Bureaus Markt 31 - Gouda Abonneert U Abonnementsprijs 21*' Nieuwe abonnementen worden dagelijks aangenamen, H X op de Verschijnt dagelijks. De telegrammen en berichten van het Oorlogs terrein, welke inkomen tot 's namiddags 5 uur. Eigen correspondenties nit Nederlandsche Legerplaatsen, van de Nederlandsch-Belgische grens, nit Parijs en van het Oorlogsterrein. CBS COURANT Bevat: per kwartaalf 1.25 per week- 0.10 Tel. Int. 82.- franco per post f 1.50 aan huis bezorgd. weede Blad* Lenlaaid. Vrouwenrubriek. EitflADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Stadsnieuws. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. D Goudsche Courant V DAG 22 AUGUSTUS *914. Een noodkreet aan de Dagbladpers, orgaan der Vereeniging van vers van Dagbladen „De Neder- -Le Dagbladpers" schrijft: t is force majeure? Dat vermacht en dit beteekent, dat >p zich beroepenonze adverteer- die contracten met ons hebben 0tenom niet te adverteeren onze geabonneerden, die thans juist en dure berichten wenschen niet te betalen tusschenpersonen van onze ge leerden (boekhandelaren) en van j adverteerders (advertentie-bu- *tx), om quitantiën en wissels te Ageren" de Post en de Spoorwegmaatschap pij om onze couranten slecht te be- n uter, om extra-belasting te heffen; j»ze papierleveranciers, om den ge- tracteerden papierprijs op te slaan; sonze goede vrienden, om van ons gratis pakken couranten te verlan gen voor de milititairen «ten velde s de klanten onzer particuliere druk- ^firijen, die niet laten werken en zelfs Sriodieken niet laten verschijnen. J Wij zitten er midden in, en als wij fijn aangesloten bij den „Nederland- ichen Bond van Boekdrukkerijen", krijgen van de secretarissen der Cen trale Cqmmissie bericht, dat ondanks de oorlogsovermacht die overal wordt toegepast als middel om aan Verplichtingen tegenover ons te ont komen, voor ons de opzeggingstermijn 70or onze werklieden niet is ver- lort. En inmiddels hebben wij zeer «looge kosten voor onze vele berichten te betalen en kunnen wij de gezinnen onzer werklieden, die als soldaten zijn opgproepen, niet onverzorgd laten. Veldprediker. Ds. M. ten Broek, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Groningen, heeft »ch aangemeld als veldprediker bij het Ned. leger. Goud voor de Amerikanen. De Amerikaansche kruiser Tennes- cs, met goud voor de hulpbehoevende merikanen, die naar huil vaderland willen terugkeeren, lag gisteravond voorgaats van den Nieuwen Waterweg. K (N. R. Crt.) De handel herstelt zich. Donderdag zijn via Nieuwe Schans 60 beladen wagens uit Duitschland te Groningen aangekomen, terwijl 33 volle wagens vandaar uit naar Duitsch land. (Centr.) Uitvoer gaar Duitschland. Men schrijft uit Winterswijk aan de N. Ct. De invoer van vee, boter, eieren enz. per spoor naar Duitschland is sedert gestaakt. Er wordt geen machine meer gestuurd. Een lading levend vee, welke juist naar Duitschland gezonden zou worden, werd nog ijlings naar Zeve naar verzonden, over welker plaats de uitvoer nog mogelijkk is. De Regeering van België protesteert zoo krachtig mogelijk tegen de juist heid der geuite beweringen en tegen de schandelijke bedreigingen van weer wraak. Indien het een of ander feit, strijdig met de wetten van den oorlog, later m^est worden vastgesteld, zou er ge legenheid bestaan het juist te waar- deeren, rekening te houden met de begrijpelijke opwinding, die de wreed heden, door de Duitsche soldaten be dreven, onder het Belgische volk, een door en door eerlijk volk, maar ener giek in de verdediging van zijn rechten en in zijn eerbied voor de menschelijk- heid, uitlokken. Lang zou reeds de lijst zijn van die gruwelen, waarvan we de eerste bijeen brachten, indien we haar thans moes- tenfpubliceeren. Geheele streken zijn verwoest en afschuwelijke feiten zijn in haar dorpen bedreven. Een Comité, gevestigd aan het De partement van Justitie te Brussel, stelt den catalogus dier gruwelen met een nauwgezette