DE «JONG'S ~:.n Bixixa-eraulsoad.. INDISCH NIEUWS. Ingezonden Mededeelingen. RECLAME- CACAO Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht. Officieele Prijscourant Laatste Berichten. BTRGERLIJKE STAND .;«S» ning zijn tevredenheid over het vol komen succes van de mobilisatie en het feit, dat zulk een ontzaglijke on derneming van stapel geloopen was zonder dat er iets aan mankeerde. RüBLANDo Gisterenavond om zon uur bezocht Poln- caró liet Fransche hospitaal te St. Pe tersburg. Oiu zeven uur werd ih hot Fransche gezantschap een diner gehouden, waaraan de minister-president en do ministers, als mede de Russische gezant te Parijs, Ia- wolsky, deelnamen. Ter zelfder tijd werd den oificieren van het Fransche eskader een feestmaal aan geboden door het stedelijk bestuur, waar op in het raadhuis een receptie volgde, aan welke 500 personen deelnamen. Tegen 10 uur 's avonds verscheen ook voor uenige oogcnblikken Poincaré met zijn Russisch en Fransch gevolg en den minister van binnenlandscbe zaken. Hij werd met de Fransche en Russische hym ne en hoera-geroep ontvangen. Daarop keerde de president aan boord van hot jacht Alexandra naar Peterhof terug, overal door een talrijke menschen menigte met geestdrift begroet. Stakingen. Volgens officieele opgaven bedroeg hot aantal stakers Dinsdagochtend vroeg H0.000. Politie, officieren en veertien agenten, die door de stakers met steenen gekwetst werden, openden het vuur op do sta kers, zonder naar het schijnt iemand verwonden. Toon in de Wiborg-wijk oen kozak door oeu steenworp Jicht gekwetst word, lusten andere kozakken zevon revolver schoten, waardoor een arbeider zwaar, zijn dochter licht gewond werd. In den loop van den dag hadden 52 arrestaties plaats. 13.000 fabrieksarbeiders zijn in staking getreden. In de Wiborg-wijk overvielen de sta kers verscheidend politieposten. Zij wond den een inspecteur en diens adjunct sloegen een agent halt dood. De stakers richtten barricaden op, die door de politie werden bestormd. Bij £en poging der stakers oui hun kameraden to bevrijden, werden een rivieropzichter cn Iwee agenten gewond. De lwreden politie vuurde een salvo ,al\ om de menigte te verstrooien, waar door een aantal! personen gewond werden.; Vier werst van Petersburg werd een personentrein door 300 stakers bij de train fiangoiidudct). Zfij dwongen don machinist onder bedreigingen do locomotief te verla ten en de passagiers om uit te stappen De stakers wierpon oen telegraafpaal om en versperden do rails. Vanuit Peters burg zijn gendarmen en troopofc naar de plaats van hot voorgevallene vertrokken Het vorkeer Is hersteld. Het tramverkeer te Tiflis heeft ten ge volge van do staking onder het perso neel opgehouden. Het tramverkeer te Moskou is weer her- 1 „|U(, <-i« -<■ De Loterijwot en de Alcohol. Wanr hot gebleken is, dat dikwijls in loterijen mot liefdadige doeloindon, onder de prijzen fleschjes of kruikjes alcoholhoudende dranken aanwezig zijn, waardoor do mogelijkheid ont staat dat. op deze wijze drankon on willekeurig komen in handen van personen voor wie zo bij uitstek ge vaarlijk kunnen zijn jougdigen, drankzuchtigen o. a. en alle con- trólo daarop a priori buitengesloten is, terwijl het tevens kan leiden tot een sanctionoeron van drinkgewoonten mot al do gevolgen daarvan, heeft de Nationale Commissie tegen hot Alco holisme oen adres gezonden aan H. M. de Koningin waarin verzocht werd voorstellen tot wijziging van de Lo terij wet 1905 te doen, in dien zin, dat geen toestemming moor zal kunnen worden verleend tot hot houden van oen loterij, waarin do prijzen o. m. ook in aiooholhondendo drankon be staan. Intorparlomentairo Unie. Verschonen is het voorloonig pro gramma voor de to Stockholm te houden bijeenkomst der Interparle mentaire Unie. Dinsdag 18 Augustus te 10.45 m. v.m. Bijeenkomst van don Intorparle- mentairdn Raad in de groote zaal dor Eerste Kamer, in het paleis van den Rijksdag; 8.30 'sav. Ontvangst van de buitenlandsehe ledon en yan de hen vergezellende dames door» de Zwoed- sche Groep in het Grand Hotel Royal. Woensdag 19 Augustus, 10 uur vm. Openingszitting der conferentie in de groote zaal van de Tweede Kamer in het Rijksdaggebouw te 11 uur v.m. Bijeenkomst van den Interparlemen tairen Raad in de groote zaal der Eerste Kamer; te 2 uur, bijeenkomst van do conferentie in de groote zaal van de Tweede Kamer6 uur n.m. gymnastiekfeost en sportieve wedstrij den in het stadion van Stockholm. Donderdag 20 Augustus te 10 uur v.m. en te 2 uur n.m. bijeenkomst der conferentie. Des n.m. te 4.30 biedt Koning Gus- taaf een tuinfeest aan in het Logar- den, den tuin van het Koninklijk slot. Vrijdag 21 Augustus wordt des na middags de bijeenkomst gesloten. Des avonds biedt de Zweedsche Groep den vrienden leden en hnnne dames een banket aan. De volgende leden der Staten - Generaal zullen voor Nederland aan de Conferentie deelnemen: Eerste Kamerleden mr. Van Basten Batenburg, Bloembergen, De Boer, jhr. De Gyselaar, Van Houten, baron Van Lamsweerde, mr. Van Nierop, jhr. mr. Tjarda