KG m I j De Oorlog. Io. 12578. 53e Jaargang. behalve Zon- Feeetdagen. en I 00.000. 1 I tEllLLtiü}. ZEefje- ’HE het Leven, JAAG. Telefoon Interc. 82. GOUDA. ter mwater. aar. Dinsdag 15 September 1914. XTïe“ü“ws- exx voor G-otolcLsu ezx Oxrxstxelrexo- Verschijnt dagelijks nde vort 1451.'. iriijk en laag ii prijs. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. IPEN 'erzekering tegen ■'S? K//1 is 86 dochter I had had een kon ik XXIV. van PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden Markt 31bij onze Agenten (Pres.), Dr. A. E. JBDEN, Dr. P. H. EBOL Amsterdam Bijdragen voor bovengenoemd Stepn- Comitó worden door ons gaarne in ontvangst genomen en aan den alge- meenen Penningmeester toegezonden. DE ADMINISTRATIE. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 te ’«-Grewenhage. mftorew, en outia. te Tilburg- r. BELOlTJXJr. 5, Gouda. kman Zn., Gouda. (lülIISU IE (01 IU\T. door gebruiken ut ie. VORTELS. I VET. I OFDHÜ’"». I LUK. nthe. Omrysel en I a. ek. J he- te beslissen be vat» dat slechts u wel, *01118 Aan het Westelijk Front. De Duitse her» terug geslagen. Uit BORDEAUX wordt d.d. 14 Sopt, aan de N. R. Crt. geseind Het hedenmiddag om 3 uur uitge geven officieele communiqué luidt: Op den Franschen linkervleugel had de vijand ten Noorden van de Aisne tusschen Compiègne en Soissons oen verdedigingslinie gevormd, welke hij echter heeft moeten prijsgeven. Afdeelingen die te Amiens stonden zijn teruggetrokken op Póronne on St. Quentin. In het centrum hadden do Duit- schers achter Reims een stolling in genomen, waarop zij zich niet hebben kunnen handhaven. In Argonne zijn do Duitschors torug- gewekon naar het Noorden, tot voorby hot bosch van Belnoue en Triancourt (dus in de richting van Verdun). Op onzen rechtervleugel is de Duit- sche terugtrekkende beweging alge- meen van Nancy tot de Vogezen. Aan het einde van den dag van gisteren was het Franscho grondgebied naar dien kant door don vijand volkomen ontruimd. In Lotharingen trekken de Duit schers eveneens terug. Het officieele Persbureau to London .publiceert over den toestand het vol gend communiqué Gedurende den geheelen dag hooft de vijand ons gisteren den doortocht ovor do Aisne betwistechter ondanks de moeilijkheid om de rivier, vlak te genover aanzienlijke vijandelyko troe pen over te stoken, slaagden wij tegen het vallen van den avond daarin. Op onze rechter- en linkervleugels zijn de Fransche legerkorpsen er in geslaagd een gelijksoortige beweging uit te voeren. Wij hebben nog talrijke krijgs gevangenen gemaakt. Het Fransche hoofdkwartier meldt, dat het leger van den Duitschen Kroonprins terugge worpen werd en dat het genoodzaakt is geworden, zijn hoofdkwartier van St. Menehoult naar Montfaucon over te brengen. zoo slecht van mij denkt? zei hij vorder. God Ir mijn getuige, dat ik nooit iets slechts bedoeld heb, zoolang ik u ken. God in mijn getuige, dat ik niets liever wensch dan al het lief en leed deo levens te doelen met u, die in mijn hart woont. Ik heb ii lief, Eefje, en daarom zeg ik: meer I mijq uw mijn ?S, Wijdstraat 29 ELD Lira. NG. itorrijwiel. Eefje zat, in droevige gedachten ver diept. op haar gewone plaat» hij het ven ster. Het schemerde reeds; de kanarievo gel had zijn kopje reeds onder de vleu- De volgende dagen waren rijk aan ge beurtenissen. Reeds den volgenden