DE JONG'S Elrxnen land. Ingezonden Mededeelingen. DAALDERS CACAO to* - in busaen •m en pa-KJea1 Gemengde Berichten. Stadsnieuws. KERKNIEUWS. MARKTBERICHTEN. POSTEBIJEN Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht. Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam - - - - - - 1 Valona zelf is zoo goed als geheel onverdedigd. De consuls en de com mandanten der Italiaansche en Oos- tenrijksche oorlogsschepen hebben tus- schen de haven en de stad een neu trale zone vastgesteld, waarheen de bevolking zich kan begeven om zich aldus te beschermen. Albanië heeft uit Oostenrijk op be stelling 12 stukken geschut ontvangen, doch de Hollandsche officieren weige ren om daarmede iets uit te voeren, omdat de kanonnen te oud zijn. De opstandelingen hebben op de heuvels rondom de stad het geschut opgesteld, dat zij op de regeeringstroepen ver overden. t De brieven der opstandelingen aan de gezanten van Italië, Rusland, En geland en Frankrijk werden Vrijdag- raiddag overhandigd. Zij zijn in eer biedigen toon gesteld. De rebellen verzoeken de gezanten bemiddelend te willen optreden bij de'samenkomst te Sjiak, waar de opstandelingen hun wensch zullen te kennen geven om onnoodig bloedvergieten te voorkomen. De gezanten besloten de gezanten van Oostenrijk-Hongarije en Duitsch- land met de wenschen der rebellon in kennis te stellen en in hun antwoord er op aan te dringen, ook aan de vertegenwoordigers der andere mo gendheden zulke brieven te zenden. Eerst daarna zal men een beslissing nemen. Kapitein Fabius neemt ontslag. Uit Durazzo wordt dd. 19 Juli geseind dat Irij een inspectie van de artillerie-af- deelingen Zaterdag door Vorst Wilhelm, welke tevens beoogde gunstige posities vast te stellen voor het aangekomen berg- gesehut liet de Vorst zich voorlichten door den beeldhouwer Gurschner. Kapitein Fabius achtte zich hierdoor gepasseerd en heeft daarop zijn ontslag ingediend. Rusland. Rusland's ontwaking. De reis van President Poincaré naar Rusland is voor soöimige organen der Fransche pers aanleiding op de mili taire krachtinspanning te wijzen, door Rusland in den laatsten tijd aan den dag gelegd. De „Matin" doet dit met bijzonderen nadruk in een telegram uit Petersburg van zijn bijzonderen oorrespondent. De reis van president Poincaré, aldus laat zich deze uit, heeft plaats op een oogenblik, waarop de buitengewone ontwaking van Rusland luisterrijk aau het licht treedt. Op alle gebieden van den menschelijken arbeid, landbouw, handel, industrie, leger, ma rine, openbaar onderwijs, zijn in zeer korten tijd reusachtige schreden afge legd. De Russen van allo standen en beroepen zijn zich met óón slag, van de ontzettende macht van hun land bewust geworden. Zij willen,"dat deze macht ook voor het buitenland, ook voor hun tegenstanders zichtbaar zal zijn. Op de vergrooting van het Duit- sche leger heeft Frankrijk met de wet op den driejarigen diensttijd en Rus land met een vermeerdering van zijn legercontingent geantwoord, die aan het Russische Rijk in de eerste maand van 1916 een verplettérend overwicht op alle Europeescne legers zal geven. Rusland, geheel alleen, zal een vredes- oontingent bezitten, dat in aantal de vereenigde legers van het Drievoudig Verbond overtreft. Dank zij den spoe- digen bouw van strategische spoor wagen zal Rusland evenwel als de andore militaire Mogendheden tot mo bilisatie kunnen overgaan. Van dezelf de krachtinspanning geeft de Russi sche marine blijk, wier begrooting thans, zelfs die van Engeland te boven gaat. Rusland, die nog geen 8-tal ja ren geleden, als militaire Mogendheid gering geschat werd, is op weg de sterkste milit. Mogendheid te'worden, die de wereld ooit heeft gezien. Rus land wil geen oorlog, evenmin als Frankrijk. Keizer Nicolaas zeide nog eenigen tijd geleden tot een Fransch diplomaat: „Wij willen sterk genoeg zijn, om den vrede te kunnen afdwin- gen. Rusland zal sommige handelingen van Duitschland, als daar zijn, de zen ding van Liman von Sanders naar Constailtinopel en de arrestatie van geziene Russische onderdanen onder voorwendsel van spionnage of ook de heftige taal van correspondenten van Berlijnsche bladen niet meer toelaten. Sedert eenige maanden reeds spreekt de Russische diplomatie op een nieu wen toon met de Duitsche diplomatie. Vroeger was die toon aarzelend, thans is hij vast. Tot dusver heeft Duitsch land zioh eenige vrijheden met Rus land kunnen veroorloven. Thans vreest het Rusland. Er zijn in Petersburg nog maar eenige weinige politici, die een Fransoh-Russisch-Duitsche entente voorstaan. Zulk een entente wordt steeds minder mogelijkFrankrijk en Duitschland zijn door het verleden ge scheiden, Duitschland en Rusland zijn echter door de toekomst gescheiden. Deze toekomst zal een ontzettende