PS lllllllll I AR De Oorlog. cenhuis. I Zaterdag 29 Augustus 1914. o. 12.564. 53e Jaargang. behalve Zon- Feestdagen. en AMPEN Telefoon Interc. 82. - I ZZezfje- U i 79, GOUDA. Telefoon Interc. 82. eerende lort 1450 motorrijwiel. sierlijk ee laag ie prijs. ft KENNISGEVING. er- -^.d."V"®rtexLtieloleud. voor O-o-clcLgu Ona.str@ls:exL- Verschijnt dagelijks Uilslel najaarshengslenkeuringen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. 1 'J Wolff-tologram uit Berlijn 28) de schrijftafel even op, om bla- weinig en 1 den Hij don ons nu de dat kamer- wierp on ik gevon- SIEBOL Amsterdam. bo- nabij aan den toen ben zulke ge de tafel. bestelden aan, antwoordde: «n door tan gebruiken fS- te laat ia. EN. C WORTELS. I OF VET. HOOFD»UFO. I jirrrua. i ■■■M, —MIL iet opruimen in dezen n om het Brokkcnhuis- s bericht aan een der t of per Tel. n”. 17& bte zal halen, wat u PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer -„0.10 BH drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen |fér plaatsing van 1—5 regels f().35 b|j vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0 25 per regel. Grooté letters en randen naar plaatsruimte. Een meldt Over waartoe volgons do berichten Duitsche zijde is overgegaan wegens ia..:* OOPS, Wijdatraat 29 SEN. EVEI.D Lm. 1LING. de die hem had Ja wel, e Commissie: Voorz. TZIG, Vice-Voor». 3OTENDORST, ^en. sche vloot heeft door een finale af sluiting van den Atlantische Oceaan aan de Noord-Oost en aan de Zuidzjde van de Noordzee den toevoer naar Duitschland stop gezet, waferdoor Duitschland geheel op binnenlandsche voorraden is aangewezen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1 25 Idem franco per post«1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad«1.50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, by onze Agenten, dep Boekhandel en-de Postkantoren. I (Wordt vervolgd.) Kort Overzicht Volgens de Duitsche berichten welke zijn ingekomen zijn de Fransche en Engelsche troepen aan de Noord en aan de Noord-Oostgrens van Frankrijk met aanzienlijke verliezen terugge slagen. Ton Noorden van St. Quentien zou het Engelsche leger, versterkt met eenige Fransche afdeelingen een neder laag hebben geleden, waarbij vele dui zenden krijgsgevangen werden ge maakt. Het is eenigszins bevreemdend dat in deze mededeeling van het Duitsche hoofdkwartier geen juistere aanduiding wordt gegeven, zoodat niet is na te gaan of het gevecht plaats had bij St. Quentien dan wel noordelijk aan de Fransch-Belgische grens^Ook de FEUILLE TON iw Bouw- en Woning* u. Armenzorg. Onder* niaaie. ►eken wij geregeld tgdig mogen ontvangen v** concerten, vermakelgk' m deze dan in on* nelden. I De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang- flebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den aysten Augustus 1914 executoir is verklaard het Kohier No. 9 der Porsoneele belas ting dienst 1914. Dat voormeld Kohier ter invordering fcfeb gesteld in handen van den Heer Ontvan- ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver- L plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in- I gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 29 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Annetta knikte ten teeken, dat zij het begrepen had. Het ontging den baron niet,, dat daarbij een lachje om haar mond speejde. Zou zij spoediger dan haar mees teres don gewaanden notaris herkend heb ben Of had zij achter de deur geluis terd De kameniers zijn over het algemeen zeer nieuwsgierig, en wij behoeven niet te gelooven, dat Annetta een