Dienstaanbiedingen Goudsche Courant BRONGAS f In Oorlogstijd. VERGADKRIV6 VAN DEN GEMEENTERAAD Binzienland. Stadsnieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht. Ad verten tiën Maaglijders. 'J 1 Vie wil prachtig licht hebben? Uk. KOOIJ Kz., en nog een groot aantal aan de Wa- terloopoort waar de weg van Flennu bij de stad uitkomt. Een handvol man nen worden achtergelaten ter bedie ning van de machinegeweren. De Dnitschers noodzaakten tien mijnwer kers, die zij gevangen hadden geno men, toen zii van huy werk kwamen, aan het hoofd hunner colonne teloo- pen, waarmee sjij de stad wilden bin nenkomen. De mijnwerkers hadden de veiligheidslampen nog in de hand. Mijn zegsman verklaart dat de Duitschers bij een ander treffen in die streek ook zes andere burgers hadden gedwongen, aan het hoofd van een af deeling te marcheeren, Een honderdtal uhlanen, die in kleine groepen rondreden, om de stad, stuit ten overal op Fransche cavalerie en werden teruggedreven. Er is nu vol doende Fransche infanterie aanwezig om tegenover de Duitschers stand te houden. Voor zoover kan worden na gegaan nemen Britsche troepen deel aan het gevecht op een ander gedeelte van de linie. De hun toegewezen rol is van het hoogste belang. Andere aanvallen van de Duitschers in de richting Anderlens en Jumet werden afgeslagen. De Duitschers beschoten Jumet zonder groote yerwoestingen aan te richten. Op denzeldon dag werd een Fransch detachement ter sterkte van 500 man man door Duitschers in een bosch in een hinderlaag gelokt en volgens de berichten vernietigd. Fransche artillerie opende hot vuur op het bosch, en versche troepen fransche cavalerie dreven do Duit schers hot bosch uit. ANTWERPEN, 26 Aug. Heden middag vielen de Belgen de Duitschers aan, die Mechelen beschoten. Kanon kogels werden op de kerk en verschil lende huizen gericht. Ny een gevecht van vier uur werden de Duitschers met groote verlieten op de vlucht gejaagd en tot Villvoorden achtervolgd. Gevecht bij Mechelen. Op Mechelen werd met eenige bat terijen geschut tot de Duitschers een bombardement!geopend. De Duitschers werden door de Belgische troépen die in de omgeving van de stad waren opgesteld, omsingeld. De kanonnen werden door hen veroverd en de Duit schers tot vluchten genoopt. Deze werden door de Belgen achtervolgd. Men zegt dat Belgische troepen- afdeelingen heden zouden zijn door gedrongen tot Ter Vueren. Bij Yperon heeft gisteren een treffen tussohen Duitschers en Belgen plaats gehad woarby eerstgonoemden de vlucht moesten nemen. Zondag en Maandag werden te Mechelen uhlanen die daar blijkbaar kwamen verkennen met achterlating van dooden, tot de vlucht genoopt door de Bèlgische wachtpost. Van de Limbnrgsche grons. Men meldt aan de N. R. Crt. uit Maastricht dd. 24 Augustus Er is zooveel in dezen tijd geschre ven over verwoesting van Belgische dorpen, over gewelddadigheden der Duitschers die, zooals wy reeds meldden, meermalen te wijten waren aan het feit, dat de menschen elkaar onderling niet verstonden dat nu het tegenovergestelde ook wel eens vermelding verdient. In Wandre, oen plaatsje aan den rechteroever der Maas, waar de trein naar Barchon loopt, waren de nota belen bij de komst der Duitschers ge- vluoht. Alleen de burgemeester was op zyn post geblevon, doch die verstond en sprak geen woord Duitsoh. Een Nederlandsoh onderwyzer, gehuwd met een Belgische dame en wonende te Wandre, sprak wel Duitsch en diende, toen do Duitschers in het plaatsje kwamen, als tolk. Do burgers hadden de wapens moeten inleveren en zoo doende was de verhouding niet zoo spannend. De menschen kregen in kwartiering, een dag zelfs-1500 paar den en kanonnen, ontvingen betaling en nu er niets meer voorradig is, zorgen de Duitsche troepen die er nog steeds zijn, dat de noodige levens middelen voor de bewoners er komen, ja, séelfs doen ze gratis uitdeelingen aan de armen. Ze hebben de verzeke ring gegoven, dat het plaatsje gespaard zal bin ven. Wel is er tweemaal reeds .een klein conflict geweest en heeft men gemeend, dat burgors geschoten hadden. Toen de bewuste onderwyzer echter in de bres sprong, is er een enquête ingesteld en tot tweemaal toe werden de burgers in het gelijk gesteld en is er niets gebeurd. Als Nederlander kan hij vry -vertrekken, maar in het belang der gemeente, waar hy woonde en van de gemeentenaren, vond-hy het plicht te blyven. Hy bracht heden vrouw en kinderen hierheen, maar gaat morgen zelf terug. De Duitsche opmarsch. ANTWERPEN, 25 Aug. Nabij Char leroi en Kortrijk zijn de Duitsche troepen door de Franschen terug* geslagen. De Belgen zijn met de Dnitschers by Mechelen slaags geraakt. Dinsdagmorgen bombardeerden de Duitschers Mechelen. De Zeppelin boven Antwerpen. ANTWERPEN, 25 Aug. (Part.) N. R. Crt. Uit officieele bron meld ik over de gebeurtenis van hedennacht het