Birmenlaiid. STATEN GENERAAL Stadsnieuws. Laatste Berichten. Rechtszaken. Telegrafisch Weerbericht MARKTBERICHTEN. Een Servisctk officieel communiqué van 18 Sept. geeft een zeer gunstige meening omtrent de operatie tegen Oostenrijk en verklaart dat het Oos- tenryksche leger geheel gedemorali seerd en door een paniek getroffen vlucht voor de Servische troepen. Het Montenegrijnsche leger staat nu op slechts 15 K.M. afstand van de Bosnische hoofdstad en heeft een rijke buit gemaakt. De rijsttoevoer naar Deli. Een Reuter-bericht uit Singapore zegt dat de handelsroutes ten Westen van Penang de laatste dagen zijn ge sloten doordat de Duitsche kruiser Emden 5 schepen tot zinken heeft ge bracht en een zesde genomen, hetwelk daarna met de bemanning van de ge zonken schepen is vrijgelaten. Waarschijnlijk bedoelt het Reuter- bericht dat de geregelde stoomvaart diensten tusschen de Voor- en Achter- Indische havens zooals Colombo, Madras, Calcutta; Rangoon en de andere Burmaneesche rijsthavens en de Straits-havens Penang en Singapore zijn gestaakt. Wij maken dit ook op uit eeq bericht van Lloyd's agent te Rangoon, dat het Engelsche stoomschip Clan Matheson een stoomschip van 4735 ton van de Clan-lijn, (lat tusschen Voor- en Achter-Indische havens voer op 15 September in de Golf van Bengalen door de Emden in den grond is geboord. Het sluiten van deze routes zal ook inhouden een, althans tijdelijke, staking van den Engelschen maildienst tus schen Europa en Oost-Azië, welke ook voor Nederlandsch-Indië, in 't bijzon der de Oostkust van Sumatra, een van de belangrijkste buitenlandsche post verbindingen is. Tevens zou het beteekenen een feitelijke afsluiting van den rijsttoevoer van Rangoon naar Deli. Zooals men weet, betrekt dit gewest voor zijn aan zienlijke koeliebevolking het hoofd voedingsmiddel, de rijst, hoofdzakelijk uit Rangoon,. Bij het uitbreken van den oorlog bestond er in Deli vrees voor rystnood en de Indisfhe regeering heeft toen bij uitzondering een groote partij van Java naar de Oostkust van Sumatra gezonden, echter een betrek kelijk toch beperkte hoeveelheid. Ge regelde aanvullingen moeten van Rangoon komen. Dit geschiedt met Engelsche schepen met overscheping te Penang. Misschien kan voor dezen onontbderlijken rijsttoevoer nu een Paketboot beschikbaar worden gesteld. (N. R. Crt.) Caisse d'emprunt te Antwerpen. Te Antwerpen heeft zich een con sortium gevormd, bestaande uit dq groote banken en bekende financiers, dat zich ten doel stelt voorschotten te verleenen, tegen deugdelijk onderpand, aan personen, die gebrek aan gereed geld hebben om te leven. Geen winst wordt daarbij beoogd; directeuren, commissarissen en personeel werken zonder vergoeding. De naamlooze ven nootschap draagt den naam van Caisse d'emprunt. Het maximum der voor schotten zal 500 fr. per maand en per gezin bedragen, dus 6000 fr. per jaar de rente is 5 pet. per jaar. Het kapitaal bef! raagt 250,000 fr. en is uitsluitend garantiefonds voor de Nationale Bank, welke de noodige gelden zal voorschieten. De lyst der deelnemers vermeldtde Banque d'Anvers, Banque Centrale Anversoise, Crédit Anversois, Banque de l'Union Anversoise, Banque de Commerce, Banque de Crédit Commercial, Soc, franchise de Banque et de Dépots, Banque générale Beige, Banque d'Epargne et de Crédit, Caisse hypo thécaire Anversoise, Crédit National industriel, Banque Italo-Belge, Banque Anversoise de Fonds publics et d'Ês- compte, Banque populaire Anversoise, Banque populaire pour l'arrondisse- mont d'Anvers, Caisse internationale, Caisse de liquidation, Caisse des valeurs industrielles, Banque Jos. J. Legrelle, Banque de Kinder, Bunge Co., L. Lambert, Jos. Opdebeek. Voorzitter van den raad van beheer is M. Gevers, van de Banque d'Anvers. Zetel zijn de lokalen der Banque de Reports, Meir. (N. R. Crt.) DRIE ENGELSCHE KRUISERS IN DEN GROND GEBOORD. HOEK VAN HOLLAND, 22 Sept. Het ss. Titan rapporteert dat in de Noordzee drie Engelsche kruisers door Duitsche onderzeeërs in den grond zijn geboord. De Titan heeft dooden en gewonden aan boord. IJMUIDEN, 22 Sept. Het Nederl. ss. Flora heeft in de Noordzee c.a. 270 Engelsche matrozen opgepikt van drie Engelsche kruisers die door Duitsche onderzeeërs, ter hoogte van den Nieu wen Waterweg tot zinken zijn ge bracht. De Engelschen worden gehuisvest in hotels, hospitalen en het Roode Kruis. IJMUIDEN, 22 Sept. Het ss. Flora rapporteert dat 20 mijlen ten N.W. van den Nieuwen Waterweg de En gelsche kruisers Hogue en Aboukir getorpedeerd werden door Duitsche onderzeeërs. Later werd de kruiser Cressy zinkende aangetroffen, 287 iqan werden opgepikt en in hospitalen en Roode Kruis ondergebracht. Er zijn 1 doode en verschillende gewonden aan boord. HOEK VAN HOLLAND, 22 Sept. De Titan had aan boord 23 man en 5 dooden. Het aantal der omgekomenen bedraagt vermoedelijk 1200. De gezamenlijke bemanning der kruisers bedraagt c.a. 2400 man. Omtrent den ondergang der drie Engelsche kruisers vermeldt de N. R. Crt. de volgende bijzonderheden, welke de wachtpost Dirkzwager aan het blad mededeelde Gisteremiddag om vier