In Oorlogstijd. TTit de IPoxs. Blaanexxlaaaca_ De Tuinbouw en de Crisis. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht len Matin, Journal de l'Humanité, Information en de Parijsche uitgaaf van de Daily Mail, die reeds redactie staven naar Bordeaux gezonden had den, ook te Parijs blijven uitkomen. De Elair heeft zich in Lyon geves tigd. Het Bureau Havas bracht al zijn bureaux naar Bordeaux over. De Parijsche New York Herald trok ook derwaarts. De Temps licht haar besluit toe als volgtDe regeering heeft, om vrijer te kunnen handelen en om het cen trum van den tegenstand te kunnen volhouden, besloten, haar zetel naar Bordeaux te verplaatsen. Wij volgen haar daarheen. Hierdoor kunnen wij beter als in Parijs dat ongetwijfeld een zware belegering zal hebben door te maken onze taak vervullen^ Slechts bij den zetel der regeering, waar alle draden uit binnenland en buitenland samenkomen, kunnen wij met goeden uitslag onze werkzaamheid voortzetten. Tsingtau. De „New York Herald" ontving een telegram nit Peking meldend De Duitsche gezant hier protesteerde bij de Chineesche rogeering tegen de uitbreiding van het oorlogsgebied door de Japanners in de buurt van Tsing tau. China antwoordde door de aandacht van Duitschland te vestigen op het feit, dat het dat land was dat in de eerste plaats de neutraliteit van China schond door de versterking van Tsing tau, onder bedreiging met militaire maatregelen, indien China zich zou verzetten. Bovendien wees China er op, dat Tsingtau niet aan Duitschland was af gestaan, maar slechts in pacht was gegeven. De neutraliteit van Amerika. BERLIJN. De gezant der Vereenig- de Staten heeft in verband met ge ruchten aan de Berlijnsche Beurs dat de Vereenigde Staten niet neutraal zou blijven, aan de Berliner Zeitung am Mittag verklaard „Alle geruchten volgens welke de de Vereenigde Staten haar neutraliteit zou opgeven, zyn reine onzin. Wij denken er in het geheel niet aan met wie dan ook oorlog te gaan voeren, zoo min Engeland of Frankryk, als met Duitschland of welken anderen staat ook. Wij zullen onze neutraliteit nauwkeurig en krachtig handhaven. Indien er geruchten zyn van ophef fing der neutraliteit door de Vereenig de Staten dan is zulks waarschijnlijk toe te schrijven aan de omstandigheid dAt ik den hier wonende Amerikanen voorzóover hun bestaan gegrond is op de betrekkingen die zij met do Ver eenigde Staten onderhouden, aangera den heb en nog aanraadt zoo snel mogelijk naar huis te vertrekken, doch deze raad vindt zijne natuurlijke en eenige verklaring daarin dat ik van oordeel bon dat in dezon tijd waarin een zoo geweldige oorlog in Europa wordt gevoerd, ieder Amerikaan in zijn vaderland behoort te zijn. In de tweede plaats echter bestaat nog steeds voor mijne landgonooten de mogelijk heid om zonder gevaar naar de Ver eenigde Staten te vertrekken. Thans zijn toch de door mijn regeering naar Europa gezonden officieren met de noodzakelijke geldmiddelen nog hier. Zijn deze woder teruggekeerd dan be staat er voor hot gezantschap geen mogelijkheid moer om voor de Ame rikaansche burgers afdoend te zorgen. Uit dezen zorg en op grond van dit verantwoordelijkheidsgevoel is mijn raad geboren. Uit Belgisch-Vlaanderen. (Van onzen specialen correspondent.) OSTENDE, 8 Sept. 1914. Na een vierdaagschen tocht in de richting van Brussel en Antwerpen hier terug gekeerd, kan ik constateeren dat de bevolking van Belgisoh-Vlaanderen allesbehalve gerust is op hetgeen blijk- blaar staat te gebeuren. Over Brussel, waar ik op den terug weg een paar uur vertoefde, zal ik ditmaal niet schrijven. Tusschen Gent en Brussel is het bijna onmogelijk om zonder zeer goede papieren door de militairen heen te komen. En dan moet men eigenlijk even goede Bel- gische als Duitsche papieren laten zieij 't Lastige hierby is, dat de Duitschers de Belgische en omgekeerd de Belgen de Duitsche passen en doorlatings- bewüzen niet mogen bemerken. Eenige goochelkunst is daarby noodig en soms, als zoo'n autoriteit zulk een kostbaar document in zijn hand heeft, voel je de andere documenten in je zak, dóór ie jas heenschijnen. Sedert j.l. Vrydag is de Noordweste lijke beweging der Duitschers hier alom bemerkbaar geweest. Over het doel echter was niemand het eens. Men vreesde en met recht, een hevige bot sing tusschen de van de Belgische kust terugkomende Belgische troepen en den uitersten rand van de Duitsche troepen die naar Gent een „omheraai", zooals dat hier heet, deden. Ik schreef „van de kust", maar zie thans in som mige bladen dat het reeds bekend is dat vooral te Ostende de dqppere verdedigers van Namen zijn geland, na teruggedreven te zyn op de Fransche stellingen en via de haven X ver scheept te zijn geworden o.a. naar Ostende. Ik wist dit reeds eerder, maar zweeg er natuurlijk over. Thans be hoeft dit niet meer en wil ik vertellen van een onderhoud, dat ik hier had met een paar Belgische officieren dier troepen. Zij waren verbaasd over de bekendheid der Duitsche officieren met alle wegen, zijwegen en zelfs paden van Namen. Zij bewonderden onver holen den prachtigen inlichtingdienst der Duitschers, die echter, dit stond bij allen vast, onmogelijk zoo geperfec- tionneerd had kunnen zijn, zonder een zeer grondigen, langdurigen