Brinkman Zoon Goudsche en Leidsche Kaas. S. 0. BOON - Ma Engelsche Gasvlamkolen Oude Prijs Terrogen Concert gebroken Javarijst Aanbesteding. Kasdruiven Anthraciet en Kolen. II Inmaakkruiilen. f HAAST U. J" WOLFF C. Prima Ceresit Ceresitol L. VAN DER BEEK, fimr Dames. Fotograf ie- Artistique, Fotografieën in Aquarel, Pastel en Olieverf JOH. DESSING Co. n fij en in Diest. In Oorlogstijd. Drukkerij Markt 31 «lle drukwerken Brieven uit de Hofstad. Advertentiën aanbesteed Het schilderwerk aan 75 woningen in aanbouw achter de Cornelis Ketelstraat te Gonda. UlORMra - SCHOONHOVEN. ons. 30 ct. per 5 Aambeien. Aanbiedingen gevraagd van kleine of grootere partijen. levert tegen concurreerende prijzen gezeefd en ongezeefd per wagon of per schip. Atelier W. J. VAN ZANEN, Oosthaven 20. BETALING i CONTANT. "H Inschrijving van Leerlingen. Drogisterij Westhaven 11, Sociëteit „Ons Genoegen". ANTON COOPS. Drogist, Wijdstraat 29. Mile leiders, droge muren maakt steen, cement enz. waterdicht 8 cent per pond. M UIHlIPIf I. Ill FY IUM RfiMam Lange Tiendeweg 45. llLinill IlUlllUA u ADDA IlflIIUIL, liuuui uuiu Groote Draaisteeg 2. Telefoon 2157. 30 gaat, de slager zeide mij dat hij zel( door een panischen schrik werd bevangen en zijn vrouw, huis en have met de gansohe slachterij, mitsgaders een vette koe, had moeten achterlaten. De slager vermoedde wel dat dit beest den DultscherB een lokker maal zal heb ben opgeleverd. De toekomst der vluchtelingen w.o. veel vrouwen en kinderen uit de dorpen en die te Antwerpen zyn aan gekomen, is natuurlijk zeer somber, zooals zich gemakkelijk laat denken. Nog liet ik mij vertellen dat het schijnt alsof het Belgische leger als bij verrassing bij Cumptisch is slaags geraakt. Het is gebleken dat daarbij geen voldoende hulp aan de gewonden kon worden geboden. r De fantasie der Antwerpsche be volking voegt hieraan toe dat de Duitsche soldaten de meesten der Bel gische gewonden eenvoudig afmaakten. Doch ik laat dit praatje voor reke ning van den opgewonden geest der Antwerpsche bevolking. In elk geval blijf ik tot het laatste oogenblik in Antwerpen. Antwerpen, 21 Augustus. De legerautoritoiten en de stedelijke ma gistraten hebben hedenmiddag alle vluch telingen uit Brussel en andere plaatsen bij proclamatie verzocht naar hunne woon plaatsen terug to koeren. Ik ben naar hot Ration gegaan, doch kon slechts het te genovergestelde constateeren. De stroom van vluchtolingen, die de stad binnenko men, gaat onverminderd door. Wel hebben in de vroegte tal van vluch telingen hun reis naar Gent voortgezet. Het schijnt, dat de militaire overheid vernomen had, dat in verschillende doe len der stad wapens en munitie zou zijn geborgen. Er had althans een streng on derzoek plaats en hedenmorgen is Duitsch schip met een groote hoeveelheid bommen ontdokt, die, naar vanzelf spreekt, door de overheid in beslag zijn genomen en in liet arsenaal in veiligheid zijn ge bracht. Nog steeds komen aan hot middensta tion trelnon vol gekwetston aan. Zij, die zwaar gewond zijn, worden op een draag baar naar beneden gebracht en per am bulance-auto naar het hospitaal vervoerd. Andere leunen op verplegers van het Hoo- fle' Kruis. Hot Prinsesje, dat zich door al die na- righeid niet laat afschrikken, zag ik he denmorgen op haro wandeling door de stad bij het Vlaamscho Hoofd. Het schijnt, dat dit Koningskind een voorliefde hoeft voor de Schelde, vanwaar zij het uitzicht heeft over de stad. Vanmiddag liep hier het gerucht, dat de Koning te Antwerpen zou zijn terug gekeerd. Pas had deze maro vat gekre gen op de menigte, of alles stroomde sa men voor het paleis, waar het al spoe dig zwart stond van de menschen. Zelfs werd verteld, dat te Ostende een schip zou gereed liggen om de Koninklijke fa- milio in geval van nood over hot kanaal In veiligheid te brengen* Do menigte