IBrinkman&Zoon De geschiedenis der vesting Namen. In Oorlogstijd. Blaajn-enlebaadLi Gemengde Berichten. De Drukkerij Markt 31 ■ale prijzen alle drukwerken Stadsnieuws. INGEZONDEN, FOSTBBIJBN. -Laatste .Berichten! j| De Duitschers in België. Land- en Tuinbouw. Telegrafisch Weerbericht. bi rgerlijke stand. aan de overzijde van Visé gelegen- Vrouwen en kinderen die vandaar kwamen, vertelden, dat de Duitschers daar ook weer de hnizen in brand staken en de inwoners noodzaakten om te vluchten. Van de 500, die in de Rijkskweekschool vertoefden, zijn er heden een gedeelte ondergebracht by de Ursulinen en 'vanavond nog ruim 100 bij de Fransche Zusters in de Capucynenstraat. Een auto vol kleeren en schoenen ging naar het kasteel van den graaf de Geloes. En zoo wordt voor allen op de beste ma nier gezorgd. Tot zelfs speelgoed toe werd er gebracht, terwijl blikken vol koekjes, manden met ontbijtkoek, worstjes en allerlei versnaperingen bin nenkwamen. Efi dankbaar dat de menschen zijnMen hoort niets an ders dan: On est si bien"ici. In het Roode Kruis werd vandaag één gewonde Duitscher uit Riempst en 4 Belgische militairen uit Visé bin nengebracht. Er waren nu in 't geheel 24 Belgen, van w$lke 2 overleden zijn en 1 geïnterneerd is. Twee menschen uit hot Belgische dorpje Emael, die in de stad waren, deelden mij mede, dat de Duitsche troepen nog steeds door Eben trekken, dat ze paarden en wagens opeischen, dat ze de magazijnen leegmaakten en Blechts betaalden met bons, te voldoen na den oorlog1 Gewelddadigheden wer den daar niet gepleegd. Het bombardement van Dinant. (Verhaal van een ooggetuige.) BRUSSEL, V.D. Een ooggetuige, verbonden aan hot station to Dinant verhaalde over het bombardement het volgende Als door een wonder ben ik en mijn familie gered. Het was zes uur Zater dagmorgen toen een verschrikkelijke slag gevolgd door een zwaar knette rend geluid ons wekte. Een Duitsche batterij, opgesteld bij de Steengroeve van Drenance, kondigde door de eerste granaat aan, dat zij haar moordend werk was aangevangen en projectielen op de stad begon te worpen. Dadelijk volgden nu vijf granaten. Achtereen volgons werden getroffen het hospitaal, het café, het seinhuisje, het goederen' kantoor en het bureau voor kaarten- verkoop, twee projectielen waren in den spoordijk gedrongen. Het mooren- deel der bewoners redde zich door in de kelders te vluchten. Niet vóór het avond werd durfden zij hun schuil plaatsen verlaten. Tegen den avond concentroerde de Duitsche batterij haar vuur op de wijk St. Meday. Achtereenvolgens werden nu door het vuur getroffen het Hotel de la Care, het hotel Du Nord, de Bank en andere gebouwen. De Franschen, van wie steeds twee, secties de brtig en de omstreken be waakten, antwoordden. Het bleek" echter al dadelijk dat de Franschen* in de minderheid waren. Des ondanks wierpen de mitrailleuses de Duitschers massa's schroot op het lijf, hetgeen dezen niet verhinderde zich van de citadel meester te maken, waarop zij onmiddellyk de Duitsche vlag heschen. Een gedeelte van de Franschen trachtte te citadel te herwinnen. Zij werden echter na een hevig gevecht gevangen genomen. Gelukkig kwamen intijds de Franschen versterkingen opdagen en de Franschen wisten hun kameraden met de bajonet in de han den uit de handen der Duitschers te verlossen. Door deze charge werden den Duitschers belangrijke verliezen toegebracht, doch de citadel was nog niet hernomen. Inmiddels werden Fransche batterijen op de hoogten ge bracht en aan het vuren gebracht, waarop al spoedig het Duitsche vuur in kracht verminderde. Het zal onge veer twee uur zijn geweest, toep oen Fransche bommenwerper op de hoogte geplaatst, op beslissende wijze tusschen- beide kwam. Met viei&goed gerichte schoten bracht hij^e vijandelijke batte rijen tot zwijgen. Het Fransche regi ment rukte in looppas aan en .char geerde zonder pardon op de Duitschers in. Niettegenstaande de Duitschers in de meerderheid waren, ontruimden zij de citadelde Franschen rukten de Duitsche vlag af en heschen de Fran sche er voor in de plaats. Japan en Duitschland. BERLIJN, 19 Aug. Het Björnson- bureau (Duitsche zijde) seint: Het Japansche ultimatum is in de Regeeringskringen te Berlyn met groote kalmte ontvangen. Het is bui tengesloten, dat Duitschland op Ja pan's voorstel zal ingaan om Kiautsjou te ontruimen. Het zal geen voet breedte van den grond vrijwillig afstaan. Alle maatregelen ter bescherming en ver dediging der kolonie zijn genomen. De Waden spreken over den door het .ultimatum geschapen toestand, in ernstigen toontot bezorgdheid ech ter geeft de toestand geen aanleiding, daar de gunstige vooruitzichten van Duitschland op het Europeesche oor logsveld, door een eventueel verloren gaan van Kiautsjou onaangetast bly- ven. Onder hetvolk heeft de houding van Japan natuurlijk een ontgooche ling te voorschijn geroepen, daar het aanvankelijk