'S «G rine. JOSEPHINE. Ml - isitol Bericht. nSTi.e'xx’ws- en. ^.d.-v-ertezxtïe'blsud; voor G-o\xd.SL ezx Ozxxstxelsezx. De Oorlog. flo. 12586. 53e Jaargang. 1PEN Sïxxixexi laxxdL I enz. nMcbl F£17IU£TOJ«. tzd-a- sr nwater. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EK ZOON.Telefoon latere. 82. Telefoon Interc. 82. artillerie in hij glad geschoren Maar de (Wordt vervolgd.) jan Zn., Gouda ander zacht- Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 te ’■-Grauenhage. Zij, die zich met ingang van I Oot. Pd,, abonneeren op de GOUDSCHECOURANT, ontvangen de tot dien datum ver- •ohijnende nummers gratis. ar. Tilburg. BELONJEJr, Gouda. den „Ja, en ik moest mij sterk vergissen, als ik niet weet wie don koker verloren heeft. Het was een langen grijzen jas en van een brief- an aanneming der 50 an eener vrijwillige GOUDSCHE COURANT ir lestrijking). M57-> 30 ium-leeftijd 21jaar. Qum-leeft. 29 jaar. Leuven. BORDEAUX, 23 Sept. (Part.) De Duitsche gezant te Washington pu bliceert een communiqué over de ver woesting van Leuven, waarin hij slechts spreekt over de „zoogenaamde” mis daden door de Belgen bedreven. De gezant voegt er aan toe, dat Duitsch- land spijt heeft over de verwoesting der stad, welke niet met opzet ge schiedde. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer,0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. en de Maas geen enkele bepaalde wij ziging in. In Woevre, ten Noordoosten van Verdun en in de richting van Monilly en Dompierre heeft de vijand hevige aanvallen beproefd, die afge slagen werden. ium-leeftijd21iaai. ium-leeft. 28 jaar. um-leeftijd 19 jaar, ium-leeft. 25 jaar. reeds zeer vol- i kunnende stoken, um-leeftijd 29 jaar) iet 20 jaar immer enst te treden als Het bombardement van Reims. BERLIJN, 23 Sept (M. B.). Van Duitsche zijde. Aan de Londensche Times wordt uit Parijs gemeld, dat 3 Amerikanen, die Vrijdag in Reims waren, mededeelden, dat het beschie ten van de stad door de Duitsche artillerie, slechts het gevolg was, van het feit, dat Fransche artillerie in Reims was opgestéld. v Door deze Amerikaansche ge tuigen, wordt dus de uiteenzetting, die door het Duitsche Hoofdkwartier gegeven werd, bevestigd. versterkt en onderaardsche mijnen werden aangebracht. Heden vloog een Taube-toestel boven Ostende. Bijdragen voor bovengenoemd Steun comité worden door ons gaarne in ontvangst genomen en aan den alge- meenen Penningmeester toegezonden. DE ADMINISTRATIE. De Duitschers in België. Te Brussel geven de Duitschers .thans een Fransch blad uit Le Quoti- dien genaamd. Burgemeester Max is door den gouverneur v. d. Goltz ter verantwoording geroepen om een uit legging te geven van het bericht, het welk hij heeft laten aanplakken, pro; tuteerende tegen het bericht, dat het innemen van de vlaggen beval. In Brabant hebben de Duitschers 20.000 paarden opgeëischt om hun zieke beesten te vervangen, doch burge meester Max gaf een contra order .omdat de opeisehing niet door gou verneur Von der Goltz was geteekend. De Duitschers kregen zoodoende slechts 800 paarden. Te Ternath hebben de Duitschers 10.000 boomen neergehakt bij het kas teel Lichtervelde om hiervan barikades te maken, Tusschen de boomen werd aarde opgeworpen en achter deze ver- steridngen werden kanonnen opge steld, gericht op Merchen, dit om te beletten dat het Antwerpsche garni zoen op de Duitsche troepen mocht uitvallen, indien deze uit Frankrijk