onpartijdigheid vast. Bij wijze van voorbeeld, worden eenige feiten genoemd, die den ge moedstoestand en de wijze van op treden van verschillende Duitsche troepen schetsen. De Duitschers in België. Protest van de Belgische Regeering. De Belgische Legatie deelt mede Door bemiddeling van een qeutrale Mogendheid is het volgende Belgische Protest tot de Duitsche Regeering ge richt „België, dat den vrede wjlde, is door 'uitschland genoodzaakt de wapenen >p te nemen en een wettige verdediging a stellen tegenover een aanval, dien iets rechtvaardigt, en die strijdig is iet de ernstige overeenkomsten der ictaten. Het #stelt er zijn eer in den strijd jyaal te voeren en alle regelen der letten en gebruiken van den oorlog in acht te nemen. Sedert het binnentrekken derDuit- Bche troepen op zijn grondgebied heeft zijn Regeering in alle gemeenten doen publiceeren en zijn bladen hebben eiken dag herhaald de bepalingen, die aan de burgers niet-combattanten verbie- bieden daden van strijdenden te ver richten tegenover de troepen en de I militairen, die het land overweldigen. De inlichtingen, waarop het Duitsche ivernement zich thans gelooft te men baseeren, om te beweren, dat de Belgische bevolking het volkenrecht 'Overtreedt en niet de minste achting Waardig is, zijn stellig op dwaling be rustend. Een fruitpraatje. huidige oorlog heeft één goed ding met zich gebracht, de prijzen van ver schillende levensmiddelen zijn gedaald. En dit is iets, waar de huisvrouw, die voort durend de nadoelen en ellendige gevol gen van den oorlog ondervindt, rekening moe moot houden. De lage boterprijB heeft slechts kort geduurd; de eieren stijgen ook al weer en de visch wordt schaarsch. Het ooft is echter verbazend goedkoop. Den heelen zomer door zijn wo verwend. Er zijn1 b.v. in mijn familio nog nooit zoo lang en zoo veel aardbeien en sen gegeten als dit jaar. De voorraad appelen en peren, waarmee ons land nu overstroomd wordt, is echter enorm. Eb men hoort spotprijsjes noemen. De kom kommers en tomaten zijn ook zoo goed koop. Het is werkelijk jammer, dat deze vruchten nog zoo betrekkelijk weinig ge geten worden. Voor komkommer kent men bijna niet anders dan do oude wijze van bereiding: met bijvoeging van wat zout het water uitpersen en aanmaken met olie, azijn, peper, enz. naar smaak. Gestoofde komkommers kent bijna niemand. Hier voor wordt de zuiver geschilde komkom mer in reepen gesneden en daarna in stukjes; men ontdoet ze van de pitten. Nu laat men de stukken in een wat groo- te pan, in water met een beetje zout, zacht stoven, (waarvoor zij niet veel tijd hebben). Dan Iaat men in een andere pan of schotel boter braden of geel. frui ten, vermengt dat met het kokommernat enbereidt het volgende- mengsel: 1 •ierdooiers worden met 1 it 2 lepels bloem flink geroerd-, met een lepel schept men au het koinkommernat uit de pan voegt gestadig roeronde bij de eieren zoo veel nat als men denkt noodig te hebben. Dan giet men dit mengsel bij de komkom mers, laat het nog wat stoven, en zet het daarna in de hooikist of wikkelt het in papier. Dat tomaten niet meer gebruikt wor den, is ook heusch zonde. Ik voor mij geloof echter dat het hier geldt „onbe kend maakt onbemind", en bovendien men moet do meeste vruchten lecron eten. Wie voor het eerst in een banaan bijt, vindt het week en flauw goed. De verbeterde exportmiddelen hebben den invoer van do pisang sterk bevorderd; dc vrucht werd goedkoop, althans voor den burgerman bereikbaar, cn nu is de banaan haast oven geliefd als de sinaasappel. Om echter op do tomaten terug te komenalleen de liefhebber lust ae rauw, en het aantal liefhebbers is niet groot. Meer in den smaak vallen gestoofde tomaten, die als volgt toebereid worden: Goedo rijpe to- mten wascht>men, doet ze in kokend wa ter, laat ze daar oven in over koken, neemt zo er uit en ontdoet zo van de bui tenste schil. "Boter wordt gebraden; daarin legt jnen dc tomaten met wat zout of oen bouillonblokje