volgende: De Zeppelin moet een rechte lyn gevolgd hebben, uitgaande van den kant der dokken boven de volgende ■tratenStadswaag, Katelvnevest, Twaalfmaandenstraat, Hnidevetter- straat, Leopold straat, Schermerstraat, Justitiestraat en Lozanastraat, om nabij^ de werkplaatsen van de antofabriek Minerva te verdwijnen. Hy werd niet neergeschoten. De Stadswaag nabij de Paarden markt werd het meest geteisterd. Er vielen 6 dooden, nl. een politieagent, van Cotthemde dokwerkers Jan Janssens, Arthur van Hecke en Pieter de Backer; Joanna de Bruyn, her bergierster, en Hubertine Raemaekers, huisvrouw. Een agent werd doodelijk, een erg, vijf andere personen minder zwaar gekwetst. Op de Stadswaag, in de Raapstraat en de Hoornstraat werden vele huizen beschadigd. In de Twaalfmaanden straat eerden twee vrouwen gekwetst en drie huisjea—beschadigd. Op de broeikasten Van den Kruidtuin is oen bom gevallen. Verder werden in de Leopoldstraat nog eenige hnizen be schadigd. In de Verdussenstraat, de Justitiestraat en naby Minerva zijn ook bommen gevallen, maar alles be paalt zich by stoffelijke schade. In de Schermerstraat werfr een 'dienstmeid gedood, een andere erg gewond. Aan net Willemdok werden 3 stukken van een ontplofte bom gevonden. Mon kan geen ander doel van dit brutale stuk vermoeden dan schrikaan jaging. Daar is men slechts matig m geslaagd. De stad zal vanavond niet verlicht worden. ANTWERPEN, 25 Aug. (Part.) N. R. Crt. De bladen staan natuurlijk vol met relazen over den afschuwelyken aanslag van dezen nacht. In het zuid kwartier alleen worden 104 huizen be schadigd er werden zeven bommen geworpen, die alle het beoogde doel blyken gemist te hebben. Een er van viel op oen paar honderd meters van het koninklijk paleis en vernielde een huis op twintig meters van de Beurs. Jan Olieslagers deed dienst met zyn auto en hielp de gewonden vervoeren. Dit gebeurde in de stad die aan 10.000 Duitschers gastvryheid verleende het zal nooit vergeten worden. De luchtschepen boven Antwerpen. Uit nader ingekomen berichten blijkt dat de bommen, door een Zeppelin luchtschip gisternacht boven Antwer pen uitgeworpen, 7 personen hebben gedood en 13 gewond. De Keizer van Oostenrijk. Uit Londen wordt aan de Telegraaf geseindVolgens een hier nit Rome ontvangen telegram, is de toestand van den keizer van Oostenrijk-Hon- garije zeer critiek. In Lotharingen. BERLIJN. Een militaire mede werker van het militair ochtendblad, schrijft over de slag bij Lotharingen: Deze gewonnen slag is de grootste zegepraal sedert het jaar 18701871. Men bedenke dat zij reeds gewonnen is binnen drie weken na het uitroepen van de mobilisatie. Men moet het keltische temperament kennen om te weten dat zulk een nederlaag een ont zettende invloed op do Fransche troe pen heeft, en dat het Fransche leger niet minder dan G tot 8 weken cal noodig hebben om weer met succes in het veld^te kannen komen. Er is daar voor een groote inspanning en een krachtige organisatie noodig, daar het te begrypen is, dat het leger thans geheel en al gedemoraliseerd is. Ten slotte wordt dank gebracht aan de daden van het leger in Lothafingen en in hoofdzaak aan Kroonprins Ka- breoht van Beieren. PARIJS (ambtelijk). De toestand in de Vogezen van onze troepen is zeer goed. Onze troepen zyn bij Donon en by Saales teruggetrokken, hoewel zy daar niet werden aangevallen. Van Duitsche zijde wordt dit ontkend. Aan de Oostenryksch-Rnssisohe grenzen. WEENEN. (Uit Duitsche bron). On ze troepen zyn aan beidif zijden van de Weichsel opgedrongen. Ten westen van deze rivier overschreden zy in samenwerking met de Duitsche troepen de "Lyaagora en bereikte de Kamiemka tusschen Kjylze en Radon. Ten oosten van de Weichsel wierpen onze troepen zich op een sterk Rnssich legercom- mando, bestaande uit twee corpsen. Dit was by Krasnik op weg naar Lnblin. Meer dan 1000 Rassen waar onder vele officieren worden gevangen genomen. Ook vele gewonden vielen in onze handen. Een groot aantal machine-geweren en stukken geschat werden buitgemaakt. Een troep van 20.000 Russen grootendeels cavalerie is bij de grens naby de Bukowina totaal verslagen. Daar verloor de vyand een groot aantal gevangenen. Oostenrijk en Servië. WEENEN. Uit Cettinje wordt ge meld, dat de manschappen van het Jkuitsche schip Zenta, dat in gevecht Jr geweest met de Fransche vloot en welke vernield werd, gedeeltelijk ge red zyn. 14 Officieren en 170 man schappen werden gered en op Mon- tenegrijnschen bodem overgebracht. 