•s mini I iter i t o nbiedingen Leiden □Zefge- De Oorlog. en Feestdagen. behalve Zon- 4PEN Sr i 'iderlanden GOUDA. 0 Courant teotiën kosten sleM uitbetaling: O Telefoon Interc. 82. ÜUAAISGEVIAG. No. 1254S. isfeinif&B Dinsdag 11 Augustus 1914.53e Jaargang. Verscliijnt dagelijks Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. FEUILLETON inde vork f 451.-. otorrijwiel. erlijk en lug ie prij:. f liagelijl ten, de stoomschip op uw rook md aan het Bureau de ik heb iets bespaard. u (Wordt vervolgd nkman Zn., Gouda •j -«tand in den Elzas, opstand in Polen. 1 op een die PARIJS. Poincaré heeft do militaire medaille aan Koning Albert geschort* ken. LONDEN. Do Duitsche schoener Frido is buitgemaakt. Vijfduizend gulden? vroeg Jeremias verbaasd. Vijf duizend gulden, ja! zijn ont- EBOL Amsterdam. zon- zeide Jere- rood n in de auccct. 0.35, voor elke regel Bouw- en Woning- Armenzorg. Onder zie. ten wij geregeld tijdig logen ontvangen van neerton, vermakelijk- deze dan in onne Idea. zoo groot als het wel in de bladen wordt voorgestold. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Mahkt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. een. van en. heClel vanuit PTi groot schilder, en gen. dat GO HISII11 <01 KA M. ezx -^.d’vertezxtïeloleLd. voor G-oulcLsu exx OaM-strelcezx- LONDEN. Hot nationaal onder steuningsfonds bedraagt 400.000 Pond. In Luik rijdt op bevel van de Duitsche autoriteiten de electrische tram weder en zijn een viertal fabrie ken weder in werking gesteld. De schade aan de gebouwen is niet NEW-YORK. Hot stoomschip „Olympic” is naar Liverpool vertrok ken zonder passagiers. LONDEN. De admiraliteit doelt mede, dat door Duitsche duikbooten een aanval geil aan werd op een der eskaders van de hoofd vloot. Er word geen schade aan de Engelschen toe gebracht. De Engelschen slaagden er PRIJS DER A D VER TEN TI ÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer«0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. doen, een som- boheer. Een lid van de Roode Kruis brigade verzekerde ons, dat de berich ten van sommige bladen werkelijk niet te ernstig moeten worden opgevat. Er is geen sprake geweest van wreedheden door de Duitschors begaan. Het optreden dor Duitsche soldaten was het direct gevolg geweest van de houding der bevolking. De bevolking heeft overal, behalve in het dorp Argenteuil op vreeselijke wijze huis gehouden. Het beste bewijs dat de Duitschers geen’gewelddadig heden begaan hebben wanneer het hen niet lastig werd gemaakt, levert dit* dorp, waarvan de bewoners rustig bleven en wien dan ook geen leed ge schiedde. Onze zegsman heeft 14 man aan boomen zien hangen. Zeven van deze werden gevangen genomen als lijkenschenders, anderen hadden op hot Roodo Kruis geschoten. Het gedrag dier Belgische boeren word ten zeerste gelaakt. BRUSSEL. De Koning hoeft de brigade van do dappere troepen dio voor Luik gevochten hebben in revue gepasseerd. Hij word met groote geest drift toegejuicht. Do strijd om Luik. MAASTRICHT, 10 Aug. (Vad.) Er zijn ernstige gebeurtenissen op til. Hedenmiddag maakte ik oen interos- santen tocht naar de brug bij Lixhe. Het loger nabij Eijsden is bijna heolo- maal over, maar in de omgeving van Mesch verzamelt zich oen nieuw leger korps. Hedenmorgen weerklonk plot seling Belgisch granaat vuur uit de richting van Harcourt. De moeste granaten sloegen in den grond, maar een paar troffen de brug. Men was druk aan het herstellen. Juist toen wij er stonden, kwam