t Blad. NGAS. SEN trine. NGAS enhuis. De Oorlog. fWo. 12575. Vrijdag 11 September 1914. 53e Jaargang. I behalve Zon en FEUILLETON. Befje. U 9, GOUDA □OU Kz, /IER1NGERWAARD XTietx"ws- exx -^.d’v-extezxtïe'bla.d. voor G-omcLs. ezx O3aa.strelEezx., Verschijnt dagelijks •ende vork 1450.'. ierlijk en laag ii prik tig licht hebben? Telefoon Interc. 82. Steuncomité 1914 te ’s-Gravenhage. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. I gaan eener vrijwillige testa- testament is reeds gevonden, zei Wij hebben terwijl lip- nam afscheid van zijn XXII. d’Hoff- wij Commissie (Wordt vervolgd.) mkman Zn., Goud®- jf'Z 1 L r spoor- gevan- het zijn f 1.25 1.50 1.50 1.90 If'BOL Amsterdam. inden van een brief- van aanneming der 50 GOUDSCHE COURANT. bevel - voor en bij nader testa- OSTENDE, 9 Sept. Zestigduizend Duitschers rukten met den meesten spoed door België om den Duitschen rechtervleugel te gaan versterken, die een aanzienlijken tegenslag ondervindt in Frankrijk. Duitsche vluchtelingen vullen het bosch van Dottignies tus- schen Kortrijk en Herseaux. t opruimen in dezen om het Brokkenhuis. bericht aan een der of per Tel. n°. 178, e zal halen, wat U lotorrijwiel. ii mum-leeftijd 21 jaar, simnm-leeft. 29 jaar waren de Duitschers niet meer te Gorin- ghem en ook sprak men van een verzet dat uit den gemeenteraad tegen die opvorde. ring zou zijn ingebracht. Nadat de Gont- sche burgemeester Dinsdag voor de tweede maal met voor de stad gunstige resulta ten terugkwam van den Duitschen hebber verschenen na korten tijd tal Van ramen van tal van woningen winkels plakaten met de woorden: „Leve onze Burgemeester”. Om Antwerpen. TERNEUZEN. Heden werd alhier reeds vanaf den voormiddag een hevig geschut vuur gehoord van uit zuidoostelijke rich ting. Hier uit de richting van Puers aan gekomen personen deelen mede, dat Bel gische troepen onder bescherming der for ten van Puers en Wameghem een uitval deden op de Duitsche stellingen tegen do vesting van Antwerpen en dat de Duit- schers werden teruggedreven tot Contich. Verder wordt medegedeeld dat de Belgi sche Koning thans daadwerkelijk het op perbevel van het leger heeft, in handen genomen. Uit Gent vernam ik dat de door de Duitsche generaal tegen gisteravond opgevorderde zaken vanwege de stad Gent niet zijn overgegeven. Naar het schijnt op en De verliezen der Duitschers zijn ernstig. De Duitsche troepen schynen uitgeput te zijn. De Engelsche troepen zijn de Marne in Noordelijke richting overgetrokken. BERLIJN, 10 Sept. Uit het groote Hoofdkwartier wordt gemeld, dat het Duitsche leger ten oosten van Parijs aangevallen werd door een tusschen Meaux en Montmiral staande vijan delijke macht. De Duitschers moesten hun linkervleugel terugtrekken. De Duitschers namen vijftig kanonnen en eenige duizenden krijgsgevangene*. LONDEN, 10 Sept. Het Persbureau maakt het volgende rapport van gene raal French openbaar De veldslag duurde gisteren voort. De vijand is over de geheels linie terug geworpen. Ons eerste legerkorps heeft 200 lijken van den vijand begraven en 12 maxims genomen, alsmede een aantal krijgsgevangenen. Het tweede legerkorps maakte 350 krijgsgevange nen en nam een batterij. oorz. ZIG, Vice-Voorz. 