De Wereld-Telegrammen- Bureau's. ra. Binzxen land- Stadsnieuws. Gemengde Berichten. Kijkjes bij de Landweer. In Oorlogstijd. Laatste .Berichten. Telegrafisch Weerbericht. Hoe het ook zij, de eerste ernstigè ontmoeting tusschen een groot schip en een moderne onderzeeër is niet in het voordeel van de laatste uitgevallen. FBAWKBLJlC-OoflTENttlJK. PARIJS, 11 Aug. (Officieus bericht.) (N. R. Grt.) In verband met de ge- dachtenwisseling tusschen Parijs en Weenen gevoerd, in het bijzonder in de laatste drie dagen, heeft de Fran sche regeering, overwegende den internationalen toestand, en gezien de onvoldoende verklaring door de Oostenrijksch- Hon gaarsche regeeri ng gegeven over het zenden van Oosten- ryksche troepen naar Duitschland aan den Oostenrijksch-Hongaarschen gezant laten weten, dat zij zich in de noodzakelijkheid bevond, om den Franschen gezant te Weenen terug te roepen. De Oostenryksche gezant antwoordde met het verzoek om zyn paspoort en heeft Parijs gisteravond om 7.15 met een bijzonderen trein verlaten. Hy begeeft zich voorhands naar Italië. De gezant der Voreenigdo Staten heeft zich belast met de behartiging van do belangen van de Oostenrijksch- Hongaarsche onderdanen in Frankrijk. Oostenrijk en Servië. LONDEN, 11 Aug. Betreffende do krijgsbedrijven tusschen Oostenrijk on 8er- vi« vernoemt Kouter uit welingelichte Ser- vischo kringen, dot na vruchtelooze po gingen gedaan to hebben om de Noorde lijke Servische grens op 7 verschillende flaatsen door te breken, de Oostenrijkers de aanvallende beweging gestaakt hebben, na over de geheelo linie te zijn terugge worpen. De Oostenrijkers leden reusach tige verliezen, die der Serviërs zijn even eens aanzienlijk. Ondanks alle aanvallen Is gown enkele Oosten rijk scho soldaat op Servisch grondgebied kunnen doordringen, De aanstaande Servische krijgsvorriciitin- ken zullen van die van Rusland afban- gel». De Luxomburgscho neutraliteit. Minister Kyschen heeft in de Lnxem- burgsche Kamer oen verklaring afge legd, waarin hij o.a. zeideDe toe lichting, welke de Duitschers gegeven hebben v.oor hun optreden, n.l. de beweerde schending van hot Luxem- burgsche grondgebied door Frankrijk, hoeft de Rogeering evenzeer als alle Luxemburgers uitermate bevreemd. De inhoud van de Duitsche procla matie, geteekend door goneranl Tulff von Tscheppe und Weidenbach, is algemeen bekend. Het stuk was go- drukt to Ooblenz en word door eon officier meegebracht om te worden verspreid in Luxemburg. Maar plotse ling word besloten niet tot verspreiding over te gaan. Ongelukkigerwijze had MÜi de chauffeur van den auto, waarin de proclamaties werden vervoerd, eenige exemplaren verloren, met het gevolg, dat de inhoud bekend werd. Hieruit en uit verklaringen, afgo- legd door den officier tegenover den Minister in hot bijzijn van den Duit- f schen gezant, blykt, dat de Duitsche generale staf ten govolgo van onjuiste inlichtingen do overtuiging koosterdo, dat Zaterdag een detachement van 050 Fransche wielrijders in Luxemburg was gekomen. De juistheid nu van deze laatste bewering ontkende de Minister met klom, terwyl hy verklaarde, dat Zater dagavond door het vornielen van den spoorweg bij Mont St. Martin juist olko verbinding met Luxemburg had den verbroken, hetgeen hy toen ter stond naar Herlijn hoeft geseind. Wy hebben derhalve het recht te verwachten, aldus besloot Minister Eyschen, dat, nu ook van Duitsche zijde is toegeschreven, dat de feiten, welke geleid hebben tot de neutral iteits- schendinjf, onwaar «yn geblekon, de occupatie van het land ileohta tijdelijk znl zyn. De stemming te Londen. BERLIJN, U Aug. Van Duitsche zijde.) Te Lunden werd Maandag van verleden week liet volgende bulletin in vele hon derdduizenden exemplaren verspreid: „En- gelschen, doet uw plicht, houdt uw land i»rre van een smadelijk en en zinneloozen oorlog; oen kleine maar machtige clique wil u naar den oorlog drijven, (lij moet deze samenzwering vernietigen of anders wil het te laat zijn. Vraagt a zelf af, waarom zullen wij ten oorlog trokken V De oorlogspartij zegt: wij moeten het even wicht der Mogendheden handhaven, want wanneer Duitschland Nederland of België annexeert; zal het zoo machtig zijn, dzt het ook ons liedrolgt. Maar de oorlogs partij zegt u de waarheid niet. Veeleer js het een feit. dat wanneer "wij aan de zijde van Frankrijk en Rusland strijden, het evenwicht der Mogendheden zoo ver broken zal worden, als nimmer te voren heeft plaats gehad. Wij zulten Rusland tot de sterkste militaire Mogendheid op het continent maken. Gij weet, wat Rus land voor macht Is; het is uw plicht het land van den ondergang te redden. Han dolt voor het te Iaat is." Deze oproeping werd door de „Neutra lity league" verspreid en was ondertee- kend door een reeks bekende Engel schen, zoowel mannén als vrouwen. De economische toestand in Dnitschland. BERLIJN, 11 Augustus. (Tel.) Do „Norddeutsohe AJlgemeine Zeitung" schrijftDe financieeie krijgstoerusting van Duitschland heeft de proef der eerste mobilisatie schitterend doorstaan. De roggegraad van onze financieeie kracht, de Reichsbank, is ongeschokt en vol kracht. Ditzelfde geldt ook voor de groote bankinstellingen te Berlijn en in de provincie. De wensch naar een moratoriam en