Brieven uit Parijs. n. Kiekjes van de Grenzen. Birm-snlajid. Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht zware en lichtere kanonnen achterge laten, alsmede hun veldkeukens. Onze voorhoede en cavallerie vervolgden den vijand, die enorme verliezen heeft geleden aan dooden, gewonden en krijgsgevangenen. PETERSBURG, 2 Sept. Door den generalen staf wordt medegedeeld, dat in het Zuidelijk deel van Oost- Pruisen de Duitschers over het geheele front belangrijke vérsterkingen hebben ontvangen en met een aanzienlijke overmacht de beide Russische leger corpsen hetoben aangevallen. Deze leden groote verliezen, als gevolg van de zware artillerie, die de Duitschers medenamen van de naburige forten aan den Weichsel. In dit gevecht werd generaal Samsonof gedood. Het contact met den vijand duurt voort en nieuwe versterkingen zijn aan staande. De Fransche Regeerings- zetel verplaatst. PARIJS, 3 Sept. Een proclamatie is uitgevaardigd, waarin wordt aan gekondigd dat de Fransche Regee ring tijdelijk naar BORDEAUX wordt overgeplaatst. De val van Givet. BERLIJN. Een mededeeling uit het hoofdkwartier meldt dat de Fran sche vesting Givet zich reeds op 31 Augustus onvoorwaardelijk heeft over gegeven. Enorme voorraden oorlogs- materieel zijn daarbij aan de Duitschers in handen gevallen. De vesting is een in Belgisch gebied vooruitgeschoven Fransche vesting. Boven Parijs. De Parijsche correspondent van de „Daily Chronicle" meldt nog enkele bijzonderheden over de in Parijs ge worpen bommen. In het geheel zijn er vijf projectielen geworpen en dat wel in een van de dichtst bevolkte wijken van de stad. Echter veroor zaakte de ontploffingen geen paniek. Een projectiel viel op den hoek van de rue Albouy en de rue Vinaigriers, voor de winkels van een bakker en een wijnhandelaar. De ruiten werden verbrijzeld en twee vrouwen verwond. Een tweetal bommen ontplofte op de Quai Valmy en een op den muur van een nachtasyl achter het St. Martius-ziekenhuis. De vijfde ontplofte niet. Volgens de „Temps" wierp de Duische vliegenier tevens een mani fest naar beneden, ondertoekendlui tenant Von Heidsson, waarin verklaard wordt, dat het Duitsche leger in de nabijheid van Parijs is en dat het beter was de stad maar over te geven. De aeroplane vloog op een hoogte van ongeveor 2000 M. Wat er in België gebeurt. Aan een brief van een Belgisch priester aan zijn broeder in Holland ontleent De Tijd het volgende: Gisterenavond zijn hier komen aan gesukkeld 7 arme kloosterlingen, uit Leuven te voet tot St. Truiden ge vlucht, en van daar op een boerenkar hier aangeland. Wat die eerbiedwaardige klooster lingen over de misdaden der Pruisen verhalen is zóó afschuwelijk dat het haast niet te gelooVen is. En wat de zeereerw. heer pastoor van N.... ver haalt is even afschuwelijk. De vrou wen ondergaan de gemeenste behan delingen onder de oogen hunner mannen en kinderen. De zeereerw. heer Gist, pastoor van Haelen-bij-Diest, is opgehangen. De zeereerw. heer Von Swijzenhoven, pas toor-deken van Beeringen, terwijl hij een stervende vrouw bijstond, is dood geschoten. De vrouw lag in doodsstrijd, toen de Pruisen binnenkwamen en het bed onder haar wegtrokken. Och, wacht toch oven, had de zeer eerw. heer deken, gij ziet toch, dat de arme vrouw nog slechts een paar mi nuten meer te leven heeft." Daarop trok de soldaat zijn revolver en velde den zeereerw. deken dood neer. Woedend over de nederlaag te Mechelen geleden, hebben de Duit schers de stad Leuven in brand ge- gestolcen. Van Leuven tot Thienen staat geen huis meer recht. De Maastrichtsche correspondent, die vele Leuvensche vluchtelingen sprak, zegt Veler verklaring stemde hierin over een dat de Duitschers in Leuven in vergissing op elkaar hebben geschoten en toen hun wraak aan de kunstzinnige stad en haar bewoners gingen koelen. Het antwoord van België op de Oostenrijk8che oorlogsverklaring. De „Nieuwe Gazet" publiceert in zijn geheel het antwoord van de Belgische Regeering op de oorlogsverklaring van Oostenrijk „België heeft steeds met alle nabu- rige Staten zonder uitzondering vriend betrekkingen onderhou den. Het heeft gewetensvol alle plich ten vervuld, die de onzijdigheid het oplegt. „Indien het heeft gemeend de voor stellen van Duitschland niet te moeten aanvaarden, dan is het omdat deze schending inhielden van de verbinte nissen, welke het had aanvaard ten opzichte van Europa, verbintenissen, welke de voor waai den geweest zijn van de stichting van het Koninkrijk België. „Het heeft niet geloofd dat ons volk, hoe zwak het ook zij, zijn plichten mag miskennen en zijn eer ten offer brengen door zich te buigen voor de macht, „De Regeering heeft niet alleen den tijd van het ultimatum afgewacht, maar zelfs de schending van zijn grondgebied door do Duitsche troepen alvorens een beroep te doen op Fran krijk en Engeland, welke evenals Duitschland en Oostenrijk zijn onzij digheid hadde|h gewaarborgd en zich verbonden Ifadden om namens en krachtens de verdragen mede te wer ken tot Verdediging van het Belgische grondgebied. oor met de wapenen den indrin ger lerug te slaan heeft het zelfs niet een daaa 1|>4n vijandschap