[«kaarten '1 COIlffl De Oorlog. biedingen Courant mie 1914 Maandag 7 September 1914. 53e Jaargang. Telefoon Interc. 82. 31. utol FEUILLETON. 1 Eefje. l ï- 2—1 —LA!*4 uellc t blad; oetenzeep fasthaven 11, IFF ff. ■s itiên kosten sleokls betaling: XTie'VU’WS- ezx ^.d.-vertearLtielolgud. voer G-oixcLee en. Oxrxstrelnexx- Verschijnt dagelijks behalve Zon-, en Feestdagen: IS O. 12571. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A, BRINKMAN EN ZOON. HE COURART, i Noord-Brabant en f100.— land omstandig- s. worden berekend ere exempla- I Win- f Juni. In I aan het Bureau (Wordt vervolgd.) en gen aan Zn., Gouda. WATER één kwartaal was hare f 1.25 1.50 w 1 50 1.90 en een vermoe- Hablatschek bleef De verbonden mogendheden en de vrede. WNDEN, 5 Sept. (Officieel). Engeland, Frankrijk en Rusland hebben een overeenkomst geteekend, waarbij wordt bepaald, dat geen der drie mogendheden afzonderlijk vrede zal sluiten en dat geen der mogend heden over vrede onderhandelen zal, tonder toestemming der anderen. ik op- l in de nccet. 5, voor elke regel liOIINUE COURANT. d, Nederland, Belgis, J en Noorwegen. OP REKENING IGGAAFVfRGOfC A 15 C T. I was ven. het leven gekost. Zij stierf den 7n Juli 1859. Ja, wij kwanten vier of vijf da gen later te Weenen. Waar woonde Louise Koch Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 te *s-Gravenhage. 'oor zoover de landen zijn; tbruine kleur uiige- atsen aan, welke in I zullen worden; zij De Fransche lichtingen 1914 en 1915. BORDEAUX, 6 Sept. De Staatscourant maakt een besluit openbaar, waarin wordt bepaald, dat de lichting 1914 in de plaat sen van kazerneering zal geoefend wor den en aan hot eind van enkele maan- rnc uitdrukkelijk c je hem dezen morgen Hier, mijn kind! looper ontvangen, lonné’s kunnen deze ig daarvan bekomen rzendingftosten. Aan het Oostelqk Front Dó Oostenrijksch-Hongaarsche lega tie te ’s Gravenhage publiceert „De sensatieverwekkende berichten der laatste dagen, uit Russische bron, over een verwoed gehecht bij Lem berg, eindigende met een groote Rus sische overwinning en de inneming van de stad zijn met bepaalde bedoe lingen verzonnen. In werkelijkheid was de open en niet versterkte stad zonder gevecht door de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen ^ontruimd uit krijgskundig en menscfelievend oog punt. Het leger Nog is bij ons ingekomen van H. te D Met de eerste verantwoor ding thansf 11^.255 Bijdragen voor bovengenoemd Steun comité worden door ons in ontvangst genomen en aan den algemeenen Penningmeester toegezonden. DE ADMINISTRATIE. den zal worden gemobiliseerd. Zij zal dan onmiddellijk worden vervangen door de lichting 1915, die op haar beurt ge oefend zal worden, ten einde binnen don kortst mogelijken tijd te velde te trekken. PRIJS DER AD VERTENTIÊN: Van 15 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer.0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen wordert deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Japanscho luchtschepen. TOKIO, 6 Sept. Twee luchtschepen, 4ie boven Tslngtau verkenningen deden, lieten daarbij Itoven het draadloos grafie-etation en boven de kazerne men vallen. Een dor luchtschepen o_ van generaal Auffenberg zet, naar men weet, de behaalde over winning voort te Zamosc en te Komarow, terwijl het den vijand krachtig vervolgt en van uur tot uur het aantal zegeteekenen vermeerdert. Generaal Dankl zet zijn aanvallen in de richting van Lublin voort. De Neue Freie Presse bevat volgens een Wolff-telegram uit Weenen bij zonderheden over een gevecht op den 25n Augustus bij Czetnowitz (Buko- wina, ten Z.