Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht. 1 machinist, 3 stokers, 1 machinebankwerker, 4 blikslagers, 6 letterzetters, 1 kleermaker, 8 bakkers, 3 suikerbakkers, 6 sigarenmakers, 1 kellner, X koetsier, 6 schippers, 2 tuinlieden, 2 grondwerkers, 5 pakhuisknechten, 4 loopknechten, 39 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende: 1 stoelenmaker, 1 rijwiolreperateur, 1 kuiper, 4 meubelstoffeerders, 4 meubelmakers, 1 touwslager, 1 stoker, 1 bankwerker, 3 blikslagers, 1 loodgieter, 1 boekdrukker, 2 letterzetters, 1 kleermaker, 4 bakkers, 3 suikerwerkers, 1 sigarenmaker, 1 tuinman, 3 loopknechten, 1 winkeljuffrouw, 2 werklieden zonder vakkennis. Leerlingen en jongens 1 klerk. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen 2 b^ggerlieden. Leerlingen en jongons. 1 letterzetter. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Kaasproducent en Kaashandelaar. M. de R.t Beleefd vorzook ik U eonige plaats ruimte in uw veelgolezon blad in ver band met den tegenwoordigen toestand. Bij voorbaat dank. In bijna elk blad vindt men waar schuwingen tegen do praktijkon van menschen, die zich niet ontzien, van den ontredderden toestand gebruik to maken ter bevoorrechting van zich- zelvon ten koste van andoren. In eigen gezichtskring merkt men ook dergelijke handelingen op en daar op openlijk te wijzen lijkt mij noodig, opdat er zoo min mogelijk menschen de dupe van worden. De kaashandelaar doorleeft, als ieder andor, moeielijke tijden. Niemand zal ontkennen, dat volle pakhuizen met dure kaas en misschien nog wat dubieuse vorderingen in het buiten land, hem vrij wat. schade beloven. Wie zal trouwens zyn deel niet krijgen van deze algemeono malaise Met volle recht mogen wij echter vragen of dit motiveert het optreden van sommigen hunner. Is het te ver dedigen dat getracht wordt oen ge deelte van het door hen te lijdon verlies af te wentelen op den boer, terwijl men toch niet zal durven be weren, dat deze categorie van men schen door dezen toestand geen ver liesposten te boeken zullen hebben? Wat gebeurt er? Men heeft zijn kaas verkocht vóór den oorlog, maar nog niet geleverd ende handelaar laat thans weten, dat hij ze nu niet wenscht to ontvangen. Op wolken grond Natuurlijk is die kaas te duur. Bij minnelijk overleg is hier van de zyde van den boer wat toegevendheid zeer zeker op zyn plaats. Ieder make voor zichzelf uit hoever hij in dezo gaan wil. Natuurlijk houdt dit verband met de meerdere of min dere goede verstandhouding tusschen beiden. Maar geen enkel recht kan de handelaar doen geldon om deze kaas niet to ontvangen. Evenmin heeft hy eenig recht om by de betaling van reeds geleverde partijen korting toe te passèn. Het wisselen van hoog en laag in prijzen zijn nu eenmaal risico's van den handel, zoo.wel als koopen of huren van lartderyen of het zijn geld steken in varkensmesterijen risico's zijn van den boer. De aanleidende oorzaak van dit schrijven is, dat er zich gevallen voor doen waar een hooge korting wordt toegepast op de betaling van partijen kaas, die vóór den oorlog zyn ge leverd en verkocht. Dit tooh is al te kras. Kaas toch is een artikel dat contant wordt verkocht en omdat de boer nu stilzwijgend toelaat dat de handelaar eenigen tijd gebruik maakt van dit te vorderen bedrag en dus cred iet geeft, daarom 'moet hij ten slotte ondervinden dat hem een korting wordt opgelegd, die hem bij contante betaling niet was aan te rekenen geweest. En evenzoo aan de andere zijde heeft die handelaar, die het traagst is met betalen, een voorsprong op zijn medehandelaren, van ae onbillijkste soort. En als dan dit toepassen van kortingen plaats heeft dóór, waar de man onder de wapenen is geroepen en dus een in