Op weg naar het oorlogsterrein. Biru3.erLlft.-r-» *j_. Indisch Nieuws. Stadsnieuws. Laatste Berichten. MARKTBEBICHTKN. Telegrafisch Weerbericht BrRGERLIJKE STAND. 60 Meter alles verpletteren en in brand zetten. Het duurde dan ook niet lang of wij zagen het schip in vlammen. De voormast knakte reeds om door de enorme hitte. Toen kwamen we dichterbij en kon den de verwoesting beter zien. Wat een schouwspeltwee schoorsteenen stonden roodgloeiend. Vlammen en rook loeiden omhoog. De bakboord zijde zag er uit als een zeef. Het bovendek was een ontzettende chaos van scheefgezakte, omgevallen en ver nielde scheepskanonnen. Ken verwarde massa ijzerwerk, ijzeren platen, kabels enz. lag overal opgestapeld en daar tusschen wrongen zich nog vele zwaar gewonden en verminkten. Wij stormden het schip voorbij op 200 Meter afstand. Wij zagen slechts een paar officieren op het achterdek staan. Ken hevige kanonnade riep ons naar het westen en wij ontmoetten in die richting reeds spoedig nog een kruiser van ongeveer dezelfde grootte ais die we nu verlaten hadden. Ook dat schip werd door ons beschoten, maar het scheen op een mijn geloopen of getorpedeerd te zijn, want weldra zonk het. Toen stormde de Southamp ton verder westelijk. Engeland'B macht ter Zee. Minister Churchil hield Vrijdag een redevoering te Londen, waarin hij met betrekking tot de vloot zeide, dat zij den Duitschen handel van de zeeën heeft weggeveegd en in den z. g. Duitschen Oceaan geen enkel vlagge- schip had ontmoet. Sedert het uitbreken van den oorlog is de kracht van de Britsche vloot bewezen. In de komende 12 maanden zal het aantal groote schepen> dat voor Oroot-Brittannië zal worden bijge bouwd, meer dan het dubbele van de Duitsche aanvullingsvloot bedragen, terwyl het aantal kruisers 4 maal zoo groot zal zijn. Wannoer do strijd dus voortgaat, zullen de kansen voor dit land voordurend stygen. Duitsche kruiser gezonken. BERLIJN, 14 Sept. Do vertegenwoor- dlger van den goneralon stal dor Marino deelt mede dat do kleine Duitsche kruiser Hela door oen vijandelijke onderzeeboot ie getroffen en tengevolge daarvan gezon ken is. Bijna de gehecle Iteuianning kou wor den gered. Aan het Oostetyk Front D u i t c h o r s en R u s s e u- PETERSBURG, (Petrograd), 13 Sept. In oen mededeel log van den generalen mtal van den opperbevelhebber wordt ge zegd: Ten gevolge van do noodwendig heid oiti onze aandacht bijzonderlijk te w ijihui aan het oorlogsterrein In Gallcië, waar ons succes krachtig voortduurt, wa ren wij voor hot oogonbllk verhlndord eon voldoende troepenmacht tot onze be schikking te hebben in Oost-Pruim» en daar verder in door te dringen. In aan merking daarvan Is het leger van gene raal Rennenkampf de eerste dagen van September aan de lijn GardauonLlblau liiijven staan. Don zevenden September zijn de Duitsche troepen offensief tegen dat leger opgetreden en zijn In Zuide lijke* richting uaar onze grens opgetrok ken. Het geaccidenteerde karakter van het gelded der Mazoerfsohe moren maakte het Intiissclien moeilijk het juiste aantal troepen te schatten, dat er vereenigd was. I erst op 10 September werd de over stelpende Itoweglng van de Duitsche troe pen togen don linkervleugel van hot leger van generaal Rennenkampf bekend. Die Iteweging noodzaakte ons terug te trek ken. heb door een toeval uw zuster als oen eenvoudig burgermeisje floeren kennen dat burgermeisje heb Ir lief: nooit heb ik naar haar vermogen of afkomst ge vraagd; ik wensch haar tot vrouw, om dat ik haar liefheb. Ge zljt oei» braaf mensch, verklaar de Karei, terwijl hij den graaf de jiand drukte. Maar laat ik u thans nog iets zeggen. Het zal aan uw liefde niets at of toedoen, als ik u mededeel, dat het arme kind vijf mlllloeri ten huwelijk mee brengt. Kn nu verteldeKarel de merkwaar dige geschiedenis van het testament, dat graaf 'zerny had nagelaten. Vier weken later vinden wfi het Jong gehuwde paar to Nizaa. Zij zitten in don morgen op tam Itank en genieten het xchoone vergezicht op do Middelandschc zee. Hoe schoon is het hier! Hoe zou oen mensch hier ongelukkig kunnen zijnl zegt de jonge vrouw. Wij althans zijn gelukkig, geluk kiger dan wij kan niemand zijn, niet waar, lieveling? luidt zijn antwoord. Toen ik nog op mijn kamertje in Wkhring zat, kon ik me niet voorstellen, dat de wereld zooveel schoons oplevert. Toch was jo toen ook gelukkig en tevreden. Ja. maar nu eerst weet Ut wat ge luk is. God geve, dat bet zoo blijve. mijn hartje! Den volgenden ochtend ondernamen wij, roet de bedoeling het offensief optreden van den vijand te belemmeren, op som mige punten actieve operaties,, die de aanwezigheid aantoonden van door hun aantal overmachtige Duitsche troepen. Aan dit front duren de gevechten voort. Uit BERLIJN meldt een Wol ff-telegram dd. 14 Sept. aan de K. R. Crt. de vol gende mededeeling van het Dnitscbe hoofd kwartier: Op het Oostelijk oorlogsterrein wordt de vernietiging van het Russische eerste le ger voortgezet. Onze eigen verliezen zijn betrekkelijk gering. Het leger van veld maarschalk Von Hindenburg is met ster ke strijdkrachten reed» over de grens