en kost baren spionnagedienst, reeds lan gen tijd tevoren. Gebleken is in Zuid- België, dat de Duitsche Uhlanenofficie ren soms beter den weg wisten dan de boeren in hun eigen streek. Een en ander bleek ook uit het volgende. De bevelhebbers in Namen hadden, met het oog op een retraite van het garnizoen, daarvoor een nieu wen pas aangelegden weg bestemd, dien zij dachten dat in het buitenland nog niet bekend zou zijn. Zelfs inge zetenen van Namen waren nog niet daarmee in kennis gesteld en alles was diep geheim gebleven. Toen 't zoover gekomen was, dat aan een terugtocht moest gedacht worden, werd dien weg door den Bel gischen Staf geïnspecteerd en wat zag men De Duitschers hadden reeds zware versperringen op den weg aan gebracht en overal stonden i;eeds Duit- scho wachtposten! De Belgische troepen, die hier te Ostende aankwamen en nog aan komen, zien er vermoeid, doch niet ontmoedigd uit. Integendeelik hoorde veel gezang. Maar zy moeten lang rusten en daarvoor wordt gezorgd. Zij zyn niet direct naar het Noordelijk front doorgezonden, doch naar X, waar het zeer rustig is. Ik vernam hier, dat de artillerie van Namen bijna alle paarden verloren heeft. Merkwaardigerwijze moet het 'ambulancecorps zeer aanzienlijke ver liezen te oonstateeren hebben. Er waren daar circa 700 personen (ook militairen) in dienst van het Roode Kruis. Heel Ostende is perplex dat er maar een kleine tweo honderd dier mensohen is teruggekeerd. Inderdaad stemt dit tot nadenken Om op mijn tocht terug te komen zoo bezocht ik ook Brugge. Men is daar druk bezig alle kostbaarheden uit de kerken en Kloosters in veiligheid te brengen, de huizen te ontruimen en de stemming der bewoners en bewoon sters is zeer gedrukt en angstig. Zooals in 't algemeen in Noord- België tot aan de Nederlandsche grens toe, is Belgische bevolking, met name de maróchaussóo en douanen, nog steeds zeer sleoht te spreken over „Les Hol landais" en zien zy ons liever gaan dan komen. Van- Brugge trachtte ik naar Mal- leghorn te komen. Met de trein was dat onmogelyk. Met een wagen (geen auto!) ging 't beter, maar langzaam. Tal van ons tegemoet komende karren, beladen en overladen met gewonden, duidden op gevechten, die plaats had den voorbij Gent (bij Dendermonde Een zeer lang traject hadden die on- gelukkigen reeds afgelegd, maar bij gebrek aan spoorwagens, waren de lijnen via St. Nicolaas-Eeclo blijkbaar op dat tijdstip niet voor gewonden- vervoer bestemd. Te Maldeghem werd riA reeds ge wezen op den hoogen waterstand in verband met de inundatie om de Ant- werpsche stelling, die zooals bekend is een oppervlakte naar 't zuiden van van 60 a 70 KM2, kan beslaan. Te Eeclo zag ik daarvan meer, maar zal daarover voorloopig moeten zwij gen. Een feit is het en men krijgt waar ik geweest ben daarvan de vaste overtuiging dat het, wat Antwerpen betreft, niet zal zijn het grootste of zwaarste kanon dat de beslissing zal geven of aanzienlijk vertragen, maar iets anders. Iets dat ook de Hollanders best kennen en dat na het vuur en de lucht als derde verwoestend element in dezen verschrikkelijken oorlog een groote rol zal gaan spelen. De kracht va» kanongebulder Herhaaldelijk maken tegenwoordig de bladen melding van het feit, dat in dat on dat dorp kanongebulder uit die en die richting wordt gehoord, of dat een Juist binnengeloopen schip op zee daar en daar heeft hooren schieten. Dergelijke mede deel ingen brengen de allereerste berichten over een veld- of zeeslag. Waar er ge vochten wordt, kan men in den regel moeilijk uitmaken. Hiervoor zou. men moe ien weten, op welken afstand bij bepaalde weersgesteldheid het kanongebulder nog op zekere sterkte te hooren is. En dit is een onderwerp, welks studie nog lang niet uitgeput is. De Engelsche geleerde Young, die zich langen tijd met de vraag, op welken af stand kanonnen nog te hooren zijn, be- zfehield, vestigt er allereerst de aandacht' op, dat het geluid al naar de verschillen de toestanden der lucht ook op zeer va- rieerende wijze wordt overgebracht. De snelheid van het geluid, die in de atmos feer bij 0 graad 330 M. per seconde be draagt, is natuurlijk afhankelijk van de windrichting; wanneer de wind uit tegen gestelde richting komt, dan verplaatst het geluid zich naar de hoogte en hoort men het op aarde niet meer. De „acoustieke transparantie"* der lucht, waarvan men met betrekking tot meerdere of mindere draag kracht der atmosfeer „gesproken" heeft, Is des te grooter, hoe minder luchtstroo- men er vooral In loodrechte richting be staan, want deze wenden het geluid af. Zoo kan de volkomen heldere lucht van een mooien zomerdag ongunstig zijn voor de voortplanting der geluidgolven, ter wijl dichte mist en sneeuwval haar be vordert. Boven uitgestrekte wateropper vlakten en boven gletschers is de lucht gelijkmatiger verdeeld dan boven den aard- bodem. Young vond op zee in de nabij heid van Gibraltar herhaalde malen, dat de draagwijdte der menschelijke stem 16 K. M. bedroeg, en de Poolonderzoekers vertel len, dat zij op groote afstanden nog met elkaar konden spreken, 's Nachts is een geluid verder waarneembaar dan overdag, doordat do verschillende verwarming der aarde opstijgende luchtstroomen veroor zaakt. In vele gevallen is bij