EIrun.en leua.öL. Kijkjes bij de Landweer. rv. Gemengde Berichten. Él- Stadsnieuws. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Laatste Berichten. TelegraJUsch Weerbericht dan gitteren werd gemeld. Talrijke groepen vijandelijke infanterie waren m de bosschen een schuilplaats gaan zoeken en gaven zich op de eerste sommatie over. 'l Deze feiten, behalve het plunderen van dorpen en talrijke gevallen van dronkenschap, toonen de demoralisatie van den vijand aan, die krachtig ver volgd wordt. Omtrent de operaties bij Verdun wordt aan de N. R. Crt. uit Berlijn geseind dat de groote generale staf bekend heeft gemaakt dat de troepen van den Duitschen kroonprins de Franscbe versterkte stellingen ten Z. W. van Verdun genomen hebben en tot een aanval op de sterke foi zijn overgegaan. Het leger van Kroonprins moest voor bedoelde ope ratie eerst de vesting Verdun voor bijtrekken. Ten zuiden daarvan kwam het voor een versterkte stelling, die door de kanonnen van de vesting ge dekt was. De stelling verhinderde het verder oprukken van de troepen. Nu de stelling genomen is belet niets het leger van den Kroonprins tegen Ver dun zelf op te trekken. Verdun is de spil van de geheele voorwaartsche beweging der Duitsche legers. Tus- schen Verdun, Tool, Nancy en Epinal is het geheele Fransehe oosterleger samengetrokken Van Verdun naar het zuiden, tot Toul, ligt de sperforten-linie van de Maas. Deze wordt nu door het leger van den Kroonprins met zwaar ge schut beschoten. Verdun zelf is een vesting van den eersten rang. Zoowel naar het noorden als naar het zuiden ligt langs het Maasdal een heuvelketen. Naar het Oosten Btrekt zich oen en kele kilometers breede, voor 't grootste deel beboschte heuvelrug uit die over gaat in de vlakte van Wövre. Deze heuvelrug is door twee versterkte linies met verscheidon forten krachtig ver sterkt. Op de heuvels westelijk van Verdun liggennaar het noorden de sterke forten van Marre en de Bois- bourrus; in het midden de versterkin gen van Ba'rtelles en Retrel met voor uitgeschoven batterijen en in het zui den de forten van Landrecourt en Dugny. Redouten, gemaskeerde bat- tergen, infanterie-kazornes enz., vullen de ruimten tusschen de verschillende forten en versterkingen. De het laatst vermelde versterkingen zijn door het leger van den kroonprins aangevallen, wellicht ook de heel in het zuiden liggende forten Houdain ville en Rozelliers. Prins Ernst en Prins Friedrich van Saksen-Meiningen. f De Keizer deelde den Hertog van Saksen-Meiningen telegrafisch mode, dat zjjn zoon, Prins Ernst v*n Sa kso u- t Meimngen, die voor Namen sneuvelde, en Prins Friedrich van Saksen-Meinin gen, broeder van de Groothertogin van Saksen-Meiningen, die voor Mau- beuge gesneuveld is, met militaire eer begraven zyn. De Duitschers in België. ANTWERPEN. De strijd by Aer- schot duurt voort. Het succes blijft aan de zijde dor Belgen. ANTWERPEN. Generaal Leman heeft onmiddellijk nadat hij was ge vangen genomen een brief aan den Koning gezonden waarin hy zegt: „Sire, na de helfdhaftigo gevechten op 4, 5 en 6 Augustus had ik de over tuiging gekregen dat de forten van Luik nog slechts een defensieve rol hadden te spelen. Ik heb het opper bevel behouden om zoo krachtig mo gelijk tegenstand to bieden en het moreel dor troepen op peil te houden. Het is Uwo Majesteit bekend dat ik op G Augustus mijn intrek nam in hot fort Lonoin. Ongetwijfeld zal het Uwe Majesteit leed doen te vernemen dat dit fort in de lucht is gevlogen waarbij het grootste deel, waarschynlyk viervijfde van de bezetting onder de puinhoopen werd begraven. Dat ik mijn leven heb behouden komt doordat m(jn ad judant my van onder de puin heeft vandaan gehaald waar ik op het punt was door den kruitdamp te worden verstikt. Ik werd daarop in een loop graaf gelegd waar een Duitsoh kapi tein my te drinken gaf en my krygs- gevangen maakte. Vervolgens werd ik naar Luik overgebracht. Ik weet dat dit schrijven veel te wensohen over laat maar de ontploffing van Lonoin drukt my phvsiek. Om de eer van onze wapenen hoog te honden heb ik nooh de vesting noch de for ten overgegeven. Ik versoek U Sire Duitschland te willen vergeven waar heen ik thans wordt overgebracht. Myn. gedachten sullen dezelfde blyven welke sy altyd geweest zyn, België en den Koning bad ik gaarne myn leven gegeven om hun beter te dienen, dit lot was my niet besehoren. Uit ANTWERPEN seint Havas dd. 11 Sept. het volgend officieel bericht aan de N. R. Crt. De provinciën Antwerpen en Lim burg zijn geheel van Duitschers ge zuiverd, evenals bijna geheel Oost- Vlaanderen. Onze troepen hebben Dendermonde weder bezet. Gisteren is in den omtrek van die stad het laatste gevecht ge leverd, dat den vijand op ernstige verliezen is komen te staan en voor hen in een besliste nederlaag is ge ëindigd. Een Dnitsche colon*», welke van Melle naar Ondenaerde en St. Truyen trok, trachtte in den nacht een terug- keerende beweging in noordelijke rich ting te ondernemen, doch werd ter hoogte van Eenaeme (bij Audenaerde) tot staan gebracht. De vijand trok daarna terug naar het Zuiden. De verrichtingen van ons veldleger tegen de Duitsche troepen, die voor de versterkte stelling van Antwerpen liggen, zoomede de gisteren vermelde operaties, waarvan het eerste resultaat was de herneming van Aerschot, zijn heden stelselmatig voortgezet. Ons leger is blijven vooruitrukken en heeft den Duitschers aanzienlijke verliezen toegebracht door het optre den van onze artillerie en in het bij zonder van onze veldstukken van zwaar kaliber, wier uitwerking zeer groot was. OUTENDE, IJ Sept. Gisteren hadden in de omstreken van Oudenaarde, Kort- rijk on House tusschen Duitschers en Heigen gevechten plaats. Bijzonderheden ontbroken. De telegraaflijnen zijn doorge sneden. De Duitschers zoeken den strijd te vermijden en trachten in allerijl do J-'ransche grens te hereiken. DKNDER- MOlSDE is opnieuw door de Belgische troopen bezet. ANTWERPEN, I! September. (Havas aan de N. R. Crt.) Blijkens oen olficieelo mededeling hebben do Duitschers giste ren Waereghem nabJj Kortrijk een half uur' gebombardeerd. Er zijn geen dooden; enkele gebouwen hebben schade geleden De Duitschers is-oogen met zulke beschie tingen, de bevolking tot wanhoop tc bren gen. Aan het Oosteltyk Front In Oost-Pruisen. BERLIJN, 11 Sept. (Officieel). Vol gons mededeelingen van den genera- len staf heeft hot 22e Russische leger korps getracht in Oost-Pruisen in te grijpen, doch is bij Lyck in Masuren- lanu verslagen. Omtrent de boteekenis van Konings bergen wordt ons door onzen mede werker te Boedapest geschreven In hoeverre de Russische afmarsch vordert naar het Westen is op dit oogenblik moeilijk te zeggen. In ieder geval trekt thans Königsberg meer en meer de aandacht. Niet zoozeer als havenstad, hoewel de belangrijkheid daarvan niet de ontkennen valt, dan toch als vesting aan de Golf van Danzig. Men is in Duitschland reeds lang bezig geweest om Königsbèrg te ver sterken en te profiteeren van de eigen- aardigo natuurlijke verdedigingsmidde Ion, die de Mauermeren, gelegen bij de Zuid-Oostelijke grens, opleveren. Er loopen daar eenige wegen door waarover een vyand gemakkolijk kon binnendringen. £)e Duitsche generale staf vond het gewenscht om daar kleine' forten te bouwen, z.g. Sperr- werke. Een Oostenryksch militair deskun dige, die 't vorige jaar die versterkin gen zag by Johannisburg aan de Rus sisohe grens, meende dat zij 't niet lang zouden kunnen uithouden, vooral nïet tegenover belegeringsgeschut. Do- zelfde deskundige drukte er zijn be vreemding over uit, dat de Duitschers in de laatste twee jaren geen strenger toezicht hielden op die doorgangen. Russische reizigers en iedereen, die dit maar verkoos, kon geheel vrij daar in die landstreek rondreizen. Zelfs offi cieren worden toegelaten om de wer ken te zien, zonder eenige voorzorgs maatregelen. Dit oordeel van oen militairen bondgenoot over dat zwakke punt van Oost-Pruisen ia, vermoedelijk, nog niet door de uitkomsten gebleken juist te zyn want, voor zooverre na te gaan, zyn de Duitschers, na vele geveohteü, nog meester in die meiten- streken. Voor Königsberg is het al of niet behouden dier toegangswegen door de Duitschers, een levenskwestie. Van daaruit loopt toch een lange reeks stellingen, ongeveer tusschen Thorn en Danzig. Langs die zeer be langrijke lyn vormt vooral Fordan een goed versterkte positie en de for ten van Kulm en Grandeni zijn ook van belang hoewel niet, wat Grmn- denz betreft, van grooten omvang. Maar Königsberg zelf is en blyft na tuurlijk de hoofdzaak, daar die vesting, jn handen van een vijand, beteekent een vlootbasis in de Oostzee. Königs berg is verbonden met Pillau door een kanaal. Het is 't centrum van de spoor lijnen. Seder 1870, toen generaal Ska- keleff zijn anti-Duitsche propaganda begon, heeft de ligging van Königs berg meer en meer de aandacht ge trokken. Twaalf moderne forten om ringen thans de stad op behoorlijken afstand. Behalve die groote forten zyn er een aantal mnnitie-magazijnen, groote kazernes voor artillerie en in fanterie, verbindingswegen enz. De gewone bezetting, (dus is dit van al- gemeene bekendheid) bestaat uit min stens 50.000 man en minstens 1000 stukken geschut. Hoe nu Königsberg. dat beschouwd mag worden als het bolwerk van Oost-Pruisen, zich zal houden, moet nog blijken, maar zeer zeker zal Rusland daaraan een zwaren kluif hebben. WEENEN, II Sept. Telegrammen van de oorlogscorrespondenten melden eenstemmig dat de strijd in Lemberg met onvermoeide heftigheid voortduur de. Het offensief der Oostenrijk-Hon- gaarsche troepen, waarvan het élan onbeschrijfelijk is, maakte groote vor deringen. De toestand wordt gunstig geoordeeld. De troonopvolger Karl Frans Josef onderging gisteren den vuurdoop terwijl gedurende den strijd de opper-commandant van bet leger Aartshertog Frederik, met den chef van den generalen staf, FreiherrCor- rad ven Hötzendorff op het slagveld aanwezig was. Een onderhoud met de Fransehe Officieren wan Gezondheid. Mon