Ih Franache Kustplaatsen. OOHLOG8VARIA. Blim.exiJ.sun. <5- Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 406e STAATS LOTERIJ. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht UrKGKKLIJKK STASI). Een treurige unbiik, zoo'n meeu groote, enden krachtige mannen, die daar nu hnlpeiooe ter neder liggen verminkt muechien voor ganech hnn verder leven. Daar ligt een stil omhoog te ataren ver van alle gewoel om hnn heen. Bij achrikt op by een Franache groet het doet hem goed en ongevraagd vertelt hfj van thoia, waar vrouw en kinderen ayn temgkomat afwachten. Zulke aardige kinderen aijn het een jongen en twee meiajee maar aal hij ze wel ooit terugzien Achter hem haalt de dokter twijfelend den achou- der op en we gaan verder, terwijl den gewonde de tranen in de oogen komen. Een ander ligt ter neder met een verbrijzelden voet Hij maakt zich minder ongeruat over den toeetand waarin hij zich bevindt, maar vraagt zich zelf en ona beangst af, wat er worden moet van Frankrijk. De Duit- achers zijn zoo aterk het leger ia zoo veel beter georganiaeerd en in veel gnnatiger toestand dat het Franache. „La France eat perdue pant-tore, pauvre patrio, zucht hij, en stil gaan we verder. Maar niet overal ia het even trenrig en by de lichtgewonden spelen zich sc&nen af die komisch zouden zijn, wanneer de omstandigheden niet zoo tragisch waren. Ilaar kloppen Praia en Franachman elkaar welgemoed op dan schouder en broederiyk deelen ze hun cbooolade en sigaretten. Ken Fransohman, wiens arm in een doek hahgt, tracht een licht kreupele Duitacher te ondersteunen en belden sukkelen met aoo vermakelijke gebaren vertier, dat men onwillekeurig mede glimlacht met de grinnekende soldaten. Populaire Franache en Duitache lied jes worden afgedraaid on de stemming ia zoo opgewekt, broederlijk en vre delievend, dat het ona' schier onge looflijk voorkomt, dat deze zelfde He den elkaar als wilden bestreden heb ben. En algemeen zyn de Franaohen vol lof over de liefderijke behandeling der Duiteohers. Dan wacht ons aan het station oen nieuwe verraspingnaar Meta en Trier vertrekken geen treinen meer, behalve dan naar Trier over Luxemburg. Terwijl we den telaatkomenden trein afwachten, arriveeren uit verschillende richtingen gewonden transporten. Als we vertrokken is de opgewon denheid boitengewoon en nog in den trein schettert en schreeuwt men door een. Gedurende de reis verwisselt het gezelschap en de Luxemburgers, die langzamerhand voor de Duitsohera in de plaats zjjn gekomen, vertellen ona, dat de stemming in Luxemburg over het algemeen anti-Duitech i*. Men vreest dat oen overwinnend Duitach- land zijn kleine naburen --ook Hol land zal opdokken, zoodat do aym- pathlo aan Franache zijde ia. Verwonderd ontdekken we, dat het geheimzinnig verborgen Duitache hoofdkwartier in het gezantschap te Luxemburg gevestigd ts. Voortdurend snorren daar militaire auto's af en aan en 's avonds wordt er gewerkt met zoeklichten, terwijl soms nog Duitache aviateurs het ter rein verkennen. Reeds een keer wer den ar bommen geworpen, vier in getal, waarvan er een op de spoorbaan ontplofte, oohtor zonder noemenswaar dige sohade aan te richten. Een aviateur die zich boven de stad waagde werd sterk beschoten doch kon ontkomen. Met spanning waohten de burgers nu de komende gebeurtenissen af. Calais, 12 Sept. 1914. Sm onzer oorrespondenten, die met veel moeite de Fransoh-Belgische grens is overschreden en zich, wyi snellere vervoermiddelen niet waren te beko men, te voet en per boerenwagen naar de Fransche kustplaatsen be^af, schrjjft ons oyn indrukken over Calais en Duin kerken. Galais is, ondanks zyn twee fraaie parken en *yn talrijke waardevolle monumenten, een vrjj sombere stad, die bepaald ónbehagelyk aandoet, nu demilitaire overheid er onbeperkt den scepter awaait. In Calais is, gelgk vanzelf spreekt de groote staat van beleg afgekondigdhet is aeer moeiiij k de stad in te komen en nog veel moeiiyker baar weder ta veriaten, het geen na 7 uur in den avond geheel verboden is. Er wordt in het bizondqs een aeer strenge oontrole uitgeoefend op allen, die in de richting van Bou logne gaan; in dese plaats vinden namelyk maritieme voorbereidselen van het grootste gewicht plaats. Doch ook aan Calais is een groote rol toebedeeld. Het garnizoen van deze seevesting bedraagt thans verscheidene duizenden mannen. Vuurmonden gapen boven de duinen tusschen Lea Bara- quea en Sangatte (alsof een Daitsch oorlogsschip zich zou wagen in het Nauw)op de geweldige citadel ten zuiden van de oude stad, buldert het kanon (bet zyn gelukkig slechts schiet proeven.) AI de uitgangen van Calais zijn streng bewaaktde electrische trams, die naar Guines rijdert, worden by de voorstad Leo TontineUea door militairen onderzocht met een gestreng heid, die de huidige Fransche uniform- dragenden van de Napoleontische kust wachters erfde. Nauwkeurige controle wordt ook uitgeoefend aan de gare Maritime en aan het station CsJais- viile, dat juist