ita. a 3in.3a.exa land De mobilisatie voor vrouwen. GemengdeBerichten. De Drukkerij Markt 31 alle drukwerken Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht. ETnanciëele hêrichteu. BrRGERLLJKE STAND. 'Wm omdat twee harer kinderen onvindbaar waren. Deze vrouw was van Tierlemont gekomen, het dorpje dat gansch ver woest is. Verdwaasd keek de vronw naar eene Duitsche vliegmachine, die over Leaven vloog en zij schrok niet terug, bevreesd voor een vallende bom, niettegenstaande zij iets bazelde van bommen die de Duitschers boven Diest hadden uitgeworpen. Een der soldaten vertelde ons dat men van Leuven uit 's morgens te vier uur te vergeefs op denzelfden vlieger geschoten had. Wat heeft men met dat terugtrekken der Belgen voor? Men zegt dat de Koning zijne schoone steden voor ver nieling wil behoeden en de Duitschers rustig zal laten doortrekken om in Antwerpen hen af te wachten. Op den terugweg Werd onze aan dacht nog getrokken door een klein aantal soldaten te Winsel gelegen, doch hun aantal was te gering om te kunnen aannemen dat men deze in het vuur zal brengen. Geruischloos vloog het handigo kleine karretje van een Engelsch col lega over den weg, terug naar Brussel, Ik schaamde mij zoo bruut 't zijn weg zocht terug naar Brussel, dwars langs die zich met moeite voortbewegende massa's vluchtelingen. Toen bracht de Engelschman de goede stemming er weer even in door een Leuvensche schipper op den weg aan te klampen, hem in zijn wagentje te nemen en zoo goed en kwaad als 'tging een gesprek met den man wiens kleeding den Brit zoo zeer imponeerde, te voeren. Het bleek dat de schipper door het kanongebulder en het voorbijtrekken dor vluchtelingen bevreesd geworden, zijn schuit in den steek had gelaten en hals over kop naar Brussel was gevlucht. Het verhaal van den schipper komt zeer getrouw overeon mot hetgeen wij zelf zagen en hoorden, zoodat de lezer omtrent de feiten voor Leuven voor gevallen volkomen zekerheid kan heb ben. Wij zetten den schipper aan het Noorderstation te Brussel af, welke stad Woensdagavond vonden ten prooi aan groote opwinding, .O. -r.T' Etc Uonta'ttd la 1 Bus s e 1! Kon uien lot voor enkele dagen ver klaren, dat de bevolking haar kalmte had herkregen en met waardiglfcid afwachtte do dingen die komen zouden of zoo ais een Parijsch blad schreef, dat de Bel- geu rustig den grootcn slag afwachtten, sinds Donderdagmorgen is die stem ming volkomen omgeslagen. De opwin ding steeg, juist uitgedrukt, bij hot bin nenkomen van elke nieuwe trein. De menschen, die van de statie kwamen wis ten u de afgrijselijkste verhalen te doen van de toestanden, waarin de ontzaglijk en»- massa's vluchtelingen uit dó- -dorpen en uit Lpuvep ytyktjejdcn, jjf, yktdhtelin gen Geriefden de Urüsselaarb wter/dat de Duitsche troepen naar Brussel oprukten, de mare ging weldra do boulevarts over „van mond tot mond" want de kranten zwijgen, in de cafó's en estamlnojs ver drong men zich om plattegronden en kaar ten, en tegen den middag was men 't er ovor eens, dat de Duitschers op slechts enkele tientallen kilometers van de stad stonden, 't Bericht, dat de vliegers het kas teel van de Koning van Laeken hadden verkend, deed wat uien noemt de deur dicht. De Brussolaars waren ten prooi aan de grootste opwinding. Men lachte niet meer om het smakelijk commentaar met Franschon geest opgediend, op het verhaal van oen Duitschen krijgsgevan gen graaf Flotow von Bulow, die zich lichtelijk vorwondord zou hebben over het weinige comfort hetwelk de Belgische krijgsgevangenschap bood, terwijl don graaf de Belgische gastvrijheid tijdens het laatste concours hippique zoo aan genaam had getroffon. Waar bleef zijn koude kip en do champagne?" En mot smaak vertelde het blad dan verder hoe men den graaf er aan herin nerd had, dat hij zich In een openbare instelling bevond, dat het voedsel uit stekend van kwaliteit was bevonden en dat, indien het hem niet beviel de gevan genis van St. Qillcs voor hom openstond. Men moet den Brussolaar kennen om te kunnen beseffen, welk een genot hom zulk een entre-filet schenkt. Nimmer zal ik trouwens vergeten de vriendelijke grijns welke zich op hot gelaat van een Brusselschen gendarme vertoonde, toen hij met de bewaking van een viertal Duit sche spionnen belast, pal voor de ellen delingen, die met as-grauw gelaat on ver trokken gelaatstrekken het vonnis van den krijgsraad wachtten, ging staan en met de moest sierlijke beweging op nauwge zette wijze het leggen van don strop de monstreerde. Dat was in de dagen van de jacht op de Duitschers. Inmiddels was de kalmte teruggekeerd, doch de schan dalen in Visé hebben het volk thans meer geprikkeld dan men vermoed. In hun overspannen brein hebben zich voorstellingen van do gruwzaamste niet nader te omschrijven wreedheden vast gelegd en zij vertellen 't nu met oen over tuiging, dat ge bevreesd wordt hun te verklaren, dat zulke beestachtigheden niet begaan kunnen zijn. Ik heb meisjes en jong? vrouwen ge sproken die mij met trots^ hun kaart van het Roode Kruis lieten zien en mij onder den indruk brachten van zooveel vuur en geestdrift voor de goede zaak, zooveel liefde en toewijding voor hun lijdende iwdemenschen, doch na een oogenbiik van zwijgen, schokte uit