-O. van Galicie, tegen de Roemeensche grens), Aan Russische zijde stond de geheele Podolische di visie. Vooraan streden regimenten uit Kamiensk en Kisjinef. De Oosten rijksche landstorm deed wonderen. Toen Oostenrijksche strijdkrachten aan rukten, trok de vijand ten O. van Czernowitz terug. Op die vlucht leed hij groote verliezen 800 krijgsgevan genenen, eenige stafofficieren, 500 ge weren, 4 mitrailleuses en veel schiet voorraad vielep in handen der Oosten rijkers. PETROGRAD, 6 Sept. (Pet. Tel. Ag.). Aangaande de door het Wolff- bur. en het corr.-bur. verspreidde be- - richten over zoogenaamde Oostenryk- sche overwinningen in de omstreken van ZarnostieTyschovtsy, is het Pe- trogradsche Telegraaf Agentschap ge machtigd te verklaren, dat de Russi sche troepen sedert 21 Aug. tusschen de Weichsel en de Bug onafgebroken offensief zijn opgetreden. Op 28 Aug. hebben zij bij Lastchovo de 15e Oos- tenrijksche divisie volkomen vernietigd en vervolgd. In de daarop volgende gevechten In dc Middellandsche Zee. WEENEN, 6 Sept. (Wolff.) Aan de Südslav. Korresp. wordt uit Conetantino- pel gemeld, dat van bevoegde zijde ver luidt, dat in de haven van Alexandria een zwaar beschadigde Engelsche kruiser ligt, die duidelijk de sporen vertoont van beschoten te zijn. Verder ligt daar nog een tweede Engelsche kruiser, een torpe dojager en 2 torpedobooten, die naar Port-Saïd gevlucht zijn en in het dok in reparatie liggen. PETROGRAD, 6 Sept. De chef van den generalen staf deelt mede, dat op 4 Sept, de Russen over de geheele Oostenrijksche gevechtslijn een krach tig offensief uitvoerde en dathetcen- van den vijand het meest van de Rus sische aanvallen te lijden had. Ten Westen van Krasnostave heeft het vierde en vijfde Oostenrijksche regi ment, pa geheel te zijn ingesloten, zich met den bevelhebber, 44 officieren en 1600 soldaten moeten overgeven. De Duitsche divisie, die ter hulp öp- rukte, werd aan den linkeroever van de Weichsel aangevallen. De Russisehe troepen bezetten het district Strje. De Russische cavalerie is reeds bij de Kar- patische bergpassen. Aan het Pruisische front hebben slechts onbeteekenende schermutselingen plaats. I j LONDEN,, 5 Sept. De bovenbe- I telde verklaring werd heden te Lon den onderteekend door Sir Edw. Greij en de gezanten Cambon en Benchen- dorff, namens de Regeeringen in En geland, Frankrijk en Rusland. Aan het WesleUjk Front BERLIJN, 6 Sept. (Wolff). De groote generale staf deelt medeDe Keizer woonde gisteren de aanvallen bij, die rondom de vesting Nancy-plaats hadden. Bij Maubeuge is van twee forten de tussehenstelling gevallenen kon het artillerie-vuur op de stad worden gericht en werd deze in brand geschoten. Uit papieren, die in onze handen gevallen zijn, blijkt, dat de vijand door het voorttrekken der legerkorpsen van de generaals Von Klück en Von Bülow ten Noorden van de Belgische Maas, volkomen verrast is geworden. Nog op 17 Aug. werd verondersteld, dat daar slechts Duitsche cavalerie stond. Deze, onder bevel van generaal Von Marwitz, heeft derhalve do legerbe- wegingen uitmuntend weten te ver bergen. tele- bom- werd op 15 plaatsen door kogels geraakt; niet temin kwamen beide goed en wol terug. De 42 c.M. kanonnen. In de „Neue Zürcher Zeit.” schrijft een afgevaardigde van den Rijksdag het volgende betreffende de nieuwe Duitsche 42 c.M. kanonnen. De verrassing, dat het Duitsche leger zulke kanonnen bezit, is in binnen- en buitenland even