Blnnenlazi d. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. IZ-a.rist. Land- en Tuinbouw. SIFOX3T- KERKNIEUWS. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht. Officieele Prijscourant Effecttenhandel te Am sterdam - - - - - rr - - - en tegen het aanmatigende en uittartend» optreden dor officieren. Daarvoor moet hij thans hoeten, nu hij met groote meer derheid door den Zaberuer gemeenteraad werd herkozen. In de ,,8traegburger Poet" 1 komt een blijkbaar door von Dallwitz geïnspireerd artikel voor, waarin de uitsluiting van Knöppflor uit zijn ainht wordt goedge praat met de bewering, dat Knöppfler het type van een) dubbelzinnigen Elzaa- ser was, die niteMR Jtiyaa), in bet ver borgen afkeerig was vftn aansluiting bij het Duitsche Itijk. Het Berliner Tageblatt, de zaak bespre kende meent, dat deze eerste daad van von Dallwitz weinig goeds spelt voor het vervolg. Neder land-Albanië. De onderteokenaren van den oproep aan het Nederiandsche volk hebben zich gevormd tot een comité ter be vordering van het doel in den oproep uiteengezet en wel ajs volgt: W. A. F. do Meester, voorzitter, mr. II. J. Garaten Bzn., secretaris, B. van IlaerB- ma Buma, penningmeester. Beleefd verzoek aan hen, die iets willen bijdragen ter bestrijding der noodzakelijke onkosten om hun bij dragen te zenden aan den penning meester, 's Gravenhage, Kneuterdijk 14. Het comité óutving tot op Zondag 19 dezer des middags 12 uur 700 be wijzen van instemming waaronder den volgenden brief: Ik bon uw oud-kameraad van het Nederlandsch-Indisohe leger. De oproep in do „Nieuwe Courant" las ik. Maar generaal, bedenk met uwon- derteekenaron, dat de majoor Verhuist on do kapitein Reimors (mijn zoon) reeds heden 28 dagen in gevangen schap zijn bij de opstandelingen. Bedonk generaal, dat wij Maandag 15 Juli 1.1. bericht kregen, dat onze beide officieren vrij mochten wandelen, goed behandeld worden en dat de Internationale Coramissio hun spoe dige bevrijding verwacht Bedenk generaal, dat wij nu reeds 5 dagen,j dag inj dag WIt,. WW <*W telegrambesteller uitzien, q! hij bus het groote nieuws .brengt, dat onzen zoon aan het vaderland en oudera zal wor den teruggegeven' t 1 En dan generaal, bid ik u, werk met de ondorteekenaars van uw sym pathiek adres samen, opdat majoor Verhulst en do knpitoin Reimers ver lost worden uit hun govangensohap. Met verschuldigde gevoelons van hoogachting. Uw dw.dn. en kamoraad, (got.) II. K. REIMERS, Oud-Kap. N, I. L. Ovorjmncht hij werkstaking. Niet onmogelijk Vs Jiot dat het bo st,nando epnflict ijUscbep de II. T, M. en haar personeel ton govolgo zal hebben oen oiviol procos tusschen ge noemde maatschappij en do gemeente 's Gravonhngo gegrond op wanpraos- tatie. Nu mag het niet in het algomoon wonscholijk worden geacht op do be slissing des rechters vooruit te loopen, maar hot schijut ons toch niet zonder belang eon arrest to vermeldon, in het buitenland uitgesproken en waarin hot begrip „overmacht" ter sprake komt, nl. do volgende beslissing van het Franscho Hof van Cassatio dd. 17 Juli 1912 die voor Den|Haag niet zonder actueel belang is en luidt als volgt: „Een werkstaking bij een spoorweg die door haar plotseling uitbreken en door haar ulgomoonheid voert tot vol- ledigen stilstand van het bedrijf, hooft allo konteokenon van overmacht. Do directio kan zich eohter niet meer op ovormacht beroepen van af hot oogonblik, waarop do horvatting van hot bodrijf bij doelmatiger optre den van het bestuur mogelijk zou zijn geweest of wanneor de werkstaking door verstandiger en doelmatiger maat regelen zelve vermedon had kunnen worden of in hare gevolgen had kun nen wordon beperkt". Volgens deze beslissing heeft dus het openbaar gozag, dat hoeft te zor gen voor do naloving van do concessie door oen tramwegmaatschappij, in eerste instantie te booordeelen niet alleen of do door de directie genomen maatregelen verstandig en doelmatig zijn geweest, doch ook door welke andere maatregelen de staking had kunnen worden voorkomen. By do beoordeoling van die vragen nu heeft hot oponbarq gozag als or gaan van de burgerij zich naar veler meening te stellen op het standpunt dat hot verkeorsbedrijf feitelijk mono polistisch is en geëxploiteerd behoort te worden in hot belang vau het pu bliek, niet dat het publiek geëxploi teerd wordt ten behoeve van hot bo drijf en deszelfs bezittors. Niet het belang van één der beide strijdende partijen doch het verkeersbelang der burgerij in wier dienst beide zijn behoort de grondslag te zijn van de overwegingen bij de beoordeeling van de vraag of werkstaking als „over macht" is te beschouwen. Bij de familie1 van kapitein Sonne te Apeldoorn in bericht ontvangen dat do majoor Snellen en kapitein Doorman met ziekteverlof uit Albanië naar Nederland wiiJen lerugkeeren. Prins Hendrik. Reuter seint uit Stockholm, dato gis teren: Prins Hendrik bezocht gisteren Stock holm en omstreken. Te Saltsjoebaden werd het noenmaal gebruikt, aangeboden door den Hoiiandschen gezant, 's Avonds was er te Hosseibochen een banket, gegeven door de Vereeniging van Zweedsche Zee officieren, ter eere van den Prins. De gezant, de consul-generaal, de Holland- sche officieren van de Zeeland en de Zweedsche- Minister van Marine waren eveneens uitgenoodigd. /Na afloop begaf Prins Hendrik zich aan iioord van de Zeeland, die in den nacht het anker zou lichten. Aan de Brusselsche Matin ontleent de N.