gunstige weersgesteldheid een buitengewone draag wijdte van het geluid waargenomen, en men kent voorbeelden, dat het kanonge bulder nog op hondorden kilometers af stand vernomen werd. In den oorlog van 1870 hoorde men 's nachts te Dieppe, duj}" op een afstand van 140 K.M. het doffe geluid van het belegeringsgeschut voor Parijs en liet kanongerömmel van Sedan vernam men zelfs in Luxemburg, 120 K. M. verwijderd. Ook groote explosies wor den nog op verre afstandon gehoord. Toon de dynamietfabriek van Avlgliana bij Turijn op 18 Jan. 1900 in de lucht vloog werd de geweldigs ontploffing tot bij Lu gano, dus 150 K.M. verder, gehoord. De sterkste geluiden kan de natuur echter veroorzaken bij Vulkanische uitbarstingen. Het vreeselijksto voorbeeld levert de uit barsting ,VM de Krakatau in het jaar 1883, ctye, öhper dan 3400 KM. afstand nog ve'fnomon word. Het tydperk, dat vóór ons ligt. Onder dezen titel schrijft deN. R. Ct.: „We moeten in het nieuwe tijdperk zorgen, het economisch leven van Ne derland in normale banen terug te leiden; wij moeten den arbeid voor onze landsverdediging volmaken wij moeten doen wat Nederland maar kan, om een volgende oorlogsteistering van Europa to voorkomen. Maar wij moe ten ons zolf vooral niet inpraten, dat de derde plicht kan wachten tot de eerste twee zyn afgewerkt. Als deze oorlog één ding duidelijk heeft gemaakt, tot in de achterstraten onzer steden, dan is het dit dat wij, door enkel bedacht 'te zijn op onze eigen bestaans- en defensiemiddelen, het voornaamste zouden verzuimen. Wat men in tachtig jaar opbouwt aan welvaart en weerkracht, in drie weken vaagt de wereldanarchie het weg. Het gevaar van den aan onschuldige lan den verklaarden oorlog, zoo lang een legendarischen Blauwbaard er is, staat op eenmaal geweldig voor ons. Heden gij, morgen ik. De veelbepleite or ganisatie van het nog ongeordend statenstelsel blijkt niet een zaak te wezen, die men doen maar ook laten kan, doch onthult zich als een belang van verbijsterende actualiteit en bittere urgentie. Hoe dat gebeuren moet? Niet door protesten; evenmin door moedelooze klachten over den terugval van het volkenrecht. Wij moeten juist zorgen, dat deze sprong naar achter tot een vasten stap naar voren Wordt. Inter nationale justitie en arbitrage, inter nationale enquête en politie, integri teit»- en neutralisatieverdragen met waarborgen voor hun naleving, ver nuftige combinaties van elementen uit die alle, zelfs internationale boycot of wat verder maar mocht zyn of worden aangeprezen, dat alles moet zonder vooringenomenheid of scepties worden getoetst, geschift, als bouwstof ge bruikt, met denzelfden ijver, waarmee men in Europa het groote sociale vraagstuk, waarmee men in de Ver eenigde Staten dit internationale vraag stuk zelf reeds poogt op te lossen. Tot dusver liet men dat over aan een heel klein kringetje van wat men dan moestal pacifisten noemde; maar het moet een zaak van aandacht en aandrang worden voor alle ontwik kelden in den lande, \foor onze Ka merleden vooraan. De stuw dier al- gemeene belangstelling is niet te missen." Het blad gaat na wat na den vrede „op papier" reeds in deze richting tot stand gebracht kan worden en gaat dan verder Al zouden zulke papieren middglen natuurlijk waardeloos zyn voor het werk der oorlogsbestrijding zelf, het zou dienstig zijn om ons in te scherpen, dat de wereld vervorming est en marche et que rien ne l'arrêtera plus. Ook dat reeds is onontbeerlijk. Want hierop komt het, in het tijdperk, dat vóór ons ligt, aanhet volksdenken te leiden in een andere richting dan die van enkel nationaal (defensief en economisch) zelfbehoud. De overtui ging moet gemeen goed worden, dat de hedendaagsche beschaving niet kan blijven leven in een zoo ongeorgani seerde werelddat het welzijn der afzonderlijke Staten van dit wereld belang niet is te scheiden, en dat het Nederland's eer te na is, met gevou wen handen toe te zien, of anderen soms iets wezenlijks willen maken van Hat ongebruikte vredeshuis in Den Haag. Hoeveel landen zullen niet, door eigen rampspoed en uitputting, onmachtig wezen, voor de organisatie der volkerengemeenschap ook maar iets te doen. Zullen wij, als de oor logsramp ons mocht sparen, die red ding niet voelen als een duren plicht jegens allen? Een natie van grooten wil ziet, hooger dan het heden, de toekomst. „Het is niet eene oude oide, die behoud, het is een nieuwe maat schappij, die voltooiing vraagt." Het zilver van de Ned. Bank. Naar gemeld wordt hebben de be moeiingen d^r Ned. Regeering bij de Fransche Regeering naar aanleiding van de aanhouding van de Nieuw- Amsterdam ten gevolge gehad dat de staven zilver, bestemd voor de Nederl. Bank, met het s.s. Tam- bora naar Nederland worden doorge zonden. De Protestant. De uitgave van de Protestant, het or gaan van de Evangelische Maatschap pij zal tijdelijk worden gestaakt. Koninklijk Nationaal Steuncomité. De derde lijst van bijdragen en toe zeggingen voor het Kon. Nationaal Steuncomité te 's Gravenhage vermeldt met hetgeen van 30 Aug. tot en met 5 Sept j.l is ingekomen een totaal van f 402.882,26*. Gemeentelijke Credietbank. Tot dusver hebben in het Maatschappe lijk kapitaal deelgenomen de gemeenten