A. Brinkman Zoon Hoe de Engelsehen vechten. In Oorlogstijd. ZBira.ri.e:rilarL<5L Laatste Berichten. Ooze geïllustreerde Weekbladen. Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. De Drukkerij Gemengds Berichten. Stadsnieuws. Markt 31 alle drukwerken geleden langs de geheele linie, door dat hun poging om vooruit te komen overal hardnekkig bestreden werd. De Britsche legermachten hebben weder om verliezen geleden, doch het aantal is gering met betrekking tot den aard van het gevecht. De uitslag van het tweedaagsche gevecht is zeer bevre digend. ANTWERPEN, 9 Sept. De Fran- sche en Engelsche legaties te Antwer pen bevestigen do overwinningen der bondgenooten, die de Duitschers over een afstand van 16 K.M. teruggewor pen hebben. Zij namen een bataljon infanterie en een compagnie mitrail leurs, alsmede talrijke minutiewagens. De Duitschers vallen op Reims terug. De Duitschers in Frankrijk. Een speciale correspondent van de Daily Chronicle, die zich bevindt op een plaats aan den rechtervleugel van het Duitsche leger, seinde gisteren, naar aan de Tel. wordt gemeld, dat de beweging der Duitschers veeleer een definitieve dan een tijdelijke terug tocht zou zijn. Duitsche patrouilles op den linkeroever van de Somme ge- station neerd, vooral rondom Amiens, zijn plotseling teruggetrokken, terwijl een veel grootere troepenmacht te Amiens hedenochtend teruggetrokken zou zijn. Een kleine Fransche troopenmacht wacht in de nabijheid van Amiens om de stad te hernemen op het oogenblik, dat de laatste soldaat vertrokken is. Toen de Franschen by de komst der Duitschers terugtrokken, hebben zij de brug over de Somme opgeblazen. Dientengevolge is de spoorwegverbin ding Boulogne—Amiens—Parijs nog altijd verbroken. Het is duidelijk, dat do geallieerden alles in het wyfrk gesteld hebben, om den Duitschen rechtervleugel af te snijden en dien te vernietigen. Het gros van hot Duitsche leger beweegt zich naar hot Oosten. Dit is liet begin van het eindo van het Duitsche leger in Frankrijk. Dat dit waar is, zal binnen eenige dagen blijken. Het Duitsche leger schijnt onver schillig geworden te zijn. Zoo heeft bv. de rechtervleugel der Duitschers gisteren bij een poging oj» do Engel- schen te vormyden, die hen achter volgden, wagons met gewonden en proviand, benovens eenige kannonnen, in den steek gelaten. De strijd om Nancy. In de „Vossische Zeitung" wordt in verband met den begonnen aanval op Nancy een beschrijving gegoven van de plaatselijke gesteldheid aldaar. Bij Nancy strekt zich een hoogvlakte uit, dia reikt tot Toul en van Frouard tot Pont-üi-Mousson, waardoor een natuurlijke verdedigingslinie gevormd wordt. Nancy is op 21 K.M. afstand van' Toul gelogen, 16 K.M. van de Duitsche grens en 353 K.M. van Parijs. Do stad zelf ligt op een hoogte van 200 M. aan den linkeroever van do Moezel en aan het Marno-Rijnkanaal. Er is vaak sprake van geweest het geheele plateau en do stad Nancy met vestingwerken te omringen, er zou dan een "groot versterkt kamp Toul-Nancy ontstaan zyn, dat in uitgebreidheid by dat van Parijs niet behoefde onder te doen en het zou dan dok te zijner verdediging een loger van 150.000 man noodig gehad hebben. Dit is niet geschied, wel worden er eenige sper- fortert voor gebouwd, die dan als een soort van vooruitgeschoven stelling van Toul kunnen beschouwd worden. Het zijn de forten Frouard in het C* Noorden en Pont St. Vincent in het Zuiden. Het eerste ligt op 3 K.M. af stand van de uitmonding van de Meurthe in de Moezel,'en is van ver scheidene batterijen voorzien. Het be- heewcht het Meurthe- en Moezeldal en den grooten weg van Nancy naar Toul, die door het For At de Hay leidt. Daardoor is Nancy gedekt tegenaan vallen uit hot Noorden, terwijl het in het Zuiden door het fort Pont Saint Vincent wordt beschermd. Het ligt op een hdogte van 421 M., 11 K.M. Zuid westelijk van Nancy, aan den linker oever van de Madon, nabij do uitmon ding van deze rivier in de Moezel en bezit ook vele batterijen. Ten Zuiden van Toul tot Epinal is een onversterkte opening, terwijl het plateau van la Hay in het Oosten de geheele omgeving beheerscht. Het veldleger moet deze geheele stelling verdedigen en vermoedelijk wel die af deelingen, die in Lotharingen moesten terugtrekken. Aan het Oostelijk Front Veldslag in Galiciê. WEENEN, 9 Sept. (Officieel). In de vlakte rondom Lemberg is een nieuwe groote veldslag begonnen. Bijzonderheden daarvan ontbreken. LONDEN, 9 September. (Part. N. R. Ct.) Naar Central News uit Koine verneemt heeft de Mesaagero wit St. Petersburg be richt ontvangen dat de groote slag bij Itawa Kuska (in Noordelijk Galiciö) die vier dagen heeft geduurd, is geëindigd met een volkomen overwinning der Rus sen. Onder de krijgsgevangenen is oen groot aantal Duitschers. De Oostenrijkers hebben Russisch Polen ontruimd. Een proclamatie van koning George. LONDEN, 9 Sept. Het Persbureau maakt de proclamatie van Koning George aan de koloniën openbaar. Hier in wordt gezegd In de laatste weken hebben al de volken van mijn Jlijk, uit het moeder land en de koloniën zich in beweging gesteld, met het eenparig