50 waren gewond. SERAJEWO. Het gevocht by Visi- grad is zoo hardnekkig geweest, dat in een loopgraaf 500 dooden werden gevonden. Öe verliezen der Serviërs zyn zeer groot, doch ook de Oosten rijkers hebben zeer groote verliezen feleden. Hoofdzakelijk tengevolge van en overmoed der manschappen. De officieren verzekerden dat de soldaten het liefst met de bajonet vechten. WEENEN. Uit Skoetari wordt ge meld, dat de Serviërs nog voortdurend door de Oostenrijkers worden terug gedrongen. Marokko. AMSTERDAM. Mededeeling van het Keizerlijke Generaal Consulaat van Duitschland. Volgens zoooven uit' Palermo ont vangen telegram van den keizerlijken zaakgelastigde in Tanger heeft de de Marokkaansche regeering op den 19en Augustas den zaakgelastigde zyn passen ter hand gesteld en hem bij verrassing en met geweld aan boord van den Franschen kruiser „Cassard" gebracht om don zaakgelastigde en zijn personeel op deze wijze naar Pa lermo te vervoeren. Het Engelsohe leger aan de 1 Jfrapsolle grenzen. Minister Asquith heeft in de giste ren gehouden zitting van het Lager huis verklaard„Wij hebben van generaal French gehoord, dat de reeds gemelde terugtocht van de Engelsche troepen naar de nieuwe positie op succesvolle wijze uitgevoerd is, echter niet zonder aanzienlijke verliezen ge leden te hebben. De Engelsohe troe pen werden zeer in het hauw gebracht door don vijand, wiens aanval evenwel werd afgeslagen. Het is niet wen- schelijk op het oogenblik meer te zeg gen, behalve dat generaal French mededeelt, dat ondanks de geforceerde marschen en de hevige gevechten een uitmuntende geest heerscht. Generaal French schat de Engelsche verliezen op iets meer dan 2000 man." De oorlog onder den zeespiegel. Men schrijft ons Op het land wordt gevochten, op de zee strydt men, men beoorloogt elkaar zelfs in de lucht, maar onder den zeespiegel is er tot nogtoe geen slag geleverd. De Marine-officieren fluisteren het elkaar toe, dat die onder» zeebooten aardig speelgoed zijn, maar dat men er niets mee doen kan. Wat had men zich niet een fantasieën van die onderzeebooten gemaakt. Ze zon den dit doen, ze zonden dat doen, ze zonden vijandelijke eskaders vernielen, ze zonden zelfs in de vijandelijke havens dringen, ze zonden in het kort, ze zouden de heele wereld ver baasd doen staan, nog erger dan de vliegmachines en de stnnrballons. En wat blykt nu De vliegmachines doen nog iets, zij doen dienst als verkenner. Maar de onderzeeërs doen niets. De onderzeeërs, zoowel de Engelsche als de Dnitsoho, liggen voor het grootste gedeelte rustig in de respec tievelijke oorlogshavens. Oebleken is nu, dat zij zelfstandig niet kannen op treden. In den grooten zeeslag maar komt er wel een groote zeeslag? zullen de onderzeeërs een handje mogen helpen. Dat is alles. Ze spelen een ondergeschikte rol. De dreadnoughts doen de hoofdzaak. De ervaringen, die wfi thans met de onderzeeërs en eigenlijk met de ge- heele torpedovloot hebben opge daan, zyn voor de tegenstanders van een artillerievloot hier te lande niet gunstig. Te verwachten is, dat door dezen oorlog aan de torpedo-rage een eind zal komen. Wij znllen dan slechts nit twee kunnen kiezen: artillerie forten langs de kost of dreadnoughts. Of, wanneer noch voor dreadnoughts noch voor kustforten geld is, niets. Want iedere cent, voor een torpedo- vloot uitgegeven, is weggegooid geld. (Hoewel wij het met de beschouwin gen van den schrij ver niet geheel eens zyn, hebben wy toch gemeend, het entrefilet te moeten pnbliceeren. O. i. zal men eerst na den oorlog conclu sies kunnen trekken.) De val van Parijs de val van Berlyn. De bekende "militaire medewerker van de „New-York Sun" heeft een zeer interessant artikel aan den Euro- peesehen oorlog gewijd. Hij meent, dat de oorlog v. 1914 verschrikkelijk wreed zal zyn. Nog nooit zal er een dergelyke slachting zijn geweest. Maar dit vindt de Amerikaan niet het ergst. Immers, in het algemeen kan men zeggen, dat na een groote slachting een langdurige vrede gewaarborgd is. Maar op den oorlog 1914 zal zeer spoedig, misschien al in 1917 of 1918 een nieuwe groote Europeesche oorlog volgen. Want de strijd zal niet beslissend zijn, Duitsch land zal niet overwinnen, en de com binatie Frankrijk-Rusland-Engeland zal evenmin als de overwinnaar uit den strijd komen. Volgens hem zal Belgie niet langer dan drie weken de Duitsche troepen kunnen tegenhouden. Dan zal de strijd zich voor het grootste gedeelte af spelen aan de Fransche Noordgrens. Twee maanden na het begin van den oorlog zal Parijs dan totaal omsingeld zijn, en weldra zal de stad capituleeren. Maar origeveer ter zelfde tijd zullen de Russen een groot deel van Duitsch land bezetten, en wellicht zal Berlijn eveneens vallen. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1914. (Vervolg.) Aan de orde: Het voorstel tot nadere regeling der salarieering van administratief per soneel der gemeente-gasfabriek. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel om niet over te gaan tot stichting van een veilingsgebouw voor groenten. De beraadslaging wordt geopend. De heer K o 1 ij nM. de V. Ik meen dat hier niet achterwege mag blijven een woord van dank aan het collego van B. en W. voor de moeite, die net zjph heeft willen getroosten om in verband met deze zaak een nauwgezet en nauwkeurig onderzoek in to stellen. Ik zal het hierbij laten, want ik kan mij geheel vercenigen met het advies, dat B. en W. ons verstrekt hebben. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot voortzetting der heffing van slnisgeld voor het Reeu- wijksche Verlaat. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het nadere voorstel inzake de uit breiding van de Cornelis Ketelstraat. De beraadslaging wordt geopend. De heer Jongenbnrger: M. de V. Ik behoef wel niet te zeggen, dat ik in het algemeen mij kan ver eenigen met het voorstel van B. en W. Toen deze zaak hier in de verga dering van 6 Maart 1.1. is behandeld, heb ik reeds in den breede aangetoond, dat de toen gestelde voorwaarden verre van billijk waren en ik heb den Raad toen reeds de verzekering ge geven dat, zoo die voorwaarden ge handhaafd bleven, er geen sprake zon zijn van bebouwing daar. Dit is uit gekomen. Gelukkig hebben B. en W. en de Fabricage-Commissie ingezien, dat de toen gestelde voorwaarden van dien aard waren, dat zij moesten wor den ingetrokken. Tot mijn bevreemding wordt in voorwaarde 4° geëischt het leggen van een betonrioleering van 60 bij 90 c.M., die niet onderheid wordt. Er wordt althans hier niet, zooals in het vorige voorstel, gesproken van een rioleering op paalfundeering. Ik kan daaraan met medewerken en stel daarom voor om sub 4° achter „gelegd," toe te voegen „rustende op een paalfundee ring ten genoegen van B. en W.". Men zal mij misschien tegemoet voeren, dat dat iets is wat van zelf spreekt. Daartegenover staat, dat wy in onze discnssiën wel eens meer ge sproken hebben over het onderbeten van rioleering en dat de meeningen nog al eens zeer niteen liepen. Er is wel hier in den Raad beweerd, dat men geen rioleering moest leggen die niet onderheid was en ook wordt in de voorwaarde sub 5® gesproken van een rioleering, die niet onderheid wordt. Er dient dos hier een onder scheiding gemaakt te worden en er moet in sub 4° bepaald worden, dat het riool van 60 bij 90 c.M. onderheid moet worden. Ik blijf evenwel nog altijd beweren, dat het nog een overdreven afmeting is; er behoeven slechts 30 huisjes op aan te slniten. Intnsschen, hierop zal ik nu niet verder ingaan. B. en W. zyn zoo welwillend om aan de geop perde bezwaren tegemoet te komen en ik kan mij met de nieuwe voorwaar den vereenigen, mits de eisch gesteld worde, dat het riool van 60 bij 90 c.M. onderheid worde. De Voorzitter: De bedoeling is, dat dit stuk riool onderheid wordt. Dit neemt echter niet weg, dat B. en W. niet het minste bezwaar hebben tegen het amendement van den heer Jongenburger.v Zij nemen het over en in de voorwaarde sub 4 Wordt dus achter „gelegd", ingevoegd„rustende op een paalfundeering ten genoegen van B. en W. De beraadslaging wordt gesloten en het gewijzigd voorstel van B. en W. aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1914. De Voorzitter: In dit voorstel wordt door B. en W. alsnog een wij ziging gebracht, en wel om Artikel 5 van Hoofdstuk XIII der Uitgaven „Kosten van rechtskundig of ander deskundig onderzoek" (Volgnummer 217) te verhoogen met f 60.—in ver band met de ingekomen declaratie van mr. Montijn in zake het door hem uitgebracht advies naar aanleiding van het geschil van Rijnland, en om in verband daarmede gelijk bedrag af te schrijven van den post voor onvoor ziene uitgaven. Het gewijzigd voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: De voorstellen in zake de water leiding. De beraadslaging wordt geopend. De heer van Eijk: M. de V. Ik kan niet nalaten mijn spijt er over uit te drukken, dat de voorstellen in zake de waterleiding thans aan de orde gesteld zyn. De treurige tijdsomstandigheden, waarin wij thans verkeeren en door welke ieder, hetzij in eigen kring hetzij in zyn zaken, meer moeilijkheden en meer drukte heeft gekregen dan ge woonlijk, zijn m. i. oorzaak, dat velen onzer niet den noodigen tijd hebben kunnen wijden aan de bestudeering van deze belangrijke voorstellen. Ik weet wel, wij hebben deze voor stellen sinds een 6-tal weken in ons bezit, maar van die 6 weken zyn er 4 voorbijgegaan, waarin ieder het zoo druk gehad heeft met andere dingen en aan andere dingen heeft gedacht, dat ik mij niet kan voorstellen dat men de noodige attentie heeft gehad, welke zeker aan dergelijke belangrijke voor stellen moet gewijd worden. Dan moeten wij ook zeer zeker de voorzichtigheid in acht nemen. Wij weten nog niet, wanneer deze zaak heden behandeld wordt, wat de uit komst ervan zal zün. Men weet ook, dat er zijn voorstan ders van het nemen van het water leidingbedrijf in eigen beheer en er zyn ook leden, die zich kunnen vereenigen met de voorstellen der Oommissie, maar ik zeg nogmaals, de tijdsomstan digheden