verslagen, door België zouden moeten terugtrekken. Het geheele garnizoen van Brussel en omstreken, bestaande uit cavalerie, infanterie en artillerie is naar Ath, Ternath en omstreken ver trokken. Gister morgen zijn 1500 Duitschers in wanorde te Ath aange komen. Zij kwamen uit Frankrijk. De omstreken van Brussel zijn geheel De portier nam de zoo hoog geprezen sigaar weer uit den mond en bekeek die aandachtig. „vi zeide De gezonken Engelsche kruisers. De vraag kan gesteld worden, schrijft' het Hbld., of de Engejsche matrozen, die aan boord van het Ne- derlandsche schip Titan waren opgeno men, door de Engelsche torpedoboot Lucifer mochten worden overgenomen. Dje vraag wordt door het oorlogsrecht bevestigend beantwoord. Wel bepaalt het oorlogsrecht dat „schip territoir is”, dat wil zeggen, tot het gebied van den Staat behoort, van welks nationaliteit dat schip is. Maar de generaal Den Beer Poor- tugael teekende daarbij aan „Deze regel geldt alleen onbepaald voor oorlogsschepen, De territorialiteit van een koopvaaardijschip is slechts betrekkelijk, de assimilatie niet volko men, blijkbaar uit het visitatierecht, dat oorlogvoerenden op handels-, niet op oorlogsschepen kunnen uitoefenen.” Hetzelfde recht, dat een oorlogvoe rende heeft, om een neutraal schip aan te houden, te onderzoeken en er dienstplichtigen van de vij andelijke natie als krijgsgevangenen af te halen, bestaat voor het overnemen van de geredde schepelingen, zoolang het neu trale schip niet binnen de lijn van eerbied is gekomen, die als maritieme grens van het land wordt aangenomen, een lijn die algemeen wordt aange nomen, op drie mijlen of 5.556 K.M. van de kust te loopen. Buiten dien afstand had dus de Luci fer het recht de Engelsche matrozen van de Titan over te nemen. De ove rigen zijn naar Nederland gebracht en moeten hier worden geïnterneerd tot dat de oorlog geëindigd is. vij geregeld tijdig in ontvangen van •ten, vermakelijk- EO dan in onze varen, hoe zij hun familie, vrouw i kinderen onverzorgd achtergelaten hebben en zonder eenige verdere overdenking per eerste, en dikwijls slechtste gelegenheid naar Holland zijn teruggekeerd En weet men in Holland ook wel, hoe men deze menschen, die werkelijk de slechtste burgers nog niet zijn, ont vangen heeft Hier w.as een gelegenheid om te doen zien, dat er in Holland nog geestdrift bestond voor een spontaan edelmoedige, zij het dan ook nutte- looze handeling. Dat er voor de terugkeerenden geen werk te doen was, dat kan natuurlijk geen mensch helpen. De meesten van hen die kwamen, "in het buitenland geschoold in het energiek aangrijpen en krachtig doorzetten, waren des noods bereid geweest een kruiwagen te hanteeren of iets te doen, waarvoor de thuisblijver den neus optrok. Wan neer zij slechts konden toonen, dat er in hun hart nog liefde bestond voor land, dat hen, in maar al te vele gevallen, slechts stiefmoederlijk be handeld had. Maar, zooals gezegd, dat er per slot van rekening voor hen nietsrte doen viel, dat is natuurlijk een quaestie waarover geen van hen zich ooit zal beklagen. De terugkeerendo Hollander zal er zich •rieohts over verheugen dat de veiligheid van het vaderland zijn diensten onnoodig gemaakt heeft. Maar hier is een andere quaestie. Hoe heeft men zich over het algemeen tegenover die terugkeerenden ge dragen Heeft men gezegd geestdrift en moed c trotsch op u hier te Men heeft hen uitgelachen om hun voorbarigheid. „Waarom