doel front te maken en terug te slaan een aanval als nimmer is voorgekomen tegen de beschaving en tegen den vrede van de geheele wereld. Ik heb dit onheil volle conflict niet gezochtintegendeel heb ik mijn stem Bteeds doen hooren ten gunste van den, vrede. Mijn Minis ters hebben alle pogingen in het werk gesteld om een wrijving te doen afne men en moeilijkheden uit den weg te ruimen, waarbij mijn Rijk niet betrok ken was. Had ik mij terzijde gehouden, toen, ten spijt van onderteekende ver dragen, waarvan mijn Rijk mede on derteekenaar was, het grondgebied van België geschonden werd, zijn ste den werden verwoest, en ook het Fransche volk met verdelging bedreigd werd, dan zou ik mijn eer hebben op geofferd en aan de vernieling der vrij heden van mijn Rijk en van de mensch- heid hebben medegewerkt. Ik verheug er mij in, dat mijn geheele Rijk mijn^ besluit goedkeurt. Groot-Brittannië en de overzeesche gewesten beschouwen het als een gemeenschappelijk erfdeel, dat zoowel het eens gegeven woord, als de door Koningen en Volken on- dertookende verdragen, volkomen ge stand gedaan moeten worden. Mijn volken aan gene zijde der wereldzeeën hebben het ernstig besluit goedgekeurd, dat noodig was genomen te worden, door mij hun algeheelen steun te geven. Ik ben or trotsch op aan de geheele wereld te kunnen toonen, dat mijn volken in de koloniën even vast als die in het Vereenigd Koninkrijk be sloten zijn de zaak der rechtvaardig heid tot het einde toe, te dienen. Zij hebben tevens op de meest volkomone wijze, de fondamenteele eensgezindheid van het Ryk, ondanks de verscheiden heid der Rassen, aangetoond. Keizer Frans Jozef. WEENEN, 9 Sept. (Offic.). Reuter verbreidt het bericht als zou Keizer Frans Jozef gestorven zijn. Do onjuist heid van dit boricht is alleszins duide- lyk. De vertegenwoordigers dor neu trale staten in Weenen kunnen zich voortdurend van de uitstekende ge zondheid van Keizer Frans Jozef overtuigendeze behartigt voort durend de rogeeringszaken en verleent audiëntieo.a. was graaf Berchthold «gisteren een uur bij hem in audiëntie. Het Japansohe Parlement. TOKIO, 9 Sept. Do Senaat heeft met algemeene stommen de oorlogsbegroo- ting ten bedrage van 5.300.000 pd. st. goedgekeurd. Het Roode Kruis. MAASTRICHT, 9 Sept. Part. Heden middag zijn S Fransche militaire ge- noesheeren per auto van Luik te Maastricht aangekomen. Zij waren bij Namen door de Duitschers gevangen genomen toen zij een convooi gewon den begeleiden. Zy werden vandaar naar Luik overgebracht, waar zij eonigen tijd bij het Roode Kruis werk zaam waren. Te Maastricht hebben zij zich tot den garnizoenscommandant gewend met hot verzoek over Nederland via Engeland naar Frankrijk te mogen tcrugkoeren. Dit verzoek is telegrafisch aan deNederl. Regeering overgebracht. In afwachting van het antwoord der rogeering zijn de Fransche genees- heeren in de afd. van het Roode Kruis in het Augustijnergebouw alhier geïn terneerd. Naar later bericht meldt is de ge vraagde vergunning door de Nederl. Regeering verleend. Onder Noorsche vlag. CHRISTIANIA, 9 Sept. Do be wering van de Times, dat Duitsehe handelsschepen onder Nóorsche vlag op onwettige wijze een dienst tusschen New-York en Brazilië hebben geopend, heeft hier de grootste verontwaardi ging verwekt. De Vereerriging van Noorsche reeders verklaart, dat deze bewering een leugen is. Het „Mor- genbladet" zegt, dat men hier de meening is toegedaan, dafi^fe geheele bewering van de Times ^iit de lucht is gegrepen. De Minister vals Buiten landsche Zaken heeft een onderzoek ingesteld ten einde aan de geheele wereld het onhoudbare van het Time*- bericht te bewijzen. Het wordt hier als zeker aangenomen, dathetTimes- bericht een boosaardige manoeuvre tegen do correcte en vriendschappe lijke houding van Noorwegen tegen over Duitschland is. Alle Noorsche bladen uiten zich in dezen geest. Geen dum-dum-kogels. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in Londen deelt mede Er kan geen geloof worden gehecht aan verklaringen, dat in eartonnen doosjes verpakte dum-dum-kogels zijn uitgereikt. De officieele verklaring, door de Britsche regeering afgelegd, is in alle opzichten juist. Het geheim der Dumdum-kogels De Tijd ontving het volgend tele gram van zijn Parijschen correspon dent Naar het schijnt worden van vijan delijke zijde op perfide wijzê berichten verspreid over zoogenaamde uitge holde kogels, welke door de verbonden troepen zouden gebruikt worden, in strijd met een beschaafde wijze vak oorlogvoeren. Naar mij een hoog offi cier meaededeelde, heeft tot dit laster lijk praatje vermoedelijk aanleiding gegeven de omstandigheid, dat een stafoffioier zich in de vesting Longwy onledig hield met studies over het aanmaken van nieuwe patronen. Ook bevonden zich op een rommólkamer dier vesting nog ©enige kisten zacht- neurige uitgeholde kogels uit den tijd, dat deze niet door de Haagsche vredes conferentie verboden waren, en die men later getracht heeft door de ma- nale omwijling bruikbaar te maken. In werkelijkheid is echter dit soort ammunitie nooit ten gebruike tegen vijand uitgereikt. Dat