Duit8ch-Russische oorlog op oecono- misch gebied zyn. Emorkand. De Duitsche kroonpr. naar Engeland De Londensche „Standard" deelt naar de Maand. Crt. meldt, mede, uit goede bron vernomen te hebben, dat de Duitsche kroonprins bij het bezoek van de Duitsche vloot aan Portsmouth, dat in den herfst van dit jaar plaats heeft, waarschijnlijk het commando van do vloot op zich nemen en in verband hiermede een week in Engeland vertoeven zal. Zooals men weet, is de kroonprins chef van het 11e huzaren-regiment, dat zich te Aldershot in garnizoen bevindt. Bij dit bezoek hoopt hij zijn regiment te kunnen inspecteeren. In officieele kringen te Berlijn is van dit plan echter niets bekend. Prins Hendrik te Petersburg. De correspondent van het Hbld. te Petersburg schrijft d.d. 2/16 Juli: De Nederlandsche kolonie te Peters burg beleeft onvergetelijke dagen door de aankoms van de „Zeeland", die Prins Hendrik der Nederlanden naar Rusland bracht. Toen Zaterdagnamid dag de „Zeeland" de rivier kwam op- stoomen bij 't mooiste zomerweer, stond er aan de Newa-kade, buiten de auto riteiten, gekomen om den Prins offi cieel tp ontvangen, een groote menigte geschaard, waaronder vele leden der Nederlandsche kolonie, uit wier midden een luid hoera opging toen Z. K. H. aan wal stapte. Wel vertrok Prins Hendrik, die Potersburg geheel incog nito bezocht, terstond per automobiel naar Zarskoje Selo, waar hij intrek nam in 't paleis van grootvorstin Maria Pavlovna, maar reeds Dinsdag hadden de Nederlanders de vreugde Z. K. H. weer in de stad te zien. Toen toch had er bij Hr. Ms. gezant, baron Sweersts de Landas Wyborgh, een déjeuner plaats, ter eere van den Prins, waar mede aanzaten de adjudanten van Prins Hendrik, de leden van ge zantschap en consulaat, het bestuur der Nederlandsche Vereeniging te Pe tersburg en een aantal andere leden der Nederlandsche kolonie. Gedurende en na het déjeuner had de Prins met allo aanwezigen een soms vrij lang onderhoud en toonde Z. K. H. een levendige belangstelling voor hun leven en werken. Den namiddag van denzelfden dag vertoonde zich Prins Hendrik nogmaals nn op eenen rapüt ten huize van den consul der Nederlanden, den heer Van Gilse van der Pais, waar ook groot vorstin Maria Pavlovna aanwezig was en waar een vijf-en-zeventigtal dames en heeren der kolonie aan Z. K. H. werd voorgesteld. De ontvangst, die den officieren van de „Zeeland" te beurt valt van officieel Russische zijde, is buitenge woon hartelijk, terwijl de leden der Nederlandsche Vereeniging hun best doen om den gasten hun verblyf alhier zoo vol afwisseling en zoo* vroolijk mogelijk te doen zijn. Zoo zat er Zon dag een 60-tal personen aan bij een feestmaal voor den staf der „Zeeland", georganiseerd door de Vereeniging en noodigde de heer Van Gilse van der Pais een groot gezelschap uit tot een. diner op zijn buiten bij Oranienbaum, in een too verachtige omgeving gelegen. Ook de matrozen en mariniers wor den niet vergeteV, en fuiven in het keizerlijke volkshuis, nu eens als gasten van de Russische marine, dan eens van de Nederlandsche Vereeniging, waarvan een aantal" leden zich wel willend ter beschikking stelde om als tolken en leiders op te treden. Nog menige gezellige bijeenkomst staat er te wachten én met groot leed wezen zal Petersburgsch Nederland aan 't einde dezer feestweek de „Zee land" weer zien vertrokken. Reuter seint uit St.-Petersburg Prins Hendrik der Nederlanden is, na een kort verblijf te Moskou, hier teruggekeerd en ging Zaterdagmiddag scheep op den kruiser Zeeland tot het aanvaarden van de thuisreis. Overste Thomson. Mevrouw Thomson heeft van den koning van Montenegro het kruis in de orde van Danilo ontvangen met een begeleidend schrijven, waarin de koning hulde brengt aan de nage dachtenis van den overleden held. Onze officieren in Albanië. Het toppunt van Albanies ondank baarheid schijnt nu toch genaderd te worden. Aan de Frankf. Zeit. wordt uit Du razzo geseind, dat de ontstemming tegen de Nederlandsche officieren al daar toeneemt. Het wordt steeds dui delijker, durft de Duitsche berichtgever seinen, dat de twee gevangen kame raden alsdan door de rebellen worden opgehangen. Pestbestry'ding in Indië. Het te 's Gravenhage gevormde Plaatselijk Comité voor de inzameling van gelden voor de pestbestrijding in Nederlandsch-Indië is door de op 16 Juni jl. gehouden collecte en de daarna afzonderlijke ingekomen bijdragen in staat gesteld een bedrag van f 20.300, ter beschikking te stellen van het Cen tral-Comité. De opbrengst der collecte bedroeg f 12.320,1372, de overige gel den zijn verzameld door middel van inteekenlijsten of als zelfstandige gif ten bij het Comité ingekomen. De staking aan de Tram in den Haag. Omtrent de dag van gisteren schrijft de Cousant: Kr