ïi.Ct. het volgende: Maandag om 7 uur 's ochtends signaleer de men aan boord van de France, terwijl de President van de Fransche republiek aan het ontbijten was, op ongeveer 5 mijlen afstands de Nederiandsche kruiser Zeeland, stoomende in een richting, te genovergesteld aan die van do Franscho en Russische schepen. De Nederiandsche kruiser wijzigde zijn koers om de Fransche schepen to nade ren. Hij had Prins Hendrik aan boord, die H dagen in Rusland had doorgebracht. De Prins zond don President een draad loos telegram om hem goede reis toe te wenschon en de kruiser salueerde, na de Fransche vlag te hebben geheschen met 21 kanonschoten. De Joan-Bart heosch do Nederiandsche vlag en beantwoordde het saluut en poln- corbeantwoordde terstond het telegram, den Prins dankend voor zijn goede wen- sohen en hem verzoekend Koningin Wil- holiiilna' te groeten. Nog meer artsen voor de postbestrijding. Naar van bevoegde zijde aan de N. Ört. wordt medógedeeld Is tyj dè rogeering van den gopVeroeur-generaal Van Nederlnndkcb-Ififliö bericht ont vangen dat, alhoewel fle aanvankelijk aangevraagde twintig artsen zijn aan genomen, uitzending van nog tien artsen wenschelijk is. Aan verzoeken van attsen om uit zending naar Indië ten diei\ste van de pestbestrijding kan dus alsnog worden voldaan. De staking aan de Tram Jfi den Haag. Allo leden van het Htakond personeel van de JL T. M. ontvingen por post een a(druk van hot ingezonden stuk van Pater Weijors In de Tija. Dezo circulaire waa te Lelden gedrukt. Vau do Volliarding Is door het stakend personeel von de II. T. M. een tweede gift van f 200 ontvangen. Bij den Prot. Chr. Bond van Spoor- eu Tramwegpersoneel zijn van verschil lende predikanten te 's Grovenhago be tuigingen van instemming met de staking ingekomen. Een der werkwillige controleurs der H. T M. ontving het volgende briefje van zijn barbier: Mijn Heer. Daar de omstandigheden zoo zijn. Ben ik genoot zaak om u even te berichten, Dat u naar een andore kapper moet gaan, Daar het voor u, en voor inijn zaak lictor is. Achtend, enz." Naar het Vad. vernoemt moet ln do remise te Scheveningon hot gehoele gezin van een werkwillige zijn ondergebracht vrouw, kinderen, kanarievogel enz. daar men dit gezin in de buurt niets le veren wilde. De zoon van inr. Van Houten heeft volgenR zijn eigen getuigenis, Zondag geen oogenblik dienst gedaan op de tram. Wel was hij in de vorige week daarop werkzaam. Bericht wordt, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag te 's Gravenhago vanwege den Bond van Transportarbeiders een vergadering zal worden gehouden, van chauffeurs, waarin behandeld zullen worden de arbeidsvoorwaarden der chauf feurs en de staking van het tramperso neel, in verband niet het vervoerwozen aldaar op het oogenblik. In de stad bleef het gisterenavond rus tig; alleen moest in de Transvaal wijk bij het naar huis brengen van werkwilligen, de marechaussee een paar malen optre den. Ken vrouw viel vlak voor oen paard, maar zonder zich te bezeeren. Naar we vernemen, doet do directie po gingen om oud-wagenbestuurders weer in dienst te nemen op een loon van 16 p. wéék en tijdens de staking een gratifi catie bovendien. Stakings-bulletin. In een bulletin deelt het stakings-co- niité mede, dat nog door niemand van het personeel de uniformkieeding ingele verd of het achterstallige loon opgehaald is. Het comité doet een beroep op het publiek om van de sympathie voor het stakende personeel uiting te geven door in deze omstandigheden geen gebruik te maken van de tram, bediend door onder kruipers, wien allerlei vrijheden worden toegestaan waarvoor bet personeel vroe ger zwaar werd gestraft. De heer Stipriaan Lniscius Senior luidt het verder is reeds het werk aan gevangen, waarvoor hij thans op den voorgrond geschoven werd. Hij trachtte reeds op verschillende plaatsen het oude re personeel los te makem-wan het jon gere, wat evenwel tot dusver jammerlijk mislukte. Door een sigaret in brand geraakt. Men meldt uit Leiden aan de N. Crt. Hedennacht te ongeveer twee uur, toen de adjunct-inspecteur van politie Van den Hoorn met een agent de ronde deed, bemerkten zij, dat in de Van der Werffstraat een jongmensch in lichtelaaie stond. Terstond snelden zij hem te hulp en rukten hem de brandende kleeren