Binnen 1 arid. Ingezonden Mededeelingen. in iedere Huishouding. fa" MARKTBERICHTEN. GROENTEN VEILING SPOET. Stadsnieuws. Ooze geïllustreerde Weekbladen. Laatste Berichten. Telegrafisch, Weerbericht. Officieele Prijscourant Effeetcohaodd («Amsterdam BrRUERLIJKE STAND. trekken. Hg zon zich later te Parijs willen vestigen. Een aantal familie leden en vrienden van Huerta gaan met het stoomschip City of Mexico naar Galveston, terwijl de kanonneer boot Bravo de overige metgezellen van den afgetreden dictator vervoeren zal. Frankrijk. Spionnage. Uit Rouen wordt geseind, dat een nieuwe spionnagezaak is ontdekt in het kleine plaatsje Thiberville. De priester der gemeente Fontainele- Lonvet was voor eenigen tijd van een reis naar Dnitschland en Oostenrijk teruggekeerd. Na zijn terugkeer begaf hij zich naar den chef van het spoor wegstation te Thiberveille, wien hij vroeg hem het plan en de orders bij mobilisatie te willen ter hand stellen, welke zich in een verzegelden brief omslag ten bureele van den chef be- vjnden, om in geval dit noodig moch,t zijn, te worden geopend. De priester beloofde den stationschef voor zijn dienst een bedrag van 500 fracs. De chef ging schijnbaar op het voorstel in. Hij liet den priester evenwel ar resteeren op het oogenblik, dat hij de stukken wilde fotografeeren. De arrestatie geschiedde op grond van spionnage teil gunste van Duitsch- land. Mevr. Caillanx. Gisteren verscheen mevrouw Caillaux voor haar rechters, beschuldigd dat zij op 16 Maart 1914 te Parijs een opze lijken moord heelt gepleegd op den per soon van Gaston Calmetto, met deze om standigheid, dat de moord begaan is met voorbedachten rade, welke misdaad voor zien is door de artikelen 295, 296 en 302 van het strafwetboek. Bokl. is van do gevangenis St. Lazare naar de Conciergerie overgebracht, waar' zij gedurende het geheele proces zal blij ven. Albanel hoeft de leiding van het proces, terwijl het O.M. ia vertegenwoor digd dpor den procureur-generaal Her- haux. In de bank der verdediging neemt zitting de advocaat Laboric, bijgestaan door zijn medewerkers mr. Lebau en inr. Adrien do Pachmann. De belangen der civiele partij worden voorgestaan door de advocaten Chenu en Seliguiann. Tot do getuigen, die gehoord zullen worden, behooren natuurlijk allo mede werkers en vrienden van de Figaro. En bovendien bevat de lijst de namen der parlementsleden Barthou, Painlevé on Ceo- oaldi. Ook Caillaux zal als getuige ver schijnen. En merkwaardigerwijze bevat de lijst van de getuigen h charge ook per sonen, op wie do verdediging zich beroept bijv. den hoofdredacteur van de Gii Bias Mortlor, die een vriend van Caillaux was, vorder een journaliste, die, zooals men zich herinnert, boweerde, dat Calmetto baar geld voor particuliere brieven aan geboden had. Het aantal getuigen h charge bedraagt 54. De verdediging wil van haar kan^, slechts tien getuigen oproepen. Het behoeft niet gezegd te worden, dat het sonsationoota proces in hooge mate de nieuwsgierigheid prikkelt. Do president Alltauel werd overstelpt met aanvragen en om het twintigste deel daarvan in te willigen, zou hij het heele Paleis van Justitie noodig hebben. Behalve aan de pers, ziju zeer weinig toegangskaarten afgegeven. Aan de bla den van Parijs, de provincie en het bui tenland zijn Jn Jiet geheel 150 kaarten verstrekt en men heeft zich genoodzaakt gezien verscheiden banken der getuigen daarvoor te Instemmen. Eerst wilde men beslist geen vrouwen toelaten. Maar or is geen regel zonder uitzondering en oenige bevoorrechte da mes, verborgen achter het traliewerk van de gang, waardoor de jury binnen treedt, zien zonder gezien te worden. Er zijn buitengewone maatregelen ge troffen. Met het oog op het seizoen kon men oen tropische hitte verwachten. Daar om functioneeren 10 ventilators tot ver- versching van de lucht. De toegangen tot het gerechtsgebouw waren afgezet door repuhlikeinscho gar den, die niemand doorlaten, die geen recht van toegang hooft. Op de Place Dauphine waren troepenafdeelingen opgesteld, ten einde lietooglngen voor of tegen mevrouw Caillaux to bolctten. In de getuigenbank bevonden zich be halve Caillaux en zijn vriend Oecaldi, o. a nog acht medici, die als getuigen décharge door de verdediging zijn gedag» vaard. Zij zullen verklaren, dat Calmette indien hij in het ziekenhuis op oordeel kundige wijze behandeld ware, best had kunnen herstellen. Door dit getuigenis zou dan aan de bewering van mevrouw Caillaux, dat zij niet het voornemen heeft gehad, Calmette te dooden, kracht wor den bijgezet. Bij het verhoor gaf bekl. cenige