr., P. D. Stuurman, T. Versluis, R. Doornendal, C. Kort lever, J. Stolp en J. v. d. Kraats. Reclamanten znllen worden opge roepen om voor de Fin. Commissie te verschijnen en deze zal daarna ad vies uitbrengen. Het schoolgeldkohier over Juni j.l. wordt vastgesteld tot een bedrag van f 145.—. De balans- en winst- en verliesre kening der Gasfabriek over 1913 wordt goedgekeurd. De wijziging der begrooting voor 1914 wordt tot eene volgende verga dering aangehouden. Daarna wordt de openbare verga dering gesloten en wordt overgegaan in besloten zitting. Door de gemeente-politio alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een vrouw, die gebruik had gemaakt van niet vojgens de voorschriften geijkte maten en gewichten. Bij de in aanbouw zijnde kurkwa- renfabriek aan de Noordkado alhier had hedenochtend een ongeluk plaats. Een metselaar viel vi^n een circa 2 Meter hoogen ladder eü géraakto door don val bewusteloos. Per handwagen werd hij huiswaarts gebracht, zijn toe stand is redelijk wel. \Bergambacht. In deze gemeente komen ntan den Hoogendijk weer ge vallen van mazelen voor onder de kin deren. Gelukkig heeft de ziekte geen kwaadaardig karakter. Hot bestuur van de Krimpener- waard heeft, na gehouden aanbesteding aan don stratenmaker Woudenberg te Ameide gegund het maken van 1300 M. bestrating voor hot paardenspoor in deze gemeente, voor de som van fO,37V'2 Per strekkendon metor, met bijlevering van zand. (N. R. Ct.) Krimpen a. d. Lek. Bij hot stel len eener machine kwam de monteur D. de Man Vrijdagavond to vallen, hij werd mot een ernstig gekwetst been opgenomen. Door den te hulp geroepen geneesheer dr. W. Mars, werd hij por auto huiswaarts vorvoerd. Bij het aan boord gaan stapte L. Bijkerk mis en kwam in de wetering terecht. G. d. Jong, die het ongeval bemerkte, mocht er in slagen den drenkeling behouden op hot droge te brengen. Benoemd tot tijdelijk onderwijze res aan school no. z' riiej. A. C. Wepster. Krimpen ajd. IJ nel. Bij het ver laten van de veerpont alhier geraakte Dondordag oen auto te water. Twee der inzittenden wisten zichzelf te red den, terwijl de derde door do veerlie den uit het voortuig werd gehaald. Met behulp van twoo paarden werd do auto uit het water getrokken. Bij onderzoek bleek, dat do auto defect was. (Sch. Ct.) Lekkerkerk. De koopman P. Bruins alhier, had Donderdagmiddag hot ongeluk, dat zijn paard, dat in de weide liep, viel en oen zijner pooten brak, hetgeen den heer Bruins een groote schadepost bezorgde nog den zelfden dag is het dier naar de Blacht- plaats te Rotterdam vervoerd onT af gemaakt te worden. Oudewater. Dezer dogen was G. de Wilde 40 jaar als smid werkzaam aan de machinefabriek „de Hollandsche IJsel" alhier. De directie der fabriek schonk hem voor zijn trouwe diensten een gouden horige met inscriptie. Zevenhuizen. De Gemeenteraad hoeft het aanvangsalaris der onder wijzers met f 50 verhoogd en op f 600 gebracht. Groententeelt als bron van inkomsten. Schoonhoven. In de Donderdag avond j.l. gehouden vergadering van „Schoonhovensch belang" is, naar de „Schoonh. Crt." meldt, het volgende medegedeeld omtrent de pogingen om in de omgeving van Sehoonhoven groententeelt te verkrijgen De heer C. H. Claassen, Rijkstuin- bou wieeraar te Boskoop, heeft een bezoek aan onze gemeente gebracht en onderzocht, of de grond in de om-' geving voor groententeelt geschikt is. Hij kwam tot de slotsom, dat de grond rondom Schoonhoven zich overal uiter mate daarvoor leent. Om nu te bewer