Leiden, Amersfoort, Deventer, Groningen, Haarlem, Zwolle, Vlaardingen, Zutfen, Hilversum, Assen, Breda, Gouda, Gorin- ohem, Harlingen, Helder Hengelo (O.), Eeeuwarden, Sliedrecht, Wonseradeel, Bus- sum, Voendam, -Wageningen, Het Bildt, (F.), Harden berg (Ambt), Winschoten, De Bilt, (U.), Coevorden, Harderwijk, Hoogezand, -Katwijk, in totaal voor ruim f 300.000, terwijl nog van onderscheidene gemeente toetreding mag worden verwacht. Het ligt in de bedoeling, zoodra hier van bericht zal zijn Ingekomen, tot de oprichting der Bank over te gaan. De Amerikaansche legatie. De Amerikaansche legatie verzoekt ons het volgende te berichten: „De ecjitgenoote van den Amerikaan- schon gezant dr. Henry Van Dyke, zal met haar zoon en dochter 12 dezer per Nieuw-Amsterdam naar Amerika terug- keeren. Dr. Van Dyke zelf blijft met zijn dochter Elaine op zijn post. De arbeid van de Amerikaansche lega tie Is nog zwaar en moeilijk. Zij is een geopende deur voor menschel ijk verkeer niet alleen voor Amerikanen, maar ,ook voor volk van andere nationaliteit. Dr. Van Dyke is voornemens tot aan het eindo van don oorlog zoo te blijven voort- arbeiden". De Gemeenteraad vatt Tiel heeft Woens dagnamiddag in een op verzoek van drie raadsleden belegde zitting inge trokken met 6 tegen vier stemmen het Raadsbesluit van 1 Sept. jij waarbij was bepaald dat aan de gehuwde eto on gehuwde ambtenaren en beambten, geen kostwinners zijnde, respectievelijk de olie jaarwedde en toelagen van 70% daar van zouden worden uitgekeerd voor den tijd, dien zij, tengevolge van den huldi gen toestand buiten vaoantietijden in wer vel ijken dienst doorbrengen of doorge bracht hebben. Met 7 tegen 3 stemmen werd vervolgens aangenomen het voorstel van den heer Corbelijn om bedoelde gra tificatiën toe te leggen, na aftrek van hetgeen zij in den rang van onderofficier of hooger in 's Rijks dienst verdienen. De toestand in de Textielindustrie te Enschedé begint weer aanmerkelijk te ver beteren. Bijna alltf fabrikanten die tenge volge van de tegenwoordige crisis een verkorten werktijd hadden ingevoerd, la- ten weer de volle week werken; zelfs heerscht in verschillende fabrieken ge- brek aan arbeidskrachten. Voor Enschedé waar de overgroote deel* der bevolking in de industrie zijn bestaan vindt, is dit zeker een verblijdend left. De Secretaris van den Nederl. Tuin- bouwraad, de heerC. van Lennep heeft aan een redacteur van het Persburan Vaz Dias zijn meening gezegd over den stand van den tuinbouw in ver band met de crisis. Na er op te hebben gewezen dat de groentenkweekerij, en daarvan de to matenteelt vooral enorme verliezen heeft geleden reeds in de laatste dagen van Juli, welke tienduizenden bedra gen, noemde de heer Van Lennep de zeer belangrijke uitvoerbedragen, voor welke jaarlijks de producten der cul tuur over de grenzen gaan. Voor de bloemisterij dreigt de hui dige toestand ook een ramp te wor den, die ziqh op velerlei wijze doet voelen. Vorderingen komen niet of slechts met groote moeite binnen, bij besteld wordt er zoo goed als niets en toch mag 't bedrijf niet stilstaan, want de kweekeri] moet, wil men er een volgend jaar een zekere opbrengst uit hebben, onderhouden worden en brand stoffen, weekloonen en mest moet worden betaald. De snijbloemencultuur staat in ons land op zeer hoogen trap en toen de crisis uitbrak, begonnen de chrysan themums, die bij duizenden in Aalsmeer geteeld worden, juist hun knoppen te vertoonen en thans zouden zij lang- zamerhand voor verkoop hier te lande en voor export naar 't buitenland ge reed zijn. Het behoeft geen betoog, dat die cultuur dit jaar het tegendeel van rendabel zal zijn en dat de kwee kers zeer groote verliezen zullen lijden. Speciaal in Aalsmeer, waar vroeger het bloemkweekerij-bedrqf hoofdzaak was, heeft zich de snijbloemencultuur ontzettend sterk ontwikkeld, zoo zelfs, dat men veeleer van een industrie kan spreken, wanneer men die vele kassen en schoorsteenen ziet. T Naast het kweeken van chrysanthe mums treedt het trekken van seringen en rozen op den voorgrond. Voor die bloemen vindt men in ge heel Europa een afzetgebied. Tot in St. Petersburg, Constantinopel, enz., sturen de bloemkweekers hun product En zoo het er voorstond, leek het of de tijd niet ver meer was, dat de bloemen winkels in den vreemde op deramen „Fleurs d'Aalsmeer" zouden sóhilderen inplaats van „Fleurs de Nice", sooals nu het geval is. Reeds in 1912 werd voor ruim f 1.700.000 aan levende bloemen uit- gevoerd en do afzet neemt ieder jaar reusachtig toe. Deze handel ligt nu na tuurlijk geheel plat, daar niemand er in den tegenwoordigen tijd aan denkt bloemen te koopen, en al zo« de oorlog morgen uit zijn, is het te be grijpen, dat die belangrijke exports in den komenden winter nog wel dege lijk op gevoelige wijze de gevolgen van den huidigen toestand ondervin den zal. Na een en ander over de bloemen- bollenteelt- ,en handel te hebben ge zegd, wees de heer van Lennep op het groote belang der boomkweekerij. Boskoop is wereldberoemd, Alsmeer, Naarden, Bussum en Oudenbosch wedijveren echter in den internatio nalen handel met dat zoo bekende centrum. De uitvoer van boomkweekerij ar tikelen is naar alle Europeesche landen gericht en daarnaast voor een zeer groot deel naar Amerika. In 1912 