Kasdruiven Een schoon wapenfeit. In Oorlogstijd. Binnen land. Stadsnieuws. Laatste Berichten. INGEZONDEN. GROËNTKN VEILING Telegrafisch Weerbericht. nrRGERLIJRE STAND. 30 ct. per S ons. men voor een heilige en rechtvaardige zaalc. Velen van onze kameraden zijn reeds in den slag gevallen. Zij zyn als hel den voor het vaderland gesneuveld*. Wij willen hen hier in eere gedenken en driewerf hoezee roepen voor de helden, die daarginds staan, floezee, hoezee, hoezee Wy hebben nog menigen bloedigen veldslag voor de boeg. Laten wy hopen op verder en even groot succes, wij verslappen niet en zullen den vijand onverschrokken te lijf gaan. Wy ver liezen onze goede verwachting niet, vertrouwende op onzen goeden Qod in den hemel. Wij willen overwinnen en wij moeten overwinnen." De Russen in Oost-Pruisen. BERLIJN, 27 Aug. (W. Vad.) Door den Keizer-Koning is aan het ftt&ats- ministerie het volgende telegram ge zonden Groot Hoofdkwartier, 27 Aug. De bezoeking, waaronder mijn trouwe provincie Oost-Pruisen, door hot binnendringen van vijandelijke troe pen te lijden heeft, vervult mij met innig medelijden. Ik ken de, in nog ernstiger tijden bewezen onwrikba- ren moed van mijne Oost-Pruisen al te zeer, om niet te weten, dnt zij Bteeds bereid zijn op het altaar des vaderlands, goed en bloed te offeren en de verschrikkingen van den oor log manmoedig te dragon. Het ver trouwen op de onweerstaanbare kracht van ons heldenmoedig leger en het onwrikbare geloof in den bijstand van den levenden God, die het Duitsche volk in zijn rechtvaar dige zaak en verdediging in nood, tot dusver op zoo wonderbaarlijke wyze geholpen heeft, zal niemand in het vertrouwen op de spoedige bevrijding des vaderlands van de omringende vyanden doen wankolen. Ik wensch echter, dat alles wat tot verzachting van den tegen woor- digen nood in Oost-Pruisen, alsmede van de van haar geboortegrond ver dreven en van havo en goed be roofde bevolking geschieden kan, als een daad van dankbaarheid jegens het vaderland beschouwd moet wordenweshalve ik het Staatsministerie opdraag in voreeni- ging met de hoofden van do Staats-, provinciale on stedelyke besturen en der liefdadigheidsvereenigingen op verschillend gebiod, de noodige voorzorgen to treffen en ingrypendo maatregelen te nemen on my daar van mededoeling te doen. (w. g.) WILHELM R(EX). l>i« houding van Turkije. Volgens «ui inricht in do Vossischo Zeitung hooft do Turkaoho rogoorlng silo Turksch* ondordano» van 20 tot 45 jaar, dlo ssicli in het buitonland bevinden, on der de wa|)onon goroepen. Voorspellingen. In deze dagen worden allerlei voor spellingen opgerakeld, die min of meer den tegonwoordigen oorlog Bchijnen aan te kondigen. Zoo behelst hot Journal de Bruxelles van Dinsdag 10 Docombor 1912 het volgende „Wij zijn niet ydel genoeg te ver* wachten, dat oen van onze lezers dit blad vol zorg in een vnn zijn laden legt om de kunde van Mme de Thè- bes in hot einde van Maart 1914 (omstreeks den 21e) te oontroleoren toch is het niet geheel zonder belang vandaag al op te toekenen wat zij ons in de naaste toekomst voorspelt: „misschien na twee lentes, maar niet veel later, zullen sohrikwekkende ge beurtenissen en gewiohtige verande ringen plaats hebbeneen afschuwe lijke oorlog zal uitbarsten tussohen Duitsohland en Engeland, waarin Frankryk onvormydelijk betrokken zal I betrokken worden met Rusland, en WAarin Duitsohland het onderspit zai I delven. Keizer Wilhelm II zal eindelyk zijn wensch om officieel naar Parys te gaan in vervulling zien ko men, maar „hij zal niet ais vorst komen en hy zal Berlijn moeten verlaten, vlugger dan hij heeft kunnen voor- zien-. Bovendien zal Duitsohland voordat zijn bloedige dagen komen, steeds moeilijker uren beleven ontra gische twisten in de voornaamste keizerlijke en vorstelijke families zul len de zaken slechts ingewikkelder maken en de gebeurtenissen ver haasten". „Oostenrijk zal verscheurd worden door de scheiding van naties en rassen. Spanje en Portugal gaan een nienwe toekomst tegemoet, Polen zal herleven, sultan Abdul Hamid zal zyn troon weer bestijgen." Van de Limburgsche grens. Men meldt aan de N. R. Ct. uit tricht. dd. 27 dezer: Heden zijn drie gewonde Duitschers, die in Heerlen verpleegd worden, naar hier overgebracht. Ongeveer 80 vluchte lingen, allen mannen nlt de dorpen BID sen en MoperÜngen, kwamen bedenna- middag aan; ze beweerden dat de Duit- Hcbers alle mannen meenamen om voor hm te werken, het schijnt echter dat vrees voor wat hun van elders verteld is, hun hierheen heeft gedreven, want er zouden geen Dnitschers in de baart zijn. Het comité heeft er dan ook veel terug gezonden. De vluchtelingen in Maastricht blijven voorlooplg hier; uit Kijsden gaan 400, nu beele gezinnen, naar Oldebroek. (Particuliere correspondentie.) De bladen zullen als deze brief U bereikt, vermoedelijk reeds melding Smaakt hebben van het merkwaardige ijgsbedrijf, uitgevoerd door 800 ver dedigers van Luik, die er in geslaagd zyn door de Duitsche linies heen te dringen en Zaterdag Namen bereikten. De tocht van deze dappere 800 be hoort tot een der