bi Ml door hei niioielaid. ra. Wat een Brusselaar ons vertelde. n. Brieven uit de Hofstad. BmnenlarLd. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht GROENTEN VEILING. Het geschat is van het beste staal en met groote zorg afgewerkt. De draag wijdte overtreft de grootste verwach tingen. Krijgsgevangenen in Duitschland. Van de zijde van het Duitsche leger bestuur wordt medegedeeld dat de verliezen van de tegenstandera aan dooden en gewonden aanmerkelijk gooter zijn dan bij de Duitschers. aarbij komt dat zij vele gevangenen verliezen. Het cijfer van de gevangen genomen vijanden stijgt voortdurend. Tot 30 Augustus waren in de Duitsche gevangenkampen ondergebracht Aan Franschen 283 officieren en 15380 In anaan Belgen officieren en 12351 man aan RuBsen 70 officie ren en 10126 man. Sindsdien zijn in Oost-Pruisen be langrijk groote aantallen Russen ge vangen genomen nl. 70.000 Het cijfer der Ëngelsche gevangenen is nog niet bekend. De Duitschers in België. ANTWERPEN, 6 Sept/ In het Duitsch-Belgische gevecht bij Cappelle- au-Bois (Bosch-Kapellen) zijn de Duitschera gisteren in wanorde op Vilvoorde teruggeworpen met achter lating van 1000 dooden. De Belgische verliezen zijn onbeteekenend dank zij de Belgische veld-artillerie. Uit betrouwbare brdn wordt gemeld, dat de Belgische soldaten, die door de Duitschers krijgsgevangen gemaakt zijn, bij de Duitsche troepen zijn in gedeeld, die tegen de Russen strijden. Aan de Belgische officieren is op gedragen aan hun manschappen te zeggen, dat het beter is gedood of gewond te worden bij de verdediging van het vaderland, dan door de Duit schers krijgsgevangen gemaakt te wor den en tegen de Russen te moeten strijden. Bij allen, die te Contich wachtten, leefde maar één hoop: in Antwerpen te komen, waar zij veilig zouden zijn. Na al de ellende der laatste dagen zouden zij tot rust kunnen komen. Sommigen hadden vrienden en ken nissen m Antwerpen, anderen gingen er op goed geluk heen. By heel hun beproevingen hadden zij steeds als een verre hoop zien schemeren de stad, waar toch zeker geen Duitschers zouden komen. Toen de trein vóór kwam, werd deze letterlijk bestormd, maar er bleek gelukkig voor allen plaats. We stoomden weg. De duisternis waB reeds gevallen en in de schaars verlichte waggons klonken soms reeds weer opgewekte woorden. Niemand lette op de ellende der anderen. Onop gemerkt bleef ?elfs een vrouw, die krankzinnig scheen geworden, en zich wiegelend met zachte stem te zingen zat, steeds door te zingen, terwjjl haar oogen ver staarden. v De verblindende bundels der zoek lichten van de forten schoten langs den hemel en deze waakzaamheid der Belgische bezetting droeg meer nog bij tot de geruststelling der vluchte lingen. Plotseling hield de trein stil. Mili tairen verschenen om de papieren der reizigers te onderzoeken en wie niet van voldoende papieren voorzien was, werd onherroepelijk uit den trein ver wijderd. Dit lot trof velen, o.a. de verdwaasde vrouw in myn coupé. Het was een luid gejammer van hen, die weggevoerd werden. En weder stoomde de trein verder. Het station Antwetpen was in ver band met het bezoek van een Zeppelin in een der afgeloopen nachten, niet verlicht. Alleen brandde hier en daar een enkele kaaralantaarn. Een stille vreugde heerschte onder de vluchtelingen. Het doel was bereikt, eindelyk, na dagenlang zwerven. Maar toen die wanhoop, toen be kend werd. dat alleen personen met een speciaal biljet van den generalen staf in Antwerpen zouden worden toegelaten De anderen zouden op het station moeten blijven om den vol genden dag verder te worden gezonden in Westelijke richting. Vrouwen vielen de gendarmen voor de voeten en smeekten in de stad te mogen gaan. Het was een eindeloos 'gejammer, maar onvermurwbaar ble ken de gendarmes. Goedmoedig waren zij. Een hunner hoorde ik een jonge, schreiende vrouw, die een kind op den arm droeg, troosten„Ge moet een beetje patiëntie nemen, madame," maar streng werd gehouden aan de ontvangen bevelen. In een der groote wachtkamers wer den allen, die de stad niet in mochten, ondergebracht. Ik ben medegegaan met die ongelukkigen en heb daarin die groote, alleen door een enkele bij den ingang geplaatste lantaarn ver lichte ruimte een nacht medegemaakt zoo vol jammerende ellende, dat ik er nu nog niet zonder ontzetting aan kan denken. Met vele honderden waren we bijeen in slechts enkele banken, die spoedig alle bezet waren, stonden er. Er bleef me geen keus en spoedig had ik me op den vloer neergelegd. Myn musette gebruikte ik als hoofd kussen, mijn jas als matras, dezelfde jas, die ik gedurende mijn voettocht in de Kempen zoozeer verwenscht had en die me nu prachtig te stade kwam en ik dacht aan het lied, dat de phi- losoof Colline in Puccini's „La vie de Bohème" zingt op zijn jas O douillette si chère, Compagne de joie et de misère Honneur te soit rendu Ni le froid, ni la famine Ne t' ont fait courber l'échine Dans tes poches profondes Ont passé les poètes Avec les philosophes. Ja, de hongerSedert 's middags één uur, had ik niets gegeten, had niets bij me en