MAS. >s r tine. nes. :he 4T IGAS De Oorlog. Donderdag 10 September 1014. 53e Jaargang. Feestdagen. behalve Zon en MPEN Telefoon Interc. 82. 00.000. FEUILLETON. I i het Leven, HAAG. )OIJ Kz, ER1NGERWAARD i» i i £Tïeix-ws- ezx -^.d-vextezi.tïe'blsi.d voor G-ou-cLst en. OzxxstxelEezx.. Verschijnt dagelijks ig licht hebbes? Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. No. 12574. s—- aan eener vrijwillige vaft XXI. do 8 te loos. weet u toe, moe- (Wordt vervolgd Ja, twee: hebt gelijk, maar wie heer. haar kman Zn., Goada- t Eloctr. droging. Salon. lie soorten HAAR* (Pres.), Dr. A. E. MBDEN, Dr. P.H. ge- jaar langs den opgeblazen. is op- mftoven, en •Ma. BB JONG Oosthaven 31. grill- die f 1.25 f.50 Bui ik de de dat voor hij heb dat hebt. iden van «en brief- van aanneming der 50 Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 te 's-Gravenhage. Toen is Juli on na. oogen- Toen ging de linnenkast en keerde terdg mum-leef tijd 21 jaa imum-leeft. 29 jaar. 7n Juli juffrouw geld af te nemen. Stel u gerust, moeder. Ik moet rapport brengen over andere zaken. Wat u me verteld heeft, blijft onder ons, tot dat ik het geheim van Kofje'» afkomst geheel doorgronden kan. Als mij dat ge lukt, breken er andere tijden voor ons atfn, moeder; dan zult u zien, waar een po- litio-spiop soms goed voor is. Mot deze woorden ging hij been. (lOHISIII E COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per pbst Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bjj onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. moedelijk zijn het er niet meer dan 120. Dit was evenwel om halfdrie nog niet geschied en zal waarschijnlijk eerst morgen plaats hebben. Ook velen wier huizen nog staan hebben de wijk naar Nederland geno men, daar zij de komst van de Duit- schers vreesden. Er zouden nl. gis teren ten Noordoosten van Antwerpen schermutselingen hebben plaats ge had, waarbij ook de artillerie een rol speelde. Dit werd mij van verschil lende zijden verzekerd, doch betrouw bare berichten hieromtrent kon ik niet krijgen. ot JAC. KOOI J Kt. Wieringerwaard, last met het instal- g is dit werk door met het grootste In en otn Antwerpen. ANTWERPEN, 9 Sept. (Part.) Heden zyn 112 nieuwe Creusot-kanon- nen aangekomen. verzekering tegen 9 I Burgemeester Max. Het schijnt, dat de heldhaftige bur gemeester van Brussel, Max, werkelijk is afgetreden als burgemeester,, en inderdaad de betrekking van attaché aan de Amerikaansche legatie heeft aanvaard. De gemeentelijke afkondi gingen verschijnen nu, onderteekend door twee wethouders (schepenen), maar wij vermoeden, dat Max de werkelijke burgemeester blijft, zij het dan ook zonder ambtsketen. Het incident te dent. Omtrent de medegedeeld catastrophe te Gent wordt ons nit Ternenzen nader gemeld, dat een Duitsch officier in Gent in een auto reed, bestuurd door een Duitsch soldaat. In de St. Pieters Nieuwstraat, recht tegenover het lokaal „Vooruit” moest de auto langzamer rijden, door het kruisen van twee trams en kwam daar ook een auto aange reden, waarin vier Belgische militairen en een mitrailleur. Deze ontmoeting gaf aafileiding tot het wisselen van schoten uit de beide auto’s (volgens een Gentsch blad) terwijl Verschillende omstanders aan mijn* zegsman ver klaarden, dat de Duitsch e officier wel zyn revolver gereed hield. De Duitsche soldaat werd gewond en de Duitsche officier krijgsgevangen gemaakt. Er is dus geen doode ge vallen. Het geval gaf begrijpelijk aanleiding tot een groote beweging en bezorgd heid. Het gebeurde was in strijd met de door den burgemeester gekregen voorwaarden, dat Gent zou vertchoond blijven van het bezoek van Duitsche krijgslieden. De burgemeester, de heer Braun aar- mum-leeftijd 21 jaar. imum-leeft. 