van het lijf. Onder hevige pijnen en met ernstige brand wonden bedekt werd het jongmensch, dat later bleek te zijn de 18-jarige G. J. van Nieuwendijk, naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. Daar ver klaarde hij later, dat hij was belast met het toezicht op een schuitje, dat in de Mare lag, en dat hij, terwijl hij een sigaret rookte, in slaap is geraakt, waarbij de sigaret hem vermoedelijk uit den mond is gevallen, waardoor de kleeren in brand zijn geraakt. Overreden. Te Vonlo is een 7-jarig knaapje V. v. d. H., die op het trambalkon was geklommen van een stilstaande tram, er afgevallen, toen dezo zich in be weging zette. De kleine werd door de drie volgwagens overreden met het gevolg dat beide beentjes vermorzeld werden. In het r.-k. gasthuis over- gobrachty overleed hij kort daarop. 1(JrK' Door den schilder Jan Goedhart te Amsterdam is eon schilderij vervaar digd, waarop de uitvaart van overste Thomson aan de Handelskade in beeld is gebracht. Het oogenblik dat de schilder vereeuwigd heeft is dat, waarop do kist naar de lijkkoets gedragon wofdt. rrrtr'. (N. Ort.) Dienstbodonnood. De dienstbodennood te Wormorveer is zóó groot, dat er onkel om dio rpden een familie vertrekken gaat. Door ongeveer 26 huisgezinnen wordt personeel gevraagd, maar zonder suc ces. Do meeste meisjes gaan naar de fabrieken, Waar zij méér verdienen, of naar Amsterdam, ook als winkeljuf frouwen anderen zijn te welvarend om de dienstbodenjapon aan te trekken. Landbouwtentoonstelling tc Gorincheni. De Holi. Maatschappij van Landbouw afd. Goricheui, besloot in haar jongste vergadering to Gorincheni een landbouw tentoonstelling in 1915 te houden, waarvoor de begrooting op f 18.000 is geraamd. Het garantiefonds van f 8000 is volteekend, zoodat do organisatie een aanvang kan nemen. Sedert 1886 werd te Gorincheni geen landbouwtentoonstelling gehouden. Van wie is het? Te Woubrugge ligt een viertal H.A. prachtig vischwator. Niemand wist van wien het was. Na onderzoek bleek dat de oigenaar niet eens bekend was. Liefheb bers genoeg natuurlijk. Een drietal hoeren doen thans hun rechten daarop gelden en men zal alle oude archieven moeten nasnuffelen, die eenigszlns licht kunnen verschaffen. An ders maar deelen 1 Belasting op titels. Men kent wel de ziekelijke voorkeur der rijke Amerikanen voor mooie namen en hooge titels. Een adelijken naam in hun familie te kunnen opnemen is het hoogste doel, dat het meerendeol dezer „new-richs" najaagt. Evonwel, er zijn uitzonderingen; voornamelijk zijn het de ware Amerikaansche democraten en dezen zijn er ook nog wel! die hun meening over de jacht op aanzienlijke doch arme schoonzoons en schoondoch ters uit hot aristocratische Europa he kelen. Zelfs is er een der Senaatsleden, die een wet wil voorstellen om paal en perk te stellen aan deze manie, en mocht hij daarin niet slagen, dan tenminste voor de schatkist van zijn land daaruit zooveel mogelijk voordeel te halen. Het is de heer Stanley Bowdlie, die over dit onderwerp een redevoering heeft gehouden, welke hierop neerkwam: Ik ben burger, van Cincinnati en wij tellen onder onze democratische be volking twee prinsessen, een hertogin, een aantal markiezinnen en een ontelbare hoeveelheid gravinnen. Daartegen valt weinig in te brengen. Doch niet te tel len is het getal onzer rijke erfdochters, welke met arme edellieden ®aar Europa verhuisden. Indien deze exodus zoo voort gaat, zal het Amerikaansche ideaal, van iiet land te zijn der rijke partijen bin nenkort hebben opgehouden te bestaan. Aangezien ik constateer, dat nog Isteeds bij verschillende onzer Amerikaansche vrouwen als de schoonste toekomst lokt, dat haar kinderen in het huwelijk zuilen treden met arme leden der Kuropeesche aristocratie, stel ik een wet voor, waar bij een aanzienlijk pereentage van de bruidschat in ons land zal moeten blij ven. Op deze wijze zullen wij onze rijke zoons en dochters in de oogen der Kuro peesche adellijke pretendenten aanzienlijk in waarde depressieeren. Aldus zullen wij onze erfgenamen èn onze uiiliioenen hier in het land houden." Het wetsontwerp van dén verstandigen afgevaardigde van Cincinnati is door de pers met groote ouderscheiding behan deld. In den Senaat is het echter niet verder gekomen dan tot een succès-d'es- timo. Waarschijnlijk zijn do papa-senaatsle den door hun zoons bewerkt om tegen te stemmen, omdat de vergulde blazoenen op hen nog teveel aantrekkingskracht uit oefenden. Hbl. Men seint uit Hilversum: Maandag middag is de incasseerder K. van de fir ma Perk en Everts, kassiers alhier, toen hij op zijn rijwiel van Bussum kwam, mot een bedrag van f 5000 aan contan ten bij zich, bij de Kraailoosche brug aan gerand door een persoon, die een revol verschot op hem loste. De incasseerder, welke licht in den rug gewond wérd, vervolgde zijn aanrander, die op den