A. Brinkman Zoon Dienstaanbiedingen Mej.deWeO. Alter Gouds chs' Courant Een lucht door hel oorlogsland. IBin.3Q.enlaxi.d-. De Drukkerij Markt 31 alle drukwerken Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht 269» Gedempte Gracht 269' DEI HAAG, Heeren- en Dameskleeding. MTUej.de Wed.E. ALTER. reusachtige verliezen geledenhet iB thans tot het defensief overgegaan en is op sommige punten teruggetrokken. De Russische legatie te 's Graven- hage ontving de volgende inlichtingen omtrent de krijgsverrichtingen der Russische legers. I. Het Russische leger dat Lemberg genomen heeft, is naar het zuiden voortgerukt en heeft de stad Stryi bezet, het knooppunt van de verkeers wegen van Zuid-Galicië. II. De Russische cavalerie heeft de bergpassen in de Karpathen in Oost- Galicië bezetv IQ. Het Russisch leger dat de linie Lublin-Chelm had bezet na den tegen stand van de Oostenrijksche legers in deze streken te hebben gebroken en hun zware verliezen te hebben toege bracht, heeft 4 September het offen sief genomen. In een gevecht werd het geheele 45e Oostenrijk-Hongaar- sche infanterie-regiment, bestaande uit 44 officieren en 1600 soldaten, omsin geld en gaf zich krijgsgevangen. Een Duitsche troepenafdeeling die het Oos tenrijksche leger te hulp kwam, is door de Russische troepen ten Westen van de Weichsel aangevallen. IV. In Oost-Pruisen waren er deze laatste dagen slechts gevechten van weinig beteekenis. Het Russisch leger heeft sterke stellingen ingenomen tot de linie van Tilsit naar Johannisburg, langs de rivieren de Deime en de Alle, over Tapiau loopende, Engelsche kruisers gezonken. Uit Londen wordt geseind dat de Engelsche kruiser „Pathvinder" aan de mond van de rivier de Tyne op een mijn is gestooten en gezonken. Het aantal omgekomenen is groot. Een onbekende passagiersboot onder ging eenzelfde lot. De „Pathfinder" is een pantserdek- kruiser van 1904, metend 3000 ton, die een snelheid bereikte van 25.3 knoop. Het schip voerde 9 kanonnen van 10.2 c.M. Nader wordt gemeld dat zoodra het ongeluk bemerkt werd reddingsbooten werden uitgezonden, die er in slaagden een 50-tal van bemanning, alsook de commandant te redden. Uit Athene wordt gemeld dat de Engelsche kruiser „Warior" in de Adriatische Zee op een Oostenrijksche myn is geloopen en gezonken. De Engelsche krijgsverrichtingen. De Britsche Legatie zendt ons een overzicht der krijgsverrichtingen waar aan het volgende is ontleend Tot het einde der eerste maand van den oorlog is de macht ter ?ee onver anderd geblevenin handen van Groot Bnttannië en haar bondgenoo- ten. De hoofdmachten van de Duitsche en Oostenrijksche vloten blijven in hunne havens onder bescherming van mijnen en batterijen. Vier Duitsche kruisers, een hulp kruiser, twee torpedojagers en een onderzeeër en een Oostenrijksche krui- Ber zijn gezonken. Een Duitsche dread nought en een kruiser zijn zonder een gevecht te hebben aangegaan, gevlucht en hebben een schuilplaats in de Dar- danellen gezocht. De verliezen van de Britsche vloot zyn slechts een lichte kruiser geweest. Als gevolg van deze overmacht ter zee, zijn meer dan 300.000 man troe pen in staat geweest de zee in ver schillende deelen der wereld over te steken zonder een man te verliezen. De Britsche expeditiemacht is naar Frankrijk gezonden, terwijl koloniale expeditietroepen zijn uitgezonden ten einde Do Duitsche kolonies in Afrika en in de Pacific aan te vallen. De Fransche troepen zijn van Algiers onder bescherming der gezamenlijke Engelsche en Fransche vloten naar Frankrijk overgebracht. De bronnen van het geheele Rijk zullen onder be scherming van de Britsche vloot tot volle ontwikkeling komen, terwijl de legers in Europa onophoudelijk ver sterkt zullen worden door die van Australië, Canada, Indië en Afrika. De Duitsche Handelsmarine is van de Oceaan verdwenen, terwijl de zeeën voor den Britschen handel geheel vrij zijn en open liggen. In elk deel der buitenzeeën in China, de Pacific, den Atlantischen Oceaan hebben de Duit sche schepen elke actie met de Britsche kruisers vermeden, doch hebben er de voorkeur aan gegeven zonder gevolg gebleven aanvallen te doen op ongewapende koopvaardy vaartuigen. Krachtig als de Britsche vloot op het huidige oogenblik is, zal toch gedu rende de komende 12 maanden de Bterkte der vloot vermeerderd worden met niet minder dan 10 eerste klasse schepen, 15 kruisers en 20 torpedo jagers zoodat aldus de maritieme meer derheid in schepen van alle klassen over Duitschland nog verhoogd zal worden, terwijl Duitschland in dezelfde periode niet meer dan een derde van bovengenoemde cijfers aan zyn vloot zal kunnen toevoegen. De financieele toestand is bevredi gend. De Britsche en Fransche troepen zijn in Frankrijk in ernstige gevech ten gewikkeld geweest waarbij zij den vijand veel grootere verliezen hebben toegebracht dan zij zelf