naar smaak, en laat ze een paar minuten stovendan bindt men alles met paneermeel of fijne beschuit, en kan men het in papier wikkelen of de hooikist zetten. Legersokken. Feitelijk zijn wij het breien afgewend, en de gemiddelde huisvrouw hoeft zich heusch niet te schamen, wanneer zeniet precies moer weet, hoe een kous in el kaar zit. Daarvoor hebben wij tegenwoor dig dc machinale brei-inrichtingcn. Er is echter groote vraag naar eigen-ge breide sokken voor dc militairen. Voor baar, die in een vrij kwartiertje de brei pennen ter hand wil nemen geef ik hier bij de doorsneemaat: Neem 4-draads-sajet; maakt een boordwijdte van -"74 steken, lengte van de boord 46'toeren, lengte van het boen 60 tr. (32 naadjes), hiel 28 tr. (14 nd.), kleine hiel in verhouding, voet 76 tr. (38 nd.), teen in verhouding. van een Zundertschen slager, die daar werd doodgeschoten, omdat hij, door den schildwacht aangeroepen, zich hieraan eenvoudig niet stoorde, thans komt ons weer een ander geval ter oore van de |Noord-Brabantsch-Duit- sche grens. Een boerin met een kar vol groenten passeert de wacht. De schildwacht roept haar aan. Op zijn „halt, wiedaar" antwoordt de vrouw „goed volk De zenuwachtige houding der vrouw wekte echter de achterdocht van den schildwacht en hij gelastte haar den groentewagen te ontladen. Zij wilde wat tegensputteren, doch in oorlogstijd maken de militairen korte metten en heeft zich een ieder maar aan de sommaties te onder werpen. D.e soldaat doet dan kort en goed zijn plicht en de burger heeft het hem niet lastig te maken. Een tweede maal gelast de schild wacht haar den wagen te ontladen. Noodgedwongen gaat de vrouw hiertoe over en nu bleek al spoedig dat onder de groenten op den bodem van den wagen een man lag verborgen. Vrouw en man werden gearresteerd en naar de wacht opgebracht. De wa gen werd geconfiskeerd. Het onderzoek zal hebben uit te maken of men hier al of niet te doen heeft met een spion of met een ander persoon, die in alle geval reden scheen te hebben om zijn reis van de eene naar de andere plaats op deze geheimzinnige manier af te leggen. Gemengde Berichten. Vervoer van een spion Men schrijft ons Werd dezer dagen uit Woensel gemeld VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1914, VoorzitterDe Burgemeester. Tegenwoordig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering welke ter visie hebben gelegen, wor den onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter: Door Gedepu teerde Staten der provincie zijn goed gekeurd 1°. het Raadsbesluit van 24 Juli j.l. tot het wijzigen der gemeonte-begroo- ting, dienst 1914 in verband met de reorganisatie van de brandweer 2°. het Raadsbesluit van 24 Juli j.l. tot het brengen van verschillende wij zigingen in de gemeente-begrooting, dienst 1914. 3°. het 2<l0 aanvullingskohier voor heffing van schoolgeld op de Bur gerscholen, dienst 1913. Deze mededeelingeq worden aange nomen voor kennisgeving. Ingekomen 1. Een voorstel van Curatoren van hot Gymnasium tot het aanstellen van tijdelijke leerkrachten voor den Cursns 1914/15 aan die onderwijsinrichting. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 2. Het verslag der Commissie uit den Raad over het aan haar opge dragen onderzoek der gemeente-reke ning voor het dienstjaar 1913. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. De Voorzitter: Namens den Raad zeg ik de Commissie dank voor het uitgebrachte tapport. 