word in hstar vermoeden nog versterkt door de aanwezigheid van een patrouille gendarmen, die voor hot paleis met oen afdoeiing van de Guide had post gevat. Do nieuwsgierigen worden echter teleur gesteld, want niemand was te zien. Slochts nu en dan stopte oen auto voor de poor ten van het paleis, waaruit dan een hof- dignitaris of een andere autoriteit stapte. Vanmorgen sprak Ik korten tijd twee Duitsche krijgsgevangenen, die hier zijn binnongobracht, op govaar af voor een Duitsche spion to wordon uitgemaakt door do achterdochtige menigte. Ik vroeg hun oen en ander en zij ver telden mij, dat zij zich de laatste drie dagen haddon gevoed mot kroten en beet wortels, die zij op hot veld hadden vonden. Dergelijke verhalen over uitge hongerde krijgsgevangenen komen uit alle doelen van het land, maar ik wilde mij zelf van de waarheid overtuigon. Ik vroeg hun verder, of zij Iets wisten te vertel len van gevochten, maar zij verzekorden mij niets to weten en maakten den indruk zeer spoedig van hun regiment te zijn gescheiden. Overigens maakten ook deze menschen in al hun arnf zaligheid den In druk dat zij zich voelen als kleine rader tjes in hot grooto uurwe rk, dat de „Go- neral Stab" heet. Het beste nieuws verneemt men nog door dan met dozen dan met genen te spreken. Zoo vortelde mg een koopman, die uit Mecfcielen was ge vlucht, dat in Mechelen in den avond van Dinsdag op Woensdag een groot, convooi oorlogstuig, kanonnen en mi trailleuses waren aangekomen, bewaakt door een brigade gendarmes en Jan siers. Dit convooi hadden de Belgen op de Duitsehers buitgemaakt. Over de vraag wanneer de toegan gen tot Antwerpen zullen worden ge sloten, heeft de proclamatie van heden door den Antwerpschen burgemeester de Vos uitgevaardigd op last van den gouverneur der stelling Antwerpen, luitenant-generaal Duf our, klaarheid gebracht. In deze proclematie wordt de burgerij bekend gemaakt, dat vanaf Donderdag de toegangen tusschen de vestingen znllen zijn gesloten. Het verkeer van voetganger» en voertuigen van allerlei aard lang» de vestingen zal uitsluitend door de stadspoorten mogen geschieden. Een fotograaf, die» voor de geïllus treerde bladen arbeidt en zich te dicht bij de grenzen vertoonde, werd aan gehouden en het duurde wel eenige uren voor hij zich wederom in vrijheid bevond. Dat onze vriend, de fotograaf, eenige angstige uren had doorgebracht laat zich wel begrijpen, als men weet dat in dezen tijd korten wetten wor den gemaakt. Over het algemeen is het ontraden zich met een fotografie toestel te vertoonen, want voor gij het weet heeft men een menigte achter zich die n voor een spion houdt en is het zoover dan is „berg uw lijf" de boodschap. De Duitsehers in België. De toestand in en om Brussel. GENT, 21 Aug. Naar was over eengekomen, zouden de Duitsehers hedennamiddag om 4 uur Brussel binnentrekkenvan te voren heeft de burgemeester met de Duitsche mili taire overheden geconfereerd. De bur gemeester heeft gisteren een beroep gedaan op de inwoners van Brussel om* de orde te handhaven en zich van uitdagingen te onthouden. GENT, 21 Aug. Zesentwintig huzaren en 10 uhlanen zijn heden morgen voor de toegangswegen van Brussel verschenende burgemeester is hen tegemoet gegaan, om met hen te spreken. In den namiddag zijn Duitsche officieren in een automobiel over de Groote Markt naar het stad huis gereden, onderwijl detachementen begonnen de stad op verscheidene punten te bezetten. De telegraafkan toren en de stations zijn gesloten. Gedurende den geheelen dag zijn tal- looze vluchtelingen in de richting van Gent en Ostende vertrokken. MECHELEN, 21 Aug. (Part.) - Volgens de laatste berichten is het in Brussel zeer kalm. Door Duitsche cavalerie-patrouilles wordt rondom Brussel gepatrouilleerd. Alle verbin dingen tusschen Brussel en Antwerpen en het binnenland zijn afgesneden. Te Hasselt hebben de Duitsehers paarde» en wegeps jopgeëiacfit. De strijd om Antwerpen. ROOSËNDAAL, -21 Aug. (Part.)