dit opzicht onervaren vrouw deze handelszaken moet op knappen, dan laat ik 't aan elk wel denkend mensch over, deze hande lingen de naam te geven, die zij ver dienen. Gaarne houd ik mij bereid, de na men te ontvangen van die firma's die zich aan dergelijke dingen schuldig maken. Blijken dan sommige firma's zich bijzonder daartoe geleend te heb ben dan zal ik niet schromen, aan het bostuur van den Bond /an Kaaspro ducenten te verzoeken, deze namen te publiceeren, dan, wanneer er weer een meer normale toestand is gekomeh. De boeren zullen daarmede zyn ge waarschuwd en de eerlijke handel wordt misschien van eenige schade lijke loten ontdaan. Nogmaals herhaal ik, dat ik geens zins ben tegen minnelijke schikking, maar wel tegen het onrechtvaardig gebruik maken van den nood of de onkunde in deze van de boeren, in het bijzonder vooral dddrwaar de natuurlijke verdediger van de belangen van het gezin, noodgedwongen afwe zig is. Wettelijk bestaat er geen enkel recht, om de handelszaken in kaas anders af te wikkelen als voorheen. Zedelyk zijn er gevallen, die een schikking zeer gewenscht maken. Ijaat ieder boer pal staan echter, als recht en billijkheid in 't gedrang komen. wij leven in een tijd dat bruut go- weld op het oorlogstiqrrein hoogtij viert, geen machtspositie mag echter leiding geven in handelszaken. Tot heden heerschen daar nog andere be grippen. Dezo begrippen to verlovendigen zal leidon tot gezondore toestanden. Mot beleefden dank. Uw dw. dienaar, A. v. WIJNEN, Voorz. Bond van Kaasprodueenton. Stolwijk, Augustus 1914. Inzameling ten behoeve van het NEDERL. ROODE KRUIS. Stadgenooten 1 Onderstaande oproop van ons Ned. Roodo Kruis verscheen overal in den lande. Lees dien ook eens mot aan dacht en laat ons er aan toe mogen voegen dat uw eigen Vrouwen-Comitó, hulp, veel hulp eoo noodig heeft, waar ook hier de Noodhulp-Ziekenhuizen van hot Roode Kruis moesten goreed gemaakt worden, tot opname van ge wonden en zieken. Wij hopen u later uit te noodigen tegen een kleine entrée een kijkje te komen nemen, vóór alles weör opgeborgen is en de gebouwen aan hun oorspronkelijke bestemming terug worden gegeven. Gij zult dan zelve zien hoe kostbaar de inrichting van een hospitaal is. Steunt ons met uwe gaven, ook de kleinste is welkom, hoewel ons Comité wel degelijk hoopt op vele groote giften ook I Oproep. „In de sombere on spannendo dagen, dio wij beleven is voor het Roode Kruis de sohoono taak weggelegd hulp en steun te verleenen aan zieke en gewonde krijgslieden. Zal het Nedor- landsche Roode Kruis in alle opzichten goreed zijn om tegonover uwe lands- zonen zyn taak naar eisch te vervullen, dan behoort het bostuur over zeer ruime geldmiddelen te kunnen be schikken. Ook al zyn de tijdsomstandigheden verre van gunstig, meenen wij toch ten behoeve van het edele doel van het Roode Kruis thans een beroep te mogen doen op de offervaardigheid der ingezetenen, overtuigd als wij zijn, dat een ieder bereid zal wezen naar vermogen by te dragen, om den ze- genryken arbeid, waarvan de leiding beruBt bij Zijne Koninklyke Hoogheid de Prins der Nederlanden, te doen plaats vinden op waarlijk onbekrompen schaal. Moge dit beroep op de be kende mildheid der burgerij niet te vergeefs zijn gedaan en onze verwach ting, dat er vele en ruime gaven zul len vloeien, worden bewaarheid." Ons Vrouwen-Comité voor Gouda van het Nedeplandsche Roode Kruis, stelt zich voor op Dinsdag 25 Augustus eene inzameling te doen houden door dienstmeisjes, die zich hiervoor wel willend beschikbaar stelden, uitsluitend bij hare collega's en op Woensdag 26 Augustus eene algemeene collecte te houden door een aantal dames en heeren, meest jonge krachten. Moge hunne toewijding en