het opgekropte ge moed. „Weet u wat de vrouwen van Her stal gedaan hebben? Weet gij hoe zij heb ben mede geholpen? Zij gooten ketels en pannen vol Jieete olie en gloeiend vet op de honden uit! O, had ik mede kunnen doen!!!" Ik antwoordde niet, ontsteld over de vordering welke de epidemie van de oorlogspest zoo snel had gemaakt. Ang stig stelde ik mij eerst de vraag of bot singen bij de komst der Duitschers wel voorkomen zouden kunnen worden. De strenge censuur op de bladen, waardoor gansche stukken op het laatste oogen biik uit den opgemaakten vorm op bevel van de militaire overheid moeten worden gestoken, hebben ons een staalkaart van de meest vreemdsoortige nieuwsbladen be zorgd. Twee opmerkingen dienen daar aan te worden vastgeknoopt. Ten eerste dat men thans beter en gemakkelijker dan ooit de slecht geredigeerde couranten herkend, want juist deze nemen in wetendheid of onnadenkendheid de meeste ougewenschte artikelen op en vertoonen het grootst aantal van die malle witte plekken, en de tweede opmerking is dat ik mij er van overtuigd houd, dat die witte plekken allerongunstigst op de stemming der bevolking werken. Zij zijn het tooneelscherm waarachter de fantai- sie van de overprikkelde toeschouwers zich allerlei overdreven voorstellingen vormt, zij brengen den lezer in een hoogst ongezonde toestand van onzekerheid, en streven dus hun doel voor een goed deel voorbij. De bevolking is geënerveerd. In deze oogenblikken wenden zich de gedach ten van eiken Brusselaar van eiken Belg naar het Zuiden vol hoop naar de Fran- sche broeders. De officioele verklaring van de regee ring nopens den toestand Donderdag avond te 6 uur verschenen, heeft in zoo verre den hartewensch der Belgen voor bevredigd, dat zij uit die proclamatie te weten kwamen, dat er thans geen kwestie meer van is, dat de Belgen alleen strijden, dat het hoofddoel waarlijk niet meer is het dekken van dit of dat gedeelte van de stad, dat dit laatste slechts van on dergeschikt belang is geworden. De eerste taak van bet Belgische le ger, dat van tijd winnen, is afgeloopcn. Vijftien dagen lopg Rehtym de Belgffljitfol Duitschqrs opgehouden, en thans,- ziil men te zamen piet do Fransch-tEa- 'gelbché Vrictiden den grooten slag leve ren. Het geduldig wachten op nieuws van de Franschon is beloond, dë regeering heeft het medegedeeljl, de Franschen zul len eerst thans eops toonen wat zij kun nen en het Belgische leger zal ter vrij waring der onafhankelijkheid, kunnen voortgaan oen doeltreffende hulp te' ver- loenen In het vervolg van de krijgsver richtingen aan do legers der waarborgende mogendheden. En dan eindigt de rogeoring met de stellige vorzekering dat de ver dediging der sterke btclling Namen ver zekerd is,: en Namen beheeracht weerden doortocht op de Maas. 1 De regeeripg h*d gjQ?n gelukkiger pror clamatle kunnen kiezen. Haar kort, za kelijk .en openhartig woord Heeft de be volking in hoogo mate haar kalmte doen herkrijgen. De Duitschers in België. ANTWERPEN (officieel). Gisteren hebben verschillende Belgische deta chementen slag geleverd met vijande lijke cavalerie-afdeelingen. Deze ge vechten hebben op verschillende plaatsen plaats gehad met het resul taat dat de vijandelijke ruiters overal teruggedreven werden. Gevangen ge nomen Duitsche gewonden zullen naar de militaire hospitalen worden ver voerd. De toestand bljjft voor de stelling Antwerpen uitstekend. De Belgische banken te Brussel hebben besloten aan de patroons voor- loopig de noodige sommen te ver strekken, waardoor deze in staat zijn om huflne nog aan den arbeid zijnde daglooners te kunnen betalen. ANTWERPEN. De commissie die zich uit de Hollanders heeft gevormd, heeft als eerste storting een bedrag van 1000 francs voor de hulp behoevende Belgen geschonken. Ook werden lijnwaden, matrassen, mond voorraad enz. door deze commissie beschikbaar gesteld. Van de Limburgsche grens. Men meldt uit Maastricht aan de N. R. Ct. d.d. 19 Augustus: Nog schgnt de maat niet vol. Heden morgen waren het weer vluchtelingen uit het naburige dorpje Canne en het veraf gelegen stadje Tongeren, die bij honderden de stad binnentrokken. Men heeft reeds gelezen, welk droevig tooneel zich in de woning van den burgemeester van Canne. den heer Postwiok, had afgespeeld. En dat den menschen de schrik om 'thart sloeg! Wie zal 't hun kwalijk nemen. Vrou wen uit Tongeren verzekerden mij, onder tranen, dat men hen wegge jaagd had en dat ze, gevolgd door Duitsche soldaten met de bajonnetten vooruit, gedurende 2 uur hebben moe ten loopen met de handen in de hoogte, tot dicht brj de Nederlandsche grens. Ongeveer 700 hebben om 12 uur op de groote speelplaats van de Rijks kweekschool gemiddagmaald, In min der dan een half uur tijd waren allen verzadigd, dagk de zorg van al de dames en heeren, die hunne mede werking verleenden. Frankrijk en Duitschland. PARIJS. Uit Milaan wordt aan de „Petit Parisien" geseind, dat de suc cessen der Franschen tot buitengewoon enthousiaste betoogingen voor Frank rijk te Milaan hebben aanleiding gegeven. In den Elzas. PARIJS (officieel). In den Boven- Elzas blijft de voorwaartsche beweging der Franschen aanhouden.