alt- leggingen. Zij ontkende, dat haar echtge noot geld uit Duitschland ontving bij ge legenheid van den afstand van Kongo. Bekl. verklaarde verder, dat zij reden had om de openbaarmaking van haar brieven te verwachten. ZIJ had daardoor het hoofd verloren. Mr. G. Mol! f. Te Rotterdam is gisteren overleden de heer mr. G. Moll, mededirecteur van de Bybank der Nederlandsche Bank aldaar en ond-lid van den Rot- terdamschen Gemeenteraad, in den ouderdom van 59 jaren. Het stoffelijk overschot zal Donder dag worden ter aarde besteld op de begraafplaats te Westerfeld bij Haar lem. De reis van Priw Hendrik. Reuter seint uit Stockholm, d.d. 20 dezer Prins Hendrik der Nederlanden is, aan boord van het pantserschip Zee land, tegen 3 uur heden hier aange komen. Nadat de Zweedsche officieren, die aan den Prins zijn toegevoegd, en de Nederlandsehe gezant aan boord waren gekomen, kwam Prins Wilhelm als vertegenwoordiger van den Koning van Zweden, Prins Hendrik begroeten, en geleide "hem vervolgens, onder het lossen van saluutschoten van de Roe land en van het fort, naar zijn vader op het Koninklijk slot. ~De Koning en /de Koningin van Zweden gaven 's avonds een diner, waaraan 27 gasten aanzaten. Het vertrek van Prins Hendrik is bepaald op morgenavond. Koningin-Moeder. Zaterdag 25 dezer vertrekt de Ko ningin-Moeder naar Arolsen, van waar H. M. den 31en te Soestdijk terug keert. Dienstkleeding. De directeur-generaal der Posterijen en telegrafio heeft bepaald, dat het dragen van kantoorjassen door de ad ministratie verstrekt voor adsistenten, hoofdbestellers, kantoorbedienden, hulp-telegrafisten, schrijvers, niet ver plichtend is gesteld. De dienstjassen voor dit personeel zullen voor allen worden vervaardigd van grijs linnen zonder roode uitmon steringen. Alleen op de kraag zal een distinctief van rood garen worden aan gebracht bestaande uit een posthoorn, bliksemflits of posthoorn met bliksem flits. Aan hen, die bedoeld kleedingstuk niet wenschen te ontvangen, zal echter geen toelage worden gegeven. (N. Crt.) 4 De pest ojf Java. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 18 dezer, be treffende pestgevallen op Java gedu rende het 14-daagsche tijdvak van 1 t/m. 14 dezer Afdeeling Malang 333 nieuwe pest gevallen, 292 dooden. Toeloengagoeng 6, Kediri 55 en Bangil 2 doodelijke gevallen. Madioen 20 n ion we gevallen, 18 dooden. Soerabaja 30 nieuwe gevallen, 26 dooden. Paree 53 nieuwe gevallen, 50 dooden. Magetan, 34 nieuwe gevallen, 30 dooden. Malang en Magetan in de vorige periode nog respectievelijk 19 en 2 doodelijke gevallen. Dank der familie Thomson. De kapitein van de Kon. mare- ohaussee, Thomson, bracht gisteren den Minister van Oorlog oen bezoek van dankbetuiging voor al wat de Regeering en in het bijzonder de Minister gedaan hebben tot de huldi ging van de nagedachtenis van zijn broeder luit.-kol. Thomson, zoowel door de overbrenging van het lijk door een oorlogsschip naar het vader land als door de overige eerbewijzen vanwege het leger den gesneuvelde van Durazzo gebracht. Wie wordt Idenbnrg's opvolger? De locomotief noemt als ernstig candidaat voor het Gouverneur-Gene raalschap mr. J. P. graaf van Lim burg Stirum, thans tijdelijk gezant in China, vroeger chef van Derpartement van Buitenl. Zaken. De staking aan de Tram in den Haag. Vertrek van de Duitschers. Gisterenavond zijn, ingevolge het door den Raad van Beheer der H. T. M. genomen besluit, de nog hier ver toevende Duitschers van het station der Z.-H. Electrische Spoor te Sche- veningen vertrokken naar het Hol- landsche Spoorstation te 's Graven- hage, van waar zij te 7.45 met den nachttrein, aan welken de waggon, waarin zij zaten, werd vastgekoppeld, naar Duitschland terugkeerden. Profcesteerende kantoorbedienden. De gisterenavond gehoudéh, druk- Wie tot heden verzuimde eene proef te nemen met benadeelde zichzelf Neem alsnog eene proef, en U zult ongetwijfeld tot de vele geregelde verbruikers van dit voortreffelijk fabrikaat behooren. t i Verkrijgbaar bij de meeste winkeliers in origineele pakjes van 20, 1272 en 5 cent bezochte vergadering van de afdeeling Den Haag van den Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius", heeft, na een inleiding door den heer H C. Snel Jr., lid van het Bondsbestuur te Amsterdam, de na volgende motie aangenomen: „De openbare vergadering, enz., be tuigt haar sympathie met het stakende trampersoneel in zijn rechtmatigen strijd tot verbetering zijner arbeids voorwaarden, spreekt haar afkeuring uit over de weigering der Directie van de H. T. M. om de vakorganisaties te