ikaarten ;he Min Blad. SMITS, n. i 1914 ES VOOI De Oorlog. tie 4 tnhuis. No. 12570. Zaterdag 12 September 1914. 53e Jaargang. Feestdagen. Zon en I i r;! I 31. nilLLElÜ}. ZEefge. j blad; 'I handel. 8. Gouda. XTie-vfws- ezx voor G-o“clcLsu eaa. OxxxstxeHsezi Verschijnt dagelijks behalve MiURlEIlliUN&SSCIIOOLYONMElUEl HERHALINOS-ONDERWUS. S--- Telefoon Interc. 82. OMEIEBIOGmOElll JONGENS. HERHALINOS-ONDERW1JS. I KENNISGEVING. ivondschool voor volwassenen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. i E COURANT. 4 gedeelten, waarde GRATIS ge* worden berekend •re exempla- i 4 1 de oude graaf drukte Bruno goed 1k*- ik zooge- oom, ammissie (Wordt vervolgd kman Zn.t Gouds. sén kwartaal looper ontvangen, jnné’s kunnen deze daarvan bekomen zendingskosten. Nederland, België, nd en Noorwegen. >ruine kleur uitge- :sen aan, welke in zullen wordenzij Tusschen al het gewoel c een geen heeft mij. het Een den i hot i tus- Parija, bt 1879.) G0UD8CHE COURANT. n van het Zuidelgk itserland en Italië. >r zoover de landen n; opruimen in dezen n het Brokkenhuit- iricht aan een der 1 per Tel. n®. 178, zal halen, wat U loopbaan in ’s land» dienst niets aanlokkelijks voor deze dagen de resultaten daarvan van den om Zij was had Het Persbureau te LONDEN deelt mede, dat de algemeene terugtocht van den vijand gisteren werd voortgezet. De En gelach o troepen maakten 1500 krijgsgevangenen en namen verschei dene kanonnen en mitrailleurs alsmede een groot aantal minutie-wagens. Do vijand trok zich in wanorde terug oostelyk van Loiison. Volgens nadere berichten is de oorlogsbuit veel grootor PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post.1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. _L: de heer HOGEN DOORN) met dien verstande, dat het 1-u3 (je ieeriingen der school den heer HOGENDOORN zal sven worden des morgens 8l/2 uur en aan de leerlingen der school van den heer VAN KERSEN des middags van 15 uur. mijn dood niemand en plichten van hij had* besloten, aan onzekere houding tot haar maken. Na het diner dronken koffie in haardvuur knetterde, graaf was Pigenlijk het aangenaamste uur van geheelen dag, want hij praatte dan Ter algemeene kennis wordt ge bracht, dat op DONDERDAG 17 SEP TEMBER. 1914, des namiddags tus schen 5 en 6 uur, in het lokaal der School No. 2 op de Nieuwe Haven bij ra. G, Vice-Voor». 'ENDORST, Pe». Doch ook in dat opzicht moet vertrouwen worden gestold in do Regeering. die in dozen moeilijken tijd zich op zoo buiten gewone wijze van baar zoo zware taak kwijt. Aan het Westelijk Front De Duitsehers terug geslagen. Een Havas-tolegram uit PARIJS dd. 11 Sept, tuin de N. R. Crt. ont leent aan het officieole Fransche com muniqué van Vrijdagmiddag de vol gende bijzonderheden over do krijgs verrichtingen sedert don Gen dozer op het front Parijs—Verdun De eerste fazo van don veldslag aan de Marne is ten voordooie van do bondgonooten beslist, daar do rechter vleugel en het centrum der Duitschers thans in vollen aftocht zijn. De toe stand op den Franschon rechtervleugel, in do Vogezen en voor Nancy, dat do Duitschers met enkele zware beloge- ringskanonnen hebben getracht te bombardeören, is onveranderd. De algemeene toestand heeft derhalve sedert enkele dagen een geheel ander aanzien gekregen, zoowel uit een stra tegisch als uit een taktisch oogpunt. Niet alleen hebben de bondgenooten den opmarsch dor Duitschers, dien dezen zegevierend waanden, tegen gehouden, doch de vijand is op bijna alle punten voor onze troepen