Ko ninginneweg door een politieagent gegre pen werd. Het bleek te zijn H. v. B. uit Utrecht. De aangehoudene beweert, dat zijn revolver toevallig afging. De politie achtto het desniettegenstaande raadzamer den man voorloopig in arrest te houden. Ken apothekers-quaestie. De apothekers te Harderwijk hebben hot bestuur der vereeniging de „Een dracht" aldaar bericht, dat zij met ingang van 1 October a.s. de levering van me dicijnen aan de leden der vereeniging op den voet, waarop dit nu geschied, 30 ct. per recept voor een mannelijk lid en 35 cent voor een vrouwelijk lid, niet zullen Voortzetten. I I De apothekers moeten voornemens zijn, een vereeniging op te richten, waarvan volwassen personen, wier inkomen een zeker bedrag niet te boven gaat, lid kun nen wordon tegen betaling van een pre mie van f 0.12)4 Por week, waarvoor dokiershuip en geneesmiddelen zullen ver strekt worden. Voor kinderen uit een ge zin zal een premiebetaling van 3 cent per Week en por kind verplicht zijn; Het bestuur <jer vereeniging „De Een dracht" is voornemens, naar aanleiding van het besluit der apothekers, bespre kingen met dezen te houden en hoopt tot oen minnelijke schikking te geraken. Op bijna 71-jarigcn leeftijd is „Papa Ramhoég" tc Amsterdam overleden, en niet hem is weer eten deel onzer jeugd herinneringen verdwenen; van dori afgod onzer kinderpartijtjes, waarvan de aure ool van mysterie mei de dagen wel iets verdwenen is, maar die tot het laatst een aandachtig publiek voor zijn goocheltoe ren gevonden heeft. Bamberg's gesternte wees hem niet ter stond op de toekomst van geheimzinnig heden, neen, via het eoittours- en het di- amantsnijdersbedrijf, en later, do couplet zangers- on dichtersloopbaan, hoeft hij in zich do capaciteiten ontdekt, waarmee hij zelfs zijn goochelende voorvaderen zou overtreffen. Het beslissend succes van zijn loopbaan was, volgens hemzelve, het volgende, dat hem aan het hof te Soostdijk overkwam. Do goochelaar, aan hot Hof ontboden, had de eer daar op te treden voor slechts een drietal toeschouwers, die echter nie mand minder waren dan de Koning, de Koningin en hot Prinsesje Wllhelmina. En toen zöu na een opmerking van Z.M. dat de tijd vorstreken was -r- Bam berg op do een of andere onverklaarba re wijze des Konings horloge een kwar tier teruggetooverd hebben. Maar zijn grootste populariteit, die hem ook het recht gegeven heeft een halve bladzijde in het Amsterdamsche adres boek te beslaan, was wel de groote wel willendheid, waarmede hij zich voor ie dere liefdadige voorstelling beschikbaar stelde. Op dezo wijze was Bamberg een phi- lantroop in de ziekenhuizen en bij lief dadige instellingen. Een drietal zoons, thans to New-York vertoevende, heeft nu de reputatie van hun vader over to nemen, en de oudsto van hen verbindt aan zijn goochelkun sten nog de vaardigheid van het maken van handschaduwen. Hbl. GOUDA, 21 Juli. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrydag 24 Juli 1914, des avonds 7®/* uur- Aan de Orde; 1. De benoeming van een tijdelijk wethouder, om op te treden tij dens de afwezigheid van den heer H. Knuttel. 2. De benoeming van een onder wijzer aan elk der Scholen v e l o. Nos. 1 en 4. 8. Het opmaken van een zestal voor de benoeming van drie leden van het College van Zetters. 4. De voorstellen inzake de brand weer. 5. De voorstellen betreffende de in richting van een keuringsdienst van waren. 6. Ifyt voorstel om aan de Bouw- vereeniging „Het Volksbelang" toe te staan het aanleggen van nieuwe wegen. 7. Het voorstel tot wijziging van de Verordening op den HandeV enrsus. 8. Het voorstel tot aanstelling van een derden klerk-meteropnemer by de gemeente-lichtfabrieken. 9. Het voorstel tot wgziging der gemeente-begrooting voor 1914. 10. De verzoeken om ontheffing van Schoolgeld op de Burgerscholen voor het schooljaar 1913/4. 11Het tweede suppletoir kohier van Schoolgelden op de Burgerscho len voor het schooljaar 1918/1 Door Burg. en Weth. zijn aan de. Raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda 16 Juli 1911 Het fwil ons voorkomen, dat de be looning van den gemeente-apotheker, die f 1600.met vrije woning in het Bestedelingenhuis geniet, niet meer ge heel in overeenstemming is met de tijdsomstandigheden en de eischen, welke aan dezen ambtenaar worden gesteld. Ook aan deze jaarwedde behooren naar onze meening periodieke ver hoogingen te worden verbonden. Wij hebben mitsdien de eer Uwen Raad in overweging te geven het na volgende besluit vast te stellen De Raad der gemeente Gouda, Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders van 16 Juli 1914 no. 73/1010 Besluit: m.i-ni j 1q. bepalem,da^ met ingang van I Januari 1915, ae Gemeente-ajfothe- ker, behalve vrye woning in het St. Catharina-Gasthuis of Bestedelingen- huis of eene vergoeding van f300.— 's jaars Hij gemis daarvan, zal genie ten eene jaarwedde van f 1600.