hebben geleden. Inmiddels zyn 300.000 nieuwe recru- ten tot het Britsche leger toegetreden. Talrijke nieuwe divisies zyn reeds in een vergevorderd stadium van orga nisatie gebracht, terwyl het aantal recruten dat iederen dag wordt aan geworven gelijk staat met anderhalve divisie. Groote Russische legers zijn Oost-Pruisen binnengedrongen en zyn op het punt centraal Duitschland bin nen te vallen. De Oostenrijkers zyn beslissend verslagen, eerst door de Serviërs te Shabatz en aan de Drina en vervolgens door de Russbn in Ga- licië. Zij hebben hun veldtocht tegen Servië opgegeven en hebben de ves tingstad Lemberg verloren. Handel en industrie blyven in alle Britsche kolo nies ongeschokt. Turkije en Griekenland. De Südslav. Korresp. te Weenen meldt, dat haar vertegenwoordiger te Constantinopel van den Turkschen grootvizier opdracht ontving, tot de verklaring, dat de in de laatste dagen met een zekere bedoeling verspreide berichten, omtrent een bedenkelijke wending in de verhouding van Turkije tot Griekenland, volkomen ongegrond zyn. De onderhandelingen met Grie kenland zijn op gunstige wijze begon nen en beloven tot een gunstig resul taat te leiden. Het ia onwaar, wanneer beweerd wordt dat Turkije zich tegen Griekenland wapent. Met Griekenland wenscht Turkije in vrede te leven en meent dat men het over het eilanden- vraagstuk eens zal worden. De ioestand der Duitsche Reichsbrfnk. BERLIJN, 7 Sept. Het verslag van de Reichsbank van 31 Augustus wordt in officieuse kringen zeer gunstig ge noemde De bankpapieroirculatie is met 234.910.000 Mark op de 4.234.870.000 Mrk. gestegen. De goudvoorraad is met 26.720.000 toegenomen daaren tegen is de verdere metaalvoorraad met 16.000.000 Mrk. verminderd, zoo dat de totole toeneming van den metaalvoorraad slechts 10.790.000 be draagt. Het verslag legt nadruk op de zeer verblijdende omstandigheid dat de zoogenaamde „kleine luyden" in het belang van het vaderland goud aan de Reiohsbank afdroegen tegen pa piergeld, wat tot dusver van de meer gegoeden niet in dezelfde mate kan worden gezegd. Daarom is het ver moeden niet geheel ongegrond, dat in welgestelde kringen nog altijd vrij veel goud wordt achtergehouden. Daar men in die kringen natuurlijk met grootere bedragen te doen heeft, acht het bestuur van de Reichsbank het ten zeerste gewenscht als in deze kringen 't goede voorbeeld van de „kleine luy den" werd gevolgd. Men zal in het gebrek aan zilver dat voor een deel ook vastgehouden wordt pogen te voorzien door uitgifte van crediet- bankbiljetten van 1 en 2 Mrk. IV. (Slot.) De tocht van Antwerpen naar Gent maakte ik per trein, zonder dat het me iets kostte. Toen ik in den vroegen morgen te, Antwerpen het perron op wandelde, wees men mij den trein naar Gent. Ik had echter slechts een kaartje tot Antwerpen en ik vroeg, waar ik een reisbiljet naar Gent kon krijgen. „Een kaartje is niet noodig", zeide me een gendarme. „Stap maar in." Nog niet geheel gerust, vroeg ik er een stationsbeambte naar. „U kunt wel zonder kaartje reizen. Zeg te Gent maar, dat wy dit hier gezegd hebben." Dus stapte ik maar in. Maar de ellende uit de Salie d'en- tente, de ellende van den afgeloopen wanhoopsnacht reisde met me mede. De waggon vulde zich met vluchte lingen, die hun jammer met zich droe- fen. Daar waren ze weder, de vrouwen, ie hun man voor haar oogen zagen nederschieten, de kinderen zonder ouders, die van alles beroofden, die in meer dan 24 uur niets te eten had den gekregen en nu weer verder wer den gedreven, de hemel weet waarheen. Maar treffende staaltjes van naasten liefde zag ik ook. Nimmer zal ik de Belgische werklieden vergeten, die, toen zij hoorden dat de vluchtelingen hongerden, als bij onderlinge afspraak hun pakjes brood namen uit de baga genetten en uitdeeling hielden onder die arme duivels. Te Gent maakte- ik me eenigszins ongerust over het feit, dat ik geen plaatskaartje had, maar de goedmoe dige Vlaamsche controleur bleek van zoo'n genoegelijke vriendelijkheid, dat ik totaal geen last ondervond. Toen ik hem vertelde, wat men mij in Antwerpen had gezegd, antwoordde hij eenvoudig„Ehwel, het is zoo gebeurd" en liet hij me passeeren. Te Gent was het station totaal niet bewaakt. Buiten de stelling-Antwer- pen hadden we trouwens alle stations onbezet gezien. De bevolking van Gent was zeer kalm. Van güote onrust bemerkte men niets, behalve dan, dat de cou- rantenverkoopers goede zaken maak ten. En voor het station wachtte steeds een talrijke menigte op nieuws. Ook te Gent ontmoette ik dat dwaze, onverklaarbare wantrouwen tegen de Hollanders. Nog steeds zijn er velen van meening, dat Nederland de Duit sche troepen heeft doorgelaten. Ook verwijt men ons, dat we Duitschland van vee en groenten voorzien. Als men er op wijst, dat Nederland als neutraal land, ook aan Belgie en En geland levert en onze regeering