op Japan verwachtingen had gebouwd. Doch niets kan thans het Duitsche volk doen buigen. Alle buitenlanders te Berlijn zijn vol be wondering. De militaire toestand in België, éven als in Rusland, ontwikkelt zich verder gunstig voor Duitschland. Het legerbestuur heeft reeds krach tige maatregelen getroffen, om een ingrijpen door de vijandelijke burger lijke bevdlking in den strijd, te onder drukken. De generale staf heeft tot de Duit sche *pers het verzoek gericht, het voorbeeld te geven van het bewaren eener eensgezinde vastberadenheid en ook verder het voeren van partijpoli tiek na te laten. BERLIJN, 19 Aug. (Wolff. N. R. C.) Het Berliner Tageblatt bevat een in- tervieuw met den voormaligen Ame- rikaanschen ambassadeur te Parij; White over het eventueele ultimatum van Japan. Daarin wordt gezegd, dat de Voreenigde Staten dezen loop van de gebeurtenissen natuurlijk met bij zondere opmerkzaamheid zouden vol gen. Het was geenszins in het belang van de Vereenigde Staten, dat Japan en Rusland zich in het Verre Oosten op kosten van Duitschland verrijken en daar de alleen gebiedende mogend heden worden. In de eerste dagen van den oorlog had het eensgezinde Duitsch land White een onvergetelijken indruk van de zedolijke grootheid van het Duitsche volk gegeven. Wie den hei ligen ernst en den stalen wil had aan schouwd, waarmede geheel Duitschland zijn plicht jegens het vaderland had gevoeld, wie de wonderbare organi satie had bewonderd, welke de Duit schers zich in hun leger en vloot hadden geschapen, die kon niet ge- looven, dat zij zouden kunnen worden overwonnen, Het spoorwegverkeer in Duitschland! BERLIJN, 19 Aug. Het bureau Van den opperbevelhebber in de Marken maakt bekend, dat na de doorvoering der mobilisatie en beëindiging van de storingen in het spoorwegverkeer, de uitvoer van graan en vleesch uit Ber lijn weder toegestaan wordt. De voor den duur der mobilisatie vastgestelde maximum-prijzen voor zout en meel zijn tot de normale hoogte terugge bracht. Het spoorwegverkeer herneemt in geheel Duitschland zijn gewoon aanzien. -j Do kpfctén van den JjJurop» oorlog.j De tusschen Duitschland, Engeland, Oostenrijk, België, Frankrijk en Rus land ontketende oorlog zal 20,000,000 soldaten onderde wapenen en 10,000,000 man op de slagvelden brengen. Volgens officieele gegevens omvat de mobilisatie (leger en marine) van Duitschland 3,600,000 man, Engeland 1,500,000, Oostenrijk 2,600,000, België 200,000, Frankrijk 3,400,000, Rusland 7,000,000, totaal 18,350,000 man. Strijdend Europa besteedt dagelijks aan kosten voor transport, voeding, munitie, verwoesting 150 tot 200 mil- lioen gulden, Dagelyks de kosten voor de Euro peesche legers in het geheelvoedsel voor de manschappen f 29,000,000, voedsel voor de paarden 21/J millioen, soldij IOVj millioen, soldij voor de werklieden in de arsenalen 2l/a lioen, mobilisatie 5 millioen, mobilisatie en transport van levensmiddelen en munitie 10 millioen, munitie 10 patro nen per man en per dag 10 millioen, artillerie 10 schoten per stuk is per dag 3 millioen, marine 2 schoten per stuk en per dag, 1 millioen, équipe menten berekend over 10 dagen 10 millioen, ambulance, 500,000 gewon den of zieken a 2.50 per dag, 1 ljk millioen, minder-waarde der belastin gen 25 millioen, hulp aan noodlijdenden f 0.50 per dag aan 1/10 der bevolking 17 millioen. reclames, schadeloosstel lingen, vernieling enz. 5 millioen, totaal 135 millioen. Feitelijk zijn deze cijfers nog te laag, want ze werden berekend volgens een normalen prijs van levensmiddelen enz. Daarbij komt nog de vernieling en slijting van het oorlogsmateriaal. Wan neer men raamt, dat een derde van het materiaal vernield wordt en de kosten van deze vernieling over 30 dagen verdeeld, komt men tot 'n waardevernieling van een 10 tot 15 millioen per dag. Met een verÜesschatting van 150 tot 200 millioen gulden per dag, blijft men dus onder do werkelijkheid, want' men moet er nog bij rekenen de hon derden dooden, zieken en gewonden^ de gesloten fabrieken, de verlaten akkers en den verlamden handel. Namen, de tweede groote vesting van de Belgische Maaslinie, is dikwijls het brandpunt van bloedige gevechten geweest, 't Was altijd de poort tus schen Frankrijk en Nederland, en toen Nederland met Lode wijk XIV in oorlog geraakte, werd de stad extra versterkt door den bekenden vesting-bouwmeester Baron van Coe- hom. In 1692 begon Lodewijk XIV met 46000 man met de belegering van de stad. Er onstond een kamp tusschen de twee grootste vestingstechnici van dien tijdVan Coehorn en Vauban Vauban had de leiding van het beleg terwijl de Hertog van Luxemburg met 60000 man voor dekking zorgde. In de stad voerde de Prins van Braba9on bevel over een Spaansche bezetting van 8300 mam In den nacht van 29 op 30 Mei werden de loopgraven bezet en den Oden Juni moest de bezetting, die de uitgestrokte verdedigingswerken niet voldoende