weer een granaat aangesuisd en raakte do brug, zonder noemenswaardige schade te doen. Vanmiddag hadden in de buurt van Tongeren ernstige cavaleriegovechten plaats. Men verwacht tegen morgen een BklgixDüitschland. De toestand in Luik. Luik herneemt langzamerhand weer zijn gewone aanzion onder Duitsch BRUSSEL, 9 Aug. Duizenden ge weren, mitrailleuses, lijfbodekkingon zijn te Luik gevonden toebehoorende aan do Duitschers die er op vertrouw den dat een deel van hun loger zich te Luik zou kunnen wapenen. De XX” Seccle, het blad te Brussel, dat allerlei onjuiste berichten omtrent hetgeen bij Luik was voorgevallen, het oerst heeft gepubliceerd, is in beslag genomen. BRUSSEL, 10 Aug. Een compagnie van het 14e linio-regiment bood op 5 Aug. tussohen Barc.hon on Evognó van ’s morgens tot 5’/a ’s namiddags het hoofd aan oon Duitsch regiment, dank zij oen mitraillousso en bracht oen bataillonsvaandol on oon regiments- s tand aard, alsmede twoe onbruikbaar gemaakte mitrailleuses mede. De bladen doelen mede, „dat de bisschop van Luik en 15 andere nota belen, waaronder do Burgemeester, Afgevaardigden en Senatoren, zich naar den Duitschen Generaal begaven om te verzoeken, dat de stad niet ge bombardeerd zou worden. Zij ontvingen ten antwoord dat dit wel zou geschieden, indion do forten zich niet overgaven. Do godlegoordon worden als gijzelaars vastgehouden”. BRUSSEL. Do akkers in hot Walen land zijn totaal verwoest door de dóór trekkende legors. Veertig Duitsche ruiters hebben getracht hot dorp Waromme te nemen, doch werden zoo krachtig door hot vuur van den vijand bestreden, dat zij inderhaast terug trokken. Vijf Belgen, namen het grootste deel der ruiters gevangen. oogst. 40 ndeerd. /a blik f 1,40 0,75 1,25 1,60 0,55 0,40 0,35 0,35 0,35 0,50 0,35 l kland-Dihtschland. PARIJS. Do Engelschen begonnen hun troepen te ontschepen in Frank rijk er zijn reeds Engolsche troepen in Duitsch Afrikaanscne koloniën. V* blik f 0,80 n 0,40 0,70 0,90 0,30 0.25 0,20 0,20 0,25 0,30 r 0,20 zijn gedaan om den commandant van do vesting Luik, generaal Leman, die dapper gevochten heeft, te vermoorden. Ook verspreiden enkele bladen het be richt dat onze soldaten gebrekkig ver pleegd worden, en zij deden de hef tigste aanvallen op Keizer Wilhelm. Kortom, de Duitschershaat wordt op do meest fanatieke wijze gepredikt. Bijna iederon nacht sedert Donderdag verlaten duizenden Duitschers België over Holland onder bescherming van don Amorikaanschon consul-generaal, op ridderlijke wijzo beschermd door officieren en door do burgerwacht, die .sedert Vrijdag eindelijk beginnen om, in gemeenschap met stedelijko autori teiten tegen de spionnagokoorts op te treden. Mijnheer Vogel bleef op<*<*ne In woorden «tekent zijn blik had dien mort van een man, die hem scherp in het oog hield. Te voren had die man verdei af In (Mm hoek de courant zitten lezen, maar langzaam aan was hij dichter bij I geschoven en scheen aandachtig te intete- i ren achter zijn courant. Hij vervolgde daarom het g<*sprok fluisterende toon en zeide: Het Is de laatste zaak, die wij on- 'ternereen, mijn waarde. Ge kunt u dan terugtrekken, een winkel lieginnen of een goede betrekking zoeken. Hoeveel tijd hebt ge noodlg, om het werk te doen? -r Vlcr-en-twintlg uren. Goed. Als ge morgen de uiterste wilsbeschikking van graaf Czerny in de zen vorm bij mij brengt, betaal ik vijf duizend gulden. Neemt ge het aan? De jonge man keek in gedachten ver diept voor zich, doch dit duurde niet lang. De