tegenover een der formi dabele versterkingswerken gelegen is. De stemming in deze zoo zeer be dreigde stad is voortreffelijk, en zal nog beter zyn geworden naarmate het gevaar zich een weinig beeft afge wend. Er was misschien geen vesting die tengevolge van het aanvankelyk succes der Duitache wapenen een be legering zoo zeer nabij was als Calais, en het is dnidelnk dat Duitschiand meer waarde hecntte aan het bezit van deze plaats dan aan de Inneming van Parys. Een zegevierende actie tegen Frankrnk zou immers nooit een volle waarde hebben voor Duitschiand zoo lang Engeland, ofschoon in Frank- ruk met de k ransche troepen verslagen, offensief sou blyven optreden, en on verzwakt gebleven, bet overwinnende Duitschiand zou beletten Frankrijk de wet te dicteeren. Hierby komt dat men te Berlyn in Engeland niet slechts den bondgenoot van Frankryk ziet (wat het in strategisch opzicht is), doch den ook op zichzelf staanden *yand, met wien een stryd op leven en dood, een stryd voor het bezit van de toekomst, is aangebonden. Ën de verbittering tegen dezen machtigen, zoo moeilyk aantastbaren vijand is grooter dan die tegen Frankrnk. Uit een blijvend succes der Duitache wa penen in Frankryk en België zou dus noodzakelyk volgen een offensief tegen Engeland, hetwelk alleen door dit suc ces zou kunnen verwezenlykt worden. In dezen oorlog immers is Calais de sleutel die voor de Duitschers de poort tot Engeland opent. Het moderne geschut reikt over het Kanaal heen en de vestingwerken van Dover, ofschoon formidabel om te aan schouwen, (vooral daar bij den aanleg party is getrokken van de geweldige krytbergen) zyn zeor verouderd. Van daar dat men als vaststaand mag aan nemen, dat Duitschiand tien dagen geleden al zyn aandacht wijdde aan de Calaisiaansche un Bouloneesche knst, en dat het geen tyd of mannon zou opofferen voor een langdurige bele gering der hoofdstad, welker bezit, om strategische redenen, niet opweegt tegen dat van Calais. Onder deze omstandigheden is, ge- lijk ik zeide, de stemming in Calais voortreffolyk. Deze socialistische burcht is patriottisch gewordenhaar socialis tische burgemeester overigens een voortreffelijk man is herschapen volgens het model van wijlen van der Werff, den beroemden Haarlemmer en Ie Petit (Jalaisien, het syndicalis tische dagblad, sou het orgaan der militaire overheid kunnen zyn. Duinkerken. Ofschoon in dit deel van Frankrijk de maatregelen der militaire autori teiten op veel strenger wtiae worden toegepast dan in Belgisch Vlaanderen, voelt de vreemdeling zich er veel meer op ziin gemak dan in Ostende, Brugge of Veurne. Van de zenuwachtige stemming, waarin, met uitzondering van Antwerpen, geheel West-België verkeert, en welke zich ten slotte ook aan den vreemden bezoeker mededeelt, is hier niets te merken, ofschoon de vijand zich niet op zóó heel grooten afstand bevindt, en uhlanen zich reeds tot tweemaal toe naby Duinkerken vertoonden. De bevolking is merk waardig kalm, en ik stel my voor dat de stad weinig van physionomie ver anderd is. De levendige hoofdstraat, die naar de Plaoe Jean Bart voert, is niet, gelyk de winkelstraten van Ostende, met een gejaagde, paniek achtige menigte gevuldalleen op het groote plein zelf staan de menschen in groepjes den toestand te bespreken, en voor het groote gebouw van de Nord-Maritime verdringt men ziph, hetzij om scheepstijdingen te verne men, hetzy om zich (naar men my mededeelde) te doen inschrijven als vrywitligers voor de vloot, uit het geen men my aaide maakte ik op, dat er thans in alle Fransche Noordzee plaatsen hard gewerkt wordt om het tekort aan bemanning der Calaisiaan sche flotille aan te vallen. Naby het station, waar het fraaie, moderne gebouw van de souspréfec- ture staat, wemelt het van militairen hier zag ik ook een aantal Engelsche matrozen, benevens een gepantserde auto, waarop de Union Jack wapporde. Tot mijn verbazing heerschte er in de haven van Duinkerken (welke door haar aanblik sterk aan een Hol- landsche haven herinnert) een groote levendigheid, de omstandigheden al thans in aanmerking genomen. In de dokken wae men hard aan den arbeid, en op de kaden lagen groote goede renvoorraden opgestapeld. Ik vernam evenwel dat af deze bedrijvigheid betrekking had op de proviandeering der stad en op de toerusting van leger en vloot. Het schynt, dat ook vanuit Engeland verschillende artikelen,waar aan in het eenigszin» 'geïsoleerde de partement Pas de Calais gebrek bestaat, zijn aangevoerd. Wat Duitschiand'* handel zal verliezen. Wat het verbreken van de goede verstandhouding tusschen Japan en Duitschiand beteekent kan begrepen worden uit de volgende cijfers. De handelsrelaties tusschen beide landen breidden zich in de laatste drie jaar zeer uit, vooral ten voordeele van Duitschland's winkelstand. Japansche artikelen waren zeer gevraagd maar meer nog waren het de |chemische producten en het yzer die in stijgen de hoeveelheid door Japan geïmpor teerd werden. Aan indigo