merkwaardigste episoden uit dezen oorlog en het door hen bedreven feit zou ons ongelooflijk toeschijnen, indien de verhalen, welke ons eenigo der militairen doden, ons niet duidelijk maakten hoe een grooto troep aan den vyand hoeft kunnen ontsnappen. Zes honderd man van het eerste bataljon van het 34e regiment infan terie lagen tusschen de forten van Chaudfontaine en Embourg. Hot bevel de interfals te ontruimen, bereikte dit bataljon niet, waarschijnlijk door dat de telegrafische gemeenschap tusschen de verschillende forten gedeeltelijk ondei broken was. Het is zeer waar schijnlijk dat de Duitschers de 000 Belgen gewaar werdenzij vielen hen echter niet aan, daar zij het vuur der twee dicht opéén staande forten niet mochten trotseeren. Ofschoon den Belgen van deze zijde dus geen pn- middellijk gevaar dreigde, werd hun positie steeds hachelijker, daar zij door de Duitsche troepen geheel van de forten waren afgesneden en zij buiten dien bloot stonden aan het hevige vuur dat de vyand op de forten richtte. Toch bleven de 600 niet werkeloos. Zy waren vrij goed verschanst en had den dus niet al to zeer te lijden van aanvallen der Duitsche verkennings- troepen, welke herhaaldolijk op hen werden afgezonden. Zelfs maakten zy oen niet onbelangrijk aantal krygs- gevangen, terwijl hun oorlogsbuit even eens aanzienlijk waB. Maar het was dan ook noodzakelijk, dat zij voort durend op hun hoede bleven; acht dagen en acht nachten hielden zij do oogon wyd open en sliepen enkelen hunner weinige uren, het was mot don vinger aan den trokker. Hun mond voorraad was niet groot, doch boeren uit den omtrek voorzagen hun van het hoognoodige. Afgesneden van hun makkers brach ten die 600 moedige Belgen tal van dagen door in de schaduw der beide forten, en hoe gevaarvol hun positie ook was, zij brandden van strijdlust. Zij hadden vrij primitieve doch nifet ondoelmatige beschuttingen opgesteld teneinde zich to beschermen tegen de Duitsche kogels en granaten. Met den dag werd het aantal granaten, dat te midden der 600 Luikenaars viel, groo- tor; de Duitschers hadden hun zwaar geschut aangebracht en richtten dit op de forten van Chaudfontaine en Em bourg. *En ofschoon deze stand hielden, de positie VAn het eerste bataillon werd onhoudbaar. Zij zouden het vaderland waarlijk geen dienst bewijzen door zich te laten verpletteren onder oen stort vloed van granaten; zy besloten dus den aftocht te blazen. Deze aftocht zou evenwel een stoute en gevaarvolle onderneming zyn, want zij moesten onvermijdelijk door de Duitschq linie's heentrekken. Ook liepen zij gevaar dat vanuit Belgische forten op hen geschoten zou worden, daar men hen voor vyanden zou aanzien. Waren zij eenmaal aan deze twee vuren ontko men, dan moesten zij, teneinde zich by de Belgische troepen te voegen, de Maas en de Ourthe over trekken, hotgeen groote moeilijkheden ople verde, daar de weinigen vernielde brieven in handen der Duitschers waren. De 600 dapperen besloten Donder dag het waagstuk te ondernemen; ook hadden zij geon tijd te verliezen. Nauwelijks hadden zy evenwel hunna stellingen verlaten of de Dnitschers wierpen zich met een groote overmacht op hen, in 8 dagen tyds hadden zy sleohts weinige uren geslapen en op half rantsoen geleefd, doch zy streden als helden. Zy verloren sleohts wei nige dooden doch een geheele com pagnie, 200 man, van de overigen afgesneden, moest zich overgeven. De onderen sloegen zioh met ongekende stoutmoedigheid, door de overmachtige vijanden heen. Buiten de Duitsche linie's werd hun aantal verdubbeld door 400 man van het 14e vesting artillerie, die eveneens verscheidene dagen achtereen aan groot gevaar hadden blootgestaan. Duitsche af deelingen zetten de 800 Belgen na, doch de aftocht dezer mannen leek geenszins op een vlucht, want herhaalde malen boden zij den vyand dapperen weerstand en ten slotte gaven do Duitschers de achter volging op. By Tilff bereikten zij de Ourthe; gelijk te verwachten was, be stond de brug niet meer, doch men stak over door middel van ponten. Vervolgens werden de begroeide hoog ten aan gene zijde van den stroom beklommen, waarna de 800 hun weg vervolgden in de richting Boncelles. De Dnitschers haddon juist het bom bardement van dit fort aangevangen zoodat de Belgen de vlucht namen naar Val—St. Lambert, dat reeds door den vijand ontruimd was. Zij slopen, den een achter den ander, langs de versporringen en kwamen onder het bereik van Tlomalle. Gelukkig hadden zij de bezetting van dit-Jort kunnen waarschuwen, zoodat zij er ongedeerd langs trokken ovenals langs de forten van Ilollogne en Loncin. Bij Awans word 's morgens om drie rust genomen. Hier warea zij geheel door de Duitschers omsingeld doch zy sloegen de kleine verkennings-troopen op de vlucht. Het leek evenwel een on mogelijkheid deze plaats te verlaten, hoe noodzakelijk dit ook zijn mocht, nu de Duitschers een aanvang hadden ge maakt met het bombardement van Lon cin. Als gevangenen in handen der vijanden vallen wilden Uio flinke sol daten nog minder en met den dood voor oogen besloten «ij dezen te trots eeren en een wanhopige