van Starkenborgn, jhr. Van der Does de Willebois. Tweede KamerledenArts, jhr. mr. Van Doorn, Duymaer van Twist, Fock, Fruytier, mr. Van Hamel, dr. Heeres, J. C. Jansen, mr. Limburg, mr. Loeff, dr. Nolens, mr. Rooden- burg, Roodhuyzen, jhr. Schimmelpen- ninck, mr. Ter Spill, Van Vollenho ven en Van Vu uren. Verder het eerelid der Unie mr. Van Leeuwen, Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland. In plaats van jhr. mr. Wittert van Hoogland zal mr. Meilink de leden als secretaris der groep vergezellen. De staking aan de Tram in den Haag. De tramdienat. De directie der H.T.M. heeft gisteren- ochtend te 10 uur gevolg kunnen geven aan haar voornemen om ook lijn 10 ge deeltelijk in dienst te atollen in de Sohe- venlngsche zóne, gelijk ia aangekondigd. Zij onderhoudt dien dienst met 4 motor wagens. De toestand van het oogenbiik ia nu dat sedert de Maatschappij, na de be kende opschudding in de stad en na het feit, dat zij om die redenen ingevolge de concessievoorwaarden aan het gemeente bestuur, heeft moeten kennis geven, dat zij door overmacht gedwongen den gcro- gclden dienst moest staken, thans een be perkten dienst onderhoudt op vijf stads- li jijen, geheel of gedeeltelijk, met 22 mo torwagens buiten de aanhangwagens en mot 75 man rijdend personeel. De standplaats van dc wagens van lijn j 10 op Schevepiijgen is voqrloopig niet do; gewone, bij liet circus, maar de wagens vertrekken bij het Ktfrhttüs1. IJij de zóne-grons .aan do Frafcrik HeA- driklaan rijden zij dan het gedeelte Sta- tenlaan, waar de gewone halteplaats van lijn 18 is, rond, om dan naar Scheyenin- gen terug te keeren vanaf de halte Fre- (ierik Hendriklaan. Dientengevolge vertrekken de wagens van lijn 18 niet van de Statenloan, maar van de Froderlk Hendriklaan. Het huls voor werkwilligen. Gisternacht werd reeds door 3 gezin nen van werkwillig trampersoneel, die' zieli in hun uigon huis niet moor veilig, gevoelen, gebruik gemaakt vyn de go-J lugenheld om te logeore* in i, filla'sj aan den „Oude Bcheveningsche Weg." In het zeer ruime tijdelijke toevluchts oord, dat de dubbele villa voruit, kunnen ettelijke gezinnen ondergebracht worden, terwijl het comité, indien noodig, ovor nog eentge andere huizen beschikt, die in gereedheid kunnen worden gebracht voor het boven Aangegeven doel. Men meldt aait het Vad. het volgende: Kon man, die zich bij de directie van do II. T. M. aanmeldde om werk, m werd buitengewoon vriendelijk ontvangen. Hij kreeg een glas bier en oen sigaar en aanvankelijk werd over kootjes en kalf jes gepraat. Toen de sigaar op was, kwam men eindelijk tot de zaak, waar het om ging. Do a.s. onderkruiper vroeg of hij er zeker van kon zijn, dat hij, was de staking eenmaal voorbij, in dienst zou Wijven. Kerst werd daar over heen ge praat. maar toen de sollicitant aanhield, kreeg hij lot antwoord, dat men hem die zekerheid niet kon geven, kwam het oude personeel weer in diensj, dan... Do man, die geen zin had, de H.T.M. alleen in tijd van nood ie dienen, ver trok daarop. Dinsdag kon een wagenbestuurder een motorwagen, komende uit de Parkstraat bij de Mauritskade niet eerder tot st^an brengen, voordat de wagen midden op de kade stond. Gisteren reed een wagen op het Plein ■en heel eind op vorkoord spoor en kon eerst na heel veel moeite op de goede rails teruggebracht worden. Het Volk schrijft: De maatschappij lanceert de laatste da gen In de pers berichten, waarin zij te verstaan geeft, dat telkens stakers van de dwalingen huns weegs en tot de vetpot ten der H.T.M. zouden tcrugkeeren. Wij hebben bij de stakingsleiding hier omtrent inlichtingen ingewonnen en men verzekerde ons, dat dit een poging tot misleiding van het publiek is, die op leder npp&l-nominaal van de stakers, weer op nieuw blijkt op geen enkel foit te berus ten. Wel neemt klaarblijkelijk toe het aan tal zg. vrijwiillgors, hoogere burgerscho lieren en dergelijke, die bij wijze van va- cantie-spoci voor conducteur gaan spe len. Op deze wijze komen lui van het remise-personeel die tot dusver conduc teurs-dienst deden, vrij, om op te treden alR bestuurder, waarvoor zij enkele ja- -pB! ren geleden, toen de vrees voor staking de H.T.JÜ. deed omzien naar noodmaatre gelen, zijn opgeleid. Als een bijzonderheid wordt aan de Res.-bode medegedeeld, dat het Raadslid Ten Hagen gisterenmorgen een leerling der H.B.S., die sinds twee dagen dienst deed op de tram, heeft bewogen op zijn beurt te staken.