kon op het station niets krygen. Maar wat beteekenden kleine onaan genaamheden bij de ellende van wie rond me waren Het was hartbrekend. In het schemerduisterr der groote hal ging zacht vrouwengesnik rond Man nenstemmen vloekten in verbittering over het lot, dat hun land en hun dorp trof. Kinderstemmen schreiden. Sussend was er dan de stem van oen moeder. Buiten was de nacht en van boven dreigde het gevaar voor de Zeppelins. Nu en dan hoorde men er angstig over fluisteren maar toch niet dikwijls. De menschen waren te zeer vervuld van de geleden en huidige ellende dan dat zij veel aandacht konden wijden aan al wat nog komen kon. En die wanhoop' om me bracht me een traan in het oog en een vloek op de lippen. Maar voor wie die traan wasen voor wie die vloek Er is verzocht zooveel mogelijk on zijdig te blijven in onze uitingen. Maar het valt moeielijk Nu en dan sliep ik even in, maar dadelijk daarna ontwaakte ik weder en zag ik weder voor me die enorme schemerruimte met de groote, bizarre sohaduwen op de wanden. En het morgenlicht wilde niet komen. De nacht scheen eindeloos. En dan dat kindergeschrei, dat door dringender, heviger was dan het geluid der' zware maiinestemmen. Soms zwe gen die kinderstemmen even en dom melde ik weer in, maar dan was er weer hetzelfde enervèerende geluid, aanhoudend, martelend als kiespijn en werd ik weder met een schrik wakker. Naast me op den grond lag aan de eene zijde een oude vrouwaan de andere zijde een man, die niet slapen kon en telkens weder begon over den oorlog en over de mogelijkheid, dat de Duitschers tenslotte toch verslagen zouden worden. Verderop was een groepje, dat hef tig discussieerde en waaruit telkens de woorden opklonken„Ze hebben ons verraden en Franschen en Engel- schen. We zijn maar een'klein landje en we konden alleen niet op tegen al die Duitschers. En ze hebben ons in den steek gelaten". Bij deze woorden lichtte hier en daar iemand het hoofd even op en keek vanwaar het geluid kwam, doch zeide niets. En de uren wilden niet gaan. Ter gend langzaam slopen zij voort over al die misère. En het daglicht wilde niet komen. Geen gloortje licht glansde nog door de vensters, die toch naar het oosten gericht waren. Het Belgische Roode Kruis vergat echter de ellendigen in de „Salie d'at- tente" niet geheel. Dames en heeren kwamen met emmers limonade en gaven de ongelukkigen uit wit-aarden kommen te drinken. Het was een weldaad, ook voor mij, die eveneens hongerig en dorstig was. Kosteloos werd de lafenis geschon ken. Hoe lang de nacht ook duurde, eindelyk moest toch de morgen komen. Rozig schemerde het eerste licht door de vensters en menig oog staarde naar het kleine plekje glans, dat langzaam, o zoo langzaam in kracht won. Maar de morgen kwam dan toch. De vreemde, groote schaduwen op de muren verflauwden; het lantaarnlicht bij den ingang verloor aan belangrijk heid de figuren der gendarmen maak ten zioh los uit de schemering. In de Salie d'attente nam het stern- rumoer toe. Mensohen verrezen van den grond anderen echter, ten doode vermoeid, bleven diep verzonken in een zwaren slaap, ontwaakten zelfs niet als er iemand over hen struikelde. Steeds machtiger werd het koude, kille morgenlicht, dat de vensters bin nendrong en toen het buiten al licht schemerde, gloeiden in de zaal plotse ling eenige groote booglampen op. Dat was een wreede daad, want eensklaps lag daar nu al de in het duister slechts vermoede ellende in het volle, helle licht. O die groepjes van heele gezinnen, die daar bij elkander waren gekropen 'op den grondmiddenin lag de moe der, daaromheen de kinderen, met de hoofdjes tegen haar aan. En zacht kwam dan de vraag: „Heb je honger? Misschien dat we dadelijk wel wat krijgen om te eten." Allen moesten opstaan. Maar één vrouw kon niet opstan, ze lag bewus teloos en mannen van het Roode Kruis droegen haar weg. Toen konden we het perron op. Het was haf vijf en koud en dreigend was buiten de stationsoverkapping de nieu we dag. Maar toch, ik was blij eindelijk te ontsnappen aan die atmospheer van onontkoombare ellende. O die nacht in de stationswachtka mer te Antwerpen Nooit zal ik dien vergeten J. K. BREDERODE. Met ons twintigen Hollanders in een compartiment te tarnen, vertrokken wij met den trein te 3 uur uit Brussel, nadat onze papieren waren nagezien. Onder hen bevond zich ook de pre dikant der stadsevangelisatie te Brus sel, D8. J. Hoek. Geen' wonder dat er spoedig een vertrouwelijke geest heerschte onder allen, die naar patria terugkeerden. Wij gevoelden ons allen lotgenooten, die wel is waar niet als vluchtelingen het land verlieten, maar toch verlangend waren den Holland- schen bodem te betreden. Allen had den het beter geoordeeld in het eigen land een veilige wijkplaats te kiezen, dan te blijven in de stad, waar wel niet direct gevaar dreigde, maar waar toch, zacht uitgedrukt, geen aange name verstandhouding heerschte tus- schen Belgenen Nederlanders en waar iü de bestaande omstandigheden din gen konden gebeureri, zooals in dezen verschrikkefipen oorlogstijd elders hadden plaat* gevonden. Aller