ken, dat men zich in de on deze teelt gaat toeleggen, is het n< zakelijk, dat te Schoonhoven een proef tuin wordt aangelegd, die toont welke resultaten met groententeelt zyn te bereiken. Aan het hoofd van zoo'n tuin, die pl.m. 1 Va H.A. groot moet zijn, moet een tuinman staan, die aan belangstellenden alle gewenachte in lichtingen verstrekt en als raadsman kan optreden voor hen, die met groen tenteelt wenschen te beginnen. De koeten van den aanleg van een proef tuin kunnen geraamd worden op 5 6 duizend galden, terwijl de j&arlijk- ache kosten op f 1000 begroot kannen worden. De tuin moet worden ge ëxploiteerd over een tijdvak 10 jaren. Het Rijk en de provincie verleenen subsidie, en voorts kan aan plaatsen uit dè omgeving, aan Spoor- en Boot maatschappij om steun worden ge vraagd. Het beste is, dat de gemeente die natuurlijk ook bijdraagt de exploitatie ter hand neemt, doch nood zakelijk is dit niet; een plaatselijke vereeniging kan er zich ook mee be lasten de gemeente verleent dan aan deze vereeniging steun. De kosten, aan den aanleg van den tuin besteed, be hoeven volstrekt niet als verlies ge boekt te wordenwat voor dit geld verkregen wordt, ramen enz. behoudt zijn waarde en kan later verkocht worden. De gemeente moet zoo'n proeftuin met een cursus voor theo retisch tuinbouw-onderwijs, die er by behoort, doch waaraan vrijwel geen kosten verbonden zijn, beschouwen als een inrichting voor onderwijs, als een soort school. De heer Claassen zal eon en ander in een rapport nader ontwikkelen. Als dit rapport bij het Bestuur is inge komen, zal het in een ledenvergadering ter tafel worden gebracht. Opg-ave van Personen dio zich gedurende de week van 3 3 Juli tot 10 Juli in de Gemeente ge vestigd of deze verlaten hebben. GE VESTIG DEN K. Vroekon, uit Nieuwer-Ainstel, in Wijdstraat 41. A. Oskam, uit Waardor, in Wil lens l6w». C. J. C. de Haan, uit Vinnen, in L. Tiendeweg 33. C. Boot, uit Utrecht, in v. B. IJzen- doornpark 3. G. Bosnia, uit Ileoronvoeu in Bo gen 67. C. J. J. Boers, uit don Haag, in L. Tiendeweg 94. H. van Dorp, uit Rotterdam, in Gouwe 207. A. E. Wagemans, uit Iloovon, in Gouwe 31. C. Mulder, uit Haastrecht, in Tnrf- singel 64. L. van Achthovon, uit Oudowator, in Slapperdol 14. G. Verheul, uit Reeuwijk, in Spoor straat 26. K. Vuyk, uit Rotterdam, in Spie- ringstraat 67. Wed. Kuipers, goh. in Holtkamp uit Schiedam, in Markt 39. G. van der Velde, uit Haskerland, in Gouwe 204 (boven). M. A. 0. van As, uit don Haag, in Bleekersingel 30. J. C. van den Bosch, uit Utrecht, in Krugerlaan 51. J. M. van Riet, uit Breda, in Poper straat 98. H. van Stavoren, uit Utrecht, in Turfmarkt 3. VERTROKKENEK A. E. W. V. Jaspers, uit Bleekers- singel 61, naar Utrecht, Vischmarkt 9. J. M. van Roon, uit Groenendaal 10, naar Rotterdam, Nieuwe Binnon- weg 246a. C. Huisman, uit M. Verlaat 9, naar Leiden, Beestenmarkt 38. S. Cats, uit Fluweolensingol 35, naar Utrecht, Ganzenmarkt. R. van den Berg, uit Vost 18, naar Looscluinen, Wellust 57. J. J. van Amersfoort, uit Looiers- poort 16, naar Goerle, Tilb. weg A 2146. W. C. Dansdorp, uit Crabothstraat 40, naar Handenberg, Station. W. J. A. Begeer uit Turfmarkt 108, naar Boskoop, Ham 2s. P. M. A. van der Paauw, uit Botb- straat 45, naar Amsterdam, Vaart- straat 16. G. J. Ferwerda, uit Keizerstraat 13, naar Leeuwarden, Westerstraat 1. L. Hoek, uit Muilenpoort 14, naar Amersfoort, Lousderweg 162. Predikbeurten te Gouda. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10!