A. Brinkman Zoon Bimaert land.. Gemengde Berichten. De Drukkerij Markt 31 alle drukwerken Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht gebeurde te gaan rapporteeren de overigen bleven tot vyf uur 's morgens in de stad. 's Middags reden zij aan het hoofd van de brigade von Suckow, die on der het spelen van de muziek de stad binüenrukte. Reims heeft geenerlei letsel bekomen. LONDEN. Volgens de Evening News hebben de geallieerden onder generaal French en generaal d'Amade een groote overwinning behaald op de Duitschers bij Precy-sur-Oise een wei nig ten noorden van Parys. De Duit- sche keizerlijke garde zou door de Engelschen zijn vernietigd. LONDEN. De Times ontvangt een telegram uit Parijs waarin gezegd wordt dat men in de stad zeer gerust is gesteld door het bericht dat de Duit schers de streek tusschen Compiegne en Honlis hebben ontruimd, en Parijs ter zijde laten liggen. Volgens berichten uit Bazel hebben de Duitschers de hoofdmacht van het leger dat de Fransche troepen naby Belfort vasthield, teruggetrokken. De Duitsche opmarsch gestuit? PARIJS, 8 Sept. (Officieel). Door den Franschen opperbevelhebber is d.d. 7 dezer een dagorder uitgevaar- digd, waarin hy den ongeduldigen troepen zegt dat thans het oogenblik voorbij is om achteruit te zien, en nu den vijand moet worden aangevallen en teruggeworpen en tot eiken prijs het terrein dat wordt gewonnen moet worden behouden. Uit officieele bron wordt verder medegedeeld In den morgen van 7 Sept.. is het eerste Duitsche leger onder den druk van de linkervleugel van het Fransch- Engelsche leger gedwongen noord waarts terug te trekken. Dit leger wordt in het front en op de flank achtervolgd. Geen enkel ernstig gevecht wordt in het front van het 2e, 3e en 4e Duitsche leger gemeld, maar voor het 6e, dat door den Franschen rechter vleugel in bedwang wordt gehouden, werd een krachtige voeling verkregen. Den Gen September 's avonds deden de troepen van Verdun een uitval en namen oonvooien van het 5e Duitsche leger. PARIJS, 8 Sept. Hfet officieele communiqué van gisterenavond elf uur luidt Aan onzen linkervleugel rukten de legers der bondgenooten voorWaarts, zonder ernstigen tegenstand te ont moeten. In het centrum, de streek van Verdun, trokken de Franschen afwisselend vooruit en achterwaarts. De toestand is onveranderd. Men heeft verschillende gedeeltelijke suc cessen behaald aan den rechtervleugel in de Vogezen. In de omgeving van Parijs leverden de voorposten gevechten in de buurt van de Ouroq, een zijrivier van de Marne, die gunstig voor de Fransche troepen afliep. De Minister van Oorlog zond een telegram aan den gouverneur van Maubeuge waarin hy de bewondering van de natie en de regeering betuigde en de hoop uitsprak, dat zij spoedig van de Duitschers bevrijd zouden zijn. Maubetige, dat in handen der Duit schers is gevallen is een vesting van den eersten rang, 140 M. hoog gelegen' aan de Sambre, oen knooppunt van den noorderspoorweg, omgeven door 5 nieuwe forten en eeif aantal batte rijen. De stad telde in 1901 met de voorsteden 21,000 inwoners. De Duitschers in Belgtë. Het bombardement van Dendermonde. De Antwerpsche correspondent van de Telegraaf seint vandaar dd. 8 Sept. Ik ontvang zooeven berichten over de verwoesting van Dendermonde. Het isv er al bijna zoo erg als te Leuven. De hoofdkerk, het museum en het stadhuis zyn gespaard gebleven. Ook het gerechtshof bleef ongeschonden. Vernield door bommen en door vuur zijn het groot hospitaal, het klooster der arme Klarissen, de kerk der paters Benedictijnen, de fabriek La Dendre, het klooster der Theresianen en het gebouw var. de Banque de la Dendre. Dit laatste heeft de vijand in de lucht dben vliegen. Toen het hospitaal aan de vier hoeken in brand stond, heb ben de Duitschers de zieken, die niet meer gaan konden, opgenomen en in een aanpalende weide gelegd. Meer dan honderd hqizen in de middenstad zijn totaal vernield. Het standbeeld van den Vlaamftchen dichter Prudens van Duyse is ongeschonden gebleven. Het vuur heeft de Koninklijke Aka- demie en den Katholieken Werkmans kring vernield, evenals "het bisschoppe- lijke college en de veemarkt. De Duitschers hebben overal de wijn kelders geplunderd en zich dan smoor dronken aan de ergste baldadigheden overgegeven. Zij vervolgden de vluch tende vrouwen en namen haar met gevold haar geld en juweelen af. Vele vrouwen, kinderen en oude menschen werden op de straat als razende honden afgemaakt. Honderden bewoners zijn naar het Noorden gevlucht. De Redactie teekent hierbij aan: Dendermonde is een kleine, ver sterkte stad van ongeveer 10.000 in woners, gelegen aan den rechteroever van de Schelde, waarover in deze stad een J*ug geslagen is; en aan beide oevers Vqn de Dender, een zij rivier van de Schelde. LodewrjkXIv belegerde deze plaats in 1667, maar werd genoodzaakt! terug te trekken, daar de belegerderrde sluizen openden en zoodoende