uitzondering op den regel was. Torzelfdertfjd dat gravin Minona met haar gast in gesprek was, hield een rij tuig stil voor het logement, dat halver wege tusschen het dorp Windeck en het grafelijk kasteel lag. Het was reeds donker, en de kastelein kwam met een lantaarn naar buiten om het portier te openen voor twee mannen, van wie wij een reeds kennen. Is u de kastelein van dit logement? vroeg de jonkman, die het eerst uitstapte. Ja wel, mijnheer. Hoe heet u De kastelein scheen eenigszins verwon derd te zijn over deze vraag, maar ^ant woordde toch: Johann Freund. Aangename kennismaking, mijnheer GOIIISIH E COURANT. Minona schelde, en onmiddellijk ver scheen haar kamenier op don drempel der kamer. Ik heb zaken met den notaris te regelen en ben voor niemand te spreken, Annetta, zeide de gravin in het Ita- liaansch. lal, den kamerdienaar van wijlen Michael Czerny voor mij te zien? Verwonderd en nieuwsgierig keek kamerdienaar den man aangesproken, en die ben ik. Ik ben in de gelegenheid, aangename mededeeling te doen, hernam do eommififfaria. De nieuwsgierigheid van diqnaar narn zichtbaar toe. hot overschot van kijn sigaar weg verschoof zijn stoel, om den vreemdeling beter in het oog te kunnen vatten. Heeft u nog niet gehoord, mijnheer Sail ai, dat de overleden graaf u in zijn testament bedacht heeft met een levens lang pensioen? 11 een de eetzaal graaf. Nog iets. Is het u niet gelukt, dat geheime vakje te vinden? Neen, ik was van plan een meubel maker te raadplegen. Dat zal niet noodig zijn. Ik bijzonder goed op de hoogte met geheimen van een schrijftafel. Wilt mij eens bij dat meubelstuk brengen? Kom maar mee. - Zijt ge zeker, dat wij niet gestoord worden? Minona schelde, biljetten, indien men zijn heengaan maar bespoedigt. De Nederlandsche consul deel de mede, dat uiterlijk Zaterdag de laatste gelegenheid werd geboden, om naar Bou logne te gaan. Men moest er op rekenen, dat plotseling de dienst onderbroken kon worden. Er wordt druk gewerkt aan do ver dedigingswerken van Parijs. Loopgraven zijn aangelegd en verschansingen worden opgeworpen. Parijs is zoo weerbaar mo- gelijk gemaakt en zal, Indien het beleg plaats vindt, het zeer lang kunnen uit houden. Naar men hoopt, lang genoog on» de Kussen intusschen hun opmarsch te doen voltooien. Zooals gezegd, Parijs weet nog niet, dat het gevaar zoo nabij is. Men weet er nog niet te lezen tusschen de regelen van de niets zeggende iwedodeelingen, die de pers verstrekt worden. Te wreeder zal het voor de Parijzenaara zijn als zij aan stonds plotseling voor het droeve feit ge stold worden, dat hun fraaie stad drelgd wordt on die dag is meer 1 dan menigeen daar wel vermoedt. In pon Duitsch bericht wordt er reeds opgewozen dat (te afstand van Duitsche legers nog 100 K.M. is en verwacht wordt dat het Duitsche leger 2 Sept, voor Parijs zal staan. Aan de oostzijde van het oorlogs- terrein wordt de toestand met den dag ernstiger voor de Duitschers. Het moge nog wel niet onrustwekkend zijn, de afstand tot Berlijn is nog c.a. 500 K.M., doch het menden van 170 treinen troepen naar Oost-Pruisen wijst er op dat Duitschland aan diefzijde groote versterking behoeft, teneinde den opmarsch der Russen te trachten te stuiten. De Russen zijn nu ook Koningsbergen genaderd en hebben het zuidelijk deel van Oost-Pruisen vrijwel geheel bezet. Aan de Oostenrijksche grenzen heb ben voortdurend ernstige gevechten plaats, waarbij het bloedig toegaat. De strijd wordt ook in de koloniale bezittingen voortgezet. Duitschland heeft een aanval op de Belgisch Congo ondernomen, waartegen