poging te wagen. Toen de nacht was ingevallen trok ken zij opnieuw langs Ilollogne en Tlemalle. Ook thans slaagden zij er in de bezettingen te waarschuwen, doch met groote moeite bereikten zij Cha- peron-Seraing, dat op den weg naar Huy ligt, alwaar zy meenden vrienden te zullen vinden. Duitsche cavalerie- patrouilles,die den weg versperden, dre ven zij op de vlucht en zij hadden 't ge luk krijgsgevangenon te maken, welke hen mededeelde dat een geheele divi sie vijandelijke oavalerie zich in de nabijheid bevond. Langs een omweg bereikten zij een dorp, waar de be volking hen met vreugde inhaalde. Evenwol aanvaardden zij de hun aan geboden gastvrijheid niet, en zonder talmen vervolg&n zij hun weg naar Huy. Hie? kwamJn zij Zaterdagmiddag na een marset van 16 uren aan. Hot garnizoen had de stad reeds verlaten, en Duitsohe patrouilles waren gesig naleerd. Toen moesten de 800 zich haasten hun reis te vervolgen. De stations-overste was nog op zyn post, hy stelde een trein samen de laat ste die Huy heeft verlaten en deze voerde de dapperen van Luik naar Namen. Een uur later van de statie van Huy door de Duitsche uhlanen bezet. Als do Belgen, op de puinhopen van hun geluk en hun welvaart, na den oorlog de daden hunner dappere regi menten met smart en met trots her donken. dan zullen zy ook spreken van denroem, die de 800 mannen van het 34ste infanterie-regiment en het 14de regiment vesting-artillerie oogstten. Op schittereronde wijze heb ben zij de voortreffelijke militaire eigenschappen van den Belg, gelykend op die van den Franschman, aan den dag gelegd. Zy hebben getoond geen 'schiet-machines te zijn, geen willooze steenen in een menschelijke vesting muur, maar levende denkende schat ters, wier harten en hoofden samen werken voor de verdediging van den bedreigden vaderlandsohen bodem. En zij hebben het geheim ontsluierd van den langen hardnekkigon weerstand dion het kleine België het groote Duitsohland biedt. eersten Punischen oorlog (264—241 v. Chr.). Sedert langen tijd de erfgenamen der Phoenicische zeeheerschappij, op zee voor onoverwinlijk geldend, leden zy dadelijk de nederlaag in den eersten zeeslag tegen de Romeinen, die van huis uit landratten waren. En in de nieuwere geschiedenis! In de I6de eeuw beheerschte Spanje de zee. Ver trouwend op het feit zond Philips II zijn geweldige Armade tegen Engeland. Maar de „Onoverwinnelijke Vloot" werd bijna volkomen vernietigd, niet alleen door den storm droeg niet de Hollandsche gedenkpenning, die bij deze gelegenheid geslagen werd, het ''opschrift „God's adem verstrooide ze maar ook door de aanvallen der Engelschen en Hollanders. De erfge namen der Spanjaarden werden op zee de Hollanders. En die heerschappij moesten wij na iangdurigen strijd aan de Engelschen afstaan. En na dezen oorlog Niemand kan het weten, maar wij denken, dat Brittania ook na dezen oorlog „rules the waves" en de meest gevreesde tegenstander wei voor goed vernietigd zal hebben. Napoleon I en de telegraaf in den oorlog. De telegraaf, die bij de moderne strategievolkomen onontbeerlijk is, in verband met den naam van Napoleon Bonaparte gebracht, doet op het eerste gezicht eenigszins vreemd aan. Het wordt echter althans als vaststaand beschouwd, dat Napoleon voor meer dan honderd jaar reeds de mogelijkheid en de constructie van onze heden- daagsche telegrafie kende en wel door een Duischen geleerde. Sommering, een bekend onderzoeker, wees den grooten Corsicaan op het belang van een dergelijke uitvinding. Het blijft echter onbegrijpelijk, dat een genie als Napoleon het gewicht van deze vinding niet inzag. "Wij weten thans, dat de keizer het denkbeeld van een telegraaf voor absurd hield en het een onprac- tisch Duitsch geleerdenidée vond. Door de blindheid van den wereldveroveraar heeft de geschiedenis der menschheid wellicht een anderen gang genomen. Want men behoeft geen krijgskundige te zijn, om te beseffen, dat Napoleon met behulp der telegrafie zijn oorloge- taktiek geheel gewyzigd zou hebben. De Btichter van den wereldbrand. Vredesvrienden, die achter de scher men hebben gezien, beschouwen de Russische publicist B. Chwolson als de veroorzaker van den oorlog. Chwolson was aan de redactie van enkele ultra- nationalistisohe bladen verbonden, en daarin spoorde hij voortdurend tot den oorlog aan. In 1911 richtte hij een persbureau op, dat in Belgrado een filiaal had. Dagelijks publiceerde hij artikelen, entrefilets en berichten, waaruit moest blijken, dat een oorlog tusschen alle Slaven en Germanen een noodzakelijkheid was. Hij wist toegang tot den Czaar en de Czarina te krijgen en weldra was zijn invloed vooral op de Keizerin zeer groot. Op het oogenblik moet de stichter van den wereldbrand ernstig ongesteld zyn. Verrassende overwinningen ter zee. In dezen tijd is het wel interessant er op te wijzen, dat de heerschappij ter zee wel eens door een enkelen oorlog verloren is gegaan. Ja, het is zelfs wel voorgekomen, dat oen natie, die de zee gedurende de vele generaties bebeerscht heeft, de nederlaag leed. Beroemd is in dit opzicht de zeeslag by Salamis