Dé Directie der verzoekt een ieder dringend een zuinig gebruik van LEIDING WATER te willeji maken. Hoewel aan heV Pompstation nog voor jgeruimen tijd steenkool en andere grondstoffen aanwezig zijn meent de Maatschappij echter, wegens de ernstige omstandigheden, waarvan de duur niet is te beramen, tijdig de medewerking van het publiek te moeten inroepen, teneinde zoolang mogelijk in de behoefte aan leidingwater te kunnen blijven voorzien. Gebroeders RIJKEN DE LANGE DE PHONOLA, is voorloop COMITÉ VAN STEUN Mijdenden door de Mobilisatie. «OER P05T:5IGAR De Kleine Winst" Blauw Keper Machinistenpakken. AANBESTEDING VRIJWILLIGERS bij den LANDSTORM. Landsverdediging GOUDA, Augustus 1014. 153 Gedempte Binnenrotte £=i^iNro's ROTTERDAM VLEUGELS Telefoon Xi^tercorrxirL-u-rxaal 2500- 99 Dül£ES! SEE. 3?. TT. 3ng-a.ard.e2n, Baat NIET door. Allen, (zoowel mannen, vrouwen, jongens en meisjes), die tengevolge van de tegenwoordige tijdsomstandigheden WERKELOOS zijn geworden, kunnen zich aanmelden aan het secretariaat van het Comité tot steun van allen die door de mobilisatie behoefte aan hulp hebben. Zooveel mogelijk zal getracht worden hen te helpen aan voor hen passenden arbeid. Het secretariaat is gevestigd Kattensingel No. 61 te Gouda. GEOPEND alle werkdagen 's mid dags van 4 tot 6 en 's avonds van 7% tot 9 uur. Voetvolk-, Wielrijders- en Ruiterafdeelingen. o. 12546. Zaterdag 8 Augustus 1014. 53e Jaargang. 3ïTie-u--ws- em. -(^.cL"\rerte3a.tio"bls.d. voor 0-ouLd.a. en OrscLstrelcoxx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon latere. 82. Tweede Blad. KENNISGEVING. Buitenlandse^ Nieuws. Stadsnieuws. GOIDSCHE WATERLEIDINGMAATSCHAPPIJ van Steinway Sons, Bechstein, Erard, Julius Blüthner, Pleijcl, Grotrian, Steinweg Nachf., Knake, G. Adam, F. Adam, Mann Co., Knöchel, Röniscli Eigen Fabrikaat. 102 Het PIANOSPEELAPPARAAT (ook ingebouwd in vleugels en pianino's) met artistenrollen, stelt iedereen in slaat, muzikaal piano te spelen. Steeds in onze magazijnen te hooren. Geïllustreerde Catalogus op aanvraag franco en gratis. Telefoon-Intercommunaal 384. wasch echt zijn onzo Lage prijzen, vaste prijzen, soliede goederen, prima afwerking, I verkoop uitsluitend i contant PRIMA HA AR WERKEN worden steeds tegen selierp Coneurreerende prijzen geleverd onder garantie A con tant bij Coiffeur. Kleiweg. De voorgenomen aanbesteding, aan gekondigd voor MAANDAG 10 AUGUSTUS e.k. van den bouw van eon Apotheek en vier Bovenwonin gen aan de De Perponcherstraat te 's-Gravenhage, voor de 's-Graven- haagsche Coöperatieve Broodbak- kerfl, Verbruiksvereeniging en Zie kenfonds „DE VOLHARDING" Gegadigden, die bestek en teeke- ningen zich verschaften, kunnen deze terug bezorgen by den Architect E. F. EHNLE, Pieter Bothstraat 41 te 's-Gravenhage, tegen ontvangst van f 2.50 per stel. Electr.-Dr. A. Brinkman AZn., Gouda. - AAN - UTVYBCM GOUDA. Zij die deel willen nemen aan de voorbereiding der kunnen een, verbintenis als Vrijwilliger bjj den LAND STORM aangaan. Zich aan te melden bij alle militaire Commandanten. De Gamizoens-Commandant te Goude. WHDSUIE COIRANT. PRIJS VAN H$T ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Wam franco por post1 - 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad.1.50 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Mabkt 31, bjj onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. PRIJS DER AD VERTENT IËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer. li 0.55 Elke regel meer By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berejkend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Grooto letters en randen naar plaatsruimte. ^Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. U BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de