/j uur. SENDELFT. Ds. II. VAN AS- GROOTE KERK. Vroegpreek te 7l/a ure. Ds. BERREL- BACH v. d. SPRENKEL. Voorm. ten 10 ure. Ds. CANNE- GIETER. Nam. ten 2 ure. Geens dienst. KLEINE KERK. Nam. ten 2 ure. Ds. DEUR. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 nre. Ds. Th. SCHAR* TEN. Bediening H- Avondmaal. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 16 Jnli. Ds. BIJL. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.5 te Christian8und, laagste stand 760.3 te Valencia. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke wind uit oostelijke richting, droog weer, geringe kans op onweer, wellicht nog warmer. Aanvragen van worknemers op 10 Juli. v* Volwassenen: 1 timmerman, 1 opperman, 1 machinist, 1 kellner, geurende de kermis. 2 pakhuisknechten, 1 loopknecht, 1 werkman zonder vakkennis.^ Halfwas of aankomende 1 stoker, 1 loodgieter. Leerlingon en jongens 2 klerken. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen 1 werkman zonder vakkennis. Leerlingen on jongens 2 jongens zondor vakkennis. Zondagsrust voor melkboeren. Naar de „(louwenaar" meldt, is na oen hier Ier stede dezer dagen gehouden vergadering, waarin door den heer 1'. J. Kolijn het woord is gevoerd voor een 30- taj melkboeren van hier, eeu commissie benoemd, welke zal trachten Zondagsrust voor de melk hoeren to verkrijgen, door on Zondag geen melk te doen verkoopen of to venten, of den verkoop daarvan te lutperkon. De toestand in Albanië. Do Noderl. Officieren. Generaal do Voor hooft heden uit Valona het volgend telegram ge zonden aan den Minister van Oorlog: Snollen, Doorman en Malinckrodt, zijji gisterenavond aangekomen. Ze zijn in goeden welstand. Ook do an deren maken kot goed. llaagHrim TraiuwogMtnking. Men meldt ons dat door do beambten der llaagsclie TrarnwegiiiaaUehapplj ge stelde eischon door do Biroctie zijn af- g e w o z o n. Vermoedelijk r. al mor gen de staking uitbreken. Hedennacht komen de beambten, die allen georgani seerd zijn, in vergadering bijeen, ten einde pen definitieve beslissing te nemen. Staking opgeheven. De staking te Almelo is hedenmorgen officieel opgeheven. De vrije Zaterdag middag blijft gehandhaafd. Des morgen» zal een half uur vroeger worden begon nen. Na 's avonds 8 uur zal i toe slag op het loon worden uitbetaald. Het O. M. bij do Rechtbank to Zwolle oischto heden togen don bornch- ten inbreker Buay, 9 jaren gevange nisstraf. De toestand in Mexico. De Frankf. Zeitung, vornooint, uit New-York dat de indruk gevestigd is dat generaal Villa thans do (torste persoon is. Dc spoorwegstaking in Italië. Home, II Juli. De Trlbuna meent te wet Ai, dat de lichtingen spoedig onder de wapenen zullen worden geroepen. Van andere zijde wordt de mogelijkheid van een spoorwegstaking "uitgesloten geacht. 10 Juli 1913. Veiling Houtmansgracht 4 uur. Peulen 3 tot 7 cent per pond. Doperwten van 4 tot 8 cent por pond. Bloemkool van 5 tot 9 gld. por 100. Wortelen van f 1.50 tot f 3.— per 100. Kropsla van f 1.— tot f 2.por 100. Tuinboonen van 4 tot 6 gld. por 100 pd. Snijboonen 40 cent por 100. Spercieboonen v. 20 tot 35 ct. per 100. Rabarber van 3 tot 6. Komkommers 1" soort 7. 2« 3. GEBOREN10 Juli. Antonia Aagje, ouders A. Broekhuisen en A. Pnit. OVERLEDEN: 9 Jnli. G. 8. Ver geer, 5 i. 10. B. II. Meijer, 5 j. ONDERTROUWD: L. Bloot en M. 8. Keller. W. van Eijk on A. G. Woerlee. P. C. Alblas en M. Jonkman. J. E. Pooruik te 8chagen en J. A. Hoogendijk van Cappellen.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 4