- Koning Albert is te Antwerpen aan gekomen. Minister De Broequeville verzekerde hedenmorgen aan een dag bladcorrespondent, dat alles beter loopt, dan men wel had durven ho pen. Het behoud der stellingen zal niet zonder nieuwe gevechten zijn, maar hierop is België voorbereid. Eerder nog dan sommigen wel denken zal de groo te strijd aanvangen, waarin ook wij, zeide de Minister, ons woordje zullen aan de gansche wereld bewijzen, dat de .zonen ,deï #kerlen van Vlaan^epan" en die der „zeshonderd Francbjimon- ten" immer 4»' vrijheidsroe» van Bel gië waardig zijn. Ik versta, dat degenen, die niet op de hoogte zijn, zooals wij, ietwat twrj- felen, maar weest gerust, de toestand is uitstekend, besloot de Minister. ANTWERPEN. 21 Aug. (Van Bel gische zijde). Hedenmorgen heeft zich een patrouille uhlanen in de omstreken van Berlaer (op 22 K.M. van Antwer pen) bij Lier (op 15 K.M. van Ant werpen) vertoond. De Belgische troe pen deden een uitval, waarop de Duit sehers vluchtten. De Belgen namen den Duitschen commandant gevangen. ANTWERPEN, 21 Aug. De ver koop van alcohol is binnen de ver sterkte stelling van Antwerpen ver boden. ROOSENDAAL, 21 Aug. (Part.) Volgens mededeelingen van grenswach ten bij Esschon. zijn op 5 K.M. afstand van de grens, uhlanen gezien. LONDEN, 21 Aug. (Via Gent.) Het Ministerie van Oorlog deelt officieel mede. dat het Belgische leger in goede orde op de stellingen rondom Ant werpen teruggetrokken is^ De Duitsehers bij Gent, TüiRNEUZEN, 21 Aug. (Part.). Vluchtelingen, die uit Gent te Ter- neuzen aankwamen, deelen mede, dat het binnentrekken der Duitsehers te Gent elk oogenblik wordt verwacht. De burgemeester heeft eeu proclama tie uitgevaardigd, waarin de bevolking tot kalmte wordt aangemaand. De burgerwacht heeft order gekregen de wapenen in te leveren. GENT, 21 Aug. Evenals de bur gemeester van Antwerpen, hoeft ook die van Gent een proclamatie tot de inwoners gericht, waarbij hij hen tot kalmte aanmaant bij een eventueele komst der Duitsehers. Naar de Fransohe grens. ANTWERPEN, 21 Aug. (Van Bel gische zijde). Een groote Duitsche troepenmacht is Brussel doorgetrokken in Zuid-Westelijke richting. ROOSENDAAL, 21 Aug. (Part Volgens onze laatste inlichtingen is het waarschijnlijk, dat er op Belgisch grondgebied een groote slag zal wor den geleverd. Het grootste deel van het Duitsche leger trekt over Ciney naar het Zuiden, ten einde de Fransche grenzen te bereiken. De forten van Luik. ANTWERPEN, 21 Aug. (Van Bel gische zijde) Dg forten van Luik zijn nog steeds in ons bezit. Duitsche krijgsgevangenen. BRUGGE, 21 Aug. Achttien Duit sche officieren en 432 manschappen, die krijgsgevangen zijn, hebben hèclen Duinkerken verlaten, met bestemming, naar men zegt, naar Engeland. Zij werden begeleid door gendarmen met de bajonet op het geweer. Duitsche overwinning. BERLIJN, 21 Augustus (officieel). Onder aanvoering van den Kroonprins van Beieren hebben de Duitsehers tusschen Metz en de Vogezen in Lotha ringen oen belangrijke overwinning behaald. 7000 Franschen worden ge vangen genomen en veel geschut buitgemaakt. De Fransche troepen werden over de geheelo linie verslagen en zware verliezen toegebracht. De Duitsche troepen rukken met onweorstaanbaren drang voorwaarts en zetten ook heden de strijd op den zelfden voet voort. De Franschen teruggeslagen. PARIJS, 21 Aug. De Fransche troepen zijn bij het Marne-Rrjnkanaal tot den terugtocht gedwongen. (Ver moedelijk de erkenning van de uit Berlijn geseinde overwinning. Red.) De inval der Duitsehers in België. BRUSSEL, 21 Aug. (Officieel). N. R. Crt. Duitschland heeft Brussel een oorlogsschatting van tweehonderd mil- lioen francs opgelegd. Twee Amsterdamsche Persfotogra