* Zeeroof. Tegen oen drietal inlanders, die zee roof pleegden op de kust van het Sido- ardjosche, is rechtsingang aangevraagd. De zeeroovers overvielen een visschers- prauw en dwongen de bemanning daarvan alles af te geven wat zij van waarde bij zich hadden, deelt het Boer. Hbl. mede. De buil viel niet mee, immers de opge- eischte barang plus de contanten, welke de overvallenen in hun schuit hadden, bodroegen tezamen nog geen f 19. De angstige visschers waren dankbaar, dat zij het leven mochten behouden. De zeeroof op de kusten van den Oost hoek is niet zoo erg meer als vroeger, maar toch gaat er geen maand voorbij, zonder dal visschers door de zeeroovers worden overvallen. Dikwijls gelukt het de piraten te arresteeren, doch ook even dikwijls dat zij weten te ontkomen. Uit de opgaven der door de Raden van Justitie behandelde zaken blijkt, dat de zeeroof op de kusten Van Java nog lang r.iet tot het verleden behoort, al moet on middellijk worden toegegeven, dat van re- geeringswoge veel gedaan wordt om daar aan paal en perk te stellen. Toch ontsnappen nog velen hunner, om dat zij een uilgebreidcn inlichtingen-dienst erop na houden en verdwenen zijn waar men meende hen reeds te pakken te heb ben. Ontevredenheid onder de bevolking. De heer Van Geuns, hoofdredacteur van het „Boor. Hbl." ondernam een reis door Noord-Oost Kedirie, in verband met de berichten als zou aldaar ontevreden heid hcerschen onder de bevolking over de maatregelen inzake de pestbestrijding. Deze zouden drukkend zijn. Hij vindt, dat gebleken is, dat wanneer zich ergens een pestgeval voordoet, de bovoiking uit de omgeving baro wonin gen voor maanden moet verlaten, zij kan echter niet in qvocuatic-ljarakken trekken, doch moet onderkomen zoeken bij familie en kennissen. Deze maatregelen worden drukkend ge vonden, over het geheel is de pestbe- i-trijding om Paree zeer slap, de zeilen voor de uitzwQvejing worden niet ver- airokt,* a De heer Van Geuns pleit enorgieker optreden» Het Soerabajasche droogdok. Het „Soer. Nwsbl." bespreekt de ver waarlozing van het nieuwe veertien dui zend tons drpog<iok, dat in November hier aankwam,'i dbeh waarmede de rogee-' Hng bfljkbaar geen weg weet. '"Der onderhandelingen met do Droog-, dok-Maatschappij te Soerabaja hebben nog steeds geen resultaat. Do regeering overweegt thans het plan om het droogdok aan de meestbiedenden to verhuren, terwijl het voornemen be staat om het nieuwe dok de plaats te doen innemen van het oude vijf duizond- tons dok, dat zeer gehavend is, doch niet meer gerepareerd wordt. Zoodra dit ook zal vergaan zijn, zal de ligplaats worden uitgebaggord cn gereed gemaakt voor het nieuwe dok. Doch daarmede,, zijn waarschijnlijk nog eouige jaren gemoeid, zoodat het nieuwe dok ronteioos ligt en wegens zeer slecht onderhoud er zeer vervallen uitziet. Hot tekort in het leger De „Locomotief" vernam, in verband met de in den laatsten tijd betrekkelijk veel voorkomende deserties van Europee- sche fuseliers, een eigenaardige bijzon derheid welke omtrent deze deserties veel verklaart. De autoriteiten moeten hebben ontdekt, dat er te Batavia een Engelsch- iuan werkzaam is, die er op uit is, om voor Australië blanke werkkrachten te werven en bijzonder zijn oogst zoekt on der de Europeesche fuseliers. Deze Jan nen krijgen dan een stel burgerkleeren, een handvol geld, maar, wat minder toe laatbaar Is, ook de „noodigc" valsche papieren. De onrust in de Westerafdeeling van Borneo. „Op 11 doxor is de onderluitenant Zwarenstein met zijn patrouille Tambang Tlti binnengedrongen. Aan vijandelijke zijde vielen 7 dooden waaronder de zoon v an Pangheran Kesoema Djaja, Ooti ma- moe, die als medehoofdleider was opge treden; verder waren er 4 gewonden, ter wijl 8 personen gevangen genomen wer den. Aan onze zijde zijn geen verliezen te betreuren. De colonne ónde» aanvoering van ka pitein Kuempol bezet thans Toembang Piti. Pangheran Kesoema Djaja, lid van de bestuurscommissie gaat naar Pontianak. Dit telegram is 15 dezer door resident De Vogel uit Ketapang verzonden. Pest in de kazerne. De correspondent te Malang van het Soer. Hbl. schrijft o.a.: In het militair hospitaal alhier is een Menadoneesche fuselier overleden. Gecon- cie beste vooi» het geld stateerd werd, dat bubonenpest be oor zaak van zijn dood is geweest. Uitgebrei de maatregelen om verspreiding van de ziekte te voorkomen, werden getroffen. De ziekenzaal waar de lijder gelegen had, werd ontsmet en voorloopig geslo ten. De sectie, waarvan hij deel uitmaak te, werd in haar geheel geïsoleerd en an deren in de militaire pestbarakken in observatie genomen. Ook werd het ver dachte blok uitgezwaveld. Dat iemand aan pest sterft, is helaas in de afdeeling Malang geen feit, dat bijzondere vermel ding verdient; dat komt nog dagelijks voor en de slachtoffers zijn bij honderden te tellen. Dit geval is echter in het oog loopend, omdat bet den eersten militair betreft, die in de kazerne door de ziekte werd aangetast. Na drie dagen kwartier- ziek te zijn geweest, het geval werd voor een gewone koorts aangezien, werd de patiënt naar het hospitaal vervoerd, waar hij reeds twee uur na aankomst aan do heerschende ziekte als slachtoffer viel. Overbekend is het, dat reeds in de ge wone tijden zindelijkheid, netheid en orde in de kazerne met bijna angstvallige stipt heid worden betracht; dat in tijden van cpidemiën de uitgebreidste maatregelen als voorzorg worden genomen, en den mi litair bovendien door het zoogenaamde theorie-houden de gevaren, waaraan hij blootstaat onder het oog worden gebracht, hem terdege op het hart wordt 'gedrukt Wat te doen en wat te laten om zoo min mogelijk