3TENDORST, Pen. tot JAC.KOOIJ&. i Wieringerwuard, >elast met het instal- ben, is het »*chte, oorspronkelijke ment van graaf Czerny. Maarhoe komt u in het bezit van dit kostbare document? Ik heb het ontvangen van den mar kies- de Servilliers. Markies de Servilliers? Hoort ge die naam voor de eerste maal? Denk toch oens na! Neen, u heeft gelijk mijnheer. Do naam komt mij bekend voor. Oi juist Den vorigen winter werd een speelbank in Leopoldstad opgeheven. De bankhou der ontsnapte; hij heette... Markies de Servilliers. hem een t'“' maar gisteren werd hij aan het wegstation te Brtlnn herkend en gen genomen. Dezen middag heb ik hem twee uren in verhoor gehad, en toen is* inij gebleken, dat de Fransche markies de Sesvilliers dezelfde persoon is, dien wij reeds kennen onder een anderen naam. Als baron d’Hoffman? Als den Belgischen baron man vulde de raadsheer aan. Die onder den naam Vogel in ver binding stond met den schrijver Knablein. En die weinige weken geleden on der den naam William Chester te TriBst een grooten zwendel op touw zette, die echter mislukte. Dat heer is een veelzijdige persoon lijkheid, merkte Karei spottend op. Ik zou hem bijna niet herkend hebben, toen ik hem op het kasteel Windeck aan een werk bezig vond, dat al mijn aan- De Duitschers in België. De inundaties bij Dendermonde. Over de uitwerking der inundaties op de Duitschers, die Zaterdag en g Zondag den aanval op Dender- monde uitvoerden, schrijft een cor espondent van de Daily Mail Ondertonnen rukten Duitsche troe- pen op tüsschen Dendermonde en I Mechelen en liepen tegen eenige forten aan. wier positie zij verkeerd beoor deeld hadden. Met groote verliezen trokken zij terug en toen speelden de verdedigers een andere winnende kaart uit. Zij zetten de streek onder water door de dijken door te steken en de terugtrek- kende Teutonen zaten vast. I Hun artillerie waren zij bijna geheel kwijt en de soldaten, die niet zoo gauw uit de geïnundeerde streek konden komen, terwijl het water steeg en steeg, waren verplicht op huizen en in boomen te klimmen, waarvan de Belgen hen later als krijgsgevangenen afhaalden. Zij waren woedend over zulk een onwaardig einde van den strijd. Hoeveel manschappen daarbij ver loren zijp gegaan kan niet nauwkeurig worden vastgesteld. Officieel werd medegedeeld, dat er 1000 werden gedood, maar met ge wonden en krijgsgevangenen mee 'moeten hunne verliezen wel 4000 man bedragen hebben. Een Belgisch officier vertelde mij, dat zijn manschappen een Duitsch bataljon in een woud in hinderlaag lokten en 450 man dooden. Een luite nant van dat bataljon een van Het 21e regiment infanterie die gewond naar Antwerpen werd gevoerd, zeide, dat slechts 3 man van zijn compagnie ontsnapten. Natuurlijk was de watervloed de beslissende factor in dit gevecht en de Duitschers zullen er opnieuw mee PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. ,ng is dit werk door met het grootste I. kosteloos. Aan het Westelijk Front. De Duitschers teruggeslagen. BERLIJN, 10 Sept. (Wolff). Het groote hoofdkwartier meldt: De ten Oosten van Parijs ter ver volging van den vijand aan en over de Marne voortgerukte troepen zijn uit Parijs en tusschen Meaux en Mont- mirail door een overmachtigen vijand aangevallen. Zij hebben in hevige gevechten, die 2 dagen geduurd hebben, den vijand tegengehouden en zelfs vorderingen gemaakt. Toen de opmarsch van nieuwe sterke vijandelijke colonnes gemeld werd, is hun vleugel teruggenomen. Da vijand achtervolgt onze troepen op geen enkele plaats, Als buit in deze gevechten wordt tot nog toe opgegeven 50 