doorgedrongen. Het Russische Gouvernement Saewalki (aan de Oost-Pruisische grens) is onder Dultsch bestuur gesteld. Oostenrijkers en Russen. WEKKEN, 14 Sept. (Part. telegr. aan de N. R. Crt.) De slag by lamberg is afgebroken. De Oostenrfjkscbe troepen wor den nu op het geheele front teruggetrok ken en verzameld in een stelling die gun stige voorwaarden biedt. Het plan om door ecu snellen en koenen aanval het Russische leger te vernietigen, is niet we gens gebrekkige leiding of minderwaardig- beid der Oosten rijk ache troepen mislukt, integendeel de leiding en dc troepen heb ben het bovenmenschelijke gedaan, maar bun heldhaftigheid heeft het tegen de reusachtige overmacht van den vijand moeten afleggen. De Russen beschikten over verscheidene divisies meer dan de tostenrijkers en waren veel eerder met de mobilisatie Iwgonncn. Bovendien stond de hoofdmacht der Russen tegen dc Oos tenrijkers. Wanneer men dat bedenkt, kan men eerst waardeeren wat de Oostenrijkers hebben volbracht. In gevochten die bijna drie weken hebben geduurd, hebben zij niet alleen overal stand gehouden tegen den vijand, maar bijna 60,000 gevangenen gemaakt en ongeveer 300 kanonnen ver- meesterd. Al deze successen, hoo groot nok hebben niet tot het gewenschte resul taat kunnen leiden, omdat de Russen elke verslagen divisie dadelijk door een andere konden vervangen. Hot O. H. leger is niet verslagen, doch strategische overwe gingen efschen concentratie der troepen In een stelling, waartegen de ovennacht der Russen, naar men hoopt, het hoofd /al stooten. Do Duitsche rijkskanselier over de neutralteit. KOPENHAGEN, 13 Sept. Ritzau's bureau ontving van den rijkskanselier Bethmann Hollweg de volgende mo- dedeeling De Engelsche premier heeft in de Gilden hal voor Engeland de beacher- mersrol van do kleinere, zwakkere Staten opgeëischt en over de neutrali teit van België, Holland en Zwitserland gesprokon, welke neutraliteit door Duitschland in gevaar zon verkeeren. „Het is waar, wij hebben België's neutraliteit geschonden, omdat bittere nood ons dwong, maar wij hadden België volle integriteit en schadeloos stelling beloofd, wanneer hot inet dezen noodtoestand wilde rekening houden. België zou dan even weinig leed ge daan zyn ala bijv. Luxemburg. Had Engeland als beschermer van zwak kere Staten aau België eindeloos leed willen besparen, dan had het dit land moeten aanraden, ons aanbod te aan vaarden. Bij ons weten heeft het thans België niet beschermd. Is Engeland werkelijk zoo'n belan- feloos beschermer Wij weten zeker, at. het Fransche krijgsplan een door tocht door België ten aanval op de onbeschermde Rijnprovincie omvatte. Gelooft iemand, dat Engeland tegen hot aan Frankrijk verleend verlof zou opgetreden zijn. De neutraliteit van Holland en Zwitserland hebben wij Hij wilde haar hand aan zijne lippen brengen, maar het gotrappel van nader koutende paarden hield hem terug. Hij keek op en zag een fraai gekleed ruiter, aan wiens zijde oen zeer schoone dame reed. Uruno herkende haar onmiddellijk. -- Zie die dame eens Kofje, zeide hij. Ken je haar? Ze is seer schoon. Het is de weduwe van je vader Minona Czerny. Zij is gevlucht, om aan het gerecht te ontkomen. Op dit «ogenblik is zij'bet liefje van dien heer naast haar, prins Troubetakoi. Als oom zijn zin had gekregen, dan was zij nu mijn vrouw. Werkelijk? Kb nu vertelde hfi van dien avond, dat hij de opera bezocht om de vrouw te zien, die zijn oom voor hem bestemd bod. en bracht hy het toeval in herin nering, dat hem deed samentreffen met het lieve meisje, dat thans zijn vrouw was. ZU leunde haar hoofdje tegen zijn borst, terwijl zij naar ben» luisterde, en een glimlach van geluk speelde daarbij om baar rozenlippen. EINDE. streng geëerbiedigd. Ook de geringste grensoverschrijding in Holiandsch Lim burg is pijnlijk nauwgezet vermeden. Het is merkwaardig, dat Asquith al leen België, Holland en Zwitserland döch niet de Scandinavische landen vermeldt. Zwitserland kan hy genoemd hebben met het oog op Frankrijk, Holland en België echter liggen tegen over Engeland, aan de overzijde van het Kanaal. Daarom ia Engeland zoo bezorgd voor de neutraliteit dezer landen. Waarom zwijgt Asquith over de Scandinavische rijken wellicht omdat het ons niet in de gedachte komt de neutraliteit dezer landen aan te tasten? Of zou Engeland soms voor een optreden.