uur kreeg ik het 8.8. Titan van de Kon. Nederl. Stoomboot-Mij. uit Leith naar Rotter dam in zicht. Zij voerde de kantoor- vlag en de nationale vlag halfstoks. Bij de Westpost nam zij een loods en stoomde toen naar de stoomloodsboot van den onderzoekingsdienst. Deze voer de Titan vooruit naar binnen, met het sein op Z. I. J., dat wil zeg gen gewonden en dooden aan boord. Aanstonds werdtoen aan den wal geneeskundige hulp gewaarschuwd, ook uit 's Gravezande. Toen de Titan daarop aan den steiger meerde, waren doctoren, officieren en manschappen uit het fort, en de commissie voor eerste hulp bij ongelukken aanwezig, met de noodige brancards. Toen ik aan boord kwam, gaf eon der Engelschen mij de lijst der gered den, om naar Engeland over te seinen. Het aantal geredden bedroeg twintig. Kapitein Berkhout, van de „Titan, had het zeer druk met het ontschepen van de geredden, zoodat hij mij slechts heeft kunnen vertellen, dat hij gisteren morgen om 7 uur, op 'n 30 mijl uit de Hollandsche kust, een Engelschen kruiser zag zinken. Hij stoomde er aanstonds op af, en zag inmiddels nog twee andere kruisers in de diepte ver dwijnen. Ter plaatse aangekomen dreef daar, te ^midden van veel wrakhout, een menigte drenkelingen, zoowel dooden, als gewonden en blijkbaar nog fri8sche zwemmers. Er werden prll4 van opgepikt, waarvan het grootste deel aan Engelsche torpedobooten werd overgegeven. Vijf stierven er aan boord er waren vijf gewonden met been-, armbreuken en borstkneuzing, blijkbaar na het torpedeeren opgedaan. De vijf dooden zijn overgebracht naar het gebouw van de Holland Amerika Lijn aan den Hoek, wier vlag hen dekt. Zij waren niet gewond, zyn bezweken ten gevolge van het langdurig drijven in zee. De zwaarstgewonden zijn overge bracht naar de ziekenzaal van het R. K. militair tehuis. Onder de geredden is een. jonge matroos van 16, 17 jaar. Toen zijn schip zonk, zwom hjj naar den twee den kruiser, werd opgepikt, waarna ook deze bodem getorpedeerd werd. Toen zwom hij naar den derden krui ser, die hem opnam en aanstonds even eens in den grond werd geboord. Het torpedeeren van deze drie zeebodems was binnen een half uur geschied. De Engelsche kruisers zijn blijkbaar ver rast door de duikbooten. Ovef het aantal hiervan was men het niet eens. Er werd gesproken van één, van drie, van vijf. Maar de geredden stemmen hierin overeen, dat van de drie En gelsche schepen niet geschoten is. Ieder schip was bemand met 750 koppen, waaronder 50 officieren. De meeste drenkelingen waren bijna totaal ontkleed. Enkelen verklaarden te kooi te hebben gelegen, toen hun schip zonk. Zn hadden onder het zwemmen hun laatste kleeren uitge daan. De bemanning van de Titan gaf hun ter dekking wat er aan boord was. Toch kwamen er nog aan wal, bijvoorbeeld in hemd en onderbroek, met een zak omgebonden. De bemanning had onder de me nigte drijvende schipbreukelingen een reddingboei zien drijven, met vijf lijken er aan geklemd. Een drenkeling was opgepikt in de sloep, maar bij het overbrengen op de Titan viel hij weer in zee, greep een touw, toen kneep de sloep, die tegen boord sloeg, zijn arm af. Hij verdween in de diepte. De hand bleef vastgeklemd aan den reep. Anderen vertelden, dat nog enkele stoomtreilers aan het reddingswerk hsbben deelgenomen. Een der gered den zei, dat hij vijf uur zwemmende was geweest. De geredden en de lichtgewonden zijn in het fort van Hoek van Holland geïnterneerd en voorloopig geholpen met Nederlandsche militaire kleeding. Toen wij ons daar 's avonds om tien uur nog meldden, liet de commandant ons zeggen, dat alle menschen sliepen. Vóór het fort ontmoetten wij den etappen-arts, overste dr. Nord, gede legeerde van het Roode Kruis te Rot terdam, die op het eerste bericht aan stonds met zyn staf per auto naar den Hoek was gegaan. Hij was vergezeld van majoor Wilkens, dr. Sturkop, officier van gezondheid, toegevoegd aan den etappenarts, en de eerste luitenant-chauffeur V. M- A. K. Hoe- veis. Dr. Nord deelde mij mede, dat de heeren de zieken en gewonden had den bezocht, en dat zij nu allen na de beste verzorging, heerlijk onder de wol lagen. De geredden, die het er goed afgebracht hadden, waren zeer opgewekt en dankbaar. Vooral de blijmoedigheid van den 17-jarigen jon gen had hen getroffen. Hij was trom melslager aan boord. Zoo spoedig de toestand der zieken het toelaat, worden zij naar Rotterdam geëvacueerd. Ook de Engelsche consul had hen bezocht. Bij de vijf gewonden zijn inmiddels nog vier man ziek gebleken. Zij lijden aan longontsteking, door het lange ver blijf in het water. De doctoren Ten Kate en Rijken, en de reserve-officieren van gezond heid van het fort, Dr. Porteine hadden hen aanstonds behandeld. Kapitein Berkhout van Titan hoeft aan de N. R. Ct. nog het volgende meegedeeld Het gevecht is gistermorgen onge veer om 7 uur begonnon, dertig uit de kust in Z.Z.O. richting ik zag een Duitsche torpedoboot met groote snel heid in N.N.O. richting wogstoomen. Ver-weg, aan den horizont zag ik de drie kruisers Aboukir, Cressy en Hogue en na een tijdje was er een verdwe nen. Eerst wijdde ik