moeite rijkelijk beloond worden zeer zeker zal dit hun taak tot een aangename maken en ons Comité tot grooten dank stemmen. Vrouwen-Comité v. Gouda v. h. Nederl. Roode Kruis, M. J. TEN BOSCH—Sholtens, Voorzitster. E. DE BACKER. M. v. d. STRAATEN-Spbcijt. J. v. ITERSONGraafland. C. v. REEDT DORTLAND. N. J. SCHELLING, Secretiares-Peningm. Gouda, 22 Augustus 1914. Opg-ave van Personen die zich gedurende de week van 22 Aug. tot 29 Aug. in de Gemeente ge vestigd of deze verlaten hebben. VERTROKKENEN A. W. Hoogendijk uit R. van Cata- weg 34 naar Scheveningen, Pantsier- straat 36J. E. J. Tuinenburg uit Nieuwehaven 30 naar R'dam, Aert van Nesstraat 56J. C. Signer uit Nieuwsteog 1 naar R'dam, Oranje boomstraat 393J. H. Ransijn uit Verlorenkost 29 naar Waddinxveen M. J. Kok uit Doelenstraat 8 naar den Haag, Hoelscheweg 66van den Broek uit Vrouwedteeg 12 naar den Haag, Gedempte Sloot 122J. B. Hammer uit Boomgaardstraat 40 naar Delft, Poortstraat 45P. Beijers uit Bleekerssingel 23 naar Breda, Karne- melkstraat 7 J. D: Brandt uit D.- buurt 7 naar ZonnemaireJ. J. van Wijk uit K. Tiendeweg 8 naar R'dam, Boerhoenschestraat 112J. G. Krop man uit Gouwe 54 naar den Haag, Weimarstraat 248W. *C. van Hooff uit IJssellaan 96 naar Loosduinen, Haagweg 301K. M. Mets uit Markt 26 naar R'dam, Zwartjanstraat 122 L. W. Veen uit Snoystraat 85 naar den Haag, Hobbemaplein 24H. Wentzel uit Groenendaal 80 naar Gorinchem, Langedijk 162J. Klein uit G. Ketelsfcraat naar Laren (G.) C. Oosterling uit Prins Hendrikstraat 11 naar Delft, Buiten Watersloot 83 W. vam Dijk uit Groenendaal 1 naar Oudewater; G. Biemond uit Keizer straat 74 naar Amersfoort, Kromme- straat 22 W. J. Kraan uit Markt 15 naar den Haag, Rubenstraat 141J. Idsinga uit Boelekade 94 naar R'dam, Da. Costastraat 24M. A. Schudde- boom uit Gouwe 115 naar A'dam, Kerkstaat 353; J. Kooyman uit Kar- nemelkBloot 97 naar ZeistC. de Hoop uit 3de Kade 57 naar Boskoop, Achter kade 46; L. A. de Vries uit Zeugstr. 104 naar den Haag, Nieuwstraat 25 L. Klaassen uit Krugerlaan 45 naar Nijmegen, Waldeel Pyrmomtsingel 85; A. Mourik uit Turfmarkt 34 naar Nieuwerkerk a.d. IJsel. LONDEN, 22 Aug. (Hbld.) De Daily Express verneemt uit Ostende dat gis teren een ontmoeting plaats had tus schen de bondgenooten en de Duit- schers op eon punt ten zuidweston van Brussel. De uitslag van het troffen was gun stig voor de bondgenooten. Te Waterloo zijn Ulanen gezien. Officieel wordt gemeld dat in Brussel volkomen ruBt heerscht. De opmarsch der Duitschors. PARIJS, 22 Aug. (Officieel). Duit- sche cavallorie, gevolgd door leger corpsen zijn in westelijke richting door Brussel getrokken. Namen is gdeeltelijk ingesloten. Een hevig artillerie-vuur is op dfr stad ge opend. De Üuitschers zetten aan weerszijden van de Maas hun opmarsch voort, buiten het bereik der kanonnen van de forten van Namen. Oorlogsschatting. Door den Duitschen legercomman dant zijn, volgens do bladen, oorlogs schattingen opgelegd aan de provincie Luik 50 millioen franc3 eu aan Brussel 200 millioen francs. BRUSSEL, 21 Aug. De bladen melden dat de Duitschers Ninova, Alos en Halle bezet hebben. Te Ni- nova (c.a. 25 K.M. ten westen van Brussel) zouden 15.000 manschappen zyn. De Duitsche troepen zullen Centraal België doortrekken ondanks allo pro testen, die worden gehoord. TERNEUZEN. Vluchtelingen die uit Gent hier aankwamen, deelen mede, dat het binnentreden der Duitschers te Gent eik oogenblik werd verwacht. De burgemeester heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de bevolking tot kalmte wordt aangemaand. De burgerwacht heeft order gekregen de wapenen in te leveren. Serviërs en Oostenrijkers. ROME, 22 Aug. De bladen ontvan gen bericht uit Nisj (Servië) dat