ven, die het Belgische oorlogsveld bezochten, vertellen ons het volgende van hun wedervaren. Het doel van onzen tocht was eenige opnamen te maken van Diest, de plaats waar de Duitsche troepen het eerst werd ver wacht. De reis van Brussel tot het voor laatste station Sichem was zeer voor spoedig, dank zij de goed geregelde treinenloop in België. In Sichem kwam een afdeeling wielrijders carabiniers in den trein. Zg namen met hun geladen geweren plaats voor de vensters. Tot Diest ging alles goed, maar nauwelijks hadden wy' liet kleine station verlaten of een hevig geweervuur kondigde aan dat de Belgische troepen met de Duitsche slaags waren geraakt. Overal vanaf de wallen (Diest was vroeger een sterke vesting) werd het vuur der Duitsehers krachtig beant woord. Men hoorde het fluiten der kogels, die vaak de huizen binnen-1 drongen, het werd een sauve que peut van burgers, die in allerijl de stad ver lieten, zooveel mogelijk hun have met zich voerende. Na ongeveer l!/2 uur hield het soizen op en trokken de carabiniers zich terug, Velen haalden ruimer adem, meenden dat ook de Duitsehers waren afgetrokken. Wij meenden ons arbeidsveld nu buiten Diest te moeten zoeken en begaven ons op weg naar de dorpen in den omtrek der stad, die in brand geschoten was, te fotografeeren. Onderweg wer den wij aangehouden door een troep infanterie en hoewol onze papieren in orde waren werden wij onder geleide naar Diest teruggebracht daar een wan trouwend burger ons voor spionnen aanzag. Daar de bevelvoerende officier afwezig was werden wij in een der lokalen van het stadhuis in arrest ge steld. Een Duitsch aviateur ofTauler machine waagde zich boven de stad, doeh toen eenige welgemikte schoten op hem gelost waren, verdween hij spoedig. Langzamerhand kreeg de stad weer haar gewoon aanzien terug. Plotseling veroorzaakt een sissend ge luid hevige opschudding onder de per sonen die zich op de stoep van het stadhuis hadden verzameld. Er was een granaat over de stad gevlogen en weldra bleek uit een oorverdoovend geknal dat de Duitsehers begonnen waren de stad, die zij verdedigd waan den, met zwaar geschut te beschieten. Toen een dezer shrapnells op het marktplein neerkwam vluchtten allen in de kelders der huizen. Wij kwamen met onze bewakers in de kelders van het stadhuis terecht waar ook reeds vele stedelingen een veilige schuil plaats haddon gezocht. Een der chefs van het station kwam binnen hevig onder den arm verwond door een granaatscherf en werd zoo goed moge lijk met behulp van zakdoeken ver bonden. In angstige spanning luisterde het gezelschap naar het gedreun der kanonnen, dat steeds aaphield. Hierbij kwam het oorverdovend gebonk van eenige Duitsche gevangenen die opge sloten waren in de cellen van het stadhuis, en schreeuwden om losgelaten te worden. Plotseling werd de deur van den kelder geopend en verscheen een arbeider met geheel bebloed hoofd, die op de drempel ineenzakte. Hem was door een granaat het rechteroor afgeschoten. Ook deze man werd zoo goed mogelijk verbonden. Tevergeefs werd door eenige' moedige mannen getracht om in de kerktoren de witte vlag te hijschen. Het mocht niet baten, de trap was weggeschoten. Tusschen het kanongebulder hoorde men het kreunen der gewonden. Doordat hun kanonvuur niet be antwoord werd schenen de Duitsehers te begrijpen dat zij een weerlooze stad beschoten. Ondertusschen was het den burge meester gelukt de witte vlag uit het stadhuis te steken, waarna het schieten ophield. N'a eenigen tijd vulden de verlaten straten zich weer met men- scheq, die voor den nu naderenden vijand vluchtten. Ook wij maakten van een onbewaakt oogenblik gebruik om een goed heenkomen te zoeken en be reikten na een zware marsch langs de pas beschoten wallen het stadje Aer- schot, waar wij den laatsten trein namen, die ons naar Brussel