Lenlaxxd.. Stadsnieuws. Laatste Berichten. SMOEST. Telegrafist^, Weerbericht ten vorderingen gemaakt. Reims ligt in het gevechtsfront der Fransohen. Wij zijn genoodzaakt het vnur te be antwoorden en betreuren het, dat de stad daardoor schade lijdt. Er is bevel gegeven om de Kathedraal zooveel mogelijk te ontzien. Op het centrum, in de Vogezen, zijn de aanvallen der Fransche troepen aan den Donon, bij Senones en Saales, afgeslagen. Op het Oostelijke oorlogsterrein vielen heden geen gebeurtenissen voor. De verwoesting der Kathedraal van Reims. BORDEAUX, 20 Sept. Het bombardement der kathedraal van Reims, dat verscheidene dagen duurde, had ten gevolge, dat zij in brand ge raakte. Het gebouw is geheel vernield. De stad werd op verscheidene plaatsen verwoest. De Regeering besloot zich onmid dellijk langs diplomatieken weg tot alle Mogendheden te wenden met een verontwaardigd protest tegen deze daad van afschuwelijk vandalisme. LONDEN, 20 Sept. Naar het Persbureau meldt, luidt het communi qué van 4.20 uurIn den toestand is geen Wijziging gekomen. Het weder fa zeer slecht. De tegen-aan vallen van oen vijand, gisterenavond en gedu rende den nacht uitgevoerd, werden gemakkelijk, met verliezen aan Duit- sche zijde, afgeslagen. Aan het Oostelijk Front. St. PETERSBURG (PETROGAD) 19 Sept. (Officieel). Een bericht van den generalen staf meldt, dat de Rus sische troepen zich meester maakten van de versterkte posities der Oosten rijkers te Seniava en Sambor. De Oos- tenrijksche achterhoede werd terugge worpen tot aan de overzijde van de San. In de buurt van Radymno en Medyka verwoestten de Oostenrijkers de bruggen over die rivier, en staken Jaroslaw in brand. Op/15 Sept. maak ten wij in de buurt van 'Sandomir en Radomysl 3000 gevangenen en ver overden 10 kanonnen, terwijl wij in den omtrek van Memirow 3000 cais sons namen. In de door ons bezette streken vindt men veel vijandelijke soldaten die alleen of in troepjes rond zwerven. Zij geven zich geleidelijk over. St. PETERSBURG. 20 Sept. Door don opperbevelhebber wordt medege deeld dat de Oostenrijksche troepen, die poogden den opmarsch der Russen in noordelijk Galicië naar het front BaranofRanisjof te stuiten, met aan zienlijke verliezen teruggeworpen zijn, De Russische artillerie heeft de ves tingwerken van Jaroslaw onder vuur genomen. De Russen zijn thans in gevecht gewikkeld met het garnizoen van Premysl, dat een artillerievuur op de troepen heeft geopend. In de bosschen, welke de Russen doortrekken, zyn Oostenrijksche bat terijen gevonden, welke zyn achter- BERLIJN, 20 Sept. (Officieel). Het groote hoofdkwartier maakt bekend dat heden van den strijd aan het oos telijk front geen gebeurtenissen te melden zijn. De krijgsverrichtingen ter zee. LONDEN, 20 Sept. Officieel. De Engelsche lichte kruiser „Pegassus" werd hedenochtend in de haven van Zanzibar door het Duitsche oorlogs schip „Königsberg" aangevallen. De „Pegassus" werd geheel buiten dienst gesteld. De verliezen bedragen vol gens niet officieele opgaven 25 doo- den en 80 gewonden. Het was de N' „Pegassus" die het draadlooze tele- grafiestation te Deressalam verwoest heeft; de kruiser was juist in repara tie toén hij werd aangevallen. De schade door de „Königsberg" geleden is onbekend; het schip verdween in Zuidelijke richting. LONDEN, 20 Sept. De admiraliteit meldt, dat op 10 dezer de Duitsche kruiser „Emden" in de Chineesche wateren gestationneerd, na gedurende 6 weken geheel verdwenen te zijn ge weest, plotseling in de baai van Ben galen is verschenen en 6 Engelsche schepen heeft veroverd, waarvan er 5 gezonken zijn. Het zesde schip is met de bemanning naar Calcutta ge zonden. De „E»den" zou op het oogenblik bij Rangoon zijn. LONDEN, 20 Sept. De admiraliteit meldt, dat 14 dezer de Engelsche hulpkrui8er „Carmania" een Duitsch schip, dat men meent de „Cap Tra falgar" of de „Berlin" te zyn geweest, tot zinken heeft gebracht. Aan En gelsche zijde zijn slechts 9 man gedood het gevecht duurde bijna 2 uur. Japan en Dtiitschlartd. Kiautsjau. TOKIO, 20 Sept. Officieel. De Ja panners zijn gisteren^ in samenwerking met de vloot in de baai van Laoshan ontscheept. Nader wordt geseind: De ontscheping van Japanners in de baai van Laos-han wordt officieel be- bevestigd. De ontscheepte Japansche soldaten hebben den vijand Vrijdag in Wangkohuang, 30 mijl Oostelijk van Tsimo, aangevalen. De stelling van den vijand was versterkt, waarbij van mitrailleurs gebruikt gemaakt werd. Echter was de vijand tegen den avond gedwongen zijn positie op te geven en trok hij in wanorde af, met achter lating van oorlogsmateriaal en levens middelen. Italië en de Donau-monarchie. BOEDAPEST, 20 Sept. Dé Pester Lloyd schrijftAangaande de verhou ding tusschen Italië en de Donau- monarchie kan worden vastgesteld, dat deze thans niet minder vriendschap pelijk en vertrouwelijk is, als voor het uitbreken van den oorlog. Er bestaat hoop, gelijk ook door den tegenwoordigen gezant der monarchie te Rome, Frh. von Macchio is ver klaard, dat door den oorlög de weder- zijdsche betrekkingen nog