vatbaar tij zijn voor infectie. Onder deze omstandigheden en met de wetenschap, waaraan haast niet meer te twijfelen valt, dat de pest een zooge naamde Schmutzkrankheit is, gelijk dr. Sleeswijl het uitdrukte, moot het niet al t'e veel verwondering baren, dat de ka zerne tot nog toe gespaard bleef. Dat zich nu dit eone geval heeft voorgedaan, is volstrekt geen reden om zich voor de toekomst ongerust te maken. Opzichter vermoord. Dc Correspondent te Batavia van de N.R.Ct. seint: Uit het door den gouverneur ingestel-l de onderzoek naar den moord in Lhong (Atjeh) op den opzichter van den water staat Heins is gebleken, dat zeven Atjoh- ers, ontevreden over de strenge inning van de belasting, den moord geploegd] hebben. Vermoedelijk is er ook roofzucht bij in het spel geweest. Bij de komst van den gouverneur bleek dat de lieden uit Lhong waren uitgewe ken, uit vrees voor weerwraak onzer zijds. De patrouilles vervolgen ben. Sooiaal werk. Prof. mr. D. Simons te Utrecht is uitgenoodigd door het bestuur van het Vie Intern. Congres voor Sociaal werk, dat in het volgende jaar te Londen zal worden gehouden, om een rapport samen te stellen omtrent de wijze, waarop in Nederland hulp wordt verleend aan de gezinnen van ge vangenen. Hg zou het zeer op prijs stellen van armbesturen, van kerkelyke en parti culiere instellingen van armenzorg, van de afdeelingen van het Genoot schap tot zedelijke verbetering, inlich tingen te ontvangen omtrent de wijze waarop en de mate waarin zij aan de gezinnen van gedetineerden steun ver- leenen. Misschien willen de secreta rissen enkele oogenblikken van hun kostbaren tijd geven en prof. Simons de noodige gegevens verschaffen. (Tijdschrift voor armenzorg en kindenbescherming.) KorenzichterB en -bindsters. Men schryft uit Veendam aan de N. Crfc. De staking van de korenzichters en -bindsters is vrij algemeen in de veen koloniën. Het werk staat zoo goed als stil. De groote strijd loopt over de maatkwestie. De landarbeidersbond houdt zich aan de oude maat volgens usance, de boeren willen per H.A. rekenen. Kans op een vergelijk is heel gering. Do staking omvat meer dan 800 menschen. Brand. Men meldt uit Ede: Gisternacht omstreeks 1 uur ont stond brand in de woning van den metselaar E. van Kooten in de Boch- laan alhier. Door het spoedig ter plaatse zijn van de brandweer konden de omliggende perceelen worden be nouden. Het huis zelve brandde geheel nit. Huis en inboedel waren verzekerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Politie-inspectenr v. d. Meulen. Door den politie-inspectenr A. v. d. Meulen is hooger beroep aangetèe- kend tegen het vonnis der Amhem- sche Rechtbank, waarbij hij wegens het gebeurde in de Hommelstraat is veroordeeld tot 6 maanden. De warmte. Te Sinderen bij Varsseveld is giste ren de vrouw van den landbouwer Hengeveld door een zonnesteek bij den veldarbeid gedood. Vragen en antwoorden. Eenige antwoorden gegeven bij schriftelijk toelatingsexamen H. B. S.: Gevraagd werdwat is een „pleis terplaats Antw.een plaats waaraan men zeer is „gehecht". Een ander antw. Een stucadoorswerkplaats. Breng in zinnen lo. keurbende, 2e. onbeholpen, 3e. buiten kijf, 4e. weer galoos. Ie. De keurbende kwam te L. bin nen om de stieren te keuren. 2e. De kinderjuffrouw liet de kin deren, die aan haar zorg toevertrouwd waren, onbeholpen. 3e. De man stelde zyn vrouw bui ten kijf. 4e. De soldaat was weergaloos, hij werd door vier anderen gevangen genomen. (Ned.) Barbaarsch Nederland. Door een ingezetene van Harderwijk werd een prentbriefkaart ontvangen, afkomstig uit Beyeren, geadresseerd: „Aanin Barbarischer Holland." De post, ook de buitenlandsehe, twij felde geen oogenbiik, want door een Duitsch beambte werd met forsche hand in rooden inkt aan het adres toegevoegd„Harderwijk" met twee uitroepteekens. Ontspanning voor gevangenon. Amerika doet wol de grootste schreden op het gebied der gevangenishervorming, schrijit do Londensche correspondent van do Telegraaf. Langzamerhand wordt daar de behandeling van de gevangenen beter, .pPf, jkr&pht. wen hun goede gevoeléiiö ddit dc verleening Van aliorhahde voorrech ten, aan te wakkeren. De laatste proef, daarmede genomen fit de bekende straf gevangenis „Sing-Bibfe" van New-York, is al zeer merkwaardig. Volgens berich ten aan de Engelsche pers hebben daar Zaterdag bijna 1500 gevangenen voor de eerste maal gemeenschappelijk in de open lucht urenlang hun hart aan sportvor- maak kunnen ophalen, terwijl hup ook het rooken werd toegestaan. Fn voor dat vrije vermaak wezen de gevangenen zelf s uit hun midden ordebewaarders aan. De gouverneur dier gevangenis, de heer Thomas J. Mc. Cormick, heet tot de nieuwe gevangenisleer bekeerd, en tot inzicht gekoöien te jzijn, dat - de gevange nen af en toe moeten worde» pnjjwvon yan den Mprhttfdfwjqn invloed der stren ge discipline en eenzame opsluiting. Kp- kole dagen geleden richtte hij tot 4? 