ook naar oen al gemeen wissel-moratorium kan en mag in het algemeen belang niet ingewil ligd worden. I)e leveringen voor den Witflog moeten door het Duitsche volk utreen opgebracht worden. Hiervoor alleen zal een aanzienlijk deel van de door de bevolking bij de banken en spaarbanken belegde gelden, die meer dan dertig milliard in baar geld bo dragen, los gemaakt moeten worden. Het is voor Duitschland noodzakelijk de financieeie steun voor don oorlog zoo te organiseeren, dat de algemeone betalingsplicht sn de betalingsmoge lijkheid gehandhaafd worden kan. Deze organisatis is reeds voor een groot deel tot stand gekomen. De export- handel zal zeer goholpen worden door de afkondiging van oen moratorium dat alleen op den exporthandel be trokking heeft. Het blad schrijft verder: Sedert het begin van den oorlog ia meermalen de vrees gouit, dat, daar een groot deel der landelijke bevol king onder do wapenen geroepen is, de oogst niet binnengehaald zal kun nen worden. Deze vrees kan thans ongegrond genoemd worden. De binnenlandscho toestand in Frankrijk. Vanwege het Fransche vice-consu- laat te Amsterdam wordt het volgende medegedeeld Berichten uit tendentieu.se bron zeg gen dat de orde in Frankrijk verstoord is geweest, doch nooit was de ruBt iheervolkomenDe geruchten nopens don Russisch-Japansch dknfik* en aan- gaandft eeh Opstand in Polen Zijn verzinsels. Evenmin jwist zijn do be weringen van een. Weensch persagent schap over de uitzettingen der in Frankrijk wonende Italianen en Roe menen en omtrent de slechte bohap deling die zij te verdragen zouden hebbon gehad. De Italianen sympathi seereu met* de Franschen in het go- heele gebied. Wat de Boemenen be treft, dozen zijn 6f naar hun vader land teruggekeerd, of er wordt in hun onderhoud voorzien. I)e gezant van Roemenië heeft den Minister van Bui- tenlandsche Zaken dank betuigd voor c|e zorgen, wahrvan zijn lanclgqnooten Het vdorwerp waren. Zelfs heeft de gezant van Oostenrijk voor zyn vertrok den heer Doumergue dank gebracht voor de oplettendheden, welke de Fransche Regeering aan de Oostenrijkers had bewezen. Zinspelend op de niet aan te duiden behandelingen, waarvan de heer Jules Cambon, gezant van Frankrijk te Ber lijn, het slachtoffer is geweest, heeft de heer Doumergue te Weenen doen woten dat alle beschikkingen waren getroffen, ton einde het vertrok van Z. Exc. graaf Szecson, volgons* de gebruikelijke regolen dor internationale hoffelijkheid to verzekeren. De forten to Luilc houden nog stoeds standde Franschen rukken in den Elzas voor waarts. Do stemming in Rusland. BERLIJN, 11 Aug. Volgons oon bo richt van don Petrsburgschon corr. do Koln. Zig. hooft do Minister van Land bouw, Krlswosjoni, zich tot hot laatste «ogenblik too mot allo kracht togen do oorlogspolitiek dor „va-banqae-spelers vernet. In do beslissende zitting van don Ministerraad op 25 Juli, heeft hij mot groote scherpte er op geweten, dat oorlog het goheele aangevangen hervor mingswerk, do agrarische organisatie, red deloos zou vernietigen, woaruiede de grond slagen van het Russische Rijk ondermijnd worden. Zijn bemoeiingen worden echter tevergeefs. Dezelfde correspondent schildert de ste niing der opgeroepen Russische reservis ten. als zijnde nog veel gedrukter dan i»lj den Russlsch-Japanschen oorlog. Hij gelooft echter, dat de geestelijken het volk zullen ophitsen, en dat dit van uitwerking zal zijn, tot de eerste groote terug- slag zal Intreden. De houding van do Polen. De N. R. Crt vertaalt uit hot Pool scho blad Dzjonnik Polski Hier te Krakau is oen vergadering gehouden van hot bestuur der Pool- sche fractie in het Parlement, waar tot dè volgende verklaring is besloten „Ik vertrouw mijne volken," zo< luiden de woorden van het manifest, waarin de Monarch verkondigde, dat hij ter handhaving van de waardigheid de veiligheid van den staat genood zaakt was naar het zwaard te grijpen. Deze oproep heeft bij de bevolking van ons land levendigen weerklank gevonden, zooals dat steeds het geval met de waarheid bij verstandige menschen. Do Polen in dit land seha- zich om den troon. Zij worden daartoe gedrongen door dankbaarheid, door hun eergevoel en uit politieke overwegingen. Wij zijn er den Monarch dankbaar voor, dat het ons veroorloofd is in zijn staat Polen te leven, terwijl wy overal elders aan onbillijkheden en vervolgingen zijn overgeleverd. De eer gebiedt ons trouyr te zijn in deze moeilijke tijden mm hen met wie wij de weldaden ywn den vrede hebben gedeeld. Het verstand £jst ons den weg van den plicht, als de eenige waar langs mon nooit bedrogen uitkomt. Waar nu het lotr van Europa beslist staat te worden, waar een ommekeer nadert, en wol de hevigste, dfe de ge schiedenis kent, daar begrijpen en ge voelen wij Polen van dit land (Galicië), dat do trouw aan dezo monarchie en (lq bezorgdheid voor dezon Staat, waar voor wij altijd alles hebben gedaan wat zijn kracht kon bevorderen, met de belangen van onze natie overeenkomt. Het bestuur van de Polen-Club, dat de vertegenwoordigers van alle partijen omvat, die op hot Btandpout van de nationale solidariteit staan, verheft in dit historisch oogenblik zijn stem, om uit naam der Polen-Club, als vertegen woordigor van de Poolsche bevolking van dit land den