*in de Oostzee of voor het oorlogvoeren van Rnsland de Deensche neutraliteit niet voor zoo'n „noli me tangere" honden. As quith wil doen gelooven, dat de strijd van Engeland tegen ons is een strijd van de vrijheid tegenover Het geweld. Aan deze wijze van voorstelling is de wereld gewoon. In naam der vrijheid heeft Engeland met geweld en een politiek van het onverschilligste egoïs me zijn geweldig koloniaal rijk ge grondvest, in naam der vrijheid heeft het nog bij het naderen van de nieuwe eeuw de zelfstandigheid der Boeren republiek vernietigd, in naam der vrij heid behandelt het thans Egypte in strijd met alle plechtige beloften, in naam der vrijheid trachtte het door afsnijding van den Duitschen kabel te beletten, dat de waarheid in de wereld gehoord wordt. D(e minister-president dwaalt. Binds Engeland zich met Rusland en Japan tegen Duitschland' verbond, heeft het met in de wereldgeschiedenis nog niet voorgekomen verblindheid de bescha ving verraden, en het vrijheidspleit van de Europeesche volken en Staten aan het Duitsche zwaard overgedragen. Dnm-Dum kogels. BORDEAUX. De president der Fransche republiek heeft het volgende telegram gericht aan den President der Vereenigde Staten Mijnheer de President. Ik heb vernomen dat de Dnitsche regeering getracht heeft U Exc. de overtuiging te schenken, dat dum-dum- kogeÏB in werkplaatsen van de Fran sche rogeering waren vervaardigd en door onze soldaten zouden zijn ge bruikt. De laster is oen brutale poging om de rollen om te keeren. Duitsch land heeft sedMt het begin van den oorlog dupi-dum-kogels gebruikt en hiermede het irolkenrecht geschonden. Sedert den 18on Augustus hebben wij gelegenheid gehad deze daden bij U Exc. en (Ie mogendheden, die de con ventie van den Haag hebben getee- kend te signaleeren. Duitschland, dat met onze protesten bekend is, zoekt daaraan thans een wending te geven en zich van leugenachtige voorwend sels te bedienen om zich opnieuw aan barbaarsche handelingen over te geven. Uit naam van het geschonden recht en van de gehoonde beschaving zend ik U Exc. een verontwaardigd protest. BERLIJN. De kroonprins heeft zooals bekend iB bij de inname van Longwy den commandant voor de dappere verdediging van zijn stelling zijn degen laten behouden. Nu is hem zijn degen opnienw afgenomen, omdat vastgesteld is geworden dat bij de ver dediging van Longwy dum-dum-kogels zijn gebruikt. De commandant beweert, dat hij niets van dum-dum-kogels afweet. Hot havenhestunr to London heoft, naar aan de N. R. Crt. wordt gomeld, een be langrijk contract met Duitsche onderne mers voor de levering van yzer en ma chines voor de Albertshaven vernietigd, i Kon nieuw contract" is thans geteokend met de Rchotschc firma Arrol te Glas gow. In het Engelsche Parlement. Minister Asquith beeft medegedeeld dat do Hogoering voornemens was de wets voorstellen betreffende Home-Rule en de scheiding van Kfrk en 8taat in Wales wet te doen worden, doch dat cy thans een wetsontwerp zal Indienen, waarhij de tenuitvoerlegging dezer wetten voor den tijd van 12 maanden zal worden opge schort of zooveel langer als de oorlog zal duren. Dirdkkhofkn, 5 Sept. 1914. Aan de Fransch-Duitsche grens. Hier merk je terstond, dat je al heel dicht by het oorlogsterrein bent. Het Roode Kruis heeft beslag gelegd op allerlei lokaliteiten van eenige betoe- kenis, zelfs de enkele cinema is tot lazaret ingericht. En onophoudelijk komen waggons vol gewonden hier binnen, die, eerst opgenomen in de wachtkamer, met auto's, draagbaren en verhuiswagens naar de stad vervoerd worden. Dage lijks arriveeren 300 a 400 militairen meestal uit den omtrek van Verdun een der hoofdpunten van den strijd. Dat de stemming in een grensvesting als deze, tijdens den oorlog opgewon- is, behoeft geen betoog. Doch de oor zaak daarvan is niet alleen, de in de nabijheid gevoerden strijd, 't Schijnt dat de autoriteiten eenigszins bevreesd zijn voor een volksopstand in dit Frankrijk voor 1870 Doch wij gelooven daaraan niet. De bevolking schijnt toch voor een groot deel Duitschgezind te zijn tenminste men poogt ons als men onze nationaliteit kent, op allerlei wij zen te overtuigen, dat Duitschland den oorlog niet gewild heeft. Tegelijk wijst men dan op de ba weerde slechte orga^ nisatie van het Fransche leger. Zoo was ook de meening van een Fransch gewonde, dien wij spraken. Hoewel de berichten zeggen, dat de Dnitschers bij Verdun een gemakkelijke overwin ning behaalden, deelde hij ons mede, dat de Franschen braaf stand houden en als leeuwen vechten. Dat zal ieder terstond gelooven, die hier de vele rouwdragende dames gezien heeft, treurend over hun verloren zonen of andere bloedverwanten. Op de Crausen-promenade heeft men een dozijn Fransche kanonnen ge plaatst juist tegenover het commandan tenhuis.. De geheelen dag scharrelt een menigte kijkgrage inwoners daar rond, om de stukken geschut met hun tal rijke „blessures" te bewonderen. Levensmiddelen behooren hier, voor den reiziger althans, tot de zeldzaam heden, naar 't schijnt. Eerst na veel moeite gelukte het ons tenslotte een middagmaal te verkrijgen met slecht vleesch, augurken, aardappelen, waar je de aarde nog uit proefde en der gelijke heerlijkheden meer. Andere trachtten uit dit tekort aan voedsel munt te slaan en zoo zie je de menschen soms tusschen doosjes schoensmoor hun diner gebruiken en loggen de zijden spek netjes uitgerold tusschen kruiwagens en poppenhuis nit oen Neurenberger speelgoederen- trein. De bewaking der stad is zoo moge lijker nog strenger dan te Trier en meer dan eens klinkt het „Halt" om de passen te vertoonen. Vooral aan de stations wordt scherpe controle uitgeoefend. Op sommige trajecten is de treinenloop geheel geschorst zoo doende behoort een bezoek aan Metz nog tot moer illnsiëen. Maar morgen willen we de eerste plaatsen bezoeken, waar de strijd in