De Oorlog. 13559. Maandag 34 Augustus 1914. 53e Jaargang. leuL-ws- ©aa. -^.d.-v-erteaaLti©"bla.d. -voor 0-o^a.d.©, exx Oxxa.stre3=rexa.- J Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. FEVMLLETOM ZEefje. 11 (HHMIIE (KHRAYF. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post. ',1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 150 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Bockhandel en de Postkantoren. SSdSPEBAk PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van t—5 gewone regpls met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer«0.10 Hij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Van het Oorlogsveld. (Van onzen correspondent) Antwerpen, 21 Augustus 1914. Interviouw Minister Broqueville. Geen nieuws, goed nieuws, zegt men, en dit is ons heden eens temeerver- zekerd door den minister van oorlog. Wees maar niet ongeduldig zeide ons baron de Broqueville. Nieuws mag ik u nog niet geven maar dit kan ik u zeggen, dat alles béter van stapel loopt als wij wel hadden durven hopen. Ons verdedigingsplan sedert jaren en jaren ingestudeerd voorzag dat een of meer dere mogendheden ons zouden ter zijde staan. Welnu dit is zoo uitgeko men. Sedert de Duitschers op Belgi- Bche bodem zijn is dit plan niet alleen trouw maar heldhaftig gevolgd. Daar zal de vijand het best weten van te spreken. Niet alleen hebben wij ons verdedigd maar ook aangevallen en de Duitscher weet reeds wat dit hem kost. Zooals het te voorzien was en moest .gebeuren heeft ons leger zich rond .Antwerpen geschaard. Dank aan ons leger hebben onze bondgenooten den tijd gehad hunne voorziene stellingen in te nemen. Wij behouden onze stel lingen. Dit zal natuurlijk niet zonder nieuwe gevechten gaan, maar daar ^yn wij op voorbereid en eerder nog sommigen het wel denken zal de oote strijd aanvangen en daarin zul ten wij ook ons woordje te zeggen lebben. Wij zullen eens te meer aan gansche wereld bewijzen dat de t ionen der Kerlen van Vlaanderen en jdie der 600 Franchimontezen immer jïen vrijheidsroem van Belgie waard zijn. De officieele Fransche berichten puiden dat te Luik alle forten nog Jtand houden tegen de aanvallers, dit adden wij nooit durven hopen. De hiitschers zijn te Brussel, Aalst, Luik, Diest enz., wat nood Wij hebben er nooit aan gedacht een open stad zoo als Brussel, Diest of Aalst te verdedi gen. Dit werd nooit voorzien en het iB daarom dat de gansche regeering en de Koninklijke familie naar Ant werpen gekomen is. Neen wees gerust, besloot de minister met een handdruk, de toestanden blijven schitterend voor ons, beter als men denken kan en ik versta wel dat degenen, die niet op de hoogte zijn zooals wij, ietwat twij felen. Tot zoover de mededeeling welke Heb daar geen zorg voor, viel mijnheer Vogel in. Ik kom nu niet (or zoo'n zaak. (lister heb ik u reeds tegd, dat die soort van zaken afgeloo- zijni Doe met uw geld wat ge wilt, leef 7,00 gelukkig als maar mogelijk J ik zal u niet hinderen. Maar ge kunt mij een dienst bewijzen, waarvoor ik Ik u rijk zal beloonenl f*—Welken dienst verlangt u van mij, iron? Mijnheer Vogel scheen niet op te mer ken, dat hij tegen zijn uitdrukkelijken Brensch als „baron" werd aangespro ken, en antwoordde: t Ja, laat ik u dat eens vertellen Maar vooraf een goeden raad, mijn heer Knablein bemoei u nooit met vrouwen Hot zon kunnen gebeu- *»n, dat ge bij een schoone jonge rouw punch drinkt en dat ge plotse- og wordt overvallen door oen gevoel van vermoeidheid, zoodat ge nw oogen Biet kunt open houdenge valt dan in slaap. Juist, als men te veel gedronken »ft. minister de Broqueville een vertegen woordiger van het bureau Vaz Dias wel heeft willen doen. Wat het nieuws aangaat dit is hier zeer schaars. Wel weten wij dat de Duitschers doortrekken, maar in Mechelen en Vilvoorde is geen enkele Duitscher te zien. In Gent schijnt men ze te verwachten en de heer burge meester Breun heeft gisterenmiddag een proclamatie doen aanplakken, waar zakelijk gezegd wordt dat de Duit- sehers verseiden steden hebben be en ze ook te Gent verwacht worden. Ook deze burgemeester doet eerf af roep