ge sprekken concentreerden zich op de gebeurtenissen »der laatste weken en de ellende die in België daarvan wordt ondervonden. Toch meenden allen dat België niet zal ondergaan, maar dat Jiet als deze verschrikkelijke krijg is uitgevoerd, als onafhankelijke staat zal blijven voortbestaan. De trein bereikte Schaerbeek te 3.25 en stoomde het station Leuven te 4.30 binnen. Wat een treurigen aanblik leverde deze schoone stad op. Van uit den trein zag ik een straat waarin de huizen totaal waren uitgebrand. De muren stonden voor het meerendeel nog, doch de daken waren ingestort, ramen en paneelen verbrijzeld en bin nen m lagen de treurige overblijfselen van wat eens mooi huisraad was, ver koold en vermengd met wat er van de ingestorte plafonds en daken op was neergekomen. Zoo was de geheele straat, die wij konden overzien, één ruïne gelijk en ik vernam dat het overgroote deel der stad in denzelfden toestand verkeerde. Een Duitsch mi litair dokter, die ik daar sprak, ver zekerde mij echter dat het beroemde stadhuis van Leuven behouden was ge bleven. Aan het station Leuven had de trein een half uur oponthoud voor het op nemen van zieke en gewonde soldaten, die in de 2e klasse coupó's, waarin rustbanken waren geplaatst, werden neergelegd. Met een militaire dokter was ook een aalmoezenier in den trein gekomen, die op de verdere reis nog in het compartiment naast liet onze aan een stervenden soldaat de laatste H. Sacramenten toediende. Te 5,45 werd Thienen (Tirlemont) bereikt, waar Duitsche soldaten aan de reizigers in den trein bouillon, koffie, thee en brood alsook verfrisschende dranken aanboden. Na een kwartier oponthoud reed de trein verder naar het station Landen, waar meerdere lijnen samenkomen en o. a. een lijn naar de Belgische Kempen voert. Het was daar goed te zien dat daar het tooneel van den stryd was geweest. En het bleek ook dra toen ons de mededeel ing gewerd, dat de trein daar eenigen tijd zou stilstaan, teneindfreen trein met zwaar gewonden de gele genheid te geven zacht rijdende véér te blijven, teneinde zijn droeven last te brengeii naar Aken, waar de ge wonden terstond naar de hospitalen zouden worden vervoerd. De trein stohd aan dit station van 7 uur in den namiddag tot aan den nacht. Toen werd de reis naar Luik voortgezet, welk 3tation te l uur werd bereikt. Na Dolhain, het laatste Bel gisch station te zijn gepasseerd, kwam de trein te 6 uur in den morgen het DuitBche douane-station Welckenrath binnen, waar onze papieren opnieuw aan een onderzoek werden onderwor pen, na welk oponthoud naar Aken werd doorgestoomd, waar de trein te half acht aankwam. Het was een vermoeiende nacht ge weest. Van slapen is niet veel geko men, eenigen onzer dommelden wel eens korten tijd in, maar het was toch verre van rustig. De aankomst te Aken, na een spoorreis van 16 '/2 uur door het oorlogsland, bracht verade ming en opleving in het gezelschap. Wij vereenigden ons gezamenlijk aan een dejeuner in het Hotel „Die vier Jahreszeiten" en beraadslaagden hoe nu ten spoedigste op onze bestemming te komen. "Wij waren het er over eens zoo spoedig het maar kon de Neder- landsche grens te bereiken en namen als de beste reisgelegenheid de Aache- ner Elektr. Straszenbahn, die ons naar do grenshalte Kerkrade-Bleierheide bracht. Wij stapten op den Duitschen straatweg vlak voor den zijweg, die op Hollandsch gebied ligt, uit en be vonden ons bij het douanekantoor op Nederlandschen- bodem, waar de Ne- derlandsche marechaussees als grens bewakers dienst doen. Daar stonden» wij nu voor het doua nekantoor. De ontvanger der douane was echter zoo welwillend om zijn bemiddeling aan te bieden om ons een grooten wagen te bezorgen, die het geheele gezelschap naar Heerlen zou brengen. Dit aanbod werd gretig aanvaard en wij hoopten dan van Heer len af per spoor verder te kunnen gaan. Die wagenrit van Kerkrade naar Heerlen -Zal ;k niet gemakkelijk ver geten. De wegen zijn daar vol hel lingen en de wagen' alsook het span dat er voor stond, waren niet van de beste soort, zoodat wij 'meermalen dachten dat de wagen zou omslaan. Onnoodig te zeggen dat wij blij waren toen wij den 16 K.M. langen weg tot Heerlen hadden afgelegd. De stationschef van Heerlen tot wien wij ons nu richtten om per spoor ver der te gaan, deelde ons nu mede dat de eenige trein waarmede wij konden vertrekken, niet verder liep dan tot Arnhem en onderweg overal stopte. Na de reis, die wij achter den rag hadden, leek ons die urenlange trein reis niet en zochten wij een ander middel om van Heerlen weg te komen. Wij vonden in Heerlen een stalhouder, die het heéle gezelschap per grooten wagen naar Sittard wilde brengen, vanwaar dan per sneltrein de reis naar Utrecht en verder kon worden voort gezet. Zoo geschiedde. Wij beklom men opnieuw den wagen, die van be ter constructie was dan den vorigen en met een paar flinke paarden er voor ging het op Sittard aan. Daar konden wij den sneltrein pakken, die ons naar Utrecht bracht, waar het gezelschap uiteenging en vanwaar wij naar Gouda vertrokken, waar onze familie reeds