al zijn felheid gewoed hoeft, en dus zul len wo trachten te voet langs Dieden- hofqn, Verdun, Longwy en Montmedy te gaan. UIT HET LEVEN VAN EEN VELD PREDIKER BIJ HET LEGER TE VELDE. I. Veertien dagen zijn verioopen sedert ik zoo geheel onverwacht! vernam, (lat ik benoemd was tot Veldprediker. Wat een zoeken en overleggen om in elk opzicht klaar to zijn, als ik zou worden opgeroepen! Wat kon noodig zijn voor de uitrusting en hoe moest de pet er uit zien? Alles was onzeker gelaten, behalve dat wij ons spoedig ter beschikking zou den moeten stellen. Woensdag kwaiu schrijven van den opperbevelhebber van Leger en Vloot; het bewees, dat het be richt der benoeming juist was en hield in, dat ik me voor het einde der week bij den Commandant mijner Divisie moest aanmelden, alsook hoe mijn pet moest zijn. Vrijdagavond was ik reeds op mijne be stemming zonder dat ik gelegenheid had gehad, van alle middelen van vervoer ge bruik te maken, die te mijner beschikking waren gesteld, zóo gemakkelijk maakt men het don soldaat! Kn wat een be schaafde beleefdheid, gepaard met gemoe delijke vriendelijkheid, ontmoet een mensch op het bureau van den Divisie-staf! Zou dit zijn toe te schrijven aan het besef, dat uien zoo hooge belangen heeft te die nen en dus kleinheid uit den booze is In elk geval treft het als... een aange name verrassing. De burgerij schyut aan getast door een verlangen, nu althans in dit opzicht by het Leger niet ten achter te komen er is harteiykheid on gast vrijheid jegens den ingekwartierde, die er niets van merkt, dat hij een o n g e- noode gast is. Natuurlijk heb ik veel te vertellen van mijn Generaal. Hé, zoo'n opgewektheid by zóo verantwoordelijke waardigheid en zoo'n minzaam woordje voor ieder, van een man. die duizenden eenvoudig k»n bevelen tot wat hy noodig vindt! Maar het meest lieschamend voor onze kerke lijke verhoudingen was wei, dat ons op het hart werd gedrukt met groote beslist- beid, vóór alles de verdraagzaamheid te betrachten en te bevorderen. Wat men in het leger merkt en ondervindt van be dienaren van den godsdienst schijnt op dit punt inderdaad van weinig-verheffen- den aard. Men vertelt zelfs van een Veld prediker. die aanstoot gaf bij de eerste gelegenheid, toen hij in aanraking kwam in zijne hoedanigheid met een groot aan tal officieren, door te ..getuigen" en eene scheidingslijn te trekken van zeer beden kelijke richting. Kn dat, terwijl de Regee ring bij de benoeming van Veldpredikers zoo duidelijk heeft getoond te willen zor gen, dat elk zou kunnen krijgen wat hij liehoeft, en de instructie heeft gemaakt tot een waarborg voor samenwerking. Al lerwegen treedt men ons met de grootste welwillendheid tegemoet en ieder maakt het ons gemakkelijk, ja hoogst aange naam, onzen arbeid te verrichten in over eenstemming met ons persoonlijk inzicht. Wij hebben een rang, die ons een groot gezag verschaft en krijgen toegang tot alle kringen, ja hebben onze plaats aan den disch van den Divisie-staf. Van Kol in Japan. „Het Volk" ontving een schrijven van den heer Van Kol, waarin hg mededeelt, dat hy voorloopig in Japan blijft. Een telegram in Japan meldde, dat Dnitschland niet alleen België's] maar ook Nederland's neutraliteit had geschonden, en Van Kol wilde zijn kennis en zijn moed in dienst van zijn vaderland stellen. Hy besprak tele grafisch plaats op een Amerikaansche boot, en verzoent den minister van Koloniën zijn opdracht te schorsen. Daarop echter kwam het tegenbericht van de schending van Nederland's neutraliteit. Van Kol wacht thans den loop der gebeurtenissen af. Hij deelt o.a. nog mede, dat de banken in Japan geen wissels op Nederland meer uitgeven, zoodat ook een Nederlander in Japan sommige kwalen van den oorlog ondergaat. De behandeling der begrooting. Naar het flbld. verneemt bestaat bij de verschillende parlementaire fracties in de Tweede Kamer het plan zich te beraden en zoo mogelijk te verstaan over de wyze van behandeling der Indische-, en Staatsbegrooting voor 1915. zoolang do tegenwoordige buiten gewone omstandigheden voortduren. Opstand in Ternate. Naar een Reuter telegram uit Bata via meldt is op Djilolo in de Residentie Ternate (Molukken) een opstand uit' gebroken en is de civiel gezaghebber Agerbeek vermoord, benevens drie politieagenten en een soldaat, twee soldaten werden gewond. „Lotisico". Tusschen het Departement van Justitie en den directeur van „Loti sico" worden besprekingen gevoerd crm tot eon oplossing te geraken in zake de „conversie van polissen van „Lotisco". Wijziging dienst H. IJ. S. M. Met ingang van 21 Sept. a.s. wordt met goedkeuring van den opperbevel hebber van land- en zeemacht een uit breiding gegeven aan den dienst op de lijnen der H. IJ. S. M. De in te voeren dienstregelingi on derscheidt zich van de tegenwoordige doordat 1°. de treinen weder zullen rijden met normale snelheid en formatie. In verband met bekorting van stationne- menton en niet stoppen aan tusschen- stations zal de reistijd belangrijk wor den bekort; 2°. het aantal ter beschikking ge stelden treinen zeer wordt uitgebreid. Een spoorboekje bevattende