bijvoorbeeld importeerde Japan het laatste jaar voor 1.961.210 Yen op een totaal im port van 2.000.000 Yen, aan ijzeren- buizen voor 6.170.618 Yen en aan metaalwaren, machines enz. voor 23.000.000 Yen. In 1912 bezochten 430 Duitache handelschepen de Japansche havens. Hun plaatsen zullen nu voornamelijk door Frankrijk en Engeland ingeno men worden. De haven van Tsinj-Tao in de baai van Kiao-Tcheau is door den Duitschen handel Van een haven van den 18e ran~ gemaakt tot een handelshaven van den 5e of 6e rang na Shanghai, Tienstin, llankiou, Canton, en Swa- teou. Na een langzaam doch zekor door*' voerde koloniale taktiek had Duitsch iand voet gekregen in Azië en vestigde zich daar op een wijze waaraan schijn baar niets meer aan te veranderen was. Duitschiand moest dat nieuwe afzetgebied behoeden en uitbreiden, want in Europe en vooral in Amerika wee de stryd on economisch gebied te hetig. Ook Zuidelijker in Azië, op de Nieuw Guinea-eilanden in de Bismark- arohipel ging de Duitsche£iandel bloeien. In 1888 bedroeg daar do uitvoer 600.000 mark maar in 1900 steeg dat cyfer tot 1.800.000 mark en in 1912 was 't 1.900.000 mark. Thans is het hoogst twijfelachtig of de zwart-wit- roode vlag ooit weer op die eilanden zal waaien. j Het verlies van het zoo zorgvuldig vergaarde koloniaal bezit zal zich zeer heftig doen voelen. WARSCHAU. De Duitscho majoor Beuskar, bekend uit de ovorrompeling van Kalisch en de dAar geploegde gruwelen, werd dezer dagen door Ko zakken bij Alexandrove gevangen ge nomen. Hy zal voor een krygsraad terecht staan. Verliescyfers. De militaire deskundige van de „Daily Telegrapf' heeft reeds eenige gegevens kunnen verzamolen over de verliescijfers aan Duitsche xyde, gedu rende den slag aan de Marne. Hy noemt het getal van 10.000 dooden in de laatste week, waarbij gevoegd zijn de verliezen by Nancy en in de Vogezen. Volgens hem en anderen moet het tottial verlies aan Duitsche zijde reeds meer dan 30.000 man bedragen. Luit. ter zee Stroeve, f Reuter seint uit Batavia: De luitenant ter zee Stroeve is door een pniachot gedood in de Geel vink - baai (Nieuw-Gninea). Johan Theodoor Stroeve werd 25 Mei 1889 te Singlce! (Westkust van Sumatra) geboren. Op 4 Sept. 1906 was hij adelborst 3e kl., 1 Sept. 1908 adelborst 2e kl., en 24 Aug. 1910 werd hy tot le kl. bevorderd. In dat jaar werd hy ge plaatst op het pantserschip „De Zeven Provinciën", dat in de eerste dagen van December in Ned.-Indië aankwam. Twee jaar later (24 Augustus 1912) werd de overledene bevorderd tot luite nant ter zee 2e kl. en geplaatst aan boord van het wachtschip „Koning der Nedorlanden" en datzelfde jaar overgeplaatst op het opnemingsvaar tuig Jvan Gogh"\ In het begin van 1913 werd hy weer overgeplaatst op het wachtschip „Ko ning aer Nederlanden". Op zyn ver zoek volgde in dat jaar zyn deta cheering by het militair exploratie- detachement te Nieuw-Geinee. Daar vond hij den dood. Aan het einde van dit jaar zou hij terogkeeren uit Indië, daar de drie jaren van zyn detachement op eigen verzoek dan om waren. Uit bet myndistrict. Men schrijft ons nit Heerlen Ilet is een algemeen belang, maar voor de mijnstreek een levensquaestie, dat de Nederlandsche mijnen gedurende de crisis kunnen blyven doorwerken. Momenteel bedraagt de productie aan steenkolen voor de meeste mijnen om streeks 80 pCt. van de productie vóór de crisis, terwijl de St&atsmyn, Emma zelfs meer kolen maakt dan in Juli. Toch werken er in doorsnee minder arbeiders (dan 80 pCt) dan voor de crisis, omdat de voorbereidende werk zaamheden in het gesteente noodig om de kolen bloot te leggen, zooveel mogelijk zyn stopgezet. De spring stoffen daartoe noodig, dynamiet, etc. komen onder normale omstandigheden nit Duitschiand en worden thans das in het geheel niet aangevoerd. En de enorme hoeveelheden, die de mynen gebruiken, kan de Regeering niet ter beschikking van de mijnen stellen, zoo als zy doet met het buskruit, dat noodig is, om de lagen steenkool nit elkaar te doen springen. Maar voor het winnen der kolen, moet men toch het gesteente zoover doen springen, dat er gangen ontstaan, hoog genoeg om de kolenwagentjes door te laten en daartoe is dynamiet of een ander dergel yk springmiddel noodig. De mynen moeten dus met haar voorraad dynamiet zoo zainig mogelijk zyn, om zoolang mogelyk kolen te kunnen win nen vandaar dat het drijven van steen gangen overal is stopgezet en de arbeiders, daarmee bezig, voor het winnen van kolen gebruikt worden. Bovendien bepaalt men zich tot het delven van de kolen, nit de velden, die het minste steenwerk vorderen, op die manier de industrie drijvende op een wijze, die men onder normale om standigheden zou bestempelen met den naam „roofbouw". Na de crisis zal dit zich ongetwijfeld doen kennen ineen verminderde productie der mtjhen, die dan voornamelyk het achtergebleven steenwerk zullen moeten inhalen. In dit verband heeft de directie der Staatsmijnen besloten het werk op Staatsmijn Hendrik, waar nog geen kolen gewonnen worden, stop te zetten, en de arbeiders te gebruiken in Staats mijn Emma, die eerst kort in exploi tatie is, en waar blijkbaar juist vóór de crisis groote velden voor den af bouw zyn klaargekomen. D. Wolffsohc. Volgens te 's-Gravenhage ontvangen telegrafisch bericht, is gisteren de Zionistenleidor David Wolffsohn op 55 jarigen leeftijd te Homburg von der Hohe aan een hartziekte over leden Nood-Kieswet. Namens de soc.