1 In Oorlogstijd. BirLnenland. «DUIM DEN GEMEENTERAAD 1 Stadsnieuws. Gabriel AÓler. Mosaïque sur l'opéra Stradolla, J. H. Kessels. Pauze. INGEZONDEN. Laatste Berichten. Rechtszaken. Telegrafisch Weerbericht ook hun laatste moed en veerkracht, die voor hen een dringend gevaar zou doen wijken. Door deze waarheid te constateeren, willen wij echter geen smet werpen op de dappere en ongelukkige Luiksche bevolking. De meeste' inwoners der stad zouden een zegepraal der bond* genooten gaarne betalen met hun rust en veiligheid, hun goed en hun bloed. Doch er zijn er die een vrouw hebben en kinderen, of een oude ihoeder Zoo vqlen, vreezend, dat een booze ti$ voor Luik zal aanbreken, hun stad nog ontvluchtend, anderen, die zich sinds eenige dagen reeds in1®'veilige hav^n bevinden, keeren tefug naar het geteisterde Walenland, w Sommige bewoners van de onge lukkige dorpen tusschen Luik en Visó hebben het gewaagd hun woonplaats op te zoeken in de hoop iets terug te vindpn, iets te redden. Zij, die terug keerden, vonden slechts puinhoopen en ruïnen. Nu de stoombootdienst tusschen Maastricht en Luik hersteld is, trekken ook een aantal Luikenaars voorzien van een Duitsche paspoort, naar de Waalsche metropolis. Zij zijn evenwel niet talrijk. De aanblik dien zij opleverden staande op de kleine boot in het kanaal van Maastricht, was deerniswekkend. Zij waren allen lieden die den indruk maakfcen dat zij nimmer rijk doch ook nooit zoO"-arm geweest waijpn, dat zij veel geleden hadden doch nimmer zóó ongelukkig waren. Daar was een eenzame oude man met grauw haar en grauw gelaat en grauwe kleeren zijn oogen waren be- wegeloos, maar zijn mondhoeken tril den. Ik vroeg hem waarom hg niet in het veilige Limburg bleef. Hij ant woordde dat hij niets meer bezat enJ dat zijn zonen voor Luik waren ge sneuveld. Dat hij nimmer zijp geboorte plaats verlaten had en dat hij in een vreemd land niet kdto leven. Dat hij zijn klein kamertje in Luik wilde op zoeken omdat hij zich daar veilig zou voelen en omdat hij er zou kunnen denken aan al het vreeselijke dat ge- beurd was. Hij hoopte dat alles eenmaal weder tot het oude zou terugkeeren en dat anderen hem iets zouden af staan nu zyn kinderen hem niet meer konden verzorgen. Zoo waren er onder de 200 menschen die naar Luik terugkeerden, geen vijf die hun besluit beter konden moti- veeren dan deze ongelukkige, 't Was flights de onrust, het verlangen naar de stad hunner inwoning, dat hen op dreef. Ja, sommigen waren op zoek naar een man of een vrouw of een vader of een moeder of een kind, maar zonder hoop den gezochte te vinden. Zij worden voortgejaagd van de eene plaats naar de andere en vinden ner gens rust. Van het land van ellende trokken zij naar het land van teleur stelling on vandaar naar het land van honger, ziekte en dood. De Duitschers in België. OSTENDE. Hedenmorgen is boven Ki merijk oen Duitsche aöroplane gezii Deze kwam boven het station en wierp talrijke bommen naar beneden, waarvan één dool trof. De spoorweg brug werd licht beschadigd. De soldaten die bij het station <fp wacht stonden openden een heftig <(ruur op het vliegtuig, dat door talrijk? schoten getroffen naar b viel op een vrij veld. Van de beide in zittende Duitsche officieren werd één ern stig gekwetst. Do andere bekwam geen letsel. Beide officieren werden gevangen genomen. jy OSTENDE. Nabij Asscho \ijn de wegen naar Óaondcrmonde door afdeblingen Duit sche huzaren en wielrijders bezet gewor den. Om 6 uur des middags hielden de Duitschers Oefeningen op het oefenings plein te Berchem. Twee treinen met Duitsche soldaten zijn bij Vorst tegen elkander gefoopen. Bijzon derheden ontbreken. ANTWERPEN. In België blijft de toe stand onveranderd dezelfde. De Duitechers hebben Aerschot ontruimd en er een zwak detachement troepen achter gelaten. In een groot gedeelte der Kempen zijn de spoorwegverbindingen hersteld. I De Belgische legatie te 's Gravenhage deelt het navolgende mede: In antwoord op mededeclimren uit Duit sche bron, verklaart de B^^kche regee ring nogmaals, dat het niet waar is, dat uitdeelingen van wapens of schietvoorraad aan de burgerlijke bevolking van België hebben plaats gehad. Van den beginne af aan heeft de re geering daarentegen door middel van pro clamaties en alle andere middelen de in woners gewaarschuwd, dat de verdedi ging van het land uitsluitend moest over gelaten worden aan de gewapende macht. Daarenboven zijn, sedert de eerste da gen van Augustus de wapens van alle burgers, zoowel in de steden als Op het .platteland, afgenomen. Die wapens, mee- rendeels jachtwapens zijn alle gemerkt ge worden met den naam van hun eigenaar en in de steden achter slot gesteld. Te Namen en te Leuven o.a, heeft men der gelijke gemerkte en gerangschikte wapens gevonden. Men heeft daaruit zeer ten on rechte afgeleid, dat die wagens de namen droegen van hen, voor wie ze bestemd waren en niet die hunner eigenaren. De regeering toekent nogmaals met ver ontwaardiging verzet aan tegen de be lachelijke beschuldigingen van misdrijven, die o.a. te Leuven door Belgische