hieraan geen aandacht, maar toen ik even later nauwlettend uitkeek, zag dat nog een ander was verdwenen. Er was rook en ik hoorde .een lichte ontploffing. Dadedelijk zette ik daarheen koers en in de buurt gekomen heb ik twee booten laten strijken om de manschap pen te reddem. die ik in het water zag rondzwemmen. Ik heb zoo 114 man aan boord gekregen, onder wie 3 of ficieren. Allen waren naakt, want zg hadden zich 'in het water van hun kleeren ontdaan. Een van deze offi cieren was commandant W. F. Sells van Plymouth. Het horloge, dat hij aan zijn pols droeg, stond stil op 5 minuten over 7 en het was 10 uur, toen ik hem oppikte. Allen waren uitgeput en- zoodra de commandant aan boord was viel hij uitgeput neer. Hij kreeg wat wijn te drinken en na ongeveer tien minuten was hij bijgekomen. Hij stond op, glimlachte en zeideDat was een langdurige zwempartij. Hij vertelde, ongeveer drie uren in het water gele gen te hebben. Later, toen al het mogelijke gedaan was om de schipbreukelingen te red den, hoorde ik, hoe hij van de eerste kruiser, die getroffen werd, overboord sprong toen zijn schip begon te zinken. Hij zwom uit de draaikolk van het zinkende schip en werd opgepikt door een van de andere kruisers maar wel dra werd ook deze door een torpedo getroffen en J>egon te zinken. Hoewel commandant Sells opnieuw in het water moest springen, is hij door de ontploffing njet getroffen en er in ge slaagd zich weer uit de zuiging van het zinkende schip te redden. Een derde kruiser nam hem op, maar hij was nog niet lang aan boord voor ook deze door een torpedo tot zinken werd gebracht. Hij moest weer in het water springen en klampte zich vast a^n een stuk van het wrak, vanwaar hij nu eindelijk gered werd. Op onze vraag, of hij mee naar Holland wilde, antwoorde hij, liever naar Engeland te gaan en wij hebben hem aan boord van de torpedojager Lucifer gebracht en ik hoop, dat hij nu veilig in zijn land is. De Lucifer heeft ook de meeste andere schipbreu kelingen van mijn schip overgenomen en zij, die overbleven, heb ik naar Hoek van Holland gebracht. Enkelen van de gerredden beweren, dat twee van de drie torpedobooten, die den aanval deden, gezonken zijn. Zeker is, dat ik alleen één torpedoboot met groote snelheid in de richting van Cuxhaven heb zien wegstoomen, nadat de drie kruisers getroffen waren. Toen ik met mijn schip bij de krui sers was gekomen, waren daar reeds twee kotters uit Lowestoft, bezig met de redding van de manschappen die in zee lagen. Er was een sloep van een der oorlogsschepen te water gelaten, vol menschen en overal rond om matrozen, die zich vasthielden aan stukken hout, terwijl er enkelen vast geklampt waren aan een tafel. Kapitein Berkhout is zelf nog bij zijn pogingen tot redding te water gevallen. De Flora, ook van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij., heeft meer dan 200 man opgepikt en naar IJmuiden ge bracht. De Lucifer is te laat gekomen om nog iemand te redden, maar heeft vele geredden van de andere booten overgenomen. Commandant Sells heeft zijn horloge als herinnering geschonken aan een van de maats van de Titan. Een regeeringstelegram aan de En gelsche legatie te 's-Gravenhage noemt de in den grond geboorde kruisers schepen van een betrekkelijk oud type, 14 jaar geleden gebouwd, en vermeldt voorts dat een belangrijk deel van de bemanningen is gered. Omtrent het aandeel dat de Titan had bij het redden der schipbreuke lingen der Engelsche kruisers, vertelt een officier van dat schip aan de N. R. Crt. het volgende De Titan was Zondagmorgen met slecht weer van Leith vertrokken en zette koers naar Rotterdam. Gistermorgen te 7 uur ontdekte ka pitein Berkhout, bij hooge zee, aan den horizon drie Engelsche oorlogs bodems. En reeds na een kwartier zag hij de Hogue, Aboukir en Cressy één voor één zinken. De Titan spoedde zich naar de plaats van het onheil en kwam daar te 9 uur 20 aan. Het schip bevond zich weldra te midden van vele drenkelin gen, sloepen en wrakhout van de ge zonken kruisers. De gezagvoerder gaf onmiddellijk bevel, de twee reddingsbooten uit te zetten. Deze keerden twee keer terug, vol met drenkelingen, die op de Titan werden opgenomen. De bemanning stelde dadelijk alles in het werk, om de geredden zooveel mogelijk op hun gemak te brengen. Terwijl de twee reddingsbooten bezig waren, die schipbreukelingen aan boord te brengen, kwamen er ook nog een aantal naar de Titan gezwommen, die met haken en touwen binnen werden gehaald. Ook was een van desloepen van f de gezonken oorlogsschepen bezig, drenkelingen op te nemen. Zoodoende kreeg de Titan 114 schip breukelingen aan boord, waarvan er reeds 5 bleken overleden te zijn. Nog eens gingen de twee reddings booten er op uit, doch deze derde reis was tevergeefschbeide booten keer den terug, zonder nog één schipbreu keling ontdekt te hebben. Het was toen kwart voor/12 en juist wilde de Titan haar reis naar Rotterdam vervolgen, toen eenige En gelsche torpedobooten ter redding kwamen opdagen. Ze kwamen echter te laat. Onder de geredde schipbreukelingen bevond zich ook de gezagvoerder van