in 480 v. Chr.310 Griek- sche schepen behaalden hier de over winning over 500 vijandelijke schepen. En toch weril de kern van de Perzische vloot gevormd door de Phoeniciers, de Engelschen van de Ondheid. Wel waren de Grieken al reeds lang zee bevaren. En vooral do Atheners hadden zich op initiatief van den grooten staatsman Themistodles reeds jaren op een zeeoorlog voorbereid. Nog voel gunstiger als voor de Perzen was de toestand voor de Kartbagers in den Het standpunt der Engelsche Pacifisten. Het centrale Engelsche vredeslichaam de National Peace Council, heeft in vereeniging met de drie groote En- gelsohe Vredesvereenigingen aan de gevoelens van het Engelsche pacifisme uiting gegeven in het volgend mani fest, dat groote overeenkomst heeft met den brief van „Vrede door Recht" aan zijn leden: Het feit, dat de mogendheden van Enropa hun toevlucht genomen heb ben tot den oorlog is een terugval van de beschaving, waartegen de paci fisten van alle naties zich moeten ver zotten met den diepsten afkeer. Maar het is thans niet de tijd om te besproken en af te wegen, op wie de verantwoordelijkheid rust voor den onmenschelijken waanzin waartoe Eu ropa zich heeft laten verleiden. In deze tijden heeft de pacifist een plicht te vervullen tegenover de mensch heid en tegenover zyn land. Tegenover de menschheid is hy ver plicht om onafgebroken uit te zien naar de eerste redelijke kans om op regeeringen en volkeren van de oor logvoerende mogendheden drang uit te oefenen tot het aannemen van de Bemiddeling, aangeboden door de eenige groote Mogendheid, die staat buiten den stryd, de Amerikaansche Republiek. Tegenover zyn land heeft hy, als burger, plichten, waarvoor hij niet mag terugdeinzen. Alle mogelijke steun moet gegeven worden aan alle natio nale en plaatselijke pogingen tot hulp aan de honderden en duizenden ge wonden, tot onmiddellijken steun aan degenen die afhankelijk waren van de gevallen, tot werkverschaffing en hulp aan hen, die door de prysverhooging der levensmiddelen en de toenemende werkloosheid niet meer in eigen on derhoud kunnen voorzien. Iedere man en iedere vrouw, wi&r ook, ondervindt de gevolgen van de maatschappelijke ontwrichting, die de oorlog medebrengt. Het is de plicht van allen om zooveel in hun vermogen is, hulp te bieden, teneinde de ellende, die onvermijdelijk moet komen, te ver minderen. Oorlog is een worsteling tusschen staten wij strijden niet tegen indivi duen. Wij pacifisten, die jarenlang heb ben gestreefd naar de verbetering van de Engelseh-Duitsebfl verstandhouding en naar internationale verbroedering, wij weten met hoeveel instemming onze pogïngen beantwoord zijn ge worden door mannen en vronwen van alle landen. Wy doen een beroep op alle rechtschapen mannen en vrouwen om achting en medegevoel te toonen voor de ongelukkige Duitsche en Oos- tenrijksche onderdanen, die in ons mid den een toevlucht hebben gezocht. En dit niet alleen, omdat onze eigen land- genooten een gelijk lot deelen over geheel Enropa, maar uit hoogere be ginselen van zelfbewustheid en van een verstandige en edelmoedige mensch- lievendheid. Ten slotte hebben de pacifisten een heiligen plicht te vervullen door met alle middelen, waarover zij beschikken, te bevorderen een geest van nationale zelfbeheersching en van meer edel: moedige en menschliëvende gevoelens, welke door de wreedheden van den oorlog zoo gemakkelijk worden ver drongen. Want tenzij deze plicht in al haar waarheid wordt beseft, zullen wij, samen met de democratieën van geheel Europa, niet kunnen ontsnap pen aan den vernietigenden invloed, welke zich onvermijdelijk zal doen gevoelen aan de volkeren, die den vrijen teugel laten aan den geest van wreedheid en aan de overwinnings- zucht welke voortkomen uit de bar- baarschheid van den oorlog". Burgerwerklieden bij de landmacht. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, indien in verband met de mobi lisatie van het leger burgerwerkliedsé in vasten dienst bij de korpsoi of in richtingen van de landmacht zijn ont slagen of hun de dienst is opgezegd, dat ontslag of die dienstopzegging moet worden ingetrokken. De vorenbedoelde werklieden moe ten ter plaatse in het militair belang worden gebezigd zooveel mogelijk in het vak waarin zij werkzaam waren, of, zoo daartoe de gelegenheid ont breekt, evenals de z.g.n. burger- corveeërs, tot liet reinigen en onder houden van de militaire gebouwen. Ook kunnen zij worden belast met de bewaking van zoodanige, tijdelijk niet in gebruik zijnde gebouwen. Vrij vervoer van verlof-soldaten. Naar de Tijd verneemt, is men aan het departement van oorlog druk be zig om de maatregelen voor te berei den, die noodig zijn, om den miliciens en landweerlieden, die prijs stellen op het een of tweemaal 24 uur verlof, ook vrij vervoer op de spoorwegen te verzekeren, voor zoover zij in de kosten niet zelf kunnen voorzien. R. Bloembergen Ezn. f Te 's-Gravenhage is op ruim 69- jarigen leeftijd overleden de heer B. Bloembergen Ezn., lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De thans ontslapene, die tot de libe rale partij