- De Fran schen bereikten Morhange en Delme in Lotharingen en bezetten eveneens Chateau Salins en Dieuze. De stelsel matig uitgevoerde opmarsch der Fran schen welke eenigszins vertraagd wordt door het optreden der vijand, wordt krachtig voortgezet. De daden van wreedheden door de Duitschers hou den niet op. De Duitsche soldaten hebben b.v. in een dorp in den Elzas een gevangengenomen cavalerist in tegenwoordigheid van de geheele be volking geworgd. Aan de Fransch-Duitsche grens. PARIJS, 20 Augustus. De Fran schon hebben Mühlhausen heroverd. PARIJS, 20 Augustus. (Part. N. R. Ct.) Een officieele mededeeling van hedennacht zegt dat de Fransche troepen een schitterend succes hebben behaald tusschen Altkirch en MühF- hausen. De Duitschers trekken zich terug op den Rijn. Er zijn tal van krijgsgevangenen gemaakt, 24 kanon nen zijn genomen. In Lotharingen was de dag minder gelukkig dan de voorafgaande dagen. Duitsche troopen hebben daar een heftigen tegenaanval ondernomen. Thans hebben de Franschen zich sterk verschanst aan de 8eille en het Mqrne- Rijn-kanaal. - -• 7 br: BERLIJN. De Duitsche cavalerie heeft 'de vijfde Fransche cavalerie devisie met zware verliezen bij Per- woz ten noorden van Namen terug- BERLIJN. De Beiersche en Baden- sehe troepen hebben bij Weiier, vijftien kilometer ten noordwesten van Schlet- stadt, een overwinning behaald op de 55ste Fransche infanterie-brigade, welke mpt zware verliezen over de Vogezen teruggeworpen wet-d. Zonder dat de sluier die de opitfarsch 'der Duitsohe troepèn bedekfy» bèhoëft 'Op gelicht te worden, kan ïfiëdégedëëld worden dat de Duitsche operaties in gunBtigen zin vorderen. - Japan en Duitschland. BERLIJN. Betreffende het ulti|- matum van Japan wordt medegedeeld dat men van ambtelijke zjjde thans de yolgende verklaring geeftWan neer het bericht bevestigd wordt dat Japan de hand wil leggen op onze bloeiende bezitting Kiautschau dan zal ons dat even weinig afschrikken als het ingrijpen van Engeland in Togo en Duitsch Zuid-West-Afrika; het zal slechts een nieuwe streek van Enge land zijn die, hbe pijnlijk zij ook op zich zelf is, goen invloed zal hebben op het innerlgk van den strijd. De beslissing waarvan alles afhangt zal in Europa vallen, omdat zich daar de gezamenlijke strijdmachten bevinden. De aanspraak van Japan op Kiaut- schuu zal Duitschland moeten weigeren en als het daardoor schade lijdt zal het zich op andere wijze genoegdoe ning verschaffen. De Duitsche pers neemt het bericht van het ultimatum rustig op en toont aan dat Duitschland onmogelijk op den eisch van Japan kan ingaan. Van Engelsche zijde. Van officieele Engelsche zijde wordt het volgende overzicht verstrekt van den toestand ter zee. Sinds de oorlogsverklaring heeft de vloot zorg gedragen voor de veiligheid van het expeditie-leger, dat op 18 Aug. zijn ontscheping in Frankrijk voltooid heeft, een ontscheping welke in vol maakte orde en zonder eenig ongeval plaats had. Het werk van de vloot in de Atlan tische Qceaan en elders, ter beveiliging van de handelswegen, wordt het best feïllustreerd door het feit, dat aan ■loyd's bureau gisteren de oorlogs risico-verzekeringspremie daalde tot 40 shilling per 100 ton, voor bijna elke reis van Britsche schepen, terwijl de premie om vrachten te verzekeren van kooren die betaald wordt door stoomschepen van de Vereenigde Sta ten naar een Britsche haven, 30 shil lings per 100 ton is. De Duitsche vloot buiten de Oostzee is gedwongen in de havens te blgven. De Engelsche handel is bijna nor maal. De Duitsche zeehandel is verlamd. Het eenige ongeval is het verlieq van den lichten kruiser „Amphion", die op een mijn stootte, na de Duitsche mijnenlegger „Konigin Louise" te heb ben doen zinken. Een Duitsche onderzeeboot is in de Noordzee tot zinken gebracht. De militaire toestand is als volgt De Duitsche troepen hebben op 't oogenbiik het terreinbezet gelegen tusschen het Noorden van Bazel over Luik tot een punt oostwaarts van Antwerpen en dicht bij de Hollandsche grens. Het hoofdpunt in de operatiën was tot dusver de vertraging welke is te weeggebracht in de voorgenomen aan vallende beweging der Duitschers aan de overzijde van de Maas, tengevolge van de verdediging van Luik, waar de forten nog ongeschonden zijn. Dit heeft de ordelijke mobilisatie en con centratie van het Fransche leger en bet Engelsche expeditieleger mogelijk gemaakt. Duitsche troepen zijn nu de Maas overgetrokken, zoowel boven als beneden Luik en winnen langza merhand in westelijke richting eenig terrein, maar hun vooruitgeschoven cavalerie is voortdurend door de Bel gen tegengehouden. In het zuiden, waar de Duitsche legers blijkbaar verdedigend moeten optreden, rukken de Franschen voor waarts over een lange linie in Elzas en Lotharingen, waarvan zij thans een groot gedeelte bezetten, nadat ze in verscheidene gevechten de vijandelijke troepen hebben teruggedreven. Als Duitschland wint en ajs Duitsch land verliest. In Nash's Nagazine heeft Hilaire Belloc voorspellingen gedaan voor de beide mogelnkheden dat Duitschland ttëzêri ootlog winf en firi® 'fc hem ver- De schrijver acht het; ónWékrsdhijii- lijk dfit Duitöchldrfd ingeval het de zege behaalt, zichzelf zal bezwaren met meer Europeesch grondgebied. Wel zal het de kleine naties om zich heen als ondergeschikte en bondgenootschappe