erkennen, protesteert tegen het gebruik ma ken van het administratief personeel voor onderkruiperswerk, en roept allo handels- en kantoorbedienden op, door een krachtige vakorganisatie daartegen stelling te nemen". Uit do afdeelingskas werd een be drag ad f 10 beschikbaar gesteld voor het stakings-comité en een inzameling gehouden aan den uitgang der zaal. Relletjes. Ook gisterenavond was het in de straten wajit-'^werkwillige trambeamb ten wonen, zeer roerig. De politie had tot op vrij grooten afstand van de woningen de straat afgezet, zoodat de per auto thuisge brachte werkwilligen geen hinder on dervonden by het uitstappen. Buiten de afzetting werd hier en daar met steenen geworpen naar de politie of naar de auto's. Een zestal personen werd deswege of om andere redenen gearresteerd en naar het sec tiebureau Van der Vennestraat over gebracht. Een rechercheur kreeg bij de rel letjes een klap in het gezicht. Voor de woningen van een paar trambeambten bleef de politie hun komst afwachten, maar wie kwam geen werkwillige. De politie, het wachten moede, informeerde telefo nisch waar ze bleven en toen eerst bleek, dat zij in de remise zouden overnachten. De Eerste appelen f Ter veiling te Eist (Betuwe) werden de eerste vroege appelen (Yellow Trans parent) verhandeld tegen 20, en de eersto vroege peren (Janbazen) tegen 10 h 11 Vt ets. per pond. Mooie daad f Een 85-Jarige spoorwegambtenaar te Gennep machtigde een behoeftigen ouden man, die zelf steeds een klein timmer- mansbaasjo is geweest en niet in de ter men valt voor ouderdomsrente, het hem toekomende ouderdomspensioen te innen en ton eigen bate aan te wennon. Een 8-jarig knaapje, wonende aan den Rijndijk te Hazerewoude, dat aan het vischjes vangen was, gcraakto te water tn kwam jammerlijk om het leven. Loonregeling bij do E.S.M. Het personeel van do FJectrische Spoor te Haarlem, hoeft van de directie mede- deeling gekregen, dat wanneer op vrije Zondagen wordt verzocht te rijden, niet meer, zooals tot nu toe t ~-uU zal wor den betaald, maar 100 van het loon Verder dat overuren in den vervolge ook met 100 van het loon extra zullen worden uitbetaald. zochte openluchtmeeting in het Wes terpark. Het woord werd er o. a. ge voerd over de onderwerpen. „Waarom anarchist en „Thomson-hulde". Een der sprekers was Domela Nieuwen- huis. Na afloop trokken eenige honderden mannen en vrouwen naar het kantoor van den heer Ludwig Knoth op den Binnen-Amstel, agentr-van den „An- tige.werkschaftlicher Industrielier Ver- ein" te Berlijn, door wiens bemiddeling de Duitsche werkwilligen voor de Haagsche tramstaking werden gele verd. Op het Sophiaplein trachtte de politie den troep te verstrooien, wat met gejouw en verzet werd geant woord. Vervolgens werd het „spel" voort gezet voor de woning van den heer Knoth, waar werd aangescheld, zon der dat er echter werd opengedaan. Daarop trachtten eenigen de straat op te breken, waarna de politie het ge raden achtte krachtig op te treden. Verzet van de zijde der demonstranten bleef ook toen weer niet uit. Alhoe wel de politie daar met de blanke sabel de menigte tot kalmte tradhtte te bren gen, bleef het „gevecht" tusschen de demonstranten en de politiemannen nog eenigen tijd voortdoren. Een der age&ten trachtte men te water te wer pen, doch gelukkig kwam de man op het dek van een aan den wal gelegen schuit terecht. De1 hulp der vrouwen ontbrak bij die geweldplegingen niet. Nadat ten slotte een versterking van politiepersoneel was komen op dagen, slaagde men er in de orde te herstellen. Daarbij hadden echter ver schillende aanhoudingen plaats. Beide beenen gebroken. Gistermorgen had do werkman F. Bijniet, op de scheepswerf „Het Jacht" te Nieuwendam, het ongeluk onder een aantal spanten te geraken. Dr. Honig oordeelde directe overbrenging noodig naar het Binnengasthuis, aan gezien de ongelukkige de beide beenen had gebroken. (Hbld). Uit oude tijden. Bij het verrichten van grondwerken voor de tweede pastorie te Ede, werd door den werkman T. Willemsen een hoeveelheid oud porselein ontdekt, als mede een rozenkrans in goud met pl.m. CO parels. Van het porselein zijn enkele stukken bij de opgraving ge broken. Men meent hier te doen te hebben met voorwerpen van een zeer ouden datum. Een demonstratie. Men meldt uit Amsterdam Zondagmiddag hield de anarchisti sche propagandagroep „Haarlemmer poort en Omstreken" een druk be- Hot ex-socialistisch gemeenteraadslid. Het ex-socialistisch gemeenteraads lid K., uit Hengelo, die eenigen tijd verdweneh was, te Rotterdam werd gearresteerd en. door de justitie te Almelo op