bracht. Spionnage-bureaux. In alle landen, die bij den oorlog betrokken zijn, heerscht een ware spion- nenvreos. Men moet drommels voor zichtig zijn, wil men ook niet voor spion worden aangezien. Want in oorlogstijd vooral neemt men tegen spionnen krachtige maatregelen. In het algemeen beschouwt men spionnen te veel als teekenaars, tech nici of militairen. Een spion is echter, slechts detectief en koopman. Op den heelen aardbodem vindt men apio- nage-bureaux, die alle met elkaar in correspondentie staan. Wil Duitsohland weten, hoe het staat met de nieuwe Engelsche onderzeeërs of met de Fransche vliegmachines, het heeft slechtB het spionage-bureau op te bel len, en het wordt volledig ingelicht. Slechts om de berichten van dat bureau te eontroleeren, zal Duitschland af en toe eenige officieele verspieders naar Frankrijk moeten zenden. Het voor naamste werk is echter al door de bureaux gedaan. In Brussel hebben de verschillende militaire detectieve combinaties steeds hun hoofdzetel gehad. Bij deBrussel- sche politie waren in 1912 l4 dusda nige bureaux bekend. Waarschynlijk zijn zo nu verplaatst. Wellicht zetelen ze thans in Den Haag. Bern is echter ook voor de handelaars in militaire en maritieme geheimen de geliefkoosde plaats. Het volgènde is merkwaardig. De meeste bureaux bedienen alle groote landen. Bij hetzelfde bureau, hetwelk Duitschland de teekeningen van de respectievelijke Fransche forten be zorgt, informeert de Republiek naar het nieuwe Duitsche snelvuurgeschut. Men zegt dat sedert 1,907 ook Neder land |met een spionage-bureau in relatie staat. Een geheime post zou daarvoor op de oorlogsbegrooting zyn gebracht. Het Ministerie van Oorlog zou het evenwel niet te doen zijn om te weten te komen, hoe men het best België of Duitschland zou kunnen aanvallen, maar het spionage-bureau zou al het nieuws op militair gebied in het bui tenland de Nederlandsche Regeering meedeelen. Het zouden dus meer rap portage-diensten zijn. Gewaarwordingen in den kogelregen. "De Italiaansche overste Margiarotti ondervroeg een 2000 soldaten, die aan den stryd in Tripolis hadden deelge nomen, over hun gewaarwordingen in den slag. Het meest opwindende oogen blik voor den soldaat bleek te zyn het eerste knallen der schoten. Maar bijna allen voegden er aan toe, dat deze opwinding bij de volgende ge vechten steeds minder hevig werd. Anderen weer verklaarden, dat zij den grootsten angst voelden, wanneer rij in de eerste rijen gedrongen werden en aan het vijandelijk vuur blootge steld waren, zonder iets te' kunnen doen. Het bevel tot oprukken of be stormen der vijandelijke stellingen was dan een ware uitkomst. Verschijnselen als hevige dorst, tra nende oogen, heesch geluid, en sidde ringen zyn niet zeldzaam. Wanneer zijn superieur beeft, wordt ook de soldaat sterk beïnvloed. En toch heb ben dapperen als Hendrik IV, Turenne en Fred, de Groote ook in den slag getrild. Dit is van groot belang, omdat in den slag de officieren voor den sol daat alles zijn: één beweging, één woord is voldoende om hen aan te vuren of te ontmoedigen. Margiarotti vroeg den soldaten ook welk gevoel hen beheerschte in het gevecht: of het vaderlandsliefde, reli- gieuse gedachten of andere gevoelens waren. „Ik ging verder, omdat mijn officier verder ging", was het alge* meene antwoord. Het slagveld van Europa. Ongelukkig land, dat België! Sedert eeuwen is het door zijn „mooie" lig ging en geschiktheid voor het doel uitverkoren als het slagveld van Europa. Geen land, waar de laatste eeuwen zooveel oorlogen gevoerd zijn als juist in België. En de Franschen de broeders! zijn het, die wel het het grootste aantal veldslagen daar geleverd hebben. Brussel alleen werd vijfmaal door Fransche troepen be legerd driemaal met succes. In 1695 werden daar 4000 huizen in brand geschoten, die tot op den grond toe