seint ons uit den Haag De 8 Fransehe officieren van gezondheid die na in België te hebben gewerkt over ons land en Engeland naar hun vaderland terugkeeren, hebben gister avond te 's-Gravenhage aan een redac teur van het Persbureau Vaz Diaz een en ander verteld van hun weder varen. Zij waren bij de inneming van Namen in de Btad gebleven om do gewonden to verzorgen en deden zulks in samenwerking met Duitsche mili taire geneesheeren. Volgens do conventie van Genève heeft mon de heeren laten gaan en in do gelegenheid gestold over Neder land en Engeland naar Frankrijk terug te keeren. Zuidwaarts teruggaan moch ten wy niet, aldns verklaarde men ons, vanwege de militaire situatie. Wij zijn in den oorlog zoolang als deze duurt en met de eerste Fransehe troepen uitgerukt. De gelegenheid tot verpleging in België is zeer voldoende. Alle gewonden kunnen worden opno- men zelfs was in Namen in de inrich ting waar wij werkten vele bedden onbezet. De samenwerking na de inneming met onze Duitsche collega's was uit nemend. Zij waren uiterst correct en hoffelijk tegenover ons. I)e inrichting stond natuurlijk onder leiding van een Duitsch geneesheer. Onze Duitsche ambtgenooten en wij verpleegden door elkaar de Duitsche gewonden en die der bondgenooten. Do geest van de gewonden, waarover wy dit hebben kunnen waarnemen, is opgewokt. Zy zijn over het algemeen moedig en wenschen den strijd te her vatten. Van dum-dum en andere bij het Volkerenrecht verboden kogels hebben wij geen van allen iets bemerkt, noch bij de gewonden der bondge nooten, noch bij die der Duitschers, dit in verband met de ernstige be schuldigingen van weerszijden tegen over elkaar geuit. Dat wij er niets van hebben waargenomen bewijst natuur lijk wat de kwestie in het algemeen betreft niets. De werking der ambulan ces en van de verplegingsgelegenheden kunnen wij niet anders als uitnemend noemen. Dit geldt voor beide partijen. Een groote griof hebben wy. De ge wonden worden herhaaldelijk te vroeg uit de verpleging ontslagen. Zij zijn dikwyls bij lange na niet genezen en hun verwondingen kunnen na hun ontslag uit de verpleging ongetwijfeld tot complicaties aanleiding hebben gegeven, die hun misschien zelfs het leven kost. Het komt voor dat soldaten met een sohietwond in de zyde van hun lichaam of in de dy, welke blessuren niet vol komen geheeld zijn, dikwyls, nadat zy uit het hospitaal komen, een marsch van twee uur moeten maken. Dat zoo iets voorkomt is zeer frappant. Daarop mag wei eens de aandacht worden gevestigd. Waarom het geschiedt? Wat de gewonden der geallieerden betreft (wy spreken over den tyd dat wy hier de Duitschers hadden), ongetwijfeld alleen om van de geblesseerden ge vangenen te maken. Dan leveren zij geen gevaar meer op. Het is mogelyk dat de Duitschers tijdens den strijd hun veroverde plaatsen weer moeten ontruimen, dan moeten zij de gewon den achterlaten die door degeallieér- den na hun herstel krijgsgevangen worden gemaakt. Dit zal kunnen voor komen en daarom ook Btuurt mende gewonden der tegenpartij zoo spoedig mogelyk als gevangen weg. Er zijn voor zoover wij het hebben kunnen zien, wel voldoende krachten om de gewonden van de slagvelden te halen. Het gebeurt echter somtijds dat er (jagen lang op het slagveld zonder hulp en verpleging blijven. Dit komt omdat ze moeilijk te vinden zijn, liggende onder boomen, struiken enz., overigens worden van beide kanten alle krachten ingespannen dit euvel zooveel mogelijk tegen te gaan. Bij den strijd zelf gaan de Duitschers te werk als barbaren. Ieder onpartijdig toeschouwer zal het moeten toegeven. Herhaaldelijk hebben wij het mede gemaakt dat dorpen door de inwoners inderdaad volkomen verlaten, door brand met den grond werden gelijk gemaakt. Hier kon geen sprake zijn van franc-tireurs of iets dergelijks. De brandstichting door de Duitschers is een georganiseerde onderneming, dat kan niet anders. De soldaten moeten het vooraf hebben overgelegd en gaan tot de brandstichting over waar om Uit een natuurlijke wreed heid Nergens hebben wij al den tijd dat wij op het oorlogsveld waren, iets van meevechten van de burger bevolking gemerkt. De garde civique is een, officieele militaire organisatie en moet als zoodanig worden be- Bchouwd. De meeste gewonden bleken na aankomst in het hospitaal uitge plunderd. Er komt ontzettend veel roof en diefstal voor. Onze eigen valiezen zijn ons ontstolen. Buiten gewoon aangenaam wij stellen er grooten prijs op dit bekend te maken was ons de zeer tegemoetkomende en allerwelwillendste houding van de Nederlandsche Regeering en' van de autoriteiten en officieren, die ons hun geleide hebben aangeboden. Men heeft ons to Maastricht en op onze doorreis behandeld op eeu wijze Jdie een zeer weldadige herinnering na den zwaren tijd die wij hebben medegemaakt bij ons zal nalaten. Het stoomschip „Tambora" van de Rott. Lloyd is gisteren van Brest ver trokken en hedenochtend Ouessant gepasseei'dhet wordt morgenvoor middag te Rotterdam verwacht. Prof. W. Mallinckrodt. Nog