verbeteren zullen. Bulgarije en Roemenië. LONDEN, 20 Sept. Volgens uit Washington ontvangen mededeelingen, zouden Roemenië en Bulgarije weldra aan den oorlog deel nemen, aan de zijde van Rusland. Prins Otto Schönberg-Waldenberg. f PARIJS, 19 Sept. Prins Otto Schön berg-Waldenberg, zwager van den prins von Wied, den ex-Mbret van Albanië, is bij een gevecht in Frank rijk gesneuveld. Gregorius Raspoutine. f WEENEN, 19 Sept. Het blad „Die Presse" meldt, dat de Russische gees telijke Gregorius Raspoutine, de be kende raadgever van den Czaar, door een student is doodgeschotenmen vermoedt uit revolutionnaire beweeg redenen. Twee maanden geleden werd door een vrouw eveneens gepoogd den geestelijke van het leven te be- BERLIJN, 20 Sept. De Norddeut- sche Allg. Ztg. schrijft: Wanneer de Engelsche regeering moeite deed om den vrede te bewaren, stelde de Duit- sohe keizer nog tot op het laat&t zulke pogingen in het werk bij de staats hoofden van Rusland en Engeland, eil als deze bemoeiingen niet met suc- cas bekroond werden, weten wij thans uit onwederlegbare getuigenissen, het laatst door hot bericht dat de Bel gische gezant te Petersburg aan zijn regeering zond, dat Rusland er slechts op lostrok, omdat de Engelsche re geering de stellige verzekering gege ven had, dat zij aan den oorlog tegen Duitschland zou deelnemen. Dit punt wordt in de troonrede even min aangeroerd, als daarin de reden opgegeven wordt, waarom Grey de Duitsche aansporing, dat Engeland voor de onzijdigheid van Frankrijk zou instaan en hierdoor tenminste het Westen van Europa den oorlog be sparen zou, eenvoudig in den wind sloeg. Daarmede is ook met de verzekering van den Engelschen koning afgehan deld, dat hij „door het opzettelijk ver breken der verplichtingen van het verdrag" tot den oorlog gedwongen werd. Niet opzettelijk omdat het vermaak er in schepte, maar met leedwezen en het onverbiddelijk gebod van het zelf behoud volgend, zag Duitschland zich tot het betreden van 't Belgisch grond gebied genoodzaakt toen de oerloge dien Engeland had kunnen verhinde ren, onvermijdelijk geworden was. Hoe ten slotte het levensbelang van het Britsche rijk Engeland tot den oorlog dwong, is ons volkomen on verklaarbaar. Het heette altijd, dat Engeland's grootste belang in den vrede was gelegen, en tot nu toe zal het verloop der gevechten deze for mule niet krachteloos hebben gemaakt. BERLIJN, 19 Sept. In de „Berl. Ztg. am Mittag", ontleent aan het invloedrijke Amerikaansche weekblad „The Nation" van 27 dezer een brief van den Londenschen correspondent Tdfasedaarin wordt o. a. gezegd Sedert 1 Aug., derhalve 3 dagen voor de oorlogsverklaring, kon men koorts achtige militaire voorbereidselen en onophoudelijke troepen-transporten naar de kust waarnemen, oproeping van reservisten en soldaten voor het territoriale leger, requireering van paar den, vrachtwagens, automobielen enz. De Regeering handelde zeer snel, hei melijk en volgens een vastgesteld plan. Men begreep allengs, dat de oorlogs toebereidselen reeds voor 3 weken wa ren begonnen; toen toch werden de marine-reserve-officiereA opgeroepen en werd de vloot mobiel gemaakt onder voorgeven van een vloot-parade ter eere van den Koning en beval Churchill op Kitchener's drijven de mobilisatie zonder daarover de andere ministers te raadplegen. De vloot was toen tot optreden volgens de strate gische plannen geheel gereed. De Duitsche oorlogsleening. Zaterdagmiddag 1 uur is te Berlijn dó termijn van inschrijving op de 1-milliard oorlogsleening gesloten. Hoewel op het oogenblik nog niet met juistheid kanv worden vastgesteld voor welk bedrag in totaal op de oor logsleening is ingeschreven, valt uif| de ingekomen inschrijvingen reeds op te maken, dat, afgescheiden van eenige liog niet daarbij getelde inschrijvingen, voor 1.26 milliard mk. op de schat kistbiljetten en voor 2.94 milliard op de Rijksleening, te zamen 4.20 mil liard mk. is geteekend. Dit resultaat overtreft alle verwachtingen. De grootste inschrijvers zijn het pro vinciale bestuur der Rijn-provincie met 65 millioen, de firma Krupp met 30 millioen, de verzekeringsmaatschappij „Victoria" met 20 millioen, het Kolen- syndicaat met 10 millioen, de centrale spaarbank-vereeniging met 3 millioen, de Dortmunder Spaarbank met 4 mil lioen. Alle oefen- en krijgsvereeni- gingen namen voor hooge bedragen aan de inschrijviil^ deel, vele met hun geheele kapitaal. De Evangelische, Katholieke en Joodsche gemeenten hebben eveneens voor zeer groote be dragen ingeschreven. Aan de inschrij ving hebben niet alleen kapitalisten, maar ook de volksklassen deelgénomen. De vakvereenigingen en werklieden bonden hebben voor verscheidene mil- lioenen ingeschreven. Slechts een milliard zal worden toegekend. Het nieuwe Engelsche leger. Buiten hot Engelsch-Indische loger bestaat het Britsche leger op het oogenblik uit 26 divisies, Vormende 13 legerkorpsen of ongeveer 520.000 man. Ze zijn aldus verdeeld Het nieuwe leger zal zijn samenge steld uit 18 divisies, verdeeld in 3 f roepen elk van 6 divisies. Gomman- anten, staven en