itaenw' rine ;he l! iR De Oorlog. I H o. 12573. Woensdag 0 September 1914. 53e Jaargang. Feestdagen. behalve Zon; en Telefoon Interc. 82. I F FEUILLETON. Eefge. 00000.' ken. het Leven, 1AAG. GOUDA. XTle'W-’ws- exx -^.d--v“exte3^tie1ola.cL voer O-o-xxcLsl ezx Oxxxstxe Icotx.. Verschijnt dagelijks ide vort 1450.-. torrijwiel. rlijk ei laag ii prijs. LEN Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. - ian eener vrijwillig» Amsterdam. eijn blijkbaar reeds aanwezig. Het berichten 86 Lemberg en geen «raaf? van Turitfels. nog XX. verzekering tegen Je deur dan Waar wil je nog (Wordt vervolgd.) vol kman Zn., Goud* I een meer haar haar nu ziet wil. on door ik en dat Russi- van t «<“- EBOL Amsterdam. Zij en den van een brief- van aanneming der 60 >Hkoce», en OMtfa. >S, Wijdstraat 29 ELD Lm. HO. 60UD8CHE COURANT. vernomen was het mum-leeftijd 21 jaar. mum-leeft. 29 jaan caissons buitgemaakt. 2e. Het Fransche centrum is in hevige gevechten gewikkeld tusschen Fère Cham- penoise (10 K.M. ten Noordoosten van Sêzanne, aan den spoorweg van Parijs naar het Oosten), Vitry le Francois (30 -KM. ten Oosten van Fère Chajn penoise) een punt ten Zuiden van het bosch Een Wolff-telegram uit BRESLAU dd. R Sept, meldt: Hat pla^hvervangend commando hier ter stede deelt mode, dat do Sileziache landweer gisteren na oen zogenrijk ge vocht 17 officieren en 1000 man van het Russische gardokorps on het 3e Kauka- sische korps gevangen nam. ide scheikundige a Tandartsen en PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels I 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meeij 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: per kwartaal Idem franco per post. Met Geplustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden Markt 31bij onze Agenten (Pres.), Dr. A. E. tfBDEN, Dr. P. H. opgedaan. re*d« op uit. Hoe kom je op die gedachte Wil F mij dan alleen laten? Het kan niet anders, moeder I En i« niet alleen! U heeft Karei dan toch *og! Och wat. Karei is dag en nacht de JFA, e voedingswaarde MedaÜlM. J mum-leeftijd 21 jaar. mum-leeft. 28 jaar. num-leeftijd 19 jaar, mum-leeft. 25 jaar'. in reeds zeer vol le kunnende stoken, num-leeftijd 29 jaar) met 20 jaar immer lienst te treden als Aan het Westelijk Front. BERLIJN, 8 Sept. Over de bezet ting van Reims door Duitsche cava lerie melden de oorlogscorresponden ten in het Grooto Hoofdkwartier: Aangezien nog geen zekerheid be stond of de bewering van Fransche burgers, dat de bezetting Reims ver laten had, juist was, besloot ritmeester von Hubrecht om zich met een pa trouille te gaan overtuigen of het fort Vitryles door den vijand ontruimd was. Op zijn vraag om vrijwilligers boden zich velen aan j hij koos drie officieren, twee onderofficieren en zeven man. Langs den 6 K.M. langen weg door het woud galoppeerde de patrouille naar het fort, dat werkelijk verlaten bleek. Daarna werd doorgereden naar Reims, waarvan zij de grens om 9 uur ’s avonds bereikten. De patrouille trok door de mot nieuwsgierigen gevulde straten naar het stadhuis, waar de commandant den burgemeester mededeelde, dat Reims thans Duitsch bezit was en dat hy, burgemeester, als waarborg voor de veiligheid der Duitsche troepen, gevangen werd genomen. Een luitenant werd opgedragen het van Argonne (nog 10 K.M. verder naar het Oosten). De Franschen zijn nergens teruggesla- gen, de vijand heeft integendeel terrein verloren bij Vitry le Francois, waar een terugtrekkende beweging der Duitschers geconstateerd wordt. 