vpn onze komst was in kennis gesteld. Te 8Va u. Vrijdagav. kwamen wij aan. Wij hebben onzen Brusselaar dank gezegd voor hetgeen hij ons vertelde en hebben hem toen de vraag gesteld of hij tot het eind van den oorlog hier zou blijven, waarop hij ons ant woordde spoedig weer te zuilen terug- keeren, indien de mogelijkheid daartoe bestaat. CCXLIX. Er komt al eenigermate een reactie op vele maatregelen, die door het publiek zelf zijn getroffen in de eerste dagen van Augustus. Men begint in te zien, dat aan dien algemeenen aan drang om uitermate zuinig te zijn, geen gehoor kan worden gegeven zonder dat men daarbij ook de belangen van zeer velen schaadt. Het eenige gevolg van de zuinigheid is het oppotten van voorraden baar geld en het is toch heusch een ernstige vraag of dit niet erger is dan de kwaal, die men met de zuinigheid wil bestrijden. De winkeliers klagen steen en been zij zijn door de malaise genoodzaakt een deel van hun personeel naar huis te zenden. Deze melden zioh aanstonds bij de steuncomité's aan omjiulp. Van waar komt die hulp Van dezelfde personen, die nalietom-dé winkels te bezoeken. Zoo iB op^it oogenblik de kringloop. Is dit beter dan de gewone gang van zaken? Allerminst, zooals ieder zal toegeven. Maar men gevoelt zich op het oogenblik inderdaad be zwaard, wanneer men dezelfde uit gaven bleef doen als voorheen en men gevoelt zich verplicht stenn te geven aan hen, die dezen behoeven. Met het laatste maakt men in geringe mate goed het nadeelig gevolg van het eerste. In een groote stad als den Haag begint men in\ te zien daar er toch een groote fout Wordt begaan door veel af te wijken van het gewone doen Heel langzaam aan herstelt de oudé toestand zich wel weer, doch met het oog op de onzekere toekomst hondt men nog te veel vast aan zijn voor nemens van zuinigheid en zelfbeper king. Wie vooral veel lijden in deze tijds omstandigheden, zijn de artisten. Naar bun schoone prestaties zien ofhooren de menschen heelemaal niet. Hun' werk behoort wel tot de eerste weelde die tijdelijk wordt afgeschaft. Waar moet dat heen De directie van de Mengelberg en Diligentia-concerten besloot weliswaar voort t<e gaan met het uitschrijven der concerten voor het aanstaande winterseizoen en het innen der contributie en andere gelden, maar het is zeer de vraag of men reeds neiging zal gevoelen om een deel van zijn geld af te zondaren voorgenot, dat pas over eenigemaanden mis schien zal kunnen worden genoten, 't Is inderdaad veel gevergd van het publiek om in deze onzekere tijden zóó lang vooruit reeds te betalen. Wij gevoelen het groote bezwaar, waar mede de directie zal te kampen heb ben, indien niet vooruit betaald zal worden, maar wij erkennen ten volle de overweging als juist, dat men toch eerst nog wel eens de kat uit den boom wenscht te kijken. Moeilijkheden soortgelyk aan deze verrijzen er dage lijks en het is jammer dat geen alge-' meene regel gevolgd kan worden bij de oplossing daarvan. Ieder financiert op eigen houtje en het ware juist in deze tijden gewenscht dat er wat meer uniformiteit werd gezocht bij de wijze van financeeren. .Een zeer prijzenswaardige gemeen schapszin valt overal te constateeren, maar in den kleinen kring voert de zucht tot zelfbehoud begrijpelijkerwijze den boventoon. Zoolang het einde van de crisis niet in het zicht is, is van de blijvende verandering in goede rich ting nog niet veel te wachten. Intus- schen overwege ieder wat hij kan doen. Zoo ooit, dan ib thans het heil van allen in de eerste plaats noodzakelijk voor het heil van den enkeling. Koninginnedag is voorbijgegaan als een gewone dag. Aan het verzoek om geen bijzonder uiterlijk te geven aan dezen dag is door allen voldaan. Nim mer zagen wij zoo'n stillen 31 Augustus. Hopen wij dat dit een volgend jaar weer geheel anders zal zyn. Wij zijn reeds een paar malen wezen kijken naar het africhten der recruten, dat in de Hertenlamp en in de Malie baan geschiedt. De leiding der gym- nastiekonderwyzera komt de jongelui in groote mate ten goede. Dat er overi gens aan de, lichamelijke geoefendheid van onze jongens heel wat ontbreekt, valt hier den buitenstaander duidelijk op. De invloed van de sport, de zoo hooggeroemde sport, toont nu eerst zijn uiterst eenzijdig karakter. Trou wens de sport in ons land is door het voetbalspel geheel vermoord. Daarover thans uit te weiden, is niet ons doel. Het viel ons op hoe stijf de jongens zijn, hoe sjokkerig in hun bewegingen. Alleen kunnen zij hardloopen, maar dat is ook het eenige. Vermoedelijk hebben zij meer naar sport gekeken en over sport gepraat dan aan sport gedaan. De wandelsport is totaal op den achtergrond geraakt, de roeisport, de meest stalende van alle sport, is een onbekende, 't Is een heele toer voor de gymnastiekonderwijz&ra eenige lenige beweging te brengen in de hon derden houten klazen, wier beenen\ krom zijn van 'fc voetbalspel en wier rug gebocheld is van 't gebogen zitten op de fiets. Ja, waarlijk dé eerste dagen maakten de jongelingschap een treurigen indruk op ons. Gelukkig was dit na veertien dagen zeer, zeer