geloof jé ook al die praatjes in de vreemde kranten over dreigend gevaar?” Men heeft hen als lichtelijk voor barige menschen met zacht medelijden de les gelezen. „Neen hoor •■Nooit weer doen. Het is hier alles veilig en we hebben je immers niet noodig.” Men heeft hen, die zich door hun geestdrift met vreugde geruïneerd hebben, aangekeken alsof zij berooide bedelaars waren. „En om daar dan maar ineens zoo’n goede positie op te geven, en de Hemel mag weten wie de terugreis zal betalen.” Om kort te gaan, men heeft hen, die veelal de besten waren omdat zij de meeste energie hadden, het gevoel De krijgsverrichtingen ter Zee. De Duitsche UIX en UXXI. BERLIJN, 23 Sept. (Van Duitsche zijde.) De plaatsvervangend chef van den admiralen staf, Bencke, meldt, dat de Duitsche duikboot UIX is geweest, die op 22 September ’s morgens, onge veer 20 zeemijl Noordwestelijk van Holland, 3 Engelsche gepantserde kruisers, de „Aboukir”, Hogue” en „Cressy tot zinken heeit gebracht. Naar Van ambtelijke zijde wordt ge meld, is het de U XXI, die op 5 Sept, voor Firthofforth, den Engelschen kruiser Pathfinder deed verongelukken. De commandant der U XXI was kapitein ter zee Hersing. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. „Wij stellen uw op prijs en zijn er zien Aan het Oostelijk Front In Galicië. WEENEN, 23 Sept. (Van offioieele Oostenrijksche zijde). De berichten in de bladen van de landen der Triple- Entente, over de beweerde overwin ningen van het Russische leger in Galicië, grenzen aan het belachelijke. De Engelsche bladen meenen te weten, dat onze zegevierende legers in Galicië niet meer bestaan, en dab onze troepen in Galicië nog maar 60.000 a 80.000 man bedragen. In Parijs paait men met zich het bericht, dat onze verliezen verscheidene honderdduizenden bedra gen. Waar onze vijanden er dergelijke schattingén op na houden, kunnen ontgoochelingen voor hen niet uit blijven. Goede Nederlanders. Een der correspondenten van het Hbl. schrijft: Maakt men er zich in Holland wel eenig denkbeeld van hoe het gevaar van het oude vaderland alle Hollan ders, waar dan ook verspreid, hoe lang ook reeds vertrokken, allen zonder eenig onderscheid opnieuw met liefde en geestdrift voor het land van hun geboorte vervuld heeft? Weet men in Holland eigenlijk wel, hoe daar duizenden, die in Amerika en Afrika en alle landen van Europa waren, hun positie hebben opgegeven, hun werkkring, meestal na jaren van hard werken verworven, hebben laten BERLIJN, 22 Sept. (Wolff) offi cieel. De Kunstconservator bij het Duitsche bestuur te Brussel deelt om trent zijn onderzoek te Leuven mede dat alle kunstschatten in het Raadhuis onbeschadigd gebleven zyn. In de Pie terskerk vertoonen zich in den zolder eenige gaten, terwijl de dakstoel zwaar beschadigd is. Onbeschadigd zijn de Michielskerk, de Jacobskerk met de Hubertuskapel en de Geertruidkerk. Van het Bibliotheekgebouw zijn de gevels zeer beschadigd. Een zesde van de stad is verwoest. De schilderijen van Dirk Bouts: Het Avondmaal en St. Lucasus bleven ongedeerd. Te Luik zijn alle kerken en kunstverzamelingen onbeschadigd. Te Huy is de collegiën onbeschadigd. Oud-Vlaamsche kunst. BRUSSEL, 23 Sept. (W. B.) Van Duitsche zijde. Te Eppeyhem bij Mechelen, heeft een Duitsche officier twee vrij groote altaarstukken van een oud-Vlaamschen meester gered. Hij stelde de schilderstukken aan den chef der afdeeling bestuurszaken van