kon bemannen, zich in citadel en het fort Coehorn terugtrek ken' Maar ook hier konden zij het niet volhouden en na een zwaren strijd van drie weken moesten zij capituleeren den 30sten viel het fort eveneens. De trouweloosheid van Engeland ko ning Willem III stond met zijn macht tegenover den Hertog van Luxemburg zonder iets tot qntzetting van de stad te doen was wel de hoofdoorzaak van Namen's val. In 1695 sloegen de Hollanders het beleg voor de stad, die door een Fransche macht onder Boufflers bezet was. Coehorn leidde de belegering doch zijn tegenstander in de stad was Mar kies Grigny, naast Vauban Frankrijk's grodtste ingenieur. Opnieuw moest de stad capituleeren de bediening der reusachtige verdedigingswerken was te zwaar en zoo trokken op 5 en 6 Aug. een duizendtal Franschen zich op de citadel terug/ Een Woedende tóanv&P'öjj) 4H)'Aligj door Keurvorst Maximilaan Enfcwkrel van Beieren,»'éhderrt'ómen werd teruj| doch den^Écn September 1695 gaf Boufflers ^e citadel over, waarna hij zijn dapperen met alle eer mochten aftrekken. In 1775 werd de stad hij het Bar- rièretractaat (jot Barrièrestad verklaard en doos,, England aan de Nederlanden met een rij van vestingen, die in de Spaansche Nederlanden ter bescherming van Nederland gesticht werd N^ipen d°or H°l-| v!Toe»3iefeben de Fran-i scherr in de18dó eeuw mêërmalêiu Némen ing'enomèti.' In 1776 kwamen zij onder Cletahonr voor de stad. De bezetting was 9000 man sterk en stond onder bevel van den 80 jarigen generaal Colyar. Deze grijsaard verdedigde de stad zoo slecht, dat generaal Crommelin, die spoedig aangewezen werd om hem te vervan gen, de stad ook niet meer kon hou den, en zich reeds op de citadel terug trok. Na 10 dagen rstrijdens moest hij zich op genade of ongenatle overgeven. Na den slag bij Jemappes in 1792 sloeg de Fransche generaal Valencq het beleg voor de stad, die reeds da delijk in zijn handen viel. In de citadel bood de Oostenrijksche bezetting on der generaal Matelle dapperen tegen stand, doch zonder succes. Door den bij Neerwinden (1790) moesten de Franschen de vesting weder ontruimen. In 1794 heroverden zij echter de stad weder en sloopten toen de ves- tingswerken, zoodat Namen langen tijd zijn kracht verloren had. Gedurende 20 jaar (17941814) was het de hoofdstad van een Fransch departe ment. In de veldtocht van 1815, tegen Napoleon was daar nogmaals en. voor 't laatste een hevige kamp. Den 20sten Juni vocht de armée van Grauchy, die zich na den slag bij BelleAlluance terugtrok, verwoed met een corps Pruisen onder Pirch. De strijd in Namen was toen zeer bloedig. Sinds is de stad versterkt, doch een lOOjarigep vrede zal Namen op 20 Juni 1915 wel niet mogen be leven. Een oorlogsprofetie. Er ligt een zekere eer in, iets, zij het ook nog zoo onbelangrijk, het eerst te hebben gewetén, het eerst te hebben voorspeld. Een Duitsch ko loniaal blaadje, verschijnend te Win- nipeg gaat er zich thans op beroemen, den 15aen Juli reeds een naderenden Europeeschen oorlog tte hebben ge signaleerd. Een beroemd arts te München zou volgens den Duitschen correspondent van dit blad, in het begin van dezen zomer Koning Nikita van Montenegro met diens zoon, de kroonprins, op consult hebben ontvangen. Na een medisch onderzoek, Jbad de arts Z. M. aangeraden, een kuur te ondérnemen in Bad Gastein. De Montenegrijnsche vorst had zich echter zeer vertoornd getoond over dit voorstel. „Ik ben de Koning van Montenegro", moet hij gezegd hebben, „ik kan mij niet op Oostenrijksch gebied begeven. Es gibt Krieg De oorlog „Pour la mérite"j „Pour la mérite" is een Duitsche orde met een Franschen naam, die, evenals „Het IJzeren Kruis" toege- gekend wordt voor buitengewone krijgsverrichtingen. In 1740 bij het uitbreken van den eersten Silezischen oorlog is deze orde ontstaan uit do in 1667 opgerichte „Orde de la gene- rasite". Frederik dè Groote veranderde bij die gelegenheid den naam. Hij bepaalde, dat de nieuwe-oude-orde toe gekend zou kunnen worden aan mi litairen en civiele personen. In dezen vorm bestond zij 70 jaar. Koning Frederik III bestemde op 18 Januari 1810 de orde alleen voor bijzondere verdiensten, in den strijd tegen den vijand getoond. Als zoodanig bestaat de orde nog. De toekenning er van is een zeer hooge onderscheiding, die ook alleen hoogere aanvoerders te beurt valt. In 1842 werd door Koning Frederik Wilhelm IV een bijzondere vredes-klasse der orde opgericht, die bestemd was voor hen die zich zouden onderscheiden op het gebied van kunsten en wetenschappen. Het eereteeken voor de krijgsdeco- ratie is een blauw geëmailleerd Mal- thezer kruis. In den bovensten balk staat een gekroonde F. terwijl in de andere drie de woorden „Pour la mérite" gegraveerd zijn. De ruimten in de kruishoeken worden ingenomen door ongekroonde gouden adelaars. Aan den krijg ten offer gevallen. Er zijn geen duiven meer in de Duitsche vestingen. Alle