Monarch de betuiging van eerbied te brengen, en luid de wereld in te roepen, dat de Polen van dit land hot vertrouwen, dat de Mo narch in zijn manifest heeft uitgespro ken niet zullen beschamen. Wij zijn tot de grootste offers bereid. Laten wij doordrongen zijn van mannelijke, kalmte laat ons vertrouwen, dat onze natie, die zooveel geleden heeft, weer zal wordon hersteld in haar rechten, die haar hier steeds verzekerd zijn geweest, zoo zoker als hot geloof in de gerechtigheid is. Tot zoover de verklaring van de Polen-Club. Wii vernemen uit betrouw bare Poolsche bron, dat deze officieele diting van trouw en gehechtheid aan Óostenrijk volkomen overeenkomt tnet den geest van de Poolsche bevolking, die altijd de voorkeur geeft aan de Oostenrijksche boven de Russische heerschappij, omdat zij alleen onder heerschappij van Oostenrijk aan natio nale autonomie, kan denken. Van twee kwade kansen moot men de minste slechte kiezen. Niettemin hebben zij, die droomen van de wedergeboorte van een onaf hankelijk Poolsoh rijk voorzoker niets van hun aantrekkingskracht verloren, en hot Duitsch*Engelsohe antagonisme geeft hun nieuwe hoop. Wanneer zoo denkon de Polen Duitschland Rusland overwint, zelfs, on in 't by- zonder, wanneer de Engelsche vloot de Duitsche verslaat en de Duitsche koloniën door Engeland in bezit ge nomen worden, dan zou bij een inter nationale regeling Engeland met een uitbreiding van Duitsch of Oosten rijksch gebied ten koste van Rusland zich niet kunnen voreenigen. Daar echter toch de Russische heer schappij in Polen reeds zou zijn ver nietigd, zou de vorming van een onafhankelijken Poolschen staat voor do hand liggen. Do houding van Japan. PEKING, 11 Aug. Japan hoeft zich niet neutraal verklaard. Er zyn sterke aanwijzingen dat het voornemens is weldra den oorlog te verklaren aan Duitschland en zich dan meester te maken van de haven Tsingtao in de Duitsche kolonio Kiau-tsjau waaruit de Duitsche vloot vertrokken is. Het Ilandelsbl. teekent hierbij aan Japan zon dus voornemens zijn het bondgenootschap met Engeland te handhaven en aan de zijde van den Engelschen vriend te strijdenhot plaatst zich daardoor echter tevens aan de zijdo van den Russischen vijand van 1904. Dat Japan heel veel meer voordee- doelen in dien oorlog kan behalen dan zich meestee maken van de Duitsche kolonio Kiau-tsjau, en dus zich vast- nestolen in China, is nipt duidelijk. De Japanscho vloot kan echter voor Engeland in don Stillen Oceaan een zoqr te waardeeren hulp wezen. |Montenegro. BRUSSEL, 12 Aug. De kust van Mon tenegro is in staat van blokkade klaard. rikaansche, d© Associated Press. Z'n oprichting dateert uit den tijd van den burgeroorlog, toen een aantal Ameri- kaansche dagbladuitgevers zich ver bonden, om met beperkte ipiddelen een gemeenschappelijke berichtendienst te vestigen, 'tResultaat was aanvankelijk zeer goedde nieuwe onderneming beantwoordde uitstekend aan haar doel. Maar langzamerhand begon 't groot kapitaal zich voor deze onderneming te interesseeren, die niet alleen eene zoete winst beloofde, doch ook macht invloed, 't Duurde dan ook niet lang of 't persbureau was omgezet in eene grootkapitaiistische corporatie, die met de oorspronkelijke stichting nog slechts de naam gemeen had. Wel bleven de kranten lid van de „Asso ciated Press", maar ze kwamen slechts op de tweede plaats. Ook hier weer heerschte het goud, de dollar wist alles aan zich te Onderwerpen. Er waren maar heel enkelen, die den moed hadden om do afhankelijkheid van de pers aan 't licht te brengen, maar deze weinigen waren machtig genoeg om zelfs 't kapitaal ter ver antwoording to roepen. Zoo schroef de New- York-American „Als lid van de „Associated Press" hebben we 't recht op eerlijke, ware en onpartijdige be richten we protesteeron derhalve te gen de vervalschingen van de „Asso ciated Press" en zullen blijven pro testeeren, totdat alle redenen tot klagen uit den weg geruimd zijn." En de Now-Yorker Sunonder do Ameri- kaanscho bladen bekend om z'n eerlijke ruwheid, uitte zich, nadat ze een valsch bericht van de „Associated Press" aan 't licht had gebracht aldus: „Dit is slechts één voorbeeld uit vele. Mon geve zich echter wel rekenschap van wat er gebeuren kan. In de handen van gewetenlooze menschen kan iedere krant in 't land tot werk tuig van deze mannen gemaakt en iedereen door eeu onkel woord geruï neerd worden, 't Is mogelijk, 't crediet van ieder lichaam te ondermijnen. De koersen aan de beurs kunnen naar willekeur omhoog of naar beneden gedreven worden en de vrede van 't Und kan in gevaar Worden gebrachtr, zooals reeds bij" meer dan eene gele genheid is geschied." j Ovfer 't vierde lid van den machti gen bond, de Fransche Agence Ha- vasmeldt de schrijver niets, doch ik vind daarover in Brockhaus„De Agence Hgvas" is eene agentuur voor telegrafische berichten uit Parijs, ont staan Uit een klein vertaal-bureau, dat Havas omstreeks 1835 in Parijs ves- om de Parijsche pers en de gezantschappen vertalingen van bui- tenlandsche bladen te verschaffen. In 1840 richtte Charles Havas voor den zomer een geregelde postduivendiqnst met Louden en Brussel op en spoedig jaarna had hy in alle Europeesohe hoofdsteden vaste correspondenten. Z'n zoon Auguste, die