mor gen ontving Karei Niaser uit Brünn oen aangetcekenden brief, die gewichtige docu menten bevatte, waarmee hij triomfantelijk naar zijn chef snelde. Bevreesd voor een gerochtelijk onderzoek, had de ziek© Ha- blateehek de gewichtige papieren, die hij nog liezat, aan den polUie-commisjmris ge zonden. Dat waren het doopbewijs van u de beste Op onzen linkervleugel moesten de Duitschers de versterkte stellingen, die zij ten Noorden van de Aisne tusschen Compiègne en Soissons in gereedheid gebracht hadden, ontruimen. Hun detachementen te Amiens trok ken naar Péronne en Quentin terug. Ook in hot centrum konden zij niet stand houden op do defensieve stel lingen, die zij achter Reims hadden aangelegd. In het Argonnewoud trokken zij terug tot achter het woud van Belle- nouo naar Triancourt. Op den rechtervleugel duurt de al- gemoeno terugtrekkende beweging van Nancy tot de Vogezen voort. Gisteren was het Fransche grondgebied in die streek geheel ontruimd. Het Wolff-Bureau te Berlyn seint aan de N. R. Crt. do volgende medo- deeling van het Duitsche hoofdkwar tier Op het Westelijk oorlogstorrein wor den op den rechtervleugel zware, tot dusver onbesliste gevechten geleverd. Een poging van de Franschen om door onze linies heen te breken is afgeslagen. Overigens is op geen enkel 'punt den beslissing gevallen. De krijgsverrichtingen ter Zee. De zeeslag bij Helgoland. Een dor bemanning van de „Sout hampton” het Engelsche schip dat zoo’n groote rol speelde in het zee gevecht bij Helgoland, vertelt daarover het navolgende. Het was zeer rustig toen we reeds vroeg in den ochtend het met twee torpedojagers aan don stok kregen. Waarschijnlijk kregen zo ochter genoeg van onze schoten want zij verdwenen spoedig in den nevel. Toen werden we draadloos ter hulp geroepen naar ons eskader en bemerkten, daarbij aan gekomen, een grooten vijandelijkon kruiser met drie schoorsteenen. Wij openden onmiddellijk het vuur op 10 a 13000 Meter afstand. Dit vuur werd beantwoord en het vyandelijk schip ging dwars naast ons medeliggen. Het gevecht werd steeds levendiger, terwijl wij elke 10 seconden een vyftal gra naten afschoten waaronder 6 duim» lydietgranaten die een vreeselijke uit werking hebben, in een omtrek van Wegens deze concentratie van alle in het land beschikbare Duitsche strijd krachten vond ons leger zich tegen het einde van den vierden dag tegen over een vijand, die de meerdere in getalsterkte was. Heden volbrachten onze troepen don terugtocht naar Ant werpen. Ons veldleger blijft echter voor den vijand een voortdurende bedreiging, die hem zal noodzaken belangrijke strijdkrachten onbeweeglijk te maken, waaraan hij toch in Frankrijk de grootste behoefte heeft. De verliezen gedurende de vier da gen waren aanzienlijk en toonen de hevigheid van den strijd. Het schieten der Duitschers bleek zeer inferieur aan het onze. Bij onze gewonden zijn de kwetsuren over het algemeen wei nig ernstig. Hetzelfde geldt niet van do gewonden aan Duitsche zijde, want onze met groote juistheid gerichte schoten waren zeer moorddadig. De verwoestingen in België. Een onzer medewerkers, terugge keerd van een onderzoek naar den toestand der verwoestingen in Noord- België bericht daarover het volgende Verbrand, beschoten en daardoor verwoest zijn: te Cortenberg, direct na aankomst der Duitschers waarvan