zijn een jSla,chtQffer v^n. den oorlog .geworden^ De véstingcotnmanclanten hebben oenlgen tiid gelqden bpvolen, dat alle duivqn iir het vestinggebied en de omtrekken ervan op een bepaalden dag gedood moesten worden. De civiele gezaghebbers waren verant woordelijk voor de uitvoering van het bevelhet niet opvolgen er van wordt met gevangenneming gestraft. Deze maatregel werd genomen om te voorkomen, dat oorlogs-postduiven anders misschien in een verkeerde dui ventil terecht zouden kunnen komen. Workiéózen. Men meldt uit Amsterdam Gisterenmorgen verzamelden zich op het Damplein een .600 a 700-tal werk- loozen, met het doel een bezoek te brengen aan den burgemeester om hem eenige thans heerschende nood toestanden uiteen te zetten. De bur gemeester ontving een deputatie be staande uit drie personen. Er werden drie vragen tot den bur gemeester gericht 1°. of B. en W. nu niet reeds kun nen aanvangen met een financieele uitkeering, daar de nood thans hoog gestegen is. 2°. of B. en W. maatregelen kun nen nemen dat de 300 patiënten die uit het ziekenhuis ontslagen waren vooralsnog betere verpleging dan in huis zouden kunnen krijgen. 3e. of B. en W. niet reeds maat regelen kunnen nemen tegen gevallen van ontruiming van woningen wegens achterstallige huur. De burgemeester antwoordde, dat hij zeer zeker onder den indruk was van de oogenblikkelijke toestanden, doch dat hij niet een vaste toezegging kon geven, wel zal hij in de elrst-f komende vergadering van B. enf W. deze drie punten ter sprake brengen. Op de vraag of de burgemeester geen definitieve toezegging kon doen moest hij het antwoord schuldig blijven. De deputatie, buiten gekomen, deelde de resultaten van het onderhoud aan de menigte mede. Daarna trok de stoet n^ar het Algemeen Steuncomité, om den heer Scheltema, den penning meester, te verzoeken haast bij te etten bij de uitkeering. Goed en goedkoop brood. De burgemeester van Amsterdam brengt in een circulaire hierbij ter algemeene kennisdat met ingang van Maandag door de belangrijkste bak kerijen aldaar een „grof tarwebrood" zal worden vervaardigd, bestaande voor de helft uit gebuild en voor de andere helft nit ongebuild meel. Dit waterbrood van l^ngwerpigen vorm en een houdend gewicht van 71/, ong' gaar gebakken yordt tegen den prik van II cent in de winkels verkriil baar gesteld. Wijl deze maatregel van voorzon» noodig is met het oog op tijdsomrtan? digheden, worden de ingezetenen nit. genoodigd deze goede en goedkoooe broodsoort zoo algemeen mogelijk t. gebruiken. Te Rotterdam zijn ongeveer 60.000 werkloozen. Gistgebrek. Nadat de directie van de Delftsche Gist- en Spiritusfabriek de betrokken autoriteiten in kennis had gesteld van enkele door haar van burgemeesters ontvangen telegrammen, meldende gistgebrek, zoowel voor militaire als voor burgerlijke broodproductie, is door de betrokken autoriteiten be paald, dat aan gistvervoer zelfs boven militair vervoer den voorrang moet gegeven worden. Scheepvaart. Men meldt uit Rotterdam aan het Hbl. Ook de vaarten van hier naar Bel fast en Dublin en van Grimsby worden weer opgenomen. In laatstgenoemde route wordt gebruik gemaakt van een stoomschip onder Nederlandsche vlag: Hersteld zijn dus vooralsnog de vaarten op Londen door middel van da Batavierlijn, de Rotterdam-Londen Stoomvaart-Mij. en de General Steam Navigation Go.voorts die op Hull waarin voorloopig met twee Neder landsche schepen wordt gevaren, die op Belfast, Grimsby en Harwich,' ter wijl de Noorsche vlag zich wéér ver toont voor de diensten op Bergen en Ctyristiania. En eindelijk heeft ook de bekende Havrelijn de vaart hervat. Voor een begin van het herstel van het verkeer is dit niet onbevredigend, doch er kan in deze richting nog wel wat meer gedaan worden, wat trou-. wens ook overwogen wordt. Brood van aardappel- en tarwemeel. De directeur der aardappelmeel fabriek te Huizum heeft een goed geslaagde proef genomen om brood te bakken van 50 pCt. aardappelmeel ei 50 pCt. tarwemeel. Opbrengst der Middelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) ovet de maand Juli 1914, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over het zelfde tijdvak van 1913, door het .departement van Financiën openbaar gemaakt. 1914:., (t '.'1913. Di». belast, i 6.1'22.748,— f6.481.49BM- Recht op den invoer - 1.316.017,— - 1.341*036,- Accijnzen- 5.890.232,5,518.795,- Waarb. en bel. der goud en zilv. wer ken. .- 39.266,-- 40.291,- Indir. bel. - 2.589.639,— - 2.785.222,- Domeinen. - 59.613,— 76.912, Posterijen- 1.603.731,— -1.552.270,- Rijksteleg. - 675.420,610.459,— Staats loterij - 93.055,9.055,— Akte voor Jacht en visscherij - 74.625,91.225,— Loodsgeld.- 333.041,-- 302.732,- Totaal f 18.797.391,— f 18.809.497,- De opbrengst over de eerste 7 maan den van 1914 bedroeg f 117.533.829.