een verbod van uitvoer naar één enkel land niet kan uitvaardigen zonder zich schuldig te maken aan een schending van een onzijdigheid, overtuigt men de wantrouwende Belgen maar half. Dat Prins Hendrik een Duitscher is maakt hen nog achterdochtiger. Van de positie van den Prins-Gemaal in ons land hebben ze niet het flauwste denkbeeld. In ernst heb ik hooren vertellen, dat de Duitsche keizer Prins Hendrik zou plaatsen op de Belgische troon. m En het waren ontwikkelde menschen die dat vertelden..!.. Intusschen valt het nJlsverstand der Belgen voor ons en voor hen diep te betreuren. Maar als de strijd geëindigd is en de in ons land gevluchte Bel gen naar hun vaderland terugkeeren, dan zal spoedig alles opgehelderd zijn. Dan zullen de Belgen vernemen hoe wij hunne ongelukkige landgenooten hebben ontvangen met een liefde en toewijding als behoorden zij tot de onzen. Dan zullen de Belgen beseffen, dat het geen ydei woordgeklank was als wij, Noord-Nederlanders, spraken van onze broeders aan de andere zijde der grens, maar ook, dan zullen de Belgen spijt gevoelen over hun onver diend wantrouwen. Maar wie 6r ons, Nederlanders, mocht wantrouwen, niet Emiel Hulle- broeck, dien we te Gent bezochten. Hij kent door zijn vele liederavon den ons land en ons volk grondig en hij weet, wat er thans in de Neder landsche volksziel moet omgaan, nu onze kleine nabuurstaat op zoo'n ont zettende wijze is betrokken in het we reldconflict. Ons wil het voorkomen, dat het wantrouwen tegen ons land van ze kere, niet-Belgische, zijde wojflt aan gewakkerd met bepaalde politieke bedoelingen. Echter hopen we, dat de Noord- Nederlanders hun sympathie voor onze Belgische Herwanten niet zullen laten beïnvloeden door de onverdiende ach terdocht. Een volk, dat in zulke droeve omstandigheden verkeert als het Belgische, moeten we veel ver geven. Wat is er begrijpelijker dan wan trouwen bij een volk, welks vertrou wen in geschreven tractaten en vor- stenwoorden bedrogen werd. De wegen, welke naar Gent leiden, zijn thans gebarricadeerd en worden bewaakt door troepen om rondzwer vende uhlanen te beletten de stad binnen te rijden. In de stad zijn duizende vluchte lingen ondergebracht en wordendaar door de bevolking onderhouden. Treffend is de algemeene liefde voor koning Albert, die zich telkens weder uit in de gesprekken. De strijd tusschen Vlamingen en Walen is vergeten maar toch gewaagde Emiel Hullebroeck er met trots van hoe de Vlaamsche soldaten het'vüur ingingen onder het zingen van „De Vlaamsche Leeuw" en hoe de Walen thans dit machtige lied, vertaald in het FranBch, ook zingen. Om een tweeden wanhoopsnacht te Antwerpen te vermijden, besloot ik over Terneuzen en Vlissingen terug te keeren. Ik hoopte dan te Terneuzen een fatsoenlijk bed te vinden om van de vermoeienissen der laatste dagen en myn nacht te Antwerpen eenigszins te bekomen. Het rammelende boemeltreintje be vatte weder vele vluchtelingen, maar niet zoo ellendig als die we te Ant werpen zagen. Deze Belgische vluchtelingen, mee- rendeels vrouwen, behooren tot de meer gegoede klasse trekken weg om in ons land tijdelijk een veilige woonplaats te vinden. Maar ook deze vluchtelingen hebben veel verloren of achter gelaten en ook hun verhalen gewagen van diep lijden. Ik krijg het gevoel alsof de ellende van België me niet los wil latenof se steeds met me mede gaat en me geheel omvat. Maar dan komen we te Sas-van-Gent en boven het station zie ik wappe rende onze eigen vaderlandsche drie kleur. De douanen zijn vriendelijk en goed moedig tegen allen. De Belgische vluchtelingen, die eerst de hemel weet welke moeilijkheden aan onze grens hadden voorzien, ademen verlicht op, maar hun hart zakt hun weder in de schoenen als zij bij aankomst te Ter neuzen Nederlandsche militairen op het station zien. Ze vragen me of ik niet een goed woordje voor hen kan doen en ik stel hen gerust. Aan het station stond een uit Breda afkomstig luitenant* een bijzonder goede kennis, die me lachend om myn verwaarloosd uiterlijk ontving en ook aan de vluchtelingen alle mogelijke kleine diensten bewees. Streng wordt er echter toezicht ge: houden op vreemdelingen en buiten- landsche journalisten borden te Ter neuzen in het geheel niet toegelaten. Wel Nederlandsche, mits dezen ver klaren niet voor een buitenlandsch blad te werken. Mijn militaire vriend raadde me mijn intrek te nemen in hotel. Rotterdam, en een goede raad was het. Na de vermoeiende en emotievolle dagen waande ik me in het keurige, zindelijke, aardig gelegen hotel als in een paradijs. Na in de angst- en span- ning-atmospheer van België eenige dagen te hebben doorgebracht kwam ik in het vriendelijke stadje van de Westerschelde weer tot mezelf. Er bevond zich nog een collega te Ter neuzen en zoo werd het in gezelschap van den officier een gezellige avond. De kamer, waar ik