in het genot van zyn volle kracht gaat prof. W. Mallinckrodt, hoogleeraar van wege de Ned. Herv. Kerk aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, den zeventig-jarigen leeftijd tegemoet (28 October a.s.), die hem roepen zal aan het eind van den nieuwon cursus zijn ambt neder te leggen. Prof. Mallinckrodt werd in 1868 candidaat#tot den heiligen dienst te Utrecht, predikant te Westmaas in 1869, in Ned. Oost-Indië in 1871, te Maurik in 1892, te Maastricht in 1893 en hoogleeraar in 1902. Neemt men in aanmerking dat de twintig dienst jaren in Indië doorgebracht, voor dubbel tellen, dan kan men rekenen, dat deze hoogleeraar wellicht de langst dienstdoende Evangeliedienaar mag heeten. Zijn jaren aan de Indische kerk gewijd, wegen alleen reeds op tegen veertig dienstjaren te onzent. Daarbij komen* twaalf jaren predik dienst in het vaderland benevens een twaalf-jarig professoraat, hetwelk een totaal oplevert van vier-en-twintig of bij zijn aftreden van vijf-en-twintig jaren. Prof. Mallinckrodt heeft veel ge schreven vooral in het tijdschrift Geloof en Vrij he id. Hij geeft onderwijs in de dogmatiek, de vader- landsche kerkgeschiedenis en het kerk recht. In deze dagen verdient het de aan dacht dat by na al zyn zoons het vaderland dienen. Een verloor in den dienst het gezicht, een is milicien en een tweetal zijn officieren. Van een der laatsten heeft ieder gelezen. Hij streed voor kort in Albanië en keerde tijdens de mobilisatie der troepen naar Nederland terug. Schreef ik een vorig maal over de Compagnie Landweer op Voorposten, thans zal ik u de Cowpie eens thuis laten tien, althans hoop ik het te hebben over de linnen huizen en wat dus meer zij. Gedurende de ruim 6 weken, dat ons leger onder de wapenen is zyn we éénmaal verhuisd. Eerst hadden we de beschikking over 2 mooie kazerne paviljoens, maar het duurde niet lang of achter de kazerne op een uitgestrekt kleiland was binnen een paar dagen een tentenstad verrezen. Allerlei ver halen deden de rondeer zou nog een bataljon Landweer bykomen, een nieuwe lichting infanterie zou ze gaan bewonen enz. Er was onderling als vaststaand uitgemaakt dat wy er in geen geval in zouden komen, maar het slot van het liedje was, dat d(e Landweer de dnpe werd en in minder dan geen tijd het tentenkamp betrok. Alle tenten zijn genummerd en iedere tent heeft 10 tot 12 bewoners. Als regel is een korporaal of de oudste soldaat dan tentcommandant. Iedere tent herbergt een familie apart en we zouden de tentcommandant gerust de moeder van het gezin kunnen noemen. Hij of zij, zooals men wil, neemt 's morgens om 6 uur broodjes, oftewel „kuchies" van den „bakker", in dit geval van den fourier en zorgt later dat de soep eerlijk uitgedeeld wordt. lederen morgen precies 6 uur wor den er een zestal groote zakken met brood de kampstraat ingesjouwd, heel anders als in Gouda waar men z'n brood uit een zindelijke bakkerswagen ontvangt. Wee den ongelukkige, die hier de onderste broodjes uit de zak krijgtze zijn zoo plat als een schol letje. Dit is de reden dan ook, dat de soldaten wel eens willen vechten om toch maar een gaaf „kuchie" te pak ken te krijgen. Een droge boterham smaakt niet erg, vandaar dat ervoor ieder man een vierkant stukje boter bij is. Even nadat de fourier klaar is met uitdeelen, heerscht er een be paald vreedzame stemming. Met knipmessen worden er boter hammen gesneden, eenige om direct op te eten en de andere om mee te nemen. Die gaan dan in de broodzak naast de veldflesch en bengelen zoo mee, tot ze om 12 uur met aange voerde koffie worden verorberd. In de tenten zelf ziet het er heel eigenaardig uit. In het midden de vier kante paal met kapstok, waaraan de geweren en ransels hangen. Het ge heele meubilair in zoo'n tent bestaat uit 2 bidons of waterkitten en een stuk of vier waschblikken. Verder ligt in .de heele tent een laag stroo, bij den ingang meestal door eeh paar plankjes tegengehouden, daar het er anders uitgeloopen zou worden. Ron dom tegen het z.g. muurtje der tent liggen de dekens. Ieder man. heeft er twee, die netjes opgevouwen moeten liggen. Moeten zeg ik, want meestal rollen we ze maar in elkaar. Onder die dekens bergen we onze "kostbaar heden op, zooals sigaren, kaas, schoen borstel, poetslappen, haarkam, zeep en dit alles ligt daar broederlijk naast en door elkaar. Een soldaat is over 't algemeen niet vies uitgevallen en weet zich gauw te redden. 