— tegen f 113.139.236.over de eerste 7 maanden van 1913. Panama-kanaal. De Amerikaansche legatie te 's-Gra* venhage deelt ons mede: Het Panama-kanaal zal voor handels verkeer met schepen, die niet meer behoeven dan 30 voet water, op en na 15 Augustus 1914, opengesteld worden. De officieele opening van het kanaal zal gelijk reeds is aangekondigd, plaats hebben, in de maand Maart 1915. Een afzonderlijke kennisgeving zal geschie den, wanneer een grooter waterdiepte dan 30 voet verzekerd is. Bedreiging en poging tot zelfmoord. Een te Velsen gedetacheeercf mili tair bedreigde Maandagavond, omdat hij tot provoost-straf was veroordeeld, den overste en poogde daarna zichzelf door een schot van het leven te be- rooven. Men wist dit te verhinderen, waarop de soldaat gevankelijk «per auto naar Haarlem werd overgebracht. Torenbrand te Streefkerk. De Kerkelyke Gourant schrijft: Het overlijden van den heer Fro- trein, aan wien de herbouw der kerk - was opgedragen, was ook voor de gemeente een groote teleurstelling. Vermoedelijk zal daardoor dit jaar nog geen begin gemaakt kunnen wor den met dit werk. Bovendien is de iom, uit assurantie verkregen, niet too groot als verwacht werd. Voor het kerkgebouw werd ontvangen f25.600, voor het orgel f 14.000, voor het meubilair f 4900, totaal f 44.500, behalve den toren. Er werd f 15.500 minder ontvangen, dan het geassu reerde bedrag. Het werk, ook het herstel van den toren, is nu opgedragen aan de heeren De Roos en Overemder te Rotterdam. Het doen zinken van de „Alcor". Met een extratrein, tien wagens lang, is gistermiddag omstreeks vier uur een gezelschap „gestrande" Amerika uen uit Duitschland aan het Centraal station alhier aangekomen. De mees ten gingen door naar Rotterdam, om van daar scheep te gaan naar de Ver- eenigde Staten. De reizigers droegen ffcrikjes met de „stars and stripes". Ook enkele Japanners bevonden zich ander de reizigers. Met denzelfden trein kwam mede de bemanning van het Nederlandsche stoomschip „Alcor", van VanNievelt, Ooudriaan's Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam. Dit schip, werd naar men weet, in de Russische haven Hangö door de Russen tot zinken ge bracht om de haven te versperren de haven zelve werd, naar men zich herinnert, eveneens door de Russen vernield. Kapitein H. Ebes van de „Alcor" vertelde aan het Hbld. het volgende: We waren den 26en Juli van Rotter- terd#m naar Kroonstad vertrokken met een lading van ruim 5000 ton steen kool. Den 31sten Juli merkten we, dat in do Finsche golf de vuurschepen waren verwijderd en dat de lichten uit waren. Daar we bekend waren met het vaarwater voeren we toch dp Ugglt ^n. 'sAvpnds om elf uur zagen .we vuurpeinen Jiet bleken een, paar Russische torpeaobootén te zyn die I 'niet gedoofde lichten voeren en waar van een een schot voor onzen boeg loste om ons te doen stoppen. Er werd naar onze nationaliteit gevraagd es toen werd ons gezegd, dat de vaart naar Kroonstad verboden was len dat we naér Hangö moesten gaan. Ik besloot daarheen koers te zetten, in er telegrafische orders van mijn reederij te vragen, 's Morgens om zes uur van den len Augustus kwamen we op de reede aan. Daar vandaan moesten we op last van dë Russen naat.de haven en toeh we in de haven lagen, kwam een officiër, vergezeld' van matrozen en soldaten, ons aan zeggen, dat we binnen een half uur het schip moesten verlaten. Met dyna miet lieten de Russen de „Alcor" zin ken en dienzelfden dag hebben ze ook hnn eigen haven geheel vernield. Kapitein Ebes kreeg van de Russen reisgeld voor zich en zijn bemanning. Bovendien werd hem een verklaring ter hand gesteld, dat de Russen zijn ■chip met de lading wederrechtelijk in beslag hadden genomen. Over Zweden keerden de opvarenden van de „Alcor" naar Nederland terug, waar ze na een reis van zestien dagen aankwamen verduistering is totaal o. a. in een groot gedeelte van Rusland. Vele astronomen waren daar reeds naar toe gegaan, om de totale eclips daar waar te nemen, maar daar komt nu natuur lyk niets van: in Rusland denkt men op het oogenblik wel aan andere dingen dan aan het wetenschappelijk zon-onderzoek, en de astronomische Kijkers «kan men ook uitstekend bij de Marine gebruiken. Eene totale zonsverduistering is belangrijk om verschillende dingen. Dan toch kan men de lichtende om geving van de zonneschijf uitstekend observeeren, men komt tot allerlei conclusies omtrent de corona, de portuberanzen, enz. Ook de meteo rologen interesseeren zich inmiddels levendig voor een totale zon-eclips. Merkwaardig zyn b.v. de lagere tem peraturen, die direct worden waarge nomen. Ook heeft een zon-elips in vloed op den barometer, op de wind richting, enz. Vele meteorologen nemen aan, dat door een zon-eclips zelfs onweders kunnen ontstaan. Door de totale zon-eclips blijkt duidelijk, hoe groot de invloed van de zon is. En tevens ziet men dan, dat er wel degelijk kosmische invloeden zijn. die op het weer inwerken, die wellicht het weer beheerschen. Maar