lijke staten beschoüwen, in 't bizondor Nederland en België. Dezelfde houding zal het vermoedelijk aannemen tegen over Zitserland. Frankrijk zou het bij verdrag dwingen al zijn vestingen te ontmantelen. Het zou vports dit land zeer vernederend# handelsvoorwaarden yooEflehriffiëflbif hét een groote blij vende oorlogsschatting- opleggpn. In heel West-Europa zou het alle nieuwe 'ttapêhiilgfèfr ''Vërbiedëni *'t Is meer waarschijnlijk dat het de havens en scheepswerven der Noordzee voor eigen doeleinden zou gebruiken dan dat het zou pogen ze rechtstreeks te beheerschen. Mogelijk zou het (maar 't ware on /erstandig) de Fransch- Belgische grens meer naar 't Zuiden willen verleggen, teneinde een kleinen afhankelijken bondgenoot te verkrij gen, die over de havens van 't Nauw van Calais beschikt. Zeker zou het naar alle kanten koloniaal bezit nemen, en wel in 't bizonder de Afrikaansche bezittingen van Frankrijk. Op zijn Oostelijke grens zou Duitschland's taak moeilijker zijn, want 't is niet doenlijk Rusland zóó te verslaan dat het hul peloos wordt. Men kan aannemen dat Duitschland in samenwerking met Oostenrijk een kwasi-onafhankelijke linie van staten zou trachten te vor men, waardoor Rusland van Europa wordt afgesneden. Indien Duitschland de nederlaag lijdt op 't Westelijk oorlogsterrein, zal het snel worden verslagen en eens voor-al. Indien de Duitschers het af leggen op de Maaslinie en terugge drongen worden achter den Rijn of gevaar loopen te worden ingesloten, zal de oorlog over enkele weken zijn gewonnen door deWestelijke mogend heden, en dan zal hij uit zijn. Want 't is düidelijk, dat er niets zou zijn uit te richten tegen de macht van Rusland door Duitsche volkeren, aan wier hoofdmacht een dergelijke neder laag was toegebracht, 't Is niet on waarschijnlijk dat in dit gevel de oor log spoedig ten einde zon zijn. Dit wil zeggen, dat Rusland den veldtocht niet zou doorzetten, doch tevreden zon zijn met de resultaten, die het zonder te vechten zou kannen verkrijgen. Wel zon het er even hard als Frankrijk naar streven de Dnjtsche staten te ontwapenen en meewerken aan een algemeene beperking van de bewape ning. Voorts zon Rusland al wat niet Duitsch, maar Slavisch en Poolsch is, aan de Oostgrenzen van Duitschland, overnemen. Met zijn bondgenooten zon Rusland samenwerken om het Kanaal van Kiel in handen van Denemarken te stellen en om een oorlogsschatting enz. te bepalen. Doch Rusland zon niet op groote schaal gaan annexeener. Frankrijk zoomin als Engeland zouden Rusland te Konstantinopel willen zien. Rnsland zon trouwens tevreden zijn met een gewaarborgde overmacht in 't heele Oosten en Zuiden van Euro pa en met een Oostzee, bevrijd van Duitsche oontröle. Waarschijnlijk zou- den er ook verdragen worden gesloten waarbij de versterking van het Noord- Oostzee-kanaal wordt vérboden. Tot zoover Belloc, 't Meest opmer kelijk is zeker wel wat deze Engelsche schrijver aan Engeland's bondgenoot Rusland toedenkt, zoo zegt de N. R. Crt. waaraan wij het bovenstaande ontleenen. te zijn, zonder om te Niet alleen de militie en de land weer zijn thans gemobiliseerd, het heele volk is als het ware in beweging gebracht, m. a. w. gemobiliseerd. Waar men nog voor kort kalme rast kende heerscht nu bedrijvige opgewonden heid. De halve vrouwenw. reld is in rep en roer gebracht. Wat dames al niet prakkizeeren, omdat ze iets doen willen, op een andere wijze de solda ten te willen steunen of hen hun plicht vergemakkelijken! Er is een ware manie uitgebroken om toch vooral sokken te breien, degelijke, zware sokken. Ik kan er niets aan doen, maar keusch, al die ijver ontlokt mij een glimlach, en erger nog het wekt vaak mjjn-verontwaardiging op. Niet, dat ifc aan de ernst twijfel, waarmee de/vrouwen van het Roode Kruis zich aan haar taak wijden, niet dat ik den draak zou willen steken met het be- sluit van onze Nederlandsche vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht hoe wel ik het met haar motieven niet gehoel eens ben neen, de bedoe lingen zijn heel goed en heerlijk ge meend. Doch men is niet altijd vèr- standig. Wat jk hier voor staaltjes aanhaal zijn feiten. Een naar schatting, J2- jarig meisje, aan de kleeding als pad- vindster herkenbaar, zag ik dez r dagen een handkar voortduwen; de kar was leeg en of dé afstand, die het kind er mee had af te leggen, lang was, zou ik niet kunnen zeggen. Maar toch vraag ik U, hoe gevaarlijk ianoo iets niet, en dat op de Amsterdamtóte Koningsplein, waar tram's rijden, anto's voorbij snorren, fietsers op het gladde asfalt een flinke vaart nomen, enz. 