groote moiu, hem werd aangelm- den, overwon allé'bedenkingen. Vijfdui zend gulden! Het was een schurken- treek, dat moeat hij erkennen, maar met dit geld Ifbn hij een gelukkig menseb wor den. Hij dacht aan Mool-Ecfjc, en als hij die eens kon krijgen Top! aangenomen, mijnbeer Vogel, sprak hij lipsloten. Hier mijn hand er op, dat het werk in vier-en-twlntlg uren ge reed te. Een proclamatie aan do bevolking van Luik. BRUSSEL, 10 Aug. (Part.) Een proclamatie aan de bevolking van Luik herinnert aan het verbod van vijandelijk optreden tegenover do’Duit- schers on de gevolgen daarvan, ook /oor gijzelaars, die door de Duitschers in de Citadel opgesloten zijndo bis schop Rutton, de burgemeester Klever, de senatoren Flechet, Van Zuylen, Peltzer, Colleau, do volksvertegen woordigers De Ponthioro on Van Hou- gaerden, de schepen Falloisé, alsmede do afgevaardigde Gregoire. Bezitters van wapenen worden gefusileord. groot gevecht in de omgeving van Waremme. Ons Roode Kruis gaat derwaarts, nu weder auto’s over de grenzen mogen. Heden kwamen dr. Van der Goot en Van Leeuwen uit Don Haag hier aan. Een vluchteling uit Vise vertelde mij, dat de Duitschers de inwoners aanrieden te vluchten, daar de plaats waarschijnlijk platge schoten wordt. Ettelijke kanonnen worden vanmorgen opgesteld. Ik zag weer oen spion opbrengen. Do Duit schors doen aan de vreedzame bevol king niet den minsten overlast. Wat de vijandelijkheden aangaat, is op het oogenblik oen stilte ingetreden. Te [Luik hebben de Duitschers waarschijnlijk -;na tusachen de forten te zijn doorgetrok- ■en, de stad bezet, terwijl het Belgische ■eldieger zou zijn teruggegaan op den Westelijken Maasoever. Hoe het mogelijk fo. dat de stad Luik zich heeft overge- T’geven, terwijl de forten, zooate nu wel jlhker is, nog in handen der Belgen zijn, en wat die forten op het oogenblik doen Ilom het voortdringen der Duitschers te be- ijeiten, ligt nog in het duister. Wel blijkt Kst hot 9e, He, on 14e regiment Belgi- Mhe infanterie taaien weerstand hebben K-boden. Wat nu do verdere plannen van Ken aanvaller zijn, hieromtrent valt wei- Fnig te zeggen. Zal hij nu tegen Namen [-oprukken? Dit lijkt niet waarschijnlijk, ook al, omdat het zoo goed als zeker is, dat de I ranschen die stad en de forten er omheen reeds hebben liezet. Ook van het plan, de Ardennen door te trekken, schijnen do Duitschers teruggekomen te lijn, daar het terrein daar zeer heuvel achtig is en niet geschikt om hun hoofd macht te ontplooien. Maar dan bestaat er zeer groote kans dat een treffen zal plaats tobben op de Belgische laagvlakte, ten N. Wm Tongeren, niet ver van onze gren- Hierop wijst ook de aanwezigheid de Belgische troepen te Tongeren 1 feit dat gisteren militaire treinen frankrijk Brussel zijn gepasseerd. - Verder is bekend geworden dat de Fran- «chen in het Rijkstand zijn dóórgedron gen en Mühlhausen hebben bezet, zelfs spreken latere berichten van een verove ring van Colmar. Over de lieteekenis van dit feit la- nog niet veel te zeggen. Is tot werkelijk de bedoeling van de Fran- schen langen weg in Düitschland door te dringen, dan moot die beweging met groote Mondigheden toor Vogel! Toch niet! als u het voorstel aan neemt, dat ik van plan ben u te ton hebt ge binnen drie dagen netje van vijfduizend gulden in den zak. -prak mijnheer Vogel, en toen Jeremias het haastig had ingezien, vroeg hij: Wat te dat? Hot schijnt wel een testament. Het te tenminste een uiterste wlls- Iwschikking, al is de vorm wat ongewoon. Kunt ge de onderteekening lezen? .