zoo'n z.g. partieele zon-eclips behandelen de mannen van de We tenschap als quantitó nógligeable. Het kan hun niets schelqn. Ze kijken er wel naar, maar dat is ook alles. Het is voor hen een aardigheid, precies als voor den leek. Men observeere Vrijdag de gedeel telijk verduisterde zonneschijf door met roet zwart gemaakt glas. Een gewone kaars geeft een uitstekende walm. In de zon kijken is gevaarlijk. Laten we hopen, dat de lucht hel der is. lgk onmogelijk indien de verkoop zoo goed als stilstaat. Er zijn thans massa's menschen die geen cent meer kunnen uitgeven dan voor het noodzakelijkste tot levens onderhoud, maar er zijn er ook zeer veel die dit wel kunnen doen en op deze categorie doe ik een beroep. Het is echter beter werkeloosheid te helpen voorkomen dan later den werkelooze te moeten ondersteunen. Blijft Uwe chocolade, Uwe biscuits, Uwe sigaren enz. zooals U gewend is, koopen, doch verlang uitsluitend N e- derlandsche fabrikaten U steunt daarmede den Nederlandschen werk man en Uw eigen industrie. W. J. R. kleine\rerbetering is in den toestand gekomen^ doordat eenige exporthande laren botten hebben gecharterd voor Engeland en groote partijen tomaten daarheen hebben verzonden. Nu de Batavierlijn meerdere booten in de vaart heeft gebracht, kan ook de ver zending weer geregeld geschieden. Andere kooplieden hebben nu een groote bezending komkommers naar Duitschland gezonden. Na een reis van vijf dagen aan de grens moest over geladen worden is die te Berlijn aangekomen en tegen vrij goede prij zen verkocht. BRUSSEL, 20 Augs. Baron Rotschild heeft tra. 50.000 geschonken aan het Fran-* eche Roode Kruis, MARKTBERICHTEN. van spoedig tot nor- den handel en voor parti- ••Kor gebruik. GOUDA, 20 Augnstus. N^j Kon. Besluit van 21 Juli j.l. is den heer M. Westrienen, leeraar 4e R. H. B. S. alhier, een pen- *1 verleend van f 1400.— per jaar. Ly°°r het examen Fransch M. O. ®de gisteren te 's-Gravenhage L. Brouwer, alhier. De zonsverduistering, 'gen (Vrijdag) zal tusschen 11.25 18 een gedeeltelyke zonsverduis- S zijn waar te nemen. Die zons- Boottocht voor de Militairen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Directie van de „N. V. Reederij de IJsel" voorloopig des Zondagsnamiddags een der groote salonbooten dier Reed pry beschikbaar te stellen voor de militairen, teneinde hén, bij gedeelten een boottocht op den IJsel te kunnen aanbieden. Niet onwaarschynlijk is het dat ook de Militaire Kapel zich aan boord van de IJselboot zal bevinden. Zonden er onder Gonda's ingezete nen ook zyn die iets zouden willen afstaan, om de soldaten op deze boot tochten een genoegen te doen lioskoop. Tijdens den oorlog van 1870 had men nog geen verband watten. De leerlingen der Openbare School alhier kregen op school vier kante lapjes linnen van 2 d.M. iu 't vierkant om die uit te pluizen tot pluksel en tot lapjes met ruitjes. Toen er genoeg ^as, werd in het hotel „Wapen" van Boskoop een tonstelling er van gehouden, alvorens het op te zenden naar het Roode Kruis. Waddinxveen. Tot tijdelijk onder wijzer aan school D. is benoemd de heer C. M. Plomp, alhier. Schoonhoven. Voor het examen Fransch m. o. akte A slaagde gisteren te 's Gravenhage Mej. J. Teyinck alhier. Bij de Remonstrantsch Gerefor meerde Gemeente alhier is tot predi kant beroepen Dr. R. Miedema, alhier die het beroep heeft aangenomen. Ouderkerk ajd. IJsel. Voor hot beroep naar de Gereformeerde Ge meente alhier is door Ds. D. van Lom te Kondekerke bedankt. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Te veel zuinigheid schaadt 1 Ter ondersteuning van hen die door den oorlog armlastig zullen worden zyn op tal van plaatsen z.g. steun- comité's opgericht. Dit nn is ten zeerste te prijzen en ieder die het zijne bij draagt helpt veel leed verzachten. Het komt my echter voor dat in een andere richting te veel wordt gedaan, of laat ik beter zeggen te veel onge daan bly ft. Er wordt te veel bezuinigd. My zyn personen bekend die voor wekelijksche bijdragen van 5 en meer gulden geteekend hebben maar die het icoopen van sigaren, chocolade, bis cuits, parfumerie etc. als een over bodige luxe beschouwen; zy schynen over het hoofd te zien dat honderd tallen werklieden in fabrieken dezer branches hun brood verdiepen. De meeste genotmiddelenfabrieken bestaan grootendeels van export, welke nn zoo goed als opgehouden heeft; de afzet moet dos in het binnenland gevonden worden om tenminste een deel van het werkvolk aan den gang te kunnen'houden dit wordt natuur- Vervoer van buskruit enz. vroeger en nu. Zou het nog onder den indruk van het Leidache kruitschip geweest zijn, dat 30 a 40 jaar geleden de uiterste voorzichtigheid betraoht werd bij het vervoer van buskruit van en naar de Wierickerschans? De tjalkjes met kruit geladen voerden in den mast een witte vlag met „buskruit" in duidelijke let- Iers en achterop een roode vlag. Tot