de geheele streek onder water zetten. Marlborough nam het in 1706 na oen bombardement van tien dagen. De Franschen onder bevel van den maarschalk van Saksen, ver overden de vesting in 1645. Jozef II liet in 1784 de vestingwerken slechten, welke echter in 1822 wederom werden hersteld. De oude Lieve-Vrouwe Kerk bezit twee fraaie schilderyen van Van Dijck, een kruisiging (ca. 1630) en een aan bidding der herders (1635) benevens oen doek van de Crayer en oen Ro- maansch doopvont, uit de twaalfde eeuw. Het stadhuis met een gebeeldhouw- den gevel was oorspronkelijk de laken hal en dateert uit de 14e eeuw. Aan het stadhuis grenst de Grande Garde met een klokkentoren en een portiek uit de 18e eeuw. De stad bezit twee standbeelden, een voor den Vlaamschen dichter Prudens van Duyse (1804- 59) en een voor den Katholieken priester-missio naris P. de Smedt. Te Lokeren wekte de aankomst der Duitschers zooveel paniek, dak op haar beurt de Lokersche bevolking op de vlucht sloeg. Gisternamiddag bood zich in deze stad een Duitsche parlemen tair aan, die ontvangen werd door den burgemeester Raemdonck en den volksvertegenwoordiger Persoons. Hij vroeg dien hoeren of zich iti de stad geen gewapende macht bevond en ontving de verzekering, dat zulks niet het geval is. Daarop keerde hij naar het hoofdkwartier van de Duitschers terug. Gent. Naar uit Antwerpen wordt geseind zijn de Duitschers nog niet naar Gent gegaan, maar bepaalden zich ertoe den burgemeester te doen roepen om hem een aantal b&langrijke eischen te stel len (inlevering van levensmiddelen en terugroepen van de burgerwacht, die ontwapend moet worden), waarop mor gen te Berleghem antwoord moet worden gegeven. De Engelsche verliescijfers. Op 1 September bedroegen do Engel- scho verliescijfers, volgens officieele op gaaf: gedood §3 officieren en 212 minde ren, gewond 162 officieren en 1061 min deren, vermist 230 officieren en 18.413 minderen, te zamen buiten gevecht ge steld 455 officieren en 14.686 minderen. Italië en do Triple Entente. Uit Rome wordt, naar men aan hef Hbld. seint, aan de Times gemeld, da) "liet besluit van de Triple Entente om geen vrede te sluiten zonder gemeen schappelijke toestemming in Italië een gunstigen indruk heeft gemaakt. Het be wijst, merkt men op, dat de betrokkenen elkaar niet willen verraden en men be grijpt dat do oorlog nu nog jaren kan voortduren. De bladen spreken hierom trent nog geen oordeel uit, maar in par ticuliere kringen hoort men reeds de op merking, dat zulk een ramp alleen zou kunnen worden voorkomen als Italië tus- schenbeiden zou komen aan de zijde van Engeland. Japansche troepen naar Europa? BERLIJN, 8 September. (N. Crt.) Ja pan moot hebben aangeboden 500,000 man troepen naar Europa te zenden, wanneer Frankrijk Tonking en Anam aan Japan afstaat. De Fransche regeering heeft nog niet geantwoord. Van het Oorlogsveld. Een oorlogscorrespondent, die het slagveld heeft gezien en de gewonden in de hospitalen heeft ontmoet, geeft in de Delftsche Courant zijn indrukken weer van het ontzettende van dezen geweldigen krijg. Wij ontleenen daaraan': Ik heb gewonden gezien, zonder armen, zonder beenen, met opengereten lichamen, verbrijzelde borst, deoogen uitgeschoten. Ik heb een vriend van mij gezien wiens beide beenen waren geampu teerd. Ik heb geen beenen meer, snikte hij, ik, .die zooveel van fietsen en wan delen hield Mijn zoon speelde paardje op mijn knieën en lachte, en nu Weest vervloekt, gij allen die mij hier heen hebben gezonden. Waarom moest ik naar dit oord van bloed en ontzet ting? 'k Ben pas dertig jaar Weest vervloekt De oorlog doet zoorelen schreien, en nog steeds meer bloed wordt ge- eischt. Ik begrijp het nietEen bloed nevel zweeft over de aarde, verduistert aller oogen'k geloof dat een wereld- catastrophe nabij is. Ik was een sterke flinke man, gezond naar lichaam en geestnu voel ik hoe de helft mijner gedachten mij niet meer toebehoort. Dat is vreeselijker dan de pest; daar aan kan men door voorzorgen mis schien nog ontsnappen, maar hoe te ontvluchten aan de alles doordringende fedachte, die afstand noch grenzen ent Des daags strijd ik er tegen des nachts ben ik als zoovelen de prooi myner droomenen mijn droomen zijn den waanzin nabij. De aarde is waanzinnig geworden. Ze heeft geen bloemen of liederen meer te geven, ze is rond en rood als een kop, dien men het« vel heeft afge trokken. De aarde schreit omdat ze geen bloe men en liederen meei; te geven heeft. Al dagen lang wordt er slag ge leverd Van verleden Vrijdag af Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdageen week dus en nog altijd duurt 't voort. Van beide legers staan honderdduizen den soldaten tegenover elkaarin enkele minuten worden ze van mannen in de volle levenskracht tot lijken Het geknal en aanhoudend kanon gebulder roept dreigende donkere wolken boven het tooneel der ver schrikking te voorschijn, doch zij staan tegenover elkaar, willen niet zwichten en dooden elkaar. Als iemand tweë-en-zeventig uur achtereen waakt, voelt hij zich uitgeput en zijn gedaetyqn beneveldzij hebben al in geen week geslapen, moeten wel gek worden. Ze zijn niet meer in staat om te denken en vechten werktuigelijk zoolang hun de adem blijft. Er wordt verteld dat de soldaten in sommige afdeelingen bij gebrek aan munitie, met steenen werpen en met de vuist moeten strijden en als honden om zich heen bijten. Als do overlevenden naar huis zijn gekeerd, zullen ze zeker slagtanden hebben als de wolven maar ze komen niet terug ze hebben het vorstand verloren en elkander ver moord. 