be droeg de uitvoer f 3.200.000, doch welk een gering totaal cijfer zal daar bij voor 1914 tegenover staan, n« juist in deze dagen met de verzending een aanvang zou worden gemaakt De eenige hoop is nog op Amenk* gevestigd, doch ook daar ondervindt men de gevolgen van de crisis en ook daar worden vele geannuleerd", ter wijl ook in dit bedryf zeer vele uit staande vorderingen zijn van een vorig seizoen, welke nog niet binnenkomen en de boomkweekersexporteurs daar entegen de leveranties van de met exporteerende kweekerijen die voor hen telen over dit seizoen reeds be taalden, of binnenkort zullen betalen, ai naar gelaftg plaatselijk de gewoonte is- En bij alle tegenspoed moet ook hier het bedrijf worden voortgezet. H® lasten, die op den tuinl>ouwer druk ken, en dat geldt over het algemeen voor alle branches, landhuur, hypo theekrente en aflossing, kWeeken e* j^onhouden van den grond, aan kopen van mest en materialen, zorgen ÏJuninste dat het bedrijf een volgend jar weer wat op kan leveren, die teven alle precies gelijk aan andere jsreu, of er* verdiend wordt of niet. Elf)e" uitvoer, die nog plaats fleeft naar Eageland, Duitschland en andere lan den helpt niet veel. De vrachtprijzen op Engeland zijn ongeveer verdubbeld overal wordt zuiniger geleefd, zoo- faj. jies wat maar eenigszins luxe is (jeer de dubbele vrachtprijzen nog duurder geworden, niet of slechts wei- wordt gekocht en de gewone pro ducten die anders in groote massa's uitgevoerd worden, lijden daaronder M0BO6IU. De tuinbouw lijdt als elk bedrijf en de luxe tuinbouw natuurlijk het meest, ft heb echter, zoo zeide de heer van hennep, alle mogelijke hoop, mits deze toestand niet te lang duurt, dat wij ons er weer boven op zullen werken. Wij mogen van de zijde der regeering de meest mogelijke belangstelling en gtffin ondervinden. Misstanden die uit genomen maat- Hgelon in verband met de mobilisatie voortvloeiden worden indien eenigs- lins mogelijk aanstonds uit den weg geruimd en de Regeering gaat vooraan jooveel mogelijk om normale toestan den ook in bet tuiübedrijf terug te r°Dit heeft zij in de laatste weken op velerlei wijze getoond en de tuin bouw is haar daarvoor dankbaar. Zoo worden op het oogenblik weer maatregelen overwogen om den zaad- handel te helpen. Tengevolge van het verbod van uitvofer van peulvruchten enz. werd ook den uitvoer van alle mogelijke tuinzaden, die daartoe be- hooreti, volstrekt niet alleen van erw ten en boonen gegeven. Deze uitvoer is zeer belangrijk en zaad is een zeer prijzig artikel en de schade, die uit dit uitvoerverbod voor onze zaadte lers en -handelaars voortvloei van niet geringe beteekenis. En wat nn verder de toekomst aan gaat, wie kan daarvan iets zeggen. Zal de oorlog kort duron of lang Duurt hij kort, dan zie ik de toekomst niet zoo donker in. Duurt de oorlog lang, dan wordt hij voor onze tuinbouw een ramp, die niet te overzien is, maar Anders hoop en vertrouw ik, dat onze tuinbouwers met de Hollandsche onergie die hen ook kenmerkt, en die wat de groote litbreiding der ctrituóf aangaat, wel eens tot overdrijving aanleiding heóft gegeven, profiteeren van zulk een prachtig klimaat zulk een uitstekenden bodem -en de prima werkkrachten waardoor Nederland reeds langen tijd aan de spits staat wat de tuinbouw betreft, zich er ook wel weer boven op zullen werken, al gaan wij voor loopig moeilijke tijden tegemoet en al zal het in elk geval noodig zijn mid delen te beramen om ook aan deze tak van bedrijf bijzonder credieten te ver schaffen, om aan die moeilijkheden uit den huidigen toestand voortvloeiënd het hoofd te kunnen bieden. De palingvisscher R. v. d. H. uil Dreuiuel (Geld.) is in Duitschland op don Rijn, bij de uitoefening van zijn Indrijf te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is opgevischt. Het Duitsche leger trok tóch doorLimburg. Het is zeker verheugend, dat de bevolking van België beter ingelicht wordt over onze strikte neutraliteit, en dat nu ooji de prins De Ligne weer in zijn vaderland onzen goeden naam verdedigd heeft. Maar zou het niet goed zijn, den Belgen en Franschen nog eens aan te toonen, hoe de vergissing ontstaan is Het bericht toch, dat er Duitsche cavaleristen door Limburg zijn ge trokken naar de Maas, is volkomen waaren dat bericht hebben waar schijnlijk de Fransche en Belgische bladen ontvangen. Doch de vergissing zit in het. woord „Limburg". Bedoeld is niet onze provincie, doch het dorp Limburg in België tusschen Verviers en de Duitsch-Belgische grens, dus in het Luikerlandvolstrekt dus geen neutraliteitsschennis ten opzichte van Nederland en de vergissing is ver klaarbaar. Tyd. Een vredosleger! In deze ontzettende tijden van oor log en vernieling, scherpen zich vele vernuften op de inderdaad belangrijke vraag hoe een oorlog voor de toekomst onmogelijk is te maken. De oplossing lijkt eenvoudigoorlog tegen den oorlog. Doch hoe het leger te vormen, dat met volmaakte strategie den oorlog overwinnen kan De heer G. Hoffman, oud-postdirec teur te Abcoude, heeft blijkbaar den I grooten invloju van het Leger des I Heils bestudeerd en vond er een na- I volgenswaardig voorbeeld in. Een Leger dos Vredes, louter van vrijwilligers, evenals het Leger des I Heils, en met zoo groot mogelijk