zyn van dien aard, dat wij bepaald voorzichtig moeten zijn om nn zulke belangrijke voorstellen te be handelen. Ik stel derhalve bij wijze van motie van orde voor om deze voorstellen voorloopig van de agenda af te voeren. En mocht het zyn, dat de Commissie yan oordeel is, dat afdoening van deze zaak zoo dringend noodig is, laten dan de Raadsleden ten minste 4 weken van te voren aanzegging krygen van het tydstip, dat deze voorstellen aan de orde znllen komen. De motie vah orde van den heer van Eijk wordt voldoende ondersteund en komt mitsdien in beraadslaging. De heer van Galen: M. de V, Ik kan my zeer wel vereenigen met de motie van orde van den heer van Eijk, en dit te meer omdat ik den tijd, die ons dan nog zon resten, wensch te benntten om de voorstellen te stel len in handen van den Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid dr. den Houter, met beleefd verzoek met be kwamen spoed dienaangaande van advies te willen dienen. Op het advies van deze autoriteit, vooral wat betreft de samenstelling van het water, stol ik zeer hoogen prijs en ik meen, dat het zeer zeker in het belang van de zaak zal zyn wanneer wy de voorstellen in handen „g (üeo bekwamen deskundige stel en Pan kan die inmiddels den Raad gg advies dienen. stel dus als amendement op de pitje van orde van den heer van Eijk nor, dat namens den Raad aan den F Hoofdinspecteur van de Volksgezond- dr. den Hooter zal worden ver lacht om den Raad over deze voor den van advies te dienen. Het amendement van den heer van gtlen wordt voldoende ondersteund «a komt mitsdien in beraadslaging, m (Wordt vervolgd.) iMterlandsche belangen en verplichtingen. Er was de laatste dagen, zoo schrijft If N. Cft. onder de vele ,,goed inge- fcfcten", die tegenwoordig met een ge- vfehtig gezicht en een praatgragen mond nsdgaan, weer een soort paniek je. We jMden in onmiddellijk dreigend gevaar Jpaeren: Duitsch ultimatum, gespannen afhouding tot Engeland, enz. De aanleiding tot deze ontsteltenis, die Ét natuurlijk in de tegenwoordig! ÉBdigheden snel verbreidt en vergroot, k blijkbaar de overkomst van baron Ge- WO. den gezant te Berlijn geweest, die (W naar Den Haag is gekomen (gister- tmd weer vertrokken) om met den mi «Htr van Buitenlandschc Zaken te con- IZeren. Dat de Regeering een mondeling over ig met den diplomatieken vertegenwoor- igw in een hoofdstad als Berlijn noodig Mi achten, vooral in een tijd dat tele- telegraaf voor zulk overleg on- Wkbaar of onbetrouwbaar zijn, is van- sprekend. De overkomst van baron Qwers laat dus het veld voor alle moge veronderstellingen omtrent de reden zoowel de meest geruststellende als k meest verontrustende. Wij kunnen verzekeren dat er tot meer- fcre ongerustheid dan gewettigd wordt den algemeenen toestand en de uiter- mi moeilijke positie van ons land als Mtfrale staat te midden van machtige oerouden, geenerlei reden bestaat. Bi dat er geen sprake was van eenig iflamder dreigend gevaar, dat de over- kwn.st van baron Gevers zou hebben ver- 'zaakt. In de goede verhouding van Regeering tot de Duitsche is niets nderd tot de Kngelsche evenmin. De ongerustheid bij het publiek werd, Mpr wij bemerkten, verhoogd door het Mcht uit Maastricht dat de burgemees- |hr de burgerij verzocht had gistereiu en L1"® a»e wapens in te leveren,' of fzoo- hat ,,Bbl." uit dezelfde plaats ver- ij dat in het gehpele in stfgt van oor- verklaarde gedeelte van ons land 1° officieel aan de burgers zou wor- p verzocht alle vuurwapens in te lo- deze berichten juist, dan moet toch niets anders dan oen wei- nuttige voorzorgsmaatregel worden In den politieken toestand van eigen land is geen enkele verande- ingotreden, die een dergelijken roaat- i zou motlveeren De quaestio van den doorvoer ismiddelen, vooral graan, ichland, trekt, zooals zich begrijpen blijvende aandacht. Onze ltogeoring had, naar men weet, Mpkeiyk (18 Augustu s) op alle hie Mkvzige voorraden graan beslag ge- •yA ook op de voor Duitschland be- flpde (behalve de aanzienlijke hoeveel- "M die reeds in Rijnschepen was over- jy®n) en dit met het oog op de ■Ékelijk geringe hoeveelheid, hier te ■lie aanwezig en geschat alR voldoend" jW voorziening in de binnenlandscbe Be- van slechts enkele weken. Weinige -jjs,. «adat dit beslag was gelegd, •••di! zich echter het uitzicht dat van yeringswege en voor haar rekening Wellingen van 1 buitenlandsch (Ameri- ■MmcIi) graan ongehinderd zouden kun- worden gedaan en uitgevoerd om in behoeften der bevolking te voorzien hiervan is de organisatie van Inriohting voor de uitvoering der «•censniiddelenwet" het gevolg, welk zich onder leiding van den heer helde aan de afd. Handel van het van Landbouw zal beijveren oin ■free! mogelijk graan in ons land te dit tot meel te laten verwerken tover het geheele land te verspreiden. zich dit uitzicht geopend had, be- het besluit tot inbeslagneming van in ons land aanwezige graan niet gehandhaafd te worden. Dit besluit «•cht o.a. ook dit bezwaar met zich' den schijn kon wekken, alsof Ne- niet bereid was zijn verplichtin- ^Areffende den vrijen doorvoer langs Rijn, voortvloeiende uit de Rijnvaart- te komen. In een buitengewoon van de „Staatscourant"* van ver- Vrijdag (21 Augustus) maakte de daarom bekend, dat de be- doorvoer-usantiën w»t de vrijheid «xwvoer op de Rijn betreft, geheel tot nu toe zouden wórden In acht gaf een daaraan beOntwoor- omschrijving van hetgeen volgens _.