vrije voeten werd gesteld, nadat zijn schuldeischers or genoegen mee hadden genomen dat hij het tekort zou aflossen, zoodra hij werk had, is te Maastricht bij een -aanne mer als knecht in dienst getreden. (Tijd.) „Hof "slijper. Donderdag 23 Juli zal de „scha rensliep" Chr. Heinz te Amersfoort zijn 40-jarig jubileum herdenken als slijper voor het keukendepartement te Soestdijk. In deze functie werd hij in 1874 officieel aangesteld. Goederentrein gederailleerd. Een van Hilversum komende goe derentrein geraakte Zaterdagavond circa 9 uur nabij den overweg Noor der Ringdyk defect, waardoor een gedeelte van het" convooi losraakte, meldt het Hbl. De machinist bracht den trein zoo spoedig mogelijk tot staan, doch toen liepen de achterste wagens op het stilstaande gedeelte. Acht wagens werden meer of minder beschadigd. Onmiddellijk werd hulp gerequireerd, waarna met twee loco motieven getracht werd het z.g. bin- nenloopende spoor zoo spoedig doen lijk weer vrg te maken. Hiermede is men tot Zondag 8 uur bezig geweest. De goederentreinen werden dienten gevolge over het hoofdspoor geleid, waardoor de personentreinen een kleine vertraging hadden. Een potvisch. Door een visscher van het grens- plaatsje Bouchaute is in de Wester- Scheldo nabij Terneuzen een doode visch gevonden, ter lengte van 6,90 M. en een omvang van 4,50 M. Hij heeft dien weggesleept naar de haven en het dier heeft, tot voordeel van den vinder, veel bekijks. Het bleek te zijn een potvisch, welke dieren thuis be hooren in den Atlantischen Oceaan. Het was jammer voor den Ternea- zenschen visscher, die Dinsdag op de Wester-Schelde het toen nog levende dier aan een touw vast had, toen het op een zandbank was verebt. Bijzijn poging om het naar Ternenzen mede te voeren, kwam er nog beweging in, waardoor het touw brak en het beest in de diepte verdween. Hij had er veel moeite mee gehad, doch alles voor niets. Er was zelfs bijna niemand, die zijn verhaal geloofde. Aan de ziekte, waaraan het leed, of do verwondin gen, die voornoemde visscher het met een haak had toegebracht, is het dier waarschgnlijk gestorven. Zondagmiddag zijn te Vorden en het nabijgelegen Wichmond twee lucht ballons neergedaald, die 's middags om één uur te Bocholt waren opgelaten. De eene ballon was afkomstig van de militaire luchtschippersvereeniging te Gelsenkirohen en de andere van die te Munsterland. Ze werden door 7 automobielen gevolgd. In Vorden wer den de ballons ingepakt en op den trein gedaan. Stranding van een motorboot. Men meldt uit Hellevoetsluis aan de N. Crt. Zondagmiddag 5 uur werd door een sleepboot komende van Dordrecht bij de directie der marine alhier ge meld, dat op den Haringvliet nabij Tiengemeten een motorboot Diana ge naamd in gevaar verkeerde, welke boot met 14 personen aan boord uit Rotterdam was gekomen. Door de marine werd dadelijk een barkas met een vlet uitgezonden. Toen deze de strandingsplaats bereikte, gis teravond omstreeks 9 uur, bevonden zich nog slechts 3 personen aan boord. De boot zat geh oei droog en 10 der opvarenden waren door de bewoners van Goudswaard over de zandplaat en door de gorzen in veiligheid gebracht. De 14e was met de sleepboot meege gaan om assistentie te halen. De motorboot is hedennacht 12 uur door de marine afgesleept en in vei ligheid gebracht. Men meldt nit Winterswijk aan de N. Crt. In de Duitsche grensplaats Bocholt is de groote wattenfabriek van Johann Borger een prooi der vlammen ge worden. Reeds op 13 Februari 1.1. was een gedeelte door het vuur vernield en thans, vóór het nieuwe gedeelte voltooid is. heeft het ander deel dien zelfden weg gevolgd. Het bedrijf moet daardoor geheel stilstaan, en 50 arbei ders zijn werkloos geworden. De schade beloopt in de honderdduizenden want totaal alles is uitgebrand. De brandweer, die juist van een voor stelling van circus Althof terugkeerde, had moeite om het vuur van de in de omgeving liggende gebouwen af te houden. De stichter der fabriek was juist een dag tevoren begraven. Dp. Hoffman's antwoord. Wij hebben de vorige week uit de „Nieu we Zuid-Hollander" overgedrukt het in gezonden stukje van den heer J. G. Pot- harst, waarin deze Dr. Hoffman op den man af dringend verzocht een flinke ver klaring te geven of hij is de „Anonymus Catholicus Romanicus", die in de N.R.Ct. de stukken schrijft over het „Integra- lisme", waaronder als noot van de ra dactie was gevoegd dat dr. Hoffman daar op Zaterdag van antwoord zou dienen. Wij meenden, dat waar de heer Pot- harst schreef „De positie, die dr. Hoffman inneemt, als voorzitter van het Maasbode-comité