hem in 1850 opvolgde en gebruik kon maken van de moderne verkeersmiddelen als trein telegraaf, vereenigde zich in 1856 met 't Parijsche Annoncen-burean van Bullier en verschafte nu ongeveer 200 kranten in de verschillende departe menten dagelijks tijdingen door post en telegraaf tegen gratis opname van een vast aantal regels voor inseraten. Langzamerhand ontstonden onder- agenturen in alle staten van Europa, in Amerika en ook in de belangrijkste Fransche stedenin Duitschland ver bond zich deze agentuur met Wolffs- bureau, in Engeland met Renter. Afgescheiden daarvan zijn in alle groote steden van Europa en Amerika evenals in de departements- en arron- dissements-hoofdsteden van Frankrijk vaste correspondenten aangesteld en bovendien nog voor gewichtige ge beurtenissen, zooals oorlog, speciale correspondenten. De onderagenturon deelen hun nieuws aan 't hoofdbureau mee en ontvangen hunnerzijds hier vandaan berichten ter verdere ver spreiding. Aan de Fransche provin ciale bladen levert de Agence Havas niet alleen politieke, financieeie andere berichten, doch ook feuilletons en romans, ja, zelfs artikelen incliché's, die voor 't drukken kant en klaar zijn. Binds 1873 is Lebey leider van deze onderneming, dlfe in 1879 in een maat schappij op aandeelen werd omgezet met een kapitaal van 8'ƒ2 millioen francs."- H. N. (Wordt vervolgd). l Na aldus 't Engelsche en 't Duitsche telegrammen-bureau besproken te heb ben gaat de schry ver over tot 't Ame- „Vrede voor Recht". Het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht" publi ceert do volgende circulaire In dezen ernstigsten aller tijden, nu Europa iu dreigend gevaar is zich zelf te vernietigen en ook ons eigen va derland ernstig bedreigd wordt, zijn theoretisch^ betoogen en ijdele woor denpraal ten eenenmale misplaatst. Een kort woord tot zyn leden meent het Hoofdbestuur „Vrede door Reofit" echter niet achterwege te mogen laten. Gesterkt door de instemming en dqjj stenn van de edelste en grootste gees ten der menschheid, gesterkt mede door de plechtige verklaringen der Regeeringen van alle Staten der We reld op de Vredesconferenties en bij tal van andere gelegenheden afgelegd, hebben de georganiseerde voorstanders van den vrede een te groot vertrou wen gehad in den vooruitgang der beschaving, in de macht der openbare meening, in het verstandelijk inzicht der regeerders, in de eerlijke handha ving van gesloten overeenkomsten. Ons aller arbeid voor de geleidelijke ontwikkeling der internationale rechts organisatie op papier heeft al te veel onze krachten onttrokken aan den veel dringender en noodzakelijker arbeid, om zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen een hechte internationale or ganisatie van a)le levende menschen van goeden wil, die, goed geleid, wel licht den grooten oorlog nog had kun nen voorkomen. Dat wij, pacifisten van alle landen, die de menschheid den gruwel van dezen oorlog hadden willen besparen, niet voorzien hebben, hoe dringend het gevaar was, geeft ook ons een gevoel van schuld welke slechts verzacht wordt door de ondenk baarheid, dat dè menschen elkander waarlijk zonden aandoen datgene wat thans geschiedt. De voorstanders van den vrede, in zooveel verschillende vereenigingen gesplitst, hebben zich niet tijdig ge noeg kunnen verzamelen in één krach tige actie op de openbare meening, toen plotseling met verbijsterende snel heid het oorlogsgevaar ontstond en al grooter en uitgebreider werd. Onze Ne derlandsche pogingen tot gemeenschap pelijk optreden moesten aldus faleu toen op de internationale bijeenkomst te Brussel een plan van actie voor een laatste poging gereed lag, kwam do tijding die alle hoop vernietigde. Terwijl de Bona zelf oogenblikkelijk slechts weinig kan doen, rust echter op onze leden individueel de plicht, om ons Vaderland te helpen. Gevoe lens van mensohelykheid en vader landsliefde 'waren met het bezit van gezond verstand de leidende motieven, die ons Nederlandsche volk, onvor- chillig of men zich al dan niet bij een vredesbond aansloot, tot voorstan ders van den vrede maakten. Het vormt de lichtzijde van deze donkor# dagen, dat ons volk thans door dadw van deze voortreffelijke eigenschappen blijk geeft. Het is verblijdend, dat ook zij, die niet onder de wapenen zijn om aldus de onzijdigheid van ons land to helpen handhaven, veel ten algemee- nen nutte doen, in het besef, dat vrees én moedeloosheid niets goeds tot stand brengen en dat Vooral in deze tijden kalmte en overleg gepaard met krachtig handelen, noodzakelijk zijn. Gaat dan voort Uw steun, financieel en persoonlijk, aan hen, te geven, die trachten door goede organisatie de economische nadeelen der ook door ons onontbeerlijk geachte en zoo voor treffelijk ten uitvoer gebrachte mobi lisatie zooveel mogelijk te temperen. En overweegt, ter wille van ons va derland en van ons allen, bij elke handeling niet in de eerste plaats wat Uw persoonlyk belang wellicht zou medebrengen, maar allereerst wat de zorg voor onze géheele gemeenschap vordert. Een eendrachtig, kalm over- leggend, voor zijn ïnedemenschen warmvoelend volk kan ons nog- veel sparen, wat anders dreigt. De tijden zyn vreeselijk. Barbaarsch- heid en waanzin schijnen over be schaving en redelykheid