waren boozo geruchten gegaan over de gebeurtenissen, die op dezen Zondag zouden plaats grijpen. Zelfs liep de tij ding, dat er in Rotterdam door een groot aantal bootwerkers zoo iets van een aan val op de „onderkruipers" zou zijn voor bereid. En gelijk het gewoonlijk met der gelijke geruchten gaat: de volksfantasie maakt van een mug een olifant, en zoo deden de meest sensationeels verhalen de ronde. Toch schenen ook de autoriteiten niet geheel zonder zorg, want er waren bijzondere maatregelen getroffen. In de kazernes bleven 's morgens de troepen go- geconsigneerd en op straat was hol. een merkwaardig vertoon van gewapende macht. Toen we in den loop van den morgen op het Plein kwamen, werd dit aan alle hoeken door marechaussees te paard bewaakt, en ook op het midden van 't Plein reden marechaussees stap voets heen f en weer. Wie staan Llcef, ging direcU aan den haal als hij zoo'n kranig, vurig paard in zijn richting ko men zag. En zoo werd het vormen van groepen van zelf belet. De wagens van lijn 8 genoten een bijzondere bewaking. Wanneer het publiek in- en uitstapte stel de zich aan beide zijden zoo'n forsche blauwe ruiter op. Bovendien bevonden zich marechaussees en agenten op de trambalcon8. Zoo marcheerde gedurende den morgen alles ordelijk. Het was zelfs niet bijzonder druk op straat. We zijn do geheele trambaan van lijn 8, tot aan do remise te Scheveningen, langs gereden. Het was een merkwaardig schouwspel, want het wemelde langs de geheele lijn van uniformen. De czaar van Rusland kan op stijn* tatyten niet strenger en niet bete* wcy-aen bewaakt. Marechaussees te paard, politie te paard, te voet, rijksveld wachters, alles stond op korten afstand van elkander langs de geheele tramlijn, van 't Plein tot aan Scheveningen, en op de drukke kruispunten waren do posten verdubbeld. Behalve deze vaste posten draafden langs den ganschen weg pa trouilles van marechaussees, zoodat het inderdaad den schijn had of we in staat van beleg verkeerden. Het publiek hield zich stil. Fietsers of rijtuigen, die de tram wil don volgen, moesten stoppen, tot er een grooten afstand was ontstaan. Van de trams zelf waren de open bijwagens zeer goed gevul^l, maar de eerste wagen bleef typisch genjoeg, gewoonlijk leeg. Het pu bliek schijnt nog steeds bang, dat, gelijk in de eerstti dagen, de ruiten zullen wor den ingegooid. Controleurs deden dienst op de trawal: nu en dan zag men ook een jongmensch iin burgerkleeding voor con ducteur fungeeren. De Duitschers zijn allen weer weg; hun komst is voor de directie een groot fiasco geweest. ,Zoo ging het vojbr zoover wij konden beoor- deelen, gedyijende den morgen overal ge regeld toe. Alleen lijn 8 was in dienst. De wagens Volgden elkaar snel op. De Hoofdcommissaris Versteeg en de com mandant der marechaussee Bauduin, in specteerden per auto den veiligheidsdienst. In den midd|ag hebben we nogmaals do geheele baan! van lijn 8 gevolgd, doch nergens eenig incident kunnen opmer ken. Er werd toen van de trams zeer druk gebruik gemaakt, en ook de voor wagens raakten langzamerhand bezet. Op verscheidene i wagens merkten we jonge lieden op, ill colbert-costuums gekleed en blootshoofds, |met de conducteurstasch op den buik. Dit merkwaardige soort „onder kruipers" trok zich over het algemeen van de vroolijkheid, die ze onder een deel van het publjek verwekte», weinig aan. De jongemenpchen verkochten pasjes, als of ze hun heele leven mog niet anders hadden gedaan. Het scheen ons toe, dat, do politiemacht 's middag» nog sterker was dan 's morgens. Wie de trambaan volgde, liep tusöchon een ona fgebroken file van uniformejn door; overal zag men do kolbakken der marechaussees, alle halten, alle hoeken ^raren bezet. Doof de Bosch- jos, langs iden Ouden Scherveningschen weg reden sterke patrpuilles van mare chaussees alsof ze in oorlogstijd naar vij andelijke trdepen zochten. Een groote nienschenmcnigte was nu op strtvat. De antioko Scheyeningsche omnibus.., profi- teerend van deze glorierijke dag* m, was voor dubbel j tarief te beklimmenMaar bezweek niettemin bijna onder de opeen gepakte mensohen. Hot viel niet te ver wonderen, dkt met zulk een bew.aking, zulk een eindelooze eere-wacht van uni formen, karabijnen en bajonettende dienst op lijn 8 geregeld kon plaats heb ben. Alle beschikbare bemanning werd door de maatschappij gebruikt om zoo veel mogelijk wagens te laten loopen, zoo dat er op dezen schoonen zomermiddag althans eenig contact was tusschen de residentie en de badplaats. Van de sta king zag men niets. Toen we ons 's middags naar het gebouw van den R.