afgebrand zijn. En nog vier maal daarna in 1708,1746,1792 en 1794 werd de hoofdstad door Franschen bedreigd of genomen. In den krgg van Frankrijk tegen Spanje was België weer het operatie-terrein. Ook de oorlog, die den vrede van Utrecht voorafging, werd voor een groot ge deelte op Belgisch gebied gevoerd. België viel toen aan Oostenrijk ten deel. In den Oostenrijkschen Successie oorlog heroverde de Maarschalk van Saksen voor Frankrijk het land. Bij Fontenoy overwon hij in 1746 de Engelschen, evenals in 1746 bij Rou- coux. Toen later de oorlog tusschen den keizer en Frankrijk uitbrak, werden de slagen bij Jemappes (1792), Neer winden en Fleunis (1794) op Belgischen bodem geleverd. Eerst in de 19de eeuw was Frankrijk aan Belgische zijde. De Hollanders overwonnen in 1831 de Belgische troepen bij Hasselt en Leuven en toen kwamen de Fran schen hun broeders te hulp. De citadel van Antwerpen, die in 1890 dooi1 den Hollandschen generaal Ohassé bescho ten was, werd in 1832 door de Fransohen veroverd. Het meest bekend is België &1b slagveld wel door den kamp tegen Napoleon, die Ligny en Belle Alliance en Waterloo beroemd maakte. Ook onze vrijheidsoorlog tegen Spanje werd voor een deel op Belgischen WUm gevoerd. Daar was in 1600 de slagbij Nieuwpoort en daar belegerde Prins Maurits Ostende. Het vlakke gedeelte, ten zuiden van Brussel, was altijd zeer geliefd voor oorlogvoerenden, Wanneer zal de lijst van veldslagen in België nu weer aangevuld kunnen worden? „Die Wacht am Rhein". Een Amerikaan, die zioh te Berlijn bevond, constateerde met verwonde ring het feit dat de passeerende soldaten ook het tweede couplet van „Die Wacht am Rhein" kenden. Hij wees erop dat velen gewoonlijk van de meest bekende volksliederen alleen het eerste couplet van buiten kennen. „Men beleedigt een Duitscher door van hem te denken, dat hij de geheele „Wacht am Rhein" niet uit het hoofd kent," meende een Duitscher. „Maar nu nog iets," merkte de Yankee op, „jullie moeten de tweede strofe ver anderen. Jullie zingen daar wel van „durch hunderttau8end zuckt es schnell", maar wanneer ik mij de cijfers der Duitsche bevolkingsregisters goed herinner, dan is dat getal wel wat verouderd Het moet toch zijn: „durch Millionen zuckt es schnel De onzichtbare aëroplaan. De Fransche geleerden Clément en Rivière hebben onlangs een nieuwe toepassing gevonden voor cellulose- acetaat. Zij willen het zeildoek der aeroplanes vervangen door cellulose- acetaat, bereid op een speciale manier. Daardoor krijgt men een soepele door schijnende bedekking, die tevens on doordringbaar en onbrandbaar w. Deze aeroplanes zijn zelfs op geringe hoogte onzichtbaar. Deze eigenschap zal hun bij oorlog zeer te pas komen. JS>. 31 Aug. Gebouw Bouw- en Woning toezicht 2 u. Armenzorg. Onder- standscommissie. Bëleefd verzoeken wy geregeld tijdig medédeeli'ig te mogen ontvangen"V**1 vergade cingcn, concerten, vermakelyk- heden enz., ,m deze dan in onte agenda te vermelden. van l^art spoedig en tot HOI*" prijzen pp den handel en voor parti- ««lier gebruik. CCXLVII. A i vorige week schreven wij, dat do lentie al goed op weg was zich den eersten schrik te herstellen. D«t proces heeft zich sinds dien ge- "slijk ontwikkeld en thans valt ral te constateeren dat de oude toe- td, de gemoedelijke rust en de ne gelatenheid weer is ingetreden. gen denke echter niet, dat de econo- |che gevolgen van den oorlog hier gevoeld worden. Het tegendeel is jar. Er heeft overal een lofwaardig jéven plaats naar uiterste zuinigheid i het ligt voor de hand, dat aller- ret datgene wordt nagelaten, wat als Welde, als overdaad kan worden aan- èpnerkt. Den Haag is in vele opzichten Weldestad en het is dus te begrijpen dat de bezuiniging zich hier ter stede lirk doet gevoelen. Al de honderden ||nkels in artikelen, die niet tot de Wgelijksche