1254: De Ooi Laatste Berichten. Gemengrle Berichten. Financiëele Berichten. FEU ILL, Hef Telefoon Int< BURGERLIJKE STAND. GROENTENVEILING. 3 ge- en haar is i men een paar bedoelde papieren gemeentegeld is reeds in omloop gebracht. PR Per kwartaal Idem franco per Met Geïllustreerd idem franco per Abonnementen Markt 31, bij oi in den was het G man wreef toon in de Bij Kon. besluit van 6 dezer zyn tot tweede-luitenant der Infanterie benoemd de sergeanten J. T. Smeets en C. Salomonson, thans hier in gar nizoen. de Gouwe blykt. Toch wil het nog gaarne een beroep doen op de mensch- lievendheid van het publiek, om wan neer de nood aan den man komt, nog meerdere steun voor meerdere onge- lukkigen te mogen ontvangen. China neutraal. PEKING. China hooft zich neutraal verklaard. BRUSSEL, 8 Aug. Het staat vast dat de Ulanen Luik zijn binnenge drongen. Zij moeten zich echter weer Oostenrijk en Rusland. PARUS, 8 Aug. Geseind wordt dat Oostenrijk alle divisies cavalerie aan de Russische grenzen heeft geconcen treerd. Bij Kon. besluit is o.a. benoemd tot adelborst l'te klasse bij de zeemacht de adelborst 2d0 klasse bij het Kon. instituut voor de Marine te Willems oord, M. H. Niemeijer vroeger alhier. Sluiting der Dardanellen tegengesproken. WEENEN. Het bericht van de sluiting der Dardanellen wordt offi cieel tegengesproken. Oostenrijk en Frankrijk. WEENEN. Drie Oostenrijksche le gercorpsen rukken op naar de Fransche grens. Frankrijk en Duitschland. PARIJS. Een officieel telegram meldt, dat een escadron Fransche ruiters den Rijn heeft bereikt. Officieren dezer legermacht hebben thans de bewijzen in handen, dat de Duitschors in vollen vredestijd hard werkten aan de mobilisatie, terwijl alle landen van de Triple Entente yverden voor den vrede. Luik. LUIK. Een divisie van zes regi menten Duitsche cavalerie moet geheel vernietigd zijn door de Belgische in fanterie. De Belgische infanterie, onder leiding van Generaal Lóman, ver volgde de troepe n tot op den anderen oever der Maas ten noorden van puik. BRUSSEL. De Fransche regeering heeft do stad Luik met Legioen van Eer gedecoreerd. LUIK. Het fort Boncelles bood hardnekkigen tegenstand on is nog niet in handen van do Duitschors. Overigens zijn do stad on de forten gevallen. De citadel heeft veel van het vuur geleden. BRUSSEL. Volgens de Duitschers zouden 20.000 man gevallen zijn die om de vesting liggen, in Brussel hecht men aan deze bewering geen geloof. Men meent dat de reden van| het ver zoek der Duitschors om een wapen stilstand is, dat de Duitsche troepen om Luik zich in deplorabelen toestand bevinden. BRUSSEL. Do generale Staf deelt mede dd. 8 Augustus dat 125.000 Duitschers do stelling on de forten van Luik aanvielen, maar er niet in slaagden de fortengordèl in te nemen. Fransche legers bezetten thans een groot deel van België. De strijd om Luik. BRUSSEL, 8 Aug. Bij de gevech ten om Luik zijn 2 Duitsche generaals gesneuveld. Wapenstilstand is geweigerd. BRUSSEL, 8 Aug. De „Petit Bleu” doelt mede dat de wapenstilstand door Generaal Leman niet is toegestaan. Japan. PARIJS, 8 Augs- Gemeld wordt dat de houding van Japan van de gebeurtenis sen zou afhangen. Japan heeft nog geen mcutrallteits verklaring afgelegd. Gouderak. In de Gisterenavond gehouden vergadering van den Ge meenteraad is met algemeene stemmen besloten tot afschaffing van de kermis. In deze vergadering werd do wen- schelijkheid besproken van de oprich ting van een comité voor hulp aan hen, die door de mobilisatie werkeloos zijn geworden. T. A. O. de Ridder f. Te Katwijk aan den Rijn overleed gisterennacht nu een langdurige ziekte in den ouderdom van 71 jaar de heer T. A. O. de Ridder, burgemeester van