te zegevieren. Zij, die thans leven, worden wèl zwaar getroffen. En in verslagenheid geden ken wij, pacifisten, den beschavingsar beid gedurende bijna een halve- eeuw van Europeeschen vrede, een arbeid die weldra nieuwe vruchten scheen te zullen brengen en thans misschien opnieuw moet worden aangevangen. Maar dit alles kan geen reden zijn tot wanhoop of tot ongeloof in'de ver wezenlijking der vredegedachte. De voortgang der beschaving kan ver traagd, niet voor goed gestuit worden. En wapengeweld en krijgs verschrik king zijn in staat ons, menschen, te ver nietigen, doch onverdolgbaar zijn de gedachten, overal in en allerlei vorm geuit, betreffende een elkander waar- deerende en vertrouwende menschheid, een verhouding die ondanks dezen allerdroevigsten toestand reeds thans tusschen de meerderheid der volkeren heeft bestaan, die helaas niet bij machte was zich tegenover den wil van een deel der tegenwoordige macht hebbenden voldoende te doen gelden. De rampzalige nederlaag van de strijders voor internationale rechtvaar digheid en voor het welzijn der mensch heid moet ons een aanleiding zijn onze strijdwijze te herzien ons ideaal blyft onaangetast. Boven het tydelijke ver- kevel* zal het ook in de somberste oogflfcfikken blijven het lichtpunt, wtarbeen ons streven te richten. Wan ner wij zelf niet het geluk mogen hebben te oogsten, wat wij en zoovelen féór ons gezaaid hebben, wij zullen onvermoeid met zaaien voortgaan, ten tote van hen die na ons komen en Jie hun beschaving niet meer door een folkerenkrijg als dezen zullen willen bezoedelen. Wij zijn gereed om, zoo- dra de omstandigheden het toelaten, get méér vunr en méér toewijding dan ooit, zij liet wellicht op eenigszins andere wijze, het vredeswerk te her vatten. Het oordeel van België over onze neutraliteit. De „Nieuwe Gazet" van Dinsdag jj. schrijft Het publiek in België begrijpt thans dat het zich door handlangers van Dnitschland zoo onnoozel mogelijk beeft laten opruien tegen de Neder landers, in wier onzijdigheid wij het grootste belang hebben. Het is nu voor iedereen duidelijk, dat zoolang Nederland onzijdig blijft, «rij geen Duitschen inval langs Lim- bnrg of langs het noordon van ons knd te vreezen hebben, en dit voor thol heeft Engeland zoo goed begrepen, dat het uit eigen beweging verklaard beeftdat hot niet zal probeeren om de onzijdigheid van de* Schelde te schenden, door oorlogsbodems naar Antwerpen te sturen. Engeland voelt zeer goed, dat Dnitschland niet beter vragen zou, dan dat de Nederlanders in den oorlog werden gemengd, om dan langs Lim burg, die zij niet verdedigen kunnen, in België te kunnen dringen. En Engeland kon dos tq gemakko- lijker verklaren, dat het de neutraliteit der Schelde eerbiedigen zal, daar het toch altijd te Zoebrugge en te Ostende troepen, kan ontschepen op Belgischen bodem. De Nederlanders nemen het ons in het geheel niet kwalijk, dat een deel onzer bevolking zich zoo deerlijk te hunnëU1 opzichte hoeft laten bedriegen. "Wij mogen' er staat op maken, dat gansch Nederland met hart en ziel aqn onze zijde staat. Al de bladen van Nederland kièzen de party der Belgen, al legt hun on zijdigheid hun nog zoo groote voor zichtigheid op. En tot in de Kamer toe hebben de warmste woorden van ge degenheid voor do Belgen geklonken. Wij zouden honderden staaltjes kun- in aanhalen van de sympathie, die ederland ons toedraagt. Voor behoeftigen. Naar de N. R. C. vernoemt, laat de de Prins op het - Loo geleidelijk de wilde zwijnen en het grof wild af- ïchieten on onder de- behoeftigen ver doelen, waardoor tevens de uitgaven voor wildvoeder worden bespaard. Zilverbons. Men meldt uit 's Gravenhage Naar aanleiding van de van den bnrgemester uitgegane waarschuwing tegen het weigeren van zilverbons als betalingsmiddel kan worden gemeld, dat de politie krachtig optroedt tegen ben, die deze waarschuwing in den wind slaan. In den tuin van een onder de ficheveningsche ^politie-afdeeling res- wrte'erend groot hotel met café- restaurant was aan sommige boomen sen stuk papier bevestigd, waarop met potlood te lezen stond„Papieren geld wordt niet in betaling aange nomen." Een bezoeker maakte daarop den hoofdcommissaris vap politie op merkzaam en deze gelaste onmiddelijk een politie-ambtenaar deze papieren te gaan afscheuren en $en exploitant te zeggen dat wanneer gemerkt werd, dat papieren geld werd geweigerd ter- Rond de inrichting zou worden ge- Roten met inbeslagneming van alle wnwezigo eet- en drinkwaren. Ook bij tederen zyn biljetten, waarop stond dat met gepast geld moest worden betaald of die op eenige andere wijze in strijd waren met do uitgevaardigde Waarschuwing, door de politie ver wijderd. Hervatting van diensten. Terwijl de Batavierlijn voorloopig bet stoomschip Caledonia in de vaart btengt, zal de Rotterdam—Londen Stoomvaartmaatschappij met het Ned. Woomschip Import den dienst hervat- *®Q, terwijl eindelijk ook met ingang *"1 Donderdag de Harwichlijn in fcgdienst voor passagiers en goederen pat varen. In hoofdzaak zal deze ■•vatting van den dienst op Enge- «•d ten goede kunnen komen aan het Wtetland dat op deze wijze gelegen- ■md krijgt om groenten en vruchten Engeland nit te voeren. De her ig van den Harwichdienst zal intusschen evenzeer