Fransche solda ten alleen met geoorloofde geweerpa tronen zijn gewapend, kan ieder onder zoek van Duitsche gewonden bewijzen. Het is mogelijk, dat enkele doozen verboden patronen zonder opzet aan onze infanteristen verdeeld zijn, maar uit alle rekeningen van het Ministerie van oorlog betreffende de vervaardi ging en ae betaling van geleverde munitie blijkt met volstrekte zekerheid, dat sedert 16 jaren geen sprake is geureest va» regelmatigen aanmaak der dumdumkogels. Uit Gent meldt een der correspon denten van het Persbureau VazDias: Een ooggetuige geeft als volgt zijn indrukken weer van de gevechten bij Charleroi. Hij was te Mons op Zondag 2§ Augustus en de eerste voorposten gevechten waren reeds begonnen. De Engelsche troepen waren dien ochtend op het gevechtsterrein ver schenen en zonder een oogenblik rust te nemen, aanvaardden zij onmiddel lijk den strijd. In een paar uur tyds was Mons- in staat van verdediging gebracht, dank zij het practisch en hard werken der Tommies. Loopgraven waren toen gereed en de bruggen ge- baricadeerd. Men zou nooit geloofd hebben, dat die mannen, die zoo op gewekt aan den gang waren, elk oogen blik voor een zwaar gevecht zouden kunnen obgeroepen worden. De bevol king van Mons, aanvankelijk doodelijk verschrikt, schenen door dat schouw spel weer moed te krijgen. De eigenlijke gevechten duurden vier dagen en voortdurend werd er van beide zijden met leeuwenmoed ge vochten. Op 24 Augustus deden de Engelschen een poging om den vijand te doen terugwijken. Het gevecht ont aardde toen in een slachting. De Engel- schen moesten het tenslotte opgeven tegen de alles omverwerpende Duit schers, die tenslotte hun tegenstan ders naar Maubeuge drongen, steeds hen met zwaar geschut beschietende. De Duitsche gardocavalerie was daarbij in oen gevocht van man tegen man gewikkeld met de 12 Engelsche Infanterie-brigade. Hier waren 't de Duitschers die tenslotte terugmoesten. De 5e Engelsche cavalerie brigade, onder generaal Chetwood vocht tegen een andere Duitsche cavalerieafdeeling en de 12e Lanciers van de beroemde „Scots greyB" gelukte het zeer vele gevangenen te maken. De Engelschen, zoo vertelden mijn zegsman (een oud militair) bleven merkwaardig koelbloe dig. Een kleine gewonde Engelsche Tommy die aan den kant van den weg gezeten was en aan wion ge vraagd werd of zijn wond zoo pijnlijk was antwoordde dat hij daarom niet treurde, maar wel om zijn pijp die hij bij de laatste charge had verloren. Toen hij in het bezit van een nieuw pijpje waB gesteld, zeide hij, dat hij nu weer in staat zou zijn om die „vliegen", waarmee hij de Duitschers bedoelde, van zich af te slaan. Men heeft ook Engelsche ruiterij gezien, waarvan de meeste onderoffi cieren een voetbal aan hun zadel had den hangen. De ooggetuige, en trouwens ik zelf ook, was zeer onder den indruk van wat hij hier en daar bemerkt had om trent de welwillendheid van den Engel- schen soldaat tegenover den Duit schers, waarmee hij zooeven het zwaard had gekruist. Hij slaat er eerst gewel dig op los, maar als de slag. geleverd is, dan is hij de zachtmoedigheid in persoon en toont zijn Engelsche prac- tische zin in het opzoeken en helpen der gewonden. Aan het in brand steken der dorpen enz. doet hij niet mee. 1 De döBinfectie der slagvelden. De opeenhooping van menschen- en dierenlijken op de slagvelden kan drieërlei nadqelige gevolgen hebben voor de gezondheid: verbreiding van kietoen van besmettelijke ziekten, ont wikkeling van schadelijke gassen en verorftreinigingen van grond en water door producten der cadaver-verrotting. Het eerste punt heeft men vroeger in zijn gevaar overschat. Thans weet men, dat epidemieën door opeenhoo ping van lijken slechts kunnen ont staan, wanneer deze zelf reeds bacteriën bevatten, hetgeen in het algemeen niet het geval is. Gevaarlijker en onaan genamer is het tweede en het aller gevaarlijkste is het derde punt. Al deze gevolgen kunnen echter slechts dan intreden, wanneer niet genoeg zorg wordt besteed aan het begraven der lijken. Dit is bij de korte spanne tijds, en de groote moeilijkheden, daar aan verbonden, slechts zelden het ge val. Vooral wanneer in óón kuil tien en twintigtallen lichamen worden be graven is de bedekkende aardlaag vaak te dun om de verrottingsproducten, waarvan de aarde natuurlijk overver zadigd is, op te zuigen. Daarom heeft men na de laatste oorlogen alle groote slagvelden behoorlijk gedesinfecteerd. Na 1870—1871 heeft zoowel de Fran sche als de Duitsche Regeering voor zoo'n desinfectie der slagvelden, en ook van vele bivakplaatsen zorg ge dragen. Door de Duitsohe Regeering zijn daartoe vier compagnies pioniers en tallooze arbeiders, dagelijks 1200 tot 1500, aan het werk gbzet. Elk graf werd daarbij met een extra laag aarde bedekt, zoodat het naar alle zijde door een laag van 1,57 M. was om geven. Van heinde en verre haalde men de daartoe benoodigde aarde. De nieuwe grafheuvel lag 60 of 90 cM., bij massa-graven van 1,10 tot 1,50 M. hooger dan het oorspronkelijke graf. Men werkte met gebluschte kalk, vulde diepe ovens met mangaanloog, en strooide chloorkalkpoeder. Alleen