Katwijk, eertijds hier ter stele woon achtig. Meer dan 41 jaar mocht hij aan hot hoofd staan van deze gemeente en haar van geringe visscherijplaats zien opgroeien tot groote handeldrij vende gemeente. liet zielental ver dubbelde in dien tijd. De hoer De Ridder was van de op richting af tot 1912 voorzitter van de Vereeniging ter bevordering van de Ned._ Visscherij. De heer De Ridder was ridder in de orde van Oranje-Nassau. BRUSSEL, 8 Augs. Als een bewijs met welk een stoutmoedigheid door de Belgen bij de verdediging van Luik is ge streden, kan dienen dat van1 één regiment slechts drie officieren zijn overgebleven. Beweerd wordt dat de Duitsche troepen herhaaldelijk misbruik hebben gemaakt van de witte vlag en schoten do Belgen zoodra deze zich vertoonden, direct dood. De Groot-Hêrtogin van Luxemburg. BRUSSEL. De Siecle deelt mede dat de Duitschers na.de bezetting van Luxemburg de Groot-Hertogin, toen zij naar het paleis wilde terugkeeren, hebben gearresteerdzij is later weer losgelaten. Het blad deelt ook mede, dat Beie ren ernstig heeft geprotesteerd tegen dezen oorlog. De Regeering te Mün chen heeft doen opmerken dat het gebied van Servië geen levenskwestie voor Oostenrijk was, en dat dit voor Duitschland geen geldig motief was om oorlog W voeren. ST. PETERSBURG, 8 Aug. In Russische diplomatieke kringen wordt de vertraging in de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Rusland toege schreven aan de hoop welke Oosten rijk koesterde, dat Frankrijk en Enge land aan Oostenrijk den oorlog zouden verklaren, hetgeen Italië genoodzaakt zou hebben eveneens aan de zijde van Oostenrijk op te trekken. Frankrijk en Duitschland. PARIJS, 8 Aug. Aan het geheele front der troepen is de toestaiyl uit stekend. De mobilisatie is zonder eenig inci dent geëindigd. De Fransche troepen hebben Vic en Moyonvie (Elzas-Lotha- ringen op Duitsch gebied) bezet. PARIJS. Het Officieel Gemeente blad bevat het besluit dat is bepaald dat de Rue de Berlin voortaan zal heeten Rue de Liège (Duitsche straat). Tc Amsterdam is op 73-jarigen leeftijd overleden de gep. lult.-generaal dor artil lerie Van Ermel Scherer. Gedurende een aantal jaren was deze opperofficier gouverneur der Reridentie, De gevechten in Elza Een part, telegram Je N. R. CrL dd. 9 A Het Fransche mini volgende telegram ov van Mühlhausen mede, dag twaalf uur uit Pa het vallen van den a Fransche brigade vai voor Altkirch aan. De dedigd door goede veld een Duitsche brigade 1 when liepen storm mc geweld een Fransch ment nam de Duitsche in na een heftig gevech’ hebben de Duitschers op de vlucht gedreven weken in groote wane der tweede linie veria’ tans nog hadden kuni Een regiment dragon Duitschers achterna g< ting van Walheim-'. I Hlfurth en hun grooti I gebracht. De kolonel ren van het Fransche r gekwetst. De Duitse de duisternis wegsluipe Altkirch, een oud ^■Elzas, binnengetrokke ^■geestdriftig ontvangt ■rouwen en kinderer ^■ranscho soldaten. De jHlitgerukt en worden gedragen; do ontroeri lelijk. Bij het krieke ging de voorhoede 1 Bonder Duitschers te den namiddag kwar aan de vele veldwer beschermden en zij f die verlaten waren. O: onze kolonnen voor 1 gaande langs de spoo stadt begroetten de ■tod verlaten hebbe Vaandels met geestd dan een uur is Mühll Fransche ruiterij, die stad rijdt, heeft de hoede achtervolgd; d posten hebben steil i: Noorden van Mühlha Voorbarig do gevolge slagen te overdrijven, i vast dat de Franscl verschanste Duitsche verstrooid. De Franse terugtrekken. Ontkend wordt dat in woners van Luik op de Ulanen zouden hebben geschoten. BRUSSEL, 8 Augs. Gisteren zijn te Leuven 6 Duitsche spionnen gefusileerd. Ook te Antwerpen werden gisteren Duitsche spionnen