kapi taal. Ieder kan er in worden opgenomen De oude krijgsoversten kochten Zwit sers voor hun legers, de heer Hoffman doet het tegenovergestelde en laat de menschen zich in zijn leger koopen. I Hoe meer men er voor over heeft, hoe hooger men in rang stijgt. Wie een kwartje per jaar betaalt, wordt soldaat, met een kwartje meer is men korpo raal, met drie kwartjes sergeant. Voor een gulden per jaar kan men reeds luitenant wezen. Doch dan gaat, als in het oorlogsleger, de promotie moeie- lijker. Voor den kapiteinsrang is vijf gulden noodig. Wiens eerzucht dan nog niet voldaan is kan kolonel wor den voor f 25 en wie den hoogsten rang, die van generaal, ambieert, be taalt f 100 per jaar. Alle nationaliteiten worden in 's hoe ren Hoffman's vredeslegór opgenomen. Uniformen wenscht hij niet, slechts I een onderscheidingsteeken, zinrijk ge- I kozen een vredespalm, sierlijk en een- 1 voudig, voof vrouwen en mannen I dezelfde, maar verschillend voor de rangen (een generaal b.v.b. heeft een een palm met zeven pluimen) en door dames belangeloos vervaardigd, naar een te ontwerpen model. Nu denke men niet dat geld alleen de hooge rangen in het leger bereik baar maakt, zooals vroeger in Enge- land. Neen, ook verdiensten voor het werk des vredes geven kans op pro motie. Generaal Hoffman ontveinst zich niet, dat do opzet moeilijk is, doch als een goed strateeg redeneert hij de moeilijkheden zijn er om overwon nen te worden. En wie den vrede wenscht, hoopt dat hij zegevieren zal. Waarvoor de Ulanen dienen. De bekende Italiaansohe oorlogs correspondent, Luigi Barzini van de „Corrière della Sera" schrijft het vol gende aan zijn blad over hot taktische gebruik, dat de Duitsche legerleiding I maakt van de ulanenI Deze eindelooze ruiterzwerm, die I het Duitsche leger voor zich uit I [Schuift, rijdt slechts langs begaanbare I i straatwegen, maar slaat geen straat, I reen weg over. Men moot niet go- I ooven, dat zij onopgemerkt wenschen te blijven zij willen zich jüist laten I zien. Elke troep gaat zoover vooruit I tot ze beschoten wordt. Elke afdee- I ling rijdt in de aangegeven richting, totdat ze op den vijand stoot. Het is I nu eenmaal hun opdracht den dood I tegemoot te rijden. Het geheele vijan- I delijke front wordt op deze wijze I verkond. Deze voorposten toetsen I de krachten van den vijand met ge vaar voor hun eigen leven. Op tien ulanen die sneuvelen ontkomen er I altijd wel twee of drie, die met een rappert thuiskomen. Wanneer een patrouille eens heele- maal verdwijnt, verschijnt kort daarna vanuit dezelfde richting een sterkere. Naar het vuur waarmee ze ontvangen worden, schatten ze de sterkte der I vijandelijke verdediging omdat ze weten, dat wanneer de eerste ruiters van de tegenpartij verschijnen, de soldaten uit zenuwachtigheid allemaal tegelijk gaan schieten dat is onver mijdelijk, en volkomen menschelijk en' begrijpelijk. In elk dorp bij elke rij boomen, bij elke golving in het terrein moet de ulaan denken „Mis- schien zit daar de vijand." Hij weet, dat zijn verdediging niet veel te be- teekonen heeft, en dat elk oogenblik op hem kan worden geschoten. Voort durend drukt op hem het besef van een onzicht gevaar, dat zeker vandaag, of morgen zgn ongeluk zal worden. Maar ondanks dat alles doet hij rustig en met Duitsche discipline zijn werk. GOUDA, 11 September. Huisvesting voor buitenlandsche uitgewekenen. Het ligt in de bedoeling van do Regeering met behulp der bestaande organisaties Vreemdelingenverkeer in Nederland een Comité te vormen dat uitsluitend ten doel heeft aan buiten landsche uitgewekenen, die liever niet op Regeeringskosten in kampen wen schen te worden ondergebracht, tegen matigen prijs huisvesting te bezorgen bij daartoe zich bereid verklarende ingezetenen hier te lande. In verband daarmede vraagt het Centraal Bureau voor Vreemdelingen verkeer te's Gravenhage, Lange Voor hout 45, alwaar het Secretariaat dier Commissie zal worden gevestigd, om I opgave van hen^ die zich daartoe be- I reid verklaren, met duidelijke omschrij- I ving van besernkbare ruimte en con- I 'ditiën voor kost en inwoning. Wij vestigen daarom speciaal de I aandacht op de advertentie in dit blad, I en wekken gaarne onze lezers op, waar I dit mogelijk is huisvesting te verschaf- I fen aan hen, die nit lijfsbehoud, met I achterlating vaak van alles, een vei lige wijkplaats op den Nederlandschen I bodem hebben gezocht. Aanbesteding. Gisteren heeft in het Van Itorson- I Ziekenhuis de aanbesteding plaats I gehad van de binnenverfwerken van I het Van Iterson-Ziekenhuis. Ingeleverd waren 28 biljetten. I Ingeschreven werd door I W. F. Kools, Arnhem voor f 3500,— I P. Polderman Pzoon Co, den Haag voor 2710, G. D. de Jeu, Montfoort voor 2292,— J. TiemeBsen, Ulft (Gelder land) voor n 2214,20 C. Hoftijzer, Rotterdam voor 2053, Q.v.d. Vlist, „2048,- G. J. Schrave Zoon, den Haag voor 1975,— Jelle Beyer, Meppel voor 1888,— A. J. P. de Gorter, den Haag voor 1845,— J. W. Bleys, den Haag voor 1743, L. van Lenden, Almelo 1648,— H. J. Binnendijk en ongez. 1644 7Q A. Jansen Gouda Firma Hagen en Bresser, Velp voor 1634, A. M. Ardon, Gouda voor 1532,— Fa. W. F. de Jong 1524,— I P. M. Jonker 1495,— I D. Scheer, Bodegraven 1493,— I D. v. d. Knaap, den Haag 1485,— I A. Hollander, Gouda 1472,— I C. Sterk, Bodegraven 1465,— I J. W. de Groot, R'dam 1447,— I J. Vos, Gouda 1441,— I W. A. Breumelhof, den Haag voor „1286.