groot, daar de vervaardiging en de opstelling ge schiedde met een door de omstandig heden geachapen geheimhouding, zoo- dat zelfs in Duitschland weinigen er van wisten. Toen de proeven waren genomen en men met dg bestelling kon beginnen, wat het zaak, dit won derwerk van Duitsche krjjgstechniek zonder opzien af te werken. Aan de besprekingen ter voorbereiding van de militaire post voor de budget-com- missie van den Rijksdag, namen meer dan veertig officieren deel. Toen men nu aan een nieuw punt in de afdeeling „Wapenwezen” kwam, vroeg de de- partementschef voor wapenwezen, dit punt thans niet te bespreken. Aan het einde van de zitting verklaarde hij mij ■streng vertronwelijk, dat het hiér het nieuwe belegeringsgeschut betrof. De Generale Staf had het dringende ver zoek, dat over de geheele zaak in de commissie niets werd gezegd zelfs de aanwezige officieren wistefi niets van deze schreden. De wensch van den- Generalen Staf kwam in vervulling. Toen ging men aan den arbeid, een groot aantal kanonnen zijn reeds in het front, andere in de arsenalen. Zes weken geleden was ik als lid van de uitrustings-commissie in een munitiefabriek en constateerde toen, dat elk willekeurig aantal ,van/patro- nen en hulzen voor deze kanonnen in korten tijd gemaakt kunnen worden, afgescheiden van vele onderdeelen. Op de vraag of deze kanonnen niet gauw onbruikbaar werden, werd mij door een deskundig lid der directie mot be slistheid geantwoord, dat er in de heele wereld niet genoeg vestingen zijn om slechts een kanon onbruikbaar te maken. Met de eerste proeven had men buitengewone groote technische moei lijkheden. Sinds geruimen tijd echter zijn deze geheel en al overwonnen. En hebt ge dan van hier do gra vin kennis gegeven van het bestaan dier liefdesbetrekking? Ja, ik schreef haar over hetgeen te Weenen plaats had. Later had ik een ge sprek met haar. Waar? hier in Brünn Neen; bij den geestelijke te Op een mijn gestooten. LONDEN, 6 Sept. De admiraliteit deelt mede, dat het stoomschip „Runo” van de Wilsondijn, gisterennamiddag-- bij de Oost kust van Engeland op een mijn gestoo ten en gezonken is. De bemanning alle passagiers zijn gered, behalve twintigtal Russische vluchtelingen. Zij is daarbij heel voorzichtig te werk gegaan. Zij Het het voorkomen, als of zij handelde op last van den graaf en de weduwe zij heette vrouw Schilfer ontving bovendien geld genoeg om een cogjc dicht te doen. Een paar dagen la ter vertrok zij, zonder ooit weer iets van zich te laten hooren. De min, die het kind gezoogd had, werd ontslagen en een andere in dienst genomen, die geschikte pleegouders voor het kind moest zoeken. Zij beval de familie Nisser aan; het kind werd daar dan ook gebracht, de voor waarden zal u wel weten, mijnheer de commissaris. Op cj^nzelfden dag dat uwe ouders het kind tot zich namen, werd in de Rijksbank een som van tien duizend gulden vastgezet. Er was afgesproken, dat het kind als vondeling opgenomen en op naam der familie Nisser zou gedoopt worden. Deze voorwaarden namen uwe ouders aan het kind was nu zoo veilig verborgen, dat de graaf het onmogelijk kon terugvinden. Het kwam toen tot hef tige tooneelen tusschen de gravin en haar echtgenoot, die vermoedde wat er ge beurd was. Maar bewijzen had hij niet, en zoo heeft de gravin het geheim in het graf meegenomen. De commissaris stond op. Ik heb riet veel tijd meer, zelde hij; het spijt me, dat wij ons gesprek moeten eindigen, daar ik gaarne op eenige punten nog nadere opheldering had ontvangen. Maar ik hoop