doodgeschoten. Gisteren kwam een trein aan met 3000 gevangenen. Uitgebreide maatregelen wor den genomen ter bescherming van hen. Bij Kon. besluit is aan den plaats- werker bij de gemeente-gasfabriek al hier, F. G. IJsselstijn, een pensioen verleend van f 290.’sjaars. Het Noderl. Roode Kruis. Hot Nederlandsche Roode Kruis heeft in deze dagen van oorlogsgevaar zijn arbeid van menschonliefdo aange vangen. Drie scholen in deze gemeente zijn voor den dienst van het Roode Kruis beschikbaar gesteld, welke gebouwen zijn ingerjeht tot hospitalen en opslag plaats en welke kenbaar zijn door de Roode Kruis-vlag, welke aan die ge bouwen is ontplooid. Hedenmorgen brachten wij een be zoek aan de school voor Chr. Nat. Onderwijs in de Groenendaal, thans tot het voornaamste hospitaal her schapen. Een der dames van het Vrouwen- comitó te Gouda van het Ned. Roode Kruis was zoo welwillend ons rond te leiden en ons een blik te gunnen in de tot ziekenzalen, verbandkamer en operatiekamer ingerichte schoollokalen, welke thans in hunne oorspronkelijke bestemming niet meer te herkennen zyn. Beneden bevinden zich de verband kamer, drie ziekenkamers, de operatie zaal benevens de keuken, terwijl boven nog een ziekenkamer en een dokters kamer zijn ingericht. In de ziekenkamers staan de bedden in rijep langs de wanden en middenin staat een flinke tafel. Het daglicht stroomt volop binnen. De frisch gespreide bedden, thans 50 in getal, welk aantal zoo noodig tot 80 kan worden uitgebreid, de in stallatie van verbandkamer en opera tiezaal doen zien dat het Vrouwen comité uiterste zorg voor de inrichting van dit hospitaal heeft besteed en dat het, voor het geval dat dit hospitaal in gebruik, moet worden genomen wat wy niet hopen den gewonden niet aan de noodige hulp zal ontbreken. Wij vernamen ook dat de heef en Dr. Montagne, Dr. Rups on Dr. de Voogt tot het verleenen van hulp zijn aan gewezen. Het ligt in de bedoeling dat dit hos pitaal in de Groenendaal zoo noodig alleen dienst zal doen voor de ernstig gewonden, terwijl de opgenomenen, bij wie operatief ingrijpen niet nood zakelijk zal zijn, zullen worden onder gebracht in de Chr. M. U. L. O. School op de Gouwe (hospitaal II). Voor het geval lijders aan besmettelijke ziekten mochten voorkomen, zujlen deze, even als ook thans geschiedt, worden ge ïsoleerd om besmetting te vermijden en daarom niet in deze hospitalen worden opgenomen. Het Vrouwencomité mocht zich tot heden in veler steun verheugen, zooals uit de inrichting van het hospitaal aan 11) Steeds tot uw dien Mtvoordde de jonkiua Aubdeur sloot. Steeds tot gaan wij heen. - Naar juffrouw Pi -1- Best, mijnheer Vo grog zal ons goed doei ■vond. Be jonge Verborg zo ialetot. ~- Ik wou juist naa heer Vogel, toen ik u de jonge man na een verkouden, weet u. '■Nachts sneeuwt het f duurt nu al drie d piet tegen! Het valt m Dan moest ge ri ■ijn. om ’s nachts aan te staan. Dat doe ik ook ni< Alleen toen ik u hoon Zoo? En wat <1 •ksks aan het open •loot ge uw venster bnge dame het huis I. Heeft u dat gezie GEBOREN4 Aug. Johan, ouders W. Verschut en J. van Tiggelen. 6. Cornelis, buders W. Melkert en A. Kemp. Aaltje Jacoba^ ouders M. van Vliet en L. van Wingerden. 7. Robbert, ouders J. de Leeuw en R. Widner. OVERLEDEN: 7 Aug. AnnaReg- ter 15 m. Johan Verschut 3 d ONDERTROUWD: B. A. van Noort en H. A. Bennis. Gemeentegeld te Rotterdam. In de gis teren speciaal belegde ver gadering ‘van den Rotterdamschen Gemeenteraad sprak de burgemeester o.m. over den specienood. Weldra zal die hebben opgohouden door de zil- verbons, maar waar twijfelachtig is of dit bij de eerste loonbetali ag reeds het geval zal zijn, vroeg hij machtiging voor een buitengewonen maatregel Papieren Gemeentegeld uit te geven vap fl.