-democratische Ka merfractie heeft het Kamerlid Albarda, den voorzitter der Tweede Kamer verlof gevraagd tot den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vraag te mogen richten Het laat zich aanzien, dat, indien geen bijzondere maatregelen worden getroffen om het te verhoeden de kiezerslijsten die op 1 Mei 1915 van kracht zullen worden een groot aantql namen niet zullen bevatten, welke, als de huidige buitengewone omstan digheden zich niet hadden doen gelden, daarop wel zonden voorkomen. le. Zal vermoedelijk het aantal, dergenen, die voor den len Mei het door hen verzaken vyn belasting ver schuldigde niet hebben voldaan, on gewoon groot zijn. 2e. Zullen waarschijnlijk de aantallen der woningkiezers, loonkiezers, en grootboek- of spaarbankkiezers aan merkelijke vermindering ondergaan. 3e. Zullen velen, die in gewone omstandigheden geen onderstand ont vangen, moeten uitgesloten worden van de uitoefening van het kiesrecht, omdat zy in deze tyden door een in stelling van weldadigheid of door een gemeentebestuur zyn bedeeld. Is de Minister bereid medé te dee len, of de Regeering voornemens is, binnen kort een wetsontwerp in te dienen, dat tot strekking heeft, ge volgen van den thans heerschenden noodtoestand als de hierboven bedoelde te voorkomen? De maatregelen in verband met den oorlog. Het jongste nummer van „Nijverheid en Overheid", tijdschrift landaehe Nijverheid, onde bet Bureau voor Staats- ea Administratief rechterlijke adviezen (Mrs. Blangpt tea Gate en Meedog) bevat een overzicht van de buitengewone maatregelen, die door de Staten-Generaal in het leven zijn geroe pen met het oog op den internationalen toestand. Mede is daarin opgenomen een overzicht van de bepalingen, welke daar verschillende Regeeringen op bet gebied van den Industriëlen Kigendom zijn uit gevaardigd. Van dit voor den Nedertandscben Za kenman zeer belangrijke nummer laten try den inhoud hier volgen: De Crisis. De Ned. Bank en de uit gifte van de zilverbons. Wet ter voor koming van dadelijke uitwinning. De Beurswet 1914. Verbod tot uit- en ver voer van sommige artiken. De buiten gewone militaire maatregelen in verbaai met den Kuropeeschen oorlog. Onzij digheids verklaring. Oorlogscontraban de: Duitschiand, Frankrijk, Kngeland,. Rijnvaartakte. Arbeidsovereenkomst, ge- wichtige redenen. Octrooi van merken recht. De Industrieele Kigendom in verhand met den internatidnalen toestand Wet op den staat van oorlog en be leg. - Voorkoming prijsopdrijving van levensmiddelen. Steun bij werkloosheid. Onderzoek Nederlandsche handelssche pen door Oostenrijk. Roode Kruis, Z. K. H. de Prins bracht gister morgen «cn bezoek aan de gebouwen en aan de geneeskundige oefeningen te Voorburg gehouden. Koninklijk Nationaal Steuncomité. Men meldt ons Het is verschillende malen voorge komen dat voorstellingen georgani seerd zyn of artikelen te koop zijn aangeboden, waarvan men de baten geheel #of ten deele wenschte af te dragen aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Het Comité stelt den ijver van degenen, die zich hiervoor moeite geven en den daaruit voort- vloeinden steun op hoogen pry's. Het moet er echter ter voorkoming van misverstanden de aandacht op vestigen, dat dergelyke bemoeiingen nimmer van het Koninklyk Nationaal Steuncomité zyn uitgegaan, noch zul len uitgaan en derhalve het Comité nimmer eenige verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor dergelyke Voor stellingen, verkoopen of andere wyzen van geldinzameling, noch van hetgeen met dit doel wordt vertoond, of aan geboden. Dit alles blyft geheel voor de verantwoording van diegeen die dergelyke zaken organiseeren. Het Comité zal het derhalve op prijs stel len zoo ten deze nimmer namens het Koninklyk Nationaal Steuncomité wordt opgetreden, maar dat men zich er toe bepaalt melding te maken van het voornemen de baten af te dragen aan het Comité. Principieel onthoudt het Kon. Nat. Steuncomité er zich dan ook zorgvuldig van aan eenig dergelijk plan zyn goedkeuring te hechten en bepaalt het er zich uitslui tend toe de daaruit voortvloeiende gif- ten onder dankbetuiging in ontvangst te nemen. Iedere andere voorstelling die derhalve ter aanprijzing van eenig plan misschien van de verhouding tot het Kon. Nat. Steuncomité mocht worden gegeven, is in stryd met de werkelijkheid. De hier omschreven houding van het Kon. Steuncomité is door voorzichtigheid geboden, aange zien het by de vele werkzaamheden waarmede ait Comité is belast, eene onmogelijkheid is, ieder dergelijk plan zoodanig te controleeren dat men er eenige verantwoordelijkheid voor kan aanvaardenallerminst wenscht men daarmede eenige afkeerigheid te ktui nen te geven van de bemoeiïngenNih verschillende personen zich in dA wel willen getroosten, en dieintegem deel zeer op prijs worden gesteld. Brand. Dinsdagmiddag is te Gilze door on bekende oorzaak de schaar van den heer D. Sogers, met haar inhoud zoo als hooi, stroo en een rytuig tot den grond afgebrand. Door verkeerden wisselstand liep hedenmiddag de goederentrein 2472 te GasBelter Nyeveen op een dood spoor door den stootheavel. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De «xa- terieele schade is gering. Hoenderteelt by kunstlicht. Een Engelsche kippenhouder, Cook, te Orpington (Kent) schryft grooten invloed toe aan de langen winter nachten op het leggen der kippen en daarom heeft hy in zyn reusachtig hoenderhoek, dat meer dan 6000 Mok* pluimvee herbergt, electrisch licht doen aanleggen. Tegen 6 unrworden, lampen van 32 kaars aangestoken, die m door die van 16 kaars worden, welke om 10 uur kort tydstip met 8 kaars- zijn. Op deze ma- vil men het langzaam afnemen bet daglicht nabootsen, dat de hun stok doet opzoeken. Door jl~ kaastmatige verlichting heeft Cook aantal eieren met 30 a 40 pCt Au* toenemen. Ook moeten de kui- veei spoediger groeien. GOUDA, 18 September. Handelscursus. Tot de lessen van den Handelscnrsus aer Gemeente zijn toegelaten Klasse I. A«. O», van Vliet, M. ja Koster, W.*C. Groenendyk, H. Ch. pareksen, M. 0. Knor, J. Zand voort, A. M. M. van Loon, J. H. v. d. Bosch, p,. van der Louw, 1. C. van Delft, i van Veen, P. van Vliet, M«. portland, S. B. van Vlaardingen, M. Fiis, J- den Hertog, J. de Hoog, B*. Ife Knnst, K. F. L. Nolte, H«. A*. poot, N. J. Reurings, P. H. Reve fc. H«- W«. Janzen, I. Brouwer de 'loting, E. J. Wientjes,, Ne. M«. Ver bak, A. v. d. Hulst, A«. van Schalen, ÜTlfenet, G. B. A. de Jong, I. van Dm, Ge. Visser, M. Verkaaik, Chr. da Koning, J. Sprik. Klasse H. O. Rijmenam, J. P. de Rotte, J. Both, G. A. Smit. Klasse III. H. Sluiter, H. G, öroenendahl, J. Uitenboogaard. Het aantal leerlingen in de verschil lende klassen is thans I A 24 leerlingen IB 24 '1 II A 16 II B 21 - III 29 IV 21 totaal 135 leerlingen. Den 12"n September dozes jaars was het 10 j a a r geleden, dat deze inrich- tiag geopend werd in de Muziekschool te dezer stede met ruim 60 leerlingen. Dat het aantal discipelen in dit oorste decennium meer dan verdubbelde be wijst, dat deze inrichting in eene be hoefte voorziet en door de burgerij iwaardeerd wordt. Allo klassen der school zyn zóó vol, is zoo óvervol, dat het nieuwe ge- w, dat don 14e" November 1910 I gebruik genomen werd, na reeds I# klein blijkt te zijn, wat voor oen fie u w e school wel wat al te gauw is. Leeraar R. H. B. S. Tot leëraar in de Engolsche taal aan Rijks II. B. S. alhier is benoemd Is heer W. Kok te 's-Gravenhage. Gemeente-begrooting. Aan de gemeente-begrooting voor ta dienst 1916, welke is ontworpen in den tyd, toen er nog geen sprake was van oorlog en bij de samenstelling waarvan dus geen rekening kon wor den gehouden met den toestand, welke als gevolg van den oorlog, ook aan de gemeentekas belangrijke eischen stelt, ontleenen wy de volgende geraamde cijfers: Inkomsten: Hoofdst. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten' f 56763,16. Het batig saldo volgens de laatst vastge stelde rekening over 1913 bedroeg f 69109,05. Hoofdst. II. Inkomsten uit bezit tingen f 2483g/!»7. Volgens de laatst fistgestelJê'Tekening over 1913 be droegen deze f 29373.730. Hoofdst. III. Inkomsten wegens Üensten door de gemeente bewezen f 139922,50. Volgens de laatst vast- Clde rekening over 1913 bedroegen 12216M75. 1 Hoofdst IV. Opbrengst der plaatse- tipte belastingen, niet onder het vorig btofdstuk vallend f 175272,24. Voi- ftes de laatst vastgestelde rekening «•droegen deze f 173171,035. Hoofdst. V. Uitkeeringen aan de Huwente f 161569,53. Volgens de batot vastgestelde rekening over 1913 btdroegen deze f 158723,765 (Hoofdst. VI. Ontvangsten van ver ■clullenden aard en toevallige baten f 19750,—. Volgens de laatstvastge- •Wde rekening over 1913 bedroegen dwe f 13919,035 Hoofdst. VII. Buitengewone ónt- ▼Mgsten f 162900,—. Volgens de laatst vastgestelde rekening over 1913 be- 1 m deze f 670984,15. Uitgaven. Hoofdst. I. Algemeen bestuur der ÖteMente f 33052,—. Volgens de laatst vastgestelde rekening over 1913 be- d«*gtm deze nitgaven f 30913,39 Hoofdst. II. Kosten van tAezicht op invordering van de plaatselijke be lastingen f 9625.