8C~ vangenen de volgende kennisgeving: „Als gij goed oppast, dan moogt gij iederen Zaterdagnamiddag en ook andere dagen na afloop van uw werk, baseball op het veld binnen de gevangenis spelen. Gij moogt dan tevens rooken en doen wat u behaagt (behalve ontvluchten na tuurlijk, Corr.). Maar in ruil voor die voorrechten verwacht ik dat gij stipt de voorschriften der gevangenis zult nako men. Wio slecht oppast, die zal in zijn cel blijven, terwijl de anderen zich naar hartelust vermaken." Op voorstel van den gquverneur wer den de gevangenen verdeeld in 23 groe pen, waarvan ieder 3 vertegenwoordigers koos om op de naleving der gevangenis- voorschriften te letten. Daarop marcheer den alle gevangenen, met uitzondering van 18 moordenaars en 40 zieken naar 't ruime veld binnen de gevangenismuren. Verschillende spelen waren spoedig in vollen gang; base-ball-wedstrijden werden georganiseerd tusschen gevangenen van verschillende beroepen; onder leiding van gekozen scheidsrechters. 70 gevangenen vormden de geestdriftige toekijkers dier wedstrijden. Een ploeg van handelaars versloeg een ploeg van klerken met 11 te gen 1. Bij den tweeden base-ball-wedstrijd overwonnen kleermakers timmerlieden niet 8—6, de derde wedstrijd wad een triomf voor de kousenbreiers over de schilders met 63. De gevangenen hadden de grootste pret en gedurende dien tijd van ontspanning gedroegen zij zich volmaakt ordelijk. En toen het teeken werd gegeven, dat de recreatie was afgeloopen, hieven zij een driewerf „hoera f' voor den directeur aan en marcheerden tevreden naar de ec-tzaal, waar hun thee en brood wachtte. Velen hadden tien jaar lang geen woord met andere gevangenen gewisseld. Wat die enkele uren vrije conversatie voor hen beteekenden, laat zich denken. Zij waren schier verlegen een gesprek aan te knoopen. Voor den afloop van hun eerste vrije ontspanning werd de directeur ook nog gehuldigd door een motie, waarin de ge vangenen zeiden: „Sedert wij onder uw"" behandeling kwamen, veranderde de geest in de gevangenis van onrust tot rust." Amerikaanschc bladen wekten nu het publiek op „Sing-Sing" te begiftigen met de noodige voorwerpen voor sport en gymnastiek. GOUDA, 23 Juli. Door Burg. en Weth. is aan de giadsleden het volgende ingekomen éA toegezonden Gonda, 18 Juli 1914. Op voorstel van de heeren P. J. gyijn c.s. droeg Uwe Vergadering aus den 3 April j.l. op een onderzoek ja te stellen naar „de wenschelykheid on mogelijkheid om van gemeente- Vege een veilinggebouw voor groen en op te richten." Ter voldoening aan die opdracht fcebben wij de eer Uwen Raad het yolgende mede te deelen Sedert enkele jaren worden, zooala bekend, in deze gemeente eenige malen per week de ten verkoop uit de om geving aangevoerde groenten, enz. aanvankelijk alleen door de Coöpera tieve Tniniersvereeniging voor Gouda en Omstreken op de Houtmansgracht, later ook door de Nieuwe Tuiniers- yereeniging „Gouda" op de, Varken markt geveild. De gezamenlijke omzet bedroeg over 1913 ruim f 100.000.—. De groenten j worden hetzij per schuit, hetzij per as aangevoerd, en deels op den wil uit gestald, deels in de vaar- en voertuigen gelatende veiling geschiedt op de plaats zelve waar de groenten zich bevinden, zoodat afslager, gegadigden, enz. zich telkens moeten verplaatsen. Deze wijze van veilen kan niet an ders dan primitief genoemd worden en moet tot bezwaren aanleiding geven. Verbetering zou alleen mogelijk zijn door de veilingen te doen houden op eene vaste plaats, waar do te verkoo- pen partijen of monsters vóór de ge gadigden worden gebrachtom die reden reeds zou de oprichting van een Veilinggebouw stellig geweascht moe ten worden geacht. Gewenscht zou die oprichting ook lijn omdat, zooals de ondervinding elders leert, hoe bloeiender en beter geregeld de veilingen zijn, des te meer |$elt van groenten in de omge- ying toeneemt. moge' het' "waar zyn dftt de alhier geveilde groenten in hoofdzaak in aangrenzende gemeen ten worden geteeld en groote uitlei ding der warmoezerijen binnen de gren zen onzer gemeente niet te verwachten is, toch zou met grooteren aanvoer Ongetwijfeld ook het belang van Gouda jijjn gediend. l' De wenschelijkheid der oprichting [van een veilinggebouw wordt dus door [ons wel beaamd. Blijft over de vraag of zij mogelijk is. De beantwoording dezer vraag hangt in de eerste plaats af van de kosten, waaromtrent "wij het ndviès van de, 'Cbmtnissie vim bijstand in het beheers Hor gemeentewerken' Hebben itigewon-t taèn. .J ui 'Vd blijkens haar "hierbij overgelegd rap port 'van 13 dezer No. 309 is de Com missie van gevo.elen en wij zijn dit geheel met haar eens dat de Hout mansgracht de aangewezen plek voor een dergelijk gebouw is, aangezien daar de groenten zoowel te water als te land gemakkelijk kunnen worden aan gevoerd. Aanvankelijk heeft zij gedacht aan het terrein der Zweminrichting, maar het blijkt moeilijk voor deze inrichting eene andere plaats te vinden: overbrenging naar den IJsel zou met 'toog op eb en vloed, zeer belangrijke kosten met zich brengen, terwijl andore gelegenheden, bijvoorbeeld de Reeu- wijksche plaBsen, te ver afgelegen zijn vooral voor hen. die zich te voet naar de zweminrichting moeten begeven. De Commissie heeft daarom een andere oplossing gezocht, en meent dat, zooals op eene bij haar rapport behoorende schetsteekening is aangegeven, het gebouw zou kunnen verrijzen aan den waterkant van de Houtmansgracht, tusschen de Lemdulsteeg en de Ro- baarsteeg, zoodanig dat wagens, al dan niet langs rails, tusschen het gebouw en het water kunnen doorgaan, terwijl échter het gebouw een verkeersweg tan 10 M. breedte ware aan te bren gen door afbraak van drie bestaande perceelen, een pakhuis en twee wo ningen, welke voor f 8600.