vrou wen zouden zijn begaan. Over het bombardement van Mechelen schrijft de Aptwerpsche Matin, naar wij aan de N. R. Crt. ontleenen, dat de Duit schers Maandag ongeveer 100 granaten in de stad 'hebben geworpen, die zeer aan zienlijke schade hebben aangericht. In de Stationsstraat zijn ve«| huizen getroffen, maar vooral in de omgeving van de Lieve Vrouwe-kerk is de verwoesting groot. De kerk zelf verscheidene malen getroffen en tal van granaten zijn in het gebouw gesprongen. Stoelen liggen in spaanders op den grond, van de prachtige geschilderde kerkramen is er geen een heel gebleven. De prachtige triptiek La pêche miracu- leuse van Rubens is geheel vernield door granaatscherven en het bas relief van •Fajte' herbe 1'Erection de la croix Is aan gruzelementen De burgemeester van Bree. Naar de Nieuwe Crt. verneemt is de gunstige beslissing voor het Belgische plaatsje Bree (waar gendarmes een Duitsch militair wielrijder hadden doodgeschoten, 'l geen leidde tot gevangenneming van den burgemeester en den deken), te dan ken aan de bemiddeling van onzen mi nister van buitenlandsche zaken, jhr. Loudon. Tot hem heeft baron Fallon, de Belgi sche gezant alhier, zich gewend om zijn bemoeiing ten behoeve van den burge meester te verzoeken en minister Loudon heeft daarop de formeele belofte verkre gen, dat dezen geen leed van de zijde der Duitsche troepen meer zou geschieden en dat Bree gespaard zou blijven. Moge dit, zegt de N. Ct„ zijn weg vinden naar het Belgische volk, waarvan nog altijd een deel ztonder eonigen grond tegen Nederland wantrouwig! en verbitterd blijft I Oostenrijkers in België? ANTWERPEN, 1 Sept. (Part.) Berich ten hier Ontvangen melden, dat ten Noor den van Antwerpen verscheidene regimen ten Oostenrijksche troepen zijn gezien. Zij droegen geheel andere uniformen dan de Duitschers. Leuven na de verwoesting. Aan eqn correspondentie in ,,De Tijd" uit Maastricht éntleonen wij: Onmiddellijk nadat het bericht over Leu- ven's verwoesting bekend werd, hpb ik alle andere plannen op zijde gezet ben naar Leuven gegaan. Ik heb er den nacht van Zondag op Maandag doorge bracht, al was het dan ook in de open luchf en tusschen Duitsche soldaten. De aanblik der stad is verschrikkelijk. Hfc't grootste deel is uitgebrand en wel de meest voorname buurten. Enkele straten van minder aanzien zijn ochter nog ge heel onbeschadigd. De stad is overigens totaal verlaten, terwijl tientallen rottende cadavers van paarden een ontzaglijken stank verspreiden. De kathedraal is verbrand, evenals 2 gebouwen der hoogeschool, waaronder de bibliotheek. Het stadhuis is geheel onbe schadigd en de militaire autoriteiten dro gen zorg, dat hot nog steeds brandende vuur dit gebouw niet aantast. Het aantal dooden uit de bevolking wordt tusschen 70 en 80 geschat. Dat ook de kathedraal verbrand werd, vindt zijn oorzaak in het feit, dat een mitrailleuse in den toren gevonden was, waarmee de Belgen vroeger op vliegma chines schoten. Met deze mitrailleuse was nu echter niet gevuurd. Alle vluchtelingen beweren, dat er ab soluut niet door burgers geschoten is, doch do in de stad zijnde soldaten zulks gedaan hebben op de vluchtende Duit schers. Een Belgisch doctor van Leuven noemde oen georganiseerd optreden der bevolking, zooals de Duitsch ers het voor stellen, in deze oms'tandighed en een krank zinnig idee. In Brussel begint het mind ere volk ru moerig te worden, daar er g ebrek aan levensmiddelen is. Mitrailleuses zijn in alle buurten opgesteld, daar mj Duitschers vast van plan zijn bij het xuinste verzet de stad ook to vernielen. De Hollandsere families vluchten. Zoo juist, kwam do Hollandschc gezant uit Bru s»el te Maas tricht met zijn familie aan. Volgens Duit sche berichten is Zondagm iddag de be schieting van de stelling Antwerpen be gonnen. 4 OSTENDE, 1 Sept. De Indt'pon- dance bevat het berich'c, dat de Duit schers de omstreken van Brussel in staat van verdedigingorengen, daarbij het kerkhof als reduif inrichtende. De Duitschers heb'ben in de Brus- selsche magazijnen J Jnitsche vlaggen besteld, die op den Eifelttden zullen worden geheschen. De Duitschers fusi Beerden te Leuven twee Jezuïeten, ho <o^gleeraa*en van de universiteit, daar z jj au het "bezit -waren van dagbladen, d ie berichten gaven over door Duitsch- hrs geple egde wreed heden. Zij voerden, dortig andere Je zuïeten gebonden op wnigens naar Brussel, die echter w-arden losgelaten, dank zij de tusschemkoim it van éen Hollander. De Duitjsche «puverneur beval de uitwijzing binnen 24 uren van de Engelsche bewoners van Brus sel, die daartegen hg den Amerikaan- schen gezant protesteerden. BAARLE NASSAU, 1 Sept. (Part.) Een der correspondenten van het Pers bureau Vaz Dias seint Dinsdagmiddag Uit goede bron verneem ik, dat de Duitsche troepen Aerschot hebben ver laten. De spoorwegverbinding in de Kempen is vrijwel hersteld. Mechelen is sedert 9 uur weder gebombardeerd en zqjks gedurende korten tijd en niet tegenstaande de stad zonder Belgische bezetting is. De Belgische bladen bren gen in herinnering de sympathiebe tuigingen