3. Het verslag der Commissie uit den Raad, belast met het onderzoek der begrootingen voor het dienstjaar 1915 van de Bank van Leening en de beide Hoffmansstichtingen. Dit verslag luidt aldus Gouda, 10 Augustus 1914. Aan den Gemeenteraad van Gouda. De Commissie door U bedoeld tot het nazien dei; begrooting vanllde Bank van Leening en die der beide Hoff mansstichtingen voor het dienstjaar 1915, heeft de eer U te berichten, dat zich van die taak heeft gekwetën, *ij heef» geen bedenking bedoelde be grootingen, zooals die zijn aangeboden, bii U ter goedkeuring aan te bevelen. J. VAN GALEN. <A. J. IJSSELSTIJN Az. X'VAN DER WANT. 4. Het verslag der (Sommissie uit den Raad belast met het onderzoek der begrootingen voor het dienstjaar 1915 van de door de gemeente gesub sidieerde instellingen van weldadigheid. Dit verslag luidt aldus Gouda, 10 Augustus 1914. Aan den Gemeenteraad jfön Gouda. Jxi ondergeteekenden werd door U «gedragen het onderzoek der begroo- ingen voor 1915 van de gesubsidieerde instellingen van Weldadigheid. Wij hebben aan die opdracht voldaan en vinden naar aanleiding daarvan vrij heid, U tot onveranderde goedkeuring te adviseeren. J. VAN GALEN, J. VERGEER. W. BOKHOVEN. De Voorzitter: Ik zeg deze Commissies dank voor het uitgebrachte rapport en stel voor deze begrootingen met de rapporten, ter visie te leggen Aldus besloten. 5. Een voorstel van B. en W. om den dienst der gemeente-reiniging in eigen beheer te nemen. Het daarbij behoorende advies der gezondheids commissie is inmiddels bij B. en W. 'ngekomen. Het voorstel van B. en W. is ge drukt rondgedeeld. Het advies der gezondheids-commissie luidt alduB Gouda, 18 Augustus 1914. Naar aanleiding van uwe missive .d. 28 Jul j.l. No. 737, onderwerp: ^Gemeentelijken reinigingsdienst" heb ben wij de eer U mode te deelen, dat ook wij meenen, dat het in eigen be heer nemen door de gemeente, van de gemeente-reiniging verre te verkiezen is boven de verpachting aan particu lieren, zoo all tot nog tog is geschied. Wij onderschrijven ten volle de meening van den heer G. A. de Monyé te Zutphen en diens conclusiën, waartoe hij komt in zijn aan uw College uit gebracht rapport. Wij vertrouwen dan ook, dat de Raad dezer gemeente, aan uw voorstel om de gemeente-reiniging in eigen beheer te nemen zyn sanctie zal ver- leenen. Namens de gezondheids-commissie. De Voorzitter, Dr. P. J. A. LEVEDAG. De Secretaris, Mr. F. H. KRANENBURG. Aan Burgemeester en Wethouders van Gouda. Ter visie. 6. Een voorstel van B. en W. om aan de Koningin opnieuw goedkeuring te verzoeken voor de heffing van sluisgelden aan het Reeuwijksche Verlaat. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 7. Een praeadvies van B. en W. op het adres van J. Rond alhier, waarbij wijziging verzocht wordt van de voorwaarden waarop de Raad bij zijn besluit van 6 Maart j.l. vergun ning heeft verleend tot uitbreiding van de Cornelia Ketelstraat. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 8. Een voorstel van B. en W, om over te gaan tot opheffirig der betrek king van rooimeester. 9. Een voorstel van B. en W. tot het stichten van een derde openbare bewaarschool in de Korte Akkeren. 8 en 9 zijn gedrukt^rondgedeeld en worden ter visie gelegd. 10. Een voorstel van B. en W. tot het wjjzigen der gemeente-begroo ting, dienst 1914 in verband met de toe te kennen vergoedingen aan go- zinnen van Militie-en Landweerplich- tigen. x Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 11. Een voorstel van B. en W. tot herziening der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de open bare lagere scholen en herhalings scholen. 12. Een voorstel van B. en W. tot oprichting van een gemeentelijk fonds van verzekering tegen de gel delijke gevolgen van gedwongen wer keloosheid. 13. Een praeadvies van B. en W. op het adres van het Hoogheemraad schap van Rijnland over rioolafvoer zijner opzichterswoning. 14. Een schrijven van Burgemees ter en Wethouders waarbij ter vast stelling worden aangeboden de be rrootingon der gemeente-lichtfabrie- een voor het dienstjaar 1915. 15. Een schrijven van B. en W. waarbij een voordracht wordt gedaan voor de benoeming van een Leeraar in het Vakteekenen voor Machine bankwerkers en andere Metaalbewer kers aan de Ambachtsavondschool. 16. Een voorstel van B. en W. om de oprichting van een gemeente lijken keuringsdienst van waren een jaar uit te stellen. 11—16 zijn gedrukt rondgedeeld en worden ter visie gelegd. 