— Over 1913 be droegen deze f 9018,78. Hoofdst. III. Kosten der opende veiligheid en van de brandweer 39974. Over 1913 bedroegen deze f 33651f255. Hoofdst. IV. Kosten der plaatselijke zorg voor volksgezondheid en huis vesting f 11444,32. Over 1913 bedroe gen deze f 7473,675. Hoofdst. V. Kosten van openbare werken f 93923,—. Over 1913 bedroe gen deze f 74Q£6,905. Hoofdst. VI. Kosten van inrichtinf Sm van nijverheid en bedrijf f 11228, y. ver 1913 bedroegen deae flll58,li5. Hoofdst. VU. Kosten van het onder wijs f 174109,16. Over 1913 bedroeW. deze f 166296,70*. Hoofdst. VIII. Kosten van het arm wezen, subsidiën en bijdragen aan daar mede in verband staande instellingen f62177,275. Over 1913 bedroegen deze f54118,815. Hoofdst. IX. Kosten voor land bouw, handel en ny verheid f 1965,—. Over 1913 bedroegen deze f 3030,60. Hoofdst. X. Kosten van het beheer en onderhoud der bezittingen f2952,75. Over 1913 bedroegen deze f 2618.89. Hoofdst. XI. Rente en aflossing f 104093,46. Over 1913 bedroegen deze f 86609,78. Hoofdst. XII Kosten ter zake van gemeente-ambtenaren en beambten f 23135,Over 1913 bedroegen deze f15112,30. Hoofdst. XIII. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken be- hoorende f5450,—. Over 1913 bedroe gen deze f 3052*9. Hoofdst. XIV. Onvoorziene uit gaven f 4984,80*. Hoof8t. XV. Uitgaven, welke zoo noodig door buitengewone ontvang sten gedekt mogen wordón f 162900.— Over 1913 bedroegen deze uitgaven f 661693,34. De begrooting voor 1915 sluit in ontvangst en uitgaaf met oen totaal bedrag van f 741014.10. De storm. Door een hevigen rukwind waaide gisterenavond van de houten warande voor het hotel „de Zalm" aan een zijde de ramen in/waardoor de glasscher ven in de warande vielen. Op dat odgenblik was niemand in de warande, zoodat het alleen met wat schade voor den hotelhouder afliep. De hevige stormwind, die heden wojait, tiweept het water op, zoodat het thans reeds oen bijzondere hoogte heeft bereikt. Spoordienst. Wii vestigen er de aandacht op dat vanaf Maandag a.s. een nieuwe dienst regeling geldt op de S. S., waarop een nieuwe vroegere trein Gouda-Utrecht staat aangegevon, vertrek 8.10,Jwaar- doOr een vroogore aansluiting te Utrecht naar Amsterdam wordt bereikt. In sommige vertrekuren van troinen is wijziging gebracht. Bonkoojt. Do postbode A. Ramp is benoemd tot brievenbesteller aan het Postkantoor alhier. Het aantal brievenbestellers met voste aanstelling bedraagt thans 7. 2d* Kl. Trekking v. Vrijdag 18 Sept. No. 624 f -1000. 13677 en 19989 ieder f 100. 7092 f 100. Prijzen van f 30. MSB MA 610 SM 57 BIS 1041 nas ïara w ïaoo uas ion» 1717 r,i 2108 68 MM07 Hl 'JHH 8152 3840 99 8468 (IS 98BH 68 W9B 4011 6846 6971 86 0840 64111 7114 90 7810 78W 74fifi 7601 9007 81» 8275 8915 om -i 10178 10410 106*7 1O0OH 11197 118» 11488 U8H0 18101 18668 18768 18918 19869 18768 88 19041 14409 14684 15004 8B 1590' 15448 10X9 15770 1587» 83 16884 16879 18586 16MB 91 17170 92 17810 16 34 49 87 17768 17848 18184 18880 18489 18744 1MB0 90099 80960 20842 8MM* *2de Klasse 3de Lyst No. 180 m.z. De Duitschers in België. ANTWERPKN, 17 Sept. Bij Ypdereo zijn Duitecbcra die uit Frankrijk geretireerd waren door de Belgen verslagen. Bij Poperinghe werd een colonne van 3000 Duitsche cavaleristen met mitrailleurs en automobielen door 1000 mqn Fransche ca valerie aangevallen. Het gevecht duurde 2 uren. 50 Duitschers werden gedood en 110 gevangen genomen. De anderen na men de vlucht naar P^krijk waar zij werden aangevallen en verslagen door 'Kn- geische troepen. ANTWERPEN. 1" Sept. In den nacht v«i Woensdag op Donderdag hebben bet 48e Dbitsche linieregiment een corps ar tillerie, een corps ponteniers en Uhlanen bij verrassing Dendcrmonde opnkrav. be zet. Des avonds tegen 10 uur werd de brug verbrand. De Duitschers werden door Belgische soldaten ontdekt die aau den linkeroever van de Schelde verdekt waren opgesteld. Dendermoede werd ge bombardeerd waarop een van beide zijde met groot.- hardnekkigheid gevoerd ge vecht volgde. Donderdagmorgen 10 uur trokken de Duitschers in wanorde op Lelibeke terug, vele dooden en gewonden achterlatend. Bovendien werden zes ka nonnen veroverd. De Belgen hadden 15 gewonden en 1 doode. ANTWERPEN, 17 8ept. Te Brussel hebben Duitschers de deuren van het Paleis van Justitie opengebroken en voor werpen van historische waarde uit het gebouw ontvreemd. De rechterlijke macht protesteerde daartegen bij een Duitsch ma joor die de soldaten bij elkaar deed ko- In de zakken van veie soldaten werden de gestolen voorwerpen gevonden. De procureur heeft hierover bij generaal v. d. Holtz een protest ingediend. ANTWERPEN,(XHdoei, 17 8ept. Woens- ensdagavond zijn Duitsche troepen uil Brussel in Dendcrmonde teruggekomen Gedurende den nacht had een ononder broken bombardement plaats. Donderdsg werd oen artillerie-duel gevoerd tusschen de Duitschers en de Belgen. De Duitsche infanterie welke kwam uh de richting van de brug die door de Belgen was ver leid werd door een hevig mitrailleurs- vuur ontvangen. Het gevolg was dat de Duitschers zich in wanorde in de stad terugtrokken. De Duitsche pogingen wer den niet herhaald. Op andere plaatsen hebben geen noemenswaardige gebeurte nissen plaats gehad. Kruiser gezonken. LONDEN, 17 Sept. Een Rrniter- telegram meldt dat het Engelsche Marine depótschip Fisgard in het ka naal de „Oroya" (bedoeld wordt mis schien de Duitsche kruiser „Freya") in den grond heeft geboord, waarbij 21 man van de equipage verdronken. Volgens een ander telegram uit Londen is de Fiigard zelf gezonken door den stoom. Amerika en Dnitachland. LONDEN, 17 Sept. President Wil son ontving van den Duitaohen Rijks kanselier een telegram met een ont wijkend antwoord op zyn vraag of de Keizer bereid zou zijn de vredes kwestie te besproken. Hflt bleek niet dat de betreffende vraag aan den Keizer was voorgelegd. bytf* Aan het Wettelijk Front. BERLIJN, 17 Sept. De generale staf deelt mede uit het Duitsche hoofd kwartie dd. 17 Sept. 