geleiders waren steeds aan boord een sergeant en soldaat van de ves tingartillerie. By het begin van de kom eener gemeente ging die soldaat eerst naar het gemeentehuis en kwam met den dorpsveldwachter terug om loopende op het Jaagpad de schuit samen te begeleiden. De enkele stoomboot, die voorbijvoer, moest stoppen. De schippers mochten aan boord geen vuur hebben en zoo blevqn zij hier en daar buiten het dorp bij een boerderij liggen, waar zij permissie kregen om wat eten te koken. Van al die formaliteiten ziet men nu niets meer, schepen met witte vlag en roode vlag schijnen er niet meer te varen. De vraag rijst dus op, of de spring middelen nu niet meer te water ver voerd worden, of van dien aard zijn, dat er geen brandgevaar meer bij is. Over 't algemeen was men 40 jaar geleden voorzichtiger, misschien al té hang. Schrijver dezes herinnert zich zeer goed, dat aan de aschschuren buiten de kom der gemeenten het verbod stond om te passeereö met een bran dende sigaar, of een pyp zonder dopje. Waarschijnlijk achten de deskundi gen de voorzorgen by het vervoer van springstoffen even weinig noodig als wij de dopjes op de pijpen bij een aschschuor. H. Postkantoor te Gpnda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de Ie helft der maand Aug. niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van bestemming. Binnenland. Brieven. Dekker, M. A'dam. Apmrica, J. Zwart, P. den Haag. No. 34282 Huis v. Bewaring R'dam. 1 Zonder AdreB. Briefkaarten. Goosen, Gebr. Zwolle. Hendriks, H. R'dam. Koster D. A'dam. Tuit Spon, Mev. den Haag» Stijnhout, J. Boxtel. Treuwen, T. R'dam. de Vries, Rinke Zwolle, n v. Werkhoven, B. M. A'dam. ter Wiel, G. Gouda. 7 Zonder adres. Buitenland. Brieven. Westra, J. Montana U.S.A. Briefkaarten. Brunting, Fran. A. Bad Kreuznach. van Tol, Miss B. Brikhause England. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Buitenland. Brieven Briefkaarten. Gouda, ao Aug. 1914. GRANENTengevolge het voldoende aanbod van het nieuwe gewas, begint de handel in de binnenlandsche granen weer normaal te worden. Tarwe: Zeeuwsche 11. o 4 ra.— mindere dito 9.a5 4 10.-. Afwij kende 8.50 4 9.—. Polder 8.35 4 8-75- Rogge Zeeuwsche 9.— 4 P°»d« 7— 4 7 25. Buiten- landsche per 70 kilo 7.75 a 8 ze (.erstWinter 6 50 a 6 75. Zomer 6.25 i 6.50 Chevalier 7.254/ 7.75, Buttenl. voergerat per 65 kilo 5,7 s a 6.25. Haver per H.L. 5.25 i 6.25 Per 100 kilo 10.. - 4/12-. Hennep zaad: Buitenlandsche per 50 Kilo /6.7s 4 7 75. Kanariezaad f 24.— 4 2$. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 13 4 14.—. Koolzaad 11.50 4 ra.50 per HL. Erwten Kookerwten 4 Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 8 50 4/8.75 Boonenbruine boonen 20.- 4 22.—. witte boonen 4 Paardenboonen 14 Duivenboonen 4 Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 10.— 4 Kleine ronde 0.— 4 f 9-50- Veemarkt. Melkvee geen aanvoer. Vette varkens, aed, aanvoer, handel traag, 20 d 22'/» ct. per half K.ti. Biggen voor Engeland, redel aanvoer, handel matig, 154 17 ct. per half K.G. Magere Biggen, weinig aanvoer, handel sJecht 4 per week. Vette Schapen, geen aanvoer, handel 4 Zuiglam meren, ^een aanvppr. Handel Nuchtere Kalveren, redel. «artvoel, hén- del vrijwel, 8.— 4 16,—. Graskalveren, geen aanvoor, a Fokkalveren 4 Eieren ruime aanvoer, handel vrijwel, per 100 stuks, 4,— tot 5 Kaas, aangevoerd 82 partijen, handel vrijwel. ie kwal. 25.— 4 27.50. 2de kwal ao.A 24 Zwaardere 28.— 4 Noordhollandsche a - Boter veel aanvoer. Handel matig. Goeboter 1.35 4 t.40. Weiboter 1.25 4 t 30. 'I De opmarsch. MECHlvLi'.N, 20 Augs. Hedennacht is Mechelen door do Belgische troepen ont ruimd. De troepen trokken zich terug achter de eerste fortenlinie van Antwerpen. Tal van gezinnen zijn naar Brussel en elders gevlucht. De Duitschers hebben het tramstation Rijmenam verwoest. NAMEN, 20 Augs. De groote wegen bij Namen zijn met barricaden bezet, die op een afstand van 1 K.M. onderiing zijn aangebracht. Deze barricaden worden door Belgische soldaten bewaakt. liet werpen van bommen uit Duitsche vliegtoestellen, die boven Namen kruisen, schijnt weinig uitwerking te hebben. LEUVEN, 20 Augs. Leuven is gister morgen door de troepen en de bevolking ontruimd. Velen zijn naar Brussel go- vlucht of hebben de wijk naar Nederland De generale staf heeft Leuven verlaten en is naar Antwerpen verlegd. Duitsch vlieger geland. OOSTBURG, 20 Augs. Hedenmorgen is nabij deze gemeente een Duitsch officier met vliegtoestel geland. Hij word door grenswacht ontwapend. De vlieger, die uit België kwam, was genoodzaakt te landen, daar zijn toestel door geweer- echoten was getroffen. BRUSSEL, 19 Augs. Tc Budingen is Graaf d'Ursel in een loopgraaf door een kogel getroffen (m gedood. Het Belgische leger op Antwerpen teruggetrokken. ANTWERPEN, 20 Augs. Hedennacht te 1 uur is er een Kabinetsraad gehouden, welke bijgewoond werd door de ministers