—, welke bij gebleken ijver en geschikt heid twee malen telkeus na vier jaren dienst wordt vehoogd met f 100.-—. 2o. Den pensioensgrondslag van den gemeente-apotheker E. J. Hoek stra met ingang van 1 Januari 1915 nader voorloopig vast te stellen op f 2100.—. De Raad voornoemd, j Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Qöuda, 16 Juli 1914. d Wij hebben de eer hiernevens over te loggen een adres, dd. 11 Juni 1914, tot ons College gericht door A. Mulder, »achter van het pontveer over de ^urfsingelgracht, en houdende verzoek de op 1 Januari 1915 afloopende pacht met ingang van dien datum opnieuw onderhands aan hem te gunnen tegen een jaarprijs, welke f 100.— meer be draagt dan de tegenwoordige. Volgens art. 3 der geldende voor waarden dient o.m. de bediening van het veer te geschieden door physiek geschikte personen. Zulks is echter allerminst het geval, daar herhaalde lijk van invalide helpers wordt ge bruik gemaakt. Ook in menig ander opzicht, o.a. het werkzaam zijn van een assistent van den veerman op uren van druk verkeer, geeft de bediening van het pontveer tot gerechtvaardigde klach-, ten aanleiding. Op vorenstaande gronden verzoe ken wij daarom machtiging om aan adressant te berichten, dat Uw Raad niet geneigd is de bestaande over eenkomst onderhands te verlengen. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 16 Juli 1914. Bij zijn hiernevens overgelegd adres, ingekomen op 16 Juni j.l., verzoekt M. van Dijk, meubelmaker alhier, huurder te mogen worden van den gerioleer- den gemeentegrond, kadastraal bekend in Sectie D. oo. 2172 en gelegen ach ter het door hem gehuurde perceel Sectie D. no. 859 aan de Vlaming straat. De Commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken heeft blij kens haar hierbij gaand rapport tegen de verhuur zelf geen bezwaar, doch acht het aanbevelingswaardig de des betreffende overeenkomst te sluiten op de gebruikelijke wijze, d. w. z. met den eigenaar der woning. Laatstbe doelde, C. Verschut, heeft zich daartoe bereid verklaard. Bovendiert meent de Commissie, van oordeel dat Jin het algemeen de prijzen verhuur en erfpachtsuitgifte van tegrond wel een kleine verhoo- jpflg mogen ondergaan, dat in het 23erhavige geval de prijs gevoegelijk jp gesteld worden op f 0.15 per M2. Wij kunnen ons met het advies der «YBHunissie vereenigen en hebben der ive de eer Uwen Raad in overwe eg te geven het volgende besluit te nmen: De Raad der gemeente Gouda, Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 16 Juli 1914 no. 75/882 en het daarbij over- vies der Commissie van bij- itand in het beheer der Gemeente- terken dd. 13 Juli 1914 nd. 310. Besluit: met ingang van 1 Augustus 1914 Iqpn een jaarlijkschen huurprijs van f 0.15 per M.2 en voorts op de gebrui- toljjke voorwaarden aan C. Verschut, hopman aldaar, te verhuren een ge deelte van het perceel kadastraal be kend in Sectie D. no. 2172, in werte- groot ongeveer 4 M.2, en |«legen achter het hem toebehoorende perceel Sectie D. no. 859 aan de Vla mingstraat te Gouda. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 16 Juli 1914. Zooals aan Uwen Raad zal blijken 1$ het hiernevens gevoegd schrijven dd. 13 Juli 1914 no. 308, heeft de Öammissie van bijstand in het beheer der Gemeentewerken vervanging der tan deze Gemeente toebehoorende gaardorswoning, gelegen nabij den tol aan het Goudsche en Amsterdamsche rjjpad te Alphen, door een geheel nieu we bij desbetreffend onderzoek drin- pnd noodzakelijk bevonden. De kos- ien van dien bouw worden door haar (eechat op ten hoogste f6000. Wij kunnen ons met het advies èr C mmissie vereenigen. Derhalve jiven wij U in overweging de ver dichte gelden beschikbaar te stellen daartoe te nemen het volgende WVait De Raad dór Gemeente Gouda j Gozien de voordracht van' Burge meester en Wethouders' dd. 16 Juli 1914 no. 76/871 en het daarbij over- jgélegd advies der Commissie van bij kan d in het beheer der Gemeen te lwerken dd. 13 Juli 1914 no. 308; Besluit: de Gemeente-begrooting dienst 1914 wgzigen als volgt: 1°. aan artikel 4 van [oofdstuk VII der Ont- Wngsten wordt toege- oegd een nieuw onderdeel g: „Geldleening ter voor- lening in de kosten van „bonw eenor nieuwe tol- „«arderswoning aan het jÖoudsche en Amsterilam- ,»cho rijpad te Alphen". 2°. aan artikel 11 van Hoofdstuk XV der Uitga- ren „Kosten van andere Lbuitengewone werken, die uit buitengewone ont vangsten bestreden mo- ,gen worden" (Volgnum- ler 233) wordt toegevoegd p nieuw onderdeel k ifiouw eener nieuwe tol- jgaarderswoning aan het floudsche en Amsterdam- ache rijpad te Alphen". De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. f 6000. f 6000.