- L. Kastelein, den Haag voor 1265, 1265,— 1260,- 1200,- 999,99 A. Veltkamp, Maarsen J. H. RoringySassenheim A. van Putteen, ütreoht C. A. van Putten C. J. Revet, Gouda voor Boskoop. Ten behoeve der vele I alhier ingekwartierde militairen is op I hot Sportterrein een geboftw voor Tehuis ingericht, waar "IJ dfó hiérvan behoefte gevoelen rustig zich kunnen verpoozen en waar voor geringe prijs ververschingen verkrijgbaar zijn. Maandag jl. des avonds 7 uur is het gebouw voor het eerst opengesteld. De Commissie welke deze zaak heeft tot stand gebracht, heeft hiermede een goed werk verricht. Te dicht langs dG£-/*egkant j rijdende geraakte deze week eene dauM, met haar fiets te water in de Weterink langs den Zijdewog. Door een in de> nabijheid op wacht staand soldaat, die gekleed te water sprong werd de I drenkelinge gered. Krimpen a. d. IJsel. Woensdag is hier in den leeftijd van 52 jaar overleden A. A. van Walsum, wet houder dezer gemoonto, lid van do commissie van beheer der waterleiding en zetter van 's Rijks directe belas tingen. 1u itsche reserv is ten. Mon seinde ons hedennacht uit IJmui* I den: I Hot Nod. s.s. „Hollandia" arriveerde heden hier van Zuid-Ainerika en rappor-1 teert, dat eerst aan de Kaap Verdische eilanden ongeveer 100 en later in Plymouth I nog ongeveer 50 Duitsche passagiers aan boord kwamen, die als rWervlston naar Duitschland terugkoerden. Deze mogen met toestemming van Engeland het land ver laten. Zij zullen over Amsterdam naar hun land terugkecren. In de Noordzee. LONDEN, officieel', 10 Sept. 's avonds. Een groot Brltsch eskader bewoog zich gisteren en heden over de Noordzee tot i aan en in de Helgolandbaai; de Duitsche vloot deed geen poging om deze bewe ging te verijdelen; geeoeriei Duitsch schip I van welken aard ook werd op zee ge- In Oost- en West-Afrika. LONDEN. Bij het ministerie van Kolo-1 niën is een telegram uit Nyassa-land van I den 10 Sept. ontvangen. Hierin wordt me degedeeld, dat op 8 Sept. de Engelsche hoofdmacht opgerukt was om den vijand I over de grenzen te dringen. Het aantal van de vijandelijke troepen bedroeg 400 Zij wisten te ontkomen. Zij deden op den 9en een aanval op Karonga, dat verde digd werd door 50 man, waaronder Euro peanen. Na eenige uren stryé kwam een colonne van de Engelsche hoofdmacht, die den vijand naar Songwe dreef. Zeven officieren aan do zijde van den vijand sneuvelden. Er werden eenige gevangen genomen. De verliezen van manschappen moeten groot zijn. Aan Engelsche zijde werden vier Europeanen gedood en zeven gewond. In Kameroen zijn ook dooden en gewonden gevallen, zoodat blijkbaar daar ook gevechteg hebben plaats gehad. Aan het Westelijk Front De Duitschers terug geworpen, j PARIJS, 10 Sept. (Officieel). Do troe pen der hondgenooten zijn aan den lin kervleugel tusschen La Ferté sous Jouar- re en Chateau Thierry de rivier de Marne overgestoken en hebben den terugtrekken- den vijand achtervolgd. Door de Engel sche legermacht werden oenigo mitrailleu ses vermoesterd en talrijke krijgsgevange nen gemaakt. De legers der goallieerden hebben hier de laatste dagen 60 K. M. I terrein gewonnen. I De Pruisische garde is tusschen Cha- I teau Thierry en Vitry lp Franoois torug- I geslagen naar het noorden van 'de moe- I rassen van St. Gond. Tusschen Mailly en I Vitry wordt nog hevig gestreden. In het centrum en aan den rechtervleu gel is de toestand vrijwel onveranderd. De Duitsche troepen hebben aan de Or- naix in Argonno en bij Nancy eenige vor deringen gemaakt. Bij het Bosch van Champenoix te NiO. van Nancy zijn echter do Franschen vooruit gedrongen. Do verliezen zijn aan beide zijden grootj De Fransche troepen zijn opgewekt en hun gezondheidstoestand is uitstekend. LONDEN, 11 Sept. De Daily Express verneemt uit Parijs dat bij het overtrok ken van do Marne door het Duitsche le ger de artillerie van hot 7e Fransche le gercorps de bruggen vernielde, waardoor de Duitschers niet dan na^ aanzienlijke verliezen don overtocht konden volbren- gen. Aan het Oostelijk Front. ST. PETERSBURG, 11 Sept. De Rus- I sischc Generalo Staf deelt mede dat de Russische troepen steeds meer succes bo- I haalt op do Oostenrijksch-Duitsche leger- I macht in de streek bij Krasnik. I De hevige gevechten aan het front, zich I uitstrekkend van Tomaszew over Rawa- I Roeska tot aan do Djnoster, worden voort- I gezet. f LONDEN, 11 Sept. (Part. HbW.) Aan de Daily Chronicle wordt geseind dat het buiten twijfel is dat t«nininrte 1 Duitsch legercorps nit Bolgië in Oost-Pruisen is aangekomen. De Duitsche strijdmachten tellen daar thaps V2 millioen man. De slag in de omgeving van Lublin is met ioen volledige overwinning voor de Russen geëindigd. De Oostonxijk- sclie troepen worden volkomen uiteen 8 e m 1 i n door de Serviërs ST. PETERSBURG, 11 Sopt. bezet. Uit Nlsj lordt geseind dat de Serviër» Donderdag morgen 4 uur de stad Semlin, aan dc HongaarBchc zljdo van den Donau, te genover Belgrado hebben bezet. De planters van Mauritius. DEN HAAG, 11 Sept. De Britscbo le gatie doelt mede dat de Gouvemeur-Geno- raal van Mauritius aan den Minister van Koloniën hoeft geseind dat de planters van Mauritius 1 millioen pond suiker hob- I hen aangeboden voor het Britsche leger en 1 mil Hoon voor de Britsche vloot. Aanslag op SobrinBky. WEKNEN, 11 Sopt. Op Sobrinsky, de leider der Panslavistische Iwweging i« een aanslag geploegd door oen student. Sobrinsky word door een revolverschot in den schouder getroffen. BERLIJN, 11 Sept. Do vlieger Hol- rauth Hirth, die vanaf hot begin van den oorlog bij het vliegkamp is werk zaam geweest, heeft het ijzeren kruis ontvangen. Duitsche consul terechtgesteld. 