vervuld, volgens de bepalingen van artikel 10 der Conventie van Den Haag over de rechten en plichten der onzijdige Sta ten. „Duitschland heeft zelf erkend, dat zijn overval een schending is van het volkerenrecht, en daar het zich niet kan rechtvaardigen, heeft het zich beroepen op zijn krijgskundig belang. België ontkent beslist de bewering dat de Oostenrijksohe en Hongaarsche uitgedrevenen een behandeling zouden ondergaan hebben in strijd met de eerste oischen van menschelijkheid. „Do Koninklijke Regeering heeft van het begin der vijandelijkheden de strengste bevolen gegeven, wat de bescherming dor Oostenrijksche en Hongaarsche personen en eigendom men betreft." Het zakenleven in Duitschland. BERLIJN, 1 Sept. (Bur. Björnson). De door Richard Calwer uitgegeven economische verslagen geven heden het volgende beeld van het zakenle ven De waponoverwinningen, die Duitschland tot nu toe behaald heeft, hebben ook op do zakenwereld eem gunstigen invloed gehad, zoodat het vertrouwen en de goede verwachtigen spoediger terugkeeren, dan men eerst kon aannemen. Gelijk vanzelf spreekt kan het economisch verkeer onder den druk en het voortduren van den oorlog beslist niet plaats hebben in hetzelfde tempo als in normale tijden. Toch zullen naast den landbouw ook zeer vele bedrijven zooveel gelegen heid tot arbeid krijgen, als noodig is om de meerderheid der arbeiders te kunnen aan het werk houden. Voor alles zal het bouwbedrijf veel te doen krjjgen. Vermelding verdient ook, dat de werven belangrijke bestellingen zullen krijgen. Verder zal de automo bielindustrie moeten zorgen voor ver vanging van de in het veld snel om? bruikbaar wordende automobielen./7 Om kort te gaan, het zal aan/ge- leganheid tot arbeid niet ontbraken, wanneer de oorlog verder gunstig is voor Duitsohland. Ook voor de geldmarkt komt daarmede een gunstige wending, zoodat de nog be staande vrees wezenlijk wordt ver' minderd. De gezondheidstoestand in het Duitsche leger. BERLIJN, 1 Sept. Over derf1 ge zondheidstoestand van bet Duitsche leger publiceert de chef van het ge zondheidswezen te velde, de vol gende mededeelingenDe gezond heidstoestand van alle deolen van het in het veld staande leger is goed. Er zijn tot nu toe geen besmettelijke ziekten voorgekomen. Wel is waar be vinden zich de Duitsche troepen ge deeltelijk in het land van ben vijand, dat tot nu toe zich niet in zulk een goed hygiënisch toezicht \erheugde als Duitschland en onder wellss bevol king vele dragers van de bacillè^van besmettelijke ziekten voorkomen, maar ook tegen deze misstanden wordt" in het Duitsche leger gewaakt door verstrekkende voorzichtigheid. De inenting tegen pokken wordt streng doorgezet en in ge/allen van nood ook onder de bevolking in het vijandelijk land. Ojrder de militaire ge- neesheeren bevinden zich bacteriolo gen, van wie er helaas ook een bij het onderzoek van een bron als voorzorgs maatregel, door een van de inwoners Verraderlijk werd doodgeschoten. In het binnenland zijn geen noe menswaardige besmettelijke ziekten te vermelden. In dit opzicht helpt zeer het scherpe toezicht op de krijgsge vangenen. De wonden, veroorzaakt door ontvangen schoten, genezen over het algemeen goed. De Duitsche ver- bandinrichting bewees haar bruikbaar heid. De voorloopig gelegen verbanden bleven zitten bij het verder vervoer der gewonden. Het grootste gedeelte der naar huis gezonden gewonden, is reeds gegezen en verlangt wêer naar het front terug te keeren. Albanië. Aan de Frf. Ztg. wordt uit Rome gemeld, dat bij de politieke moeilijk heden, welke aanleiding zijn geweest, dat het vertrek van den Prins Von Wied uit Durazzo dezer dagen te verwachten is, nog financieele moeilijk heden gekomen zijn4 omdat Oostenrijk en Italië in de veranderde omstan digheden geen voorschotten meer uit betaalden. De Italiaansche pers bespreekt in verband met het aanstaande vertrek van den Prins Von Wied de houding van Italië nopens de Albaneesche quaestie vasthouden aan de besluiten van Londen, onafhankelijkheid en neutraliteit van Albanië, gewapende interventie tegen een bezetting van Walona door Epiroten en Grieken, niet door de Mohammedaansche Alba- neezen, die Italië als rechtmatige ver tegenwoordigers van Albanië be schouwt. Diplomatische interventie tegen andere wijzigingen in Oostelijk Albanië door Serviërs of Epiroten. Aan deze beginselei^Wil ook Oosten rijk zioh houden. Zulks heeft de Re geering te Weenen te kennen gegeven toen, bij gelegenheid van het aan wal zptten van Oostenrijksche lóodsen in San Giovanni de Medua Italië een vriendschappelijke vraag stelde over de Albaneesche kust. Ook de Engelsch- Fransche vloot zal deze neutraliteit ontzien en bijvoorbeeld niet Walona tot steunpunt nemen. Parijs, 25 Aug. 1914. Spontane zelfopoffering, ja, dat ver wondert mij niet van het Fransche volk met zijn temperament van kwik zilver, maar kalme, waardige zelfbe- heersching, zooals het die toont sedert den aanvang van den oorlog, zie, dat is een eigenschap, die ik het nooit had toegekende Na de opwinding van het allereerste oogenblik heeft men zich, zoowel in massa als individuóol een dwang opge legd, die, juist bij het zich zoo heftig uitende gevoelsleven zoowel waardig als bewonderenswaardig is. En wie macht over zichzelven heeft is immers sterker dan wie een stad inneemt De staat van beleg hier in Parijs is dan ook meer een wijze voorzichtig heidsmaatregel dan een noodzakelijk middel om de orde te bewaren. Nie mand denkt er aan de regeering tegen te werken of het de politie op eenige wijze moeilijk te maken en het bericht van het agentschap Wolff, meen ik, volgens hetwelk zich te Parijs onlusten zouden hebben voorgedaan, maakt dan ook op iemand die er midden in zit wel een heel wonderlijken indruk. Het is hier zoo matig en kalm, dat men menschen met overspannen zenuwen zou uitnoodigen hier oen paar weken te komen uitrusten. 