— geza menlijk te koop zijn. Met inbegrip van deze koopsom raamt de Commissie van bijstand dan de kosten van op richting van een houten veilinggebouw met electrisch mijntoestel en wat daarbij verder behoort, op f 20.000.—- hetgeen neerkomt op eene jaarlijksch •uitgaaf van f 1500.—, wegens rente, aflossing en onderhoud. Het veilinggebouw zou voor tweëer- lei exploitatie vatbaar zijn. Of de ge meente doet de veilingen zelf honden en heft, evenals thans door de beide tuiniersvereenigingen geschiedt, een zeker percentage van de tot stand gekomen verkoopen, waaruit de noo dige beambten eveneens percentsge- wijze worden beloond, óf zij zou het gebouw kunnen verhuren aan de beide vereenigingen of een harer. Blijkens gehouden besprekingen mag er in beide gevallen niet op worden gerekend dat de gemeente meer zou genieten dan !/a percent van de opbrengst, dus volgens de cijfers van 1913 slechts f 500.—. Dit bedrag is bij stijging van den omzet wel voor vermeerdering vatbaar, maar zal omgekeerd alleen bereikt worden, wanneer de tuiniers zich algemeen aansluiten om van het veilinggebouw gebruik te maken. De meerdere uitgaaf behoeft naar onze overtuiging geen bezwaar uitte maken, zou gevoegelijk van de ge meente kunnen worden gevergd, wan neer maar dp die algameene aanslui ting mocht worden gerekend, wanneer de tuiniers ingenomen bleken met een veilinggebouw. Het omgekeerde is echter het geval. Wel is waar verklaarden een aantal groentenhandelaren en kleine teelders zich voor de oprichting van een vei linggebouw, maar bij een mondeling overleg met groote tuiniers bleek dat men een dergelijk gebouw vooralsnog niet wenschfce of noodig achtte, eens deels wegens het betreurenswaardige gebrek aan samenwerking t\isschen de beide 'bestaande vereenigingen, anderdeels omdat de hier geveilde groente in hoofdzaak is bestemd voor de plaatselijke consumptie hier ter stede en in de omgeving, terwijl de verkoop voor export onbelangrijk is, en een veilinggebouw eerst reden van bestaan zou hebben bij belangrijken uit voer. v Niettemin hebben wij ons schrifte lijk gewend tot de beide tuiniersver eenigingen met verzoek ons te willen mededeelen of het denkbeeld der op richting van een gerafJentelijk veiling gebouw hare sympathie zou hebben en of er door elke der vereenigingen en hare leden zooveel mogelijk naar zou worden gestreefd om dftt gebouw te maken tot de plaats, waar de verkoopen van de niet alleen door de eigen loden maar ook door anderen geteelde groenten worden afgesloten. De daarop ontvangen eveneens hier bij gaande antwoorden zijn uiterst teleurstellend. Do overgrooto meerder heid der, leden VtÈti'de'CoöjïèfAtÜéve 'ïuiriiersvérèeAiging kb'fi met' het plan niet sympathiseeron, omdat do be hoefte aan een veilinggebouw door de vereeniging absoluut niet wordt voeld. En het Bestuur der Nieuwe Tniniersvereeniging schrijft dat nie mand der leden sympathie had voor een vêilinggebouw on ook niemand genegen was, mocht toch tot de op richting worden overgaan, om zijn exportgoed daar te laten veilen, omdat de volle prijs voor zijne artikelen hier niet kan worden gemaakt. Onder deze omstandigheden ian ditr oogenbiik; rrrot tot de oprichting van oen gemeentelijk veilinggebouw voor groenten dient te worden over gegaan. Aan den Raad der Gomoonte Gouda. Mej. A. van Ileijningen van Rot terdam leerlinge van de Stads-Mu- zieksehool alhier slaagde heden te 's Gravenhage voor het Diploma van Koorzang bij het examen gehouden door de Ned. Toonk. Vereeniging Bij de gisteren gehouden aanbeste ding door het Departement van Ko loniën was 'voor no. 28, 80 K.G. pek draad en 25 K.G. zeilgaren het laagste ingeschreven door de N. V. Goudsche Machinale Garenspinnorij alhier voor f 155.75. Atelier-do Kruijs. Ons wordt verzocht de aandacht te vestigen op de etalage van het Pho- tografisch-Atelier de Kruijs aan do Westhaven, waarin is geëxposeerd een zeer groote camera van moderne constructie en voorzien van een lens, waardoor het mogelijk is momont-op- namens te maken in het atelier. Adresboek van Gouda. Heden verscheen bij deN. V. Druk kerij v/h. Koch Knuttel het nieuwe Adresboek van Gouda jaargang 1914 15, bevattend de namen der inwo ners in alphabetische volgorde, op straten en naar beroepen gerangschikt, benevens allerlei opgaven van de hier ter stede bestaande vereenigingen en al datgene wat tot den openbaren dienst behóórt. Aan dezen jaargang is een platte grond van Gouda toegevoegd, waarop de voornaamste gebouwen enz. zijn aangegeven. Stedelijk Muziekcorps. Gisterenavond hield het Stedelijk Mu- ziekcorpa in Café „VredclKSt" eon Ver gadering, waarin door den penningmees ter rekening cn verantwoording werd gedaad, waaruit Week dat over het af- geloopen jaar een kassaldo aanwezig was van c.a. f 30.