deze nieuwe dienstregeling, zal vanaf 17 Sept. verkrijgbaar zijn. Vaart op Bordeaux. Naar de „N. R. Crt." verneemt, wordt de dienst van Rotterdam op Bordeaux hervat. Aanstaande week (24 Sept.) zal het stoomschip „Hol* landia", dat vroeger geregeld voor noemden dienst waarnam, van Rot terdam vertrekken. Men meldt ons uit Amsterdam: Van iemand, gisteravond uit Berlijn teruggekeerd en absoluut geloofbaar, vernamen wij dat hy te Löhne gezien heeft een Dnitschen spoorwagen vol Engelsche gevangenen waarop met groote letters met krijt geschreven was „Raubtiere für Hagenbeek". Op een daarop volgenden wagen las hij,: „Bitte keine Liebesgabe". Deze spoorwagens warenbeesten wagens De opstand in Borneo. De Indische bladen bevatten nadere rae- dedoelingen omtrent de opstand in de Wes- torafdeeüng van Borneo, waarover tele grammen reeds een en ander hebben ge meld. Ken expeditiecorps van anderhalf batal jon is naar West-Borneo vertrokken. De resident van Batavia maakte 6 Aug. bekend, dat de militaire reserve- en land- weerplichtigen, zoomede de officieren op non-activiteit niet naar Nederland behoe ven te vertrekken. Staten-Generaal. heeren v. d. Maesen de Sombreff, de Beaufort, de Boer, v. d. Kun, v. d. Velde, Loeff, de Visser, de Meester, Zylma, Bavinck, van Deventer, Patijn, Knobel, de Murqlt en Bongaerts. Te 1 uur had H. M. het Paleis aan het Noordeinde verlaten, 't "Was als gewoonlijk een statie volle stoet, hoe wel ditmaal iets kleiner dan andere jaren. Een commando cavalerie opende de optocht, gevolgd door een rij knecht majoor en twee rijknechts te paard. De opper-ceremoniemeester A. baroh van Pailandt-Neerijen kwam vervol gens gezeten in een rijtuig met twee paarden, naast elk portier een lakei. Onmiddellijk daarop volgde H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. de Prins, gezeten in een statiekoets met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier. De opper stalmeester, C. A. Baron Bentfnck, reed naast de statiekoets, een weinig achter het portier ter rechterzijde en de gouverneur der Residentie aan de linkerkant. Achter de statiekoetsen schreden officieren van het Mili taire Huis van H. M. de Koningin, twee aan twee, naar ouderdom van rang. Door een commando cavalerie werd de stoet besloten. Toen H. M. van het Paleis afreed, weerklonken minuutschoten nit het geschut. De stoet reed door de Heul- straat en Lange Voorhout en over den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. De Koningin werd door een talrijke schare levendig toegejuicht, waarvoor H. M. voortdurend vriendelijk buigend dankte. De Prins salueerde van tijd tot tijd voor de hulde ook aan hem bewezen. Nadat gejuich buiten heeft verkon digd, dat de Koninklijke stoet is aan gekomen op het Binnenhof, staan allen in de zaal eerbiedig op. £)e diepste stilte heerscht, totdat de stem van den Ceremoniemeester aan kondigt „Hare Majesteit", en dan schrijden Koningin en Prins, omgeven door hun hofstoet, door de zaal naar de voor hen bestemde troonzetels, waarvan de Koningin na gezeten te zijn, onmiddelijk de volgende troon rede voorleestv De Opening der Voor "het Vorstelijk toonqpl eener pfccfctige opening van de Staten- jjeaeraal is de Vorstelijke Ridderzaal fm het Binnenhof de aangewezen •tests. In de door kunstenaarshand 00 sober-mooi gedecoreerde zaal, ir>arin een door gekleurde ramen ge temperd licht binnenvalt, vormt het gefemel van uniform goed en kleuren, ujders soms hinderlijk druk, een ge heel van voornaamheid en weldadig nadoende pracht, dat een waardige omlijsting vormt voor de verschijning 3er Voretin, die in persoon komt mreken tot de vertegenwoordigers van £sr volk. Reeds vóór twaalf uur verschenen je eerste gaiagewaden, de eenvoudige der Kamerleden, waaraan door de uni formen der officieren onder hen, het gala van Kamerheeren in buiten ge wonen dienst en zelfs door het zwart der door enkele gedragen rokken wat teekening werd gegeventerwijl de jaeerendeels fraaie toiletten der dames hb voor het oog aangename afwis- nfing boden. Meer schakeering kwam er nog toen ds in groot gala 'gekleede vreemde diplomaten plaats kwamen nemen, be nevens de leden van de Rekenkamer, vin den Hoogen Raad en een aantal hooge ambtenaren, en officieren, allen eveneens in prachtgewaad. Toen te 1 uur de Ministers en de leden van den Raad van State, in hun schitterend nla binnentraden, werd het lang zamerhand stiller in de zaal, daar hun verschijning de komst van H.» M. de 'Koningin en Prins Hendrik aankon digde. Even was het heel stil geworden, toen de Voorzitter voorlezing liet doen van het Koninklijk Besluit zijner be- noemihg tot Voorzitter der Eerste Kamer. Werd H. M. andere jaren van het paleis af vergezeld door geheel haar hofstoet, thans waren de grootmeeste- tm, de dienstdoende dame dn palais, d# Groot-officieren der Kroon, do ospemoniemeester en de acht dienst doende kamerheeren reeds te kwart voor één in de zaal verschenen om daar de komst der Koningin af te wichten en H. M. bij het binnentreden der zaal vooraf te gaan of te volgen met de commissie van in- en uitgeleide uit de Kamerleden, bestaande