gra ven van hoogstens acht lijken werden wel eens weer opengelegd. Men legde de lijken dan in goedsluitende kisten en bracht ze naar hun eigen rustplaat sen. Er bestaan nauwkeurige bepalin gen over de afmetingen der verschil lende graven, en de militaire gezond heidsdienst bepaalt het maximum voor een massa-graf op zes. Na groote veldslagen kan men met deze voor schriften echter niet altijd rekening houden en daarom is een latere des infectie altijd noodig. Het beste middel om de jn leven geblevenen te bescher men tegen het gevaar der lijkverrotting zou zijn, ze te verbranden. Daartoe is men thans echter nog niet ih staat. Een verplaatsbaar crematorium is niet gemakkelijk te bouwen. De „Deutsche Friedesgesellschaft" heeft een manifest verspreid, waarvan het slot aldus luidt Wij mogen de hoop koesteren, dat wanneer de vrede weer hersteld zal zijn millioen zullen instemmen met de kreet, die men nu reeds ook buiten onze kringen kan hooren „Dit moet de laatste Europeesche oorlog geweest zijn". Zoo zal onze zaak uit dezen oorlog nieuwe kracht winnen. Maar deze winst is met den dood, het lijden en de ellende van millioenen onschul dige slachtoffers te duur gekocht. Er kan geen twijfel bestaan omtrent de plichten, die nu tijdens den oorlog op ons pacifisten rusten. Wij, Duitsche pacifisten, hebben steeds het recht en de plicht ons vaderland te verdedigen erkend. Wy hebben getracht, gemeen schappelijk met onze buitenlandsche vrienden te doen, wat onze zwakke krachten vermochten, om het uitbre ken van den oorlog te verhinderen. Nu, nu de beslissing over oojlog of vrede aan onze macht is onttrokken, en ons volk van het Oosten, Noorden en Westen bedreigd zich in een voor ons beslissenden strijd bevindt, heeft iedere Duitsche pacifist op precies de, zelfde wijze als iedere andere Duit- schers zijn plichten tegenover zijn vaderland te vervullen. In offerva&L digheid voor het vaderland zal hij zkh niet laten overtreffen door degenen die voor de vredesgedachte, toen het nog tijd was, niets anders als hoon en spot hadden. Zoo deelen wij de algemeene plichten met alle landge- nooten. Bijzondere plichten echter bezitten wij, pacifisten, ook tijdens den oorlog, overal waar blinde nationale hartstocht de plaats inneemt van opoffering en bezieling voor het vaderland. Ook te midden van den harden strijd moeten wij in den tegenstander den mede- menscli hoogachten, moeten wij de^ enkeling niet laten boeten voor wat anderen nit zijn volk aan oifs misdre ven hebben. Die plichten kunnen ver vuld worden zonder dat aan de natio nale waardigheid iets tekort wordt gedaan. Wij zijn overtuigd, dat de overweldigende meerderheid van het Duitsche volk dit gevoelen deeltmaar in den loop van den dag zullen wij gelegenheid genoeg hebben, in con crete gevallen er toe aan te manen, dat dit gevoelen in praktijk wordt gebracht.' Nog een andere plicht rugt op ons tijdens den oorlog: van orilfe betrek kingen met het buitenland gebruik te maken, om tegenover een systeem van leugenachtige, berichten, dat wij nu al kunnen opmerken, de waarheid tot haar recht te laten komen in het be lang van de menschheid en van ons zelf in het bijzonder. Zoodra echter de mogelijkheid van het sluiten van vrede in de verte op daagt, willen wij, gemeenschappelijk met gelijkdenkenden in andere landen, daarvoor strijden, dat er een vrede tot stand komt, die nïet den kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt, maar die den weg opent voor een duurzame gemeenschap van de Europeesche kultuurvolken in vrede en reent". Uitgewekenen uit Antwerpen. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenmorgen werchin het gebouw van Handwerksvriendenkring een ver gadering gehouden van uit Antwerpen uitgeweken Nederlanders. De Voor zitter der vergadering schetste in korte trekken, hoe de toestanden in Ant werpen waren toen den oorlog uitbrak. De houding van verschillende Ant werpenaren was nu juist niet vriend schappelijk. Vandaar dat vele Neder landers die in Antwerpen woonachtig waren gedwongen werden hun huis te verlaten. Over het algemeen heeft men het huis moeten verlaten met achter laten van alles. Doel dezer vergadering is, om door raiddel van de Nederland- sche Minister van Buiterfandsche Za ken, zekerheid te verkrijgen van be houd van inboedel en anderszins. Door verschillende aanwezigen wer den mededeelingen gedaan dat men een schrijven had ontvangen van de respectieve huisheeren, die indien men niet betaalt, de huisheeren niet aan sprakelijk kunnen zijn voor de achter gelaten huisraden. Zelfs zijn .er reed» inboedels op straat gezet, zoodat de eigenaren niets meer bezitten. Om verdere onheilen te voorkomen wil men een poging aanwenden om een regeling te treffen, dat de huis heeren niet meer zoo eigenmachtig kunnen optreden. Herinnert werd dat op het oogen blik in Antwerpen een moratorium bestaat. Niettegenstaande dit feit, heb ben dezer dagen zeer velen een aan schrijven gekregen, zoodat zij, die niet binnen drie dagen hun huishuur be talen, de inboedels of op straat zullep gezet worden of in beslag worden genomen. De heer