verbeterd. Daarom hulde aan de gymnastiekleerarpn, die dit wisten te bewerken. HAGENAAR. Steun voor de uitgewekenen uit België. In den loop dezer week hebben eenige leden van het „Nederlandsch Comité tot Steun van Belgische en andere Slachtoffers een bezoek gebracht aan Maastricht en enkele andere grens plaatsen, waar zij tot hun genoegen mochten constateeren dat door de on derscheidene plaatselijke commissies den steun aan de uitgewekenen met de meeste zorgvuldigheid en toewijding wordt verleend en de gelden zoo oor deelkundig mogelijk worden besteed. De vluchtelingen ondergebracht in ver schillende lokalen, inrichtingen en kloosters waren vervuld van dank- Wrheid voor de vriendelijke behande- handeling, die zij daar ondervinden. By het bezoek aan Zuid-Limburg is den Comité leden uit eigen aanschou wen gebleken, dat de stroom van uit- gewekenen nog voortdurend aanwast, fonder te willen uitwei4gnover de verhalen van de ellende, wenk de on- gelukkigen hadden te yerduren, den angst .en de verschrikking waaraan zij nog uiting geven ook als zij reeds den gastvrijen Nederlandschen bodem heb- bereikt, acht het Comité zich ten volle gerechtigd om met alle erkente lijkheid voor het vele dat het reeds mocht ontvangen, nogmaals een be roep te doen op den liefdadigheidszin zijner landgenooten, daar er nog veel, zeer veel leed verzacht moet worden. Het Comité zou het opzeerhoogen prijs stellen, indien het werd bekend gemaakt met adressen van Nederland- ache families mits niet woonachtig binnen de Stelling van Amsterdam die geneigd zijn uitgewekenen in hun huis op te nemen, hetzij enkele per soden dan wel gezinnen. Aan dit doel al spoedig een bijzondere snb-com- missie haar speciale zorgen wijden. Het Comité verzoekt aan hen, die kleedingstukken w.o. ook kinder en ondergoed ter beschikking van de uitgewekenen willen stellen, die op te zenden aan het adres van zijn mede lid den heer Jos. M. Delville, Kalver- straat 44. Als lid van het Comité zij alsnog toegetreden F. L. Bourlier, den Haag Otto Graaf van Bylandt, den Haag; L. Eydems, Kapelaan te Houthem Renó Graaf de Geloes, Eysden Mevr. A. Hesseling—Salverde de Gtave, Leiden Mej. E. Piepers, BaarnP. Roebroeck, Notaris te Valkenburg L. Simons, den Haag en H. Ubaghs, Houthem. Het secretariaat is gevestigd Kal- verstraat 64, Amsterdam. 4de verantwoording van den Penningmeester. Van Zaterdag 29 Augustus tot en met Vrijdag 4 September is bij boven genoemd comité, nog ingekomen aan giften f31.562,245 en frs. 733.80, loodat thans totaal is ontvangen f38.308,575, frs. 2983,265 en Mrk. 49.67. Het buitenlandsch beleid van onze Regeering. De Berlijnsche correspondent van de „N. Rott. Ct." verhaalt van een gesprek "*aat hij dèker dag'eh, niüt als jotirnalifit, had met een hoog en bijzonder inge wijd Duitsch ambtenaar. „Wat voor den vakman een ge noegen is om waar te nemen", zei deze o. m., „dat is de taktiek van uw regeering onder deze crisis- Ieder van haar manoeuvres was juist. Als men met spanning af wachtte, hoe zij, schijnbaar in de klem zittende tusschen Engeland en ons, zich uit de moeilijkheid zou redden, dan zag men plotseling dat de heele zaak maar kinderspel voor haar was. Het is haar gelukt ons tevreden te stellen, en Enge land tegelijkertijd. De Xederland- sche zoowel als de Deensche regee ring bereidden ons telkens verras singen in dit opzicht. De strenge neutraliteit, die naar beide zijden is toegepast, stemt ons tot dank baarheid. Ik kan u geluk wenschen met uw regeering." Ziehier een ondubbelzinnig teeken, zegt de „N. Crt.", dat onze Regeering te Berlijn vertrouwen geniet. De waarde van deze verklaring wordt versterkt door de toevoeging dat in de gevallen, waarbij onze Regeering „in de klem zat", het haar gelukte Duitschland tevreden te stellen en Engeland tege lijkertijd. Inderdaad ziet zich onze Regeering, bij de nakoming van haar verplichting tot handhaving onzer neutraliteit tegen over Duitschland en Engeland, telkens opnieuw voor ware puzzles gesteld, volkenrechtelijke vraagstukken van den moeilijksten aard, waarvoor in het stellig volkenrecht meestal geen op lossing is te vinden en dus aan de hand der „beginselen" van het vol kenrecht en der meeningen van gezaghebbende volkenrechtsgeleerden moeten worden opgelost. Welke dagelijksche zorgen dit mee brengt en hoeveel beleid hiertoe ver- eisoht wordt, kan door niet-ingewijden slechts uit de verte worden gegist. Prof. Bussemaker. f jjb In den afgeloopen nacht is te Leiden Overleden Prof. Dr. Bussemaker, hoog leeraar aan de LenJsche Universiteit .in algemeene geschiedenis en aardrijks kunde. „Opgebrachte" Nederl. stoomschepen. Naar uit hier te lande ontvangen telegrammen blijkt zijn de stoomsche pen Tambora, Bezoeki en Nieuw-Am sterdam, van welke schepen de laatste dagen geen geruchten zijn ingekomen terecht. De „Tambora" en de Nieuw-Am- sterdam zijn naar Brest opgebracht en de Bezoeki bevindt zich te Dover. Naar wij vernemen is de „Tambora" te Brest opgehouden, teneinde dit schip te ontlasten van de lading thee, koffie e.d., welke volgens de gepubli