't Is alles duister in hun brein, zij kunnen niets meer begrijpen; ze zou den als men hen plotseling een hal ven cirkel liet keeren, schieten op de kameraden in de meening den vijand te zien Wanneer tusschen twee veldslagen eenige dagen van rust zijn ingetreden en de vijand verre is, weerklinkt er soms een eenzaam schot in den don keren nacht. Dan springen allen op en schieten in den stillen, zwijgenden nacht Ik heb een onvoltooiden brief ge vonden, geschreven met potlood op een vodje papier. De schrijver ligt uit elkaar gereten ergens in of op den grond, maar 'zijn woorden leven nog. Hij schrijft deze krankzinnige taal: „Nu heb ik de groote wellust van den oorlog begrepen, dat eigen aardig genot, om mannen van geest, van bekwaamheid en beschaving als wilde beeBten te dooden. Voor immer het leven te benemen, is een even prettige bezigheid, als een partij lawn- tennis te spelen met de sterren en planeten. Arme vriend, wat spijt het me, dat je niet by ons bont en je ver velen moet in de sleur van het alle- daagsche. Je zondt in de omgeving van den dood alles vinden, waarnaar je nobel onrustig hart smachtte een bloedfestijn in deze eenigszins zinnebeeldige vergelijking ligt de waar heid zelve. Wij waden tot de knieën' door het bloed het hoofd duizelt van dien purperen wijn, zooals mijn jongens het schetsenderwijze noemen. Het bloed van den vijand te drinken is nog zoo dwaas niet als wy meenen de ouden wisten 't wel" „De raven krassen. Hoor je't: de raven krassen. Waar komen ze in zoo grooten getale vandaan De hemel wordt er donker van. Zij strijken zon der vrees naast ons neer, vergezellen ons Overal, en altijd bewegen we ons onder hen, als onder een zwarte parasol, of een wandelenden boom met dicht bebladerde takken. Eén heeft me eens willen bijten in 't gezicht hij meende geloof ik, dat ik dood was. De raven krassen, en dat verontrust me een beetje. Waar komen ze in zoo grooten getale vandaan Vreemdniet het minste medelyden kwam bij mij op voor dien gesneuvelde. Ik kon my zijn gelaat nog zoo duidelijk voor den geest stellenzoo blank en zacht als dat van een meisjeen dan die heldere, eerlijke oogopslag, dat keurig onderhouden puntbaardje, dat zelfs een meisjesgezichtje niet zou ontsierd hebben. Hij hield van boeken, bloemen en muziek, had een afkeer van alles wat ruw en brutaal was en schreef verzen. En alles wat ik my van hem herinnerde, kon ik maar niet met dat ravengekras, die menschen- slachting overeenbrengen. De raven krassen Is dat taal van een mensch, van een mensch met verstand en gevoel? Wij zijn geen menschen meer. Gisterenavond kreeg ik bericht, dat mijn broer was gesneuveld. Hij was zoo zacht en goed en zou geen dier kwaad doen. Waar is hij Ik vraag het u, vervloekte moorde naars, ravengebroed, dat aast op kren gen, ongelukkige zwakkelingen, waarom hebt gij mijn broeder ver moord? Myn broeder uw broeder! Als ge een menschelijk gezicht had, zou ik je een oorveeg geven, maar dat heb je niet, je hebt den snuit van een roofdieruit je zooge naamd wetenschappelijk verstand, spreekt verborgen waanzin, die met roestige ketenen rammelt. Je geeft je uit voor menschen,' maar onder je handschoenen zie ik klauwen en onder je hoed - de platte schedel van het dier. En uit het volheid van mijn bekom merd, angstig hart, vervloek iku, ongelukkige, onnoozele roofdieren Ik treur niet alleen. Van onzen ko lonel sneuvelden zijn beidé zoons op denzelfden dag. Toen men het hem kwam mededeelen deed hij vreemd en onbeholpen tot hij na eenige oogen- blikken zachtjes mompelde„Mijn vrouw zal alleen overblijven, want ik kom ook niet terug." Twee dagen geleden lagen wij op den rand van een bosch. Ik stond achter een kanon om de richting na te gaan en de uitwerking van het vallen der granaten te zien. De kanon nier bij het stuk viel met een zucht over zyn kanon heen. Er was een klein gaatje boven zijn linker oog, waar het donkere bloed haastig uit gulpte en boven in zijn hoofd was een groot stuk uit het schedeldak geslagen. Een ander nam zijn plaats in en kreeg binnen twee minuten een kogel door het hart. Zoo zag ik er in een half uur rondom dat eene kanon vijf vallen,' vijf jonge krachtige mannen, vol levens lust en gezondheid. 