van Duitsche Universiteiten te Bonn, Straatsburg en Halleaan.de Universiteit te Leuven bij gelegenheid van de herdenking van het 75-jarig bestaan in Moi 1909. Leuven en Brussel. Aan de correspondentie van een bijzonderen berichtgever van het Hbld. uit Maastricht ontleenen wij het vol gende Over en langs puinhoopen ben ik naar Brussel gekomen. Te Leuven heb ik halt gehouden om te zien wat er van die stad was overgebleven, nadat ik haar in den nacht van Donderdag op Vrijdag zoo helsch had zien bran den. Er is niets van overgebleven. Wel is er nog een groot deel van de stad blijven staan, maar het centrum, het oude historische Leuven, is afge brand en totaal verwoest. De puin hoopen liggen over de straten en ieder oogenblik storten do muren der verbrandde huizen neer. Do kathedraal en al de universiteitsgebouwen, inclu sief de wereldberoemde bibliotheek, zijn definitief verwoest. Het Stadhuis staat nog, maar is inwendig totaal verbrand. Brussel is uiterlijk nog steeds rustig het gewone leven schijnt er door te gaan, maar het kookt Jn broeit er, temeer omdat er nijpend gebrek aan levensmiddelen begint te ontstaan, waarin moeilijk zal te voorzien zijn, ondanks de ingespannën pogingen van den in deze dagen bewonderenswaar- digen burgemeester- Max, die al het mogelijke doet om Brussel te vrijwaren voor het lot, "dat Leuven getroffen heeft. Alles wordt in het werk gesteld om een regelmatige distributie van levensmiddelen te verzekeren, maar de Brusselaars-zijn er nu juist niet do menschen m#om zich bij de Duitsche disciplinaire organisatie neer te leggen. Bovendien heqrscht in de benedenstad ontevredenheid over het verbod tot verkoopen van alcohol. En geen Brus selaar die niet* innerlijk kookt als hij ziet hoe de Duitscjhers heer en meester zijn op zijn boulevards, in zijn straten, iV zgn regeeringsgebouwen. Aan de Franscho grenzen. PARIJS, 1 Sept. Van Fransche zijde. Een communiqué van dep Minister van oorlog meldt: Wij rukken langzaam voorwaarts in do streek tusschen do Vogezen en Lotharin gen, whar gedurende twee dagen een ware belQgoringsoorlog wordt gevoerd. Wij ver sloegen het leger van den Kroonprins in de streek Spincourt—Longi^on, doch on dervonden gedeeltelijke tegenslagen in ae buurt van Neufchateau—Pallseul, waar door wij genoodzaakt werden op de Maas terug te gaan. Thans is een gezamen lijke actie gaande in de streek tusschen de Maas en Rethel aan de Aisno. Onze troepen hebben nergens ernstig geleden, hun geest is uitmuntend, de gelederen rijn weder aangevuld. ANTWERPEN, 1 Sept. De Fransche legatie geeft het volgend communiqué uit: In do Vogezen en Lotharingen avancee- ron onze troepen langzaan» aan dank zij plaatselijke successen. In -de streek Tou- Ion-Verdun heeft geen belangrijke opera tie plaats gehad. Het algemeen gevecht in de zdne tus schen de Maas en- Rethel heeft nog niet tot een definitief resultaat geleid. In het gebied St. Quentin, Vervins, Ham, Pronne, waar wij bij afwisseling de zege behaalden en geslagen werden, is sedert drie dagen een veldslag aan den gang. Onze linkervleugel is daar slaags uiet de beste Duitsche legercorpsen Samengevat is de toestand aldus: Op on&cn rechtervleugel trekt de vijand terug, aan het centrum duurt de algomeeno slag voort, aan den linkervleugel moest do En- gelsch-Fransche strijdmacht wijken, zij heeft ectóor nergens ornstig geleden. Russische nederjpag. BERLIJN, 1 September. (Wolff.) De groote generale staf deelt mede, <£at volgens verdere mededeeln%en, in heit hoofdkwartier ontvangen, het aan tal krijgsgevangenen in den Gilgenburg—Ortelsburg nog grooter is dan tot dusverre gemeend was en 70,000 man bedraagt. Onder de krijgs gevangenen bevinden ztoh 300 offi cieren. Al höt artilleriemateriaal der Russen is vernield. BERLIJN, 1 September (Part.). Onder voortdurende gevechten trok ken de Russische troepen uit het Noordelijk deel van Oost-Pruisen terug, daar ten gevolge van de verplettering der Russische strijdkrachten uit de richting van de rivier de Narew, door de overwinning bij Ortelsburg, het Russische Noorderleger gevaar liep te worden omsingeld. die Het hooren van zwaar geschut op dagen aan den Hoek va» Holland in de omgeving behoeft derhalve geen reden tot ongerustheid te geven (N. R. Crt.). De draadlooze telegrafie in het Duitsche leger. In (je laatste jaren is de draadlooze telegrafie in Duitschland zoo vooruit gegaan, dat de organisatie in zekeren zin al een eindpunt heeft bereikt. Men onderscheidt vaste, verplaatsbare en luchtstations. De vaste stations bevin den zich in de vestingen en hebben een reilavermogen van 1000 K.M. 4-lle vestingen zijn in staat met Nauen in verbinding te komen en van lucht schepen berichten te ontvangen. De verplaatsbare stations worden door zes paarden getrokken. Bij de zware veld- stations zit het personeel op de -wagens, bij daglichte rijdt het er naast. Deze laatste zijn bij de cavallerie ingedeeld en alle berichten der officierspatroulles, die hier inkomen, worden over een cavallerie-divisie naar het opperkom- mando gezonden. De zware statins bevinden