ceerde opgave bestemd waren voor Duitsche rekening. Men meldt ons uit GroenloToen de rijwielhandelaar Van Nijkerken, wonende in de Wilhelminastraat te Winterswijk gisterenmiddag omstreeks 2 uur met een benzinebout bezig was te soideeren sprong plotseling het reservoir daarvan uiteen. De vlammen die daardoor te voorschijn kwamen, grepen zoo vlug om zich heen, dat binnen enkele oogenblikken de ge heele werkplaats één vuur was. De eigenaar wilde eerst nog een en ander redden, maar liep daarbij zulke hevige brandwonden op aan de handen, dat hij die poging terstond moestop- geven. Door de hoog uitslaande vlam men, een gevolg van de aanwezig zijnde licht brandbare stoffen, liet de brand zich zeer ernstig aanzien. Door het vlug optreden van de brandweer bleven de belendende perceelen even wel gespaard. Verzekering dekt ten deele de schade. Men meldt ons uit Halfweg: Een zekere Hendrik Br., 47 jaar oud, te Utrecht geboren en te Rotterdam woonachtig, tegen wien o. ar. in de Maasbode in een ingezonden stuk werd gewaarschuwd, heeft zijn praktijk hier Woensdagavond trachten uit te voeren. Voor de woning van den heer Scbar- ringhuijzen vond men den man uit geput liggen hij werd opgenomen en liefderijk verzorgd. Zoowel de dokter, de burgemeester als een geestelijke verleenden hulp. Nadat hij wat opge- monteerd was, zou hij op het Stads huis reisgeld in ontvangst komen nemen voor de reis naar Rotterdam. Juist bijtijds las men bovengenoemde waarschuwing en werd de man vast gehouden. Hij werd echter weer spoe dig vrijgelaten, daar er geen voldoende termen aanwezig waren om hem in verzekerde bewaring te houden. Men zij echter gewaarschuwd. Oorlogshonden in het Het Belgische leger bezit oen eigen aardige specialiteit, die voor zoover bekend, overigens nergens is ingevoerd. Men heeft namelijk honden aange schaft, wier taak het is, de machine geweren bij de infanterie te trekken. Bij elk der twintig mitrailleuse-com- pagniën behooren twaalf honden en zes kleine wagentjes. De militare auto riteiten zijn zeer tevreden*t)ver de wijze waarop, de honden hun taak vervullen. Door zorgvuldige teeltkeuze hpopt men een speciaal oorlogshonden-ras aan te fokken. Het spreekt vanzelf, dat honden veel minder trefkans bie den dan een paard. Binnenkort kunnen we vernemen, hoe groot de dienst is, die de honden kunnen bewijzen, en welke verzorging de dieren eischen. GOUDA, 7 September. Expositie penteekeningen. Bij den boekhandelaar J. T. Swart- senburg zyn eon aantal penteekeningen geëxposeerd van Paul van der Ven uit Arnhem. Deze goedgeslaagde teeke- ningen zijn voor het meerendeel land schapsbeelden. Voor een ieder £ijn deze pentoeke- ningen kosteloos te bezichtigen. JKosteloos treinvervoer. Men meldt ons Door de militaire Commandanten zul len aan enkele met verlof gaande min dere militairen kosteloos worden ver strekt retourbilletten derde klasse, geldig voor dertig dagen. Voor aanvang van de reis moeten de biljetten op de sta tions aan de oontröle met het datum stempel worden geknipt. De billetten zijn over alle routen geldig. Op den terugreis moeten de billetten, evenals gewone plaatsbillet- ten, aan de stations aan de controle worden afgegeven. Op de heen- en op de terugreis mag de reis eenmaal worden onderbroken, mits de reis op denzelfden dag wordt voortgezet. Liefdadigheidswedstrijd. Gisteren werd op het terrein der Voetbalvereeniging „Gouda" een lief dadigheids-voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een Olympia-comb. en een Gouda-comb. Na gekiekt te zijn door de firma W. J, van Zanen, werd onder leiding van den heer W. Sanders begonnen. Bij den aanvang blijkt al dadelijk dat beide elftallen ongeveer van ge lijke kracht zijn en ondanks de warmte, wordt tamelijk goed gespeeld. Rust gaat in met 32 voor Gouda. Na de rust heeft het spel veel te lijden van de warmte zoodat tenslotte Olympia met 4—3 de meerdere blijft. Het publiek wat bij zulk een wed- itrijd niet gemist kan worden, was niet in zoo groote getale opgekomen als verwacht mocht worden, wat zeer te betreuren valt. Een woord van dank aan de ma- ziekvereeniging „Juliana" welke door haar vroolijke wijsjes de wedstrijd veraangenaamde, is hier zeker op zijn Tevens een woord van dank aan de firm* Bik, die gratis zitplaat sen voor de muziek aanbood. De Remonstr. predikant. Boskoop. Het bestuur der Remonstr. Gemeente alhier heeft [naar Ons Orgaan meldt in overleg met het bestuur der Rem. Gemeente te Does burg en met de beide betrokken pre dikanten de volgende regeling getrof fen, welke evenwel nog de goedkeu ring van de Oommissie tot de Zakap der Rem. Broederschap behoeft Door de omstandigheden blijft Dr. H. P. Schim van der Loeff hier wo nen, en zal de catechisaties en predik beurten op zich nemen. Dr. K. H. Roessingh houdt 27 Sept. zijn intrede, en gaat dan weer naar Doesburg te rug hij komt onmiddellijk zoodra Dr. Schim van der Loeff is vertrokken. Aan het Oostelijk Front. LONDEN, 6 Sept. Volgens inlich tingen aan Reuter verstrekt is de positie van het Russisch leger in Oost- Pruisen als volgt Het heeft Tilsit bezet en nadert de versterkte lijn aan de Deime-rivier langs den zuideroever van de Pregel. Eén linie strekt zich uit over Tapiau, Alienburg, Gerdauen en Angerburg De cavalerie van dit korps verwoestte Korschen en Rastenhprg. De linie langs de ®a^iscke.