3e. Op den Franschen rechtervleugel heeft een Duitsche divisie een aanval ge daan op de linie Chateau—Salins (in Duitsch Lotharingen, ten N.O. van Nancy waar zij is teruggeslagen ten Noorden van het bosch van Champenoux. Moer naar het oosten hebben de Fran sche troepen de bergkam van Maudray (in de Vogezen) en de pas van Four- neaux hernomen. De stuiting van den opmarsch der Duib scho legers is door de Franschen drin gend noodig, willen zij de verbinding tus- schen de Noordoostelijke fortenlinie en Parijs niet verbroken zien, waardoor deze geïsoleerd worden en den Franschen een débacle daar zou worden bereid. Uit België zijn weder berichten inge komen van verwoesting. Thans is het prachtig gelegen Dinant, het gewilde vreemdelingenoord bij uitnemendheid, in vlammen opgegaan, waarvoor weder als reden tot ons komt het schieten op de Duitsche soldaten. Van de heuvels om de stad zou hier geschoten zijn, door bur gers naar is aangenomen. Dok wat uit Dendermonde thans bekend wordt wijst er op dat ook daar de verschrikkingen van den oorlog op ontzettende wijze kenbaar zijn. België wordt vreeselijk geteisterd. Mot een belegering van Antwerpen door de Dultóbbers schijnt het niet erg te vlotten. De naar het noorden omtrekken de beweging valt niet mede daar het wa ter de verdedigers van Antwerpen te hulp is gekomen. Door de inundatie van de polders ten zuiden van Antwerpen zijn de aanrukkende Duitsche afdeelingen in het water komen te staan, waarop zij een heenkomen op daken en boomen hebben gezocht, terwijl de meegevoerde kanonnen in het slijk zijn blijven steken. Of deze tegenslag voor de Duitschers een onover- koinclijken hinderpaal zal zijn, zal spoe- Duit» den Kort Overzicht Het schijnt dat zich de laatste dagen de toestand op het westelijk oorlogs veld eenigsgins wijzigt ten gunste van de verbonden mogendheden. Wel kwam gisteren nog het bericht in dat Maubeuge, de door de Duitschers aangevallen Fransche vesting aan de Franech-Belgische grens gelegen, waa bezweken, waardoor den Duitschers een zeer groot aantal krijgsgevangenen en krijgsvoorraden in handen vielen, maar de daarna gekomen telegrammen wijzen er op dat het Fransche leger, gesteund door het Engelsche, thans de tijd gekomen acht om den op marsch van het Duitsche leger te linten. De Fransche opperbevelhebber heeft een dagorder gericht aan do legers, waarin het uitdrukkelijk wordt gezegd dat thans het oogenblik is gekomen, waarop tot den aanval op de Duitsche troepen moet worden overgegaan en dat elke duimbreed grond die thans gewonnen worclt, tot eiken prijs moet worden behouden. De resultaten van dezen dagorder De krijgsverrichtingen ter zee. LONDEN. Van de bemanning van den gezonken kruiser Pathfinder zijn vier man gedood, 13 gtwond en 243 vermist. Van de Russisch-Oosteririjksche grens. Inzage is ons verleend van een uit voerig schrijven van een Importhuis te Koningsberg dezer dagen door zijn agenten hier te lande ontvangen en o.a. behelzende het relaas van een reis van een der firmanten (die van Rus- sischen afkomst is) over de Duitsche grenzen naar een paar zuidelijker ge legen plaatsen. Er moest, hoe moeilijk en gevaarlijk die rei* ook zon zjjn, een onderhoud plaats hebben met de filialen te Rialvstok en te Brzec Li- terski, welke beide steden ten Oosten van Warschau aan de spoorlijn Latzen- Lutsk gelegen zijn. Dat ging dus dwars door de Russische stellingen heen. Dank zij echter de uitmuntende papie ren en het vrijgeleide waarvan bedoelde firmant zich had weten te voorzien en vermoedelijk ook dank zij zijn Russisch uiterlijk en zyn bekendheid met de Russische taal gelukte de onderneming uitmuntend. De streek ten zuiden van Tilsit wordt beschreven als te zijn geheel bezet door de Russen. Onnoe melijk veel troepen trokken den rei ziger voorbij in de richting Allenstein. De soldaten zagen er allen kersversch