en als voorzitter van de Centrale R.K. Kiesvereeniging, vordert dit m.i. be gan man toch, die als dr. Hoffman I atom heeft op te houden, moet niet I ernstige verdenking staan t pfcetQi medewerker te zijn van de N. t toch geen twijfel zou zijn of daarop een afdoend antwoord inkomen, gel blijkt echter, dat dr. Hoffman er voorkeur aan geeft om bij zijn aange- houding te volharden. Om wat de j^borger Koerier en andere r.k. bladen I a wat de heer Potharst en zij, die van meening zijn, daarvan denken, jprom bekommert zich Dr. Hoffman niet. geiler zijn antwoord: „Naar aaleiding van 't ingezonden etak des Heeren Potharst heeft onder- j gateekende de eer U te berichten, dat iij volgaarne aan onze Kerkelijke Overheid en aan Haar ai-, leen antwoord wil geven. Met hoogachting, Dr. A.C.A. HOFFMAN. Gouda, 17 Juni 1914. En nu vraagt de „Eindhovensche" zij-1 delings of onze redactie ter bevestiging dat Dr. Hoffman vaa Gouda de „Anonymus" van de N.R.Ct. ia, geen sterker argumenten hoeft dan bloote vermelding. Zeker, geachte collega, hebben we ster ker argumenten dan een ons toegekomen aanduiding en het ontwijkend antwoord van den genoemde op oaxe informatie, of j die aanduiding juist was, al dan niet. Intusschen dient de vraag precies ge- te worden. „Bevestiging in den vollen zin des woords, dat deze ol gene de steller zou zijn van de „Aao-1 nymus"-artikelen, kannen alleen de man, die ze schreef en het blad, dat ze plaats te, geven. Waar de N.R.Ct. aan het re dactiegeheim is gebonden, mag ze niet, en zal ze niet zeggen, wie haar mede- werker is; en de auteur zelf w i 1 't al licht niet of... durft het niet." in den bal D»t in dit antwoord de erkenning ligt jia hetgeen is gevraagd, wordt door ISsudsche Koerier" terstond begrepen. PK blad teekent dan ook daarbij aan, dat „na dit antwoord thans wel veilig kan worden geconstateerd, dat dr. Hoff- uo inderdaad de „Anonymus" is, die zijn medewerking verleent aan „HR.Ct." iMt deze quaestie stof zou opjagen ie pers, was wel te verwachten. De „Limburger Koerier, het rollen heeft gebracht, wijdt liar bladen van Zaterdag en Maandag j.l. artikelen daaraan. In baar eerste artikel zij op duchtige wijze de les aan de „Eindhovensche Courant", die tegen de Limb. Koerier te vélde was getrokken iter do publicatie van de beide brievep. De „Eindh. Ct." noemde de artikelen» reeks in de N.R.Ct. apologetenwerk en vergeleek daarbij het schrijven van Pater Bensdorp in de „Heraut". De stukken v*n Pater Bensdorp kunnen volgens de liJmb. Koerier" niet worden vergeleken ■et hetgeen de Anonymus deed In de K.R.Ct. Pater Bensdorp kwam in de He- pmt op tegen hetgeen de redactie van de [eraut had geschreven. Hij kritiseerde. .Anonymus" verdedigde in de N. R. C. liet do katholieke leer tegen aanvallen der redactie maar schreef propaganda- artikolen voor het integralisme ten over staan van de vele liberaal-katholieke le zers d«r N. R. C. Daarom is de vergelij king onjuist; en de vraag is onbedacht, omdat ze zoo levendig herinnert, hoe ge- teel anders het integralisme oordeelde, toen de Apologetische Vereeniging „Pe trus Canislu8" den lezers van onkatho lieke bladen bij advertentie in die organen Juistere voorlichting omtrent kwesties van katholieke geloofs- en zedenleer aanbood. Dit mocht toen nietl Door die adverten ces, heette het alsdan van integralen kant bracht men geld in de kassen der ons vijandige pers en dat was zelfs niet om het goede doel, dat ermee beoogd wérd, veroorloofd. *t Is waar dat „Petrus Canisius" niet •pologiseerde in integralistischen geest. Maar nu „Anonymus" niet slechte annonce, neen: rodactioneele bijdragen, fcverde, naar 't hart der integralen, aan wat sinds onkele jaron een der meest anti-clericale organen der liberale partij mag hoeten, nu verheft zich de Eind hovensche op haren rechterstoel en verklaart, dat de waarheid verdedigd moet wor den, aft ij d en desnoods ook in de kolommen van een N.R.Ct. Wij zullen die meening niet betwisten. De „Eindhovensche Courant" kent ons blad dan ook bitter slecht, waar ze schrijft dat naar onze opvatting „Anonymus" een ..afschuwelijken en voor zijn naam hoogst compromitteerenden arbeid" zou hebben verricht en dat het bekend maken van dien naam naar onze meening zou zijn „een eeuwige schandvlekt mg... van mans karakter". Wij vragen alleen, waar om de Integrale pers De Stuers, Jan Kalff e.a. laakte, om hetgeen ze in „Ano nymus" goedkeurt. Wij voor ons hebben het bedrijf nóch van de oenen nóch van den ander ooit voor veroordeelenswaardig aangezien. Maar wél is Indertijd van integra le zijde heftjg gelaakt, wat