-K. Volksbond begaven, was er juist huis houdelijke vergadering van het tramweg personeel. Bijzondere berichten kon men ons niet geven. Alleen hoorden we, dat er weer giften en sympathiebetuigingen wa ren ingekomen; zoo zond de Ilaagsche Voetbalvereeniging A.D.O. een gift van f 12. Tegen den avond hebben we nog eens bij de politie geïnformeerd, of er iets gebeurd was op dezen dag, waarover zoo booze geruchten geloopen hadden. Maar van eenig incident was ook op 't hoofdbureau van politie niets bekend. To Haarlem schoot een jongen met een katapult door een openstaand venster van een electrische tram. Het projectiel kwm tegen de lorgnet van een dame die in de tram zat en wel met zooveel kracht dat een glas ver brijzeld werd. Gelukkig beschermde de lorgnet do oogen der dame, die anders zeker ernstig gewond zou zijn geworden. De tramdominee. In 'tGeill. Voiksbl. v. Ned. vinden wij een leekedichtje dat Anonymus uit de pen is gevlood, toen hij 't be richt las, dat ds. v. d. Voort v. Zijp, 1.1. Zondagmorgen aan een der remi ses van de Ilaagsche tram verklaard had, dat sedert de Enschedésche sta king er geen hem zoo sympathiek was geweest als die bij de H. T. M. "Wel foei! wel foei! gij moest u [schamen Dus aan te porren tot den strijd Gij toont nu van wat geest gij zijt Ge spant de oproerkraaiers samen En geeft u daarbij nog hqt air Van a n t i-revolutionnair Wèl zijt ge een onbetrouwbaar [herder, Als gij de kudde zóó beroert, De onnooz'le schapen henenvoert Van 't rechte pad, al meer en verder, Op wegen waar de wolf hen vindt En weldra meer dan een verslindt. Al ware 'tdat een soort van [staken Wat ik ontken rechtmatig was, Dan gaf het voor u nóg geen pas 't Dus aan te vuren 'k bleef het wraken, Dat ge u verheugt, ex-dominee. In zoo'n verstoring van den vree Een luchtschip. Men meldt uit Vlieland Vrijdagavond 9 uur hoorde men be- nooden den lichttoren Vlieland het snorren van een motor. Een groot sigaarvormig luchtschip werd voor het bloote oog duidelijk zichtbaar. Het kwam uit Westelijke richting en volgde den koers der stoomschepen naar Duitschland. De kerkbrand te Streefkerk. Naar aanleiding van het schrijven van Victor de Stuers, die de kerk voogden aansprakelijk stelde voor het afbranden van de kerk, schrijft de heer l?oort, predikant te Streefkerk, het volgende stuk in de N. R. Ct. De heer Victor de Stuers beschul digt de kerkvoogden van Streefkerk als zouden zij door zorgeloosheid mede schuld hebben aan het verbranden van ons kerkgebouw. Daartegenover sta de verklaring, dat in opdracht der kerk voogdij, door den kerkvoogd J. De Winter zulk een onophoudelijk toe zicht is gehouden op het loodgieters- yverk, dat meer dan een zich er over heeft verwonderd, dat de loodgieter geduldig kon werken, waar hij zoo zeer op de handen gekeken werd. Op 6 Mei zou niet gesoldeerd worden. Toch is voornoemde kerkvoogd op het dak geweest 's morgens 8 uur, 11 uur en 12 uur. 's middags is die kerkvoogd er om 3 uur geweest en is weggegaan, nadat de leidekker had beloofd niet te zullen soldeeren. Zes uur verliet de loodgieter het werk. Kwart over zessen stond de kerk in brand. Mij dunkter is geen grond tot beschuldiging van zorgeloosheid. Tot gerustelling van den heer v. d. S. kan ik hier by voegen, dat de kerk voogden tot heden niet geneigd waren subsidie van het Rijk te vragen. Het nieuwe departement van Landbouw enz. Naar men aan het Hbl. mededeelt heeft Willem C. Brouwer, te Leider dorp, de opdracht gekregen, de mo dellen te vervaardigen van de ontwer pen voor de bouwbeeldversieringen aan het gebouw van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel alhier. Zoowel de 4 figuren boven den hoofdingang, als de versieringen van de hoekpaviljoenen en den tym- pap, zullen naar zijn ontwerpen wor den uitgevoerd in natuursteen. Waar Brouwer zich kant tegen destatuaire beëldkunst voor bouwwerken en streeft naar bouwbeeldkunst, mag hier, schrijft het blad, van een, voor zijn streven belangrijke, opdracht gesproken wor den. Nieuwe politie-uniformen. Naar de Avp. verneemt, zullen te 's Gravenhage 50 nieuw aan te stellen agenten van politie gestoken worden in een nieuw soort uniform, naar Londensch model, met helmen, wel ke een klep van voren en achter hebben. Knoeierijen met spoorkaartjes. Het was al sedert eenigen tijd bij de politie bekend, dat zekere personen, een soort van flesschentrekkers, aan spoorwogkaartjes wisten te komen, die, door het in de drukte niet controloe- ren van de reizigers in den trein, die nen konden om, op den dag der afgifte aan het station der H. IJ. S. M. te Am sterdam, er, nadat de reis naar Den Haag was afgelegd, nogmaals een spoorreisje Amsterdam—'s Gravenhage mede te maken. De kaartjes, die alleen het dagstempel van het kantoor van afgifte droegen en dus niet het knip- teeken, d,at de treinconducteur er on derweg in behoorde taan te brengen als er controle zou gesohied zjjn, werden bij aankomst van den reiziger