de verbonden machten weerstand bieden. Ter zee vallen geen groote krijgs verrichtingen voor. Tooh lijdt de Duitsche vloot wel eenige verliezen. In de Finsche Golf ging een Duitsche kruiser te loor, in de baai van Helgo land werden een paar kruisers en tor- pedobooten in den grond geboord door een Engelsche smaldeel, dat ge legenheid had te ontkomen. Verschillende schepen zijn de laatste dagen op drijvende mijnen geloopen, waardoor zij zijn gezonken. De Engel- de verwoesting van Leuven, volgons do berichten van jde is overgegaan wegens het schieten door de inwoners op Dnit- De Veldslagen bij de Fransche grenzen. BERLIJN, 28 Aug. De generaal - kwartiermeester Von Steijn meldt uit. het groote hoofd kwartier. Het Duitsche” westelijke leger drong negen dagen na de voltooing van zijn opmarsch onder voortdurend zegonrijke gevech ten op Fransch gebied door. Van Ka merijk tot de Vogezen is de vijand overal verslagen. Hij bevindt zich in vollen terugtocht. De grootte van zijn verliezen aan ge vallenen, gevangenen on tropeeën kan nog niet geheel worden overzien door de reusachtige uitgestrektheid der slagvelden in een voor een deel, on overzichtelijk bosch- en bergland. Het leger van generaal von Kluok wierp het Engelsche leger bij Maubeuge terug en viel dit leger heden ten Z. W. van Maubeuge met een omtrekkende be weging opnieuw aan. De legers van de generaals von Billow en Freiherr van Hausen ver sloegen ongeveer acht legercorpsen der Fransche en Belgische troepen tusschen de Sambro on Namen aan do Maas in gevechten, die eenige dagen duurden, volledig. Zij vervolgen ze thans oostelijk voorbij Maubeuge. Het leger van den kroonprins van Beieren werd bij een vervolging in Lotharingen door nieuwe vijandelijke troepen uit de positie van Nancy en uit Zuidelijke richting aangevallen, doch sloeg deze aanval terug. Gene raal van Reuringen zet de vervolging in de Vogezen naar het zuiden voort. Do Elzas is door don vijand ont ruimd. Uit Antwerpen deden vier Belgische divisies gisteren en eergisteren een aanval op onze verbindingen in do richting van Brussel, die tot afsluiting van Antwerpen waren achtergelaten. De Duitschers versloegen deze troepen, maakte vele gevangenonen en namen kanonnen. De Belgische bevolking nam schier overal pan de gevechten deel. Daarom werden de strengste maatregelen genomen ter onderdruk king van dit franc- tireurs- en benden wezen. De verzekering der etappoli- BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA brengen ter alge- meene kennis 1°. uat de gewone Rijks najaars- keuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1914 zullen worden uit gesteld 2*. dat de hengsten, goedgekeurd in het najaar van 1913 en hfet voor jaar van 1914, tot dekking toegelaten blijven tot de eerstvolgende keuring van dekhengsten. GOUDA, den 28 Augustus 1914. Burgemeester en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN IIEUSDE. En wilt ge aan het gerecht inodc- deelen, dat ge dit document gevonden hebt in een geheim vakje van „ïr”**-''' van uw echtgenoot? Dat was mijn voornemen. Dat is goed! Waar staat die schrijf tafel? v Twee vertrekken van hier, tusschen en de slaapkamer van den rood gekleurd; de kleine oogen, die zich nieuwsgierig op de binnendredendvn richt ten, hadden iets loerouds, dat geen ver trouwen inboezemde. Hij droeg een licht grijze uniform, met groote glanzende knoopen en oen ronden band om den hals kraag. De helde vreemden namen plaats De kastelein bracht hun wijn en brood, en verliet de kamer op een wenk van den heer die zich voorgesteld had