oeféhings-centra zijn reeds vastgesteld en het oefenen en uitrusten zijn reeds in vollen gang, doch nieuwe kaders kunnen niet in een d^g, geschapen worden. Met de oefening1 aet öianschappen zullen maanden heengaan. De eerste groep van 6 divisies wordt reeds onder hoogen druk bfwerkt en zegt de Daily News rekening houdend met bij de soldaten levende begeerte, zoo spoedig magelyk naar den vijand te mogen gaan, kunnen wij er op rekenen, dat deze zes divisies in het vroege voorjaar gereed zijn, terwijl de andere 12 divisies vermoedelijk niet voor het begin van den zomer totaal klaar en toegerust met kanonnen en trein zullen zijn. Teleurstellingen mee- gereken is het toch niet onredelijk te verwachten, dat wij binnen 6 tot 9 maanden een strijdvaardig leger van een half millioen in het veld zullen hebben. De Zeppélinbommen. In de Dajfy News vertelt een oor logscorrespondent Ik verneem dat de Duitsche officie ren, belast met Zeppelin-bom-affaires thans aldus te werk gaan Het luchtschip stijgt tot een hoogte van 2000 meter en laat dan een stalen kooi zakken, waarin een man zit, die de bommen moet werpen. De kooi d%lttot 300 meter, zoodat er niet veel verontschuldiging is te pleiten, wanneer de bommen op huizen en onschuldige noncombattanten terecht komen. ^ezelfde correspondent vertelt dat de 42 c.M. mortieren een bom van 660 K.G. wegwerpenHet projectiel ontploft, naar men zegt;-niet voor het 4 yards in een hard voorworp is door gedrongen. Uitwisseling van krijgsgevangenen: WEENEN, 19 Sept. Het „Frem- denblatt" schrijft dat er sprake is van een uitwisseling van lijsten van krijgsgevangenen tusschen Oostenrijk, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Rusland, en wel door bemiddeling van de Ver. Staten. Frankrijk's kolenvoorraad. BERLIJN, 19 Sept. Voor zijn voor raden steenkolen is Frankrijk bijzonder aangewezen op den invoer uit Duitsch land, België en Engeland de kolen- invoer uit Duitschland bedraagt ge woonlijk 23 millioen ton. Engeland's invoer heeft een beduidende inkrim ping ondergaanFrankrijk's eigen productie van 40 millioen ton ligt geheel stil, daar de mijnstreek geheel door Duitsche troepen is bezet. Het gebrek aan kolen begint in Frankrijk zich duchtig te doen gelden. Ghevillard gevangen BERLIJN, 19 Sept. (R. B.) Op 2 September heeft een Duitsch soldaat een Fransch vliegtoestel naar beneden geschoten. De stafofficier die er inzat en de vliegenier werden gevangen genomen. De soldaat herkende den kopjesduikelaar Chevillard, die aan vankelijk weigerde zijn naam te noe men". Op hem werden kaarten van waarde en bommen gevonden. Che villard maakte zich ten slotte bekend. Hij had nog op 100 M. hoogte de Duitsche troepen voor Engelsche ge houden. Het IJzeren Kruis. BERLIJN, 10 Sept. (R. B.) Prins August Wilhelm, de vierde zoon van den Keizer, heeft het ijzeren kruis gekregen. Vijf zonen van den Keizer hebben nu de hóógste oorlogsonder scheiding verworven. Vredesgeruchten b en de tegenspraak daarvan. De laatste dagen zijn vredesgeruch ten gaande, welke ook reeds weer sproken zijn. Een Reuter-telegram uit Washing ton d.d. 19 dezer meldde De Duitsche gezant deelt mede, dat Duitschland bereid is te verklaren, dat de oorlog onbeslist is gebleven en vrede te sluiten, mits het Duitsche grondgebied in Europa ongeschonden blijft. Naar aanleiding van dit telegram verzocht het Vad. aan den Duitschen gezant te 's Gravenhage eenige nadere toelichting en deze deelde mede eerst van bedoeld telegram uit genoemd blad kennis te hebben gekregen, en verder niets omtrent deze zaak kon melden. De Nordd. Allgem. Zeitung schrijft Volgens een door Reuter verspreid bericht uit Washington, zou de Duit sche gezant aldaar verklaard hebben, dat Duitschland tot den vrede bereid was, indien het Duitsche grondgebied in Europa niet verkleind zou worden Zulke berichten zijn er op berekend den indruk te wekken alsof Duitsch land, niettegenstaande de overwinnin gen van zijn leger in"het Westen en Oosten, den strijd moede was. Duitsch land denkt er op dit oogenblik vol strekt niet aan, welken stap ook naar den vrede te doen. Wij herhalen, da$ Düitshland slechts één doel hééft, n.l, eervol tot het einde toe door te vech ten in den roekeloos tegen ons opge zetten oorlog. Uit New-York werd d.d. 19 Sept. geseind dat de „New-York Herald" verklaart, naar aanleiding van je po gingen door graaf Bernatorff/ oen Duitschen gezant, voor dek vrede in het werk gesteld, niet te kminen ge- looven, dat van de bondrenooten vredesvoorstellen zullen uitgaan. De bevolkingen toch der landerk die in den oorlog tegen Duitschïand/gewik- keld werden, zijn overtuigd,! d&t de eenige uitslag van de groote woesteling de ondergang moet zijn van heVPrui- sisch militairisme, dat Dalmand overheerscht gn .sedert langerijd bedreiging "voor Ehropa is. De legt der bondgertooten z\llen dan ook bi ven vechten, totdat zij^dit militaii verpletterd hebben. Vredes phantasieën. Onder alle mogelijke en onmogelijke vredes- en toekomstfantasieën over hetgeen er gtj^euren zal als deze oorlog epnmaaf teneinde is, zijn de