do<* het hoofdkwartier der Serviërs een groote overwinning wordt gemeld. De slag duurde 4 dagen en werd geleverd bij Loznetza. Aan beide zijden waren 150.000 man by het gevecht betrokken. Het Oostenrijksche leger dat de Drina was overgetrokken werd verslagen. Aan beide zyden werden groote ver liezen geleden. De Serviers maakten groote voor raden buit en namen duizenden Oos tenrijkers gevangen. Amerikanen in Duitschland. BERLIJN, 22 Aug. In strijd met de berichten in buitonlandsche bladen betreffende slechte behandeling van in Duitschland verblijvende Amerikanen verklaart de Amerikaansche gezant te Berlijn dat de behandeling van Ame rikanen in Duitschland dezelfde is van die der Duitschers. SOFIA, 22 Aug. Het departement van oorlog heeft bevolen de haven van Bourgas voor den handel te sluiten. De gewelddaden te Canne. MAASTKICHT. De „Limburger foe rier" bullotlneert dat luitenant generaal von Bertrab, inspecteur van den etappen- dienst le armeecorps naar aanleiding van het rapport van den Duitschen Vice-Con- 8ii 1 te Maastricht een gestreng onderzoek heeft gelast, inzake den gewclddadigen dood te Canne van Mevr. Postwick en advocaat Derks uit Rocklenge. De zaak zal worden gesteld in handen van den Krijgsraad. AMSTERDAM. De Directeur van het Postkantoor to Amsterdam maakt bekend, dat, volgens ingekomen bericht van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot maat schappij, het Stoomschip „Kuterpe" niet heden, doch morgen 22 Augustus naar Kopenhagen zal ver trekken. Correspon dentie voor Denemarken, Zweden, Noor wegen en Rusland kan nog tot uiterlijk 9 uur 's morgens aan het hoofdpostkan toor worden bezorgd. F.en bombardement van Brussel? Een onzer speciale correspondenten die gisteravond nog van uit Gent over de Hollandsche grenzen kon komen, seint ons dat aldaar wordt verzekerd dat de Duit schers aan België een ultimatum zouden hebben gesteld waarin wordt medegedeeld dat indien België Antwerpen niet over geeft, do Duitschers Brussel zullen bom bardeeren. Wij hebben geen bevostiging van dit bericht kunnen krijgen en deolen dit on der de grootste reserve mede. In den Elzas. BERLIJN. In verband met de gevech ten in Lotharingen wordt nog van Duit sche zijde bericht: Do Franschon zijn den aanval begonnen, gelijktijdig uit Toul, Nancy, Lunevillo en Saint Wé; zij wer den gesteund door do forten hij Manon- ville, Nancy, Frouard, Toul en door die van Epinal. De offensieve macht van de Fransche is thans gebrokenwie niet gevangen go- nomen werd moest vluchten. De Landstorm. DEN HAAG. De Minister van Oor log heeft do autoriteiten van de land weer verzocht den betrokken burge meesters onverwijld opgaaf te zenden nopens hen, die volgens de bepalingen van 23 van de Landstorm-instruc tie landweerpliehtig zyn en niet in de registers van den landstorm zijn inge schreven. Vliegmachine boven Gendringen. Hedennacht om half twee werden de inwoners van Gendringen gewekt door het eigenaardige hun welbekende gejuid van een vliegmachine, waar schijnlijk een Duitsche vlieger uit "Wezel. Af en toe liet de vlieger een zoeklicht schijnen. Na een |kwartier verdween het geluid met een wijden boog in de richting van Emmerik. Het overlijden van den Paus. ROME, 21 Aug. Heden had de eerste bijeenkomst van het college der kardi nalen plaats. De 23 kardinalen, die tegenwoordig waren, legden eerst den eed af. Daarna werd de visschersring van Pius X gebroken, die in het graf zal gelegd worden, evenals het zegel, waarmede de bullen verzegeld werden. De begrafenis van den Paus is voor morgenavond zes uur vastgesteld, en zal een zeer eenvoudig karakter dra gen. Het lyk zal, overeenkomstig den uitdrukkelijken wensch van den over ledene, bijgezet worden