tot de bevolking kalm te blijven en de wapens in te dienen. Wat Na men aangaat daar hebben de Duit schers zich nog niet aangewaagd en dat zullen ze inet Antwerpen ook niet. Het is klaar en duidelijk dat de Duit schers dank onzen tegenstand de weg niet hebben kunnen volgen, die de generale staf hun aangeduid had. Thans zitten zij tusschen de forten van Namen en Antwerpen in welke in vogelvlucht slechts ongeveer zestig kilometer van elkander zijn. Wat Antwerpen zelf aangaat, daar behoeft in geen geval voor gevreesd te worden zelfs op een volkomen af snijden van de Scheldestad voor gas- en electriciteitsverlichting aangaat, die hebben wij voor maanden. Van af heden mogen geen sterke dranken meer worden verkocht, het dagblad de Nouveau Procureur vraagt in zijn editie van Vrijdagavond dat de regee ring de grenzen zal openzetten voor den vrijen toegang van Hollandsch vee. Dit zou de beste resultaten zoo wel voor het Hollandsche als voor het Belgische volk hebben. De algemeene staf van de verbonden legers heeft intrek genomen in het paleis van den gouverneur der provincie Ant werpen. De koning die ook te Antwer pen is, vertoeft met de koningin en de prinsjes en de prinses Marie-José in het Koninklijk paleis der Melizplaats. Hedenmorgen hebben wij een inwoner van Tongeren getroffen. Deze ver klaarde ons dat de gansche bevolking zijner stad door den Duitschers ver dreven was na onmenschelijk mishan deld te zijn. De man vertelde dat de Duitsche soldaten met de ooren en haren weerlooze vrouwen uit de kel ders, waarin zij zich verborgen, trok ken. De Tongeraars zijn overtuigd dat de Duitschers hen uit hunne stad ver dreven om deze beter te kunnen plun- - Neen, neen, mijnheer Knablein! Maar die schoone jonge vrouw heeft een kamenier, die de kunst verstaat, een slaapdrank gereed te maken. Op een wenk van haar meesteres mengt zij daar van iets in den pnnch. Kortom, ge valt in slaap, en eenige uren later ontwaakt ge in een donker vertrekje, dat u geheel vreemd voorkomt, en ge kunt u niets herinneren van hetgeen kort voor uw inslapen is gebeurd. En als ge dan in uw borstzak grijpt, bemerkt ge, dat een document ver dwenen is, dat voor u bijna even waarde heeft als voor den persoon, die het u in den slaap ontstolen heeft. En is u dat overkomen, mijn heermijnheer Vogel? vroeg de schrijver. Zoo iets van dien aard, ja O, die vrouwen Het papier, dat men u ontstolen heeft, was zeker het valsche testament, niet waar - Neen, veel ergerHet echte testament is mij ontstolen - Het testament van graaf Czerny - Spreek niet zoo luid, mijn waarde. De muren hebben ooren. Woont ge hier alleen op deze verdieping? Geheel alleenLinks en recht» zijn leege kamers. De luisteraar aan den denr hield den adem in. Het gesprek boezemde hem deren en ze daarna in brand te steken. Er staan trouwens al gansche wijken in brand. Uit Luik vernoem ik dat de Luiksche werklieden hardnekkig weigeren ook togen het in uitzicht ge stolde dubbele loon in de groote me- taalfabrieken Cockerill, welke niet werden beschadigd maar in handen dor Duitschers staan, te arbeiden. De algemeene bostuurder M. Groi- ner, zijne zonen en hun familieleden als ook de dienstoversten zijn in handen der Duitschers, men weet niet op welke voorwaarden. De Duitschers willen de machines weer in werking stellen, doch zoolang de werklieden weigeren zal zulks moeilijk gaan. Gisteren vloog er over Antwerpen een taube die ook te Gent is gezien. Men denkt dat hij de zeekust ging verkennen. Op verscheidene plaatsen heeft men vrachteloos gepoogd hem neer te schieten. Roosendaal, 22 Augustus 1914. Uit den zuidwesthoek van Brabant. Wij hebben hedenmorgen vroeg een tochtje gemaakt door de Zuidwest hoek van Brabant. Eerst namen wij Putten, daarom van belang, omdat het ligt pal op de Belgische grens en men er als het ware met het bloote oog het fort Brasschaet kan waarnemen. Wij hebben de toren bestegen en had den vandaar af eeiruitnemend ver gezicht en een juisten blik op de Antwerpsche forten. Wij hopen dat wij de grenzen door de autoriteiten ge steld niet overschrijden wanneer wij mededeelen dat wij de