thans de „Eindhovensche" tracht goed te praten. Gelaakt in zóó scherpen trant, dat, toen Wij die mecnen dat men ook in niet- Katholieke kringen Goddank veel oerlijke frn rechtschapen menschen aantreft om |oede redenen geloof hechtten aan de Va-klaring der N.R.Ct., afgelegd tegen •ver een uitgesproken verdenlking, *1. „Anonymus Catholicus Roman us" een •rkend voorman was in het katholieke kamp... dat, zeggen we, toen Öe „Maas bode" smadelijk van onze „lUaïeveteit gewaagde en als hare meening te kennen gaf, dat die anonieme brieven niet min der dan falsaris8enwork der Vrijmetselarij moesten wezen. Waarom we dus getracht hebben het masker te lichten van der N.R.Ct.? In een tweede artikel zet de „Iimb. Koerier" uiteen op grond waarvan het blad tot de aanwijzingen kwam, die deden besluiten het bekende schrij ven aan Dr. Hoffman te richten. Dr. Hoffman, zoo schrijft het blad, maakte van de gelegenheid tot pertinente tegenspraak hem geboden, geen ge bruik. Wel droeg het eerstvolgend artikel XI de serie bijdragen van Anonymus Catholicus Romanus aan de rubriek Kerknieuws der N. R. Crt. de voor velen zeker verrassende mededeeling aan het hoofd, dat dit een slot-artikel was. En in dat artikel, over de ker kelijke tucht sprekend, belijdt hij: Aan die tucht beantwoordt schrij ver dezes helaas zelf niet ten volle door deze publication. In „De Tijd" geeft een Gouwenaar zijn misgenoegen over Dr. Hofmans's antwoord te kennen. Hij doet dit al dus Aan de Katholieke openbare meening moet het antwoord van dr. II. intusschen onvoldoende toeschijnen. Niet alleen zeer kerkelijke overheid (die er toch niet bij gehaald is door dr. H> om zich inte ressant te maken?) maar ook het katho lieke publiek, waarvan hij in de verde diging der katholieke belangen voor vertegenwoordiger gehouden wordt, be hoort kennis te hebben van de gronden, die hem bewogen, om het algemeen ver oordeelde „ergerniswekkende geschrijf" in de „N.R.Ct." te beginnen. Het is waar, dat hij er schielijk mee is geëindigd, hij ter verantwoording Is geroepen, dat htj in het pas verschenen slotartikel in genoemd blad betoogde, hoe zijn pu- blicatiën „niet ten volle beantwoorden aan de tucht, die de Kerk over de Katholie ken mag en moet uitoefenen. Maar nog eens: niet alleen de kerke lijke overheid, ook het katholieke publiek behoort de redenen te kennen, die dr. Hoffman hetzij hij dan uit lichU zinnigheid of om welk motief ook zijn kwade diensten aan de „N.R.Ct." bewees tot zoo zonderlinge relatie met oen liberaal blad bewogen, terwijl hij in het openbare leven als een leider van zeker deel der Katholieken fungeert. Het pu bliek heelt recht op een breedere publi catie om te oordeelen, of hij een blijvend vertrouwen verdient. Voor den buitenstaander, die Dr. Hoffman kent uit zijn óptreden in het openbaar en uit hetgeen hij te voren schreef, is deze quaestie wel een won derlijke. Er zijn lieden, voor wie zeg gen en doen niet hetzelfde is, maar met dezulken hebben wij niet gaarne van doen. No. 1. Huis Bleekersingel 29, koo- per de heer J. J. van Wijngaarden te Gouda voor f4600. No. 2. Huis met bovenwoning Ko- mijnateeg I en 3, koopers de heeren H. en P. de Jong te Gouda, voor f 1355.— Nos. 3 en 4 niet verkocht. Nos. 5 en 6. Twee hnizen met bo venwoningen Lauriersbuurt 6, 8, 10 en 12, kooper de heer J. Rond te Gouda, (provisioneel) voor f 1640. No. 7. Huis Boomgaardstraat 21, kooper de heer A. Fokkers q.q. Gouda voor f640. Ned. Barbiers- en Kappersbond. Wij ontvingen het verslag van den Ned. Barbiers- en Kappersbond, uit gebracht in de vergadering van het hoofdbestuur van" dien Bond op 13 Juli 1914 te Amsterdam. Dit verslag bevat eenige opstellen, waarin ook een over coöperatie, waarin de bekende beweging om een coöpe ratief scheersalon te Gouda te ves tigen wordt aangehaald. Omtrent de afd. Gouda meldt het verslag dat de afdeeling thans 30 leden telt, waarvan als bestuur de heeren B. A. de Jong, le Voorzitter, W. K. Scholing, 2e Voorzitter, M. W. van Ru8snm, le Secretaris, D. Furrer, 2e Secretaris (tevens Plaatsbnreauhouder), M. M. Heerkes, Penningmeester. In dit plaatselijk verslag wordt ook gesproken van de tarievenactie te dezer plaatse. Boskoop. Het vorig jaar hadden hier eenige personen de lafheid om in den avond een voor een sloot liggende plank, die dienst deed als toegang naar een tuinloods aan het Rijneveld, zoo scheef te leggen, dat, als iemand van deze plank gebruik zou maken, hij in de sloot moest vallen, hetgeen ook gebeurde. Zekere Hoogendoorn die het eerst over de plank wilde loo- pen, viel in de vrij diepe sloot, doch kon gelukkig gered worden. Het is nu bekend geworden wie de daders van deze euveldaad zijn, namelijk een 4-tal jongelui uit deze gemeente. De rechter zal hen nog wel aan het ver stand brengen, dat dergelijke grappen niet geoorloofd zijn. (R. Nbld.) Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 38 en 3e 327> cent per half kilo. Magere ossen, melkvee en vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, tste kw. 31, 2e 28, 3e 25 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 35, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. Handel in Vet Vee traag. Vette Kalveren met reedelijke handel tot iets lagere prijzen. Stieren slecht, de aanvoer zal niet geheel opgeruimd worden. Op de magere markt was de handel stil, prijzen als vorige week. 20 Juli 1914. Veiling Houtmansgracht 4 uur. Peulen 4 tot 8 cent per pond. Doperwten van 4 tot 7 cent per pond. Wortelen van f 2.tot f 3.per 100. I Kropsla van f 1.tot f 2.per 100. Tuinboonen v. f 0.601. f 1.50 p. 100 pd. Snijboonen, 40 cent per 100. Spercieboonen v. 10 tot 15 ct. per 100. Rabarber van 4 tot 7. Komkommers 1* soort 7. 2* 3. A t h 1 e t i o k. Grysseels won by de athletiokwed strijden te Hamburg de 200 meter in 22 sec. van den Amerikaan Patterson en den Deen Hansen. Ook in den 400 was hg no. 1. met 51 sec. voor den Amerikaan Pottel. GOUDA, 21 Juli. Mercurius-Examen Bij de te Rotterdam op 17 en 18 Juni jl. gehouden examens van wege de Federatie van Handels- en kantoor- bedienden-vereenigingen in Nederland behaalden het diploma boekhouden de heeren Joh. C. Langeraar en J. W. Veenendaal en het diploma Engelsche Handelscorrespondentie de heer A. P. Q. Tijsterman, allen alhier. Zesde Volksconcert. Donderdag 23 Juli zal in het Hout mansplantsoen het zesde volksconcert worden gegeven door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer Joh. G. Arentz. Het programma daarvan luidt: 1. Marsch. A Coeur ouvert, L. 2. Ouverture Les bonrgeois De alhier op Zondag j.l. ge houden verkoop van het tuberculose- bloempje voor het R. K. sanatorium „Herwonnen Levenskracht" hoeft op gebracht de som van f l«Mfr— Door de steenkolengasfabriek alhier werd dezer dagen de ÖOO*10 munt gasmeter geplaatst. Wnddinxveen. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente houden op Woensdag 22 Juli a.s. wor den behandeld 1. Mededeeling van Ingekomen stuk ken, enz. 2. Adres van de Uitgevers van het gratis verspreid Advertentieblad van Waddinxveen, om subsidie voor de opname van allo officieele berichten in dat blad. 3. Adres van A. M. Brniniks, om vergunning voor het overbouwen van de vloot ten Westen van zijne woning. 4. Subsidie voor den spoorweg Gouda—-Alphen. 5. Reclames inzake Hoofd. Omslag of Schoolgeld. In verband met een desbetref fend verzoek van de Algemeeno Ned. Wielrgdersbond, de Kon. Vereeniging voor Luchtvaart en enkele andere vereenigingen is door Burgem. en Wethouders dezer Gemeente besloten I liet dek van den Gashouder aan de Gouwe te doen beschilderen met de letters W. X. hetgeen boteekont Wad dinxveen. Weer van de baan. Nieuwerkerk ajd, IJsel. In de jongste gemoentoraadzitting deelde de j burgemeester mee, dat er van Rijks wege nog geen subsidie kan worden toegezegd voor de drinkwaterleiding in deze gemeente, daar de Minister yan meening is, dat bij de voorgestelde plannen geen rendeerende exploitatie verzekerd is. Bet Leven brengt in beeld de plech tigheid bij de overbrenging van het lijk van Majoor Thomson van do „Noord-Brabant" aan de vaste wal, verder een overzicht van het afgezette gedeelte van de Handelskade" de lyk- stoet die zich begeeft naar het Centraal Station, de plechtigheid in Groningen, een foto van de naaste familieleden achter de lykbaar, eenige kransen enz. Verder bevat het Leven de 8 Neder landsche eeredoctors te Groningen be noemd, de staking van het tramper soneel in den Haag, de verschillende relletjes daarbij, aardige carioaturen de staking betreffende, verder feuille ton en klein leventjes. Vorige koer». 77'/» «07. 63 ,B/ii 997. HU 88 83'/, e 767, 35 100 74 B5»/„ koen Tea hrilr» 777. 