—. Uit de besprekingen bleek, dat het Mu ziekcorps zich in de belangstelling van het publiek mag verheugen. De volks concerten worden door velan bijgewoond het gaat daarbij zeer ordelijk toe. De ■rlichtiug laat nog steeds te wenschen over. Het aan de beurt van aftreding zijnd bestuurslid, de heer C. van Veen Az., werd herkozen. Nut van 't Algomeen. In de Dinsdagavond gehouden leden vergadering van het departement Gouda der Mij. tot Nut van 't Algemeen werd door den penningmeester rekening en rantwoording gedaan. De kas wees een oordeelig saldo aan van f 283.03% Aan de Commissie voor de Volks bibli otheek, tot welker leden de aftredende heeren W. de Ven, J. van der Jagt, L. Belonje en B. D. Grootendorst wer den herkozen, werd een bedrag van f 100 toegestaan. In de bestuursvacature werd voorzien door de benoeming van den beer R. W. H Pttlo. Van hot Nutsuit^aafjo „Karakter" van Mr. J. M. Stipriaan Luïscius, werd ge sloten 100 ex. te bestellen en deze te verstrekken aan de Volksbibliotheek. In de plaats van den heer J. P. Del- cbambre, die bedankt had, werd tot bodo benoemd de heer J. Lafcber. Minderjarigen. Door de politie word gisterenavond aangehouden een minderjarige uit Rotter dam en heden een uit Hilversum en een uit Zeist, die blijkbaar met het oog op de a.s. kermis naar hier waren gekomen. De aangehoudenen zijn door de politio naar hunne woonplaatsen teruggebracht. De Kermis. Hedenmiddag is reeds door een aantal houders van inrichtingen voor de kermis begonnen met den opbouw op de Markt. lioskoop. De echtgenooto van Gijsb. Boer was dezer dagen bezig met kruisbessen plukken, zij kwam te dicht aan den slootkant met het ge volg dat zij te water geraakte. Door een klein meisje werd het ongeval opgemerkt, deze waarschuwde de na bij Wöneridé tMtevrótaW"1' vhn P. '^ö»1- tet'ofn, <Wot wiefls hulp ,db b'öj'aaïdè dtéfikolhigë' Bij de werkzaamheden voor het inzetten eener nieuwe molenroedo ge raakte de molenaar A. Abbenbroek aldaar met zijn pols onder de roede bekneld waardoor dit licha^mrfdëel ernstig werd gekneusd en hy zich onder heelkundige behandeling heeft moeten stellen. MARKTBERICHTEft. Gouda, 23 Juli 1914. GRANENFlauw onveranderd. TarweZeeuwsche 9.35 4 9.50 mindere dito J 9.— 4 9.25. Afwij kende 8.50 4 8.75. Polder 8.25 8.50. Rogge Zeeuwsche 7.75 4 8.—. Polder 6.7 4 7.25. Buiten landsehe per 70 kilo 6.50 a ƒ675 Gerst: Winter 5 7S 4 6.15. Zomer- 5-75 Chevalier 6.25 4/6.75 Buitenl. voergerat per 65 kilo 5,25 4 5.50. Haver per H.L. 4604 4.75 Per 100 kilo 8.50 4 875. Hennep zaad Buitenlandsehe per 50 Kilo ƒ6.25 4 6.50. Kanariezaad 22.-- 4 24.—. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 14.— 4 16.—. Koolzaad 12.50 4 14.-— per H.L. Erwten Kookerwten 10 4 11.Buitenlandsehe voererwten per 80 Kilo 7.50 4/7.75 Boonen: bruine boonen 15.— 4 16.—. witte boonen a Paardenboonen 8. 8.25, Duivenboonen 8.25 4 875. Mais per 100 Kilo Araorikaansche Mixed 7.50 4 8.—. Kleine ronde 7.50 4 f 7-75- Veemarkt. Melkvee redel. aanvoer, handel matig prijzen blyven hoog. Vette varkens, goede aanvoer, handel matig, 21 4 33 et. per half K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel traag, prijzen zeer minder 17419 et. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel tiaag 1.30 4 1.40 per week. Vette Schapen, geen aanvoer, handel 4 Zuiglammeren, geen aanvoer. Handel a Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han del matig, 8.4 14* Graskalveren, geen aanvoor, Fokkaiveren 18 4 30.-— Eieren ruime aanvoer, handel ving, it 100 stuks, 4,-— tot 5?— Kaas, aangevoerd iaa partijen, handel vrijwel. ie kwal. 33.— 4 34.—. a(le kwal. 38.- 4 31.-. Zwaardere 34.4 Noordhollandsche a -*■ Boter weinig aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.40 4 1.50; Weiboter 1.30 4 1.35. Gravosteijn 3 j. Gerritdina A. Krom mendijk 16 j. 23. AlidaH. Hoorn 50 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.8 te Horta, laagste stand 743.1 te Lerwick Verwachting tot den volgenden dag Matige tijdelijk krachtige Z. W. tot N. W. wind, meest zwaar-bewolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer zelfde temperatuur. VAN DEN E He otenbandel te A111 sterdam 23 JULI 1914. Staatsleenlnirrn. Ned. Cert. "Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 60 Emis. 1 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Waddinxveen. Tei^ hoogte van de WaddinxvGori'sphe Br^g geraaïció He denmiddag AW,jong#Le,tp water van zekere B^ijoewel, j-eeds ,een oind van *Ae) wal gelukte, het fcooh «an .