gelegenheid geven om den export van geslacht vee weer op te nemen. De Scheepvaart verneemt, dat geen hoogere vrachten dan gebruikelijk in rekening zuUen gebracht worden. „De Vaderlander". In verband met de huidige omstan digheden, waarin ons land verkeert, heeft het hoofdbestuur der Liberale Unie besloten dat het partij-orgaan „De Vaderlander'' vooreorst niet zal verschijnen. De toeristen die per stoomschip „Tabanan" naar Marseille zijn gegaan, keeren per stoomschip „Ophir", dat Zaterdag van Marseillo is vertrokken, naar Rotterdam terug. (N. R. Ct). JDnder geleide van jhr. Ilora Siccama is Maandag van Den Haag per auto verzonden 300 K.G. meel, kinderklee- ren, mannen- en vrouwenhemden en andere behoeften naar gravin de Ghe- loes op het kasteel Eysden, waar 175 vluchtelingen van verschillende natio naliteit zich bevinden. Een andore voorraad ligt gereed in Den Haag (Riouw*traat 5), maar tot nu toe kon nog niet worden beschikt over een auto voor hot vervoer van deze bezending. Uit Albaoië. Generaal De Veer, majoor Kroon en kapitein De Jong, vroeger in Alba- neeschen dienst, zijn van Rome over Genua of Marseille op de terugreis uaar Nederland. De handelaren in bloembollen heb ben de handen ineengeslagen en zullen met elkander een boot huren om hun product naar Amerika te vervoeren. Roodo Kruis. De heer L. J. Hemmes Ilillegers- berg heeft aan hot hoofdcomitó voor het Roode Kruis een waterdichte veld tent geschikt voor 3000 personen ten geschenke gegeven. Het Roodo Kruis te Breda hoeft reeds ruim 600 bedden gereed. (Hbld.) Een nu te Doorn opgericht sub-co mité van hot Roodo Kruis heelt de l>e- schikking gekregen over een drietal bij uitnemendheid geschikte gebouwen. Zoo Ib onmiddellijk en geheel beschikbaar ge steld het kasteel De Zonheuvel van mr. J M. W. van der Poorten Schwartz, den bekenden schrijver Maarten Maartens, waarvan het bijgebouw Klein Zonhouvel rpeds geheel is ingericht. Hier is ruimte vioor de opneming van een 25-tal patiën ten. Auto's, brancards enz. renz. alles Is in orde, Ook voor het vervoer. Voor Or dot Zonheuvel zijn maatregelen getrof fen, dat het gchcele gebouw, ruimto bin dend voor ongeveer 200 patiënten, dade lijk in gebruik genomen kan worden. Het zomerhuis der A.J.M.V. Landszc- gon is eveneens voor onmiddellijk ge bruik gereed, en indien noodig ook Ons Ifuis. Bijtijds gewaarschuwd. Maandagmiddag meldde de kust wacht op Terschelling dat de Duitsche haringlogger A E 96 In do Noorder- gronden liep. Een torpedoboot en motorreddingboot gingen uit om voor het gevaar te waarschuwen. Door het wuiven van eenige mannen aan het strand opmerkzaam gemaakt, ging het vaartuig ten anker. Later weder onder zeil gaande, liep het schip vast in de gronden, waarop de bemanning het vaartuig met de motorreddingboot ver liet. Gisterenmorgen werd het schip door de sleepboot „Neptunus" vlot- gebracht en te Terschelling binnen gesleept. De cacaofabriek der firma Bruijn- Raadsheer te Weosp werd in den nacht van Zaterdag op Zondag een prooi der vlammen. Geen persoonlyke ongelukken. Oorzaak onbekend. Ver zekering dekt do schade. In het |zijkanaal over het Y bij de Plantenboterfabriek zijn een vijftigtal stoomtrawlers opgelegd, ongeveer con derde gedeelte van dé IJmuider vis- schersvloot. De komst van degeheele vloot is te verwachten. Zulks uit een maatregel van voorzorg omdat do Haven van IJmuiden minder veilig wordt geacht en het visschersbedrijf op de Noordzee geheel is gestaakt. Ook zijn verreweg de meeste beman ningen afgedankt. GOUDA, 12 Augustus. Vacantie en Inschryving Openbare Scholen. Naar ons van officieele zijde wordt medegedeeld is de vacantie op de Openbare Lagere Scholen No. 12, 3 en 4 (respectievelijk in de Patersteeg, Nieuwehaven, Keizerstraat en Prins Hendrikstraat) voor onbepaalden tijd verlengd. De inschry ving voor dezo vier scho len zal, wegens de gebruik neming door de militairen niet plaats hebben, zooals is bekend gemaakt, in de scholen zelf, doch in liet gebouw van het Gymnasium, Westhaven. De lessen óp do Bewaarscholen zul len weder op den gewonen tijd bo-' ginnen. Eindoxamens H. B. S. 5-j. cursus Zuid-Holland. 3e Commissie. Gouda. GeslaagdJ. S. van Steinis, Ga. Wa. He. Brunt, Na. Ee. Nelemans, Mo. We. Struben, den HaagN. L. A. Schilt, GoudaL. J. R. II. Schaank, W. II. van Nieuwenhuyzen, extraneï. Afgewezen 3. Niet opgekomen we gens militieplicht: 5. Nog slaagdon van de vorige groe pen W. de Brabander, den Haag M. W. II. Lagerwey, extraneus. De examens zijn afgeloopen. De candidaten, die door militiopliehton niet konden opkomen, worden later geëxamineerd. Steun aan Noodlijdenden door do Mobilisatie. De heeft besloten,, een bedrag van c.a. f300.