17. Een schrijven van B. en W. waarbij ter vaststelling wordt aange boden de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het dienstjaar 1915. Dit schrijven luidt aldus Gouda, 21 Augustus 1914. Wij hebben de eer Uwe Vergadering hierbij ter vaststelling aan te bieden de door ons ontworpen Begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeente voor het jaar 1915, sluitende in ontvangft en in uitgaaf met een totaal bedrag van f 741014.10. Aan den Raad der Gemeente Gouda. De Voorzitter: Debegr is in het eind van Juli door B. en W vastgesteld, wij houden het voor zeer goed mogelijk dat door ons nog eenige wijziainjyl^a|*gebracht zal worden. Ik stW^^^aêt trekken der af deelin gen uit te stellen tot de eerste ver gadering in September. Aldus besloten. 18. Een schrijven van de Com missie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs waarbij een aanbeve ling wordt gedaan voor de voorziening van een vacature in haar midden. Dit schrijven luidt aldus Gouda, 5 Augustus 1914. De plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Middelbaar onderwijs heeft de eer U te berichten, dat er tenge volge van het overlijden van den hoer C. J. C. Hoogendijk eene vacature in die Commissie is ontstaan. Ingevolge het bepaalde in artikel van de verordening voor de Plaatse lijke Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs te Gouda heeft genoemde Commissie de oer voor de opengevallen plaats bij U aan te bevelen de heeren 1. J. DE BRUIJNE, Opzichter van Rijnland. 2. J. C. WINTERSWERF, Opzichter Rijkswaterstaat. De Commissie voornoemd. A. H. TEEPE, voorzitter, WILLEM GOL, secretaris. Aan den Gemeenteraad van Gouda. Ter visie. (Wordt vervolgd.) GOUDA, 22 Augustus. Onze stadgenoot de heer J. in 't Veld slaagde gisteren te 's Gravenhage voor het examen Fransch 1. o. Concert Militaire kapel. Hot muziekcorps van hot Depot-Batal jon alhier, zal morgen onder leiding van den kapelmeester E. Elsenaor opnieuw in den tuin der Sociëteit „Ons Genoegen" een concert geven, waarvoor de toegang oor do militairen niet-leden voor geringeu prijs is opengesteld. De bate, welke dit concert zal opleve ren komt ton goede aan het Comité tot steun van de Noodlijdenden door de mo bilisatie. Men leze de advertentie in dit blad. Diefstal van planten. Door de politic is alhier aangehouden zekere R. alhier woonachtig, die te Bos koop bij de firma Ravenborg Boor ro zenstruiken en bloomen heeft ontvreemd. De ontvreemde planten werden in lieslag genomen. De aangehoudene is overgebracht naar Boskoop, tenoindo aldaar voor den burge meester te worden gelold. Morcuriua. De afd. Gouda van do Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden Morcurius houdt Woensdag 26 Augs. a.s. in de bo venzaal van „Hot Schaakbord" oen huis houdelijke vergadering waarin o.in. aau de orde komt een bestuursvoorstel om stoun to vefleencn aan hot Plaatselijk Co mité tot steun aan de noodlijdenden door do mobilisatie. Predikbeurten te Gouda. REMONSTRANTSOHE KERK. Voorm. 101/j uur. De. H. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK. Vroegpreek te 7ire. Ds. J. P. VAN MBLLE, van Kralingen. Voorm. ten 10 ure. Ds. DEUR. Nam. teh 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Nam. ten 2 ure. Ds. CANNEGIETER. Kinderpreek ton 5 ure. De heor J. VISSER. LUTHERSCHE KERK. Yoorm. teh 10 ure. Ds. SCHARTEN." GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 2ü Aug!, 12 uur, Ds. CANNEGIETER. GROOTE KERK. Bidstond, Donderdag 27 Augustus, s avonds 8 uur. Aanvragen van werknemors op 21 Augustus. Volwassenen 1 voeger, 1 witter, 5 heiers, 2 steenbikkers, 1 stoelenmatter. 1 houtzager, 1 beitser, 1 mandenmaker, 3 verlakkers, 1 hekelaarster, 4 boerenarbeiders. 1 pottenbakker, 1 opzichter (bouwk.), 10 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, 3 metselaars, 8 opperlieden, 2 schilders, 2 meubelstoffeerders, 12 meubelmakers, 1 scheepmaker, 1 goudsmid,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 3