Wijnperg uit Antwerpen, begon met de opmerking, dat hij met belangstelling de verschillende sprekers had gehoord. Ook hij is getroffen door het wee en de smart van den oorlog, maar hij laat het hoofd niet hangen. Hij meende dat in deze dagen de min der aangename feiten werden genoemd. Nu voelde hij zich geroepen om te vèrklaren dat, even als de Vlaamscbe Leeuw eigen hof en huis verdedigt, hij ook zal zorgen voor de bezittingen van Nederlanders, die in het midden der Belgische bevolking een tweede vaderland hadden gevonden. «Wees toch niet ongerust", zoo riep hy zijn hoorders toe. „Er zal voor uw huis raad gezorgd worden door de Belgen". Dat er huisheeren zyn die misbruik maken van de gelegenheid, wie zal het ontkennen? Daarom moeten wy komen tot de oprichting van een co mité, dat dan voor die getroffenen zal optreden. (Daverend applana.) Krijgsraad te s'Gravenhage. Voor den krijgsraad te 's Graven- hage stond gisteren terecht de mili cien G. G. de G., van de 4 comp. 2e bat. 15e regiment infanterie te Gouda gelegerd te Oegstgeest, ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan be- leediging van een korporaal, die be last was met de uitdeeling van vleesch. Bekl. voegde o.m. dezen korporaal toe, „leelijke snotneus, aap en kwa jongen". Bekl. die gehuwd is, toonde veel berouw te hebben en verontschuldig- digde zich door te zeggen dat hy zoo zenuwachtig was. Snikkende betuigde beklaagde tegenover den bedoelden korporaal zijn innig leedwezen over het voorgevallene. De korporaal als getuige gehoord, verklaarde dat bekl. op den bewusten dag, toen deze de beleedigende woor den uitte in zenuwachtigen toestand verkeerde en dat hij daarom zich niet erg beleedigd achte door de tot hom gerichte woorden. Antwoordende op een desbetreffende vraag van den pre sident voegde getuige aan zijn ver klaring nog toe, dat hij, indien hij burger en geen korporaal was, vol komen bevredigd zou zijn door de verontschuldigingen van bekl. en geon strafvervolging zou wenschen. De auditeur vorderde ééu maand militaire detentie. Mr. Rolandus Hagedoorn riep voor beklaagde do clementie van don krijgs raad in. N. Crt. Verdronken. Gouderak. Maakten wrj voor en kele weken melding dat binnen drie maanden reeds drie kinderen in deze gemeente verdronken, thans is dit aan tal weer met een vermeerderd. Het bijna 3-jarig zoontje van den land bouwer A. Verduin is in een onbewaakt oohenblik van de z.g. „Stap" in bet water gevallen en daaruit levenloos opgehaald. MARKTBERICHTEN. Gouda, io Sep. 1914. GRANEN: Prijshoudend en daar ver schillende granen voor de voer, teer wei nig worden aangeboden, is van de meeste artikelen geen juiste noteering op te geven. Tarwe: Zeeuwsche xi. o 4 12. mindere dito 10.25 IO-75- Afwij kende 9.50 4 10.Polder 9. d 9.50. Rogge Zeeuwsche 9.— 4 f g 35; Polder 8.50 k f 8.75. Buiten landsche per 70 kilo 9.75 a 10 GerstWinter 8.4/8 50. Zomer 8.— k f 8.25. Chevalier 8.50 k 8.75, Buitenl. voer gerst per 65 kilo 7,75 4 8.—. Haver per HL. 5.50 4 5.75. Per 100 kilo 11.4/ 11.25. Hennep zaad: Buitenlandsche per 50 Kilo/ 7.50 7 75* Kanariezaad 24.4/25.^-. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 4 Koolzaad ia.— 4 13.— per HL. Erwten: Kookerwten 11.25 4 11.75. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo o.4 o.Boonen bruine boonen 21.-- 4 2a.-—. witte boonen 4 Paardenboonen -. 4 o.Duivenboonen -.4 Mais per 100 Kilo Amorikaansche Mixed 4 Kleine ronde 12.25 4 f 13.50. Veemarkt. Melkvee redelyke aanvoer, handel en prijzen zeer matig Vette varkens, weinig aanvoer, handel matig, 20 4 23 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel matig, 15 4 17 ct. per half K.G. Magere Biggen, redel. aanvoer, handel blijft slechtr, on verkoopbaar 4 Vette Schapen, red. aanvoer, handel flauw, 4 Zuiglam meren, eenige aanvoer. Handel matig a Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han del matig, 8.4 14. Graskalveren, geen aanvoer, a Fokkalveren 16 4 24.— Eieren reilel. aanvoer, handel vlug, pet 100 stuks, 5,25 tot 6,25. Kaas, aangevoerd 141 partijen, handel vrij vlug. ie kwal. 37.— 4 29 2de kwal. 24.— 4 26. Zwaardere 32.*- 4 Noordholjandache a Boter matige aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.35 4 1.40. Weiboter 1.25 4 130. De Ned. officieren in Albanië. zijn benoeming tot wethouder- van Amsterdam, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zal bedanken. Wij ver nemen echter dat daaromtrent nog niets is beslist. Deze aangelegenheid 2fal naar den heer Vliegen ons mede deelde, in het partijbestuur der S. D. A. P. worden behandeld, aan welks beslissing hij zioh zal onderwerpon, ANTWERPEN. Bij Kon Besluit van 8 Sept. is bepaald datDe functie van gouverneur der verdedigde stad Antwerpen zal worden opgohovon en dat in de plaats daarvan komt voor den geheelen duur van den oorlog eon hoogere krijgsaad onder voorzitter schap van den Koning. Van dezen krijgsraad maken deel uit de luitenant generaal Jungbloeth, Elluyrs de Ma- ronvilie, Ilanotoau, Dufour, do Guise, generaal-majoor Behinkolonel van den staf Wielemans en commandant Gallet. WEENEN. Uit Arad wordt gemold dat