'k Moet U eerlijk zeggen, dat ik zooiets onverantwoordelijk vond. Afgo den nog van diet feit, dat er honderden >verk,Qloogen jpppep» wier taak derge lijk iWérk is,, en di«e nö .ernstige con currentie ondervinden. Eén dérgeHjk afkeurend oordeel heb ik uitgesproken over den daad Van twee jongedames uit een Noord-Hollandsche provincie stad, dochters vah den burgemeester en van den dokter, die Zaterdag 1.1. voor hun bakker uit broodventen gingen, omdat de knechts onder de wapenen waren geroepen. Mij dunkt hadden die meisjes wijzer gedaan, met haar krachten en kleeren, die toch niet voor zulken arbeid berekend zullen zijn, te sparen, en een paar werklooze arbeiders op te sporen, die aan dit werk nog iets konden verdienen. Wie weet, hoeveel blijdschap dit had kun nen brengen. Daarom lieve, lezeressen, die wel licht ook aangetast aijt door de arbeid- bacil, wees toch verstandig! De mobilisatie geeft nog aanleiding tot een andere opmerking, vernompn uit den mond van een bekend Amster- damsch arts. Deze heer geeft aaneen aantal jongedames les in „Eerste Hulp bij Ongelukken". In een zeer groot schoolgebouw verzamelen de meisjes zióh, en als ze zoo alle in haar witte zomerkleedjes tezamen zijn, is het, volgens den dokter, net of er een vlucht blanke duiven is neergestreken. In één woord, de nijvere meisjes zien er snoezig uit, maar, o wee, de mooie kleeren blijken dwangbuizen te zijn- Bij de verschillende oefeningen hoort men ook het verbinden van gewonden, op den grond liggende. Hiervoor is het noodig dat de helpster zich op een knie neerlaat. Wat is nu gebleken Bijna geen der jonge dames was in staat, te knielen. „Au, mijn corset", „O, die nauwe rok", werd er linksen rechts uitgeroepen. Als het niet zoo storend was geweest onder de ernstige les, zou de geneesheer er zich mee hebben vermaakt. Nu geeft hij in een ingezonden stuk in een der dagbladen den raad, dat de vrouwen, voor zij denken aan Eerste Hulp bij Ongeluk ken de Eerste Hnlp gaan verleenen aan haar kleeding. Het is toch al te erg, dat een vrouw niet zou kunnen knielen of zich bukken om een mensen ek De economische toestand. Uit een onderhoud dat Mr. Belin- fcnte, directeur van het Nederlandsch gsch) Correspondentiebureau voor iladen met Minister Treub mocht over den economischen toe- id, valt het volgende mede te J*®* De Minister zeide, dat in het begin van den hnidigen toestand de rente, $e de bankiers voor beleeningen enz, yofderen, inderdaad zooals werd ge klaagd te Jioog is geweest, maar dat daartegenover staat, dat niemand kon voorzien, hoe de toestand zich verder ontwikkelen zou en er gerechtvaar digde vrees wasf dat indien niet heb wagen van crediet zou worden be moeilijkt, er oen overstelpend aantal isnvragen zou komen, waaraan niet |oa kunnen worden voldaan. De Mi- lister herinnerde er aan hoe van alle ijjden uit de finantieele wereld met de Regeering is medegewerkt om tot oen normalen rentestand te komen, en ian het ongerechtvaardigde en in vele gevallen verregaand onbehoorlijke wei geren van betaling door het publiek van rekeningen een eind zal komen. Het gerucht dat van rijkswege de inkomende tarwe krachtens de Levens middelenwet te Rotterdam in bezit is genomen, noemde de Minister in hoofd zaak juist. De voorraad tarwemeel (omstreeks 26 millioen K.G.) zon maar voor 2 a 3 weken voor het binnen- landsch broodverbruik voldoende zijn. De normale toevoer van tarwe is reeds seer verminderd, en hoewel in de laatste dagen weer enkele graanschepen langs den Nieuwen Waterweg binnen komt sou op een normalen toevoer niet zijn te rekenen. Men moet er op rekenen dat de broodprijzen in ons land spoedig zullen stijgen en reeds nu is het aan te bevelen dat de bevolking zich er aan gewent naast het verbruik van brood meer dan in ge- Wl|ÜPtvWfi tl3-, te ken. De tarweoogst in Nederland te .in] jmrmaje omstandigheden slechts, vomr on- fcpeor 2% uïaantj voldoende i (}ieopg&t Vórdteëfötfozeï d&gea binhengeh^ajd en moet daarna nog gèdorscht 'en gemaltti wotjjlener zal niet vroeger dan over on- goveer een maand voor de bakkerijen «oe hoeveelheid van eenige beteekenis m dien oogst beschikbaar zijn. Ten einde dm handel niet meer moeilijkheden' in den 8g te leggen heelt de Minister de tarwe e reeds in de lichters geladen was niet beslag genomen. Door de in bezitneming van tarwe zal 'door de handelaars naar de meening des Ministers geen schade kunnen geleden I worden. De regecriüg -1^ voornemens, na- I dabde taxattcpnjzeh Van d'ë' fn bezit'ge- notben tarwe ail zijnVdsft^stokl£n aan èelwghebbwidwv.uktgeHetTd," itiadWefefclëh bmneq, om in&sa *«ëeü 'beWijd '-tftii W*r- gsleverd,' dat feeti halndelaar bij een getaxeorden prijs winstderving zou heb ben, die winstderving op de een of andere vijze te vergoeden. Met betrekking tot den economischen toestand der bevblking in het algemeen deelde de Minister o.a. mede, dat, hoe wei de toestand zich op het oogenbiik be ter laat aanzien dan een week geleden, teen inderdaad er mee moet blijven reke nen, dat er in verschillende takken van bedrijf reeds abnormale werkeloosheid is dat die werkeloosheid in de komende weken en zelfs maanden daarna helaas naar alle waarschijnlijkheid nog sterk zal Ifenemen. Steenkolen. ,Het Volk" deelde, zooals men weet, mee, dat do Duitsche regeering het verbod fan uitvoer van de voor Holland klaar liggende steenkolen heeft opgeheven, Bij informatie bleek het „Hbld.", dat ikze opheffing alléén geldt voor bunker- kolen. Het vrachtgoederenverkoer met Duitschland. Van geachte zijde wordt aan de Tel. ■oegedeeld, dat binnen enkele dagen het "Wchtgoodercnverkeer van Duitschland met herland hersteld zal worden. Koninklijk voorbeeld, l^en leverancier van H. M. de Konin- ifa-Moeder ontving namens H. M. een drijven, waarin hem met het oog op de Vurige tijdsomstandigheden waardoor vele Irma's dringende behoefte hebben aan 'Wtanten, verzocht