zich in het hoofdkwartier, bij het leger-commando en bij den cavallerie-staf. Hun reikvermogen be draagt 200 K.M., bij de lichte stations is dit 60 a 70 K.M. Voor het melkan der zetten en weer afbreken der sta tions is ongeveer een kwartier noodig. De bestuurbare luchtschepen zijn slechts met afzend-apparaten uitgerust, zij heb ben een reikvermogen van 300 K.M. Op deze manier kunnen zij met de cavallerie-divisie en de vestingsstations n verbinding komeh. Samengeperste lucht ter beveiliging van schepen. De moderne oorlogsschepen zijn door schotten in een gi<oot aantal water dichte afdeelingen verdeeld, zoodafc bij beschadiging van den romp onder de waterlijn geen direct gevaat voor zin ken bestaat, en slechts een of eenige der waterdichte afdeelingen zich mót water vullen. De druk van het water in de beschadigde afdeelingen kan echter bij een bijzonder groot lek niet- anstaande het pompen zoo groot worden, dfot de waterdichte schotten ingedrukt worden, zoodat ook de naast liggende afdeelingen overstroomen en het schip zinkt. Met het oog op dit gevaar heeft Wotherspoon een methode uitgevonden, waarmee bij de Amerikaansche marine proefnemingen gedaan worden die zier bevredigend moeten zijn. Door het geheele schip worden leidingen van samengeperste lucht gemaakt, zoo, dat deze in water dichte afdeelingen kan gevoerd worden. Bij het indringen van het water krijgt dan de getroffen afdeeling den hoog- sten druk, terwijl de naastgelegen af deelingen met lucht van geringere drukking gevuld worden. Daardoor bereikt men, dat het onderscheid in druk tusschen de verschillende afdee lingen en daarmee de druk op de tusschenwanden aanmerkelijk minder wordt. Het geheele systeem verhoogt dus het uithoudingsvermogen der wa terdichte schotten. Het aanbrengen der leidingen is eenvoudig en niet dnur en bij brandgevaar is het mogelijk door de leidingen koolzuur of andere niet brandbare gassen in het vuur te brengen en het daardoor te verstikken. Daarbij k<^nt nog, dat in de lek ge worden ruimte dringende samenge perste lucht van hoogen druk natuurlijk groote watermassa's uit deze ruimte dringt en op deze manier het werk der pompen ondersteunt. De wethoudersverkiezing. Het Persbureau Vas Diaz meldt ons De heer Vliegen deeldë ons mede, dat hij de benoeming tot wethouder niet aanneemt, daar de uitslag van de stemming blijkbaar een verrassing is geweest en de heer Vliegen den raad in de. gelegenheid wil stellen nader te beslissen, wien hij tot wethouder wil kiezen. Evenwel verzekerde de heer Vliegen ons, dat^ hij geen principieele bezwa ren tegen een eventueel wethouder schap heeft. Ingevolge art. 86 der Gemeentewet moet thans binnen 8 dagen een nieuwe keuze geschieden. Oefeningen met zwaar geschut. Donderdag en Vrijdag Jk.s. zullen vermoedelijk van 's morgens 10 uur van het fort aan den Hoek van Hol land schietoefeningen met zwaar ge schut worden gehouden. Dinsdag 1 September 1914 2 u. n.m. Voorzitter t De Burgemeester. Tegenwoordig zgn alle leden, behal ve de heer van der Want, die met kennisgeving afwezig is. De notulen der overige vergadering hebben den voorgeschreven tijd ter visie gelegen, en worden overanderd goedgekeurd. Ingekomen 1. Een voordracht voor onderwijzer aan school Nó. 4. Is gedrukt rondge deeld en voor heden aan dp orde ge steld. 2. Een adres van Curatoren van het Gymnasium waarbij wordt voorgesteld te benoemen tot leeraar in het EngelSch de heer A. Speijer te Amsterdam en wel met ingang van 1 September. De Voorzitter: Ik stel voor de ze benoeming nog heden tedoen geschie den en zal die dan aan de orde stellen na punt 1 van het eerste deel der agenda. Aldus besloten. A 3* Nog is ingekomen het verslag van de Commissie van het Lager Onderwijs over 1913. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde De benoeming van twee wethouders, ter voorziening in de periodieke aftre ding van de heeren J. van Galen en C. W. van de Velde. DeV oorzitter: Mag ik de heeren Vingerling, van de< Ree en van Veen uitnoodigen het stembureau te willen uitmaken. v Aan de orde De verkiezing van een Wethouder in de plaats van den heer van Galen. Uitgebracht worden 18 stemmen daarvan verkregen de heeren van Galen 12, IJsselstijn 3, Bokhoven éji van Eijk ieder 1 stem en 1 stem in blanco. Benoemd is alzoo de heer vap GALEN. De Voorzitter: Ik wenschden j ïeer van Galen geluk met deze herbe noeming en verneem gaarne of hij die benoeming aanvaardt of dat hij ge bruik wensoht te makeü' van den bij den wet gestelden termijn van beraail. De heer van'Galen: M. de Voet- zitter, ik dank de heeren die mij hun vertrouwen hebben geschonken en verklaar da benoeming aan te nemen. De Voorzitter: Aan de orde de verkiezing van een Wethouder in de plaats van den heer van de Velde. Uitgebracht worden ,18 stemmen daarvan verkregen de hh. van de Velde 13, W. Bokhoven 1 en. 4 bil jetten waren in blanco, zoodat benoemd de heer van de Velde. De Voorzitter: Ook de heer van de Velde wensch ik met zijn her benoeming geluk en vraag hem of hij die wenscht te aanvaarden of gebruik wenscht te maken