volgende zeker niet het minst merkwaardig: Het eerste is te vinden in de „Echo de Paris", waarin iemand, die Del- cassé zeer na staat, het volgende mee deelt De vredesvoorwaarden, die wij van de Duitschers aannemen, moetenip de eerste plaats bestaan in de teruggave van Metz in Lotharingen aan Frankrijk. Ten tweede in de neutraalverklaring van den Elzas onder de regeering van een door Europa te kiezen vorst. Ver volgens moet Sleeswijk-Holstein weder aan Denemarken komen, en eindelijk een schadevergoeding van twee mil liard aan Frankrijk, dat Kameroen en Togoland krijgt, terwijl Engeland' Duitsch-Oost en Zuid-West-Afrika be nevens Helgoland als deel zou ontvan gen. De Duitsche vloot moet zes slag schepen en twaalf kruisers afstaan, Rusland vordert van Duitschland en Oostenrijk een oorlogsschatting van drie milliard en aanmerkelijke grens- verbeteringen. Als loon voor de neu traliteit van Italië zal dit land Oattaro en Zuid-Tirol bij zijn gebied voegen. Servië wordt een mogendheid van den tweeden rang. De Figaro wijdt aan de beslissings- vraag, wat België betreft,%een artikel, dat eindigt met den vromen wensch, om de Belgen met twee milliard en een schadeloosstelling ten koste van Nederland (1tevreden te stellen. Als uitgangspunt van deze „mede deelingen van diplomatieken aard" nemen deze bladen een dépêohe, door den Engelschen Koning aan Pre- sident Wjlson gezonden, waarin En geland verklaart, zoolang te zullen vechten, totdat Duitschland en Oosten rijk om den vrede moeten vragen. De Duitsche bladeh maken zich na tuurlijk vroolijk over deze phantasies en steken er den draak mee. De Duitsche Cavalerie. Ostende, 14 September 1914. Een Fransch cavalerie-officier des tijds tot den staf behoord hebbende, maar gepensionneerd wegeifs een lichaamsgebrek deelde mij zijn belang hebbende opinie mede over het verschil in optreden der Duitsche cavalerie in België en in Frankrijk. Hij becijferde hel verlies aan paar den, sedert het begin van den Duit schen opmarsch op twee derden. Bij dien opmarsch is eerst (in België) een ruim zeer zeker te ruim, gebruik ge maakt van de diensten der cavalerie- paarden. Uhlanen zwermden overal uit en deden lange toeren. De paarden waren toen meerendeels niet versch meer na hun geforceerde marschen uit de Duitsche garnizoensplaatsen en na hun spoorreizen. Maar toch hielden de uhlanqp het'lang uit en zag men fe tot ver in België. Bij schermutse lingen en gevechten zijn er natuurlijk velen gedood en tallooze paardenlijken ©p de gevechtsvelden bewijzen dat. Maar het verlies kan toch niet alleen daardoor zóó groot geweest zijn dat men op de verderen marsch Zuid waarts, naar en in Frankrijk zoo weinig van .Duitsche cavalerie kenmerkte. Totale afmatting en een niet ontzien van hun paarden moeten aan de Duit schers zooveel verliezen berokkend hebben. Hebben zij daarbij ook te veel gerekend op hun benzine-paarden Op de auto's De berichten dat de Duit schers thans gebrek hebben aan benzine kunnen juist zijn, hoe wel niet aan te nemen is dat ook daarvoor niet maatregelen zijn voor bereid evenals voor alles wat bij het Duitsche leger zoo uitmuntend werkt. Evenwel heeft er toch hier of daar iets gehaperd, vooral aan de paarden. Mijn zegsman veronderstelt dat voort durend de Duitsche cavalerie-paarden hun voedsel kregen qit Duitschland, Daarvoor waren de transport^ nen veel V te lang en de afstanden te groot. Ver andering van voedsel nu, kunnen de paarden best verdragen mits men hen daarbij de noodige rust gunt. 't Tegendeel is geschied. Bij een af mattende hitte, te korte rusttijden en verandering van drinkwater kwam ook nog verandering in voedsel, dit laatste ook vermoedelyk wat kwantiteit be treft. Dat moet den doorslag gegeven hebben en de oorzaak zijn geweest van het enorme verlies van rijpaarden dat de Duitschers natuurlijk niet kunnen vervangen door trekpaarden. Wellicht staat hiermee ook m eenig verband het niet meer zoo krachtig optreden der Duitschers aan hun rechterfront. De .achtervolging en mislukte afsnij ding* van de Engelsche troepen van 21 tot 26 Augustus tusschen Maubeuge en tot voorbij St. Quentin heeft de Duitsche cavalerie absoluut gedeci meerd. Dat verlies aan paarden is ver moedelijk niet meer te herstellen. Hoe veel paarden het Duitsche leger telt is niet met eenige zekerheid vast te stellen. Men schat de hoeveelheid paar den van! geheel Duitschland op circa 4V2 millioen. De aanvoer uit Dene marken kan misschieja nog plaats hebben maar de uitmuntende Russische paarden krijgt Duitschland nu natuur lijk niet meer. Daar Rusland circa 23 millioen paarden heeft, dus een onbe- perkten aanvoer kan bewerkstelligen voor zijn troepen, zal, vooral voor het Oostelijk vechtsterrein, het gemis aan voldoende paarden voor de Duitschers een niet te onderschatten nadeel binken te zijn. Men vergeet niet dat de Rus sische kozakken, ten getale van 850.000 allen paarden hebben. Wat in het Westen, d. w. z. in Frankrijk nqg aan Duitsche paarden over is, zal voor het Oosten niet veel meer waard zijn als 't daar aankomt. En men heeft daar