BiïinenlarLd. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Bericliten. Telegrafisch Weerbericht weigerde te werken. De luitenant daalde teneinde zijn taak toch te kun nen volbrengen en vol planó en wierp een bom naar beneden. De korporaal wierp eveneens een bom naar bene den de beide aviateurs meenen, dat deze bommen hun doel niet gemist hebben, hoewel de rookwolken hen beletten zulks na te gaan. In Lotharingen. PARIJS, 17 Aug. (Officieel.) Het 2e detachement Beiersche infanterie heeft zich in den omtrek van Briey te buiten gegaan aan geweldpleging tegen de Franschen en Italianen, die deze streek bewonen. De woningen zijn geplunderd, levensmiddelen mee genomen, de kostbaarheden geroofd. De" burgemeester van Jamy iB met verschillende Italianen door de Duit- Bchers meegenomen. Ben der Italia nen was doodelijk gekwetst. Van de Russische grens. BERLIJN, 1k Aug. (Part.) tfit officieele Dutefche bron). Volgens overeenstenamende berichten van de Gallicische/grens, nemen de deserties van Russische grenswachten en Kozak ken s<?eds grooter verhoudingen aan BERLIJN,^ Aug. (Part.) Officieel. Volgens betrouwbare berichten bevindt zich Servië in den grootsten nood, daar de boeren beginnen weg te loo- pen, ten einde den oogst te kunnen binnenhalen. BERLIJN, 17 Aug. (PartOfficieel. De bewering van Engelsche zijde, als zou de Noordzee door Duitschland met mijnen zijn bezet, is onjuist. Neu trale schepen, bestemd voor Duitsche Noordzeehavens, moeten overdag op een punt tien S N/W van Helgoland aansturen. Aldaar is van Duitsche zijde gezorgd voor loodsen, die de schepen in de havens brengen. De Oostzeehavens kunnen neutrale schepen direct bereikener zijn lood sen voor elke haven. Het verbod van het uitvoeren van kolen heeft geen betrekking op bunkerkolen. BERLIJN, 17 Aug. - De „Nord deutsche Allg. Ztg." iheldt, dat de in name van Luik, de Duitsche Regee ring door bemiddeling van een neu trale Mogendheid, te Brussel hoeft doen mededeelen De vesting Luik is na een dapperen tegenstand, stormenderhand genomen, De Duitsche Rogeering betreurt bet ten zeerste, dat het tengevolge van positie door de Belgische Regeering tegenover Duitschland ingenomen, tot een bloedige botsing is gekomen. Duitschland komt njet als vijand naar België; maar onder den drang der omstandigheden heeft het; metr hét bog Öp de militaire maatregelen van Frankrijk het besluit moeten ne men, België binnen te rukken en Luik als steunpunt voor zijn verdere krijgs verrichtingen te bezetten. Nadat het Belgische legereenheid- haftigen wederstand tegen oen over- machtigen tegenstander heeft geboden, waarbij het aan de krijgsmanseer op schitterende wijze heeft voldaan, ver zoekt de Duitsche Regeering den Koning der Belgen en de Belgisch^ Regeering, om verdere verschrikkm- gen van den oorlog te voorkomen. De Duitsche Regeerjng is tot elke overeenkomst met België bereid, die op de een of andere wijze in verband met haar strijd met Frankrijk ver- eenigbaar isDuitschland verzekert nogmaals zoo plechtig mogelijk, dat het niet door het. oogmerk geleid is geworden, zich Belgisch grondgebied toe te eigenen, en dat dit oogmerk haar volkomen vreemd is. Duitschland is "ég steeds bereid het Belgische Konink rijk onverwijld te ontruimen, zoodra de oorlogstoestand zulks toelaat. Hierop is op 13 Aug. het volgende antwoord vam-JBelgië ontvangen: „Het door de Duitsche Regeering aan ons gedane voorstel herhaalt den in het ultimatum van 2 Augustus, ge- formuleerden eisch. Getrouw aan zijn internationale verplichtingen .kan Bel gië slechts zijn antwoord opldit ulti matum, herhalen; en zulks mWr daar sedert 3 Augustus zijn neutraliteit schonden en smartelijke oorlog opzijn gebied werd overgebracht, terwijl mogendheden-garanten zijner neutrali teit loyaal en onverwgld aan zijn roep om bijstand gevolg gegeven hebben." De dood van den vorst van Lippe, BERLIJN, 17 Aug. De „Lippensche Zeitung" bevestigt den dood van den vorst van Lippe tijdens de gevechten in Belgifl. Rusland. PARIJS. Ten doele houdt men zich in de kringen van hier wonende Polen zeer gereserveerd ten opzichte van de onder de druk der opstandigheden ge nomen maatregel ten opziohte van Polen door den Czaar. Anderzijds hoopt men, dat een zeer dichte toe nadering tusschen Polen en Russen het gevolg van den maatregel zal zijn. Oostenrgk—Servië. LONDEN, 17 Aug. De Times ver neemt uit Dalmatië, dat daar een schrikbarende ellende heerscht. De ge- heele bevollpng staat onder militaire controle. Te Ragusa zou de militare autoriteit acht Slavische notabelen hebben doen arresteeren als gijzelaars, om hen ter dood te kunnen brengen als de bevolking schade mocht toe brengen aan de staatseigendommen. Japan en Duitschland. De oorlogsverklaring van Japan. Verleden week Donderdag heeft Japan Duitschland medegedeeld, dat Japan eischt, dat Duitschland Kiaut- sjau zonder meer aan Japan zal af staan, teneinde Kiautsjau eventueel weder aan China te kunnen terug geven. Tegelijkertijd heeft Japan ge- ëischt, dat alle Duitsche oorlogssche pen, welke zich in de Japansche en Chineescho wateren zouden bevinden, teruggeroepen zouden worden of ont wapend. Hoewel Japan binnen een week antwoord op deze eischen ver wacht, spreekt het vanzelf, dat Duitsch land er niet aan denkt noch aan