28 jaar. mum-leeftyd 19 har, mum-leeft. 25 Jaar. m reeds zeer vql- le kunnende stoke», num-leeftijd 29 jaar) met 20 jaar immer iienst te trcdén als me niet van zelde echter niet om voor het belang der stad op te treden en begAf zich, vergezeld van den Amorikaanschen consul, weer naar den Duitsohen leger bevelhebber, teneinde daar de ware toedracht der zaak mede te deelen en mogelijke rampen van de stad af te wenden. Hij ontmoette den Duitschen bevelhebber te Leeuwegge op het kas teel van den heer Van Hecke de Lem- beeke. Den geheelen namiddag wachtte in de omgeving van het stadhuis een groote menigte met angstig ongeduld de terugkomst van den burgemeester, dobberende tusscfren hoop en vrees. Om vijf uur was een geheime ver gadering van den gemeenteraad be legd en enkele minuten later keerde de burgemeester per auto naar het stadhuis terug. Aan de houding kon de menigte reeds bespeuren, dat hij een goede tijding bracht, wat hij ook aanstonds bekend maakte, daarbij met een geestdriftige ovatie door de menigte gehuldigd. Hij. verklaarde in korte woorden zijn wedervaren en men ver nam met groote verlichting, dat de heer Braun had weten te verkrijgen dat dezelfde voorwaarden van ’s mor gens waren behouden, met een enkele bijvoeging, dat de gekwetste Duitscher thans in het hospitaal verpleegd, wordt geplaatst onder de bescherming van den consul der Vereenigde Staten en niet nis krijgsgevangene mag worden beschouwd. De burgemeester voegde aan zijn verklaring toe, dat het thans niet zoo gemakkelijk was geweest om met den generaal te spreken als dien morgen. De burgemeester, de heer Braun aar- Daar lees zei ze. 18 Januari 1847. Wat beduidt dat? 1 Toen zijn we getrouwd. Verder: 19 Maart 1850j Wat - Ziet lijkt? Ik zie niets ja, waarlijk het lijkt op Eet je... Nu, dat geloof ik ook. De kenis is duidelijk. Kijk die oogen, mond... Ja. je stelt het voor? Ik Hier staat het op de achterzde. Louise Koch, de moeder van mijn kind. Duitschers op weg naar Brugge? OOSTBURG, 9 Sept. (Part.) Vol gens een mededeeling van een inwoner der Belgische gemeente St. Laureyns (halverwege BruggeGent), gelegen aan de Zeeuwsch-Belgische grens, ont ving de burgemeester heden een tele gram der Duitsche militairen, dat hij tegen hedennacht voor 200 slapingen en stalling voor paarden moest zorgen, voor zijn troepen, welke daar heden zouden overnachten op hun doortocht van Gent naar Brugge. Nog is bij ons ingekomen van de Goudsche Kegolclub „Gouda” alhierf 40, Met de tweede verantwoor ding thansf 159.255 Bijdragen voor bovengenoemd Steun comité worden door ons gaarne in ontvangst genomen en aan den alge- meenen Penningmeester toegezonden. DE ADMINISTRATIE. Een half uur later stond Karei Nlmer voor den chef der geheime politie, den keizerlijken Staling. Ik wensch u geluk met (km goeden uitslag van uwe nasporingen, mijnheer Nisser, sprak de raadsheer, terwijl hij Karei een stoel aanbood. Ik heden middag het rapport gelezen, ge met Wogner vooruit gezonden Ge hebt u verdienstelijk gemaakt door de ontdekking van oen monsterachtige ver- valsching, waarvan de rechtbank zeker ook het slachtoffer zou geworde zijn. Wij zijn daarbij een familiegeheim op het spoor gekomen, dat wij zonder dralen ver der moeten onderzoeken. Wij Éuoeten die geheimzinnige