't Dwaze bericht bevat in zooverre waarheid dat de mariniers zijn ge arriveerd om de politie te helpen voor den gewonen patrouilledienstwant er zijn natuurlijk heel wat politiemannen gemobiliseerd. Afgezien van het feit dat ze natuur lijk veel liever tegen les Altyoches (de Duitschers) waren gaan vechten dan op hun gomak Parijs rond te kuieren, vinden deze stoere Bretonsche kerels het wel aardig, dat ze een gelegenheid hebben hun hoofdstad, die ze anders misschien nooit te zien hadden ge kregen, eens te bewonderen. De politieagent die altijd meegaat om hen den weg te wijzen en te mati- neeren doet meteen dienst als gids en daar zou menige beroepscicerone nog een lesje aan kunnen nemen. Een paar dagen geleden ontmoette ik zoo'n troepje in de buurt van de Are de Triomphe en ik hoorde den agent, op het grootsche monument Vwijzend, met ingehouden woorden eggen En d&ar zijn ze onderdoor gegaan, in '70, maar daar passeereij ze niet weer Dit geeft vrijwel de algemeene stem ming weer. Géén herhaling van 70! En ieder werkt mee, zooveel in zijn vermogen is om dat te voorkomen. De pers in de eerste plaats. Geen jacht op primeurs waar het berichten om trent het leger aangaat. Men stelt zich tevreden met de officieele comma- niqué's, die van groote waarheidsliefde getuigen. De nederlagen worden even getrouw vermeld als de overwinningen. Het volk geeft blijk vertrouwen te verdienen, het beheerscht zich in al zijn uitingen van droefheid en vreugde. Geen luidruchtige manifestaties, geen geïnerveerde neerslachtigheid, alleen een onwankelbaar vaste overtuiging van eindelijk te zullen overwinnen. Voor die overwinning wil ieder zich alles getroosten, alles ontzeggen. Daarvoor verduren de achtergebleven vrouwen, moeders, kinderen, de mar telende onzekerheid ze weten niets, niets van degenen die zijn opgeroepen van tijd tot tijd misschien een brief kaart zonder aanwijzing van tijd of- plaats, ze weten alleen, dat, als het allerergste gebeurt, men hen zal waar schuwen. Maar 't is immers in het belang van La Patrie Alleen, van den grootste tot de kleinste, de achtergeblevenen en zij die aan de grenzen zijn, ze zijn ver vuld van dit ééne denkbeeld: La Patrie. Daardoor gedreven kwam bijvoorbeeld een vrouw uit de arbeidersklasse bij een der Roode-Kruiscommissies om met een bruske beweging een vijf- francstuk op tafel te gooien. Ik moet iéts doen, zei ze. Neem het nu, want de volgende week zou ik het hebben gebruikt om eten te koopen. Het behoeft niet gezegd, dat de ge vallen waarin een één bij wijze van spreken het eenige kapitaal is, menig vuldig zijn. Er wordt met alle macht gewerkt om de materieele ellende door den oorlog veroorzaakt, zooveel mo gelijk te beperken en wat er soms aan organisatietalent mocht ontbreken wordt ruimschoots aangevuld door goeden wil. Verscheidene firma's openen hun zaken weer en laten hun gemobiliseerd personeel vervangen door de vrouwelijke familieleden. Dit voorbeeld is trouwens door de regee ring zelf en door verschillende offi cieele maatschappijen gegeven. Zoo doen op sommige trams en in den Metro vrouwen dienst als conducteurs als controleurs. En de result'aten zijn zeer bevredigend blijkbaar, de meeste trams rijden geregeld. Alleen is de dienst 's avonds vroeg afgeloopen. We gaan met de kippen op stok. Acht uur sluit alles, negen uur rijden de laatste trams. En dat is vrijwel het eenige wat Parijs een vreemd aanzien geeft en den staat van beleg in her innering brengt. A. F. PETILLON. II. De B.G.'s. Wat B.G.'s zijn? Dat zijn de treinen ran de Staatsspoor. Bijna alle daarvan sijn thans aangeduid door die letters plus .-en nummer. De Hollandsche Spoor koos hooge nummers, die ki de duizend loopen voor haar treinen in dezen buitengewonen tijd, maar de S.S. doopte alles B.G. Dit beteekent niet „Buitengewoon Genoege- lijk", want in deze dagen op den trein te zitten is allesbehalve aangenaam. Maar soms wel typisch. Daar heb je bijv.: de B.G. 163 zijnde de laatste (1) trein (N.B. 1) van Rotterdam in de richting Breda—Eindhoven. Hij vertrekt van Rot terdam, op - Zondagen, als zoo nu sedert kort 't geval is, de militairen even verlof krijgen, dan gaat met dien B.G. alles wat uniform draagt (en dat is voor 't zui den heel wat) weer terug. De eerste Zon dagen gingen burgers en burgeressen de soldaten opzoeken, nt*L.is 't omgekeerd. Ren allermerkwaardigste B.G. is dat dan ook. Ken soort militaire trein; zoo vol dat de goederenwagens even vol met sol daten moeten gestopt worden als alle lo klasse coupé's. Men zou zoo vragen. Kan de SS. niet wat beter zorgen voor zulke treinen? Maar allen gaan opgewekt en vroolijk weer naar de grensplaatsen met dien B.G., die er twee uur tot Breda en drie en oen half uur tot Boxtel over doet en waarin de verlofgangers van 3.25 tot 7.40 moeten zitten om van Rotterdam naar Eindhoven te komen. 