N. V. Sigarenfabriek „Borneo" en haro rechtverkrijgenden tot het oprichten eener Sigarentabriek annex drogerij van sigaren, in een nieuw te stichten gebouw op het perceel gelegen aan de IJssellaan.. deel uit makende van het perceel kadastaal bekend ■ectie A No. 47<>5* Gouda, den 8 Augustus 1914. Rurgomeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. van 25.000 ton, de „Kaiser", de „Fried- rich der Grosse", de „Kaiserin" en do König Albert", elk van 24.700 ton, Ie „Oldenburg", de „Oat-Friesland", de „Thüringen" en de „Holgoland", elk van 20.500 ton, de „Westfalen", de „Nassau", de „Rheinland" en de „Posen", elk van 18.500 ton. Boven staande 13 slagschepen behooren tot het dreadnought-typo. Verder uit de „Hannover", de „Schlesien". de „Deutschland", de „Preussen", de Hessen", de „Lotharingen", de „Pom- mern" en de „Schleswig Holstein", elk van 13.200 ton. Bovendien telt de Hochsee-vloot nog de vier groote kruisersde „Seydlitz" Van 25.000 ton, do „von tfoltke" en dó ton ton, In de Noordzee. Van officieole zijde wordt uit Lon den over een gevecht in de Noordzee niets gemeld. In den afgeloopen nacht werden te Harwich gewonden binnengebracht van een Duitschen mijnenlegger, wiens bemanning dapper gevochten had. Uit Aberdeen werd bericht ontvan gen dat daar schepen met gewonden uit de Noordzee waren aangekomen. Daarentegen rapporteerde de kapitein van het Ned. stoomschip Beyerland, dat gisterenmiddag te Newcastle was aangekomen, dat hij op zijn reis geen enkel oorlogsschip had ontmoet. Latere berichten uit Harwich meld den dat daar 300 gewonden werden binnengebracht. Naar men zegt werden deze gevangen genomen in een gevecht dat reeds Donderdag zou hebben gehad. Volgens een particulier telegram aan de Tel. schijnt het wel dat de Engelsche vloot die het eerst heeft zee gekozen, een overwinning heeft behaald, doch alles is nog in geheim zinnigheid gehuld. Ondertusschen is ook de Engelsche Noordzee-vloot ver trokken en zou volgens geruchten in gevecht zijn geweest met de Duitsche Hoch-Seevloot, die naar de Nederland- sche kust teruggedreven werd. Van dit bericht maakten wij gisteren reeds meldingde Ochtendbladen geven eenige nadere bijzonderheden. Een ander telegram aan de Tel., af komstig uit IJmuiden, meldt dat daar draadloos bericht is ontvangeü dat 19 Duitsche schepen van de Hoch-Seevloot zijn aangevallen door de Engelsche Home en Kanaaleskaders. De Duitsche vloot moet verslagen zijn. Eenige sche pen zouclen buitgemaakt, andere ge zonken zijn. De Engelsche vloot ver- volgt de Duitsche. Te IJmuiden binnenkomende traw lers melden dat de Engelsohe vloot van Aberdeen tot de Nederlandsche territoriale wateren als het ware een keten van slagschepen en torpedoboo ten heeft gelegd. Ook het Kanaal is door de Engelsohe vloot geheel afge goten. In den namiddag werd te IJmuiden een draadloos telegram ontvangen, dat wellicht nog hedennacht een Duitsche kruiser een groot aantal gewonden daarheen zon brengen. Van dit bericht werd Dr. van der Horst, leider van het Roode en Witte 'Kruis te IJmuiden, mededeeling ge daan, die terstond alles voor de ont vangst in orde liet brengen. Een bericht van 12 uur 's nachts zegt dat tot op dat oogenblik geen Duitsch oorlogsschip te IJmuiden was binnen- ^De"1 complete Dnitsche Hoch See- vloot bestaat uit de volgende 21 slag schepen de „Prins-regent Lmtpold ,;Göben", elk van 23.000 mi de „Von der Tann" van 19.000 \enevefcs de negen kleine-krui sers „Hela'] en Rostock" van 4900 ton, de „Breslau", de „Stralsund" en de „Strassburg", elk van 4550 ton, de Mainz" en de „Kolberg", elk van 4300 ton, en de LDresden" van 3600 ton. Naar aanlèiding van hot zinken van de „Amphiop" waarover wij gisteren melding maakten, verklaarde Minister Churchill in het