uit. Hun uitrusting leek deze schryver ook uitmuntend in orde toe doch meer berekend op den winter dan op den zomer. De cavalerie vertoonde hoofd zakelijk nog meer Kozakken dan hu zaren of dragonders. Eigenaardig was het te zien hoe die kozakken, volgens oude gewoonte, de „lawa” formatie toepasten, d. w. z. geheel in verspreide orde reden. Dit is trouwens de karak- niet. Ik wil een en daarin iets ik f 1.25 1-50 150 190 dagelyks aangenomen aan ons Bureau: ten, den Boekhandel en de Postkantoren. en haar te troosten. Maar niet beter, dat zij dit naliet,? Zij wist nu, waar de schoen wrong. De naam van Tunffelsja, nu wist zij het. Zij is verliefd, dacht de oude, daar zij zich nog zwak herinnerde, zij vroeger ook zulke tranen had gestort, berustte zij in de hoop, dat alles goed zou afloopen. andere forten op heuvels die vrij hoog zijn gelegen. De Russische legatie te ’s Gravenhage heeft de volgende mododoelingen ontvangen omtrent de krijgsverrichtingen van de Rus sische legers: I. Op 5 September hebben de I sche troepen de versterkte forten Nicolaew teh Zuiden van Lemberg nomen, welke forten bewapend waren met geblindeerde koepels en omringd door eeir driedubbele rij verdedigingswerken. Zij maakten zich meester van 40 kanonnen en ven aanzienlijken voorraad levensmid delen. II. In de omgeving van Rawa Russka worden hevige gevechten voortgezot. Het Goatenrijksch noorder-leger.dat in de rich ting van Chclni optrad, trekt terug 'van nahij door de Russische troepen achter volgd. III. In Oost-Pruisen is de troestand niet veranderd on hebben slechts op zich zelf staande gevochten van troepenafdeolingen plaats. hdpuitsche leger is gedwongen zich ^Noordwaarts te begeven, eerst door f den tegenstand der Franschen by la Ferté sous Jonaire ten oosten van Parijn, later door den terugslag bij «Wsis-sur-Oise, ten noorden van Parijs ^Éon officieel communiqué van gis terenmiddag geeft den stand als volgt weer le. Op 'b'u Franschen linkervleugel dringen de legers der bondgenooten, waar toe ook vooruitgeschoven troepen van de Parijsche bezetting behooren, voortdurend vooruit aan de oevers der Ourcq tot in de streek Montmirafl (aan de Marne, 50 KM. ten Oosten van Parijs). De vijand trekt terug in de richting der Marne. Fransche en Engelsche troepen hebben tusschen Meaux en Sézanne lal van Duit- schers gevangen genomen, o.a. een batal jon infanterie on een compagnie met ma- 'ebruiken at U. fORTELS. I VET. ÖFDHUID. I CU*. m I Ais braven man trouwt, zooals ik Ei, ja! wat moet ik aan mijn, heer Turnfels zeggen, als hij bier komt on je niet thuis treft? Zeg hem... Eefje kon niet verder spreken. Tot dat oogenblik had zij haar kalmte be waard, - na de naam werd genoemd van den man, die haar zoo lief en dier baar was geweest, kon zij hare tranen niet langer bedwingen. Ze zocht kamertje op, om zich geheel aan «mart over te geven. Juffrouw Nisser wilde haar eerst gen om de oorzaak van haar verdriet te Na den middag was Eefje uitgegaan om met een vriendin te raadplegen over den stap, waartoe zij besloten was. Juf frouw Nisser zat alleen aan het venster en hare gedachten warm verre van vroolijk. De avondschemering viel reeds in, toen zij uit haar gepeins werd gewekt door het geratel van oen rijtuig dat voor het huis stil hield. Onmiddellijk daarna hoor de zij voetstappen, op de trap, de ging open en Karei trad binnen. Waar Is Eefje? was zijn eerste vraag, nadat hij zijn moeder begroet had. Zij te uitgegaan, zuchtte de oude vrouw. Zij doet moeite, een betrek king als kinderjuffrouw of huishoudster te krijgen. Alsof zij noodig had, haar brood te verdienen! Zij heeft dit nu in haar hoofd gezet en al mijn praten was le