<êen jongmensch het ventje uit zijn benarde positie te redden. Iteeiiwtjk. Ik kijk nog eens om, dacht de ongeveer 18-jarige J. K. uit Boskoop, toen hrj in gezelschap van nog 2 kameraden, per rijwiel reed over den Middelburgschenweg alhier, om nog een extra groet te brengen aan juist passeerende dametjes. Het omkijken lokte sinjeur leelyk in de valwant wat gebeurdehij reed zijn voorman aan en zoo kwam het, dat hij hals over kop tuimelde in de daar diepe sloot. Door het toesteken van oen stok, wist men hem uit zijn netelige positie te redden. Nicuwerkcrk aid. Unci. De heer J. v. d. Meulen, burgemeester alhier, heeft tegen 1 Januari 1915 ontélag aangevraagd als secretaris gemeente. Oudewater. Er bestaat hier sedert eenigen tijd een kwestie tus schen oen aantal schippers en het gemeentebestuur over het uitdiepen van de haven, die langzamerhand zoo verondiept dat men zelfs met geen leege schuiten voor den wal kan ko men om goederen te laden. Naar aanleiding van een verzoek schrift van 19 schipperB aan het grootwaterschap Woerden gericht, om het gemeentebestuur van Oudewater te dwingen de haven op bevaarbare diepte te brengen, heeft dit water schap een onderzoek ingesteld en be vonden, dat de haven ten minste een halven meter minder diep is dan de bodem der sluis. Nu is er in 1867 een overeenkomst gesloten tusschen het grootwaterschap en de stad Oudewater, waarbij is be paald, dat bedoelde haven door de stad moet gehouden worden twee roeden wijd en zoo diep als de bodem van de sluis zal liggen. Op grond hier van heeft het waterschapsbestuur aan den gemeenteraad opgedragen tot het 1, a2' Juli 1914. Veiling HouAtn^nsgracht 4 uur. Bloemkool van f 10 tot f 14 per 100. Snijboonen v. f 1.90 tot f 2.50 per 1000. Spercieboonen v. 9 tot 12 ct. per pond. Andijvie van f 1.tot f 2. Beulen 4 tot 8 cent per pond. Doperwten van 5 tot 7 cent per pond. Wortelen van f2.tot f 3.per 100. Kropsla van f 1.tot f 2.per 100. Tuinboonen v. f 0.601. f 1.50 p. 100 pd. Rabarber van 4 tot 7. Komkommers groene van 5 tot 7. goeie van 4 tot 8. De toestand In Albanië. Durazzo, 23 Juli, Do opstandelingen hebben hunno eischen medegedeeld aan do gezanten. Zij eischen verwijdering van den vorst. Anders zal Durazzo vernield worden. Als de schepen zouden helpen dan zou geen inwoner worden goHpoard. In de stad zelf is opnieuw oen oproep gedaan aan de inwoners om aan de ver schansingen te werken. Ulster-conferentie. Londen, 23 Juli. Allo ochtendbladen spreken van mislukking der Ulster- conferentie. Ontsporing. De uit Nijeveen omstreeks half, elf in de lichting Steeftwijk vertrekkende trein is ontspoord. Do loeomotiof heeft den weg versperd. Er zijn geen por goonlijke ongelukkon. Servië en Oostenrijk. Wcenen, 23 Juli. Mezossi van de onaf hankelijko partij, heeft inv het Huls van Afgevaardigden geïnterpelleerd over den toestand in Bosnië. Tisza beantwoordde den intcrpellant en verklaarde dat de buitenlandsehe toestand onzeker is. Een vreedzame oplossing is echter nog bestaanbaar. GEBOREN 21 Juli. Adriana Fran cina Hendrika, ouders M. J. Oomens en J. H. Ubbink. Johanna Pieter- nella, ouders S. Schoonderwoerd en W. B. v. Hensen. v. Uningen. 22. Gerrit, ouders C. H. A. Kamermans en G. van Vilet. Marinus Pieter, ouders H. Lakerveld en A. Brenkman Wilhelmina, Cornelia Henrica, ouders N. C. M. Koch en A Martin, 23. Cornells, ouders H. J. Bitter en G. de Jong. GEHUWD22 Juli. C. de Korte en M. H. van Hofwegen. L. Bloot en M. S. Keller. - W. van Eijk en A. G. Woerlee. P. C. Alblas en M. I Jonkman. J. E. Poerink en J. A. Iloogendijk van OapeUen. OVERLEDEN: 22 Juli. Elizabeth Obl. ning Obl. 1899 5 pet. ng Lee- 5 pet. 4 pet. 1905 3 pet. Bank en Crediet-tnstel II iif en. Fed. Bankaandeolen dry Comp. C. v. A. I. Smelting Ri Co. Cort. v. nglo Americar graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cort. v. Oew. Aand. Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw nyneu. iatahoen" Mijnbou Mij. Gew. Aand. edjang Lebong, Mijl bouw Mij. Aand. Great Ge bar Aand. Petrolfcum-Oiidern. Scheepvaart mUen. od.-Am. Stoomvaarl Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe land" Preferentie A Int Mercantile Marin Cy. afgest. Pref. I abak-Ontlernemliifei Bindjey Tabak Mij. 1 Diversen. Maxwol Land Gpai Cort. v. Aand. Peruvian Corporatio Lim. Cert. v. Aam Npoorweeen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. 96 Mij. t. Expi. v. Staats spoorwegen Aand. 9G3/% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-Il Obl. 3 pot. 61'/2 61 Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 98"/» 97*/% Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 2529 Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 153 157,5/i6 Wabash Gew. Aand. Pkemielf.eninoen AmsterdamAand. 3 pet. 100f/i e 100'/^ Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 1473/g| GELDKOERS. Prolongatie 2V4—pCt. Nat. en Buitenl. Staatf. stil, Cul turen geen omzet, Tabakken lusteloos, Petroleum vaster, Rubbers lager, Mij nen prijshoudend. Vorige koere. Koen ven heden 77'/, 77»/,. 80 - G2»/„ - 997, 857, 887,. - 827, 767, 827i 35 - 99"/,, 74 99"/,1 56»/,. 657,. loo'/, - 507, 507, 657. 65'4 22»/,. - 00 ■60»/,. 223 225 222 14 1537, 150 164 164 550 18 9'/ 550 1887' H O 7 2 188'/, 120 27» 947 947. t 27 65/ '67,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2