het praatje doorbracht, dischte hom verschei den verhaaltjes op, zooals die menigmaal de rondo doon van tooneelspelers, die bij de dames in de gunst staan. De namen, die de smidsknecht zoo gaar ne ook had geweten, kwam hij niet te hooren, zoodat onze vriend na verloop van een pur eigenlijk niets anders hajl vernomen dan ditt Victor Garey terecht of ten onrechte hij zijn collega’s te boek stond als een echte Don Juan. De heerlijke sigaar was intnsschen bij na opgerookt, zoodat de smidsknecht na een duidelijke zinspeling van den portier, hem nog een tweede aanbood. „Dat is de laatste,” zei hij, „en nu bemerk ik, dat ikmet die sigaren heb omgesprongon, alsof zo mijn eigendom waren. Dat is de eerste maal in mijn loven, dat ik me oen kleine oneerlijkheid heb te verwijten, maai den koker behoud ik in geen geval. Als mijnheer Garey van avond in den schouw burg is, zal ik aan den uitgang op hom wachten en hem den koker teruggoven, wanneer hij dien als eigendom herkent. Die paar sigaren moet hij maar beschou wen als een belooning voor den eerlijken vinder.” De portier vond deze overdreven eer lijkheid wel een beotje belachelijk, doch hij deed een poging om den smidsgezel van zijn goed voornomen af te brengen. hoofdingang, plachten vele heeren bij het binnengaan van den schouwburg, hun eindje sigaar neer te leggen. Met ken nersblik keek de portier naar die hal en driekwart opgerookte rolletjes tabak, om ■er de beste voor zich uit te kiezen. Hij wilde juist een lucifer aanstrijken om één der uitgekozen eindjes sigaar aan te ste ken, toen iemand de hand op zijn schou der legde en op ruwen en toch vertrou- wélijken toon zeide: „Gooi dat stinkende eindje weg! Daar, neem liever een sigaar ■van mij aan! Ik hen vandaag jarig, het kan wel lijden..’ De portier draaide zich om en in het bewustzijn van zijn waardigheid, zette hij een hooge borst, toen hij een man in blauwe kiel voor zich zag, volgens zijn literlijk oen smidsknecht, die van zijn werk naar huis terugkeerde. De aangeboden sigaar, die er zeer goed nitzag, deed hem besluiten deze aanlei ding tot een gesprek mot den man niet te laten voorbijgaan t „Dankje,” zeide hij en beet onmiddel- Itjk de punt van de sigaar af. „Men moot nooit versmaden, wat uit oen goed hart wordt aangeboden. Dus een verjaardags- sigaar? Hm hm een beste, hoor Dat zeg ik on ik heb er kennis van.” „Dat geloof ik ook!” zei do ander, die zich voordeed, alsof hij half beschonken was. Het is oen echte) die misschien wel een kwartje kost. Rook die sigaar nu eens mot smaak, mijn waarde; zoo iets fijns krijgt ons soort van menschen niol ieder jaar te proeven.” f 1.25 1.50 1.50 1.90 Schaakbord”, ridentia. raw- en Woning- irgadering Onder- Armenzorg. 1 Soc. deRéunie Ambachtsschool istreken. unie 8^2 n. Alg. *de Zangvereen. Aan het Westelijk Front. De Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 23 Sept. (Van Fransche zijde). In het om 3 uur medegedeelde communiqué wordt gezegd Op onzen linkervleugel hebben wij vorderingen gemaakt op den rechter Aisneoever in de omstreken van Lossigny, waar hevige gevechten geleverd zijn. De toestand bleef op den linker-Oise-oever en ten Noorden van de Aisne onver anderd. In het centrum trad tusschen Reims tooneelspeler met een on oen slappen hoed. Hoe hij heet weet ik natuurlijk niet, maar hij had zwart haar en een gezicht.” 