„Michael, graaf Czerny”. Joint! En wat te dit? Dat schijnt een schrijven van hand te zijn, mijnheer Vogel. Goed gezien! En dit lievat ook een uiterste wilslieschikking, met de ondertee kening van graaf Czerny. Begrijpt gij mij nu? Neen! Nu. dan zal Ik het n zeggen. Schrijf dit over, maar preciee alsof graaf Czerny deze witels'schikking bad geschreven, too- dat ieder er op zou zweren, dat bet zijn handschrift te. Van de persoon, die daar uit voordeel trekt, krijgt ge een Llooning van vijfduizend gulden, in contanten ult- letaald. Vijfduizend gulden! herhaalde miss, terwijl zijn wangen gloeiend werden bij dit voorste!. Maar... mijnheer Vogel... dat te de vervateching van een testament. Zoo iets, ja, maar wat gaat dat aan? Gij vervalscht het testament niet; dat doe ik. In een verkeerde bul beeft de oude zwakhoofd zijn jonge vrouw zoo gped als onterfd zou zij nu daarvoor moeten loeten door een l?ven lang van ontliering? Hot te niete dan de herstelling van een onrecht, dat wij..... Vijf duizend gulden, ja! Behalve u heeft overgespaard in den lijd, dat »ij zaken met elkaar doen. Het gelaat van Jeremias betrok; ^er mijnheer Vogel aan te zien, g Het te waar, ia ueu u-u» tmp- ■•ar ik heb geen genoegen aan dat geld, to»dat Nu omdat? i Omdat het niet op eerlijke, wijze ver- is. Vogel had intusschen zijn sigaar aan- (Mtoken en blies een paar rookwolken •tor zich heen. 12) Dank u, mijnheer Vogel, ik .ato, weet u. O ja, om redenen van gezondheid. - Maar.... juist als u in betere om- verkeerde....... Die zijn nog ver te zoeken, mijn- BRUSSEL. Bij Torvneren zijn een troep verdoolde Duitsche ruiters aan gehouden, die onmiddellijk ontwapend werden. Zij waren geheel verbijsterd en gaven zonder eenig protest de wapens dadelijk over. BRUSSEL. De Czaar zond aan Ko ning Albert een telegram, waarin hij zijn bewondering uitsprak over den moed der Belgische troepen. zetten Ge «ijl een dwaas, mijnheer Kna- blein, en ge zijt bang ook. Heb fk u niet gezegd, dat ik altijd naar Parijs ga, om die wtesete uit te geven? Komt alles niet voor mijn rekening, als de zaak aan het licht mocht komen? En denkt ge, dat ik me zoo gemakkelijk laat vatten? Maar goed, ate ik nu eens gevat werd, wat belang zou ik er dan bij hebben, u op de bank der liescbuldigden te brengen Neen, neen, ge moet die angst op zij zetten. U heeft gelijk, mijnheer Vogel, maar toch -- Kom, ge hebt een hazenhart en meent overal politie te zien, viel mijnheer Vogel in. Hé, Marie, breng mijnheer nog een glas grog. kracht worden doorgezet en hiertoe kun nen de Fransche troepen op dit punt nog niet voldoende geconcentreerd zijn. Moge lijk is het niets dan een verkenning op grobte schaal. Hoe het zij, voorloopig zal <lc beweging hier wel tot stilstand zijn gekomen. Voor het overige bereiken ons weinig liorichten, en die er zijn, zijn voor hot meerendeei onbetrouwbaar. Frankrijk lx*waart over hare troepen- I cweging het diepste stilzwijgen, ook over de mobilisatie van Rusland lekt zoo goed als niets uit. Fransche hladon spreken van een 8, Duitsche over Do bron waaruit berichten komen zijn al voldoende waar schuwing om die liorichten met het groot ste voorbehoud aan te nemen. De Engelscho pers houdt zich rustig en spreekt do geruchten omtrent vernie tiging van de Duitsche vloot tegen. Over hetgeen de vorige week in de Noordzee is voorgevallen te niets naders bekend geworden, maar met zekerheid kan nu wel gezegd