's Avonds in het bivak hoorde ik een schot. Ik ging er heen en vond een troepje soldaten om een lijk staan. Een soldaat, waanzinnig door de gru welen, die hij gezien had in de laatste dagen, had zich met een revolver een kogel door het hoofd gejaagd. Er kwam later op den avond een jong officier bij mij die me vroeg of ik een briefje voor hem wilde schryven aan zijne moeder. T- Waarom schrijf je zelf niet? Ik kan niet zuchtte hij toonloos. Ik kan niet schrijven. Ik heb het ge probeerd wel tien malen, dagen achtereen. Ik nam de pen qm het opschrift te schrijven, doch Wijn hand sprong over het blad papisr als een kikvorsch aap een touydytT; de pen prikte in 't papier, keéfde zich, boog zich naar alle kanten, liet sporen van de onzin nigste/letters na op het witte vel. Mijp hand sprong nog over bet witte (papier en elke vinger trilde met zulk éen hevigheid, alsof ze nog in den oor]og waren in den rossen gloed van d© zon en in het bloed en 't was als hoorde h}c het gekerm, het gejam mer van een nameloos wee. Ze schenen tich van mij los^i» maken, die kramp achtig trillende vingers, ze werden tot oogen en ooren en ik als versteend, niet in staat zelfs om me te bewegen of een kreet te uiten, volgde hufi' wilden dans over het sneeuwwitte vel papier. Maar 't is niets, stamelde hij en zijn stem klonk heesch en ontstemd, dat is niets ik zal dicteerenMilton was immers blind, toen hy zyn „Verloren Paradijs" schreef. Ik kan nog denken, en dat is de hoofdzaak. In Staat van Beleg. De Nederl. Staatscourant van giste renavond bevatte het besluit, waarbij verschillende gemeenten aan zee of aan een rivier gelegen in staat van beleg worden verklaard, vermoedelijk om te beletten dat schepen, door of vanwege oorlogvoerende mogendheden worden aangekocht met de bedoeling ze voor militaire doeleinden te gebruiken. Een toelating van zoodanigen uit voer zou in strijd zyn met de door de Regeering afgekondigde neutrali- teitsverklaring. Om het militair gezag in staat te stellen de vereischte maat regelen te treffen en behoorlijke con- tróle uit te oefenen is het noodig verschillende gemeenten (in Zuid-Hol land Hoek van Holland Br ie 11e, Helle voets lui s, Stel le n d a m en Scheveningen) in staat van beleg tty verklaren. De gewone scheepvaart zal zoo min mogelijk over last worden bezorgd. De staat van beleg strekt zich ver der uit over de gemeenten bet zuide lijk deel van Zeeland, van Noord-Bra bant, van Limburg, in •Gelderland de grensplaatsen aan den Rijn, in Gro ningen Delfzijl, Ulrum en Oldenho- ven, in Friesland: Ameland en Har- lingen, in Noord-Holland Texel, Vlie land, Terschelling, den Helder en Vel- sen. Opening der Staten-Generaal. Naar thans kan worden vastgesteld, zal de opening van de Staten-Generaal' op Dinsdag 15 September geheel op de gebruikelijke wijze plaats vinden. Een nieuwe broodsoort. Men schrijft aan de „N. Crt."; De heer P. van der Weerdt te Val kenburg (Z.-H.) heeft een brood ge bakken, dht bestond uit l/3 tarwe en Va gemalen tulpenbollen. Dit brood werd in de vergadering van bakkerspatroons te Leiden getoond en men oordeelde den smaak goed. Van d. W. zal ook dit brood onder werpen aan een onderzoek door het Rijksstation voor Bakkerij en Maal derij te Wageningen ter vaststelling van de voedingswaarde. Ook de keuringsdienst te Leiden heeft dit brood aan een onderzoek onderworpen. Vreemdelingen in Italië. De Minister van Buitenlandsche Za ken brengt bij deze ter algemeene ken nis, dat, blijkens een van den Itali* aanschen gezant ontvangen mededee- ling, van 1 September 1914 af, de toegang tot het grondgebied van het Koninkryk Italië verboden is voor iederen vreemdeling, die niét voorzien is van een geviseerd buitenlandsch paspoort. Rijksbouwmeester. Naar verluidt, zal het corps van Rijks bouwmeesters uitgebreid worden, we gens het voornemen van de Regeering om vele bouwwerken te doen uitvoeren. (N. R. CL) De aanhouding van de Nieuw-Amsterdam. Een reiziger van de Nieuw-AmBter- dam heeft een heel verhaal van weder waardigheden tijdens de aanhouding in de N. R. Ct. gepubliceerd. We ont leenen er het volgende aan: Om negen uur liggen we stil (te Brest) tusschen twee tegen de zijden bevestigde booten en werden begluurd door tal van toeschouwers op, de vele oorlogsbodems. Om 9.10 ligt déDolmen voor den valreep met havenautoriteiten en gendarmen. De een na den ander klimt langs de hooge ladder omhodft om een nauwkeurige inspectie te be ginnen. De Dolmen blyft, doch de sleepbooten gaan onze boot verlaten. Om 9.40 uur deelt, de hofmeester mede, dat Belgen en Amerikanen het promenadedek eerste klas moeten op zoeken en de anderen zich voor het hek, dat de dekken eerste en tweede klasse scheidt, moesten vervoegen, om daar doorgelaten te kannen worden. Om twaalf uur was echter de inspectie der eerste klasse nog niet afgeloopen en werd 2 uren pauze aangekondigd. Om 2.30 wordt, evenals 's morgens 10 uur, bekend gemaakt, „de papieren gereed