'tls zelfs een soort feesttrein, want nauwelijks is hij uit het muisstille station Delfsche Poort geschoven of drommen Rotterdammers worden in de str#|en zicht baar, wuivende naar de vertrekkenden. Dit duurt zoo voort. Overal staan men schen dien trein naar N.-Brabant af te wachten. Het Beursplein staat zelfs vol en als de B.G. 163 van het Beursstation vrtrokt, ziet men daar beneden op het piein niets dan wuivende handen en flad derende zakdoeken. Ik heb nog nooit zoo iots gezien, zelfs niet bij den Thomson- extratrein die toch ook van Amsterdam tot Groningen extra belangstelling onder vond. Rn buiten de stad langs de land wegen, op de dijken, tusschen het ge boomte, lachende mpnschen. In Dordrecht t station als uitgestorven, maar buiten t station alweer drommen menschen. De treinen naar het zuiden schijnen langza merhand curiosa geworden te zijn, him vertrekuren vormen voor de plaatsen aan de lijn gelogen, verzameltijden voor oud en jong. En de soldaatjes in de B.G. juichen zingen en wuiven terug naar de soms erg bedrukte gezichten onder de uitge- plooide provinciale kappen. En ze juichen en zingen nog als Onze B.G. vlak langs een rits wagens rijdt, buiten het station, waarop groote wilt» plakkaten met het roode kruis aange bracht zijn.....'.... Zij komen immers den volgenden Zon dag, met vertol, weer met een B.G. Menschen-dijken. Ik heb nu vele brokstukken gazten van die njeuwe dijken in ens land, gevormd door - onze geduldige militairen, dijken van menschen, liggende van Bergen op Zoom tot Nieuwe Schans. Want al die militairen, wier getal met zes cijfers moet geschreven worden, zijn eigenlijk als dij ken, opgeworpen langs de Zuid- enOos. tergrenzen van Nederland, voorzorgsinaat- regelen tegen mogelijks overstroomingen van andere gewapende mensehen. En ons leger wacht, wacht en wacht 'tls latent, maar waakzaam dag en nacht] Dat vergt veel van zenuwen en physiek dter mannen, want wachten en waken te gelijk is vermoeiend en tergend, zelfs oor de geduldigste. Het moet eenig zijn, in Europa, zoo'n rachtend-waken, rustig-oplettcnd leger, ■lak bij de groote gevechten. De Hob landsche, nu en dan gesmade, volks- -igensohap van flegmatiek tij zijn, komt ui te pas. De toetsteen van volharden /ordt het Nederlandsch leger aangelegd' Niet in 't vechtend volharden, maar in het gediplicineerd rusten met de hand aan't gevest en de vinger aan den trekker Die toestand te bestudeeren is ook inter- ressant. Ik meen opgemerkt, gehoord en gezien hebben dat dit alles èn officieren jên manschappen nog zeer goed afgaat, 't Zal wel zoo blijven werd mij te X. dooreen hoofdofficier verklaard, als men maar blijft zorgen voor a/wisseling. Daar te X waar een commandant is gevestigd, is't levendig genoeg en druk dienstdoen, maar op de zeer eenzame hcidedorpen en plaats-i jes waar zoovele militairen liggen In de huiselijke eenzaamheid, daar is 't zoo an- iters, En 't kon nog langer duren. Men daarop, evenals op alles voor bereid. Zelfs is er at sprake van geweest van wollen dekens. Thans zon men in de» broeihitte, alleen door het denken daaraan reeds onwel worden. En toch ligt dit alles reeds piekfijn gereed. Waarmee ik maar even aanduiden wil, dat waar de Duitsche intendance al bont opkoopt voor den winter, de Hollandsche Intendance al lang met wol gereed is. De Directeur van het Postkantoor te Amsterdam maakt bekend, dat het stoomschip „Pluto" niet naar Kopen hagen vertrekt. De correspondentie voor Zweden, Noorwegen, en Dene marken zal worden verzonden via Engeland. Geen typhus. Er gaan geruchten dat zioh onder de militairen te Velaen gedetacheerd gevallen van typhus zouden voordoen. Op verzoek van den heer Netscher is zulks in de gisteren gehouden raads vergadering der gemeente Velsen door den voorzitter nadrukkelijk tegenge- iproken. Deze was geen enkel geval van typhus bekend en was ook geen enkel geval aangegeven. Uitvoerverbod tarwemeel. Naar wij vernemen, behoeft de voor genomen uitbreiding van het uitvoer verbod van tarwemeel tat andere meel soorten, met name gerstmeel, geen aanleiding te geven tot de oijderstel- ling dat de daarvan beschikbare voor raad thans onvoldoende zou zijn om in de binnenlandsche behoeften te voorzien. De maatregel strekt uitsluitend om frauduleuzen uitvoer van tarwemeel, onder de benaming van een andere meelsoort te kunnen tegengaan zonder dat de ambtenaren der douane ver plicht zijn een onderzoek in te stellen naar de samenstelling van het ten uitvoer aangegeven meel, welk onder zoek trouwens alleen door deskundi gen zou kunnen geschieden. Uivoerverbod van rijst. Naar wij vernemen, is het uitvoer verbod van rijst door den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indie