persoon zoeken, die vol gens het testament de unlversbele erfge name van den graaf is. De Duitschers in* België. ANTWERPEN, 9 Sept. Officieel. De Duitschers, die zich hedennacht" in den omstreken van Gent bevonden, zijn heden in Zuidelijke richting op gerukt, hun buit met zich mede voe rende. Op hun weg hebben zij eenige winkels geplunderd in de buurt van Melden (6 K.M. van Oudenaarden). Andere Duitsche troepen, komend uit de richting van Sotteghem (tusschen Ronse en Aalst) zyn naar Renaix (VlaamschRonse, tusschen Ouden- naarden en Doornik) gegaan. Zij schij nen zich naar Frankrijk te willen begeven. De Belgische troepen blijven geenszins werkeloosreeds heden kon den zij in de buurt van Antwerpen een mooie vangst melden, waar de Belgen 300 Duitsche krijgsgevangenen maakten. hier bracht. Zij had mij bij die menschen aan bevolen. Er waren dus meer personen bij? oen voorname dame, die een dichten sluier droeg, on een Hoe zag die heer er uit? Tamelijk groot, kort, rossig Aan het Westelyk Front BERLIJN (part.). Een oorlogscor respondent van de Köln. Zeitung heeft een bezoek gebracht aan de munitie- bergplaatsen van verschillende op de Franschen veroverde vestingen. Hy deelt mede, dat de Duitschers in hot bekende vliegkamp bij Deperdussin tien Fransche biplanes en twintig een dekkers met benzine gevuld en gereed om op te stygen hebben aangetroffen. Bovendien vonden zij een groot aan tal motoren, waarmee het geëtste deel van het vliegmateriaal van het leger van Reims aan de Duitschers in handen is gevallen. Het BRITSCHE MINISTERIE van Oorlog deelt dd. 8 September het vol gende mede De algemeene positie blijft bevredi gend, de bondgenooten winnen grond langs de lijn van de Ourcq en van de Petit Morin. De Britsche troepon heb ben den vijand hier tien mijlen terug gedreven gevechten werden geleverd verder op de rechtervleugel langs do lijn Montmiral-lo petit Sompuis. Aan geen van beide zijden werden voor- deelen behaald. Verder rechts en nabij Vitrey le Francois tot Serleise les Bain is de vyand teruggedreven in de rich ting van Reims. In de nabijheid van Luneville is een poging der Duitschers om vooruit te komen af geslagen. De aandrang op den vijand duurt steeds voort. Over het geheele front der bondgenooten is de Britsche leger macht den geheelen dag in actie ge weest. De vijand bood weerstand, doch trok na een hardnekkigon tegenstand terug en trekt thans naar hot Noorden van de Marne. Het vijfde Fransche legerkorps heeft aan do Ourcq een hevigen strijd geleverd, doch hier is eveneens de vijand teruggedreven. Hot Duitsche leger heeft zware verliezen 38) Juffrouw Nisser zat met de hand der het hoofd op de sofa on dacht Het was niet inooi van hem, zei ze na een poos. Ik had niot kunnen denken, dat hij haar zoo zou misleiden! Ja, vertrouw nu nog op de mannen! Laten wij nu maar over den graaf zwijgen, zei Karei en ging bij de tafel zitten. De lamp werd aangestoken, en nu haalde hij het portret uit zijn zak. Befje zal wel bij ons blijven, moedcrl Alles kan nog goed afloopen! Kom w eons hier moedor! Wat is er? vroeg de oude. Bekijk dit portret eens. Een mooie vrouw hé? Wie stelt het voor? niet, dat het op iemand Hm! toen? Toen werd bij ons een meisje boron. Het kind is' juist oen half oud geworden. Daar staat het: 19 Sep tember 1850. Verder, 3 September 18511 word ik geboren. 