als de commissaris van politie. Deze heer haalde nu een brieventaach te voorschijn en l»egon daarin te deren. Op eens wendde hij zich een om en vroeg: Heb ik de eer, mijnheer Jacoh Sal- graat Neen, luidde het antwoord. Heeft u dan nog volstrekt niets van het testament, gehoord? Neen, mijnheer. Voor zoover weet, Is er niets van dien aard den. Men heeft niets gevonden, omdat men het testament van den "graal heeft laten verdwijnen, met het doe) bij het gerecht een valsch testament in te leveren. Vol gens de mededeelingen, die ik ontvangen heb ik ben Karei Nisser, commissaris van politie te Weenen De kamerdienaar stond een buiging te maken. Volgens de mededeelingen, dlo ik ontvangen heb, heeft mijnheer de graaf ii oen levenslang pensioen vermaakt van duizend gulden 's jaars. Het gelaat van den ouden kamerdie naar toonde de grootste verbazing, ver mengd met twijfel, of hij aan deze mede deeling wel geloof kon schenken. I ,r is geen reden om te twijfelen aan het geen ik u gezegd heb, mijnheer Sallai. Doze mededeeling is afkomstig van den schrijver, die het valsche testament geschreven heeft. Ik kan u ook nog mo- dedeelen, dat wij op de jacht zijn, om het echte testament van den graaf te vin- en het zou in uw eigen belang zijn, alle mogelijke hulp te verleenen. vermelding van het terugwerpen van de Fransche bergtroepen tot ten Oosten van Epinal is uiterst vaag. Deze krijgsverrichtingen kunnen in derdaad voor de Duitschers van zeer veel gewicht zijn, doch de juichtoon, die uit de Duitsche berichten klinkt als zou de Fransch-Engelsche leger macht op de vlucht zijn geslagen, komt ons wel wat opgeblazen voor, te meer waar de verliezen der strij denden aan alle zijden ontzaggelijk zijn. De berichten dat op betrekkelijk kleine afstanden duizenden lijken zijn gevonden, dat de slachtoffers bijwijlen manshoogte op het slagveld liggen, wijzen daarop. Intusschen een feit is het dat de Duitschers voortschrijden en dat de Fransche en Engelsche legers zich uit sluitend tot de verdediging bepalen. De staf van een der Duitsche korpsen uit Visó is verlegd naar Maubeuge aan de Fransche noodgrens. Een verschrikkelijk feit in dezen moord- dadigen krijg is de verwoesting van de kunststad Leuven. De berichten omtrent de aanleiding tot dezen gruweldaad. Leu ven is een open stad met 15000 inwoners zijn tegenstrijdig. De Duitsche bevel hebber poemt de oorzaak het schieten van burgers op de Duitsche troepen, de ver klaring doör de Engelsche legatie gepu bliceerd noemt dit onjuist en zegt dat Duitecho wacht-soldateu hebben geschoten op in wanorde aanstormende troepen. Deze mededeeling laat dus de verschrikke lijke mogelijkheid open dat Leuven ...bij vergissing van de aardbodem is verdelgd. Deze mogelijkheid kan des te eerder wor den aanvaard daar alle wapenen van de burgerij door don burgemeester waren in genomen. Wat is de oorlog toch wreed. Het schijnt zoo meldt een telegram uit Parijs aan de Telegraaf, dat door de Fran sche generale staf binnen eenige dagen de totale afsluiting van Parijs wordt ver wacht (van de noordzijde althans), de verbinding over Engeland blijft nog. 