werd, zijn jaarreke- die anders na het einde van het aan H.M. w^ordt ingezonden, reeds In te zenden, wanneer hem dit ge- "•ttelijk kon zijn. Brie venposter ij. Ingediend is bij de Tweede Kamer »n ontwerp van wet tot aanvulling w art. 24 der wet tot regeling der tyvenpo8terij. Art. I bepaalt, dat de tweede alinea •>._art. 24 gelezen wordt als volgt: .Gelijke vrijstelling kan worden ver bod voor de verzending van stukken, I® openbaren dienst betreffende en J geval van oorlog, oorlogsgevaar I andere buitengewone omstandig heden, mede voor de verzending van stukken van anderen aard. Een tweede interneeringsdepot. Bij het Departement van Oorlog bestaat het voornemen om een 2de interneerings depot op te richten, voor in ons >and ont wapende af uit de hospitalen als genezen ontslagen militairen van oorlogvoerend, partijen. Dit tweede depot zal gevestigd worden in Gaasterland in de nabijheid van Balk (Friesland). De voorbereidende maatregelen tot de In richting van dit depot zijn reeds getrof fen. Het ligt in de bedoeling 4e Belgi sche en Duitsche geïnterneerden van el kander te scheiden. Alkmaar blijft aangewezen als depot voor de Duitschers terwijl de Belgen naar Gaasterland zullen worden overgebracht. Tot heden is het aantal geïnterneerden van beide naties betrekkelijk gering, ioch men verwacht dat dit gedurende den duur van den oorlog belangrijk zal stijgen. Het goudschip voor de Amerikanen. De Anierikaansche kruiser, die naar Nederland is vertrokken met goud voor de geldbehoevende Amerikanen die naar hon vaderland willen terug- keeren is reeds in een der Engelsche havens aangekomen, zoodat het bo- noodigdé spoedig hier verwacht kan worden. Albaneesche officieren weer in Nederlandschen dienst. Bjj Kon. besluit van 19 dezer is de minister van oorlog gemachtigd om den generaal-majoor W. J. H. de Veer, zoomede de eerste luitenants C. de Jongh en J. Doorman en den tweede luitenant G. H. Mallinckrodt, aan wie machtiging was verleend om tijdelijk in Albaneeschen krijgsdienst te treden, weder in te deelen bij het leger hier te lande en wel bij het wapen der artillerie voor zooveel ge noemden generaal-majoor en de beide eerste-luitenants, en bij het wapen der infanterie voor zooveel laatstgenoem den officier betreft, met dien verstande, dat meergenoemde opperofficier, zoo noodig, bij zijn wapen tijdelijk als Qyercpwpte,), beschikking wordt gesteld van voo^p ia d? minister van oorlog gemachtigd, den kapitein H. J. L. Kroon, van het wapen der infanterie,?aan wien mach tiging was verleend om tijdelijk in Albaneeschen Ikrijgsdienst te treden, weder te deelen bij het leger hier te lande injden rang van majoor, met bepaling dat hij bij zijn wapen tijdelyk als overcolnpleet zal worden gevoerd. 1(, Qp lapt van 4# Rqgeerntg xtjfi alle wegwijzers van den A. N. W. B. weg genomen. Of het in andere provincies ook zoo is, weten we niet, schrijft De Stand., maar in Friesland zijn aan huizen aan hoofdwegen groote spre kende reclameborden te zien voor Continentalbanden, welke borden met een wegwijzers zijn. Met pijlen staat bv. duidelijk aangewezen: richting Steen wijk, richting Leeuwarden. Deserteur. Te Warmond kreeg de gemeente-veld wachter een man te pakken, die er zeer vermoeid en arm uitzag. Toen hij hem ondervroeg sprak de gearresteerde Duitsch. Bijgestaan door het hoofd der school, die als tolk optrad, kwam de veldwachter^ te weten, dat het een Oostenrijker was, die op een schip voer, maar bij den oproep voor de mobilisatie in Oostenrijk daaraan geen gehoor had gegeven. Hij was dus thans deserteur. Niet in het bezit van geld zijnde, verzocht hij hem van voedsel te voorzien. Daaraan werd gevolg gege ven vervolgens werd de aangehoudene ter beschikking gesteld. levert spoedig ee tot nor- male prijzen F oor den Handel en voor parti culier gebruik. GOUDA, 21 Augustus. Verkort Raadsverslag. In de hedenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad, welke i° a W£rd b9£ewoond d<>or den heer J. A. Donker, die geruimen tijd ern stig ongesteld is geweest, werden be noemd tot leeraar aan het Gymnasium in de natuurlijke historie, de heeren Dr. J. L. Hovingh alhier en A. Schier- beek, te 's Gravenhage, en in het He- breeuwsch de heer A. Ketellapper, alhier. Het voorstel van de heeren t. van der Want c*s. om over te gaan tot gemeente-exploitatie van het pontveer over de Turfsingelgracht werd na breedvoerige toelichting van den heer van der Want en bestrijding vairden heer Kolijn, niet om principieele rede nen, doch om redenen van voorzich tigheid in de bestaande tijdsomstan digheden verworpen. Het voorstel van B. en W. om niet ondershands de overeenkomst met den pachter te ver nieuwen tegen een jaarprijs, welke f 100.meer bedraagt dan de tegen woordige werd aangenomen. Besloten werd aan den heer C. Ver schut alhier te verharen een gedeelte van perceel D 2172 gelegen aan zijn eigen perceel in de Vlagüngstraat tegen een huurprijs van 15 ct.- per M2. Na eenige discussie over het voorstel tot het bouwen van een nieuwe tol- gaarderswonirig aan het Goudsohe Rijpad, waarbij bleek dat bedoeld wordt te bouwen een bouwmanswoning met gelegenheid tot stalling van 10 a 11 koeien, werd dit aangenomen. Een amendement van den heer Donker, die het b8drag van f 6000.