van den tijd van beraad. - De heer van de Velde: M. de Voorzitter, ik ben erkentelijk voor het in mij gestelde vertrouwen en verklaar de benoeming aan te nemen. Aan de orde: De benoeming van vier leden der Commissie voor de Strafverorde ningen. jji Benoemd worden de aftredende le den VAN DER REE met 17, DE JONG met 16, JONGENBURGER met 18 VAN VEEN met 17 stemmen. Aan de orde: De benoeming van twee leden der Commissie van bijstand in het beheer van het gemeente-pensioenfonds. Benoemd worden de aftredende le* den PRINCE en VAN DER TORREN, beiden met 16 stemmen. Aan de orde De benoeming van drie leden der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-liehtfabrieken. Benoemd worden de aftredende le den BOKHOVEN met 17, MUIJIj WIJK met 17 en VAN DER REE met 16 stemmen. Aan de ordeA De benoeming van drie leden der •Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken. Benoemd worden de aftredende le den BOKHOVEN met 17, MUIJIj WIJK met 14 en VAN DER REE met 16 stemmen. Aan de orde: De benoeming van twee leden der Commissie tot onderzoek van bezwaar schriften tegen aanslagen in de plaa - selijke directe belasting naar het in komen, dienst 1914.' Uitgebracht worden 18 stemme j daarvan verkregen de hh. van der jke 7, de Jong 7, van Eijk 9, van je,- Want 8, van der Torren 2 en prince 1 stem. P© Voorzitter: Daar niemand de volstrekte meerderheid heeft, moet een tweede vrije stemming plaats hebben. Uitgebracht worden weder 18 stem- jjen; daarvan verkregen de hh» van der Ree 10, van de Want 11, van £jjk 9, de Jong 4, van der Torren en Prince ieder 1 stem zoodat gekozen rijn de hh. VAN DER REE en VAN dee WANT.1 Aan de orde: De benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Gekozen wordt de heer J. DE BRUIJNE met 14 stemmende heer Winterswerf verkreeg 3 stemmen en 1 biljet was in blanco. Aan de orde: De benoeming van een tijdelijk leeraar in het vakteekenen aan de Ambachtsavondschool. Benoemd wordt, met alg. stemmen, de heer J. VAN LEEUWEN tijdelijk leeraar aan die school. Aan de orde De benoeming van een onderwijzer un de School No. 4. Benoemd wordt de heer P. J. BIJLO te Rarwoutfwaarder met 17 stemmen, 1 stem,was in blanco. Aan de orde De benoeming van éen leeraar in het Engelsch aan het gymnasium. Benoemd wordt de heer A. SPEIJER te Amsterdam met 15 stemmen, 3 stemmen waren in blanco. De Voorzitter: Bc zeg het bu reau van stemopneming dank voor zijn veelomvattende taak. Aan de orde De samenstelling der afdeelingen voor het onderzoek der ontwerp- begrooting der gemeente voor 1915. In de 1ste Adeeling onder voor zitterschap van den Wethouder van de Velde zullen zitting hebben de hh. Bokhoven, de Jong, Jongenburger, Prince, van Eijk en Broekhuizen. In de 2do Afd. ondei* voorzitter schap van den Wfethouder van Galen zullen zitting hebben de hh. Muijlwijk, van der Want, Vergeer^ V^nve^n en Donker. -r In de 3de Afdl onder voorzit! schap van den Wethouder Knutsel zullen zitting hebban de hh. van Ree, IJsselstijn, vai\der Torren, gerling en' Kcfltjn. Aan de orde: J| De rekening dor gomoonte over het |«enstjaar 1913. Wordt met alg. stemmen goedge keurd de Wethouders onthouden zich van stemming. Aan de orde De begrootingen voor 1915 van de Bank van leening, de beide Hoff- mansstichtingen en de gesubs. instel lingen van weldadigheid. Deze begrootingen worden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Aan de orde Het voorstel om de invoering van den Keuringsdienst van waren één jaar uit te stellen. Uit voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel om den reinigings dienst der gemeente in eigen be heer te nemen. De heer van der Torren: In geval het voorstel van B. en W. wordt aangenomen zou ik willen voor stellen dat hiervoor een afzonderlijken tak van dienst werd ingesteld en dat er een Commissie van bijstand ^werd benoemd, zooals bij alle takken van dienst der gemeente. De Voorzitter: De Commissie door den heer van der Torren be doeld, wordt volgens de Gemeentewet op voordracht van B. en W. ingesteld. Dit kan echter eerst geschieden, nadat dit voorstel is aangenomen. Het ligt wel in mijn bedoeling een voorstel dienaangaande bij B. en W. in te dienen, indien tot het in eigen beheer nemen van den Reinigingsdienst wordt besloten. Verlangt iemand nog ^et woord over het voorstel, of stemming, zoo niet, dan is het goedgekeurd. Daar niets meer aan de orde is, sluit ik de vergadering. GOUDA, 2'September. Sint Janskerk te G^uda.' De commissie v voor de restauratie van de Sint Janskerk te Gouda zegt in haar verslag hetwelk als bijlage aan het Gemeenteverslag is toegezegd over het jaar 1913 o.a. het volgende Door de herstelling in 1912 van den zuidelijken transseptgevel werd het mogelijk voort te gaan met het in orde maken van de in Rechten toe stand verkeerende daken. De kappen van de beide transsepten werden met uitzondering van het kruispunt, her steld door vernieuwing der beschieting en het aanbrengen van de noodige nieuwe deelen in de schenkels, spanten, gordingen en kepers en het geheel vernieuwen van goten en leibedekking. - In