behoorde, is gedarende eenige jaren lid van de Provinciale Staten van Friesland geweest, die hem in 1907 naar de Eerste Kamer afvaar digden. De heer Bloembergen was te Leen- warden geboren, waar hy sedert looi werkzaam was op het bankierskantoor A. Bloembergen en Zonen, waarvan hij laatstelijk gedelegeerd commissaris was. Ook van verschillende andere financieele instellingen was hij saris. Hy was ridder van den Neder- landschen Leeuw en officier van de Oranje-Nassauorde. De teraardbestelling is bepaald W a.s. Zaterdag te 1 nor van het sterf huis naar Elk en Duinen. Vredesp&leis. Heden (28 Augustus) Is het «en W geleden dat hetVredespaleis geopend werd. Het heeft in 'teerste jfat van zijn bestaan nog weinig vrede of aarde gezien. De minister van justitie heeft besloten de militairen, behoorende tot de gw®*" in het kanton Nijmegen en het detachement te Zutfen aan te stel- onbezoldigd rijksveldwachter. De werkloozen-ver zekeri n g la aansluiting aan hetgeen door den gigister van Landbouw, Nijverheid en fijndal Woensdag in de openbare ver ifiëring van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is medegedeeld om- mat voorstellen over de werkloozen- ering door hem aan gemeente- luteren gedaan, kan worden mede- pdeeld dat aan de bestoren van ge- gienteo, waar een werkloosheidsfonds Entert, een schrijven is gezonden, yura&n wij het volgende ontleenen: De regeering meent, dat er reden a om de volgende eenvoudige en op UB enkele uitzondering na uniforme ngeling in deze moeilijke dagen tijde- jjjk toe te passen. Het recht op uitkeering gaat in acht Jagen nadat ae Werkloosheid is aan- prangen. Uitkeering wordt gegeven aan de itfzekerden die onder dan 18 jaar zijn, II drie maanden contribntie-betaling. De* uitkeering bedraagtf 5 of f 6 foor gehuwden en kostwinners. ff 4 of f5 voor andere». Welk der twee bedragen geldt, zon doer uw bestuur zijn vast te stellen, fbrsonen beneden 20 jaar, die ongo- Atnrd zijn, ontvangen de helft. De kosten van dezo uitkeeringen worden gedragen voor de helft door de kas, voor de andere helft als bijslag door het gemeentefonds. Aan een groot aantal overige ge- neenten, waar vakvereenigingen zijn net werkeloosheidskassen, word het volgende schrijven gericht: „Aan de twee-en-dertig gemeente besturen, die door het instellen van een werkloozenfonds de verzekering der arbeiders tegen werkloosheid on dersteunden en aanmoedigden, is door mij een schrijven gericht, waarvan een afdruk hierbij is ingesloten. Volgens mij verstrekte gegevens ibevinden zich ook in uwe gemeente een of meer werkloosheidskasson. De regeering zon het van het groot- ite belang achten, indien do regeling, looals die voor de gemeenten met oen werkloozenfonds is voorgesteld, door uw bestuur eveneens zou kunnen wor den aanvaard ten behoeve van de werkloozenkasson in uwe gemeente, en wel als een noodmaatregel, die uw bestaar aan niets bindt voor de toe komst. i regeling zou ongeveer aldus ten zijn: v bestuur stelt in oen tijdelijk loozenfonds, waaraan een crediet «ordt verleend, gelijk aan 75% van bet totaal der saldi, die op 1 Aug. iüchikbaar waren of der saldi, die foor werkloozenuitkeering beschik- ir zijn gesteld door .de werkloozon- ttssen. Het bestuur van hot tijdelijk werk- oozenfonds wordt door u benoemd en biodelt naar de regelon, zooals die 'in den overgelegden afdruk van mijn brièf van 22 Aug. zijn aangegeven. Op die wijze kan ook in uwe ge meente door samenwerking vah de reenfce en het Rijk aan een kern arbeiders steun gegeven worden in een der beste vormen. Gaarne verneem ik zoo spoedig mo gelijk of uw gemeentebestuur bereid is het in dit schrijven vervat voorstel ts aanvaarden." Men meldt ons uit Gondringen. Het Tweede-Kamerlid voor het district Doetinchem, de heer P. van Vliet is heden aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij met de auto van de firma Becking en Bongers van Ulft naar Gendringen reed, botste de auto tegen wen omgehakten boom en vloog dwars Wer den weg tegen oen anderen boom. bi auto werd zeer beschadigd. De cbsuffeur en do heer van Vliet be kwamen eenige schrammen. Tegen den persoon, die de boom W den weg had laten liggen, werd proces verbad opemaakt. Harderwijk. Dezer dagen kwam het hier meer dere malen voor, dat visschers, wier schuiten 's nachts met visch in hare ruimen in de haven gelegen haddon, 's morgens constateeren moesten, dat de visch gestorven was. Als oorzaak werd algemeen door de visschers aan genomen de vervuiling van het water «oor afval door de gasfabriek in de Wen geloosd. Dit vermoeden werd door tusschenkomst van den Directenr den Gemeente-vischafslag ter ken- ris van het gemeentebestuur gebracht heeft tot gevolg gehad dat ge- teemden Directenr thans den visschers kon mededeelen, dat het inlaten van vuil uit de fabriek in de haven hedpn zal worden gestaakt. Blauw-wit-rood. Het toeval wil, dat bijna alle vol keren, waarmee Dnitschland in oorlog is, dezelfde vlaggekleuren bezitten blauw-wit-rood. Rusland's kleuren zijn wit-blauw-rood, die van Frankrijk blauw-wit-roofr, van Engeland rood- wit-blauw, en ten slotte die