niet een gevolg van mislukking van den Siam-oogst, gelijk vóór eenige jaren, doch is het doel daarvan uit sluitend, te waarborgen dat indien de invoer van rijst in Nederlansch- Indië uit de nabijrige rijst producee- rende landen als Birma, Cochin-China enz. in verband met de tegenwoordige bijzondere omstandigheden mocht on dervinden, de fijnere rijstsoorten welke in Nederlandsch-Indië worden gepro duceerd en die in normale omstandig heden naar Europa worden uitgevoerd, in de behoefte aan voedsel voor de inlandsche bevolking kunnen voorzien. Engeland en Nederland. Het Engelsche consulaat-generaal deelt méde, dat geruchten loopen over een ultimatum, dat Engeland aan Ne derland zou gesteld hebben, teneinde voor Engelsche troepen met bestem- naar Antwerpen doortocht langs genelde te verkrijgen. Deze geruchten zijn naar-de consul ons mededeelt, volstrekt on- De Koninklijke Britsche regee- verlangt, zoo verklaart hij verder, ten*zeerste, de neutraliteit van Neder- )ntd in ieder opzicht en onder alle gostandigheden die denkbaar zijn, te *rbiedigen. Een vaste hand. Als een hooge bijzonderheid kan gorden medegedeeld dat Zaterdag den door de cursus Postma te Rotterdam opgeleiden J. Buijk geslaagd is voor het examen Schoonschrijven M.O. De geslaagde is 80 jaar en zijn handschrift en schoonschrift wekten commissie. Broodufivoer. In een van de Limburgsche grens gemeenten heeft een ingezetene kans geóen, op één dag 800 pond brood te koopen bg de bakkers, welke yeelheid denzelfden dag over de gnoen werd gebracht. Ten einde totaling van dit feit te voorkomen, herft de burgemeester der betreffende gemeente onmiddellgk mededeeling gedaan aan de bakkers, dat hun brood- roorraad zou worden in beslag geno men, indien wederverkoop met de be doelde bestemming plaats had. (Hbld.) Maandagmiddag van af 2 uur onge veer tot half acht werd de Bredasche straat te Bergen op Zoom in rep en roer gebracht en was zg de verzamel- rts van honderden nieuwsgierigen, allen stonden te kijken naar een pas nieuw gebouwde woning, bewoond door een zekeren mijnheer S.. De gemeentepolitie, rijkspolitie, een paar soldaten met geladen geweer, de commissaris van politie waren, bijge daan door een paar timmerlieden en meden bezig in bovéhbeitoelde woning «en onderzoek in te stellen. De woning was bewoond, maar nooit zagen de boren de bewoners omdat zg altgd ifwezig waren. Alles werd" openge broken, kasten, koffers enz. omdat laar men beweerde de heer S. van ipionnage verdacht werd. Hedenmor gen is bedoelde persoon, toen hg thuis hram, naar het politiebnreau gebracht m daar verhoord te worden. Gisterenmiddag, meldt men ons na if, zijn door de politie verscheidene kisten van groote zwaarte geladen op een handkar in beslag genomen in verband met deze huiszoeking. Niet de eqrste de beste. De heer Dirk Beerends schrijft aan de Tel. uit Londen Ik had heden aan vier personen in ons land van Londen uit telegram men gezonden. Ik werd, daar ze in YHoderlandsch waren gesteld, aan de post-office West-Strand gelast den in houd woordelijk te vertalen in het Engelsch of Fransch, zonder een woord meer* of minder te gebruiken. De beambte van het postkantoor mi zoo iets dat het een memorandum was „from the officer in charge" en dat de censunr „severe measures" had „taken" en nog meer, maar dat deel van z'n uitlegging ontging mij, al zei en^repeteerde ik, heel wijs knikkend, alsof ik van die strenge maatregelen het naadje van de kous wist: Yes, yes, yes... Daar komt zich iemand naast mij plaatsen, die de waarde van zulk zin ledig yes, yes, yes begrijpt, en mij i met kittige, vertrouwenwekkende kij kers aanziet, zeggende: „Kan ik u soms van dienst zijn?" en zonder mijn antwoord af te wachten wendt de mij onbekende landgenoot zich tot den beambte en vraagt'opwat kantigeren forscher toon, dan dien waarop hij mij insprak, hem de quaestie eens te tarduidelijken. Terwijl de „boy" op de vertalingen tfond te wachten, was de mij onbe kende helper aanstonds gereed om oen der telegrammen te vertalen en voegde mij nog onder het scrijven toe: denk er om geen code-woorden in oorlogstijd te gebruiken, geen Gend Loos, zooals u schrijft, maar voluit Van Gend en Loos. Ik klopte hem op den schouder en ni, dat 't heel fideel vond, een land*- genoot te vinden die in het Engelsch zoo'n meester was van het woord. Ik vroeg of hij een eindje mee ging oploopen, wis ik de andere drie tele grammen vertaald had. „Hensch geen tijd, en zeer gepres seerd." En ik schudde hem nog eens krach tig de hand, tikte hem dankzeggend nog eens op zijn schouder en de onbekende ging heen. Weet je, zei de beambte, wie die heerwas, die ge zoo vertrouwelijkop de schouders klopte, en meteen haal de hij het reuzen-adresboek van Lon den te voorschgn, en wees mg op den naam jhr. mr. R. de Marees van Swin- deren, Montagnue Place West. Dat is niet de eerste de beste, zei ik, en ik dacht aan de grootheid en eenvoud van de Nederlandsche ambas sadeurs en ministers tijdens de Engel sche oorlogen, waarvan Samuel Smi les in zijn „Ken u zeiven", met zoo veel ongeveinsden lof gewaagt. Londen, 27 Augustus. GOUDA, 3 September. Ned. Vereen, van