's avonds In den slag tusschen de Oise en d^JMaas is de beslissing nog steeds niet gevallen, uit enkele aanwijzingen valt echter op te maken, dat de weerstandskracht van den vijand begint te verlammen. De met groote dapperheid onderno men poging van de Franschen om door don uitersten rechtervleugel der Duitschers heen te breken is zonder buitengewone inspanning tenslotte op niets uitgeloopOT. Het centrum van het Duitsche legor wint langzaam maar zeker terrein. Uitvallen uit Verdun werden zonder veel moeite afgeslagen. (Hbld.) Engeland en dö Arabieren. WEENEN, 17 Sept Aan de Poli- tische Korrespondenz wordt uit Kairo bericht dat de houding der Arabieren tegenover Engeland voortdurend scher per vormen aanneemt. Alle nit Arabi sche streken naar Egypte komende berichten stemmen hierin overeen, dat de Arabieren tegenwoordig in Engo- land den ergsten vijand van den Islam zijri. Op aanwijkirig van den Sheriff van Mekka verzamelen zioh alle dagen duizenden Bedoeinen in deomgoving van Djeddah en Jarabo om mogelijke pogingen tot landing van Engelschen te verhinderen en de heilige steden van de» Islam te beschermen. Ook in de omgeving van El Arisch on Akaba hopen de Bedoeinen zich opfim een mogelijk gewapend binnendringen van Engelsehen te verhinderen. (Hbld.) PARIJS, 17 Sept. Het officieele communiqué van don Franschen Ge- neralen Staf meldt dat de veldslag voortduurt en de toestand onveran derd is. BERLIJN, 18 Sept. Officieel. De Fran sche 13e en 14e legercorpsen en een ge- deeltc van een andere divisie zijn giste ren te Noyons verslagen en hebben ver scheidene latterijen verloren. De vijandelijke aanveflen tegen ver schillende plaatsen van ons slagfront wer den spoedig afgeslagen. Fransche Alpen jagers werden aan don kant der Vogezen en bet Breusohwald teruggeworpen. Bij de bestorming vaa Chateau Bie- mont bij Reims zijn 2500 gevangenen gf maakt. Ook elders werden bij de opeu eldsiagen gevangenen gemaakt en ka- LONDEN, 17 Sept. In een telegram uit het Engelsche hoofdkwartier wor den de gebeurtenissen van 10 tot 13 Sept. beschreven. Sedert Donderdag 10 September hebben de geallieerden voordurend de vijand teruggeslagen. Zes rivieren doorsnoden de richting van den op- marsch, waarbij 'de Engelschen op weinig tegenstand stuiten. Vrytlag opereerend naar het Noord-Oosten werd met de Franschen samengewerkt die over de geheele linie met sncces optraden. Des Zaterdags werd door den vijand een sterke stelling inge nomen ten noorden van de Oise Spissons werd krachtig verdedigd. Het derde Engelsche corps veroverde de heuvels die de Aisne ten Oosten van Soissons beheerschen. Des nachts volgde een artillerie-duel. De gealli eerden slaagden er in het zuidelyk deel van Soissons te veroveren. Zondag werd een buitengewoon sterke tegen stand geboden op het geheele Britsche frontgedeelten van drie legerkorpsen trokken de Aisne over dne pontons LONDEN, 18 Sept. Bevestigd wordt het bericht dat het EngeUcüe marine- depotschip „Fisgard 2" in het Kanaal is vergaan, waarbij 21 leden van de bemanning verdronken. Italië ten strijde? LONDEN, 18, Sept. Volgens de Daily Mail is de stemming in Italië zoodanig dat de oorlogsverklaring aan Dnitachland en Oostenrijk binnen eeuige dagen kan worden verwacht Aan het Oostelijk Front. I-iONDEN, 18 Sept. Het Russische blad Retzy meldt dat de gouverne menten Lublin en Oholn thans geheel door de Oostenrijkers zijn ontruimd. (Hbld.) I/)NDEN, 18 Sept. Een telegram uit Petersburg aan de „Times" meldt, dat de twee divisies, die den terug tocht van generaal Rennenkapf's leger in Oost-Pruisen dokten, heldhaftig heb ben gevochten. Zij trokken eerst terug toen de hoofdmacht in de stolling achter de Goldop was gekomen. Vijf nieuwe Duitsche legeroorpson begonnen op 7 September de omtrek king van Rennenkampf's linkervleugel Deze beweging reikto bijna tot Gum- binnen. De Russen deden herhaaldelijk aanvallen waarbij de vijand werd terug- geslagenj Op 10 on 11 September was de munitievoorraad van den vyand uitgeput en ging hij tot den bajonets- aanval over. Daarbij zijn duizenden gevallen. (Hbld.) PARIJS, 18 Sept, Volgens hier aanwezige Italianen zün deze opge roepen tegen 28 September. Do spoor lijnon ParijsMarseillq zijn voor do eerstvolgende vijf dagen voor niet- militairon gesloten. Men verneemt hier dat dit in verband staat met het troe pentransport uit Britsch-Indië. Koyiuehtsehip. Uit