terug geweken. Een part, telegram ontleent aan dit communiqué nog, dat de Duitsche rechtervleugel (het leger van maar schalk Von Kluck) 75 K.M. is terug getrokken. Het centrum is teruggewoken na verbitterde gevochten in do streek ten Noorden van Sézanne on Vitry lo Franyois. Ter algemeene kennis wordt ge bracht, dat op DONDERDAG den 17 SEPTEMBER 1914, des avonds ten 8 ure, in het lokaal der School no. 2 aan de Nieuwe Haven (Hoofd de heer Hkij) INSCHRIJVING zal gehouden worden van Leerlingen, wier plaatsing op de Herhalingsschool met 28 Sep tember 1914 verlangd wordt. Als Leerlingen worden toegelaten zij, die het Gewoon Lager Onderwijs hebben genoten. Het onderwijs omvat de vakken Nederlandsche Taal, Rekenen, Kennis der Natuur, Boekhouden, Geschiedenis van ons Vaderland na 1815 en Aard rijkskunde. Leerlingen worden tot de laagste klasse toegelaten, wanneer zij eene verklaring kunnen overleggen, afge geven door het Hoofd eoner lagere school in deze gemeente, dat zij in den loop van het jaar diens school hebben verlaten na haar tot aan het einde en met vrucht te hebben door- loopen. Zij die eene zoodanige verklaring niet kunnen overleggen of tot eene hoogere klasse verlangen te worden toegelaten, moeten voldoen aan een Toelatings-examen, dat zal worden afgenomen op Vrijdag 18 Sept. a.s. des avonds ten 7*/i ure. Bij de inschrijving zal worden over gelegd eene schriftelijke verklaring van een Genees- of Heelkundige, dat de leerlingen de Natuurlijke Kinder ziekte hebben gehad of dat de Koe pokinenting bij hen heeft plaats gehad. (Pokkenbriefje.) De Leerlingen die de school tot aan het einde van den vorigen cursus be zocht hebben, gelieven zich evenzeer bij het Hoofd der Herhalingsschool aan te melden. Gouda, 9 September 1914. B urgent. en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. v. HEUSDE. om een vrouw en neef vroolijk ouden oom de salon, waar een Voor den dit schemeruur na het diner den rK®" iellig met den jonkman, dien hij als zijn •igen zoon lief had. Oom, begon de jonge graaf, ik ben van plan, u dezen avond uw vaderlijken legen te vragen. - Mijn vaderlijken zegen? Wat voer leiding mij bevalt. Ik ben tamelijk wel vrij van de vooroordeeien van onzen stand maar bij het sluiten van huwelijken huldig Ik toch gaarne den ouden stelregel: valk bij valk en uil bij uil. Je moet wel be denken, Bruno, dat je behoort tot een der voornaamste familiën des lands, en wan neer je een eervolle loopbaan in’s lands dienst X ONDERWI IS aan de SCHOLEN voor gewoon lager onderwijs Nos.1-4. Burgemeester en Wethouders van Gouda, brengen ter algemeene kennis dat het onderwijs aan de Scholen voor Gewoon Lager Onderwijs No. 2 (Hoofd de heer HEIJ) en No. 4 (Hoofd de heer KRUISHEER), zal aaanvangen op Donderdag 17 Sep tember 1914, des morgens 9 uur, in de daarvoor bestemde gebouwenen dat ook het onderwijs aan de Scho len voor Gewoon Lager Onderwijs No. 4. (Hoofd de heer VAN KERSEN) en No. 3 (Hoofd de heer HOGEN DOORN) op Donderdag 17 September 1914 zal aanvangen en wel in het ge bouw van de School voor Gewoon Lager Onderwijs No. 3 aan de Keizer straat (Hoofd de heer H0GEN- I oaderwijs nu J— ■gei de Gouwe inschrijving zal gehouden worden van Vrouwelijke Leerlingen, die den 28 SEPTEMBER 1914 plaat sing verlangen op de HerhalingMchool voor Meisjes. Alleen zij worden toegélaten die den leeftijd van 12 jaren hebben bereikt en het Gewoon Lager Onderwijs heb ben genoten. Bij de inschrijving zal worden over gelegd eene schriftelijke