Lagerhuis dat het hier en daar leggen van contact-mijnen in zee, waarop neutrale koopvaardij schepen zouden kunnen vergaan, een februik in den oorlog was, hetgeen oor alle naties ter wereld wel over wogen moest worden. De admiraliteit was volstrekt niet verontrust of ont steld door zulke incidenten, temeer, waar zij maatregelen had getroffen om zulke gebeurtenissen tot een mi nimum te beperken. Japans houding. De Times van Donderdagmorgen bevat de volgende mededeeling door het departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio Woensdagavond ge daan „De keizerlijke regeering gevoelt zich ten zeerste bezorgd in verband met den politieken en economischen toestand, welke het gevolg is van de laatste ontwikkeling der Europeesche politiek. Zij hoopt dat de vrede spoedig her steld zal zijn en dat de oorlog zich niet verder zal uitbreiden, alsmede dat Japan in staat zal zijn een houding van volstrekte onzijdigheid in acht te nemen. Het is evenwel noodzakelijk dat de meest nauwgezette aandacht worde geschonken aan de toekomstige ontwikkeling van den toestand. In geval Groot-Britannië erin be trokken mocht worden zullen de be palingen van het verdrag met Japan in werking treden en zal Japan de noodige maatregelen nemen om de ver plichtingen welke haar dit verdrag oplegt na te komen. De keizerlijke regeering vertrouwt evenwel oprecht, dat deze verwikkeling zich nimmer zal voordoen. De Duitsche mobilisatie. BERLIJN, 7 Augustus. (N. Crt.) In hat jaar 1870 werd 15 Juli het bevel tot mobilisatie gegeven en eerst na 3 weken had het eerste groote gevecht plaats. Zoo zal ook thans, ondanks het uitgebreide spoorwegnet de bijeentrek- king van een massaleger voor een be- slissenden slag nog eenigen tijd duren. Met het oog op de aanstaande ope raties moet het opperste legerbestuur nog een onbepaalde terug ryk-Hongarije loopt de mobilisatie vlot van stapel. Tusschon de chefs van den jeneralen staf van het Oostenrijksch- dongaarsche leger en die van het Duitsche leger zijn de sedert jaren bestaande goede persoonlijke betrek kingen tot een nauwen band van ver- trouwelyke vriendschap geworden. Engeland en de kleine mogendheden. AMSTERDAM, 7 Aug. Uit Brussel wordt part. aan het Hbld. geseind Volgens een speciale editie van „Iie Peupie" zou de Fransche regeering aan al de gemeenten het volgende telegram hebben meegedeeld Engeland heeft per telegram by de Nederlandsche en Noorsche regeerin gen een stap gedaan, om haar aandacht te vestigen, op het feit dat de quaestie der onafhankelijkheid van België, niet alleen voor laatstgeooemd land van belang is, doch ook een quaestie is, die geldt voor al de mogendheden aan de boorden der Noordelijke zeeën. Engeland is bereid een gemeenschap pelijke actie te steunen tot verdediging der onafhankelijkheid van Nederland Noorwegen, indion deze landen worden aangevallen. Engeland elke mogendheid ter zijde staan die zich in den toestand van België zal bevinden. Fransche troepen ip België. BRUSSEL, 7 Aug. (Vad.) De Fran- schen hebben met de Belgische troepen ten zuiden Luik contact gekregen. Prins George van Pruisen, cavalerie- generaal en neef van den Duitschen Keizer, zou gevangen zijn genomen, bij terughoudendheid de te publiceeren in achtnei berichten. Naar wij uit goede bron vernemen is bij den grooten generalen staf nog niet een enkele navraag m verband met de mobilisatie gesteld. De mobilisatie en het troepenvorvoer per trein gaan geregeld en m de grootste orde, volgens het plan, dab in vredestijd is gemaakt. Ook bij onzen bondgenoot Oosten- GOUDA, 7 Augustus. Door Burg. en Weth. zijn aan de Raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 28 Juli 1914. Bij ons schryven van 21 dezer No. 79 deelden wy Uwen Raad ons voor nemen mede terng te