2 Juli 1861. Toon vader gestorven. Maar hier: 12 1859... wat is dat? Toen was het. Dat Befje bij ons kwam? - Ja! En wie bracht u het kind? Dat kan ik niet zoggen. Best! Wil u het liever aan den rech ter zeggen? Om Godswil! spreek den rechter. Welnu, vertel het dan aan mij. Ik weet niet, hoe die menschen heetten Die het kind brachten? Ja, die. Maar hoe kwamen ze er dan het kind bij u te brengen? Ik kende de min, die hen In het Belgische deel van het dorp Putten zijn in den loop der laatste twee weken een zeer groot aantal huizen verwijderd door middel van dynamiet, doch hoofdzakelijk door slooping. Tot nu toe waren het vooral de fraaie zomerwoningen buiten de kom van het dorp; sedert eenige da gen echter ook de huizen langs den grooten weg, waaraan ook het Neder- landsche dorp gelegen is. Gisteren is weer een belangrijk aantal huizen op geblazen. Het aantal vluchtelingen, dat uit het Belgisch deel over de Nederlandsche grens vlucht, is weer zeer groot. Hun huizen bestonden reeds lang voor deze nog niet vol tooide vestingwerken werden aange legd. Ook hedenmiddag tegen 1 uur zou een groot aantal huizen vooral weg naar Stabroeck worden Men sprak van 200, ver- PRIJS DER AD VERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Kort Overzicht Van Fransche on Engelsche zijde zijn berichten in gekomen, die er op wijzen, dat werkelijk voor een deel althans het krijgssucces aan Fransche zijde is, dat bet aan de Duitschers niet is mogoh ge lukken een volledige scheiding tot stand ^brengen tusschen Parijs en de in het jMNrd-oosten gelegen Fransche vestingen, teneinde deze laatste aan twe® zijden op le sluiten en het voor de Franschen te maken tot een tweede' Sedan. Op twee 'plaatsen zijn de Duitsche le- n gers teruggeslagen, in do directe omge- t Ving van Parijs bij de noordelijke zijri- ■Lvler Vflp de Marne, de Ourcq en bjj het l^tsindoiijk zijriviertje de Petit Morin. De Duitsche troepen werden genoodzaakt over IB de Marno terug te trekken, waar zij op 3 Engelsche troepen stuitten. Op de lijn T Montmirail—Sompuise ten zuiden van Epernay-C'halons heeft ook een treffen plaats gehad, hetwelk echter zonder be slissing is gebleven. Door geen der par- H tijen, zoo luidt het bericht werd daar veld, gewonnen. In België maakten de Duitschers wei nig vorderingen. Do stelling van Antwer pen schijnt voor hen niet zoo go makkelijk te nomen te zijn. Het water is hen een geduchte tegenstander, waardoor I het bezwaarlijk wordt hun geschut in stel- Itag te brengen. Intusschen rukken wel I voortdurend troepen in westelijke richting op, welke waarschijnlijk heoogen vandaar ia noordoostelijke richting op te trekken, teneinde de verbinding tusschen de zee en Antwerpen te verbreken. In Brugge werden, naar een bericht meldde, reeds Uhlanen gesignaleerd. Uit alles blijkt dat een beduidende legermacht noodig zal zijn om den strijd met Antwerpen aan te binden. Van OoRt-Pruisen komen weinig berich ten in. In Galicië schijnt weer een nieu we groote slag te zijn begonnen tusschen de Oosten r ijk scho en Russische legermach ten in de nabijheid van de door do Rus sen bezette stad Ijcmberg. liet is eigenaardig dat in dezen strijd zoo weinig vernomen wordt van de Fran- sche luchtvaartafdeeling. De laatste dagen kwamen wel is waar berichten van ver- kenningstochten of van aanvallen op vijan delijke vliegtuigen, doch, in aanmerking genomen dat Frankrijk over zulk een be duidende luchtvloot beschikt, mag vrijwel worden gezegd dat deze nog niets heeft verricht. Teekcnend is het ook dat op het groote vliegveld te Reims de Duitschers 30 gereed staande vliegtoestellen en 28 motoren konden in pikken, welke geheel zonder verdediging