verklaring van een Genees- of Heelkundige, dat de leerlingen de Natuurlijke Kinder ziekte hebben gehad of dat de Koepok inenting bij hen heeft plaats gonad. (Pokkenbriefje). Het onderwijs omvat de vakken Nederlandsche Taal, Rekenen, Kennis der Natuur, Nuttige Handwerken en Koken. Kort Overzicht. Het is thans vrij duidelijk dat de Duit- schors bij hun opmarsch op den Fran* richen bodem zoodanigeo tegenstand heb ben ondervonden, dat zij genoodzaakt zijn geweest over de geheele linie, met uit sondering van den uitenten linkervleugel terug te trekken en een terrein van 60 K.M. ongeveer gewonnen geven. Het is opmerkelijk, dat, hoewel krijgsverrichtingen reed» eenige gaande zijn en Fransche en Engelsche zijde zijn gepubli ceerd, thans vanwege de Duitsche gene rale staf alleen melding wordt gemaakt van de operaties van den linkervleugel, welkt* staat onder aanvoering van den Duitschen kroonprins, terwijl van de an dere Duitsche legers ,jpet geen woord wordt gerept. De Duitsche legers zijn door de Fransch- I ngelsche troepen genoodzaakt zich terug te trekken over de Marne, waarbij door de Engelsche artillerie aan de Duitschers ernstige verliezen zijn toegebracht. Een paar forten om Verdun zijn voor het ge weldige Duitsche geschut bezweken en thans worden de overige vestingwerken be stookt. Hieruit blijkt dat de poging van Duitsche leger om zich te dringen schen de Fransche fortenlinie en 1 waardoor elke gemeenschap daarmede zou worden verbroken, mislukt is. In België kunnen de Duitschers ook niet op succes bogen. Om Antwerpen gaat het hen niet naar wensch. Een gedeelte hunner troepen is door den tegenslag in Frankrijk daarheen opgerukt en het Bel gische veldleger bestookt de achtergeble ven Duitsche landweer aanhoudend, waar door deze beduidende verliezen worden toegebracht. Het water blijft voor de Duit- schers een ernstige vijand, die met geen zwaar geschut is te bestrijden. Dender- monde is door de Belgen hernomen. Vol gens de Nieuwe Gazet Is bijna ge heel het Vlaamsche gedeelte van het land van Duitschers gezuiverd. De Belgische troepen hebben Donderdag Aerschot her overd. To Aerschot hebben zij een vijf- Noord-Brabant en Ter algomeene kennis wordt gebracht dat op Donderdag 17 September 1914, des avonds 8 ure, in het lokaal der School voor Gewoon Lager Onderwijs No. 3 in tie Keizerstraat, inschrijving zal gehouden worden van Mannelijke en Vrouwelijke Leerlingen, die den In October 1914 plaatsing verlangen op de Avondschool /oor Volwassenen. Het onderwijs omvat in het bizonder de vakken Lezen en Schrijven, ge noemd onder de letters a en b van art. 2 der Wet op het Lager Onder wijs en wordt aan onvermogenden kosteloos gegeven. t Alleen zij worden toegelaten, die den leeftijd ven twaalf jaren hebben bereikt en in het geheel geen of zeer onvoldoend Lager Onderwijs hebben genoten. Neem me niet kwalijk, oom. dat ik u in de rede valt, maar ik denk aan die - Ik heb smaak in den landbouw; leven van landheer lacht me toe. landheer kan van zijn vrije urm tijd afnemen om zich aan wetenschappe- honderd man gevangengenomen en groote hoeveelheden oorlogsvoorruad buitgemaakt. Den daarop volgenden nacht werden nog een honderdtal gevangenen naar Antwer pen gebracht en op buitgemaakte Duitsche booten ingescheept. Allen behooren tot den landstorm van Maagdenburg. Zij wa ren sedert twaalf dagen in België en be last met de bewaking der verbindings wegen. Ook verluidt een bericht dat de Belgi sche generale staf van Antwerpen naar elders is