komen op het ons door den heer G. A. de Monyè uitge bracht rapport nopens de kosten der uitvoering van den reinigingsdienst der gemeente in eigen beheer. Aan dat voornemen gevolg gevende hebben wij .de eer U te berichten dat de Commissie van bijstand in het be heer der gemeentewerken door ons is gevraagd haar gevoelen te willen doen kennen over den uitslag der door ons gehouden aanbesteding van de uit voering van dien dienst en over be doeld rapport; aan dit verzoek is door haar voldaan by hierbijgevoegden brief van 27 dozer No. 311. Bh de gehouden aanbesteding zijn ingeleverd twee biljetten, óón van den heer C. M. Dessing, die inschreef voor respectievelijk f 16280.en f 15780, naar gelang de uitvoeriftg zou wor den opgedragen voor 3 of voor 6 jaren en óón van den heer P. Ooms, die on derscheidenlijk f 15983.en f 17300.— bedong, naar gelang hem al dan niet zou worden toegestaan gedurende de maanden October tot en met Maart in afwijking van het bestek ook des mid dags na óón uur asch en vuilnis te doen ophalen. De Commissie van bij stand is van oordeel dat de inschrij ving van den heer Dessing buiten beschouwing moet blijven, en dat den heer Ooms geen afwyking van het bestek kan worden toegestaan, zoodat alleen in aanmerking komt zijne in schrijving van f 17300.—per jaar. De Commissie acht het voorts noodig dat, wannepr de reinigingsdienst aan een aannemer wordt opgedragen, door de gemeente een opzichter op eene jaar wedde van plm. f800.— 's jaars wordt aangesteld uitsluitend om de behoor lijke uitvoering van het bestek te con troleeren. Opdracht aan den heer Ooms zou der gemeente dus komen te staan op rüim f 18000.— per jaar, en na afloop van den aannemingstermijn zou dan de gemeente evenmin als nu zijn in het bezit van een inventaris voor den reinigingsdienst. De heer de Monyè becyfert de uit gaven van den behoorlijk ingerichten reinigingsdienst in eigen beheer op f 23800.— per jaar, en raamt de ont vangsten op f 7800.— 's jaars, zoodat de jaarlijksche kosten zouden zijn f 16000.—. Onder de uitgaven komen evenwel voor f 800.rente (afloo pend natuurlijk) en f 800.— aflossing van de installatie-kosten van den dienst ad f 20000.na afbetaling van welk bedrag de gemeente in het onbezwaard bezit komt van den geheelen inventa ris, enz.by vergelijking met het cyfer van den heer Ooms moeten billijk heidshalve deze cijfers buiten rekening blijven, zoodat dan de reinigingsdienst in eigen beheer volgens de raming van den heer de Monyè zoir kosten f 14400.per jaar. Het komt der Commissie evenwel voor dat enkele ramingen van ontvangsten zoowel als sommige uitgaafcyfers door den beer de Monyè te gunstig zyn genomen, zoodat de kosten vermoedelijk zullen blijken boven de begrooting van f14400.— te gaan. Toch is de Com missie, althans hare meerderheid, er itellig van overtuigd dat uitvoering n eigen beheer voor de gemeento financieel voordeeliger zal zijn dan gpnning aan den heer Ooms. Doch ook al was er geen geldelijk voordeel, al waren de kosten in beide gevallon gelijk, dan zou de meerderheid der Commissie aan uitvoer in eigen beheer toch de voorkeur geven, daar, zooals nu reeds herhaaldelijk is gebloken, by opdracht aan een aannemer niet die zekerheid bestaat van eene behoorlijke uitvoering van den reinigingsdienst welke eigen exploitatie biedt. De Commissie van bijstand geeft ons daarom in overweging de uitvoe ring aan geen der beide inschry vers te gunnen, doch Uwen Raad voor te stel len den dienst van de reiniging der gemeente in eigen beheer te nemen op den voet van het rapport van den heer de Monyè. Wy kunnen ons met het advies der Commissie van bijstand wel vereenigen, besloten aan geen der inschrijvers by de gehouden aanbesteding voor de uit voering van den reinigingsdienst dor gemeente die uitvoering te gunnen, en stellen Uwen Raad voor het volgende besluit te nemen De Raad der gemeento Gouda; Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders van 28 Juli 1914 No. 80/737 en hot daarby over gelegd rapport van de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente werken van den 27sten dier maand No. 311 Gelezen het advies dor Gezondheids commissie alhier van Besluit: le. Te bepalen dat de dienst van de reiniging aer gemeente met ingang van 1 Januari 1915 in eigen beheer zal worden uitgevoerd. 