houden". Bij vijven zullen M worden doorgelaten. Tot 3.20 wachten we, zonder dat iemand door het hek kwam. De ondervindingen met papier- loozen in de eerste klasse heeft zooveel moeilijkheden opgeleverd, dat er langs dezen weg 'geen einde aan kon komen. De orders klonken daaromde Hol- landsche reservisten binnenkomen en alle niet-Hollanders hun bagage pak ken. Om 3.45 komen de booten Haleur en Menhir naast de 17 treden lange trap van het benedendek eerste klas aan bakboordzyde afgehangen en daar achter de Abeille No. 4, met twee groote platbodem vierkante bakken. De Dolmen komt nog met een drietal ramen, welke naast de Abeille blyven iggen. De Dolmen wordt langszij van de met soldaten gevulde Menhir be- Wjtjgd. Nog twee sloepen met ieder 14 roeiers verschijnen aan bakboord- gfjde. De soldaten van de Menhir treden aan op de Haleur en plaatsen ge bajonetten op hun geweren en alle matrozen der verschillende vaartuigen jjyjen hun revolvers. Tien min. over rier komen de eerste te vervoeren krijgsgevangenen de lange smalle trap en worden ag£ boord der Haleur ontvangen door een paar autoriteiten, die omringd zijn van soldaten, om de overtollig0 bagage in ontvangst te nemen. De Nederlanders alleen en het per soneel der boot kwamen Donderdag niet aan de beurt van visitatie, zoodat dit onderzoek tot Vrijdag werd uitge steld. Nadat toen allen 'waren afge lezen, konden we toen weer gaan en oen, hoe de Franschen het voor puitschland of Nederland bestemde meel in hun schepen boegen. Vierdui zend zevenhonderd balen v|in 50 K.G. *erden Vrijdag geborgen en Zaterdag morgen 7 uur waren de lossers weer 'm groot aantal present om de nog Hawezige 4300 balen pok tot zich te gfltien. Namiddag 3 uur is men nog druk bezig met het overladen van meel uit het achterruim, terwijl voor san'de trap een schuit ligt om een partijtje zilver over te nemen. Met stekkenals brooden komen de" ma trozen bij de trap neer, waarna ze, na één stuk neergelegd te hebben, van de inspanning even gaan uitrusten. Blijk baar wegen die bropdjes nog al zwaar. Na informatie vernemen we, dat het aantal zilverbrooden 360 en het ge wicht van elk stuk 35 K.G. be draagt. Als hiervan geld wordt ge maakt, zal het ongeveer toereikende zyn, om een paar uren de soldij aan de Fransche soldaten uit te keeren en andere onderhoudskosten van den oor log te betalen. Ruim 4 uur stoomde Óen sleepboot met 3 tachtigtoB8 pramen, geladen met meel en conserven, naar de stad, gevolgd door een grootere boot met de zilverpraam en de vele op wacht staande, zilverdragende of visschende soldaten, die nu de Nieuw-Amsterdam gbgen verlaten, de ruimen der vracht goederen zoo achterlatende dat een blind paard er weinig scha meer kon doen. Ontdaan van 740 passagiers, 9000 balen meel en 12.600 K.G. zilver en een partij conserven, lieten ze ons |-in eenzaamheid in de misschien wel §100 hectare groot binnenhaven achter. J* De loods was Zaterdagavond aan boord gekomen, -doch met het oog op de gevaren, zoo vertelde men, werd met de afvaart gewacht tot den mor gen. De passagiers der Tambora, die 30 Juli reeds van Batavia waren ge gaan»1 en nu sedert Maandag in de tweede binnenhaven lagon te Brest, waren juist voordat de „Nieuw-Am sterdam" afvoer, volgens zeggen van den gezagvoerder, met een boot over gebracht van Tambora naar de Nieuw- Amsterdam. Half zes waren allen aan boord, om 4 uur waren de Franschen vertrokken eu de zware blokken der lieren weer opgeborgen. Toen de loods kwam twij felde niemand meer, zoodat men bij iedere beweging reeds meende de werking der machines te merken. Toen na het avondmaal nog alles stil lag, kwam de vrees voor gevaren van onze zoo aangoname buren om in den nacht te vertrekken. We vonden deze zorgvuldigheid voor ons levensbehoud zeer aardig, vooral omdat we in den laten avond van 2 September bij donker weer binnengehaald. Zondagmorgen zouden we afreizen en misschien Maandag avond nog thuis zijn. Om halftwee hoorden we de machine werken, spron gen uit bed en keken uit het raam of we de haven al uit waren. Neen we lagen nog stil, doch't Zal zoo aan stonds wel beginnen, slapen kunnen we toch niet, dus we kleeden ons en gaan aan dek om een laatsten groet te brengen aan Brest. Om ruim vier uur hooren we iets. Weer naar dek, doch geen beweging. Maar om 7 uur Zondagmorgen toen was 't geen ver beelding meer. Een boot mot drie 80 tons pramen ligt weer aan bakboordzij en een groot aaqtal matrozen "beklim men weer onze boot. Alle hoop op vertrek was weer verijdeld. We zagen toen dat er maismeel werd ingeladen en hoorden, dat er ook nog bier over genomen zou, worden. Om elf uur werd stop gezet en de luiken werden gesloten, zoodat opnieuw werd ge hoopt op vertrek. Halfeen werd echter het gordijn geheschen voor de finale te Brest. De luiken moesten nogmaals ge opend om nog vierduizend kisten maizena te nemen. Het was bijna zes uur, toen deze Zondagsarbeid