in Den Haag wél ingenomen door de controle bij den uitgang, maar dan niet, zooals plicht was, later ingele verd bij de administratie, doch door een klaarblijkelijk medeplichtig con troleur, verstrekt aan in het complot zijnde personen, die ze voor lagen prijs wisten kwijt te raken aan reiziger met een niet al te 'riauw geweten en die met een der eerstvolgende treinen naar Amsterdam gingen met de be doeling nog denzelfden dag of avond naar Den Haag terug te keeren. Den volgenden dag zou natuurlijk met het kaartje als dragende een ander dag stempel niets meer zijn uitte voeren. Niets was gemakkelijker om met het frauduleuze kaartje weer de terugreis naar Den Haag te maken, want had de bezitter te Amsterdam zijn zaken verricht, dan kocht hij eenvoudig aan het station aldaar een perronkaartje en eenmaal aangeland op het perron van vertrek naar Den Haag, stapte hij gemoedelijk in den trein en reisde voor een koopje terug op het kaartje dat hij 's morgens voor vertrek uit Den Haag van de sjaggeraars gekocht had. Gisteren is door de politie alhier een der lieden, die op besmuikte wijze op het Stationplein te 's Gravenhage de kaartjes in handen wist te spelen van naar Amsterdam reizende perso nen, gearresteerd Het is zekere V. L. wonende in de Boekhorststraat te 's Gravenhage. In verder verband met deze zaak is gisteren ook aangehouden de con troleur der H. IJ. S. M., werkzaam aan het station te's Gravenhage Van der L., die, bekend heeft, de fraudu leuze handelingen te hebben gepleegd. Er moeten nog meerdere controleurs in deze zaak betrokken zijn. De staking aan de Plantenboter- fabriek opgeheven. De staking is opgeheven. Omtrent de oplossing van het conflict verneemt de Msbode het volgende: De directie blijft weigeren, de plaat selijke arbeidersfractie, waarin haar arbeiders georganiseerd zijn, te erken nen, omdat van deze organisatie haar statuten en reglementen onbekend zijn. Aan een organisatie uit haar eigen personeel, waarvan haar te voren sta tuten en reglementen zijn overgelegd, zal de directie evenwel alle medewer king verleenen. De arbeiders kunnen nu de bestaande grieven schriftelijk aan de directie ken baar makendeze zullen aanstonds worden onderzocht en behandeld. GOUDA, 20 Juli. Kaashandel-Mij. „Gouda". VBj ontleenen door de N. R. Crt. »an het verslag over 1913/14 van de N. V. Kaashandel-Mij. „Gouda" nog het volgende De resultaten zijn in 1913/14 niet soo gunstig geweest als verleden jaar, doch buitengewone opstandelingen wa ren hiervan de oorzaak. Gedurende het boekjaar 1913/14 zijn de prijzen te veel op hetzelfde niveau blijven hangen om van een tijd van goed- koopen inkoop te kunnen profiteeren. Ook werd de terugslag ondervinden van de verwikkelingen in den Balkan en een groote partij, per contract ver kocht, werd niet4 afgenomen en moest met verlies worden verkocht. Daar voor is er wel een claim op koo- pers, doch daar het twijfelachtig is of die ooit geincasseerd zal worden is deze niet onder de activa opgenomen. Dan heeft de maatschappij zooals alle firma's die in Centraal-Amerika, Mexi co, Brazilië en Argentinië hun af zetgebied hebben, de nadeelige gevol gen ondervonden van de verwikke lingen en slechten toestand der markt. Gedeeltelijk heeft de handel daar stil gestaan, anderdeels werden de con tracten vernietigd, terwijl het geld door de hooge koersen slecht binnen kwam. Een belangrijke factor is ook de hooge prijs der blazen. Nog zelden waren ze zoo duur en bij het groote gebruik veroorzaakt dit een groote winstderving. Gedurende het geheele boekjaar was het geld schaarsch en duur en deze toestand van de geldmarkt is mede ongunstig voor de maatschappij ge weest. De kistenmakerij werkte voor- deelig en de zaken van Harmens Bros Co. Ltd. hadden dit jaar ook weer een gunstig verloop. Blijkens de winst- en verliesreke ning bedraagt het saldo der exploita tie f263,244, gevende met het saldo a°. p°. en f17,618 dividend op aan- deelen in andere vennootschappen een totaal van f 270,960. Na aftrek van de salarissen en onkosten, f10,186 interest, afschrijving van f2879 op debiteuren en f31,419 op gebouwen, terreinen, inventaris, bedrijfswaarde, enz. blijft er een saldowinst van f 76,510, waar van gelijk reeds gemeld, 6 pet. divi dend wordt uitgekeerd. De balans vermeldt thans aan activa gebouwen en terreinen f 150,000, mo torbooten, inventaris, inventaris kisten makerij en meubilair f 65,914, aan- deelen in andere vennootschappen f 124.800, kas en kassiers f 167,315, voor jaden f217,213, debiteuren f474,411 en bedrijfswaardef 207,000. Daartegenover staan in het passief: geplaatst kapitaal f 1,160,000, credi teuren f155,278, reserve voor debiteu ren f 4641, buitengewone reserve voor exportzaken f 10.000 en de rekening van