1 LONDEN, 11 Sept. (Part. Tel.) Volgens hier ontvangen bericht is de Duitsche consul te Aboin in Fin land op last van de Russische aut« >ri- teiten als spion terechtgesteld. De Duitsche vloot in do Oostzee.. LONDEN, 11 Sept. Uit Stockho lm wordt aan de Daily Telegraph gesei md dat Maandag een Duitsche vloot, is gezien ten Z. O. van Stockholm, va- rend in N. O. richting. Deze vl oot .bestond uit 4 slagschepen en 3 kruis' Brs. Dinsdag stoomde een Duitsche vl oot I van 31 oorlogsschepen in Oostel yke richting. Volgens een telegram nit Kop j©n- hagen aan de Morning Post zijn in de Oostzee bewegingen van de D ait- I sche vloot waargenomen. BERLIJN, 11 Sept. Duitscho >or- I logsschepen hebben in de Bothnis che bemanning werd in een Duitsche haven aan wal gezet. Voor zoover deze mannen waren onderdanen van een der vijandelijke staten werden zij krijgsgevangen gemaakt. LONDEN (Part. TJeL) Uit Kopen hagen wordt gemeld, dat de Oosten- rijksche ambassadeur aldaar gearres teerd werd toen hij een wandeling maakte la#gs het militaire kamp. Hij werd herfpnd door Deenscho officieren en daarop in vrijheid gesteld. De Regeering heeft den gezant hare verontschuldiging aangeboden. De Pathfinder. LONDEN, 11 Sept. Officioel wordt bekend gemaakt dat de Engelsche kruiser Pathfinder niet op een mijn is gestooten, doch door een Duitsche onderzeeboot in den grond is geboord. PETROGAD (St.-Petorsburg), 11 Sept. Dnitscho troepen uit hot Westen aangekomen, trokken zich samen bij de rivier de Alle, vanwaar zij in groote colonnes in oostelijko richting oprukten tusschen do Massnrischo meren. De Russische voorhoede trok in Oostelijke richting terug wegens den opmarsch der troopen. Een gevaarlijk spelletje. Men meldt ons uit Waalwijk Gisterenmiddag waren eenige jon gens bezig aan de Stoomsmederij der firma F. van Wees met oen katrol waaraan een bagagedrager eener fiets bevestigd was elkaar in de hoogte to trekken. Op eon gegeven oogenblik toen zij hot touw tot bovenaan hadden opgeirokken brak dit af met het gevolg dat de ongeveer 13-jarige N. v. d. M. van een hoogte van plm. 10 metor naar benoden viel. In deerniswekkende toestand werd de knaap opgenomen en naar huis j gedragen. Het bleek dat zyn rochtor- 'arm was gebroken terwijl hij enkele zware verwondingen aan het hoofd had bekomen. Hoewel de toestand ernstig is bestaat er toch geen direct levensgevaar. HARDERWIJK. Burgemeostor on Wethouders dezer Gemeente hebben van het bestuur der vereeniging tot Christelijk hulpbetoon aan tubereuloso- lyders een schrijven ontvangen, waarin gemald wordt, dat do vereeniging van tde haar door den Gemeenteraad ge dane aanbieding, betreffonde den in erfpacht uitgegeven terreinen, waarop ihet sanatorium Sonnenvanck is ver rezen, geen gobruik zal maken daar de gevraagde prijs ad f 24500, naar het oordeel van het bestuur en ook naar dat van de twee deskundigen, die de terreinen voor de vereeniging geschat 'hebben, veel te hoog is te achten. Bij het verzoek om do terreinen, die oen oppervlakte hebben van plm. 31 H.A. te mogen oankoopen, bood de vereeniging t_ 14000,- V.WU.„.»Q - Burg. en Woth. hebben nn do com- imissie van Bijstand voor hot boheor der landarijon verzocht om oen regel matig nit te voeren bonwplan voor genoemde terreinon voor de eerste 10 jaren. Vervoer naar België. Gooderen on veo kunnon por spoor verzonden worden naar de stations ge legen aan de lijnenWeelde—Heront- hals, Hamont—Antwerpen, Antwor- )enDuffel, Antwerpen—Heyst o/d 3erg, Antwerpen—ruers, Achel— "Wijchmael Bevorlo, Holl—Tessondorloo en alleen naar de stations der lijn Es schon—Antwerpon. ROME. Bij de* ontvangst van het ooms diplomatique door Para Bene- dictuu XV bracht do Duitsche gozant bij het Vatiknan von Mihlberg aan hot nieuwe hoofd dor Katholieke kork de hartelijke gelukwenschen van Kei zer Wilholm en die dor Duitsche ro geering over. De Paus dankte in warme bewoordingen. 1 KAAPSTAD, 10 Sept. Eerste Mi- niater Botha doelde in don Volksraad mede, dat de Regeering, teneinde de eenheid van alle partijen te verzekeren den negen, naar aanleiding van de jongste spoorwegstaking in Zuid-Af rika verbannen arbeiders, verlof zal geven naar Zuid-Afrika terng te koeren. van het Koninklijk Metoriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 7G7.3 te Memel, laagste stand 753.6 te Skn- denals. Verwachting tot den volgenden dag Krachtige Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke 1 z -I...nnV. i1 i'iIr Anlrnln r/»If(in - vzo IIJK6 winu, zwam r'"J- Golf een Russisch vrachtschip oj ige-1 opklaring, waarschijnlijk enkele regen- bracht en het daarna doen zinken. De bnien. Zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2