velen zich eerst bedronken hadden, 12 huizen, waaronder van den notaris Vaes en de notabelen Frebus en Heu- gens en Van Dorens, die ook in Hol land bekend zijn. Voorts de villa’s vlak bij de plaats. Te Leuven is totaal verbrand de Rue de Bruxelles met uitzondering van twee huizende Rue de Paris is geheel verbrand evenals de Rue de Malines, de Rue Courte, Rue Vieux Marché en Ruè des Roulets enz. In het geheel zijn er wel 15 straten vol komen verwoest. Te Bautersen zijn 15 huizen ver woest, te Rosbeeck 40 huizen, te Haeckenhove 50 huizen, te Grimlede 3 huizen; de suikerfabriek aldaar bleef gespaard. Te Orsmaël liggen 60 huizen tegen den grond. De dorpen om St. Troud zijn er goed afgekomen. Eenige boerderijen zijn verbrand. Te Landen zijn nog 4 h 500 Duit schers, te Gingelon circa 250. Te Oplinter zijn nog bewakingstroepen, evenals te Neerlinter en te Lov. Diest is verlaten door de Duitschers, maar er komen nu en dan nog patrouilles. Te Schaopen is alles verwoest op de kerk en een kleine villa na. f 1.25 1.50 1-50 1.90 dagelijks aangenomen aan ons Bureau: ten, den Boekhandel en de Postkantoren. waar politiespion zei de jonk man, thuis- gels gestoken, en de stilte rondom haar begunstigde haar doffe, treurige overpein zingen. Het gedruisch van de opengaande deur deed haar ópkijken." Daar zag zij den man, dien zij nooit meer onder de oogen had willen hebben. Eefje! Hij bleef staan, wachtende, dat zij tot hem zou komen. Zij stond op, maar bleef met neergeslagen oogen bij het venster «taan. Eefje; herhaalde hij; en nader tre dende greep hij hare hand. Is het waar, dat ge van hier wilt, zonder mij woord van afscheid te gunnen? Ja, klonk het zacht van haar lippen. Is dat goed gehandeld? Ben ik u onverschillig, dat ge hoen wilt gaan terwijl ze- oen af- Over een bezoek aan het thans door de Duitschers verlaten Aerschot ver nemen wij Reeds ver in den omtrek van Aerschot zyn de ruines van de bewuste boerderijen zichtbaar. Loop graven liggen nog versch opgedolven in de landerijen. Overblijfselen van de Duitsche kampementen toonen aan dat zij inderhaast werden verlaten. Stoelen staan nog om de tafels en leege con- servebnssen, vooral veel leege wijn- flesschen liggen in groote hoeveel heden daarbij. De binnenkomst der Duitschers in Aerschot moet verschrikkelijk geweest zijn, te oordeelen naar de wanhopige ruïnes en verwoestingen die nog zicht baar zijn aan de zijde der stad, waar zij groote bressen maakten. Ingevallen daken, balken, muren, deuren, alles ligt dooreen alsof een aardbeving daar geweest is. In de Bogaerstraat staat niets meer overeind. Op de Grand Place is maar aan een kant alles om- vergeworpen. De kerk staat nog over eind maar inwendig is alles in wan orde. Men ziet helaas daar binnen ook nog stukken van uniformen, hoofd- dekkels en bloedsporen. Zelfs ook wijnfiesschen en deze zijn te zien op de plaatsen in de kerk waar zo on mogelijk zonder opzet om te spotten geplaatst konden zijn. OSTENDE, 14 Set*. Een 150- tal uhlanen met een Kanon on 2 mi trailleurs is hedenrfïacht Merckem door getrokken. Ten Westen van Rous- brugge—Hardinghe heeft een gevecht plaats gehad tusschen Duitschers en Franschen, welke laatsten door Belgen werden bijgestaan. Volgens een telegram uit Londen, aan de N. R. Crt. heeft de oorlogs correspondent der Daily News uit GENT geseind