denken kan deze eischen in te willi gen en dat dus de door Japan gestelde vraag minder als een dreigend ultima tum, dan wel als een for^eele oorlogs verklaring moet worden beschouwd. Reeds Vrijdagavond heeft er dan ook een algemeene trek van hooggeplaat ste Japanners naar Den Haag en Rotterdam plaats gehad. Zij allen wachten de eerBte gelegenheid af om naar hun vaderland te keeren. Enkele van deze Japansche notabelen verze kerden ons reeds Vrijdagavond, dat inderdaad de oorlog tusschen Japan en Duitschland als een feit kan worden beschouwd. Zaterdagmiddag werd ons van offi- cieelp Duitsche zijde verzekerd, dat de oorlogstoestand tusschen Duitsch land en Japan door Duitsche regee- beschouwd wordt te zijn ingetredeh Duitschers in een val te willen lokken de hand op hen te leggen. 1 Behahdeling van Duitschers en Oostenrijkers in Engeland. In de „Düsseld. Zeitung1' vinden wij een bericht betreffende de behan deling van de Duitschers in Engeland Daar in Engeland tot voor weinige dagen een politieverordening bestond betreffende de aanmelding van vreem delingen, kon de Britsche regeering slechts op weinig Duitschers de hand leggen. Het grootste deel van de eenige honderdduizenden Duitschers in Groot-Brittanië was niet zoo licht ivobr hkar te bereiken. Sinds'Zondag nhebben zij daarop do volgende list gevonden.' Officieel wérd bekend ge maakt, dat de verbinding naar Duitsch land via Holland niet was gestoord en dat de Duitschors gerust naar hun land konden reizen. Ook de Ameri- kaansche consul, aan wien de belangen der Duitschers waren toevertrouwd, bevestigde dat bericht vermoedelijk zelf op een dwaalspoor gebracht. ^Daarop hebben Zondag verscheidene ^honderden Duitschers, met vrouw en kind en het weinige dat zij konden meenemen, in allerijl Londen verlaten om den vaderlandschen bodem op te zoeken. Van het Charing Cross-station vertrokken in de vroegte twee treinen met Duitsche en Oostenrijksche vluch telingen het zullen meer dan dui zend menschen zijn geweest naar Falkestone, om de boot naar Vlissin- gen te halen. Toon de trein in Fal kestone aankwam, werden zij door militairen opgewacht en aan elk rei ziger werd gevraagd of hij Duitscher of Oostenrijker was. Alle Oostenrijkers en de vrouwen en kinderen van alle Duitschers werden daarna op het schip gelaten, terwijl de mannelijke Duitschers werden tegengehouden, on4er voor wendsel, dat hun passen moesten worden nagezien. Toen men zoo Duitschers bij elkaar had, werd den kapitein van de Vlissingsche boot bevel gegeven, dadelijk te vertrekken. De ellende van de van hun vaders, echtgenooten en broeders beroofde vrouwen en kinderen, was hartver scheurend; daarbij kwam nog, dat szoowel hun biljetten en bagage als vooral ook hun geld bij de mannen wqji zoodat alle vrouwen en kinderen zonder middelen waren. Zij zijn door Holland over Goch in veewagens naar Duitschland gebracht, daar de Neder landsche spoorwagens, vanwege de mobilisatie in hun eigen land, niet genoeg personenwagens tot hun be schikking hadden. Zoo zijn ze van alles ontnomen en velen in bitteren nood in het vaderland aangekomen De mannen zijn als krijgsgevangenen in Engeland gehouden en nun ver wanten blijven zonder eenig bericht betreffende hun lot. Door deze truc schijnt de Engelsohe regeering alle De Oorlog en de'plannen van Engeland. De „Times" ziet met spanning den komenden slag in België tegemoet. Niet dat deze slag reeds beslissend zou zijn, maar er zal uit blijken of het Duitsche leger inderdaad zulk een zui ver werkende oorlogsmachine is, als het steeds geschreven heeft, en of de Fransche organisatie en aanvoering der troepen zooveel beter zijn dan in 1870. Het blad wijdt ook een beschouwing aan de intendance van het Duitsche leger. Op het oogenblik schgnt alles goed te loopen, maar of het op den duur mogelijk zal blijken zulk een reusachtig leger te voeden en van verdere benoodigdheden te voorzien, blijft een open vraag. Want de „Times" verwacht niet dat de oorlog spoedig geëindigd zal zijn. Daartoe hangt er te veel van af. Het is de strijd om de wereldmarkt, die aren kanduren. Zelfs als Rusland en Frankrijk worden verslagen, moet En geland den strijd voortzetten. Vandaar het plan van Lord Kit chener om 500.000 man onder de wa- jenen te brengen, opdat Engeland can ingrijpen tot herstel van het ver broken evenwicht in Europa. Enge- lannd mag zich door geen nederlagen laten afschrikken. „Wij vechten voor de vrijheden en zelfs voor het bestaan van Europa", zegt de „Times". Lord Kitchener is niet van plan wijziging te brengen in de organisatie van het leger: het nieuwe leger is uitsluitend voor den oorlog bestemd en wordt bij het sluiten van den vrede weer ontbonden. Het moet dienen als expeditieleger naar het vasteland en ter aanvulling van het territoriale leger, voor zoover dit naar het vaste land gezonden wordt. Kitchener is echter niet van plan troepen over te zenden, voordat zij voldoende gedrild zijn, hij heeft maat regelen genomen dut dit snel maar grondig goschiédt. Ook de troepen door de koloniën aan hot moederland boschikbaar ge steld, zullen zeer goed bruikbaar zijn in het overzeesche leger. Lord Kitchener denkt over een of twee weken de eerste 100.000 man bijeen te hebben, officieren hiervoor zijn roeds aanèezig. En de kracht die van den nieuwen minister van oorlog uitgaat is zoo groot, dat hot» geheele nieuwe leger van 500.000 man waar schijnlijk over 6 maanden gevechts- klaar is. Aan de Limburgsehe grens. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Maastricht, dd. 17 Augustus In de stad brengen de aanwezige vluchtelingen uit Visé een ongewone drukte. Geheele families, die zeker nog van hun geld wat hebben kunnen redden, hebben in hotels overnacht en wandelden hedenmorgen doelloos en met bedrukte gezichten rond. De anderen, eenige honderden in aantal, verblijven nog steeds in „de Rijkskweek school. Naar ik vermeen, bestaat het plan ze m enkele naburige gemeenten onder te brengen in een soort cantines, waar dan gezorgd zal worden, dat ze driemaal per dag gevoed worden, 's Morgens koffie en brood, 's middags boonen of erwten, aardappelen en spek of vleesch, 's avonds weer koffie en brood. Ze hebben hier allemaal een verschooning gekregen, en waar het rioodig was pantoffels, boven- en onder- kleeren, schorten en wat dies meer zij 't Was voor menigeen, niet aan vra gen gewoon, hard dit te moeten aan nemen. Voortdurend kwamen klee&eren, etenswaren en ook giften in geld in. Niemand, die de ongelukkige stakkers gezien had, ging heen zonder in den zak getast te hebben. Maar nu hun huizen allemaal in den brand gestoken zijn en hun mannen mee naar Aken genomen, zoodat het de vraag is, of ze ze nog ooit terugzien, zal er nog veel noodig zijn om die vrouwen en kinderen later, ais de oorlog voorbij is,- weer een beetje er boven op te helpen. Wenken aan den landbouwer. Het Utrechtsche-Landbouw-genoot- schap heeft de volgende wenken aan den landbouwer verspreid 1. Blijft oogsten en zaaien. Bedenk dat stoppelknollen geschikt zijn voor menschen voedsel. 2. Houd bij gebrek aan zaaizaad en mest nw land voortdurend zwart, het is tevens eén uitstekend middel om het onkruid te bestrijden. 3. Bewaar uw beste fokvee, al is het wat duur. 4. Verkoop uw varkens niet voor eiken prijs. Blijf kaas maken kont ge ze niet zelf bewaren, huur dan te zamen een kaaspakhuiB, want dezen winter zal de kaas waarschijnlijk duur worden. 6. Bewaar uw appels en peren, of schil en droog ze. Gratis inlichtingen hieromtrent geeft de Nederl. Pomolo- gische Vereeniging, Rijnkade 8, Utrecht. 7. Hebt ge gebrek aan werkkrach ten, «wend u dan tot onze afdeelings- besturen of tot den correspondent van het Comité voor onderling dienstbe toon in uw woonplaats. 8. Pot geen geld op, maar breng het naar de spaarbank, daar is het volkomen veilig. Verzilver in géén geval effecten, alvorens inlichtingen ingewonnen te hebben bij vertrouwde raadslieden. 9. Hebt ge voorlichting noodig, wend u dan tot de Rijkslandbouw- ambtenaren of de vertegenwoordigers van het Genootschap. 10. Werk kalm door en gebruik uw verstand. (U. D.) Duitschland over Holland. i.m redacteur van de Kolnische Zet- lung, die zich tijdelijk in Holland be vindt, schrijft in zijn blad: De gedachte, waarvan iedereen doordrongen is, is deze of de Nederlandsche neutraliteit van Ne derland bewaard zal mogen blijven. De autoriteiten hebben de meest uitgebreide maatregelen genomen, welke vernult en onpartijdigheid hem hebben ingegeven. Maar dan nog: Zullen wij verschoond blij ven? Dat is de groote vraag. De inin- goede stemming der Belgen tegen de Hol landers doet de stemming nog meer be-, zorgd worden. lntusschen gaan ook in België stem men op ten gunste van de Nederlandscke neutraliteit. In de meest invloedrijke krin gen in België heeft men nog niet alle be zinning verloren. De Vlaamsche professor I'rof, Raul i-'redericq uit Gent, een ge schiedkundige, die door de gèheele wereld bekend is, heeft een voornaam gestelde oproeping tot het Belgische volk gericht w aartn hulp voor do nooddruftige buiten landers in België wordt gevraagd. ik ben er zeker van, dat zijn brief 'alleen lie Nederlanders in België geldt, maar ook de Duitschers, die het land niet meer hebben kunnen verlaten en welke zich op straffe van den dood binnen 24 uur bij den commandant van Antwerpen moesten aanmelden. Waar blijft bij zulke maatre gelen ook het internationaal rocht van private personen?" Dan worden eenige berichten geciteerd uit Nederlandsche bladen van vluchtelin gen, die vertellen van de aanvallen in België op vroemdelingen of gewaande vreem delingen. Len vrouw uit het volk heeft het juis te woord gebruikt", zegt de Koln. Zeit., toen zij zeidc: Men moet die mouscheii geen kwaad doen. Ze hebben hun vader land liet, zooals wij het onze. Die vrouw prak internationaal recht in internatio nale goedheid en waardigheid". Onze collega haalt andere voorvallen in België aan en laakt het optreden van den Antworpschen burgemeester De Vos, die volgens hem door valsche gegevens te verspreiden de haat tegen de Duit schers nog «ou hebben vergroot. De Ne derlandsche pers behandelt de berichten uit alle bronnen met de meeste nauwkeu righeid, maar ongelukkig genoeg is men aan Duitsche zijde zeer zwijgzaam en dat is ons nadoel. In Nederland zelf was de stemming, toen ik een paar weken gele den in Den Haag vertoefde, voortreffelijk Duitsch gezind. Men' begreep in Nederland geheel en al de houding van Oostenrijk- Hongarije tegenover Servië. Het strijden van Duitschland aan Oostenrijksche zijde na de