sliep, had uit zicht op de prachtige Westerschelde, <Jlo den volgenden morgen als in droom lag onder de zomerzon. Alles daar op dat afgelegen stukje vaderland ademde rust en vrede en de talrijke, uit België gevluchten, schenen hun leed vergeten, terwijl zij wachtten op de stoomboot, die hen naar Vlissingen zou voeren. Over den breeden stroom groote zeeschepen van en naar Antwerpen en vele waren er die trots en vrij de Belgische driekleur voeren. Ja, nog is België niet verloren J. K. BREDERODE. De verwoesting van Leuven. Aan de beschrijving in de N. R. Crt. van den toestand in Leuven tijdens na de verwoesting dier stad ontleenen wij het volgende Op Dinsdag 25 Augustus ontving men 's middags aan het hospitaal de boodschap dat er 's avonds een hon derdtal gewonden te wachten zouden ,zijn, of men zich datar klaar wou hou den. Men maakte de bedden gereed en het geheele personeel bleef in het hospitaal aanwezig. Om zeven uur begon plotseling do kogel-hagel en om goed acht uur stond de bibliotheek reeds in brand. De gewonden kwamen al gauw het hospitaal binnen en in den loop van Woensdag kwam prof. Noyons opeens tot de ontzettende ont dekking dat hij onder zijn handen kreeg zijn tweede dienstmeisje, dat getroffen was door drie geweerschoten in haar zij. Hij dacht zijn beide dienstmeisjes rustig thuis, beschermd als zijn huis had behooren te zijn door de reusach tige Roode Kruis-vlag en de mede- deelingen, op de deur vermeld, dat daar een Hollandsche dokter woonde. Hij verbond het meisje, snelde naar zyn huis en vond daar de deur open- gerameid, en zijn meubels en schilde rijen overal door bajonetsteken en -sneden moedwillig vernield. Boven dien had men in het salon brand ge sticht en met de grootste moeite kon hij het vuur weer blusschen. Ik ben in het huis geweest en heb de ver woesting gezien. Prof. Noyomrireeft een nieuw huis in oud-HolQndsche» stijl laten zetten op den Thiénenschen boulevard en dat huis op kostbare wijze laten meubelen en versieren. Ik' heb nu in het huis gezien hoe zonder doel de meest waardevolle din gen als oud Chineesch porselein en Japansch aardewerk is vernield, hoe buffetten en stoelen zijn beschadigd, hetgeen volkomen overbodig was, daar men toch het huis binnen was ge komen om het in brand te steken. Wat er gebeurd was bleek al gauw. Er waren Duitsche soldaten binnen gedrongen en die waren zonder ver dere mededeelingen aan het vernielen gegaan. Het verschrikte tweede meisje was door één der soldaten in de zij geschoten. Er werd prof. Noyons bovendien vnog meegedeeld dat ook andere plaat sen, waar gewonden verpleegd werden, niet onaangetast bleven en zonder verder praten ging hij daarop over de straten, waar nog steeds werd gescho ten, den Duitschen commandant zoe ken en hij eischte bescherming voor zyn huis en ieder gebouw dat de Roode Kruisvlag rechtmatig uit had gesto ken. De commandant zei hem die bescherming toe, maar Donderdags werd in zyn huis een tweede poging tot brandstichting gepleegd. Toch had prof. Noyens door zijn heldhaftig op treden weten te bereiken, dat alle hospitalen en ook de kloosters en ker ken gespaard bleven. Wat mij opviel in het huis van prof. Noyons waren kogelgaten door de ruiten in den achtergevel, doorgedron gen door den tusschenmuur tot in het salon op de "eerste verdieping. Vol gende de Iyn van die kogels, moeten <Je schoten op de huizen zijn gelost van een hoogte die zich op een vijf honderd meter achter de huizen be vindt. Vandaar uit heeft men slecht kunnen controleeren wie er in Leuven schoot of niet. De kogels zijn van het Duitsche maaksel. Op den Thienenschen Boulevard zijn hier en daar graven waar de ge- dooden voorloopig in gelegd zijn. Vlak voor het huis van prof. Noyons ligt zijn buurman begraven. Juist Zater dag zag ik de graven openmaken en de dooden er uit nemen om ze over te brengen naar het kerkhof. Ik zag de burgers de slappe, doode lichamen wikkelen in groote zakken en ze leggen op baren. Wie de oorzaak is van de verwoes ting van Leuven Belg of Duitscher prof. Noyons weet het niet. Is er niemand die het weet Maar ik heb in Leuven nog weer eens de ellende, die den oorlog vergezelt, kunnen voelen. Temidden van alle ellende nu zijn prof. Noyons en zyn vrouw dag en nacht op hun post gebleven om te doen voor hun lijdende medemenschen wat zij konden. Toen Donderdag door den Duitschen commandant aan de bevolking van Leuven was bekend ge maakt dat zij de stad voor twaalven moesten verlaten, omdat de stad plat geschoten zou worden, besloten zij te blyven, want hun 150 gewonden kon«j den niet zoo gauw vervoerd worden dus bleven zij ook. Dat „dus" is wat tot held stempelt. Met eenige getrouwen droeg men de gewonden in de kelders van het hospitaal een bleef daar in zenuwter- gende spanning zitten wachten op het bombardement dat niet kwam. Twee dagen bleef men er, toen gin gen de gewonden weer naar hun zalen. Veel woorden zijn hier niet noodig. Prof. Noyons en zijn vrouw zijn helden. Boskoop, 6 Sept. '14. Onze Militairen. (Ingezonden.) 