dat de Duitschers langs de lijn Menin- (ten N. van Tourcoing bij de Fransch-Belgische grens), Rous- selaere /on Lichtervelde West-Vlaan deren loinnenrukken. Vpigens dien corrrespondent zullen waarschijnlijk West-Vlaanderen on de Ardennen het tooneel worden van den tweeden bloedigen strijd in dezen oorlog. Kolonel von Reuter gesneuveld. BERLIJN, 14 Sept. (Part, aan de N. R. Crt.). De uit de Zabern-geschie- denis bekende kolonel von Reuter is aan het hoofd van hetzelfde regiment als zijn vader in 1870 in België ge vallen. 42) U heeft gelijk, juffrouw, antwoord de Bruno, nadat hij eenige ©ogenblikken had nagedacht. Het was onbezonnen, dat ik mijn rang en stand verzweeg, maar Ik verzeker u op mijn eefewoord, dat ik geen onreine bedoelingen had. Sedert on ze toevallige ontmoeting had Eefje indruk °P mij gemaakt; ik wilde haar nader lee- fen kennen, voordat ik mijn gevoelens openbaarde. Zou dit mogelijk geweest »ijn, als ik mijn waren naam en rang genoemd had? Zij zou wantrouwend en beschroomd geweest zijn; bad ik vooruit gezien, wat nu gebeurd is, dan zou ik •aders gehandeld hebben. Maar het is gelukkig nog niet te laat, om goed te maken, wat ik bedierf, en voordat ik met het lieve kind spreek juf- tamw Nisser doe ik bfj u plechtig aan zoek om de hand uwer dochter. Juffrouw Nisser sloeg verbaasd de oogen «••r Bruno op en vroeg: Wat zegt u, heer graaf? Is het n werkelijk ernst om Eefje tot vrouw te aemeu? Zeker, dat is vurigste wensch mijn hart. Ik heb altijd gezegd, dat De Duitschers in België. De uitval uit Antwerpen. ANTWERPEN, 13 September. (Of ficieel). Na een hevig gevecht van vier dagen hebben onze troepen, die de stelling van Antwerpen verlieten om de Duitsche strydkrachten in den driehoek BrusselLeuvenMechelen k aan te vallen, zich terugbegeven onder de bescherming der eerste fortenlinie. Deze uitval, die eerst slechts een operatie scheen tegen de verkennings- troepen, welke de vijand achterliet, heeft groote afmetingen aangenomen. Het defensief van den tegenstander was zeer krachtig, wegens de ligging van de streek en de werken, die sedert de laatste twee weken uitgevoerd f waren. De noodzakelijkheid om tot eiken prijs deze stelling te behouden, dwong |i de Duitschers om al hun krachten, I waarover zij nog in het l^nd beschik- f ken konden, in te spannen. Zoo kwam het derde Duitsche corps, dat reeds den weg van Ninove naar Neder-Braeckel ingeslagen had, in allerijl terug, om den aanval onzer troepen te weerstaan. Het negende Duitsche corps, dat reeds op weg was van. Oudenaarde naar Ruyen, werd eveneens op het slagveld teruggeroe pen. Bovendien namen afdeelingen landweer en landstorm, die het zuiden van Brussel bezetten, alsmede 15.000 mariniers, die eenige dagen geleden te Brussel waren gekomen, aan de actie deel. Het bereikte resultaat heeft, met het oog op de operaties geleid door de fFransche en Engelsche generale sta ven, een groote beteekenis, daar ten gevolge van onze tusschenkomst twee legercorpsen in de onmogelijkheid ver keerden om aan de terugtrekkende Duitsche legers in het Noorden van Frankrijk te hulp te komen. zoo zonder mij vaarwel te zeggen, ker uw andere kennissen wel scheidsgroet van u krijgen? Haar hand beefde in de zijne, hare oogen vulden zich met tranen, maar geen woord kwam over haar lippen. Of is het, zooals uw moeder mij