kanonnen; ook zijn er eenige duizenden krijgs gevangenen. De ten Westen vaa Verdun strij dende troepen zijn nog in voortdu- renden strijd gewikkeld. In Lotharingen en in de Vogezen is de toestand onveranderd. De sous-chef van den grooten generalen staf, VON STEIN. s T ’s Gravenhage wordt het volgende ge publiceerd Tegenover de tendentieuze en ver zonnen berichten welke dezer dagen door verBchillende agentschappen wor den verspreid, ten deele zelfs met een officieel cachet, ziet de Oostenrijksch- Hongaarsche legatie zich verplicht op grond van inlichtingen van het Minis terie van Buitenlandsche Zaken do volgende feiten te constateeren lo. de troepen onder bevel van aarts hertog Jozef Ferdinand, doel uitma kende van het leger-Auffenberg heb ben den vijand zegevierend te Tomas- zow en Tyszowczo teruggeslagen, ter wijl generaal Dankl nieuwe successen ten zuiden van Lublin kan boeken de afdeeling van genera^ Kestranek, tot dit leger behoorende, heeft een krachtigen Russischen aanval afgesla gen en talrijke gevangenen gemaakt. 2o. Terwijl eenerzijds dagelijks tal rijke treinen met krijgsgevangenen naar het binnenland van de monarchie worden vervoerd, kan er aan den an deren kant geen sprake zijn van krijgs gevangenen, door het Russische leger te Lemberg gemaakt. Het is intusschen bekend, dat deze open stad uit eigen beweging door het Oostenrijksch-Hongaarsche leger is ontruimd, zoodat er zich geen enkel soldaat bevondIndien derhalve de Russen daar krijgsgevangenen hebben gemaakt, zouden dit slechts personen kunnen zijn van de burgerbevolking die op willekeurige wijze zouden zijn gevangen genomen. 3o. Het bericht, op luidruchtige wijze door de Engelsche pers gepu bliceerd, dat de groote en belangrijke vesting Przemyl zou zijn omsingeld en dat de Russische troepen op Kra kau zouden aanrukken, is van oen blijkbare onnoozelheid voor allen die elementaire kennis bezitten van de militaire aardrijkskunde. Uit een andere bron is het bericht gelanceerd van de inneming van de „moderne vesting Mikolajow” die voor zien zou zijn van een driedubbele ring van versterkingen en geblindeerde koepels. Inderdaad weet iedereen in Galicië dat Mikolajow slechts een open plattelandsstadje is met een weeshuis en een stoeterij, waar nimmer eenige versterkingen zijn geweest. r j De Parijsche dagbladen. Zooals men reeds weet, is de Temps met haar heele hebben en houden naar Bordeaux verhuisd. Daarentegen zul- limum-leeftijd 21 jaar. simum-leeft. 28 jaar. imum-leeftijd 19 jaar, cimum-leeft. 25 jaar! ien reeds zeer vol- ide kunnende stoken, imum-leeftijd 29 jaar) met 20 jaar immer dienst te treden als --B Koninklijk Nationaal Bijdragen voor bovengenoemd Steun comité worden door ons gaarne in ontvangst genomen en aan den alge- meenen Penningmeester toegezonden. DE ADMINISTRATIE. 39) Die persoon den graaf tc kunnen nabootsen. Hij hield het echte stuk toen zelf, maar zooals ge weet, hoeft de baron het hem later ont rukt. En gelooft u, dat op grond van dit testament De erfgename haar aanspraken kan doen gelden, zoodra bewezen wordt, dat uw pleegzuster Eefje de dochter van graaf Czerny is. De omstandigheden, waaronder uw moeder negentien jaren ge leden het kind ontving, de aantekeningen van den graaf en de bekentenissen van zijn vroegeren kamerdienaar laten bijna, geen twijfel meer over. Maar het blijft de vraag, of de feiten, die wij kennen, ook de rechtbank