Kaashandelaren. De Ned. Vereeniging van Kaashan delaren publiceert in haar jongste mededeelingen de correspondentie wel ke door het bestuur in deze dagen is gevoerd met het bestuur van den Mid denstandsbond te Nijmegen inzake de voldoening der vorderingen op den bepaalden tijd. Mede is opgenomen een tot den Minister van Landbouw ge richt schrijven, waarin de volgende feiten onder de aandacht van den Minister worden gebracht 1°. Sommige Nederlandsche Bank instellingen wenscben de risico van de te ontvangen gelden der door haar ter incasso aangenomen en door den be trokkenen betaalde wissels niet zelf te dragen, maar deze over te brengen op den trekker van den wisselzoodat de Bankinstellingen geenerlei verant woordelijkheid willen dragen voor de bedragen, die na betaling door den betrokkenen te loor gaan door de schold van haren Correspondent of hare Cor respondenten. 2°. Een groep geldgeverste Am sterdam heeft bepaald, dat bg geheele aflossing eener prolongatie 10zal worden ingehouden van de- waarde der door den geldnemer in prolongatie gegeven effecten, als bijdrage voor een mogelijk door die geldgevers te lijden verlies. 3°. Het inca8seeren van wissels op het Buitenland gaat met de grootste moeilijkheden gepaard en waar dit nog mogelijk is, worden dikwijls koer sen vereffend waardoor belangrijke verliezen warden geleden. De Kaashandel die steeds tegen contante betaling aan de producenten wordt uitgeoefend, zou, indien op ge regelde incas8eering der vorderingen niet kan worden gerekend, daardoor belemmerd worden, medo tot nadeel van de producenten. Redenen waarom genoemd Bestuur zoo vrij is zich tot Uwe Exoellentie te wenden met het beleefde verzoek zufke maatregelen te willen beramen: 1°. dat de Nederlandsche Bankin stellingen zich niet kannen onttrekken aan de uitbetaling van aan haar ter incasseoring gegevon en door de be trokkenen betaalde wissels, ongeacht of de Correspondenten dier Bankin- tellingen al dan niet soliede zijn,; 2°. dat het eigendomsrecht van in Srolongatie gegeven effecten bij Ne- erlandsche Bankinstellingen ten volle worde gehandhaafd 3®. dat het bedrag der vele vorde ringen en der schalden van den handel op en aan eenzelfde land zoo mogelijk door de hulp van eene centrale, door de Regelingen van beide landen aan te wijzen Bankinstellingen in elk dier landen, tegen elkander worden uitge wisseld, zonder groote koersverliezen van beide kanten. Boskoop. Gednrende de maand Augustus hebben zich in deze ge meente voorgedaan 4 gevallen van diphteritis en 4 gevallen febris typhoïdea. Waddinocveen. In de Dinsdag avond j.l. gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren tegenwoor dig alle leden. Voorzitterde Burgemeester. Het verslag der vergadering van den 4den Aug. jJ. wordt onveranderd Ingekomen zijn 2 missivies van Ged. Staten resp. houdende goedkeu ring besluit tot wijziging der begroo ting dienst 1914, goedkeuring school geldkohier over de maand Juli. Beide missives worden voor kennisgeving aangenomen* Ingekomen waren voorts reclames tegen hunnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag of Schoolgeld vanD. Both, C. Houdgk, B. v. d. Hoeven, J. Haarman, A. Noorlander, J. P. Klootwijk, C. Bonefaas, P. A. Voorkamp,- D. Degenhuidt, J. C. van Dijk en G. den Dekker. Aangeboden wordt door B. en W. de ontwerp begroting, dienst 1915, bedragende in ontvangst en uitgaaf,f 65462,09s. De bnitengenwone ontvangsten zijn geraamd op f5158,70, de buitenge wone uitgaven op f4000.—, voordee- lig saldo dus van f 1158.70. Deze stukken worden alle in handen gesteld van de Financieele Commissie ter fine van advies. Aan de orde is thans de benoeming van een Wethouder, wegens periodieke aftreding van den heer F. A. v. d. Torren. Benoemd wordt de heer v. d. Tor ren. De Voorzitter wenscht genoemde heer geluk met zgn herbenoemidg. Een verzoek van den heerA.H.Bru- ninks, om vergunning tot het plaatsen van een gebouwtje achter zijn woning boven de Alphenwatering wordt door den Raad gewezen van de hand. Ver daagd tot eene volgende raadsverga dering wordt een brief van G-ed. Staten, betrekkelijk de voorwaardelijk toegezegde verhoogde subsidie in de kosten eener 1 spoorweg Gouda— Alphen. De Gemeente-rekening hierna door den Raad vastgesteld wijst de navolgende cijfers aan Gewone ontvangsten f56456.52 Gewene uitgaven f 57406.20 Nadeelig saldo f 949.68 Buitengewone ontvangsten f 68881.98 Buitengewone uitgaven f 65932.935 Batig saldo f 2949.045 Goedgekeurd wordt vervolgens de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1915 in ontvang en uit gaaf bedragende f4803.085 Opgemaakt wordt alsdan een voor dracht (2 dubbeltallen) ter benoeming van 2 zetters voor 's Rijks Directe belastingen, wegens periodieke aftre ding van de heeren J. van Bergen en C. Jongenburger. Naast de aftredenden worden op de voordacht door den Raad geplaatst de heeren M. Hykoop en G. van den Akerboom. Vastgesteld wordt het Kohier van schoolgelden over de maand Augustus j.l. tot een bedrag van f 128.50. Voorts nog een wijziging der begrooting dienstjaar 1914 in verband met de mobilisatie (uitkeeringen aan gezinnen van militie- en