werd gestaakt, om, zoo we dachten, Maandagmorgen te wor- dën hervat, want we hoorden, dat er ook nog een partij koper was en een flinkq lading steenkolen. We konden onze oogen dap ook haast niet ge- looven, toen we de boot vol matrozen zagen loopen en de drie geladen pra men op sleeptouw nemen en zich van onze boot verwijderen, dat ze zoo edelmoedig zouden zijn om ons de nog behouden vracht te laten behouden. Straks of morgén vroeg zullen ze wel terugkomen om ook koper en steen kolen nog te halen en eindelijk de geheele boot, zoo waren veler angst wekkende gedachten. Een vreugde kreet hoorden we klinken omstreeks halfzeven Zondagavond. Een sleepbootje was voor onzen ko lossus gespannen en de eigen schroeveii der Nieuw-Amsterdam werkten reeds. Dat was de oorzaak der vreugde. Door den gezagvoerder van d© Nieuw-Amsterdam, kapt. Baron is bij den Nederlandschen consul te Brest, den heer R. A. Arndult delaMenan- dière terstond protest ingediend tegen het opbrengen van zijn schip naar Brest en het prijsverkiaren of in be waring nemen van de door de Fransche Regeering als conditioneel© contra bande beschoqwde lading, welke be stemd was voor een Nederlandsche haven. Uit de lading is volgens de N. R. Crt. het volgende gelost: 3739 balen meel, 531 kisten vleesch in blik, 390 staven zilver (bestemd voor de Ned. Bank), 259 kisten bier, 853 bafen vee voeder en 3041 kisten maizena. Van de passagiers moesten'het schip in krijgsgevangenschap verlaten75 le kl., 222 2e kl. en 442 3e kl., die allen Duitschers of Oostenrijkers waren. Van de bemanning bleef nog 10 man achter. Huurschuld. In verband met een bericht in eenige bladen betreffende den Rottordam- schen bootwerker, die als landweerman onder de wapenen is en wiens gezin wegens huurschuld uit de woning zou zijn gezet, als de regeering niet had ingegrepen, hebben wij ons gewend om inlichtingen te bevoegder plaatse, waar men ons mededeelde, dat van „ingrijpen" geen sprake is geweest. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbei ders had ^ich naar aanleiding van het geval gewend tot den secretaris-gene raal van het departement van Justitie, die eenvoudig den raad gaf, rechter lijke hulp in te roepen, daar men zich kon beroepen op de wet ter voor koming van dadelijke uitwinning naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden tengevolge der huidige buitengewone omstandighedenj welke wet juist Zon dag in werking is getreden. Ook de regeling van de zaak der huishuren is, naar men weet, in deze wet be grepen. Indische gepensionneerden en verlof gangers. De heer W. C. Schreiner, gepens. majoor van het Indisch leger, hoeft dezer dagen in de bladen het denk beeld geopperd, dat alle militairen en burgerlijke gepensionneerden, zoomede de ambtenaren en militairen met ver lof uit de koloniën hier te lande, het Koninklijk Nationaal Steuncomité zou den steunen, door telkens bij het ont vangen van hun pensioen respec tievelijk van hun verlofstraktement '/t pCt. daarvan aan genoemd comité af te staan. Naar wij vernemen, heeft dit denk beeld thans vasten vorm aangenomen. Met machtiging van den Minister van Financiën zullen de Rijksbetaalmees ters zonder eenigen drang of dwang uit te oefenen op de voorgeschreven categorie van personen, die voor deze bijdrage in de termen vallen, hen in de gelegenheid stellen, bij iedere uit betaling het bedoelde percentage af te zonderen in daartoe in hun kantoren geplaatste bussen. De opbrengst zal voor het grootste deel ten goede komen aan het Kon. Nationaal Stenncomitó, voor het kleinste^gedeelte aan het plaatselijk steuncomité. Tot het organiseereiT van dezen vorm van steun zal een hoofdcomité gevormd .worden, met subcomité's in alle plaat sen waar Rijbsbetaalmeesters gevestigd zijn. Natuurverschijnsel. Sedert eenige dagen vertoont het water in het Spaarne tusschen Haar lem en Spaarndam hetzelfde eigenaar dige verschijnsel dat de zee bij warm weer by herhaling biedt. Het water namelijk phosphoriseert in krachtige mate, wat vooral bij doorvaart van schepen uitkomt. De landbouwer D. G. teStavenisse had een ander paard gekocht. Zijn 20-jarige knecht wilde dit paard in den stal vastzetten, op een plaats, waar een ander paard*%ewoon was te staan. Toen dit laatste paard in den stal kwam, wilde het weer op zijn oude plaats gaan staan en drukte te dien einde bovengenoemden knecht V. zoo hevig tegen den muur, dat hij zware inwendige kneuzingen kjeeg. Met spoed werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij, na hevig lijden, overleden iB. Gisteravond te halfzeven brak te Rotterdam een vrij ernstige brad uit in een pakhuisT waarin vet, olie, poets middelen enz., van de firma De Vries. De verstikkende rook maakte het aan vankelijk onmogelijk den toestand te overzien. Vijf spuiten en een stoom spuit wisten echter den brand in l'/j uur tot dit pakhuis te beperken. van levert Spoedig en tot HOP- male prijzen