waren achtergelaten. De oorlogvoerenden vliegen elkaar in het haar over het gebruik van bepaalde amunitie, welk niet door de Haagsche conventie is toegestaan. De Duitschers klagen de Franschen en Engelschen aan over het gebruik van dum-dum-kogels, hetwelk de Franschen gewoonweg logen straffen, de Franschen hebbend langs ik plomatioken weg protest aangeteekond te gen het gebruik van kogels door het Duitsche leger, welke volgptis de interna tionale verdragen niet mogen worden ge bruikt. De krijgsverrichtingen ter zee bepalen zich tot het leggen van mijnen, waar door zoo nu en dan een schip ten gronde gaat, tot het aanhouden van Duitsche schepen on ook van Nederlandsche stoom schepen, zooals de laatste dagen is ge schied met de Nieuw-Amsterdam, de Tam- bora en de Prinses Juliaya. Ot deze aanhouding rechtmatig geschiedt, wagen zij niet te beoordeelen. De Ned. Regeo- nng heeft zich echter reeds tot de Fran sche Rggeering gewend, teneinde de terug gave van het in beslag genomene gehoel of gedeeltelijk te bewerkstelligen. en blonden baard. Hoe was hij gekleed? Dat herinner ik me niet meer. Het was zeker ook wel een voorname heer. En wat zei die dame? Die zei niets. Zij bleef gesluierd on sprak geen woord. Ik dacht, dat die dame de moeder van het kind was. Door den sluier himn bemerkte ik, dat zij er bleek en ziekelijk uitzag; ook leunde zij op den heer bij het op- en afgaan do trap. Dus die heer heeft het kind aan u overgegeven? Ja; hij ging met je vader in voorkamer, om met hem onder vier oogen te spreken, en toen zij hij ons terughoor den, was de zaak in orde. Ik vertrouwde het eigenlijk niet, maar och, wij waren arm en je vader hield een oogje dicht om do tien duizend gulden, die in de Rijks bank vastgi’zet werden en waarvan wij de rente zouden genieten, totdat het kind trouwde of meerderjarig werd. Wij namen dus het kind aan als een vondeling, die men hij ons had gebracht, en lieten het op onzen naam inschrijven in het doop boek. En je weet wel, dat ik nooit on derscheid tusschen jelui heh gemaakt. Ja, dat weet ik. Zie zool Nu er veel opgehelderd, zei Karei, die stond en hoed en overjas nam. Waar ga je heen? vroeg zijn i der. Naar het politic-bureau. Ach God, dan wordt alles bekend en dan komen ze om mij het kind en het overleden bij haar bevalling, 1859.” Heeft u ooit van een Louise Koch gehoord? Neon, luidde het antwoord. Dat is vreemd! En toch is dit de naam van Eefjo’s moeder. Karei! riep de oude op strengen toon, ik heb je vrdeger reeds gezegd. Dat ik niot naar Eefje’s afkomst moest vragen en dat ik haar als mijn zuster moest beschouwen, ik weet het wel. Blijf bedaard moeder. Ik vraag hot niet uit nieuwsgierigheid, maar doe mijn plicht als ambtenaar van politie, u noemt dat spion van politie. Nu, maar het is toch boter U mij inlichtingen geeft dan dat u den rechter geroepen wordt. Om Godswil, wat heeft de politie daarmee noodig? riep de oude uit. Meer dan u denkt. T^aat ik u dan zeggen, dat ik bij het vervullen van mijn ambt dit portret gevonden heb in de schrijftafel van den overleden graaf Czer ny op het kastel Windeck. Heeft u nooit van graaf Czerny gehoord? Neen, nooit enkel woord! Ik be grijp niet, wat- al die vragen te beduiden hebben. Zeg mij dan eens: wanneer is Eef- je bij ons in huis opgenomen? Juffrouw Nisser weifelde een blik, of zij «ou antwoorden, zij naar c. ----- mot een kerkboek, waarin op de voorste bladzijden eenige datums waren geschre ven.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1