ovorgebracht in verliand met te Ostende te verwachten Russische hulp troepen, welke met het Belgische veldle ger een aanval op de Duitsche troepen zouden ondernemen. De berichten van het Oostelijk front wij zen op een Duitsche overwinning in Ooat- l’ruisen, waar een Russische legennacht zou zijn verslagen en een geweldigen strijd tusschen de Russen en de Oosten rijkers rondom Lemberg, waarvan de Russen zoowel als de Oostenrijken over- winningsberichten publieoeren. Volgens de Oostenrijksche inededeelingen zou Lemberg zijn overgegeven aan de Russen uit een oogpunt van taktiek. Nu de Duitsche vloot in actie gaat komen, gisteren werd melding gemaakt van het uitvaren van 31 groote oor logsschepen, zal ongetwijfeld een groote zeeslag aanstaande zyn, daar uit de berichten van binnengekomen handelsschepen blijkt dat op verschil lende plaatsen in de Noordzee Engel- eche oorlogsschepen zyn gezien. Voor de handelsscheepvaart wordt het vaarwater er niet betrouwbaarder op en het verkeer wordt des te meer onzeker, waar de oorlogvoerende Staten blijkbaar niet geheel op gelijke wyze optreden tegen schepen, komende uit of bestemd voor neutrale havens. In het koloniale gebied gaan de oorlogvoerende Staten voort elkander te bestrijden, zooals de berichten uit Afrika luiden. Nederland ondervindt den gedrukten toestand op allerlei wijzen en thans duurt de crisis pas enkele weken. Wat de wintertijd brengen zal voor handel en industrie, in welke mate de werk loosheid zich zal gaan openbaren, kan nu nog slechts worden vermoed, doch de werkelijkheid zal, vreezen wij, de berekeningen overtreffen. De handhaving van de neutraliteit van ons land zal in de komende maanden, wanneer hel weer ongunstiger wordt, voor het veldleger, zeer worden verzwaard. De voorzorgen, die dienen te worden geno men voor de gezondheidstoestand van on ze te velde staande mannen, zullen de leidende legerautoriteiten nog grooter ver antwoordelijkheid op do schobden; leggen. lijke zaken tc wijden; hij leeft in den schoot zijner familie zoo gelukkig, dat hij niet met een staatsman of hoveling zou willen ruilen. Zou ik gezantschaps- nttach'é in Petersburg of Madrid moeten worden en gescheiden van- u leven? Of zou ik in een ministerie mijn leven slij ten? Neen, oom, daar is geen lucht, waar in ik vrij kan ademen. Ik stel mij de toe komst dan ook geheel anders voor. Wij hebben ons op het landgoed teruggetrok ken en wonen op den Rozenburg, u op de bovenverdieping, ik «jet mijn gezin beneden. Ik liemoei mij met den landbouw en ga op jachtdat houdt den geest frisch en het lichaam gezond. Kom ik thuis, dan vind ik allen die ik liefheb mijn goeden oom, een jonge, lieve vrouw, die mij innig lief heeft, en spoedig mis schien ook kleine kinderen, die aan de knie van vader en grootvader spelen. Zeg nu een», oom, is dat niet pen meer aanlokkelijk leventje dan wat de naamde groote wereld aanbiedt? Ja, zei de oude graaf peinzend, wat je daar zoo voorstelt, is heel mooi, en als ik alleen aan mijzelven dacht... maar wat hen je aan je familie verplicht? De naam dien je draagt, legt je verplich tingen op... Neem me niet kwalijk, dat ik u in de rede val, oom, de naam, dien ik draag, legt mij de verplichting op. ten allen tijde als man van eer te handelen, en aan die vernh'cbtin zal ik altijd voldoen. Overigens ken ik goen plichten tegenover mijn familie, dan mijn kinder- blijven 1 lief? Ja, oom! 9 en gewroet in de hoofdstad heb ik stukje poëzie gevonden. In de avonturen ■.an MUnchhausen