juist paardqn noodig voor de lange afstanden. Hongarije heeft wellicht nog paarden over en die zijn uitmuntend voor de cavalerie. Oostenrijk zal daarop echter wei beslag hebben gelegd. Voegt men nu nog hieraan toe dat 't natte en koude seizoen nadert, het geen voor de welverzorgde, fijnge- bouwde cavalerie-paarden, zeer nadee- lig is en de Duitsche officierapaarden meer verwend dan gehard zijn, dan valt het gemakkelijk te voorspellen dat binnenkort het Duitsche leger niet meer zoo krachtig gesteund zal kunnen worden by verkenningen en aanvallen door de cavalerie, als noodzakelijk is T vooral waar een offensief optreden een levenskwestie kan worden. De Rijndam. /fiet stoomschip Rijndam van de yLUand-Amerikalijn, Donderdagmor gen op reis van New-York naar Rot- tJdain door een Engelsch oorlogschip .ingehouden en naar Queenstown op gebracht, is, naar de N. R. Ct. ver neemt, gisterenavond om 6 uur uit Queenstown naar Rotterdam vertrqje- ken. De Oosterdijk. Naar een bericht uit Havre aan de N. R. Ct. meldt, is het stoomschip Oosterdijk, van de Holland-Amerika- lijn op de reis „van Baltimore naar Botterdam, 17 dezer, ter hoogte van Cherbourg, door den Franschen tor pedojager Gabion aangehouden en mar Havre, gebracht, waar de lading jon worden onderzocht. Veldpredikers. Naar de Rott. verneemt is de Mi- lister van Oorlog niet genegen het aantal veldpredikers te vermeerderen. Eindexamens H. B. S. 1914. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den Commissarissen der Koningin verzocht, de voorzitters der oommiseiën voor de eindexamens der boogere burgerscholen uit te noodigen, die examens (voor zoover zij niet be ëindigd zijn) te hervatten op 1 October a,s. Uiterlijk op 3 October d. a. v. moe ten de examens zijn afgeloopen en alle candidaten, die door de mobilisatie verhinderd waren het examen af te leggen of te beëindigen, moeten in die drie dagen worden geëxamineerd. Zoo noodig moet ook des avonds wor den geëxamineerd. De Minister van Oorlog zal aan de candidaten, die het verzoeken, een week verlof pit den militairen dienst verleenen, ingaande 26 September, loodat zij nog enkele dagen vóór het examen iti de gelegenheid zijn, zich weder in de examenstof in te werken. De examinandi behooren zich met een daartoe strekkend verzoek zoo spoe dig mogelijk rechtstreeks tot laatstge noemden minister te wenden. Aan de ie rijks hoogere burgerscholen met 5- krigen cursus zal, voor zooveel noo- fcg, id vèrbahd met de afwezigheid Aw leeraren, die in een der examep- I «ümissiën zitting hebben of met de iioodzakelijkheid om sommige lokalen toor het examen te gebruiken, op 1, 2 en 3 October vacantie worden ge- geven. De betrokken gemeentebesturen rallen worden uitgenoodigd om ten aanzien van degemeente- hoogere bur gerscholen denzelfden maatregel te treffen. Het Nederl. Comité tot steun van (Belgische en andere slachtoffers ont ving tot dusver f 53.446.887 francs en 96 mark. *r Lotisico. Omtrent de Lotisico-quaestio wordt in dn desbetreffende kringen verteld dat de Minister van Justitie besloten zou hebben den polishouders in overweging te geven df zaak langs den civiel-rochterlijken weg tol oplossing te Tegen uitvoer van paarden. Om den ongeporloofden uitvoer van paarden zooveel mogelijk tegen te gaan, heeft naar Het Centr. meedeelt, de garnizoenscommandant te Nijme gen, luitenant P. S. De Voogt, in overleg met de burgemeesters van Ubbergen en Groesbeek, welke in staat van oorlog zijn verklaard, een veror dening vastgesteld,waarbij bepaald wordt, dat het aan hen, die krachtens eenig recht de beschikking hebben over weiden, welke geheel of gedeel- telyk liggen op een kortér afstand v»n 1500 meter van de grens van het Rijk, verboden is deze weiden voor kot grazen van paarden te gebruiken of te laten gebruiken. De a.s. Gouverneur van Atjeh en onderh. Wij vernemen, dat luitenant-generaal H. N. A. Swart, civiel en militair gouverneur v®n Atjeh en Onderhoorigheden, in Mei 8-B. 'a lands dienst zal verlaten. Er zou dan in Atjeh nog geen civiel bestuur wor den ingevoerd. Generaal Swart zou als gouverneur van Atjeh worden opgevolgd door generaal- majoor O. H. Van Rietschoten, gewezen militair resident van Timor, thans c mandant der 2de Militaire Afdeeling op Java, tijdelijk als regeeringscommissaris in de Wester-afdeeling van 'Borneo werk- wiam. (N. R. Crt.) Opwekking tot steun aan de Ned. Herv. Kerk. U® ring Enkhuizen heeft, naar de N. R. Ct. meldt, een brief van den volgenden inhoud gezonden aan de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. De ring Enkhuizen geeft uw verga dering in overweging de vraag, of het niet wenschelijk is te achten, dat van het hoogste bestuur onzer kerk een rondschrijven uitgaat aan de diaco nieën, kerkvoogdijen, Weeshuizen en andere heel- of httlf-kerkelijke instel lingen, met name aan diegenen daar onder, welke het beheer hebben over welvoorziene kassen, om hen op te wekken, ditmaal, in afwijking van het overigens meer beperkt arbeidsveld, aan de onder hun beheer staande geiden een ruimere bestemming te geven. Met name zoo