-4- en f2.50. Hij, vroeg ook medewerking van de middenstands- vereenigingen om deze Htadsguldens en rijksdaalder» in ontvangst te nemen welke door de eigecidommen der stac gewaarborgd zijn. Op- 17 A.ug. zal reeds weer gelegenheid zrtjn tot inwisselen. Dit voorstel werd aang enomen. Het De bezwering van de beurscrisis. De N. Fin. en Kap. wijdt een artikel aan het probleem van de heropening der Amsterdamsche Beurs. Dit pro bleem is daarom zoo moeilijk, omdat in ons land de effectenhandel en de geldmarkt zoo nauw met elkander zijn verbonden, wat in geen enkel land in zoo hooge mate het geval is als hier. De effectenhandel, zegt het blad, heeft in twee opzichten gezondigd. Ton eerste door een veel te greoten kring, die in het belang van het volk er buiten diende te blijven, bij effecten zaken te interesseeren. In de tweede alaats door die handel op veel te ichtzinnige wijze te financieren. Bij tien percent surplus financierde de commissionair den dobbelaar, wat vol gens het blad veel te weinig is, althans voor de fondsen waarin gewoonlijk wordt gespeculeerd. Onder het goede dat dan ook uit het tegenwoordige kwaad zal voortspruiten, verwacht het blad allereerst het bankroet der pro longatie, zooals wij die hier sedert jaren kennen. De noodlottige usance van prolon gatie heeft onzettend veel onheil ge sticht. Zij leidt de aandacht van duizenden kleine lieden af van ernstig werk naar roekeloos gedobbelzij decimeert om de paar jaar onzen mid denstand in financieel opzicht, en zij verscherpt de crisis waarmee wij thans worstelen. Nu is de beurs gesloten, en de laat ste noteeringen zijn die van Dinsdag voor acht dagen. Zoolang de beurs dicht is, kan geen prolongatie worden opgezegd, en voor de waardeberekening van het onderpand gelden de koersen van acht dagen geleden. Die koersen zijn echter, zooals iedereen weet, fictief. Waar h.et met Russen, Oostenrijkers, Amerikanen en vele andere fondsen bij een heropening van de beurs heen zou gaan, durft niemand te voorspellen. Zoodra de beurs dus opengaat, gaan ook de sluizen van de opgestuwde en niet af te voeren débacle open. Het komt het blad voor dat het middel om de tegenwoordige hache lijke positie met het minimum van ongelukken te liquideeren, zich van zelf aanwijst. Wij moeten de beurs dicht houden totdat de lucht aanmerke lijk is opgeklaard, en de buitenlandsche beurzen kalm laten voorgaan met openen. Dan moeten wij haar gelei delijk openen. Eerst met soliede fond sen, en dan langzamerhand de andere. Intusschen moeten wij aan het werk gaan om beurs en geldmarkt te schei- De gruwelen van het modern geschut. Do chirurg der Universiteit Nancy, prof. Th. Weisz, hield kort geleden een voor dracht over de werking van het modern geschut in den Balkanoorlog. Wat voor ruim andorhalfjaar daarginds geleden is, kan ons nu een flauw denkbeeld geven van de verschrikkelijke kwellingen en namelooze ellende, die nu door bijna heel Europa zullen worden doorgestaan. Prof. Weisz vreest het meest, voor de slachting, door het artillerievuur teweeg gebracht. Een geschutskogel geeft een wijde, diepe wonde, die spoediger door uit wendig vuil zal worden geïnfecteerd dan die van oen geweerkogel of sabelhouw. De schrapnellkogels zijn ontzettend wreed aardig. In den oorlog tegen Mandsjoerije koesterden de Russische soldaten groote angst voor deze kogels. De Bulgaren be schutten er zich in de loopgraven tegen, door de eetnappen op het hoofd te dra gon. Toen men bij Monastir vocht, waar geen loopgraven mogelijk waren, doken do Servon hun hoofden In het water, wanneer zo hot fluiten der schrapnells hoorden. Even vreeselijk zijn de melinietbommen; zelfs