—. Gouda, 17 Juli 1914. Met de Directie is de Commissie ia bijstand in het boheer der Ge- Igente-Lichtfabrieken, blijkens haar prbij overgelegd schrijven dd. 13 Juli 914 no. 33, van oordeel, dat de ülarisregeling der administratieve pbtenaren bij de Gemeente-gasfabriek Mkele wijzigingen behoeft. Het komt haar billijk voor het aan- 14 periodieke verhoogingen voor den Oprichter met èèn te vermeerderen,' te Ütiler nu de huidige titularis reeds tóevt 1 Januari 1908 zijnmaximum- Wdde geniet. Verder acht zij, mede in verband Mwt de getroffen regeling voor den jBBgsten klérk der gasfabriek, den ter- aijn an 3 jaren voor periodieke sala- iifwhooging van den len klerk en fe klerken-meteropnemers te lang en ag dien op 2 jaren wenschen ge- wd te zien. Ofschoon bg de Commissie de be- Wing voorzit, dat de vorengenoemde tor haar ontwerpen wijzigingen da- Idnk na Uw eventueel desbetreffend •Muit zullen in werking treden, zal •begrooting dec Gemeente-gasfabriek tout 1914 daardoor niet behoeven te "•den veranderd. Wü kunnen ons 'met het advies Oommissie vereenigen en geven derhalve in overweging te nemen volgende besluit: De Raad der gemeente Gouda; Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 17 Juli 1914 no. 77/999 en het daarbg over gelegd schrijven der Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente- Lichtjabrieken dd. 12 Juli 1914 no. 33 Besluit: het Raadsbesluit dd. 16 Augustus 1907 sub 2o. betreffende de salaris regeling der administratieve ambte naren bij de Gemeente-gasfabriek aldus te wijzigen, dat: lo. het aantal driejaarlijksche ver hoogingen ad f 100.voor den Op zichter wordt gebracht van 5 op 6 2o. de verhoogingstermijn voor den len klerk en de klerken-meteropne mers wordt gebracht van 3 op 2 jaren. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den- Raad der Gemeente Gouda. Bij resolutie van den Minister van Financiën is benoemd in de commissie voor het examen van kommies der directe belastingen invoerrechten en accijnzen, te houden te Arnhem op 13 October 1914 en volgende dagen, tot lid en voorzitter de heer F. P. Wethmar, inspecteur der directe be lastingen, enz. alhier. Gisteren slaagde te Utrecht voor het examen M. U. L. O. diploma B Joh». M. Uittenboogaard, alhier. Den heer R. Jager, alhier, is ge slaagd voor hot toelatingsexamen voor de Middelbare Koloniale Landbouw school to Deventer. Onderhoud van den weg Rotter dam—Gouda. Bij de hedenmiddag in Hotel „de Zalm" alhier door de Commissie vau Beheer van den weg van de Hoflaan te Rotterdam tot do Mallegatsluis te Gouda gehouden aanbesteding van het onderhoud van genoemden weg, ingaando op den dag der aanbesteding tot aan 31 Dec. 1915 waren ingeleverd 7 biljetten, noo/ n !'m-n Ingeschreven we?d doo*!1 J. Stuurman, Ammerstol voor f 23470. W. Zanon, -23200.— W. van Verre, Capelle a. d. IJsel - 23100. Corn. v. Leeuwen Czn., Nieuwerkerk a.d. IJsel - 22994. T. v. Ilerk, Nieuwerkerk a.d. IJsol -22979.— J. Versloeg, Gouderak on J. C. Zanen, Am merstol n - 22479.— Adr. Dubbelman, Dprr J(, u drecht -21670.— De Commissje behoudt zich het rpeht van gunning voor en1 zal den- gene, wien het onderhoud gegund wordt, daarvan kennis geven. Eindexamen H.B.S. Zuid-Holland. De uitslag van het hier gehouden examen eindexamen II. B. S. was he denmiddag aldus Dorde commissie. Aantal candidaten 24. Afgewezen 3. Geslaagd A. S. Vos Leiden, W. H. van Velthuysen Extraneus, A. Dirks Leiden, L. N. W. Vogelensang loeiden, Ch. Th. Weidner Leidon, L. II. Rein- ders Ilaag Bleijenburg, N. Pas Extr,, J. II. F. Sollewijn Gelpke Haag, C. Kloos Gouda, L. de Sterke Haag, L. W. Reijnierse Voorschoten, A. Tie- mersma Haag, L. A. Busselaar Gouda, A. J. Kuijl Haag, A. H. Wicherts Gouda, J. J. Rombach Haag, C. J. Paul Gouda, J. B. Dumont Leidon, P. W. Kamphuizen Gouda, A. G. Maris Ilaag, F. C. Kraneveld Gouda. Remonstrantsche Kerk. Boskooj). Tot predikant bij de Remonstrantsche gemeente alhier is beroepen Dr. K. H. Roessingh, pre dikant te Doesburg. Uit de tuchtschool te Velzen was j.l. Maandag een verpleegde ontsnapt, welke aldaar een tuchtschoolstraf on dergaat en wiens ouders alhier woon achtig zgn. Gisteren is hij alhier door de ge- meente-politie, welke van zijne ont vluchting reeds kennis droeg, aange houden en onder geleide naar Velzen teruggebracht. Wegens het vertrek van den heer P. H. van Waveren, commies bij de posterijen alhier is met ingang van I Augustus a.s. als zoodanig benoemd de Heer A. Pijzelman te Amsterdam. Ammerstol. Maandagvoormiddag II uur werd de brandspuit van hier gerequireerd naar den Lekdijk onder de gemeente Bergambacht, omdat daar een groote rietstruik van W. Stigter in brand stond en door den feilen wind groot gevaar voor de tegenover liggende gebouwen opleverde. Na ongeveer l1/, uur met de spuit te hebben water gegeven was men deb brand eindelijk geheel meester, waarna de spuit mocht inrukken. Het riet, dat waarschijnlijk door naar huisgaande schoolkinderen was aangestoken, was tegen brandschade verzekerd. Beroep Rem. Ger. Gemeente. Zwammerdam. Bij de Remon strantsche Gemeente alhier is beroepen tot predikant de heer W. Mackenzie, proponent te Brielle. Nieuwerkerk a/d. IJsel. De verbouwing van de Openbare Lagere School alhier is niet gegund aan den laagsten inschrijver, doch aan den heer I. Merbis, te Zevenhuizen voor f 4240. Oudewater. De hoer C. B. Wi- chers, alhier, is geslaagd voor het toelatingsexamen voor de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deven ter. Schoonhoven. De verkoop van tuberculose bloempjes ten bate der R. K. organisatie „Herwonnen Levens kracht op Zondag heeft hier ruim f 104 opgebracht. Derde Orgelbespeling. 