uit de MIJNE HEEREN Onder zeer buitengewone omstandigheden kom Ik heden weder in /Uw midden. Wij zijn allen vervuld door de gedachte dat een verschrikkelijke oorlog een groot deel der beschaafde wereld teistert. Ons land is diontengevolge I in een toestand geraakt welke nog steeds onafgebroken waakzaamheid eischt Ik mag echter dankbaar vaststellen dat Onze vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden ongestobrd zijn gebleven. De volstrekte neutraliteit die Nederland in acht neemt en met al zijne krachten zal handhaven, is tot dusvor op geen enkele wijze geschonden. Tot Mijno groote voldoening werd do mobilisatie van zoo- en landmacht zonder eenige stoornis in minder dan den daarvoor vastgestolden tijd vol tooid. Beide deelen Onzer weermacht vervullen, met don besten geest bezield, hun vaak zware taak. Diep begaan met het lot van alle volken die in don krijg zijn mode- gesleept, draagt Nederland de buitengewone lasten die het wordon'opgologd gewillig en ontvangt met open armen alle ongelukkigon die binnen zijne grenzen een toevlucht zoeken. Het economisch leven ondervindt in al zijn vertakkingen do drukkende gevolgen van den toestand, waarin Europa verkeert. Het handelsverkeer met het buitenland is tot zeer beperkte afmetingen teruggebrachtde scheepvaart, voor zoover zij niet stilligt, gaat met onge kende moeilijkheden en gevaren gepaard voor de zeevisscherij geldt dit in niet mindere mate; landbouw en nijverheid vinden, voor zoovor zij voor export werken, haar afzetgebied voor oon groot deel verstoord in den geld- en fondsenhandel bracht de toestand een heftige' crisis te woog de toevoer van granen en van grond- en hulpstoffen voor de nijverheid is zeer belemmerd. Toch komt er eenige verlichting in den druk. Vasthopd^g en prijs opdrijving van levensmiddelen en huishoudelijke artikelon is voorkomen. De crisis in den geld- en fondsenhandel is in banen geleid, die de mogelijkheid van een geleidelijk verloop daarvan openen. Krachtige pogingen worden aangewend tot beperking van werkloosheid en tot voorkoming en leniging van nood. Verschillende producten van land- en tuinbouw en van de voedings industrie vinden weer afzet, zoowel naar Engeland als naar Duitschland en België. De geregelde gang van zaken in do koloniën heeft voel te lijden van de stoornis in post-, telegraaf- en scheepvaartverkeer. Op handel, landbouw en nijverheid in Nederlandsch-Indië is een zware druk geleed, doch, waar noodig met den steun der Regeering, is door de circulatiebank en ver schillende credietinstellingen, tot dusver met bevredigende uitkomst, die druk verlicht en oen crisis voorkomen. De invoer staat stilgroote voor raden uitvoerproducten wachten op verscheping en heropening der Euro peesche markten. Maatregelen zijn door de Regeering genomen ter voorkoming, dat gebrek aan levensmiddelen ontsta. Do economische toe stand der inlandsche bevolking, wier houding niets te wenschen overlaat, is voor het oogenblik niet onbevredigend te noemen. De toestand in Suriname behoeft, wanneer de aanvoer van levens middelen, ook van Regeeringswege ter hand genomen, bestendig blijft, geen zorg te baren. t De toestand op Opra^ao is onbevredigendde handel ligt stil en er heerscht groote droogte. Op Aroba en Bonaire veroorzaakt de droogte veel armoede en ziekte onder de bevolking. De aanvoer van levensmiddelen ook naar de West-Indische eilanden is verzekerd. In alle koloniën werden maatregelen getroffen tot handhaving onzer staatkundige onzijdigheid. Met vertrouwen doe Ik een beroep op allen om ook in handel en verkeer met zorgvuldigheid alles te vermijden, wat onze neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen. Waar ons volksbestaan eischt, dat de buitenlandsche handel, voor zoover de omstandigheden toelaten, doorgaat, behoort ieder handelaar zich bewust te zijn, dat zelfs de schijn behoort verroeden te worden als zon in en door den Nederlandschen handel partij worden getrokken voor .één der oorlog voerende Mogendheden boven andere. Ik gevoel My gelukkig, dat Mijn volk, in trouwe plichtsbetrachting, met Mij vereenigd het vaderland tracht te dienen on Ik verwacht dat de oendracht die zich alom in het land heeft geopenbaard tot den einde zal worden volgehouden. Met de bede dat God ons kracht moge schenken verklaar Ik de gewone zitting der Stdten-Generaal geopend. Het „Leve de Koningin" driemaal herhaald, dat op de voorlezing der rede volgde, klonk ditmaal nog harte lijker en enthousiaster dan anders. De Volksvertegenwoordiging gevoeldo or blijkbaar behoefte aan de Landsvrouwe te doen gevoelen, dat Haar volk in deze droeve dagen dicht om Haar troon wenscht te staan. Terwijl minuutschoten uit het ge schat zich weder deden hooren, verbet H. M. met den Prins de Ridderzaal en begaven zij zich met den Statie stoet weder naar het Paleis. GOUDA, 15 September. Post- en Telegraafkantoor Gouda. Vanaf heden is de dienst op het Post- en Telegraafkantoor te Gouda geregeld als volgt: Geopend Voor postzegelverkoop en pakketpost van 8 u. v.m.9 u. n.m. Voor postwisselsen kwitan tie n en voor zaken de R ij k s v e r- zekeringbank betreffendevan 81/2 u. v.m.