een van de gezonken kruisers, die, nagenoeg geheel ongekleed, door een der reddingsbooten werd opgepikt. Ook een reddingsboei van de Cressy werd opgevischt en aan boord van de Titan gebracht. Te .12 uur 40 werd de Titan aan gehouden door de Engelsche torpedo boot Lucifer, die den gezagvoerder van de Titan verzocht, de geredde schipbreukelingen te mogen overne men. Aan dit verzoek werd natuurlijk voldaan. Er gingen toen 89 van de 114 geredde aan boord van de Luci fer. De 5 doode en 1 gewonde bleven op de Titan, alsmede 19 schipbreuke lingen, waarvan er een aantal licht gekwetst waren, en weer anderen door het lang in het water liggen zoo ver suft waren, dat ze niet in staat waren, op de Lucifer over te gaan. Te ongeveer halfzeven kwam de Titan te Hoek van Holland aan en nadat de 5 dooden en 20 overlevenden aan wal waren gebracht, werd naar Rotterdam opgestoomd, waar het stoomschip, dat een lading kolen aan boord had, te circa half negen aan kwam. Het in den grond boren van de drie Engelsche kruisers heeft plants gehad in de Noordzee op52°20'N.B. en 3° 36' O.L., op ongeveer 30 mijlen Noordwest van den Watérweg. Kiesrecht. In antwoord op de betrekkelijke vraag van het Kamerlid, den heer Albarda, heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken, mr. Cort van der Linden, medegedeeld, dat een wets ontwerp in voorbereiding is, strekkende ter voorkoming van verlies van kies recht als gevolg van de tegen woor^| omstandigheden. Handel op Rusland. Van deskundige zijde schrijft gn aan het Vad: Hoewel de tijd nu niet bepaald ga. stig is om nieuwe handelsrelaties ai te knoopen, is toch misschien oj* kwaad, er eens op te wijzen, dat, de handel tusschen de met eikand* oorlogvoerende mogendheden geheil stil staat en dat na 't sluiten van da vrede wellicht nog langen tijd het g* val zal wezen, daardoor voor Ned* land een gunstige gelegenheid ga- schapen wordt om tijdelijk of duur zaam zijn handelsrelatien uit te breiden. Zonder nu bepaalde producten op h|t oog te hebben, moeten we er ais herinneren dat ongetwijfeld vele vaa die producten, uit andere landen bv. in Rusland ingevoerd, ook in Holland vervaardigd worden of door ons'te betrekken éijn. Wil men inlichtingen omtrent handelsartikelen in Rusland te plaatsen, aan het Russische consu laat te Rotterdam, v. Vollenho?**. straat 60a, worden gaarne inlichtingen verstrekt. Verhulst en Reimers. De Nederlandsche officieren Verhuist en Reimers, die zich nog steeds in gevangenschap in Albanië bevonden, zijn den 21n dezer maand te Duraszo aangekomen, van waar zij den vol genden dag de reis naar Nederland zouden ondernemen. Bovenstaand verblijdend bericht u aan het Departement van Buitenland sche Zaken bijna gelijktijdig ontvan gen namen de Italiaanscne, Oos- tenrijksch—Hongaarsche en Ruraeen- Bche Regeeringen. Met dankbaarheid moge worden herinnerd aan de onvermoeidepogin- gen, die vanwege genoemde Regee ringen zijn in het werk gesteld, om de bevrijding van onze officieren te bewerken. Een bom in Maastricht. Aangaande het gisteren te Maastricht voorgevallene is, bij navraag aan het N. v. d. D. gebleken, dat de onbekende vliegmachine niet één maar twee bommen heeft geworpen. De ontploffing t*an de Brussebohe- straat is veroorzaakt door de tweede, de eerste is neergekomen op de vlak voor het gesticht Oalvariënberg gekfN weide, maar niet ontploft. Zooals abr weet, worden op het oogenblik in het gesticht nog verscheidene gewonden verpleegd, waarom de 5 Roode Krni»- vlaggen op het gebouw wapperen. Wat de tweede bom betreft, het is wonder, dat alles zoo goed, ie afge- loopen. Tien huizen verder werd een stuk plaveisel van 6 K.G» op den zolder gevonden. De vliegmachine vloog «öo hoog en het weer was zoo nevelachtig, dat men haar nauwelijks zien kon, laat staan de nationaliteit herkennen. De projectielen waren vrjj lange, ronde granaten met spitse punt. Bij de ontploffing was de slag zoo hevig, dat, naar iemand uit de bunrt ons meedeelde, iemand in Den Haag, met wien hij juist intercommunaal stond te telefonoeren, het geluid hoorde. De vliegmachine zou volgens oog getuigen van Zuid-Westelijke naar Noord-Oostelijke richting gevlogen zijn. De militairen schoten er op. De bom werd uitgeworpen bij de Brusselsche Poort en kwam terecht in den toin van den heer Graafland in de Brns- selsche straat, waar zij groote ver woestingen aanrichtte. Ze sloeg een gat van een halven meter diep met een middellijn van 1.50 M. Een deor in de buurt van het gat was 17 maal doorboord boomen sloegen-half door midden en de keien vlogen-tot op een dak en over de muren in de tuinen aan weerszijden heen. Zelfs werd een muur op 30 meter afstand beschadigd. Alle ruiten, ook op de binnenplaats, ruim 100, zijn gebroken. De familie, die in een binnenkamer, uitziende op de binnenplaats, aan het ontbijt zat, werd door een vreeselijken knal opge schrikt de scherven der ruiten vlogen in de kamer allen vluchtten de straat op. De dienstmeid, die uit de keuken kwam, werd tegen den grond gewor pen en een paar meter ver wegge slingerd. De militaire en burgerlijke autori teiten waren spoedig ter plaatse niemand kon juiste inlichtingen geven van welke nationaliteit de vliegmachine was. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 22 Sept. 12 n. Voorzitter: de heer Goeman Bor- gesins. De Voorzitter doet mededeeling van ja D,men knaken van de Degrootingscommis- met aan wijziging van hnnne ^ot'leden*der HuishoudelijkeCom- -«gae worden gekozen de heeren Sjman en Loeff; tot- leden dér Commissie voor de Stenographic en voor de Tactygrafische inrichting «orden herkozen de heeren de Savor- uin Lobman, de Beaufort en Van Besloten wordt eiken Vrijdag waarop do Kamer vergadert, des namiddags 3«/, n. gelegenheid te gegeven tot het joen' van vragen. Overgegaan wordt tot het trekken dor '5 afdeeljngen, waarvoor daarna benoemd worden tot voorzitters de boeren Bos, Van Vlijmen, Loeff, de Ugoster en Helsdingen, en tot onder voorzitters de heeren Tydeman, de Visser, Lohman, Eland en Ter Laan. Be regeling der werkzaamheden *ordt vervolgens vastgesteld. Be vergadering wordt verdaagd tot Dipdag (i Oct. der leden welke deel znlien GOUDA, 23 September. Gasleidingen in den Noordelijken IJseldijk. Door den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur is in de heden morgen gehoqden vergadering behan- handelt het beroep ingesteld door Dijkgraag en Hoogheemraden van Rijnland tegen het besluit.„xaü Qed. Staten van Zuid-Holkwi waarbij aan de gemeente Goud^ vergunning verleend tot het leggen van eene gas leiding in het gedeelte van den bi. Rijnland in beheer en ondorhoud zijnden Noordelijken IJseldijk. Rijnland voert o.a. jan, dat de dijk door herhaalde opgravingen zal ver zwakken, waardoor overstroom ing dreigt. t Het bestreden besluit is gehand haafd, maar de aan de vergunning verbonden voorwaarden werden zoo gewijzigd, dat aan dit on dergelijke bezwaren tegemoetgekomen woïtit. De komeet, lederen avond, en den geheelen 'tocht door, kan ipen nu zoo doet j§t N. v. d. D. opmerken do komeet tia Dölavan (1913) zeer goed waar- 'ïlÖiëh "Ttfdtétf dè lüfcht ftiaaf Hólde# gënoeg is. Zelfs toen de maan in haar Itotste kwartier storend werkte, bleef l'ie nog goed te zien. Zondagavond stond de komeet bijna vlak onder de beide eerste sterren van den Wagen (alpha en beta Groote Beer), in het verlengde van die twee. -Hoewel ze laag bij den noordelijken horizont staat, valt dade lijk in het oog, dat dit geeü ster is de kern is wel ster-achtig, maar het1 geheel is wazig' en een vage staart Iterkt zioh eenige graden ver uit van de zou af, dus naar bpven rechts. Later in den nacht rijst ze hooger en is dan nog duidelijker waar te nemen. De glans van den „kop" der komeet komt overeen met een vrij heldere ster van de vierde grootte. Ze beweegt zich nu vrij snel naar links, Hoewel geen treffend verschijnsel, is „Delavan" toch ook geen onbetee- kende komeet, en vermoedelijk zal ze, na haar perihelium gepasseerd te zijn, nog mooier worden. Arnold Spoel. Do Gemengde Zangvereeniging Ar nold Spoel zal Woensdag 30 dezer des avonds half negen in de bovenzaal der sociëteit „de Réunie" een alge- meene vergadering houden, waarin o.a. aan de orde komen de rekening en verantwoording van den penning meester, bestuursverkiezing en een voorstel van het bestunr. Programma van het Concert van hedenavond 8 uur op de Markt door het muziekkorps van het Garnizoen. •Kapelmeester de heer Elzenaar. Aux Armes Marsch. W. v. Perk. Confiance ouverture. Ch. Volke. Entre-Nous Mazurka de Concert. Jos. Kessels. Fr filings erwachten. E. Bach (arr. Elzenaar.) Pauze. Fantasie over motieven der opera „La Somnabuble" Jos Keósels Amertume Valse Lente. Kessels. Elvira ouverture. J- Werkhoven. Onafhankelijkheidsmarsch 1813—1913. P- A. Stenz. BOSKOOP. Vergadering van den Raad der gemeente Boskoop op Maandag 21 September -des namiddags halfacht. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heer J. Nieuwesteeg. Nadat de vergadering door den Voor zitter is geopend en de notulen der va rige vergadering na gelezen te zijn, on veranderd zijn vastgesteld. Voorlezing geschiedt van het rapport der Commissie tot het nazien der reke uingen over 1913. De Commissie zegt in haar rapport dat de rekeningen door haar zijn in orde bevonden en adviseert: 1. de gemeenterekening voorloopig vast 4 stellen in gewone ontvangsten op 7179.69 en in buitengewone op 144068.89)4 totaal f 241248.58)4 h» ge wone uitgaven op f 89601.72)4 en in bui tengewone op f 142601.66 totaal f 232203.38 de rekening der gasfabriek en water leiding vast te stellen met een winstsaldo respectievelijk van f 5579.47)4 3418.79)4. 3. de rekening van het burgerlijk arm bestuur vast te stellen in ontvangsten op 6005.26 en in uitgaven op f 6058.86, apadeelig saldo alzoo f 53.60. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel der commissie he loten. In verband met art. 220 der gemeente wet hebben de wethouders zich bij het nemen van dit besluit van medesten onthouden. Daarna worden aangeboden de begroo tingen voor 1915 van de gemeente, de gasfabriek, de waterleiding en het Bur- iijk Armbestuur. Deze begrootingen wor den ter fine van rapport gesteld in han den der Commissie van onderzoek. Vervolgens is aan de orde een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleeuofc van een crediet van f 10.000. voor het uitvoeren van werken ter be- itrijding van werkeloosheid, met name het rerbreeden en verharden van de Zuidkade en de Biezen zoomede het uitbaggeren van slooten. De heer van Gelderen zegt dat het hem genoegen doet dat B. en W. met zijn wensch, uitgesproken in de vorige ver gadering hebben rekening gehouden spoedig met deze voorstellen zijn gekomen. Spreker hoopt dat dit bedrag mag blijken voldoende te zijn ter bostrijding der wer keloosheid en dat de werkgevers vooral zoolang mogelijk hunne .werklieden aan het werk zullen houden. De heer Guldemond brengt B. en W. ook hulde voor de spoedige voorstellen Spreker zou van dit bedrag ad f 10.000. f 2000.— willen reserveeren voor eene eventueele verbooging der subsidie het Burgerlijk Armbestuftr, daar dit den komenden tijd noodig zal blijken. De heer van der Tak zegt dat tegen woordig de gemeente zoo goed als elk persoon zuinig moet zijn met hare pen ningen en de gelden welke men uitgeeft nuttig moeten worden besteed. Op dien grond wenscht spreker dat alvorens crediet wordt verleend, wat de verbree ding der Zuidkade betreft, hiervan nauwkeurig plan en teekening wordt op gemaakt. Dte heer Ottolander sluit zich hierbij aan De heer (i*iklemond zegt dat men in deze omstandigheden in de eerste plaats aan B. en W. zijn vertrouwen moet schenken. De heer Grootendorst stelt in het licht dat he( hior toch in de eerste plaats gaat om aan werkeloozen werk te verschaffen en bespreekt verder do wijze waarop mo menteel het steuncomité het baggerwerk laat uitvoeren. Nadat door verschillende sprekers hier over het woord is gevoerd,, wordt beslo ten aan B. en W. het gevraagde crediet van f 10.000.toe te staan onder voor waarde dat in de eerstvolgende vergade iing oen uitgewerkt plan voor de ver- betering der Zuidkade ter goedkeuring wordt aangeboden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. De mishandelde diende een vordering tot schadevergoeding in, tot een be drag van f 5.25. Het G. M. eischte wegens mishan deling f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De niet-verschenen bekl. A. v. L. zou op 19 Juli den gemeente-veld wachter en onbezoldigd rijks veld wafch- ter C. P. Korebloenl te Krimpen aan den Lek voor mispnnt hebben uitge scholden. Ter zake van eenvoudige beleediging van een ambtenaar eischte het O. M. f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De 47-jarige bleeker L. J. J. te Gouda zou op 10 Juli een emmer heet' water over een hond hebben uitge stort, ten gevolge waarvan die hond pijnlijk was getroffen en brandwonden bekomen had. Bekl. ontkende. De eerste getuige had uit de poort van de bleekerij Het Wapen van Am sterdam aan den Bleekerssingel een hoeveelheid vocht over een hond zien uitstorten. Wie dat deed, had bekl. niet kunnen zien. De hond was met schuim op zijn bek en krimpend van pijn achter een boom gekropen. Even nadat het feit had plaats ge had, had getuige bekl. in een blauwe boezeroen en blootshoofd aan de poort zien komen. Bekl. erkende op het janken van den hond naar buiten te zijn gekomen. De tweede getnige had een emmer water over den hond zien uitstorten; de persoon, die het deed, was in een blauwe boezeroen gekleed en bloots hoofds geweest. De eigenaar van den hond had het dier na een afwezigheid van een paar uren, kreunend van de pijn zien thuis komen. Het beest vertoondo een rauwe plek op den rug, welke den volgen den dag aanmerkelijk in omvang toe genomen was. Toen getuige den hond, twee uur nadat het dier was thuisge komen. gqwasschen had, was hem gebleken dat de huid vettig was, Het O. M. eischte wegens mishan deling van een dier f 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De niet verschenen bekl. A. de R. had op 23 Juli juffrouw A. Zwaag- man, huisvrouw va^i H. Koehoorn te Schoonhoven, eenige beleedigende woorden toegevoegd :h Ter zake van eenvotidiga beleediging werd f 25 boete, sttbtoö&dagen beehf tenis geëischt. Uitspraken 30 dezet. De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld A. P., wegens eenvoudige beleedi ging te Moordrecht, 'tot f5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. (N. R. Crt. mando gespaard worden zoo lang de vijand haar niet tot zijn voordeel ge bruikte. Van 2 Sopt. af werd op de Kathe draal de witte vlag geheschen en door ons geëerbiedigd. Niettemin konden wij op den toren een observatiepost waarnemen, die de goede uitwerking der vijandelijke artillerie tegen onze aanvallende infanterie verklaarde. Het was noodig deze post te verwijderen. Dit geschiedde aoor Schrapnelvuur uit de veldartillerie. Het voren door de zware artillerie werd ook thans.noch niet toegelaten en het schieten gestaakt toen de post verwijderd was. Naar wij kunnen waarnemen staan de torens en buitenwal der Kathedraal onverwoest. De dakstoel is in vlam men opgegaan. De aanvallende troepen zijn slechts zoover gegaan als zij be slist gaan moesten, de verantwoorde lijkheid rust op den vijand die