het zuidelijke transseptvenster werd het door J. Schouten te Delft gerestaureerde glas no. 23 herplaatst; blijkens de in het glas aangebrachte inscriptie is de restauratie bekostigd door de erven van Jwijlen mej. C. C. J. van der Does, aan wier mildheid de commissie hulde brengt. De hooge vensters van het lang- schip, zuidzijde, werden in zandsteen vernieuwd, evenals de twee hooge vensters aan de westzijde van het transsept. In het laatst van het jaar werd aangevangen met de herplaatsing in de vensters van het langschip van de toede door J. L. Schouten gerestau reerde glasran (wapenschilderingen). De commissie had het verlies door overlijden te betreuren van den heer H. J. Nederhorst, sedert de instelling der commissie haar penningmeester, terwijl ds. A. Wartena meende, in verband met zijn emeritaat, het lid maatschap te moeten neerleggen en de heer J. H. van Eeghen te Amsterdam om gezondheidsredenon zich gedwon gen zag uit de commissie te treden. Daarentegen traden als lid toe de heeren G. Prince, lid der commissie van oppertoezicht en ds. J. W. Ber- kelbach van der Sprenkel, predikant bij de Ilerv. gemeente. De rekening der ontvangsten en uitgaven voor de restauratie over 1913 sluit met een bedrag van f25,973,58. Aanbesteding. De uitslag aanbesteding van het Schilderwerk voor 75 woningen voor de voreeniging „Het Volksbelang" te Gouda, gisteren gehouden, is aldus 1. G. J. Schrave, Den Haag f 3150. 2. C. Sterk, Bodegraven 3285. 3. B. A. Reebeen, Gouda 3634. 4. W. F. Fursten, "Wijkbij Heusden 3746, 5. Fa. W. F. de Jong D. de Jong, Gouda 377Ö.--*- 6. C. Gruyt Zonen, Den Haag 3798ü— 7. J. H. Rohren, Sassenheim 3867,— 8. L. Kastelein, Don Haag 3917. 9. Ji F. Revet, Gouda 3948.-— 10. A. C. A. van Putten, Utrecht 3990 11. A. Hollander, Gouda 4125. 12. C. J. Revet, Gouda 4242.- 13. C. Burgstede, Amerongen 4500.— 14. J. Vergeer, Gouda 4725. 15. P. H. Jonker, Gouda 4888. 16. G. Th. Maureau Maars- seveen 4965. 17. Th. J. M. Binnendijk, Gouda 5180. 18. Thomas van de Stelt, Sliedrecht 5200. 19. A. J. P. do Gorter, I)en Haag 5300.— 20. M. A. van de Broek, Haag 5386.- 21. M. E. Hartman, Vianen 5444. 22. W. A. van Soest, Gouda 5468. 23. Beuker Bakkers, Haas trecht 6000. 24. H. Doesburg, Utrecht 7200. 25. L. van Meer, Amsterdam 7210.tfr- 26. D. van der Knaap, Den Ilaag. n 7441. Militair Concert* De militaire Kapel van hot Depot- Bataljon in garnizoen alhier, onder leiding van den Kapelmeester E. El- senaar, zal ook heden, Woensdagavond een concert geven op de Markt. Het programma voor heden is samen gesteld als volgt l'Enfant de la troupe, Marsch mili taire, A. Barbe. Vendango et Moisson, Ouverture fantastique. C. Tack. Premières Amours, Valse, La Bruyère, ouverture, M. J. H. Kessels*, Gavotte champêtre, Felix Boisson. Fantasie sur l'opeia Tancrède, G. Rossjni. Entre Calïiarades, Marsch, C. Faust. Bijdrage aan Plaatselijk Steuncomité. De gisteravond gehouden buiten gewone Ledenvergadering van de Vereeniging „Ziekenzorg" verbonden aan de Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek Gouda besloot als bijdrage aan het plaatselijk Steuncomité wekelijks te storten Vs gedeelte van heUmidrag, dat de fabriek contribueert kan „Zie kenzorg". (Volgens een artikel in de Statuten moet de fabriek bijdragen J/6 gedeelte van de door de ledep te betalen con- tributiegeldende fabriek draagt echter aan Ziekenzorg een even groot bedrag als de leden contribueerenhetgeen nu door de fabriek meer dan x/5 ge deelte wordt bijgedragen zal gestort worden ip de kas van het Steuncomité). Als vrijwillige bgdrage van leden zal verder wekelijks aan het comité afge dragen worden 1 °/0 van het loon. Totaal zal door deze beslniten een som van f 100.per week ten bate komen van de kas van het Steuncomité. De bedoeling is deze stortingen ge durende een tijd van 3 maanden te doen plaats hebben blijkt na Verloop van 3 maanden dat steun nog dringend noodig is, dan zal genoemde Jjprmijn met 3 maanden verlengd worden. Deze daad van de „Vereeniging Ziekenzorg" is er eene, waarop wij bijzonder de aandacht vestigen* als op een voorbeeld dat navolging verdient. Ons Oorlogskaarten-Album. Tot goed begrip van hetgeen de berichten over den oorlog uit de ver schillende deelen van Europa en zelfs nit andere werelddeelen brongen, zijn duidelijke kaarten van het oorlogsveld onmisbaar. De atlassen, uitgenomen de zeer groote, geven lang niet in bijzonderheden die gedeelten, w'aarop in deze dagen ieder's aandacht geves tigd is. Waar de groote bladen zijn voor gegaan met het afdrukken van kaarten van het terrein van den strijd, heeft de administratie van dit blad gemeend haar abonnó's nog beter van dienst te kunnen zijn door hen aan te bieden een geheele verzameling van oorlogs kaarten, welke zij geregeld bij het lezen der courant bij de hand kunnen hebben om te raadplegen. Ditkaarten-album, waarvan de juiste inhoud op de achterpagina van dit blad is vermeld, zal in de eerstvol gende dagen bij de abonné's hier ter stede en elders worden bezorgd. Post- en Telegraafdienst. Bij den post- en telegraafdienst