's Avonds tien uur moet alles binnen zijn. Zijn alle mannen in een tent, dan w.ordt deze zorgvuldig met haken en oogen, banden en kneveltjes dicht ge maakt. Sommigen permitteeren zich de luxe in een waschblikje een brandende kaars te hebben, maar dit zijn dan ook de „rijkelui" onder de soldaten; oen kaars is bepaald esn luxe hier. Van 20 cent per dag kun je ook geen kromme sprongen maken. LANDWEERMAN. De Tommies en de Fransehe vrouwen. Tommy Atkins is zeer goed te spre ken over de Fransehe vrouwen, zoo ais uit zyn brieven blijkt. „De Fransehe vrouwen, schrijft er een, zijn van oordeel, dat het beste geneesmiddel tegen kogel- en granaat- wonden, een flesch wijn en gekookte eieren zijn. Tijdens den slag van Don derdag brachten vrouwen ons deze met gekookte aardappelen en versch brood in de loopgraven. Ik kan u verzeke ren, dat dit de dapperste vrouwen zyn welke ik ooit ontmoette. Een andere Tommy schrijft: „Een vrouw zei tegen me, als je er in slaagt den keizer te dooden kryg je myn dochter." Proclamaties van 1870 en 1914. Acht Augustus 1870 schreef de Ko ning van Pruisen aan zyn soldaten: Soldaten, „Ik verwacht van a dat gij u zult houden aan de eer, u in het vijandelijk land te doen kennen vooral door de uitmuntende tucht, waarvan gij tot nu toe het roemvolle voorbeeld hebt gegeven. „WH doen de vreedzame inwoners (van Frankrijk) den oorlog niet aan en de eerste plicht van een eerlijk soldaat is, den privaten eigendom ie eerbiedigen, niette dulden dat de hooge faam van ons leger worde geschonden, zelfs niet door één afzonderlijk feit van gebrek aan tucht. j^ken op den verheven geest, bat leger bezielt en ik reken niet op de strengheid en de om- i«d van alle oversten. w.g. WILHELM. V Augustus 1914 schreven Exc. Von I Staboberst en Hahnze, Leut.- |S7"aan h0t gemeentebestuur van ijlt stadje Waver brj den eisch 2 mil- lissB fr. te betalen I om mij te verzekeren dat de be- I hating betaald worden, zal ik als linjnlt""^ meenemen, een voldoende I Sul burgers, dié ik gevangen zal J konden, indien het saldo niet betaald I rordt. De stad Waver zal afgebrand en ■tsrnield worden, zonder aanzien van Ejnand, en de onschuldigen zullen het I met de schuldigen betalen. Oorlogshuwelijken in Berlijn. Het Berliner Tageblatt wijst in een ytikel onder bovenstaand opschrift op hst buitengewoon groot aantal oor- logihawelijken, dat in de dagen van mobiliseering in Berlijn werd ge- sbtto, gelijk het weekbericht van het statistisch bureau der stad Berlijn aan- toost» Vel zegt het blad wordt siachts het totaal aantal huwelijken „uigegeven en geeft het weekbericht hier niet het juiste getal, doch met eene kleine berekening is hier gemakkelijk het aantal oorlogshuwelijken als volgt rast te stellen. Van 1 Januari tot 25 Juli van dit jaar werden in het geheel 10.925 hu wlijken voltrokken, tegen 11.369 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, d.i. 11.4 per duizend inwoners. Reeds einde Juli en op den len Augustus steeg dit aantal huwelijken aanmerke lijk en in deze week liep het op tot 421 of 21.3 per duizend terwijl anders het normale getal der echtverbinte nissen slechts 11 tot 12 per duizend bedraagt. In de overeenkomstige week van Ishet vorige jaar werden slechts 264 ^huwelijken gesloten. Zaterdag 1 Augustus, den dag der afkondiging van de mobilisatie, werden alleen 275 huwelijken voltrokken, tor- wjjl anders op Zaterdag altijd slechts 110 tot 120 huwelijken plaats vinden. Voor de beide weken der mobilisatie ran 2 tot 15 Augustus geeft het tetistisch bureau geen afzonderlijke ■tallen, omdat, naar het het, „wegenB I door de talryke oorlogshuwelijken Wfoorzaakte onvolledigheid der in- ichrij vingen" geen opgaven konden worden verstrekt. Dit wordt in het verslag over de teek van 16 tot 22 Augustus inge- koald. Het totaal der huwelijken tot den 22n Augustus bedraagt 16.626, terwijl de week van 16 tot 22 Aug. 421 echtverbintenissen bracht. Daaruit blijkt, dat op de beide mo bilisatie-weken alleen 4258 huwelijken komen, die men voor verreweg het grootste gedeelte als oorlogs-huwelijken kon beschouwen. "Wanneer men de andtta te vermelden gewone, huwe ly- ken, gemiddeld 250 in de week, hier van aftrekt, verkrijgt men voor de oorlogshuwelijken einde Juli en begin Augustus tot het ronde getal van 4000 in Berlijn. de dichtst bevolkte staat der aarde. Het thans zoo zwaar door het oor logsonheil geteisterde België is niet alleen het dichtst bevolkte land van Europa, maar ook van do geheele aarde. De laatst gehouden volkstelling had in België plaats in 1910, maar er is bovendien een vrij nauwkeurige schat ting van 1912. Volgens deze bedroeg het aantal inwoners van België, op den laatsten dag van dat jaar 7.572.000, wat uitkomt op 206 per K.M2. Zeventig jaren geleden bezat België slecht3 2 steden, wier bevolkingscijfer de 100.000 te boven ging, nl. Brussel «n Antwerpen, thans is dat aantal verdubbeld, doordat Luik en Gent er bn gekomen zijn. Met een groote tus- scnenruimte volgt daarop Mechelen, dat einde 1912 nog niet ten volle 60.000 inwoners telde. Voorts komen Brugge met 54.000, Verviers m. 46.000, Leuven met 42.000 en Namen met 32.000. Brussel en Antwerpen hebben in de laatste 100 jaren den wedstrijd, wie bet grootste aantal inwoners heeft, met afwisselend succes gevoerd50 jaren geleden had Brussel het grootste, maar het werd door Antwerpen ach terhaald en slechts door de aanvoe ring van omliggende gemeenten, kon Brussel zijn positie herstellen. "Wan neer men het zielental der aange- voegde gemeenten er niet bij telt, dan is sedert de helft der vorige eeuw het aantal