het eerwaardig bouwwerk onder dekking van de witte vlag trachtte te misbrui ken. (Hbld.) De Duitsclwrs in België. ANTWERPEN, 23 Sept. Te Bornhem werden Dinsdag Duitsche troepen in den omtrek gesignaleerd. Zij hebben zich waar schijnlijk in de richting vergist. Naar men erzekert waren het wel 5000 man. Maandag heeft een schermutseling plaats gehad te Putten, oostelijk van Mechelen. Ongeveer 300 Duitschers trachtten de Bel gen te overvallen, doch werden verrast door de waakzaamheid der Belgische troe- en die na een kort gevecht op de lucht gedreven zijn. Het schijnt, dat de Duitschers deren aanval deden om te weten te komen waar de Belgische troepen lagen. GENT, 23 Sept. Tijdens het gevecht te Charleroi hadden de Franschen zich met mitrailleuses opgesteld in de kerk van Marchiennes au Pont. Voor de kerk is -en groot plein. De Duitschers dwongen •00 burgers voor hen uit te gaan om den Franschen het schieten te beletten. Toen deze gepasseerd waren, begonnen de mi trailleuses to werken, waarbij bijna 500 JDuitschers werden neergeschoten. OSTENDE, 22 Sept. Hedenmiddag heeft hij Oudenaorde een gevecht plaats gehad tusschen Duitsche troepen en Belgisch# gendarmen. De Belgen slaagden er in een auto der Duitscherste hemachtlgen en vijf Duit -schors gevangen te nemen. De Belgen kwamen er zonder verlie zen af. Ophorst op het perron. Onder luid en hartelijk hoe-zee geroep van alle aanwezigen, vertrok toen de trein naar 't Noorden. De commandant, kapitein Nichols o n is naar Den Haag gebracht. Onder de geredden te IJmuiden, waren ook de commandant van de Hogue en 23 officieren, waarbij de icheep8dokter en een predikant. Te IJmuiden zijn voorloopig 21 gewonden en zieken achtergebleven. Van hen is de hoofdmachinist van de Hogue zwaar gewondde anderen hadden lichte kwetsuren of waren on gesteld. Hun toestand is over 't alge meen goed. Naar ons van bevoegde zijde wordt gemeld, bestaat er bij de Regeering geen zekerheid of de geredde Engel schen, die te IJmuiden en Hoek van Holland zijn aangebracht, al of niet geïnterneerd kunnen worden. In de op de 2e Vredesconferentie vastgestelde verdragen ten opzichte van den oorlog is in een geval als thans zich voordoet, niet voorzien. Hulptroepen voor de bondgenooten. BERLIJN, 22 Sept. (Duitsche bron.) #Uit Rome wordt gemeldEen tole-' gram uit Londen aan de „Tribuna" meldt, dat 50.000 Indiërs tot de tan den gewapend het station Lyon pns- seerden. Zij werden de eerste week in September te Bombay ingescheept. De begeestering voor den oorlog onder hen zou zeer groot zijn. Het Giornale 'Italia meldt uit Londen, dat een bont mengsel van Indiërs, Marok- kaners en Egyptenaren op het slag veld zijn aangekomen. Tevens zijn de Russen over Archangel in aantocht. Engeland heeft Japansch aanbod van 50.000 man geweigerd, omdat het gevaar van het aanwezig zijn van hot gele ras in Europa te groot werd geacht. Suikerinvoer in Engeland verboden. LONDEN, 22 Sept. Officieel. Aangezien het Ministerie van Koophandel hot be wijs kreeg, dat niettegenstaande het ver bod der Nederlandsohe regeerlng om sui ker uit Nederland uit te voeren Duitsche kooplieden hun product van de hand doen en door Hollandsche tusschenkomst be taling krijgen, heeft de Engelsche regoe- ring den invoer in Engeland van dit product uit Nederland moeten vorbledon. De heer A. v. Balen alhier is j.l. Zaterdag te Barneveld met zijn motor fiets tegen een boom gereden met het treurig gevolg dat hij ernstig gekneusd werd opgenomen en den volgenden dag zonder tot bewustzijn te zijn geko men in het militair hospitaal te Arn hem is overleden. De Heer van Balen was sedert eenige weken vrijwillig in militairen dienst ais mqtorrijder. De heer Dr. H. P. Schim van der Loeff beroepen predikant te St.- Petersburg, wiens vertrek tengevolge van de oorlog was vertraagd, heeft heden de reis naar zijne nieuwe stand plaats aanvaard. Bergambacht Aan den Kerkweg alhier is het zesjarig dochtertje van den heer W. Looren de Jong Maan dagavond in het water geraakt en ver dronken. Het meisje was een eenig kind. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Po 22-jarige juffrouw' P. v. R., zon der beroep te Nieuwerkerk a. d. IJsel had op 29 Juli Johanna C. M. de Koning met een stnk ijzer een slag tegen het voorhoofd gegeven en haar "^BelA'verklaarde meTjohinna twist I het hoofdstandpnnt van hu"™rde: te hebben gekregen cm haar in drift diging hadden gemaakt, dwongen zg L slag met hetBatnk ijzer te hebben zelf ons U>t den aanval op de etad gegeven, teen Johanna''op haar aap- met alle m.ddel«Kath^raaJ ztou vloog. Aan hei Westelijk Front. De Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 22 Sept. (Officieel). Het communiqué van hedenavond 11 uur meldt dat in den toestand aan het front geen wijziging ia gekomen. LONDEN, 23 Sept. De Daily Mail ontvangt een telegram dat de Duit schers St. Qnentin en Peropne hebben ontruimd. De Fransche artillerie ver nielde twee treinen en deDuitsche ver sterkingen tusschen Peronne en St. Qnentin. DEN HAAG, 23 Sept. Een officieel Fransch communiqué van 22 Sept. meldt dat 20 gerequireerde