uitkeering. Hoofdacte-examen. Voor het examen hoofdacte zijn Zaterdag jl. te 's Gravenhage geslaagd de heeren Th. Roelofsen en J. T. Jan sen alhier. Postd ui ven-wed vlucht. Gisteren hield de Postduiven-Ver- eeniging de Zwaluw een wedvlucht van uit Eindhoven, afstand 76 K.M. De duiven bereikten hare hokken als volgt lste Prijs W. Jansen 11 18 31 2de C. M. Holthuijsen 11 32 28 3de C. M. Holthuijsen 11 41 31 4de J. F. Signer 11 48 27 5de F. Hofman 12 13 04 ,6de D. Holthuijsen 12 14 25 7de J. F. Signer 12 20 59 8ste D. Holthuijsen 12 27 29 9de Joh. Ravestijn 12 26 31 10de P. v. Leeuwen 12 30 20 11de P. v. Leeuwen 12 41 59 12de G. L. Hammer 12 44 10 De kermis. Naar wij vernemen, zal ook ditmaal de Goudsche kermis weer door tal van in richtingen van allerlei aard worden be zocht. Thans is reeds vergunning ver leend aan Antoon Benner voor een fcoomcaroussel en Cake-walk, J. Dam man voor een panorama, H. Nijpels voor een Danssalon, J. M. Vermolen voor een «weefmolen, G. Regter voor een Lach- huis, Chr. de Haan voor een Beignets- kraam, H. J. W. Vallentgoed voor een Lucht8chommel, Alex Benner voor een Aeroplane, H. van Tol voor een Théa- *tre, H. Jaeger-Spriet voor een Prijs- schiettent, H. Roels voor een Draaimolen, A. Berentsen voor een Rodelbaan, JKun- kels voor Lustige Wielen, Wed. P. Lahn- stein voor een Werptent, J. Bakker voor Vischverraaak, H. Regter voor een Ballen tent-Hoepla. Voorts komen er de poffertjes- gebak- en wafelkramen van onze stadge noten W. F. van der Steen, C. J. van der Steen en J. Smit, benevens die van Gezusters van der Steen, J. Wouters, firma Zilver, F. de Haan, W.Goosen, J. Banders en Th. Jansen en eenige kleine- koekkramen en kramen van galante rieën. R. K. Tuberculose-bestrijding. Naar wij vernemen, heeft de opbrengst der inzameling van gelden voor de r.-k. vereeniging „Herwonnen Levenskracht' (tuberculose-bestrijding) c.a. f 300.— op gebracht. Door de politie is alhier een gesig naleerd e aangehouden, die wegens het niet betalen zijner boete, een dag hech tenis moest ondergaan. De aangehoudene heeft er thans echter maar de voorkeur aan gegeven zijn boete te voldoen. „iEoius". De zeilvereeniging iEolus heeft gis teren wegens windstilte haar wedstrijd •moeten staken, nadat er slechts een ronde gezeild was. Van deze ronde was de uitslag: 1. Heppeher met de „Zwaluw", 2. Stol met Labrechta", 3. J. Roelofs, met de „Diana". De wedstrijd zal 9 Augustus wor den voortgezet. Electrische Centrale. Het kwam ons niet onaardig voor, eens aan de hand dej rapporten van den Heer Nagtglas Versteeg, adviseur der Gemeente Gouda in 1908 in zake een op te richten Electrische Centrale, na te gaan, hoeveel beter en vlugger zich het electrische bedrijf de eerste 3li2 jaar van zijn in wer king zijn heeft ontwikkeld. Het is in het minst niet onze bedoeling hier mede aan te toonen, dat genoemde ad viseur niet m. zorg heeft geprojecteerd, echter wel om erop te wijzen, dat men bij het overwegen van nieuw op te richten of te bouwen Gemeentelijke instellingen, niet te angstvallig dient te zijn, en de zaken niet te klein moet aanvatten. Hieronder volgen nu enkele getal len Omschrijving Plan der Zaken 1908 Grootte opdracht van B. en W. was bouw van Centr. v.... aan tal gloeil2000 en voor.... aan tal Paardekr.100 In de derde perio de van rapport zijn aangesloten gedacht tot. lamp. 4500 aangesloten Paar- dekrachten300 Voorgestelde prijs van het licht in ct. Lengte van het kabelnet in Kilo meters Grootte der ma chines totaal in K.Watt. Verwarmd opper vlak aller ketels qM. In derde periode van rapport zijn de verbruiksgetallen als volgt gedacht Licht-ontvangsten in vol jaar in Fl. Kracht-ontvang sten in vol jaar in Fl. Aan meterhuren ontvangen in vol jaar in Fl. Totaal ontvangen uit deze posten FL; 34.030 Uitgaven a. steen kolen bij f 9 p. ton franco ketelhuis f 5640 Toestand 1914. 3200(gelijk- tijd. in 200 werk.) 11125 926 28-22 20-14 22.5 27.— 140 120 1200 425 in 1913. 24.750 27.199 7.680 21.009 1.600 2.276. 50.484 14.607 (bij fl 10.15) Uit deze opsomming is vooral goed zichtbaar, de groote ontvangsten welke uit de levering krachtstroom zijn ver kregen en die 3 maal grooter zijn, dan de schatting van 1908. Zij zullen, hoe wel de tarieven billijk zijn, nog veel hooger worden in do eerstvolgende jaren. Naar wij vernemen zijn op 1 Juli 1914 aangesloten aan het kabelnet der Centrale 404 perceelen, met 11,125 lampen gerekend tegen 50 kaars elk, benevens 321 electromotoren met to taal 926 PK. Binnen enkele maanden zullen hier bij nog worden aangeloten een drie tal hoogspanningsafnemers, n.l. twee hoogspanningsstations op do terreinen der Kon. Stearine kaarsenfabriek, be nevens 1 dergelijk station bij de Fa. J. Kortenoever Zoon, Nettenfabriek. Hierdoor zullen o.m. zeker