1 De portier dacht oen oogenblik na. „Dat is Victor de Garey geweest, onze eerste tooneelspeler. Dat is de eenige, die zoo’n malle nieuw-modische jas met een koetsierskraag heeft en zwart haar... dat komt uit. Ja, en van hem is het wel te verwachten, dat hij sigaren van een kwartje per stuk rookt. Ze ver tellen hier nog wei andere dingen van hem.” „Wat dan zooal?" vroeg do nieuwsgierig: „Hij heeft toch een zinnig voorkomen.” „Nu. dat hen ik niet met je eens. Als hij je aankijkt is het precies, of hij je met zijn oogen wil doorboren. dames houden daar wol van; je moest eens hooren, hoe ze van hem praten als ze me voorbijgaan bij het einde van een voorstelling, waarin hij heeft meegespeeld. Het is bijna, of hij een bovenaardsch we zen is; ik heb hooren vertellen, dat hij ei ken dag minnebrieven ontvangt, en ik ge loof wel, dat het waar is.” De smidsknecht scheen veel belang to stollen in deze mededeelingen omtrent het leven van den heer Garey. Hij wilde daar volstrekt nog meer van weten en de por tier, die gaarne den tijd met pon gezellig generale gouvernement ter hand, die de schilderijen ter beschikking stelde van de directie der Belgische musea. 8) Norman dankte zijn chef voor dezekie- sche behandeling, maar verzocht tevens met vastbesloten houding om in deze moordzaak verder to mogen medewerken. Toen de deur achter hem dichtviel, wreef de commissaris «tóh vergenoegd de handen en zeide met oen tevreden glim lach: „Ja, juist, de eerzucht! die eer zucht! Men kan van zijn ondergeschikten alles gedaan krijg»», al&jnen ze maar op de rechte plaats weet té treffen.” De avond van dien dag was koud. Een ruwo scherpe herfstwind! joeg door do straten en nu en dan viel or regen, zoo dat niemand, dan bij dringende noodzake lijkheid, uitging. Voor den ruimen ingang van den schouwburg hielden aanhoudend rijtuigen «til, die bezoekers voor de avondvoorstel ling brachten. Een portier opende de rij tuigen en hielp de dames uitstappen; hij- had daarmede drukte genoeg; het was wel te begrijpen, dat hij met oen verlicht hart ademde, toen de schel daarbinnen den aanvang van do voorstelling aan- kondigde en tegelijkertijd de stroom van lezoekers verminderde. In een kleine nis in den muur bij den B „Och, kom, maak dat anderen wijs,’ Je hij, of héb je Soms in de sigaren kist van den een of anderen rijken heer gegrepen?” „Dat juist niet, maar als je zwijgen kunt, wil ik je wel wat vertellen. Ken je dezen koker?” on hij haalde een lede ren sigarenkoker te voorschijn, veel mooier dan men bij een smidsknecht zou roeken. De portier bekeek het voorworp vluchtig, schudde het hoofd en zei: „Neen ik ken het ding niet. Waar heb je dat gestolen?” „Ho, ho, geen beleedigingen alsjeblieft. Deze sigarenkoker is niet gestolen, wel eerlijk gevonden. Als ik hem niet had opgeraapt dan zou een ander het gedaan hebben, die de lekkere sigaren niet zoo naar waarde wist te schatten. Maar ik dacht, dat je den koker wel zou herken nen, omdat;, ik hem gisteren hier in dit gebouw heb gevonden.” „Hier in het gebouw?” vroeg de ander met wantrouwenden hlik. „Hoe kwam jij daar „Ik moest iets herstellen aan de elec* Irische geleiding on omdat er juist repe titie was, bleef ik met opzet een beetje treuzelen om zooveel mogelijk van het stuk to hooren. Ik vind „Mijn Leopold” altijd oven mooi „Mijn Leopold 1 Ja, van dat stuk had den wij gisteren repetitie, dat is zoo! En heb je tóen dien sigarenkoker gevon-

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1