in de crypte van St. Pieter, waar de Pausen sinds 17 eeuwen begraven worden. In de vergadering werd de bulle van den 25sten December 1904 over het conclaaf voorgelezen, hetgeen, volgens het „Giornale d'Italia", een belangryke geheime discussie verwekte. Een Duitsch bericht over FrankrnV BERLIJN, 22 Aug. Volgens be richten uit Parijs moeten de gevange nissen overvol zyn; 1300 matrozen zyn ter versterking van de politie in de stad aangekomen ter onderdruk king van ongeregeldheden, waarvan door de strenge censuur geen mel ding kan worden gemaakt. Volgens deze berichten zou Frank rijk in groote moeilijkheden verkeeren wegens gebrek aan toevoer uit het buitenland. Clemenceau zou hebben erkend in een artikel in „Homtne libre" dat de Fransche financiën in benarden toestand verkeeren. Beslag op het meel. De .Hoefijzer corr. van het Hbld. "meldt dat in verband met het feit dat de Ned A Regeering beslag heeft gelegd op den' aanwezigen graanvoorraad, hetzelfde geschieden zal met het meel! <De burgemeesters der gemeenten waar meelfabrieken gevestigd zijn' ontvangen van den Minister van land* bouw aanschrijving dat deze fabrieken Maandag' a.s. moeten worden stopge zet, teneinde den meel voorraad tb kun nen constateeren. Daarna zullen de fabrieken weer gaan werken, doch deze zullen dan alleen voor rijks rekening malen. Voor de distributie van het meel zal zooveel mogelyk den gewonen weg worden gevolgd, teneinde ook de gewone tusschenpersonen en de com missionairs hun verdiensten te laten. Treinen uit Zwitserland. De Directie der H. IJ. S. M. deelt mede dat de treinen uit Zwitserland waarmede Nederlanders worden ver voerd, heden aankomen als volgt: le trein vertrek Bentheim 2.40 M,E. aankomst Amsterdam 5.41, aankomst Rotterdam 8.092e trein aankomst Amsterdam 9.55, aankomst Rotterdam 12.19. In Rusland. BERLIJN, 22 Aug. Volgens be richt uit Kraukau is de mobilisatie in het gouvernement Grotno mislukt is, daar slechts 80 °/o aan den oproep heeft voldaan. Tengevolge van den mislukten oogst in Rusland, zou hongersnood onver mijdelijk zijn. Voeding voor behoeftigen. DEN HAAG. De Minister van oor log heeft bepaald dat de van militair gebruik overgebleven spijzen, voorn*- ver het weghalen daarvan niet ver pacht is door de burgerlijke overheid ter plaatse, ter beschikking zullen worden gesteld aan behoeftige gezin nen. De levensmiddelen mogen niet meer worden ingeslagen dan voor militair gebruik noodig worden geacht. GROENTEN VEILING 21 Augustus 1914. Veiling Houtmansgracht 4 uur. Bloemkool van f 8 per 100. Sav. Kool. van f7 per 100. Roode Kool van f5 per 100. Spercieb, v. f5 tot f7 per 100 pond. Snijboonen v. f 1.60 tot f 2.per 1000. Kropsla van f 1.50 per 100. Wortelen van f 2.tot f 3.per 100. Andijvie van f 1.60 per 100. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. HoogBte barometerstand 767.0 te Biarritz, laagste stand 760.3 te Shagen en Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige winden uit wes telijke richtingen, meest zwaar bewolkt wellicht eenige regen of onweer, zelfde temperatuur. Bl1 RGERLIJKE STAND. GEBOREN: 20 Aug. Gilles Je- hannes, ouders G. van Buuren en J, J. Boef. Anna Jean na Henriette, ouders A. Goedewagen en M. Jonker. 22. Cornelia Willemijntje, ouders A. van Asten en A. Burger. ONDERTROUWD: W. G. Rupke. te Maassluis en J. Moerman. L. van ;Gelderen, te Waarder en A. A Uittenbogaard. OVERLEDEN: 21 Aug. Willem van den Dungen, 28 j. Johanna Rijweg, geh. met J. Botterop 39 j. RELUWIJK. GEBOREN: Adriana, ouders P. Jongeneel en K. van der Star. OVERLEDENM. Oostrum, wedn. van A. van der Starre, 66 j. A. Koster, 61 j. m GEHUWD: M. Goudswaard en A Kooiman.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 4