worden, dat nog geen groote zee dagen hebben plaats gehad. Ook in de Mlddellandsche Zee te voorloopig nog alles rustig. Ge zijt toch een merkwaardig menseb mijnheer Knablein, begon hij na een poos. Waar waart ge, toen ik u leerde ken nen? Een arme schrijver bij een advocaat, met een inkomen van vijf-en-twintig gul den per maand. Ik heb in u een talent ontdekt om handschriften nauwkeurig te kunnen namaken. Dat te een kunst, die even zeldzaam is als de kunst van een ze kan u veel opbren- Ge hebt in uw handen een kapitaal, bij een goed gebruik groote winsten kan afwerpen. Het te waar, ik had het toen slecht, veel slechter dan nu ik -voor u werk, maarIk sliep toen goed, mijnheer Vogel, nu slaap ik slecht, zeer slecht. Waarom dan toch? Omdat ik altijd in angst verkeer. Dikwijls spring Ik uit mijn .slaap op, en dan is het precies, of ik de politie trap hoor beklimmen. Ge zijt een dwaas, mijnheer Kna- bleta! Neem me niet kwalijk, ge zijt wer kelijk een dwaas. Wat gaat u de politie aan? Heb ik niet alles op mijn verant woording genomen? Heb ik u^ niet op mijn eerewoord beloofd, dat uw naani nooit zal genoemd worden? Wat gaat u de po litie aan? Ziet u, mijnheer Vogel, toen u me In den beginne die papieren liet maken, dacht ik er niet voel hij, want Ik wist niet, waartoe ze dienen moesten, en daar u mij goed betaalde, was ik verheugd, dat ik nu betere verdiensten had. Maar se dert ik de namen op de wissels moest Weldra dampte de heete grog voor hen op de tafel, en mijnheer Vogel liegon wepr i Om u gerust te stellen, kan ik u med<«deelen, dat ik in den laateten tijd het plan heb opgevat, een deugdzaam leven te lieginnen. Laten wij daar eens op drin ken! Misschien trouw ik wel op denzelf- den dag, dat u Mooi-b>fje naar het altaar voert. Maar om deugdzaam te zijn en geen honger te lijden, moet men geld heb ben. en dat zullen wij ons door een laat- sten coup zien te verschaffen. Jeremias keek hem «enigszins verwon derd aan. toen hij de sigaar uit den mond nam en uit zijn jas een geschrift te voor schijn haalde. Wees zoo goed, dit ecus te lezen, BERLIJN, 10 Aug. De Brusaol- sche vertegenwoordiger van het Wolff- bureau seint hot volgende uit Goch België is gisteren in staat van beleg verklaard. Alle Duitschers worden gisteren nacht aangeschreven om hot land ten spoedigste te verlaten. Wat in de laatste dagen te Brussel gebeurde, overtreft alles wat zich de stoutste fantasie kan voorstellen. Na de oorlogsverklaring op Dinsdag voormiddag vernielde het gepeupel alle winkols die aan Duitschers behoo- ren of Duitsche producten verkoopen. Elk uithangbord met Duitsche woor den werd verwijderd, een ieder die or Duitsch uitzag, werd op straat onder bedreiging met moord aangevallen of van spionnage verdacht. Do onwaarschijnlijkste dingen wer den door de pers verspreid, o.a. dat door Duitsche soldaten een poging zou BURGEMEESTER en WETHOUDERS «n GOUDA, brengen ter kennis van de égezetenen dnt het ze Aanvullingskohier voor de hef fing van schoolgeld op de Burgerscholen in desc Gemeente, voor het dienstjaar 1913/I4, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- Itod goedgekeurd, in afschrift gedurende rijt maanden voor een ieder ter lezing is aedergelegd op de Secretarie der Gemeente en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, den 10 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders roornoemd, R. L. MARTENS, De Secretaris, J VAN HEUSDE.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1