't Is nog niet zooveel jaren geleden, dat aan een onzer kazernes een moe dertje kwam om haar zoon te spre ken. Wie en wat hij was, vroeg de wachtcommandant. Ja, hij heette zoo en zoo, en was generaal. „Generaal, generaal Moedertje, dat dat zal wel niet zoo zijn, u bedoelt zeker korporaal?" „Ja juist, korporaal, dat kan wel zijn, korporaal of generaal, dat is mij hetzelfde. Dat moedertje kon best een juffrouw uit Boskoop geweest zijn, want tot voor een maand waren wij totaal on bekend met het militaire gedoe. Een uniform met gele chevron of gouden chevron, met gewone kraag met sterren of gouden kraag, 't was voor ons een soldaat, heel gewoon een soldaat, een soldaat van 't vierde. Maar nu zijn wij er in korten tijd op voor uitgegaan, we weten nu van vesting en infanterie, van korporaal, sergeant, sergeant-majoor, luitenant, kapitein, groot-majoor, ja, we kennen den Gene raal al. Ons dorp, door zijn kweekerijen en exposities bezocht door H. M. de Ko ningin, Z. Keizerlijke Hoogheid wijlen Frans Ferdinand van Oostenrijk en hooge Hof- en Staatsautoriteiten, heeft door den oorlogstoestand pas kennis gemaakt met militairen van hoogeren en lageren rang. Die eerste kennismaking is met de vesting-artillerie en het zij tot de eer van dit korps gezegd, dat het het Nederlandsche Leger in Boskoop uit stekend heeft geïntroduceerd. Wat zyn wij in eens trotsch op onze flinke kerels, onze vesting-artilleristen, miliciens en landweer. Gezonde, forsche, opgewekte en be schaafde soldaten, aan wien wij, wat Gode verhoede, gerust onze verdedi ging toevertrouwen. Wat hebben we vroeger gelachen om onze plattelandschutterij en daarna minj^htend gesproken over die land heer met z'n achtdaagsche oefening in g jaarEn nu, die landweer is volgens onze leekenoordeel de kern van ons leger. Die kern van beza digde mannen tusschen de jongeren brengt de [ernstige geest er in, doch doet ook weer frischheid op door de omgang met den jeugdigen krijgs makker. Hier in Boskoop bewonderen wij dagelijks dien onderlingen omgang der militairen, maar ook den omvang van officieren en kader met de minderen. Dat is bij de vesting voorbeeldig, moge die geest van vertrouwen en hooge tucht zoo heerschen in ons ganscheS* leger en wij zijn gerustgesteld, waar onze zoons en broeders elders opge roepen zijn. In onze gemeente is de houding der militairen boven onzen lof verheven. De officieren allen even vriendelijk en humaan, doch ernstig hun taak ver vullende van den vroegen morgen tot den laten avondhet kader, beschaafd en voorkomend, het voorbeeld gevend hoe er gewerkt moet worden, en de minderen allen zich inspannend om gereed te zijn als de ernst der tijden hen roept. In ons werkdorp, waar bazen en knechts weten wat er in drukke tijden gedaan moet worden, waardeeren wij het juist zooveel te meer, als wij dat dagelijksche werken der vesting-artil lerie van nabij zien en wij brengen een eeresaluut aan h.h. officieren, die zoo flink hun arbeid weten te leiden. Natuurlijk is cr wel eens critiek, doch over het algemeen zijn de in woners van Boskoop ingenomen met het garnizoen, dat zich in ons gewone leven schikt en- zich in één woord waardig gedraagt. Weerklinken overdag de marsch- signalen en militaire passen door onze straten, na afloopt begint een gezellig gewandel en een aangenaam verkeer tusschen de militairen van .allerlei standen. Niet in hokjes verdeeld van deftig of burgerlijk, geleerd of een voudig, zien wij hen wandelen in hetzelfde uniform, niet wetende of het «brokaten zijn of bootwerkers, inge nieurs of smids, leeraars of onder waters het zijn alle vesting-artille risten, met elkaar etende, werkende, pratende en slapende. In dit opzicht vervult het militairisme een hooge taak. Ons sportterrein, of zooals de mili tairen het verdoopt hebben het sport- Bf artflleriepark, is nu een kostelijk bezit voor Boskoop. Overdag exercitie veld en 's avonds, eiken dag, muziek- tuin. Sergeant-majoor Philipse diri geert daar onvermoeid de burgerlijke Boskoopsche musici, afgewisseld door een corps van militaire muzikanten uit.de bezetting. Het terrein is dan met cantine alleen toegankelijk voor de militairen, die gezellig wandelende en luisterende zich komen verpoozen bij de muziek, om daarna tot 10 uur te kuieren tot de taptoe blaast. 