uw vergadering er op kunnen wijzen, hoe de tegenwoor dige algemeone nood binnenslands en niet minder in het verwoeste België het tot Christenplicht maakt voor een ieder, die helpen kan, om te helpen zooveel hij kan. De ring Enkhuizen houdt zich over tuigd, dat het mogelijk is en zeer gewenscht, dat door een dergelijk schrijven de niet 'weinige kerkelijke fondsen in rustige streken van ons vaderland hun welvoorziene kassen althans voor een deel beschikbaar stellen, nu aller hulp noodig is. Waar zoo menigmaal is gerept van belastingen van de gelden in de „doode hand", doet zfch nu een goede gelegen heid voor om te doen blijken, dat onze kerkelijke administratiën vermogen mede te leven met wat het nationale leven beweegt en ruimer interesse heb ben, dan voor het enge gebied binnen de grenzen harer gemeente. Ook hieruit heeft te blijken, dat onze kerk met recht een nationale kerk wenscht te heeten. Er bestaat een Koninklijke Nationale Steuncomité, er worden pogingen in het werk gesteld om den velen ramp zalig rondzwervenden Belgen een onderdak te verschaffen, er is door de regeering een Verdedigin^sfonds gesticht; het zijn even zoo vele ge- egenheden om mede te helpen, een ieder naar zijn aard en voorkeur. Er zijn vele streken van ons land, waar de oeoenomisohe nadeelen van den oorlog althans vöorloopig zeer luttel zijn. Ook in die omgeving komen wel voorziene kerk- en diaconiekassen voor.% Het zal goed zijn, wanneer door de Synode het oog van zulke beheerders op ruimer arbeidsveld wordt gevestigd. GOUDA, 21 September. Gouda, 15 September 1914. De tijdsomstandigheden laten niet toe dat de gemeente öp langen termijn eene leening sluit tot dekking van de door den Raad toegestane buitenge wone Uitgaven. Ter voorziening in de behoeften van de gemeentekas en van de kas der lichtfabrieken zal nu geld op promessen opgenomen en ge deeltelijk weder aan de lichtfabrieken voorgeschoten moeten worden tot h00- ger bedragen dan waarop bij de ge meen tebegrooting voor 1914 is gere kend, terwijl ook de daarop voorko mende post voor rente van opgenomen kasgeld ontoereikend zal blijken. In verband met de tijdsomstandig heden wederom zijn van gemeente wege bij wijze van werkverschaffing een aantal werklieden tijdelijk in dienst genomen voor verschillenden arbeid aan wegen, plantsoenen enz. De kosten hier van zijn tot nog toe bestreden uit eenige op de fabricage betrekking heb-- bende posten. Beter is het 0. i. deze uitgaven gedeeltelijk te brengen ten laste van den op de begrooting voor komenden te verhoogen post vóór werkverschaffing (Volgnummer 184) en tevens den post voor onvoorziene uitgaven te versterken. De gemeente-begrooting voor het loopende jaar zal voorts wijziging dienen te ondergaan, wanneer Uw Raad goedkeurt ons voorstel om op den voet van de bekende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel over te gaan tot de instelling van een tijdelijk fonds ter verzekering tegen werkeloosheid. Het is niet mogelijk deze door de tijdsomstandigheden noodzakelijke uit gaven te bestrijden uit de gewone middelen, zooals deze zijn geraamd bij de vaststelling der loopende be grooting. Misschien de eenige, zeker de beste wijze van dekking dezer uit gaven achten wij de beschikking over een deel van het batjg saldo van de gewone ontvangsten en uitgaven van het dienstjaar 1913, hetgeen evenwel, wij ontveinzen dit niet, bezuiniging op de pntwerp-begrooting voor 1915 ten gevolge moet hebben. Wij hebben mitsdien de eer Uwe Vergadering het volgende besluit ter vaststelling aan te bieden De Raad der gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders van 15 Sep tember 1914, No. 95/1181 Besluit De gemeente-begrooting voor 1914 te wijzigen door de volgende posten te verhoogen: ONTVANGSTEN. Artikel 2 van Hoofdstuk I „Gedeelte van het batig saldo der gewone ont vangsten en uitgaven van het dienst jaar 1913" (Volgn. 2) met. f4000.— Artikel 11 van Hoofdstuk V „Bij dragen voor bijzondere doeleinden door Rijk, Provincie, instellingen of bijzon dere personen verstrekt" (Volgnummer 44) voor een onderdeel j „bijdrage van het Rijk in de kosten van ver zekering tegen werkeloosheid" met f 750.- Artikel 8 van Hoofdstuk VII „Tijde lijke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld" (Volgnummer 65) met f 30000.— Artikel 10 van Hoofdstuk VII „Te* ruggave van aan de gemeente-licht fabrieken ter voorziening in gebrek aan kasgeld verstrekte voorschotten" (Volgnummer 67) met f 60000. UITGAVEN. Artikel 9 van Hoofdstuk VIII, „Kos ten van werkverschaffing" (Volgnum mer 184) met f 1Ö00. Artikel 3bis van Hoofdstuk IX „Kos ten van verzekering tegen werkloos heid" (Volgn1. 187bis) met f 2000.— Artikel 5 van Hoofdstuk XI „Rente van tijdelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen gel den" (Volgnummer 204) met f 1000. Artikel-1 van HÉ>fdstuk XIV „On- voorzieneUitgaven"Wolgnummer 222) met f 750. Artikel 5 van Hoofdstuk XV „Aflos sing van tydelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen geld" (Volgnummer 227) met f 30000. Artikel 7 van Hoofdstuk XV „Voor schotten aan de gemeente-lichtfabrie ken ter voorziening in gebrek aan'kas geld te verstrekken" (Volgnummer 229) met f 60000.—. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda, Vrij?. Studie- en Prop. Olub. Do Vrijz. Studie- en Propagandaclub alhier houdt Dinsdagavond a.s. een spoedvergadering in de bovenzaal van het Café „Het Schaakbond". Als punt van behandeling vermeldt de agendaWat onze vereeniglng in dezen tijd voor de doen. iv nW *0 Waddinxveen. Zooéls we eene week geleden mededeeldén, bestonden er in deze Gemeente] plannen om te geraken tot de oprichting van een Steuncomité. Deze plannen zijn thans verwezenlijkt. Het Comité waarvan uit een aantal ingezetenen deel uit maken (het Bestuur bestaat uit de hh. G. van Dort Kroon, Burgemeester Voorzitter, A. Kreupeling, Secretaris en J. G. Herfst, Penningmeester) is voornemens eerstdaags inschrij vings- lijsten aan de, ingezetenen aan te bieden. veld uit Keizerstraat 64 naar Delft, Oos- terstr.5 J. L. Boesten uit Raam 824 naar Klimmen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Olympia en T. O. P. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zouden wy het volgende opgenomen zien in uw veelgelezen blad, bij voorbaat onzen dank. In uw avondblad van 16 dezer lazen wij hpt ingezonden stuk van de G. C. en F. 0. „Olympia". Ook wy wenschen te verklaren, dat pogingen om een vereeniging te" be werken, onzerzijds steun zullen heb ben; Olympia m<tet dan echter niet zijn wensch om haar naam onveran derd te behouden, trachten door te zetten, daar ook onze leden en aan hangers zeer aan onzen naam gehecht zyn. Het Bestuur der G. V. V., „T. O. P." Opgave van Personen die zich gedurende de week van 5 Sept. tot 12 Sept. in de Gemeente ge vestigd of deze verlaten hebben. OE VESTIGDEN C. J. Crols en gez. uit Turnhout in Ürapiersteeg 40; K. M. A. Limbeek uit Arnhem in L. Tiendeweg 98; A. Siebe- ling uit Voorburg in Regentesseplantsden 10k C. Kraan uit Amsterdam in Gouwe 152; A. J. van der Logt uit Rotterdam in Turfsingel 63; A. L. (Jroendaal uit Nijmegen in IJssellaan 77; D. Benschop uit Hilversum in Kuiperstraat 31; N. M. J. Timmermans uit Amsterdam in Dub- belebuurt 8; P. J. J. Trossel uit Dor drecht in Markt 12. V EBTliOKKBNMN G. J. van der Ploeg uit Fluweelensin gel 79 naar Arnhem, Instituut „Kleiq Warnsborn" S. Bokhoven uit Jaagpad 19 naar Amsterdam, Ruijsdaalstr. 53g. L. J. do Ven uit Wijdstraat 4 naar Ba tavia (N.-I.); H. J. Slenters uit Nieuwe Markt 19 naar Zwolle, Pannekoekdijk E. Rolffs of Roelofs uit Nieuwehaven 3 naar Hilversum, Tromplaan 9; M. Laan uit Gr. v. Bloiatr. 23 naar Watergraafs meer C. S. van Buuren uit Nobelatraat 35 naar Breda, R. K. Gasthuis; N L. A. Schilt uit Krugerlaan 79 naar Drift, Oude Delft 162; P. van den iOng en gez. uit P. C. Bothstraat 15 naar Rotterdam, RaapOrststr. 23; J. A. W. M. 'Schone- veld van der Cloet, uit Ooathavon 54 n&ar 's Gravenhage, v. Blankenburgstr. 5 P. de Jong uit Prins Hendrikstr. -9 naar Rotterdam, Goudschesingel 145; M. Kocx uit Gouwe 158 naar Watergraafsmeer, Breedeweg 39; J. B. Roodbol uit Laza ruskade 2 naar Utrecht, Springweg 68 H, S. H. van Pelt en gez. uit v. Bever- ninghlaan 18 naar Utrecht, Koningslaan 57; J. M. Bruikman uit Walesteeg 23 naar Culeraborg Westerwal 86 A. E. C. U. Hannsma uit Fluweelensingel 94 naar Zuidhorn; H. H. de Korte uit Markt 53 naar Waddinxveen; N. Riet- Beroep op het Amerikaansche volk. Naar uit NEW-YORK wordt gemeld i» aldaar aangekomen Mevr. Van der Velde, •ehtgenoote van den Belgischen minister, teneinde een beroep te doen op den steun van het Amerikaansche volk voor haar Belgische landgenooten, die door den oor log in nood verkedren. Aan het Westelijk Front. Hovig gevecht bij Peronne. LONDEN, 21 Sept. Naar aan de Daily Mail uit Amiëns wordt geseind is eon he vig gevecht begonnen. Uit Péronne wordt gemeld dat de Franschen pogen den rech tervleugel der Duitsche troepen om te trekken. Kolonel Von Reuter. Kolonel Von Reuter (bekend uit de Zabern-affairo) wiens dood reeds werd gemeld, blijkt in leven te zijn, alleen zijn paard werd ondor hem doodgeschoten. PARIJS, 21 Sept. Officieel commu niqué van gisteravond 11 uur De troepen der geallieerden hebben op den linkervleugel ten noordeh van de Aisne westelijk van Soissons he vige tegenaanvallen van den over- machtigen vijand moeten doorstaan, en eenig terrein moeten ruimen, dat echter terstond daarop werd heroverd. Op den rechteroever van deOise wordt de, voorwaarts ruk^eqde beweging der geallieerden voortgezet. Ten noorden van Reims werden alle aanvallen afgeslagen. In het centrum behaalden de bond- genooten nieuwe voordeelen. In het gebied van Argonne is de toestand onveranderd. In de streek van Woevre worden de troepenbewegingen zeer bemoeilijkt door den regenval der laatste dagen. Generaal de Maudhey heeft op het slagveld het commandeurskruis van het legioen van eer ontvangen. De beschieting van Reims. LONDEN, 21 Sept. De Timescorr. te Parijs seint dat volgens een oog getuige de beschieting van Reims Vrijdag aanving. De Duitschers had den een stelling ingenomen op een hoog gelegen terrein ten noorden van de stad. De Fransche positie bevond zich ten zuiden en ten westen van Reims. De zegsman verklaarde dat de ver sieringen en de gekleurde ramen door granaatscherven vernield waren. Uit Bordeaux wordt geseind dat de kathedraal in vlam staat. BERLIJN (E.), 20 Sept. Sedert drie dagen zijn de Duitschers tot het offensief overgegaan. De Duitsche rechtervleugel is zeer versterkt evenals het centrum. De hoofdmacht staat tusschen Bery, Aubac en het Woud van Argonne. De vesting Ver dun, waarop het Fransche middenleger steünt, wordt van twee kanten aangeval len met het zware 42 c.M.