daartoe later nog gelegenheid te vinden, en ‘ik dank 11 voor uw mede- deelingen, die groote waarde voor mij hebben zij tot 4 dezer 3 vaandels, 23 kanonnen, 18 mitrailleurs, 2 vliegtui gen veroverd en meer dan 150 offi cieren en 12000 soldaten krijgsgevan gen gemaakt. Nadat sedert 4 Sept, den wederstand der Oostenrijksche troepen gebroken is, zetten de Russen het offensief in het Zuiden voort. Alle berichten, betreffende beweerde over winningen van generaal Auffenberg bij^ZamostieTyschovtsy, zijn willens en wetens onwaar en hebben ten doel de belangrijkheid der Russische over winningen in Galicië te verkleinen, waar alleen reeds in de richting van Lemberg de Russen een rijken buit behaalden, te weten 70,000 krijgsge vangenen, meer dan 300 kanonnen, 30 locomotieven, 150 munitiewagens, talrijke convooien en verschillende bagage. van die liefdesbetrekking. De graaf kon niet op dat den komen, want ik... steken. Welnu? vroeg de commissaris. Ik had den graaf gezegd, dat mijn familie in Zevenburgen wilde zoeken, om daar in betrekking te gaan. De graaf heeft me zelf reisgeld gegeven, En toch zijt ge hier gebleven? Ja, ik vond hier in Brünn een be trekking. 1. hebben» Fen half uur later zat do commissaris in den sneltrein, die hem naar Weenen voerde. Den morgen na Kareis afreizen Eefje bezig, haar kanarievogel on bloemen te verzorgen, toen juffrouw Nis- ser met een brief in de hand binnentrad. Hier is wat voor je, Eefje! Karei heeft een brief voor je achtergelaten. Een brief? Ja, en hij heeft gezegd, dat ik moest geven. Hier, mijn kind! Wat zou het zijn, dat hij zoo geheimzinnig schrijft De oude had Eefje den brief gegeven en ging weer naar de keuken, om nog iets voor het ontbijt te halen... Zoodra l efje de eerste regels van den brief had gelezen, verbleekte zij, haar hand beefde on toen zij don brief ton einde was, wel den tranen in hare oogen op. Met wankende schreden zocht zij naar slaapkamer op, waar zij loodzwaar op 4e sofa neerzeeg. De Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 6 Sept. (Officieel). Op onzen linkervleugel onderging de toestand bij dc Duitsche en Fransche legers geen be langrijke verandering. De Om trekkende beweging van den vijand schijnt thans zeker verijdeld. Op ons centrum en op onzen rechtervleugel LotharingenVoge zen bleef de toestand onveranderd. In Parijs, tot waar de vijand tot nu toe voortrukte, wordt met kracht aan de ver dedigingswerken gewerkt. Het bombarde ment van Maubeuge wordt met buitenge wone hevigheid voortgezet. De plaats houdt zich nog staande ondanks drie for ten vernield werden. Iten van het Zuidelijk Iwitserland en Italië, ns. e gedeelten, waarde leek. Wanneer gebeurde dat? In de laatste dagen van Juli reisde ik daarop met de gravin naar Weenen. Kom aan, vertel mij nu eens wa,t er verder is voorgevallen, mijnheer Ha- blatschek. Houd u trouw aan de waar heid; het zal u geen nadeel doen. Toen wij te Weenen aankwamen, Louise Koch reeds dood en begra- De geboorte van het kind bad haar GRATIS 9e- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad- Idem franco per post. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, by onfce Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. In de Wiedner straat het huis nummer ben ik vergeten. Het zou toch tevergeefs zijn, als u daar nog nasportn- gen wilde doen. De weduwe, bij wie Imuise Koch woonde, was van het plat te land afkomstig, en de gravin heeft haar geld gegeven om naar haar vroegere woonplaats terug tc keeren en daar zon der zorg te leven. Eigenlijk had de gra vin dit geld bestemd om daarmede Louise Koch te bewegen alle betrekkingen met den graaf af te breken. Maar de jonge dame was dood, en alleen het kind her- i innerde nog aan de vroegere verhouding. Nu komen wij tot het voornaamste punt mijnheer Hablatschek. Wat is er met dat kind gebeurd? Ja mijnheer de commissaris, dat is een zonderlinge geschiedenis. De vrouwen zijn geheél anders van aard dan wij man nen, en vooral als de jaloezie haar plaagt I halen ze wonderlijke dingen in het hoofd. Bovendien was de gravin altijd buitenge woon in haar doen; zij was toen ziekelijk, en de gelieurteniesen hadden haar zoo .aangegrepen, dat ze nauwelijks haar ver stand meester was. De jonge dame was dood; als de graaf voor het kind ge zorgd had, dan was de zaak uitgeweest. Maar de gravin had zich in het hoofd gezet, den graaf voor zijn trouwbreuk te straffen door hem voor immer het kind lo ontnemen. Het is wel een bewijs, dat de vrouwen tot alles in staat zijn, wan neer ze geplaagd worden door jaloezie. Wat deed de gravin, om dit doel te bereiken? 85) Hm! mompelde hij. Er is geen twijfel mogelijk het is die arme lieve jonge dame De geliefde van den graaf is dus den 7en Juli van het jaar 1859 gestorven. Was de graaf toen te Weenen Hij maakte den veldtocht in Italië mee. Ja, en in Augustus kwam hij weer te Weenen en vond geen spoor van het kind. De vrouw bij wie Louise gewoond had en bevallen was, had hem toch de geboorte van het kind en het overlijden v&n zijn geliefde gemeld. Waar was het kind gebleven Hij wist het niet door een toevallige gebeurtenis kreeg hij vermoeden togen zijn vrouw, en dit j vermoeden werd bijna zekerheid. Maar hoe heeft zijn vrouw kennis gekregen van het bestaan van het kind Hoe heeft zij iets vernomen van het liefde- geheim, dat dc graaf zoo zorgvuldig voor zijn jajoersche vrouw verborgen hield? I Hablatschek sloeg de oogen neer I Antwoordde niet. g Het vermoeden ligt voor de hand, gij de gravin kennis hebt gegeven LONDER, 6 Sept. In het officieele communiqué over de gevechten in de afgeloopen week, in verband met den strategischen terugtocht der bondge- nooten, wordt gezegd, dat het Engel sche leger thans ten Zuiden van de Marne staat op de linie der Fransche troepen, die op den rechter- en linker oever staan. Volgens de laatste berich ten laat de vijand Parijs liggen. Gemeld wordt dat het eerste Duitsche leger korps staat tusschen La Ferte (bij Langres)Soussouarce en Essisesoof- fort. Na de inneming van Reims is het tweede Duitsche legerkorps tot aan ChauteaueThierry en ten Oosten daarvan voortgerukt. Het vierde Duit sche legerkorps rukt naar het Zuiden op, ten Westen van het Argonner- woud, tusschen Suippes en* Ville-sur- Jourbe. De Duitschers waren op al deze punten op 3 Sept, aangekomen. Het zevende Duitsche legerkorps is door het Fransche legerkorps bij Dein- villes teruggeworpen. Het schijnt derhalve, dat -de Duit- schers hun omtrekkende beweging op de Fransch—Engelsche linkerflank hebbep opgegeven, hetzij omdat het op zulk een groote uitgestrektheid niet verder practisch uitvoerbaar was, hetzij omdat zij er de voorkeur aan geven een rechtstreeksohen aanval op de linie der bondgenooten te doen. De loop der gebeurtenissen zal aantoonen of deze verandering in hun plan uit eigen beweging plaats heeft, of dat de vijand deze wijziging moest uitvoeren als ge volg van den veranderden strategischen toestand en de groote troepenmacht der bondgenooten.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1