's Zondags is er voor de militairen van elk geloof of richting gelegenheid op verschillende uren van den dag om hun godsdienstplichten te vervul len, of stichting te vinden in een der kerkgebouwen. De eerste Zondagen waren druk door familiebezoek, doch nu er gelegenheid kpmt tot 24 uur permissie, wordt het minder. Bovendien weten de familie leden nu, waar hun betrekkingen zijn en dat zij het hier goed hebben. Tot nog toe werd alles begunstigd door goed weer en waren de avonden nog kort. Dit staat echter te verande ren. Ook dan hopen wij, dat Boskoop een niet te ongunstig verblijf moge zyn voor hen, die ver van huis en haard, hier moeten blijven. De ver anda van het Sportterrein is door eenp Commissie ingesteld tot een groote, gezellige cantine met lectuur en ont spanning en goedkoope consumptie de eollectisatiekamer der Gerefor meerde Kerk is een aangenaam Mili tair Tehuis, evenals het R.-K. Patro naat. Moge onze soldaten daar vele gezellige uren slijten en naar huis mel den, hoe goed in die inrichtingen voor hen gezorgd wordt. Velen zullen zelfs hier vriendschaps betrekkingen aanknoopen en officieren en kader zoowel als minderen menig gezellig avondje slijten in den huise- ftjken kring der Boskoopers, die veel voor het Nederlandsche leger voelen. Tot heden gaat alles goed, geen wanklanken worden gehoord. Moge dit zoo blijven, opdat Boskoopers en militairen van de vesting de aange naamste herinneringen behouden van dezen gespannen tijd, waarin het ver blijf der militairen eenige afwisseling beeft gebracht. HORE. Men meldt ons uit Den Haag: Door den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel is aan de bur gemeesters de onderstaande aanschrij ving gericht Daar het mij gebleken is, dat in verschillende gemeenten vrees voor te groote prijsstijging van inlandsche tarwe en rogge bestaat en in verband daarmede sommige gemeentebesturen overwegen aankoopen voor die ge meenten te doen, heb ik de eer U mede te deelen, dat ik in het alge meen bereid ben aan burgemeesters in gevolge art. 76a der onteigeningswet te geven, resp. 76c toe te passen, wanneer zij mij aantoonen, dat geen tarwe of rogge in der minne te verkrij gen is tegen prijzen, die door qaij be paalde maxima niet te boven gaan. Deze maxima worden thans tot na der order bepaald als volgt Beste Zeeuwsche tarwe f 12.per 100 K.G. Inlandsche rogge f 10.— per 100 K.G. Andere soorten naar evenredigheid. Ik geef U voorts in overweging c.q. de landbouwers in Uwe gemeente er op te wijzen, dat indien in eenigszins beteekende mate rogge door hen aan vee wordt gevoederd, hetgevolg hiervan zal zijn, dat de rogge in uwe gemeente door uw in beslag zal worden geno men. Hierbij zij in herinnering ge bracht, dat bij de taxatie van goederen krachtens de art. 75a en volg. der onteigeningswet niet gerekend wordt met marktprijzen, maar met productie prijzen en een matige winst. (Zie mijn circulaire dd. 9 Augustus 1914, no. 9288, Afd. Handel). Ook dit zou aan belanghebbenden kunnen worden De uitgeweken Antwerpenaren. De Nederlanders die met achterla ting van hun bezittingen Antwerpen moesten verlaten, komen Woonsdag-* morgen te Amsterdam in het gebouw van Handwerkersvriendenkring bijeen om hun belangen te bespreken. De directie van Handwerkersvrienden kring heeft belangeloos een zaal be schikbaar gesteld. van levert spoedig en tot nor male prijzen voor den Handel en voor parti culier gebruik. Y' GOUDA, 8 September. Steuncomité Gouda 1914. Naar wij vernemen is door de afd. Gouda der Holl. Maatschappij van Landbouw een bedrag van f 200. geschonken aan het Comité tot steun aan noodlijdenden door de mobilisatie. Aanhouding. Door de politie is aangehouden en naar Rotterdam overgebracht een ge signaleerd persoon, die nog 14 dagen gevangenisstraf moet ondergaan. Boskoop. Ten nadeele van A. Bij land alhier zijn deze week op een nacht 5 kippen uit eene schuur staande op zijne kweekerij aan de Zuidkade, ge stolen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. - De opbrengst der entróe's van den op Zondag j.l. gehouden voetbalwed strijd tusschen militairen en de B. V.V., bedragende ruim f 30.zal gelijkelijk, worden geschonken aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité en het Plaatse lijk Steuncomité alhier. Eerste Kamerverkiezing. In de heden gehouden zitting van de Prov. Staten van Gelderland werd gekozen tot lid van de Eerste Kamer in de vacature-Van Löhen Seis de heer H. Co lijn (a. r.), oud-Minister van oorlog, met 43 stemmen 22 stem men waren in blanco uitgebracht. Maubeuge gecapituleerd. BERLIJN, 8 Sept. Maubeuge heeft ge capituleerd. 40.000 man werden krijgsge vangen gemaakt o. w. 4 generaals. 