—, de helft der gelden, waarover de kas dier vereeniging beschikt, af te staan aan het Comité tot steun van de Noodlijdenden door de Mobilisntio. steeds bijblijven, en menig landweerman bad utoeite xich goed te houden bij het hartroerend afscheid, dat uien soms zag We kregeu eeu gevoel van opluchting, toen we daaruit waren, en goed en wel in de trein zaten, hoewel de gedachte aan hen, die wij achterlieten, ons wel eenigs zins somber steuide. In de trein vete ver halen: ieder had zijn eigen geschiedenis mede te deelen, en werd geduldig aange hoord, hoewel de meesten aan huu eigen misère thuis tneer dan guuoeg hadden. Na eouig gerangeer tusschen de vele militaire treinen in het station van be stemming, werd onder een dreigende on- weerslucht uitgestapt aau het Lijngebouw. Padvinders hadden het daar druk met bet aandragen van emmers drinkwater voor de mannen, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. Ook do officieren versmaad den oen dronk water niet. In eens had den die padvinders ons aller sympathie, en die nam nog toe, toen wij hen onzen soldaten allerlei kleine diensten zagen be wijzen. De marsch door de stad ving aan. Na ••enige minuten barstte de eerste bom, in fcasu eeu geweldige onweersbui, los, die ons in een uiiuiuium van tijd tot op de huid toe nat maakte: de regen liep jlangs den rug. Hejt was alweer droog, toon we do prachtige nieuwe kazerne binnenrukten. Na een poos op hqt plein gewacht te heb ben, gingen twee compagnieën op voor posten-detachement in de fortenlinie en werden de twee overblijvonde in de ka- /.ornegobouwen ondergebracht. Hoe geheel anders als in vredestijd. Up me kazerne lag stroo uitgespreid; leder zocht zich een plaatsje uit en setto zijn ransel tegen den muur; de eetketels kwa nen voor den dag, en elk trachtte wat te [ten te krijgen. I Het moet gezegd vmrden, dat allee ge daan wordt om don soldaten zoo goed mo- gclijk te verzorgen: het eten is hier, •rr \tdank zij een modern ingerichte keuken, -Veroenigtng „Gouda Vooruit" J llitgtokeild< Na twoe dagen op de voorposten te zijn geweest, werden de belde eerste com pagnieën door do andere afgelost, zoodat de compagnieën twee dagen achtereen ln de kazerno en dan weer twee dagen bij de hoeren op dtroo slapen. Over ons wedervaren bij do voorposten in oen volgenden brief. LANDWEERMAN. Muziekuitvoering. Het gisteren aangekondigde concert op de Markt, te geven door de Mili taire Muziekkapel zal hedenavond to 8 uur een aanvang neu)eo. Kapel meester is de heer E. EJsonaar. Het programma laten wy hieronder volgen 1. Wilhelmus (oude zetting). 2. Souvenir de Leeuwarden, Marsch. 3. Ouverture Mario Henriëtte, L. Montaonk. 4. La Belle Villagooiso, Wgls, M. J. Kessrls. 5. Ouverture Mignonnette, J. Bauman. Pauze. L Wiens Neerland» Bleed. Potpourri uit do Operette „Le Khe dive". Faust. 3. Wonnotraum, Wals, V. J. Benooüt. 4. Ouverture La Petite Duchesse, F. Ricnus, 5. Im Zigeunerlager, Marsch, Ma*. 080HEIDT, Nieuwerl&erk ajd. lJsel, De heer A. M. Mijnlieff heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. I. Een tiental dagen slechte zijn verloo- pen sinds den Zaterdag der Üoudsche Kermis, die niemand ooit uit het geheu gen zal gaan; een der m«MJst bewogen dagen voor de (Jouwenaars in dezen kri tieken tijd. Wij zien nog do vele honder den paarden onze gemeente binnenkomen, als was het de dag van onze groote paardenmarkt; wij zien nog de vele sol daten op boeren wagens naar het station en de kazerne trekkeu, en denken aan de vele landweermannen, die met spoed on- der de wapenen kwamen. Velen heblien in dat geroezemoes niets anders gezien dan een geheel ongeorden de l>ende, waarmee bijha niet te handelen i lel en waarin onmogelijk orde te bren gen was. Degenen echte^, die de zaak nader konden beschouwen, zagen wel, dal miles goed geregeld was, dat alles klopte, en Imvendien dat niemand der opgeroepe- nen achterbleef. Toen het appèl bij de verschillende af- •leelingen gehouden werd, bleek dat alles prachtig geloopen wa». Binnen nog geen 24 uur was een macht op de been ga- bracht, die tot in alles goed was geor ganiseerd; waren schikkingen voor het vervoer getroffen, en wist leder man, waarheen hij zou gaan. De twee compagnieën Landweer, die in de scholen Keizerstraat en Nieuwe Haven waren verzameld, gingen den daaropvol- geilden Zondagmiddag 2 uur op reis, naar de plaats waar zij voorloopig hunne Ix-stemming volgen. Ter gezamenlijke sterkte van 500 man werd van de scholen afgemarcheerd door dichte haag van menschen, in hoofd vrouwen en kinieren, die hunne mannen en vaders oen laatste afscheid toeriepen. Die tocht door de stad, hoe kort ook, zal ieder die haar meemaakte, Re vooruitgang der oor- iogschirurgle. Met de ontwikkeling der moderne moord werktuigen, die thans over schier heel Europa hun plicht te doen krijgen, is de vooruitgang der oorlogschirurgio hand in hand gegaan. Het spreekt vanzelf, dat, nu de kogels van vorm veranderd zijn, en dus anders worden achtergelaten, het lichaam van dei armen soldaat op andere wijze moet worden iichandeld. Ook hebben de gewijzigde medische Uieoriën hun in vloed gehad. De hedendaagsche wondbe- likndellng berust uitsluitend op bet prin cipe, dat eeu wond /net geen enkeJ stofje ld aanrakftfg mag komen. En d« kleine kogels van tegenwoordig Iconen zich uit stekend hiertoe. De wonde, die zoo'n ko gel achterlaat, Is zeer klein. Door de snel heid gebeurt* het vaak, dat de kogel het lichaam aan de tegenovergestelde zijde verlaat. Wordt ër goeu edel orgaan getrof fen, dan is het zoor waarschijnlijk, dat de wond in het vleesch bijna ongemerkt ver groeit. j Verschillende medici, die in de. laatste oorlogen hun krachten aan het verzorgen der gewonden lies loodden, hebben opge merkt, dat zulke wondon slechte zeiden geïnfecteerd worden. Do huid grooit