van Ser vië blauw-rood-wit. GOUDA, 28 Augustus. Liefdadigheidswedstrijd. De G. C. en F. C. Olympia zal Zon dag a.s. 3 uur een wedstrijd spelen tegen de voetbalvereeniging „Gouda" op het Gouda-terrein a/d Karnemelk- sloot. De opbrengst zal aan het steun comité worden afgedragen. Verwacht wordt een talrijk publiek daar het een wedstrijd is tusschen de 2 sympathieke voetbalvereenigingen en de bate voor een goed doel is. 31 Augustus. Was het vorige jaren de gewoonte dat op 31 Augustus, Koninginnedag, de Goudsche Courant niet word uitgegeven, nu, in verband met de tijdsomstandigheden op dezen dag geen feestelijkheden plaats hebben, zal het blad op Maandag a.s. op den ge wonen tijd verschijnen. Aan Staats Crt. 200 zijn toegevoegd de Koninklijk goedgekeurde statuten der vereeniging: af deeling Gouda van den Roomsch-Katholieken Diocesanen Vrouwenbond te dezer stede. Het dool der vereeniging is de deel neming der Katholieke vrouw aan het godsdienstig en maatschappelijk leven op de krachtigste wijze te be vorderen, aan te moedigen on te steu nen, met uitsluiting echter van alle politieke actie. Gemeente-Verslag 1913. Nu het Verslag van den toestand der Gemeente Gouda over 1913 in druk is verschenen, ontleenen wij daar aan eenige bijzonderheden. De bevolking dor Gemeente nam over 1913 toe met 369 personen, waar door het totaal aantal inwoners op 31 Dec. 1913 bedroeg 25362. Het aantal geboorten bedroeg 712 tegen 751 in 1912, het aantal sterfge vallen bedroeg 306 tegen 349 in 1912, dus ongeveer 1.2 van de gehoele be volking. Het aantal personen dat zich hier veBtigde bedroeg 1502, het aantal dat vertrok 1527. Er werden 186 huwelijken gesloten tegen 172 in 1912. Omtrent de brandbluschmiddelen vermeldt het Verslag: liet UrandHpuil huisje op de Varkenmarkt werd afgebroken, dat in „Amerika" ingraomen door de Slangen- wagen, ter wijf/al de bergplaatsen van spuiten en amngonwagens van een sleutel werden voorzien. liet u i t h u i e j o bij de Kerk werd aan de Ned. Uorv. Gemeente overge dragen. Voor do S t o o m b r a n d s p u i t werd op 't Stadaerf oen remise, annex paarden stal, gebouwd en op 1 Augustus in ge bruik genomen. De lirandbluscbmiddelen on dergingen een wijziging door het buiten gebruik «teilen van 4 «tel handspuiten. In de St. Janstoren werd een z.g. brandleiding gemaakt, en wel door een van de straat tot in de spits opgaande getrokken ijzeren 2% incli pijp en een dito 3 inch van de straat tot boven het looden plat, waarop gesteld 52 brouchus en oen gelegenheid om van den omloop met de gewone brandweerslangen water te geven, iiij beproeving voldeed de in richting goed. Al dit ijzerwerk werd inot de in 1912 aangelegde afleiding verbon den. Voor de groote torenvlag werden 4 kleine genomen: 1 oranje-, 1 stads- en 2 nationale vlaggen. Aan de straten, pleinen en waterleidin gen werden do volgende werkzaamheden verricht: In de Markt werden 6 groote en 5 kleine straatkolkon geplaatst, in de Lange Noodgodsteeg 2 kleine en in de Lange Tiendeweg 1 kleine. Op 't stadserf werd l kleine straatkoik weggenomen, zoo ook aan de Boeiekade. In de Groenendaal zijn 90 M. beton- riool 20 b(j 30 c.M. gelegd en 2 kleine kolken gepipatst. Bij het schuren wordt de Groenendaal nu niet meer onder water gezet. In de L. Noodgodsteeg is 40 M. beton- buis, wijd 0,20 M. gelegd. Verstraat of vernieuwd werden de op rit naar het Veerstai, de kleine Vest, de 3e Kade, (laatste gedeelte), de Raam (van Vlamingstraat tot Verloren kost en tot Drapiersteeg), de Gouwe (van Peper straat tot de Haven), de Westhaven (van de asphaitgedeeite tot het Veerstai), bet Veerstai (van de Haven tot de Groote Sluis), van den Kattensingoi, (Klinker pad), de Bogen en de Vrouwesteeg. Van de Bock en bergstraat werd 't laatste ge deelte en met aansluitende dwarsstraat be straat. Voorts werden de Muilepoort. de Noodgodsteeg en van de Lange Groe nendaal het eerste gedeelte verstraat. Het onderhoud der straten vorderde een uitgaaf van f 12819,30 aan materialen en arbeidsloonen en bovendien f 1066,57% aan arbeidsloonen. Van voornoemde cijfers komen ten laste van de Klectrische Centrale f642,65.-— Gasfabriek f 3324,28 Goudsche Waterlei ding Mij. f 416,05^ Goudsche Telepb. Mij. f 19,- Samen f 4401,98^ Voor de plantsoenen is uitgegeven f 1708,06% aan materialen en f 3140,05% aan arbeidsloonen. De kosten aan de bruggen bedroegen f 2047,89% aan materialen ea f 840,34 aan arbeidsloonen. De onderhoudskosten van kaaimuren enz. bedroegen f 3389,01% aan materialen en f 1230,30% aan arbeidsloonen. Voor het onderhoud van den weg van de Hofiaan te Rotterdam naar Gouda wordt ingevolge eene in 1859 getroffen regeling door de Gemeente een som van f 900,— 's jaars bijgedragen. De gezondheidstoestand was in het af- geloopen jaar wederom zeer gunstig; het sterftecijfer bedroeg 12.24 op de 10ÜU te gen 14.04 in 1912 en 15.06 in 1911. Ter Secretarie werd aangifte gedaan van 6 gevallen van febris typholdea, 8 geval len van dipthiritis en 1 geval van rood vonk. Voor het overige bleef de Gemeente van besmettelijke of epidemisch hcerschende ziekten