vergeefs. „Moeder, zei ze van middag aan tafel, laat mij ditmaal mijn zin doen; l u zal zien, dat het ten goede la.” Maar teristieke gevechtsvorm dier onver saagde paardrijders. Zoo’n formatie rijdt steeds op verkenning uit met een hoog naar het midden. Wordt er door zoo’n kozakkentroep aangevallen dan geschiedt dat met bliksemsnelheid. Uit het Zuid-Oosten kwamen den handelsman vele treinen en transporten met gewonden, zoowel Oostenrijkers als Russen en Duitsohers tegemoet. Die transporten geschieden uiterst langzaam. In het winterseizoen zullen steeds daarbij honderden gekwetsten het leven verliezen. Te Brzec Literski waren de bestaan de en nieuwe hospitalen» overval. De opmarsch naar Lemberg was in vollen gang. De eerste gevechten hadden toen reeds plaats gehad en schenen, dit vertelden ook de Oostenffiksche gewonden, zeer nadeelig uitgevallen te znn voor de Oostenrijkers. Reeds spoedig, zoo vernam hij, hadden de Kussen een zeer groot getal nieuwe kanonnen kunnen buit maken die zon derling genoeg, onbeschermd aan de grenzen stonden. De groote aanval zou plaats hebben tusschen Lublin en Khaim, circa 120 K.M. ten noorden van Lemberg. Het 2e Oostenryksche legerkorps dat ten Oosten van Lem berg lag zou, zoo verklaarde men, den geweldigen opdrang der Russen nooit kunnen koeren (de uitkomsten hebben dit bewaarheid. Red.) Men schatte de Oostenryksche troe pen bij Lemberg op 200,000 man, be staande uit het derde, elfde, twaalfde en gedeelten van het veertiende en zevende legercorps. Uit het buit maken van zooveel geschut trok men het besluit dat de Oostenrijkers nog niet geheel gereed waren aan hun N.-O. grenzen in Ga- lioiö. Een en ander en ook het aanvan kelijk suoees in Oost-Pruisen, had een waarneembaar gunstigen invloed op de soldaten gemaakt, zoodat zij onweer staanbaar en met voor Russen zeld zaam enthousiasme voorwaarts gingen. Wat de legeraanvoerder generaal Russky betrof, zoo beschouwde de schrijver hem als de Russische „vecht generaal” bij uitnemendheid. Hij on- derscheide zich reeds opvallend in den Russisch-Turkschen oorlog en werd in den Russisch-Japanscnen oorlog chef van den generalen staf. Door zijn soldaten wordt hij verafgood. Het moeilijkst te nemen fort bij Lemberg was Goradka, 17 K.M. van Lemberg verwijderd en, evenals de 37) Moeder, zei zo, er is mij dezen morgen veel door het hoofd gegaan, Ik heb een besluit genomen, dat niets meer kan veranderd worden bid u, laat mij ditmaal mijn zin doen. Maar wat wil je dan kind maakt me werkelijk angstig. Ik kan hier niet langer blijven, «eide het meisje op doffen toon. Ik «loet weg van hier niet voor altijd, moeder, haastste zij zich te zeggen, toen zag, hoe verbaasd de oude vrouw b»ar aankeek, maar toch voor een tangen tijd, voor een poos tenminste. Wat Wil je weg stamelde de Oud(> eindelijk. - WT-— keen Dat weet ik nuttigen werkring zoeken verdienen met de kundigheden, die b«b opgedaan. Ik ga or dezen middag daarbij ontbreekt ook maar oenigermate een plaats-aanduiding, waar deze zou zijn behaald, zoodat daarop op dit oogenblik geen aandacht aan kan worden geschon ken. Steeds weder komen van Duitsch zijde licrichten als zouden bij Fransche en En- gelsche soldaten dum-dumkogels zijn ge vonden en wel in belangrijke hoeveelhe den en in de fabrieksvorpakking. De Duitsche keizer zond daarover een tele gram aan den president der Vereenigde Staten. Zooals men" weet is officieel van Engelsche zijde het gebruik van duin- dumkogelR ontkend. Deze moorddadige ko gels zijn zooals bekend door de Ilaagsche conventie verboden. Aan het Oostelijk Front LONDEN. Volgens een telegram uit Petersburg aan de Morning Post is de vesting Nicolajof, 20 mijlen