geharde en koelbloedige soldaten bo gen hiervoor het hoofd verschrikt terzij. Het machinegeweer is niet minder vree- selijk. Prof. Weisz vertelde hiervan, dat ze 'in den slag bij Istip do gelederen der Bulgaren wcjgmaaiden als oen zeis de hal men. Do dooden lagen niet verspreid, doch In keurig rechte rijen, als do heesters op oen kweekorij In den Turkschen oorlog zijn de artsen niet in staat geweest, de gewonden ge noegzaam te verbinden. Na een nederlaag hebben zij zelfs geweigerd, aan het werk te gaan. Voor zulk een ellendo on ver warring stónden zo Do belangrijkste factor voor den ge zondheidsdienst in den oorlog is do over winning. Do gewonden van het winnend leger te verplegen is nog mogelijk, doch de slachtoffers van het verliezende leger zijn niet te helpen. den. Het moet voor goed uit zijn met prolongatie met 10% marge en met elke prolongatie. In het vervolg moe ten effecten alleen worden beleend door instellingen, die zoowel den geld- nemer als zyn onderpand in ieder geval op zich zelf beoordeelen, en de marge alsook de rente vragen, die ieder geval op zichzelf geboden en billijk doet schijnen. Terwijl wij op de opening van de beurs wachten dient de effectenhandel aan den nieuw te scheppen toestand te worden aangepast. Er is tijd tot voorbereiding en voor overgang. Midderwijl moeten ook maatregelen nomen worden om al te drastische execu ties tegen te gaan. Door onderling over leg der gèldgevers is daar misschien kijk op te krijgen, en misschien is daarna een consortium te vormen, dat den schok breekt, door van te voren vast te stellen, welk bod het bij executie voor elk geno teerd fonds zal doen, meer speciaal voor de minder actieve. De conferentie met het bankiers- consortium. Officieel wordt ons het volgende meegedeeld Overeenkomstig de mededeeling door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, eergisteren in de .vergadering van de Tweede Kamer gedaan, werd des avonds aan het de partement van Landbouw, N. en H. een bespreking gehouden tusschen den Minister van Landbouw N. en H. en van Justitie, den president van de Nederlandsche Bank, de leiders vim het bankiersconsortium en vertegen woordiger» van den grooten goederen handel en industrie en den midden stand. In deze bespreking werd erkend, dat da instelling van een wettelijk moratorium voor het oogenblik niet is aan te raden, daar dit den toestand slechts zou verergeren. Voorts bleek, dat het bovengenoemde bankiersconsortium, dat met de Neder- lannsche Bank 200 millioen gulden beschikbaar kan stellen, veel ruimer hulp wil en kan verleenen dan velen blijkbaar meenen. Wat den aard der voor hulp te geven zekerheid betreft, worden de grenzen zoo ruim mogelijk getrokken, doch natuurlijk wordt bij de schatting van de waarde dier zeker heid met de grootste zorg te werk gegaan. Onder de voorwaarde, dat de waarde van het onderpand groot ge noeg is in verband met het verlangde 1 crediet, wordt elke zakelijke zekerheid j aangenomenniet alleen fondsen, I ceelen, wissels en {promessen, maar ook hypothecaire zekerheid. Voorts worden grossen van hypotheken in onderpand genomen, evenals voorra- raden van goederen als zij namens het bankiersconsortium kunnen wor den bewaakt. Duidelijk werd ook, dat de midden stand kan worden geholpen, indien en voor zoover deze door de handen ineen te slaan, een waarborg biedt, waartoe ieder afzonderlijk niet in staat is. Plannen om tot een samenwerking te komen, om tot het gewenschte doel te geraken, worden in beginsel bespro ken en zyn reeds in voorbereiding. De voorzitter van het Consortium, de heer Van Aalst, president van de Nederlandsche Handelm aatschapp ij zegde toe bij het tot stand brengen van die