400 kanonnen en veel munitie viel den Duit- schers in banden. (Deze Fransche vesting aan de Fransch- Bclgi8che grens heeft aan een hevigen aanval van Duitsche zijde blootgestaan, doch hield niettegenstaande het zware Duitsche geschut twee forten had vernield tot gisteren stand. Red.) Dinant verwoest. ANTWERPEN, 8 Sept. De Duitschers hebben Dinant verwoest en 100 notabelen gefusileerd, omdat van de heuvels om Dinant word geschoten. De Duitschers rukken op naar Gent. Moord te Oss. Zondagavond om elf uur is in het R. K. Ziekenhuis te Oss aan de bekomen wonden overleden do op j.l. Vrijdagavond in een gevecht ernstig verwondde H. v. Beme. De vermoedelijke dadei; G. v. Vugt, Maandagmorgen met den verslagene ge confronteerd bleef, niettegenstaande er ern stige vermoedens tegen hom bestaan, ten stelligste ontkennen. Vrijstelling van port. Bij Koninklijk Besluit van 28,Augustus j 1. is tot nadere beschikking vrijstelling van port verleend voor de brieven: a. uitgaande van of gericht tot het Kon. Nat. Steuncomité 1914 of tot deszelfs Voorzitter, Algemeen Secretaris, Secreta rissen en Penningmeester; b. gowisseld tusschen den Voorzitter, den Algemeenen Secretaris, de Secreta rissen en den Penningmeester van het Kon. Nat. Steuncomité 1914, onderling. Ernstige brand. In de buurtschap Korteooevqn onder de gemeente Lexmond heeft een ernstige brand de kapitale hofstede van de We-1 duwe A. van Dieren in de asch gelegd. Bohalve dit hoofdgebouw vernielden de vlammen tweo schuren, een hooiberg, 70 H.L. aardappelen, 7 vin rógge en veel melk- en bouwmansgereedschap. Van den inboedel werd zeer weinig gered; ook alle bescheiden van het secretariaat van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente gingen in vlammen op. De verbrande hoe veelheid hooi wordt op 50000 pond ge schat. Niets was verzekerd. Men vermoedt dat een niet geheel toe rekenbare huisgenoote oorzaak van den brand Is. ótJiiiiV/ 1/ 0'"V Maatschappij Zeeland. Op de booten, die tot nader order al leen don dagdienst onderhouden kunnen geen gratis bedden vooruit worden be sproken. Haar passagiers die te Vlissin gen geen onderdak kunnen bekomen wordt toegestaan de nacht op de booten door te brengen. Vervoer van goederen, levensmiddelen en vee is verboden naar de stations van bet Controlebezirk Berlin. Vluchtelingen. Het ss. Eugenie kwam te Rotterdam aan uit Antwerpen met circa 500 Belgi sche vluchtelingen; onder dezen bevonden zich vele niet-Belgen. Aan het Westelijk Front. PARIJS, officieel. Een algeraeone actie wordt thans op de linie Nanteuil-Meaux- Sezanné-Vitry le Francois en zich verder uitstrekkend tot Verdun gevoerd. t)p eeni ge plaatsen moesten de Duitschers een terugtrekkende beweging maken. LONDEN, officieel. De plannen van generaal Joffre worden voortdurend uitge voerd. De geallieerde strijdkraéhten voe ren offensieve operaties operaties uit en zijn er in geslaagd de tegenover hen ptaande Duitsche legers In Noordoostelijke richting terug te dringen. Aan het Oostelijk Front PETROGRAD. De gevechten in het noorden van Galiciö duren nog voort. De Oostenrijksche legermacht die in de rich ting van Cholm opereerden werd door de Russen teruggeworpen waarbij een aantal Oostenrijkers gevangen werd ge nomen terwijl tevens» kanonnen door de Russen werden veroverd. Onder de Oos tenrijkers moeten soldaten zijn die aan dysenterie lijclen. Te \Sotteghem veedeiker als ANTWERPEN, moeet een Duitsche tw< gevolg van een defect dalon. Een Belgische patrouille verrustte de beidjr inzittenden, een luitenant en een cm- derofficier die gevangen -werden/ge nomen. Te Londerzed werdeir 58 Duitsche militaire wielrijders door een patrouille verrastbij het gevecht dat volgde werden allen gedood. Te Zam- mel werden 17 Duitschers door een patrouille verrast etn eveneens gedood. ANTWERPEN. De Koningin is te Antwerpen terug/bekeerd. ANTWERPEN. Té Luik is een formeel verbod ütart de inwoners uit gevaardigd om j jediwende drie dagen hun huis te verlaten. Dit verbod is uitgevaardigd opdat de bewoners niet zullen zien het doortrekken van tal rijke troepen die naar Duitschland terugkeeren. Eergisternacht zijn Duit sche troepen over de brug van Lixhe getrokken. De spoorwegen in België worden bewaakt door detachementen Duitsche marinematrozen die in België zonder wapens zijn aangekomen. Dit wijst er op dat de Duitsche reserves •beginnen uitgeput te geraken. Te Den- dermonde en Aalst zijn Duitschers voorbijgekomen op den weg naar Gent waar slechts eenige brigades Belgische vrijwilligers stonden, die geen gevecht konden aangaan met een Duitsche overmacht voorzien van kanonnen en mitrailleurs. Te Londerzeel verklaarde een Duit- sch dokter dat de Duitsche verliezen te Boschkapellen meer dan 2000 be droegen. De burgemeester van Gent heeft naar Melle en Wetteren waar zich de Duitschers bevinden, een af gevaardigde gezonden om eventueel tot een overeenkomst te geraken. Do bezetting van Gent aanstaande, TERNEUZEN 8 Sept. De trein uit Gent kwam heden met een uur ver traging binnen, hetgeen reeds deed voorzien dat vele vluchtelingen zouden medekomen. Het gemeentebestuur van Gent acht de bezetting der stad door de Duit schers vaststaand en heeft daarom de burgerwacht ontbonden. De vrees om krijgsgevangen te wor den gemaakt heeft velen doen beslui ten te vluchten. Burgemeester Brown zal de Duitsche troepen tegemoet gaan teneinde Gent over te geven, opdat de stad