vertelde? Ik ben u niet onverschillig, nietwaar, Eefje? En daarom wilt ge mij ontvluchten, omdat ge geen vertrouwen stelt in de eerlijkheid van mijn bedoelin gen, nu ge mijn waren naam en rang weet. Is het niet zoo? Haar boezem zwoegde; zij hield de hand voor de oogen, als wilde zij bare tranen terugdringen, maar zij bleef zwij gen. Moest ik niet boos zijn, omdat ge man ter wereld is, en dat u niet met slechte bedoelingen bij ons kwam. Maar... heer graafer bestaat nog oen hin derpaal. Een hinderpaal? Ik moet het u zeggen: Eefje mijn kind niet. Watf Is Eefje niet uw Neen, heer graaf. Het is een lange geschiedenis; mijn zoon kan u die veel lieter vertellen, maar wat ik weet zal ik u zeggen. Oordeel dan, heer graaf, of n Eefje nog tot vrouw wil nemen. En nu vertelde zij, wat zij zelve wist en ook wat haar zoon gehoord had, die op het spoor was van het geheim van Eefje’e geboorte. Zij sloot haar verhaal met de woorden: Ik raad u aan, heer graat, te wachten tot al het duistere in deze zaak is opgehelderd; dan kan u beslis sen, of u het lieve kind nog tot vrouw begeert, of. Neen, beste juffrouw, viel Bruno in, ik wil haar dadelijk mijn verzoek doen. De omstandigheden van haar ge boorte en afkomst hebben geen invloed op mijn liefde. Ik weet ook, dat u haar lief heeft, als uw eigen kind Dat weet God, verzekerde de oude dame. Welnu, wees dan zoo goed, mij bij uw dochter te brengen. PRIJS DER ADVERTENT1ËN: iVan I—-5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. I i’fjc on brieven van de overleden gravin Czerny, oyer het plan om het kind te roeven. De raadsheer Staling verklaarde thans aan Karei, dat niets meer aan do bewijzen ontbrak, on wenschte hom ge luk, daar hij nu de premie van twintig duizend guidon verdiend had voor het vinden van de rechte erfgename. Ziet moeder, goed voor is toen hij met deze goede liericbten kwam. Intusschen had de gewaande baron d’Hoffmann cene volledige bekentenis af gelegd <>n schikte hij zich met gelatenheid in het lot, dat hom wachtte. Hij kon stel lig op eenige jaren vrij logics in de ge vangenis rekenen. De schoone Minona was echter verdwenen; nergens kon men eenig spoor van haar ontdekken. Karol Nlsser zocht dienzelfden dag don jongen graaf von Thurntels in zijn paleis op. Gelukkig trof hij hem alleen thuis, en alsnu deelde hij hem alles mede, wat den graal nog duister was omtrent Eefje’s afkomst. Nu weet u, heer graaf, aldus be sloot Karei zijn racdodeelingen, nu weet u de ware afkomst van het meisje dat ik steeds als mijn zuster heb schouwd. Hot staat aan u, •of u het arme kind nog tot vrouw geert. Haar geboorte is omgeven onregelmatigheden, het vermogen, zij ten huwelijk meebrengt, Is klein...... Waarde hoer! viel Bruno in, ik volg mi on verlaat mij nooit l^at mijn arm u tot steun, laat horst uw toevlucht, laat mijn huis woning zijd. Dierbare Eefje, word vrouw! Met de oogen op hem gevestigd, zij gedurende die laatste woorden de uit drukking van zijn gelaat waargenomen. Zij loosde een diepen zucht; zij beefde aan alle ledematen. Toen hij uitgespro ken had, viel zij hem om den hals Bruno f...... dat was alk* wat zij uitbrengen. Goeden avond, kinderen! sprak juf frouw Nisaer, die met de brandende lamp op Aon drempel verscheen. Ik wensch yelui Gods beste zegen!

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1