plannen behulpzaam te zul len zijn. Uit den aard der zaak kunnen alleen solide zaken geholpen worden. Zaken, die in normale omstandigheden alleen een schijn van soliditeit hadden, maar die in werkelijkheid reeds ongezond waren vóór er van oorlogsgevaar sprake was, zijn niet te helpen, ook niet door het consortium. De klachten over langzaamheid van werken van het consortium bleken geheel ongegrond te zyn. Het heeft alle aanvragen terstond behandeld en afgedaan en zal er voor zorgen, dat dit ook verder zal geschieden. Bij Kon: besluit van 5 dezer is goedgekeurd, dat aan H. Ie Coultre, burgemeester der gemeente Bodegra ven op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli eervol ontslag is verleend als tijdelijk Secretaris dier gemeente. Vereeniging Werkverschaffing. De Vereeniging Werkverschaffing heeft in hare laatste vergadering be sloten het geheele kassaldo der ver eeniging c.a. f 200.ter beschikking te stellen van het Comité van Steun aan noodlijdenden door de Mobilisatie. Ook de localiteiten der vereeniging zijn door haar ter beschikking gesteld, voor het geval daaraan behoefte mocht zyn. Egypte in oorlogstoestand. CAIRO. De oorlogstoestand is in Egypte afgekondigd. In de Noordzee. LONDEN. In het Parlement heeft Minister Churchill de berichten van gevechten in de Noordzee tegenge sproken. LONDEN, 8 Aug. Verschillende Engel sche bladen w.o. de „Daily Mail” bevat ten telegrammen dat 19 Duitsche oorlogs schepen door de Engelsche vloot in den grond zouden zijn geboord. De Engelsche admiraliteit deelde heden morgen 11 uur mede dat nog geen zee gevecht heeft plaats gehad. 28 Juli 1914. Veiling Houtmansgracht 4 uur. Bloemkool van f 7 per 100. Snijboonen v. f 1.00 tot f 1.60 per 1000. Spercieb. v. f 4 tot f 5.50 per 100 pond. Andijvie van f 1.tot f 1.50. Wortelen van f 1.75 tot f 2.50 per 100. Sav. Kool, van f5 tot f7 per 100. Roode Kool van f5 tot r 7 per 100. Mdntenegro. ROME. Men verzekert dat Monte negro aan Oostenrijk den oorlog heeft verklaard. Splonnagewet bij de Duitschers. Hot volgend bericht van het Vad. teekenond voor de wijze waarop do Duit schors oplroden tegen ieder dio hun slechts oenigszlna verdacht voorkomt. Gisterenavond stootte ik toevallig Eijsden op WillyDeussen, zoon van houthandelaar Bretsch te Eijsden. Hij Diusdbg over do' Maas gegaan om slaan van een brug te zien. Goedig had bij sigaren en cogpac meegenomen en onder de Duitsche soldaten verdeeld. Daar hij goed Duitsch spreekt, vlotte het best, tot op oens wantrouwen ontstond. Deze ervaring maakten wij gisteren ook. Vijf minuten spreken de Duitschers allerge- moedelijkst mot je, tot er op eens ach terdocht is, on een wreede, wantrouwen de glans in hun oogen komt en je leven aan een zijden draadje hangt. Zoo ging het ook den heer Deussen. Een zei wal on oen oogenblik later stond onze landgenoot voor don „Hauptmann”. Hij moest zich uitkleedon en men vond op hem een boksbeugel en een paar 9 c.M. flobortkogelljes. Een krijgsraad en alle betoog had afgedaan. De „Kugeln” waren onmiskenbare spionnage-teekenen. D. werd naar hulton geleid. De soldaten stootten grove beleedigingen uit: „Ha- lunke", „Gemelner Kerl” enz. D. werd gebonden en voor een boom geplaatst. Up ’t laatste oogenblik kwamen zijn ga rter en moedor aangoloopen, die ook over de rivier waren *gegaan. Mevrouw B. is een Von Rauchlviupt van zich zelf en nicht van oen hfjogen militair in het Duit sche leger. Do zaak was nu spoedig op- gebolderd, maar één minuut later en Wil ly Deussen leoFlo niet meer. Zijn redding was mede, dat een tegelijk met hom ge vangen genon ion Belgischen kameraad even voor heru w.crd neergelegd.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 4