inwoners van Antwerpen bijna verdrievoudigd eu dat van Brus sel nog niet verdubbeld. Antwerpen-stad steeg n.l. van 88.000 op 263.000, Brussel-stad van 124.000 op 190.000. Door de uitbreiding van zijn gemeentelijke grenzen heeft Brus sel thans het zielental van 663.000 bereikt, terwijl het sneller in bevolking toegenomen Antwerpen, daarbeneden blijft. Het jongste bevolkingscijfer van Luik bedraagt 170.000, dat van Gent 167.000. Den sterksten aanwas der bevolking treft men aan in die streken, waar zich de industrie het sterkst heeft ont wikkeld, zooals in het district Charleroi, het middelpunt van de Belgische kolen- industrie en in de districten Antwer pen, Brnssel en Luik het langzaamst groeit de bevolking in de West Vlaamsche districten. Van de 9 provinciën die België telt is al sedert lang Brabant de dichtst bevolkte en in deze provincie ligt ook de hoofdstad. Op de tweede plaats komt Henegouwen en dan volgen Oost- Vlaanderen, Antwerpen, Luik, West- Vlaanderen en Namen. De miriBt be volkte provinciën zijn Limburg en Luxemburg, die al 80 jaren lacg op de achterste rij staan. Bij de beoordeeling van de ontwik keling van België in de laatstverloopen 100 jaren is de bevolkingstoename oen belangrijke factor. GOUDA, 12 September. Toelatingsexamen R. H. B. S. De uitslag van het tweede toelatings examen aan de Rijks H. B. 8. alhier was als vplgt: Ie klasse, toegelaten: EI. D. L. van Son. lie klasse, toegelaten: J. Kooiman, H. F. Deur, F. J. H. Voorbergen. Ille, klasse, toegelaten: L. F. J. W. Godin, G. Mante. Afgewezen 6 candi dates IVe klasse, toegelaten: L. M. Glazener, Se. Verweij van Udenhout. Ve klasse, toegelaten: J. F. Stlthle, C. Schater, A. J. Hoijnen, J. C. Rusting. Na afgelegd herexamen zijn alsnog toe gelaten tot de Ie kl.D. Triczenbcrg, A. H. A. v. Hulzen, de lie kl. W. .Verweij. de IVe kl. H. C. K. Hagenaar, O. Jonkheid. de Ve kl. Th. Ruijs, L. H. F. de Munnik. De lessen voor de beide afdeelingen der Ve i klasse beginnen Maandag, 14 Septem- berj in „de Handelsctirsus" zoodra het gelipuyt' der H. B. S. bruikbaar is, van gen' de lessen der andere klassen aan. Comité tot Steun. Het Comité tot Stenn ten gevolge de Mobilisatie verzoekt ons te melden dat de volgende uitkeeringen reed9 hebben plaats gehad op 22 Augustus aan 77 gezinnen, op 29 Aug. aan 65. op 5 Sept. aan 66 en op heden aan 49. Hoewel er ook hier zeer zeker werke loosheid bestaat, is het toch een ge lukkig verschijnsel te noemen dat de uitkeoring aan een, zoo betrekkelijk gering aantal gezinnen, behoefde plaats te hebben. Abonnemonts-Comedie8. In het a.s. Seizoen zullen in den Nieuwen Schouwburg der Sociëteit „Ons Genoegen" weder een achttal abon nements^tooneel voorstellingen worden gegeven en wel door de Ko- ninkl. Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel", Het Rotterdamsch Tooneel- gezelschap, Directie P. D. van Eijsden en De Haghespelers, Directie Ed. Verkade. De datoms zyn voorloopig vastgesteld op de Donderdagen 29 Oct., 12 Nov., 3 en 24 Dec, 21 Jan., 18 Febr., 4 Maart on één in April 1915. Evenals vorige seizoenen zal ook thans weder het beste worden gegeven wat op de verschillende repertoires voorkomt. Het laat zich aanzien dat er dezen winter buiten de abonnementsvoor stellingen weinig of niets worden ge geven, hetwelk ongetwijfeld aan deze voorstellingen ten goede zal komen. Naar wij vernemen zal dezer dagen de inteekenlyst worden aangeboden. Gasonderzoek over de maand Augustus. Lichtsterkte in kaarsen 14.65 Zwavelgehalte in m. Gr. per M3. 856* Specifiek gewicht 0.4181 Calorisch vermogen in calorieën. 5664. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid, der Red. O I f m p I a~T. O. P. Geachte Redactie, Mag ik beleefd eenige plaatsruimte vra gen voor het volgende De laatste jaren had ik niet het ge noegen voetbalwedstrijden bij te wonen, in Gouda. Zondag 16 Augustus echter was ik tegenwoordig, bij den wedstrijd tusecheu twee militaire elftallen en zoodoende in de gelegenheid, het welverzorgde Sport terrein te bezichtigen, waar ik getrolleD werd door de groote lielangstelling van de zijde van het publiek. In tegenstelling met deze groote be langstelling zijn <de resultaten, bereikt door de beide Goudsche 3e klassers Olyrn- pia en T.O.P. Bijna nooit zijn de resultaten die ik 'e Maandags te lezen krijg bevredigend beide slaan een zeer middelmatig figuur in de derde klasse. Waaröiu niet juist nu, nu de omstan digheden erop wijzen, de handen ineen geslagen?! onderlinge en eigenbelangetjes opzij gezet, en getracht het voetbal In Gouda hoogerop to brengen. Ik begrijp zeer goed dat er altijd din gen zijn, waar men van beide zijden over heen moet stappen. Is dat onmogelijk Ik hoorde vroeger terloops eens van plan nen tot samensmelting tusschen bovenge noemde vereenigingen; zijn die onherroe pelijk mislukt? Zou een combinatie van die beiden niet do zoozeer gewenschte 2e klasser in Gouda kunnen brenge? li. A. P. Volharding in Amsterdam gaven het voorbeeldI Wie brengt hier het balletje aan het