zijn verplaatst mét ingang van 1 Sept., de commiezen-fifclair D. van Dijl, van Gouda naar ^wfeslrecht en M. van der Horst, van' Wvin8um naar Gouda. Boskoop. Het tweejarig zoontje van W. Ravenhorst alhier rgeraakte Zondagmiddag al spelende de ouderlijke woning in Laag Boskoop, in een diepen sloot, Zonder dat dit ongeval werd opgemerkt. Toen het kind werd opgeh aald waren de levens geesten helaas reeds gè'tteken. De rekening dezer gemeente ovpr het jaar 1913 bedraagt in gewone en buitengewone ontvangsten respectie velijk f 97179.69 en f 144068.82l/2, totaal f 241248.58 V2, in gewone en buitengewone uitgaven respectievelijk f 89601.721;, en f 142601.66, totaal f232203.381/,. Het batig saldo bedraagt alzoo f 9015.20. Het zoontje van den heer J. C. de Bruijn alhier werd jl. Zondag op den Reijerskooper weg door een rijtuig overreden, tengevolge waarvan hij aan zijne beenen werd verwond. Nadat in eene nabijzijnde woning verbonden, werd hij naar de ouderlijke woning vervoerd. Het nagras van het land aan de Zuidkade eerlang bestemd voor den bouw van arbeiderswoningen is door Burgemeester en Wethouders verhuurd aan D. J. Oudijk te Waddinxveen. Waddinocveen. Voor het examen Hoofdakte slaagde te de heer I. J. Doeleman alhier. Bergambacht. De heer O. van Dijk, hoofd der tweede openbare lagere school alhier, die als korporaal der landweer-infanterie bij de mobilisatie onder de wapenen is geroepen, is be vorderd tot sergeant. In de plaats van mej. G. Stek, die voor hare benoeming heeft bedankt, is tot tijdelijk onderwijzeres aan de 2e openbare school alhier aangesteld mej. H. Bezemer. te Stolwijk. Een Jubilaris. Oudcr/terk a.d. IJsel. Gisteren morgen werd in de eerste openbare school dezer gemeente het veertigjarig jubileum als onderwijzer herdacht van den heer P. Eerland alhier. Gedurende bijna dit gansche tijdperk was de jubi laris werkzaam aan deae school, f En met welk een liefde en eenvoud den jubilaris zich aan die taak ge wijd heeft, getuigde de warme hulde welke hem door de inwoners en vooral zijn leerlingen gedurende die jaren werd gebracht. Hoewel door de neerdrukkende tijden het feit in eenvoud werd herdacht, hebben toch leerlingen en oud-leerlin gen, Personeel en oud-Sta-soneel den jubilaris met warmte gehüldigd eh hem behalve een prachtig bloemstuk enkele sierlijke en degelijke geschenken aan geboden. De gemeenteraad ging voor met een smaakvol en practisch cadeau. Behoudens meerdere toespral^pn bracht ook de burgemeester, de heer van Waning, welke met geheel den gemeenteraad in het schoolgebouw tegenwoordig was, den jubilaris in een boeiende rede hulde aan zijn onver moeide toewijding aan zijn heerlijke levenstaak. Zeer gevöelig voor zooveel bewijzen van achting en waardeering, bracht de heer Eerland beurteling allen zijn hartelijken dank. Alle schoolkinderen werd op tal van lekkernijen onthaald. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Voor de Belgische Vluchtelingen. Getroffen door een adv. in de N. Rott. Crt. van Zondagavond 1.1. van 't Limburgsche Steuncomité om aan de van alles beroofde Belg. vluchte lingen hulp te verschaffen in den vorm van kleeren voor volwassenen en kin deren, richtte ik aan eenige Goudsche dames het verzoek mij 't een en ander af te staan, dat ik aan 't opgegevgn adres zou kunnen verzenden. Mnn poging had groot sneces, en zéér dank baar ben ik al degenen, die ml in staat stelden reeds na 24 uur een groote kist met kleedingstukken naar Lim burg te adresseeren. En zelfs nu wacht een belangrijke hoeveelheid'nog^Échts op aanvulling om denzelfden wbg te gaan, of wellicht ook naar Oldenbroek, een ander toevluchtsoord der verdre venen. Doch waaruit hoop ik dat deze aanvulling zal bestaan Tot nog- toe heb ik ontvangen een groot aantal stukken bovenkleeren, maar het lin nengoed was slechts gering. Elke huis vrouw kan dit feit natuurlijk ver klaren, maq^. tevens kan zij beseffen hoe juist verschooning het allereerst geweiischt wordt voor deze opgejaagde ongelukkigen en daarom waag ik het iedere vrouw, iedere moeder in onze stad te vragen haar linnenkasten nog eens na te zien en desnoods haar stellen maar te „schenden". Met een of twee stuks minder gaat het immers ook wel. De weldaad die zij er mee bewijst is zoo groot 1 Ook tot de winkeliers in ondergoed richt ik mijn verzoek. In hun laden liggen zeker nog wel eenige vergeten stukken, voor „opruiming" juist op dit oogenblik zoo bijzonder gèschikt. De eigenaar van een schoenenmagazijn gaf al een mooi voorbeeld door mij twee paar n'ette meisjeslaarzen af te staan. Mocht ik maar het genoegen hebben ettelijke pakjes oude kleeren voor oud en jong (de zuigelingen niet te ver geten) aan mijn huisNieuwe Park No. 3, in ontvangst te mogen nemen. Aan eventneele gevers bij voorbaat mijnen oprechten dank Zoppelin boven Antwerpen neer geschoten. ANTWERPEN, 2 Sept. Hedennacht half vier wierp een Zeppelin 10 hommen uit over de stad. De aangerichte schade is niet groot. Drie personen werden licht gewond, terwijl 2 huizen vernield werden. Met kanonnen en mitrailleuses werd op de Zeppelin gevuurd, die naar heneden werd geschoten. De bevolking is kalm. Japan in actie. TOKIO. 