®8antün als doorvoer te beschou- Is. voor Duitsche rekening kon dus toen af weder vriji worden doorge- van praotisch belang is deze °P dit oogenblik niet. aangezien w»o goed als geen schepen met c^uranl werd er bovendien nog uitdrukkelijk op geweien, dal de Regee- ruig zoo dikwijls zij hel in uTde belang noodig oordeeit, levensmid delen, oorlogsbenoodigheden. grondstoBen van een en ander en al heigeen middel lijk voor de verdediging dee lands noo- a schadevergoeding in bezit kan nemen en dat zij van deze be voegdheid gebruik zal maken, onverschil lig voor wien ol wie de goederen be stemd zijn en aan wie, of wie zij toebe- nooren. Aan den vrijen toevoer over zee van graan, blijkens descheepspapieren voor de Nederlandsche Regeering bestemd, zal Engeland zeker geen belem mering in den weg leggen. Doorvoer van zulk graan naar elders is uitgesloten. I Graan voor een oorlogvoerende mo gendheid bestemd, is blijkens de gepubli ceerde verklaringen der oorlogvoerenden, voorwaardelijke contrabande en staat dus gedurende het vervoer op zee bloot aan alle kansen van in beslag genomen prijsverklaard te worden. Zou zulk graan eenmaal hier te lande zijn aange komen, dan zou van de Regeering gee nerlei garantie kunnen geëischt worden in verband met zijn verdere bestemming. Rn aan die bestemming zouden, krach- de uitdrukkelijke bepalingen van de Rijnvaart-akte door onze Regeering geen andore belemmeringen in den weg gelegd l unnen worden dan om redenen ontleend aan de eigen behoefte des lands dus op grond van den regel; nood breekt wet. Wij gelooven dat in het bovenstaande [de verhoudingen zooals die op het oogen- |blik in verband met de quaestie van toe- en doorvoer van graan in ons land zich |voordoen, zoo duidelijk mogelijk zijn ge- teekend. van naar Ahaos ia onze Aiavens hïnnenko- de Mr. L. W. van Gigch f. Te Amstordam is gistermiddag ter aarde besteld" het stoffelijk overschot van den bekenden Amaterdamschen rechtsgeleerde, Mr. L. W. van Gigch, die gedurende 18 jaren ook lid was van den Amsterdamschen gemeente raad. Zeer velen uit rechtsgeleerde krin gen waren op de begraafplaats aan wezig. Intervieuw met minister Trenb. De Londensche correspondent van de Telegraaf seint: De Daily Telegraph publiceert een te legram uit 's-Gravenhage, betreffende een interview met minister Treub, die denspeciale correspondent van het blad verzekerde dat Engeland er vol strekt overtuigd van kan zijn, dat, er kome wat er komt, Nederland zijn neutraliteit niet zal schenden en op onwettige wijze goederen aan Duitsch land zal leveren. D« correspondent wees er den mi' nister op, dat men in sommige krin gen in Engeland denkt, dat Nederland graan opgestapelt ten behoeve van Duitschland, wanneer de nood voor dat land aan den man mocht komen. Minister Treub verklaarde dit v een uit den duim gezogen praatje, en zeide, dat Nederland niet eens genoeg graan heeft voor zijn eigen gebruik, en dat het dientegevolge niet aan an dere landen van zijn voorraad kan afstaan. En ofschoon het scheepvaartverkeer lange den Rijn vry is, zoo was de Ne derlandsche regeering toch verplicht gewoest op het voor vervoer langs den Rijn geconsigneerde graan beslag te leggen. De minister verklaarde voorts, dat do regeering hoopt, een voldoende voorraad meel in stock te honden, door ladingen tarwe uit Amerika te laten komen. Het is daarvoor echter noodig, dat ieder schip papieren kan toonen, waaruit onomstootelijk blijkt, dat de lading bestemd is vqor Neder land, een neutralen staat, en niet zal worden overgebracht naar een ander land. Minister Treub voegde hieraan toe, dat Nederland groenten, vleesch, spek, kaas, eieren,, boter, margarine, gist en cacao kan uitvoeren. „Mijn persoonlijke meening is, dat Engeland al die zaken heel goed kan gebruiken." Eindelijk beeft iemand, die verzocht «ju naam geheim te houden, zich verbonden ten behoeve van het meergemelde fonds bij het sluiten van den vrede tusschen de oorlogvoerende Mogendheden», tot de i ting van een bedrag van vijf-en-twintig duizend gulden, zonder verdere restrictie ol aftrek van eventueele oorloge- of Ulisatiebela8ting. Verder verbindt hij zich gedurende drie daarop volgende jaren een jaariijksch bedrag van vijf-en-twintig-duizend gulden in bedoeld fonds te