—3 n.m. Voor de Invaliditeitswet van 81/2 u. v.m.—12 u. 's middags op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag. Voor aangeteekende stuk ken van 8 u. v.m.9 u. n.m. Voor Spaarbankzaken van 9 u. v.m.9*u. n.m. Voor telegraaf en tolefoon van 8 u. v.m.—10 u. n.m. Voor RegeÖrings-enDienst- zaken doorloopend dag en nacht. Kamer van Arbeid. In do gisteren gehouden vergade ring van ae Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zijn benoemd tot voorzitter-patroon de heor H. A. C. BRINKMAN, tot voorzitter-werkman de heer J. VAN DUIN en tot secretaris de heer M. GELIJNS. Het voorzitterschap zal worden waar genomen door den heer van Duin van 12 September—12 Maart en dooi den heer Brinkman van 12 Maart—12 September. Door de politie alhier is ^aégohou- don oen minderjarig jongmensch die te Utrecht woonachtig is. Do aangehoudene is naar zijn woon plaats toruggebracht. Ammerstol. Met ingang van 16 Sept. a s. is benoemd tot kantoorbe diende aan het post- en telegraafkan toor alhier do heer A. J. E. Stuurman. Ouderkerk ajd IJêel, Ds. B. Batelaar alhier heeft een beroep ont vangen naar do Nod. Horv. Gemeente to De Bildt. Aan het Oostelijk Front. BERLIJN 15 Sopt. (Officieel.) De Generale Staf meldtGeneraal von Hindenburg seinde den Keizer dat het Wilna-leger het tweede, derde, viorde on 20e legercorps on de derde en vierde roseVve-di visie benevens vijf cavaleriedivisies in de op den slag aan de Meren volgende vervolging totaal werden verslagen. In het gevecht bij Lyck hebben het reserveleger van Grodne gedeelten van het Siberische legercorps, het 22e legercorps ernstige verliezen gelodon aan dooden en ge wonden. Er is veel oorlogsbuit ver overd, terwijl het aantal gevangenen stoods toeneemt. De juiste opgave van de veroverde buit kan nog niet wordep opgegeven. Eenige Duitsche afdeelingen hadden het hart te ver duren, doch de verliezen waren gering. Over de geheele linie hebben wij hard nekkig gestreden en ten slotte den vijand op de vlucht gedreven. Het leger is er trotBch op dat een keizer lijke prins in hun midden heeft ge streden en zijn bloed heeft vergoten. De Duitsche verliezen zyn zeer gering de Russische niet te overzien. Gene raal von Hindenburg heeft de Russi sche grens overschreden. Het Russi sche gouvernement Suwalki is sinds heden onder Duitsch bestuur >gesteld. De bevolking is tot nu toe rustig, doch terughoudend. PETERSBURG, 15 Sept, (Officieel) De Russen trokken over de San en hebben by Havaroeska eenige stellin gen ingenomen. Er werden 1000 man krijgsgevangen gemaakt en groote voorraden oorlogsmateriaal. Wij ver volgen den vijand in die richting. Het leger van generaal Broessilof heeft den wanhopigen aanval van de Oos tenrijkere afgeslagen en vele kanonnen buit gemaakt en vele krijgsgevangen genomen. Op den rechteroever van de Dnjester zijn de Oostenrijkera in de richting van Dorogobytsj teruggewor pen. De Russen bezetten zonder slag of 8toot Czernowitz, de hoofdstad van Bukowina. St.-PETERSBURG, 15 Sept. Vol gons mededeelingen van den generalen staf zijn de Duitsche troepen, na ver sterking van het westelijk front aan vallend opgetreden tusschen de Ma- zoerische meren, waar het terrein be staat uit een reeks doorgangen tusschen meren en bosschen, waarop de Duit- schers volkomen thuis zijn. De Duitschers ontplooiden hun troe-. penmacht over de linie Rodenburg— GoldropSouvalby. De Russische dekkingstroepen heb ben na bloedige gevechten den vijand opgehouden, waarna de Russen stel lingen hebben ingenomen, om vandaar opnieuw de operaties voort te zetten. ST. PETERSBURG, 15 Sept. In de nabijheid van liawa Ruska hebben de Russische troepen een «tol ling op de O os tenrijkers veroverd, waarbij zij 8000 ge vangenen maakten en 30 kanonnen (in voorraden in hun handen vielen. De Oostenrijksche troepen hebben in de moerassen bij Bulgoraj in Russisch Polen batterijen in den steek inooton laten, wel ke in den modder bleven. De Duitschers in België. ANTWERPEN, 15 Sept. Officieel. Het resultaat van den veldslag in de laatste dagen de Belgen on Bultscbors geleverd wordt volkomen bevestigd door de laat* •to inliohtingen. Da verheien door don tegenstander geleden, zijn belangrijk en worden bevestigd door het algehcele go- brek aan optreden, gisteren en vandaag geconstateerd. Het zich terugtrekken van de Belgische afdeelingen onder Antwer pen werd uitgevoerd zonder dat do tegen stander probeerde dit te verhinderen. Do Britsche legatie bevestigt dat do Duitschers hier en in de koloniün dum- dumkogels zouden gebruikt hebben. Duitsche kruiser gezonken. BERLIJN, 15 Sept. Betreffende het zin ken van den Duitschen kruisor „Ilola" vernemen wij nog, dat de vijandelijke on derzeeboot, dip den kruiser in den grond l»oorde tot de Engelsche marine behoort. De „Hela" is in 1895 van stapel geloo pen en heeft oen waterverplaatsing van 2000 ton, terwijl de bemanning uit 29(1 koppen Iwstond. Bijna de geheele Imuan- ning is gered kunnen worden. Aan het Westelijk Front Do terugtocht der Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 