landweerplichtigen) Aan de orde is de benoeming van, Raadscommissies. Zitting zullen nemen in de Financieele Commissie de heeren Bremmer, Herfst en Van de Weerdt in de Bouwcommissie de heeren Al- blas, Jonkheid en Visser; in de Com missie voor de Verordeningen (behalve de Burgemeester, ex officio Lid) de heeren Van den Akerboom, Bruins Slot en Hijkoop. Aangehouden wordt een voorstel van B. en W. betreffende het voor loopig niet in gaan op een door Ge deputeerde Staten verleende vergun ning aan het Gemeentebestuur, om voor het Raadhuis te mogen plaatsen een bord met de woorden„Bijzon dere aanlegplaats voor stoombooten", omdat de voorwaarden aan de ver gunning verbonden, te kostbaar blijkt te zijn, (o.m. moet worden gemaakt een remmingswerk van minstens 20 Meter). In besloten vergadering wordt behandeld een reclame van de Wed. van Helden, betreffende haar aanslag in het schoolgeld. Na opening deelt de voorzitter mede, dat op het ver zoek afwijzend is beschikt. Niets meer aan de orde zijnde is de vergadering hierop gesloten. Naar we vernemen worden in deze Gemeente pogingen in het werk gesteld om te geraken tot de oprich ting van een steuncomité. MARKTBERICHTEN. Gouda,/3 Sep. 1914. GRANENVast en sotnmigo voerarti kelen belangrijk hooger. Tarwe: Zceuwsche n.«;oi 12.— mindere dito 10.25 *°-75- Afwij kende 9.4 to.—. Polder 8.75 4 9.25. Rogge Zeeuwsche 8.50 9.—. Polder 8.— 4 8.50. Buiten- landsche per 70 kilo 9.50 a 10 Gerst Winter 7.35 a 7 75. Zomer 7.— 4 7.50 Chevalier 8.25 4 8.50, Buitenl. voergerst per 65 kilo 7,50 4 7.75. Haver per H.L. 5.2J, 4 5.50 Per 100 kilo 10.25 4/ 11 Hennep zaad: Buitenlandscjhe per 50 Kilo ƒ7.25 4 7 75. Kanariezaad 24.--4 25.— p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo a Koolzaad 11.50 3 12.50 per H L. Erwten Koökerwten 10.75 4 ƒ11.25. Buitenlandsche vocrerwten per 80 Kilo 9 25 4 9.50 Boonen bruine boonen 4 witte boonen 4 Paardenboonen a o.—. Duivenboonen -.4 Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 4 Kleine ronde ia.— 4 f 12.25. Veemarkt. Melkvee redelijke aanvoer, handel en prijzen zeer matig Vëtle varkens, matige aanvoer, handel vrijwel, 20 4 23 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, 15 4 ijct. per half K.G. Magere Biggen, betere aanvoer, handel blijft slecht 4 per week. 1 Vette Schapen, red. aanvoer, hande flauw, 16.— 4 so.— Zuiglam meren, eenige aanvoer. Handel matig a Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer,han del matig, 8.— 4 14. Graskalveren, geen aanvoer, - a Fokkalveren 16.4 30. Eieren redel. aanvoer, handel vlug, per 100 stuks, 5,tot 6,—. Kaas, aangevoerd 170 partijen, handel vrij ving. ie kwal. a8.4 302de kwal. 25.— 4 27.—. Zwaardere 32.— 4 Noordhollandsche a - Boter matige aanvoer. Handel matig. Goe boter 1.40 4 1.44. Weiboter 1.10 4 ƒ1.25. Geestelijke verzorging van hetjleger. De geestelijke verzorging van het leger te velde is opgedragen aan eenige geestelijken, die zich daartoe vrgwillig hebben beschikbaar gesteld en respec tievelijk den titel dragen van aal moezenier of veldprediker. Onder de tot veldprediker benoem den komt ook voor Ds. A. L. Th. van der Ven, Ned. Herv. pred. te* Moor drecht. De genoemden zijn, zoolang zij hnnne diensten in het leger verrichten in rang gelijkgesteld met Majoor. Zij dragen op hun kleeding de voordien rang vastgestelde onderscheidingstee kenen, alsmede een unifortnpet van het voor het leger vastgestelde model van zwarte stofde band om de pet is bij de aalmoezeniers van blauwe, bg de veldpredikers van zwarte kleur, terwijl' bij allen het cijfer der divisie, waarbij de heeren resp. zijn ingedeeld, op de voorzijde van de pet binnen de daar aangebrachte krans met goud is geborduurd. Daar de aan de legers verbonden geestelijken overeenkomstig het bepaalde in art. 9 van het verdrag van Genóve de bij dat verdrag vast gestelde bescherming genieten, dragen ;ij aan den linker bovenarm de bekende roode kruisband. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 2 Sept. Den len Septem ber kwam een Duitsch cavaleriecorps marcheerende in de richting van het Bosch van Compiègne in gevecht met Engelschen, die het tien kanonnen ontnamen. Te Rethel en in het Maasdistrict is de vijand werkeloos. (Hbld.) In Pargs. BERLIJN. Parijs is van Frankrijk afgesloten en volkomen geïsoleerd. De verkoop van vreemde bladen is aldaar verbóden, terwijl het leven stilstaat, aldus zegt de Courrière d'Ita- lia, in een brief' uit Pargs. Over Londen wordt hier vernomen dat de Engelsche oorlogscorrespon denten die reeds waren toegelaten, weder uit het Fransche leger moeten vertrekken. De ontmoediging te Parijs is ver groot door de berichten van den oor logscorrespondent der Daily Telegraph, die heeft medegedeeld, dat de Duit sche velduniform in het veld nauwelijks te herkennen is, terwijl de kleurige Fransche uniform en de Engelsche Khakioniform zeer in het groene Fransche landschap afsteken. PARIJS, 2 Sept. Minister Millecand heeft aan den Amerikaanschen am bassadeur een dossier doen toekomen over de bommen, uit Duitsche lucht schepen geworpen. (Hbld.) Aan bet Oostelijk front. WEENEN. De groote veldslag die acht