levensbehoeften behooren, lien zich op eens genegeerd. De luxu- eoso lunoh-rooms, waar 's middags de ffcijkjes lustig streken en een mondaine drukte hperschte, zyn thans verlaten de magaziinen van mode-artikelen Jmnnen wel sluiten, 't Is vol-seizoen, iedereen is voldoende voorzien van kleedij en sieraden; mesrdere aan- «chaffing wordt uitgesteld, omdat ze niet noodig is. Er is nu een alles #fdq«»4 pxpuus vpof hpp, die om «iet wenscjipnte koopi 4jjwachtep en vporbpreid zgn op het; pigste, dat koqien kan, is hei algemeene wichtwoord. Feesten worden er nipt gegeven, de lijst van trouwlustigen is ^rkwaardig kleiner geworden. Het 'olg is dat recepties achterwege iven, dinerB een zeldzaamheid wor- De patisseries, de goud- en zilver- iden, de bloemenwinkels, ze zijn de iten, die daarvan de dupe worden, «nt zij leven van die feestelijke uren in het leven der rijkeren. Wij brachten eenige dagen geleden een bezoek aan het Westland. Vredig lagen do, velde» en zp blakerden in de UWwrzon. Qppaerkelyk weinig werk volk way pc pe zieyn,Tpph -yvas men onder de bevolking over het algemeen «eer optimistisch. De handel heeft on verwacht een geduchten klap gekregen: de prijs van honderd pond tomaten daalde in drie dagen tijds van f 10.70 op f 1.30, maar daarna steeg hij weer, af kwam hij niet meer boven de vier gulden. En juist stonden de tomaten dit jaar er zoo prachtig bij, beloofden ye een buitengewonen oogst. Zwaar leladen hangen de druivenboomen. Nog is de tijd van volle rijpheid voor deze vrucht niet aangebroken, en mis schien herstelt de handel zich inmiddels jlger zóó zeer dat de druiven prijs «dien houden. Het deed ons vreemd i, dat allerminst geklaagd werd over gebrek aan werkkracht. Bijna het tegendeel. Juist schijnt de oogst in het «tadium te zijn, dat weinig werkvolk aoodig is. Maar bovendien steken de vrouwen in het Westland heel wat flinker de handen uit de mouwen dan die in de steden. Onze indruk was dat het Westland rich wei zal weten te redden, al is het Natuurlijk een feit dat een onherstel- liaar verlies reeds geleden is en nog gelede» zal worden. De uitvoer it weer toe en ook de doorvoer het buitenland wordt beter. De tiddellijke nabijheid van dezen tbaarsten strook van ons land, een groote geruststelling voor Haag. Trouwens als er iets is, •ver wij ons weinig ongerust dan is het wel over den mond- aad van ons land. 'tls op het iblik de kwestie maarhoe krab- wy een jaar lang vooruit op kracht. De cijfers die dezer dagen floor een der Hollandsche bladen zijn fjtjpubliceerd over den voorraad levens waar in ons land, toonen aan, dat het in dat opzicht allerminst zorgwek- |d uit ziet. len enkel woord over de militairen len Haag. Allicht zullen er onder lezers zijn die verwanten onder bezitten en misschien hooren zij te veel van hén. Soldaten zijn jliik slechte briefschrijvers. Zoo wy soldaten spraken, leek het ons, dat zij het lliet kwaad hadden. Zij vervelen zioh te veel en dat jammer. Er worden al van tal van zijden pogingen in het werk gesteld om amusement te brengen, doch dat neemt niet het eentonige van den dag-dienst weg. Dagelijks zien wij het militair bedrijf in onze onmiddellijke omgeving. Dezer dagen hebben wij langen tijd de mid- dagmaal-bereiding in oogenschouw ge nomen. 