van Staat. Een proclamatie is aangeplakt dat het Belgische leger Dinsdag in de stelling do Belgische zijde verscheidene dagen dapper I en met goed gevolg heeft verdedigd. Door een aanzienlijk grootere Duitsche krijgsmacht aangevallen heeft de opperbe velhebber, nadat oen moorddadig gevecht was geleverd, besloten, het hoofdkwartier over te brengen naar Mechelen en vervol gens naar Antwerpen en het veldleger te doen terugtrekken op de stelling van Ant werpen. Proclamatie te Brussel. ANTWERPEN, 2Q Aug. De bur gemeester van Brussel heeft een pro clamatie doen aanplakken, waarin do bevolking van Brussel tot kalmte wordt aangemaand bij het binnentrekken der Duitsche troepen. Uitwijzing van correspondenten. ANTWERPEN, 20 Augs. Op order van den Minister van Oorlog moeten alle cor respondenten, ook die van bevriende na ties, het land verlaten. Nederlanders wor den aangeraden niet te Antwerpen te blij ven daar de poorten der stad zullen wor den gesloten. Paus Pius X f. Paus Pius X is in den afgeloopen nacht, naar een telegram nit Rome meldt, te half twee, na een korte doch ernstige ziekte, overleden. j De bulletins welke gisteren door 's Pausen lijfartsen werden uitgegeven, gaven blijk dat de toestand verergerde en stervensgevaar optrad, waarna hedennacht het doodsbericht volgdo. Paus Pius X Joseph Melchior Sarto) werd geboren 2 Juni 1835 te Riese in de provincie Treviso (Italië) uit een voudige ouders. Na in 1858 tot priester to zijn gewijd en tot kapelaan te zijn benoemd te Tombolo, werd de thans overleden Paus in 1867 benoemd tot de waardigheid van pastoor te Salzano, in 1875 tot domheer tq Trëviso', ih 1884 tot bisschop van kantua, in 1893'tot patriarch van Venetië en kardinaal, M*irna het oonclavi den patriarch op 4 Aug. 1903 tot Paus koos. Paus Pius X heeft ia de jarea dal hij te Rome zetelde, vaak van zich doen spreken, niet hut luinst in de latere ja ren v$a zijn leven. Uit het leven van Paus Pius X wordt ons het volgende medegedeeld: Ais paus drong bij afkoorig van uit den tijd zijnd ceremonieel aan op vereen voudiging der pauselijke huishouding nu In het bestuur (zoo in do congregatie der Breven en der Aflaten); eveuzoo op zui vering en versterking vanhet godsdien stig levenvooral ook In Home pu fÜlië door toezicht eü fcrondig fcbligicus 'ódder- richt aan liet volk (Encycliek van 15 P April UKXi) evenals hij overal met besliste gestrengheid op uitroeiing van ïnisstan- I den bij clerus en volk optrad. Door een motu-proprlo van 22 Nov. 1903 regelden hij een hervorming van hut kerkgezang, van 19 Maart 1904 een oodi- ficatie van hot kauonieko recht van 2 April 1904 do uitgave van liturgische boeken. Het jubiió van Gregorius do. Groote werd door den Paus gevierd door de Encycliek van 12 Maart 1904. Ten op zichte van het Bijbolvraagstuk trof de Paus herhaaldelijk maatregelen. De verhouding tot Italië heeft aan span ning verloren, al hebben de verschillend»! vermaningen aan de Italiaansche katho lieken (motu proprio van 18 Dec. 1903 Encycliek van 11 Juni 1905 enz.), dia 1 geen principieel verbod tot deelname aan het politiek loven inhouden, tot een tast baar gevolg en tot een vereenlging der verschillende richtingen nog nlft gevoerd. De reeds onder Leo XIII/ begonnen breuk met Frankrijk is doo/de schei- dingswet van 1905 een feit geworden. Te gen die wet is door den Paus plechtig geprotesteerd (Allocutie van 15 Dec. 1905T en hij bezette ook de talrijke vacante bis schopzetels, (1906). Zooala reeds is medegedeeld zal do nieuwe Paus-keuze ecnig bezwaar ont moeten, daar de kardinalen, in deze oor logstijd, moeilijk naar Rome kunnen ko- Groentenexport. Men schrijft ons uit het Westland: Waren in den laatsten tyd de pry- zen der groentesoorten in 't algemeen al zeer Taag, voor tomaten en kom kommers was ongeveer niets meer te krijgen, zoodat men ze voor de var kens of op den mesthoop wierp. Een j Onderhandelingen met Italië en an dere landen. PARIJS, 20 Augs. Volgens de Temps worden onderhandelingen gevoerd tus schen Londen, Parijs en St. Petersburg eenerzijds en Italië anderzijds. Aan den anderen kant zijn onderhan delingen gaande tusschen Griekenland en Turkijë met de regeering te Bukarest. Telegrafisch verkeer verbroken. AMSTERDAM, 20 Augs. Het telegra fisch verkeer met Brussel is verbroken. BRUSSEL, 20 Augs. Het treinenver- keer van Brussel met Leuven is gestaakt. I van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.4 te Boda,laagste stand 762.3 te Peripngan. Verwachting tot den volgenden dagi. Zwakke tot matige wind nit noor delijke tot oostelijke richtingen, half bewolkt, waarschijnlijk droog woer overdag iets warmer. GEBOREN18 Aug. Baukje, ouders M. J. Binnendijk en B. Kleefstra GEHUWD: 19 Aug. B. A vpn Noort on II. A. Bennis. OVERLEDEN18 Aug. K. Anker 53 j. 20. C. H. Sanders, geh. met J. W. van der Valk, 37 j.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2