vrij spoedig dicht en de bloederige korst, die gevormd wordt, helpt nog mee, de bacil len buiten te sluiten. Werd er alleen met dergelijke kogels «efjehoten. dan zou do taak van het Koode Kruis niet zoo'n enor- /nen omvang hebben. Doch helaas, een hu manitaire oorlog moet nog worden uitge vonden. En zooals uit de gevechten in de Belgische dorpen blijkt, zijn de solda ten er sedert de Middeleeuwen niet inensch- llevender op geworden. De moderne veldhospitalen zijn werke lijk voorbeeldig ingericht. De militaire arts van heden beschikt op het slagveld even goed over de Röntgcn-npparaten als wanneer hij rustig spreekuur houdt. Am- puteeren doet men tegenwoordig niet Veel meer. Het voornaamste werlc is verban den leggen en nog eens verbanden leg gen. Een enorme vooruitgang der moder- oorlogschirurgie is de overbodigheid van water. Terwijl de militaire dokter van vroeger vaak bijna niets kon uitvoe ren uit gebrek aan zuiver water niet zelden zijn mijlen rondom het slagveld door alle bronnen verpest desinfec teert men tegenwoordig de handen met 60% alcohol. De omgeving der operatie plaatsen en de omgeving der wond wor den gereinigd met jódlnmtïnctuur of mas- tisol. Door de droge behandeling worden de genezing der wond zoowel als de steriliteit bevorderd. Of de moderne oor* Iogschirurgle door haar vooruitgang de erschrikklngon van het slagveld tem pert t Middenstandscredictbank te Amsterdam. Gisteren heeft de Commissie voor de oprichting van oen Middentitandscredlel- itank te Amsterdam vergaderd. De voor- loopigo statuten werden boeproken. Elude dezer week wordt de koninklijke goed keuring verwacht. Reeds zijn 700 aandee len geplaatst, terwijl verwacht wordt dat deze week de gcheele le serie ad f iOO.UÜÜ zal zijn volteekend. Duitsche vluchtelingen. ln het kanton Oostburg komen nog ste««d8 Duitsche vluchtelingen uit België aan. Onder hen l/evinden er zich die ja ren in België hebben gewoond. Muiterij te Praag. BRUSSEL, 12 Augs. Het „Journal de Roubaix" zegt dat te Praag muiterij is uitgebroken in oen Ozechiseh regiment, dat ten strijde zou trekken. Dit regiment kwam iu botsing met een onder regiment en werd daaroui naar Weenen gezonden. De forten van Lnik. MAASTRICHT, 12 Augs, Den gehee- len morgen wordt hier kanongebulder waargenomun, blijkbaar van belegerings geschut. Hot geluid koint uit de richtiug Luik, zoodat vermoed wordt dat de for ten te Luik worden geltombardeerd. Ca vallerie-go vechten. BRUSSEL, 12 Aug. Do Gazette ile Bruxelles meldt dat bij de stad Arlon Franscho en Duitsche cavalorio is slaags geraaakt. Het Fransche vrede-consuloat te Amsterdam doelt mode dat de forten om Luik nog stoeds stand houden. De Franscho troopon hebben de bergkam eli do passen bozet, die (le lijn Thann-Altkirch behoorschen. Verschillende gevochten hebben over do geheelo oostorgrens plaats gohnd, waarbij do Frahsche cavalerie do over hand behield. PARIJS, 12 Ang. Uit oon nota van hot Franscho ministorio blijkt, dat Frankryk militaire bonoodigdhoden naar België en België wapens naar Frankrijk levert. PARIJS, 12 Aug. Uit Petorsburg wordt gesoind, dat de Russen in de Oostzee op 20 Duitscho handelsschepen toeslag hebben gelogd. t> Het Roodo Kraitii MAASTRICHT, 12 Aagt. De Duit sche en de Bolgische Rogeering hebbon aan het Noderlandsche Roodo Kruis verlof verleend de zwaar gewonden in do nabijheid van de Noderlandsclm grens op te nemen on hier ter plaatse te doen verplegen. Aan de Nederl. Grens. MAASTRICHT, 12 Aug. Eon pa trouille Belgische wielrijders onder bevel van oen luitenant zyn naar Alkmaar ovorgobracht. Zij waron op verkenning naaf Nouland on gaven vandaar mot bostduiven'do rióliling '1' San vnh dè vijandelijke ttoopën fihh et Bélgifoho leger. 5wj moesten fcifcH aan de grenswacht te Honakon ovor- geven. Ook oen Duitsch majoor, die ziok was geworden te Visó, werd te Maas tricht opgenomen in hot Roode Kruis en naar Alkmaar overgebracht. De Duitechers in en om Luik. BRUSSEL, 12 Ang». Ook heden had den den terugtrekkende bewegingen van de Duiteohe troepyn in den omtrek van Luik plaate. De Duiteche Generale Staf hooft zicli iu de Htad Luik geïnHlalloerd in het kloos ter hot Heilig Hart. Het klooster Is ge barricadeerd, daar men een aanval vreest. D« Duitsche cavalerie trekt door do IJnivorsitelteBlraat in de richting vau het Longdoz-station. In de Htad is een belangrijke hoeveel heid meel opgeslagen. Aan het Nationaal Comité tot steun aan Noodlijdenden door do Mobilisntio is door II. M. de Koningin het predi cant „Koninklijk" verloond. Fransche troepen in België. BRUSSEL, 12 Aug. Voortdurend trekken auto's met Franscho troepen de stad door onder lovendige toejui ching dor bevolking. Onze neutraliteit. PARIJS, 12 Aug. De Nederlandsche gezant heeft bekend gomaakt, dat onze neutraliteit niet is geschonden. De Figare teekont hierbij nan, dat het bekend is, dat Nederland, ingovnl Duitschland zal pogen de neutraliteit te schenden, zijne onzijdigheid met hand en tand zal verdedigen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.4 te Groningen, laagste stand 756.6 te Bode. Verwachting tot den volgendon dag Meest mattgo N. tot O. wind, licht bewolkt, droog weer, zelfde tempera; tour.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2