ten zuiden van Lemberg door de Russen ingenomen. Nicolajof is een der moest moderne vestingen van Oostenrijk ge legen aan de Imjester. dour uit. Wat moet ik lieginnen zonder jou? In mijn oude dagen zoo eenzaam te leven! Je hebt toch niet noodig, bij vreem den je brood te gaan verdienen! Hoor eens, moeder, ik had ook kunnen trouwen, en dan had ik u ook alleen gelaten, nog wel voor altijd, en nu is het voor een korten tijd, misschien voor één of twee jaar. Of ik kinderjuf frouw of huishobdstcr wordt, ik kan oen mooi stuk geld verdienen, dat kunnen wij best gebruiken. Waarom heeft u me dan zooveel laten loeren, als ik er geen nut van trek? Tegenwoordig moeten ook de vrouwen er aan denken zich een be staan te verschaffen. Dat heb jo niet noodig, Eefje. Toch wel, moeder! Wij hebben het wel noodig; wij leven niet in over vloed Later krijg je een mooie, som geld, waarvan wij nu de rente genieten, je een braven man hoop. hoe kan dat, als het arme onervare* kind onder vreemden gaat en mij alleen laat. Ik kan me niet voorstellen, hoe ik leven kan zonder haar. Juffrouw Nisser was op de sofa neer gezonken en w lachte haar tranen weg. Jntusschen had Karei hoed en jas afge- legd en was op Eefje’s gewone plaats Wj het venster gaan zitten. Het werd steeds duisterder in de ka mer; do kanarievogel had zijn kopje reodn onder de vleugels gestoken, en men hoorde niets meer dan het tikken der klok aan den muur. Ik weet niet, wat er met haar aan de hand is, maar het moet iets bijzon ders zijn, sprak juffrouw Nisser na een poos. Dat kan wel zijn, antwoordde Ka rei, die met zijn vingers tegen een ven sterruit trommelde. Hij begreep wel, wat er aan schortte. Eefje’s oogen waren opengegaan; zij had ingezien, dat ze misleid was door iemand in wien zij het grootste vertrouwen stel de. Zij kon nu niet langer leven in de nabijheid van <yn man, die haar om den tuin had geleid; ver van hem verwijderd wilde zij hem vergeten in een leven van arbeid en plichtsbetrachting. Dat was het gevolg van zijn waarschuwing, en in stilte prees hij het besluit van bet bravo meisje. Lievo God, wat zal mijnheer Thurn- fels zoggen, als hij hoort, dat Eefje ons wil verlaten! En tochom hem alleen verlaat zij ons. Dat kan wol zijn. xMaar do graaf zal zich wel weten te troosten. De graaf? Hij in toch Zeker is hij dat. Hij is een der lijkste on voornaamste hoeren van Wee nen. Als bij een prinses ten huwelijk vraagt, zal hij niet worden afgewezen. IJ kan er trotech op zijn, dat zulk oen voornaam hear uw huis- bezoekt; mis schien blijft hij nu echter wel weg, want l-.efje zal hem niet meer willen zien, on oin u zal hij wel niet hier gekomen zijn. Juffrouw Nisser zag haar zoon met grooto oogen aan; zij kon geen woorden vinden om haar verbazing uit te druk ken. Nu begrijpt u zeker wol, wat er bij Eefje aan schort. Ja, nu begrijp ik, waarom zij zoo veranderde, toon zij je brief had gelezen. Je hebt zeker in dien tijd geschreven, wat je mij nu vertelt? Ja! Ik hield hot voor mijn plicht, baar klaron wijn te schenken. Zij zal onderzoek gedaan hebben en nu begrij pen, dat zij een man moot ontwijken, die gevaarlijk voor haar kon worden. heeft gehandeld als een braaf meisje, u osk wol in, waarom zij weg dig blijken. Gent is niet door de sobers bezet, doch moet de door Duitaehen bevelhebber gestelde voorwaar- den van inlevering van levensvoorraden nakomen. Na de berichten van Russische over winningen in Ga|icië is van het oostelijk front weinig bekend geworden. Wel wordt --- nit Breslau melding gemaakt van een door chinegoweren en bovendien verscheïdeno de Duitschers behaalde overwinning, doch

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1