2e. Burgemeester en Wethouders uit tenoodigen zoo spoedig mogelijk in te dienon eene voordracht voor de benoeming van een Leidor van don reinigingsdienst op eene jaarwedde van f1500. Be. De w 1914 te wijzigen als volgt aan artikel 4 van Hoofd stuk VII der Ontvangsten (Volgnummer 60) wordt toegevoegd een onderdeel g: „Geldloening ter voor ziening in de koston van inrichting van een gemeen telijken reinigingsdienst." f 20000.— aan artikel 11 van Hoofd stuk XV der Uitgaven, Kosten van andere bui tengewone werken, die uit buitengewone ontvangsten bestreden mogon worden" (Volgnummer 233) wordt toegevoegd oen onderdeel „Inrichting van een ge-i meentelijken reinigings dienst". n 20000.— artikel 13 van Hoofdstuk der Uitgeven „Kosten van het ophalen van aschj en vuilnis" (Volgnummer 138) wordt (ter verevening van de jaarwedde van den aan te stellen Leidor van den gemeentelijken reini gingsdienst) verhoogd met 375. en dit bedrag afgeschre ven van den post voor Onvoorziene Uitgaven I (Volgnummer 222). De Raad voornoeriid, Secretaris. Voorzitter. Het in den aanhef vatt dit ont- werp-besluit bedooldo advies der Ge zondheidscommissie is door ons, ter voldoening aan he£bepaalde in artikel 6 der Gezondheidswet, bereids aange vraagd en zal Uwen Raad bader wor den aangeboden. Aan den Raad der Gemeehto Gouda. Gouda, 29 Juli 1914. De heffing van sluisgel<| voor hot gebruik van het Reouwijkscho Vorlaat is by Koninklijk besluit van 130 October 1911, No. 38, slechts tot den 1 Ja nuari 1915 goedgekeurd. Aangezien de Gemeonte deze inkomst niet kan missen hebben Wij de eer Uwe Vergadering in overWoging to ;even ons College te machtigen aan I. M. de Koningin opnieuw goed keuring van deze heffing te verzoeken. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 4 Augustus 1914. Onder overlegging van de desbe treffende adviezen van den Inspecteur der Gymnasia hebben Curaltoron van het Gymnasium de eer Uwen Raad voor te stellen om voor den cursus 1914/1915 op te dragen het Onderwijs a. in de natuurlijke historie aan de heeren Dr. J. L. HOVING, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, en A. SOHIERBEEK, leeraar aan Hoogere Burgerschool te 's-Gra- venhage b. in het Hebreeuwsch aan den heer A. KETELLAPPER, alhier. Curatoren van hot Gymnasium, VAN DER LOEFF, Voorzitter. HENGEVELD, Secretaris. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Eindexamen H. B. S. Groep VI. GeslaagdF. W. Neys, Leiden, C. W. Beumer, Leidon, J. P. WijsLyceum, den Haag, W, M. Ros- sum du Chatel, Lolden, P. 1. Ilenri- auez, Gouda, A. F. Graaf, Loiden, J. F. Dee, Leiden, J. M. Grundoken, Leiden, G. A. M. Hoolboom, don Haag, B. J. Hummelinck, den Haag. Afgewezen 4. Onder de waponen 2. Vrouwelijke hulpverschaffing. Hot comitó voor Vrouwelijke Hulp verschaffing, plaatst m dit nummer een advertentie, waarin een oproep wordt gedaan aan allon, die in dezen tijd werk kannen verschaffen aan vrouwen en meisjes. Op dezen oproep vestigen wij de bijzondere aandacht. UDoor de politio is alhier een man aangehouden dio nog 6 dagen hech tenis moet ondergaan. De aangehoudene is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rot terdam.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 3