'Po Parijs zelf is het volmaakt rustig. De bladen verbloemen het ernstige van den toestand en doen het voorkomen, als of aan het voortrukken der Duitechers geen al te groote beteekenis moet worden gehecht uit een strategisch oogpunt. De officieele communiqué’s luiden ook onver anderd J^eer geruststellend, maar in stilte is men bezig Parijs voor te bereiden op een beleg. Zooveel mogelijk worden de armlastige bewoners in staat gesteld, zui- delijkor te trekken. De consuls der be vriende mogendheden stellen alles in het werk om hun landgenooten te doen ver trekken. Men vergemakkelijkt de formali teiten, geeft dpsverlangd zelfs -vrije reis- Frrund. Neem me niet kwalijk, dat ik ti zoo’n lieetje in verhoor nam, want dat in verhoor nemen is nu eenmaal de ge woonte van politie-beambten. Ik ben na melijk de commissaris van politie Karei Nisser, uit Weenon, en deze heer behoort ook tot do Weener politie. De kastelein nam zijn muts af vroeg: niën moest tot dusver aan do leger corpsen worden overgolaten. Daar deze echter de voor den vordoreti opmarsch met dit doel achtergelaten troepen noodzakelijk in het front moeten ge bruiken, beval de Keizer de mobili- seering van den landstorm, dio dienen zal ter verzekering der dappenliniën en van de bezetting van België. Dit on der Duitsch bestuur komende land zal gebezigd worden voor alle legerbe- hoeften om hot eigen land to ont lasten. BERLIJN, 28 Augustustus. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartior Het Engelsche legér, waarbij zich 3 Fransche divisies territoriale troepen hadden aangesloten, is ton Noorden van St. Qaentin geheel vorslagon on in vollen terugtocht over genoemde plaats. Verscheidene duizenden gevangenen, 7 batterijen veldgeschut en 1 zware batterij z|jn in onzo handen. Ten Z. O. van Mézióres (Westelijk van Sedan, aan do Fransche Maas) zijn onze troepen na voortgozetto ge vechten mot een brood front do Maas overgetrokken. Onzo linkervleugel heeft, na gedu rende 9 dogen slaags te zijn geweest in het gebergte, do Fransche berg troepen teruggedreven tot ton Oosten van Epinal en rukt nog zegevie rend op. Drie Duitsche kruisers vernield, LONDEN, 28 Augustus. ITet offi cieele Engelsche Persbureau meldt dat Engelsche torpedojagers en iiniekrui- sors behouden uit de baai van Helgo land zijn teruggekeerd, waar zij twee Duitsche kruisers hebben doen zinken en een derde in brand geschoten, welke laatste mot zware averij do wijk heeft genomen. Leuven verwoest BERLIJN, 27 Aug. Bij een uitval overvielen do bewoners van Ion ven do Duitsche colonne. Voor (lezen over val moesten zij zwaar boeten. Do ^Universiteitsstad Louven werd verwoest on uitgebrand. Wat verlangen de hoeren? Ik oordeelde het noodig, u te zeg gen, wie wij zijn, mijnheer Freund; want wij wenschen de volle waarheid van u te vernemen op alle vragen, dlo wij tot u zullen richten. De heeren kunnen er op rekenen... -— Span maar uit, koetsier! riep do commissaris den koetsier toe, die bij de paarden stond. Als je voor de paar den gezorgd hebt, bestel dan wat eten voor je. Wij blijven nog wel een paar uren, misschien tot morgen vroeg. Kom aan kastelein, geeft ons een kamer, waai wij ons gesprek ongestoord kunnen voort zetten, cn breng ons een fleach wijn. Hm! zei de kastelein, terwijl hij zijn gasten voorging, in oen zijkamer zouden de heeren alleen zijn, als mijn beer Sallai niet jntst daar zat om zijn glaasje te drinken. Wie is die mijnheer Sallai? De kamerdienaar van den overleden graaf. Des te beter! Ik zou mot dien heer zeer gaarne kennis maken. De zijkamer van het logement, waar do beide heeren door den kastelein bin nengeleid werden, was een klein vertrek, vol tabaksrook, met een tafel in het mid den, waarboven een hanglamp hing te branden. Aan den der wanden hing het portret van den keizer on daartegenover oen spiegel. Een man van ongeveer zestigjarigen leeftijd za( aan tafel bij een glas wijn. Zijn gladgeschoren gelaat was levendig 68 «oum.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1