soldaten dapper aan den arbeid zagen. Een treurig gezicht leveren de uitgestrekte ter reinen afgekapt houtgewas. Daarna liggen de puinhoopeti van tientallen schoone villa's als de stille getuigen van de verschrikkelijke opofferingen welke reeds door de voorbereidingen tot den krijg worden gevraagd. Welk een wanhopige ommekeer moet er toch plaats grijpen in het gemoed van den soldaat, wien bevolen wordt den brand te steken in al wat schoon is en ge tuigenis aflegt var. het kunnen van den mensch, de olie uitstort en het vernielingswerk verricht. En dan te denken dat wanneer do ziel tegen zulk een helscho karwei ia opstand komt, de kogel de straf is voor den onge- hoorzamen man. Midden zit ik in den gruwel van den krijg en ik kan 't soms niet gelooven dat alles waar heid is. al meer en meer belangstelling in; hij twijfelde niet langerhet toeval had hem op het spoor van een misdaad gebracht. Bijna - fluisterend zeide mijnheer Vogel: Ik had het echte testament zelf gehouden. Welke waarde had het voor u? viel Knablein in. Wel, de persoon die uit het valsche testament voordeel moest trek ken De gravin vroeg de schrijver. Die peröoon was in mijn macht, want ik had het valsche testament op één dag vroeger gedateerd. Dit val sche stuk was niets waard, als een ander document bestond van lateren datum O, ik begrijp u. Ge hebt me zelf op dien geluk kigen inval gebracht, mijn waarde. Ook bekVame mannen hebben soms een zwak oogenblik, en in een zwak oogenblikenfin, ik bezit het kost bare bewijsstuk niet moer. Het is mij ontstolen en waarschijnlijk op dit oogenblik reeds vbrnietigd. Hm, hm! wat kan ik daar aan veranderen, baron mijnheer Vogel wilde ik zeggen. Zeer voel, mijn waarde, sprak de baron. De vrouwen zijn listig, en het kan licht gebeuren, dat zy ons een Ik heb do puinhoopen gezien van het mooie en oude kastool van den heer Pol Biardhet moest eveneens worden neergebrand voor strategische doeleinden. Een arbeider vertelde ons dat de brug bij Merxom eveneens was opgeblazen en dat de binnenweg door allerlei versperringen was onbegaan baar gemaakt. Overigens viel van dit uitvluchtje niets te vertollen. Uit Gent. Toen wij Gent hedenmorgon binnen kwamen werden wij het allereerst ge troffen door de opeenhooping van vluchtelingen. Tor plaatse waar men zulks weten kon informeerende ver namen wij dat to Gent alleen reeds 20.000 bewoners van andere plaatsen zijn binnengevallen. Dezen morgen zijn tien treinen met gewonden uit het oosten aangekomen. Zij werden inde militaire hospitalen binnengebracht. De geheele bevolking biedt hulp door het schenken van gaven, het aanbrengen van kleederen, vruchten en dranken. Tegelijk met de gewonden, van welken een groot percentage wellicht voor hnn geheele leven mismaakt zullen zijn, komen soldaten aan die in de andere plaatsen reeds door den vijand in bezit genomen de wapens niet wilden af geven en elders hun krijgsgeluk gaan beproeven. Sommigen kunnen de haan niet gespannen houden en toen dan ook vanmorgen te half zeven zich een vliegmachine boven de stad vertoonde werd er fiks op geschoten. Hier zonder resultaat, maar het gerucht wilde dat den Duitschen „vliegmensch" in Os- tende getroffen zou zijn. Aan het station vernam ik zooeven dat de treinenloop Brussel-Gent ook al werd gestaakt. Reizigprs vertelden mij dat het in Brussel uiterst kalm is en dat de ulanen om geheel Brussel patrouilleeren en de stad is afgesneden van het overige Belgie. Ik moet er nog eens over nadenken hoe ik Brussel nog binnen en wat meer zegtweer uit kan komen. Collega's verzekeren mij dat zulks onmogelijk is. Ik wil het morgen probeeren. Terwijl ik hier in een cafó aan de Statie in een bescheiden, ja zeer be scheiden hoekje want het cafó staat vol vreemdelingen iets ifuttig brengt de Flandre Liberal de tijding dat de Fransche troepen er in geslaagd zouden zijn door te breken en een deel van het Duitsche leger te scheiden van de optrekkende hoofdmacht. Dit zou bij poets leveren. Maar zij zijn gewoonlijk toch bang van aard, en men kan ze licht vrees aanjagen. Ik spreek open hartig met u, mijnheer Knablein; ik zal u