1 Sept. De Japanners hebben 7 eilanden om Kiautchau bezet, en heb ben meer dan 1000 mijnen opgevischt in de wateren om Kiautchou. Vliegtuig boven Parijs. PARIJS, (via Londen) 1 Sqpt. Ondanks de aanvallen door een Duitsche aëroplane boven de stad gedaan blijft h6(!> hier rus tig. De Regeering is vast besloten tot het oindo toe vol te houden. Op de Place de la Bourse schoten twee soldaten op een Duitsch vliegtoestel dat echter niet werd beschadigd en kon verdwijnen. Japan en Duitschland. De blokkade van Kiautchau. Blijkens mededeeling van de Japansche R ogee ring, heeft deze van af 27 Aug. jl. een blokkade ingesteld voor de kust van Kiautchau, zich uitstrekkende 120 graden 10 minuten Oosterlengte en 35 graden 64 minuten Noodeerlengte tot 120 graden 36 minuten Oosterbreedte en 36 graden 7 minuten Noorderbreedte. De sohe- pen van bevriende en neutrale Mogend heden, welke bij den aanvang der blok kade binnen 't bovenaangegeven gebied mochten worden aangetroffen, zal een tijd ruimte van 24 uur worden toegestaan om dat gebied te veriaten. "De oorlogsschatting van Btussel. LONDEN, 2 Sept. Volgens een tele gram uit Antwerpen hebben de Duitschers tb kennen gegeven het Museum van Schoo- ue Kunsten te Brussel te zullen aanslaan als oorlogsschatting indien deze niet spoe dig wordt voldaan. Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. AMSTERDAM. De Koningin en de Prins hebben hedenmorgen incognito een bezoek gebracht. Bezocht werd het Burger Wees huis, waar de Militaire levensmiddeleu- cdlnmissie zitting heeft. Vervolgens werd ten bezoek gebracht aan do J. P. Ueije- bchooi, waarin uit het buitenland uitge weken Nederlanders zijn ondergebracht. Bommen werpen boven Parijs. PARIJS, 2 Sept. De Amerikaansche ge zant richtte tot zijn Regeering een rap port over bet werpen van bommen iu Pa- ri^s, hetwelk hij niet alleen als een ou- men8chelijke daad beschouwt, doch tevens als een schending van de Haagsche con ventie. Aan de Fransche grens. PARIJS, 2 Sept. Uit Croix, oen klokt plaatsje aan de Fransche grens aangeko men 200 vluchtelingen vertollen dat Croix. door Duitsche artillerie beschoten wordt. De beschieting duurde van 's morgens 11 tot 's avonds 11 uur en deze zou de vol gende dagen worden herhaald. Verder deelde zij mede dat ook Etaiu wordt beschoten. De Russische opmarsch. ROME, 1 Sept. Do Messagero ontvangt een telegram, meldend dat op het grond gebied tusschen Duitschland en Oostenrijk 4 Russische legerkorpsen den vijand over weldigden. Het eerst legerkorps be strijk^?) reèds de gansche oppervlakte van Oost-Pruisenhet tweede rukt op in de richting van Posenhet derdo strijdt tegen de Oostenrijkers in het westelijk deel van Galiciö en drijft den vijand, die reeds de g^ens bezet had mot kracht te rug; het vierde legerkorps heeft bijna geheel Bukwina bezet on heeft verschil lende plaatsen ingenomen o.a. Tarnopal. Givet gevalle d. BERLIJN, 2 Sept. (Officieel.) Deves ting Givet is in handen der Duitschors gevallen. Mobilisatie van Turkije. KONSTANTINOPEL, 2 43ept. De mobi lisatie van leger en vloot ïh voor alle militaire Turksche onderdanen bevolen. De Keizer bezoekt het slagveld. LONDEN, 2 Sept. De Dally Mail meldt dat de Duitscho Keizer een bezoek heeft gebracht aan Charleroi. Na het slagveld te hebben bezocht begaf hij zich uaar Mors. Do keizer bracht de nacht to Brus sel door. LONDEN, 2 Sopt. Do „Times" ver neemt uit Dieppe: Er zijn geen Duitschers te Abbeville. Een Amerikaan, die vergunning had gekregen door de Duitsche linies te gaan, verklaarde aan do'j^fiines-correspondent to Ostende dat de Dty/qpKirs het stadhuis te Namen in de lucmt Ijoïben laten vliegen Siberische lege^fpsen naar Polen. St. PETERSBURG, 2 Sept. Hier i* be richt ontvangen ui/t Berlijn dat drie leger corpsen de hoofdstad bewaken. Het overige dobl van het Duitsche leger is verspreid. Siberische legercorpsen tot c.a. 250.000 man rukken uit Maudschoerijo naar Po len op. BERLIJN. Volgens een bekend making van de directie der spoorwe gen is het personen vervoer eenige dagen geschorst. Het goederenvervoer is toegestaan over het gebied a. het gedeelte dat resorteert onder het Gor- lister station b. hot gedeelte onder het Anhalter station over Sassen en c. het gedeelte onder Potsdammer- station 4fcer Werden. SOFIA. Sasonow richtte aan het Bul- gaarschc kabinet telegrafisch de vraag of Bulgarije in geval van een Russisch- Turkscho oorlog neutraal wenscht te blij ven. Met eenigo spanning wordt het ant woord verwacht. Door de Robterdamschen Rechtbank werd gisteren vrggesproken H. V., 61 jaar grafmaker te Gouda, beklaagd geweest van mishandeling. van het Koninklijk Metoriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.1 te Groningen, laagste stand 765.4 te Ha- paranda. Verwachting tot den volgenden dag Meest zwakke uiteenlooponde wind, licht tot; half bewolkt, weinig of geen regen,"ze»dte|temperatunr, njet eenige kans op AsMntvorst.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2