houding van Rusland. Maar de Hollanders werden, door een zeer ver klaarbare "angst aangegrepen, toen de Duitschers de neutraliteit, welke zij had don toegezegd te bewaren, verbraken. Eigenlijk wantrouwen tegen Duitschland is er niet geweest, maar om nog meer zekerheid te geven dat de Duitschors Ne derland zouden sparen, publiceerden de bladen de rede van Keizer Wilhelm, ge daan bij zijn bezoek aan Holland in 1907 aan Koningin Wilhelmina. Aan het slot van die rede verklaarde de Keizer immers toen, dat Duitschland niets liever zag dan dat Nederland bloeide onder het beheer van Koningin Wilhelmina. Dan wordt nogmaals er op gewezen hoeveel de Nederlanders hebben gedaan voor de vreemde gewonden en hoe gaarne zij offers voor de behoeftigen uit den vreemde, terwijl zij toch ook groote ver liezen lijden door den oorlog. De opi ming van de nadeelen in handel en in dustrie wordt niet vergoten en het artikel eindigt met de mededeeling van de ver gadering tot het verleenen van steun aan nooddruftigen door den oorlog onder be- schermvrouwechap van HM. de Ko ningin. Wetenschappelijk Nieuws. Draadlooze Telefonie. Reeds sedert lang zijn er pogingen gedaan om zonder draad te telefo- neeren. De eerste pogingen zgn zelfs veel ouder dan de proefnemingen, die de draadlooze telegrafie tot resultaat hebben. Graham Bell, de uitvinder van de telefoon, construeerde in 1880 reeds zijn photofoon. Daarmede kon men zich tot op een afstand van 200 meter verstaanbaar maken. Dit kan worden beschouwd als de eerste praetische draadlooze telefonie. Simon, Duddel en RuhmeiV hebben het onderzoek voortgezet en brachten den afstapd langzamerhand op 15 kilometer. Na hen hadden bekende mannen als Poulsen, Forest, Majorana, Gold smith en later nog Vanni, Grindell— Matthews, Collin èn Jeance meer of minder succes» met hun pogingen op dit gebied. En zoo is de draadlooze telefonie door middel van vrije elec- trische golven in een stadium geko men, dat zij voor practisch in de commercieele beteekenis gebruik geschikt wordt, doordat de afstands resultaten zooveel verbeterd zijn en de toestellen voor verzending en opname zoodanig veranderd zijn, dat men van een goed functioneeren, ook op groote ren afstand verzekerd kan zijn. De diverse methoden onderscheiden zich van elkaar door de verschillende manieren, waarop de benoodigde elec- trische golven worden opgewekt en waarop de klank aan de trillingen zoodanig wordt meegedeeld, dat ze de menschelijke stem onverzwakt weer geven. Vooral het systeem van Prof. Vanni is hierin bijzonder ver. Daarbij wordt een eenvoudige hydraulische microfoon gebruikt, waarmede men de golven tot op 1000 kilometer afstand can brengen, bv. van Rome naar Tri polis. Een toestel van dit soort is op de stedelijke tentoonstelling te Lyon gedemonstreerd. De jonge Engelsche ingenieur Harry GrindellMattheys wist den afstand, die door middel van zijn toestel be reikt kon worden van 100 tot 180 kilometer te brengen. Van dit systeem is de bereikte afstand minder merk waardig, dan wel de omstandigheid, dat met de „Aerofoan" bewegelijke stations als aeioplan en schepen te bereiken zijn. Daardoor zou dit toestel vooral op het gebied der scheepvaart en in oorlogstijd veel diensten kunnen bewijzen. De verbeteringen, door Colin en Jeance aangebracht maken het mogelijk tot op een afstand van 200 en meer kilometer te telefoneeren, wanneer de omstandigheden bijzonder gunstig zijn; in gewone omstandigheden is die af stand ongeveer 100 kilometer. Het groote voordeel dat dit systeem boven anderen biedt, is de toepassing van z.g. gefiltreerde golven, die alle andere geluiden neutraliseeren en de men schelijke stem in haar natuurlijken klank overbrengt. Bij de proefnemingen, die tusschen Parijs en Vowes genomen zgn, kreeg men het idee,' of do telefoneerende in de onmiddellijke nabijheid was, ofschoon de afstand tusschen de twee plaatsen 103 kilometer bedroeg. Men mag in verband met deze ver beteringen dus de hoop koesteren, dat in de volgende jaren de draadlooze telefonie algemeen in gebruik zal zijn.. De „Vervloekte Bron" in Algerië. In de Algerijnsche provincie Kon- stantine, niet ver van Mjex Ammar, bevindt zich de warme mineraalbron Hammam Mesk-Houtin, de „Vervloekte Bron". Het watef, dat zwavel, kalk en ijzer bevat, heeft een temperatuur van ruim 35 graden Celsius en stort met veel geraas van de rotsen. Om de bron staan eenige eigenaardig ge vormde zuilen, waarschijnlijk op een zelfde wijze ontstaan als druipsteen rotsen. Van verre gezien doen deze zuilen denken aan menschelijke ge stalten monniken in tabbards of Arabieren in burnoes. De bijgeloovige Arabieren zeggen, dat het werkelijk versteende menschen zijn, en een merkwaardige sage doet de ronde. Een rijke Arabier, door het volk Hammam (de Vervloekte) genoemd) maakte zich met een bende andere bandieten schuldig aan allerlei uit spattingen. Eens toen de bende juist een wilde braspartij had georganiseerd, werd Hamman medegedeeld, dat een ge* sluierde hem wenschte te spreken. Hg liet haar bij zich roepen en rukt^haar den. sluier af. Toen herkende hij zgn beeldschoone zuster, die langen tgd ver van hem verwgderd had gewoond met haar moeder, die niet zijn moed# was, want hun beider vader had op Arabische wijze vele vrouwen gehad. Xamina's