vertellen, wat ik van plan ben to doen, om den diefstal krachteloos te maken en ons voordeel te doen ik zeg ons voordeel, want mijn voor deel is ook het uwe. De zaak is zóó gelegen. Op grond van het valsche testament, dat gij ge leverd hebt, zal de gravin aanspraak maken op de erfenis van vyfmillioen, en ik twijfel niet, of die aanspraak zal geldig verklaard worden. Zij zal zich gelukkig en veilig gevoelen, want zij zal niet denken, dat wij haar geheim zullen verradenimmers daardoor zouden wij ons zeiven aan het gerecht overleveren. Zoo gerust de dame op dit oogenblik is, zoo bang zal zy zijn, als ik op zekeren dag voor haar sta dn zeg Mevrouw de gravin, gy ver gist u, als ge denkt, dat ge uw buit in veiligheid hebt gebracht en dat niemand u in het bezit zal durvén storen. Waarschijnlijk hebt go het echte testament verbrand, maar er bestaat een afschrift van, met precies dezelfde woorden, in hetzelfde handschrift en van denzelfden datum geschreven door denzelfden bekwamen man, die u hot testament geleverd heeft. Niemand kan dit afschrift onderscheiden van Naveren in gemeenschap met. de Engelsche en Belgische troepen zijn gebeurd. Ik ben zoo vrij het sterk te betwijfolen, vooral na de U reeds be- kendo mededeeling van de militaire overheid betreffende de houding welke het Belgische leger thans zal gaan aannemen. De Dernière Henre had dezer dagen een hoofdartikel waarin gesproken werd van hot Fransche bloed gevloeid bij Dinant hetwelk zich thans door de lichte golven van de Maas vermengen zou met het bloed dor Belgischo helden, gesneuveld door LuikNeen, 't was nog veel sierlijker uitgedrukt. Arm, arm België. Tienduizenden moeders, zusters en jonge vrouwen, blikken in stillen hoop naar het zuiden en vragen zioh angstig af waarom do hulp zoo laat komt. Zoo juist passeerde hior oen auto waarin een Fransch opperofficior ge zeten was met tweo gewone soldaten eu een chauffeur wien men oen kogel in den hals had gezonden. Do mnn was gelukkig niet ernstig verwond on werd in het Hospitaal vprbonden. Het feit dat de auto uit do richting Ter- monde kwam wijst er echtor op dat het ook hier niet langer voilig is. 15000 man van de garde civiquo aijn volgens de laatste berichten naar Ter- mond opgetrokken. Pe Duitschers In België. TERNEUZEN, 22 Aug. (Part.) Vol gens inlichtingen van hedenmorgon zyn de Duitsche troepen die tot Aalst waren doorgedrongen vandaar in Zuid westelijke richting vorder gotrokkon. (Dus niet naar Gent zooaL gisteron werd verwacht). Naar het blijkt nomen zij de richting Kortrijk-Rijssol. Het binnentrekken der Belgische troepen in de stolling Antwerpen is voltooid. Een van hot front gekomen Belgi sche soldaat deelt mode dat roods in den aanvang dezer week in het zuid oosten van België een machtig Fransch leger aanwezig was. Hij verhaalt ook van de gevechten togen do voortrnk- kende Duitsche troepen. Dat de Duit schers ondanks het feit zij groote ver liezen leden stoeks voorttrokken, komt volgens zijn zoggen omdat oen voort durend grooter wordend aantal de plaats dor gevallen innam, die ton laat ste een barricade hadden aan de go- sneuvelden, zoodat de Belgen ton slotte tot wijken voor de overmacht werden genoopt. het oorspronkelijk stnk, en ook hot gerecht zal dit stuk aannomen als het valsche testament, dat door u word overgelegd. En wat wilt go daarmee be reiken Laat dat aan mij over. Maar hoq wilt ge oen afschrift krijgen Zeer oenvoudig. Daar moot gij me aan holpen, mijn waardo. Vroeger hebt ge mn verzekord, dat go wol twintig maal oen geschrift naschrijft, totdat de trekken dor letters vast in uw geheugen geprent zijn; dan kunt ge ze zelf na weken nog zeer jnist namaken. Ik heb het testament her haalde malen gelezen, zoodat ik me den inhoud en den vorm precies woot te herinnerenik zal u nauwkeurig opgeven, wat ge te schrijvon hebt. Dat alles zal niet noodig zijn, zeido de schrijver nu. Hoe bedoelt go dat? Het geschrift, dat ik n teruggaf als het echte testament van graaf Czerny Nu? Dat was het echte stuk niet! Hoe moot ik dat begrijpen (Wordt vervolgd)

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1