—, dat voor dezen bouw moet worden ge leend f 1000.te hoog vond, was te voren verworpen. Zonder stemming werden aangeno men het voorstel tot nadere regeling der salarieering van het administratief personeel van de Gemeente-Gasfabriek, het voorstel om niet over te gaan tot stichting van een veilingsgebouw voor groenten en het voorstel tot voorzetting van de heffing van sluis- gald voor het Reeuwijksche Verlaat. De heer Kolijn vond gelegenheid B. en W. zijn dank te brengen voor het nauwkeurig ingesteld onderzoek .«rqentenyeilii^g^n.^ier.^r. stede. j Bij de behandeling van het nadere! voprstel ifyijakp de ujljbreitjipg v&3de[ Corn. Ketelstraat sprak de heer Jon-" genburger er zgn voldoening over uit dat de voorwaarden bn de behandeling van dit voorstel in MaarLjl. door zijn bestrijding toen, hebben geleid tot intrekking daarvan, wparaih bigktdat en de Fabricage-commissie en B. en W. de bepalingen als te bezwarend heb ben erkend. Thans stelde spr. bij amendement voor dat de in het voorstel genoemde cementen buizen van 60 X 90 beheid moeten wopden geplaatst. iDit amon» demept,e» i fyeb voorstel word on idaftrop aangenomen, ix.il «uóv ,j idoile Het voorstel tot wijzing del ge- meentegrooting 1914 werd z. h. st. aangenomen. Door den heer van Efik werd bij motie van orde voorgesteld de voor- tellen inzake de waterlèidingVoór- oopig van de agenda af te voeren, in verband met de huidige tijdsom standigheden, waardoor het niet mo gelijk was geweest dat aan deze, voor de financiën der gemeente zoo gewich tige voorstellen, voldoende aandacht had kannen worden gewijd. De heer van Galen verbond aan deze motie een amendement, bedoe lende dat nog advies zou worden ingewonnen bij den inspecteur voor de volksgezondheid Di. den Houter. De motie-v. Eijk en het amende- ment-v. Galen werden bestreden door den heer Knuttel, op grond van de urgentie der voorstellen. Nadat verschillende leden hun meeningen daarover hadden gezegd werd het amendement-van Galen ver worpen en de motie-van Eijk aange nomen. De vergadering werd daarop door den voorzitter gesloten. Geen passen meer noodig. Wij vernemen, dat 'gisteren van de stellingcommandanten bericht is inge komen dat voor 't bezoeken van in staat van oorlog verklaarde gebieden in ons land, van heden af geen passen meer worden vereischt. Ter bevoegder plaatse informeerend, werd ons dit bericht bevestigd, (Rott.) Een gestolen rijwiel. Door de Rotterdamsche politie is alhier opgespoord een rijwiel, dat te Rotterdam brj een rijwielhandelaar was ontvreemd. De dief had het rijwiel Zondag hier bij een rijwielhandelaar beleend, bij wien het m beslag is genamen. De dader is nog niet gevat. Gisteren slaagde te 's Gravenhage voor het examen Fransch 1. o., mej. H. J. Hey alhier. De spoorlgn GoudaSchoonhoven. Men meldt ons dat de spoorlijn GondaSchoonhoven 16 October a.s. in gebruik zal worden genomen. Industriëel Jubileum te Gouda. De heer A. C. Coster, was 19 Aug. 25 jaar werkzaam in de firma Coster en Zonen te Gouda, fabrikanten van Boterklenrsel, Kaasstremsel en Kaas- kleursel, waarvan de laatste 15 jaar als lid der firma en leider van het bedrijf. Hoewel de firma Coster ge- woonlijk haar industriëele feesten met luister pleegt te vieren, is thans den dag, wegens de bekende ernstige tijden, zonder eenig uiterlijk vertoon herdacht. Het personeel ontving een week oxtra loon, terwijl des middags niet werd gewerkt. Vermeld dient, dat de heer A. C. Coster veel heeft gedaan om zijn speciale Goudsche Industrie in bloei te doen toenemen. Dat hg hierin is geslaagd bewijst dat de firma J. Coster en Zonen Gouda, zoowel hier te lande als in het buitenland, onderbe- langhebbenden groote bekendheid ge niet en in hoog aanzien staat. De commandant van Luik. MAASTRICHT, 20 Aug. Generaal Lenar, de commandant van do vesting Luik is gevangen genomen en naar Ceulen overgebracht. Zeegevecht. IJMUIDEN, 21 Aug. De stoom trawler Marie van Hattem rapporteert dat gisterenavond ten noordwesten van het vuurschip Haak een gevecht te zien was tusschon een groot Duitsch oorlogsschip en 11 Engelsche torpedo booten. Do kogels vielen tot op 40 M. afBtand van de trawler, waarna deze vluchtte. In den Elzas. PARIJS, 21 Aug. Uit Bolfast wordt geseind dat do strijd in de na- b#hëid vah MHhlhansen yèriiiotigópdjj was vtfdt1 dé DüïtschorB.Doop fictr infanterie- en artlllorievpur .werd een: ontzettende slachting onder de Duit schers aangericht. De Franschen na men kanonnen, munitie en maakten 600 man krijgsgevangen. PARIJS, 21 Aug. Vóór de herove ring van Mühlhausen door de Fran schen is door de Fransche troepen een schitterende overwinning behaald tus schen Althuch en Mühlhausen. Brieven paar Duitschland. |V Naar wg vernemen 'worden in Duitschland weder geBlotön brfèVéh éoor de" postaangenomen. Luchtschepen beschoten. ROERMOND, 21 Aug. Gisteren avond is een groot Zeppelin-luchtschip gezien, dat komonde van do Belgische êrens, koerste in de richting van 'uitschland. Het luchtschip manoeuvreerde met zoeklichten. Onze'soldaten sohoten op dit lucht schip, doch zonder resultaat. NIJMEGEN, 21 Aug. Heden is een vliegmachine boven Nijmegen waar genomen. De vliegmachine word door onze militairen