voor den Handel en voor parti culier gebruik. GOUDA, 9 September. Het garnizoen. Hedenmorgen is een godeelte van het hier in garnizoen liggend depot- bataljon van hier vertrekken tot het betrekken van een kampement elders. Rijwieldief aangehouden. Op verzoek van den commissaris van politie alhier is te Amsterdam aangehouden zekere K., Sfö'MèV ter stede een rijwiel had gehuurd en dit ten eigen bate had verkocht. De aangehoudene is naar hier over gebracht, waar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt en zal morgen naar het Huis van Bewaring te Rotterdam worden getransporteerd. Voor het Steuncomité. Naar wij vernemen heeft een depu tatie twee officieren en twee miliciens van de heden uit Gouda vertrokken militairen, die in de scholen aan de Prins Hendrikstraat en de Nieuwe Haven gelegerd zijn geweest, gisteren een bezoek aan den Burge meester onzer gemeente gebracht'om uiting te geven aan hunne erkentelijk heid voor de vriendschap die de militairen van onze burgerij mochten ondervinden. Als een bewijs van hunne erkente lijkheid stelden zij den burgemeester oene enveloppe ter hand bevattende do opbrengst eener bij de vertrekkende IV" Compagnie van het 8° Depot Bataillon gehouden collecte, groot f 38.67 Vj niet verzoek deze aan het Steuncomité te willen overhandigen, aan welk verzoek natuurlijk gaarne is voldaan. Militair Concert. Men verzoekt ons te melden dat het concert van het muziekkorps van het Depöt-Bataljon inplaats van heden avond zal worden gegeven Vrijdag avond a.s. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Steun voor de Belgische vluchtelingen. Gouda 9 Sept. '14. Mijnheer de Redacteur, u zoudfc mij zeor verplichten indien u den inhoud van de zooeven door mij uit Valken burg (L.) ontvangen briefkaart in uw blad zoudt willen opnemen. Op deze wijze bereikt de dank van het Lim- burgsche Stenncomitó al degenen, die mij zoo spontaan en zoo edelmoedig geholpen hebben. Hoogachtend, C. VERSFELT-Fles. De briefkaart luidt aldus: 79'14. M. Voor de 4 welgevulde kisten heden ontvangen haast ik mij UE^- vurigen dank te zeggen. Veel ellend® zullen wij er mee kunnen lenigen. Laat het voor UEd, een zoete vol doening zyn, dat reeds heden onder tranen van dankbaarheid een deel van uw wiooie gift door onze arme Belgen werd- in ontvangst genomen. Nogmaals dankend, ook voor het Comité Honthem, verblijf ik hoogach tend, UEd. dw. dr., (get.) HUIBERT UBAGHS. Gerucht aangaande Keizer Frans Jozef. LONDEN, 8 Sept. In Oostenrijksche kringen doet hot gerucht de rondo dat Keizer Frans Jozef overleden zou zijn. Zijn dood zou geheim gehouden worden met het oog op den ernBtlgen Linnenlandschon toestand In Oostenrijk- Hongarije. Lijkverbranding in Nederland. De Kantonrechter te Haarlem uitspraak doende in de zaak van Dr. Lissa en Mr. Meijer, die terechtstonden wegens over treding der Begrafeniswet (beide heeren optredend voor de Vcreeniging v. lijkver branding, wonachen een principieelo uit spraak te krijgen of crem&lio hier te lan de al of niet geoorloofd is), ontsloeg bei den van rechtsvervolging. 'n Zeppelin. BERGEN-OP-ZOOM. Hedennacht pas- «eerde hier op vrij groote hoogte een Zeppelin, die zich in de richting Ant werpen voort bewoog. In en om Oatcnde. OSTENDE, 8 Sept. Do post vertrok hedenmorgen niet omdat mijnen zijn ge legd bij het lichtschip door Duitsche vis- Hcheravaartuigen die er als Belglscho vaartuigen uitzagen. De pöst zal nu por tilbury worden overgebraoht. Reizigers te Ostendo aankomende ver klaarde dat zij Duitsche troepen hadden gezien bij Brugge. De Dlretie der H. IJ. S. M. doelt mede dat do extra-trein volgons bericht uit T'uitschland niet naar Basel, doch naar Schaffhausen zal loopen. Franscil communiqué. In oen officieel Fransch communniquó wordt gezegd dat de Britsch-Fransche le germachten een bataljon infanterie gevan gen hebben genomen on vole mitrailleuses on caissons hebben buitgemaakt. Engolsch communiqué. Vanwego de Britsche Regoerlng wordt modogodeeld dat 300.000 man zich heb ben gevoegd bij het staand leger sedert het begin van den oorlog. De begeorto om te teekenon is gestegen sedert de Brit sche troepen in het gevecht zijn geweest. BERLIJN. De Duitsche admiraliteit heeft verklaard, dat de verklaring van den Engelschen minister van Buiten landsche Zaken als zonden Duitsche visschersbooten o.a. „A. E. 24 Einden" in de Tyne-monding mijnen hebben onwaar is. BERLIJN. In den Rijksdag werden heden aan de vertegenwoordigers van de pers dum-dum kogels getoond, welke by Fransche gevangenen waren gevonden. Uit de wijze van verpakking en fabricatie besluit men, dat deze kogels in fabrieken moeten zijn ge maakt.' BERLIJN. Dagelijks komen hier berichten over Russische gruwelen in Oost-Pruisen. Geheelo districten wer den verwoest en de inwoners gefusil leerd of naar elders vervoerd. BERLIJN. Een dertigtal van de bekendste Duitsche geleerden hoeft verklaard, dat de