't Was meer eene orgelbespeling door leerlingen van do Muziekschool mot modewerking van twee leerlingen der solo-klasse en den hoer Spaander man, dan wat 't programma aangaf. Immers 't werk van dezen laatste bo- paaldo zich tot 't accompagneoren der beide zangnummers, terwijl hij waar- schyolijk ook wel een belangrijk aan deel gehad zal hebben in 'tregistree- ren der verschillende orgel-soli. En hoewql van< dan,directeur dor Stad^' Muziekschool 'n uitstekend denkbeeld ij} .PUJ. dttö leerlingen Ider argplhlaBse (kina ia. 'n jaar de gelegenheid te ge- ^en van hunne vorderingen te doen blijken, zou 't voor 'n juiste beoor deeling dier vorderingen van groot belang zijn te weten, welk aandeel elk der leerlingen in 't registreeron van z'n nummer heeft gehad. Immers de registratie is bij 't orgelspelen van minstens oven groot belang als do vaardigheid op| manuaal en pedaal. Van dezo vaardigheid hoeft de uitvoe ring vap gistpravoud /n goed idee gogöven j d(^ verschillende np^amers \torden óver "t algcmcpp accuraat ,piti llesfie had de tegenstelling tusschen do tempi der drie deelen grooter be hooren te zijn, terwijl in 't Praeludium en do uga van Bach de luchttoevoer niet in orde schoen, wat natuurlijk niot aan den organist geweten moet worden. Ik woot natuurlijk niet in hoeverre 't niot geheel slagen der beide zang nummers op rekening komt van min der goede dispositio der beide zange ressen, doch vooral Veni Creator van Beethoven maakte den indruk van veel to moeilijk voor zo te zijn. Noch de alt, noch de sopraan bezit 'n stem, die groot gonoeg is voor'dezo kerk, terwijl de stemvorming van de sopraan nog voel te wenschen laat. 't Wil mij toeschijnen, dat de heer Spaanderman deze beide jonge dames geen dienst heeft bewezen door ze in de kerk te laten zingen; in eene klei nere ruimte en onder gunstiger om standigheden zouden ze allicht beter hebben voldaan. H. N. Stand van bet fruit. Met medewerking der itijkatuinbouw- leeraren ie het volgend overzicht samen gesteld naar gegevens, verstrekt door do correspondenten van de directie van den landbouw. Overvloedig belooft do opbrengt van- appcis en peren niet te worden; van do peren zijn do vooruitzichten over het alge meen iets beter dan van appels. De lang durige droogte is oorzaak, dat de vruch ten veelal klein blijven en vroegtijdig af vallen. Uit het Wcstland wordt gemeld, dat da vroege appels, vooral de variëteit Codlin Keswick, een goede opbrengst beloven, terwijl daarentegen de late soorten, als bellefleurs, zoo goed als geen vruchten dragen. Voorts zijn daar de perziken in de open lacht klein gebleven. De pruimenoogst zal ook zeer middel matig zijn, terwijl daarentegen die van frambozen zeer goed is. Appels. Alleen in de Neder-Betuwe, de omgeving van de stad Utrecht, het zuidoosten van de provincie Utrecht, het westelijk deel van Zuid-Beveland, in Noord-Brabant, op Voorne en Putten en in Delfland is de stand goedin de Tie- ler- en Bommelerwaard, de OverBetuwe, het Rijk van Nijmegen, op IJseimonde, in de Vijfheerenlanden, de Alblasser- en de Krimpenerwaard, alsmede op Walche ren en in Zeeuwsch-Vlaanderen vrij goed; overal elders matig of vrij slecht. Peren. De stand is goed in de Ne der-Betuwe, het Rijk van Nijmegen, West- Friesland, Delfland, op Voorne, Putten, Oud-Beijerland, Walcheren, het westelijk deel van Zuid-Beveland, in Noord-Brabant en in het Zuiden van Limburg; overal elders is de stand matig of vrij goed. Pruimen. Deze staan goed in het Westland, op Oud-Beijerland, in Delfland, iu het zuiden en zuidwesten der provin cie Utrecht en in de omgeving der stad Utrecht, alsmede in het zuiden van Lim burg; vrij goed in de Over- en Neder- Betuwe, het Rijk van Nijmegen, het zuid oosten der provincie Utrecht, in West- 1- riesland, op IJseimonde, Overfiakkee, in de Vijfheerenlanden, de Dordsche en Zwijndrechtsche Waard, op Walcheren, liet westelijk deel van Zuid-Beveland en in Noord-Brabant. Overal elders is de stand vrij slecht of matig. Druiven. De kasdruiven staan overal goed. Perziken. Ook de kasp.erziken staan overal goed, terwijl de perziken in de open lucht in het Westland slechts matig staan, in de Over-Betuwe vrij slecht