adcli ouder do Servische gevangenen de *oon van den Servinchon clxcf van don Generaion Staf Putnik bevindt. Hij ver telt dat siijn vader door ernstige verwon dingen buiten dienst is gesteld. KOPENHAGEN. De „Berlingske Ti- dendo" bevat eon telegram uit Londen meldende, dat de Engelsohc vorliezen offi cieel löOOO aan dooden en gewonden be dragen. BERLIJN. In de kazerneplaats Olirdruf in Thuringon zijn tot dusver totaal 30.000 Fransche, Engelsche, Bolgischo en Rus sische krijgsgevangenon aangebracht. Do Duitschers in Bolglü. ANTWERPEN, officieel. Do Duitschers die tot gisternacht nog in do omstreken van Gent aanwezig waren zijn naar het 'uiiden gezonden, hun buit modenemend na verschillende magazijnen to Melden te bobben geplunderd. Andere troepen ko- inondo uit de richting Sotteghom zijn naar de omstreken van Ronsso getrokken en schijnen naar Frankrijk op lo rukken. In de omstreken van Antwerpen worden 300 Duitschers door de Belgen govaugon go- nomen. Aan het Oostelijk Front. ANTWERPEN. Do Fransche on Brit sche legaties bevestigen de overwinningen die door de goallieerden zijn behaald waar bij de Duitschers over oen afstand van 10 K. M. worden teruggeslagen. Voorts bevestigen deze legaties dat oen bataljou Duitsche Infanterie een compagnie mitrail leuses on talrijke inunltieklsten op de Dultschora werden veroverd* De Duit- schors trekken op Reims terug. Set Leven van deze week geeft on der tal van foto's van de Europeesche oorlog een groot aantal kijkjes in hot verwoeste Leuven, w.o. de voor oen groot deel verbrande kathedraal St. Pierre, het gebouw in de Rue de Na- mur, waarin do wereldberoemde biblio theek, ontscheping van Engolsche troepen in Ostetido Franscho infanterio, het slagveld to Charleroi, het Roodo- Kruis-hospitaal in do oude-Augustijner- kerk te Maastricht, caricaturon, schot sen enz. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.1 to Memel, laagste stand 758.7 te Bodo. Verwachting tot den volgendon dag: Zwakke tot matige veranderlijke wind moest zwaar bewolkt, waarschijn lijk enkele regenbuien met kans op onweer. Zelfde temperatuur. GOUDA. GEBOREN 8 Sept. Jurjen, ouders C. van der Laan en J. Kuurstra. 9. Klazina Johanna, ouders W. Ver- weij en W. Klerks. 10. Aart, ouders J. S. Mul en G. van Rodon. GEHUWD 9 Sopt. M. Soesborgen en T. Van den Pool. J. Annaars on S. van Dam. OVERLEDEN: 10 Sopt. Martinus J. de Jong 36 j. REEUWIJK. GEBORENCorneles, ouders K. Prins en E. Borst. Alsnu werd overgegaan tot het vor men van een comité. Als leden, die onderling de functie's zullep verdoelen werden benoemd de heeren "Wijnperl, Daniels, Waalwijk, Velleman, Druijf, Ganson en Eisendaath. Het comité zal Donderdag en Vrijdagmorgen zijn zit ting houden van 10 tot 11 uur's mor gens in de Jongens-Armenschool in de Rapenburgerstraat te Amsterdam. Hier kunnen alle uitgeweken Neder landers uit Antwerpen van welk vak of geloof men ook zij op komen geven, wat men te Antwerpen bezit. Het comité zal dan met deze ge gevens langs diplomatieken weg te Antwerpen voor de belangen der Ne derlanders optreden. De vergadering die buitengewoon druk bezocht was en die zeer rumoe rig bleek, werd hierop gesloten. De aanhouding van dc Nieuw-Amsterdam. Men vernoemt van bevoegde zijde, dat de Nederlandsche Regeering naar aanlei ding van liet gebeurde met de „Nieuw- Amsterdam" reeds de noodige stappen bij bet Franscho Gouvernement heeft ge daan. In desbetreffende kringen twijfelt men ei niet aan, dat van het in beslag ge- nomene in elk goval het zilver zal wor den teruggegeven, zijnde dit bestemd voor de Nederlandsche Bank. Van andere zijde meldt men echter: Naar aanleiding van het opbrengen van de Nieuw-Amsterdam en de daarmee in verband staande gebeurtenissen in in breedo kringen dc vraag gerezen of onze Regeering voornemens is bij de Fransche Regeering to dezer zake stappen te doen. Zijn wij wel ingelicht, dan hebben in- tussCRsndrr~-gegevens waaromtrent de Regeering tot ausVbr ten dezo beschikt, •haar nog niet iji staat gesteld do noodige stappen bij de Fransche Regeoring te doen. Opening Staten-Generaal. Ter aanVulHng van het bericht dat de opening der Staten-Generaal, naar thans «ststaat, door H. M. de Koningin zal geschieden op dezelfde wijze als do vorige jaren, düs in de Grafelijke Zhlen, wordt door het Vad. nog vernomen dat, waar looals bekend is H. M. een aantal der paarden uit de Koninklijke stallen ter be schikking van het legerbestuur heeft ge steld, de stoot waarmede de Koningin zeer waarschijnlijk langs denzelfden weg als steeds: Voorhout, Korte Vijverberg, Binnenhof naar en van de Ridderzaal zal rijden eenigszins ingekrompen zal worden wat het aantal galarijtuigen be- flreft. De broodvoorziening van ons land. Naar aanleiding van de,jongste re- geeringsmaatregelen in het belang van onze broodverbruikende bevolking heeft een redacteur van het Vad. zich mede in verband met het onderhoud, hetwelk Minister Trenb met de redactie over dit onderwerp voor eenige weken toestond, nogmaals tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel met eenige vragen gewend, welke door den Minister