tot die overtuiging zul len brengen. Misschien brengt een geluk kig toeval u op het spoor van nog meer Laten wij het hopen, sprak Karei, bewijzen. Hij stond chef. Prins Joachim gewond. BERLIJN, 10 Sept. (Officieel.) Prins Joachim van Pruisen is gisteren door een granaat-schot gewond. De kogel ging door de rechterbovendij zonder het been te beleedigen. De Prins was als ordonnans-officier op het terrein-van den strijd werk zaam geweest. Hij werd in het dichtsby liggend militaire ziekenhuis gebracht. (Prins Joachim is de zesde zoon van den Duitschen Keizer.) Aan het Oostelijk Front. De strijd tusschen de Russische en Oostenrijksche legers. De Russische legatie te ’s-Gra- venhage publiceert de volgende tele grammen betreffende de krijgsverrich tingen der Russische legers I. Den 5en en den Gen September is het Oostenrijksche leger in de streek van Tomaszew aangevallen door Rus sische strijdmachten, die tegen dat leger zijn afgezonden van Zamostz, uit het Noodwesten, van Grubeszow, uit het Noordoosten en van Rawa- Russka uit het Zuid-Oosten. Het Oos tenrijksche leger trekt in volle wan orde terug, achtervolgd door de Rus sische troepen. Bij Frampol verraste de Russische-cavalerie een talrijk Oos- tenrijksch convooi. II. In de zuiderstreek van Lublin werden de Oostenr.-Duitsche strijd machten uit hun versterkte stelling verdreven en trekken zij naar het Zuiden terug. De munitie-colonnes, die langs den straatweg Josefow-An- nopol terugtrokken, werden door de Russische artillerie, die op den linker oever van de Weichsel optrad, ver dreven. III. Groote gevechten volgden el kander op tusschen Rawa-Russka en de Dnjester. Het te Lemberg verslagen Oostenrijksche leger heeft aanzienlijke versterkingen gekregen. Het 14e Ty- roolsche legerkorps heeft den 7en September een nachtelijken aanval gedaan bij Rawa Russka, maar werd teruggeslagen, met verlies van een vaandel en gevangenen. IV. Bij Zamostz werd een vlieg tuig buitgemaakt. Door de Oostenrijksche legatie te Duitsche hulptroepen naar Frankrijk. OSTENDE, 9 Sept. De Duitsche troepen, die heden te Beirleghem de door het gemeentebestuur van Gent verschuldigde schatting afwachtten, hebben in den loop van den morgen het ^ringend bevel ontvangen, naar Frankrijk op te rukken. Zij gingen on- middelijk opweg naar Renaix, Rijsel of Valenciennes. Maar het testament heeft hij dat tijdlag uit het oog verloren, vrijwillig overgegeven? .«w. want hH nnn bot annnr- 1Denkt ge dat? Omdat het toch geen waarde meer voor hem had? Dan vergist ge u. Misschien was het dien Hstlgen schurk toch nog gelukt er eenig voordeel uit te trekken. Neen! Hij moest in mijn tegenwoordigheid zijn kloefen verwisselen, en toen deden wij een gewichtige ontdek king. In de voering van zijn jas vonden wij een document ingenaaid, en onderzoek bleek dit het kostbare ment van graaf Czerny te zijn. Is u wel zeker mijnheer, dat het oorspronkelijke stuk in handen hob- be Geheel zeker. Niet alleen de om standigheden, waaronder het in ons bezit kwam, Inaar ook het getuigenis van den schrijver Knablein spreekt er voor hij herkent in dit document het echte testa ment, dat do baron hem overhandigde om in het valsehe goed het handschrift van PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. niet. Denkt ge dat? Nu is het uw beurt om verbaasd te staan, waarde Nisser! De raadsheer greep in een vakje van zijn schrijftafel