't Ging er genoegelijk toe. Op een stuk weiland is een houten schuur getimmerd, die als keuken is ingericht. „Hotel Hagenbeek" heeft een grappen maker er met krijt opgeschreven. Alles gaat in het grootde aardappelen worden met den slang op de water leiding afgespoten. Er was maar één ding dat ons hinderde n.l. de ontzet tend vieze pakjes van de koks. Ze geleken meer op kerels die riolen schoonmaken hun handen waren zoo vuil als van een smid. Leek het ons dat overigens de „boel" er nog al zin delijk uitzag, het zien van die vuile koks ontnam ons allen eetlust. Geluk kig zagen de soldaten zelf het niet zoo griezelig in. Toen wij aan één van hen vroegen of die kok altijd zoo vies gekleed was, antwoordde hij heêT leuknoemt u dat vies, hij heeft nogal z'n Zondagsche pak aan Of het bittere ironie was dan wel verschil in smaak tusschen hem en ons, weten wij niet; hij moest weg om aardappelen te jassen. Intus8chen zien do soldaten er ge zond uit, en dit is toch voorloopig hoofdzaak. HAGENAAR. Voor de vele bewijzen van be langstelling, ondervonden bij het overlijden van den Heer C. J. C. HOOGENDIJK, betuigen wij onzen hartelijkon dank. Uit aller naam M. HOOGENDIJK— DntKZWAGER. Gouda, Augustus 1914. V Da familie HOOGENDIJK be- tuigt haren hartelijken dank voor de belangstelling, bij het overlijdon van hun geliefden broeder en behuwd- broeder, 4©n heer C. J. C. HOOGENDIJK ondervonden. Gouda, Augustus 1914. Op DINSDAG t SEPTEMBER 1914 des avondeten 8 uur zal dooronder-i geteekenden naméns het Bestuur der. Bouwvereeniging „HET VOLKSBE LANG" te Gouda, in de Melksalon „HOLLANDIA" Markt 40, aldaar, worden Bestek is tegen betaling van f 0.50 te verkrijgen aan de Directiekoet op het werk aldaar, waar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. De architecten, J. M. BAKKER. H. J. NEDERHORST. Aan de R. N. L. te Schoonhoven is vacant de betrekking van Jaarlijksche toelage 8 X 65. Sollicitanten gelieven zich vóór 15 Sept. a.s. schriftelijk aan te melden bij den Directeur dor R. N. L. te Schoonhoven, F. M. HEMMES. Ie dualiteit WESTLANDSCHE BLAUWE Aanbevelend, LANGE TIENDEWEG 27, Teleph. 313. Haarwasschen met Electr. droging. Aparte Salon. Levering van alle soorten HAAR- WERKEN. balt. a. de jong Coiffeur. Oosthaven 31. De Mambeienaalf van Apothe ker BOOM geneest spoedig in- en uitwendige, bloedende en blinde Aam beien. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje 50 ct. 12 Verkrijgbaar te Gouda bij ANTON COOPS, Fa. WOLFF Co., te Rot terdam bij E. VAN SANTEN KOLFF, Korte Hoofdsteeg 3. Br. fr. No. 2759 Bur. dezer Courant. OOUOA. worden in élk formaat uitgevoerd vanaf visite tot levensgroot. Zeer veel succes en uitnemend geschikt voor gelegenheidsgeschenken. RUIME KEUZE LIJSTEN VOORRADIG. |gr Atelier geopend van 9—5 uur, 's Zondags tot 2 uur. Zoolang onze voorraad strekt leveren wij nog tot dus zonder verhooging onze diverse soorten Prijscourant op aanvraag. Kantoor Oosthaven 26, Gouda. De Directeur der Ambachtsavond school maakt bekend, dat gelegenheid zal bestaan tot inschrijving van Nieuwe Leerlingen voor den uanstaan- den Cursus, op Dinsdag I September a.s., in het gebouw van den Handelscursus aan het Paradijs, des avonds van 7 tot 9 uur. Om tot de laagste klasse te worden toegelaten moet men eene verklaring overleggen, afgegeven door het hoofd eener lagere school in deze gemeente, dat men in den loop van dit jaar diens school heeft verlaten na haar tot het einde en met vrucht te hebben doorloopen. Zij, die zoodanige verklaring niet kunnen overleggen of tot een hoogere klasse verlangen te wordon toegelaten, moeten voldoen aan oen EXAMEN, dat zal worden afgenomen op DON DERDAG 3 en VRUDAG 4 SEP TEMBER a.s., des avonds té 7 uur in het gebouw van den Handelscursus. De Directeur, B. E. SPIJKER Az. Gouda, 19 Augustus 1914L Bij gunstig weer zal Zondag 23 Augustus I9I4| in avonds I uur, in den tuin oen worden gegeven door de muziek van hot alhier liggend Garnizoen, onder directie van den Kapelmeostor E. ELSENAAR. Entróo voor leden on niet-leden* f 0.25 por persoon. Militairen, beneden den rang van offioior f OslO por persoon. f Dc netto opbrengst zal worden afge dragen aan het Comité tot steun "der noodlijdenden door de Mobilisatie. HET BESTUUR. gffPLAATS voor UNdjJLÜCLa] (wordt verwerkt met cement en zand. (door óóne enkele bestryking). Aanbevelend,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2