dagen in Zuid-Russisch Polen plaats had is beëindigd met een overwinning der Oostenrijkers. Vele Russen werden ge vangen genomen cn 160 stukken geschut buitgemaakt. De Russeu trekken over de Bug terug. De Duitschers in België. Onze correspondent te Baarle-Nassau seint ons: Vier gegoede Belgen verklaarden borg te blijven voor de 4 luillioen oorlogsschat ting. In Merghtem op 3 uur aistanda van Brussel en in omliggende dorpen zijn vele jonge mannen door de Duitschers mede genomen. Het station Landerzee is in Duitsch beiit. De verbinding Antwerpen- 1 >endermonde-Gent is sedert hedenochtend verbroken, zoodat Gent alleen via Waes bereikbaar is. Te Turnhont reden gisteren eenige Duit sche officieren in Belgisch uniform in oen auto van het roode Kruis, na telegrafi sche waarschuwing frprfl™ geVangen genomen. De correspondent van de Daily Chro nicle diè uit Antwerpen kwam zelde, dat onder de bevolking een paniek heerscht. Duitsche grens: Wij vernamen, dat gisteren door Duitsch land een transport is vervoerd, van ge vangen genomen Belgische burgers, in woners van Leuven, beschuldigd van op de Duitsche soldaten te hebben geschoten. Hun aantal bedroeg bijna duizend. Onder streng geleide werden ongelukkigen, die van hun vrouwen en kinderen waren weggerukt, in gesloten spoorwegwagens naar het binnenland overgebracht. Ge durende de reis ontstond in een der wa gens een kleine opstand. Een der wan- hopigen vloog plotseling een soldaat naar de keel. Met eenige bajonetsteken in den buik werd hij door de andere soldaten af gemaakt. Tevens werden eenige andere ge vangenen door geweerschoten verwond daarna was de orde weder hersteld. Het is te begrijpen, dat na dit voorval de be- w ft king van de zoogenaamde franc-tireurs nog gestrenger is geworden. Zij worden niet meer als gewone krijgsgevangenen behandelden krijgen slechts het hoog noo- dige voor hun levensonderhoud. De beschie^ng van Mechelen. Ken der correspondenten van het Pers bureau Vas Dias seint nog over het be schieten van Mechelen: Ik verneem dat de Duitschers gisteren bij het bombarde ment van Mechelen granaten gebruikten gevuld met piurine, welke gaten van 50 c.M. in steenen muren slaan en meter- diepe gaten in den grond. Tevens ver oorzaken zij overal, brand. Het schilderij van Rubens de drie Wijzen in 1814 nit Parijs teruggehaald na in 1789 door eene familie te zijn medegenomen is In veilig heid gebracht bij Pol de Mont. Conser vator van het Muscnm van Antwerpen. Longwy. Een onzer correspondenten die na lange omzwervingen Gent wist te be reiken, schrgft: Het is onmogelijk een goed beeld te geven van gruwelijkheden die daar te zien zijn. Het slagveld gaat van Aubange, over Halanzy, Husson, Ba- lancy en Ethe tot aan Virion. De meeste plaatsen als Husson, Balancy en Ethe zijn geheel en al verwoest. Overal liggen dooden. De kerken lig gen vol gewonden. In vele plaatsen werden de mannen als franc-tireurs doodgeschoten en de vrouwen en kin deren lijden grooten nood. Op het slagveld in België, en over de grens tot Longuyon, ziet het er verschrik kelijk uit. Op de velden is alles plat getrapt en gereden. Longuyon, dat den laatsten tijd als vesting was ingericht, is voor de helft in asch gelegd. Ook hier liggen op het slagveld hoopen dooden en in de ge bouwen liggen vele gewonden. Longwy-haut (de bovenstad van Longwy) is één puinhoop. Men krijgt daai1 den indruk, alsof er een vreese- lgke aardbeving had geheerscht. De burgers van de stad waren reeds dagen geleden weggezonden. De bezetting, ongeveer 4000 man, die zich zeer hold- halftig heeft verdedigd, kon in de laatste dagen slechts in de casematten verblijven. Overal elders was het zeer jevaarlijk.- Op het oogenblik, dat de Duitschers een stormaanval zouden doen, gaf de bezetting zich over. De commandant werd voor den Duitschen kroonprins gevoerd. Op dit moment is de vesting door de Duitschers bezet. De Pauskeuze. ROME, 3 Sept. Door net Conclave is tot Paus gekozen Kardinaal Gia- como della Chiesa, aartsbisschop van Bologna. Deze Pans zal den naam dragen van Benedictus XV. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.1 te Groningen, laagste stand 755.4 te Ha- paranda. Verwachting tot den volgendon dag Zwakke veranderlijke windr licht tot half bewGlkt, waarschijnlijk nog droog weer, zelfde temperatuur.- ANTWERPEN. De Duitschers verschillenfle boerderijen t Assche verbrand. Na de verwaaiing van Leuven. Men schrijft ons van de Hollandech- BCHGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 3 Sept. Albertus Francis- cub, ouders H. Lafeber cn E. W. van Asch, Hendrik ju Gcertruida, ouders P. de Waal en H. Wigleven. OVERLEDEN: 2 Sopt. Margaretha Eii- zalieth Noves, 8 j. Marrigje Verwaal, wed. G. Th. Vollebregt, 68 j. GEHUWD: 2 Sept. J. Piket te Rot terdam en G. A. Hulsman. - J. C. van den Berg en T. Blaazer. L. van Gel- derea te Woerden en A. A. Uittenbo- gaard. W. G. Rupkc te Maasluis en J. Moerman. REEUWIJK. GEBORENMaria Catharina, ou ders F. J. Moons en A. de Krtfijf. Neeltje, ouders C. Schouten en H. Kreuk. Johanna Adriana. ouders A. van den Hoogen en A. Bunnik.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2