rollen? Miju opinie is dat men niet alleen zichzelf, doch zeer zeker evengoed het publiek, dat in do loop der tijden steods meer belang ging stellen in het voetltalspel, een dienst er mede bewijs, IJ geachte redactie dankend voor de ver leende plaatsruimte, Uw dw. Oud-Voetballer. Opgave van Personen die zich gedurende de week van 5 Sept. tot 12 Sept. in de Gemeente ge vestigd of deze verlaten hebben. GR VESTIGDEN A. Hoek en gezin uit Rotterdam in Zwaansgafc 7 C. C. E. Odufré uit Am- merstol in Raam 308 M. de Jong uit Rotterdam in Graaf Florisweg 20 C. T. J. van Rijmenam nifc Oudewater in Punt 13; A. Smolders uit Valkens- waard in Vest 68 A. Koloos en gezin uit Boskoop in Ridder van Catsweg 61cA. M. van den Steenhoven en gezin uit Boskoop in Ridder van Cats weg 61b N. Laan en gezin uit Zwol lerkerspel in Graaf van Bloisstraat 23 M. H. Ledeboer uit Rheden in Gouwe 124P. H, Tekke «it 's-Gravenhage in Markt 34M. J. P. Kok uit Rot terdam in Doele8traat 8J. F. Schoe- makers uit Rotterdam in G-roenendaal 112; H. M. van der "Wandem- nit 's-Gravenhage in Wachtêlbtrkat 63 J. Vonk nit Bodegraven in Moordr. Tiendeweg 7M. van Eeuwen uit Waddinxveen in Nieuwehaven 125 W. H. Aalders uit Amsterdam in IJs- sellaan 102; C. M. Gonda uit Idaar- deradel in Bleekerssingel 6A. L. üiestelhorst uit Rotterdam in Fluw. singel 31. VERTROKKENEN E. Booij naar Benschop uit Kruger- laan 31C. Zwanenburg naar Haarlem nit N. Haven 19B. van der Tooren uit Markt 60 naar 's-Gravenhage C. J. Isarin uit Tuinstraat 47 naar Baarn J. Lourier uit Buurtje 11 naar Norg D. Grevenit uit Vrouwensteeg 28 naar Pernis C. M. Bruin uit Bleekerssingel 64 naar 's-GravenhageR. M. Jager uit Fluw. Singel 76 naar Deventer; Z. Raams uit Bleekerssingel 85 naar Amsterdam L. M. G. Groos uit Fluw. singel 101 naar OudowaterJ. H. en II. van der Weg uit Markt 28 naar Rotterdam E. van der Kamp en gez. uit Vorstmanstraat 22 naar Barneveld B. J. Rijmenam uit Punt 13 naar Oudewater; G. H. W. Boumans uit Kattensingel 75 naar Oudenbousch I. J. Hendrix uit Groenendaal 20 naar AmsterdamWed. L. P. Borst uit Boeken bergstraat 97 naar 's-Graven hage Wed. J. F. F. J. Boon van Ostade uit Kleiweg 42 naar 's-Graven hage R. Rietveld uit Reg. Plantsoen lOg naar Boskoop B. Levi uit Flow, singel 64 naar Amsterdam. Predikbeurten te Gouda. EEMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 101/, uur. Dr. C. E. HOOIJ- KAAS te Vlaardingen. GROOTE KERK. Vroegpreek te 7*/j ure. Ds. DEUR. Voorta. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH a. SPRENKEL. Nam. ten 2 ure. Ds. BIJL. KLEINE KERK. Nam. ten 2 ure. CANNEGIETER. Kinderpreek ten 5 ore. Ds. DEUR. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds.SCHARTEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 9 Sept., 12 uur, Ds. BERKELBACH v. i>. SPRENKEL. GROOTE KERK. Donderdag 10 Sept, 's avonds 8 uur, Bidstond. Aanvragen van werknemers op 12 September. Volwasken en 1 voeger, 1 witter, 4 hriers, 1 straat- maker, 1 baggerman, 2 steenbikkers, 1 stoelenm&tter, 1 beitser, 2 smeden, 1 freammakar, 1 monteur, 4 lakkers, 1 fietsenschoonmaker, 1 telefoonwer- 1 hekelaarster, 2 boerenarbeid., I kan toorbediende, 1 werkster, 1 opzichter, 1 bouwk. teekenaar, 11 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, 5 metse laars, 1 steenhouwer, 11 opperlieden, 3 schilders, 1 pijpmaker, ,1 pottenbak ker, I meubelstoffeerder, 1 matras- en beddenmaker, 2 stoelenmakers, 7 meu belmakers, 1 politoerder, 1 (scheepma ker, I goudsmid, 1 machinist, 3 stokers, 3 machinebankwerkers, 5 blikslagers, 1 loodgieter, 3 boekdrukkers, 2 letter zetters, 4 kleermakers, 3 bakkers, 3 suikerbakker, 6 sigarenmakers, 1 sor teerder, 3 koetsiers. 9 schippers, 2 tuin lieden, 9 grondwerkers, 6 pakhuis knechten, 2 loopknechten, 1 winkel bediende, '58 werklieden zonder vak kennis. Halfwas of aankomende beneden 18 jaar. 2 dienstboden, 1 timmerman, 1 kui per, 4 meubelstoffeerders, 3 meubel makers, 1 touwslager, 1 stoker, 3 blik slagers, 1 loodgieter, 5 letterzetters, 1 kleermaker, I strijkster, 6 suiker werkers, 2 sigarenmakers, 2 tuinlieden, 1 loopknecht, 1 winkeljuffr., 7 werk lieden zonder vakkennis. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen 1 metselaar, 1 machinebankwerker. Halfwas1 machinebankwerker. STATEN-OENERAAL. Sluitingsziting. Hedenmiddag te 3 uur heeft de Minister van Binnenlandscbe Zaken de heer Cort van der Linden de ver- eenigde vergadering der Staten-Geno- raal gesloten. De Minister zeido o.a. Het heeft H. M. dekKoningin be haagd ons op te dragemde zitting der Staten-Generaal in H&re naam te sluiten. Verschillende wetten zyn met mede werking der Staten-Generaal tot stand gebracht, aitdere mjn in voorbereiding. De oorlog, die aan onze grenzen woedt heeft aan allen regelmatigen wetgevenden arbeid een eind gemaakt. De zeer l>elangrijke noodmaatregelen waarbij de Regeering groot vertrouwen van de Staten-Generaal moest vragen, zijn vervolgens aangenomen. H.M. de Koningin heeft my opge dragen U Haren dank te betuigen