welwillend werden be antwoord. Vooreerst werd gevraagd wat de Regeering eigenlijk er mede heelt voorgehad, toen zij dezer dagen de tarwe- en roggeprijzen heeft vasgestelcj op bedragen welke, naar ons ter oore was gekomen, niet in overeenstem ming zijn met wat men thans moet betalen voor buitenlandsch graan. „De prijzen zijn zóó gesteld, zoowel voor tarwe als voor rogge", antwoordde de Minister, „dat zij in ruime mate voldoende zijn om zoowel aan de boe ren als aan de handelaars een behoor lijke winst te verzekeren. Het zou ge heel in strijd zijn met de bedoeling van de LevenBmiddelenwet, om bij het vaststellen van den prijs voor inlandsch graan de buitenlandsche marktprijzen voor varj elders in te voeren graan te volgen. „Werd die handelwijze gevolgd, dan „zouden, op kosten van het brood etende publiek, oen deel van de land bouwers en eenige handelaren voor- „deelen trekken uit de moeilijke om standigheden waaronder thans ons „volk verkeert. Het spreekt wel van zelf dat een dergelijke wijze van uitvoering van de levensmiddelenwet niet kon worden gevolgd. Voorloopig is volstaan met een cir culaire over deze zaak aan de burge meesters. „Mocht echter blijken, dat die cir- „oulaire niet voldoende is om prijsop drijving van broodkoren tegen te gaan „dan zon de Regeering wel verplicht „zijn om dieper ingrijpende maatre- „gelen te nemen. Overwogen wordt ook, of het mo gelijk is een regeling te treffen, waarbij zoowel de handelaars als de boeren van een deel van de winst, die bij de bepaalde maximale prijzen is te maken verzekerd zullen zijn". Vervolgens stelden wij de vraag, of <je waarschuwing, dat men rogge niet voor veevoeder mag gebruiken, de boeren niet in moeilijkheid zal kunnen brengen, aangezien het veevoeder zeer schaarsch schijnt te zijn. De Minister antwoordde hierop„De quaestie van het veevoeder is, zoo lang het vee in de weide kan blijven, voor rundvee nog niet dringend. Dat varkens reeds nu hier en daar met roggemeel worden gevoederd, schijnt wel het geval te zijn. Wanneer dit in zeer bescheiden mate geschiedt, om dat aan andere voedprstof gebrek is, zal dit moeilyk kunnen worden tegen gegaan. Intusschen is reeds met het oog op de schaarschte aan veevoeder zoowel voor mais als voor gerstemeel en graanafval een uitvoerverbod uit gevaardigd „en er wordt overwogen, „op welke wijze door invoer van buiten „het noodige veevoeder vooral tegen „den winter zal kunnen worden ver- „kregen. Ten slotte deelde- de Minister ons nog mede op onze vraag, hoe het nu stond met den aanvoer van tarwe uit Amerika. „De eerste lading van de de aan gekochte tarwe is 4 September ver trokken". De beide ambulance-automobielen, destijds door den gouverneur-goneraal aan het Ned. Roode Krnis aangevraagd voor de pestbestrijding in Indië, zijn gereed en kunnen binnenkort hun be stemming volgen. De vuurdoop. Een correspondent van do „Globe" heqft een aantal soldaten gevraagd, hoe zij zich voelden, toen zij het eerst onder vuur kwamen en uit de antwoor den, welke hij voor een deel in hun eigen woorden geeft, blijkt dat alle het eerste optreden het ergst vonden. Hij laat een Tommy hot volgende vertellen, hetwelk wij aan de N. Crt. ontleenen „De vijand is in het zicht", zegt een officier rustig. „Nu flink kerels, laat zien wat er in Britsche soldaten zit." Je voelt een hartklopping en een droge kriebel in de keel. Heer wat kon ik goed een glas half om half ge bruiken, zegt een Tommy. Algemeen gelach, want hij vertolkt den algemeenen wensch vooral na een lange geforceerde marBch van 50 mijlen naix Bergen. \$,Ik wou dat ik nog iets had van den zuren wijn, dien ze ons te Boulogne gaven, zegt een ander". Daarop opende de Duitsche artillerie zonder verdere waarschuwing het vuur. Het onbe kende, dat schrik aanjaagde, werd be kend. Je krijgt een nieuwe ervaring in de eerste paar minuten. Je hoort gesnor als een eigenaardigo toon op des duivels vioolZoo is het ten slotte gekomen je bent verbaasd over je eigen bedaardheid. Een ding, dat bovenal treft en dat je nooit zult vergeten, is dat niemand heeft geschoten en dat alles gaat net als bij de manoeuvres. De officieren zijn bezorgd voor de manschappen en verzoeken hen zich te' dekken en je ligt neer en de order wordt gegeven te vuren. Er is een helsch geraas. Je kijkt onrustig om je heen naar links en rechts. Ja, je kameraad is daar naast je waarschijnlijk met hetzelfde gevoel als je zelf hebt, maar hij doet zijn plicht. Je vindt, dat Je hetzelfde doet. Aarde en hem&l schijnen samen te smolten in een mengelmoes van klouren. De stof die niet in je keel zit hangt in de lucht. Jo merkt, dat je vuurt met je mond open. Je sluit hem en begint weer op nieuw de sombere bezigheid. Te Bergen dreunde de aarde als' onder de uitwerking van een ontzettende ont ploffing. Je stelt je voor dat alle ihannen zullen worden gedood, terwijl de granaten over je heen vliogen. Er wordt» gewon den opgenomen, de ambulance is bezig, maar je merkt dit thans op als een een voudig incident. De Duitschers hebben nieuwe projec tielen grooter dan eenige te voren ge ziene, welke ontploffen met oorverscheu