«Wn is nog altijd in handen v*fl den Vijand. Ten Westen van deze meren strekt het Russische front zich uit van Johan- nisburg tot Nilawa en Neshawa. Een geblindeerde Duitsche trein verscheen aan den linkeroever van den Weichsel, bombardeerde Nashawa en begaf zich daarna naar Alexandrowo. De verdere Russische linie- strekt zich uit langs den Weichsel over Kola, Serads, Petrokof, Radom en Toezefow. LONDEN, 6 Sept. De stemming in Rusland is kalm, doch zeer vaderlands lievend. De geruchten betreffende troebelen in eenige provincies zijn valsch. KRAKAU. De Krakauer „Nova Nestawa" vertelt nog het volgende betreffende de gevechten aan de Dnjester en Weichsel. De beide groote gevechten nabij Krasnik en Ljeder- zwjoa en Duza waren in werkelijkheid een aantal kleinere gevechten. Tege lijkertijd bij bet overschrijden van de Russische grens bij Sandomierz aan den Weichsel begonnen de voorge vechten van het leger van generaal Dankl bij Krasnik, welke drie dagen duurden en dank zij do dapperheid van het Poolsche regiment Krakauors gewonnen werden. Fransche leening. BERLIJN. De Fransche regeering heeft zich tot de firma J, P. Morgan Co. te New-York gewend vooreen leening van 100 millioen dollar, die zij niet in baar geld, maar in den vorm. van levensmiddelen en boomwol wenscht. De Fransche regeering sluit het gansehe bedrag in eens af in Fransche schuldbekentenissen, terwijl het bank huis de waren langzamerhand heeft te zenden. Na veel strijd in den Ameri- kaansche Senaat werd, volgens het Kopenhaagsche Beursblad, aan de firma J. P. Morgan verlof gegeven om de leening af te sluiten. Yelen waren aanvankelijk van mee ning, dat zulks niet in overeenstemming zou zijn met de Amerikaansche neu traliteit. Bij Haliez en Lemberg. WARSCHAU, 6 Sept. Omtrent de ge- vechten bij Haliee ten -Z.-O. van Lemberg wordt bericht dat de Oostenrijksche troe pen wanhopig streden in de c.a. 80 for ten van Lemberg om te trachten die plaats te behouden. Do troepen onder generaal Broemloff leverden bij Haliez een gevecht dat in hevigheid dat bij Lemberg over trof. Generaal Broemlofl is voorgedragen voor de orde van St.-George 4e klasse. De Russen vochten 8 dagen lang en vormden een aanvalsbasis van 140 K.M. in 17 dagen. Burgemeester Max Amerikaansche Gezantschaps-Secretaris. GENT, 7 Sept. De Burgemeester van Brussel M a x is door den Ameri- kaanschen gezant te Brussel benoemd tot gezantschaps-secretaris. Dit is ge schied omdat herhaaldelijk Duitsche officieren burgemeester Max hadden gezocht met het doel hem als gijze ling te arresteereu. Als lid der Ame rikaansche legatie is de heer Max na tuurlijk onaantastbaar LONDEN, 7 Sept. Volgens een tele gram uit Boulogne aan de „Times" heeft de burgemeester dier stad de bevolking verzocht de wapenen in te leveren en zich niet te verzetten tegen de Duitsche troepen, wanneer deze in de nabijheid van Boulogne komen. GENT, 7 Sept. Op het bureau van de „Bien Public" is een Duitsch spion gepakt, die in Oent alle Belgische bladen opkooht. Men meldt ons uit IJmuidenVan den in IJmuidên aangekomen logger „Magdeburg" uit Emden zijn alle op varenden per trein naar huis terug gekeerd. Het schip zal gedurende den oorlog in IJmuiden blijven liggen. Duitsohe stoomtrawlér vervolgd. Dezer dagen is te IJmuiden binnen gekomen de Duitsche stoomtrawler „Senator Sanden HG 18" van de „Cuxhafener Hochseefischerei Actien- gesellschaft" geheel bemand met jeug dige opvarenden van plm. 20 jaar. De schipper geeft voor in Cuxhafen naar de visscherij te zijn gestoomd, doch dat de trawler door een Engelsch oorlogsschip achtervolgd is. Turkije's Maatregelen. KONSTANTINOPEL, 5 Sept. In de dezer dagen afgekondigde bekend making van het Ministerie van Marine wordt bepaald, dat de verboden Zone aan den ingang van de Bosporus zich zal uitstrekken van de Rumeli vuur toren tot Messarburnu bij Boejackdere, dus over een lengte van ongeveer 10 K.M. Hieruit blijkt, dat de aanvankelijk betrekkelijk nauwe mijnenzone belang rijk is uitgebreid. Het legerbestuur laat bij trommelslag bekend maken, dat de reservisten en de niet geoefende landstorm tot aan don leeftijd van 46 jaren, die beschouwd worden als vrijgesteld van den dienst, met ingang van heden onder de wapenen moeten komen. Dum-dum kogels. Het Engelsch consulaat-generaal te Rotterdam heeft gisteren doen uit reiken een proclamatie van Minister Grey, waarin uitdrukkelijk verklaard wordt dat geen dum-dum kogels zyn gebruikt, dat bij de ammunitie ia geen enkel opzicht de voorschriften van de Haagsche conventie zyn overtreden. De Duitschers in België. ANTWERPEN. België blijft In alle op zichten nauw verbonden inet zijne bond- genooton en stemt geheel in met do mo gendheden der Triplo Entento wat aan gaat de conventie te Londen geteekend. ANTWERPEN. In Brussel zijn de Duit sche soldaten