beschoton, doch ontkwam. PARIJS, 21 Aug. Verzekerd wordt dat Servië genoeg munitie bezit om den strijd nog drie maanden vol to honden. Oostenrijk en Servië. NISJ, 20 Aug. Het Servische leger vervolgt met zijn uiterste linkervleu gel den vijand over de Drina. De Oostenrijkers trekken terug en de Serviërs bezetten den linkeroever. Oostenrijksche magazijnen en sche pen zijn verwoest bij Sara Moldana. BRUSSEL. Gisterenavond (17 Augs.) was er te Brussel niots merkbaars van de groote dingen, die de stad te wachten stonden. Vanmorgen om zes uur vertrok de laatste trein uit Brussel naar Holland, daarna om zeven uur een train, die be stormd werd door honderden die nog mee wilden in de richting Gent. Het treinen- verkeer is daarom bijna geheel gestaakt omdat het Belgische leger de bruggen tus schen Mechelen en Bwfsel hebben opge blazen. a BRUS8KL. Hedenmorgen vroeg vloog dezelfde vliegmachine, die gisteren over Lacken vloog, wederom over Laeken. Er werd op het vliegtuig geschoten zonder doel te treffen. Do soldaten van de Garde- civique zijn allen naar Gent vertrokken. ANTWERPEN. De vestingen om Ant werpen zijn enorm versterkt. Van be voegde zijde wordt medegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt van de Duit schers om Antwerpen te blokkeeren. ANTWERPEN. Op het oogenbiik afin er te Antwerpen ongeveer honderd gast huizen van het Roode Kruis. ANTWERPEN. In den loop der dagen kwamen hier vele vluchtelingen aan uit Kempen. Bij de aankomst der gewonde Belgen was het enthousiasme der bevol king zeèr groot. De Belgen waren meest allen minder zwaar gewond. Do gewonde Belgen zijn van verschillende regimenten. MECHELEN. Hedennacht om twee uur werd de burgerwacht aangezegd zich bij hunne wapens te voegen of de wapens in te leveren. Vele vreemdelingen uit de om streken zijn naar Terneuzen en Huist gevlucht. ANTWERPEN. De Antwcrpsche bladen meiden dat do Duitschers de Belgische gewonden mot bajonetten hebben afge maakt. Over den slag zolf die plaats heeft gehad is niets bekend. De gewonde soldaten die hier aankwamen zien er ver schrikkelijk uit. Zij zijn versuft en staan verwonderd te kijken. In den Elzas. PARIJS. Officieel. MUhlhauseu werd na hevige bajonetgevechten wederom door de Fransche troepen bezet. Zes kanonnen ;n eenige kisten met munitie werden op den vijand veroverd. Ons leger trekt op van hot N'oqrden van Straatsburg naar Delme Ian£s Morhange. BERLIJN. Do opmarsch dor Duitschers door België gaat onophoudelijk voort. Na succesvolle gevechten bij Verwez en Tir- lemont zijn de Duitsche troepen giHtereu Brussel binnengetrokken. LONDEN. Uit Petersburg wordt ge seind dat de Oostenrijkers dagelijks op de Galici8che grens, do Duitschers op de Oost-Russische grens verkenningen ver richten. De vijand word steods met groote verliezen teruggeslagen. Do aanvallen op Krasnij had tot resultaat dat 0 Oosten rijksche officieren en 250 man gevangen genomen worden. In Gorodok vervolgde» de Kozakken do Oostenrijksche cavalerie die meer dan 600 dooden achterlieten. ANTWERPEN. (Part. N. R. Crt.) Men vertelt hier dat Luik door do Fransche» Is vermecsterd. (Men ?nl goed doen'dit tytfieljt dfc'tf te iwhiPB var>r wat HM i«: twn goraolit.) van het Koninklijk Metoriologiscl; Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.7 to* Biarritz, laagste stand 767.7 te Mün- chen. Verwachting tot den volgendon dag: Veranderlijke later zwakke tot ma tige noordelijke tot westelijke wind, veranderlijke bewolking, mogelijk eenige regen of onweer, overdag iets koeler. Moratorium. Men seint uit Brussel aan de N.R.Ct.: Een koninklijk besluit is te wachten, waarbij het moratorium wordt uit gebreid tot de betaling der premies van verzekeringen; deze betalingen mogen dus worden uitgesteld zonder dat de maatschap pijen recht zullen hebben de beperkende bepalingen der polissen in te roepen. Het consortium der groote banken heeft, om de betaling der werklieden niet te ver hinderen, bepaald de daarloe benoodigdc sommen uit de deposito's te betalen tegen overlegging der loonlijsten. Naar do Frkf. Ztg. uit Berlijn verneemt, is aldaar bericht ontvangen, dat in do Westelijke gouvernementen va!Ét Rusland mot inbegrip van St. Petersburg een wis selmoratorium voor 2 maanden is afge kondigd. BOSKOOP. Burgerlgke stand van 1—15 Aug, GEBORENAnna Maria, ouders A. Brand en A. M. Vermeulen. Catharina Elisabeth, ouders G. E. de Groot en J. Schoenmaker. Cornelis Maarten, ouders M. J. Vermeulen en N. Verkade. Antje Clazina, ouders C. Wilschut en N. de Groot, Margjo Cornelia, ouders J. Groenendijk en J. Akerboom. Martijntje, ouders C. van Oostrom en E. van Laar. Po- tronella, ouders A. Rijnbeek en M. C. Blonk. Hendrika Labina, ouders A. Bijland en J. Vossepoel. Krijna Jacoba, ouders H. Schouten en L. Hoogervorst. Antje, oudera J. Boe- refijn en A. Blok. Stephanus Ja cobus, ouders D. van Wijk en C. Vermeul. Jannetje, ouders H. J. Heijmana en C. van Koest. Cornelia Jacoba, ouders W. C. van Kloef en C. B. Wiegand Bross. Neeltje, ouders J. Spaargaren en J. Bode. Mag- tilda Petronelle, ouders C. G. van dor Wolf en C. in 't Hout. OVERLEDENAalbert Vermeulen, 8 m. Jan Wensveen, 34 j., echt genoot van Grietje Rijneker.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2