rend lawaai. De mannen stoppen gras en alles wat zij maar kunnen in dc ooren om hun trommolvlies te sparen, maar het is wezenlijk vorbazend hoe snel de geest zich aanpast aan den toestand. „Wat is er Fred?" Iets in mijn been gekregen, denk ik". Hij werd ge wond door een splinter van een granaat, maar hij blijft vuren. In gewone omstan digheden zou hij vermoedelijk zijn flauw gevallen. Toen het gevecht voorbij was, merkte hij, dat hij moeilijk liep. Te Doornik zei een man heel bedaard: Do hel kan niet erger zijn dan dit Char lie en dit is zoo erg niet als je eraan gewend raakt." Goed in zrjn]{rol De Zw. Crt. vertelt: Een kapitein der infanterie uit een onzer Overijsselsche garnizoenen is sedert den aanvang der mobilisatie geplaatst bij den staf in een provinciale hoofdstad, militair centrum, en ver gezelt van daaruit den brigade-chef geregeld op diens tournée langs de garnizoenen en postenlinie. Beide hee ren maken daarbij gebruik van een te hunner beschikking gestelde auto, terwijl dan de plaats naast den be stuurder wordt ingenomen door een soldaat, die de functie van palfrenier vervult. Voldaan over de diensten van den netten en handigen jongeman, zijn de officieren hunnerzijds niet karig met een versnapering of een sigaar en ook wordt den oppasser na en dan wel eens een dubbeltje in de hand gestopt, dat met beleefd saluut wordt opge stoken. Toen nu de vorige week op een der dienstritten tegen den middag een fraai gelegen dorp zon gepasseerd worden, wetfdde de oppasser zich tot zijn chefs met de mededeeling, dat zijn moeder daar woonde en dat zij het zeker bij zonder zou op prijs stellen, wanneer de heeren ten haren huize wilden koffie drinken. Zonder aarzelen namen de officieren deze uitnoodiging van hun „oppasser" aan, en een oogenblik later sloeg de auto op diens aanwijzing de oprijlaan van een fraaie villa in om voor de deur van het statige gebouw stil te houden. De vrouw des huizes, een eerbiedwaardige oude dame, ont ving de gasten van haar zoon op de meest minzame wijze en bood^hun 'n smakelijke lunch aan, waarbij zij haar plichten als gastvrouw op zeer heusche en voorkomende wijze waarnam. Op uitdrukkelijk verlangen zijner chefs had „de oppasser" mee aangezeten, maar nauw was 't oogenblik van vertrekken aangebroken, of hij vatte terstond zijn functie weer op, stram in de houding bij het portier. En sedert vervult hij weer ijverig on accuraat zijn soldaton- plicht. Maar of er ook weer fooitjes zullon worden toegeBtogt? GOUDA, 10 September. Aanhouding. Door do politie is aangehoudon een gesignaleerd persoon, die drie dagen hechtenis moest ondergaan. Do aangehoudene gaf er de voorkour aan de boete van I 3.-— te botajen, inplaats van gedurende drie dagep te worden opgeborgen in het Httis van Bewaring te Rotterdam. Examen hoOfdacto. Heden slaagde te Arnhem voor het examen, hoofdacte de heer J. F. Schul- tink, onderwijzer, alhier. Toelatingsexamen Gymnasium. Na met gunstig gevolg het 2e Toe latingsexamen voor het Gymnasium alhier te hebben afgelegd, zijn toege laten tot de 6e" kl. B. de loorlingo Cl«. M. Treurniet en tot de 5e kl. de leerling B. v. d. Wolf. Afgewezen werden 2 candidaten voor de 6e klasse. Bioscoopsalon „Gouda Vooruit". Het rijk voorziene programma van deze week bevat na een interessant Arabisch natuurbeeld en een komische film getiteld „Prof. Jonghkind's ver jongingsmethode", een spannend wild west drame n.l. „De Zakdoek" ge speeld door de bekende Vitagraph artisten. Het hoofdnummer van deze week bestaat uit een film getiteld „Zoo is bet leven in de hoofdrol de bekende Kino-ster, Suzanna Grandais. Deze film biedt naast beelden van uit stekend spel ook prachtige natuur- tafreelen, maar vergt zeer veel van den explicateur, wien dan ook voor do wijze waarop hij dél film verduide lijkt, een oxtra woord van lof toe komt. De pianobegeleiding is als immer in uitstekende handen. De "Witte Bioscoop". De Witte Bioscoop opent dezo week haar programma met een mooie na tuuropname, Warmwaterbronnen. Ver der als vervolg op het ridder-drama van het programma der vorige week, „De Zoon van Lagardère", waarin de explicateur ruimschoots gelegenheid heeft zijn talent ten toon te spreiden en deze gelegenheid ook ten volle be nut. Tot slot een vroolijk taf reel tje getiteld „De straatveger geeft de mode aan". Over het geheel een uitnemend pro gramma, waarbij als altijd oen goed stukje muziek van don heer van Zuijlen. Vanaf Vrijdag loopt in deze bios coop de film „Onrechtvaardig Veroor deeld" met in de hoofdrol Louis Bouwmeester, de groote acteur. De Ned. gezant te Rome hoeft aan den Minister van Buitenlandsche Za ken gemeld, dat volgens bericht aan hem van den Roomeenschen gezant te Durazzo, de noodige ordera zijn gegeven om de twee gevangen geno men Nederlandsche officieren, de hee ren Reimers en Verhuist, in vrijheid te stellen. Het Wethoudersschap van den N heer Vliegen. AMSTERDAM. Het gerucht loopt dat de heer Vliegen in verband met van levert Spoedig en tot ItOl** male prijzen voor den Handel en voor parti- culier gebruik.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2