80 627» 86'/, 787, 997, De toestand in Albanië. Rumenië heeft zich bereid verklaard in Albanië op te treden wanneer het verzoek daartoe door alle betrokken mogendheden wordt gedaan. Servië en Oostenrgk. Weenen, 21 Joli. Te Ischl zal een nieuwe bespreking worden gevoerd inzake de Oostenrijksch-Servische spanning. Nieuwe Spoorwegstaking in Italië. Rome, 21 Jnli. De leden van het syndicaat der spoorwegmannen te An- cona staken als protest tegen de straf fen, die aan 428 arbeiders wegens do jongste staking zijn opgelegd. Spoorwegongeluk. Toulon, 21 Juli. Op 5 K.M. afstand van Boulogne zyn 2 treinen op elkan der geloopen. Er werden 6 personen gedood en 30 gewond. De Haagsche Tramstaking. De staking aan do tram te 'a Gra- venhage heeft heden een rustig ver loop gehad. Op de lijnen 4, 8 en 13, benevens do stoomtram den Haag- Delft wordt met beperkten dienst go- reden. Door het Rijk wordt f 1100 bij gedragen in de kosten voor de ver- I f. Mërque3 V^ Brune A I G Rrier4. Fantasie La Corbeille de e Omdat we van strijd houden met open r090s, <J. Joh. v. Dam5 PolkaChe- boawjng der openbare lagere «chool rizior. Omdat wie voor oen beginsel wgt I ja J. Bandonck6, Onvertnre I aan den söravenweg. te staan, ook den inoed dient te hebben! j0yeuse, Kóler Bela7. Valse Sobre ést beginsel met zijn eigen j wrsoonlijkheid 1 Qj^g J. Rosas; 8. Volkspotpoum, - - - - -«aprsi - 9 Marsch. Anna, te dekken. Omdat door velent, die anders •ver Katholieke apologetiek in liberale bladen denken dan wij, achter den .,Ano- aymuB"-mannequin personem vermoed werden, die aan diens bedritjf P®1* «eel hebben. Omdat, eim lelijk, wij de proef op de som wenschten te leveren ▼au onze stelling: dat in bet integralw- tenkamp de daad niet altijd strookt woord. met J. Ooines9. Marsen. Anna, II. De aanvang is bepaald op half acht. Uitslag Veiling. De uitslag van de veiling d.d. 20 I Juli 1914, door notarra N. Cambier Noöten gehouden, is als volgt: Gouderak. Maakten wij dezer dagen melding van het tegen H. B opgemaakt procesverbaal wegens het toebrengen van een bloedende hoofd wonde aan een meisje, op eens anders touwbaanderij werkzaam, thans kun nen wij mededeelen dat met onderling goedvinden deze zaak is geschikt en geen vervolging zai plaats hebben. wenhnisen. 21. Krün Cornells onders C. Vermeulen en Verburg. OVERLEDEN20. Alida Hoogen doorn 58 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. agste barometerstand 770.1 te Horta, laagste stand 750.6 te Seydis- fjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige veranderlijke wind, zwaar-bewolkt met tydelijke op klaring, aanvankelijk kans op onweer of regen en koeler. VAM DEN 21 JULI 1914. StKatslceuingeu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor- eg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio. Funding Iro ning 5 pot. Obl. 1899 4 pet Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank en CrwüeMnstel- Ua<en. Fed. Bankaandeelen Indufltr. Ondernemingen American Car, Foun dry Comp. C. v. A. ld. Smelting Refining Co. Cort. v. Aand. Anglo Amorican Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. Credlet InstelI. en Cnltnur Ondernemingen HandelBver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-Mij.C.v.A, Mijnbouw Mijnen. Katahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsohe Petroleum In-! dustrie Mij. Gew. A.j Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A. Shell" The Tranap. Trad. Cy. C. v. G. A. Scheep vuurt myeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferentie A. Int Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A Diversen. Maxwol Land Gpant Gert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand, Mpoerwegen. Holl. IJzeren Spoor- Aand. 100»/, 497, 05»/,, 22*/ 597. 220 225 14 151 4»/, 507, 64»/, 59'/, 223 14 163 4 1697,1 167 570 189'/, 1881/» 27, 94' Het drama aan den Ilommelschen weg te Arnhem. De Rechtbank te Arnhem heeft heden n inspecteur van politie A. v. d. M., wegens het liekende optreden in den nacht van 9 op 10 Mei bij de relletjes op llommelschen weg te Arnhem, waardoor een man werd doodgeschoten, veroordeeld tot6 maanden gevangenisstraf. Wegens opruiing in dienzelfden nacht werd J. A. L. aldaar veroordeeld tot weken gevangenisstraf en J. v. G. tc Arnhem wegens wederspannigheid tot 14 dagen gevangenisstraf. GOUDA. GEBOREN18. Annigje Jacoba, ouders G. v. d. Bosch en G. van Dam. 19. Gijsbertus, ouders C. J. Janssen en M. v. d. Sloot. Anto- nins Hermanns, onders G. J. Agten en C. Vogt. 20. Johannes, ouders C. J. v. d. Kleij en S. den Hertog. I Dirk, onders P. C. Klijn en M. Nieu-1 95 96 61 560 188% 94% wegmy. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arBchau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 98 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 25 Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 155 Wabash Gew. Aand, PrEM IEL EP.NINOEN Am8terdamAand. 3 pet. 100% Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 1473I, GELDKOERS. Prolongatie 2*/2 P^t. 95% 96% 24% 100%,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2