zal wor den gespaard. De Nationale Bank te Gent is ge sloten. De post betaalt ook niet meer' uit. Ook de Staatswerkplaatsen zijn ge sloten, waardoor 1500 arbeiders wer keloos zijn geworden. De Tambora. De Tambora van Rott. Lloyd zal, naar wij vernemen, Woensdag of Donderdag a.s. van Brest naar Rot terdam vertrekken. Regeeringsverklaring van Japan. TOKIO. In de buitengewone zitting van het parlement heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken een over zicht gegeven, van de gebeurtenissen, die hebben geleid tot het afbreken der diplomatieke betrakkingen tusschen Japan en Duitschland en Oostenrijk- Hongarije. In het begin van Angst, aldus zeide de Minister verder, heeft Engeland Japan om bijstand gevraagd onder de voorwaarden van het bondgenootschap daar Duitscho oorlogsschepen den handel van Engeland en Japan be dreigden en Kiautsjau zich schéén voor te bereiden op oorlogsoperaties. SOFIA, 7 Sept. Naar aanleiding van het bericht uit Budapest omtrent een eigenhandige brief van Koning Fer dinand aan den consul van Bulgarije daar ter stede, verklaart de Agence Bulgare gemachtigd te zijn tot de vol gende mededeeling De studeerende jeugd te Budapest had een telegram gericht tot den Koning waarin zij uiting gaf aan de sympathie van Hongarije. Ofschoon de Koning getroffen was door deze mani festatie, schreef hij, )j,met het oog op de neutraliteit van Bulgarije geen brief, maar droeg hij den consul'te Budapest op namens hem dank te betuigen. De consul Stojanof is ontheven van zijn functie. WEENEN, 7 Sept. Uit het Oorlogs persbureau wordt officieel bericht dat 3^00 Serviërs bij een poging ten Oosten vanTHitrowitza in Oostenrijksch ge bied te vallen, krijgsgevangen gemaakt. Ook is Servisch oorlogsmateriaal buit gemaakt. 4 Hbld. MARKTBERICHTEN. Veemajfrt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 40, 2e 35 en 3e 31 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren goede aanvoer, lste kw. 28, 2e 24, 3e 20 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 36, 2e 30, 3e 26 ceni per half kilo. Handel in vet vee redelijk, le kwa liteit zware beesten Vj2 cent boven noteering. Stieren en vette kalveren als vorige week, enkele zware stieren iets hooger. Op de magere markt was de handel slecht. GROENTEN VEILING. 7 September 1914. Veiling Houtmansgracht 4 uur. Bloemkool van f 8 per 100. Sav. Kool. van f7 per 100. Roode Kool van f5 per 100. Spercieb, v. f 5 tot f 7 per 100 pond. Snijboonen v. f 1.60 tot f 2.per 1000. Kropsla van f 1.503.00 per 100. Wortelen van f 2.— tot f 3.— per 100. Andijvie van f 1.60 per 100. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 765.8 te München, laagste stand 752.4 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, moest licht tot half bewolkt, waarschijnlijk nog droog behoudens onwoerskans vooral in het zuidwesten, aanvankelijk nog BTRGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN4 September. Leontje Adriana, ouders K. C. Bleijonberg en 0. M. de Graaf. 5. Adrianus Ja cobus, ouders K. don Blijker en M. Schippers. Hendrikus, ouders N. Walthie en A. C. Kromme. ONDERTROUWD: J. P. Koedam te Delft en J. M. Bruikman. OVERLEDEN 3 Sept. Bernardns C. Lijster, 73 j. 7. Wilhelmina Kastelein, wed. van D. Zuijdam, 60 j. WADDINXVEEN. GEBOREN 11 Aug. gemard Ma- rinus, ouders B. Janszen en M. E. Koelink. 13. Jacobus Johannes, ouders J. Th. vau Ardenne en M. Th. Hooft. 15. Neeltje, ouders L. F. Sol en A. van Dijk. - 16. Cornelis, ouders H. van der Ben en A. Bos. 17. Pieter Laurens Johannes, ouders L. van Soest en L. Koster. 18. Adri- ana Catharina Klazina, ouders P. Bos- loper en K. A. Veerman. 20. Pieter Cornelis, ouders C. de Joode en C. M. Bekenkamp. 20. Cornelis, ouders E. Breedijk en T. Hoogerdijk. 20. Maria, ouders K. Koerts on N. Verweij. 21. Maartje Jannetje, o. C. H. de Rooij en W. van Heijningoiu Pieter, ouders P. Hofstede on G. Bras. Gijsbert, ouders W. P. Ouwo- neel en P. Stolk. 22. Johanna Ja- coba, ouders A. Hogenes en A. M. Bank. 23. Florus M/iurits, ouders J. van Tol en H. A. van den Dool. Willem Cornelis, ouders T. C. van Leeuwen en T. van der Loo. 25. Cornelis, ouders C. Pouw en L. M. Honkoop. ONDERTROUWD: 14 Aug. II. van de Water en A. C. Cammeraat. GEHUWD 19 Aug. A. van Es en J. Meiderwijk. B. van Gent on J. A. Ververs. OVERLEDEN16 Aug. Cornelis Sekeris, oud 20 j. 24. Katharina Houtman, oud 78 j., echtgen. van D. van der Hoorn. hebben in de steeds succes. MT Deze advertentiën kosten slechts bij vooruitbetaling: 1—6 regels f 0.35, voor elke regel meer 6 cents. Opgaaf uitsluitend aan het Bureau geeft de HOOGSTE WAAR DE voor Gedrag-en Koopt g-eheele of g-edeelten van Inboedels. Is ook naar buiten de stad aan huis te ontbieden. BriflMfti,worden vergoed. p. op NAAM en ADRES'. 2f!9A Ged. Gracht 269* DEN HAAG.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2