nog een 140200 P.k. meer op de netten der Centrale aangesloten zyn. Wat de stroomlevering naar Haas trecht aangaat, deze hoopt men, als nog enkele vergunningen binnengeko men zijn, met zooveel kracht aan te vatten, dat nog vóór het einde van het jaar 1914, ook aldaar electriciteit voor licht en kracht verkrijgbaar zal zyn. Met de capaciteit van de installaties te Haastrecht wordt dan het totaal der aansluitwaarde verhoogd. Voorloopige onderhandelingen met verdere buiten-Gemeenten zijn loopen- de, en verwacht men dat .binnen af- zienbaren tijd ook naar die Gemeenten stroom geleverd zal worden. Over staken. Boskoop. Men schrijft ons Nu men in den laatsten tijd zooveel hoort over staken, bekruipt ook ons de lust hierover iets te schrijven, vooral nu de actie van de Protestantsch Christelijke Tuinbouwvakvereeniging en de R.K. Tuin- en Landarbeiders- vereeniging een ongezochte aanleiding daartoe biedt. Gezamenlijk hadden beide vereeni- gingen beraadslaagd over de moge lijkheid van een collectief arbeidscon tract. Reeds had een vergadering met patroons in het boomkweekersvak plaats, waarin men echter niet tot eenig resultaat kwam. Thans wordt per advertentie door beide bovengenoemde vereenigingen den werknemers aangeraden zich voor 1915 weer te verhoren als vroeger, kon het zijn „zooveel mogelijk in den geest van het (door hen) opgemaakt ontwerp-contract." Een en ander om dat, zoo luidt het in de advertentie „van patroonszijde nog geen voldoende overeenstemming is verkregen." De vraag of een collectief arbeids contract mogelijk en wenschelijk is, is ongetwijfeld van groot belang en niet in enkele regels te beantwoorden. Betrekkelijk heerschte hier nog een aartsvaderlijke toestand. Men verhuurt zich met Kerstmis, komt in dienst met Kerstmis, bepaalt samen het loon, de gift extra, het z.g. Kermisgeld en vertrekt weer met Kerstmismen werkt volgens de Boskoopsche wet, d. w. z. van zes tot zes en wanneer het wintert langzamerhand een half uur korter 's morgens en 's avonds, telkens een half uur langer wanneer het opzomert; verbazend middel- eeuwsch niet waar? Maar ook op Boskoop sohijnt het getij te verloopen; reeds zijn er, die aan de Boskoopsche wet hebben ge tornd, anderen die het loon hebben verhoogd, weer anderen die sommige vrije dagen uitbetalen en zoo meer. Nu wihmen een collectief contract, dit zal echter niet zoo gemakkelijk gaan met het oog op de ingewikkeld heid van het vak daar zijn o.a. tuin jongens, halfwassen, boomkweekers- knechts, baggerlieden, spitters, ruw- werkers, kasbazen, kasjongens enz. Om nog een voorbeeld' *e noemen. Van f 1.— in 1870 nn ffSB in 1890 is het loon gaandeweg geklommen tot f 1.75 en f 2.per dag op 't oogenblik. Al die loonsverhoogingen zijn gekomen zonder werkstaking zelfs zonder dat men er over gedacht heeft. Een dwingende macht zal er dan ook voorloopig niet van eenige vakvereeniging uitgaan. In de eerste plaats zijn de werknemers nog niet voldoende georganiseerd en nog te weinig talryki» de tweede plaats wordt in het gebrek te spoedig voor zien door boerenarbeiders die spoedig het grove werk begrijpenin de derde plaats is er een groote groep van per sonen, de kleinste boomkweekers, ïiiot- handelaren, van wie velen niet weten of ze met tuinknecht te zijn niet meer verdienen, die, omdat ze afhankelijk zijn van de groote patroqns, spoedig bereid gevonden zullen worden deze laatsten te helpen. Indien er een staking uitbrak, waar voor wij voorloopig nog niet bang zijn, dan werden de boomkweekers- aan-land het meest getroffendeze kunnen onmogelijk hooge loonen be talen. Ons zou het daarom niet ver bazen wanneer ook zij zich aaneen sloten om hierover en over andere zaken zooals veilingwezen, minimum prijzen, verkoop-condities, toet elkan der bespreken. Er dreigt eohter nog geen staking, zelfs behoeft men zijn hersens niet te vermoeien met een collectief arbeids contract. Zoo doende leven wij hier nog onbezorgd voort, geen stakers, geen onderkruipers, geen relletjes, geen blanke sabels in 't verschiet. Van den dijk gerold. Gouderak. Vrijdagavond omstreeks 8 unr, geraakte vermoedelijk door het schrikken van een aan den dijk lig gende balk, helj paard van den Mole naar aan den Vëst te Gouda met wagen en al van den hoogen dijk in den IJsel. Het ging zoo vlug in zijn werk, dat de bestuurder J. van Dam geen tijd had om van den wagen af te springen. Hij ging mee te water, zat zelfs in het water )nog op den bok van zijn wagen. V De bestuurder wassipoedig gered. Het op het droge brengen van paard en wagen kostte heel wat moeite aan de velen, die hulp kwamen bieden. De wagen, die niet geladen was, werd beschadigd. Remonstr. Gemeente Rotterdam. Vrijdagavond heeft het kiescollege van de Remonstr. Gemeente in het kerkgebouw, onder voorzitterschap van ds. W. H. Stenfert Kroese ver gaderd voor het beroepen van een predikant. Uit het tweetal: dr. Hooykaas en den heer Mackenzie is gekozen dr. C. E. Hooykaas te Vlaardingen. Dr. C. E. Hooykaas, geboren in 1878 te Rotterdam, werd in 1901 proponent bij de Rem. Broederschap. 