voor uwe toewyding in 's lands belang. In naam der Koningin en door Haar gemachtigd,-verklaar ik de zit ting der Staten-Generaal gesloten. Aan het Westelijk Front. De Duitschers térug- gedrongen. PARIJS, 11 Sept De legers der bondgenooten winnen ten noorden van de Marno on ten noorden van Parijs in de richting Soissons-Compiégne terrein. De Engelschen veroverden 11 ka nonnen en belangrijke krijgsvoorraden en maakten 200 krijgsgevangenen. De Duitschers moesten veel mate riaal, voorraden en gewonden achter laten, terwijl velen zich gevangen moesten geven. De Duitsche troepen zijn in hot cen trum tusschen Sezanno en Revigny teruggeworpen do Fransehe troopen achtervolgen hen. In Argonno hebben de Duitschors stand gehouden. LONDEN, 11 Sept. De Londenscho bladen melden dat do troepen der bondgenooten 60 mijlen ten rï.O. van Parys een overmachtigen vijand heb ben afgesneden en verslagen. Er werden 6000 gevangenon ge maakt en 16 kanonnen veroverd. Hoewel de verliezen aan de zyde der bondgenooten ernstig zyn, zijn deze voor de Duitsche troopen veel aanzienlijker. Aan het OostelQk Front Aan de Dnitsch-Russische grens. ST. PETERSBURG, 10 Sept. De Duitsche troepen, welke zich bevonden op de Ruaaisch-Duitache grens, ten zuiden van de Masèurische meren bij MyszynieC zijn met groote verliezen teruggeslagen. De Duitschers in België. ANTWERPEN, 11 Sept. Omtrent de laatste gevechten mpldt men ons nog: Bij de gevechten die gisteren bij Diest plaats hadden moesten de Duit schers loeder terugtrekken. Zij verloren verscheidene manschappen. De verliezen der Belgen zijn gering. In de geheele streek tusschen Diest, Horenthals-Antwerpen zijn nagenoeg geen Duitsche soldaten meer. Overal gaan kleine troepjes verkennende Bel gen rond. De bevolking is over het welslagen van den uitval dor Belgen ir verheugd. Velen die van plan waren te vluchten, hebben daarvan thans afgezien. St. PETERSBURG, 10 Sept. De Russische troepen hobben do linker vleugel afgesneden van het Oosten- rijksch leger, zoodat de verbinding met de Oostenryksche troepen die tusschen Tomaszof en Rawarooska staan vor- broken is. De versterkte stollingen bij Opolo ten noordwesten van Krasnik zijn door de Russen na een stormaanval geno men, waarna de Oostenryksche troepen over moer dan 30 worst zijn achter volgd. Na een hevig gevecht is Tomaszof gevallen. De Bethanio. KINGSTON (Jamaica) 11 Sept. Het s.s. „Bethania" van de Hamburg-Ame rika lijn, dat Maandag in beslag werd genomen, had 600 ton steenkolen on proviand voor 6 maanden voor de kruisers .Dresden en Karlsruhe aan boord. De Bethania had voor zo vermoos- tord werd haar bewapening als hulp kruiser over boord geworpon. De aan boord zijnde 500 rosorviston, alsmede de bemanning zijn krijgsge vangen gemaakt. Moord to Amsterdam. Ilodoniuorgon 9 uur werd door J. G. aan het politlc-huroau iu do Jac. v. Lon- nepstraat to Amsterdam aangifte gedaan dat hij zijn vrouw met wie hij elf we ken getrouwd was, om het loven had ge bracht. De politie stelde een ondersoek in en heeft in het aangeduide perceel de be doelde vrouw met afgesneden bals ge vonden. In do nabijheid lag oen mot bloed be vlekt broodmes, waarmede de moord was geschied. E>o bedrijver van doae gruweldaad was sedert 10 weken werkeloos: hij is goar- resteérd en gevankelijk naar het Huis van Bewaring gebracht. In de Engelsche koloniën. BERLIJN, 11 Sept. Ambtelijk wordt gemeld De Duitsche consul in Egypte moet morgen het land verlaten. Do overige üuitschors worden ondor be schermd politietoezicht gesteld. Mon gelooft dat zo eerstdaags uitgozet worden. 40.000 man Indische troopen, die sedert 2£> Augustus in Egvpto worden verwacht, zijn nog niet gekomen. Men beweert dat een opstand in Indië is uitgebroken. Een ambtelijke mededeoling van don Duitschen gezant te Peking meldt, dat Japan aan de Ohineesche Regeering ambtelijk het uitbreken van oen rovo- lutie in Indië heeft gemeld. Japan is door Engeland aangezocht om militaire ondersteuningen in Indië. Japan heeft deze hulp toogozogd, doch hoeft veel bezwarende conditiën go- steld en wel 1" dat Japan vrij toe gang zal hobben tot de bezittingen in de Stille Zuidzee2", een looning zal worden verstrekt van 200 millioen dollar en 3°. dat Japan do vrije hand zal hebben in China. Engeland heeft deze voorwaarden aangenomen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 760.9 te Karlsruhe, laagste stand 742.2 te Chriatiansnnd. Verwachting tot den volgenden dag: Moest matige Westelijke tot Zuid westelijke wind, gedeeltelijk opklarend later wellicht weer regen, iets warmer BI RGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN 11 Sept. Maria Jacoba Adriana, ouders H. Wiezor en N. Ver burg. Geertruida Jacoba, oudors W. Van der Steen en M. W. Jager. Antie Adriaantje Gerdina, ouders "J. A. Broer en W. J. Blommendaal. ONDERTROUWD :.C. van Dijkte Alphen en G. J. Borst. OVERLEDEN: 10 Sept. J. van Achthoven, 7 m. 11. J. van Leenwen wed. H. Kunst, 83 j.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2