verschoond. Influenza en catarrhaie aandoening der ademhalingsorganen kwamen ook in het nfgeloopen jaar voor. Op den oersten Vrijdag van elke maand wordt in het Gasthuis door de Gemeente artsen zitting gehouden om aan ieder In woner der Gemeente, dio zich daartoe aanmeldt, gelegenheid te geven zich go-" heel kosteloos met animale stof te doen inenten of herinenten. Het getal inentingen en horinontingen bedroeg 679. Het onderzoek van den keurmeester voor melk en melkproducten had tenge volge, dat tegen 12 personen proces-ver- baal moest worden opgemaakt, wegens het vorkoopen of ten verkoop in voorraad hebben van melkproducten, als zijnde deze ondeugdelijk van samenstelling. Op 1 Januari 1913 was het aantal abcta- nements-contracten der Goudsche Water leiding-Maatschappij 3561 voor 5370 per- ceelen tot een gezamenlijk bedrag van f 52256.40 en dat der metorcontractcn 288 van 410 porceelen tot oen gezamenlijk be drag van 16042.80. Op 31 December 1913 waren aangeslo ten 5417 perceelen met 3604 abonnements contracten voor f 43164.— fa 432, Oorde len met 307 meter-contracten voor f 6650.70. Het aantal gewone contracten vermeer derde in den loop van het jaar dus uiet 43 voor 47 perceeien en oen bedrag van f 907.60, on dat van de metercontracten met 19 voor 22 perceelen en een bedrag van f607.90. Het buizennet der Waterleiding word op verschillende plaatsen uitgebreid met qeno lengte van 204 Meter. Krachtens Art. 20 der concessie-voor waarden ontvangt do Gemeente als haar aandeel 20 pCt. van de zuivere winst boven de 6 pCt. rente van het kapitaal van aanleg. Dit aandeel bedroeg over het afgeloopen jaar f3120.—. (Wordt vervolgd) Rijkstuinhouwwinterschool. BOSKOOP. Bij het gehouden toelatings examen van de Kijks-tuinhouwwlnterschooi alhier, slaagden: J, v. d. Berg, Lelden; A. Boerhave, Musselkapaaf; H. Brouwer, Amsterdam; P. Buijzo, 's-Gravenhage J. W. Cox, Den Dolder; J'V. Dwarshua, B aam brugge; L. H. Foyer, Botterdam; J. Hoogcndijk, Scheveningen; JU. Splinter, (voorwaardelijk), Zwanuuerdam F. E. v. Kempen, 's-Gravenhage; 8. Keuls, Lel den; W. J. Kolk, Groningen; H. de Ko ning, Schiedam; R. F. Krop, Rotterdam; H. Leurs, Alphen a./d. Rijn; M'. van Nes Boskoop; J. p. v. Niftrik, VLisslngcn H. Reemeyer, 's-Gravenhage; CL P. F.. Rijstenbil, Rotterdam; J. Straatman, Ba tavia; W, Timmerman, Akkirum; P- van lilden, Leiden. Afgewezen 3. ,Wognjs mo bilisatie niet opgekomen 8, algemeen e collecte op Woendag een zoo groot succes zou hebben. Toch is dit gebeurd en mogen wij vermelden dat de opbrengst f830.24 is, zoodat wy in totaal f887.16'/j ontvingen. Deze hulp onzer stadgenooten in een tijd, waarin ons oorlogsfonds, bestaan de in Inschrijving Grootboek N. W. S. niet door ons gebruikt worden, is na tuurlijk hoogst welkom en wij danken zeer bijzonder allen, die by de inza meling hulp verleenden. Wellioht zal het dezen en geenen aangenaam zijn te vernenen, dat onze Nood-Ziekenhuizen in 't begin der week bezocht werden door het hoofd van den geneeskundigen dienst by het leger, Generaal Quanjer, en dat Z. Hoogedel Gestr. de inrichting van ziekenzalen, operatie en verbandka- mers, enz. enz. enz. geheel conform vond aan de ons gegeven voorschrif ten en zijn groote tevredenheid her haalde malen betnigde. Namens het Vrouwencomité van Gouda. M. J. TEN BOSCH SCHOLTENS voorzitster. N. J. SCHELLING, f secr.-penningmeestereese. Gouda, 28 Augustus 1914. Woddinocveen, Gisteren slaagde te 's Gravenhngei voor bet examen hoofdakte de heei* K. de Rooy alhier. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Het Roode Kruis. Damea Bestuurderessen van toet Vrouwencomité voor Gouda van böi Nederiajidsche Roode Kruis zeggen hartelijk aan allen, die hebben mede gewerkt tot het boven verwachting goede welslagen der collecte^ gehouden op Dinsdag en Woensdag jX De opbrengst op den earstgenoem- den dag was f 66.91'/j. Eere aan de vele dienstmeisjes, die toonden het Roode Kruis een goed hart toe te dra gen, vooral aan het elftal, dat deze giften inzamelde. In den moeilijken tyd, dien. heel Nederland door maakt em na den rondgang der collecte voor het Steun comité in de vorige weken, heeft zeker niemand £jurven denken dat onze Luchtschip boven Luxemburg. LUXEMBURG. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden de menschen in- de omgeving van het station door een hevige knal opge schrikt. Het bleek dat een Fransch luchtschip over de stad was gevaren en 5 bommen had neergeworpen met het doel het station te vornielen. De eerste bom kwam terocht bij het station, de tweede in het vrije veld, de derde vlak bij de Bonne Weserbrug. Deze bom beschadigde eon twental huizen. De vierde bom viel voor het vorstelyk paviljoen op het trottoir en bleef daar liggen zonder te ontploffen. De vyfde bom vernielde de oorste verdieping en de keukon van het hotel „Inter nationaal". Men seint ons nit Roosendaal: Vluchtelingen uit Mechelen, die hier aan de grens zijn aangekomen, ver klaarden dat het ongelooflijk was hoe de Duitschers zelfs do wogen, die ge boren Mechelaars onbekend waren, wisten te gebruiken om de stad te naderen. De