en reikte den commissa ris een couvert toe, waarin een verfrom- pap^r verborgen was. Lees dat eens! zeide hij, hij weer ging zitten. Karei wierp een blik op het document; zijn gejaat toonde de grootste verbazing, terwijl hij half binnensmonds las: „Dit is mijn laatste wil. Op het oogenblik dat ik mij voorbereid op don dood, denk ik met smart aan mijn kind, waarnaar ik” Het testament van den graaf! riep hij uit.Is het een afschrift of...... Geen afschrift on geen valsch stuk ook, viel de raadsheer in. Gravin Mi/ nona heeft het valsche testament, en fin, na de gebeurtenissen der laatste da gen zal zij niet beproeven, het nog voor het echte uit te geven. Het afschrift, dat Knablein aan baron d’Hoffmann leverde, is door Minona verbrand, dat weet ge, want ge hebt dat vernomen toen ge het gesprek tusschen Knablein en den baron afluisterdet. Wat wij hier voor ons heh- erkend worden, hebt ge tevens aanspraak op de twintig duizend gulden, die de graaf uitgeloofd heeft aan dengene, die zijn kind ontdekt. Vergeet u niet een zeer gewichtig punt Wat dan? Wij hebben, het echte dacht op hem vestigde. Hij is een zwendelaar van de erg ste soort; we hebben lang genoeg naar hem gezocht; gelukkig dat we hem nu in handen hebben. Hoe laat was het toen hij gevat werd? Omstreeks twaalf uur 's nachts; hij wilde juist plaats nemen in den sneltrein naar Praag. Eerst bij het verhoor hier tor plaatse bleek mij, dat markies de Ser villiers dezelfde persoon is als de haron, dien gij zoo toevallig hebt leeren ken nen. Op het oogenhlik, dat Karei Nisser met zijn chef in gesprek was, stond Bruno Thurnfels op het punt, aan zijn oom oen geheim mede te doelen, dat hij tot heden zorgvuldig verborgen had ge houden. J te doen krijgen voor zij Antwerpen binnentrekken. Er zijn drie zones rond de stad, die onder water gezet kunnen worden. De Breedste is in het Zuiden en heeft 60 a 70 vierkante mijlen oppervlakte. De andere twee zijn kleiner en liggen ten Zuid-Westen en ten Westen der stad. De waterhoogte varieert, wanneer deze streken onder water gezet worden, van een paar duim tot eenige voeten. Het stroomt uit van de Schelde en de kanalen, die er uit voortkomen. Wanneer het beslissende moment gekomen is, gaan, gewoonlijk bij het eenvoudige omzetten van een kruk, de sluizen open en het water als doo delijk wapen, begint onmiddellijk te stijgen. De Antwerpsche Sinjoren houden nog grinnikend hun buik vast, wan neer zij denken aan de Duitschers in de boomtoppen. f - J Karei. Z. Wat? Is zij gevonden? Ja, mijnheer. g’ Nu, .wie is de erfgename? K Mijn zuster, mijnheer. Uw zuster? klonk het van de pen van den verbaasden raadsheer. Karei verhaalde nu bedaard en dui delijk zijn gesprek met den gewezen ka1 merdienaar Hablatschek, en vervolgens deelde hij nog med* wat hij zooeven van Hjn moeder vernomen had. Zoo, zei de raadsheer, toen Karei uitgepraat was, dat is een hoogst merkwaardige geschiedenis. Maar ge «egt, dat die Hablatschek ziek is zou bij nog in staat zijn om een kleine reis te doen? Dat geloof ik wel. Goed! Wij zullen hem oproepen. Een verhoor, waarbij hij en uw moeder tegenwoordig zijn, kan voel ophelderen, wat thans nog duister is. Wat wij op dit oogenblik weten, berust slechts op ▼ermoedens, maar wij moeten zekerheid hMiben, voordat wij de aanspraken van de erfgename mogen erkennen. Alè- die

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1