komt een jager voor, die verbaasd staat bij het zien van een wonderschoons bloem, die uit de verrotte binnenholte van een Itoom ontspruit. Iets dergJijks is mij overkomen. Ik heb mij- zelven in de laatste dagen herhaalde ma len afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat zoo reine onschuld ongerept kan blijven te midden van de onreinheid die aan het leven der groote steden verbonden schijnt te zijn. Je bent verliefd, mijn jongen- Je oogen zijn verblind en je verstand spreekt minder dan je hart. Hoor rons oom! Ik ben niet moer in den leeftijd, dat het verstand iwijgt als het hart geeproken heeft. U vergist als II denkt, dat ik mij heb laten mec- sleepon door den Indruk van het oogen- bllk. Het toeval heeft mij met haar doen 40) Op het gewone uur had Bruno vorigen avond zich op weg liegeven Eefje een lx*zoek te brengen. echter niet thuis, en haar moeder hem niet binnen laten komen. De dienst meid zeide hem, dat Eefje wasuitgegaan pn dat haar moeder ongesteld was. Dit had hem ongerust gemaakt. Dat Eefje uit was op hot uur, dat hij gewoonlijk kwam, viel nog meer in het oog, daar zij volstrekt geen Ixxxlschap voor hem had achtergelaten. Hij had een duister vermoeden van wat er gebeurd was, en zijn tegenwoordige een einde te PRIJS DER ADVÉRTENTIEN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. samentreffon op dion avond, dat Ik in d<* opera de vrouw zou zlon, die u voor mij bestemd had. En juist daar zag ik eerst recht, hoe hcIioob zij Is. Nu dal hel) ik dan schikt I Ja, oom! de mensch wikt, God be schikt. Aanvankelijk was ik besloten, het avontuur van die ontmoeting niet voort te zetten, maar don volgimdon dag werd ik met onweerstaanbare macht tot haar getrokken. Ik zocht haar op, maar ver borg mijn rang en stand. Ik stelde mij voor onder den naam Thurnfcls, zoide dat ik bouwmeester was en npoedig oen Intrekking met een burgerlijk inkomen hoopte te krijgen. Haar moeder liegim- stigde mijn pogingen, on ik was geluk kig, toen Ik bemerkte dat mijn liefde In antwoord werd. Hoewel rnet moeite, heb ik mij toch tot heden bedwongen om haar mijn liefde niet tc bekennen, want ik re- kene het mijn plicht, eerst met u te spro ken. Vandaag moot hot beolisoende woord gesproken worden, ootn, en ik hoop, dat ik uw vaderlijken zegen incokrijg op don tocht, dien ik wil ondernemen. Maar, beste jongen, om je keuze te billijken, moot ik toch eerst weten, op wie de keus gevallen Is. lijke plichten tegenover u, oom, omdat u sis een tweede vader voor mij gezorgd heeft. De hand. Als u zegt, dat van dit huwelijk niets kan komen, dan zal ik mij naar uw wil schikken, oom. Maar het Is best mogclijk, dat er na zou zijn om de rechten onze familie te erven. Dus je zou dan ongetrouwd willen Heb je het meisje dan zoo je in het schild, mijn jongon? Niets minder dan dat ik over eenige minuten wil heengaan om een vrouw te nemen. Is het werkelijk waar? Reeds lang heb ik gemeend, dat je hartsgeheimen ha'd. Je hebt reeds gezinspeeld op je uitverkorene, die je bij het gaan naar de opera door een toeval leerde kennen. Voor den dag er mee, mijn jongen! Waar moet ik je aanstaande vrouw zoeken Hoe heet zij? Wanneer breng je ze hier, om ook mijn vaderlijken zegen te ont vangen? Bedaard wat, oom! U vraagt te veel op eens. Eerst moot Ik zeggen, dat zij niet van adel is. Een donkere schaduw vloog over het vroolijke gelaat vAn den ouden man. Hm! zeide hij, ik kan niet zeggen, dat die in-

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1