moeder was gestorvenen daarom kwam zij haar broeder om onderdak vragen. Deze werd door haar schoonheid zoo bekoord, dat y haar wenschte te huwen. Zij weigerde en werd daarom opgesloten. Na een gevangenschap van twee stemde het meisje eindelijk toe m ie bende maakte aanstalten, de j^oft met meer dan gepaste uit- -digheid te vieren. Toen het feest in vollen gang was, jgjmderdert plots alle aanwezigen in jtaenzuilen en uit den bodem van de fioof sprong een straal warm water omhoog. Het was vermengd met zwa tel en moest de versteenden nog meer pijnig611- In België. (Van een bijzonderen berichtgever). Brussel, 16 Augs. 1914. Heden heb ik met een ander jour nalist een tocht gemaakt langs de vooruitgeschoven voorposten om ons van te vergewissen of werkelijk de Duitschers dicht tot Brussel genaderd lijn. Wij hebben Duitsche troepen aan- roffen in de nabijheid van Haelen piest waar zij bijna een volkomen nederlaag hebben geleden. Het gevecht vond voortgang in de omgeving van Heldert- Hougaerde en St. Jean Geest bij Jodoigne. Tegen vier uur in den morgen ving het gevecht aan met een Htülerieduel, hetwelk werd gevolgd door een welonderhouden geweervuur. Kort daarop mengde zich de Belgische avalerie in den strijd. Op een zekeren ,nd van den vijand genaderd iprongen de oavaleristen van hunne paarden waarachter zij zich als't ware verschansten. De Duitschers tracht ten een charge uit te voeren doch ze leden daarbij enorme verliezen. Daarop voerden de Belgische regimenten even eens een charge uit die op voortreffe- wijze werd volbracht. De Bel gische troepen legdon daarbij grooten moed aan den dag, in het bijzonder het 2de regiment jagers dat gedurende vier uren tegen het 18e regiment huzaten streed en het groote verliezen toebracht. Terwijl wij ons te Haelen bevonden kregen wij bericht van een officier van den staf die uit Leuven was aangekomen dat de troepen die,gisteren en hedenmor gen waren aangekomen bij Mechelen in aanraking waren gekomen met het Duit- scHe ZékerVaü Belgische zijde werd ver-! lekerd dat de Belgische infanterie 4% Duitschers volkomen verslagen heeft dopr een bajonetaanval uit te voeren. De vijand moest voor de onweerstaanbare charge terugwijken. Te Haelen en in andere dor pen welke zich slechts op enkele meters afstand van de vijandelijke linies bevin den is de aanblik van de door de Duit- 's aangerichte verwoestingen verschrik- lijk. De huizen zijn verwoest en ver- ld, de muren ingestort en alle inboe- lg. Zelfs de kerken zijn niet ontzien, ooral die van Haelen heeft zeer van de uitscho kogels geleden toende Duitschers het dorp - binnenrukten waaruit zij later weer verdreven werden. Gedurende den tijd dat zij het dorp bezet hielden hebben de DtUbacheys op de muren geschreven dat het op straffe van den dóód verboden was het dórp binnen 'té' gdan. Het heden door 'öriö afgelegd bezoek heeft aange toond dat do Belgen nog meester waren van het Belgische grondgebied tot op eea grooten afstand van Diest. Het is moeilijk zich een denkbeeld te vormen van den voortreffelij ken geest die de soldaten bezielt, evenals van hun buitengewonen moed. De Belgische soldaten verlangen vurig om eindelijk aan een grooten veldslag te kunnen deelnemen om de overwinning te behalen. Het slagveld van Haelen heeft ons werkelijk den indruk ge geven van verschrikkingen van den oorlog. De korenvelden zijn thans kerkhoven, waar mannen en paarden óp uitgestrekt liggen, Lansen, gewe ren en bajoneten bedekken den grond, terwijl reeds roofvogels die over de lijken liepen, de somberheid van het geheel verhoogen. De Duitschers heb- bnn verschillende huisjes in de bos- ichen in brand gestoken en de boeren zien in wanhoop hunne bezittingen in vlammen opgaan. De verwoesting die de Duitschers in deze streken, die zij eerst bezet hielden en vervolgens moesten ontruimen, hebben aangericht, zijn ontzettend. Bovendien gaan er bijna ongeloof lijke verhalen omtrent door hen ge leegde feiten rond. Belgische kara- biniers die uit Visó ontsnapt waren, vertelden ons dat de Duitschers de Belgische soldaten ophangen en hun de buiken met bajonetten opensteken. Dit is ióts dat wij nauwelijks kunnen gelooven. De Belgische troepen gelooven dat een froote veldslag aanstaande is en nemen daarvoor hunne maatregelen. Toen wij hedenmorgen uit Brnssei vertrokken kwa- toen wij met onzen auto eenige Belgische Soldaten voorbij, die zich naar hun regi- toent te Leuven begaven. Wij spraken toet hen en vernamen dat een hunner een 'Amerikaansch millionair was van Belgi sche afkomst die zich gehaast had naar *>jn vaderland terug te keeren. De actie die heden plaats heeft gehad Jodoigne heeft de Belgische troepen in staat gesteld een groot aantal krijgs gevangenen te maken welke naar Leuven lijn overgebracht. Ook is een Duitsche spion gearresteerd en ter dood veroor deeld. Op het slagveld hebben wjj vér- schillende Duitsche graftombes gezien met Duitsche inschriften, j Gedurende onze ge heele tocht langs de| voorposten zagen wij een Duitsche vliegmachine die ver kenningen uitvoerde en ons rijtuig scheen lc- volgen. GOUDA, 18 Augustus. De economische crisis en de beperking van de gevolgen. Gisterenavond is in de benedenzaal der sociëteit „de Róunie" een verga dering gehouden, belegd door de Goudsche