-geschut. On danks het slechte weer zijn in hot Duit sche leger weinig zieken. Aan het Oostelijk Front LONDEN, 21 Sept. Uit Rome wordt aan de Daily Mail geseind dat de Oostenrijk sche generaal Von Auffenberg zich met zijn leger uit Polen heeft kunnen terug trekken. Generaal Dankl zou van Krakau zijn Des namiddags te vijf uur had tusschen Irpe en Eronteghem op den Gentschen Steenweg een schermutseling plaats tus schen oen patrouille Duitsche wielrijders en een patrouille Belgische infanterie. De Bolgen openden het vuur waarbij een Duitseher werd gewond. Toon de Duit schers versterkingen kregen moesten de Belgen langs Impo naar Lede, waar zij gekampeerd waren vluchten. GENT, 20 Sept. Vrijdagmiddag de Duitschers Dendermonde weer gebom bardeerd. De Duitschers beschieten do stad voortdurend om te beletten dat do Belgische troepen langs die zijde oen uit. val uit Antwerpen doen. Op den Steenweg naar Oordeghem wer den Zaterdagmiddag Duitsche troepen ge zien die uit Aalst kwamen. Om 10 uui passeerde ook een troep Duitsche wiol- rijders. Door de Belgische troepen wer den maatregelen genomen om deze vor- kenners te omsingelen. Tusschen Gilles en Dendermonde had Vrijdag een schermutseling plaats. GENT, 21 Sept. De Duitschers versterken zich te Gembloux en tus schen "Waveren en Leuven. Auto's niet voorzien van papieren geteekend door het Brusselsch legercommando, worden uit deze streek geweerd. In de Zwarte Zee. NAPELS, 20 Sept. Hier is bericht ont vangen, dat een Russisch eskader in de Zwarte Zee bij de Dardanollen gereed ligt. "De Turksche vloot is eveneensge reed. LONDEN, 21 Sept. Volgens de Globe is de hofmaarschalk van den Koning van Engeland, Lord John Hammiltpn, gesneuveld. Fransch communique. ï-Gravenhage, 21 Sept. De Fransche legatie deelt hedenmiddag mede: De veldslag duurt over het geheele front voort zonder belangrijke wijzi gingen. Op den rechteroever dor Oise bezet ten de Franschen tegen het einde van den dag dó lijn Ressoni sur Matzo Ribecourt, Tusschen de Oise en Craone is de toestand ongewijzigd. Een vaandel werd veroverd. Tusschen Craonne en Reims heeft dé vrjand een heftigen aanval gedaan en is teruggeslagen. ,Het bombardement van Reims duurt voort. De Kathedraal is verwoest. In Champagne hebben wy Souin en Melzicourt ingenomen. Aan dén rechtervleugel is cle toe stand niet gewijzigd. BERLIJN (E.), 20 Sept. Do oorlogs correspondent van de „Taglicho Rund schau" schrijft over do Russische wreed heden: „Met oigen oogen on oofon heb ik mij er van overtuigd, dat het Russische logor niet bestaat uit eerlijke eji ridderlijke sol daten. Do wreedheden, welke "door de Russische legérs zijn bedreven, kunnen niet aan onkole individuën worden toege schreven: wat wij hior zien, wijst er op, dat er sprake is van een methodische wijze van werken. Over do geheele linie in Oost-Pruisen van Hohenstein over Nor- denhtirg en Intorburg tot aan Stallupoo- nen zag ik overal sporen van do wrood- hoden dor Russen." De Russische troepen bevonden zich op c.a. 90 mijlen afstand van Krakau. ROME, 21 Sept. Berichten uitCet- tinje melden, dat de Montenegrijnen Goradza in Bosnië hebben bezet, 32 K,M. van Serajewo. De Duitschers in België. GENT, 20 Sept. Zaterdagmorgen te on geveer half acht werd een patrouille Duit sche soldaten gezien te Erpe-Vijfhuizen, even buiten Gent. De patrouille bestaande uit 40 Uhlanen nam de richting Eron teghem, waar zij kampeerde op denStecn- weg. V 0 e t b a 1. De wedstrijd tusschen Gouda 1 T. O. P. I op het Gouda-terrein eindig de gisteren met een 6—0 overwinning voor Gouda. Scheidsrechter was de heer.W. Sanders. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien redelijk aanvoer, prijzen wareo^voor 1ste kw. 40, 2e 35 en 3e 30 COTt per half kilo. Vette Kalveren goede aanvoer, Lste kw. 28, 2e 25, 3e 21 cent por half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 30, 2e 27, (3e 23 cont per half kilo. Schapen en lammeren goed ann- Handel in vet vee redelijk, prijzen als vorige week. Vette kalveren flauw. Vette varkens willig. Schapen en lam meren onveranderd in prijs. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut tel DE BILDT. Hoogste barometerstand 765.2 te Vlissingen, laagste stand 755.1 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige noordelijke tot noordwestelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, zelfde tetnperatnur.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2