reden waarom do forten een gedeelte der stad hebben vernield is, dat de Duitschers zich in de huizen van dit gedeelte nestelden en van daaruit de Belgen beschoten. De rede nen waarom verder de Belgische sol daten de Duitsohers bij tytechelen hebben aangevallen is ton oorBte het vornielen door de Belgen der tijdelyke verdedigingswerken, welke rondom Brussel door de Duitschers waren aan gebracht en ten tweede om naar den kant van Antwerpen een zoo aanzien lijk mogelijk pantal Duitsche troepen te trekken ten einde de verdedigings lijn van het leger der bondgenooten aan de ftauMoe grenzen, aan den Franschen linkervleugel, zooveel mo gelyk te ontlasten. De tydelyke ver dedigingswerken z(jn door het Bel gische leger vernietigd en hot grooto vierde Duitsche legerkorps, dat reods ver naar het zuiden was voortgerukt, was inderdaad verplicht rechtsomkeert te maken, om de Duitsche strijdmach ten die tegen de Belgen by Brussel en Mechelen in gevecht -waren, te komen versterken. Nader seint men ons uit Roosondaal Te Mechelen is geen enkele Belg meer aanwezig. Zestigdnizend vluch telingen hebben de stad verlaten. Vol gens de verklaringen van sommige vluchtelingen hebben de Duitschers verklaard dat zij, uit wraak over het feit dat het Belgische leger opnieuw de Duitschers heeft aangevallen, de stad Antwerpen zullen plat schieten. GENT. Volgens de Flandre Libérale heeft het Engelsche eskader, dat voor Ostende kruiste, troepen on mitrail leuses ontscheept. GENT. Emile van den Velde, de bekende Engelsche socialist heeft deel genomen aan de gevechten tusschen Mechelen en Vilvoorde en daarbij de troepen aangemoedigd te strijden voor de rechtvaardigste zaak ter wereld. In Lotharingen. STRAATSBURG. (Elzas). Uit Dahl- heim in Lotharingen wordt aan de Morchingen Nachnchten gemeld Na dat op 20 Angustus uit de huizen op Duitsche troepen geschoten was, gaf de militaire commandant bevel hot dorp te beschieten. Dahlheim, een dorp mo^ 286 inwoners word daarna be schoten en mot den grond gelijk ge- Het gevecht te Meohelen. Mechelen hernomen door de Duitschers. ANTWERPEN. Ten spyt vaneen prachtige verdediging van het Belgi sche leger, dat gedurende twee dagen bij Mechelen in een ontzettend gevecht was gewikkeld, den eersten dag tegen 20,000, den tweeden dag tegen 40,000 Duitschers, zijn de Belgen genood zaakt geweest op Antwerpen terug te trekken. Terstond daarna nestelden de Dnitschers zich in de stad, waarvan een gedeelte, nadat de bewoners eerst gewaarschuwd waren door de forten van St. Catherine, Waelhen en Hein- donok werd plat geschoten, om aldns de Duitschers geen dekking te geven om de forten bij verrassing te naderen. Na dit vreeselijk gevecht en bombar dement is de bevolking als gek de stad uitgevlucht. De prachtige kathodraol- toren werd op acht plaatsen geraakt, nadat het beroemde carillonwerk ver nield was. De spoorwegverbindingen zyn met Mechelen verbroken, ovenals het telegraaf- en postverkeer. Mechelen. Uit ROOSENDAAL komt hot be richt dat Mechelen niet door de Duit sohers heroverd is, doch uit SAS VAN GENT wordt gemold dat Mechelen in het bezit van do Duitschers is en groo- tendoels is verwoest. Do kruiser Magdeburg. St. PETERSBURG, 26 Aug. By de Duitsch-Russischo kust is de Duit sche kruiser Magdeburg, die aan den grond was geraakt, bij do pogingen on vlot te rakon, beschoten door de Rassen, waarop de kruiser het vuur beantwoordde. Van do Duitsche kruiser werd daarop de brug woggeschoton en do sehoor- stoenon vernield, waardoor do voor- stevon ontplofte. De commandant en oen gedeelte der bomanning word krijgsgevangen ge maakt. Do verdediger van Luik. BERLIJN. De „Berl. LokaJ An- zoiger" meldt dat genoral Leman naar do vesting Maagdenburg is overge bracht. Naar de Russischo grens. AMSTERDAM. Naar verluidt zijn gisteren 170 treinen met, Duitsche militairen naar do Russische grenzen vertrokkon. Aan do Fransche Noord-Oostgrens. PARIJS, 27 Aug. (officieel). In de Vogezen hernamen de Fransehen het offensiof en dreven do Dnitschers weer terug. Do Duitschers bombardeeren en plunderon do stad St. Dié. Bij de inneming van Longwy is de helft van de bezetting gedood of go- wond. St. PETERSBURG, 27 Aug. De Russische troepen naderen Konings bergen. Zjj drijven do voorposten vnn het garnizoen voor zich nit. 27 Augustus 1914. Veiling lloutmansgrocht 4 uur. Bloemkool van f 8 per 100. Sav. Kool. van f7 per 100. Roode Kool van f 5 por 100. Speroieb. v. f 5 tot f 7 per 100 pond. Snijboonenjv. f 1.60 tot f 2.por 1000. Kropsla van f 1.50 per 100. Wortelen van f 2.— tot f.3.— per 100. Andyvie van f 1.60 per 100. van het Koninklyk Moteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.3 te St. Mathieri, laagste stand 756.9 to Nice. Verwachting tot don volgenden dag Zwakke tot matige noordoostelijke tot noordwestelijke wind, moest licht tot half bewolkt, weinig of goen regen, zelfde temperatuur. BEEUWIJK. GEBORENAdrian;,, oudor» L. A. vin der Laan en K. van Dam. Ie dualiteit WESTLANDSCHE BLAUWE Aanbevelend, LANGE TIENDE WEG 27, Teleph. 313.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2