Winkeliersvereeniging en waartoe waren genoodigd een 13-tal andere vereenigingen hier ter stede, welke het zich tot taak rekenen de verbetering zoo mogelijk te bewerk stelligen van de economische positie harer leden. In deze vergadering sprak het lid van de Tweede Kamer, Mr. M. M. Schim van der Loeff alhier over de middelen, welke kunnen dienen tot afwending van de meest ernstige ge volgen van een economische crisis, welke door den grooten Europeeschen oorlog over ons land is gekomen. De heer Schim van der Loeff wees er op dat al neemt Nedèrland geen deel aan den grooten Europeeschen krijg, de gevolgen daarvan reeds aan ons land ernstig nadeel hebben be rokkend. Ook al wordt de neutraliteit van Nederland niet geschonden, van de rampen die de oorlog, met zich brengt, blijft Nederland niet ver schoond. Tot die rampen behoort een economische crisisde ontwrichting, der geldmiddelen. Waar zoovelen thans onder de wapenen zijn ter bescher ming van de neutraliteit van ons land, daar is het de taak en de plicht van allen, die zijn thuis gebleven om de economische crisis tot de kleinste pro porties terug te brengen. De crisis hier te lande heeft zich geopenbaard in de dolle angst voor de veiligheid van het .bezit, als ge volg waarvan een run heeft plaats jjrqhad pp de bankinstellingen, spaar- bgnk&n/èn op de postspaarbank, in het gevaar dat het publiek bankpapier weigerde en slechts zilver wilde ont vangen en ook in het niet betalen van wissels en rekeningen door hen, die daartoe wel in staat zijn. Spr. wees er dan op hoe dwaas het publiek heeft gedaan door bij de rijks postspaarbank hun gelden op te vragen daar zij in betaling ontvingen bank papier, dat dezelfde waarborg voor de waarde heeft als het spaarbankboekje zelf. Het oppotten van zilver is even- ,zoo dwaas, omdat de zilvermunt niet de constante waarde heeft, welke de Staat' daaraan toekent. Door dit op potten "t^brdf echter een onnoemelijke schade aangericht, daar dé muntspecie onontbeerlijk is in het dagelijksch le ven. De Regeering is door het vast houden van de zilvermunt in de nood zakelijkheid gekomen tot uitgifte vai zilverbons, teneinde in de behoefti i aan een circulatiemiddel te voorzien. Deze zilverbons moeten voor de daarop aangegeven waarde worden gpaecm}- teerd. Indien deze zouden /wordeï^ geweigerd, dan is het spr.'s haeeningy dat de Regeering zeker niet zoïi aar zelen tot strafmaatregelen overtegjaan. Het niet betalen van wissels keningen, indien men daartoi is noemde spr. zeer verkei Verkeerd omdat de crei middelen worden onthoud' zaken voort te zeffea of behoeften aan te schaffen en dom, omdat het oqder zich houden van aan een ander toebehoorend geld een ge vaarlijk bezit zou kunnen worden. Teneinde den bona-fide handelaar en industrieel, die door de huidige tijdsomstandigheden in moeilijkheden is geraakt te helpen, is opgericht de Algemeene Nederlandsche Midden- standscredietbank, welke in verbinding staat met het bankconsortorium ge naamd de „Vereeniging voor den Geld handel", welk consortium beschikt over een kapitaal van 200 millioen gulden, hetwelk voor credieten be stemd is. Dit consortium werkte op zich zelf te stroef en kan nu door de Alg. Ned. Middenstandscredietbank, die, in zooveel mogelijk gemeenten verbinding zoekt met plaatselijke cre- dietbanken, of deze opricht, direct in aanraking komen met den handelaar en industrieel om deze aan de direct noodige credieten te helpen. De bedoe ling is dat alleen de bedragen worden verstrekt, welke oogenblikkelijk noo dig zgn, teneinde zeer velen te kunnen helpen. De aanvragen kunnen dan telkens worden hernieuwd. De Regeering heeft verklaard dat voor elke f 100.000 die aan aandeelen worden genomen, het Rijk zich voor hetzelfde bedrag zal interesseeren. Te Gouda kan de verbinding met deze cehfcrale credietbank worden ver kregen door de bestaande coöperatieve Middenstandscredietbank en door de credietbank „De Hanze", die daarvoor slechts een aandeel behoeven te nemen van f 500.waarop f 200.moet worden gestort. De moeilijkheid bij de verleening van credieten is alleen hierin gelegen dat de plaatselijke cre dietbank aansprakelijk is voor de crediet-accepten (promessen). Daarom moet de plaatselijke bank een com missie van advies instellen tot meer deren waarborg. Het ligt in de bedoeling van de Centrale Ned. Credietbank dat tijdelijk credieten worden verleend op buiten gewone onderpanden, op hypothecaire grossen, voorraden, coupons, boekvor- deringen, rekeningen en wissels. Wil de toestand helderder worden, dan is het noodig, dat de betalingen geregeld plaats hebben. De Regeering heeft te kennen ge geven thans van een moratorium in deu zin van verschuiving van de be talingsverplichtingen niets te willen weten waar de Staat dus een mora torium afwijst, mag een particulier moratorium zonder eenigen wettelijken grond niet bestaan. Wanneer de be talingen worden stop gezet,, wordt de economische toestand aanzienlijk ver scherpt, wordt werkeloosheid veroor zaakt en kan armoede niet uitblijven. In dezen tijd, waarin geen partij schappen bestaan, is het een nationale plicht dat ieder doe wat maar eenigs- zins mogelijk is om in den bestaanden toestand verbetering te brengen. (Ap- plans). Van de gelegenheid tot vragen stel len werd gebruik