storten, indien zijn inkomen niet vermindert onder het ge middelde van zijn inkomen der jaren 1911, 1912 en 1918. Mocht dit laatste wel het geval zijn, dan verbindt hij zich de drie achtereenvolgende jaren, boven omschre ven, tot een bijdrage jaarlijks van 15 pt't. van dat inkomen, zooals dat zal zijn, alles boven en behalve de be lastingen die de Regeering voor de de fensie noodig mocht achten. Waar het den Nederlander, die dit mil de aanbod deed, mogelijk is de bijdrage van f 25.000 bij het sluiten van den vrede zonder eenig restrictie te storten, wenscht hij voor de verdere drie bijdragen bet voorbehoud te maken: lo. van overlijden; 2o. van verdere toezeggingen tot totaal van plus minus honderd millioen gulden. Voor bet Roode Kruis. De British American Tobacco Co. (Holland) Ltd. te Rotterdam, die en kele dagen geleden onze soldaten met een groote partij cigaretten bedacht heeft, heeft ook aan het centraal bureau voor Holland van het Roode Kruis een bedrag van 1000 golden geschonken. Het fonds van vrijwillige bijdragen. J De Minister van Binnen londsche Zaken deelt in de St-Ct. mee, dat ten behoeve van het fonds, waarvan sprake is in zijn Ix-richt in de St.-Ct. van 23 en 24 Augua- ius li-, ta dank ontvangen is een toe zegging van Iemand, die zijn naam niet verder bekend wenscht gemaakt te zien, tot een tiende van zijn op ongeveer f280.000 te schatten vermogen. Voorts heeft de heer J. Volker Tijs- zoon, te Haarlem, zich op gelijke voor waarden als de schrijver van den in bo venvermelde SU-Ct. opgenomen brief, be reid verklaard een tiende van zijn ver mogen af to staan ten behoeve van het op te richten fonds, mits meer dan 100 uiillioen gulden in totaal wordt bijge dragen. GOUDA, 26 Augustus. Spoordienst GondaRotterdam, Vice-Versa. Pe spoordienst GoudaRotterdam RotterdamGouda is aangevuld met de volgende treinen Van Gouda naar Rotterdam Vertr. Gouda Aank. Rotterdam (Maas) 7.55 v.m. 8.30 v.m. Van Rotterdam naar Gouda Vertr. Rotterdam: Aank. Gonda: (Maas) 7.05 v.m. i 7Aft v.m. Deze treinen stoppeif^jTAflo tus- schenstations. LuU- Malinckrodt. Naar wij vernemen is do 2o luitenant der infanterie G. A. Malinckrodt, die, na zijn verblijf In Albanië, waarheen hij het eerst vertrok met kolonel de Veer en ma joor Thomson, weder in actieven dienst bij het Nederlandsche leger la getreden, thans hij het depot-bataljon alhier in gar nizoen. Militair Concert. De Militaire Kapel van hot Depót- Bataljon in garnizoen alhier, onder leiding van den Kapelmeester E. El zenaar, zal ook heden, Woensdagavond een concert geven op de Markt. Het programma voor heden is samen gesteld als volgt l'Enfant de la troupe, Marsch militaire, A. Barbk. Vendange et Moisson, ouverture fantastique. C. Tack. Premièers Amours, Valse, Gabrikl Allteb. Mosaïque sur l'opéra Ktradella, M. J. H. KkhiEi.h. Pauze. La Bruyère, ou vort ore. M. J. H. Kesbels. Gavotte champctre, Felix Boibhon. Fantasie sur l'opóra Tancrède, G. Rons ini. Entre Caraarades, Marsch, C. Fauot. Bevordering by de Landweer. Bij de le. compagnie van het 29e. Landweer-Bataljon, thans onder de wapens, zijn bevorderd van korporaal tot sergeant: L. D. Keus, W. H. Kamerbeek en W. Visaer, allen alhier. Van soldaat tot korporaalP. Bok hoven, W. de Bruijn, F. W. M. Hale wijn en A. Agtmoal, allen alhier. Boskoop. Voor het examen hoofd akte slaagde gisteren te Arnhem, mej. E. A. R. Feite van der Sloot, alhier. Bij besluit van den Minister van Landbouw is van 1 Sept. 1914 tot 1 Sept. 1915 wederom benoemd tot tij delijk leeroar aan dó Rykstninbonw- winter8chool alhier fle heer W. L. Thieme te Rotterdam. Ammeratol. Met ingang van 24 Augustus is mej. C. C. E. Odufré onderwijzeres aan de O. L. S. alhier, eervol ontslag verleend, in verband met haar benoeming te Gouderak. Woerden. De heer M. J. ten Hoeve alhier is benoemd tot secretaris en ontvanger te Barwoutswaarder. Steuncomité. Qouderak. Teneinde hen, die door de mobilisatie hun kostwinners tijde lijk moeten missen of uit andere oor saak door de mobilisatie noodlijdend zyn geworden, te helpen, is alhier opgericht een steuncomité, hetwelk beoogt in den ontstanen nood te voor zien. Het bestuur van dit steuncomité bestaat uit de hoeren J. J. Rupke, voorzitter, A. Gantier, le secretaris, Adr. Radder, 2e secretaris en pen ningmeester, Ds. P. Kruyt en Th. H. van Houweninge. Ds. P. Kruyt alhier heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Ge meente te Staphorst bedankt. Krimpen d. IJsel. Do Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Dordrecht heeft Maandag jl. uitspraak gedaan in de zaak van M. M. van Housselt alhier, die bij request voort zetting der uitkeering van de in Januari 1908 toegekende rente had gevraagd, welke door de Rijksver- zekoringbank op 27 April 1914 was beëindigd. De Raad oordeelde dat aangezien klager by zijn werkgever hot hoogste loon verdient en bovendien deel uit maakt van de z.g. sterke ploeg, de beslissing door de Rijksverzekering- bank terecht genomen was en wees daarom het verzoek van den reques- trant van de hand. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld Den minderjarige G. P.. schoepma korsleerling te Gouda, ter zake van mishandeling, tot f5 boete, subs één week tuchtschool. Hervat werd de behandeling der zaak tegen d3n 61-jarigen grafmaker H. V. te Gouda, die Vrijdag U. ter zake van mishandeling terecht had gestaan. Aan bekl. was ten laste gelegd, at hy op 13 April, onder lteeuwijk, het meisje Zeverboom, dat hem op haar fiets voorbijreed, een duw zou hebben gegeven, waardoor het meisje op den grond gevallen was en een bloedende wond aan het hoofd beko men had. Bekl. bleef bij zijn ontken- tenii. Er werd thans nog één getuige gehoord, die eventueel als de op Vrij dag reeds gehoorde getuigen, verklaar de, dat hij bekl. den duw had zien toebrengen. Getuige had wel op zyn fiets voor hot meisje uitgereden, doch zou zich juist op het oogenblik dat het feit plaats had, omgewend hebben. Het O. M. eischte ter zake van mis handeling f20 boete, aubs. 20 dagen hechtenis. Uitspraak 1 september, 's morgens 10 nor. N. R. Crt. De Opmarsch der Duitschers. I PARIJS, 2G Augs. (Officieel). In een cominunlquó van hut Ministerie van Oor log wordt gezegd dat de Duitsohers In hot Noorden van Frankrijk het offensle hervatten, hetwelk zij gisteren hebben ge- «taakt. De Duitschers werden door del J Franschen in samenwerking met Britsche troepen teruggedrongen. Het Belgische leger deed een aanval hij verrassing uit Antwerpen en drong, de Duitschers, die tot voorhij Mechelen waren opgerukt terug. Gevechten. ANTWERPEN, 25 Aug. De Bel gische troepen hebben Dinsdagavond omstreeks 6 nnr den vijand terugge worpen io de richting van Elewijt (c.a. 16 K. M. ten N. O. van Brussel). De Dnitschers hebben zich terug getrokken in do omstreken van Bog- gonhoudt. Militaire wagons met gewonden zijn gisteren uit Mechelen aangekomen deze in drie hospitalen ondergebracht. PUTTE. (N.-Brabant) 26 Aug. Ge durende den morgen Is hier kanon gebulder gehoord. Een gevecht moet hebben plaats gehad in de omgeving van Mechelen. ROOSENDAAL, 26 Aug. Naar wy vernemen van personen, die van uit België hier aankomen, wordt gednren- den geheelen nacht en den morgen een gevecht geleverd in den omtrek van Caimpthout (ten noorden van Antwerpen, vlak bij de Noord-Bra- bantsche grens). West-Vlaanderen. ANTWERPEN, 26 Aug. Geheel West-Vlaanderen tot zelfs de kleinste plaatsjes is door Uhlanon overstroomd ANTWERPEN, 26 Aug. Alle waar den van de Nationale Bank zijn van Antwerpen naar Ostende gebracht. De spoorweg Gent—Brugge is weer hersteld. Antwerpen. ANTWERPEN, 26 Augs. De „Me- tropole" van hedonoehtend meldt dat de Generale Staf gisteren Antwerpen heeft verlaten. De Koning bevindt zich te (de plaatsnaam is door de censuur geschrapt.) Oorlogsschatting. ANTWERPEN, 26 Ang. Behalve de oorlogsschatting van 200 millioen francs, welke Brussel werd opgelegd, moet de provincie Brabant 450 mil lioen francs betalen. De Paus on do Oorlog. ROME, 26 Aug. Kort voor zijn dood deelde de Paus aan zyn lijfarts mede dat hij by Keizer Frans Jozef niet als bemiddelaar kon optreden omdat hij zelf den oorlog, door Oostenrijk-Hongarije gevoerd als een rechtvaardige zaak beschouwde. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer die hedenmiddag bijeen is gewoest, komt hedenavond |8 uur en ook raorgon opnieuw bijeen tot behandeling van oonige spoed- oisohende wetsontworpon. ran het Koninklijk Motoriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 763.4 te Neufarnwasser,' laagste stand 756.7 te Luhague. Verwachting tot don volgondon dag: Meest matige Zuidelijke tot westc- lyke wind, zwaarbewolkt met tijdelnke opklaring, waarschijnlijk regonbuien met kans op onwoor, koolor. Op het Kantoor dor GOUDSCHE SIROOPFABRIEK wordt voor tijdelijk gevraagd een flink Datum van indiensttreding 1 Bept. a.s. Aanmelding schriftelijk onder No. 2761 Buroau van dit blad. Het Maagpoeder van Apotheker BOOM is het beste geneesmiddel voor maagpijn, maagkramp, zunr, hart water en slechte spijsvertering. Prijs per doos 75 Cents. 12 Verkrygbaar te Gouda bij ANTON COOPS, Fa. WOLFF A (Jo., to Rot terdam by E. VAN SANTEN KOLFF, Korte Hoofdsteeg 3. hebben in de tlerdt turret. W adverlrntiiln kosten Merkt* bij vooruitlieinliiijc: 1—6 regel. I 0.35, voor elkn regel meer 6 cents. Opgaaf uitsluitend aan het Bureau Hij wendo zich tot JAC. KOOI J Kr.. puttenboorder te Wleringerwaard, die zicb gaarne belast met betinstal- loeren van Reeds jaren lang is dit werk door ondergeteekonde met het grootste succes uitgevoerd. Begrootingen kosteloos. Aanbevelend, WIER1NGER W AARD.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2