auto's en een aantal gevangenen van de Duit schers werden buitgemaakt en dat op de Fransche linkervleugel en het cen trum terrein werd gewonnen. De Kathedraal van Reims. LONDEN, 23 Sept. Naar de corr. van Daily Mail uit- Reimd seint zijn bij het bombardement van de kathe draal 13 van de zich in de kerk be vindende 130 Duitsche gewonden in de vlammen omgekomen. Het was onmogelijk hen te redden. Van de schoone beelden aan den "Westelijken gevel, zijn vele hoofdeloos. LONDEN, 23 Sept. „Central News" ont vangt een telegram uit RomO dat Z. H. de Paus in een telegram aan Keizer Wil helm protesteert tegen de verwoesting van de kathedraal van Reims. BERLIJN, 22 Sept. Officieel uit het groote hoofdkwartier: De Fransche regeering boweerde, dat de beschieting der kathedraal van Reims zeer mili taire noodzakelijkheid zou zijn geweest. Daartegenover zij hnt volgende opge merkt Nadat de Franschen de stad Reims door sterke verschansingen tot op last van het Dnitsche legercom- Drie Engelsche kruisers gezonken. Onze correspondent te IJMUIDEN seint naderIn verneem nog, dat de drie Engelsche kruisers vanmorgen bij helder weer voeren, toen plotseling de Aboukir zonk. Het schip verdween spoedig in de diepte. Op de Hógue dacht men dat op de Abofikir een ontploffing plaats had gevonden en wilde men te hulp komen, maar wel dra werd ook de Hogue door een onderzeeër beschoten en werd spoedig tot zinken gebracht. De Cressy werd geruimen tijd later aangevallen, nadat deze kruiser nog kans heeft gezien een tweetal Duitsche onderzeeërs in den grond te boren. De overige onderzeeërs, zes in getal, werden door een Êngelsch eskader achtervolgd. LONDEN, 23 Sept. Dertig Engel sche officieren, die niet verwond wer den en gered zijn, kwamen te Harwich aan. Daar zij geen tijd hadden gehad kleeren aan te trekken, waren zij ir chales, zakken, enz. gewikkeld. Doortocht der Engelsche zeelieden te Amsterdam. Tegen 10 uur stond het Stationsplein vol met nieuwsgierigen en belangstel lenden in de komst van de Engelsche zeelieden uit IJmuiden. Te 10.14 kwam de extratrein mét geredden aan. In elke coupé waren Hollandsche mili tairen, bajonet op het geweer, aan wezig. Het beleidingsdetachement stond onder bevel van Luitenant W. S. Lambert. In het geheel bevatte deze trein 266 man en 7 officieren. Toen de trein stilstond en door de aanwezige autoriteiten besproken werd hoe verder te onderhandelen werden er sigaren uitgedeeld en foto's genomen. De vice- consul van Engeland liet den officieren koffie geven. Eerst scheen het plan geweest te zijn de zeelui hier te houden maar na telefonische gedachtenwisse- ling met den generaal, kwam 't bevel dezen trein door te laten gaan naar Gaasterland. Inmiddels rookten de vrq vroolijke bluejackets, thans allen be hoorlijk gekleed, met zichtbaar genoe gen de groote Hollandsche sigaren. Ze voelden zich allen „happy" zeiden ze en waren verrast over de vriendelijke ontvangst. In een der coupó's spraken wij een jongen van 15 jaar, jong- matroo8, die tweemaal in de lucht was geslingerd. Hg was uit het water ge red door een stoeren matroos, die naast hem zat en alle zorgen aan hem be steedde. Even voor het vertrek van den trein te circa J0.45 kwam kolonel Afrikaansch Kxpeditieleger. LONDEN, 22 Sept. Uit Johannisburg wordt geseind dat generaal Botha bet 'xpoditiolegor togen Duitsoh-Zuid-Wopt- Afrika zal aanvoeren. Een bom op Düsseldorf. DUSSELDORF, 23 Sept. Naar do DUfl seldorfer Zeitung meldt zijn heden in do nabijheid van de loods voor de luolit- schepon bommen uitgeworpen door twee -ijandolijke vliegtuigen. Schade werd niet aangoricht. Slechts nkelo ruken braken. BERLIJN, 22 Sept. De „Nordd. Allgem. £eitung" bevat de mededee ling, dat de ertsgroeven, in het district Briey onder een beschermend bewind zijn gesteld, dat voor rekening van de igenaars werkt. Het onderloopen der schachten is verhinderd en de voor handen voorraden zijn te gelde ge maakt, opdat zij niet door lang liggen zouden bederven. In beslagneming van privaat eigendom had niet plaats. (Alg. Handelsblad.) Te Haailem is heden met militaire eer ter aarde besteld het stoffelijko overschot van den milicien Van Ouwel. Bij de pogingen een hond te redden, die bij de pier te IJmuiden te water was geraakt, viel de jonge man in zee en verdronk. De „Automaat" gezonken. ROTTERDAM, 23 Sept, Uit eon uit Gothenburg ontvangen telegram van den bootsman J. van Os te Capolle a.d. IJsel blijkt aan de Reederij van het s.s. Automaat alhier dat dit schip Vrijdagochtend j.l. gezonken is. Van Ob werd door het s.s. Dickson gered. van het Koninklijk Meteriologiscli Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.1 te Groningen, laagste stand 761.6 te Boda. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke uiteenloopendo winden, ne velig tot licht bewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst, zelfde tempera tuur overdag. "Woerden 23 Sept. 1914. Aangevoerd278 kaaspartijen prijs f 29—32 f 26—28. Zwaardere f 30— 34. Gestempelde f 2932, handel vlug. Lammeren f 19.Biggen f 47.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2