gemaakt door de heeren J. G. Potharst, P. Rond Pz., H. C. van Staveren en E. Arends. De heer Potharst meende dat de spreker tekort was geschoten in de mededeeling van de oorzaak van den crisis. De heer P. meende dat de schuld daarvan lag bij de fabrikanten en grossiers, die hun prijzen bed uidend hadden verhoogd en niet dan bij voor uitbetaling leverden. Deb. was er niet zeker van dat de fngezonden gelden dam niet ^werden afgeschreven op de bestaande rekening, inplaats dat Jaag- (vQor de bestelde goedepn wedden ge zonden. Waarom vroeg,deb. moet de afnemer alleen vertrouwen schenken aan zijn leverancier Voorts vroeg deb. of de koopcontracten moeten worden nagekomen en of kassiers het recht hebben om v. wissels welke zij ter in casseering hebben aangenomen) alle verantwoordelijkheid van zich af te schuiven. De heer Rond ^telde spr. de vraag ot het niet mogelijk was dat eenigen drang op fabrikanten en grossiers werd uitge oefend om hel omhoog drijven der prij- Iztm tegen te gaart: Voorts- of tor verIw Inïig- m cpadicten aan <je, Centrale Bapk geen wissels betaalbaar kannen werden gesteld, e\ ten slotte welke rente de Bank zal vragei Dd h#er| de beiangei stand, die komt gelijk is dien •inde /een steun te behoeven te geven. Ook tp spoediger afdoening der rekenin- gen./dio thans op langen termijn loopen, g de heer Van St. aan. De heer E. Arends vroeg ten slotte 'don spr. of in het bijzondere geval dat een meelhandelaar die contracten in voor koop had afgesloten, doch w>ens voorraad voor algemeen gebruik was onteigend om tot een maximum vastgestelden prijs af te leveren, zijn contracten niet bohoefdc na Ï(S komen. J De heer Schim van der Loeff antwoord de op do gestelde vragen. Spr. gaf den heer Van Staveren als zijn meening te kennen dat van gemeente wege zeker wel zal worden gepoogd oin de werkloosheid tegen te gaan. Wat de arbeid bij particulieren aangaat, daarover kan alleen door henzelf worden beslist. Een verzoek tot spoedige afdoening' van rekeningen door particulieren, vindt spr. billijk en thans volkomen op zijn plaats. Wat de vragen van den heer Potharst aangaat, de oorzaken liggen niet zoo aan de oppervlakte als deze vrager meent. Grossiers en fabrikanten zijn er eerst na terugontvangst van pakken onbetaalde wissels, waarop gemeld „Betaling na den oorlog", toegekomen hunne krasse maatregelen te treffen. Het meerendeel van hen is daarvan thans reeds teruggekomen. Alle koop contracten moeten worden nagekomen, zoowel door den verkooper wat aan gaat den gecontracteerden prijs, als door den kooper het accepteeren der goederën. Dat is het risico van den handel. Niemand heeft het recht zgn contracten te annuleeren, tenzij hij b e w ij z e n kan, dat hij niet tot leve ren of tot accepteeren in staat is. Kassiers, die wissels ter incasseering geven aan derden, kunnen voor de incasso's niet aansprakelijk worden ge steld. H. C. van Stavoren bepleitte van den arbeidenden midden hans evenzeer in het nauw •oeg den spr. of het niet rno- fat een comité zou trachten voor lenstand arbeid te krijgen, ten- De heer Rond antwoordde spr. dat hg geen heil verwacht van een druk van regeeringswege op fabrikanten en grossiersgeleidelijk zal wel een nor male toestand terugkeeren. De rente voet is afhankelijk van den economi- schen toestand van het land. Op de vraag van den heer Arends antwoordde spr. eveneens dat koop contracten niet kannen worden gean nuleerd. Is directe levering niet moge lijk, dan blijft de verplichting tot leve ring toch bestaan. Dat de levering niet zou kunnen geschieden in het geval als door den vrager bedoeld, kon spr. niet aannemen. De details dezer zaak leenden zich overigens niet voor een bespreking in deze verga dering. Ten slotte drukte spr. de talrijke aanwezigen nog eens op het hart goed boek te houden, daar daardoor alleen mogelijk is een overzicht te krijgen van den juisten stand van zaken. De voorzitter der [Goudsche Winke liersvereeniging, de heer A. D. van Vrenmingen, die ook de druk bezochte vergadering met een inleidend woord had geopend, bracht thans den heer Schim van der Loef dank voor zijn uiteenzetting en voor de goede wen ken door hem gegeven, alsmede aan hen, die vragen hadden gesteld, waar door nog enkele zaken nader konden worden toegelicht. De vergadering werd daarop met dank voor de groote opkomst en aan dachtig gehoor, door den voorzitter gesloten. Militair Concert. Morgenavond zal door het Muziek korps van het Depót-bataljon, alhier in garnizoen weder een concert op de Markt worden gegeven. Het programma van dit concert zullen wij morgenavond mededeelen. Het ligt in de bedoeling, zoolang het muziekkorps hier verblijft, geregeld des Woensdagavonds op de Markt een concert te geven. Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren. I De Ned. Ver, van Kaashandelaren ^gevestigd te Gouda heeft een schrij den gericht aan .den Mrajater, yan 'OorWg waarin zij verzoekt; 1°. den vrijen uitvoer van kaas uit de stelling Amsterdam te willen toe staan 2°. Wagens voor het vervoer van kaas beschikbaar te stellen 3°. de consumptie van kaas bij het Leger te bevorderen. Een afschrift van dit verzoek is ge zonden aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. Tevens >is dien Minister gewezeg pp tyet. groote behing ,v«q. de g#rqgetfo afzet yan (kaas naar het buitenland eo-jfi^yfpn-, >(;sehelgkheidi dat, og&,,,dt uitvoer per spoor weer mogelijk worde gemaakt door beschikbaar stellen vnn wagons. Boskoop. Onder voorzitterschap van den Burgemeester dezer gemeente is alhier opgericht een comité ter ver leening van steun in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Zondag i.l. waren twee kinderen van de wed. Boot alhier met een z;.g. kano in de Gouwe aan het spelevaren. Het ranke vaartuigje kwam in het schroef water van een der booten der .Volharding waardoor het omsloeg én de inzittenden te water geraakten. Een soldaat van de vesting artillerie die het ongeval opmerkte sprong ge kleed te water en mocht het genoegen smaken de drenkelingen te redden. BODEGRAVEN. In de gisteren gehou den raadsvergadering is niet 6 tegen 6 steramen het voorstel-De Jongh, om de raadsvergaderingen met gebed te openen, verworpen. (N. R. Ct.) INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. We kunnen de slagers dankbaar zijn voor hun genomen besluit, eerst in het uiterste geval de vleeschprii- zen te verhoogen. lntusschen zijn de marktnoteeringen van koeien aanmer kelijk lager geloopen. Naar mij uit betrouwbare bron verzekerd wordt, is de prijs waarvoor de koeien doorh.h. slagers aan het accijns-kantoor worden aangegeven, f 100 per stuk (1/3 van de waardelager dan voorheen. Ié er misschien reden voor b.h. slagers ons te verplichten, door hun prijzen te verlagen Met dank voor plaatsing. Consument. Servische overwinning. LONDEN, 18 Aug. De Servische legatie heeft aan Reuter medegedeeld dat de Oostenrijksche troepen door de Serviers bij Chabatz zijn verslagen en op de vlucht zgn gejaagd. Drie regi menten Oostenrijksche infanterie wer den volkomen vernietigd. De Serviërs maakten 14 kanonnen buit en vervolg den de Oostenrijkers. LONDEN, 18 Aug. De Times ver neemt uit Nisj (regeeringszetel van Servië) dat de Oostenrijksche troepen een nederlaag leden bij Chabatz en dat de Montenegrijnen en de Serviërs een tocht in Bosnië hebben ondernomen. De Montenegrijnsche troepen beschie ten Cattaro. Wraak-maatregelen LONDEN, 18' Augs. De „Times" ver neemt uit Bern dat Buzweiier door de Duitsche troepen in brand is gestoken De gasfabrieken werden vernield, wijl de bewoners op Duitsche patrouilles schoten en 8 man van het 14e legercorps dood den. MAASTRICHT, 18 Augs. Te Bilsen (c.a. 13 K.M. ten westen van Maastricht) zijn Maandag vier burgers gefusilleerd door de Duitschers. De burgemeester werd in gijzeling ge nomen. De bevolking vlucht in allerijl naar de gemeenten op de Nederlandsche grens. Generaal Ulrich von Bulow. LUIK, 18 Augs. Het sneuvelen van generaal-majoor Karl Ulrich von Bulow, broeder van den vroegeren rijkskanselier Vorst von Bulow, wordt door het Depar tement van Oorlog te Berlijn bevostlgd. De Duitschers in Noordelijk-Bolglë. Uit Ha/nont (op de grens van Bclgië- N. Brabant en Limburg) wordt aan de Telegraaf geseind: Gisterenavond hebben Duitsche troepen het kamp van Boverloo hij Hechtel (c. a. 15 K. M. ten zuiden van de Nederlandsche grens) bij verrassing genomen. De Belgische bevol king heeft overhaast de vlucht genomen. I)e Duitschers verschenen in gepantser de auto's met mitrailleuses. Do gansch onbeschermde streek van Noordelijk-België, op 4 uur afstand van de Nederlandsche grens is met Duitsche cavalerie bezet. Door de Nederlandsche cavalorie wordt mot nauwgezqtjiphj fU> j bewaaly. •lirtf :i\ y- t'I ut»., Japaai'e» Duitschland. LONDEN, 18 Aug. Uit Shangni wordt gemeld dat Japan aan de Re- geering van China heeft gevraagd te trachten Duitschland te overreden de havenstad Kiautchou vrijwillig te ver laten. Japan is gereed voor den aanval op Kiautchou, te land en ter zee. Paus Pius X. LONDEN, 18 Aug. (Tel.) Uit Rome komt het bericht de Paus, die zich sedprt het uitbreken van den oorlog ligt oen voortdurencjen tpeétagd van 'zenuwachtige neerslachtigheid bevjncjt,, genoodzaakt was,, «zich tp fced tq Vé_ geven. De H. Vader heeft hooge koorts. Zijn toestand boezemt deRomeinsche curie ongerustheid in, vooral daar de helft van de leden van het II. Col- _e zich in vreemde landen bevindt en zich in de onmogelijkheid bevindt zich naar Rome te begeven. Oostenrijksche torpedoboot gezonkon. ROME, 18 Augs. Uit Pola wordt gemeld dat een Oostenrijksche torpedo boot in de haven is gezonkon. Slechts oen der opvarenden word gered. Drie miligiGh» verdronken. Te Veeren bij Gorinchem zijn drie miliciens Sanders, Hendriks en Moor- dijk, allen uit Eindhoven, bij het baden verdronken. Het baden geschiedde niet bij de militaire oefeningen. Engelsch expenitieleger. LONDEN, 18 Aug. Een Engisch expeditiecorps is behouden in Frankrijk aangekomen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.9 te Lahagrie, laagste stand 757.8 te Nice. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige noordwestelijke tot noordoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN13 Aug. Margrietha Johanna Francisca Fredrika, ouders A. Meerman en J. G. Vestering. 16. Gerarda Johanna Elizabeth, ouders A. G. Scheggrond en J. E. Groenen dijk. 18. Marinus ouders W. Riet veld en M. C. Smits. OVERDEN15 Aug. Albertus G. Scholten, 7 mnd. 16. Hendrik N. Boom 12 j.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2