en de teelt in het Rijk van Nijmegen als mislukt moet worden beschouwd. Elders is de stand ook der perziken in de open lucht goed. Frambozen. Deze staan overal goed of zeer goed, alleen bij Loppcrsuiu, i'.enum, Leermens, Leeuwarden en in de Neder-Betuwe is de stand matig en op Oud-Bijeriand vrij slecht. Automobilisme. Een aufcomobielweg. Naar het Hbld, van goed ingelichte zijde verneemt, wordt op last der re geering een onderzoek ingesteld naar kosten en uitvoerbaarheid van oen automobielweg Utrecht—Zwolle. Het voornemen zou dan bestaan de boomen rechts van den weg Utrecht —Zwolle te doen vallen en de daar- 4an grenzende slooten, welke op rijks- £rond liggen, te doen jcjempen. li Wanneer, tlit iplqni uitvoering fopat, zou het autov^rhher over een belangrijk traject daarmoo zeer zijn verbeterd, terwijl niet minder het publiek, in dat landsgedeelte or zeer door zou zijn gebaat. Rem. Kerk Rotterdam. Ds. C. E. Hooykaas, te Vlaardingon, Ijeeft het beroep- naar Rotterdam nog Mot aangenomen, doch hij heeft aan «ju tegenwoordige Gemeente meege teld, dat hij voornemens is het te ikn vaarden. De treinstaking te 's Gravenhage. Omtrent de staking to 's Gravenhage is niets bijzonders te vermelden. Do H.T.M. onderhoudt onder strenge politiebewaking enkele beperkte diensten. Er wordt gemeld, dat de directio de tegenover het Vredespaleis staande groote villa heeft afgehuurd ter huisvesting van do werkwilligen. H.M. de Koningin die gisteren en heden den Achterhoek per auto bozocht, zal Don derdag een bezoek brengen aan de Tee- kenschool to Hengelo. Ook hot tuindorp liet Lansink zal door H.M. bezocht wor den. Durazzo, 22 Juli. 240 Uumeenscho vrij willigers zijn hier aangekomen. Onder bevel van majoor Kroon is we der een aanvang gemaakt met de uitbrei ding van do verdedigingswerken in de stad. S Londen, 22 Juli. Do deelnemers aan de Ulster-conferentie zijn te half twaalf in het Buckingham-Palace aangekomen. Een aanzienlijke menigte stond buiten het Pa leis. Milaan, 22 Juli. De spoorwegstaking is ook te Bologna geproclameerd. Het Bulgaarsche leger. Pbaao, 22 Juli. Bij de Skodaworken zijn voor het Bulgaarsche leger groote geschutbestellingen gedaan. Eerst daags zullen 80.000 geweren voor Bulgarije in ontvangst worden ge nomen. WADDINXVEEN. GEBOREN: 4 Juli. Jaosje Cornelia, ouders G. Zuidervaart en U. M. Waarts, 3. Paulus, ouders C. de Itooij en F. J. van den Berg; 5. Arie, ouders C. van Neven en II. Broere; 8. Jan, ouders P. van Erk en C. van Meenen; 8. Ilendrika Margaret ha, oudere W. Burger en A. Palm; 10. Wilhelmus Johannes, oudere F. Compeer en J. Matz,e; 12. Johannes, ouders WG. van der Krans en M. van den Berg. ONDERTROUWD: 3. J. de Vlieg en D. Klavers; 8. M. van Zwieten de Blom te Leiden en A. M. de Rooij; 10. W. Al- blas en N. Cammeraat; 10. KI. van der Laan en B. Kraan; 10. C. Hoogendoorn en E. Boonstoppel; 15. A. Rouneker en A. J. van Meel. GEHUWD; 10. D. Bakker en A. M. van Ileijningen; 15. J. de Vlieg en D. Klavers. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.5 te Horta, laagste stand 750.6 te Thors- havn. Verwachting tot den volgenden dag: Veranderlijke later zwakko tot ma tige Z. W. tot N. W. wind, meest zwaar-bewolkt, waarschijnlijk onweer of regen, later veel koeler. VAN DEN 22 JULI 1914. Staat sleedingen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot, Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. d. Obl. 1899 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. «ank en Cretftet-tnite) ling*, fed. Bttnkaandeelen fndustr. Ondernemingen American Car Foun dry Coinp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Gort. v. A and. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen IJandelsver. „Amstor- dam" Aand. Jnv. Cultuur Mij. Aaüd, Nea. Htlndel-Mij.C.v.A. NUnbouw Mijnen. „Katahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad. Cy. C. v. G. A. Scheepvaart iiiijen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferentie A. Int Mercantile Marino Cy. afgost. Pref. A. Tabak- Ondernem ingen Bindjoy Tabak Mij. A Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aahd. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand Spoorwegen. Holl. IJzeron Spoor- wogmij. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij, Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Woenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Pbemieleeninoen Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Theiss-Re- GELDKOER8. Prolongatie 2l/%2V2 pCt. Vorige Koert. koert ran hedeu 77% 77% 80 80 02% 99 85% 88 88'/,, 83'/,, 70% 82% 35 99% 74 99'%. 55% a 100% 50 50% 04% 05% 22%, 59% 00% 223 235 223 14 14 153 4% 153'/, 4% 107 104 500 550 189% 188% 188":, 2% 2 2 94% 94% 2% 0 6% 95'/, 90 90 90% 61 01% 90'/, 98'/, 24% 25% 156 153 100%, 100'/16 1473/

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2