16 No vember 1902 werd hij predikant te Boskoop en vervolgens 3 Januari 1909 predikant te Vlaardingen. De naar hier beroepen predikant is de zoon van dr. I. Hooykaas, die vele jaren het predikambt bij de Re monstr. Kerk alhier vervulde. Ds. W. Mackenzie, te Brielle, komt voor op een 2-tal voor Remonstrantsch predikant te Zwammerdam. De Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te Krimpen a. d. Lek, besloot in overleg met de kerkvoogden om in de vacature, ontstaan door het ver trek van ds. Broekers, als er oen vrij zinnig predikant moet optreden, zoo- voel mogelijk des morgens en des avonds een rechtzinnig predikant van elders te doen optreden. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 42, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 30, 2e 28, 3e 24 cent per half kilo. Vette varkens redelijke aanvoer, lste kw. 23, 2e 22, 3e 20 cent per half kilo. Schapen en L^mmeron redelijk aan gevoerd. Handel in vet vee traag, vette Kal veren met redelijke omzet, Varkens traag en lager, Schapen on Lammeren sr in prijs. Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke jegensonbekendheid van de geadresseerden gedurende do le helft der maand Juli niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven. Brouwer D., 'B-Bosch, van Duyl, R'dam. Grocke, Mevr. Hilversum. Meyer, G. A'dam. van Kooyen, Anth. Utrecht. Rosbergen, Mev. G. Boskoop. Briefkaarten. Blom T., Amsterdam. Simonis C. Vlaming, mej. A. de Gouda. Voorde, P. van de A'dam. 1 zonder adres. Buitenland. Brieven. Br. Esdras Selzaete. M. Z. Cöln. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbëstelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. De Ilaagsche Tramstaking. Morgen zal de Directie der H.T.M. mot eigen personeel ook lijn 4 (tijdelijk Be- zuidenhout-Duinoord) doen rijden. Hedenmiddag houdt do heer Iloejenbos een interpellatie in den Haagschen ltaad over de tramstaking. Do bedrijver van den moord in de Kalkoenstraat te 's Gravenhage is thans zoover hersteld, dat hij van hot Zieken huis naar het Huis van Bewaring is overgebracht. Z.K.H. Prins Hendrik zal 29 Juli a.s. van zijn reis naar het Noorden te IJinui- den terugkeeren. Zweedsch eskader. Te Amsterdam wordt 29 Juli a.s. een Zweedsch eskader verwacht. Proces Mevr. Caillaux. Heden is te Parijs het proces tegen Mevr. Caillaux aangevangenl Vechtpartij in den Elzas. Te Nutzug hebben huzaren uit Straats burg zich met geweld toegang willen ver schaffen tot een herberg. Een gevecht met werklieden ontstond daarop en daarbij werden 2 huzaren gewond. Dusseldorf, 20 Juli. De Servische re geering heeft alhier voor drie iniiiiocn gulden ammunitie besteld. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.7 te Horta, laagste stand 743.2 te St. Ma- thieu. Verwachting tot den volgenden dag: In 't N. O. zwakke tot matige O. tot Z. wind, toenemende bewolking, droog, behoudens kans op onweer. Zelfde temperatuur; in het Z. W. matigo Z. O. tot Z. W. wind, zwaar bewolkt met veel kans op onweer of regen en koeler. VAN DEN 20 JULI 1914. Staatsleeningcn. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet, Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1899 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. flank en Crcdiet-Instel lingen. Fed. Bankaandeelen f nilustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Rolining Co. Cort. v. A and. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A, Mijnbouw Mijnen. „Katahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. O.v. A. „Shell" The Transp. Trad. Cy. C. v. G. A. Scheepvaart mtyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferentie A. Int Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A Ta bak- Ondernem 1 ii gen Bindjey Tabak Mij. A Diversen. Maxwel Land Gpant Cort. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- W eenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet, Erie Spoorweg-My, Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. PREMIELEENINGEN AmsterdamAand. 3 pet- Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 23/t pCt. Vorige koe». Koe» ven heden 77»/ 77»/, 80 80'/, 63'»/, 99 80 80 88 88'/, 77 83'/,, 70'/, 36 100 74 100 65"/, 100'/, 60'/, 49'/, 06'/, 86»/,, 22»/, 22»/,, 00 69'/, 247 226 220 14 160 4'»/,, 161 47, 170»/, 169»;, 672 570 189'/, 188»/, 188»/, 2»/, 2 27, 94'/, 94'7 2'/, 7 94'/, 95 90»/, 90 61»/, 81'/, 98 27 26 154'/, "s 156 100'/2 100»/, 147»/, IS.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2