15 Sopt. (Officieel). Onze troepen hebbon overal met de achter hoede en zelfs met de hoofdmacht van den vijand voeling gehad. Wy zijn Amiens, dat door de Duitschers verlaten was, binnengerukt. Thans schijnt do vijand weerstand te bieden op oen front, door de Aisne begrensd. Do vyand trokt zich nog steeds tus schen Argon» en do Maas terug. Het gelukte ons het fort Troyon te bevrijden. In Lotharingen blijven wij in contact met de Duitschers. Het moreel en de gezondheidstoestand van» onze troepen blijft uitstekend. BERLIJN, 15 Sept. (Van Duitsche zijde). Fransche en Engelsche bladen verspreiden berichten over de Fran sche overwinning aan de Marne, zeg gend dat bet Dnitsche leger volkomen verslagen is. Betreffende deze bewe ring verneemt een zeer vertrouwbare bron De beweringen van den Duit schen generalen star dat de toestand voor Dnitschland goed is, zeggen te weinig; de Duitsche troepen bevinden zich in uitstekende stelling en hebben de aanvallen van het Fransche leger herhaalde malen overwinnend terug geworpen. Waar zy op «enige punten door een kolossale macht teruggedron* gen zijn, trokken zij op andere punten met goed gevolg vooruit. De verwach tingen van den Duitschen generalen staf zijn in hoofdtrekken vervuld. De groote beslissende slag van Parijs tot de Vogezen verloopt ten gunste van Duitschland. Het aantal van de tot nu toe veroverde kanonnen is over de 150het aantal krijgsgevangenen is nog niet vastgesteld. Alle berichten van Parijs en Londen over groot suc ces zijn slechts gedeeltelijke successen. Een gezamenlijke voortschrijding van het Duitsche leger niet verhinderend. Fransch communiqué van hedenmiddag. De Fransche legatie te 's Graven- hage deelt mede: De geallieerden hebben over het ge heel e front de offensieve bewegingen voortgezet. De Duitsche strijdmachten zijn terug getrokken naar St. Qnentin. Sedert vandaag is het hoofdkwar tier der Franschen naar Reims overgebracht. De Duitschers hebben de aanval op het fort TroyoÜ niet kannen weer staan en zijn gisteren teruggetrokken ten Noorden van do lijn Frianeourt- Issancourt. Lotharingen wordt gehoel ontrnimd. De vijand trok terug naar Chateau Salins en Saarbourg. Duitsche prinsen gesneuveld. Prins Friedrich Wilhelm en Adalbert \an Pruisen zouden in een der hospita- Ie» vhn Brussel overleden zyn evenals Karl van Würteiuburg. Prins Friedrich Wilhelm werd i© 18.80 op het kasteel Camenz in Siloziti geboren als zoon van prins Frederik Wilhelm Al- bert van Pruisen en kleinzoon van prin ses Marianne der Nederlanden. Hij pro moveerde tot doctor iu de philosophic eu klom op tot luituuant-koloucl hij de garde. Hy huwde met Agathe prinses van Rati- bor ou Corvey en prinses vau Hohen- lohu-SchillittgsfUrst (Katb.) Hij laat drir kinderen na. Prins Adalbert' Uorengar werd iu 1881 in het Marmorpnleis bij Potsdam als der- du zoon des kekers geboren, liy ontving een maritiem militaire opleiding en huw de met Alexandra Victoria van Blees- wijk-Ilolsteiu Bouderburg Glucksburg. Hij heeft oen zoon. Wy kennen twee prinsen Karl van WUr- tcniburg n.l. Karl Alexander, zoon van don veldheer prins Albroct van Würteiu- burg. Deze word in 1896 te Btuttgart ge- horen en is luitenant en verder vorst Karl Joseph hertog van Uruch, uhlaueu- kolonel, in 1865 geboren. Welke van deze gesneuveld is, is niet uit te maken. Naai de Belgische bladen melden, hooft de be- grafeuis eergisteren plaats geluid. Do definitieve bijzetting zal in Duitschlaud, na den oorlog plaats hebben. Stoomboot gostrand. Men seint ons uit Vlissingen: De Belgische stoomboot „Luxemburg", die op de Domburgsche Rassen, is ge strand, zit niet gevaarlijk. De reddlug- boot die ter assistentie was vertrokken, koerde hedenavond zeven uur terug. Do bemanning bleef aan boord vau het stoomschip. Men seint ons nader: VLISSINGEN. De Belgische stoomboot „Luxemburg" Is vlot gekomen, en van morgen opgcHtoomd naar Antwerpen. Voomarkt Rotterdam. Vette Ossen on Koeien goede aanvoer, prijzen wnron voor lsto kw. 40, 2e 35 en 3o 30 cent por half kilo. Magere Ossen Melkvee» on Vaar- koeien goed aangovoord. Vette Kalveren goede aan voor, Iste kw. 28, 2e 24, 3o 20 cent por half kilo. Stieren goede aanvoer, lsto kw. 36, 2e 32, 3o 27 cont per half kilo. Graskalvoren goed aangevoerd. Handel in 1ste kwaliteit vet vee flink prijshoudend, mindere soorten vet voe traag, Vette Kalveren onver anderd in prijs handel stil, Stieren in de eerste soorten vlug, mindere soorten traag en moeilijk verkoopbaar, Gras- kaltoren onveranderd in- prijs handel stil, op de magere markt had de han del een gewoon verloop. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 762.8 te München, laagste stand 734.6 te Christiansund. Verwachting tot don volgenden dag: Matige tot krachtige moest zuid westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien. Zelfde tempe ratuur. GEBOREN: 12 Sept. Frederik, o. P. Nuvelstijn en D. van der Kleij. 13. Geertrny, oudere J. Boot en J. C. Boon. OVERLEDEN12 Sept, Alida Boer 6 j. 14. Hendrikus P. A. de Zeeuw 6 jaar. .-jk-sMtmittm

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2