Ooitbu/g meldt men ons Naar wij yit Aardonburg vornemon werd aldaar Woesdagavond omstreek» 9 pnr oen' luchtschip waargenomen, waaruit met zoeklichten goworkt werd. Door de grenswacht werd er nog op geschoten vormoedelyk word men deze schoten gewaar daar direct hot schip van koors veranderde. Reisbiljetten naar Huil. Rechtstreoksche reisbiljetten naar Huil worden door de Staatsspoorwegen tot nader order niet meer uitgegeven Voor biljetten naar Huil, alsmode inlichtingen omtrent prijs on reisgele genheid, wordt verwezen naar de firma Willem H. Muller to Rotterdam. Brand. Gistermorgen brak brand uit in het café van den heer J. Zonden in de Del (gemeente Gulpen). Het huis brandde tot den grond afdo inboedel en het vee werd er uit'gehaald. Alles is verzekerd. De heer A. van Eeten, die per ry wiel van Kaatsheuvel kwam, had gisteren het ongeluk, doordat hij voor eenige koeien die op den weg liepen, wilde uitwyken, tegen een telegraafplaal te rijden. Zwaar gewond werd hy een naburig café binnengedragen, waar een geneesheer uit Kaatsheuvel hem ver bond. Per rytuig is hy daarop naar Waalwijk vervoerd. Het rijwiel was geheel vernield. Gezonken. -Dinsdagavond is onder Zoeterwoude in de Delftaehe Schouw een schuit met hout gezonken, die van den Haag naar Haarlem voer. De schipper kon zich gelukkig redden. Ook het woon schip van S. Koopman zonk plotseling. Deae kon zich en zyn vrouw nog met moeite redden. Lotisieo. Naar wij vernemen zal den 22slon Sep tember 'rf avonds 2 uur in KrasuapoUky te Amsterdam een vergadering worden ge houden van pollshouder* van Lotisieo. teneinde te bespreken de maatregelen in den Iaalaten tijd door de Directie van Ix>- tisico genomen. I>e rechtskundigen adviseur van deae |iolit»houder* zal voor deze vergadering een audiëntie "bij den Minister van Just Ui* trachten te verkrijgen. Brand. Woensdagavond is de boerderij van verhout te Wissel (gem. Epo) geheet iiitgehrand. 'Aan bluMtchen viel niet te denken. Fan gedeelte van het vele vee kon gered worden rnanr vier varkens kwamen in de vlammen om. Poreeel enz. verzekerd, maar te IU(. in veHoiid met de tegenwoordig hoogo graanprijzen. ««.Brand. Eergisteravond half acht ontstohd te Elshont by Heusden brand in de woning van do wed. Klerk». Hot vnur groep zoo snel om zich hoon, «lat an® blusschon niet viol te denken. Er werd weinig van den inboodel gered. Het schijnt dat de brand is ontstaan doordat de zoon, die mot verlof als landweerman thuis was, zich tot ver trek gereed maakte, eon looplampjo nam om zich op den deol even te wasschen. IIy zotte dit lampjo te kort onder den hooizolder en bemerkte tot zijn schrik te laat, dat het hooi vuur had gehad. De armo jongen moest weer naar zyn regiment torng, zijn familie by de rookendo puinhoop achter latende. Storm op de Noordzeo. HARWICH, 18 Sept. Van de zoo juist binnengekomen Engelsche tor pedobemanning vernam ik dat de torpedoliotieljo die hier kruisto hevig te'kampen had mot het slochto weder en de hooge zeeën die thans de Noord zee beroeren. Er heerschte van Zondag af eon storm gedurende achtenveertig uur. Gedurende dien tyd was hotonmogulyk om warm voedsel te bereiden, daur de torpedobooten als notodoppen hoen en weer sloegen. Hen zestal mannén slóegen overboord. And wen braken ribbon on deden kleine vorwondingen op. Do huizen- hoogo golven deden de booten her haaldelijk met hun schroeven in de lucht draaien. De Engolsche booten hielden hot echter allen goed uit maar aan velen hunner ziet men hier nog wolko stooten zo te verduren hadden. Voetbal. Gouda I.-T. O. P. I. Zondagmiddag iialf driu zal op het Oouda-terrHn aan d<- KarnrmHkHloot «hu wxMrlJd woröüti gwpwld luttucbub Gouda 1 ra T.O.P. I. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT* Hoogste barometerstand 759,5 te München, laagste stand 731.5 teSijlt. Verwachting tot don volgenden dag Aanvankelijk nog stormachtigon tot kraohtigon westelijke tot zuidwestelijke wind, zwaar bowolkt, met tydelijko opklaring, wellicht regenbuien, zelfde temperatuur. BOSKOOP. y- GEBORENJohanna Adriana wf helmina, ouders H. Streng en M. W. Duiindam. Maria, ouders G. (ïel- derblom en L. Keijzer. Cornells Johannes, ouders P. J. de Ilooij en M. van tieijere Berge Henegouw. Helena Martina Jacoba, ouders P. J. C. Oosthoek en 8. A, van Nes. Cornelia Martinus, ouders A. Loef en G. E. van der Stal. Gerrit Wouter, ouders G. W. van Gelderen en G. van Hemert. Bet ion Rika, ouders H. M. Rood en R. M. Menko. Jacob, ouders "F. Vermeul en A. Bercken- kamp. Pieter Jacob, ouders P. J. van der Pol en H. C. Bongers. Dina Margaretha, ouders J. Erkolonn en H. Knepper. Johannes Tennis, ouders T. van Tol en 0. van der Stroet. Wilhelm inn Pieternel la, ouders W. de Vriea en W. P. van Heiningen. GEHUWD H. Boer en P. de Bruin. G. van'Zoelen en H. Fokker. OVERLEDEN: C. de Leen, 72 j.. echtgenoot van K. E. Frissel. C, Buurman, 51 j., echtgenoot Tan A. Kapoen. K. de Vries, 2 j.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2