gedemoraliseerd. Het leven te Brussel gaat zijn normalen gang. In Tcrinondo hebben de Duitschers oen trein met vluchtelingen gebombardeerd. Er zijn dooden on gewonden. ANTWERPEN, 6 Sept. De Duitschers zijn gisteren bij Boschkapellen in wanordo teruggeslagen op Vilvoorden een duizend tal dooden achterlatenden de verliezen der Belgen zijn onbeduidend, dank zij het vuur van het Belgische veldgeschut. TERNEUZEN. De spoorwegverbinding Dendermonde-Lokeren Is gestoord, zulks in verband met de krijgsverrichtingen tus schen die plaatsen. Lokeren is nog niet bezet, doch de Duitschers trekken in dio richting. In de omgeving van Willebroek en Puera hebben gisteren bij de daar plaats gehad hebbende gevechten de Duit schers door hot vuur van verdekt opge. stolde Belgische troepen groote schade ge ledon. TERNEUZEN. De spoorwegverbinding tusschen Gent en Antwerpen over St. Nicolaas is verbroken. Van uit België hier aangekomen reizigers hebben mede- gedeold, dat een Belgische legermacht uit getrokken is om te trachten de Duit schers uit het Land van Wacs terug te drijven. De verwoesting van Leuven. ROME. Mercier aartsbisschop van Meehelen heeft den gezant .van Oosten rijk geweigerd het plegen der bar" baarschheden der Duitschera in België te ontkennen. De gezant weigerde Kardinaal Mercier daarop een vrijge leide om naar Meehelen terug te koeren. Mer zal naar Parijs gaan. j Engelsch Witboek. Wij ontvingen van den uitgever Mart. Nijhoff te 's Gravenhage het vanwege de Ëngelsche Rcgoering uitgegeven Witboek, in Hollandsche vertaling getiteld „Enge land in Oorlog voor de rechten van klei ne naties." Dit 171 pags. dikke boek bevat de briefwisseling welke door de Engelsohe regeering in verband met de Europeescho crisis is gevoerd met de staatslieden der groote mogendheden, welke geëindigd is met het terugroepen van den Kngelschcn gezant te Berlijn en de gevolgen daar van. Aan dit Witboek is toegevoegd de mo tie van sympathie met België in het Ën gelsche Lagerhuis aangenomen en de briei van den Engelschen gezant te Berlijn over het afbreken van diplomatieke relaties met de Duitsche Regeering. BORDEAUX, 6 Sept. In een hevig gevecht hebben 2 soldaten van het 137 e Reg. infanterie het vaandel ver- meesterd van het 28e Duitsche Infan- terie-regiment waarvan de comman dant krijgsgevangen werd gemaakt. Als belooning van dit schitterend wapenfeit is het vaandei van het 137e Inf.-regiment met het legioen van oor versierd. In Albanië. BAR1, <i Sept. Overeenkomstig de mot het stedelijk bestuur getroffen overeen komst trokken de rebellen Zatordag 11 >u- razzo binnen. Bij de brug aan de Sjiak- straat waron reeds gisteren talrijke per sonen uit beide, elkander tot dusver vijan dige gezindo kampen bijeengekomen. He denmiddag werd bet nog drukker. To 12 uur zette zich een stoet van eenige duizenden gewapende mannen met do Turksche vlag voorop van do brug uit in bewoging naar do stad, waar de stoet to ruim óón uur aankwam. Uit den ko- uak, waar zich de mufti van Tirana bo- vond word onder groot gejuich van do aanwezigen do Turksche vlag gesloken, waarop verschillende toespraken werden gehouden. Tenslotte verklaarde de multi van Tb rana, dat do konak thans gesloten werd en in denzelfden toestand zou blijven tot een andere vorst kwam. 's Namiddags werden de vroogore ministerios en an dere dienstgebouwen door vertegenwoor digers der nieuwe voorloopigo regoering vferzegeld. Tegen don avond begaf zich do menig te grootondeels weder terug naar Sjialc, Kawaja, enz. In de stad is het rustig. Tal van families die hior gebleven zijn, de Oostenrijksche vrijwilligers en de Roe menen hebben oergistoren of gisteren de stad verlaten. (Alg. Handelsblad.) Tiet Britsclie leger op bot oorlogs- terrein. LONDEN, (Offlclopl.) Sinds den Ö7on Augustus hooft hot Uritsche leger 5 rus tige dagen doorgebracht. Hot leger ver loor van den eerston tot den 2ou Sep tember 15000 man, doch een groot aantal van dezen ontbreekt nog en men verwacht dat, zij zich opnieuw ,bij het logqy zullen voegen. Intusschen zijn versterkingen aan gebracht en zijn do vooruitzichten gun stig. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, pryzen waren voor 1ste kw. 40, 2e 35 en 3o 31 cent per half kilo. Vette Kalveren goede aanvoer, Iste kw. 28, 2e 25, 3e 21 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 23, 2e 22, 3o 19 cent per half kilo. Vette Schapen en lammeren goed aangevoerd. De handel had voor alles een traag verloop. Enkele hokken zware varkens Va cent boven noteoring. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.3 te Breslau, laagste stand 755.3 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijke wind, meest licht bewolkt droog weer, koele nacht, overdag warm. 4 September 1914. Veiling Houtmansgracht 4 uur. Bloemkool van f 8 per 100. Sav. Kool. van f7 per 100. Roode Kool van f5 per 100. Spercieb. v. f5 tot f7 per 100 pond. Snijboonenjv. f 1.60 tot f 2.per 1000. Kropsla van f 1.50 per 100, Wortelen van f 2.—tot f 3.—por 100. Andijvie van f 1.60 per 100.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2