Dnitsche geleerden alle onderscheidingen van Engelsche universiteiten wanschon terzijde te stellen. PETROGRAD. De gevechten in het noorden van Galicië duren nog voort. De Oostenryksohe legermacht die in de richting van Cholm opereerde, werd door do Rassen teruggeworpen, waarby een aantal Oostenrijkers ge vangen werd genomen, terwijl tevens kanonnen door de Russen werden ver overd. Onder de Oostenrijkers moeten soldaten zijn die aan dysenterie lijden. PARIJS (officieel). Een algemeene actie wordt thans op de linie Nanteuil- Meaux-Sezanno-Vitry le Franpois en zich verder uitstrekkend tot Verdun gevoerd. Op eenige plaatsen moesten de Duitschers een terugtrekkende be weging maken. BERLIJN. Volgens do Vorwartsis de Rijksdagafgevaardigde Frank, een der leiders der sociaal-democratische partij, gesneuveld in den slag bij Lune- ville. Een brief van keizer Wilhelm. BERLIJN, 8 September. Onder dagtee- kening van 4 September heeft de Keizer uit het groot hoofdkwartier aan president .Wilson het volgende schrijven gorlaht Ik houd het voor mijn plicht, mijnheer de president u, als don voornaamstm ver tegenwoordiger van de beginselen der menschelijkhet'i or mede in kennis te stellen, dat, na de inneming van de Fran sche vesting Longwy mijn troepen aldaar duizenden duin-duin-kogels ontdekt heb bon, die door een speciale fabriek van de Fransche regeering waren vervaardigd, zulke kogels werden bij «Engelsche ge- doode en govTonde soldaten en gevange nen gevonden. U weet hoe verschrikke lijke wonden en hoe vreesolijke pijn deze kogels voroorzaken en eveneens is liet u bekend, dat liet gebruik ervan door de erkende grondregelen- van het natio nale recht atrengverboden is. Daarom protesteer ik plechtig bij u te gen deze wijze van oorlogvoeren, die, door de schuld van onze tegenstanders ge worden is tot den der meest barbaarsche welke men in de geschiedenis kent. Zij hebben niet alloen deze gruwelijke wapenen gebruikt, maar de Belgische re geering heeft het deelnemen der burgers aan den strijd openlijk aangemoedigd en sedert lang zorgvuldig voorbereid. De gruwelen, zelfs door vrouwen en geeste lijken in dezen guerrilla-oorlog hedroven ook aan gewonde soldaten, het artsen- personeel en verpleegsters (artsen wer den gedood en hospitalen onder geweer vuur genomen) waren van dien aard dat mijn generaals eindelijk genoodzaakt wa ren de schorpste verweermiddelen toe te passen, teneinde de schuldigen te straffen en de bloeddorstige bevolking af te schrik ken en haar den lust te doon vergaan nog meer verfoeilijke moord- en schand- dade te bedrijven. Eenige dorpen en zelfs do aloude stad Leuven, met uitzondering van het mooie raadhuis moesten ter zelfverdediging en voor de veiligheid mijner troepen wor den vorwoeBt. Mijn hart bloedt, wanneer ik zie dat dergelijke maatregelen onvermijdelijk zijn geworden en wanneer ik donk aan do taliooze onschuldigen, die door hot bar baarsche liedrijf van die misdadigers have en goed verloren hebben." De brief is onderteekend: Wilhelm I.R." LONDEN. Uit Rome wordt aan de Times gemeld dat het besluit van do Triple Entente om geen vrede te slui ten zonder gemeenschappelijke toe stemming, in Italië een gunstigen indruk maakt. De nieuwe PauB. ITALIË. Paus Benediotus XV zeido in een rede, die hij tot een deputatie Italiaansche priesters hieldIk wil niet meer hooren spreken van het intogralismo en episcopalisme, maar ik wensch de eerbied van alle katholieken. De „Corriere della Sera" besluit uit deze woorden, dat do nieuwe Paus do tegenstellingen, die zich in den laatsten tijd in de Katholieke Kerk voordoen, wil uit den weg ruimen. (N. Crt.) Vanwege de Engelsche regeoring wordt het volgende modegedeeld De regeering en het volk van "West- Australië hebben hun groote bewon dering te kennen gegeven voor de dappere wijze, waarop de Britsche troepen hebben gestreden. In hot tele gram wordt gezegd Dezo schitterende dapporhoid heeft ons nog trotscher gemaakt op do groote, oude vlag. De Gouverneur-Generaal van hot Gemoene Best. van ynstralië heeft het volgende aan den Britschon Minister van Koloniën geseind Alle gelederen van do krijgsmacht ter verdediging van hot Gemeeno Best. wenschen loger en vloot geluk met hun schitterende verrichtingen. Verlangend ziet het Australische expeditielegor or naar uit oifi zich met hun kamoraden in het veld te ver eenigen. Wethouder Amsterdam. In de heden gehouden zitting van den Gomeenteraad van Amstordam werd tot wethouder benoemd do heer W. H, Vliegen (s.-d.) na 2 vrije stem mingen en 1 horstemming. Do heer Vliegen verkroeg 17, de heer Van Thienen 15 st.7 st. waren blanco. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.1 te Hernoesand, laagste stand 759.6 te Vlissingen. Verwachting tot den volgendon dag Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of onweersbuien, eenige daling van temperatuur.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2